HUT76681A - Compositions and methods for controlling pest insects - Google Patents

Compositions and methods for controlling pest insects Download PDF

Info

Publication number
HUT76681A
HUT76681A HU9701249A HU9701249A HUT76681A HU T76681 A HUT76681 A HU T76681A HU 9701249 A HU9701249 A HU 9701249A HU 9701249 A HU9701249 A HU 9701249A HU T76681 A HUT76681 A HU T76681A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
nutrient
xanthine
colonies
weeks
oxipurinol
Prior art date
Application number
HU9701249A
Other languages
English (en)
Inventor
Heather N Wren
Original Assignee
Virginia Tech Intell Prop
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Virginia Tech Intell Prop filed Critical Virginia Tech Intell Prop
Publication of HUT76681A publication Critical patent/HUT76681A/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N43/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
    • A01N43/90Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having two or more relevant hetero rings, condensed among themselves or with a common carbocyclic ring system

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás rovarkártevők Irtására, amely eljárás a purln metabolitikus utat befolyásolja abból a célból, hogy a rovarok nitrogéntartalmú ürülékének kiválasztását, tárolását vagy a kiválasztott anyag eltávolítását szabályozza. Az eljárás során a kártevőket olyan készítménnyel hozzuk érintkezésbe, amely növekedésszabályozó mennyiségű purin vagy purin metabolitikus enzim inhibitort vagy enzim inhibitor hatású anyagot tartalmaz, amely utóbbiak a lebomlási út specifikus kofaktorainak termelését szabályozzák.
ι f
- 2 A technika állása
Annak ellenére, hogy kidolgoztak ígéretes eljárásokat, mint például a kártevők irtási eljárásait kémiai sterilizálószerekkel, feromonolokkal, illetve ekológiailag barátságos stratégiákkal a kémiai inszekticidek használata a rovarirtásban továbbra is elsődleges. A közvélemény környezetvédelemmel kapcsolatos növekvő aggódása, valamint a szigorúbb kormányzati szabályozások és a szokásos eljárásokkal szemben növekedő inszekt rezisztancia szükségessé teszi, hogy az ipar biztonságosabb eljárásokat dolgozzon ki rovarkártevők irtására szokásosan alkalmazott kémiai inszekticidek mellett.
Különféle fejlesztésekben meghatározták, illetve értékelték a rovarirtó inhibitor típusú anyagok hatásosságát. Egyre nagyobb igény jelentkezik, hogy a rovarirtó szerek nagyobb szelektivitással és hatásossággal rendelkezzenek. Emiatt szükséges lenne olyan rovarirtó szerek kifejlesztése, amelyek a rovar táplálkozási és metabolitikus folyamatain alapulnak.
A találmány összefoglalása
A szakirodalomban leírták, hogy a rovarok legnagyobb része húgysavat termel és nitrogén tartalmuk feleslegét húgysavként, valamint húgysav-származékokként ürítik ki [Cochran (1975), „Excretion in Insects Insect Biochemistry and Function 171-281]. A húgysav keletkezése purin katabolitikus úton történik - amelyet az 1. ábrán mutatunk be - és ezt követően a húgysavat a rovarok vagy kiürítik vagy bizonyos esetekben a rovar ezeket metabolitikus tartalékként raktározza.
A csótány igen jó modell, hogy rajta bemutassuk a tárolásos-kiválasztásos húgysav mechanizmust. Például a német csótányok esetében párzás közben húgysav iszap kerül a nősténybe a hím egyedből. A nőstényben kifejlődött tojások húgysav táplálásúak, amely húgysavat az embriogenezis során az állat
63.554/SM • · * t
- 3 felhasznál [Mullins & Keil (1980), Natúré 283: 567-569]. Amennyiben ezt az életfontosságú ciklust megszakítják, ez nagyrészben meghatározza a csótány populáció növekedést, mivel az igen nagymértékben ezeken a tárolt húgysav anyagokon alapszik [Engebretson & Mullins (1986), Comp. Biochem. Physiol. 83B: 93-97; Suiter és munkatársai (1992), J. Econ. Entomol. 85(1): 117-122].
A csótány zsíros testében új húgysav szintézis történik nagyrészt a purin hulladékfelhasználás segítségével, amely a trofocitákban történik. A húgysavat az állat ezután recirkuláltatás céljára speciális urocitákban tárolja [Cochran (1985), Ann. Rév. Entomol. 30: 29-49], A recirkuláció urikolitikus emésztés révén történik, amelynek során a tárolt ureátokat belső szimbiózisban élő baktérium emészti, amely baktérium a bakteriocita sejtekben található. A bakteriöcita sejtek az urociták szomszédságában helyezkednek el [Wren & Cochran (1987), Comp. Biochem. Physiol. 88B: 1023-1026]. A húgysav ciklus ezen részében a belső szinbiózisban élő baktérium xantin dehidrogenáz segítségével a karbamátot xantinná redukálja. Amennyiben a rendszer bármely részét megrongáljuk vagy lebontjuk, ez inhibiálja a populáció növekedését.
A rovar fiziológiájának másik jelentős folyamata a lárva ciklus, amelynek során a felhám hámsejtek megsokszorozódnak és közvetlenül a vedlés előtt új, nagyobb külső váz kezeltkezik [Chapman (1982), The lsects Structure and Function, Cambridge, MA: Harvard University Press; Hepbum (1985), „The Integument” in Fundamentals of Insect Physiology. Ed. M.S. Blum, 139-183, New York: John Wiley & Sons, Inc.]. Ugyanebben az időben számos belső szövet is növekszik és például a csótányok esetében is belső és külső reproduktív szervek fejlődnek ki, végül a lárva szexuálisan érett felnőtté alakul [Chapman (1982) The insects Structure and Function, Cambridge MA: Harvard University Press]. Ebben az időszakban a folyamatokban a rovarok igen
63.554/SM ···· ···· · t
- 4 nagymértékben használják metabolitikus tartalékaikat, hogy a sejtek gyors növekedését biztosítsák.
A purin metabolitikus folyamat valamennyi fenti folyamat központi része, illetve fontos része a rovarok homeostasisának. Mint bármely ismert biokémiai út esetében, a purin lebomlási útban is szerepet játszanak a hidrolitikus enzimek és ezek kofaktorai. Ez az út egyben arra is szolgál, hogy kiürítsék a szabad purin bázisokat és ezeket újra felhasználják a nukleotid és a nukleinsav bioszintézisben [Lehninger (1970) Biochemistry: The Molecular Basis of Cell Structure and Function, 2nd Ed. 740-742].
A folyamatban szerepet játszó két enzim a xantin oxidáz és a dihidrofolát reduktáz (más néven tetrahidrofolát dehidrogenáz). A xantin oxidáz (E.C.
1.2.3.2) egy molibdén-vas-kén-flavo-enzim, ez a purin katabolizmus kiürítési út utolsó fázisában játszik szerepet és a guanozin monofoszfát, valamint az inozin monofoszfát xantinná történő átalakítását biztosítja, és ennek átalakítása húgysawá is ez úton történik. Az átalakulás során a xantin oxidáz katalizálja a hiboxantin xantinná történő átalakulását, valamint a xantin húgysawá történő átalakítását [Coughlan (1980) Molybdenum and Molybdenum-Containing Enzymes, New York: Perganon Press]. Amennyiben xantin dehidrogenázként funkcionál, ugyanez az enzim a húgysavat xantinná redukálja a belső szimbiózisban élő baktérium urikolitikus átalakítási útja során a csótány zsíros testében [Wren & Cochran (1987), Comp. Biochem. Physiol. 88B: 1023-1026]. A dihidrofolát reduktáz enzim katalizálja a tetrahidrofolát szintézisét, amely eszszenciális kofaktor a húgysav és a purin szintézisutak során [Kucers & Bennett (1979), „Trimetoprim and Cotrimoxazole” The Use of Antibiotics. 3rd Ed. London: William Heinemann Medical Books, Ltd.].
63.554/SM f
- 5 A fenti rovar életfolyamatok ismerete (amelyek azon alapulnak, hogy a rovarok purinjukat recirkuláltatják és kiválasztják), a jelen találmány alapján előállítottunk egy új készítményt és kidolgoztunk egy eljárást a rovar homeostasis megszakítására, illetve a rovarpopuláció növekedés inhibiálására. A találmány tárgya tehát készítmény, amely (1) egy purin, mint például a guanin (2-amino-1,7-dihidro-6H-purin-6-on); hipoxantin (1,7-dihidro-6H-purin-6-on); vagy xantin (3,7-dihidro-1 H-purin-2,6-dion) vegyületet valamint ezek keverékét és (2) egy xantin oxidáz inhibitort, előnyösen a 6-nem szubsztituált-pirazolo[3,4-d]pirimidin vegyületet, mint például oxipurinolt (4,6-dihidroxi-pirazolo[3,4d]-pirimidint; 4,6-dimerkapto-pirazolo[3,4-d]pirimidint, 4-amino-6-hidroxi-pirazolo-[3,4-d]pirimidint; 4-hidroxi-6-markapto[3,4-d]pirimidint; vagy allopurinolt, (4-hidroxi-pirazolo[3,4-d]pirimidin) vegyületet vagy ezek keverékét tartalmaz.
A találmány tárgya továbbá készítmény, amely (1) valamely purint; (2) valamely xantin oxidáz inhibitort és (3) valamely dihidrofolát reduktáz inhibitort, mint például trimetoprimrt (2,4-diamino-5-(3,4,5-trimetoxi-benzil)-pirimidin), metotrexátot, (N-[4-[[(2,4-diamino-6-pteridinil)-metil]-metil-amino]-benzoil]-L-glutámsavat, vagy pirimetamint, (5-(4-klór-fenil)-6-etil-2,4-pirimidin-diamin) vegyületet vagy ezek keverékét tartalmazza.
A találmány szerinti készítményt és eljárást egyes specifikus enzim inhibitorok és adott purinok kombinációjának alkalmazásával mutatjuk be, azonban természetesen a találmány tárgykörébe beleértendő, hogy bármely purin és bármely enzim bármely inhibitora, amely inhibitor az 1. ábrán bemutatott biológiai folyamatban szerepet játszik, alkalmazható a találmány szerinti eljárásban és készítményben.
A találmány szerinti eljárást és készítményt csótány alkalmazásával mutatjuk be azonban a találmány szerinti eljárás és készítmény bármely rovar63.554/SM ··«· ···· ·
- 6 kártevő növekedésének szabályozására, illetre irtására alkalmazható, amenynyiben a rovarkártevő a nitrogén tartalmú kiválasztott anyagok kiürítésére, tárolására vagy kiválasztására a purin metabolitikus utat használja.
A találmány tárgya továbbá rovar csalétek vagy rovarvonzó készítmény, amely a találmány szerinti készítmény rovar növekedésszabályozásban hatásos mennyiségét tartalmazza.
Az ábrák leírása
Az 1. ábra bemutatja a purin katabolizmus utat.
A találmány részletes leírása
A találmány azon a felismerésen alapul, hogy amennyiben a rovar elfogyaszt bizonyos készítményeket, amelyek az új készítmények növekedés szabályozó mennyiségét tartalmazzák, különösen a csótányok esetében, ez megszakítja a homeostasist és inhibiálja a populáció növekedését.
A találmány szerinti készítmények lehetnek egyedüli aktív hatóanyag tartalmúak (amely a találmány szerinti vegyület) vagy tartalmazhatnak egy vagy több további aktív hatóanyagot, mint például szokásos inszekticidet is.
A találmány szerinti készítmények előállíthatók „csali” vagy „vonzó csapda” formában. A jelen találmány szerinti leírásban ezen elnevezések alatt bármely olyan készítményt értünk, amely a rovarkártevőket vonza, és amelyet ezek elfogyasztanak. Az ilyen készítmények a szakirodalomban jól ismertek és a találmány tárgykörébe ezeket mind beleértjük abban az esetben, amennyiben az alkalmazott egyéb anyagok a találmány szerinti készítménnyel szemben inertek.
A találmány szerinti rovarkártevőkkel szemben alkalmazott készítményt alkalmazhatjuk a rovarkártevők útvonalán vagy elhelyezkedési helyén és/vagy természetes tartózkodásuk helyén.
63.554/SM * >
1. példa - Általános eljárás
Német csótányokat (Blatella germanica L.) alkalmaztunk a kísérletben, amelyek a „VPI törzs tároló laboratóriumból származtak, és így különféle életfolyamat állapotú egyedekből álló kolóniákat hoztunk létre. Hacsak másképp nem jelezzük, minden rovarkolónia 42 rovart tartalmazott és ebben a kolóniában 5-5 újonnan kikelt felnőtt hím és nó'stény egyed, 8-8 ötödik lárva állapotban levő hím és nőstény egyed, valamint 8-8 harmadik lárva állapotban levő hím és nőstény egyed található. A rovarokat gondosan választottuk ki ugyanabból a tárolt kolóniából az egyes kísérletek számára és valamennyi kolóniát a kezelés előtt 24 órán át aklimatizálódni hagytuk.
A kolóniákat egy 4,543 liter térfogatú akkumulátor üvegedénybe helyeztük, amelyet rostos alaplappal láttunk el, ezen túlmenően folyamatosan gyapottal lezárt üveg ampullákon keresztül tiszta csapvizet biztosítottunk. Az edényeket vékony petrolátum bevonattal szegélyeztük, majd 3 réteg sajttartó textíliával szorosan lezártuk és ezt a lezárást erős elasztikus csipeszekkel rögzítettük. Ezzel elértük, hogy a tesztvizsgálatnak alávetett rovarok ne tudjanak kijutni az edényből, továbbá ne szennyeződhessenek egyéb rovarok által.
Valamennyi tesztvizsgálatban úgynevezett „kontroll kolóniát alkalmaztunk, amely esetben a tápanyag nem kezelt, továbbá egy „tesztvizsgálati” kolóniát alkalmaztunk, amely estében a tápanyag a tesztvizsgálatnak alávetett készítményekkel kevert adott tömegszázalék koncentrációban. Hacsak másképp nem jelöljük, az alkalmazott tápanyag Agway Laboratory patkány tápanyag volt, és ezt úgy állítottuk elő, hogy a tápanyag labdacsokat őröltük, és így finom por formává alakítottuk, valamint a tesztvizsgálati kolóniák számára őrléssel a tesztvizsgálatnak alávetett vegyületeket is a tápanyagba elegyítettük, (az őrlésre mozsarat és mozsártörőt alkalmaztunk). A kezelt vagy nem ke63.554/SM «*«* ·^ * · » zelt tápanyagot rozsdamentes acél táblákon előmértük, majd ezeken a táblákon kínáltuk az állatoknak. A rozsdamentes acél táblákat műanyag edényekbe tettük abból a célból, hogy a tömegvesztést elkerüljük. A tesztvizsgálat során ezeket a rozsdamentes acél táblákat hetente mértük és amennyiben szükséges, a tápanyagot pótoltuk.
Az egymást követő napokon ismételt kolóniákat indítottunk be, valamenynyi kolóniát a tároló laboratóriumban helyeztük el azonos körülmények között szobahőmérsékleten (25°C), valamint azonos nedvességtartalom alkalmazásával „Vak kolóniát” is alkalmaztunk, amely megegyezett a kontroll kolóniával, azzal az eltéréssel, hogy ebben rovarok nem találhatók és ebben a kontroliban a tápanyag nedvességtartalom növekedését vagy csökkenését mértük a környezeti nedvességtartalom függvényében. Bármely ilyen változást figyelembe vettünk a tápanyagfelvétel számításánál.
Az elpusztult rovarokról feljegyzést készítettünk, ezek számlálását és ezek nemi meghatározását hetente végeztük ugyanabban az időben, amikor a tápanyag tömegét is meghatároztuk. Az elpusztult rovarokat fagyasztottuk, majd -4°C hőmérsékleten tároltuk, és ezt követően a teljes test húgysav analízisnek vetettük alá. Hacsak másképp nem jelezzük, az egyes kolóniák teljes populációját minden harmadik héten meghatároztuk. Amikor valamennyi rovar vagy valamennyi nőstény elpusztult vagy haldoklott, a kolóniát életképtelennek minősítettük és a kísérletet befejeztük. A maradó rovarokat fagyasztással elpusztítottuk, majd a fentiek szerint fagyasztva tároltuk és ezután húgysav analízist hajtottunk végre.
Az egyes kolóniákban a populáció átlagos százalékos változását (Δ%) számítottuk és a kezdeti számot (42) 100%-nak tekintettük. Az egyes csótá63.554/SM
- 9 • ·Α *·«· ·«·· · ·· « « « » · r * · ν · · • · « · · »·· «··«»· » nyok esetében a tápanyag felvételt mg értékben mértük (ICmg) és ezt, mielőtt s lárvák kikeltek, a kísérlet első három hetében számítottuk. Ezzel a méréssel meghatároztuk, hogy a tesztvizsgálati vegyületeket elfogyasztották-e, illetve hogy az ilyen készítmények hatásosak-e a populáció növekedés inhibiálásában.
2. példa - Húgysav analízis
Az elpusztult csótányok teljes test húgysav tartalmát a szakirodalomban leírt eljárás segítségével határoztuk meg [Cochran (1973) Comp. Biochem. Physiol. A46: 409-419]. Az egyes csótányokból a szárnyakat és lábakat eltávolítottuk, majd ezeket 24-48 órán át 60°C hőmérsékleten szárítottuk, ezután tömegüket meghatároztuk, majd finom porrá őröltük. A száraz szövetből a húgysavat 0,6%-os vizes lítium-karbonát oldattal extraháltuk. Az extrakciót 3 órán át rázatás közben 60°C hőmérsékleten végeztük. Az extraktumokat centrifugáltuk, és így a szövet törmeléket elválasztottuk. Az elegyet ezután urikázzal kevertük, majd 292 nm hullámhosszon a maximális abszorpciót spektrofotometria segítségével mértük. A húgysav koncentrációt pg húgysav/mg száraz szövet értékben számítottuk.
3. példa - Xantin tápanyag készítmények értékelése
Két kísérletben (3a) és (3b), mértük annak hatását, hogy az alap csótány tápanyaghoz az őrölt patkány tápanyagban 1% xantint adagoltunk [Sigma Chemical Co.] Az egyes kísérletekben a kolóniákat az 1. példa szerint állítottuk elő és ezek tápanyaga vagy patkány tápanyag önmagában (RC) vagy patkány tápanyag + 1% xantin (RCX) volt. Az egyes kísérleteket három ismételt kolóniában végeztük el mindenegyes körülmény esetében (n = 3).
63.554/SM * ί
···· ···· ·
Αζ egyes populációkat a 6. és a 9. héten (3a) vagy a 10. és 12. héten (3b) számláltuk és az átlagos populációs szám %-os változását (Δ%) számítottuk. A kezelés első három hetében az egyes tápanyagfogyasztást (ICmg) a tápanyag tömeg adatokból számítottuk.
A kísérletek eredményeit az 1. táblázatban mutatjuk be. A xantin adagolása nem inhibiálta a tápanyag felvételt, illetve nem csökkentette a populáció növekedését.. Valójában a xantin adagolása a reprodukálást növelte, mivel ilyen esetben a populáció száma magasabb volt a xantinnal kezelt kolóniákban, mint a csak patkány tápanyaggal táplált kolóniákban.
1. Táblázat
3a Kísérlet 3b Kísérlet
Idő (hét) ICmg (±SEM) Δ% (*) ICmg (±SEM) Δ%
RC RCX RX RCX RC RCX RC RCX
3 55.8 (±0.9) 55.3 (±2.7) 58.0 (±0.4) 57.9 (±0.8)
6 +224% +278%
9 +707% +921%
10 +1405% +1433%
12 +1774% +1869%
(*) + = növekedés
1. Táblázat: Az átlagos egyenkénti tápanyagfelvétel (ICmg), illetve a három hetenként mért átlagos populációszám %-os változása (Δ%) német csótány kolóniákban, amelyekben xantin nélküli tápanyagot (RC) vagy 1% xantin tartalmú tápanyagot (RCX) adagoltunk, n = 3.
63.554/SM • · · · • · · · · • · · · · ·
-11• ·
4, példa - Xantin-oxipurinol fogyasztás értékelése
Német csótány kolóniákat állítunk elő' az alábbiaknak megfelelően. A kolóniákat vagy patkány tápanyaggal önmagában tápláltuk (RC); vagy oxipurinollal kiegészített patkány tápanyagot adagoltunk [Sigma Chemical Co.] (RC+OXY%); vagy patkány tápanyagot adagoltunk, amely 1% xantint (RCX) és oxipurinolt (+OXY%) tartalmazott, amely utóbbi koncentrációja öt eltérő koncentráció volt (tömeg/tömeg%). Az egyes tápanyagfelvételt (ICmg), a populáció növekedés szabályozást és a teljes test hugysav koncentrációt meghatároztuk.
Az első három hétben az egyes tápanyagfogyasztást (ICmg) számítottuk és az eredményeket a 2a táblázatban adtuk meg. Az oxipurinol önmagában történő adagolása csökkenést okozott a tápanyagfelvételben a tápanyaggal nem kezelt kolóniává, összehasonlítva. A xantin tápanyaghoz történő adagolása az oxipurinollal kezelt tápanyag fogyasztásának 35%-át okozta, amennyiben 0,1% oxipurinolt alkalmaztunk a tápanyagban, ugyanígy 56%-os fogyasztásnövekedést okozott, amennyiben 1,0% oxipurinolt alkalmaztunk a tápanyagban.
2a Táblázat
Idő Xantin 0% Xantin 1%
(hét) RC RCX + OXY% RCX
0.1 1.0 0.1 0.5 1.0 2.0 3.0
3 53.7 36 31 48.5 58.3 49.9 52.6 45.6
(±2.0) (±1-4) (±0.8) (±1-9) (±1-5)
n = 9* n = 1 n = 1 n = 6 n = 3 n = 6 n = 6 n = 1
* n = kolóniák száma
2a Táblázat: Patkány tápanyag átlagos egyenkénti fogyasztása 3 héten át (ICmg) amely tápanyag 1% xantint tartalmaz vagy xantint nem tartalmaz, illetve különböző koncentrációjú (tömeg/tömeg%) oxipurinolt (OXY%) tartalmaz.
63.554/SM ··«· ···· · • · · ·
Az átlagos kolónia populáció szám %-os változását (Δ%) mértük a kezelés során 5,5. 6., 7., 9., 10. és 12. héten belül a fentiek szerint. Az eredményeket a 2b táblázatban mutatjuk be. Amennyiben a tápanyaghoz önmagában oxipurinolt adagoltuk, ez nem inhibiálta a populáció növekedést. Amennyiben a tápanyaghoz xantint és oxipurinolt adagoltunk, ez a populáció növekedést egészen a populáció megszűnéséig inhibiálta.
2b Táblázat
Idő Xantin 0% Xantin 1%
(hét) RC RCX + OXY% RC + OXY%
kontroll 0.1 1.0 0.1 0.5 1.0 2.0 3.0
5.5 +690% n = 1 +460% n = 1 +1060% n = 1 -
6 +126% n = 5 -31% -50% -5% -11% -55%
9 +812% n = 5 -92% -92% -64% -77% -88%
7 +719% -64% -75% -69%
10 +1405% -91% -98% -98%
12 +1774% -94% -100% -100%
2b Táblázat: Német csótányokban az átlagos populációszám %-os változása (+ vagy - Δ%) olyan esetben, amikor a csótányokat 1% xantin tartalmú vagy xantin nélküli tápanyaggal tápláltuk, illetve heteken keresztül különböző koncentrációjú (tömeg/ tömeg%) oxipurinolt tartalmazó (OXY%) tápanyaggal tápláltuk. Amennyiben nem jelölt, n = 3.
A teljes test húgysav koncentrációt standard urikáz tesztvizsgálattal meghatároztuk olyan csótányok esetében, amelyek elpusztultak az 5-9 hetes kezelés időtartamán belül. A VPI laboratórium törzsből származó német csótányok mintáiban ugyancsak meghatároztuk ezt az értéket és így egy jellemző
63.554/SM t
-13• · „alapvonal” karbamát koncentrációt határoztunk meg, amely a kezelés előtti értéket jelenti.
Az alábbi 2c táblázatban bemutatjuk az eredményeket, amelyek azt mutatják, hogy a VPI törzs nőstény egyedei jellemzően kicsit nagyobb húgysav koncentrációval rendelkeznek, mint a hím egyedek, függetlenül a kifejlődési fázis állapotától. Azonban amint a 2d-2f alábbi táblázatokban bemutatjuk, az állatok xantin és oxipurínol tartalmú tápanyaggal több héten át való táplálása jelentős csökkenést okozott a teljes test karbamát koncentrációban valamennyi csoportban, függetlenül attól, hogy a csoportokhoz tartozó egyedek milyen fejlődési állapotúak voltak, illetve ezek nőstények vagy hímek voltak.
2c Táblázat
Állapot Fajta Kor (hét) Húgysav pg/mg ± SEM
kifejlett hím n = 9 6-7 1.80 ±0.12
hőstény n = 10 2.41 ±0.06
lárva hím n = 10 5-6 2.34 ±0.10
nőstény n = 10 2.44 ±0.22
lárva hím n = 10 3-4 0.77 ±0.10
nőstény n = 10 1.51 ±0.10
2c Táblázat: Az átlagos teljes test húgysav koncentráció (pg/ml száraz szövet tömeg ±SEM) különféle korú és nemű csoportok esetében, amelyek VPI laboratóriumi törzsből származó német csótányok és amelyeket általában a táplálási tesztvizsgálatban alkalmaztunk.
63.554/SM • ·· · ···· »· >
-142d táblázat
Idő RC RCX + OXY%
(hét) 0.1 1.0 2.0
5 2.42 ±0.12 n = 5 0.54 ±0.05 n = 25 0.32 ±0.06 n = 17 0.31 ±0.05 n = 17
6 2.79 ±0.21 n = 4 0.43 ±0.04 n = 32 0.30 ±0.04 n = 35 0.27 ±0.03 n = 26
7 2.78 ±0.25 n = 6 0.54 ±0.10 n = 8 0.25 ±0.04 n = 14 0.21 ±0.04 n = 12
9 3.16 ±0.06 n = 10 0.51 n = 1 0.14 ±0.04 n = 7 0.32 ±0.04 n = 13
2d Táblázat: Átlagos teljes test húgysav koncentrációk (pg/mg száraz szövet tömeg ±SEM) hím német csótányokban, amelyeket patkány tápanyaggal (RC) vagy 1% xantin (RCX) és különféle tömegszázalékú (tömeg/tömeg%) oxipurinol (OXY%) tartalmú fenti tápanyaggal tápláltunk.
2e táblázat
Idő RC RCX + OXY%
(hét) 0.1 1.0 2.0
5 2.63 ±0.14 n = 3 0.31 ±0.13 n = 6 0.31 ±0.04 n = 8 0.28 ±0.08 n = 7
6 3.13 ±0.04 n = 4 0.31 ±0.03 n = 27 0.34 ±0.06 n = 27 0.35 ±0.06 n = 18
7 2.95 ±0.18 n = 4 0.43 ±0.04 n = 24 0.22 ±0.04 n = 23 0.26 ±0.06 n = 14
9 3.14 n = 1 0.21 ±0.03 n = 21 0.29 ±0.04 n = 14 0.34 ±0.05 n = 13
2eTáblázat: Átlagos teljes test húgysav koncentrációk (pg/mg száraz szövet tömeg ±SEM) nőstény német csótányokban, amelyeket patkány tápanyaggal
63.554/SM
-15(RC) vagy 1 % xantin (RCX) és különféle tömegszázalékú (tömeg/tömeg%) oxipurinol (OXY%) tartalmú patkány tápanyaggal tápláltunk.
2f táblázat
Idő RC RCX + OXY%
(hét) 0.1 1.0 2.0
5 1.95 ±0.36 n = 4 0.53 ±0.04 n = 3 0.32 ±0.18 n = 2
6 2.95 ±0.09 n = 5 0.08 ±0.06 n = 2
7 3.14 ±0.03 n = 4 0.13 ±0.08 n = 2
9 3.26 0.14
n = 1 n = 1
2f Táblázat: Átlagos teljes test húgysav koncentrációk (pg/mg száraz szövet tömeg ±SEM) német csótányok lárvákban, amelyeket patkány tápanyaggal (RC) vagy 1 % xantin (RCX) és különféle tömegszázalékú (tömeg/tömeg%) oxipurinol (OXY%) tartalmú patkány tápanyaggal tápláltunk.
5. példa - Xantin-oxipurinol készítmények különféle időtartamon át történő adagolásának hatás értékelése
A kolóniákat a korábban leírtak szerint állítottuk elő. A tápanyagban 1% xantint és különféle koncentrációjú oxipurinolt alkalmaztunk. A tápanyagot 24 óra vagy 1, 2 vagy 3 hét időtartamonát adagoltuk. A kezelési idő végén a kezelt tápanyagot eltávolítottuk, majd a rovaroknak a tesztvizsgálati idő tartamán át nem kezelt patkány tápanyagot adagoltunk.
A 3. táblázatban bemutatjuk a kísérlet eredményeit. Az adatokból kitűnik, hogy minimális dózisú oxipurinol elfogyasztása szükséges az időtartamon belül, abból a célból, hogy a populáció inhibiálást elérjünk. Például a 24 órán át
63.554/SM
-16történő kezelés befolyásolta a populáció számát, amennyiben ezt összehasonlítjuk a kontroll csoporttal, azonban nem szabályozta a pupulációt semmilyen oxipurinol koncentráció esetében sem. A számításokból kitűnik, hogy az oxipurinol egyenkénti fogyasztása ezen az időtartamon belül 6-104 pg volt.
3. Táblázat
Kezelés Idő RC RXC + OXY%
Időtartam (hét) 0.1 1.0 2.0
24 óra 6 +500% +250% +114% +109%
1. hét 6 +887% +137% -45% -49%
9 +1157% +320% -63% -57%
12 +1580% +853% -5% -31%
2. hét 9 +591% +36% -65% -90%
12 +750% +213% -66% -94%
15 >+750% +561% -45% -96%
3. hét 6 +391% -58% -71% -92%
9 +1050% -71% -92% -97%
12 +1604% -79% -96% -98%
3. Táblázat: A kolóniák átlag számának %-os változása (+ vagy -) amely kolóniákat patkány tápanyaggal (RC) vagy 1% xantint (RCX) és különféle koncentrációjú oxipurinolt (tömeg%) (OXY%) tartalmazó patkány tápanyaggal tápláltunk. A kezelés időtartama 24 óra vagy 1,2 vagy 3 hét volt, amelyet követően csak patkány tápanyagot önmagában adagoltunk, n = 3.
Amennyiben 1 vagy 2 héten keresztül 0,1% oxipurinol tápanyagot alkalmaztunk, a kontrollal összehasonlítva ez csökkentette a populáció számát, valamint 1-2 héttel késleltette a tojásrakást, azonban a kezelt kolóniák újra éledtek, amennyiben a kezelést 12 héten belül fejeztük be. Amennyiben 3 héten át alkalmaztuk a 0,1 % oxipurinol tartalmú tápanyag adagolását, ez jelentő63.554/SM
-17sen csökkentette a populáció számát, még a kezelést követő heteken belül is és nem tapasztaltunk 12 hét múlva visszaálló populációt csak egyetlen egy életképes tojást tapasztaltunk, amely a normális időnél hat héttel később keletkezett.
A 2% oxipurinol tartalmú tápanyaggal kezelt kolóniák esetében, amely kezelést 2 héten át végeztünk vagy az 1 vagy 2% oxipurinol tartalmú tápanyaggal 3 héten át végzett kezelés esetében a kolóniák nem tértek magukhoz még akkor sem, amikor az újra éledés időtartamát 15 hétre növeltük. Az oxipurinol átlagos egyenkénti fogyasztása sorrendben 734 pg, 579 pg és 1140 pg volt.
6. példa - A tápanyag választás értékelése
A kolóniákat a fent leírtak szerint állítottuk elő és mindenegyes körülmény esetében három ismételt kolóniát képeztünk. Lemezeket adagoltunk mindenegyes kolónia esetében, amely lemezeken vagy csak nem kezelt patkány tápanyag (RC) található vagy xantin + oxipurinol (RXC + 0%) kezelt patkány tápanyag található. Az egyes lemezeken a tápanyag tömegét számítottuk, hogy meghatározzuk milyen mennyiségű tápanyag fogyasztása történt. A kezelések során patkány tápanyagot alkalmaztunk, amelyek 1 % xantin és 0,1%, 0,5% vagy 1,0% (tömeg/tömeg%) oxipurinol tartalmúak voltak. A kontroll kolóniát csak két lemezen nem kezelt patkány tápanyaggal tápláltuk.
A kísérlet eredményeit a 4. táblázatban mutatjuk be. Az eredmények azt mutatják, hogy az egyes rovarok ugyanannyi mennyiségű kezelt és nem kezelt tápanyagot (0,5% oxipurinol) fogyasztottak vagy több tápanyagot fogyasztottak a kezelt tápanyagból, mint a nem kezelt tápanyagból (0,1% és 2,0% oxipurinol esetében). Az elfogyasztott oxipurinol mennyisége 29 pg és 265 pg volt egyes
63.554/SM
-18állatonként az első három héten át. Igen magasfokú populáció növekedésszabályozást értünk el, különösen 1% oxipurinol koncentráció esetében.
4. Táblázat
Idő Teszt RC RC RCX+0% RC RCX+0% RC RCX+0%
(hét) Kontroll 0.1 0.5 1.0
3 ICmg ±SEM 58.9 ±1.7 23.1 ±3.1 29.4 ±0.3 25.7 ±1.0 25.6 ±1.3 24.7 ±0.9 26.5 ±2.0
ICpg OXY 0 0 29.4 0 128 0 256
összes% 100% 43% 57% 50% 50% 48% 52%
7 Δ% +422% -64% -72% -83%
9 Δ% +1378% -71% -80% -94%
12 Δ% +2007% -76% -71% -96%
4. Táblázat: Az egyes tápanyagfogyasztás (ICmg) illetve a populáció átlagszámának %-os változása (Δ%) adott időtartamon belül (hét). A kolóniákat kezelt patkány tápanyaggal (RCX+0%) illetve nem kezelt patkány tápanyaggal (RC) tápláltuk és ezeket együttesen alkalmaztuk mint választható tápanyagot. Az első 3 héten át fogyasztott oxipurinol mennyiséget pg/egyes állat (ICpg OXY) értékben határoztuk meg és a kezelt, valamint nem kezelt elfogyasztott tápanyag arányát az összes elfogyasztott tápanyag %-ában (összes%) adtuk meg.
7. példa - A xantin-oxipurinol készítmények fejlődési állapotra kifejtett hatásai
Német csótány kolóniákat tenyésztettünk a korábbiak szerint úgy, hogy a különféle szokásosan kevert fejlődési állapotú formákat három különféle kolóniába választottunk szét. A kolóniák vagy újonnan kifejlett felnőtt egyedeket (5 hím és 5 nőstény, 6-7 hetesek) tartalmaztak; nagy lárvákat (8 hím és 8
63.554/SM
-19nőstény, 5-6 hetesek) tartalmaztak, vagy kis lárvákat (8 hím és 8 nőstény, 3-4 hetesek) tartalmaztak. Az idősebb felnőtt egyedek kolóniái (5 hím és 5 nőstény, 7-8 hetesek) ugyancsak vizsgálat alá kerültek.
A kolóniákat nem kezelt patkány tápanyaggal (RC) tápláltuk vagy 1% xantin (RCX) és különféle koncentrációjú (tömeg/tömeg%) oxipurinol (OXY%) tartalmú patkány tápanyaggal tápláltuk. Az egyes egyedenkénti fogyasztást (ICmg), illetve a populáció átlagszámának %-os változását (Δ%) mindenegyes fejlődési fázis esetében meghatároztuk. Ezeket az 5a-5d táblázatokban adjuk meg a felnőtt, a nagy lárva, a kis lárva és az idősebb felnőtt egyedek esetében
A táblázatok adatai megerősítik, hogy a xantin és oxipurinol együttes kezeléssel végzett kezelés hatása elsődlegesen a csótányok reprodukciós tevékenységét befolyásolja. Ez a hatás valószínűleg amiatt jön létre, mivel a rovarok metabolitikus tartaléka kimerül, ami egyben a húgysav tartalék kimerüléséi jelenti és ez nem helyettesíthető, mivel irreverzibilis enzim inhibiálás történik. Az igen kicsi lárvák, amelyek pusztuló kolóniában kelnek ki, ugyancsak a hatóanyag hatása alá kerülnek és általában túl gyengék ahhoz, hogy túléljék ezt a körülményt, ritkán érik el második lárva állapotukat. Valószínűleg ezek nem rendelkeznek a normál esetben prenatális állapotban hozzájuk kerülő metabolitikus tartalékokkal. Mivel ezek a fiatal lárvák továbbra is a kezelt tápanyaggal táplálkoznak, ez valószínűleg megakadályozza a saját metabolitikus tartalékaik, különösen a húgysav tartalékok kialakulását.
Megfigyeltük, hogy elsőként a felnőtt hím egyedek pusztultak el. A párzás során a felnőtt hím egyedek tartalékaik igen nagy részét elhasználják, mivel urátokat, valamint érett spermát juttatnak a nőstényekbe. Röviddel ezután elpusztultak a nőstények, amelyek épp lerakták a tojást, mivel ez a folyamat
G3.554/SM f
Λ
-20·*·· ·<»»· · • » « • » · · ♦ · ··· » · ugyancsak igen nagy mennyiségű tápanyag tartalékukat igényelte. Általában fennállt, hogy nem életképes tojások kerültek ki a nőstényekből.
Cochran megfigyelte, hogy felnőtt nőstény egyedekben a tojástermelésben ciklikus táplálás történik [Cochran (1983) Entomol. Exp. Appl. 34: 51-57]. A petefészek ilyen ciklusában a nőstények erősen táplálkoznak, miközben az oocytákat érlelik és tartalékosán táplálkoznak, miközben tojást raknak. Ez a folyamat bizonyára szerepet játszik abban, hogy az újonnan kifejlődött felnőttek igen nagy táplálkozási sebességgel és korai mortalitással rendelkeznek (5a táblázat), továbbá, hogy az idősebb felnőtt egyedek alacsony táplálkozási sebességgel rendelkeznek (5d táblázat). Az utóbbi idősebb nőstény egyedek valószínűleg a tojásokat már megérlelték, amely kitölti az ováriumot, igen közeli időpontban azután, hogy a kolóniát összegyűjtöttük és így már alacsony táplálkozási sebességgel rendelkeztek életciklusukban. Az ilyen egyedek első lárva kikelése szerepet játszik a populáció szám növekedésében az ilyen kolóniákban (5d táblázat). Ezt követi a kolóniák fokozatos gyengülése, mivel amikor a felnőttek reprodukciós tevékenységet végeznének, ez nem sikeres, valamint az újonnan kikelt lárvák elpusztulnak.
A lárvák ugyanolyan módon pusztulnak el mint a felnőttek a kezelt tápanyag legnagyobb káros hatása ezekre a vedlés után, amikor felnőtt állapotba kerülnek, tárolható. Ebben az állapotban általában igen erősen táplálkoznak abból a célból, hogy az első oocytáikat érleljék. A populáció pusztulási sebességgének késlekedése a nagy lárva kolónia esetében (5b táblázat) a kis lárva kolónia elpusztulásához hasonlítva (5c táblázat) további bizonyíték arra, hogy a legnagyobb hatás a reprodukálás során történik. Ez a hatás általában a 9-11. hét során történik az ilyen korú csoportok tesztvizsgálata esetében.
63.554/SM • · · · ···· ·
Ezekben a kísértetekben az oxipurinol xantinnal alkalmazott hatásos dózis értéke igen széles határérték között mozoghat és ez igen magas mortalitást eredményez a 99,5 pg/egyenkénti fogyasztás esetében az újonnan vedlett felnőt egyedek esetében 3 héten át végzett kezelés során (5a táblázat). Ugyenez lassabb szabályozást eredményez nagyobb egyenkénti fogyasztás esetében, amennyiben a kolóniák lárvákból indultak. Az eredményekből azonban kitűnik, hogy különféle hatás lehetséges a csótányokra attól függően, hogy a kezelést milyen korukban kezdtük. Minden csótány megfelelő hatás alá kerül abban az időpontban, amikora reprodukciós periódus elkezdődik.
5a táblázat
Felnőtt kifejlett kolóniák (n = 1)
Idő Teszt RC RXC + OXY%
hét 0.1 1.0 2.0
3 ICmg 87.0 99.5 76.8 84.8
3 ICpg OXY 0 99.5 768 1696
6 Δ% +1430% -94% -75% -88%
9 Δ% +1310% -100% -90% -100%
12 Δ% +1810% -100% -100% -100%
5a Táblázat: Egyenkénti tápanyagfogyasztás (ICmg) és a kolóniák átlagos populációs számának százalékos változása (Δ%) újonnan vedlett felnőtt német csótányok esetében, amelyeket vagy nem kezelt patkány tápanyaggal (RC) vagy 1% xantin (RCX) és különféle koncentrációjú (tömeg/tömeg% oxipurinol (OXY%) tartalmú patkány tápanyaggal tápláltunk.
63.554/SM • · · · ···· ·
-22• · ·
5b táblázat
Nagy lárva kolóniák (n = 1)
Idő Teszt RC RXC + OXY%
hét 0.1 1.0 2.0
3 ICmg 82.8 76.9 65.3 79.3
3 ICpg OXY 0 76.9 653 1586
6 Δ% 06% -50% -31% -6%
9 Δ% +1613% -69% -81% -63%
12 Δ% +1800% -88% -100% -100%
5b Táblázat: Egyenkénti tápanyagfogyasztás (ICmg) és a nagy német csótány lárva kolóniák átlagos populációs számának százalékos változása (Δ%) (5, 6, 7 hetes korú egyedek a kiindulás időpontjában), amelyeket nem kezelt patkány tápanyaggal (RC) vagy 1% xantin (RCX) és különféle mennyiségű (tömeg/ tömeg% oxipurinol (OXY%) tartalmú patkány tápanyaggal kezeltünk.
5c Táblázat
Kis lárva kolóniái (n = 1)
Idő Teszt RC RCX + OXY%
hét 0.1 1,0 2,0
3 ICmg 54.9 53.9 52.4 40.4
3 ICpg OXY 0 53.9 524 808
6 Δ% -50% -31% -19% -81%
9 Δ% +719% -69% -81% -88%
12 Δ% +775% -88% -100% -100%
5c táblázat: Egyedenkénti tápanyagfogyasztás (ICmg) és kis német csótány lárvák átlagos populációs számának %-os változása (Δ%) (3-4 hetes korúak a kiindulási időpontban) amelyeket nem kezelt patkány tápanyaggal (RC) vagy
63.554/SM ···· ··· · · * ' *
1% xantin (RCX) és különféle mennyiségű (tömeg/tömeg%) oxipurinnal (OXY%) tartalmú patkány tápanyaggal tápláltunk.
5d Táblázat
Idős kifejlett kolóniái (n = 3)
Idő Teszt RC RCX + OXY%
hét 0.1 1,0 2,0
3 ICmg ±SEM 38,7 37,2 ±1,9 35,0 ±0,6 35,2 +1,8
3 ICpg OXY 0 37,2 350 704
6 Δ% +1150% +557% +403% +823%
9 Δ% +1030% +33% +40% +197%
12 Δ% -1820% -73% -67% -30%
5d táblázat: Átlagos egyenkénti tápanyagfogyasztás (ICmg) és idősebb német csótány felnőtt egyedek átlagos populációs számának %-os változása (Δ%) (89 hetes korúak a kiindulási időpontban) amelyeket nem kezelt patkány tápanyaggal (RC) vagy 1 % xantin (RCX) és különféle koncentrációjú (tömeg/ tömeg%) oxipurinnal (OXY%) tartalmú patkány tápanyaggal kezeltünk.
8. példa - Trimethoprim tartalmú készítmények értékelése
A német csótányok ismételt kolóniáit állítottuk elő a fentiek szerint. Az adott tápanyag vagy önmagában patkány tápanyag (RC); patkány tápanyag különféle koncentrációjú trimethoprim (RC + T%) (tömeg/tömeg%) tartalmi tápanyag vagy 1% xantin (RCX) és különféle százalék (tömeg/tömeg%) trimethoprim (T%) tartalmú patkány tápanyag volt.
Az eredményeket a 6a alábbi táblázatban mutatjuk be. A trimethoprim önmagában történő adagolása a tápanyagban nem inhibiálta a populáció növekedést, de bizonyos gyengülés volt tapasztalható a kezelt kolóniákban.
63.554/SM • ·· · ···· · r
-24Amint az alábbi 6b táblázatban bemutatott eredmények mutatják, amennyiben a tápanyagban xantim és triomethoprim konbínációt alkalmaztunk, a populáció növekedés gyors inhibiálása következett be.
A teljes test húgysav koncentrációt standard urikáz tesztvizsgálattal számítottuk, amint ezt a korábbiakban leírtuk. Amint a 6c táblázatban bemutatjuk, a húgysav metabolizmust nem befolyásolta a xantin és trimethoprim kombináció alkalmazása a tápanyagban.
Az első 3 hét alatt végzett mérések alapján a kezelt kolóniákban az átlagos Δ% csökkenés -82% volt. A kolóniákban ebből 65% azt jelentette, hogy lárva állapotú elhullás történt. Ezt azt jelenti, hogy a kísérletben alkalmazott lárvák 72%-a elpusztult és bizonyítja, hogy a lárva vedlés időtartama alatt történik a legjelentősebb befolyás.
6a Táblázat
Idő Teszt RC RC + T%
hét 0,5 1,0 2,0
3 ICmg ±SEM 62 ±2,2 61 ±3,5 58 ±3,4 54 ±1,7
12 Δ% +1398% +1246% +1013% +384%
6a táblázat: Átlagos egyedenkénti tápanyagfogyasztás (ICmg) a tápanyag patkány tápanyag (RC) vagy különféle koncentrációjú trimethoprim tartalmú patkány tápanyag (tömeg/tömeg%) (RC+T%) [a vizsgálat időtartama hetekben van kifejezve és a táblázatban bemutatjuk az átlagos populációszám százalékos változását (Δ%)], a kísérletben német csótányokat alkalmaztunk, ahol a kolóniában az állatok száma a kezdeti időpontban 42 volt = 100%, n = 5.
63.554/SM
-256b Táblázat
Idő Teszt RC RXC + T%
hét n = 6 1,0 n = 3 2,0 n = 12 3,0 n = 3
1 ICmg ±SEM 17,3 ±2,4 12,0 ±0,9 8,8 ±0,7 5,8 ±0,1
Δ% -1% -4% -28% -41%
3 ICmg ±SEM 44,7 ±2,1 33,9 ±1,1 22,6 ±2,8 13,4 ±1,3
Δ% -16% -23% -77% -98%
6 Δ% +36% -44% -67% -98%
populációszám százalékos változása (Á%). A mérés időtartama hetekben megadott. A mérést német csótány kolóniákon végeztük, amely kolóniákat vagy patkány tápanyaggal tápláltunk (RC) vagy a kolóniákat 1 % xantin és különféle koncentrációjú (tömeg/tömeg%) trimethoprim (T%) tartalmú patkány tápanyaggal tápláltunk. A kolónia kezdeti száma 42 = 100% volt.
6c Táblázat
Hét Csoport RC RCX + 2%T
3-4 hím 2,04 ±0,12 n±19 2,61 ±0,05 n = 9
nőstény 2,54 ±0,06 n = 17 2,64 ±0,03 n = 3
lárva 2,76 n = 1 2,62 ±0,12 n = 9
6c táblázat: Átlagos teljes test húgysav koncentráció értéke < (pg/mg száraz
szövet szöveg ±SEM). A vizsgálatot 3 német csótány csoportban végeztük, és ezeket nem kezelt patkány tápanyaggal (RC) vagy 1% xantin (RCX) és 2% trimethoprim (tömeg/tömeg%) tartalmú patkány tápanyaggal tápláltuk.
63.554/SM k- ' ·
-269. példa - Rezisztens csótányok kezelése xantin-oxipurinol készítményekkel
A csótányok kolóniáit a korábban leírtaknak megfelelően készítjük, azzal az eltéréssel, hogy a rovarokat olyan laboratóriumi tartalékból nyertük, amely két német csótány törzset tartalmazott, amely törzsek inszekticidekkel szemben rezisztensek és szokásosan csótány kontroll egyedként alkalmazottak. A két törzs az alábbi: (A) Hawthome törzs és (B) Las Palms törzs. A két törzs által kifejtett rezisztencia arány profilt az alábbi 7a táblázatban mutatjuk be.
7a Táblázat
Inszekticid Hawthome Las Palms
Organo-foszfátok RR
Diazinon 2,0 >75
Klórprifosz 10,8 >50
Acefát 2,0 1,2
Melation 5,5 >50
Karbamátok
Propoxur 1,7 >60
Bendiocarb 2,2 >70
Piretriodok
Piretrinok >140 >140
Alletrin >140 >140
Permetrin 0,5 3,2
Fenotrin 0,6 >120
Fenvalerát 0,9 >60
Esfenvalerát 0,8 7,0
Ciflutrin 1,8 2,5
Cipermetrin 1,6 >80
Bio-kemikáliák
Avermektin 2,4 1,5
63.554/SM • · · · ···· · • · ·
-277a táblázat: A Hawthome és a Las Palms rezisztens törzsek rezisztens profilja (RR). A jelzőszámok között a növekedő rezisztencia folyamatosságát RR > 2,0 jelzi és, azt mutatja, hogy a rezisztencia kifejlődik. Az RR >3,0 érték azt jelzi, hogy a rezisztencia génfrekvenciájának értéke növekedett. Az RR értéket úgy számították, hogy (tesztvizsgálati törzs LT50) + (érzékeny törzs LT50) értéket számították, ahol LT50 az az időtartam, amely ahhoz szükséges, hogy az intoxikáló anyag a kezelt populáció 50%-os mortalitását elérje.
Az első három héten át tapasztalt egyedenkénti tápanyagfogyasztást (ICmg) a korábbiaknak megfelelően számítottuk. Mint a 7b és a 7c alábbi táblázatokban bemutatjuk, az egyes törzsek esetében (mindkét törzs) az ICmg érték valamennyi tápanyagkeverék koncentráció esetében konzisztens volt. A Hawthome törzs a fogyasztásban maximális csökkenést mutatott 22% értékben olyan tápanyag esetében, amely 3% oxipurinolt tartalmazott. Ez 1260 pg oxipurinol fogyasztást jelentett az első 3 héten át.
7b Táblázat
Hawthome törzs
Idő RC RCX + OXY%
(hét) 0,1 1,0 2,0 3,0
3 53,6 (±3,5) n = 4 47,1 (±0,6) N = 3 48,0 (±1.3) n = 3 47,1 (±0,8) n = 3 42,0 (±0,4) n = 4
Las Palms törzs
3 45,2 (±1,3) n = 4 39,5 (±1,0) n = 3 40,0 (±0,4) n = 3 40,0 (±,2,3) n = 3 40,3 (±0,5) n = 4
63.554/SM • · · · ···· · • ·
4. < *
-287b táblázat: Átlagos egyedi tápanyagfogyasztás (ICmg) hetekben mért időtartamon át. Az adott tápanyag rágcsáló tápanyag segédanyag nélkül (RC) vagy 1 % xantin (RCX) és különféle koncentrációjú (tömeg/tömeg%) oxipurinol (OXY%) tartalmú ugyanilyen tápanyag. A kísérletben német csótányokat alkalmaztunk, amelyek Hawthome, illetve Las Palms rezisztens törzsekhez tartoznak.
A xantin-oxipurinol kombináció hatását a populáció növekedésére a korábbiak szerint határoztuk meg. A 7c és 7d alábbi táblázatokban bemutatjuk a vizsgálatok eredményeit és ez azt mutatja, hogy a kombináció a rezisztens törzsek esetében mindkét törzsben megszüntette a populáció növekedést.
7c Táblázat
Idő RC RCX + OXY%
(hét) 0,1 1,0 2,0 3,0
6 +438% -32% -22% +12% -21%
9 +997% -55% -59% -38% -67%
12 +1,601% -77% -78% -76% -98%
7c táblázat: A Hawthome rezisztens törzs német csótány kolóniák átlagos populációs számának százalékos változása (+ vagy -), amely törzseket rágcsáló tápanyaggal (RC) vagy 1% xantin (RCX) és különféle koncentrációjú (tömeg/ tömeg%) oxipurinol (OXY%) tartalmú rágcsáló tápanyaggal tápláltunk hetekben mért időtartamon át. n = 3.
7d Táblázat
Idő RC RCX + OXY%
(hét) 0,1 1,0 2,0 3,0
6 +146% +50% +68% +31% -25%
9 +1,074% -50% -8% -60% -70%
12 +1,624% -78% -67% -88% -95%
63.554/SM
-29• ·
7d táblázat: A Las Palms rezisztens törzs német csótány kolóniák átlagos populációs számának százalékos változása (+ vagy -), amely törzseket rágcsáló tápanyaggal (RC) vagy 1% xantin (RCX) és különféle koncentrációjú (tömeg/ tömeg%) oxipurinol (OXY%) tartalmú rágcsáló tápanyaggal tápláltunk. A táplálást heteken keresztül végeztük, n = 3.
10. példa - Rezisztens csótányok kezelése xantin-trimethoprim készítményekkel
A csótány kolóniákat a korábban leírtaknak megfelelően állítottuk elő Hawthorne és Las Palms rezisztens törzsek alkalmazásával.
Az eredményeket a 8a táblázatban mutatjuk be. A Hawthorne törzs esetében a tápanyagfelvétel a kontrollal összehasonlítva inhibiált, amennyiben a trimethoprim koncentrációt növeljük a tápanyagban. A maximális csökkenés 62% és ez 4,0%T koncentráció esetében következett be, amely az első három hét folyamán 639 pg trimethoprim/egyed dózist jelent. A Hawthorne törzs populáció növekedését nagyobb koncentrációban lehetett megakadályozni.
8a Táblázat
Idő Teszt RC RCX +Τ%
(hét) 0,5 1.0 2,0 3,0 4,0
3 ICmg (±SEM) 42,5 (±0.7) η = 7 37,6 (±1.7) η = 3 37,1 (±2.0) η = 3 30,4 (±2.0) η = 6 17,2 (±1.2) η = 6 15,9 (±1.4) η = 3
3 Δ% -7% η = 7 -2% η = 3 -6% η = 3 -27% η = 6 -75% η = 4 -79% η = 3
6 Δ% +368% η = 4 -70% η = 3 -79% η = 4 -89% η = 3
9 Δ% +606% η = 7 +369% η = 3 +298% η = 3 -17% η = 6 -95% η = 4 -94% η = 3
12 Δ% +913% η = 3 -51% η = 3 -93% η = 3 -97% η = 3
63.554/SM • ·· · ··*·
i. i
8a táblázat: Általános egyedi tápanyagfelvétel (ICmg) és Hawthome rezisztens törzs német csótány kolóniák átlagos populációszámának százalékos változása (Δ%). A kolóniákat rágcsáló tápanyaggal (RC) vagy 1% xantin (RCX) és különböző koncentrációjú (tömeg/tömeg%) trimethoprim (T%) tartalmú rágcsáló tápanyaggal tápláltuk, az időtartamot (hét) időben mértük.
A Las Palms törzs esetében, amint ezt a 8b táblázatban bemutatjuk, csökkenés tapasztalható az ICmg értékben a kezelt tápanyag esetében és ez egyenes arányban állt a trimethoprim koncentráció növekedésével. A maximális inhibiálás a kontroll anyaggal szemben 38% volt 6%T koncentráció esetében, amely 3 hét időtartalom belül 1758 pg trimethoprim/egyed felvételt jelentett. A populációszám 6 héten át végzett kezelés esetében 2/3-dal csökkent.
8b Táblázat
Idő Teszt RC RXC + T%
(hét) 3,0 4,0 5,0 6,0
3 ICmg (±SEM) 47,0 (±3,8) 43,0 (±3,5) 41,3 (±2,2) 37,0 (±2,3) 29,3 (±1.8)
3 Δ% -12% -24% -26% -43% -57%
6 Δ% +336% +100% -37% -37% -67%
8b táblázat: Átlagos egyedenkénti tápanyagfogyasztás (ICmg) és Las Palms rezisztens törzs német csótány kolóniák esetében az átlagos populációszám százalékos változása (Δ%). Az egyes kísérleti állatokat rágcsáló tápanyaggal (RC) vagy 1% xantin (RCX) és különféle koncentrációjú (tömeg/tömeg%) trimethoprim (T%) tartalmú rágcsáló tápanyaggal tápláltuk. A kísérleteket heteken át végeztük, n = 3
63.554/SM
-3111. példa - Csótányok kezelése xantin-oxipurinol-trimethoprim készítményekkel
VPI érzékeny törzs német csótány kolóniákat és Hawthorne rezisztens törzs kolóniákat tápláltunk nem kezelt rágcsáló tápanyaggal (RC) vagy 1% xantin (RCX), 2% oxipurinol (OXY) és 2% trimethoprim (T) tartalmú (tömeg/ tömeg%) rágcsáló tápanyaggal. Az egyes egyedek fogyasztását, valamint a kolóniák populáció változását mértük és ezt a 9a táblázatban (VPI törzs) és a 9b táblázatban (Hawthorne törzs) mutatjuk be. Mindkét esetben 6 hetes kezelésen belül a kolóniák lényegében kimúlnak annak ellenére, hogy az ICmg fogyasztás >50%-kal csökken.
9a Táblázat
Idő (hét) Teszt RC n = 1 RXC + 2% OYX + 2% T n = 3
3 ICmg (±SEM) 71,3 34,9 (±1.6)
3 Δ% -5% -68%
6 Δ% +955% -99%
9a táblázat: Átlagos egyedi fogyasztás (ICmg) és VPI érzékeny törzs német csótány kolóniák esetében az átlagos populációszám százalékos változása (Δ%). A törzseket kezeletlen rágcsáló tápanyaggal (RC) vagy 1% xantin (RCX), 2% oxipurinol (OXY) és 2% trimethoprim (T) (tömeg/tömeg%) tartalmú rágcsáló tápanyaggal tápláltuk. A vizsgálatokat heteken át végeztük.
63.554/SM • ·« · ···
-329b Táblázat
Idő (hét) Teszt RC n = 1 RXC + 2% OYX + 2% T n = 3
3 ICmg (±SEM) 72 34,1 (±0,6)
3 Δ% -2,4% -76%
6 Δ% +1416% -98%
9b táblázat: Átlagos egyedi tápanyagfogyasztás (ICmg) és Hawthome rezisztens törzs német csótány kolóniák átlagos populációszámának százalékos változása (Δ%). A kolóniákat rágcsáló tápanyaggal (RC) vagy 1% xantin (RCX) és 2% oxipurinol (OXY), valamint 2% trimethoprim (T) (tömeg/tömeg%) tartalmú rágcsáló tápanyaggal tápláltuk. A kísérleteket heteken át végeztük.
12. példa - Purinok befolyásolása oxipurinol vagy trimethoprim alkalmazásával
VPI érzékeny törzs csótány kolóniákat állítottunk elő a korábbiaknak megfelelően. A kolóniákat tiszta rágcsáló tápanyaggal (RC) vagy 1 tömeg% xantin és 3 tömeg% trimethoprim (RCX + T) tartalmú rágcsáló tápanyaggal vagy 1 tömeg% hipoxantin és 3 tömeg% thimethoprim (HX + T) tartalmú rágcsáló tápanyaggal vagy 1 tömeg% guanin és 3 tömeg% trimethoprim (G + T) rágcsáló tápanyaggal vagy 1 tömeg% hipoxantin és 1 tömeg% oxipurinol (HX + OXY) tartalmú rágcsáló tápanyaggal tápláltuk. Az egyedi tápanyagfogyasztás (ICmg) értéket, valamint a populációszám változást a korábbiaknak megfelelően mértük, illetve számítottuk. Az eredményeket a 10. táblázatban adjuk meg.
Amennyiben a xantin komponenst a tápanyagban hipoxantinnal és guaninnal helyettesítjük, az eredmény közel azonos mint amelyet a xantin esetében tapasztaltunk. Ugyanezt tapasztaltuk trimethoprim és oxipurinol esetében
63.554/SM ··· · **r«
-33is és minden esetben a populáció elpusztulása történt. Bizonyos tápanyag inhibiáló hatást valamennyi trimethoprim keverék esetében tapasztaltunk.
10. Táblázat
Idő (hét) Teszt RC n = 2 RXC + T n = 2 HX + T n = 2 G + T n = 2 HX + OXY n = 1
3 ICmg (±SEM) 54 (±0) 26 (±8,0) 25 (±7,0) 29 (±8,0) 42
3 Δ% 5,5 -68 -74 -71 -17
6 Δ% +152 -99 -91 -94 -83
9 Δ% +1426 -100 -100 -100 -100
10. táblázat: Átlagos egyedi tápanyagfogyasztás (ICmg) és VPI érzékeny törzs német csótány kolónia átlagos populációszámának százalékos változása (Δ%). Az egyes kolóniákat kezeletlen rágcsáló tápanyaggal (RC) vagy 1 % purín (tömeg/tömeg%) és legalább 3% trimethoprim (T) vagy 1% oxipurinol (OXY) tartalmú rágcsáló tápanyaggal tápláltuk. A táplálást heteken át végeztük. Az alkalmazott purinok xantin (X), hipoxantin (HX) vagy guanin (G) voltak.

Claims (11)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Készítmény, amely egy purint és egy második komponenst tartalmaz, amely lehet xantin oxidáz inhibitor, dihidrofolát reduktáz inhibitor vagy ezek keveréke.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti készítmény, ahol a purin lehet guanin, xantin, hipoxantín vagy ezek keveréke.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti készítmény, ahol a xantin-oxidáz inhibitor 6nem szubsztituált-pirazoló[3,4-d]pirimidin vegyület.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti készítmény, ahol a dihidrofolát reduktáz inhibitor lehet trimethoprim, methotrexát vagy ezek keveréke.
  5. 5. A 3. igénypont szerinti készítmény, ahol a pirazolo[3,4-d]pirimidin lehet allopurinol, oxipurinol vagy ezek keveréke.
  6. 6. Eljárás rovarkártevők irtására, amelynek során a purin metabolitikus út befolyásolásával nitrogéntartalmú kiválasztott anyagok kiürítését, tárolását vagy kiválasztását szabályozzuk, azzal jellemezve, hogy a fenti rovarkártevőket olyan készítménnyel érintkeztetjük, amely ezek növekedését megszünteti, és amely valamely purint és valamely második komponenst tartalmaz, amely második komponens lehet xantin-oxidáz inhibitor, dihidrofolát-reduktáz inhibitor vagy ezek keveréke.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az eljárás során csótányt kezelünk.
  8. 8. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy purin vegyületként guanint, xantint, hipoxantint vagy ezek keverékét alkalmazzuk.
  9. 9. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy xantin-oxidáz inhibitorként 6-szubsztituált-pirazoló[3,4-d]pirimidin vegyületet alkalmazunk.
    63.554/SM
    ·. ·· ·.·· ·
    -3510. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy pirazolo[3,4djpirímidin vegyületként allopurinolt, oxipurinolt vagy ezek keverékét alkalmazzuk.
  10. 11. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy dihidrofoiátreduktáz inhibitorként trimethoprim, methorexát vegyületeket vagy ezek keverékét alkalmazzuk.
  11. 12. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a találmány szerinti készítményt a rovarkártevők számára csalétekként vagy vonzó anyagként készített tápanyagba keverve alkalmazzuk.
HU9701249A 1994-08-17 1995-08-07 Compositions and methods for controlling pest insects HUT76681A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/291,072 US5514681A (en) 1994-08-17 1994-08-17 Compositions and methods for controlling pest insects

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HUT76681A true HUT76681A (en) 1997-10-28

Family

ID=23118706

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9701249A HUT76681A (en) 1994-08-17 1995-08-07 Compositions and methods for controlling pest insects

Country Status (13)

Country Link
US (3) US5514681A (hu)
EP (1) EP0777417A4 (hu)
JP (1) JPH10504309A (hu)
KR (1) KR970705341A (hu)
CN (1) CN1170337A (hu)
AU (1) AU3327195A (hu)
BR (1) BR9508875A (hu)
CA (1) CA2197641A1 (hu)
FI (1) FI970657A (hu)
HU (1) HUT76681A (hu)
NO (1) NO970719L (hu)
PL (1) PL318648A1 (hu)
WO (1) WO1996004791A1 (hu)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5770601A (en) * 1994-08-17 1998-06-23 Virginia Tech Intellectual Properties, Inc. Compositions and methods for controlling pest insects
US8841333B2 (en) * 2005-05-09 2014-09-23 Takeda Pharmaceuticals U.S.A., Inc. Methods for treating nephrolithiasis
US20090124623A1 (en) * 2006-11-13 2009-05-14 Christopher Lademacher Methods for preserving and/or increasing renal function using xanthine oxidoreductase inhibitors
KR20160031040A (ko) * 2006-11-13 2016-03-21 다케다 파마슈티칼스 유에스에이, 인코포레이티드 크산틴 옥시도리덕타아제 억제제를 사용하여 신장 기능을 보존하는 방법
CA2675443A1 (en) * 2007-01-19 2008-07-24 Takeda Pharmaceuticals North America, Inc. Methods for preventing or reducing the number of gout flares using xanthine oxidoreductase inhibitors and anti-inflammatory agents
US20100311756A1 (en) * 2009-01-22 2010-12-09 Takeda Pharmaceuticals North America, Inc. Methods for delaying the progression of at least one of cardiac hypertrophy, cardiac remodeling or left ventricular function or the onset of heart failure in subjects in need of treatment thereof
RU2013109380A (ru) 2010-09-10 2014-10-20 Такеда Фармасьютикалс Ю.С.А.,Инк. Способ сопутствующей терапии с применением теофиллина и фебуксостата
CN103923931B (zh) * 2014-04-25 2016-03-02 大连理工大学 一种鳞翅目昆虫二氢叶酸还原酶的基因、其干扰基因及其应用
CN107530251A (zh) * 2014-10-24 2018-01-02 美特派有限责任公司 组合的毛发脱落抑制治疗

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3049544A (en) * 1962-08-14 Method for the preparation of
US2868803A (en) * 1956-02-10 1959-01-13 Ciba Pharm Prod Inc New pyrazoles and method of preparing same
US3485840A (en) * 1964-11-12 1969-12-23 Hoffmann La Roche 2,4-diamino - 5 - (2',4',5'-substituted benzyl) pyrimidines,intermediates and processes
US3474098A (en) * 1968-08-22 1969-10-21 Burroughs Wellcome Co Pyrazolo-(3,4-d) pyrimidines
EP0180634A1 (en) * 1984-05-01 1986-05-14 The General Hospital Corporation Pest controlling compositions
US4902690A (en) * 1984-05-01 1990-02-20 The General Hospital Corporation Pest controlling compositions
US4883801A (en) * 1984-09-07 1989-11-28 The General Hospital Corporation Xanthine derivative pest control agents
US4857532A (en) * 1988-05-02 1989-08-15 University Of Florida Cockroach growth regulating composition and method

Also Published As

Publication number Publication date
US5852025A (en) 1998-12-22
US5514681A (en) 1996-05-07
EP0777417A1 (en) 1997-06-11
AU3327195A (en) 1996-03-07
WO1996004791A1 (en) 1996-02-22
FI970657A0 (fi) 1997-02-17
BR9508875A (pt) 1998-01-06
CN1170337A (zh) 1998-01-14
NO970719D0 (no) 1997-02-17
JPH10504309A (ja) 1998-04-28
PL318648A1 (en) 1997-07-07
KR970705341A (ko) 1997-10-09
EP0777417A4 (en) 1999-03-17
NO970719L (no) 1997-03-26
US5620982A (en) 1997-04-15
CA2197641A1 (en) 1996-02-22
FI970657A (fi) 1997-04-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Blüthgen et al. Food and shelter: how resources influence ant ecology
LaMunyon et al. Postcopulatory sexual selection in an arctiid moth (Utetheisa ornatrix).
Baker et al. Bait-preference tests for the Argentine ant (Hymenoptera: Formicidae)
Storey et al. Adaptations of metabolism for freeze tolerance in the gray tree frog, Hyla versicolor
US6293223B1 (en) Artificial diet and method using an artificial diet, for mass rearing of insects
Silverman et al. Acceptance and intake of gel and liquid sucrose compositions by the Argentine ant (Hymenoptera: Formicidae)
HUT76681A (en) Compositions and methods for controlling pest insects
US6037344A (en) Compositions and methods for controlling pest insects
Camp et al. Effects of the neonicotinoid acetamiprid in pollen on Bombus impatiens microcolony development
Tan Sex pheromone components in defense of melon fly, Bactrocera cucurbitae against Asian house gecko, Hemidactylus frenatus
AU707549B2 (en) Compositions and methods for controlling pest insects
US4857532A (en) Cockroach growth regulating composition and method
US20150150246A1 (en) Use of insect growth regulators in cockroach control
US5990115A (en) Compositions and methods for controlling pest insects
Radhaiah et al. Toxicity of the pyrethroid insecticide fenvalerate to a fresh water fish, Tilapia mossambica (Peters): changes in glycogen metabolism of muscle
Muralidharan Chronic toxicity studies on proximate composition of Cyprinus carpio exposed to fenthion
EP1744627B1 (en) Composition for control of cockroaches
WREN DISCOVERY AND DEVELOPMENT OF A NEW BAIT FOR CONTROL OF PEST INSECTS
KR102564484B1 (ko) 유충호르몬 안타고니스트 활성을 갖는 카르바조마이신 유도체 화합물을 포함하는 해충방제용 조성물 및 방법
MXPA97001217A (en) Compositions and methods to control insectosdañi
Suiter et al. Dietary effects of allopurinol and sulfinpyrazone on development, survival, and reproduction of German cockroaches (Dictyoptera: Blattellidae)
KR100441239B1 (ko) 2,4-디엔산형 살충제를 육상 포유동물에게 전신 투여하는 개선된 방법
Amin et al. Impact of spinetoram on some nitrogenous components related to protein metabolites in the cotton leaf worm, Spodoptera littoralis (Biosd.)
Kubena The influence of diflubenzuron on several reproductive characteristics in male and female layer-breed chickens
Willems et al. Benzoylaryl ureas: insecticidal compounds interfering with chitin synthesis

Legal Events

Date Code Title Description
DFC4 Cancellation of temporary protection due to refusal