HUT75940A - Pharmaceutical compositions containing a peptideleukotriene antagonist and an antihistamine for treating allergic rhinitis and such diseases - Google Patents

Pharmaceutical compositions containing a peptideleukotriene antagonist and an antihistamine for treating allergic rhinitis and such diseases Download PDF

Info

Publication number
HUT75940A
HUT75940A HU9602786A HU9602786A HUT75940A HU T75940 A HUT75940 A HU T75940A HU 9602786 A HU9602786 A HU 9602786A HU 9602786 A HU9602786 A HU 9602786A HU T75940 A HUT75940 A HU T75940A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
antihistamine
antagonist
diseases
peptidoleukotriene
compounds
Prior art date
Application number
HU9602786A
Other languages
Hungarian (hu)
Other versions
HU9602786D0 (en
Inventor
Egbert Dejong
Theodore J Torphy
Original Assignee
Smithkline Beecham Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Smithkline Beecham Corp filed Critical Smithkline Beecham Corp
Publication of HU9602786D0 publication Critical patent/HU9602786D0/en
Publication of HUT75940A publication Critical patent/HUT75940A/en

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K45/00Medicinal preparations containing active ingredients not provided for in groups A61K31/00 - A61K41/00
    • A61K45/06Mixtures of active ingredients without chemical characterisation, e.g. antiphlogistics and cardiaca
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P37/00Drugs for immunological or allergic disorders
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P37/00Drugs for immunological or allergic disorders
    • A61P37/08Antiallergic agents

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Pulmonology (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

PÉLDÁNY találmány tárgya·.......e-í-járáa-^nÍlűsökb’ÍgTP 1'. tlpüsü

munválaszok által okozott betegségek, különösen alberígiás rhinitis kezelésére, amelynek során az^ily^n-d5etegségek veszélyévagy az ilyen betecLsátfekben szenvedő betegnek beadón mennyiségét és egy antihisztamin olyan. myiseget, amely mennyiségek kombinációban elegenA találmány^i^_^gy--ínáe4^ tárgya egy peptidoleukotriénnek és egy antihisztaminnak egy I. típusú immunválasz által okozott betegségek^ezelésere szolgáló gyógyszerkészítmények előállítására történő felhasználására vonatkozik.

~r

A találmány magában foglalja az olyan, emlősökben I. típusú immunválaszok által okozott betegségek kezelésére szolgáló gyógyszerkészítményeket is, amelyek egy gyógyszerészetileg elfogadható vivőanyag mellett egy peptidoleukotrién antagonista és egy antihisztamin hatásos mennyiségét tartalmazzák.

/cui r

S.B.G. & K

63.014/DE

H-106

Telefon; c-v·*.

*od?.

iiássy út 113. ax: 34-24-323

KÖZZÉTÉTELI PEL

I HH2T4(Wr TEZí/U

EiJÁRÁS-ALLERGIÁS RHINITIS £S Í/ZtS-tG/p Zé;í;t'sr<t V '/JzUMS C ^:c~ y,lL^^L· Ζϊί'ΓK_

SMITHKLINE BEECHAM CORPORATION, King of Prussia, PA, US

Feltalálók:

TORPHY, Theodore, J. Bryn Mawr, PA, US

DeJONG, Egbert Bryn Mawr, PA, US

A bejelentés napja: 1995. 04. 10.

Az elsőbbség napja: 1994. 04. 12. (9407335.0 GB)

A nemzetközi bejelentés száma: PCT/US95/04376

A nemzetközi közzététel száma: WO 95/27487

A találmány emlősökben I. típusú immunválaszok által okozott betegségek, köztük allergiás rhinitis kezelési eljárására, az ilyen immunválaszok kezelésére szolgáló gyógyszerkészítményekre, valamint egy peptidoleukotrién antagonistának és egy antihisztaminnak az ilyen gyógyszerkészítmények előállítására történő felhasználására vonatkozik.

Az anaphylaxis lassan reagáló anyaga (Slow Reacting

Substance of Anaphylaxis; SRS-A) egy rendkívül hatékony hörgőszűkítő anyag (bronchoconstrictor), amely az antigénpróba során elsődlegesen hízósejtekből és bazofilekből szabadul fel. Az

SRS-A-t a korábbiakban mint a humán asztma primer mediátorát javasolták felhasználni. Az SRS-A a tüdőszövetekre gyakorolt erőteljes hatásain kívül megváltoztatja a bőr permeabilitását is, és így szerepet játszhat az akut allergiás bőrreakciókban is. Ezen túlmenően a korábbiakban már kimutatták azt is, hogy az SRS-A csökkenti a ventricularis kontrakciót és fokozza a hisztamin cardiovascularis hatásait.

A természetes előfordulású leukotriének és az SRS-A-val való kapcsolatuk felderítése nagymértékben fokozta az SRS-A és az egyéb arachidonát-metabolitok iránti érdeklődést is. Az egérből, patkányból, tengerimalacból és a humán szervezetből származó SRS-A mindegyikét úgy jellemzik, hogy az egy leukotrién-C4-ből (LTC4) , leukotrién-D4-ből (LTD4) és leukotrién-E4-ből (LTE4) álló keverék.

A leukotriének az arachidonsav-metabolizmus során a lipoxigenáz-úton képződő ejkozanoidok egyik csoportját alkotják. Ezek a lipidszármazékok az LTA4-ből származnak és két típusuk van: (1) szulfidopeptid-oldalláncot tartalmazók (LTC4, LTD4 és LTE4); valamint (2) nempeptid jellegűek (LTB4) . A leukotriének a természetes előfordulású anyagoknak egy olyan csoportját foglalják magukban, amelyek jelentős mértékben képesek hozzájárulni a gyulladásos és aschaemiás rendellenességek egyes változatainak a patogeneziséhez. A leukotriének patofiziológiás szerepével kapcsolatban jelenleg is intenzív kutatások folynak.

Left összefoglalója szerint [Left, A. M., Biochemical Pharmacology, 35 (2), 123-127 (1986)] mind a peptid, mind pedig a nempeptid jellegű leukotriének olyan mikrocirkulációs hatásokat fejtenek ki, amelyek az érrendszerek legtöbb típusában elősegítik a folyadéknak a kapilláris endothelialis membránon történő átszivárgását. Az LTB4 jelentős kemotaktikus hatásokkal rendelkezik és hozzájárul a mobil scavenger sejteknek a kialakulásához, valamint az endothelialis membránhoz történő hozzátapadásához. Az LTC4, az LTD4 és az LTE4 különféle izomtípusokat stimulál. Az LTC4 és az LTD4 hatékony hörgőszűkítő anyag, emellett a vascularis simaizom hatásos stimulátora. Ezt a hörgőszűkítő hatást korábban már kimutatták a pulmonalis, a koronális, a cerebralis, a renalis és a mesenterialis érrendszerben.

A leukotriének nagyszámú pulmonalis betegségben szerepet játszanak. Az LTC4 és az LTD4 esetében kimutatták, hogy ezek az anyagok hatásos és szelektív, a hisztaminnál aktívabb perifériális légúti agonisták [Drazen, J. M. et al., Proc. Nat'l. Acad.

Sci. USA, 77 (7), 4354-4358 (1980)]. Ugyancsak bizonyítást nyert már a korábbiakban, hogy az LTC4 és az LTD4 in vitro fokozza a légutakból történő nyálkafelszabadulást [Marom, Z. et «

- 4 al., Am. Rév. Respir. Dis., 126, 449-451 (1982)].

A leukotriéneket azonosították az in vivő specifikus antigénpróbának alávetett allergiás alanyok orrváladékaiban is. A leukotriének felszabadulásának mértéke arányos a jellegzetes allergiás jelek és tünetek súlyosságával [Creticos, P. S. et al., New England J. ofMed., 310 (25), 1626-1629 (1984)]. Ez arra utal, hogy az allergiás rhiniti.s a leukotrién antagonisták egy újabb felhasználási területét jelentheti.

A találmány szerinti megoldásban felhasznált antihisztaminok Ηχ receptor antagonisták. Egyéb hisztamin receptorokat is azonosítottak már, nevezetesen a H2 és a H3 receptorokat is meghatározták a korábbiakban, azonban az utóbbi két receptorra nézve specifikus antagonisták esetén azt állapították meg, hogy ezek eltérő módon fejtik ki hatásaikat, mint a Ηχ receptort antagonizáló vegyületek. Ennek ellenére az antihisztamin kifejezést a továbbiakban is általában a Ηχ antagonistákkal kapcsolatban használjuk. Az egyszerűség kedvéért az antihisztamin kifejezést, illetve az AH rövidítést a jelen leírásban kizárólag a Ηχ receptor antagonistákkal összefüggésben alkalmazzuk.

A hisztamin Ηχ receptor antagonistákat a korábbiakhoz hasonlóan jelenleg is elsődlegesen a hiperszenzitív reakciók, például az urticaria és az angioödéma, a rhinitis és a conjunctivitis tüneteinek az enyhítésére, továbbá a bőrrendellenességekkel együtt járó pruritus kezelésére alkalmazzák. Másokat használnak a nausea és a hányás, illetve a vertigo kezelésére.

Az antihisztaminok eddigi felhasználásai a rhinitisszel, különösen az allergiás rhinitisszel kapcsolatos tünetek kezelésére irányultak.

Az allergiás rhinitis kezelése során az antihisztaminok a hízósejtekből főleg az allergiás reakció kezdeti fázisában felszabaduló hisztamin működésének blokkolása útján fejtik hatásukat. Az antihisztaminok jól alkalmazhatók ugyan a nasalis viszketés, a tüsszentés, a rhinorrhoea és az ocularis szimptómák, például a conjunctivitis kezelésére, de a nasalis congestio kezelésében nem nyújtanak optimális hatást.

Azt találtuk, hogy miközben egy nemszedatív antihisztamint alkalmazunk, egy peptidoleukotrién, például az LTC4, az LTD4 és az LTE4 antagonizálása kiváló módszert biztosít a rhinitis és az ezzel együtt járó jelenségek, és különösen az allergiás rhinitis kezelésére.

A jelen találmány egyik tárgya eljárás emlősökben I. típusú immunválaszok által okozott betegség kezelésére, amelynek során az ilyen betegség veszélyének kitett vagy az ilyen betegségben szenvedő betegnek beadjuk egy peptidoleukotrién olyan mennyiségét és egy antihisztamin olyan mennyiségét, amely menynyiségek kombinációban elegendőek a betegség kezelésére.

A jelen találmánynak egy másik tárgya egy peptidoleukotriénnek és egy antihisztaminnak egy I. típusú immunválasz által okozott betegség kezelésére szolgáló gyógyszerkészítmény előállítására történő felhasználására vonatkozik.

A találmány szerinti eljárás profilaktikus jelleggel éppúgy felhasználható, mint egy meglévő állapot kezelésére.

A kezelési eljárás egy I. típusú immunválasz emlősben történő kezelésére terjed ki. Az ilyen I. típusú immunválasz egy antigénnek IgE-vel történő olyan kölcsönhatására vonatkozik, amely kölcsönhatás az antigénre adott túlzott reakciót eredményez, illetve maga az ilyen kölcsönhatás váltja ki az immunválaszt. Az ilyen túlzott immunválaszt számos, különböző forrásokból származó antigén anyag kiválthatja. Például sokféle növényi és állati eredetű anyagról, így a tollról/szőrről és a pollenről, illetve élelmiszerekről, porokról, gyógyszerhatóanyagokról és vegyszerekről ismert, hogy emlősökben abnormális reakciókat válthatnak ki. Ezek a reakciók olyan élettani változásokat okozhatnak, amelyek különféle betegségeket eredményezhetnek. A találmány szerinti eljárás alkalmazásával az ilyen betegségek mindegyike kezelhető, köztük — egyebek mellett — például az allergiás rhinitis és a perennialis rhinitis, az atopic dermatitis, az ekcéma, az allergiás conjunctivitis, a szisztémás anafilaxia, valamint a szénanátha. Az előbbi felsorolás csak néhányat ismertet azok közül a betegségek közül, amelyeket az IgE/antigén kölcsönhatás okozhat; a felsorolás nem korlátozza a találmány szerinti megoldás felhasználási lehetőségeit .

Egy allergiás válaszreakció kialakulása meglehetősen gyorsan elkezdődhet azt követően, hogy egy allergán a hízósejteken hozzákötődik az IgE antitestekhez. A kötés létrejötte a sejtet olyan kémiai anyagok felszabadítására készteti, amelyek összességükben az allergiás rhinitis fogalmával leírható tüneteket hoznak létre. Az ilyen típusú tüneteket okozó, felszabaduló kémiai anyagok között van két csoport, nevezetesen a hisztamin és a peptidoleukotriének csoportja, amelyeket közösen allergiás

mediátoroknak nevezünk. Például a rhinitis esetén az antihisztaminok enyhítik a tüsszentést, a rhinorrhoeát, valamint a szemek, az orr és a torok viszketését. Az antihisztaminok ugyanakkor nem különösebben hatásosak a nasalis congestióval szemben, illetve ha az allergének mennyisége túlzottan nagy vagy pedig ha az allergének hatása hosszabb ideig elhúzódó. Azokban az allergiás rhinitisekben, amelyek kettős válaszadók, a korai fázisban a hisztamin-koncentráció arányos a tüsszentés és a viszketés súlyosságával, míg a kései fázisban a peptidoleukotriének koncentrációja a nasalis congestio súlyosságával áll arányban;

a nasalis congestio olyan tünet, amely leukotriének exogén beadásával is kiváltható.

A jelen találmány szerinti megoldásban felhasználható peptidoleukotrién (PTL) antagonisták (PTLA) azok közül a vegyületek közül kerülnek ki, amelyek a peptidoleukotriének hatását, termelődését és felszabadulását szabályozzák, különösen amelyek az LTC4 és az LTD4 esetén végzik el az előbbi szabályozást. A vegyületek ezen csoportjába tartoznak azok a vegyületek, amelyek antagonizálják az LTC4 és LTD4 receptort, más néven az ilyen receptor antagonisták, illetve azok a vegyületek, amelyek például a következő módokon gátolják a peptidoleukotriének bioszintézisét: i.) gátolják a szubsztrát, például a foszfolipáz A2 vagy a koenzim-A-tól független transzaciláz elérhetőségét (PLA2 inhibitorok, illetve CoA-IT inhibitorok); ii.) közvetlenül gátolnak egy enzimet (például az 5-LO inhibitorok); vagy iii.) gátolják egy enzim, például az 5-LO aktiváló protein transzlokációját/aktiválódását (FLAP inhibitorok). Azok a ve• · · ·

gyületek, amelyek kompetitív inhibitorok vagy amelyek irreverzíbilis módon kötődnek egy receptorhoz, ugyancsak szerepet játszanak a találmány szerinti megoldásban. Különösen értékesek a kompetitív kötésű LTC4 és LTD4 receptor antagonisták.

A peptidoleukotrién antagonistákkal kapcsolatban számos olyan, klinikailag vizsgált vegyület van, amely felhasználható a jelen találmány szerinti megoldásban. Várhatóan ezeknek az antagonistáknak nagy része vagy mindegyike alkalmazható az alábbiakban összefoglalt kezelési eljárásokban. A szakirodalomban például a kc>vetkező, receptor antagonistákként kifejlesztett vegyületekről számoltak be: Zileuton (Abbott Laboratories); Accolate, ZD 2138 és ZD 3523 (Zeneca) ; MK-476 (Merck);

BAY x-1005, BAY y-1015 és BAY x-7195 (Bayer); A78773 (Abbot

Laboratories); AS-35 (Tanabe); DS-4574 (Diiachi); SK&F 104353,

SK&F 106203 és SB 205312 (SmithKline Beecham, plc); RG 12525 (Rhone-Poulenc Rorer); valamint CGP45715 és CGS 25019C (Ciba

Geigy). Ezek a vegyületek és analógjaik beszerezhetők az említett gyártóktól, illetve előállíthatok a vegyületeket ismertető különféle közzétett szabadalmi bejelentésekben és szabadalmi leírásokban közölt kémiai eljárások alkalmazásával. Az előbbi rövid felsorolás csak a jelen találmány szerinti megoldásban felhasználható vegyületek néhány példáját kívánta bemutatni; a felsorolás nem korlátozza a jelen találmány oltalmi körét, illetve terjedelmét.

Legelőnyösebbek a peptidoleukotrién receptor antagonisták. A legnagyobb érdeklődésre számot tartó peptidoleukotrién antagonista a 4-oxo-8-{[4-(4-fenil-butoxi)-benzoil]-amino}-2-(5'• · · • · · · · · • · · · · · ····· · · · • · · · · · ·

- 9 -tetrazolil)-4/í-l-benzopirán, valamint ennek sói, izomerei, polimorf módosulatai stb. Ezek a vegyületek és analógjaik a 4 780 469. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban kerültek ismertetésre.

A jelen találmány szerinti megoldásban mindaddig bármely antihisztamin felhasználható, amíg az antihisztamin egy peptidoleukotrién antagonistával történő együttes alkalmazás során megtartja a natív receptor antagonista aktivitását. A találmány szerinti megoldásban alkalmazható antihisztamin vegyületek közül előnyösek azok, amelyek nemszedatív jellegűek, de amelyek megtartják a rhinitisszel együtt járó tünetekre gyakorolt hatásukat. Számos antihisztamin esetén gyakori hatás a központi idegrendszeri depresszió. Jóllehet ez a jellemző bizonyos terápiás körülmények között hasznos lehet, mégsem tekinthetők kívánatos hatásnak az olyan gyógyászati kezelésekben, ahol a kezelés célja a normális aktivitási jellemzőket megzavaró jelenségek megszüntetése. Ebből következően az úgynevezett nemszedatív antihisztaminok kerültek kifejlesztésre. Az előállítandó vegyületek elsősorban olyanok voltak, amelyek i.) a vér/agy gáton keresztül rosszul penetrálódnak, vagy ii.) a perifériális hisztamin-H! receptorok iránt nagyobb szelektivitással vagy nagyobb affinitással rendelkeznek, mint központi idegrendszeri hisztamin-H]^ receptorok iránt. A vegyületek ezen csoportjának példái közé tartoznak — egyebek mellett — a következők: acrivastine, astemizole, cetirizine, loratadine, terfenadine és karbonsav-metabolitja. Az egyik előnyös antihisztamin a loratadine. A példaszerűen felsorolt vegyületek iránymutatást nyújta• · · • · · ·

- 10 nak a találmány szerinti megoldás gyakorlati megvalósítója számára az úgynevezett nemszedatív antihisztaminok fogalmi körébe tartozó antihisztaminok jellemzőiről.

Az ismert antihisztaminokat beszerezhetjük kereskedelmi forrásokból, illetve előállíthatjuk ismert eljárások alkalmazásával. A humán felhasználásra alkalmas antihisztaminok szintéziseinek leírásai megtalálhatók a szabadalmi dokumentumok, illetve a szakirodalmi közlemények között. A humán felhasználásra alkalmas antihisztaminokról további információk találhatók például a következő kézikönyvekben: The Merck Index, 9th Edition,

Merck and Company, Rahway, New Jersey, USA; Cutting's Handbook of

Pharmacology, 6th Edition, Ed. T. Z. Czacky, M.D., Appleton-Century-Crofts, New York, USA, 1979, Chapter 49: 538-550; valamint

Goodman and Gilman, The Pharmacological Basis os Therapeutics, 7th Ed.

Editors A. G. Gilman et al., 1985, Macmillan Publishing Co., New York, USA. Az említett hivatkozások mindegyike további információkat nyújt a vegyületek farmakológiájáról, valamint az adott terület egyéb, releváns kutatásairól is. Az egyedi hatóanyagokkal kapcsolatban megemlítjük, hogy az acrivastine-t a Boroughs Wellcome állítja elő. A vegyületnek a Chemical Abstracts System (CAS) szerinti száma: CAS-87848-99-5. Az astemizole-t a Janssen gyártja, és a vegyület CAS-száma CAS-68844-77-9. A cetirizine hidrokloridsója formájában a Pfizer-től szerezhető be; ez a hatóanyag két CAS-számmal rendelkezik: CAS-83881-52-1 és CAS-83881-51-0. Egy másik Schering-Plough termék, a loratadine CAS-száma CAS-79794-75-5. A terfenadine-t (seldane-t) és karbonsav-metabolitját a Marion Merrell Dow áru• · • · ·

- 11 sítja. A terfenadine CAS-száma: CAS-50679-08-8. A fenti hatóanyagokkal kapcsolatos további információk nyerhetők az előbbi CAS-számok használatával a Chemical Abstracts System adatbázisból .

Mivel a peptidoleukotrién antagonista és antihisztamin kombináció hatékonyabban kezeli vagy csillapítja az IgE/antigén kölcsönhatás által okozott tüneteket, mint az említett vegyületek önmagukban történő beadása, egy kombinációs termék várhatóan kisebb mennyiségekben tartalmazza a két hatóanyagot, mint amekkorra mennyiségekre a szokásos beadások során volna szükség.

Ennek megfelelően az antihisztamin hatásos dózisa kisebb lehet, mint az a dózis, amelyet akkor kellene beadni, ha az antihisztamint peptidoleukotrién antagonista nélkül adnánk be. Egy peptidoleukotrién antagonistával történő kombináció esetén az antihisztamin dózisának alsó hatásértéke várhatóan körülbelül fele annak, mint amelyet önmagában alkalmaznánk. Jóllehet a dózistartomány felső határértékének csökkentésére a találmány szerinti megoldás szempontjából nincs szükség, mégis figyelembe kell venni, hogy felesleges akkora vagy annál nagyobb dózist alkalmazni, mint amelyet jelenleg az antihisztamin önmagában történő beadásakor legnagyobb dózisként használunk. Például a loratadine-t számos országban 10 mg hatóanyagot tartalmazó, naponként egyszer alkalmazandó tabletták formájában árusítják. A terfenadine-t naponként kétszer alkalmazandó, 60 mg hatóanyagot tartalmazó tabletták formájában kínálják eladásra.

A peptidoleukotrién antagonista hatásos dózisa naponként

- 12 körülbelül 10-500 mg/testtömeg kg. A peptidoleukotrién antagonistát naponként egy-négy alkalommal adják be. Egy előnyös kezelési eljárás során a a peptidoleukotrién antagonistát 75-450 mg-os orális dózis formájában naponként két alkalommal adják be.

Az előbbi hatóanyagok kombinálhatok egyetlen kompozíció formájában, illetve elkülönített készítmények formájában is kínálhatok. A két hatóanyagot tartalmazó kompozíciók előállításában mindaddig bármely gyógyszerészetileg elfogadható vivőanyag felhasználható, amíg a kompozíciók megfelelő stabilitással rendelkeznek és a beteg számára elfogadhatók. A legelőnyösebb készítményforma az orális úton beadható szilárd vagy folyékony dózisformák valamelyike.

Egy előnyös megoldás értelmében a két hatóanyagot egyetlen, egyidejű beadásra és felhasználásra szolgáló kompozícióban kombináljuk. Ugyanakkor azonban a két hatóanyagot elkülönítve is formálhatjuk, illetve elkülönítve is beadhatjuk, például az olyan esetekben, ahol az egyik hatóanyagot kevesebb alkalommal adjuk be egyetlen nap alatt, mint a másikat. Amennyiben a hatóanyagokat elkülönítve adjuk be, tekintettel kell lenni arra, hogy a különböző hatóanyagok beadása viszonylag rövid időn belül, például néhány percen belül megtörténjen. Ezen túlmenően a dózisok például úgy is megváltoztathatók, hogy egy adott időpontban az egyik hatóanyagot nagyobb mennyiségben alkalmazzuk.

Például a leghatásosabb megoldás során a kezelést módosíthatjuk úgy, hogy az egyik hatóanyagot reggel nagyobb dózisban alkalmazzuk, mint este. Amennyiben az egyik vegyületet szokásosan

- 13 naponként kevesebbszer alkalmazzuk, ezt jelezni kell az adagolási utasításban. Ha egy antihisztamint, például a loratadine-t szokásosan naponként egy alkalommal adjuk be, de a peptidoleukotrién antagonistát naponként kétszer alkalmazzuk, akkor két vagy három különböző készítményt kell előállítani és egyedi használati utasítással együtt csomagolni.

Az ilyen kompozíciók a megfázás vagy az influenza kezelésére szolgáló szokásos gyógyszerészeti gyakorlatnak megfelelő tabletták, kapszulák (kemény vagy lágy kapszulák), elixírek, szirupok, kúpok stb. formájában lehetnek. Például az orális beadásra szolgáló tabletták és kapszulák esetén a hatóanyag-komponenseket bármely nemtoxikus, orális, gyógyszerészetileg elfogadható hordozóval kombinálhatjuk; ilyenek — egyebek mellett — például a következő anyagok: laktóz, keményítő, szacharóz, cellulóz, magnézium-sztearát, dikalcium-foszfát, kalcium-szulfát, mannit, etil-alkohol (a folyékony készítményformákban) stb. Az előbbieken kívül kívánt vagy szükséges esetben további adalékanyagokat is alkalmazhatunk a készítményekben. Ilyenek például a következő kötőanyagok: keményítő, zselatin, természetes cukrok, kukorica édesítőszerek, természetes és szintetikus gumik, például akácmézga, nátrium-alginát, (karobix-metil)-cellulóz, polietilénglikol és viaszok. Az ilyen jellegű dózisformákban alkalmazható lubrikánsok (kenőanyagok) közé tartoznak — egyebek mellett — például a következők: bórsav, nátrium-benzoát, nátrium-acetát, nátrium-klorid stb. A szétesést elősegítő anyagok közé tartozik — egyebek mellett — például a keményítő, a metil-cellulóz, az agar, a bentonit, a guargumi stb. Adott esetben

- 14 édesítő-, ízesítő- és tartósítószerek is beépíthetők a készítményekbe .

A fentieken kívül a kompozíciókat késleltetett felszabadulású (hosszan tartó hatású) készítményformákká is formálhatjuk, amelyek alkalmasak arra, hogy a terápiás hatás optimalizálása érdekében szabályozott sebességgel biztosítsák egy vagy több komponens szabaddá válását, miközben minimalizálják a nemkívánatos mellékhatásokat. Az ilyen késleltetett felszabadulású készítményformák közé tartoznak az eltérő szétesési sebességű rétegből álló, rétegezett tabletták, vagy a hatóanyagokkal impregnált és tablettaformára préselt, késletetett felszabadulású polimer mátrixok, illetve az ilyen impregnált vagy kapszulázott porózus polimer mátrixokat tartalmazó kapszulák.

A késleltetett felszabadulású készítményformák egyik példája egy olyan, részlegesen vagy teljesen áttetsző lágy zselatinkapszula, amelynek a belsejébe egy gyógyszerészetileg elfogadható folyadék és gyöngyöcskék vannak betöltve; a gyógyszerészetileg elfogadható folyadék és a gyöngyöcskék kitölthetik részlegesen a lágy kapszula üregét, illetve betölthetők úgy is, hogy a gyöngyöcskék teljesen megtöltik az üreget, és a folyadékkal a gyöngyök közötti teret töltjük fel. Ilyen készítményeket ismertetnek például az 1993. június 18-án benyújtott,

08/080851. sorozatszámú amerikai egyesült államokbeli függő szabadalmi bejelentésben és 1993. július 09-én benyújtott 08/089361. sorozatszámú amerikai egyesült államokbeli függő szabadalmi bejelentésben. A gyöngyöcskék előállítási eljárásainak kidolgozásában úttörő munkát végzett R. H. Blythe

- 15 (2 738 303. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás) . Az említett helyen Blythe leírt egy olyan, egységdózisformában lévő gyógyszerkészítményt, amelyet rendkívül apró magokból (cukorpelletekből) állított elő, szitált, drazsírozóüstbe helyezett, sziruppal megnedvesített, majd 80:20 arányú dextro-amfetamin-szulfát/kalcium-szulfát-dihidrát keverékkel kezelt, ezt követően pedig szárított. Ezt az eljárást többször megismételve a hatóanyagot ráépítette a rendkívül apró magokra; a magpellet kialakításához az előbb nyert anyagot talkummal kezelte. A pelleteket ezt követően egy vagy több alkalommal viasz-zsír bevonó oldattal kezelte, és így olyan pelleteket állított elő, amelyek egy vagy több, a magpelletet körülvevő zsírréteggel rendelkeztek. A későbbi fejlesztések során egy ozmotikus falat helyeztek el a magpellet körül. A készítményekben a hatóanyag beoldódik a szemcse falképző anyagába, majd keresztüljut a falon és víz hatására kikerül a külső környezetbe. Ilyen szemcséket ismertetnek például a 4 434 153. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban. A 4 961 932. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban felsorolják azokat a szabadalmi dokumentumokat, amelyek apró vagy kis pirulákra, illetve ilyeneket tartalmazó dózisformákra vonatkoznak .

Alternatív módon a készítményeket előállíthatjuk olyan pasztillák, cukorkák stb. formájában is, amelyek a hatóanyagokat a mátrixban oldva vagy szuszpendálva, illetve gyöngyöcskék formájában tartalmazzák. Az ilyen készítmények opálosak, félig áttetszőek vagy átláthatók lehetnek. Az előnyös készítmények

- 16 egyik formájában a gyöngyöcskék egy szilárd mátrixképző anyagba vannak beépülve.

Egy további megoldás értelmében a gyöngyöcskéket kemény héjú zselatin bevonatba töltjük.

Az előbbi két bekezdésben ismertetett készítmények előállítási eljárásainak ismertetése az 1993. július 12-én benyújtott, 08/090387. sorozatszámú amerikai egyesült államokbeli függő szabadalmi bejelentésben található.

EXAMPLE OF THE INVENTION The invention relates to e ... tlpüsü

for treating disease-induced diseases, in particular alberic rhinitis, wherein the diseases are dangerous to the patient administering such beteclates and an antihistamine. The present invention relates to the use of a peptidoleucotriene and an antihistamine in the manufacture of a medicament for the treatment of diseases caused by a type I immune response.

~ r

The invention also encompasses pharmaceutical compositions for the treatment of diseases caused by mammalian type I immune responses comprising an effective amount of a peptidoleukotriene antagonist and an antihistamine in addition to a pharmaceutically acceptable carrier.

/ cui r

SBG & K

63 014 / DE

H-106

Phone; · * cv.

* Od ?.

iiássy út 113. ax: 34-24-323

PUBLICATION PEL

I HH2T4 (Wr TEZ / U

TREATMENT-ALLERGY RHINITIS £ / / ZtS-G / p Ze; t; t <t V '/ JUS C ^: c ~ y, lL ^^ L · Ζϊί'ΓK_

SMITHKLINE BEECHAM CORPORATION, King of Prussia, PA, US

inventors:

TORPHY, Theodore, J. Bryn Mawr, PA, US

DeJONG, Egbert Bryn Mawr, PA, US

Date of announcement: 10.04.1995.

Priority: 12/04/1994 (9407335.0 GB)

International Application Number: PCT / US95 / 04376

International Publication Number: WO 95/27487

The present invention relates to a method of treating diseases caused by type I immune responses in mammals, including allergic rhinitis, pharmaceutical compositions for the treatment of such immune responses, and the use of a peptidoleukotriene antagonist and an antihistamine for the manufacture of such pharmaceutical compositions.

Slow Reacting Material for Anaphylaxis

Substance of Anaphylaxis; SRS-A is a highly effective bronchoconstrictor that is released from mast cells and basophils during the antigen test. The

SRS-A was previously proposed to be a primary mediator of human asthma. In addition to its powerful effects on the lung tissue, SRS-A also changes the permeability of the skin and can play a role in acute allergic skin reactions. In addition, SRS-A has been shown to reduce ventricular contraction and enhance cardiovascular effects of histamine.

The discovery of naturally occurring leukotrienes and their association with SRS-A greatly increased interest in SRS-A and other arachidonate metabolites. All SRS-A from mouse, rat, guinea pig, and human organism are characterized by being from leukotriene-C 4 (LTC 4 ), leukotriene-D 4 (LTD 4 ) and leukotriene-E 4 ( LTE 4 ).

Leukotrienes form a group of lipoxygenase-formed eukocanoids during arachidonic acid metabolism. These lipid derivatives are derived from LTA 4 and have two types: (1) containing a sulfidopeptide side chain (LTC 4 , LTD 4 and LTE 4 ); and (2) non-peptide (LTB 4 ). Leukotrienes include a group of naturally occurring substances that are capable of contributing significantly to the pathogenesis of certain variants of inflammatory and aschemic disorders. Currently, intensive research is ongoing on the pathophysiological role of leukotrienes.

According to Left's summary [Left, AM, Biochemical Pharmacology, 35 (2), 123-127 (1986)], both peptide and non-peptidic leukotrienes exert microcirculatory effects that promote most of the capillary endothelial fluid in the vascular system types. through the membrane. LTB 4 has significant chemotactic effects and contributes to the formation of mobile scavenger cells and to adherence to the endothelial membrane. LTC 4 , LTD 4 and LTE 4 stimulate different muscle types. LTC 4 and LTD 4 are effective bronchodilators and are an effective stimulant for vascular smooth muscle. This bronchodilator effect has been previously shown in the pulmonary, coronary, cerebral, renal and mesenteric vascular systems.

Leukotrienes play a role in a large number of pulmonary diseases. For LTC 4 and LTD 4 , these agents have been shown to be potent and selective, peripheral respiratory agonists more active than histamine [Drazen, JM et al., Proc. Nat'l. Acad.

Sci. USA, 77 (7), 4354-4358 (1980)]. It has also been proven that LTC 4 and LTD 4 in vitro increase mucosal release from the respiratory tract [Marom, Z. et.

- 4 al., Am. Respir. Dis., 126: 449-451 (1982)].

Leukotrienes have also been identified in nasal secretions of allergic subjects subjected to the in vivo specific antigen test. The degree of release of leukotrienes is proportional to the severity of characteristic allergic signs and symptoms [Creticos, PS et al., New England J. ofMed., 310 (25), 1626-1629 (1984)]. This suggests that an allergic rhiniti.sa leukotriene antagonist may be another use.

Antihistamines used in the present invention are Ηχ receptor antagonists. Other histamine receptors have also been identified, namely, the H 2 and H 3 receptors have been previously identified, but in the case of antagonists specific for the latter two, they have been found to exert their effects in different ways than the áló receptor antagonist compounds. In spite of this, the term antihistamine is generally used in connection with antagonists. For the sake of simplicity, the term "antihistamine" or the abbreviation "AH" is used herein in conjunction with ésben receptor antagonists only.

As in the past, histamine an receptor antagonists are primarily used to relieve the symptoms of hypersensitive reactions such as urticaria and angioedema, rhinitis and conjunctivitis, and pruritus associated with skin disorders. Others are used to treat nausea and vomiting and vertigo.

Previous use of antihistamines has been directed to the treatment of symptoms associated with rhinitis, especially allergic rhinitis.

In the treatment of allergic rhinitis, antihistamines act by blocking the function of histamine released from mast cells mainly during the initial phase of the allergic reaction. Although antihistamines can be used to treat nasal itching, sneezing, rhinorrhea and ocular symptoms such as conjunctivitis, they do not have an optimal effect on nasal congestion.

It has been found that, while using a non-sedative antihistamine, a peptidoleukotriene, such as LTC 4 , LTD 4 and LTE 4, provides an excellent method for treating rhinitis and related phenomena, and especially allergic rhinitis.

One object of the present invention is to provide a method for treating a disease caused by type I immune responses in a mammal, comprising administering to a patient suffering from such a disease or suffering from such a disease an amount of a peptidoleucotriene and an amount of an antihistamine which in combination is sufficient to treat the disease.

Another object of the present invention relates to the use of a peptidoleukotriene and an antihistamine for the manufacture of a medicament for the treatment of a disease caused by a type I immune response.

The method of the invention can be used as a prophylactic as well as for treating an existing condition.

The treatment method comprises the treatment of a type I immune response in a mammal. Such type I immune response refers to the interaction of an antigen with IgE, which results in an excessive reaction to the antigen, or such an interaction triggers an immune response. Such an excessive immune response may be induced by several antigenic substances from different sources. For example, a wide variety of plant and animal materials such as pens / hairs and pollen, as well as foods, powders, pharmaceuticals, and chemicals are known to cause abnormal reactions in mammals. These reactions can cause physiological changes that can lead to various diseases. Using the method of the invention, all of these diseases can be treated, including, but not limited to, allergic rhinitis and perennial rhinitis, atopic dermatitis, eczema, allergic conjunctivitis, systemic anaphylaxis, and hay fever. The foregoing lists only some of the diseases that can be caused by the IgE / antigen interaction; the list does not limit the use of the present invention.

The development of an allergic response can begin quite quickly after an allergic attaches to the IgE antibodies on mast cells. The formation of the bond induces the cell to release chemical substances that altogether produce the symptoms described by the concept of allergic rhinitis. There are two groups of released chemicals that cause these types of symptoms, namely histamine and peptidoleukotrienes, which are allergy-allergic

we call them mediators. For example, in the case of rhinitis, antihistamines relieve sneezing, rhinorrhea, and itching of the eyes, nose and throat. However, antihistamines are not particularly effective against nasal congestion, or if the amount of allergens is too high or if the allergens have a longer duration of action. In allergic rhinitis, which is a double respondent, histamine concentration in the early phase is proportional to the severity of sneezing and itching, while in the late phase, the concentration of peptidoleukotrienes is proportional to the severity of nasal congestion;

Nasal congestion is a symptom that can be triggered by the exogenous administration of leukotrienes.

The peptidoleukotriene (PTL) antagonists (PTLA) useful in the present invention are compounds that regulate the effect, production and release of peptidoleukotrienes, in particular those that regulate the former in LTC 4 and LTD 4 . This group of compounds include compounds that antagonize the LTC 4 and LTD 4 receptors, also known as such receptor antagonists, or compounds that, for example, inhibit the biosynthesis of peptidoleukotrienes: i) inhibit the substrate, e.g. availability of phospholipase A 2 or coenzyme A independent transacylase (PLA 2 inhibitors or CoA-IT inhibitors); ii) directly inhibit an enzyme (e.g., 5-LO inhibitors); or iii) inhibit the translocation / activation of an enzyme such as 5-LO activating protein (FLAP inhibitors). Those that • • · ·

Compounds that are competitive inhibitors or that bind irreversibly to a receptor also play a role in the present invention. Competitive binding LTC 4 and LTD 4 receptor antagonists are particularly valuable.

There are a number of clinically tested compounds for peptidoleukotriene antagonists that can be used in the present invention. Most or all of these antagonists are expected to be useful in the treatment procedures summarized below. For example, compounds reported as kc> receptor antagonists have been reported in Zileuton (Abbott Laboratories); Accolate, ZD 2138 and ZD 3523 (Zeneca); MK-476 (Merck);

BAY x-1005, BAY y-1015 and BAY x-7195 (Bayer); A78773 (Abbot

Laboratories); AS-35 (Tanabe); DS-4574 (Diiachi); SK&F 104353

SK&F 106203 and SB 205312 (SmithKline Beecham, plc); RG 12525 (Rhone-Poulenc Rorer); and CGP45715 and CGS 25019C (Ciba

Geigy). These compounds and their analogues are available from said manufacturers or can be prepared using the chemical methods disclosed in various published patent applications and patent disclosures describing the compounds. The foregoing short list only intended to illustrate some examples of compounds useful in the present invention; the list does not limit the scope or scope of the present invention.

Peptidoleukotriene receptor antagonists are most preferred. The most interesting peptidoleucotriene antagonist is 4-oxo-8 - {[4- (4-phenylbutoxy) benzoyl] amino} -2- (5 '· · · · · · · · · · · · · · · ····· · · · · · · · · · ·

- 9-tetrazolyl) -4H-1-benzopyran, and salts, isomers, polymorphs, etc. thereof. These compounds and their analogues are disclosed in U.S. Patent No. 4,780,469.

In the present invention, any antihistamin may be used until antihistaminic co-administration with a peptidoleukotriene antagonist maintains the native receptor antagonist activity. Antihistaminic compounds useful in the present invention are those which are non-sedative, but which retain their effect on the symptoms associated with rhinitis. In many antihistamines, central nervous system depression is common. Although this feature may be useful under certain therapeutic conditions, it is not considered to be a desirable effect in medical treatments where the purpose of treatment is to eliminate the phenomena that interfere with normal activity. Consequently, so-called non-sedative antihistamines have been developed. The compounds to be produced were primarily those which: i) are poorly penetrated through the blood / brain barrier, or ii) the peripheral histamine H! have higher selectivity or greater affinity for receptors than central nervous system histamine H1 receptors. Examples of this group of compounds include: acrivastine, astemizole, cetirizine, loratadine, terfenadine and carboxylic acid metabolite. One of the preferred antihistamines is loratadine. The exemplary compounds provided guidance • · · • · · ·

For the practitioner of the present invention, the characteristics of antihistamines within the scope of the so-called non-sedative antihistamines.

Known antihistamines may be obtained from commercial sources or prepared by known methods. Descriptions of the syntheses of antihistamines for human use can be found in the patent documents and in the literature. For more information on antihistamines for human use, see the following manuals: The Merck Index, 9th Edition,

Merck and Company, Rahway, New Jersey, USA; Cutting's Handbook of

Pharmacology, 6th Edition, Ed. TZ Czacky, MD, Appleton-Century-Crofts, New York, USA, 1979, Chapter 49: 538-550; as well as

Goodman and Gilman, The Pharmacological Basis, Therapeutics, 7th Ed.

Editors AG Gilman et al., 1985, Macmillan Publishing Co., New York, USA. Each of these references provides additional information on the pharmacology of the compounds and other relevant research in the area. As for the individual active ingredients, acrivastine is produced by Boroughs Wellcome. Number of Compound by Chemical Abstracts System (CAS): CAS-87848-99-5. Astemizole is manufactured by Janssen and the CAS number CAS-68844-77-9. Cetirizine can be obtained as the hydrochloride salt from Pfizer; this active substance has two CAS numbers: CAS-83881-52-1 and CAS-83881-51-0. Another Schering-Plow product, loratadine CAS-CAS-79794-75-5. The terfenadine (seldane) and carboxylic acid metabolite are Marion Merrell Dow • · • · ·

- 11 shakes. CAS Number: CAS-50679-08-8. Further information on these active ingredients can be obtained using the former CAS numbers from the Chemical Abstracts System database.

Since the combination of peptidoleukotriene antagonist and antihistamine is more effective in treating or alleviating the symptoms caused by the interaction of IgE / antigen than administering said compounds alone, a combination product is expected to contain smaller amounts of the two active ingredients than would be required during the usual administration.

Accordingly, the effective dose of antihistamine may be less than the dose that should be administered if the antihistamine is administered without a peptidoleukotriene antagonist. In combination with a peptidoleukotriene antagonist, the lower efficacy of the antihistamine dose is expected to be approximately half that used alone. Although it is not necessary to reduce the upper limit of the dosage range in accordance with the present invention, it should be noted that it is unnecessary to use a dose as high or as currently used for the highest dose of antihistamine alone. For example, loratadine is available in many countries in the form of tablets containing 10 mg of the active substance once a day. Terfenadine is available as a twice daily tablet of 60 mg.

Effective dose of peptidoleukotriene antagonist per day

- 12 about 10-500 mg / kg of body weight. The peptidoleukotriene antagonist is administered one to four times daily. In a preferred treatment method, the peptidoleukotriene antagonist is administered twice daily in the form of an oral dose of 75-450 mg.

The foregoing active ingredients may be combined in a single composition or in the form of separate preparations. In the preparation of the compositions containing the two active ingredients, any pharmaceutically acceptable carrier can be used until the compositions are sufficiently stable and acceptable to the patient. The most preferred formulation form is one of the solid or liquid dosage forms for oral administration.

In a preferred embodiment, the two active ingredients are combined in a single composition for simultaneous administration and use. However, the two active ingredients can also be formulated or administered separately, for example, in cases where one of the active ingredients is administered less than once in one day than the other. When the active ingredients are administered separately, care should be taken that the administration of the various active ingredients takes place within a relatively short period of time, e.g. within a few minutes. In addition, the dosage can be varied, for example, by using a higher amount of an active ingredient at a given time.

For example, in the most effective way, the treatment may be modified so that one of the active ingredients is administered at a higher dose in the morning than in the evening. If one of the compounds is customary

- use less than 13 days, this should be indicated in the dosing instructions. If an antihistamine, such as loratadine, is usually administered once a day, but the peptidoleukotriene antagonist is administered twice a day, two or three different formulations should be prepared and packaged together with an individual instructions for use.

Such compositions include tablets, capsules (hard or soft capsules), elixirs, syrups, suppositories, and the like, commonly used for the treatment of cold or flu. form. For example, in the case of tablets and capsules for oral administration, the active ingredients may be combined with any non-toxic oral, pharmaceutically acceptable carrier; such as, but not limited to, lactose, starch, sucrose, cellulose, magnesium stearate, dicalcium phosphate, calcium sulfate, mannitol, ethyl alcohol (in liquid formulations), and the like. Additionally, if desired or desired, additional additives may be used. Examples of such binders are starch, gelatin, natural sugars, corn sweeteners, natural and synthetic rubbers such as acacia, sodium alginate, (carobixmethyl) cellulose, polyethylene glycol and waxes. Lubricants for use in such dosage forms include, but are not limited to, boric acid, sodium benzoate, sodium acetate, sodium chloride, and the like. Disintegrants include, but are not limited to, starch, methylcellulose, agar, bentonite, guar gum, and the like. In that particular case

- 14 sweeteners, flavorings and preservatives can also be incorporated into the compositions.

In addition, the compositions may also be formulated as sustained release formulations that are capable of delivering one or more components at a controlled rate to optimize the therapeutic effect while minimizing undesirable side effects. Such sustained release formulations include layered tablets consisting of a layer of different disintegration rates, or delayed-release polymer matrices impregnated with the active ingredients and compressed into tablet form, or capsules containing such impregnated or encapsulated porous polymer matrices.

An example of a sustained release formulation is a partially or completely translucent soft gelatin capsule having a pharmaceutically acceptable liquid and beads inside; the pharmaceutically acceptable liquid and beads may partially fill the cavity of the soft capsule or be filled so that the beads fill the cavity completely and fill the space between the beads with the liquid. Such formulations are described, for example, in the patent application filed on June 18, 1993.

08/080851. and U.S. Patent Application Serial No. 08/089361, filed July 9, 1993; U.S. Pat. RH Blythe has pioneered the development of bead manufacturing processes

- 15 (U.S. Patent No. 2,738,303). At that location, Blythe described a pharmaceutical composition in unit dosage form which was made from extremely small seeds (sugar pellets), sieved, dropped into a syrup moistened with a syrup and then treated with a 80:20 dextrophenamine sulfate / calcium sulfate dihydrate mixture. after drying. Repeating this procedure repeatedly, the active ingredient is placed on the extremely small seeds; treated the material obtained with talc to form the core pellet. The pellets were then treated one or more times with a wax-fat coating solution to produce pellets having one or more layers of fat around the core pellet. In later developments, an osmotic wall was placed around the core pellet. In the formulations, the active ingredient dissolves in the granule wall forming material and then passes through the wall and is released into the external environment by the action of water. Such particles are disclosed, for example, in U.S. Patent 4,434,153. U.S. Patent No. 4,961,932 lists patent documents relating to small or small pills or dosage forms containing such pills.

Alternatively, the compositions may be formulated as pastilles, candies, and the like. also in the form of active substances dissolved or suspended in the matrix or in the form of beads. Such compositions may be opalescent, semi-transparent or transparent. Preferred compositions

In one of 16 forms, the beads are incorporated into a solid matrix forming material.

In another embodiment, the beads are filled into a hard shell gelatin coating.

A description of the processes for the preparation of the preparations described in the two preceding paragraphs is provided on 08 July 1993, 08/090387. U.S. Pat.

Claims (3)

SZABADALMI IGÉNYPONTOKPATIENT INDIVIDUAL POINTS 1. Eljárás I. típusú immunválaszok által okozott betegségek kezelésére emlősökben, azzal jellemezve, hogy az ilyen betegségek veszélyének kitett vagy az ilyen betegségekben szenvedő betegnek beadjuk egy peptidoleukotrién olyan mennyiségét és egy antihisztamin olyan mennyiségét, amely mennyiségek kombinációban elegendőek a betegség kezelésére.A method of treating diseases caused by type I immune responses in a mammal, comprising administering to a patient suffering from such a disease or suffering from such diseases an amount of a peptidoleucotriene and an amount of an antihistamin that is sufficient in combination to treat the disease. 2. Egy peptidoleukotriénnek és egy antihisztaminnak egy I.2. One peptidoleukotriene and one antihistamine are provided with a I. típusú immunválasz által okozott betegség kezelésére szolgáló gyógyszerkészítmény előállítására történő felhasználása.for use in the manufacture of a medicament for the treatment of a disease caused by a type of immune response. 3. Gyógyszerkészítmény emlősökben I. típusú immunválaszok által okozott betegségek kezelésében történő felhasználásra, azzal jellemezve, hogy a gyógyszerkészítmény egy gyógyszerészetileg elfogadható vivőanyag mellett egy peptidoleukotrién antagonista és egy antihisztamin hatásos mennyiségét tartalmazza .3. A pharmaceutical composition for use in the treatment of diseases caused by type I immune responses in a mammal, wherein the pharmaceutical composition comprises an effective amount of a peptidoleukotriene antagonist and an antihistamine in addition to a pharmaceutically acceptable carrier. A meghatalmazott:The proxy:
HU9602786A 1994-04-12 1995-04-10 Pharmaceutical compositions containing a peptideleukotriene antagonist and an antihistamine for treating allergic rhinitis and such diseases HUT75940A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB9407335A GB9407335D0 (en) 1994-04-12 1994-04-12 Method of treatment

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9602786D0 HU9602786D0 (en) 1996-11-28
HUT75940A true HUT75940A (en) 1997-05-28

Family

ID=10753480

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9602786A HUT75940A (en) 1994-04-12 1995-04-10 Pharmaceutical compositions containing a peptideleukotriene antagonist and an antihistamine for treating allergic rhinitis and such diseases

Country Status (15)

Country Link
EP (1) EP0755252A4 (en)
JP (1) JPH09511988A (en)
CN (1) CN1149828A (en)
AP (1) AP561A (en)
AU (1) AU2381295A (en)
BR (1) BR9507353A (en)
CZ (1) CZ295396A3 (en)
GB (1) GB9407335D0 (en)
HU (1) HUT75940A (en)
IL (1) IL113293A0 (en)
MA (1) MA23503A1 (en)
NO (1) NO964291L (en)
PL (1) PL316850A1 (en)
WO (1) WO1995027487A1 (en)
ZA (1) ZA952932B (en)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5900421A (en) * 1997-02-11 1999-05-04 Sepracor Inc. Methods and compositions for treating allergic asthma and dermatitis using descarboethoxyloratadine
KR20050008391A (en) * 2003-07-15 2005-01-21 삼성전자주식회사 Apparatus for image quality improvement and method of using the samem

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA1261835A (en) * 1984-08-20 1989-09-26 Masaaki Toda (fused) benz(thio)amides
US5276044A (en) * 1991-08-14 1994-01-04 Allergan, Inc. Leukotriene receptor antagonist and antihistamine complex pharmaceutical compositions

Also Published As

Publication number Publication date
CZ295396A3 (en) 1997-08-13
EP0755252A1 (en) 1997-01-29
AP9500729A0 (en) 1995-04-30
PL316850A1 (en) 1997-02-17
NO964291D0 (en) 1996-10-09
NO964291L (en) 1996-12-05
BR9507353A (en) 1997-09-23
HU9602786D0 (en) 1996-11-28
ZA952932B (en) 1995-12-20
AP561A (en) 1996-11-15
GB9407335D0 (en) 1994-06-08
JPH09511988A (en) 1997-12-02
CN1149828A (en) 1997-05-14
AU2381295A (en) 1995-10-30
WO1995027487A1 (en) 1995-10-19
MA23503A1 (en) 1995-12-31
IL113293A0 (en) 1995-07-31
EP0755252A4 (en) 1997-07-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU724488B2 (en) Use of sibutramine analogues to prevent the development of diabetes
US5375693A (en) Methods and compositions for treating allergic disorders and other disorders metabolic derivatives of terfenadine
RU2209627C2 (en) Lactose-free, nonhygroscopic and anhydrous pharmaceutical preparations of descarboethoxyloratadine
KR101834033B1 (en) A solid, oral pharmaceutical compositions for treatment of attention deficit disorder
AU703242B2 (en) Film coated tablet of paracetamol and domperidone
US6130233A (en) Methods and compositions for treating allergic disorders and other disorders using metabolic derivatives of astemizole
US20030143270A1 (en) Extended release composition containing Tramadol
EP1039900B1 (en) Pharmaceutical composition containing sibutramine and orlistat
KR20040007756A (en) Tablet comprising cetirizine and pseudoephedrine
HUT75940A (en) Pharmaceutical compositions containing a peptideleukotriene antagonist and an antihistamine for treating allergic rhinitis and such diseases
KR20140121394A (en) Acamprosate formulations, methods of using the same, and combinations comprising the same
TW201206437A (en) Pharmaceutical composition and method for treating hypertension
CA2522311A1 (en) Combinations of paroxetine and 4-(s)-(4-acetyl-piperazin-1-yl)-2-(r)-(4-fluoro-2-methyl-phenyl-piperidine-1-carboxylic acid [1-(r)-(3,5-bis-trifluoromethyl-phenyl)-ethyl]methylamide for treatment of depression and / or anxiety
EP0996466A2 (en) Novel composition comprising an ssri and a beta-blocker
US7767227B2 (en) Galenical form for oral administration with prolonged release of molsidomine
US20080311196A1 (en) All Day Rhinitic Condition Treatment Regimen
EA003584B1 (en) A method for promoting smoking cessation or reduction or preventing relapse smoking and use of paroxetine or a pharmaceutically acceptable salt or solvate to produce a medicament
US20100143471A1 (en) Novel reduced dose pharmaceutical compositions of fexofenadine and pseudoephedrine
RU2325905C2 (en) Medicine containing 3-(3-dimethylamine-1-ethyl-2-methylpropyl) phenol with prolonged release of reactant
MXPA96004731A (en) Use of an antagonist of peptidoleucotriene and una-anhistamine and composition that conti
RU2706706C1 (en) Oral vildagliptin osmotic pharmaceutical composition
JPS60202812A (en) Bromocriptine composition
AU730229B2 (en) Use of norastemizole for the treatment of allergic disorders
FR2537434A1 (en) Endralazine pharmaceutical composition in depot form
TW201208676A (en) Use of dronedarone for the preparation of a medicament for the prevention of cardiovascular hospitalization or of mortality in patients with lone atrial fibrillation

Legal Events

Date Code Title Description
DFC4 Cancellation of temporary protection due to refusal