HUT70576A - Self-standing polyester containers for carbonated beverages - Google Patents

Self-standing polyester containers for carbonated beverages Download PDF

Info

Publication number
HUT70576A
HUT70576A HU9500713A HU9500713A HUT70576A HU T70576 A HUT70576 A HU T70576A HU 9500713 A HU9500713 A HU 9500713A HU 9500713 A HU9500713 A HU 9500713A HU T70576 A HUT70576 A HU T70576A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
base
container
legs
longitudinal axis
recesses
Prior art date
Application number
HU9500713A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9500713D0 (en
Inventor
Martin H Beck
George F Rollend
John H Muszynski
Original Assignee
Hoover Universal
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoover Universal filed Critical Hoover Universal
Publication of HU9500713D0 publication Critical patent/HU9500713D0/hu
Publication of HUT70576A publication Critical patent/HUT70576A/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D1/00Containers having bodies formed in one piece, e.g. by casting metallic material, by moulding plastics, by blowing vitreous material, by throwing ceramic material, by moulding pulped fibrous material, by deep-drawing operations performed on sheet material
    • B65D1/02Bottles or similar containers with necks or like restricted apertures, designed for pouring contents
    • B65D1/0223Bottles or similar containers with necks or like restricted apertures, designed for pouring contents characterised by shape
    • B65D1/0261Bottom construction
    • B65D1/0284Bottom construction having a discontinuous contact surface, e.g. discrete feet

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Containers Having Bodies Formed In One Piece (AREA)

Description

KIVONAT
A találmány olyan, kétliteres, szénsavas italok számára szolgáló fúvatott palackra (1) vonatkozik, amelynek tömege kisebb, mint 50 gramm, továbbá amely egy egyedi, sziromszerű alappal (7) rendelkezik. A palack egy alátámasztási felületen képes önmagától megállni.
A találmány szerinti tartály előnyös formájának alapja egy palack számára szolgáló sziromszerű konstrukció, amely a palack számára stabil állást biztosító több, legalább három (előnyösen öt), a palack félgömb alapjából kiálló, a palack longitudinális tengelye körül egyenletesen elhelyezkedő lábból (9) áll. Az egymással szomszédos lábpárok között egy radiálisán kiterjedő mélyedés van, amelynek völgyfeneke előnyösen keresztmetszetileg ívelt. A palackok longitudinális tengelyétől mért távolság növekedésével a mélyedés szélessége csökken, azaz a mélyedés falai egy a palackok átmérőjén radiálisán kívül eső összetartási pont felé mutatnak. A völgyfenék általában a félgömb alap formáját követi és az alapformának egy, a láb külső részén radiálisán fekvő kiszélesedett részévé CS=34- nyílik.
A mélyedés és a kiszélesedett rész alakját, méreteit, anyagvastagságát stb. úgy választják meg, hogy a palack kezdeti nyomása a kiszélesedett részt kifelé növeli és deformálja, megemelve ezáltal a longitudinális tengelynél az alap középpontját, eltávolítva azt a támasztó felülettől.
60.344/DE
S.B.G. & K.
Nemzetközi Szabadalmi Iroda H-1062 Budapest, Andrássy út 113. Telefon: 34-24-950, Fax: 34-24-323
ÁLLÓ POLIÉSZTER TARTÁLYOK SZÉNSAVAS ITALOK SZÁMÁRA
HOOVER UNIVERSAL, INC.,
Plymouth, Michigan, US
Feltalálók:
Martin H. Beck, Merrimack, New Hampshire, US
George F. Rollend, Amherst, New Hampshire, US
John H. Muszynski, Auburn, New Hampshire, US
A bejelentés napja: 1995. 03. 09.
Az elsőbbség napja: 1994. 03. 10.
(08/209,392 US) • · · · ·
A találmány tárgya szénsavas italok számára szolgáló, sziromszerű alapokkal rendelkező, önmaguktól álló (self-standing; a továbbiakban röviden: álló) tartályok, előnyösen palackok. Közelebbről — de nem kizárólagosan — a tartályok biaxiálisan orientált poliészter, előnyösen polietilén-tereftálát (PÉT) palackok, amelyek nyújtásos fúvással (stretch blow molding) kerülnek előállításra.
A sziromszerű (petaloid) kifejezés a találmány tárgyával kapcsolatos technológia területén jártas szakember számára ismert és jól meghatározott. A sziromszerű kifejezés — jelen leírásban és igénypontokban alkalmazott értelmezésének — egyértelművé tétele érdekében a következő definíciót adjuk meg: egy önmagától álló (álló) tartály számára szolgáló többlábú alapforma, amelyben a tartály alaprészén több láb kerül elhelyezésre, bizonyos mértékig hasonló konfigurációban, mint a szirmok sokasága (egy virágban), miáltal az alap a tartály számára stabil, többpontú álló támaszt biztosít.
A szénsavas italok számára szolgáló, az önálló állás lehetőségét biztosító sziromszerű alapokkal egydarabos konstrukcióban rendelkező poliészter palackok a szakterületen már ismertek, s a kereskedelmi forgalomból is beszerezhetők. A technika állásának részét képező palackokat ismert fúvásos módszerek segítségével biaxiálisan orientált polietilén-tereftalátból állítják össze. Az ilyen, a technika állásából ismert, egyetlen darabból álló konstrukciók oly • « · r ... * · ♦· · módon nyújtottak lehetőséget az álló italtartályok tömegtermelésére, hogy szükségtelenné vált azoknak a különálló alapoknak a kialakítása, amelyeket a korábbi konstrukciókban alkalmaztak; ezekben a korábbi konstrukciókban a palack alapja félgömb alakú volt, és a palackok állását egy a félgömb alakú alaphoz ragasztóanyaggal (kötőanyaggal) rögzített különálló alapegység alkalmazásával biztosították. Az ilyen kétrészes konstrukciók nem alkalmasak a közvetlen reciklizálásra, mimellett az anyag- és a termelési költségek figyelembevételével viszonylag drágák is voltak.
Az utóbbi években a magas gyártási költségek, különösen a jelentős anyagköltségek okán jelentős kutatási, illetve fejlesztési erőfeszítések történtek a szénsavas italok számára szolgáló olyan, egyetlen darabból készülő, álló palackok ipari méretekben végzett előállítása érdekében, amely palackok a felhasználás során mind a megbízható tárolás és szállítás, mind pedig a megbízható és stabil állás (dőléssel szembeni stabilitás) szempontjából megfelelő eredményt biztosítanak.
Jóllehet az előbbiekben említett kutatás, illetve fejlesztés lehetőséget nyújtott a termékek ipari méretekben történő előállítására, ezt az eredményt azonban csak a palackok kereskedelmi felhasználás során megkövetelt épsége és stabilitása érdekében alkalmazott adalékanyag beépítésének az árán lehetett elérni. Az adalékanyag beépítése azért vált szükségessé, mert az egy darabból álló palackok számára olyan alapoz kellett tervezni, ami megfelelő, stabil állást • · · · · biztosit a palackok számára, s ugyanakkor feleslegessé teszi a korábbiakban ismert egyszerű, legkönnyebb és legszilárdabb alapforma, nevezetesen a félgömb alkalmazását.
A kereskedelmi forgalomban található, félgömb alapot felhasználó, biaxiálisan orientált polietilén-tereftalátból felépülő ismert konstrukciók a kétliteres méretben jellegzetesen 46 és 48 gramm közötti tömegűek (ehhez még hozzá kell adni a — stabil állás biztosítása érdekében a félgömb alaphoz erősített — különálló alapba adalékolt polietilén vagy más műanyag további 13-16 grammnyi mennyiségét). Az összehasonlítás érdekében megadjuk, hogy a jelenleg kereskedelmi forgalomban kapható álló, sziromszerű alappal rendelkező, biaxiálisan orientált polietilén-tereftalátból készült kétliteres palackok tömege 50 gramm és 56 gramm közötti értékű, átlagosan 53,5 gramm tömeggel rendelkeznek. Óvatos becslés alapján jelenleg évente 5 milliárd ilyen típusú palackot állítanak elő, s figyelembe véve, hogy a polietilén-teref tálát ára jelenleg fontonként 0,7 dollár (US), megállapítható, hogy egyetlen palack polietilén-tereftalát-tartalmának egyetlen grammal történő növelése évente hozzávetőleg 7,7 millió dollárba (US) kerül. Ebből következően az is megállapítható, hogy noha a különálló polietilén alap alkalmazása kiküszöbölhetővé vált, az ipar által megkövetelt szilárdsági és stabilitási jellemzők eléréséhez szükséges polietilén-tereftálát anyagköltsége — évi 5 milliárd palackkal számolva — hozzávetőleg 50 millió dollárral (US) növek5
A jelen találmány egyik célkitűzése olyan, szénsavas italok számára szolgáló, szirom alakú alappal rendelkező, biaxiálisan orientált poliészter palackok biztosítása, amelyek egyrészt lényegesen könnyebbek, mint a jelenleg kereskedelmi forgalomban hozzáférhető, sziromszerű alapú palacktermékek, másrészt amelyek gyártási költsége az ismertekénél nem magasabb, harmadrészt pedig amely palackok eleget tesznek az ipar által a tárolás, szállítás és felhasználás során megkövetelt szilárdsági és stabilitási követelményeknek .
A találmány további célkitűzése, hogy az alap számára fokozott feszültségi repedéssel szembeni ellenálló képességet biztosítsunk.
A jelen találmány szerinti kistömegű, biaxiálisan orientált poliészter palackok a sziromszerű alapszerkezettel kapcsolatos egyedi konstrukció alkalmazásának köszönhetően a jelenleg használt, hasonló kapacitású álló palackokkal öszszehasonlítva a poliészter anyag tömegének jelentős csökkentését teszik lehetővé. A találmány szerinti egyedi szerkezeti jellemzők alkalmazásával ipari méretekben is előállíthatok az olyan, biaxiálisan orientált polietilén-tereftalát, kétliteres álló poliészter palackok, amelyek anyagtömege 50 grammnál kisebb, előnyösen 48,0 gramm, illetve még előnyösebben 47,5 gramm, s amelyek ezzel egyidejűleg eleget tesznek a szilárdsággal és a stabilitással kapcsolatos ipari követelményeknek is. A 47,5 grammos tömegérték egyrészt bele6 « · · ·«·4 • · · · 4« * 4 « ·· • · · 4 · ·4 ··· · ·« «· % esik a technika állásából ismert kétliteres, szénsavas italok számára szolgáló, félgömb alapú, biaxiálisan orientált polietilén-tereftálát palackok polietilén-tereftalát-tömegtartományába, másrészt palackonként 6 grammal kisebb, mint a jelenleg kereskedelmi forgalomban hozzáférhető sziromszerű alappal rendelkező, álló, biaxiálisan orientált polietilén-tereftálát palackok tömege. Ennek eredményeként — évi 5 milliárd darabos palackelőállítás, valamint 0,7 dollár (US) fontonkénti polietilén-tereftálát ár alapján — hozzávetőleg 50 millió dollár (US) értékű anyagmegtakaritás érhető el. Ez az eredmény oly módon teszi lehetővé a kétliteres polietilén-teref tálát palackok ipari méretekben történő előállítását, hogy feleslegessé teszi a jelenleg kereskedelmi forgalomban hozzáférhető, sziromszerű alappal rendelkező, álló kétliteres konstrukció hátrányosan magas polietilén-tereftálát felhasználását, mimellett szükségtelenné válik a félgömb alapok alkalmazásával együttjáró, környezetvédelmi szempontból nem kielégítő, különálló polietilén alapok gyártását és alkalmazását.
A találmány tárgya szénsavas italok számára szolgáló, longitudinális tengellyel rendelkező, álló, fúvatott poliészter tartály, amely egy a tartállyal egységet alkotó és egy nyakrész által határolt nyakvégződéssel rendelkezik, amely nyakrész a tartállyal egységet alkot és amelyet egy oldalfalrész határol, amely oldalfalrész a tartállyal egységet alkot és amely egy zárt alapban végződik; a nyakrész, az oldalfalrész és az alap biaxiálisan orientált; valamint az ♦ · alap olyan sziromszerű formával rendelkezik, amelyet legalább három, a longitudinális tengely körül elhelyezkedő láb határoz meg, miáltal a tartály önmagától állni képes, s a tartályra az jellemző, hogy a lábak egymással szomszédos kerületi párjai egy alátámasztást hoznak létre és a lábakat viszonylag merev mélyedések különítik el egymástól, amely mélyedések mindegyike az alapnak a longitudinális tengelyre koncentrált centrális régiójától lényegében radiálisán terjednek ki egy a lábak külsején radiálisán elhelyezkedő, viszonylag deformálható nyitott terület irányába, miáltal a tartály kezdeti belső nyomása a longitudinális tengelytől kifelé deformálja a nyitott területeket, s így elforgatja a mélyedéseket a lábak által meghatározott támaszaik körül, miáltal az alap centrális régiója a longitudinális tengely mentén a nyakvégződés irányába mozdul.
Ugyancsak a találmány tárgyát képezi egy eljárás szénsavas italok számára szolgáló, longitudinális tengellyel rendelkező, álló, fúvatott poliészter tartály előállítására, amely tartály egy a tartállyal egységet alkotó és egy nyakrész által határolt nyakvégződéssel rendelkezik, amely nyakrész a tartállyal egységet alkot és amelyet egy oldalfalrész határol, amely oldalfalrész a tartállyal egységet alkot és amely egy zárt alapban végződik; a nyakrész, az oldalfalrész és az alap biaxiálisan orientált; valamint az alap olyan sziromszerű formával rendelkezik, amelyet legalább három, a longitudinális tengely körül elhelyezkedő láb határoz meg, » « miáltal a tartály önmagától állni képes, s az eljárásra az jellemző, hogy
a) a lábak között és a lábak szomszédos párjai által alátámasztva radiálisán kiterjedő, viszonylag merev mélyedéseket hozunk létre;
b) a mélyedések külső végeivel radiálisán szomszédos, viszonylag deformálható területeket alakítunk ki;
c) kialakítjuk a longitudinális tengelyre centrált alapnak egy viszonylag merev centrális régióját, amelyből a mélyedések radiálisán kiterjednek; valamint
d) a mélyedések és a centrális régió viszonylagos merevségét, a lábak által biztosított alátámasztást és a területek viszonylagos deformálhatóságát úgy választjuk meg, hogy a tartály kezdeti belső nyomása a longitudinális tengelytől kifelé deformálja a nyitott területeket, s így elforgatja a mélyedéseket a lábak által meghatározott támaszaik körül, miáltal az alap centrális régiója a longitudinális tengely mentén a nyakvégződés irányába mozdul.
Az Ábrák rövid ismertetése
Az alábbiakban a találmányt olyan példákon keresztül ismertetjük, amely példákban a következő ábrákra hivatkozunk.
Az 1. Ábra egy találmány szerinti palacknak a 2. Ábra szerinti 1-1 keresztszelvényvonalon felvett részleges keresztmetszeti oldalnézete.
A 2. Ábra az 1. Ábrán bemutatott palack alulnézetét mutatja be.
A 3A-7A. Ábra az 1. és a 2. Ábrán bemutatott (3-3)-(7-7) keresztszelvényvonalakon felvett, (az 1. Ábrához képest) vázlatosan invertált részleges keresztmetszeteket mutatja be.
A 3B-7B. Ábra vázlatos formában bemutatja egyrészt azokat a középvonalakat, amelyek a 3A-7A. Ábrán bemutatott falvastagságok közepét határozzák meg, másrészt azokat a vetületi vonalakat, amelyek a 3A-7A. Ábrán bemutatott keresztmetszetek tényleges mélyedésszélességét illusztrálják.
A 8. Ábra egy az 1. Ábra szerinti 8-8 keresztszelvényvonalon felvett részleges nézetet mutat be.
• · ·
A 9. Ábra a találmány szerinti palack alapjának a belső palacknyomással szembeni deformációját mutatja be grafikus formában.
A 10. Ábra egy olyan, a 3A-6A. Ábrán bemutatottakéhoz hasonló mélyedés vázlatos keresztmetszeti részletét mutatja be, amely mélyedés az előbbiekéhez képest még egy longitudinálisán kiterjedő megerősítő gerincet is magában foglal.
A találmány szerinti tartály előnyös formájának alapja egy palack számára szolgáló sziromszerű szerkezet, amely a palack számára stabil állást biztosító több, legalább három (előnyösen öt), a palack félgömb alapjából kiálló, a palack longitudinális tengelye körül egyenletesen elhelyezkedő lábból áll. Az egymással szomszédos lábpárok között egy radiálisán kiterjedő mélyedés van, amelynek völgyfeneke előnyösen keresztmetszetileg ívelt (az egyik formában egy második hajlat vagy radiálisán kiterjedő gerinc merevíti és erősíti a völgyfeneket). A palackok longitudinális tengelyétől mért távolság növekedésével a mélyedés szélessége csökken, azaz a mélyedés falai egy a palackok átmérőjén radiálisán kívül eső összetartás! pont felé mutatnak. A völgyfenék általában a félgömb alap formáját követi és az alapformának egy, a láb külső részén radiálisán fekvő kiszélesedett részévé nyílik.
• ♦ · · ·
A mélyedés és a kiszélesedett rész alakját, méreteit, anyagvastagságát stb. úgy választjuk meg, hogy a palack kezdeti nyomása a kiszélesedett részt kifelé növelje és deformálja, megemelve ezáltal a longitudinális tengelynél az alap középpontját, eltávolitva azt a támasztó felülettől. További nyomásnövelés ezzel ellentétesen hat, és az alap középpontja visszatérhet legalább a nyomásmentes helyzetébe. A jelenleg használatos sziromszerű konstrukciókkal összehasonlítva ez a hatás csökkenti az alap középpontjának lefelé irányuló destabilizáló deformációját, miáltal olyan könnyebb konstrukciók megvalósítására nyújt lehetőséget, amelyek ugyanakkor kielégítik az ipar által támasztott követelményeket is.
Az 1. és a 2. Ábra egy egy olyan, kör alakú horizontális keresztmetszetű, kétliteres, egy darabból álló, biaxiálisan orientált polietilén-tereftálát anyagú önmagától álló 1 palackot mutat be, amely egy 4 nyaktámasztó gyűrűn keresztül a palacknak egy 3 nyak átmeneti részéhez kapcsolódó 2 nyakvégződéssel rendelkezik. A 3 nyak átmeneti rész a palacknak egy 5 felső részén keresztül egy lényegében hengeres 6 oldalfal részhez csatlakozik, amely 6 oldalfal rész az aljánál egy 7 zárt alapban végződik, amely 7 zárt alapnak az elhajló formája félgömb alakú. Az 1 palack egy 8 longitudinális tengelyt határoz meg.
Az alap félgömb alakú részéből lefelé öt darab üreges 9 láb nyúlik ki, amelyek együttesen egy olyan sziromszerű lábformációt alkotnak, amelyben a lábak szimmetrikusan és a 8 longitudinális tengely körül egyenletesen helyezkednek el, s így biztosítják a palack számára azt a stabil alátámasztást, ami lehetővé teszi a palack önmagában történő megállását. A 9 láb legalacsonyabb kinyúlásai palacktámasztó 10 talpakban végződnek. Valamennyi 9 láb olyan 11 ferde falakból áll, amelyek a 10 talp és a falnak az elhajló félgömb formációval történő csatlakozási pontja közötti részt alkotják (a 2. Ábrán a 11 ferde falakra vonatkozó hivatkozási számokat csak egyetlen láb esetében tüntetjük fel, azonban megjegyezzük, hogy az összes láb egymással azonos).
A 9 lábak egymással szomszédos párjai között radiálisán kiterjedő 12 mélyedések vannak. A 12 mélyedések mindegyike magában foglal egy olyan völgyfeneket, amely lényegében követi a 7 alap elhajló félgömb alakjának felületi görbületét, és amely völgyfenék egy 13 kiszélesedő részben végződik, illetve a 13 kiszélesedő részbe nyílik (lásd a 8. Ábrát) . Jóllehet az egyszerűség érdekében a 11 ferde falak, a 12 mélyedések és a 10 talpak találkozási pontjánál folyamatos vonalakat ábrázolunk, ezeknek az elemeknek a metszéspontja keresztmetszetileg görbült, miáltal a mélyedéseknek teljes hosszukban sima átmenetük és megfelelő szerkezeti merevségük van.
A 12 mélyedések mindegyike lényegében azonos és valamennyi mélyedés csökkenő széleséggel egy az 1 palack külső átmérőjén kívül lévő 14 konvergencia pont felé irányul (lásd a 2. Ábrát).
• · ·
A 7 alap központi területe, amelyen keresztülhalad a 8 tengely, mindegyik 10 talphoz egy olyan, lényegében sík 15 talplemez útján csatlakozik, amely talplemez az egyik oldalán a 11 ferde falak részeihez kapcsolódik.
Az ábrázolt palack magában foglal egy kis, kör alakú 16 peremet, amely elsődlegesen esztétikai célokat szolgál, illetve a gyártás során a palackcimkék megfelelő elhelyezését segíti elő. Ez a perem a 6 oldalfalból a 7 alapba történő átmenettel szomszédos pozícióban foglal helyet .
Különösen az 1. Ábrával kapcsolatban meg kell jegyeznünk, hogy — jóllehet a palackot keresztmetszeti formában ábrázoljuk, továbbá jóllehet a palack anyaga szokásosan lényegében átlátszó - a találmány illusztrációjának egyértelműsége érdekében a palack belsejének a felvett keresztmetszet mögötti részleteit elhagyjuk.
A 3A/B-7A/B. Ábrán az öt azonos mélyedés egyikének szerkezetét részletezzük. Az A jelzéssel ellátott öt keresztmetszet mindegyike a mélyedésre vonatkozó részleges keresztmetszetet ábrázol, míg a B jelzés az A jelzésű keresztmetszeten bemutatott anyag vastagságának közepét reprezentálja; a kinyúló vonalak a vonatkozó keresztmetszetek tényleges szerkezeti mélyedésszélességét illusztrálják.
Az 1. és 2. Ábra szerinti 3-3 keresztszelvényvonalban felvett 3A. Ábra a mélyedésnek a palack 8 longitudinális tengelyéhez legközelebb eső keresztmetszete, amely bemutatja a palack anyagának a 8 longitudinális tengely régió14 .:. .:. .:. ·..· ··.· jában lévő megnövekedett vastagságát és a mélyedésnek a tengellyel szomszédos legközelebbi részét. Az alap vastagságának a mélyedés hossza mentén történő változását legjobban az 1. Ábrán a 8 longitudinális tengelytől jobbra láthatjuk. A palack alapjának centrális régiójában lévő megnövekedett vastagság szükséges ahhoz, hogy az alkalmazás (tárolás, szállítás és az ital elfogyasztásával kapcsolatos tevékenységek) során, amikor egy szénsavas ital által nyomást hozunk létre, meggátoljuk az alap centrális területének inverzióját (túlzott lefelé irányuló deformációját). Az 1. és 2. Ábra szerinti 4-4, 5-5 és 6-6 keresztszelvényvonalban felvett 4A., 5A. és 6A. Ábra a mélyedés részleges keresztmetszete, és az ábrák bemutatják, hogy miként csökken az ábrázolt mélyedés mélysége és szélessége abban az esetben, ha növeljük a 8 longitudinális tengelytől mért sugárirányú távolságot. A 3B-6B. Ábrák 17 szerkezeti vonalak a 11 ferde falnak a mélyedés alapjához történő meghosszabbítását jelentik, annak érdekében, hogy bemutassuk a mélyedés tényleges szélességének a csökkenését, amikor növeljük a 8 tengelytől mért sugárirányú távolságot. A 3B., 4B., 5B. és 6B. Ábrán ezt a szélességcsökkenést — az előbbi sorrendnek megfelelően — az X, X-ln, X-2n és az X-3n mérettel jelezzük, ahol X a mélyedésnek a 3-3 keresztszelvényvonalban lévő megfelelő szélessége, valamint n egy olyan szám, amely az egyik ábrázolt keresztmetszetről a következő keresztmetszetre történő átmenet során a tényleges mélyedésszélességben fellépő csökkenést reprezentálja.
A 7A. és 7B. Ábra a palack alapjának egy olyan keresztmetszetét mutatja be, amely a 6A. Ábrán bemutatott keresztmetszet sugárirányban külső oldalán lévő azon 13 kiszélesedő részén került felvételre, amelybe a mélyedés nyílik. A 13 kiszélesedő rész az alapnak a legnagyobb átmérőjével szomszédos és az alap és az oldalfal rész közötti átmenethez közeli területét jelöli, amely az alap kerületének lényeges részét körülfogja, s ezáltal a bázisnak egy az egyes mélyedések sugárirányú külső végével szomszédos és azokkal érintkezésben álló viszonylag deformálható régióját képezi. A már ismertetett ábrák mellett szót kell ejteni a 8. Ábráról, amely az egyes mélyedések és az alapnak a mélyedésekkel összefüggő kiszélesedő részéi közötti kapcsolatot mutatja be.
A viszonylag deformálható 13 kiszélesedő részek és a viszonylag merev 9 lábak által támasztott viszonylag merev 11 mélyedések együttesen teszik lehetővé, hogy a jelen találmány szerinti konstrukció eleget tegyen az ipar által megkövetelt integritási és stabilitási követelményeknek, ugyanakkor a jelenleg használatos kétliteres, sziromszerű alappal rendelkező, biaxiálisan orientált polietilén-tereftalát, álló szénsavas italok számára szolgáló palackokkal összehasonlítva jelentős tömegmegtakarítást eredményezhessen (egy kétliteres palack esetén a jelenleg használatos, említett palackok átlagosan 53,5 grammos tömegével szemben a találmány szerinti palackok átlagos tömege hozzávetőleg csak •47,5 gramm) .
A találmány szerinti megoldás fentiekben ismertetett elemei a következő előnyöket biztosítják. A palack kezdeti nyomás alá helyezése során a kiszélesedő részek külsőleg deformálódnak, s az ennek eredményeként létrejövő erő a 11 mélyedések által biztosított lényegében merev kiemelkedéseket (levers) egy a lényegében merev 9 lábak által biztosított lényegében merev forgatási hely körül elforgatja, aminek következtében a palack alapjának centrális régiója a 8 longitudinális tengely helyénél felemelkedik, nevezetesen a felemelkedés a palack alapjának azon helyénél következik be, amely a palackra kifejtett belső nyomás alkalmazásakor a leginkább hajlamos az inverzióra (azaz a lefelé irányuló túlzott deformációra). Ez a hatás a palackban lévő belső nyomás kezdeti növekedésével mindaddig növekszik, amíg a 13 kiszélesedő részek, a 11 mélyedések és a 9 lábak merevségének a deformációjában kialakuló korlátok a palack belső nyomásának oly mértékű megnövekedését eredményezik, hogy a palack belső nyomása legyőzi az alap centrális részének felfelé irányuló elhajlását, és a felfelé irányuló deformációt mindaddig megfordítja, amíg a 8 longitudinális tengely helyével szomszédos centrális rész lefelé deformálódik és elhagyja azt a helyét, amelyet a palack belsejében lévő zéró nyomás alkalmazásakor vesz fel. Ennek megfelelően, mielőtt az alap centrális része elkezdene lefelé (a zéró nyomáshoz tartozó helyzete alá) deformálódni, jelentős nyomást alakítunk ki a palackban, elősegítve ezáltal a palack kívánt integritási és stabilitási tulajdonságainak lényegesen kisebb »<* « · · • * « 4 « anyagtömeggel történő elérését, mint amilyen tömeggel az olyan, a technika állásából ismert sziromszerű alapú palackok rendelkeznek, amelyekben az alap megfelelő centrális régiójának lefelé történő deformációja a palack belsejében történő nyomáskialakítás során azonnal megkezdődik.
A 9. Ábra háromféle palack esetében grafikus ábrázolás formájában mutatja be az alap centrális részének deformációs jellemzőit. Az ábrán a következő jelöléseket alkalmazzuk: a) találmány szerinti (18 folyamatos vonal); b) egy jellegzetes, a technika állásából ismert, sziromszerű alappal rendelkező palack (19 részlegesen szaggatott vonal), amelynek tömege hozzávetőleg 6 grammal több, mint a találmány szerinti palack tömege; és c) egy a technika állásából már ismertekhez hasonló, kétliteres, sziromszerű alappal rendelkező, biaxiálisan orientált polietilén-tereftalát palack, amelynek esetében a palack alaprészének tömegét annak megfelelően csökkentettük, mint amilyen tömegcsökkenést a találmány szerinti megoldás segítségével lehet elérni, ugyanakkor azonban ennek a palacknak az esetében nem alkalmaztuk a találmány szerinti alaprészben fellelhető, újdonságot jelentő konstrukciós jellemzőket (20 szaggatott vonal). Amint az a 9. Ábrán látható, a találmány szerinti palack centrális alaprégiója felfelé deformálódik, amikor a palackban lévő belső nyomást zéró értékről elkezdjük növelni, ezt követően a belső nyomás további emelése során előbb visszatér a zéró nyomáshoz tartozó helyzetbe, majd a belső nyomás még további emelésekor az alaphelyzethez képest lefelé de18
formálódik. A 19 részlegesen szaggatott görbével reprezentált, a technika állásából már ismert, nehezebb palack esetében azt tapasztaljuk, hogy a belső nyomás kialakításának megkezdésétől az alap centrális régiója folyamatosan lefelé deformálódik. Mind a 18 deformációs görbével jellemzett találmány szerinti palack, mind pedig a 19 részlegesen szaggatott görbével reprezentált, a technika állásából már ismert, nehezebb palack megfelel az integritásra és a stabilitásra vonatkozó ipari standardoknak. Ugyanakkor azonban a 20 szaggatott görbe által jellemzett, a technika állásából ismert, csökkentett tömegű, más vonatkozásban a 19 részlegesen szaggatott görbével jellemzettéhez hasonló palack esetén az alaprégió deformációja jelentősen nagyobb, ami idő előtti meghibásodást vagy túlzott deformációt eredményez, s ennek következtében az ilyen palack nem képes kielégíteni a fentiekben említett ipari követelményeket. A 18 és 19 deformációs görbe a tényleges vizsgálati eredményeket ábrázolja, míg a 20 deformációs görbe adatait a technika állásából ismert palackok ismert deformációs jellemzőiből, valamint egy csökkentett tömegű palack feszültségi analízisének eredményeiből extrapolációval határoztuk meg.
A 10. Ábra az 1-8. Ábrán bemutatott megoldás egy változatát mutatja be. Ennek a megoldásnak az értelmében valamennyi 12 mélyedés fenékrésze magában foglal egy olyan 21 gerincet vagy másodlagos redőt, amely további merevítést biztosít a mélyedésnek. A 21 gerinc a 3A-6A. Ábra szerinti mélyedés teljes hosszára kiterjedhet.

Claims (10)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Szénsavas italok számára szolgáló, longitudinális tengellyel (8) rendelkező, álló, fúvatott poliészter tartály (1), amely egy a tartállyal egységet alkotó és egy nyak átmeneti rész (3) által határolt nyakvégződéssel (2) rendelkezik, amely nyak átmeneti rész (3) a tartállyal egységet alkot és amelyet egy oldalfalrész (6) határol, amely oldalfalrész a tartállyal egységet alkot és amely egy zárt alapban (7) végződik; a nyakrész, az oldalfalrész és az alap biaxiálisan orientált; valamint az alap olyan sziromszerű formával rendelkezik, amelyet legalább három, a longitudinális tengely körül elhelyezkedő láb (9)határoz meg, miáltal a tartály önmagától állni képes, azzal jellemezve, hogy a lábak (9) egymással szomszédos kerületi párjai egy alátámasztást hoznak létre és a lábakat viszonylag merev mélyedések (12) különítik el egymástól, amely mélyedések mindegyike az alapnak a longitudinális tengelyre koncentrált centrális régiójától (8a) lényegében radiálisán terjednek ki egy a lábak külsején radiálisán elhelyezkedő, viszonylag deformálható kiszélesedő rész (13) irányába, miáltal a tartály kezdeti belső nyomása a longitudinális tengelytől (8) kifelé deformálja a kiszélesedő részeket (13), s így elforgatja a mélyedéseket a lábak által meghatározott támaszuk körül, miáltal az alap centrális régiója (8a) a longitudinális tengely mentén a nyakvégződés irányába mozdul.
  2. 2. Egy 1. igénypont szerinti tartály, azzal jellemezve, hogy a centrális régió (8a) nagyobb vastagságú, mint az alap többi része, miáltal a centrális régió egy lényegében merev diafragmaként működik.
  3. 3. Egy 2. igénypont szerinti tartály, azzal jellemezve, hogy az alap (7) elhajló formája félgömb alakú, továbbá hogy a centrális régió, a völgyfenék, valamint a kiszélesedő részek lényegében illeszkednek a félgömb alakhoz.
  4. 4. Egy 3. igénypont szerinti tartály, azzal jellemezve, hogy a mélyedések (12) lekerített homorú keresztmetszettel rendelkeznek, s így egyenletes átmenetet biztosítanak a lábak falaihoz.
  5. 5. Egy 4. igénypont szerinti tartály, azzal jellemezve, hogy a tartály öt, lényegében azonos láb (9) alátámasztással rendelkezik, amelyeket öt, lényegében azonos mélyedés (12) választ el, ahol a lábak és a mélyedések a longitudinális tengely körül szimmetrikusan és egyenletesen helyezkednek el.
  6. 6. Egy 5. igénypont szerinti tartály, azzal jellemezve, hogy a mélyedések mindegyike a mélyedés hosszirányába kiterjedő szilárdító gerinccel (21) rendelkeZ 1 K .
    7. Egy 6. igénypont szerinti tartály, azzal jellemezve, hogy a gerincek minden egyes völgyfenékbe belemélyednek. 8. Egy 1. igénypont szerinti tartály, azzal jellemezve, hogy mélyedések csökkenő széleséggel egy a
    palack külső átmérőjén kívül lévő konvergencia pont (14) felé irányulnak.
  7. 9. Egy 1. igénypont szerinti tartály, azzal jellemezve, hogy a centrális régió (8a) anyagvastagsága nagyobb, mint a kiszélesedő részeké, valamint a centrális régió a kiszélesedő részekhez viszonyítva nemdeformálható.
  8. 10. Egy 1. igénypont szerinti tartály, azzal jellemezve, hogy a tartály kétliteres térfogattal és 50 grammnál kisebb tömeggel rendelkezik.
  9. 11. Egy 10. igénypont szerinti tartály, azzal jellemezve, hogy a tartály 48 grammnál kisebb tömeggel rendelkezik.
  10. 12. Eljárás szénsavas italok számára szolgáló, longitudinális tengellyel rendelkező, álló, fúvatott poliészter tartály előállítására, amely tartály egy a tartállyal egységet alkotó és egy nyakrész által határolt nyakvégződéssel rendelkezik, amely nyakrész a tartállyal egységet alkot sel rendelkezik, amely nyakrész a tartállyal egységet alkot és amelyet egy oldalfalrész határol, amely oldalfalrész a tartállyal egységet alkot és amely egy zárt alapban végződik; a nyakrész, az oldalfalrész és az alap biaxiálisan orientált; valamint az alap olyan sziromszerű formával rendelkezik, amelyet legalább három, a longitudinális tengely körül elhelyezkedő láb határoz meg, miáltal a tartály önmagától állni képes, azzal jellemezve, hogy
    a) a lábak között és a lábak szomszédos párjai által alátámasztva radiálisán kiterjedő, viszonylag merev mélyedéseket hozunk létre;
    b) a mélyedések külső végeivel radiálisán szomszédos, viszonylag deformálható területeket alakítunk ki;
    c) kialakítjuk a longitudinális tengelyre centrált alapnak egy viszonylag merev centrális régióját, amelyből a mélyedések radiálisán kiterjednek; valamint
    d) a mélyedések és a centrális régió viszonylagos merevségét, a lábak által biztosított alátámasztást és a területek viszonylagos deformálhatóságát úgy választjuk meg, hogy a tartály kezdeti belső nyomása a longitudinális tengelytől kifelé deformálja a nyitott területeket, s így elforgatja a mélyedéseket a lábak által meghatározott támaszaik körül, miáltal az alap centrális régiója a longitudinális tengely mentén a nyakvégződés irányába mozdul.
HU9500713A 1994-03-10 1995-03-09 Self-standing polyester containers for carbonated beverages HUT70576A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/209,392 US5484072A (en) 1994-03-10 1994-03-10 Self-standing polyester containers for carbonated beverages

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9500713D0 HU9500713D0 (en) 1995-04-28
HUT70576A true HUT70576A (en) 1995-10-30

Family

ID=22778586

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9500713A HUT70576A (en) 1994-03-10 1995-03-09 Self-standing polyester containers for carbonated beverages

Country Status (13)

Country Link
US (1) US5484072A (hu)
EP (1) EP0671331B1 (hu)
JP (1) JPH07267235A (hu)
CN (1) CN1114625A (hu)
AU (1) AU684126B2 (hu)
BG (1) BG99494A (hu)
BR (1) BR9501013A (hu)
CA (1) CA2143038C (hu)
CZ (1) CZ60995A3 (hu)
DE (1) DE69505027T2 (hu)
ES (1) ES2124925T3 (hu)
HU (1) HUT70576A (hu)
PL (1) PL307634A1 (hu)

Families Citing this family (34)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU688306B2 (en) * 1993-05-05 1998-03-12 Graham Packaging Pet Technologies Inc. Improved plastics bottle
USD419444S (en) * 1995-11-01 2000-01-25 Crown Cork & Seal Technologies Corporation Container bottom
EP1021342A4 (en) * 1996-12-20 2006-01-11 Ball Corp PLASTIC CONTAINERS FOR CARBONATED BEVERAGES
US5850932A (en) * 1997-07-07 1998-12-22 Dtl Monofoot Limited Partnership Base design for one piece self-standing blow molded plastic containers
US5927533A (en) * 1997-07-11 1999-07-27 Pepsico, Inc. Pressured thermoplastic beverage containing bottle with finger gripping formations
AU729565B2 (en) * 1997-10-22 2001-02-01 VisyPET Pty Limited Base for PET bottle with improved stability
US6325213B1 (en) * 1997-11-20 2001-12-04 General Mills, Inc. Plastic container for food products
US6062409A (en) * 1997-12-05 2000-05-16 Crown Cork & Seal Technologies Corporation Hot fill plastic container having spaced apart arched ribs
USD427905S (en) * 1998-05-01 2000-07-11 Crown Cork & Seal Technologies Corporation Plastic container
USD418414S (en) * 1998-06-08 2000-01-04 Cheng Jizu J Container bottom
US5988416A (en) * 1998-07-10 1999-11-23 Crown Cork & Seal Technologies Corporation Footed container and base therefor
US6296471B1 (en) 1998-08-26 2001-10-02 Crown Cork & Seal Technologies Corporation Mold used to form a footed container and base therefor
US6112924A (en) * 1998-09-10 2000-09-05 Bcb Usa, Inc. Container with base having cylindrical legs with circular feet
US6666001B2 (en) 1999-08-05 2003-12-23 Pepsico Inc. Plastic container having an outwardly bulged portion
US6308858B1 (en) * 1999-12-07 2001-10-30 Rehrig Pacific Company Storage container
CN2570208Y (zh) * 2001-09-03 2003-09-03 珠海中富聚酯啤酒瓶有限公司 聚酯啤酒瓶
KR100985666B1 (ko) * 2002-08-09 2010-10-05 가부시키가이샤 요시노 고교쇼 합성수지제 병체의 입구통부
JP4986105B2 (ja) 2005-09-21 2012-07-25 株式会社吉野工業所 ポリエステル樹脂製の耐熱圧性プラスチックボトル
FR2894509B1 (fr) * 2005-12-08 2008-02-15 Sidel Sas Procede et dispositif de moulage par etirage-soufflage de recipients, notamment de bouteilles, en matiere thermoplastique a fond petaloide.
FR2904808B1 (fr) * 2006-08-08 2011-03-04 Sidel Participations Fond de corps creux obtenu par soufflage ou etirage soufflage d'une preforme en materiau thermoplastique, corps creux conprenant un tel fond
US20080257845A1 (en) * 2007-04-23 2008-10-23 Esmeralda Reyes Rossi Self Righting Baby Bottle
EP2368804B1 (en) * 2008-11-27 2016-03-02 Yoshino Kogyosho Co., Ltd. Synthetic resin bottle
US8714402B2 (en) 2010-01-21 2014-05-06 General Mills, Inc. Thermoformed container assembly for food products
DE102010064125A1 (de) * 2010-12-23 2012-06-28 Krones Aktiengesellschaft Behälter aus einem thermoplastischen Material
FR3005035B1 (fr) * 2013-04-24 2016-01-15 Sidel Participations Recipient muni d'un fond deformable a double arche
JP6229299B2 (ja) * 2013-05-02 2017-11-15 東洋製罐株式会社 飲料の無菌充填方法及びシステム
GB201401457D0 (en) 2014-01-28 2014-03-12 Petainer Large Container Ip Ltd Improved self-standing container
US10870822B2 (en) * 2014-04-17 2020-12-22 Corning Incorporated Vessel for growth of biological entities
CN107148385B (zh) * 2014-08-01 2023-06-13 可口可乐公司 具有增强的贮藏寿命特性的小碳酸饮料包装
WO2016100483A1 (en) * 2014-12-19 2016-06-23 The Coca-Cola Company Carbonated beverage bottle bases and methods of making the same
FR3057246B1 (fr) 2016-10-06 2022-12-16 Sidel Participations Fond petaloide a vallee brisee
US10926911B2 (en) * 2018-10-15 2021-02-23 Pepsico. Inc. Plastic bottle with base
DE102019119984A1 (de) 2019-07-24 2021-01-28 Krones Ag Kunststoffbehältnis mit Zugbandgeometrie am Bodenbereich
JP7451989B2 (ja) * 2019-12-18 2024-03-19 東洋製罐株式会社 合成樹脂製容器

Family Cites Families (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3837517A (en) * 1970-11-18 1974-09-24 Phillips Petroleum Co Molecularly oriented hollow article, such as a bottle
US3759410A (en) * 1971-12-15 1973-09-18 Owens Illinois Inc Pressure resistant plastic container
US4108324A (en) * 1977-05-23 1978-08-22 The Continental Group, Inc. Ribbed bottom structure for plastic container
JPS5541319U (hu) * 1978-09-08 1980-03-17
US4247012A (en) * 1979-08-13 1981-01-27 Sewell Plastics, Inc. Bottom structure for plastic container for pressurized fluids
US4525401A (en) * 1979-11-30 1985-06-25 The Continental Group, Inc. Plastic container with internal rib reinforced bottom
US4403706A (en) * 1982-06-08 1983-09-13 The Continental Group, Inc. Plastic container with hollow internal rib reinforced bottom and method of forming the same
EP0256082A1 (en) * 1986-02-14 1988-02-24 Norderney Investments Limited Improvements in or relating to plastics containers
US4785950A (en) * 1986-03-12 1988-11-22 Continental Pet Technologies, Inc. Plastic bottle base reinforcement
US5160059A (en) * 1987-04-02 1992-11-03 Continental Pet Technologies, Inc. Reinforced container base and method of forming same
US4863046A (en) * 1987-12-24 1989-09-05 Continental Pet Technologies, Inc. Hot fill container
US4927680A (en) * 1987-12-24 1990-05-22 Continental Pet Technologies, Inc. Preform and method of forming container therefrom
US4865206A (en) * 1988-06-17 1989-09-12 Hoover Universal, Inc. Blow molded one-piece bottle
US4892205A (en) * 1988-07-15 1990-01-09 Hoover Universal, Inc. Concentric ribbed preform and bottle made from same
US4867323A (en) * 1988-07-15 1989-09-19 Hoover Universal, Inc. Blow molded bottle with improved self supporting base
GB8904417D0 (en) * 1989-02-27 1989-04-12 Mendle Limited A plastics bottle
US4978015A (en) * 1990-01-10 1990-12-18 North American Container, Inc. Plastic container for pressurized fluids
US5024340A (en) * 1990-07-23 1991-06-18 Sewell Plastics, Inc. Wide stance footed bottle
US5287978A (en) * 1990-11-15 1994-02-22 Plastipak Packaging, Inc. Plastic blow molded freestanding container
US5071015A (en) * 1990-12-11 1991-12-10 Hoover Universal, Inc. Blow molded PET container with ribbed base structure
US5133468A (en) * 1991-06-14 1992-07-28 Constar Plastics Inc. Footed hot-fill container
US5427258A (en) * 1992-04-09 1995-06-27 Continental Pet Technologies, Inc. Freestanding container with improved combination of properties
US5320230A (en) * 1992-06-08 1994-06-14 Yuan Fang Limited Base configuration for biaxial stretched blow molded pet containers
US5205434A (en) * 1992-06-09 1993-04-27 Constar Plastics, Inc. Footed container

Also Published As

Publication number Publication date
BG99494A (en) 1996-04-30
HU9500713D0 (en) 1995-04-28
DE69505027T2 (de) 1999-05-20
EP0671331B1 (en) 1998-09-30
BR9501013A (pt) 1995-10-24
ES2124925T3 (es) 1999-02-16
AU1340995A (en) 1995-09-21
CN1114625A (zh) 1996-01-10
DE69505027D1 (de) 1998-11-05
CA2143038A1 (en) 1995-09-11
EP0671331A1 (en) 1995-09-13
JPH07267235A (ja) 1995-10-17
US5484072A (en) 1996-01-16
CA2143038C (en) 2001-12-04
AU684126B2 (en) 1997-12-04
PL307634A1 (en) 1995-09-18
CZ60995A3 (en) 1995-09-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HUT70576A (en) Self-standing polyester containers for carbonated beverages
AU733235B2 (en) Plastic container for carbonated beverages
US5988417A (en) Plastic container having improved rigidity
KR0155347B1 (ko) 플라스틱 취입성형의 자립 용기
US5507402A (en) Plastic bottle with a self supporting base structure
US9162807B2 (en) Pressure container with differential vacuum panels
EP0028125A1 (en) Plastic container with a generally hemispherical bottom wall having hollow legs projecting therefrom
US20070075032A1 (en) Multi-panel plastic container
CA2336991A1 (en) Footed container and base therefor
US20120181246A1 (en) Panelless hot-fill plastic bottle
GB1601493A (en) Ribbed bottom structure for container
WO2004008834A2 (en) Plastic container having improved base structure and ribs
US5603423A (en) Plastic container for carbonated beverages
JP3563691B2 (ja) 花弁形底を有する熱可塑性材料でできた容器
US6296471B1 (en) Mold used to form a footed container and base therefor
US6536619B2 (en) Non-rocking, webbed container for carbonated beverages
US20010001200A1 (en) Blow molded plastic container and method of making
US20070000859A1 (en) Progessively collapsible, disposable container
CN111448144A (zh) 具有花瓣状底部的容器
GB2568753A (en) Container with a collapsible portion
AU688306B2 (en) Improved plastics bottle
AU721474B2 (en) Blow molded container and method of making

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary protection cancelled due to non-payment of fee