HUT67209A - Method and device for testing internal combustion engines - Google Patents

Method and device for testing internal combustion engines Download PDF

Info

Publication number
HUT67209A
HUT67209A HU9303788A HU9303788A HUT67209A HU T67209 A HUT67209 A HU T67209A HU 9303788 A HU9303788 A HU 9303788A HU 9303788 A HU9303788 A HU 9303788A HU T67209 A HUT67209 A HU T67209A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
load
internal combustion
torque
engine
determined
Prior art date
Application number
HU9303788A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9303788D0 (en
Inventor
Klaus-Christoph Harms
Hans-Michale Koegeler
Wilhelm Kunzfeld
Herbert Schiffbaenker
Original Assignee
Avl Verbrennungskraft Messtech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Avl Verbrennungskraft Messtech filed Critical Avl Verbrennungskraft Messtech
Publication of HU9303788D0 publication Critical patent/HU9303788D0/hu
Publication of HUT67209A publication Critical patent/HUT67209A/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01MTESTING STATIC OR DYNAMIC BALANCE OF MACHINES OR STRUCTURES; TESTING OF STRUCTURES OR APPARATUS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • G01M15/00Testing of engines
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01MTESTING STATIC OR DYNAMIC BALANCE OF MACHINES OR STRUCTURES; TESTING OF STRUCTURES OR APPARATUS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • G01M15/00Testing of engines
    • G01M15/04Testing internal-combustion engines
    • G01M15/042Testing internal-combustion engines by monitoring a single specific parameter not covered by groups G01M15/06 - G01M15/12
    • G01M15/046Testing internal-combustion engines by monitoring a single specific parameter not covered by groups G01M15/06 - G01M15/12 by monitoring revolutions
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02DCONTROLLING COMBUSTION ENGINES
    • F02D2200/00Input parameters for engine control
    • F02D2200/02Input parameters for engine control the parameters being related to the engine
    • F02D2200/10Parameters related to the engine output, e.g. engine torque or engine speed
    • F02D2200/1015Engines misfires

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Testing Of Engines (AREA)
  • Combined Controls Of Internal Combustion Engines (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás/belsőégésű motorok, különösen többhengeres belsőégésű motorok vizsgálatára. Az eljárás során a forgatónyomaték)illetve a terhelés mértékeként az elfordulási —szögsebesség alakulásából meghatározható energiaszint-alakulás készülék \ ingadozásait használjuk fel.
A találmány szerinti egy olyan motorellenőrző amá^ szőrűjén végzett szögsebesség-alakulási mérésből (opcionálisan egy belsőégésű motor fogaskotöbb szögsebesség-alakulásból) meghatározza a motor fordulatszámát, a motor terhelését és/vagy a motorellenőrzési menif— nyiségeket. Ez ugyanakkor alapjául szolgál valamennyi többi mérési mennyiségnek a szűkebb terhelés- és fordulatszámfüggő határok közötti ellenőrzéséhez. A találmányt szabályozási célokra, vagy telejesítménymérésre is lehet alkalmazni.
S.B.G, & K.
Bu<hr.fS{· ,, Iroda
11-xf.l.J.I r>uda.,oi;>_ ΟκΙςτΑΛί·. ,, 1 (\
T«l««:lSS.3733.r.x:-:5h«4
KÖZZÉTÉTELI PÉLDÁNY*^
NSZQ-: &ΟΊΜ A)/00
Eljárás és berendezés belsőégésű motorok vizsgálatára
AVL Gesellschaft für Verbrennungskraftmaschinen und MeEtechnik m.b.H.,
GRAZ, AT
Feltalálók: Dr. HARMS, Klaus-Christoph, GRAZ , /\T
KOEGELER, Hans-Michael, GRAZ t AX
KUNZFELD, Wilhelm, GRAZ ) AT*
Dr.SCHIFFBÁNKER, Herbert, GRAZ, AT
Bejelentés napja: 1993. 04. 21.
Elsőbbsége: 1992. 04. 30. (A 895/92) AT
An/uvut; ycT/AT ^J/oooQZ )j Z>2/ CM
A találmány tárgya eljárás belsőégésű motorok, különösen « · «· ···· ·· ·· · · * 6 • » Μ» · · • · · « · · • · ♦ 4·· «« ···· ·
- 2 többhengeres belsőégésű motorok vizsgálatára. Az eljárás során a forgattyúszögfüggő elfordulási-szögsebesség mérése folyamatos, és ennek a mérésnek a kiértékelésével határozzuk meg a fordulatszámot, a forgatónyomatékot illetve a terhelést.
A találmány tárgya továbbá belsőégésű motorok vizsgálatára szolgáló berendezés, amelynek van egy mérőberendezése a forgatytyúszögfüggő elfordulási-szögsebesség meghatározására és egy ezzel összekötött kiértékelő egysége a fordulatszám, a forgatónyomaték illetve a terhelés mértékének a meghatározására.
A belsőégésű motorok működésekor a forgatónyomaték (terhelés) és a fordulatszám az alapvető mért mennyiségek. A motorokon mért legtöbb más mennyiség függ mind a motorterheléstől, mind a motor-fordulatszámtól. Ezeket az öszefüggéseket a motor-kutatásban általában jelleggörbe-seregeken ábrázolják. Motormenedzsment- rendszerekbe is be vannak programozva például a gyújtási időpontok a fordulatszám és a terhelés függvényében. A motorellenőrzési feladatok során mostanában ennek ellenére (anyagi és technikai okok miatt) terhelésmérés többnyire nem történik, és csak abszolút határértékeket ellenőriznek, például az olajnyomásnak, a hűtővíz hőmérsékletének vagy a kipufogógáz hőmérsékletének a határértékét ellenőrzik.
Míg a motor fordulatszáma sok különböző módon mindig egyszerűen mérhető, addig a motor által leadott forgatónyomaték mérése sokkal nagyobb ráfordítást igényel. A különlegesen nagyterhelésű tengelydarabokon gyakran nyúlásmérő bélyegeket helyeznek el a csavarás következtében fellépő alakváltozások érzékelésére. Ez a módszer közvetlen beavatkozást jelent a hajtásláncba, viszont nagyon pontos. Továbbá a szögkülönbség > « ·* · · «··« ·· ♦· · 9 9 · • 9 9 9· · ♦ mérések is a hajtáslánc puha elemein történnek. A motorfelfüggesztésekben lévő visszaható forgatónyomatékot is felhasználták a forgatónyomaték meghatározásához.
Minden ilyen módszer sok mérőberendezést és érzékelőt igényel. Ezért már megkísérelték, hogy a terhelés mértékét a viszo nylag egyszerűen mérhető fordulatszámból, vagyis a közepes szögsebességből és a közepes szöggyorsulásból nyerjék. Az US-PS 3 921 446 számú szabadalmi leírásban (Kari Ludloff) például a terhelési nyomatékot egy gyorsulási és egy lecsengés! fázis kombinációjával, egy meghatározott szögsebesség révén becsülik.
Ismert továbbá, hogy egy dugattyús gép közepes terhelési nyomatéka a főtengely pillanatnyi szöggyorsulásának alakulásából is meghatározható. Harry J. Venema a négyhengeres négyütemű motorokra vonatkozó, 455 0 595 számú US szabadalomban megállapítja, hogy a motorterhelés a főtengely szögsebességének és szöggyorsulásának alakulásából csak akkor rekonstruálható, ha a kiértékelésben az oszcilláló tömegek tömegerő-hatását is figyelembe vesszük. Ez a szabadalmi leírás közöl egy közelítő képletegyüttest speciálisan a négyhengeres, négyütemű motorokra.
A S.J. Citron EP 0198137 számú szabadalmában leírt módszer alkalmazhatóságát is korlátozza, hogy nem veszi figyelembe a tömegerőket. A terhelés szabadalomban megadott mértéke megfelel a szögsebességalakulás amplitúdójának, és erősen függ a fordulatszámtól, ami nem előnyös. Kísérletekben megállapították ezen kívül, hogy a szögsebesség-alakulás amplitúdója magas fordulatszámokon a növekvő terheléssel csökkenhet is, és alakulása nem monoton. A monoton összefüggés azonban feltétele a mért mennyiség használhatóságának.
·· « • · • · · « « · 4·· ··· ·« ···* *
- 4 A SAE-Paper 8900885-ben W.B. Ribbens és G. Rizzoni egy villamos helyettesítő modellt mutat be, amellyel a motor közepes belső forgatónyomatékát a szögsebesség és a szöggyorsulás mért alakulásából lehet rekonstruálni. A motor közepes belső forgatónyomatéka csak a motor-súrlódással különbözik a terhelési nyomatéktől. Ennek a módszernek a hátránya a szükséges modell-paraméterek nagy száma, a nagy számítási munkaszükséglet és az a tény, hogy nem lehet figyelembe venni a főtengely csavarórezgéseinek befolyását.
Találmányunk célja az ismertetett típusú ismert eljárások és berendezések tárgyalt hátrányainak kiküszöbölése, és különösen a motorterhelés egyszerű módon, kevés motoradattal történő meghatározása.
Ezt a feladatot a találmány értelmében úgy oldjuk meg, hogy az ismertetett típusú eljárás során a forgatónyomaték illetve a terhelés mértékeként az elfordulási-szögsebesség alakulásából meghatározható energiaszint-alakulás ingadozásait használjuk fel.
A feladatot a berendezés tekintetében úgy oldjuk meg, hogy a kiértékelő egység tartalmaz egy az energiaszint alakulásának meghatározására szolgáló berendezést, valamint egy azzal összekötött berendezést, ami meghatározza az energiaszint alakulásában bekövetkező ingadozásokat és ezeket hozzárendeli a forgatónyomaték illetve a terhelés keresett mért mennyiségeihez.
Ezáltal az is lehetséges, hogy egyedül a főtengely pillanatnyi elfordulási-szögsebességének méréséből - sőt a szöggyorsulás meghatározása nélkül - magának a forgattyúszögnek a függvényeként, a motor-fordulatszámot és a motorterhelést, illetve további különböző motor-ellenőrzési jellemzőket egyszerű módon
meghatározzunk.
Az energiaszint illetve az energiaszint-alakulás fogalmát illetően, amelyeket még a következőkben közelebbről megmagyarázunk, itt előzetesen kiegészítőleg utalunk az AT-B 393.324 leírásra, ami ezeknek a mennyiségeknek az alapjait, illetőleg ezek meghatározását explicite ismerteti.
Találmányunkat annak példaképpen! kiviteli alakjai kapcsán ismertetjük részletesebben, ábráink segítségével, amelyek közül az
1. ábra egy tipikus mérési elrendezés, a
2. ábrán a jó és rossz állapot elválasztására szolgáló határérték-felületek láthatók, a
3. ábra a találmány tárgyát képező mérési eljárást mutatja táblázatos áttekintésben, a
4. ábra a szögsebesség alakulását mutatja a forgattyúszög függvényében, az
5. ábra a szögsebességből számított energiaszint-alakulást mutatja, a
6. ábra a merev modelltömegek szögsebességeinek alakulását mutatja, a
7. ábra nagypontossággal számított energiaszint-alakulásokat mutat, a
8. ábra a forgatónyomaték változásait mutatja különböző terhelések esetén, a
9. ábrán az energiaszint-alakulás rendűségi spektruma látható, a
10. ábrán az energiaszint alakulásának ingadozása látható különböző fordulatszámokon, a
4· ♦··· • *
11. ábrán szintén az energiaszint alakulásának ingadozása látható különböző fordulatszámokon, de két szögsebesség-méréssel.
Az 1. ábrán egy tipikus mérési elrendezés látható. A motor lendkerekénél történik a pillanatnyi elfordulási-szögsebesség mérése. A T kioldójel, ami az ωelfordulási-szögsebesség alakulása során egy időpontot rendel hozzá a főtengely meghatározott helyzetéhez, például ugyanúgy a lendkeréknél tapogatható le. Választani lehet további, például és c<_> 3 elfordulási-szögsebességek mérését, hogy a főtengely csavarórezgéseit is figyelembe lehessen venni.
A terhelés és a fordulatszám ismeretében aztán például egy motorellenőrző készülékben minden további motormérési mennyiség egy jelleggörbe-seregen megfigyelhető.
így nemcsak egyedi határértékeket lehet tehát - szükségszerűen nagy tűrési határral - megadni a jó és rossz állapot elválasztására, hanem határérték-felületeket is (lásd a 2. ábrát). Ez azt jelenti, hogy így az ellenőrzés különböző mérési adatai, mint például a töltőnyomás, a kipufogógáz hőmérséklete, az olajnyomás; az olaj nyomás alakulása, a hűtővízhőmérséklet, a befecskendezési illetve gyújtási időpont, a füstérték vagy az üzemóraszám jellemző adatai; illetve azok a jellemző adatok, amelyek szintén a mért ul -alakulásból határozhatók meg, és még sok egyéb adat, sokkal szűkebb tűréshatárok között ellenőrizhetők, mint amikor az ellenőrzés a teljes működési tartomány alsó és felső határértékének megadásával történik. Röviden: a motor meghibásodása által egy meghatározott gyakorolt hatás megkülönböztethető az üzemi állapot által a mérési adatra gyakorolt hatástól. A fordulatszám és a terhelés ismerete természetesen a teljesítmény «·· • ·ν« • to 4···
W ·· to · • ν · · ·· ··· ··· 4« to···· meghatározásának lehetőségét is hordozza, sőt nemcsak gyorsulóvágy lecsengő-fázisban, hanem állandósult állapotban is.
A főtengely pillanatnyi elfordulási- szögsebességének meghatározásához a főtengely helyzetét, az a forgattyúszöget mint a t idő függvényét a hajtáslánc legalább egyik tagjánál mérjük, és ebből az uo szögsebességet a függvényében számítjuk:
z\Cl go (a) = -------- (1. egyenlet)
Z\t (a)
A szögmérőjelek előállításához vagy megfelelő formában letapogatjuk és feldolgozzuk a meglévő mérőjeleket - például a fogaskoszorú fogait - és/vagy más, jól ismert inkrementális mérési eljárásokat alkalmazunk. Δα - a rendelkezésre álló mérőjelek száma szerint - tipikusan 1 és 6° forgattyúszög közé esik. Egy megkülönböztetett kioldási mérőjel -előnyös módon ciklusonként 1* - megengedi a szögsebességalakulás egzakt szöghozzárendelését. Ezzel a kioldással kapcsolatos informciókat sokféleképpen nyerhetjük. Lehet például egy, a lendkeréken lévő, egzakt módon forgási szinkronban lévő mérőjelet és egy további jelet kombinálni, ami ugyan egy egzakt szög vonatkozásában valamennyit változik, de négyütemű motoroknál lehetővé teszi a hengerek hozzárendelését, például egy gyújtófeszültségjelet vagy a befecskendező vezeték nyomásjelét. Kétütemű motoroknál az utóbbi jel elhagyható.
A 3. ábra a találmány szerinti mérési eljárás táblázatos áttekintését mutatja. Az első lépésben az <g> elfordulási-szögsebesség mért mennyiségét a hozzátartozó T kioldójellel együtt, ugyanúgy mint az opcionálisan meghatározott g) 2 és elfordulási-szögsebesség mért mennyiségeit, mentesítjük a Δ,α illetve
pontatlanságának következtében fellépő, gyakran « · ·· ·· ···· ·· ·· · w · · · ··· · · • V ♦ · · · ··· ··· ·· ···· ·
- 8 előforduló mérési hibától. Ehhez a szögsebességet előnyös módon mozgó középértékképzéssel simítjuk. A továbbiakban célszerű az pJ szögsebesség alakulását a mérőjelek számától függetlenül szögfelbontással, például 720/1024 fok forgattyúszögfelbontással számolni, úgyhogy ciklusonként a forgáspontok számának négyzete áll rendelkezésre. Ez a simított alakulás interpolálásával történik, és az az előnye, hogy egy későbbi lépés során alkalmazhatók a gyors és egyszerű FFT-algoritmusok.
A következő lépésekben következik az alábbiakban ismertetett eljárás az energiaszint és rendűségi spektrumának számítására, amiből a motorterhelésre'' kapott mennyiség és opcionálisa az egyeshenger-terhelések egyenletességére kapott eredmények is nyerhetők.
A fordulatszámra eredményként kapott mennyiséget ismert módon például a T kioldójelből nyerjük. Ha a főtengelyt, például rövidsége miatt, merevnek tekinthetjük, akkor csak a szögsebességmérés következik, előnyös módon a fogaskoszorúnál. A 4. ábra az Pö^ szögsebesség mért mennyiségének tipikus alakulását mutatja a forgattyúszög függvényében.
Hosszú főtengely esetén további szögsebességmérés következik a főtengely szabad végén. Elvileg - de nem szükségszerűen - a módszer pontossága növelhető, ha a hajtásláncot több merev tömeggel és az ezek közötti tömegnélküli rugókkal modellezzük. Ebben az esetben minden merev modelltömeg szögsebességét kellene mérni (lásd például a 6. ábrát), úgyhogy az (1) egyenlet szerint a mérőhelyek n számától függően pö szögsebességalakulások adódnak, amelyek mind a főforgattyúszög (α=α1) függvényeként vannak kiszámítva és simítva.
A főtengely így mért uo j elfordulási-szögsebességeiből határozzuk meg a géprendszerben tárolt energia alakulását, ahogyan ezt a 393.324 sz. osztrák szabadalom leírja.
n uő?(a)
Eges(ot) = I1 (a) -------- + Σ I. —------ + Epot (2. egyenlet) j=2 J 2 ahol
Eges(a) a géprendszerben tárolt energia
1^(0) az 1. mérőhelyhez tartozó tehetetlenségi nyomaték, amibe be van számítva az oszcilláló tömegek tehetetlenségi hatása:
mns r: z. „
I, (α) = In1 · (1 + --------- Σ (x* (a.) ) (3. egyenlet)
IQ1 j=1 ahol
IQ1 a forgó tömegek tehetetlenségi nyomatéka az 1. mérőhelyen τη.θ3 az egy hengerben lévő oszcilláló össztömeg r félíöket z a hengerek száma dj hengerspecifikus forgattyúszög, ami a j-edik henger gyújtási felső holtpontjában zérus dx λ sin2ct x' (a) = ---- = sina + --. » - —~ (4. egyenlet) da 2vl-Xsinza ahol x (a.·) λ
Epot a j-edik henger dimenzió nélküli lökete hajtórúd-arány (A- = r/1) a hajtókar hossza a j-edik mérőhelyhez tartozó tehetetlenségi nyomaték a hajtáslánc-rendszerben tárolt összes potenciális energia összege.
Ennek meghatározására nem térünk ki, ugyanis ez a terhelés felismerése szempontjából elhanyagolható.
Az 5. ábra az mérési adatból számított energiaszintalakulást mutatja, a 7. ábra az és elfordulási-szögsebességek figyelembevételével kapott, növelt pontosságú energiaszint-alakulásokat mutatja.
Találmányunk lényeges eleme éppen az, hogy a tárolt energia alakulásában bekövetkező változások, amelyek alapvetően a gyújtófrekvencián mutatkoznak meg, a motorterhelés mértékeként szolgálnak. Ennek az egyáltalán nem nyilvánvaló ténynek a magyarázata a következő: Nagy motorterhelésnél az egyeshengerek forgatónyomatékának a gázerők következtében nagyobbak az ingadozásai, mint alacsony terhelésnél (lásd a 8. ábrát). A nagyobb levegőmennyiség miatt (turbotöltés) egyrészt negatívabb kompreszsziós forgatónyomaték adódik, másrészt a befecskendezett üzemanyag nagyobb mennyisége pozitívabb expanziós forgatónyomatékot eredményez.
A forgatónyomatéknak ezek az ingadozásai ezért a hajtáslánc forgásában is kisebb-nagyobb egyenlőtlenségekhez vezetnek. A periódusidő megfelel a gyújtási távolságnak. Mindamellett a tömegerők és a csavarórezgések hatása a hajtásláncban a lendkerék mozgására zavaróan szuperponálódik. Az energiaszint-alakulás számításakor éppen ezeket a zavaró hatásokat - és az uo -mérőhelyek számától függően a csavarórezgések hatásait is - gyakorlatilag tetszés szerinti pontossággal vesszük figyelembe.
A (2)-(4). egyenletekből a találmány egy további jellemzője ismerhető fel, nevezetesen a tömegerők, hatásának korrekt meghatározásához szükséges motoradatok kisebb száma. Ez a szám tovább csökkenthető, ha figyelembe vesszük a következő egyszerűsítési lehetőségeket: Mivel minden esetben a gyújtófrekvencia-amplitudót hozzá kell rendelni a hozzátartozó terhelési nyomatékhoz - legalább egy fordulatszámnál, például üresjáratban az üresterhelés amplitúdóját 0 Nm forgatónyomatékhoz, vagy teljes terhelésnél a teljes terhelés amplitúdóját a névleges forgatónyomatékhoz -, ezért nem szükséges az energiaszint-alakulást abszolút értékként számolni. Elegendő egy viszonyító számítás, aminél Eges értékét IQ1 = 1 kgm2 értékre normáljuk. A tömegerők figyelembevételéhez elegendők az m^g · r2 / Ιθ1 és Λ arányok, a csavarórezgések figyelembevételéhez pedig a j-edik mérőhely tehetetlenségi nyomatéka helyettesíthető az Ι^/Ιθ1 aránnyal.
A keresett A(nz) közepes gyújtófrekvencia-amplitúdó legegyszerűbben egy FFT-algoritmus segítségével, rendűségi-analízissel határozható meg. Ennek az az előnye, hogy a -alakulások simításakor interpolációt alkalmaztunk, úgyhogy a forgáspontok száma 2-nek egy hatványa.
_________________
A(n) = --- 4 Xnr2 + Xni2 (5. egyenlet) /N ahol
N a szőgforgáspontok ciklusonként! száma n az alapfrekvenciához tartozó rendűség (n=l...N/2) 1 (N-l) _
Xn = ---- Σ E(a) e 1 Han/ (6. egyenlet) /Ν α=0 ahol
Xnr
Xn valós része » 9
- 12 Xni Xn képzetes része
A z hengerszámtól és a t ütemszámtól függően a gyújtófrekvencia n rendűségére azt kapjuk, hogy
Ζ. 2 n = ------- (7. egyenlet) Z t
Egyenetlen gyújtási távolságoknál (például V6-hengeres motor esetén a1 = 150 fok, a2 = 90 fok) gyűjtófrekvencia-amplitúdón a kővetkező főtengely-renduségek esetén alapvetően az amplitúdók összege értendő:
360 nzl = ----- (8. egyenlet) al
360 nz2 = ----- (9. egyenlet) a2
360 n^ 2 = ------- (10. egyenlet) &i + a2
Adott esetben a legközelebbi főtengely-rendűségre kerekítünk .
Különleges esetben egy amplitúdó el is hagyható vagy nzl vagy nz2 egy egész számú többszörösének megfelelő főtengelyrendűséghez tartozó amplitúdóval helyettesíthető.
A 9. ábra egy hathengeres soros motor energiaszint-alakulásának egy ilyen rendűségelemzésére mutat példát.
A 10. és 11. ábra a gyújtófrekvenciához tartozó amplitúdót mutatja (például egy hathengeres motor 3. főtengelyrendűségére vonatkozóan, lásd a 9. ábrát) a tőle függetlenül mért terhelés függvényében. Látható, hogy minden fordulatszámon monoton emelkedő alakulás adódik, mégpedig már akkor, amikor egyetlen egy alakulás mérésekor csak a tömegerő hatása van kompenzálva (10. ábra).
Ha egy második - például a főtengely szabad végén végzett szögsebességméréssel a csavarórezgések lényeges részét ugyancsak kompenzáljuk, akkor várhatóan egyetlen egy, a fordulatszámtól gyakorlatilag független és majdnem lineáris összefüggést kapunk a motorterhelés és az energiaszint-alakulás gyújtófrekvencia-amplitúdó ja között (11. ábra).
Látható, hogy a gyújtófrekvencia-amplitudó már egy szögsebességalakulás mérésekor megmutatja a terhelés mértékét. A további szögsebesség-alakulások mérésével a gépláncban tárolt energia alakulása pontosabban követhető, és így a terhelésre vonatkozó, a fordulatszámtól elvileg független összefüggés jobban közelíthető.
Ez az összefüggés motortípusonként egy motoron a terhelésre kalibrálható. A mért energiaszint-ingadozások alapján a motor aktuális terhelési nyomatékét abszolút mennyiségként lehet megadni .
A kalibrálás próbapadon történik, amin lehetséges egy a terhelési referenciamérés. A kalibrálás ismert Ιθ motortehetetlenségi nyomaték esetén azonban járműbe beépített motor néhány szabad felpörgetésével műhelyben is ugyanúgy elvégezhető.
A tényleges M motor-forgatónyomaték az ismert összefüggéssel is meghatározható:
Μ = Ιθ · <co> (il. egyenlet) • ·
- 14 <uo> alatt a például az egy munkaciklus alatt mérhető közepes szöggyorsulást értjük, IQ alatt pedig a motor teljes hatásos tehetetlenségi nyomatékét.
Az így meghatározott M motor-forgatónyomaték a jelen találmány szerint azonban az energiaszint-alakulás gyújtófrekvenciájának egyidejűleg kiszámítható amplitúdójából is meghatározható .
M = d + k · A(nz) (12. egyenlet)
A 11. és 12. egyenletet legalább két teherátadási helyen összehasonlítva, tehát például egy munkaciklusra egy teljesterhelési felpörgetésből és körülbelül ugyanakkora fordulatszámú másik munkaciklusban egy részterhelési felpörgetéséből, meghatározhatók erre a motortípusra vonatkozóan a d és k kalibrálási tényezők (ezen a fordulatszámon).
Ha az A(nz) amplitúdó számítása FFT-algoritmus alkalmazásával történik, akkor előnyös, ha az energiaszint számításához felhasznált, minden mért oj-alakulás /közepes szöggyorsulás által okozott nem periódusos részét előzőleg eltávolítjuk:
Wcorr(a) (a) [UJ(al) ^(aO) ahol (13. egyenlet) α-α
corr a felpörgetés! rész nélküli korrigált tó -alakulás
^(a) a felpörgetési résszel rendelkező ub-alakulás
a az aktuális forgattyúszög
aoai megállapítási tartomány, célszerűen egy munkaciklus
Az energiaszint-alakulás rendűségi spektrumából kiegészítőlég nyerhető egy általános infomáció az egyes hengerek teljesítményének egyenletességéről (lásd a 3. ábrát). Ha a motor körfutási pontossága nem kielégítő, akkor a gyújtófrekvencia alatti minden amplitúdót - négyüteműnél előnyös módon beleértve a fél gyújtófrekvencia alattiakat is - megnövelünk (például hathengeres motor esetén a 0.5, 1 és 1.5 főtengelyrendűségűeket, lásd a 9. ábrát). Elvileg ezeknek az amplitúdóknak az összegét ezért fel lehet használni az egyenletesség illetve a körfutási pontosság mértékeként.
Különösen a 0.5-ik főtengelyrendűség gerjed egy négyütemű motor egy hengerének kisebb teljesítménye esetén.(Kétütemű motornál az 1. főtengelyrendűség.)
Ezért az amplitúdó egymagában is felhasználható mint a hibafelismerés mértéke.
A jó és rossz állapot közötti határértékeket a terheléssel és a fordulatszámmal lehet változtatni, és egy öntanuló folyamat során, a készüléknek a jómotor-felépítés-en történő installálásakor statisztikai módszerek alapján ezek a határértékek automatikusan megállapítást nyernek (lásd a 2. ábrát).
A fordulatszám és a forgási egyenletesség mérésével tehát a motor állapotára vonatkozó diagnosztikai információkat lehet nyerni. A motornak az ekkor bizonyos körülmények között még szükséges hatásos tehetetlenségi nyomatéka azonban gyakran nem ismert.
Javasoljuk ezért még a fordulatszám és/vagy a forgási egyenletesség mérését nemcsak terhelés nélkül, hanem egy kis járulékos terheléssel is. Ez a terhelés lehet egy járulékos ismert tehetett · ·
- 16 lenségi nyomaték és/vagy egy járulékos ismert súrlódási nyomaték.
A járulékos terheléssel vagy anélkül végzett mérések eredményeinek számítással történő összehasonlításával meghatározható a motor ismeretlen tehetetlenségi nyomatéka.
Ekkor mérjük egyrészt járulékos terhelés nélkül a fordulatszám és a forgási egyenetlenség uj alakulását, és a kiértékelés a következő paraméterekkel történik:
I1 a forgó tömegek tehetetlenségi nyomatéka közepes hatásos nyomaték, másrészt járulékos terheléssel, egyébként ugyanolyan feltételek között mérjük uö2 alakulását, és a kiértékelés a következő paraméterekkel történik:
I2 = I1 + 1^ tehetetlenségi nyomaték beleértve a járulékos terhelést
M2 = M-l - Μβ hatásos nyomaték járulékos terheléskor így az I1 tehetetlenségi nyomatékot meghatározó egyenletet kapunk.
A szabad felpörgetés és/vagy lelassulás során meghatározott <uj> közepes fordulatszámváltozást Newton törvénye alapján összefüggésbe hozzuk a hatásos nyomatékkai:
Μχ = I1 · < κόρ
M2 =
I2 · <ŰJ2>
♦ • 4 »· • · · • « · ·
A keresett 1^ tehetetlenségi nyomatékra így ezt kapjuk:
I1 = (MB + lg · < <-«J2>) / (<gü1>-<uö2>) (14. egyenlet)
A terhelőberendezést például úgy lehet kialakítani, hogy szabványos szerszám helyett csatlakoztatható legyen a lendkerék kézzel történő forgatásához. Ugyanolyan fogazott hajtótengelye kell, hogy legyen, mint ennek a szerszámnak, ami belekapcsolódik a lendkerék fogaskoszorújába és ez hajtja. A fogazott hajtótengely viszont a terhelőberendezést hajtja, ami például egy lendkerékből és/vagy egy hidraulikus fékből állhat. A járulékos terhelés tetszés szerinti aktiválásához előnyös módon egy tengelykapcsolót is lehet alkalmazni.
Egy másik lehetőség a járulékos terhelés megvalósítására a meglévő generátor (dinamó, váltakozóáramú áramfejlesztő) felhasználása, amire tetszés szerint egy villamos terhelő ellenállás van kapcsolva. Ilyen körülmények között azonban hátrányos a generátor viszonylag alacsony teljesítménye, amit nem szabad túlterhelni, valamint fordulatszám- és terhelésfüggő hatásfoka.
Az ismertetett okok miatt normális esetben a mechanikai megoldást kell előnyben részesíteni.
A fordulatszám és a forgási egyenletesség mérésére szolgáló fogaskoszorú-érzékelő is beépíthető a terhelőberendezésbe.

Claims (13)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás belsőégésű motorok, különösen többhengeres belsőégésű motorok vizsgálatára, amelynek során a forgattyúszögfüggő elfordulási-szögsebességet folyamatosan mérjük, és ennek a mérésnek a kiértékelésével határozzuk meg a fordulatszám, a forgatónyomaték illetve a terhelés mértékét, azzal jellemezve , hogy az eljárás során a forgatónyomaték illetve a terhelés mértékeként az elfordulási-szögsebesség alakulásából meghatározható energiaszint-alakulás ingadozásait használjuk fel.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az energiaszint-alakulás ingadozásának közepes amplitúdóját a gyújtófrekvencián a forgatónyomaték illetve a terhelés mértékeként használjuk.
  3. 3. Az 1. vagy a 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az elfordulási-szögsebesség alakulását illetve az abból levezetett mennyiségeket a kiértékelés előtt jelfeldolgozásnak, előnyös módon egy több munkaciklusból vagy gyújtási periódusból kapott alakulások szuperponálásával végzett középértékképzésnek, illetve egy mozgó középértékképzésnek vetjük alá.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az elfordulási-szögsebesség illetve az abból levezetett mennyiségek alakulását egy definiált, például 720/1024 fok forgattyúszög szögfelbontással határozzuk meg, úgyhogy ciklusonként a forgáspontok száma kettő hatványán áll rendelkezésre.
  5. 5. A 2-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal • * «· »· ···« • · · ♦ · · t * · *«« * · jellemezve, hogy az energiaszint-alakulás ingadozásának közepes amplitúdóját a gyújtófrekvencián, egy FFT-algoritmus segítségével, rendűségelemzéssel határozzuk meg.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az energiaszint-alakulás rendűségi spektrumából határozzuk meg a gyújtófrekvencia főtengely-rendűségeihez tartozó amplitúdó-növekedéseket és ezeket az egyeshenger-teljesítmények egyenletességének illetve a belsőégésű motor körfutási pontosságának mértékeként alkalmazzzuk.
  7. 7. A 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a mindenkori belsőégésű motor forgattyúszögfüggő elfordulási-szögsebességének alakulását az energiaszint-alakulás meghatározásához egyszer egy járulékos terheléssel, egyszer egy járulékos terhelés nélkül, egy járulékos, ismert tehetetlenségi nyomaték és/vagy súrlódási nyomaték révén határozzuk meg, és ebből a mindenkori mérési eredmények összehasonlításával határozzuk meg a hatásos tehetetlenségi nyomatékot.
  8. 8. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy egy járulékos súrlódó nyomatékot létesítünk a belsőégésű motoron meglévő generátorra kapcsolt villamos terhelő ellenállás révén.
  9. 9. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a járulékos terhelést a belsőégésű motor által hajtott járulékos lendkerékre és/vagy fékező berendezésre adjuk.
  10. 10. Berendezés belsőégésű motorok vizsgálatára, amelynek van egy mérőberendezése a forgattyúszögfüggő elfordulási-szögsebesség meghatározására és egy ezzel összekötött kiértékelő egysége a fordulatszám, a forgatónyomaték illetve a terhelés méretnagyságának meghatározására, azzal jellemezve, hogy a kiértékelő egység tartalmaz egy berendezést az energiaszintalakulás meghatározására, valamint egy ezzel összekötött berendezést az energiaszint-alakulásban bekövetkező ingadozások meghatározására és ezeknek a forgatónyomaték illetve a terhelés keresett nagyságaihoz történő hozzárendelésére.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a kiértékelő egység elé egy jelfeldolgozó egység van kapcsolva.
  12. 12. A 10. vagy a 11. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a belsőégésű motornak van egy járulékosan hajtandó, ismert tehetetlenségi nyomatékú lendkereke és/vagy egy definiált terhelést képező fékberendezése.
  13. 13. A 10. vagy a 11. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a belsőégésű motoron lévő egyik generátorra rákapcsolható egy definiált villamos terhelő ellenállás.
HU9303788A 1992-04-30 1993-04-21 Method and device for testing internal combustion engines HUT67209A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0089592A AT396842B (de) 1992-04-30 1992-04-30 Verfahren und einrichtung zur motorüberwachung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9303788D0 HU9303788D0 (en) 1994-04-28
HUT67209A true HUT67209A (en) 1995-02-28

Family

ID=3502299

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9303788A HUT67209A (en) 1992-04-30 1993-04-21 Method and device for testing internal combustion engines

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0592628B1 (hu)
JP (1) JPH06508220A (hu)
KR (1) KR940701539A (hu)
AT (1) AT396842B (hu)
DE (1) DE59306961D1 (hu)
HU (1) HUT67209A (hu)
WO (1) WO1993022648A1 (hu)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT408693B (de) * 1995-08-28 2002-02-25 Jenbacher Ag Einrichtung zum erkennen von irregulären betriebszuständen eines verbrennungsmotors
ATE342495T1 (de) 1999-05-31 2006-11-15 Avl List Gmbh Verfahren und vorrichtung zur diagnose bzw. steuerung von brennkraftmaschinen
DE10256106B4 (de) * 2002-11-29 2006-01-12 Audi Ag Vorrichtung und Verfahren zum Schätzen eines Motordrehmoments
DE10304112A1 (de) * 2003-01-31 2004-08-12 Robert Bosch Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum Betreiben einer Brennkraftmaschine
JP2007002814A (ja) * 2005-06-27 2007-01-11 Toyota Motor Corp 内燃機関の失火検出装置
DE102006053255B3 (de) * 2006-11-08 2008-01-10 Iav Gmbh Ingenieurgesellschaft Auto Und Verkehr Verfahren zum Bestimmen des Zylinderinnendrucks einer Brennkraftmaschine
DE102015102249B4 (de) * 2015-02-17 2017-10-12 Maridis GmbH Verfahren und Vorrichtung zur Bestimmung der Leistungsverteilung einer Verbrennungskraftmaschine aus dem an der Kurbelwelle gemessenem Drehungleichförmigkeitsverlauf
CN113609579B (zh) * 2021-07-21 2024-05-10 上海机电工程研究所 火工作动器爆炸载荷辨识方法和系统

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4539841A (en) * 1984-02-13 1985-09-10 General Motors Corporation Method of determining engine cylinder compression pressure and power output
AT393324B (de) * 1989-12-22 1991-09-25 Avl Verbrennungskraft Messtech Verfahren und einrichtung zur diagnose von brennkraftmaschinen

Also Published As

Publication number Publication date
WO1993022648A1 (de) 1993-11-11
AT396842B (de) 1993-12-27
HU9303788D0 (en) 1994-04-28
EP0592628A1 (de) 1994-04-20
EP0592628B1 (de) 1997-07-23
ATA89592A (de) 1993-04-15
KR940701539A (ko) 1994-05-28
JPH06508220A (ja) 1994-09-14
DE59306961D1 (de) 1997-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5041980A (en) Method and apparatus for producing fault signals responsive to malfunctions in individual engine cylinders
US5157965A (en) Method and apparatus for diagnosing internal combustion engines
US5856922A (en) Process and device for measuring the torque of an internal combustion heat engine
EP1402165B1 (en) Method to determine tdc in an internal combustion engine
JP4102843B2 (ja) 内燃機関の角度位置信号を求める方法および装置
Liu et al. An experimental study on engine dynamics model based in-cylinder pressure estimation
JP2009503478A (ja) 内燃機関のシャフトにおけるシリンダ個別の回転特性量を求めるための方法
HUT67209A (en) Method and device for testing internal combustion engines
EP0164873A2 (en) Improved torque measurement circuit and method
US5631411A (en) Method and apparatus for engine monitoring
US6212945B1 (en) Method and apparatus for combustion quality diagnosis and control utilizing synthetic measures of combustion quality
CN102124316B (zh) 原动机的转矩计测装置及其方法、以及控制程序
WO2008095089A2 (en) System and method for detecting engine misfires
JP2021507252A (ja) テストベンチを作動させるための方法
JP2021507251A (ja) テストベンチを作動させるための方法
US5606119A (en) Method and apparatus for detecting misfires in a controlled ignition internal combustion engine
CZ294974B6 (cs) Způsob vyhodnocení točivého momentu spalovacího motoru
Freestone et al. The diagnosis of cylinder power faults in diesel engines by flywheel speed measurement
RU2390745C2 (ru) Способ получения высокоточной информации о частоте вращения и положении коленчатого вала для систем регулирования и диагностики многоцилиндровых двигателей и устройство для его осуществления
JPH06502917A (ja) 内燃機関のシリンダにおける燃焼不規則性検出識別方法
Biočanin et al. Measurement crankshaft angular speed of an OM403 engine
Ali et al. Control-oriented observer for cylinder pressure estimation of SI engine using frequency response function
Fehrenbach et al. Determining engine torque from the engine-speed signal
SU866432A1 (ru) Способ определени технического состо ни многоцилиндрового двигател внутреннего сгорани
JP2000240499A (ja) 発電用多気筒内燃機関の失火検出装置

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary prot. cancelled due to non-payment of fee