HUT65567A - Process for separating steroids from lipids - Google Patents

Process for separating steroids from lipids Download PDF

Info

Publication number
HUT65567A
HUT65567A HU553088A HU553088A HUT65567A HU T65567 A HUT65567 A HU T65567A HU 553088 A HU553088 A HU 553088A HU 553088 A HU553088 A HU 553088A HU T65567 A HUT65567 A HU T65567A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
cholesterol
fat
high pressure
steroids
adsorbent
Prior art date
Application number
HU553088A
Other languages
Hungarian (hu)
Other versions
HU885530D0 (en
Inventor
Corran Norman Stuart Mclachlan
Bruce Hamilton
Owen Catchpole
Original Assignee
Mclachlan
Piper
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mclachlan, Piper filed Critical Mclachlan
Priority to HU553088A priority Critical patent/HUT65567A/en
Publication of HU885530D0 publication Critical patent/HU885530D0/en
Publication of HUT65567A publication Critical patent/HUT65567A/en

Links

Landscapes

  • Fats And Perfumes (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás szteroidok lipidektől (például koleszterinnek vajzsírtól) való elválasztására. Az eljárás szerint egy szteroid/zsír elegyet tartalmazó anyagból nagynyomású folyadékkal (vagy szub- vagy szuperkritikus nagynyomású gázzal) extrahálják a szteroid/zsír elegyet, vagy a szteroid/zsír elegyet ebben oldják, és a kapott nagynyomású folyadékelegyből bázisos fémek oxidjait vagy oxigéntartalmú sóit (például kalcium- vagy magnézium-oxidot, -karbonátot, -szulfátot stb.) tartalmazó adszorbensre szelektíve adszorbeáltatják a szte roido(ka)t, majd a lényegében szteroidmentes oldatból — kívánt esetben frakcionáltan — kinyerik a szteroidmentes lipideket, az adszorbensről pedig leoldják a szteroidokat.The present invention relates to a method for separating steroids from lipids (e.g., cholesterol from butter fat). According to the process, a steroid / fat mixture is extracted from a steroid / fat mixture material with high pressure liquid (or sub- or supercritical high pressure gas) or the steroid / fat mixture is dissolved therein and the oxides or oxygen-containing salts of the base metals from the resulting high-pressure liquid mixture (e.g. selectively adsorb the steroid (s) to an adsorbent containing calcium or magnesium oxide, carbonate, sulfate, etc., and then extract the steroid-free lipids from the substantially steroid-free solution, optionally fractionally, and release the steroids from the adsorbent.

Description

PÉLDÁNY

Eljárás szteroidok lipidektől való elválasztására /·.

PIPER dames, William, AUCKLAND,

MCLACHLAN Corran, Norman, Stuart, AUCKLAND, Úd-ZÉLAND

A—Rem^eíkóz.i bejelentés napja: 1988. 09. 09.

Nemzetközi be jelentés’ száma: PCT/GB88/00739

Nemzetközi közzététel száma: W0 90/02788

A találmány tárgya eljárás szteroidok lipidektől (például koleszterinnek vajzsírtól) való elválasztására.

Az eljárás szerint egy szteroid/zsír elegyet tartalmazó anyagból nagynyomású folyadékkal (vagy szub- vagy szuperkritikus nagynyomású gázzal) extrahálják a szteroid/zsír elegyet, vagy a szteroid/zsír elegyet ebben oldják, és a kapott nagynyomású folyadékelegyből bázisos fémek oxidjait vagy oxigéntartalmú sóit (például kalcium- vagy magnézium-oxidot, -karbonátot, -szulfátot stb.) tartalmazó adszorbensre szelektíve adszorbeáltatják a szteroido(ka)t, majd a lényegében szteroidmentes oldatból — kívánt esetben frakcionáltan — kinyerik a szteroidmentes lipideket, az adszorbensről pedig leoldják a szteroidokat.

••Ο ·ν • * · · « ··· • · • ·· · • ··· eső nyomáson és a 30 - 60 °C tartományba eső hőmérsékleten.

5. Eljárás koleszterin vajzsírtől való elválasztására, azzal jellemezve, hogy

i) a vajzsírt egy nagynyomású, fiziológiásán elfogadható folyadékban (vagy nagynyomású folyadékban vagy nagynyomású szubvagy szuperkritikus gázban) oldjuk;

ii) a kapott nagynyomású folyadékelegyet a kalcium-hidroxiddal, kalcium-oxlddal, kalcium-karbonáttal, magnézium-karbonáttal, magnézium-hidroxiddal vagy hasonlókkal mint adszorbenssel érintkezésbe hozva szelektíve adszorbeáltatjuk a koleszterint az adszorbens anyagon; és iii) a lényegében szteroidmentes vajzsírt kinyerjük a nagynyomású folyadékból.

6. Az 5.igénypont szerinti eljárás koleszterin vajzsírtól való elválasztására, azzal jellemezve, hogy a lényegében koleszterinmentes vajzsírt a nagynyomású folyadék hőmérsékletének emelésével vagy a nagynyomású folyadék nyomásának csökkentésével vagy a kettő kombinálásával választjuk el a nagynyomású folyadéktól.

A meghatalmazott:

S.B.G.&K.

BUDAPESTI NEMZETKÖZI 0 ( SZABADAD IRODA

1061tüDAÍEST, DALáZÍNHÁZ TEUTON: 1S3-3333

53.882/ΡΑ

SJ3.G. &Κ

655 67

KÖZZÉTÉTEL PÉLDÁNY

C//2>

Eljárás szteroidok lipidektől való elválasztására

PIPER James, William, AUCKLAND,

MCLACHLAN Corran, Norman, Stuart, AUCKLAND,

ÚJ-ZÉLAND

Feltalálók: CATCHPOLE Owen, John, WELLINGTON,

HAMILTON Bruce, Henry, . WELLINGTON,

MCLACHLAN Corran, Norman, Stuart, AUCKLAND,

ÚJ-ZÉLAND

CftA nemzetközi bejelentés napja: 1988. 09.

Nemzetközi bejelentés száma: PCT/GB88/00739

Nemzetközi közzététel száma: WO 90/02788

A találmány tárgya eljárás szteroidok (különösen koleszterin) lipedektől, például természetes eredetű zsíroktól és olajoktól való elválasztására. Az eljárás főként, de nem egyedül alacsony koleszterintartalmú vagy koleszterinmentes vaj vagy faggyú készítésénél alkalmazható.

Már eddig is voltak próbálkozások a trigliceridek frakcionálására, hogy jobban kenhető vajat készítsenek és/vagy a vajban lévő koleszterint eltávolítsák. Az eddigi technikák egyike sem bizonyult azonban kielégítőnek, mivel vagy nem távolították el kielégítően a koleszterint, vagy a koleszterin eltávolításakor megváltoztatták a vaj ízét, vagy másként csökkentették a vaj értékét fizikai tulajdonságainak megváltoztatásával vagy eltarthatósági tulajdonságainak rontásával.

Napjainkban egyre nagyobb fontosságot tulajdonítanak az élelmiszerekben lévő koleszterinnek. Azon kívül, hogy ügyelnek az étrendünkben lévő telített zsírokra, valószínűleg néhány országban a törvényhozás el fogja rendelni, hogy az eladásra kerülő élelmiszereken tüntessék fel a koleszterintartalmat a többi táplálkozástani értékkel együtt.

Az élelmiszerekben lévő koleszterin elsődleges forrása a lipid tartalmú táplálék, például vörös vagy fehér hús, rákfélék és tejtermékek, így a vaj vagy sajt.

A szóban forgó lipid/komponensek a semleges lipidekként ismert lipidek. A lipideknek ehhez a csoportjához a következők tartoznak: mono-, di- és triacil-gliceridek, amelyeket együttesen zsírnak nevezünk; szabad és észterezett koleszterin és más szteroidok; szabad zsírsavak, zsíralkoholok és viasz-észterek. A legfontosabbak a zsír-és a koleszterin-komponensek, és a vaj esetében az a kívánatos, hogy a koleszterint a zsír komponensek bármiféle károsítása nélkül távolítsuk el a vajból.

A New Zealand Dairy Research Institute (Űj-Zélandi Tejipari Kutató Intézet) nevében tett EP 0174848 számú közzétett európai szabadalmi bejelentés leír egy módszert koleszterin eltávolítására vízmentes tejzsírból 70 - 90°C-on porított aktívszén hozzáadásával, amelyet egy óra hosszat kevernek a felmelegített zsírban, ·

- 3 majd szűréssel eltávolítják, és utána a felmelegített zsírt anynyiszor kezelik ismét porított aktívszénnel, amíg a tejzsír koleszterinmentes, vagy legalább lényegében koleszterinmentes lesz. Egy ilyen kezelés azonban a tejzsírt a melegítés által károsítja, ami oxidációban és kellemetlen szagban nyilvánul meg, és szagtalanítók és antioxidánsok ezt követő alkalmazását igényli, ez viszont károsítja vagy eltávolítja a tejzsír íz- és színkomponenseit. A tejzsír így további kezelést és további adalékok hozzáadását igényli, hogy elősegítsék eredeti színének és ízének visszaállítását .

A Lever Brothers Company által bejelentett 4 504 503 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban egy másik eljárást említenek. Ebben a szabadalmi leírásban vajszerű tulajdonságokkal rendelkező triglicerid-keverék zsírok cseppfolyósított gázzal vagy gázzal szuperkritikus körülmények között végzett frakcionálásával való előállítására szolgáló eljárást ismertetnek. Az előnyös gáz szuperkritikus szén-dioxid, amellyel zsírt vagy keményített vajzsírt 60 - 100°C-on kezelnek, és ezt követően a termékeket a szén-dioxid nyomásának vagy hőmérsékletének változtatásával történő frakcionált kondenzációval választják el a különböző triglicerideket előnyös szétválasztására. Ez a margarin gyártására alkalmazható 24 - 42 szénatomos trigliceridek keverékének előnyös elválasztását eredményezi. Ebben a szabadalmi leírásban nincs említés a koleszterin eltávolításáról.

Shishikura és munkatársai a 134042 számú japán szabadalmi leírásban és hasonló tárgyú Vajzsír módosítása szuperkritikus szén-dioxiddal végzett extrakcióval című cikkükben [ Shishikura ♦ ··· »· · • · * · · * · · • · · · 9 ·

- 4 et al., Agric. Bioi. Chem., 50 (5), 1209 - 1215 (1986) ] arra a következtetésre jutnak, hogy alacsony koleszterintartalmú vajzsír szuperkritikus szén-dioxiddal végzett egyszerű extrakcióval való előállítása kivihetetlen. A cikkben leírnak egy kísérletet vajzsír átalakítására, amely szerint a vajzsírt 40°C-on és 300 - 350 bar nyomáson feloldják a szuperkritikus szén-dioxidban, és a szuperkritikus folyadékot átengedik egy szilikagéllel töltött oszlopon.

Shlshikura és munkatársai közük, hogy el tudták érni a koleszterintartalom jelentős (90% feletti) csökkenését, de csak igen magas (50%-ot is elérő) kitermelési veszteség árán. A még elfogadhatónak tekinthető (15-20%-os) kitermelési veszteséget eredményező körülmények között a koleszterin eltávolítás 70-80%ra esett vissza. Végeztek kísérleteket aktív szén és szilikagél keverékével is. Ez a koleszterin körülbelül 75%-os kinyerését eredményezte, de mind az íz-, mind a színkomponenseket csaknem teljesen eltávolította.

A találmány tárgya javított eljárás szteroidok lipldektől való elválasztására, főként egy javított eljárás koleszterinnek vajból való eltávolítására.

A találmány kidolgozására irányuló vizsgálataink során arra a felismerésre jutottunk, hogy van lehetőség szteroidok, különösen koleszterin zsíroktól való elválasztására úgy, hogy a koleszterin/zsír elegyet nagynyomású folyadékban vagy szub- vagy szuperkritikus gázban, például szén-dioxidban feloldjuk, és a feloldott zsírelegyből szelektíve adszorbeáltatjuk a koleszterint, a nagynyomású folyadékelegyet egy olyan adszorbenssel érintkeztet• ·« ·· · • · · · · • · · · · • · · • · * * ♦ · hasonlókból épül

Előnyös, ha szorbens anyagot pon engedjük át, lódni az anyagon ve, amely a bázisos fémek oxigént tartalmazó sóiból, például oxidjaiból, hidroxidjaiból, karbonátjaiból, szulfátjaiból vagy fel, vagy ezeket tartalmazza.

a nagynyomású folyadékelegyet egy bázisos adtartalmazó ágyon vagy egy azzal töltött oszloés hagyjuk a koleszterint szelektive adszorbeáúgy, hogy az ágyat elhagyó nagynyomású folyadék olyan zsír terméket tartalmaz, amely lényegében koleszterintől mentes.

Ennek megfelelően a találmány módszert biztosít szteroidok lipidektől való elválasztására, amely a következő műveletekből áll:

(a) a szteroid/lipid elegy feloldása egy nagynyomású, fiziológiásán elfogadható folyadékban (vagy egy nagynyomású folyadékban vagy egy nagynyomású szub- vagy szuperkritikus gázban), (b) a nagynyomású folyadékelegy érintkeztetése egy adszorbens anyaggal, amely a bázisos fémek oxigéntartalmú sóiból, így oxidokból, hidroxidokból, karbonátokból, szulfátokból vagy hasonlókból épül fel, vagy ezeket tartalmazza, melynek során a szteroidok szelektive adszorbeálódnak az adszorbens anyagon, és (c) a lényegében szteroidmentes lipidek kinyerése a nagynyomású folyadékból.

A koleszterin vagy az egyéb szteroidok előnyösen úgy távolíthatók el szelektive az adszorbens anyagról, hogy az adszorbens anyagot ugyanazzal vagy más nagynyomású folyadékkal vagy szerves oldószerekkel, például izopropil-alkohollal vagy kloroform/metanol elegyekkel átmossuk, ily módon lehetőség adódik koleszterin vagy • « · · · • · · · · • · · • · · · · ·

- 6 egyéb szteroidok gyógyszerészeti vagy egyéb célokra való tisztítására.

Az ábrák magyarázata:

A fentiek a találmány tágabb értelemben vett leírását adják, amelynek előnyös megvalósítását a példákban mutatjuk be részletesebben, ahol a mellékelt ábrákra hivatkozunk.

Az l.ábra zsírnak és koleszterinnek koleszterint tartalmazó élelmiszerből, például húsból, tojásporból vagy tejporból nagynyomású folyadék alkalmazásával végzett extrakcióját és a koleszterinnek a koleszterin/zsír elegyből a koleszterin valamilyen adszorbens anyagra való szelektív adszorpciójával végzett elkülönítését bemutató folyamatábra.

A 2.ábra egy hasonló eljárást bemutató folyamatábra, ahol az élelmiszer egy zsír vagy olaj, például vaj, növényi olaj vagy halolaj, amelyet a nagynyomású folyadékban oldunk, és ebből a koleszterint egy adszorbens anyagra való adszorpcióval szelektíve eltávolítjuk, és a lényegében koleszterinmentes zsírt vagy olajat leválasztjuk a nagynyomású folyadékból.

Ebben a két eljárásban a nagynyomású folyadékot vagy a zsír vagy olaj oldására használjuk, ha az élelmiszer vaj vagy valamilyen állati vagy növényi olaj, vagy ha az élelmiszer zsírokat és koleszterint tartalmazó mátrix, például hús, sajt, tejpor, tojáspor vagy hasonló, akkor a zsírt és koleszterint a nagynyomású folyadék segítségével extraháljuk.

Alkalmas extrakciós folyadékokra példaként szén-dioxid, dinítrogén-monoxid, trifluor-klór-metán, difluor-diklór-metán, 1,1-difluor-etán, kén-hexafluorid, trifluor-metán, difluor-klór-metán, ··

difluor-etilén, oktafluor-propán, etán, etilén vagy ezek elegyei és más egészségügyi szempontból nem kifogásolható gázok említhetők, amelyek az élelmiszerek feldolgozására megfelelő szub- vagy szuperkritikus hőmérséklet- és nyomástartományokban lehetnek. Oldásfokozók (amelyeket később tárgyalunk) is használhatók a nagynyomású folyadékkal együtt. A nagynyomású folyadék lehet valamilyen folyadék, vagy lehet egy szub- vagy szuperkritikus gáz.

Egy nagynyomású folyadék-extrakciós eljárásban a nyomás és a hőmérséklet a szabályozható paraméterek. Egy anyáig akkor van a szuperkritikus állapotban, ha hőmérséklete és nyomása a kritikus hőmérséklete (Te) és kritikus nyomása (Pc) feletti. Ebben az állapotban semmilyen nyomáson nem komprimálható folyadékká.

Szén-dioxid esetében a kritikus hőmérséklet (Te) = 31/3°C, a kritikus nyomás (Pc) pedig = 72,8 bar. Egy szubkritikus folyadék nyomása Pc-nél magasabb, de hőmérséklete alacsonyabb Tc-nél. Mind lókra.

szub- mind szuperkritikus folyadékok

A megfelelő extrakciós nyomások használhatók extrakciós cé-

az 50 - 400 bar, előnyösen a

200 - 250 bar tartományba esnek.

A megfelelő extrakciós hőmérséklet a 30 - 60°C tartományba esik, előnyösen 35°C.

( A megfelelő választható paraméterek közül szén-dioxid extra-

hálószer használata esetén az előnyös extrakciós nyomás a 200-300 bartartományba esik, és az előnyös hőmérséklet a 30-50’C tarto mányba. Amennyiben a koleszterint egy proteintartalmú nyersanyagból extraháljuk, úgy a protein denaturálódásának elkerülése érdekében előnyös, ha nem dolgozunk 60°C feletti hőmérsékleten. Elő* · * * «·· • · • · t

nyös extrahálószerként azért választottuk a szén-dioxidot, mert ez fiziológiailag közömbös, bakteriosztatikus/baktericid tulajdonságokkal rendelkezik, viszonylag alacsony a kritikus hőmérséklete és nyomása, különösen alkalmas élelmiszertermékek kezelésére, és kompatibilis az általunk kitüntetett adszorbens anyagokkal.

Előnyös eljárásaink nagynyomású folyadékban oldott koleszterin vagy egyéb szteroidok adszorpciós technikák alkalmazásával való kinyerésére vonatkoznak. A koleszterint vagy egyéb szteroidokat szelektív adszorpcióval válaszjuk el természetes eredetű, például állatokból, növényekből, élesztőkből vagy hasonlókból származó semleges llpldek (főként triacil-gliceridek) elegyétől. Az elválasztandó elegy a következő módokon álítható elő:

(1) Extrakcióval olyan szilárd mátrixból, például húsból, tojásporokból, tejporokból és egyéb állati termékekből, amelyekben bizonyos mennyiségű koleszterint tartalmazó zsír van.

(2) Folyékony vagy szilárd, tisztított állati zsírok, például disznózsír, vaj, halolajok, gyapjúzsír, növényi olajok vagy hasonlók extrakciójával.

A lipid keverék a nagynyomású (folyékony vagy szub- vagy szuperkritikus állapotú) folyadékokba extrahálódik vagy azokban oldódik.

A koleszterinnek vagy más (alábbiakban részletezett) szteroidoknak a feloldott lipid elegytől való elválását azáltal érjük el, hogy a nagynyomású folyadékelegyet egy olyan adszorbenssel hozzuk érintkezésbe, amely a bázikus fémek oxigént tartalmazó sóiból, például oxidokból, hidroxidokból, karbonátokból, szulfátokból, foszfátokból, acetátokból vagy karbonátokból készült vagy ezeket tártál·· *

- 9 mázzá. A bázisos fém-oxidok, -hidroxidok, -karbonátok, -szulfátok és egyéb oxigéntartalmú sók széles választéka használható. Ilyenek például a magnézium-oxid, kalcium-oxid, stroncium-oxid, bárium-oxid, kadmium(II)-oxid, kobalt(II)-oxid, mangán-oxid, nikkel-oxid, cink-oxid és ezen fémek hidroxidjai, karbonátjai, szulfátjai és más oxigént tartalmazó sói.

A talámányunk szerinti előnyös adszorbensek a koleszterint és a többi szteroidot adszorbeálják, más lipideket viszont csak minimális mértékben adszorbeálnak. Következésképp egy lényegében koleszterintől mentes lipid keverék kapható a nagynyomású folyadékból,

U amikor az elfolyik az adszorbensröl, vagy másképp elválasztjuk attól .

Legtöbb esetben ez a művelet abból áll, hogy a nagynyomású folyadékot átengedjük egy oszlopon, amely az adszorbens anyaggal van töltve, vagy adszorbens ágyon bocsátjuk át, bár arra is van lehetőség, hogy az adszorbens anyagot finom por formájában hozzáadjuk a nagynyomású folyadékhoz, például egy tartályban kevertessük vele, és utána a port a folyadékból szűréssel, hidrociklonnal, centrifugával vagy más szilárd/folyékony elválasztástechnikai művelettel elválasszuk.

Az elválasztás mértéke a felhasznált nagynyomású folyadék mennyiségétől függ. Olyan esetben például, amikor az adszorbens anyag ágyát vagy oszlopát használjuk, az adszorbens ágy vagy-oszlop ugyanazon nagynyomású folyadék nagyobb mennyiségével regenerálható. A regenerálásra viszont más folyadék is használható, amely a koleszterint vagy az egyéb szteroidokat gyorsabban lemossa. Az eljárás végső lépése a tisztított lipid keverék elválasz «4·· 4·

- 10 tása a nagynyomású folyadéktól. Ennek megoldására a következő lehetőségek adódnak:

(1) Vlsszaadagolás egy szilárd mátrlxba/ra, például húsba, tejporba vagy tojásporba.

(2) Visszadagolás és keverés a nem oldódó maradékokkal, például vaj esetében.

(3) Egyszerű elkülönítés és összegyűjtés, például sertészsír és vaj esetében.

1.eljárás (l.ábra): Koleszterin elkülönítése szilárd mátrixból

A lipideket nagynyomású folyadékkal extraháljuk a tápanyagból, például apróra felvágott és legalább részben szárított húsból. Az előnyös folyadék szub- vagy szuperkritikus szén-dioxid1 előnyösen 150 - 300 bar tartományba eső nyomáson és előnyösen 30°C - 60'C tartományba eső hőmérsékleten.

A nagynyomású folyadékban oldott extrahált lipideket, főként zsírt és koleszterint, ezután átengedjük egy oszlopon, amely szorosan meg van töltve az adszorbens anyaggal. Ez előnyösen olyan részecskeméretre van granulálva vagy szémcsézve, amely jó átfolyást ______, biztosít az oszlopon, de ugyanakkor maximális az adszorbens anyag felülete is.

Amint a példákból később kitűnik, különböző bázikus oxidok, hidroxidok, karbonátok és más, oxigént tartalmazó sók használhatók adszorbens anyagként. Előnyös, ha az oszlop több bemeneti és kimeneti ponttal rendelkezik, hogy az ágy különböző részeit lehessen használni különböző időkben a koleszterin adszorpciójára. Az ágy különböző részeinek alkalmas megválasztásával lehetőség van annak megvalósítására, hogy az ágy egyik részét adszorpcióra használjuk, mialatt másik részéről leoldjuk a koleszterintí

A nagynyomású folyadék átfolyási sebességét és a folyadékban Oldott zsír/koleszterin elegy mennyiségét előnyösen úgy szabályozzuk, hogy lényegében az összes koleszterin szelektíve adszorbeálódjon az ágyon (minimális zsíradszorpció mellett, kivéve ha a trigliceridek szabályozott elválasztására is igény van), és így az ágyat elhagyó nagynyomású folyadék legtöbb esetben lényegében az összes zsírt tartalmazza, amelyből teljesen vagy csaknem teljesen eltávolítottuk az előzőleg jelenlévő koleszterint.

Az ágyat elhagyó nagynyomású folyadékot azután különböző műveleteknek vetjük alá, hogy elválasszuk a zsírt a nagynyomású folyadéktól. Ez különböző módokon érhető el, például hőmérsékletemeléssel, nyomáscsökkentéssel vagy a kettő kombinálásával.

A zsírnak a nagynyomású folyadéktól való elválasztására az előnyös módszer az, hogy a hőmérsékletet addig a szintig emeljük, ahol a zsírnak a nagynyomású folyadékban való oldhatósága csökken vagy elhanyagolhatóvá válik. Ez 10 - 30°C-kal magasabb a szén-dioxid esetében, mint az extrakciós hőmérséklet. A folyadék ekkor nagy nyomáson marad, és visszavihető a folyamatba (recirkuláltatható).

A zsír úgy is kinyerhető a folyadékból, hogy csökkentjük annak nyomását. Ez kívánt esetben hőmérsékletváltoztatással is kombinálható. A nyomás csökkenthető atmoszférikusig is, de ekkor a folyadék nem vihető vissza a folyamatba; vagy a nagynyomású folyadék nyomása az 50 - 100 bar tartományba eső értékig csökkenthető, és utána recirkuláltatható. Sok esetben a két módszer kombinációja lehet a leggazdaságosabb.

Mivel a zsírt ebben az esetben egy hústermékből, például marhahúsból nyerjük ki, a kapott marhafaggyú visszaadagolható a húsba, helyreállítva így a hústermék szerkezetét. Ezen a módon a zsír egy része vagy az összes zsír visszaadagolható, attól függően, hogy milyen zsírtartalmat kívánunk a hústermékben. Például kívánt esetben lehetséges alacsony zsírtartalmú (koleszterinmentes) hústerméket készíteni, amely esetben a marhafaggyú egy részét eltávolítjuk, és csak a maradékot adagoljuk vissza a hústermékbe.

2.eljárás (2.ábra): Koleszterlnmentes vaj.

Ez az eljárás hasonló az 1.ábrán bemutatotthoz, azzal az eltéréssel, hogy a tápanyag vajzsír, és ezt oldjuk egy nagynyomású folyadékban, például szub- vagy szuperkritikus szén-dioxidban. Ezt az oldatot azután átengedjük egy előbbiekben leírt adszorbens anyaggal töltött oszlopon úgy, hogy a koleszterin szelektíve adszorbeálódjék az anyagon, és az oszlopot elhagyó nagynyomású folyadék a zsír főtömegét tartalmazza, és lényegében koleszterintől mentes legyen.

Ez a koleszterinmentes zsír azután előnyösen az előbb leírtak szerinti hőmérsékletnövelésssel választható el a nagynyomású folyadéktól, bár az is lehetséges, hogy nyomáscsökkentéssel végezzük az elválasztást. A nagynyomású folyadékot előnyösen visszavezetjük a folyamatba (recirkuláltatjuk), és további vajzsír oldására használjuk, amelyet utána átengedünk az adszorbens anyagon, és az eljárás a folyamtábrán bemutatottak szerint folytatódik.

A koleszterint előnyösen az előbb leírtak szerint oldjuk le az adszorbens anyagról, hogy lényegében tiszta formájú koleszterinhez jussunk.

Az 1. és 2. ábrákra való hivatkozásokkal leírt eljárásokban figyelembe veendő, hogy az adszorbens anyagot úgy kell kiválasztani, hogy az lényegében az összes koleszterinnek az ágyon való adszorpcióját biztosítsa, és a kapott koleszterinmentes zsír élelmiszer-termékként való felhasználásra alkalmas legyen. Ez előnyösen úgy érhető el, hogy fiziológiásán elfogadható és viszonylag olcsó adszorbens anyagot választunk, amely nem elsősorban a triacil-glicerideket, zsírsavakat vagy a természetben előforduló élelmiszerek érzékeny komponenseit, például ízanyagokat, szaganyagokat, színanyagokat vagy hasonlókat köti meg.

A bázikus oxidok, hidroxidok, karbonátok és egyéb megvizsgált oxigéntartalmú sók közül előnyösnek tartjuk a magnézium és a kalcium oxidjainak, hidroxidjainak és karbonátjainak használatát. Olyan esetben is, ha szén-dioxidtól eltérő nagynyomású folyadékot használunk, a megfelelő karbonát alkalmazását tartjuk előnyösnek.

Bár nagynyomású szén-dioxid használata esetén kalcium-karbonát az előnyös anyag, kísérleteink során azt találtuk, hogy bázikus oxidok vagy hidroxidok szuperkritikus szén-dioxid mellett való használata esetén ezek az adszorpciós oszlopban a megfelelő karbonátokká alakulnak át. Mivel a kalcium-karbonát inért, olcsó, természetben előforduló ásvány, ez ebben a koleszterin/szteroid adszorpciós eljárásban való felhasználásra előnyös anyag.

A találmány szerinti eljárás számos lehetséges változatban alkalmazható, ezekből néhányat az alábbiakban írunk le.

Az eljárás választható paraméterei:

Adszorbensek:

Az előnyös adszorbens anyagok bázikus fémek oxidjai, valamint itt

- 14 ezek hidroxidjai, karbonátjai, szulfátjai és egyéb, oxigént tartalmazó sói. Kalcium-karbonát, kalcium-oxid, magnézium-karbonát, magnézium-oxid és magnézlum-hidroxid a legelőnyösebb,természetben előforduló adszorbens anyagok, de a magnézium, kalcium, stroncium, bárium, kadmium, kobalt, mangán, nikkel és cink oxidjai, hidroxidjai, karbonátjai, szulfátjai és egyéb, oxigént tartalmazó sói is megfelelő (de nem kizárólagos) adszorbens anyagok. Ezek használhatók önmagukban vagy keverékekként, és előnyös természetben előforduló formáik használata.

Ezek némelyike nem alkalmas élelmiszer minőségű termék előállításához, azonban a szteroidok elválasztásakor kapott szteroidmentes zsírt nem minden esetben szánják élelmiszer minőségű termékek készítésére, így ezen anyagok némelyike vagy mindegyike ilyen esetben használható.

Az adszorbens anyag tulajdonságai a kristályszerkezettől (és így a felületi szerkezettől) és a poláros természettől (savas vagy bázisos) függenek. Az adszorbens anyag megválasztása az üzem terveitől függ; az anyag adszorpciós képességének erőssége, a részecske/méret és az anyag szilárdsága (ágy vagy oszlop esetén) fontos a csatornásodás elkerülése szempontjából, hogy a nagynyomású folyadék ne jusson át adszorpció nélkül az oszlopon,és kívánatos elkerülni az anyag finom porrá való töredezését is, ami az oszlop eldugaszolásával az ellenkező hatást válthatja ki. így az adszorbenseket szemcsésített vagy granulált formában célszerű használni, vagy természetesen előforduló ásványokként vagy alkalmas szubsztrátokba, például üveggyöngyökbe vagy gyűrűkbe zárva.

Tapasztalataink szerint a legalkalmasabb anyagok a bázisos fémek oxidjai, hidroxidjai, karbonátjai, szulfátjai vagy más, oxigént tartalmazó sói, és az adszorbens anyagot relatív adszorpciós kötési szilárdsága figyelembevételével kell megválasztani. Azt tapasztaltuk, hogy egy adott anion esetében a szteroidoknak a bázikus fémek oxigént tartalmazó sóihoz való legerősebb adszorpcióját a magnézium sói mutatják,és ez az adszorpciós kötéserősség a nikkel, kadmium, kobalt, cink, kalcium, stroncium és bárium irányába csökken; az utóbbi mutatja a leggyengébb adszorpciót a csoportból.

Tapasztalataink szerint savas oxidok nem alkalmasak nagynyomású folyadékokkal együtt való használatra, mivel túl erősen adszorbeálják az összes lipid anyagot, így nehéz az elválasztás az adszorbens túlterhelése nélkül. Ilyen savas oxid például a szilikagél, Florisil (magnézium-szulfáttal aktíváit szilíkagél) és az alumínium-oxid, és mint ilyenek, önmagukban nem használhatók a találmány szerinti eljárásban.

Bármely folyadék, amely magas nyomáson (vagy folyadékként vagy szub- vagy szuperkritikus gázként) oldó tulajdonságokat fejt ki, használható a találmány szerinti eljárás során.

A következő gázok azok, amelyeknek kritikus tulajdonságai a megfelelő tartományba esnek, és egészségügyi szempontból nem kifogásolhatók: szén-dioxid, etán, propán, etilén, nitrogén-dioxid, kén-hexafluorid, trifluor-klór-metán, difluor-diklór-metán, 1,1-difluor-etilén, oktafluor-propán, trifluor-metán és ezek elegyei, továbbá más, egészségügyi szempontból nem kifogásolható olyan gázok, amelyek szub- vagy szuperkritikus hőmérsékleti és nyomástartományokban alkalmasak élelmiszerek feldolgozására.

• · • · · · « · « · · · • ·· ··· ··*

- 16 Oldásfokozók:

Olyan szubkritlkus adalékok, amelyek a folyadékok vagy koleszterin oldhatóságát fokozónak tűnnek. Ilyenek például: izopropil-alkohol, etanol, aceton, metanol, dietll-éter, etilén-diklorid és etil-acetát. A szakterületren járatosak által ismert más oldásfokozók is használhatók a lipidek és különösen a koleszterin vagy más szteroidok nagynyomású folyadékokban való oldhatóságának növelésére .

Műveleti paraméterek (az előnyös szén-dioxid oldószer és az előnyös magnézium-karbonát, magnézium-oxid, kalcium-karbonát, kalcium-oxid adszorbensek esetére):

Nyomás: A 100 - 400 bar tartományba eső nyomás használható, és előnyös a 150 - 300 bar nyomástartomány.

Hőmérséklet: A 20’C - 80°C tartományba eső hőmérséklet használható, és előnyös a 30°C - 60°C hőmérséklettartomány.

Zsír/adszorbens arány: 0,001 g zsír/g adszorbenstől 0,11 g zsir/g adszorbensig.

Az adszorbens anyag nedvességtartalma: 0,2 tömeg/tömeg%-tól 5,0 tömeg/tömeg%-ig. Előnyös, ha a nedvességtartalom a lehető legalacsonyabb. Hasonlóképpen a nagynyomású szén-dioxidot a lehető legszárazabban kell tartani.

A folyadék és az adszorbens érintkeztetési módszerei:

A két fázis érintkeztetésére alkalmas bármely módszer használható, és ez nem korlátozódik szükségszerűen a nagynyomású folyadéknak az adszorbens anyag egy statikus oszlopán vagy ágyán való átengedésére. A nagynyomású folyadék átengedhető például egy olyan fúvókán is, amelyen a finomra porított adszorbens anyag is átmegy, vagy egy finomra porított adszorbens anyag adagolható a nagynyomású folyadékba is, és keverhető egy reakcióedényben, vagy beadagolható a nagynyomású folyadékba, és átszívattyűzható a nagynyomású folyadékkal együtt egy oldószer/oldott anyag elválasztó szakaszba, ahol összegyűlik, és az adszorbens anyag üledéke, amelyen a koleszterin adszorbeálódott, azután megfelelő fizikai művelettel, például szűréssel, hidrociklonnal vagy esetleg centrifugálással elkülöníthető. Mindenesetre előnyös, ha az aprított vagy granulált adszorbens anyagot rögzített ágyban használjuk, hogy elkerüljük a fínomszemcsés anyagnak a berendezésben a nagynyomású szén-dioxiddal való továbbítása következtében fellépő koptatási reakciókat.

A találmány szerinti eljárást most kísérleti példák leírásával szemléltetjük. Az A példában a koleszterint kalcium-hidroxid adszorbens alkalmazásával választjuk el vajtól, és a kísérleti hibahatárokon belül a koleszterin 100 %-át megkötjük az adszorbens

ágyban, és a trigliceridek 80 %-át a színben, és nincs változás a vaj mányosan használt vizsgálati érték nak ellenőrzésére).

A B és £ példák a koleszterin olyan főző-faggyú mintákból, terségesen növelték) a koleszterin vajból frakcionálásával van visszanyerjük. Nincs változás jódszám-értékében (ez egy hagyoa vajzsír telítetlenségi fokátűzdelt faggyú mintákból (azaz amelyekben a koleszterintartalmat mesvaló elkülönítését mutatják be. A £ példában való elkülönítése a trigliceridek részleges kombinálva annak bemutatására, hogy a talál- 18 mány szerinti eljárás mind a koleszterin vajból való kivonására, mind az alacsony molekulatömegű trigliceridek koncentrációjának növelésére használható, hogy így jobban kenhető, koleszterinmentes vajat kapjunk a vaj egyéb élelmiszer vonatkozású jellemzőinek változtatása nélkül.

Az A, B és D példákban magnézium- és kalcium-hidroxidokat használunk adszorbens anyagként, míg a £ példában kalcium és magnézium oxidjait használjuk, valamint az előbbiekben felsorolt különböző bázisos fémek oxidjait, hidroxidjait, karbonátjait, szulfátjait és más oxigéntartalmú sóit.

A példa:

Koleszterin eltávolítása vajból kalcium-oxíd adszorbens alkalmazásával .

Kísérlet száma: 197.1

Adszorbens adatai:

tömeg = 45 g részecske-méret eloszlása = 45 - 125 μτη.

típus = kalcium-hidroxid

Kísérleti körülmények:

nyomás = 220 bar hőmérséklet = 45°C

Állati zsír minta:

minta típusa = sózatlan vaj minta tömege = 0,50 g összetétel = 242 mg koleszterin/100 g (nedves anyag) % nedvesség

Lipid Ágy-visszatartás Kinyerés Triacil-gliceridek 20,0 % 80,0 % Koleszterin 100,0 % 0,0 % Összehasonlítás Nyersanyag Kinyert zsír szín sárga sárga jódszám-érték 33,0 32,1

Az A példában használt kalcium-hidroxidnak a kísérlet után végzett röntgendiffrakciós analízise azt mutatja, hogy az ágy jelentős része kalcittá alakult át, és ezt követően kalcium-karbonáttal (£ példa) végzett kísérletek azt mutatják, hogy ez alkalmas, sőt előnyös adszorbens anyag szén-dioxid használata esetén.

B példa:

Koleszterin eltávolítása tűzdelt faggyú mintából kalcium-hidroxid adszorbens alkalmazásával.

Kísérlet száma: 193.1

Adszorbens adatai:

tömeg = 40 g részecske-méret eloszlása = 45 - 125 //m típus = kalcium-hidroxid

Kísérleti körülmények:

nyomás = 220 bar hőmérséklet

35°C *♦»

- 20 Állati zsír minta:

minta tömege = 0,50 g minta típusa = tűzdelt főző faggyú (marhazsír) összetétel = 990,7 mg koleszterin/100 g (= lOx normál szint), egyensúlyi trigliceridek.

Lípid

Ágy-visszatartás

Kinyerés

Triacil-gliceridek

2,3

97,7 %

Koleszterin

100,0

0,0 % £ példa:

Koleszterin eltávolítása tűzdelt faggyú mintából kalcium-karbonát adszorbens alkalmazásával.

Kísérlet száma: 204.1

Adszorbens adatai:

tömeg g

125 μιτι részecske-méret eloszlása

típus = kalcium-karbonát Kísérleti körülmények: nyomás = 220 bar

hőmérséklet = 45°C

Állati zsír minta:

mint a 193.1 kísérletben (B példa).

Lipid

Ágy-visszatartás

Kinyerés

Triacil-gliceridek

0,0 %

100,0 %

Koleszterin

99,7 %

0,3 %

- 21 D példa:

Koleszterin eltávolítása vajból és a trigliceridek részleges (molekulatömeg szerinti) frakcionálása magnézium-hidroxid adszorbens alkalmazásával.

Kísérlet száma: 189.1

Adszorbens adatai:

tömeg = 45 g részecske-méret eloszlása = 45 - 125 pm típus = magnézium-oxid

Kísérleti körülmények:

nyomás = 220 bar hőmérséklet = 35’C

Állati zsír minta:

minta típusa = sózatlan vaj minta tömege = 2,04 g összetétel = 242 mg koleszterin/100 g (nedves anyag) % nedvesség

Lipid

Ágy-visszatartás

Kinyerés

Trigliceridek

40,3 %

59,7 %

Koleszterin

100,0 %

0,0 %

A triglicerideket az alábbi tömeg%-os megoszlásban kapjuk.

( A C melletti szénatomszám nem tartalmazza a glicerinlánc szénatomjait .) *»·· ·

- 22 Triglicerid összetétel

Szénatomszám Betáplált Ágyon levő Visszanyert trigliceridek trigliceridek trigliceridek C34 3,96 2,90 4,64 C36 11,60 4,46 16,22 C38 17,46 6, 71 24,35 C40 11,87 4,13 16, 83 C44 8,93 5,74 10,96 C46 9,09 10,03 8,49 C48 12,71 16,69 10, 17 C50 11,45 21,08 5,29 C52 12,89 28,24 3,06

A visszanyert vajzsírban jelentősen megnövekedett az alacsonyabb molekulatömegű trigliceridek koncentrációja, csökkent a magasabb molekulatömegü triglicerideké, és a vajzsír tökéletesen koleszterinmentes lett. A visszanyert vaj-olajnak alacsonyabb az olvadáspontja is, ami alacsonyabb tárolási hőmérsékleten is jobban kenhetővé teszi.

A kapott vajzsír sárga, és megváltozott benne a telített zsíroknak a telítetlenekhez való aránya.

Változatok:

Bár az előbbi példák koleszterinnek vajból vagy faggyúból való eltávolítására vonatkoznak, magától értetődő, hogy a találmány szerinti eljárás más szteroidok széles választékának lipid-nyersanyagokból való elkülönítésére is használható, így a találmány szerinti eljárás előnyösen használható gyógyászati felhasználásra al• · · · • ·· ··· ♦··

- 23 kalmas szteroidok koncentrálására, például hormonok, szteroidok és a D-sorozatba tartozó vitaminok termelésére.

Az alábbiakban felsorolt egyéb szteroidok további példaként említhetők olyan anyagokra, melyek a találmány szerinti extrakciós eljárással kinyerhetők:

sztigmasztérin, béta-szítosztérin, brasszikaszterin, kampeszterin, szpinaszterin, zimoszterin, tengeri algákban és gerinctelen tengeri állatokban található szteroidok különböző változatai, szteroidok, különösen koleszterin autooxidációs termékei, lanoszterin, ergoszterin,

D2-vítamin (kalciferin),

D^-vitamin (kolekalciferin).

Hasonló szteroidok és hormonok tisztíthatok és koncentrálhatok is a találmány szerinti eljárás alkalmazásával, és ilyen szempontból magától értetődő, hogy a szteroidok lipidektől való elválasztása általános megfogalmazás a szteroidok és hasonló szerkezetű hormonok elválasztására is vonatkozik.

Végezetül az is magától értetődő, hogy az előbbieken a találmány alapgondolatától és oltalmi körétől való eltérés nélkül is számos változtatás és módosítás végezhető.

• ·· • ···

COPIES

A method for separating steroids from lipids / ·.

PIPER dames, William, AUCKLAND

MCLACHLAN Corran, Norman, Stuart, AUCKLAND, ÚD ZÉLAND

Date of announcement of 'Rem ^ eíkóz.i': 09/09/88.

International entry report number: PCT / GB88 / 00739

International Publication Number: W0 90/02788

The present invention relates to a method for separating steroids from lipids (e.g., cholesterol from butter fat).

According to the process, a steroid / fat mixture is extracted from a steroid / fat mixture material with high pressure liquid (or sub- or supercritical high pressure gas) or the steroid / fat mixture is dissolved therein and the oxides or oxygen-containing salts of the base metals from the resulting high-pressure liquid mixture (e.g. selectively adsorb the steroid (s) to an adsorbent containing calcium or magnesium oxide, carbonate, sulfate, etc., and then extract the steroid-free lipids from the substantially steroid-free solution, optionally fractionally, and release the steroids from the adsorbent.

•• Ο és ν ν «· · · · · · ő · · · · · · · · · · · · · · ·

A method for separating cholesterol from butterfat, characterized in that

i) dissolving the butterfat in a high pressure physiologically acceptable liquid (or high pressure liquid or high pressure sub or supercritical gas);

ii) selectively adsorbing the cholesterol on the adsorbent material by contacting the resulting high-pressure liquid mixture with calcium hydroxide, calcium oxide, calcium carbonate, magnesium carbonate, magnesium hydroxide or the like; and iii) recovering substantially the steroid-free butterfat from the high pressure liquid.

The process for separating cholesterol from butter fat according to claim 5, characterized in that the substantially cholesterol-free butter fat is separated from the high-pressure liquid by increasing the temperature of the high-pressure liquid or by reducing the pressure of the high-pressure liquid or combining the two.

The proxy:

&SBG's.

BUDAPEST INTERNATIONAL 0 (FREE OFFICE

1061Answer, DETAILED HOUSE FOR TEUTON: 1S3-3333

53 882 / ΡΑ

SJ3.G. & Κ

655 67

DISCLOSURE EXAMPLE

C // 2>

A method for separating steroids from lipids

PIPER James, William, AUCKLAND

MCLACHLAN Corran, Norman, Stuart, AUCKLAND,

NEW ZEALAND

Inventors: CATCHPOLE Owen, John, WELLINGTON,

HAMILTON Bruce, Henry,. WELLINGTON,

MCLACHLAN Corran, Norman, Stuart, AUCKLAND,

NEW ZEALAND

CftA International Application Date: 1988. 09.

International Application Number: PCT / GB88 / 00739

International Publication Number: WO 90/02788

The present invention relates to a process for separating steroids (especially cholesterol) from lipids, such as naturally occurring fats and oils. The process can be used mainly, but not exclusively, in the manufacture of low cholesterol or cholesterol-free butter or tallow.

There have already been attempts to fractionate triglycerides to produce better spreadable butter and / or to remove cholesterol in butter. However, none of the prior art techniques has proved satisfactory since either cholesterol has not been satisfactorily removed or the taste of butter has been altered by removing cholesterol, or otherwise reducing the value of butter by altering its physical properties or impairing its shelf life.

Today, cholesterol in foods is becoming increasingly important. In addition to taking care of the saturated fats in our diet, in some countries, legislation will probably require that cholesterol content be displayed on the food sold, along with other nutritional values.

The primary source of cholesterol in foods is lipid-containing foods such as red or white meat, crustaceans and dairy products such as butter or cheese.

The lipid / components in question are lipids known as neutral lipids. This group of lipids include: mono-, di-, and triacylglycerides, which are collectively referred to as fat; free and esterified cholesterol and other steroids; free fatty acids, fatty alcohols and wax esters. The most important are fat and cholesterol components, and in the case of butter it is desirable to remove cholesterol from the butter without any damage to the fat components.

EP 0174848, published on behalf of the New Zealand Dairy Research Institute, describes a method for removing cholesterol from anhydrous milk fat by adding 70 to 90 ° C of powdered activated carbon which is stirred for one hour in the heated fat, ·

- 3 are then removed by filtration and then the heated fat is treated once more with powdered activated carbon until the milk fat is cholesterol-free or at least substantially free of cholesterol. However, such treatment damages the milk fat by heating, which is manifested by oxidation and unpleasant odor and requires the subsequent use of deodorizers and antioxidants, which in turn damages or removes the flavor and color components of the milk fat. The milk fat thus requires additional treatment and addition of additives to aid in restoring the original color and taste.

U.S. Patent No. 4,504,503 to Lever Brothers Company discloses another method. This patent describes a process for the preparation of a triglyceride mixture having buttery properties by fractionation of liquefied gas or gas under supercritical conditions. The preferred gas is supercritical carbon dioxide, which is used to treat fat or hardened butterfat at 60 to 100 ° C and subsequently to separate the various triglycerides by fractional condensation by varying the pressure or temperature of the carbon dioxide. This results in a preferred separation of a mixture of 24 to 42 C-triglycerides for margarine production. There is no mention of the removal of cholesterol in this patent.

Shishikura et al., In U.S. Patent No. 13,402, and a similar modification of Grease Grease by Extraction with Supercritical Carbon Dioxide [Shishikura · ··· »· · · * · · · · · · · · 9 ·

- 4 et al., Agric. Biol. Chem., 50 (5), 1209-1215 (1986), concluded that the preparation of low cholesterol butter fat by simple extraction with supercritical carbon dioxide is impossible. This article describes an attempt to convert butter fat to dissolve the butterfat at 40 ° C and 300 to 350 bar in supercritical carbon dioxide and pass the supercritical fluid onto a column filled with silica gel.

Shlshikura et al. Said that they were able to achieve a significant (over 90%) reduction in cholesterol, but only at a very high (50%) yield loss. Under conditions that could still be considered acceptable (15-20%), cholesterol removal fell to 70-80%. Experiments have also been conducted with a mixture of activated carbon and silica gel. This resulted in about 75% recovery of cholesterol, but almost completely removed both the flavor and color components.

The present invention relates to an improved method of separating steroids from lipids, in particular an improved method of removing cholesterol from butter.

We have discovered in the present invention that it is possible to separate steroids, especially cholesterol, from fats by dissolving the cholesterol / fat mixture in a high pressure liquid or sub- or supercritical gas, such as carbon dioxide, and selectively adsorbing from the dissolved fat mixture. cholesterol, high-pressure liquid mixture is contacted with an adsorbent • · * · · · · · · · · · · ·

It is preferred that the sorbent material be passed through the material containing or containing the basic metals containing oxygen, such as oxides, hydroxides, carbonates, sulfates, or the like.

leaving the high-pressure liquid mixture on a basic additive bed or a charged column so that the cholesterol is selectively adsorbed so that the high-pressure fluid leaving the bed contains a fat product that is substantially free of cholesterol.

Accordingly, the present invention provides a method for separating steroids from lipids comprising the following operations:

(a) dissolving the steroid / lipid mixture in a high pressure physiologically acceptable liquid (or in a high pressure liquid or a high pressure sub- or supercritical gas); (b) contacting the high pressure liquid mixture with an adsorbent material that comprises the oxygen-containing salts of the base metals such as oxides , consisting of hydroxides, carbonates, sulfates, or the like, or comprising steroids selectively adsorbing on the adsorbent material; and (c) recovering substantially steroid-free lipids from the high pressure liquid.

Preferably, the cholesterol or other steroids can be removed selectively from the adsorbent material by washing the adsorbent material with the same or other high pressure liquid or organic solvents, such as isopropyl alcohol or chloroform / methanol mixtures, to provide cholesterol or • "· · ·". • · · · · · · · · · · · ·

- 6 other steroids for pharmaceutical or other purposes.

Explanation of the illustrations:

The foregoing provides a broad description of the invention, the preferred embodiment of which is illustrated in more detail in the Examples, with reference to the accompanying drawings.

Figure 1 is a flowchart illustrating the extraction of fat and cholesterol from food containing cholesterol, such as meat, egg powder or milk powder by high pressure liquid, and the separation of cholesterol from the cholesterol / fat mixture by selective adsorption of cholesterol onto an adsorbent material.

Figure 2 is a flowchart illustrating a similar process, wherein the food is a fat or oil, such as butter, vegetable oil or fish oil, which is dissolved in the high pressure liquid, and selectively removed by adsorption to an adsorbent material and substantially free of cholesterol. the oil is separated from the high pressure liquid.

In these two processes, the high pressure liquid is either used to dissolve the fat or oil if the food is butter or an animal or vegetable oil, or if the food is a fat and cholesterol-containing matrix, such as meat, cheese, milk powder, egg powder or the like, then the fat and cholesterol is extracted using high pressure liquid.

Examples of suitable extraction liquids include carbon dioxide, disodium monoxide, trifluoro-chloromethane, difluorodichloromethane, 1,1-difluoroethane, sulfur hexafluoride, trifluoromethane, difluoro chloromethane;

difluoroethylene, octafluoropropane, ethane, ethylene, or mixtures thereof, and other non-health related gases, which may be suitable for the processing of food in suitable sub- or supercritical temperature and pressure ranges. Solubilizers (which are discussed later) can also be used in conjunction with high pressure fluid. The high pressure liquid may be a liquid or a sub- or supercritical gas.

In a high-pressure liquid extraction process, pressure and temperature are controlled parameters. A mother is in the supercritical state when her temperature and pressure are above the critical temperature (Te) and critical pressure (Pc). In this state, it cannot be compressed into liquid under any pressure.

In the case of carbon dioxide, the critical temperature (Te) = 31 / 3 ° C and critical pressure (Pc) = 72.8 bar. The pressure of a subcritical fluid is higher than Pc, but its temperature is lower than Tc. All for horses.

sub- and supercritical fluids

Appropriate extraction pressures may be used for the extraction

50 to 400 bar, preferably a

They range from 200 to 250 bar.

The appropriate extraction temperature is in the range of 30-60 ° C, preferably 35 ° C.

(The appropriate optional parameters include carbon dioxide

When using a grid, the preferred extraction pressure falls within the range of 200-300 bar, and the preferred temperature is in the range of 30-50'C. If cholesterol is extracted from a protein-containing raw material, it is preferable not to work at temperatures above 60 ° C to avoid denaturation of the protein. * * * * * «·· • · • ·

carbon dioxide, because it has physiologically inert, bacteriostatic / bactericidal properties, has a relatively low critical temperature and pressure, is particularly suitable for treating food products and is compatible with the adsorbent materials that we have.

Preferred methods for recovering cholesterol or other steroids dissolved in high-pressure fluid using adsorption techniques. Cholesterol or other steroids are separated by selective adsorption from a mixture of natural sources, such as triacylglycerides, derived from animals, plants, yeasts, or the like. The mixture to be separated can be produced in the following ways:

(1) Extraction from a solid matrix, such as meat, egg powders, milk powders, and other animal products containing fat containing a certain amount of cholesterol.

(2) Extraction of liquid or solid purified animal fats such as lard, butter, fish oils, wool grease, vegetable oils or the like.

The lipid mixture is extracted or dissolved in liquids of high pressure (liquid or sub- or supercritical).

Separation of cholesterol or other steroids (detailed below) from the dissolved lipid mixture is achieved by contacting the high pressure liquid mixture with an adsorbent which contains the basic metals containing oxygen, such as oxides, hydroxides, carbonates, sulfates, phosphates, acetates, or made of carbonates or discovered them · · *

- 9 glazes. A wide variety of basic metal oxides, hydroxides, carbonates, sulfates and other oxygen-containing salts can be used. Examples include magnesium oxide, calcium oxide, strontium oxide, barium oxide, cadmium (II) oxide, cobalt (II) oxide, manganese oxide, nickel oxide, zinc oxide, and hydroxides, carbonates of these metals , sulphates and other oxygen-containing salts.

Preferred adsorbents according to the present invention adsorb cholesterol and other steroids, while other lipids are only adsorbed to a minimal extent. Consequently, a substantially cholesterol-free lipid blend is available from the high pressure fluid,

U when it is discharged from the adsorbent or otherwise separated from it.

In most cases, this operation consists in passing the high-pressure liquid over a column filled with the adsorbent material or passing it through an adsorbent bed, although it is also possible to add the adsorbent material in the form of a fine powder to the high-pressure liquid, e.g. mix with it, and then separate the powder from the liquid by filtration, hydrocyclone, centrifuge or other solid / liquid separation technique.

The degree of separation depends on the amount of high pressure fluid used. For example, when the bed or column of the adsorbent material is used, the adsorbent bed or column can be regenerated with a larger amount of the same high pressure liquid. However, other liquids can be used for regeneration, which can wash cholesterol or other steroids faster. The final step of the process is the separation of the purified lipid mixture «4 ·· 4 ·

- 10 pounds of high pressure fluid. The following options are available to resolve this:

(1) Feeding into a solid matrix, such as meat, milk powder or egg powder.

(2) Dosage and mixing with insoluble residues such as butter.

(3) Simple separation and collection, for example for pork lard and butter.

Procedure 1 (Figure 1): Isolation of cholesterol from a solid matrix

The lipids are extracted with high pressure liquid from the nutrient, for example, minced meat and at least partially dried meat. The preferred liquid is sub- or supercritical carbon dioxide 1 preferably at a pressure ranging from 150 to 300 bar and preferably from 30 to 60 ° C.

Extracted lipids dissolved in the high pressure liquid, especially fat and cholesterol, are then passed through a column tightly filled with the adsorbent material. This is preferably granulated or granulated to a particle size that provides a good flow of ______ on the column, but at the same time it also has a maximum surface area of adsorbent material.

As will be apparent from the Examples, various basic oxides, hydroxides, carbonates and other oxygen-containing salts may be used as adsorbent materials. It is preferred that the column has multiple input and output points so that different portions of the bed can be used at different times for adsorption of cholesterol. Suitable selection of different parts of the bed makes it possible to use one part of the bed for adsorption while dissolving cholesterol on the other side

The flow rate of the high-pressure fluid and the amount of the dissolved fat / cholesterol in the liquid is preferably controlled to selectively adsorb substantially all of the cholesterol on the bed (with minimal fat adsorption, unless there is a controlled separation of the triglycerides), thus leaving the high-pressure fluid leaving the bed. in most cases it contains essentially all of the fat from which we have completely or almost completely removed the previously present cholesterol.

The high pressure fluid leaving the bed is then subjected to various operations to separate the fat from the high pressure liquid. This can be achieved in various ways, for example, by increasing the temperature, reducing the pressure or combining the two.

The preferred method of separating the fat from the high pressure liquid is to raise the temperature to a level where the solubility of the fat in the high pressure liquid is reduced or negligible. This is 10 to 30 ° C higher for carbon dioxide than the extraction temperature. The liquid will then remain under high pressure and be returned to the process (recyclable).

Fat can also be extracted from the liquid to reduce its pressure. This can also be combined with a temperature change if desired. The pressure can also be reduced to atmospheric, but the liquid cannot be returned to the process; or the pressure of the high pressure fluid can be reduced to a value in the range of 50 to 100 bar and then recycled. In many cases the combination of the two methods can be the most economical.

Since the fat in this case is obtained from a meat product, such as beef, the resulting beef tallow can be returned to the meat, thereby restoring the structure of the meat product. In this way, some of the fat or all the fat can be returned, depending on what fat content is desired in the meat product. For example, it is possible, if desired, to produce a low-fat (cholesterol-free) meat product, in which case part of the beef fat is removed and only the residue is returned to the meat product.

Procedure 2 (Figure 2): Cholesterol-free butter.

This procedure is similar to that shown in Figure 1, except that the nutrient is butter fat and is dissolved in a high pressure liquid such as sub- or supercritical carbon dioxide. This solution is then passed through a column filled with the adsorbent material described above, so that the cholesterol is selectively adsorbed on the material, and the high-pressure liquid leaving the column contains the bulk of the fat and is substantially free of cholesterol.

This cholesterol-free fat is then preferably separated from the high-pressure liquid by increasing the temperature as described above, although it is also possible to separate by pressure reduction. Preferably, the high pressure liquid is recycled to the process (recycled) and used to dissolve additional butter fat, which is then passed through the adsorbent material and the process continues as shown in the flow diagram.

Preferably, the cholesterol is dissolved from the adsorbent material as described above to yield cholesterol in substantially pure form.

Referring to the methods described with reference to Figures 1 and 2, it is to be considered that the adsorbent material must be selected to substantially adsorb the total cholesterol on the bed, and that the resulting cholesterol-free fat is suitable for use as a food product. This is preferably achieved by the choice of a physiologically acceptable and relatively inexpensive adsorbent material that does not primarily bind the triacylglycerides, fatty acids or sensitive components of naturally occurring foods such as flavors, odors, colorants, or the like.

Of the basic oxides, hydroxides, carbonates and other oxygenated salts tested, it is preferred to use the oxides, hydroxides and carbonates of magnesium and calcium. Even when high pressure liquid other than carbon dioxide is used, it is preferred to use the appropriate carbonate.

Although calcium carbonate is the preferred material for high-pressure carbon dioxide, it has been found in our experiments that, when used with supercritical carbon dioxide, basic oxides or hydroxides are converted to the corresponding carbonates in the adsorption column. Since calcium carbonate is an inexpensive, naturally occurring mineral, it is a preferred material for use in this cholesterol / steroid adsorption process.

The method according to the invention can be used in a number of possible embodiments, some of which are described below.

Optional parameters of the procedure:

adsorbents:

Preferred adsorbent materials are oxides of basic metals as well as here

- 14 hydroxides, carbonates, sulphates and other oxygen-containing salts thereof. Calcium carbonate, calcium oxide, magnesium carbonate, magnesium oxide and magnesium hydroxide are the most preferred naturally occurring adsorbent materials, but the oxides, hydroxides of magnesium, calcium, strontium, barium, cadmium, cobalt, manganese, nickel and zinc carbonates, sulphates and other oxygen-containing salts are also suitable (but not exclusive) adsorbents. They can be used on their own or in mixtures, and use their naturally occurring forms.

Some of these are not suitable for the production of a food grade product, but steroid-free fat obtained when separating steroids is not always intended for the production of food grade products, so some or all of these materials may be used in such cases.

The properties of the adsorbent material depend on the crystal structure (and thus on the surface structure) and on the polar nature (acidic or basic). The choice of adsorbent material depends on the design of the plant; the strength of the adsorption capacity of the material, the particle / size and the strength of the material (in the case of a bed or column) are important for avoiding channeling so that the high pressure fluid does not pass through the column without adsorption, and it is desirable to avoid the fragmentation of the material into fine powder. blocking the column can cause the opposite effect. Thus, the adsorbents are preferably used in granular or granular form, or as naturally occurring minerals or in suitable substrates such as glass beads or rings.

In our experience, the most suitable materials are the oxides, hydroxides, carbonates, sulphates or other oxygen-containing salts of the base metals, and the adsorbent material must be selected with respect to its relative adsorption bond strength. It has been found that for a given anion, the strongest adsorption of steroids to basic salts containing oxygen is shown by magnesium salts, and this adsorption bond strength decreases towards nickel, cadmium, cobalt, zinc, calcium, strontium and barium; the latter shows the weakest adsorption from the group.

In our experience, acidic oxides are not suitable for use with high-pressure liquids, because they adsorb all lipid materials too strongly, making it difficult to separate without overloading the adsorbent. Examples of such acid oxides are silica gel, Florisil (magnesium sulfate-activated silica gel) and aluminum oxide, and as such are not useful in the process of the invention.

Any liquid that exhibits high-pressure (or liquid or sub-supercritical) properties may be used in the process of the present invention.

The following gases are those whose critical properties fall within the appropriate range and are not objectionable from a health point of view: carbon dioxide, ethane, propane, ethylene, nitrogen dioxide, sulfur hexafluoride, trifluoromethane, difluorodichloromethane, 1 , 1-difluoroethylene, octafluoropropane, trifluoromethane and mixtures thereof, as well as other healthally unsuitable gases suitable for processing food in sub- or supercritical temperature and pressure ranges.

• · · · · · · · · · · · · · · ··· ·· *

- 16 Dissolution Enhancers:

Subcritical additives that appear to enhance the solubility of liquids or cholesterol. Examples include isopropyl alcohol, ethanol, acetone, methanol, diethyl ether, ethylene dichloride and ethyl acetate. Other dissolution enhancers known to those skilled in the art may also be used to increase the solubility of lipids and especially cholesterol or other steroids in high pressure liquids.

Operational parameters (preferred carbon dioxide solvent and preferred magnesium carbonate, magnesium oxide, calcium carbonate, calcium oxide adsorbents):

Pressure: A pressure of 100 to 400 bar can be used and a pressure range of 150 to 300 bar is preferred.

Temperature: A temperature in the range of 20 ° C to 80 ° C can be used and a temperature range of 30 ° C to 60 ° C is preferred.

Fat / adsorbent ratio: 0.001 g fat / g adsorbent to 0.11 g fat / g adsorbent.

Moisture content of the adsorbent material: 0.2% w / w to 5.0% w / w. It is preferred that the moisture content is as low as possible. Similarly, high-pressure carbon dioxide should be kept as dry as possible.

Methods of contacting the liquid with the adsorbent:

Any method suitable for contacting the two phases may be used, and is not necessarily limited to passing the high pressure liquid onto a static column or bed of the adsorbent material. For example, the high-pressure fluid may be passed through a nozzle through which the finely powdered adsorbent material passes, or a finely powdered adsorbent material may be added to the high-pressure fluid and may be mixed in a reaction vessel or added to the high-pressure liquid and pumped with the high-pressure liquid into a solvent. / solute into the separation section where it collects and the sediment of the adsorbent material upon which the cholesterol is adsorbed can then be separated by suitable physical action, such as filtration, hydrocyclone or possibly centrifugation. In any case, it is preferred to use the crushed or granulated adsorbent material in a fixed bed to avoid abrasion reactions due to the transfer of the finely divided material in the apparatus with high pressure carbon dioxide.

The present invention is now illustrated by the description of experimental examples. In Example A, cholesterol is separated from the butter using a calcium hydroxide adsorbent, and 100% of the cholesterol is bound to the adsorbent within the limits of the experimental error.

and 80% of triglycerides in color, and there is no change in the control of the test value used).

Examples B and E of the cholesterol from cooking fat samples have been rationally grown) by fractionation of cholesterol butter. There is no change in the iodine value (this is an omission of fat fat unsaturated fat fat samples (i. and can be used to increase the concentration of low molecular weight triglycerides in order to obtain better spreadable cholesterol-free butter without changing the other food-related characteristics of the butter.

In Examples A, B and D, magnesium and calcium hydroxides are used as the adsorbent material, while in Example E the oxides of calcium and magnesium are used as well as the oxides, hydroxides, carbonates, sulfates and other oxygen-containing salts of the various base metals listed above.

Example:

Removal of cholesterol from butter using calcium oxide adsorbent.

Experiment number: 197.1

Adsorbent Data:

mass = 45 g particle size distribution = 45 - 125 μτη.

type = calcium hydroxide

Experimental Conditions:

pressure = 220 bar temperature = 45 ° C

Animal fat sample:

sample type = salt of unsalted butter = 0.50 g composition = 242 mg cholesterol / 100 g (wet matter)% moisture

lipid Bed retention getting Triacylglycerols 20.0% 80.0% cholesterol 100.0% 0.0% Comparison Raw material Grease recovered color yellow yellow iodine value value 33.0 32.1

X-ray diffraction analysis of the calcium hydroxide used in Example A after the experiment shows that a substantial portion of the bed has been converted to calcite, followed by calcium carbonate (Example E), indicating that it is a suitable and even preferred adsorbent material for carbon. when using carbon dioxide.

Example B:

Removal of cholesterol from stitched tallow using calcium hydroxide adsorbent.

Experiment number: 193.1

Adsorbent Data:

mass = 40 g particle size distribution = 45 - 125 µm type = calcium hydroxide

Experimental Conditions:

pressure = 220 bar temperature

35 ° C * ♦ »

- 20 Animal Fat Samples:

sample weight = 0.50 g sample type = staple cooking fat (cattle fat) = 990.7 mg cholesterol / 100 g (= 10x normal level), equilibrium triglycerides.

lipid

Bed retention

getting

Triacylglycerols

2.3

97.7%

cholesterol

100.0

0.0% £ example:

Removal of cholesterol from staple fat sample using calcium carbonate adsorbent.

Experiment number: 204.1

Adsorbent Data:

weight g

125 μιτι particle size distribution

type = calcium carbonate Experimental conditions: pressure = 220 bar

temperature = 45 ° C

Animal fat sample:

as in experiment 193.1 (Example B).

lipid

Bed retention

getting

Triacylglycerols

0.0%

100.0%

cholesterol

99.7%

0.3%

- Example 21 D:

Removal of cholesterol from butter and fractional (molecular weight) fractionation of triglycerides using magnesium hydroxide adsorbent.

Experiment number: 189.1

Adsorbent Data:

mass = 45 g particle size distribution = 45 - 125 pm type = magnesium oxide

Experimental Conditions:

pressure = 220 bar temperature = 35'C

Animal fat sample:

sample type = weight of unsalted butter = 2.04 g composition = 242 mg cholesterol / 100 g (wet matter)% moisture

lipid

Bed retention

getting

triglycerides

40.3%

59.7%

cholesterol

100.0%

0.0%

The triglycerides are obtained in the following weight percentages.

(The number of carbon atoms beside C does not include the carbon atoms of the glycerol chain.) * »·· ·

- 22 Triglyceride Composition

carbon number feed On the bed retrieve triglycerides triglycerides triglycerides C34 3.96 2.90 4.64 C36 11.60 4.46 16.22 C38 17.46 6, 71 24.35 C40 11.87 4.13 16, 83 C44 8.93 5.74 10.96 C46 9.09 10.03 8.49 C48 12.71 16.69 10, 17 C50 11.45 21.08 5.29 C52 12.89 28.24 3.06

The concentration of lower molecular weight triglycerides was significantly increased in the regenerated butterfat, the triglycerides of higher molecular weight decreased, and the butter fat was completely cholesterol free. The recovered butter oil also has a lower melting point, which makes it even more lubricant at a lower storage temperature.

The resulting butter fat is yellow and the ratio of saturated fats to unsaturated has changed.

variations:

Although the foregoing examples relate to the removal of cholesterol from butter or tallow, it is to be understood that the method of the invention may also be used to separate a wide variety of other steroids from lipid raw materials, so that the process of the invention is advantageously used for medical use. ·· ♦ ··

- 23 to concentrate harsh steroids, such as hormones, steroids and D-series vitamins.

Other steroids listed below may be further exemplified for materials obtainable by the extraction process of the present invention:

stigmastrin, beta-systerrin, brassicaester, campesterol, spinasterin, zymosterin, various forms of steroids in marine algae and invertebrates, steroids, especially cholesterol autooxidation products, lanosterol, ergosterol,

D 2 -vítamin (calciferin),

Vitamin D ^ (cholecalciferin).

Similar steroids and hormones can be purified and concentrated using the method of the present invention, and it is understood that the separation of steroids from lipids is a general term for the separation of steroids and hormones of similar structure.

Finally, it is to be understood that many changes and modifications may be made to the foregoing without departing from the spirit and scope of the invention.

• ·· • ···

Claims (4)

Szabadalmi igénypontokClaims í. Eljárás szteroidok lipidektől való elválasztására, azzal jellemezve, hogyf. A method of separating steroids from lipids, characterized in that i) a szteroid/lipid elegyet egy nagynyomású, fiziológiásán elfogadható folyadékban (vagy nagynyomású folyadékban vagy nagynyomású szub- vagy szuperkritikus gázban) oldjuk;i) dissolving the steroid / lipid mixture in a high pressure physiologically acceptable liquid (or high pressure liquid or high pressure sub- or supercritical gas); ii) a kapott nagynyomású folyadékelegyet egy olyan adszorbenssel érintkezésbe hozva, amely bázisos fémek oxigént tartalmazó sóiból, így oxldokból, hidroxidokból, karbonátokból, szulfátokból vagy hasonlókból áll, vagy ilyeneket tartalmaz, szelektíve adszorbeáltatjuk a szteroidokat az adszorbens anyagon; és ili) a lényegében szteroidmentes lipideket kinyerjük a nagynyomású folyadékból.ii) selectively adsorbing the steroids on the adsorbent material by contacting the resulting high-pressure liquid mixture with an adsorbent comprising or containing base metals containing oxygen, such as oxides, hydroxides, carbonates, sulfates or the like; and ili) recovering substantially steroid-free lipids from the high pressure liquid. 2. Az 1.igénypont szerinti eljárás szteroidok elválasztására, azzal jellemezve, hogy a szteroidokat az adszorbens anyagról szelektíve eltávolítjuk az adszorbens anyagnak2. The method of separating steroids according to claim 1, wherein the steroids are selectively removed from the adsorbent material to the adsorbent material. a) az oldásra használttal azonos, az 1.igénypontban meghatározott fiziológiásán elfogadható nagynyomású folyadékkal; vagya) the same physiologically acceptable high pressure liquid as described in claim 1 used for dissolution; or b) más nagynyomású folyadékkal; vagyb) with other high pressure liquids; or c) egy szerves oldószerrel való^átmosásával.c) washing with an organic solvent. 3. A 2.igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy adszorbensként kalcium-hidroxidot, kalcium-oxidot, kalcium-karbonátot, magnézium-karbonátot vagy magnézium-hidroxidot használunk.3. The method of claim 2, wherein the adsorbent is calcium hydroxide, calcium oxide, calcium carbonate, magnesium carbonate or magnesium hydroxide. 4. A 3.igénypont szerinti eljárás, azzal jell/emezve, hogy nagynyomású fiziológiásán elfogadható folyadékként szub- vagy szuperkritikus szén-dioxidot használunk az 50 - 400 bar tartománybaProcess according to claim 3, characterized in that sub-or supercritical carbon dioxide is used as a high-pressure physiologically acceptable liquid in the range of 50 to 400 bar
HU553088A 1988-09-09 1988-09-09 Process for separating steroids from lipids HUT65567A (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU553088A HUT65567A (en) 1988-09-09 1988-09-09 Process for separating steroids from lipids

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU553088A HUT65567A (en) 1988-09-09 1988-09-09 Process for separating steroids from lipids

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU885530D0 HU885530D0 (en) 1991-07-29
HUT65567A true HUT65567A (en) 1994-07-28

Family

ID=10970399

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU553088A HUT65567A (en) 1988-09-09 1988-09-09 Process for separating steroids from lipids

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HUT65567A (en)

Also Published As

Publication number Publication date
HU885530D0 (en) 1991-07-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5024846A (en) Separation of sterols from lipids
CA2640875C (en) Processes of improving the quality of oil and products produced therefrom
JP5703022B2 (en) Method for producing lipid
Kozlowska et al. Phenolic acids in rapeseed and mustard
BRPI0708523A2 (en) method of separating fat from non-soy plant materials and compositions produced therefrom
HU208023B (en) Process for removing cholesteroland cholesterol derivatives from egg-yolk
US3563765A (en) Low cholesterol dried egg yolk and process
AU635713B2 (en) Process for the removal of lipids and/or sterols
JP2000282080A (en) Mixed edible oil and its use
JP5850866B2 (en) Processing method of cooking oil
US5780095A (en) Method of preparing a dietary, cholesterol-reduced whole egg or egg yolk product, and its processing into food stuffs
US5468511A (en) Method for removal of cholesterol and fat from liquid egg yolk with recovery of free cholesterol as a by-product
SK8992001A3 (en) Plant oil, method of fortification of food products and a food product
RU2767338C2 (en) Method for separating/dividing of raw material components, as well as their extraction
HUT65567A (en) Process for separating steroids from lipids
JPH05504975A (en) Separation of sterols from lipids
AU671796B2 (en) Method of preparing a dietary low cholesterol whole egg or egg yolk product, and the further processing of the product to give foods
AU657233B2 (en) Separation of sterols from lipids
JPH0453895A (en) Production of natural anti-oxidant
JPH01291766A (en) Extraction of split-fish flavor
JP2831231B2 (en) Healthy drink food consisting of fish components
JPH0256392B2 (en)
JPH0236223B2 (en)
JPH0144231B2 (en)
JPH0216794B2 (en)

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary prot. cancelled due to non-payment of fee