HUT60109A - Method for decreasing and stopping the biotic potential of seeds - Google Patents

Method for decreasing and stopping the biotic potential of seeds Download PDF

Info

Publication number
HUT60109A
HUT60109A HU92248A HU24892A HUT60109A HU T60109 A HUT60109 A HU T60109A HU 92248 A HU92248 A HU 92248A HU 24892 A HU24892 A HU 24892A HU T60109 A HUT60109 A HU T60109A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
inert gas
core
seeds
popcorn
seed
Prior art date
Application number
HU92248A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9200248D0 (en
Inventor
Michael E Bley
Original Assignee
Golden Valley Microwave Foods
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Golden Valley Microwave Foods filed Critical Golden Valley Microwave Foods
Publication of HU9200248D0 publication Critical patent/HU9200248D0/hu
Publication of HUT60109A publication Critical patent/HUT60109A/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23BPRESERVING, e.g. BY CANNING, MEAT, FISH, EGGS, FRUIT, VEGETABLES, EDIBLE SEEDS; CHEMICAL RIPENING OF FRUIT OR VEGETABLES; THE PRESERVED, RIPENED, OR CANNED PRODUCTS
    • A23B9/00Preservation of edible seeds, e.g. cereals
    • A23B9/02Preserving by heating
    • A23B9/025Preserving by heating with use of gases
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23BPRESERVING, e.g. BY CANNING, MEAT, FISH, EGGS, FRUIT, VEGETABLES, EDIBLE SEEDS; CHEMICAL RIPENING OF FRUIT OR VEGETABLES; THE PRESERVED, RIPENED, OR CANNED PRODUCTS
    • A23B9/00Preservation of edible seeds, e.g. cereals
    • A23B9/16Preserving with chemicals
    • A23B9/18Preserving with chemicals in the form of gases, e.g. fumigation; Compositions or apparatus therefor
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23BPRESERVING, e.g. BY CANNING, MEAT, FISH, EGGS, FRUIT, VEGETABLES, EDIBLE SEEDS; CHEMICAL RIPENING OF FRUIT OR VEGETABLES; THE PRESERVED, RIPENED, OR CANNED PRODUCTS
    • A23B9/00Preservation of edible seeds, e.g. cereals
    • A23B9/16Preserving with chemicals
    • A23B9/18Preserving with chemicals in the form of gases, e.g. fumigation; Compositions or apparatus therefor
    • A23B9/20Preserving with chemicals in the form of gases, e.g. fumigation; Compositions or apparatus therefor in a controlled atmosphere, e.g. partial vacuum, comprising only CO2, N2, O2 or H2O

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Pretreatment Of Seeds And Plants (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás magok, elsősorban pattogatott kukoricához alkalmazott kukoricamagok életképességének csökkentésére és megszüntetésére.
A növénymagok növekedési ciklusuk részeként csírázási lépéssel vagy fázissal rendelkeznek. Csírázás alatt azt értjük, hogy a magban található embrió egy nyugalmi állapot után növekedését újra kezdi. Ez az újrakezdés akkor következik be, amikor a mag megfelelő környezeti körülmények közé kerül, ahol a megfelelő környezeti körülményeket a megfelelő hőmérséklet és elegendő mennyiségű víz és oxigén képezi. A magok a nyugalmi állapotban is lélegeznek, de lényegesen csökkentett mértékben. A hőmérséklet emelkedésével növekszik a lélegzés mértéke is, ami független a többi körülménytől. A kívánt hőmérséklet, nedvességtartalom és oxigén hiányában a mag a nyugalmi állapotban marad.
A magok az emberi fogyasztásra alkalmas élelmiszerek fontos részét képezik. Az ember által fogyasztott magok közé tartoznak a gabonamagvak, a rizs, búza, kukorica, árpa és zab. A növényi magvak gyógyszerként is felhasználásra kerülnek, példaként említhető a lenolaj és szójabab olaj. További felhasználási terület a ruházkodás, ahol elsősorban a gyapotmagvakat használják. Bizonyos esetekben a magok nem alkalmazhatók a kívánt felhasználási területen akkor, ha a csírázási folyamat megindult.
A növényi termékek nemkívánatos csírázásának megakadályozására jelenleg dehidratálást alkalmaznak. A dehidratálási technika hatékonyan megakadályozza a csírázást, • *··· , «· ···· ·*·· ·· · * · · · • « · « « V ··· · ·· · · bizonyos esetekben azonban nemkívánatos hatásokat vált ki a végtermék minőségében. így például, a pattogatott kukorica előállításához alkalmazott mag csírázása megakadályozható, ha a mag nedvességtartalmát dehidratálással mintegy 14 tömeg%-ról 5 tömeg%-ra csökkentik. A dehidratált kukoricamag azonban a víztartalom ismételt megnövelése esetén se alkalmazható minden esetben kereskedelmileg igényelt minőségű pattogatott kukorica előállításához.
A pattogatott kukorica elkőállításához alkalmazott mag esetében különösen fontos a csírázási folyamatok megakadályozása. Sok országban, például Ausztráliában nem engedélyezik a pattogatott kukorica előállítására alkalmas mag importját addig, amíg nem ellenőrzik, hogy a mag életképességét teljesen elvesztette. Szükség van tehát egy olyan eljárásra, amely lehetővé teszi magok életképességének csökkentését és megszüntetését anélkül, hogy károsan befolyásolná a magból előállított termék minőségét.
A találmány értelmében magok életképességének csökkentése és megszüntetése során úgy járunk el, hogy a magot inért gázzal kezeljük hő jelenlétében a mag lélegzésének hatékony megszüntetéséig szükséges ideig anélkül, hogy lényegesen csökkentenénk a mag minőségét. Előnyösen úgy járunk el, hogy a légköri levegőt nitrogénnel vagy széndioxiddal telítjük, és a magot legalább 24 órán keresztül az inért gázzal kezeljük.
A találmány szerinti eljárás egyik előnyös megvalósítási módja során úgy járunk el, hogy a pattogatott kukorica előállítására alkalmazott magot legalább 20 °C hőmérsékleten, előnyösen mintegy 20-60 °C közötti hőmérsékleten kezeljük, mintegy 2-45 napon keresztül. Egy ilyen kezelés során gyakorlatilag valamennyi kukoricamag elveszíti életképességét anélkül, hogy lényegesen csökkenne a belőle előállított pattogatott kukorica minősége.
A találmány kiterjed az életképességétől megfosztott pattogatott kukoricamagra, amely lényegében azonos pattogatási képességekkel rendelkezik, mint a kezeletlen kukoricamag.
Az 1. ábrán a magok találmány szerinti kezelésére alkalmas berendezés egyik kialakítási módját mutatjuk be.
A magok életképességének csökkentése és megszüntetése alatt (továbbiakban devitalizálás) azt értjük, hogy a magot megfosztjuk attól a képességétől, hogy a csírázásra egyébként alkalmas körülmények között (vagyis megfelelő víz, oxigén és hőmérséklet esetén) csírázni tudjon. A mag csírázóképességének megszűnését a mag lélegzésének megszűnése jelzi.
A jelen esetben inért gázzal, előnyösen szén-dioxiddal (CO2) vagy nitrogénnel (N2) helyettesítjük a mag környezetében található levegőt. A mag inért gázzal történő de vitalizálásához szükséges idő a mag fajtájától, nedvességtartalmától, valamint a környezet páratartalmától és hőmérsékletétől függ. A jelen esetben a hő jelenlétében kifejezés alatt olyan hőmérsékletet értünk, amely megfelelő mértékben gyorsítja a mag lélegzésének az inért gázzal ki váltott megszűnését. Bár a mag inért gáz jelenlétében a környezeti hőmérséklet alatt is devitalizálható, előnyösen legalább 25 °C hőmérsékletet, elsősorban mintegy 20-60 °C közötti hőmérsékletet alkalmazunk. Az inért gázzal végzett kezelés időtartama mintegy 2 nap és mintegy 45 nap között változhat. Tapasztalataink szerint a mag találmány szerinti devitalizálásához az inért gázzal végzett kezelést legalább 24 órán keresztül kell végezni függetlenül az alkalmazott hőmennyiségtől.
A találmány szerinti eljárás különösen előnyösen alkalmazható pattogatott kukorica előállítására szolgáló kukoricamagok devitalizálására. A pattogatott kukoricamag kezelését előnyösen valamely zárt környezet fenntartására alkalmas edényben végezzük. Egy ilyen edényt ismertetünk a példában. Természetes azonban, hogy szakember tetszőleges számú megfelelő edényt tud kialakítani a növényi mag találmány szerinti devitalizálásához. A találmány szerinti eljáráshoz tetszőleges méretű és alakú edények, palackok és készülékek felhasználhatók, amelyek automatizált gáz, hőmérséklet és nedvesség szabályozással lehetnek ellátva. Az alkalmazható edények példájaként említhető a gabonamagvak tárolására alkalmazott tartály. Bizonyos felhasználási területeken nyilvánvalóan szükség van a páratartalom folyamatos szabályozására, amit szakember általános tudásán belül képes megoldani.
A pattogatott kukoricamagnak az edénybe történő betöltése után az edény légkörét szén-dioxiddal, nitrogénnel vagy más inért gázzal helyettesítjük. Az inért gáznak az edénybe történő bevezetése bármely ismert módszerrel megvalósítható. Az edényben található levegő kicseréléséhez szükséges idő az edény méretétől és az edénybe bevezetett inért gáz áramlási sebességétől függ. A kukoricamagot ezután legalább 24 órán keresztül, előnyösen mintegy 2-45 napon keresztül az inért gáz atmoszférában inkubáljuk vagy tároljuk. A devitalizálás gyorsítható, ha a kukoricamag kezelését legalább 20 °C hőmérsékleten, előnyösen mintegy 20-60 °C közötti, elsősorban mintegy 40-60 °C közötti hőmérsékleten végezzük. A teljes devitalizáláshoz, vagyis a csírázási képesség 100 %-os elvesztéséhez szükséges pontos időtartam a kezelt kukoricamag jellemzőitől függően bizonyos mértékben változhat. A csírázási képesség méréséhez előnyösen alkalmazható az USDA-féle csíráztatási technika. Tapasztalataink szerint a pattogatott kukoricamag lényegében teljes devitalizálása a pattogatási képesség elvesztése nélkül biztosítható mintegy 3 napos, előnyösen 5-15 napos 40-60 °C hőmérsékleten végzett kezeléssel, vagy ezzel ekvivalens idő- és hőmérséklet kombinációval.
A találmány szerinti eljárással devitalizált pattogatott kukoricamag az inért gázos kezelés eredményeként lényegében változatlan pattogtatási képességekkel rendelkezik. A devitalizált kukoricamag pattogtatási képessége eléri vagy meghaladja a kezeletlen kontroll kukoricamag pattogtatási képességének legalább 80 %-át. A kezeletlen kukoricamaghoz viszonyított pattogtatási képesség a találmány szerint de • «
- 7 vitalizált kukoricamagnál legtöbb esetben mintegy 90 %, de megközelíti a 100 %-ot, vagyis nagyobb, mint 99 %.
A pattogatott kukorica előállításához alkalmazott közönséges kukoricamag nedvességtartalma általában mintegy 12-16 tömeg%. A találmány szerint devitalizált kukoricamag nedvességtartalma szintén mintegy 12-16 tömeg%, és pattogtatási képessége lényegében azonos a kezeletlen kukoricamag hasonló képességével.
A találmány szerinti eljárás különösen előnyösen alkalmazható pattogatott kukoricamag devitalizálására, és kielégíti az egyes országokban a pattogatott kukoricával kapcsolatban előírt csírátlanítási követelményeket. Szakember számára azonban nyilvánvaló, hogy a találmány szerinti devitalizálási eljárás más magoknál is alkalmazható, példaként említhetők a gabonamagvak, a kölesmag, valamint különböző gyommagvak, így Crupina vulgáris.
A találmány szerinti eljárást közelebbről az alábbi példával világítjuk meg anélkül, hogy az oltalmi kör a példára korlátozódna.
I. példa
Berendezés
Kukoricamagvak devitalizálására alkalmas berendezést ábrázol az 1. ábra. A 10 berendezés egy egyliteres 12 palackból áll, amely egy 14 dugóval van lezárva. A dugó az inért gáznak a 12 palackba történő bevezetésére alkalmas 16 • «
- 8 csővel van ellátva.
Mint az 1. ábrából látható, a 16 cső T alakú és mintegy 20-25 cm kiterjedésű 17 oldalágban végződik. A 16 cső számos 18 lyukkal van ellátva a T elágazás oldalágában, és a 15 szárban, amelyek elősegítik a palackba belépő gáz eloszlását, és szimulálják egy nagyméretű gabonatárolóba bevezetett gáz útját.
A 16 cső a 12 palackban az 1. ábrán látható módon van elhelyezve. A 12 palackban egy 23 kémcső van elhelyezve, amely a páratartalom állandó értéken történő tartásához litium-klorid eleggyel (7 g LiCl és 10 ml H20) van megtöltve. A 16 cső úgy van elhelyezve a 12 palackban, hogy mintegy 2,5 cm-rel túlnyúljon a palackba töltött mag felső szintjén. Mint az 1. ábrán látható, a palack egy 19 oldalszeleppel van ellátva, amelyhez egy 21 gumicső csatlakozik. A 21 gumicsövön keresztül eltávozik a palackban lévő levegő, amikor a 16 csövön keresztül bevezetjük az inért gázt. A 19 oldalszelep és a 16 cső felső vége egy-egy 22 zárszerkezettel van ellátva, amelyekkel az inért gáz betöltése után lezárjuk a 12 palackot úgy, hogy az inért gáz nem tud eltávozni, és a külső levegő nem tud behatolni a 12 palackba.
Eljárás
Négy darab, A-CO2, B-C02, C-N2 és D-N2 jelöléssel ellátott fenti típusú palackot az egyliteres jelölésig azonos kukoricamaggal töltünk fel.
• ·
A magok nedvességtartalmát a palackban GAC II Grain Analysis Computer (Dickey-John Corporation, USA) segítségével megmérjük. A nedvességtartalom méréséhez a komputer gépkönyvében leírt eljárást alkalmazzuk. A GAC-II üzemeltetéséhez előre meghatározott konstans értékeket (K^-Kg) töltünk be az analizátor komputer memóriájába. A GAC-II magkezelő rendszere ezután automatikusan és egységesen betölti a magokat. A GAC-II a mérési adatokból kiszámolja a százalékos nedvességtartalmat, a minta tömegét és hőmérsékletét. Az eredményeket a printeren automatikusan kiírja. A két párhuzamos méréssel meghatározott kezdeti nedvességtartalom 14,4 tömeg% és 14,8 tömeg%.
Az egyes palackokba töltött magok mennyisége a következő:
a-co2 904,5 g
b-co2 891,6 g
c-n2 892,0 g
d-n2 873,2 g
A litium-klorid eleggyel töltött kémcsövet elhelyezzük a palackban, majd a palackokat 3 percen kereztül C02 vagy N2 gázzal telítjük a palackban lévő levegő inért gázra történő kicserélése érdekében. A palackokat ezután 50-51 °C hőmérsékletű inkubátorba helyezzük.
100 darab kontroll magot (vagyis inért gázzal nem kezelt magot) az USDA csíráztatási technika előírásai szerint elültetünk egy csíráztató kamrában. Az előírásoknak megfelelően a 100 magot két nedves papírtörülköző között helyezzük el, ι
• · » · » · • * · 4 · ·
- 10 majd szabályozott hőmérsékletű és páratartalmú kamrába helyezzük. A kamrában 12 órán keresztül 21 °C és 12 órán keresztül 15,5 °C hőmérsékletet állítunk be. A minták csírázását naponta ellenőrizzük. A magok általában 14 napon keresztül maradnak a kamrában. Az elvégzett vizsgálatban 9 nap elteltével a kontroll minta 74 %-os csírázást mutat.
A második napon kinyitjuk a palackokat, és további litium-kloridot helyezünk a kémcsőbe. 100 magot eltávolítunk a D—N2 és a B-CO2 palackból, és az USDA előírásai szerint elültetjük. A palackokat ezután a megfelelő inért gázzal 3 percen keresztül átöblítjük, és 30 percen belül visszahelyezzük az eredeti 50-51 °C hőmérsékletű inkubátorba. A nedvességtartalmat GAC II Grain Analysis Computer segítségével meghatározzuk, az N2 palackokban mért érték 14,8 tömeg%, a CO2 palackokban mért érték 15,0 tömeg% és 14,7 tömeg%, a kontroll palackokban mért érték 14,7 tömeg% és 14,8 tömeg%. A második napon kivett minta 7 nap elteltével a D-N2 palack esetén 96 %-os, a B-CO2 palack esetén 95 %-os csírázást mutat. A negyedik napon a palackokat ismét kinyitjuk, és 100 magból álló mintát veszünk minden palackból, és a magokat az USDA eljárás szerint elültetjük. A nedvességtartalmat GAC II Grain Analysis Computer segítségével mérjük, az A-CO2 palacknál mért érték 14,3 tömeg% és
14.6 tömeg%, a C-N2 palacknál mért érték 14,5 tömeg% és 14,2 tömeg%, és a kontrolinál mért érték 14,9 tömeg% és
14.7 tömeg%. 9 nap elteltével a C02 gázzal kezelt palackból származó minta 66 %-os csírázást, az N2 gázzal kezelt • · palackból származó minta 78 %-os csírázást mutat.
A hetedik napon a palackokat ismét kinyitjuk, és 100 magból álló mintát veszünk az A-CO2 és a C-N2 palackból és az USDA eljárás szerint elültetjük, a tizenötödik napon mért csírázás 3 % és 4 %. Az A-C02 és a C-N2 palackban meghatározzuk a nedvességtartalmat, amelynek értéke az A-C02 palackban 14,3 tömeg%, a C-N2 palackban 14,2 tömeg% és 14,3 tömeg%. A palackokat a megfelelő gázzal átöblítjük, és visszahelyezzük az 50-51 °C hőmérsékletű inkubátorba.
A kilencedik napon 100 magból álló mintát veszünk az A-CO2 és a C-N2 palackból, és a tizedik napon az USDA eljárás szerint elültetjük. 14 nap elteltével mindkét palackból származó mintánál 0 %-os csírázás észlelhető.
A csíráztatási vizsgálat eredményeit az 1. táblázatban foglaljuk össze.
1. táblázat
Csíráztatási vizsgálat (inért gáz CO2 és N2; hőmérséklet 50 °C; páratartalom mintegy 20 %)
Nap Csírázás (%) (kontroll 74 %)
CO2N
9496
6678 ι
- 12 Pattogtatási képesség
A nulladik napon öt pattogtatási kísérletet végzünk kontroll magokkal, amelyhez 72 g magot és 30 g olajat helyezünk egy zacskóba, és Hotpoint mikrohullámú sütőben
(550 MHz) 3 perc 10 másodpercen keresztül pattogtatjuk. A kísérlet eredményeit az alábbi táblázatban foglaljuk ossz
Minta száma Tömeg Térfogat Maradék Kitermelés (%)
1 119,45 2300 12,81 82,20 %
2 119,65 2350 12,44 82,72 %
3 119,52 2250 11,9 83,47 %
4 119,34 2200 12,30 82,91 %
5 119,30 2250 12,80 82,22 %.
A negyedik nap öt pattogtatási kísérletet végzünk kontroll magokkal, amelyhez 72 magot és 30 g olajat töltünk egy zacskóba, és Hotpont mikrohullámú sütőben (550 MHz) 3 perc és 10 másodpercen keresztül pattogtatjuk. A mérési eredményeket a következő táblázatban adjuk meg:
Minta száma Tömeg Térfogat Maradék Kitermelés (%)
1 119,44 2300 11,0 84,7 %
2 119,44 2200 13,4 81,4 %
3 119,99 2400 12,28 82,9 %
4 119,52 2350 11,16 84,5 %
5 119,43 2300 10,77 85,0 %.
- 13 A negyedik napon öt pattogtatási kísérletet végzünk a nitrogénnel kezelt magokkal a fent leírt módon, az eredményeket a következő táblázatban adjuk meg:
Minta száma Tömeg Térfoqat Maradék Kitermelés (%)
1 119,6 2300 9,33 87,0 %
2 119,38 2200 13,98 80,6 %
3 120,08 2200 12,98 82,0 %
4 119,84 2300 10,25 85,8 %
5 ’ 119,65 2300 12,45 82,7 %.
A negyedik napon öt pattogtatási kísérletet végzünk C02 gázzal kezelt magokkal a fent leírt módon, az eredményeket a következő táblázatban adjuk meg:
Minta száma Tömeg Térfogat Maradék Kitermelés (%)
1 119,54 2300 13,38 81,4 %
2 119,45 2200 12,67 82,4 %
3 119,30 2200 16,24 77,4 %
4 120,10 2350 11,81 83,6 %
5 119,47 2300 14,25 80,2 %.
A kilencedik napon az A-CO2 és C-N2 palackból eltávolított magokon pattogtatási kísérletet végzünk a fent leírt módon. Az eredményeket a következő táblázatban adjuk meg:
A-CO2
Minta száma Tömeg Térfogat Maradék Kitermelés (%)
1 119,5 2200 9,03 87,5 %
2 119,8 2300 6,57 90,9 %
3 119,8 2200 8,66 88,0 %
4 119,6 2300 6,30 91,2 %
5 120,2 2300 6,89 90,4 %
c-n2
Minta száma Tömeg Térfogat Maradék Kitermelés (%)
1 119,3 2300 8,50 88,2 %
2 119,4 2300 6,84 90,5 %
3 119,9 2200 9,90 86,3 %
4 119,4 2200 9,41 86,9 %
5 119,6 2300 8,32 88,4 %.

Claims (16)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás magok életképességének csökkentésére és megszüntetésére, azzal jellemezve, hogy a magokat inért gázzal kezeljük legalább 40 °C hőmérsékleten a mag lélegzésének hatékony megszüntetéséhez szükséges ideig anélkül, hogy a mag minősége jelentős mértékben csökkenne.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az inért gázzal történő kezeléshez a mag környezetében található levegőt N2 vagy C02 gázra cseréljük.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a mag környezetében található levegőt inért gázzal öblítjük át a levegőnek az inért gázra történő kicseréléséhez szükséges ideig.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az inért gázzal végzett kezelést legalább 24 órán keresztül végezzük.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az inért gázzal végzett kezelést mintegy 2-45 napon keresztül mintegy 40-60 °C hőmérsékleten végezzük.
  6. 6. Eljárás pattogatott kukoricamagok életképességének csökkentésére és megszüntetésére, azzal jellemezve, hogy a magot inért gázzal kezeljük legalább 40 °C hőmérsékleten a kukoricamag lélegzésének hatékony megszüntetéséhez szükséges ideig anélkül, hogy a kukoricamag pattogtatási képessége jelentős mértékben csökkenne.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve.
    χ ···:
    - 16 hogy az inért gázzal történő kezeléshez a kukoricamag környezetében lévő levegőt N2 vagy C02 gázzal cseréljük ki.
  8. 8. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a mag környezetében lévő levegőt inért gázzal öblítjük át a levegőnek az inért gázzal történő kicseréléséhez szükséges ideig.
  9. 9. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az inért gázzal történő kezelést legalább 24 órán keresztül végezzük.
  10. 10. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kukoricamagot inért gázzal kezeljük mintegy 2-45 napon keresztül mintegy 40-60 °C közötti hőmérsékleten.
  11. 11. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kezelt mag pattogtatási képessége a kezeletlen maghoz viszonyítva legalább 80 %.
  12. 12. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kezelt mag pattogtatási képessége a kezeletlen maghoz viszonyítva legalább 99 %.
  13. 13. Eljárás pattogatott kukoricamag életképességének csökkentésére és megszüntetésére, azzal jellemezve, hogy a mag lélegzését megszüntetjük úgy, hogy a mag környezetében lévő levegőt inért gázzal kicseréljük, a magot mintegy 2-45 napon keresztül mintegy 40-60 eC közötti hőmérsékleten az inért gázzal kezeljük.
  14. 14. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy inért gázként N2 vagy C02 gázt alkalmazunk.
  15. 15. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve.
    hogy a kezelt mag nedvességtartalma a kezeletlen maghoz viszonyítva legalább mintegy 90 %.
  16. 16. Élelmiszer, azzal jellemezve, hogy életképességétől megfoszott pattogatott kukoricamagokat tartalmaz, ahol az életképességétől megfosztott kukoricamag pattogtatási képessége lényegében azonos a kezeletlen kukoricamag képességével, és nedvességtartalma mintegy 12-16 tömeg%.
HU92248A 1989-07-27 1990-07-19 Method for decreasing and stopping the biotic potential of seeds HUT60109A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/386,514 US4978555A (en) 1989-07-27 1989-07-27 Method for de-vitalizing seed

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9200248D0 HU9200248D0 (en) 1992-06-29
HUT60109A true HUT60109A (en) 1992-08-28

Family

ID=23525902

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU92248A HUT60109A (en) 1989-07-27 1990-07-19 Method for decreasing and stopping the biotic potential of seeds

Country Status (9)

Country Link
US (1) US4978555A (hu)
EP (1) EP0484376A1 (hu)
KR (1) KR920702919A (hu)
CN (1) CN1048964A (hu)
AU (1) AU630583B2 (hu)
CA (1) CA2063730A1 (hu)
HU (1) HUT60109A (hu)
WO (1) WO1991001646A1 (hu)
ZA (1) ZA905887B (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5211983A (en) * 1989-07-27 1993-05-18 Golden Valley Microwave Foods, Inc. De-vitalized seed product
US5294593A (en) * 1992-05-14 1994-03-15 Cornell Research Foundation, Inc. Inducing dormancy in non dormant seeds
WO2009064765A1 (en) * 2007-11-15 2009-05-22 Monsanto Technology Llc Seed devitalization method
US20150164012A1 (en) * 2013-12-17 2015-06-18 Dow Agrosciences Llc Effective heat treatment for the devitalization of reference seed material

Family Cites Families (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1015950A (en) * 1911-09-06 1912-01-30 Herbert C Gore Process of treating japanese persimmons, &c.
US1165220A (en) * 1914-11-16 1915-12-21 Edward R Barrow Process for sterilizing and preserving grain.
US1821106A (en) * 1925-01-12 1931-09-01 Milani Edward Method of preserving food products
US1798781A (en) * 1930-12-15 1931-03-31 Brooks Charles Process of preservation of fresh fruits and vegetables by gas inhibition and refrigeration
US2027429A (en) * 1931-12-19 1936-01-14 John Hansen Packing process
US2046158A (en) * 1932-06-24 1936-06-30 Standard Brands Inc Method of preparing coffee
US2518100A (en) * 1945-10-29 1950-08-08 Continental Can Co Method and apparatus for gassing the contents of cans
US2497399A (en) * 1946-09-13 1950-02-14 Michigan State Board Of Agricu Method of preserving unpopped popcorn at optimum moisture content
US2631379A (en) * 1947-09-30 1953-03-17 Richard L Slotter Method for the preparation of undevitalized wheat gluten
US2953429A (en) * 1957-02-11 1960-09-20 Best Feeds & Farm Supplies Inc Method for sterilizing granular food
US2955940A (en) * 1957-10-11 1960-10-11 Hodges Res & Dev Co Preservative treatment of vegetable produce
US3102780A (en) * 1963-01-30 1963-09-03 Whirlpool Co Method of preserving animal and plant materials
BE654502A (hu) * 1963-10-17
US3307618A (en) * 1964-03-09 1967-03-07 Whirlpool Co Temperature controlled storage unit
IT972144B (it) * 1972-03-01 1974-05-20 Snam Progetti Metodo per la conservazione di materiale deteriorabile
US3875684A (en) * 1974-03-29 1975-04-08 Bendix Corp Grain dryer
US4200656A (en) * 1975-05-22 1980-04-29 Dead Sea Bromine Company Ltd. Method for fumigating grain including the application of liquid CO2
US4059908A (en) * 1976-03-30 1977-11-29 Smith Walton J Method for improving the stability of seeds
US4055931A (en) * 1976-07-28 1977-11-01 Furukawa International U.S.A., Inc. Method and apparatus for providing a controlled atmosphere around perishable products
US4369198A (en) * 1976-12-02 1983-01-18 Mitsubishi Chemical Industries Limited Method for extracting ingredients of oil-containing seeds
US4335148A (en) * 1980-06-04 1982-06-15 Pennwalt Corporation Methods of preventing grain sprouting after harvest through the application of sulfur dioxide, nitrogen and ammonia gases
FR2520592B1 (fr) * 1982-02-03 1986-07-11 Luissier Sa Procede de traitement de produits alimentaires pour accroitre la duree de conservation de ces produits
US4509653A (en) * 1984-04-19 1985-04-09 Corbett Warren J Food container
US4627336A (en) * 1985-09-25 1986-12-09 Nam Kang H Apparauts for storage of perishables
IT1186785B (it) * 1985-11-04 1987-12-16 Isolcell Europa Srl Metodo di disinfestazione di prodotti alimentari ed impianto per l'attuazione del metodo
FR2595036B1 (fr) * 1986-02-28 1990-09-07 Air Liquide Procede de conservation de produits agro-alimentaires humides stockes en vrac

Also Published As

Publication number Publication date
AU630583B2 (en) 1992-10-29
ZA905887B (en) 1992-03-25
AU6041490A (en) 1991-03-11
CN1048964A (zh) 1991-02-06
US4978555A (en) 1990-12-18
HU9200248D0 (en) 1992-06-29
WO1991001646A1 (en) 1991-02-21
CA2063730A1 (en) 1991-01-28
EP0484376A1 (en) 1992-05-13
KR920702919A (ko) 1992-12-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2193611C (en) Method and apparatus for the application of volatile substances conveyed in carrier gas
Alhamdan et al. Influence of storage conditions on seed quality and longevity of four vegetable crops
EP0670104A1 (en) Treated seeds
Oz et al. The Effects of Calcium Chloride and 1‐Methylcyclopropene (1‐MCP) on the Shelf Life of Mulberries (M orus alba L.)
Divya et al. Modified atmosphere storage technique for the management of pulse beetle, Callosobruchus chinensis in Horse gram
Jat et al. Physiological responses of Indian jujube (Ziziphus mauritiana Lamk.) fruit to storage temperature under modified atmosphere packaging
CN105795341A (zh) 一种基于栅栏技术的粽子保鲜方法及应用该方法所制备的保鲜粽产品
Jayas et al. Equilibrium moisture characteristics of safflower seeds
HUT60109A (en) Method for decreasing and stopping the biotic potential of seeds
Chu Poststorage application of TAL Prolong on apples from controlled atmosphere storage
Momanyi et al. Effect of hermetic Purdue Improved Crop Storage (PICS) bag on chemical and anti-nutritional properties of common Bean (Phaseolus vulgaris L.) varieties during storage
Rukunudin et al. Carbon dioxide evolution from fresh and preserved soybeans
Rojas Influence of different factors on desiccation survival and thermal resistance of Salmonella and radiofrequency pasteurization of low-moisture foods
US5211983A (en) De-vitalized seed product
Shellie et al. Hot water immersion as a quarantine treatment for large mangoes: artificial versus cage infestation
Boag et al. Physiological responses of mangoes cv. Kensington Pride to gamma irradiation treatment as affected by fruit maturity and ripeness
DE1492709C3 (de) Verfahren zum Konservieren von Lebensmitteln
Aroyeun et al. Effect of modified packaging and storage time of cocoa pods on the commercial quality of cocoa beans
CS226154B2 (en) Corn and seed protection method
Meyvaci et al. Research on prolonging the marketing period of dried and ready-to-eat type figs (Ficus carica)
KR20220148670A (ko) 맛, 영양 및 식감이 우수한 즉석식품의 제조방법
Hasbullah et al. Effect of heat treatments on respiration and quality of ‘Irwin’mango
Storey Mortality of various stored product insects in low oxygen atmospheres produced by an exothermic inert atmosphere generator
Locatelli et al. Semifield study on the effect of membrane-based nitrogen production for the control of the eggs of Sitophilus oryzae (L.) and Tribolium confusum J. du V.
Corrigan et al. Effects of treatment with elevated carbon dioxide levels on the sensory quality of asparagus

Legal Events

Date Code Title Description
DFC9 Refusal of application