HU231345B1 - Horkolás- és légzéskimaradás-gátló készülék - Google Patents

Horkolás- és légzéskimaradás-gátló készülék Download PDF

Info

Publication number
HU231345B1
HU231345B1 HUP2000233A HUP2000233A HU231345B1 HU 231345 B1 HU231345 B1 HU 231345B1 HU P2000233 A HUP2000233 A HU P2000233A HU P2000233 A HUP2000233 A HU P2000233A HU 231345 B1 HU231345 B1 HU 231345B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
snoring
sensor
pharynx
prosthesis
breathing
Prior art date
Application number
HUP2000233A
Other languages
English (en)
Inventor
János Anta Bolyky
Original Assignee
Triax International Kft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Triax International Kft filed Critical Triax International Kft
Priority to HUP2000233A priority Critical patent/HU231345B1/hu
Publication of HUP2000233A1 publication Critical patent/HUP2000233A1/hu
Publication of HU231345B1 publication Critical patent/HU231345B1/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61NELECTROTHERAPY; MAGNETOTHERAPY; RADIATION THERAPY; ULTRASOUND THERAPY
    • A61N1/00Electrotherapy; Circuits therefor
    • A61N1/18Applying electric currents by contact electrodes
    • A61N1/32Applying electric currents by contact electrodes alternating or intermittent currents
    • A61N1/36Applying electric currents by contact electrodes alternating or intermittent currents for stimulation
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61NELECTROTHERAPY; MAGNETOTHERAPY; RADIATION THERAPY; ULTRASOUND THERAPY
    • A61N1/00Electrotherapy; Circuits therefor
    • A61N1/02Details
    • A61N1/04Electrodes
    • A61N1/05Electrodes for implantation or insertion into the body, e.g. heart electrode
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61NELECTROTHERAPY; MAGNETOTHERAPY; RADIATION THERAPY; ULTRASOUND THERAPY
    • A61N1/00Electrotherapy; Circuits therefor
    • A61N1/18Applying electric currents by contact electrodes
    • A61N1/32Applying electric currents by contact electrodes alternating or intermittent currents
    • A61N1/36Applying electric currents by contact electrodes alternating or intermittent currents for stimulation
    • A61N1/36003Applying electric currents by contact electrodes alternating or intermittent currents for stimulation of motor muscles, e.g. for walking assistance

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Radiology & Medical Imaging (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Physical Education & Sports Medicine (AREA)
  • Cardiology (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)

Description

Horkolás- és légzéskimaradás gátló készülék
A találmány tárgya horkolás- és légzéskimaradás gátló, mindennapi alkalmazásra tervezett, életminőség- és közérzet javító készülék, amely biztonságosan és hatékonyan meggátolja a horkolást és annak kóros következményeit.
A horkolás és a légzéskimaradás - más néven apnoe - népbetegség, az EU-ban egyes felmérések szerint a 40 év feletti férfiak több mint 35%-a horkol. A horkolók fele alvási apnoe vagy hypopnoe alvás alatti rendellenes légzéssel küzd, amely miatt az alvás alatt periodikusan, kórosan hosszú légzésszünetek alakulnak ki. Éber állapotban a páciens nem horkol, mert a lágy szájpad feszítő izomzatának a garatban van tónusa, így van légrés, amin keresztül áramlik a levegő lélegzetvételnél. Ha a páciens elalszik és a nyelvgyök hátra húzódik, a lágy szájpad pedig elveszíti tónusát, a rés beszűkül és lélegzetvételnél (erősen) rezonál, ez a horkolás. Apnoe esetén a légrés megszűnik és a páciens hosszú ideig, akár több mint egy percig nem kap levegőt. Ha ezek az események az alvás során rendszeresen ismétlődnek, a súlyos oxigénhiány következtében fellépő egészségügyi kockázatok és szövődmények jelentősek (pl. stroke, infarktus, aluszékonyság, járművezetésre való alkalmatlanság stb.).
A technika állása
A horkolás megszüntetésére vonatkozóan az idők során folyamatosan erőfeszítések történtek. Különféle e célra használható, használhatónak mondott, vagy annak látszó eszközök és eljárások ma is jelen vannak a piacon. A különböző műtéti eljárások, implantátumok és beavatkozások részben hatástalanok, nagyrészt kockázatosak és drágák. A szájüregben, a garatban és a torokban elhelyezkedő eszközök is kevéssé hatásosak.
Ilyen eszköz pl. a szájüregben elhelyezhető Velumount horkolás gátló garat illeszték https://wwvv.velumount.hu/hu/horkolasgatlas, amely az alváskor beszűkülő légutakat igyekszik mechanikusan nyitott állapotban tartani, így biztosítva az állandó légáramlást. Hátránya a megoldásnak, hogy bár ez a rugós garat illeszték - amely lefekvés előtt egy nem egyszerű, de megtanulható mozdulattal a szájba helyezhető - a torokba nyúlik, a páciensek jelentős részénél erős hányingert kelt, mindennapi viselése kényelmetlen, továbbá mivel nincs a szájban semmihez sem rögzítve, szerencsétlen esetben akár le is nyelhető.
ΉΙ
H
W
Az egyébként hatásos „légsín” terápiás (CPAP) eszközök szintén drágák, www.somnocenter.hu/szolgaltatasok/terapiak/legsinterapia/ ilyen pl. a RESMED készülék is.
SZTNH-100346611
2214641
Az eszköz használatáról számos tapasztalat áll rendelkezésre. Ezek az eszközök a horkolás gátlás ma leghatékonyabb készülékei. A horkolást és az alvási apnoét majdnem teljesen megszüntetik. A készülék használata nehézkes, az alvást jelentősen zavarja, a nyak a fej állandó kényszertartása miatt rendszeresen lemerevedik, megfájdul. Az elmozduló maszk esetenként elzárja az orrlyukakat, ezzel okozva oxigénhiányt. Bakteriológiai szempontból a mindennapi, többéves használat (nedves, meleg környezet a lélegeztető csövön, a maszkon és a készüléken belül) a tüdőre nézve kockázatot jelent.
Szintén a technika állását mutató eszköz egy mobiltelefonos alvásellenőrző applikáció, https://pcworld.hu/pcwlite/ezekkel-az-appokkal-kovetl1eted-az-alvasodat-256368.html aminek a használata során az alvás közbeni horkolás tényéről, annak gyakoriságáról információ szerezhető, viszont a gyakorlati tapasztalatok alapján a horkolás és az apnoe megszüntetésére ez a megoldás nem alkalmas.
A technika állása szerinti további irat az EP2273957 számú: 09737748.5 bejelentési számú „Horkolás gátló eszköz” című találmány is, amely a páciens szájüregében helyezkedik el. Ez egy elmozduló tagból áll, amelynek alakja és mérete lehetővé teszi a szájüregben a nyelv alja és a száj alján lévő izomzat közötti elhelyezést, továbbá amely a nyelvet a szájüreg felé emeli. A elmozduló tag együttműködik egy fúvóka alakú elemmel, amely a felső és az alsó állkapocs fogai között helyezkedik el és amely legalább egy áteresztő lyukat biztosít a szájüregben a levegő áthaladásához, ahol a elmozduló tag gömb alakú, vagy a elmozduló tag két olyan gömb alakú elemet tartalmaz, amely elemek részben egymásba ágyazottak.
Ez a találmány egy tisztán mechanikai megoldásokat tartalmazó olyan eszköz leírásáról szól, amelynek a gyakorlati eredményes alkalmazása - a viselhetőséget erősen korlátozó kiviteli alakból következően - kétségesnek látszik.
Szintén a technika állásához tartozó irat a W02016087813 Ai találmány is, ami egy neuromuszkuláris elektromos stimuláló eszközt mutat be, amely tartalmaz egy szájon belüli részt, elektródákat és egy elektromos áramkört. Az eszköznek a felhasználó száján belüli rögzítése vagy elhelyezése mechanikai elemek, drótváz, fogantyú stb. segítségével történik. A készülék úgy van kialakítva, hogy használat közben elektromos stimulációt biztosítson a száj nyálkahártyán keresztül a szájpadlás és/vagy a nyelv egy vagy több izmának, hogy növelje izomtónusukat például a horkolás és az alvási apnoe kezelése során. A találmány egyik ismertetett kiviteli alakja szerint az alsó fogsorra rögzítik mechanikusan (feltehetőleg egy drótváz segítségével) a nyelvgyök alsó részét ingerlő elektródákat, melyek ingerlésével a nyelvgyök előre húzódik, ezzel elvileg elősegítheti a beszűkült légrés kinyitását és ezáltal a horkolás mérséklését. Az elektródák ilyen módon történő elhelyezése nem valósítható meg a fogidegek igen kellemetlen járulékos ingerlése nélkül. A leírásban szó van egy, az elektródákkal vezetékes kapcsolatban álló, szájon kívüli vezérlő egységről, amelyben lehetőség van az ingerlő jelek állíthatóságára. A horkolás érzékelése feltehetőleg a testen kívül, mikrofonnal történik. A leírásban szereplő műszaki megoldások tükrében előttünk alapvetően egy kutatási célból fejlesztett eszköz jelenik meg, azonban ezeknek a megoldásoknak az alapján nem látszik reálisnak egy jól működő horkolásgátló készülék kialakítása.
A technika állása szerinti további irat az US20140135868 Ai számú szabadalmi leírás, amely egy másik szájüregi neuromuszkuláris elektromos stimulációs eszközt mutat be. Az eszköz egy szájba helyezhető, állítható karpárból áll. A karpárok közül legalább az egyik tartalmaz egy második elemet, ahol az első tag tartalmaz egy első elektródát, a második tag pedig egy második elektródát, az eszköz továbbá tartalmaz egy elektromos áramkört, amely kapcsolódik az első és a második elektródához, ahol használat közben az első elektródán keresztül a második elektródához vagy a második elektródán keresztül az első elektródához átfolyó áram által elektromos stimulációt biztosít a száj rész első oldaláról a másik oldalára, a nyelv mozgató izomzata tónusa növelése érdekében. Ennek a megoldásnak lehet haszna pl. szélütés utáni rehabilitációban, vagy minden olyan esetben, ahol a nyelv és a garat mozgató izmainak az edzettségét, tónusát célszerűnek látszik növelni. A készülék egy kiviteli alakja esetén annak nyelébe van építve az ingerlés intenzitását beállíthatóvá tevő elektronika. A nyélhez az elektródákat tartalmazó karok csatlakoznak. Ennek a megoldásnak a horkolásgátláshoz annyi köze lehet, hogy jól működő nyelv- és a garat izomzat nélkül a fiziológiás légzés nem lehetséges, ezért az ezzel a készülékkel történő stimuláció elvileg elősegítheti ezeknek a képleteknek a megfelelő működését.
Szintén a technika állása szerinti irat a Decathlon Magyarország 2017-ben publikált youtube videója: www.youtube.com/watch?v=GbsznNXKK6c amely egy, az alsó és felső fogsor negatív lenyomatához illeszkedő, hőre lágyuló alaktestet mutat be, elsősorban küzdősportban alkalmazott fogvédő eszköz létrehozása végett. Ez a publikáció álláspontunk szerint csupán a fogra illeszthető, hőre lágyuló alaktestet mutatja be, nem alkalmas arra, hogy a horkolást megszüntesse, vagy találmányunk célkitűzéseit megvalósítsa.
Találmányunk és a technika állása szerinti fenti hivatkozások között lényeges különbségek vannak, amint ezeket a Felismerés c. részben részletesen kifejtjük. A legfontosabb ezek közül, hogy az orrlégzés, a szájlégzés, a horkolás, a perifériás pulzus, a fejpozíció, a testhőmérséklet, a környezeti hőmérséklet és megvilágítás jelek folyamatos, együttes, valós idejű érzékelésére és feldolgozására van szükség egy jól működő horkolás- és légzéskimaradás gátló készülék megalkotásához. Ezekből a hivatkozásokból az erre utaló információk hiányoznak. A másik lényeges különbség az, hogy találmányunk szerint mindezen érzékelő és beavatkozó elemeket célszerű módon, a mindennapi használatra való alkalmasság ergonómiai szempontjait messzemenően figyelembe véve sikerült egy integrált protézis kialakításával elrendezni. További lényeges különbség az, hogy találmányunk szerint a fenti jelek feldolgozásával a horkolás, a légzéskimaradás, a légzésszünet és az életveszélyes állapotok felismerésével lehetőség van ezen állapotok megszüntetése végett szelektív és adaptív ingerő jelek előállítására és alkalmazására.
A horkolás- és légzéskimaradás gátló eszközök csoportosítása jellegük szerint:
testen kívül elhelyezkedő eszközök, testen belüli implantátumok, szájüregi protézisek.
A horkolás- és légzéskimaradás-gátló eszközök csoportosítása lehetséges működési elveik alapján.
Mechanikus statikus: a torokba nyúlik egy általában, de nem kizárólagosan a felső fogsorra illesztett idomtest, ami megemeli a lágy szájpadot, ill. előre húzza és lefelé nyomja a nyelvgyököt, hogy ennek következtében szabaddá váljon a légrés.
Mechanikus dinamikus: a torokba nyúló idomtest kis amplitúdójú és alacsony frekvenciájú rezgetése, ami mint mechanikus inger igyekszik létrehozni a lágy szájpad mozgató izomzat enyhe kontrakcióját, hogy ennek következtében szabaddá váljon a légrés.
Elektromos invaziv: a bőr alá ültetett pacemaker a felső lágy szájpad mozgatóizomzatának beültetett elektródán keresztül történő idegi ingerlésével igyekszik létrehozni a kívánatos mértékű kontrakciót, hogy ennek következtében szabaddá váljon a légrés.
Elektromos noninvaziv, nyaki külső elektródák: a lágy szájpad és a nyelvgyök mozgató izomzatának külső nyaki elektródákkal történő ingerlésével igyekszik létrehozni a kívánatos mértékű kontrakciót, hogy ennek következtében szabaddá váljon a légrés.
Elektromos noninvaziv, szájüregi elektródák: a lágy szájpad mozgató izomzatának szájüregi elektródákkal történő ingerlésével igyekszik létrehozni a kívánatos mértékű kontrakciót, hogy ennek következtében szabaddá váljon a légrés.
©
H ft ft
Pneumatikus: testen kívüli kompresszor egy maszkon keresztül a garatban létrehozza azt a I túlnyomást, ami a légrés beszűkülése, ill. légzéskimaradás bekövetkeztekor mesterségesen lélegezteti a pácienst.
Vegyi inger: olyan illóolajat, emulziót, ill. vegyületet juttatnak a garatba lassan kioldódó formában vagy adagolva, amely a lágy szájpad letapadását, ill. izomzatának kontrakcióba | hozását eredményezheti vagy azt elősegítheti, hogy szabaddá váljon a légrés.
Célkitűzés, irány specifikáció
Mindezeket figyelembe véve megfogalmazzuk egy korszerű, hatékonyan működő horkolás- és légzéskimaradás gátló készülék kialakításával és működésével kapcsolatos célkitűzéseinket, elvárásainkat, melyek az alábbiak:
gátolja meg, ill. előfordulási gyakoriságban, időtartamban és intenzitásban jelentősen mérsékelje a horkolást és az alvási apnoe-t, az elektródák anatómiailag meghatározott, célszerű elhelyezésével valósítsa meg az ingerlés helyének a legoptimálisabb kiválasztását oly módon, hogy közben ne történjen meg a fogidegek igen kellemetlen járulékos ingerlése, működése folyamatosan igazodjon hozzá viselőjének alvási és horkolási szokásaihoz, akadályozza meg preventív jelleggel a nemkívánatos, alvás közbeni rendellenes események bekövetkezését, alvás közben segítse elő a száj zárva tartását, ezáltal segítse elő az orrlégzést viselése tartósan tolerálható legyen, anatómiai és egyéb okokból az alkalmazhatóságnak és a viselhetőségnek kevés kizáró oka legyen, higiéniai szempontból hatékonyan, könnyen és biztonságosan tisztán tartható legyen.
A horkolás- és légzéskimaradás gátló eszközök jellege és lehetséges működési elvei, valamint a fenti célkitűzések figyelembevételével meghatározzuk a találmány szerinti készülékek működési elveit és konstrukciós megoldásait, melyek az alábbiak:
- mechanikus statikus, elektromos noninvaziv,
- szájüregi elektródákon keresztül történő ingerlést valósít meg,
- fogsorra illesztett, integrált szájüregi protézis,
- szájüregen kívüli, ill. belüli érzékelői és intelligens vezérlő egysége van.
el ft ft
Felismerés
A találmány megalkotása során felismertük az alábbiakat, összhangban a találmány kialakításával és működésének bemutatásával.
./ Jól működő, mindennapi használatra alkalmas horkolás- és légzéskimaradás gátló készülék kialakításához - a páciensről az anamnézis felvétele során rögzített adatokon túl - az alábbi élettani és környezeti jelek együttes érzékelésére és feldolgozására van szükség.
- baloldali orrlégzés: Az élettani szempontból kívánatos orrlégzés a szájon kívül, mindkét orrlyukon (a légáramlás útjába pozícionált termisztorokkal, ahol a termisztorok a levegő áramlás útjába pozícionált légterelő idomokkal vannak körülvéve) történő független detektálása, magának az orrlégzésnek az elősegítése a száj zárva tartásával a készülék hatékony működése szempontjából alapvető jelentőségű.
-jobboldali orrlégzés
- szájlégzés: Orrlégzés hiányában a szájlégzés szájon kívül (a légáramlás útjába pozícionált termisztorral) történő detektálása alapvetően fontos, mert orr- és szájlégzés hiányában légzéskimaradás, majd légzésszünet, ezt követően pedig életveszélyes állapot következhet be. A szájlégzést adaptív ingerléssel a lehető leghamarább meg kell szűntetni, mert az - különösen hanyatt fekvő fejpozícióban - nagy valószínűséggel horkolás bekövetkeztéhez vezet.
- perifériás pulzus: Ebből számítható a pulzusfrekvencia és a vér oxigén telítettség. Érzékelés a garat előtt, a horkolás helyéhez a lehető legközelebb. A perifériás pulzus jel zavarmentes detektálása - a konstrukció kialakításából adódóan - egyben az ingerlő elektródák biztos pozicionálását és felfekvését is jelenti.
- horkolás: Érzékelés a garat előtt, a horkolás helyéhez a lehető legközelebb. Ennek a megoldásnak nagy jelentősége van egyrészt a horkolás zavarmentes detektálása, másrészt az időkésleltetés-mentes érzékelésből adódóan a beavatkozó jel mielőbbi engedélyezése végett.
fejpozíció: Érzékelés a garat előtt, a horkolás helyéhez közel, így a fejpozíció, ill. a garat képleteinek helyzete és elmozdulása zavarmentesen, nagy pontossággal detektálható.
- testhőmérséklet: Érzékelés a garat előtt, a horkolás helyéhez közel, ennek az esetleg bekövetkező szájlégzés másodlagos detektálása szempontjából is van jelentősége. A fentiekből következően ezen utóbbi három jelet egy komplex érzékelőbe célszerű összevonni.
- környezeti hőmérséklet
- környezeti megvilágítás
I λ
A feladat tehát egy olyan, mindennapi használatra alkalmas integrált protézis létrehozása, ami lehetővé teszi ezeknek a jeleknek az együttes, megbízható érzékelését, feldolgozását és a hatásos ingerlő jelek előállítását.
./ Olyan, elektromos árammal működtetett ingerlő elektródák alkalmazása szükséges, melyek a horkolás helyéhez közel, a kemény és a lágy szájpad határán, annak felső részén, a nyelvcsaptól mintegy 10 mm-re, a fogidegektől távol helyezkednek el és a lágy szájpad feszítő izmainak ingerlésével képesek kinyitni a légrést, ezzel megszüntetni a horkolást és az apnoét. Horkolás vagy apnoe detektálása esetén alacsony intenzitású, alacsony frekvenciájú, növekvő amplitúdójú, változó impulzus-kitöltési tényezőjű adaptív elektromos ingerléssel (ami az alvó állapotban lévő pácienst nem ébreszti fel) a jobb- és baloldali elektródákon keresztül történjen a lágy szájpad feszítő izmainak az ingerlése.
./ Felismertük továbbá, hogy amennyiben a rögzítő vázat egy, a száj zárását lehetővé tevő vékony nyaktag köti össze a szájon kívül elhelyezkedő (a készülék működésének a kijelzését végző szokásos elemeket, az akkumulátort és a vezeték nélküli töltést és kapcsolatot biztosító egységet tartalmazó) vezérlő egységgel, akkor a jobb és baloldali orr- és a szájlégzés érzékelők a lehető legoptimálisabb helyen, közvetlenül az orrlyukak és száj közelében helyezhetők el.
./ Felismertük, hogy a rögzítő vázhoz a kemény- és a lágy szájpad határához benyúló speciális, garat felé nyúló konzolt kell csatlakoztatni, amelynek a felső végén helyezkedik el a perifériás pulzus érzékelő, illetve a felső-középső részében a horkolás, a fejpozíció és a testhőmérséklet érzékelőket tartalmazó komplex érzékelő, valamint a bal és a jobboldali ingerlő elektródákat egy bal- és jobboldali ingerlő elektróda konzolon célszerű elhelyezni az optimális ingerlés helyének megválasztása érdekében.
./ Tanulóalgoritmust használó, automatikus tesztet és személyre szóló kalibrációt is tartalmazó rekurzív, minden bekövetkező állapotra intelligensen reagálni képes készülék legyen, amely algoritmus képes felismerni és adaptív ingerléssel megszüntetni a horkolást, a légzéskimaradást, a légzésszünetet és az esetlegesen kialakuló életveszélyes állapotot.
Fenti felismeréseknek az együttes alkalmazásával találmányunk célkitűzései maradéktalanul megvalósíthatók.
A találmány tárgya
A találmány tárgya horkolás- és légzéskimaradás gátló készülék oly módon kialakítva, hogy a készüléknek a szájüregben elhelyezkedő, érzékelőket, mint a perifériás pulzus-, horkolás-, 3D fejpozíció- és testhőmérséklet érzékelők és beavatkozó elemeket magába foglaló zárt, vízálló protézis egysége van, amelynek rögzítő protézis vázához fix módon egy hőre lágyuló alaktest
V
H
2214641 csatlakozik, melyen keresztül az személyre szabottan illeszkedik a felső és az alsó fogsor negatív lenyomatához. A protézis vázhoz egyfelől érzékelőket (perifériás pulzus, horkolás, 3D fejpozíció, testhőmérséklet) és ingerlő elektródákat magába foglaló, garat felé nyúló konzol van rögzítve, a protézis vázhoz másfelől akkumulátor és vezeték nélküli töltő egységet, LED kijelzőket, érzékelőket és a működéshez szükséges további részegységeket tartalmazó vezérlő egység van csatlakoztatva.
A találmányra jellemző, hogy a nyelvcsap előtt, attól mintegy 10 mm távolságra a baloldali ingerlő elektródák a baloldali ingerlő elektróda konzolon, a jobboldali ingerlő elektródák a jobboldali ingerlő elektróda konzolon vannak kialakítva, vezérlő egysége egy nyaktagon keresztül kapcsolódik a protézis vázhoz, továbbá a tanulóalgoritmust használó, szájüregen kívül kialakított vezérlő egység tetején, az orrlyukak alatt a levegő áramlás útjába pozícionált jobb- és baloldali orrlégzés érzékelő termisztorok, valamint a nyaktag alatt szájlégzés érzékelő termisztor vannak elektromosan csatlakoztatva.
Egy kialakításban a jobb és baloldali orrlégzést érzékelő termisztorok a levegő áramlás útjába pozícionált légterelő idomokkal vannak körülvéve.
Másik kialakításban a perifériás pulzus érzékelő a garat felé nyúló konzol felső végén, a horkolás érzékelésére szolgáló gyorsulásérzékelőt, a háromdimenziós fejpozíció érzékelőt és a testhőmérséklet érzékelőt magába foglaló komplex érzékelő pedig a garat felé nyúló konzol felső-középső részében van kialakítva.
A találmány szerinti horkolás- és légzéskimaradás gátló készülék két lehetséges kialakítását részletesen az 1-8. ábrákon mutatjuk be:
Az 1. ábra axonometrikus nézetben ábrázolja a készülék egyik kialakítását.
A 2. ábra oldalnézetben ábrázolja a készülék egyik kialakítását.
A 3. ábra felülnézetben ábrázolja a készülék egyik kialakítását.
A 4. ábra alulnézetben ábrázolja a készülék egyik kialakítását.
Az 5. ábra axonometrikus nézetben ábrázolja a készülék másik, egyszerűsített kialakítását.
A 6. ábra oldalnézetben ábrázolja a készülék egyszerűsített kialakítását.
A 7. ábra felülnézetben ábrázolja a készülék egyszerűsített kialakítását.
A 8. ábra alulnézetben ábrázolja a készülék egyszerűsített kialakítását.
Az 1. ábrán látható az 1 akkumulátor és vezeték nélküli töltő egységgel ellátott V vezérlő egység és részei, a 2 L4 LED - bluetooth kapcsolat kijelző, a 3 L3 LED - akkumulátor töltöttség kijelző, 4 L2 LED - ingerlés állapot kijelző, az 5 Li LED - működés állapot kijelző, a 6 külső j megvilágítás érzékelő fotodióda, a 7 működtető nyomógomb, a 8 jobboldali orrlégzés érzékelő termisztor és a 9 baloldali orrlégzés érzékelő termisztor.
Láthatók továbbá a P protézis egység és részei, a 10 protézis váz, amely fix módon kapcsolódik a 11 hőre lágyuló alaktesthez, a 12 garat felé nyúló konzol végénél a 14 perifériás pulzus érzékelő, valamint a konzol felső-középső részében a 13 komplex érzékelő (horkolás, fejpozíció, testhőmérséklet), továbbá a 15 baloldali ingerlő elektróda konzol, a rajta lévő 16 baloldali ingerlő elektródával.
A 2. ábrán látható az 1 akkumulátor és vezeték nélküli töltő egységgel ellátott V vezérlő egység, a 2 L4 LED bluetooth kapcsolat kijelző, a 3 L3 LED akkumulátor töltöttség kijelző, 4 L2 LED ingerlés állapot kijelző, az 5 Li LED működés állapot kijelzővel, a 9 baloldali orrlégzés érzékelő I termisztorral, valamint a 18 szájlégzés érzékelő termisztorral. Láthatók továbbá a P protézis egység részei, a 10 protézis váz, a 11 hőre lágyuló alaktest, a 12 garat felé nyúló konzol, felsőközépső részén a 13 komplex érzékelővel (horkolás, fejpozíció, testhőmérséklet), a 15 baloldali ingerlő elektróda konzol a rajta lévő 16 baloldali ingerlő elektródával és a 17 nyaktag, mely a P protézis egységet kapcsolja össze a V vezérlő egységgel.
A 3. ábra felülnézetben ábrázolja a készüléket, ahol látható az 1 akkumulátor és vezeték nélküli töltő egységgel ellátott V vezérlő egység 7 működtető nyomógombja, a 6 külső megvilágítás érzékelő fotodióda, valamint a 8 jobboldali orrlégzés érzékelő termisztor, a 9 baloldali orrlégzés érzékelő termisztor. Ezen a kialakításon látható az ábrán a 17 nyaktag, amely a V vezérlő egységet kapcsolja össze a P protézis egységgel, valamint láthatók a P protézis egység részei, a 10 protézis váz, a hozzá fixen rögzített 11 hőre lágyuló alaktest, a 12 garat felé nyúló konzol, a 14 perifériás pulzus érzékelő, a 15 baloldali ingerlő elektróda konzol a rajta lévő 16 baloldali ingerlő elektródával, valamint a 19 jobboldali ingerlő elektróda konzol a 20 jobboldali ingerlő elektródával.
A 4. ábra alulnézetben ábrázolja az eszközt, ahol látható az 1 akkumulátor és vezeték nélküli töltő egységgel ellátott V vezérlő egység, a rajta kialakított a 18 szájlégzés érzékelő termisztor, a 21 külső hőmérséklet érzékelő termisztor, a 22 akusztikus jelző, valamint a 23 akkumulátor töltő csatlakozó, valamint látható a 17 nyaktag, továbbá az ahhoz kapcsolódó P protézis egység részei, a 10 protézis váz, a 11 hőre lágyuló alaktest, a 12 garat felé nyúló konzol, a 13 komplex érzékelő (horkolás, fejpozíció, testhőmérséklet), valamint a 15 baloldali ingerlő elektróda konzol és a 19 jobboldali ingerő elektróda konzol.
H Az 5. ábra a készülék egyszerűsített kialakítását axonometrikusan mutatja, ahol látható a 10
UT , .
Φ protézis váz, a 11 hőre lágyuló alaktest, a 12 garat felé nyúló konzol, melyen a 15 baloldali ingerlő
M
ÍN elektróda konzol van kialakítva, rajta a 16 baloldali ingerlő elektróda, a 24 horkolás érzékelő, továbbá az 1 akkumulátor és vezeték nélküli töltő egységgel ellátott V vezérlő egység.
A 6. ábra a készülék egyszerűsített kialakítását mutatja oldalnézetben, ahol látható a 10 protézis váz, a 11 hőre lágyuló alaktest, a 12 garat felé nyúló konzol, amely alatt az 1 akkumulátor és töltő egységgel ellátott V vezérlő egység helyezkedik el, a 24 horkolás érzékelő, továbbá a 15 baloldali ingerlő elektróda konzol, rajta a 16 baloldali ingerlő elektródával.
A 7. ábra a készülék egyszerűsített kialakítását mutatja felülnézetben, ahol látható a 10 protézis váz, a 11 hőre lágyuló alaktest. A 10 protézis vázhoz kapcsolódó 12 garat felé nyúló konzolon látható a 24 horkolás érzékelő, továbbá a 15 baloldali és a 19 jobboldali ingerlő elektróda konzol, melyeken a 16 baloldali és a 20 jobboldali ingerlő elektródák vannak elhelyezve.
8. ábra a készülék egyszerűsített kialakítását mutatja alulnézetben, ahol látható a 10 protézis váz, a 11 hőre lágyuló alaktest, a 10 protézis vázhoz kapcsolódó 12 garat felé nyúló konzol és az abba integrált 24 horkolás érzékelő, a 15 baloldali és a 19 jobboldali ingerlő elektróda konzol, továbbá a 12 konzol alsó részén az 1 akkumulátor és vezeték nélküli töltő egységgel ellátott V vezérlő egység.
A készülék működése
Mivel a találmány szerinti készülék működésének célja a horkolás és az apnoe gátlása és megszüntetése, ezáltal az esetenként súlyos szövődmények (infarktus, stroke, aluszékonyság stb.) bekövetkezésének megakadályozása, a felhasználó közérzetének és életminőségének javítása, ezért annak optimális működéséhez számos, a páciensről az anamnézis felvétele során rögzített adatra, továbbá az alvás során érzékelt élettani és környezetijeire van szükség, melyek az alábbiak.
Páciensről rögzített adatok:
- nem, életkor, testsúly, testmagasság, vérnyomás, pulzusszám,
- alvási szokásokra, eseményekre vonatkozó információk,
- légzésre vonatkozó információk,
- horkolásra vonatkozó információk,
- légzéskimaradásra vonatkozó információk,
- testalkati jellemzők (orr, garat stb.)
- korábbi e tárgyú műtéti beavatkozások,
- korábban alkalmazott horkolásgátló eszközök,
- rendszeresen szedett gyógyszerek.
©
N
Élettani jelek:
Orrlégzés baloldali orrlyuk
A 9 baloldali orrlégzés érzékelő termisztor egy előnyös kialakítás szerint a V vezérlő egység tetején elhelyezkedő légterelő fészekben kiemelkedő tartó szár tetején, az orrlyukhoz közel helyezkedik el.
Orrlég zés jobboldali orrlyuk
A 8 jobboldali orrlégzés érzékelő termisztor egy előnyös kialakítás szerint a V vezérlő egység tetején elhelyezkedő légterelő fészekben kiemelkedő tartó szár tetején, az orrlyukhoz közel helyezkedik el.
Szájlégzés
A18 szájlégzés érzékelő termisztor egy előnyös kialakítás szerint a V vezérlő egység hátoldalán, középen, a 17 nyaktag alatt, egy kissé kiemelkedő tartó szár tetején helyezkedik el.
Perifériás pulzus
Az infrareflexiós elven működő 14 perifériás pulzus érzékelő egy előnyös kialakítás szerint a P protézis egység felső részéből enyhén rugalmas felfüggesztéssel a szájpadlás alatt, annak ívét a lágy szájpad kezdetéig, a nyelvcsap előtt mintegy 10 mm-ig követve elhelyezkedő, 12 garat felé nyúló konzolon, annak felső középső végénél helyezkedik el. A perifériás pulzus jel feldolgozásából a percenkénti pulzusszám (PPM) és a vér oxigén telítettség értéke kerül meghatározásra.
Horkolás
A horkolás érzékelést végző gyorsulásérzékeny mérőátalakító egy előnyös kialakítás szerint az integrált 13 komplex érzékelő részegységeként a P protézis váz felső részéből enyhén rugalmas felfüggesztéssel kinyúló, a szájpadlás alatt, annak ívét a lágy szájpad kezdetéig követve elhelyezkedő 12 garat felé nyúló konzol felső-középső részében helyezkedik el.
Fejpozíció
A fejpozíciót érzékelő háromdimenziós mérőátalakító egy előnyös kialakítás szerint az integrált 13 komplex érzékelő részegységeként a P protézis váz felső részéből enyhén rugalmas felfüggesztéssel kinyúló, a szájpadlás alatt, annak ívét a lágy szájpad kezdetéig követve elhelyezkedő 12 garat felé nyúló konzolon, annak felső-középső részében helyezkedik el.
Testhőmérséklet
A testhőmérséklet érzékelő termisztor egy előnyös kialakítás szerint a 13 komplex érzékelő H részegységeként a P protézis egység felső részéből enyhén rugalmas felfüggesztéssel kinyúló, a
H
CN szájpadlás alatt, annak ívét a lágy szájpad kezdetéig követve elhelyezkedő 12 garat felé nyúló konzolon, annak felső-középső részében helyezkedik el.
Környezeti jelek:
- Külső (környezeti) megvilágítás
A 6 külső megvilágítás érzékelő fotodióda egy előnyös kialakítás szerint a V vezérlő egység tetején, szemből nézve annak jobb szélén helyezkedik el.
Külső (környezeti) hőmérséklet
Az 21 külső hőmérséklet érzékelő termisztor egy előnyös kialakítás szerint a V vezérlő egység alján, szemből nézve annak bal szélén helyezkedik el.
A készülék működése során az anamnézis felvételekor a páciensről rögzített adatok, az érzékelt élettani jelek, és az érzékelt környezeti jelek felismerésére és együttes feldolgozására kerül sor. A jelfeldolgozásban kitüntetett szerepe van a légzés kezdete és amplitúdója, valamint a horkolás kezdete, vége és amplitúdója meghatározásának. Az így rendelkezésre álló összes paraméter és mért adat együttes feldolgozásával működő algoritmusok horkolás, vagy apnoe detektálása esetén engedélyezik az adaptív és szelektív (horkolás, légzéskimaradás, légzésszünet vagy életveszélyes állapot bekövetkezése esetén más-más) elektromos ingerlés kiadását az ingerlő elektródákra a horkolás, légzéskimaradás, légzésszünet gátlása vagy az életveszélyes állapot lehetőség szerinti megszüntetése, ill. megelőzése céljából.
A találmány többcélú kialakításával az alábbi készülékváltozatok hozhatók létre:
alapkiépítés esetén a mechanikus inger (a lágy szájpad és a nyelvcsap enyhe megemelése) folyamatos, az intelligens készülék automatikusan, önmagát folyamatosan tesztelve és személyre szólóan kalibrálva működik, tanulóalgoritmusán keresztül hozzá igazodva felhasználója életrendjéhez, alvási és horkolási szokásaihoz, okos telefonos kiépítés esetén (a készülék bluetooth kapcsolaton keresztül összeköttetésben áll az okos telefonnal) az alapkiépítés szolgáltatásain túlmenően kijelezhetővé és lekérdezhetővé válnak egy vagy több éjszaka, vagy akár hosszabb időszak eseményei, statisztikái, trendjei, hatékonyan működnek az alarm funkciók, beleértve az orvosi konzultáció szükségességére történő figyelem felhívást is, orvosi informatikai környezettel az okos telefonon és interneten keresztül
V
H M
ÍN együttműködni képes, komplex alvásmonitoring szolgáltatást nyújtó kiépítés során a valós
H rí
ÍN bi idejű, továbbá egy vagy több éjszaka, esetleg egy hosszabb időszak monitoring riportját a | páciens is megtekintheti az okos telefon kijelzőjén, a kezelőorvos pedig a saját számítógépére telepített program segítségével archiválhatja az érkező monitoring riportokat, kommentárt fűzhet hozzá, láthatja egy adott időszak szokásos statisztikáit, ezeket kinyomtathatja, ill.
beállíthatja, módosíthatja a páciens horkolásgátló készülékének egyes működési paramétereit.
egyszerűsített kiviteli alak, amely az alapkiépítéshez hasonlóan, azonban kizárólag a horkolás jel érzékelése és feldolgozása alapján működik.
A találmány előnyei
A találmány szerinti eszköz egy integrált protézis, mely részben a szájüregben a felső és az alsó fogsorhoz rögzítetten, részben a szájüregen kívül, az orr alatt, könnyen behelyezhetően és kivehetően, az egyéni alkati adottságokhoz, a fogsor állapotához igazítottan helyezkedik el, a célkitűzésnek megfelelően gátolja, ill. előfordulási gyakoriságban, időtartamban és intenzitásban jelentősen mérsékli a horkolást és az alvási apnoe-t, működése folyamatosan hozzá igazodik viselőjének alvási és horkolási szokásaihoz, megakadályozza preventív jelleggel is a nem kívánatos, alvás közbeni rendellenes események bekövetkezését, alvás közben elősegíti a száj zárva tartását, ezáltal az orrlégzést, az elektródák anatómiailag meghatározott, célszerű elhelyezésével megvalósítja az ingerlés helyének a legoptimálisabb kiválasztását oly módon, hogy közben ne történjen meg a fogidegek kellemetlen ingerlése, viselése tartósan tolerálható, anatómiai és egyéb okokból az alkalmazhatóságnak és a viselhetőségnek kevés kizáró oka van, higiéniai szempontból hatékonyan, könnyen és biztonságosan tisztán tartható.

Claims (3)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1 ./ Horkolás- és légzéskimaradás gátló készülék, melynek a szájüregben elhelyezkedő zárt vízálló protézis egysége (P), abban protézis váza (10), amelyhez fix módon rögzített hőre lágyuló alakteste (n) van, amely személyre szabottan, a felső- és az alsó fogsor negatív lenyomatához illeszkedik, a protézis vázhoz (10) egyfelől az ingerlő elektródákat, perifériás pulzus érzékelőt magába foglaló, garatba nyúló konzol van rögzítve, másfelől a protézis egységhez (P) egy akkumulátor- és vezeték nélküli töltő (i) egységgel, LED kijelzőkkel, érzékelőkkel rendelkező vezérlő egység (V) van csatlakoztatva, azzal jellemezve, hogy a kemény és a lágy szájpad határán, a nyelvcsap előtt, attól mintegy 10 mm távolságra, a garat felé nyúló baloldali ingerlő elektródák (16) a baloldali ingerlő elektróda konzolon (15), a jobboldali ingerlő elektródák (20) a jobboldali ingerlő elektróda konzolon (19) vannak kialakítva, továbbá a tanulóalgoritmust használó, szájüregen kívül kialakított vezérlő egység (V) tetején - amely vezérlő egység (V) egy nyaktagon (17) keresztül kapcsolódik a protézis vázhoz (10) - az orrlyukak alatt a levegő áramlás útjába pozícionált jobb- és baloldali orrlégzés érzékelő termisztorok (8, 9), valamint a nyaktag (17) alatt szájlégzés érzékelő termisztor (18) vannak elektromosan csatlakoztatva.
  2. 2 ./ Az 1. igénypont szerinti készülék azzal jellemezve, hogy a jobb és baloldali orrlégzést érzékelő termisztorok (8, 9) a levegő áramlás útjába pozícionált légterelő idomokkal vannak körülvéve.
  3. 3 ./ Az 1. igénypont szerinti készülék azzal jellemezve, hogy a perifériás pulzus érzékelő (14) a garat felé nyúló konzol (12) felső végén, a horkolás érzékelésére szolgáló gyorsulásérzékelőt, a háromdimenziós fejpozíció érzékelőt és a testhőmérséklet érzékelőt magába foglaló komplex érzékelő (13) pedig a garat felé nyúló konzol (12) felső-középső részében van kialakítva.
    H
HUP2000233A 2020-07-16 2020-07-16 Horkolás- és légzéskimaradás-gátló készülék HU231345B1 (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUP2000233A HU231345B1 (hu) 2020-07-16 2020-07-16 Horkolás- és légzéskimaradás-gátló készülék

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUP2000233A HU231345B1 (hu) 2020-07-16 2020-07-16 Horkolás- és légzéskimaradás-gátló készülék

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUP2000233A1 HUP2000233A1 (hu) 2021-03-01
HU231345B1 true HU231345B1 (hu) 2023-01-28

Family

ID=89993159

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUP2000233A HU231345B1 (hu) 2020-07-16 2020-07-16 Horkolás- és légzéskimaradás-gátló készülék

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU231345B1 (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUP2000233A1 (hu) 2021-03-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11191663B2 (en) Oral appliance and kit for treatment of sleep apnea
US20190388024A1 (en) Device to detect; assess and treat snoring, sleep apneas and hypopneas
US20130109932A1 (en) Systems and methods for pulmonary monitoring and treatment
US8657756B2 (en) Implantable device employing movement sensing for detecting sleep-related disorders
US7890193B2 (en) Oral device
ES2689594T3 (es) Dispositivos de tratamiento de apnea obstructiva del sueño
US20100204614A1 (en) Electronic snore recording device and associated methods
US20220401256A1 (en) Systems and methods for obstructive sleep apnea detection and monitoring
JP4445565B1 (ja) 舌位置制御装置
JP2023538460A (ja) 睡眠中の被験者の呼吸努力を軽減するための装着可能な装置
US20220117777A1 (en) Sleep monitoring device
US10105256B2 (en) Intraoral functional device for relieving obstructive sleep apnea syndrom, snoring and/or other airway disorders
BR112021007240A2 (pt) treinamento de músculo oral
US20200338337A1 (en) Non-invasive intraoral neurostimulation device for obstructive sleep apnea
WO2018076088A1 (pt) Dispositivo intrabucal para geração de percepção de contato, método de aplicação de dispositivo intrabucal, e método de determinação de espessura de um dispositivo intrabucal
CN114641235A (zh) 口腔内脑电图装置及方法
KR101996181B1 (ko) 코골이 방지용 마우스피스
HU231345B1 (hu) Horkolás- és légzéskimaradás-gátló készülék
US20230320893A1 (en) Systems, apparatuses, and methods for treating bruxism, apnea, and sleep disorders
US20230190514A1 (en) Therapeutic Oral Device
CN218279935U (zh) 牙套式舌部起搏装置
US20240016654A1 (en) Oral appliance for the treatment of sleep apnea
US20240115414A1 (en) Oral appliance for the treatment of sleep apnea
US20240066291A1 (en) Orthodontic devices and systems and methods for using such devices
US20220054828A1 (en) Intraoral neuromodulation