HU231319B1 - Előregyártott építőelem együttes parkolóházak létrehozására - Google Patents

Előregyártott építőelem együttes parkolóházak létrehozására Download PDF

Info

Publication number
HU231319B1
HU231319B1 HUP2000391A HUP2000391A HU231319B1 HU 231319 B1 HU231319 B1 HU 231319B1 HU P2000391 A HUP2000391 A HU P2000391A HU P2000391 A HUP2000391 A HU P2000391A HU 231319 B1 HU231319 B1 HU 231319B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
support
column members
frame
building element
frame beam
Prior art date
Application number
HUP2000391A
Other languages
English (en)
Inventor
István Serfőző
Péter Serfőző
Serfőző Eszter Szombati
Original Assignee
István Serfőző
Péter Serfőző
Serfőző Eszter Szombati
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by István Serfőző, Péter Serfőző, Serfőző Eszter Szombati filed Critical István Serfőző
Priority to HUP2000391A priority Critical patent/HU231319B1/hu
Publication of HUP2000391A1 publication Critical patent/HUP2000391A1/hu
Publication of HU231319B1 publication Critical patent/HU231319B1/hu

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H6/00Buildings for parking cars, rolling-stock, aircraft, vessels or like vehicles, e.g. garages
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04BGENERAL BUILDING CONSTRUCTIONS; WALLS, e.g. PARTITIONS; ROOFS; FLOORS; CEILINGS; INSULATION OR OTHER PROTECTION OF BUILDINGS
    • E04B1/00Constructions in general; Structures which are not restricted either to walls, e.g. partitions, or floors or ceilings or roofs
    • E04B1/18Structures comprising elongated load-supporting parts, e.g. columns, girders, skeletons
    • E04B1/19Three-dimensional framework structures
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04BGENERAL BUILDING CONSTRUCTIONS; WALLS, e.g. PARTITIONS; ROOFS; FLOORS; CEILINGS; INSULATION OR OTHER PROTECTION OF BUILDINGS
    • E04B5/00Floors; Floor construction with regard to insulation; Connections specially adapted therefor
    • E04B5/48Special adaptations of floors for incorporating ducts, e.g. for heating or ventilating

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Sewage (AREA)

Description

Előregyártóit építőelem együttes parkolóházak létrehozására
A találmány tárgya előregyártóit építőelem együttes parkolóházak létrehozására, amelynek oszloptagjai, továbbá az oszloptagokkal összeköttetésben álló tartógerendái, valamint a tartógerendákon nyugvó födémszerkezete van, az oszloptagok pedig felső végük környezetében, az oszloptagok oldalfelületéből kiálló legalább egy darab tartónyúlvánnyal vannak kiegészítve.
A gépjárművek számának rohamos növekedésével és a parkolásra alkalmas területek csökkenésével egyre nagyobb problémát jelent a városok központi részein, a bevásárlóközpontok és a sportlétesítmények közelében a gépjárművekkel történő parkolás megoldása. A nehézségeken többek között többszintes parkolóházak létesítésével igyekeznek enyhíteni. Az ilyen parkolóházak építésére is számos megoldást dolgoztak már ki. Lényegük, hogy a rendelkezésre álló kisebb alapterületű földterületre az adott építési eljárással többszintes, csak parkoló-állásokat és adott esetben a parkoló állások megközelítésére szolgáló útpályát és gyalogos közlekedésre alkalmas járdát tartalmazó ú.n. parkolóházat alakítanak ki.
Ilyen, többszintes parkolóház megvalósítására is alkalmas megoldás ismerhető meg többek között a HU P9902601 alapszámú, a CA693837 lajstromszámú és a HU 214603 lajstromszámú szabadalmi leírásból. Az ismert megoldások hátránya azonban, hogy csak bizonyos típusú, alakú parkolóházak megvalósítására alkalmasak, adott parkolóhely megközelítési lehetőséggel. Nincsen mód arra, hogy egyazon építőelem együttes segítségével lehessen négyszög-, kör-, íves- vagy éppen vegyes alaprajzú parkolóházat építeni.
Ebből adódó további hátrány, hogy az építőelem gyártójának többféle, nagyméretű sablont kell több példányban legyártani és tárolni ahhoz, hogy bármely felmerülő igényt ki tudja elégíteni. Ez pedig jelentős költséggel és raktározási helyigénnyel jár, így nem lehet gazdaságos.
Szintén a hátrányok közé sorolható, hogy a sok eltérő elemből álló együttes miatt jelentős a szállítási költség, vagy helyszíni gyártás esetén jelentős az élőmunka ráfordítás, ami tovább növeli egy-egy parkolóház létesítési költségeit, és az építés időszükségletét.
Ismeretes továbbá az US 4.299.784 lajstromszámú, a GB 1.419.674 lajstromszámú, és a KR 101614842 lajstromszámú szabadalmi leírás.
Ezek közül a KR 101614842 lajstromszámú szabadalmi leírás olyan, parkolóház kialakítására &
szolgáló, előregyártott vasbeton elemeket tartalmazó építőelem együttest mutat be, ahol az egyes s M· Π SZTNH
oszlopok két egymással szemközti oldalából olyan, a létesítendő parkolóház hossztengelyének irányába nyúlványok állnak ki, amelyek hosszanti tartógerendák fogadására alkalmasak. A födémelemek pedig ezen - az önálló oszlopokat összekötő tartógerendákon nyugszanak. Az oszlopokat és az azokat összekötő tartógerendákat alakkal záró kötéssel vannak egymással összekapcsolva egymással.
Az adott megoldás hátránya azonban, hogy az épület hossztengelye mentén elhelyezett, nyúlványokkal rendelkező oszlopok és az azokat az épület hossztengelyének irányában elhelyezett tartógerendák nem teszik lehetővé az íves-, a kör- és a vegyes alaprajzú parkolóházak építését.
További hátránya, hogy a tartógerendákon nyugvó födémszerkezet az oszlopok felső síkja fölött helyezkedik el, és így az egyes szinteken elhelyezkedő oszlopok felső síkja közötti szabad belmagasságot csökkenti. Miután azonban a parkolószintek szabad belmagassága el kell érjen egy meghatározott értéket a tartógerendák kiállása miatt vagy csak kevesebb szint húzható fel adott magasságban, ami a férőhelyek számát korlátozza be. Vagy előre meghatározott, adott számú parkolóhely elérése esetén, magasabb parkolóházat kell építeni, ami a bekerülési költségeket növeli.
A GB 1.419.674 lajstromszámú szabadalmi leírásból megismerhető épületszerkezet, több különböző szerkezeti elemből állítható össze. Az építőelemek egyike egy T-alakú oszlop, amelyből kettő egymás mellé állításával hozható létre egy, az épület hossztengelyének irányában álló támasztókeret, a födémszerkezet alapját pedig két ilyen hosszirányban álló, egymással összeerősített T-oszlopokból álló hossztartók között átfektetett födémelemek alkotják.
Ezen megoldásnak ugyancsak hátránya, hogy íves-, kör-, vagy vegyes alaprajzú parkolóház kialakítására - a szerkezeti elemek geometriai kialakítása és azok összekapcsolása miatt - nem alkalmas.
Ugyancsak hátrányos, hogy a T-alakú oszlopok helyszíni összefűzése, és a födémelemek beillesztése jelentős élőmunka igénnyel jár, így az építési költségeket nagymértékben növeli.
Az US 4.299.785 lajstromszámú szabadalmi leírásból megismerhető épületszerkezetet alapvetően hűtőtornyok kialakítására dolgozták ki, amely ebből következőn nem alkalmas íves vagy kör alaprajzú parkolóházak megvalósítására, és négy szögletes alapúak esetében is csak korlátozottan volna alkalmazható.
A találmány szerinti kialakítással célunk olyan, parkolóházak létrehozására alkalmas építőelem if együttes megvalósítása volt, amely alakjánál és méreteinél fogva alkalmas, íves és szögletes tíf
CM
2214504 alaprajzú és különböző parkolóhely megközelítési lehetőséget nyújtó megoldások gyors, egyszerű, kis elemszámú építőelemből történő gazdaságos kivitelezésére.
A találmány szerinti kialakításhoz az a felismerés vezetett, hogy ha egy szokásos parkoló állás hosszméretéhez igazított két oszlopból és ezeket vízszintesen összekötő keresztgerendából az ismertektől eltérő olyan előregyártott kerettestet hozunk létre, amely újszerű módon, már önmagában tartalmazza a födém kialakításához szükséges tartógerendák kapcsolódási helyeit, továbbá a tartógerendák végeit is a szokásostól eltérő geometriai kialakítással valósítjuk meg, továbbá az így előállított kerettesteket megfelelő raszter-elrendezésben alkalmazzuk, akkor szögletes és íves alapterületű, valamint változatos szintelrendezésü parkolóházak alakíthatók ki egyazon építőelem együttessel, és így a feladat megoldhatóvá válik.
A kitűzött célnak megfelelően a találmány szerinti előregyártott építőelem együttes parkolóházak létrehozására, - amelynek oszloptagjai, továbbá az oszloptagokkal összeköttetésben álló tartógerendái, valamint a tartógerendákon nyugvó födémszerkezete van, az oszloptagok pedig felső végük környezetében, az oszloptagok oldalfelületéből kiálló legalább egy darab tartónyúlvánnyal vannak kiegészítve - oly módon van kialakítva, hogy két-két darab oszloptagból és azokat egymással összekötő keretgerendából álló, egyetlen előregyártott egységet képező terhelésfelvevő kerettestek vannak kialakítva, az egy kerettesthez tartozó oszloptagok keretgerenda felőli felső végük környezetében, az oszloptagok oldalfelületéből a keretgerenda hossztengelyének irányában állnak ki, ahol a tartónyúlványok felső síkja a keretgerenda támasztófelületétől távközzel van visszaállítva, a tartógerenda alsó felületébe az alsó fedősíkhoz képest visszaálló illeszkedő mélyedés van bemunkálva, az illeszkedő mélyedéssel rendelkező tartógerendák legalább egy része a tartónyúlványoknak a keretgerenda támasztófelületétől távközzel visszaállított felső síkjára van ráfektetve, a keretgerendának az oszloptaggal ellentétes támasztó felülete és a tartónyúlvány fogadófelülete közötti távköz és a tartógerenda végének magassági mérete pedig egymással megegyező nagyságú.
A találmány szerinti építőelem együttes további ismérve lehet, hogy a kerettest egyik oszloptagja a tartónyúlvány és az oszloptag alsó vége között az oszloptag oldalfelületéből a keretgerenda hossztengelyének irányában kiálló ütközötartó-nyúlvánnyal van kiegészítve.
Az építőelem együttes ismét eltérő kialakításánál a tartógerenda annak felső határoló felületéből kinyúló horgonyzó idomokkal van ellátva.
A találmánynak egy megint különböző változatánál a tartónyúlványok legalább egy részében csapadékvíz elvezető cső átvezetésére alkalmas áttörések vannak kialakítva.
A találmány egy további kiviteli alakjánál a keretgerendának az oszloptagokkal ellentétes támasztó felületén, a keretgerenda támasztó felületéből kiálló terhelésátvezető idomok vannak kialakítva.
Az építőelem együttes megint más megvalósításánál a tartógerenda felső határoló felületéből kinyúló horgonyzó idomok egymás mellett két sorban vannak elrendezve, és a két sor egymástól térközzel van elválasztva. Adott esetben pedig a két sorban elrendezett horgonyzó idomok közé vízszintes vízgyűjtő elemek vannak beillesztve, a vízszintes vízgyűjtő elemek pedig a tartónyúlványok áttörésén átvezetett csapadékvíz elvezető csövekkel vannak kapcsolatban.
A találmány szerinti építőelem együttes számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik. Legfontosabb ezek közül, hogy a sajátos geometriai kialakítású kerettest, és az annak tartónyúlványaihoz igazodó, a szokásostól eltérő formájú tartógerenda segítségével lehetőség nyílik különböző alaprajzú, így szögletes, köralapú és íves parkolóházaknak egyazon kerettest felhasználásával történő megépítésére.
Ebből származó jelentős előny, hogy nem kell sok, különböző méretű és formájú gyártósablont kialakítani és raktáron tartani, hanem kevés számú sablonnal is sokféle alaprajz alakítható ki. így tehát csökkenthető a raktár mérete, és az ehhez kapcsolódó anyagkezelés is, ami a működési költségek jelentős mérséklődését eredményezheti.
Ugyancsak előnyként értékelhető, hogy az univerzálisnak tekinthető kerettest egyszerűen és kis élőmunka ráfordítással gyártható. Beépítése egyszerűen és rövid idő alatt elvégezhető. Sőt az egyszerű gyártóeszköznek köszönhetően, akár helyszíni gyártás is megoldható. Ebből adódóan az építés időszükséglete is csökkenthető, ami forgalmas helyeken alapvető követelményként jelentkezik.
A rövidebb építési időből származó további előny, hogy a parkolóház olyan évszakokban építhető, ami kedvezőbb az építőipar számára, és így a kész parkolóház minősége is jobb lehet, hiszen az építés egyes szakaszaiban az épületrészek kevésbé vannak kitéve az időjárás viszontagságainak.
Fontos kiemelni azt az előnyt is, hogy a kevés eltérő építőelem alkalmazása miatt egyfajta építőelemből, így, pl. kerettestből, tartógerendából nagyobb mennyiség használható föl, ami az egyes építőelemek fajlagos gyártási költségére van kedvező hatással, így az adott parkolóház g, gyártási költsége is elfogadható szinten tartható.
üt
H
Összességében tehát a találmány szerinti építőelem együttesnek köszönhetően kis elemparkkal széles körű funkció látható el.
A továbbiakban a találmány szerinti építőelem együttest kiviteli példák kapcsán, rajzok segítségével ismertetjük részletesebben. A rajzokon az
1. ábra a találmány szerinti építőelem együttes kerettestének egy lehetséges változata oldalnézetben, részben metszetben, beépített állapotban, a
2. ábra a találmány szerinti építőelem együttes kerettestének és tartógerendáinak összeállítása oldalnézetben, a
3. ábra a találmány szerinti építőelem együtteshez tartozó tartógerenda egy lehetséges változatának részlete, a
4. ábra a találmány szerinti építőelem együttesből összeállított szögletes alaprajzú parkolóház szint részlete, az
5. ábra a találmány szerinti építőelem együttesből összeállított köríves parkolóház szint részletének felülnézeti képe.
Az 1. ábrán a találmány szerinti építőelem együttes 10 keretteste látható. Megfigyelhető, hogy a 10 kerettest az egyik 11 oszloptagot a másik 12 oszloptagot és a 11 oszloptagot a 12 oszloptaggal összekötő 13 keretgerendát foglalja magában. All oszloptag, a 12 oszloptag és a 13 keretgerenda pedig egyetlen előregyártott vasbeton testként van elkészítve, és így formálja a 10 kerettestet.
A 12 oszloptag 12a felső végének közelében, a 12 oszloptag 12b oldalfelületéből a 13 keretgerenda 13a hossztengelyének irányában kiálló 15 tartónyúlvány helyezkedik el. A 15 tartónyúlvány 15a fogadófelülete pedig a „T” távközzel lentebb van, mint a 13 keretgerenda 13b támasztó felülete.
All oszloptag ugyancsak rendelkezik egy 14 tartónyúlvánnyal, amely a 11 oszloptag Ha felső végének közelében a 11 oszloptag 11b oldalfelületéből áll ki a 13 keretgerenda 13a hossztengelyének irányában, a 14 tartónyúlvány 14a fogadó felülete ugyancsak „T” távközzel lentebb van, mint a 13 keretgerenda 13b támasztó felülete.
A 11 oszloptag a 14 tartónyúlvány mellett - az adott kiviteli alaknál - tartalmaz továbbá egy 16 ütközőtartó-nyúlványt is, amely viszont a 11 oszloptag 11c alsó végéhez közelebb nyúlik ki a 11 oszloptag 11b oldalfelületéből a 13 keretgerenda 13a hossztengelyének irányával párhuzamosan.
©
11/1
C
H
M
A 16 ütközőtartó-nyúlvány feladata, hogy az azon elhelyezett szerkezeti elemek segítségével meggátolja, hogy egy parkoló jármű túlfusson a parkolóhely biztonságos alapterületén. Míg a 14 tartónyúlvány és a 15 tartónyúlvány feladata, hogy fogadjon egy-egy - a 3. ábrán ismertetett - 20 tartógerendát.
Az 1. ábrán az is szemlélhető, hogy a 13 keretgerenda 13b támasztó felületén, a 11 oszloptag folytatásában, és a 12 oszloptag folytatásában egy-egy 13c terhelésátvezető idom van. Ezen 13c terhelésátvezető idom megléte nem kötelező, de segítséget jelenthet a többszintes parkolóházak építésénél ahhoz, hogy egy adott alsóbb 10 kerettest fölött elhelyezkedő fölsőbb 10 kerettest 11 oszloptagjának 11c alsó végét és 12 oszloptagjának 12c alsó végét pontosan az alsóbb 10 kerettest 11 oszloptagja és 12 oszloptagja fölé lehessen elhelyezni, és így a terhelésátadás a szintek között optimális legyen. A 13c terhelésátvezető idomok abban is segítenek, hogy a födémet is egyszerűbben lehessen elkészíteni.
Olyan emeletszámú, pl. 2-3 emeletes parkolóházak esetén a 13c terhelésátvezető idomok és az azokon nyugvó 11 oszloptagok és 12 oszloptagok között nincsen szükség rögzített kapcsolatra. Nagyobb emeletszámú parkolóházak esetében azonban szükség lehet húzóerő felvételére alkalmas kapcsolatra. Ilyen szerkezeti elrendezés esetében mindenképpen célszerű megfontolni a 13 keretgerendák 13c terhelésátvezető idomának kialakítását.
Az adott kiviteli alaknál a 10 kerettest 12 oszloptagjából kiálló 15 tartónyúlvány rendelkezik a 17 áttöréssel, amely lehetővé teszi, hogy a függőleges helyzetű, az adott szintet áttörő 1 csapadékvíz elvezető csövet könnyen át lehessen juttatni az adott szintet tartó 10 kerettest 15 tartónyúlványán.
Áttérve most a 2. ábrára, azon egy 10 kerettest és az azon elhelyezkedő 20 tartógerendák és a 30 födémszerkezet elrendezése látható. Itt kell megjegyezni, hogy a 10 kerettest beépített helyzetében annak 11 oszloptagja a parkolóház külső felülete felé, míg a 12 oszloptag mindig a parkolóház belseje felé néz. Megfigyelhető, hogy a 10 kerettest belső 12 oszloptagjához tartozó 15 tartónyúlvány 15a fogadófelületére ráfekszik az egyik 20 tartógerenda, míg a 11 oszloptaghoz tartozó 14 tartónyúlvány 14a fogadófelületén egy másik 20 tartógerenda nyugszik.
Fo ntos rögzíteni, hogy a leírásban a 30 födémszerkezet magában foglalja mindazon födémkonstrukciót, amely a találmány szerinti épülettípusoknál alkalmazható.
A 20 tartógerendák - amint az a 3. ábrán szemlélhető - úgy vannak kialakítva, hogy a 20 q» tartógerendáknak a 14a fogadófelületen és a 15a fogadófelület fekvő 25 végénél a 20 tartógerenda 21 alsó felületében a 22 alsó fedősíkhoz képest visszaálló 23 illeszkedő mélyedés van kialakítva.
így a 20 tartógerenda 25 végénél a 23 illeszkedő mélyedés és a 20 tartógerenda 24 felső határoló felülete közötti „M” magassági méret célszerűen akkora, mint a 14 tartónyúlvány 14a fogadófelülete és a 13 keretgerenda 13b támasztó felülete, valamint a 15 tartónyúlvány 15a fogadófelülete és 13 keretgerenda 13b támasztó felülete közötti „T” távköz.
A 3. ábra azt is mutatja, hogy a 20 tartógerendának a 25 végén a 26 kibontás is megtalálható, amely arra szolgál, hogy - a 3. ábrán nem látható - 1 csapadékvíz elvezető cső nyomvonalának helyet adjon.
Ebben az esetben, ahogy az a 2. ábrán jól megfigyelhető, a 20 tartógerenda 24 felső határoló felülete éppen egy síkba kerül a 10 kerettest 13 keretgerenda 13b támasztó felületével. így a 20 tartógerendák 24 felső határoló felületei és a 10 kerettestek 13 keretgerendáinak 13b támasztó felületei által képzett síkban könnyedén kialakítható a 30 födémszerkezet.
A 2. ábra azt is jól mutatja, hogy az adott kiviteli alaknál az egyes 20 tartógerendák azok 24 felső határoló felületéből kiálló 3 horgonyzó idomokkal rendelkeznek. Ezek feladata, hogy a helyszínen, utószilárduló anyagból képzett 30 födémszerkezet egységes szerkezetet képezzen a 10 kerettesteken nyugvó 20 tartógerendákkal.
Az adott kiviteli alaknál a 14 tartónyúlványon nyugvó 20 tartógerenda szélességi mérete kisebb, mint a 15 tartónyúlványra helyezett 20 tartógerendáé, de ez nem szükségszerű. A 14 tartónyúlványon és a 15 tartónyúlványon elhelyezett 20 tartógerendák lehetnek egyforma keresztmetszetüek is. Ebben az esetben természetesen a 14 tartónyúlvány és a 15 tartónyúlvány kinyúlása is azonos lehet.
A 2. ábra jobb oldalán, a 15 tartónyúlvány 15a fogadófelületén elhelyezkedő 20 tartógerenda úgy van kialakítva, hogy annak 24 felső határoló felületéből két sorban, egymástól „t” térközzel elválasztva - a 2. ábra lapsíkjára merőleges irányban - egymás mögött helyezkednek el a 3 horgonyzó idomok. A „t” térközt úgy kell megválasztani, hogy a két sorban elrendezett 3 horgonyzó idomok között elhelyezhető legyen a 2 vízgyűjtő elem. A 2 vízgyűjtő elem feladata, hogy az adott parkoló szinten összegyűlő csapadékvizet összegyűjtse. Természetesen a 2 vízgyűjtő elem a 30 födémszerkezet síkjában vagy éppen az alatt van rögzítve.
A 2 vízgyűjtő elem összeköttetésben van a függőleges helyzetű 1 csapadékvíz elvezető csővel, amely a 20 tartógerenda 26 kibontásán és a 15 tartónyúlvány 17 áttörésén van keresztülvezetve az alsóbb parkoló szintekre.
Fontos megjegyezni, hogy sem a 2 vízgyűjtő elem sem pedig az 1 csapadékvíz elvezető cső nem kötelező eleme az építőelem együttesnek, de lényegesen egyszerűsíti a parkolóház szakszerű kivitelezését, és később a problémamentes működését is.
Áttérve most a 4. ábrára azon a találmány szerinti építőelem együttesből kialakított négyszögletes alaprajzú parkolóház részlete látható. Megfigyelhető, hogy a 11 oszloptagból, a 12 oszloptagból és 13 keretgerendából álló 10 kerettestek hogyan helyezkednek el egymás mellett. Az adott ábra bal alsó sarkában lévő 10 kerettest képezheti a parkolóház egyik sarkát. A 11 oszloptagból kiálló 14 tartónyúlvány a legkülső 20 tartógerendát támasztja meg a tőle jobbra eső szomszédos 10 kerettest 14 tartónyúlványával együtt. Míg ezen két szomszédos 10 kerettest 15 tartónyúlványai között a belső 20 tartógerenda helyezkedik el. Az adott 15 tartónyúlványokon átfektetett 20 tartógerenda és a 14 tartónyúlványokon elhelyezett külső 20 tartógerenda között helyezkedik el az a 30 födémszerkezetek, amelyek a gépkocsik parkoló állásait képezi. Ebből adódóan a raszter-kiosztást úgy érdemes kialakítani, hogy az egyes 10 kerettest 11 oszloptagja és 12 oszloptagja közötti távolság összhangban legyen a parkoló autók hosszúságával, míg a szomszédos 10 kerettestek közötti távolság a parkoló autók szélességi mértéhez, és természetesen az azok közötti be- és kiszállást biztosító oldaltávolsághoz kell igazodjon.
Két szomszédos parkoló állás sor között a közlekedő rész található, amelynek 30 födémszerkezetei az egyes 10 kerettestek 12 oszloptagjainak 15 tartónyúlványain átfektetett belső 20 tartógerendákra támaszkodnak.
Az egymás fölötti parkoló szintek kialakításakor a fölsőbb 10 kerettest 11 oszloptagjainak 11c alsó vége és a 12 oszloptagjainak 12c alsó vége az alsóbb 10 kerettest 13 keretgerendájának 13b támasztó felületéből kiálló 13c terhelésátvezető idomokon nyugszik. így egyszerűen kiképezhető a függőleges és a vízszintes teherviselő szerkezet.
Az ilyen négyszögletes alaprajzú parkolóház kiviteli alakoknál a 30 födémszerkezetek célszerűen téglatest alakúak.
Az 5. ábra olyan parkolóház kialakítást mutat, ahol a parkolóház alaprajza kör alakú. Itt is megfigyelhető, hogy a 10 kerettestek és a 20 tartógerendák nem különböznek a 4. ábrán ismertetettektől. A különbség csupán annyi, hogy a 10 kerettestek 13 keretgerendáinak 13a hossztengelyei sugárirányban állnak. Ebből adódóan pedig a 20 tartógerendákon támaszkodó 30 födémszerkezetek körcikk formájúak lesznek.
22145 0 4 ©
V
H
M
Természetesen több szintes parkolóház esetén az egyes szintekre történő feljutást is lehetővé kell tennie az építménynek. Ez megoldható rámpás vagy lejtős kialakítással. De ez nem képezi a találmány tárgyát, így ezt itt nem részletezzük.
A találmány szerinti építőelem együttes felhasználásakor elsőként - a megfelelően előkészített alapra - el kell helyezni a 10 kerettesteket, majd az egyes 10 kerettestek 14 tartónyúlványain és 15 tartónyúlványain át kell fektetni a 20 tartógerendákat, amelyekre a 30 födémszerkezet ráhelyezhető. Adott kiviteli alak esetén a 2 vízgyűjtő elemek, valamint a függőleges 1 csapadékvíz elvezető csövek beillesztése után helyszíni födémbetonozás is elvégezhető. így alakítható ki a kívánt alaprajzú parkolóház.
A találmány szerinti építőelem együttes jól alkalmazható minden olyan helyen, ahol gyorsan, költséghatékonyan, kevés érőmunka ráfordítással és helyszíni szereléssel kell az adott telekmérethez és alaprajzhoz igazodó maximális féröhelyű parkolóházat létesíteni.

Claims (7)

1. Előregyártott építőelem együttes parkolóházak létrehozására, amelynek oszloptagjai (11, 12), továbbá az oszloptagokkal (11, 12) összeköttetésben álló tartógerendái (20), valamint a tartógerendákon (20) nyugvó födémszerkezete (30) van, az oszloptagok (11, 12) pedig felső végük (11a, 12a) környezetében, az oszloptagok (11, 12) oldalfelületéből (11b, 12b) kiálló legalább egy darab tartónyúlvánnyal (14, 15) vannak kiegészítve, azzal jellemezve, hogy egyetlen elöregyártott egységet képező terhelésfelvevő kerettestek (10) vannak kialakítva, ahol egy-egy kerettestet (10) két darab oszloptag (11,12) és azokat egymással összekötő, az oszloptagokkal (11, 12) egyazon anyagból álló keretgerenda (13) alkotja, a tartónyúlványok (14, 15) az egy kerettesthez (10) tartozó oszloptagok (11, 12) keretgerenda (13) felőli felső végük (11a, 12a) környezetében, az oszloptagok (11, 12) oldalfelületéből (11b, 12b) a keretgerenda (13) hossztengelyének (13a) irányában állnak ki, ahol a tartónyúlványok (14, 15) felső síkja (14a, 15a) a keretgerenda (13) támasztófelületétől (13b) távközzel (T) van visszaállítva, a tartógerenda (20) alsó felületébe (21) az alsó fedősíkhoz (22) képest visszaálló illeszkedő mélyedés (23) van bemunkálva, és az illeszkedő mélyedéssel (23) rendelkező tartógerendák (20) legalább egy része a tartónyúlványoknak (14, 15) a keretgerenda (13) támasztófelületétől (13b) távközzel (T) visszaállított felső síkjára (14a, 15a) van ráfektetve, a keretgerendának (13) az oszloptaggal (11, 12) ellentétes támasztó felülete (13b) és a tartónyúlvány (14, 15) fogadó felülete (14a, 15a) közötti távköz (T) és a tartógerenda (20) végének (25) magassági mérete (M) pedig egymással megegyező nagyságú.
2. Az 1. igénypont szerinti építőelem együttes, azzal jellemezve, hogy a kerettest (10) egyik oszloptagja (11) a tartónyúlvány (14) és az oszloptag (11) alsó vége (11c) között az oszloptag (11) oldalfelületéből (11b) a keretgerenda (13) hossztengelyének (13a) irányában kiálló ütköző tartónyúlvánnyal (16) van kiegészítve.
3. Az 1. vagy a 2. igénypont szerinti építőelem együttes, azzal jellemezve, hogy a tartógerenda (20) annak felső határoló felületéből (24) kinyúló horgonyzó idomokkal (3) van ellátva.
4. Az 1.-3. igénypontok bármelyike szerinti építőelem együttes, azzal jellemezve, hogy a tartónyúlványok (14, 15) legalább egy részében csapadékvíz elvezető cső (1) átvezetésére alkalmas áttörések (17) varrnak kialakítva.
: eggs? h hí
I/!
5. Az 1.-4. igénypontok bármelyike szerinti építőelem együttes, azzal jellemezve, hogy a keretgerendának (13) az oszloptagokkal (11, 12) ellentétes támasztó felületén (13b), a keretgerenda (13) támasztó felületéből (13b) kiálló terhelésátvezető idomok (13c) vannak kialakítva.
6. A 3.-5. igénypontok bármelyike szerinti építőelem együttes, azzal jellemezve, hogy a tartógerenda (20) felső határoló felületéből (24) kinyúló horgonyzó idomok (3) egymás mellett két sorban vannak elrendezve, és a két sor egymástól térközzel (t) van elválasztva.
7. A 6. igénypont szerinti építőelem együttes, azzal jellemezve, hogy a két sorban elrendezett horgonyzó idomok (3) közé vízszintes vízgyűjtő elemek (2) vannak beillesztve, a vízszintes vízgyűjtő elemek (2) pedig a tartónyúlványok (14,15) áttörésén (17) átvezetett csapadékvíz elvezető csövekkel (1) vannak kapcsolatban.
HUP2000391A 2019-12-16 2019-12-16 Előregyártott építőelem együttes parkolóházak létrehozására HU231319B1 (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUP2000391A HU231319B1 (hu) 2019-12-16 2019-12-16 Előregyártott építőelem együttes parkolóházak létrehozására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUP2000391A HU231319B1 (hu) 2019-12-16 2019-12-16 Előregyártott építőelem együttes parkolóházak létrehozására

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUP2000391A1 HUP2000391A1 (hu) 2021-06-28
HU231319B1 true HU231319B1 (hu) 2022-11-28

Family

ID=89993237

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUP2000391A HU231319B1 (hu) 2019-12-16 2019-12-16 Előregyártott építőelem együttes parkolóházak létrehozására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU231319B1 (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUP2000391A1 (hu) 2021-06-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3724141A (en) Modular units, buildings and systems
KR100952605B1 (ko) 우수 저류조
US7963072B2 (en) Gazebo structure
CN104314213A (zh) 一种新型大跨度装配式空心井字楼盖
EP0485317B1 (en) Prefabricated modular construction
KR101356245B1 (ko) 층고절감형 3층 4단 콘크리트 슬래브 장스판 공작물 주차장
KR101178168B1 (ko) 건축물의 장스팬 고하중용 아이엠티 슬래브
HU231319B1 (hu) Előregyártott építőelem együttes parkolóházak létrehozására
KR20200076117A (ko) 건축용 중단열 시스템 및 이를 이용한 시공방법
KR100315574B1 (ko) 3-차원 플레이스-온 타입 조립형 구조물
JP7097915B2 (ja) 建物構造物
RU62622U1 (ru) Сборная железобетонная каркасная конструкция многоэтажного здания, рамная конструкция каркаса, элемент перекрытия
US7632042B2 (en) Method, apparatus and system for forming drainage and trench forming systems
Ede et al. Challenges of car pack design in Nigeria
US7581363B2 (en) Method for constructing a multistory building
KR101576215B1 (ko) 건축물 시공용 조립식 프리캐스트 콘크리트 거더
RU2651507C1 (ru) Несущая конструкция многоярусного моста
US1401624A (en) Concrete building-block
RU142157U1 (ru) Сборно-монолитный железобетонный каркас многоэтажного здания
GB2534875A (en) Temporary building structures
NL2011983C2 (nl) Bouwsysteem.
CN220522154U (zh) 装配式肋格构泊车库及建筑物
SE435198B (sv) Flervanings oppen lagerbyggnad, t ex ett parkeringshus
RU2107791C1 (ru) Конструкция многоэтажного гаража
US178852A (en) Improvement in fire-proof construction