HU228733B1 - Method and system for determining position - Google Patents

Method and system for determining position Download PDF

Info

Publication number
HU228733B1
HU228733B1 HU0501024A HUP0501024A HU228733B1 HU 228733 B1 HU228733 B1 HU 228733B1 HU 0501024 A HU0501024 A HU 0501024A HU P0501024 A HUP0501024 A HU P0501024A HU 228733 B1 HU228733 B1 HU 228733B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
radio
lake
channel
gsm
channels
Prior art date
Application number
HU0501024A
Other languages
English (en)
Inventor
Alexander Renner
Raoul Schild
Original Assignee
Siemens Ag Oesterreich
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siemens Ag Oesterreich filed Critical Siemens Ag Oesterreich
Publication of HUP0501024A2 publication Critical patent/HUP0501024A2/hu
Publication of HU228733B1 publication Critical patent/HU228733B1/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W64/00Locating users or terminals or network equipment for network management purposes, e.g. mobility management
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01SRADIO DIRECTION-FINDING; RADIO NAVIGATION; DETERMINING DISTANCE OR VELOCITY BY USE OF RADIO WAVES; LOCATING OR PRESENCE-DETECTING BY USE OF THE REFLECTION OR RERADIATION OF RADIO WAVES; ANALOGOUS ARRANGEMENTS USING OTHER WAVES
    • G01S5/00Position-fixing by co-ordinating two or more direction or position line determinations; Position-fixing by co-ordinating two or more distance determinations
    • G01S5/02Position-fixing by co-ordinating two or more direction or position line determinations; Position-fixing by co-ordinating two or more distance determinations using radio waves
    • G01S5/0252Radio frequency fingerprinting

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Radar, Positioning & Navigation (AREA)
  • Remote Sensing (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)
  • Position Fixing By Use Of Radio Waves (AREA)

Description

ELJÁRÁS MOBIL KÉSZÜLÉK HELYZETÉNEK MEGHATÁROZÁSÁRA ÉS MOBIL KÉSZÜLÉK
A találmány tárgya eljárás mobil készülék helyzetének meghatározására, amely mobil készülék telepített adóberendezések által pont-több pont összeköttetésen keresztül kisugárzott különböző rádiócsatornák vételére alkalmas, legalább egy rádiójel-vevőberendezéssel van ellátva, ahol az eljárás során
a) a rádiójel-vevőberendezés által vett rádiócsatornák alapján legalább egy csatornamintát állapítunk mag,
b) a legalább egy csatornamintát előre megadott referenciamintákkal hasonlítjuk össze, és
c) ezen összehasonlítás kiértékelésével a rádiéjei-vevőberendezés pillanatnyi helyzetére következtetünk.
A találmány tárgya továbbá mobil készülék, amely egy előre meghatározott számú rádiócsatornából legalább egy-egy rádiócsatornán pont-több pont összeköttetésen keresztül rádiójeleket kisugárzó bizonyos számú, teíepí20 tett, eloszlottén elrendezett rádió-adóberendezés által kisugárzott rádiójeleknek legalább egy rádió-vevőberendezés segítségévei történő vételére alkalmasan van kiképezve.
Személyek és jármüvek helyzetének meghatározásához különböző okokból különleges érdekek fűződnek. Például korszerű úthasználati díj' rend25 szereknél a jármüvek tartózkodási helyének meghatározására van szükség annak, eldöntéséhez, hogy a jármű olyan útszakaszon tartózkodik-e, amely díjköteles.
A helyzet meghatározásának egy széles körben elterjedt, korszerű megoldása ón. „Global Posítioning System (GPS) {globális helyzetmegha30 tározó rendszer) alkalmazásén alapul, amelynél műholdak segítségével egy-egy GPS-vevő helyzete méter tartományba eső pontossággal határozható meg.
Ez a módszer a legtöbb helyzetmegbatározásl feladat megoldására kielégítő módszert képez. Hátrányok csak ekkor keletkeznek, ha a heiyzetmegbatározásboz szükséges műholdakkal nincs közvetlen rálátást összeköttetés.
Azonban például a fentiekben említett, úthasználati díj rendszerekkel való összefüggésben történő alkalmazás esetén az a hátrány merül fel, hogy a GPS-jeiek zavarhatok Az olyan rendszereknél, amelyeknél egy úthasználónak meghatározás szerint meghatározott út/utak (útszakaszok) használatáért fizetnie kell, a jogbiztonság érdekében szükség van arra, hogy megbízhatóan megállapítható legyen, hogy egy úthasználó járművével díjköteles szakaszon tartózkodik-e. vagy pedig ezt már elhagyta. Amennyiben „illegális” zavarási kísérleteket hajtanak végre, úgy a zavar nem csak a zavarást okozó személy tartományában, hanem őt meghatározott körben körülvevő tartományban is hat, ami az. úthasználati díj rendszer üzemeltetője számára meghatározott be15 vételi veszteségekhez vezet.
Helyzeímeghaiározásra léteznek más módszerek is, például rádiójelek alkalmazásával, amelyeknél különböző rádiójelek jelfutási Ideje, térerősség mérései stb. alapján egy rádióberendezés helyzete állapítható meg, A legtöbb esetben ezek a megoldások azonban nem biztosítják a GPS-nél elérhető pontosságot és egyszerűséget és továbbra is érvényesülnek a fentiekben az útdíj használati rendszerrel kapcsolatban említett hátrányok.
Az EP 0 631 453 A2 számú szabadalmi Iratból a jelen leírás bevezető részében említett eljárás ismert. Ennél az eljárásnál egy mobil készülékről gyűjtött adatokat, mint rádiócsatornák térerősségét, cellainformációkat stb-., amelyeket telepített adóberendezések segítségével sugároznak ki, egy távoli központhoz továbbítják, ahol osatornamíntát állapítanak meg, és ezt referenciamintákkal hasonlítják össze. Ily módon a központban a mobil készülék helyzete megállapítható. A rádiójel-adatoknak a mobil készülékről a központ felé történő átvitele érdekében a mobil készülék és a központ közöd összelő köttetési keli létrehozni. Ezen összeköttetés fennállása során az adatokat meghatározott időintervallumokban a- központhoz továbbítják.
Μ
.. '1 ..
A találmány egyik feladata, hogy olyan helyzetmaghatározást tegyen lehetőve, amely egyszerű módon és költségkímélőbben valósítható meg.
A találmánynak egy további feladata különösen úthasználati díj rendszerekhez alkalmazható belyzetmeghatározás megvalósítása.
Az előbbiekben megadott feladatok megoldására a bevezetőben említett eljárás továbbfejlesztésével olyan eljárást hoztunk létre, amelynél, a találmány szerint az a)-o) lépéseket a mobil készülékben hajtjuk végre.
A találmány azon a találmányi gondolaton alapul, hogy meglévő vagy járulékosan még létesítendő rádió-adóberendezések alapján egyszerű módon egy rádió-vevőberendezés pillanatnyi tartózkodási helyét állapítjuk meg, és ezáltal egy ilyen vevőberendezést magánál tartó személy vagy jármű helyzetmeghatározását Is egyszerű módon lehetséges.
A vevőberendezés tartózkodási helyétől függően különböznek a vehető rádiócsatornák, úgyhogy egy, ezen információkból képzett „csatornaminta alapján az aktuális helyzetre vonatkozó következtetések vonhatók le, amikorís a pillanatnyilag megállapított csatornamintát előzetesen megállapított referenciamintákkal hasonlítjuk össze.
A találmány esetén már nincs szükség arra, hogy egy központtal kapcsolatot létesítsünk, aminek köszönhetően a belyzetmeghatározás egysze20 rűbben és költségkímélőbben valósítható meg, mivel a minta megállapítása és az összehasonlítás közvetlenül és a többi berendezéstől, mint központtól függetlenül mobil készülék segítségével hajtható végre.
Ezért a találmány a technika állásából ismert eljárásokkal ellentétben különösen jól úthasználati ölj rendszerekhez is alkalmazható, mivel segítse25 gével az úthasználati dij készülékekben a díjköteles szakaszok felismerése a jártban és ezáltal a mobil készülékben decentralizáltan történhet. A díjköteles szakaszok központi felismerése állandóan fenntartandó összeköttetést, nagy adatátviteli sebességeket, az összes jármű nagy összadatmennylségét és ezáltal nem finanszírozható adatkommunikációs költségeket jelentene.
Ezen okból kifolyólag decentralizált helymeghatározási ás szakaszfelismerési tónkcíókat ellátó úthasználat; díj rendszereket létesítenek.
4A találmány szerinti eljárás pontossága egyszerű módon lényegesen növelhető, ha a helyzeímeghatározáshoz járulékosan időben korábban meghatározott csatornamintát alkalmazunk. Alapvetően lehetséges, hogy különböző geográfiai: tartományok hasonló csaiomamintával rendelkeznek, úgy5 hogy egy pillanatnyilag meghatározott csatornamíntának egy referenciamintához való egyértelmű hozzárendelése nem lehetséges. Egy ún. „.minta-történet (előzmény) alkalmazásával, azaz egy vagy előnyösebben több, időben korábban meghatározott csatornaminta figyelembevételével azonban az egyértelmű hozzárendelés lényegesen egyszerűsödik, mivel nagyszámú tartóit) mársy a vevő „múltjának” alapján eleve kizárható.
Egy egyszerű és megbízható eljárási mód szerint a csatornamintát a vett rádiócsatornák csatorna-azonosítóiból képezzük. Figyelembe véve azon ismeretet, hogy meghatározott régiókban csak meghatározott rádiócsatornák vehetők, ily módon már viszonylag pontosan és kis ráfordítással helyzetmeg15 határozás valósítható meg,
A helyzetmeghatározás pontosságát tekintve a találmány szerinti eljárás lényegesen javítható, ha a vett csatornák vételi jel erősség szerint történő sorba rendezése alapján képezünk csatornamintát.
A rádióvevő helyzetváltozása esetén - természetesen az adóelrende26 zéstől függően ~~ a vett rádiócsatornák egy meghatározott időtartamon beiül változatlanok maradnak, úgyhogy a mindenkor megállapított osstornamintaazonosító sem változik. Annak érdekében, hogy ilyen helyzetekben mégis pontos helyzetmegbatározást tegyünk lehetővé, és a helyzetmeghatározás pontossága ne korlátoződjon egy-egy vert csatorna kiesésére és/vagy egy új csatornával való kiegészítésre, a csatornamlnta képzéséhez járulékos kritériumként még a vett csatornák egymáshoz viszonyított relatív vételi jel erősségét vesszük figyelembe. Minfaváitozás ebben az esetben már akkor tapasztalható., ha ugyan a vett csatornák azonosak maradnak,, de a csatornák sorba rendezése megváltozik.
Végül a helyzetmeghatárezás pontosságát tekintve azzal is tovább javítható, ha a csatornamlnta megállapításához nem csak a vett csatornákat vételi jel erősségükre vonatkoztatott sorba rendezését alkalmazzuk, hanem ha a csatornaminta meghatározásához járulékosan még a pontos vételi jel erősséget is figyelembe vesszük. Addig, amíg a helyzeíváitozás esetén ugyan az egyes csatornák vételi jel erőssége változik, azonban a csatornák sorba rendezése önmagában változatlan marad, ezen járulékos Intézkedés nélkül pontos belyzetmeghatározás nem lenne lehetséges. így azonban már a térerősséo változása alapján - a rádiócsatornák sorba rendeződésének változása nélkül - helyzetváítozás állapítható meg, és így az eljárás pontossága növelhető.
Ezen a helyen megjegyzendő,. hogy a térerősség mérési pontossága különböző befolyásoló hatások, mint például visszaverődés, törés stb., miatt gyakran csak erősen korlátozott, A rádiócsatornák sorba rendezéséhez azonbán a pontosság rendszerint teljes mértékben kielégítő, a pontatlanságokat azonban azokban az esetekben, amikor a térerősségeket tényleges értékük1.5 kel a csatornaminta megállapításába bevonjuk, figyelembe kell venni.
A találmány szerinti eljárás különösen egyszerűen és meglévő infrastruktúrával valósítható meg, ha a minta meghatározásához közvetítő (broadcast) rádlöcsatornákat alkalmazunk, amelyeket például GSM rádióhálózatokban vagy az URH frekvenciatartományt alkalmazó közvetítő rádlóháíó20 zatokban alkalmaznak.
A minta meghatározásához célszerűen cella rendszerű rádióhálózat rádiócsatornáit alkalmazzuk, és a rádióvevő mindenkori tartózkodási cellájának azonosítóját a minta megállapításához alkalmazzuk. Különösen előnyös, mivel széles körben elterjedt, ha ezzel kapcsolatban GSM közvetítő csatorna25 kát alkalmazunk.
A nádíőhálózaf cella rendszerű szerkezetének köszönhetően a helyzetmeghatározás, illetve a hely behatárolása tovább kónnyííhetö, mivel a rádióadó felé a cella-azonosítást továbbítjuk, és így a meghatározott esatornamlntávai (csatornámintákkat) összehasonlítandó referenciaminták száma erősen csökken.
A bemutatott, találmány szerinti eljárás alapvetően alkalmas arra, hogy önálló helyzetmegbatároző rendszerként működjön. Különösen előnyös -az eljárás azonban, ha egy másik független heíyzefmeghatározási eljáráshoz kiegészítő eljárásként kerül alkalmazásra, különösen ha független helyzefmegbatározásí eljárásként műholdas heiyzetPieghafározási rendszert alkalmasa zunk.
A referenciaminták megállapítása vagy a helyzetnek egy független helyzetmeghatározási rendszer, mint GPS segítségével történő meghatározásával és a csafornamintáknak ebben a helyzetben egyidejűleg történő mérésével valósítható meg. Egy lényegesen egyszerűbb, rendszerint azonban keld vésbé pontos módszer szerint a csaternamíntát egy meghatározott helyzethez számítással állapítjuk meg. Amennyiben a találmányhoz GSM mobil rádió rendszert alkalmazunk, ügy a tényleges, mén csatorna-mintákban rendszerint különböző hálózatüzemeltetőkhöz tartozó rádiócsatornákon vett jeleket veszünk figyelembe. Különösen pontosan és egyszerűen állapíthatók meg a re15 ferenciaminfák - amelyek ekkor egyben a legaktuálisabb státusszal rendelkeznek - oly módon, hogy egy megállapított csatornamintát vagy egy ettől függetl enül megái l ap ított hely zetet egymással kapcsolatba hozunk és referenciamintaként tárolunk.
Ez különösen egyszerűen és pontosan valósítható meg, ha a független helyzetmeghatározást egy műholdas (műholddal támogatott) helyzetmeghatározásí rendszer segítségével hajtjuk végre.
Az említett feladatok megoldására továbbá a bevezetőben megadott mobil készülék továbbfejlesztésével olyan mobil készüléket hoztunk létre, amely a találmány szerint a vett rádiócsatornák alapján csatornaminták meg25 állapítására alkalmas kiértékelő eszközökkel és legalább egy, referencla-csatomaminták tárolására szolgáló tárolóval van ellátva, továbbá kiértékelő eszközök vannak elrendezve, amelyek a legalább egy megállapított csatornamíntának referenciamintákkal való összehasonlítása révén a rádió-vevőberendezés helyzetének meghatározására alkalmas eszközök.
Egy előnyös kiviteli példa esetén a rádió-vevőberendezés a vett rádiócsatornák alapján csatorna-minta megállapítására alkalmasan van kiképezve, •'Ύ és továbbá a legalább egy tároló a rádió-vevőberendezéshez közvetlenül van hozzárendelve, ily módon a csatornaminta meghatározása és az összehasonlítás közvetlenül és a többi berendezéstől függetlenül' a vevőberendezés segítségével hajtható végre. A „rádió-vevőberendezés alkalmasan van kiképez5 ve” megfogalmazás alatt -az Is értendő, hogy például egy meglévő vevőberendezés egy megfelelő modullal kíbévitbető, amely modul hardver és szoftver szempontjából a: csatorna-meghatározás és a mínta-összehasonlítás végrehajtására alkalmasan van kiképezve.
A találmány szerinti rendszer - különösen költségek szempontjából i<) előnyösen valósítható meg, ha a rádió-vevőberendezés mobil rádió adó-vevőberendezésként van kiképezve, különösen GSM-szabvényon alapuló berendezésként, mivel ily módon a már eíterjedíen meglévő berendezések hasznosíthatok.
A találmány szerinti rendszer további előnyős kiviteli alakjaira már az 15 eljárási igénypontok tárgyalása során kitértünk,
A találmányt az alábbiakban előnyös kiviteli példák kapósán a mellékelt rajzra való hivatkozással részletesebben Is ismertetjük, ahol a rajzon az
1.. ábrán egy találmány szerinti helyzeímegbatározási rendszer, a
2. ábrán sgy beíyzeímeghaíáfözási rendszernek egy kiviteli alakja20 nak vázlatos képe,, a
3. ábrán egy helyzetmeghatározási rendszernek egy további kiviteli alakja vázlatos ábrázolásban, amely távoli kiértékelő egységgel áll kapcsolatban, a
4. ábrán egy GSM mobil rádióhálózat példaként!, Ismert cella rend25 szerű szerkezete látható, és az
5. ábrán vevőberendezéseknek elosztott rádió-adóberendezések segítségévei történő beiyzeimeghaiározásál szemléltető vázlat látható.
Az 1. ábrán példaképpen FAR jármű helyzetének meghatározására 30 szolgáló SYS rendszernek egy kiviteli alakja látható. Az FAR jármű Ö8E jármű -készülékkel van ellátva, amely ügy van kiképezve, hogy hozzárendelt
AMI, AN2 antennákon keresztül egy globális halyzetmeghatározó rendszer (GPS) részét képező SAT műholdakról jeleket tudjunk fogadni, másrészt telepített FSE rádióadóktól rádiójeleket tudjon fogadni és adott esetben rádiójeleket tudjon vevőállomásokhoz továbbítani. Az ilyen O8E jármű-készülékek különösen dijhssznáiafí rendszerekben jármüvek helyzetének mghatározásával kapcsolatban kerülnek alkalmazásra, ahol az úthasználati díj rendszereknél meghatározott útszakaszokon való áthaladásért fizetni keli.
Ahogy az alábbiakban még; többször említjük, a találmány egy cella rendszerű mohi! rádiórendszer, mint például GSM (Global System fór Mobile Communication, globális rendszer mobil kommunikációhoz) alkalmazásával kapcsolatban ismertetjük, amely bizonyos előnyöket biztosít, amelyre még szintén kitérünk. Itt azonban előzetesen említjük, hogy > a találmány egy járulékos helyzetmeghatározási rendszer, mint GPS nélküli „Stand-alone” (önállóan működőképes) rendszerként is alkalmazható, a fentiekben említett OSE jármű-készülék ebben az esetben szükségszerűen csupán egy megfelelő rádiójel-vevőberendezéssel és adott esetben rádiójel-adóberendezéssel van ellátva;
> a beíyzetmeghafározás nincs járművekre korlátozva, hanem személyek stb. helyzetének meghatározására is alkalmazható, amelyek megfelelő rádióvevővel és adott esetben rádióadóval vannak ellátva;
> a találmány nem: csak úthasználati díj rendszerekkel kapcsolatban alkalmazható. hanem általánosan helyzetmeghatározásra alkalmas;
> a cella rendszerű rádióhálózatok, mint például GSM, alkalmazása előnyős, alapvetően viszont bármilyen rádiórendszer alkalmazható, amelynél több elosztva elrendezett adó-vevő berendezésekről adójeleket különböző· rádiócsatornákon állandóan vagy meghatározott Időintervallumokban egy pont-több pont összeköttetésen keresztül kisugároznak. Ezenkívül több rádiórendszer, például GSM és UMTS, valamint URH-rádiómüsorszórás,, egyidejűleg történő alkalmazása is lehetséges a csatornaminták megállapítására, amennyiben a vevőberendezés megfelelően van kiképezve, illetve több vevőberendezés egymással megfelelően kapcsolatban áll,. hogy főbb rádiórendszerrel kommunikáljon.
Az ŐSE jármű-készülék a 2. ábra szerint GPS GPS-modulial, amely
AMI antenna segítségével műholdakról adójeleket képes fogadni, és egy AN2 antennával összekapcsolt GSM rádió-vevő- és -adóberendezéssel van ellát5 va, amely például GSM-rádiómodulkent lehet kiképezve.
A globális helyzetmoghatározó rendszer (GPS) segítségével történő helyzetmeghatározás szakember számára Ismert, és ezért erre Itt részletesebben nem kívánunk kitérni. A találmány szerinti, az alábbiakban a cella rendszerű GSM-ráőiórendszar segítségével részletezett rádló-helyzetmegha10 tarozás az alábbi gondolaton alapul. A rádiórendszer elosztott adóberendezései mindenkor meghatározott rádiócsatornákon, rendszerint ún. „broadcast” (közvetítő) rádiócsatornákon sugároznak ki rádiójeleket. Ezek a rádiójelek „csetomamintát” képeznek, amely a csatornamlnta vevőjének helyzetétől függően változik. A megállapított csatornsmíntának előzetesen meghatározottre~ ferenolamintákkai való összehasonlítása révén - amely előzetesen meghatározott referenciamintákhoz, egy helyzet van hozzárendelve - a vevőberendezés helyzete meghatározható.
Ahogy a 2. ábrából kitűnik, az ŐSE jármű-készülék a találmánynak egy kiviteli alakja szerint SPE tárolóval, például gyorstárolóval (flash) van ellátva, amelyben a referenciaminták vannak tárolva, ahol alapvetően természetesen arra is van lehetőség, hogy ezek a referenciaminták a GSM- és/vagy GPSmodclnak egy tárolójában vannak tárolva. A megállapított csatornamintáknak a referenciamintákkal való összehasonlítása ekkor magának a jármű-készüléknek a segitségével valósítható meg, ahol a kiértékeléshez a GPS- és/vagy
GSh/l-modol megfelelő processzor- és tárolóeszközeit alkalmazzuk. Természetesen járulékos, saját tároló- és processzoreszkozők alkalmazása Is lehetséges.
A fentiekben ismertetett kiviteli alak a jármű-készülék segítségével történő önálló független helyzetmeghatározás előnyét nyújtja, ami egy központi '0 kiértékeléssel szemben a függetlenség előnyét nyújtja, a központi kiértékelésre az alábbiakban még kitérünk. Egy ilyen, magában a járműben történő kiér~ 10 tékelés adott körülmények alatt azonban nagyobb ráfordítást igényét, mint a központi kiértékelés, és a referenci'amfnta-adatbankfok) aktualizálása ebben az esetben nagyobb ráfordítást igényéi.
A 3. ábrán ís látható egy 08E jármű-készülék, amely szintén GSM- és
GPS-moduibál ált. azonban a referenciaminták számára nincs járulékos tárolóeszköz elrendezve. Az OÖE jármű-készülék ebben az esetben a GSM GSM-moduion keresztül egy távoli, az QBE jármü-készüléktöl külön kiképzett AWE kiértékelő egységgel rádlőösszekőttetésben áll, ahol az AWE kiértékelő egység egy megfelelő rádióvevővel, rendszerint egy BMP adó-vevő berendelő zéssel van ellátva, A megállapított csatornamintákat, illetve a megállapított csatornákra vonatkozó Információkat fádlóösszekőttetésen keresztül az AWE kiértékelő egységbe juttatjuk, amelyben a referenciaminták egy SPE! tárolóban vannak táróivá, és az AWE kiértékelő egység segítségével helyzetmeghatározást hajtunk végre, ahol az AWE kiértékelő egység ennek érdekében hardver és szoftver vonatkozásában megfelelően van kialakítva. A megállapított helyzetet ekkor ismét az BMP adó-vevő berendezés segítségével a járműkészülékhez továbbíthatjuk, és/vagy például egy úthasználati díj rendszerrel közölhetjük, amely számára a belyzstadalok például elszámolás érdekében fontosak,
Az alábbiakban egy további· lehetséges megoldásra térünk ki röviden.
Alapvetően lehetőség van arra, hogy - ahogy a 2. ábra kapcsán Ismertettük a kiértékelést magával a jármű-készülékkel hajtjuk végre. Arinak érdekében, hogy az összes referenciamintát ne kelljen az O8E jármű-készülék SPE tárolójában tárolni, olyan megoldás hozható léire, amelynél a referenciamintákat tartalmazó adatbankot az G8E jármű-készülék mindenkori helyzetétől függően a legújabb (aktuális) állásba juttatjuk, aminek érdekében a vonatkozó, mindenkor releváns referenciamintákat egy központi adatbanktól az ŐSE járműkészülékbe juttatjuk, és ott tároljuk,, mlo más referenciaadatot a tárolóból törlőnk.
A 4. ábrán vázlatosan egy nagy kiterjedésű terület ellátására alkalmas cella rendszerű hálózat látható. A cella rendszerű hálózatok a teljes terület amelyen a hálózatot üzemeltetjük ~~ un. rádiócellákra való felosztásán alapul· nők, amelyeket egy-egy aiapáílomás lát el ^részletesebb ismertetést lásd a Walke, Sernhard: „Mobilfunknetza und ihre Protokolle, 1. kötet, Alapismereték, GSM, UMTS und andere zellulare Mobiltunknetze, Stuttgart: Teubner (In5 formationstechnik)). Ahogy a 4, ábrából kitűnik, az egyes alapállomásoknak az összesen rendelkezésre álló frekvenciacsatornáknak csak egy részét szabad hasznosítania, amelyeket szomszédos cellák által történő zavarások elkerülése érdekében- csak egy megfelelően nagy távolság fennállása esetén ismét alkalmazni lehet. A 4. ábrán az F-( n ~ 1, 2, 3, ... n) a vonatkozó cellák10 bán alkalmazott frekveoclacsaforna-csoportokat jelöli.
Az ábrán a cellák idealizálva, szabályszerű, hatszögekként vannak ábrázolva, ami azonban topográfiai és környezetre visszavezethető körülmények miatt csak megközelítően felei meg a tényleges adottságoknak. Reális esetben a rádíócellák külső alakjukét tekintve szabálytalanok és ezenkívül '15 egymást 10-15 %-ban átfedik, hogy a cellák peremtartományában lévő mobil rádióállomások az alapáilomások között választási lehetőséggel rendelkezzenek.
Mindegyik alspáilomás egy vagy több csatornán, az ún. közvetítő csatornákon '{Broadcast-Control-Channel - 8CCH) keresztül különböző informáld dókat pont-több pont összeköttetésen keresztül telepített állomás felől a rádiőcelia mobil állomásai felé küld olyan információkat, rmnt a hálózat azonosítására szolgáló információkat, meghatározott funkciók rendelkezésre állásét, a telepített állomás és a. szomszédos telepített állomások által alkalmazott frekvenciákat stb. Mindegyik csatorna csatorna-azonosítóval van ellátva, pél· dáuí a különböző csatornák számozva vannak.
Egy-egy mobil állomás egyrészt a pillanatnyi cellához tartozó közvetítő csatornát (csatornákat), másrészt más, rendszerint szomszédos cellákhoz tartozó broadcást-csatornákat tud fogadni. Rendszerint nem csak azon hálózatüzemeltetőnek a csatornái, amely hálózat-üzemeltetőhöz a vonatkozó mobil
3ö állomás tartozik, hanem más hálózafruzemeltefok broadcast-csatornái is fogadhatók, amelyek ugyan többnyire kevesebb Információt tartalmaznak, ahol ezek azonban a találmány szempontjából egyébként sem relevánsak.
Az alábbi táblázatokban próbaüzemben jármű-készülékkel megállapított csatornamíntákra vonatkozó különböző példák és azoknak a jármű mozgása következtében tapasztalható változásai- vannak megadva. Ezenkívül egy egyszerű példa képesén az 5. ábra segítségével a találmány alapvető elvét mutatjuk be.
Előzetesen azon kritériumokat foglaljuk össze, amelyeknek segítségével a csatorna-minta összeállítása. Illetve a vevőegység helyzetének meghatározása történik;
> A legegyszerűbb lehetséges változat szerint a vett csatornák alapján állítjuk össze a csatornamintát; Egy ilyen egyszerű csatornaminta például az 1a-~1f táblázatokban lévő információkkal úgy nézne ki, hogy a 84, 95, 96s 37, 105, 1-Ö9, 118 számokkal jelölt csatornákat [lásd a csat) oszlopot! vétele valósul meg.
> Ez a minta azzal finomítható, hogy a vett csatornákról listát állítunk öszsze, ahol a csatornák sorba rendezése a csatornák vételi jel erőssége Íd8m oszlop) szerint történik, A csatornáknak az la táblázat szerinti sorba .rendezése például a következő: 84, 96, 109, 105, 116, 97, 95. Itt megjegyzendő, hogy az itt alkalmazott jelölés esetén mindenkor a vett alapáltomás csatornája - ebben az esetben a 84 számú csatorna ~ a sorban az első.
> A minta összeállításának egy további kritériuma a mért térerősség értéke (dSm oszlop) önmagában. Itt azonban utalni kell arra, hogy a térerősség egyrészt az időjárásra és a napszakra való tekintettel ingadozásoknak van kitéve, és- geográfiai és topológiai adottságok a rádióhullámok terjedését szintén befolyásolják, Különösen szorosan egymás- mellett lévő vételi térerősségű csatornáknál ezért - a csatornák sorba rendezését önmagát Is érintően - a minta értékelése ezen befolyásolási tényezők különleges figyelembevételével kell, hogy megvalósuljon, hogy a hibás eredményeket kizárjuk.
Cellás rádiórendszerek alkalmazása esetén a minta összeállításának egy lényeges kritériuma a pillanatnyi rádtócellák azonosítása például az
1a-1f táblázatokban az 5BB3 azonosítóval ellátott cella („cella oszlop)·, > További információk, amelyek figyelembe vehetők, a .hálózat-üzemeltetőről való Információk. Az ábrákon ez az Információ a PLMN oszlopban 5 található. Például a „023203” a mobil rádióvevőhöz tartozó hazai hálózatot, míg a „ÖOÖQOÖ” jelölésű csatornák „idegen” hálózatokhoz tartozó, azonban ennek ellenére a vevő által vett közvetítő (terjesztési) csatornákat jelöl. Rendszerint azonban nem .állapítható^ meg, hogy melyik háiózat-űzemoltofőroí van szó, > A minta-ősszehasoníítás végrehajtása során a vevő „míntaelőzményelt” is figyelembe vesszük, azaz az aktuálisan megállaottott minta mellett egy vagy több. Időben korábban meghatározott csatornamínfát szintén figyelembe veszünk, aminek révén a helyzefmeghatározás pontossága és egyértlernüsége lényegesen javítható. Ez különösen cellás rádiőrend15 szereknél azon okból kifolyólag előnyös, mivel az alkalmazott rádiócsatornák megismétlődnek, így például az összes FI (F2.; F3 stb.) jelölésű cellákban a 4, ábra szerint azonos rádiócsatornákat alkalmazunk. Ezáltal különböző cellák tartományában azonos vagy legalábbis hasonló csatornaminták keletkezhetnek. Az ebből adott esetben származó tőbb2Ő értelmüségek kizárása érdekében a helyzetmeghatározáshoz a mintaelőzményeket Is felhasználjuk mivel ekkor eleve kizárhatjuk a lehetséges helyzetek többes számát.
A részietekhez még egyszerűsített módon az 5. ábra segítségével és ehhez csatlakozóan egy próbaüzem során meghatározott csatornarolnta-so25 rozétokra, ahogy az 1 a-1 f, 2a~2c és 3a~3e táblázatokban meg van adva, kívánunk kitérni.
Az 5. ábra több, telepített SE1-SE8 adóegységet mutat, amelyek közül mindegyik saját közvetítő k1~k6 csatornái sugároz. Az alábbiakban idealizált módon abból indulunk ki, hogy mindegyik csatornának a vétele az adóegység körül csupán egy meghatározott sugáron beiül lehetséges, ahol ez a sugár az összes csatornára vonatkozóan azonos. Ezenkívül abból Indulunk ki, hogy az összes csatorna az adóegységtől való távolság növekedésével tapasztalható jelgyengúlés vonatkozásában azonos tulajdonsággal rendelkezik. Ezenkívül a kisugárzott rádiójelekre ható, a környezetre visszavezethető befolyásolásokat itt nem vesszük figyelembe.
Amennyiben különböző Fí- F7 adót, például a fentiekben említett, járműben lévő QBE jármű-készüléket vizsgáljuk, úgy az összeállított csatornamintára vonatkozóan az: alábbiak állapíthatók meg:
Ft adó: Az FI adó csupán az SE1 adóállomás vételi tartományában helyezkedik el és így tehát csupán a k1 csatorna vétele lehetséges.
F2 vevő. Az. F2 vevő az SE1, SE2 és SE4 adóállomások vételi tartományában helyezkedik el. A csatornaminta ezért, a ki, k.2 és k4 csatornákból képződik. A vett csatornák jelerósség vonatkozásában történő sorba rendezése az alábbiakat eredményezi: ki > k2 > k4.
F3 vevő: Az F3 vevő ugyanúgy, mint az F2 vevő, az SE1, SE2 és SE4 adóállomások vételi tartományában helyezkedik el. A esatornamlnta ezért a ki , k2 és k.4 csatornákból képződik. Az F2 és F3 vevők helyzetének csupán ezen információ alapján történő megkülönböztetése nem lehetséges. A vett csatornáknak vételi jelerosségükto! függő sorba rendezése .azonban az alábbiakat eredményezi: k4 > ki > kz, úgyhogy ezen információk alapján a hely2ö zetek megkülönböztetése válik lehetővé..
F4 vevő; Az F4 vevő az F3 vevőhöz viszonylag közei helyezkedik el, azonban az SE2, SE4 és SE5 adóállomások kisugárzás! tartományában, ami által csupán a k2, k4, kő csatornák által képzett csaíornaminta révén az F3 vevő pozíciójától való megkülönböztetés lehetővé válik. Pontosabb heiyzet25 meghatározás itt Is a csatornáknak a vételi lelerösségúk szerinti sorba rendezésével válik lehetővé, éspedig az alábbiak szerint: k4 > k2 > kS,
F5 vevő: Az F5 vevő az SE3 és SE5 adóállomásoknak a vételi tartományában található, ezért a csatornaminta a k3 és kő csatornákból képződik. A vett k3 és k5 csatornáknak vételi jelerősségűk vonatkozásában történő sorba helyezése az alábbiakat eredményezi: k5 > k3,
F3 vevő: Az F6 vevő szintén az SE3 és SE5 adóállomások vételi tartó··
:.s
Hiányában he-lyezksdik el. A veti csatornáknak vétek jelerősségük vonatkozásában történő sorba rendezése azonban az alábbiakat eredményezi: k3 > k5, úgyhogy ezen csafomamint-a alapján az F5 és F8 vevők helyzeteinek megkülönböztetése válik lehetővé.
F7 vevő: Az F7 vevő szintén az 8E3 és SE5 adóállomások vételi tartományában helyezkedik, el, azonban járulékosan még az SES adóállomás vételi tartományában is, úgyhogy a vett k3, k5 ás kS csatornákról való- információk alapján belyzeímegkülönbőzíeíés válik tehetővé. A helyzetmeghatározás a esatornaminía finomítása révén a k3, kő, kS csatornák kS > kő > k3 sorba rendezésével pontosabbá válik.
Az alábbi táblázatokban „valós” csatornaminták, azaz tesztklsérlet során meghatározott csatornaminták vannak megadva és az. alábbiakban ezeket ismertetjük. Az egyes táblázatok második sorában mindenkor az az időpont szerepei amelyben a csatornaniíntát határoztuk meg. A negyedik sor
IS mutatja mindenkor a kijelzési utasítást „.afmoní” mutatja, amellyel az egyes vett közvetítő csatornákról való információkat kijelezzük.
Ahogy az 1a~1f táblázatokból továbbá kitűnik, azon jármű, amelynek helyzetét meg kívánjuk határozni, a 18:.07:34 és 18:07:40 közötti teljes időintervallum alatt az 5B83 cellában tartózkodik, A vett 34, 95, 96, 97, 105, 109,
2.0 116 csatornák sem változnak ezen időintervallum alatt Az 1a~1c táblázatokbán a 84, 96, 109, 105, 116, 97, 95 csatornák sorba rendezése és a vételi térerősség önmagában sem változik, úgyhogy ezen (azonban nagyon rövid) időtartam alatt a helyzet vonatkozásában változás nem álíapítbató meg.
Az 1d táblázatban azonban a sorba rendezés vonatkozásában válto25 zás állapítható meg, mind a 105 és 109 csatornák, mind a 97 és 95 csatornák helyüket felcserélték. Ez a minta az 1 e és 1 f táblázatokban figyelembe vett időpontokban már nem változik.
Az la-lt táblázatokkal kapcsolatban megjegyzendő végül, hogy agy „idegen szolgáltatódnak egy csatornája, éspedig a 96 csatorna az a csatorna, amely a legerősebben a vevő tartózkodási helyén vehető.
ö ·«>
OÖ «5
Ο '«5
Τ3
Φ
Ω c
fc £0
Ο
X η» >
£fc >
X?
<
Ε
Φ 'Φ
-4·^ φ
:·>»<
•^vjt
Q .,χ:
Φ
Ν φ
OT
-ο φ
ο £~ ςρ ·**' «5 ίΛ
Ο cö
Ό’
Ο ίφ
ΦΙ 00 ,Ο 00 ί ν- <η > rn χ-rn >
Ο
Ο
CŰ τ- «3 ,· ο <0 * ν en > rn <o m
ητ oö x
α dd o \—’
Φ «5
Φ <0 '0
Ö>
C0
C0 o
rO
CM m
o
O
Ω ’~ £0
O o xr
-χ< cm o o 00 O 00 00 CÖ O ,<™ <0 o x&w ¢25 fx>
~™ en o co o en o o ix
MZ o
o o
o o
o o
o cö
CÖ o
m co rn o
CÖ on cö cö o
en
CQ rn o
o o
<0 o
o o
O o
<0 o
o o
o o
Ö
O o
o
X''· o o CM 0 SM (fí X E 03 0 OÖ 00 í £ Ω 00 φ en 00 í CÖ X l UÖ X i OÖ X í X™ 00 5 }
03 y> x re X on X m
0. iwA ö M x 00 <M CM
0 £X
£2 c ö o
m <» o E ·>·,>' SS xt 'SÓ SS ö 0} 00 X lO
X c& X X .£2 00 X < on o> ό <·.·> r O Ó>
o > O 0 0 o Ö ío o x— X··· $·**··
X «5 «5
Ο «3
Φ υ
-rő
X φ
Ω
ί.Ώ τ>
X §
ίΧ
-tv' «3
Φ
Ο >
δ>
X
CÖ cd >
ά.
Ο
Ο e ,”, '”5 . V 4 * φ«4 ίβ
Ν
X ,0
Μ8 φ
-φ ω
-4—’
Ο
X
Φ
Ν
Φ
Φ
Ω ώ
ο <Ο
Ω co Ο <ο
Τ' CO Ο 03 ο
Ω
ο xr o CCS }
«3 Ζ
Ω
Ω Ω QÖ JS 35 03 Ü3 C0 O Ó XT ί
Q W3 5$
z”S Ω o
5 Ω ·< d J Ω kijí Ö
Φ 03 03 Ω
Ο φ Φ Ό ζ Ω Ω z 03 Ω O Ω
7? Γ3 Ω CO s Cd Ω 03 O O
ίΰ <5 Cd Ω Ω 0.3
:2, Ο> O O Ω
Ο Λ’Λ Ο Ν ε £Ö Ω ía E Ω tö C0 Ω Ω
Ω bsí u TS í
dl ω ’Z}' ω co
X r-j ν- Xt X
C C ο Y'í
O o
Φ «3 X < w 7> s .c X Ω E x < ÍB 7$ xr 33 Ω σ>
> ο Φ o O Ο Φ o
Ο
Γ·**
Ω
Ο
Ο ο
ο ο
ο
Ο
C.O ν~
Ω Ω ’>· (
03 t—' ν— Ω Ω i I
X}· ,-j.
Ω Ο Ο 03 Ω Ο Ω Ω Ο 03 Ω Ο
Ω
Ö
Ω
Ω
Ω
Ο
Ω
Ω
ΟΙ
Ω
Ω
Ω
Ο
Ω
Ο
Ω
Ο
Ο
0G0G0G 000C η> ω ν ν 0- Ω ÖÖ Ω
Ω Ω Ω 03 Ω 03 Ω Ω
ÍX3 Ω Ω ν-~ ω σ>
X ίβ <Λ ίχ>, ο
όό ο
ίά •2
C ο
ο εν ·>*<
«ϊ
Ν
Λ
ί.ί.
Φ £~
Φ
Φ
Φ >
Φ c
ο φ
(fi
Ο _Φ φ
φ
Ό 'φ σ>
ο
Λ «
X £
Ό ο;
<
<λ >
δ)
X £Χ
Ü
Ο ε&
φ ο
<=>
X
Φ •φ φ
»* ;Q
Φ
Ν ίΛ «Λ <ο
Φ
Ο £~ ζ
ίΛ
X-J.
ο ν>
<λ εο ίΛ
Ο «Λ ίΛ <λ ίΛ ο
<Λ ίΛ ίΛ
Ο ίΛ ÖQ ν~ Q (Ο ι
7“ οο ν~ Q ίΛ «
Ο
Q εό
Ο ο -λ~~ α ο < Φ ο □ w ο <Λ Ο
Ο 5* <Λ
C3 ‘ Ο χ ίΛ α* £* ο ο Ο ο ο ο
ο ο
ο ο
ο ο
ο ο
ο σ> <ο ίΛ CM
Ο £Λ ίΛ ίΛ νλγ ο
ίΛ ίφ ίΛ ίΛ
Ο ίΛ ίΛ <9
Ο
Ο ίΛ ίΛ ίΛ ίΛ
Ο ίΛ ίΛ
Ο
Ο
Ο
Ο
Ο
Ο
Ο
Ο
Ο
Ο
Ο
Ο
Ο
Ο
Ο
Ο
Ο
Ö
Ο
Ö
Ο
C C «3 ί’ C ίΛ ίΛ «0 εο
«3 φ 03 «Λ ίΛ ί- 0- εο ίθ
Ό $ ί { ι ί
ώ Χ w> Λ <ο ί--. ίΛ ίΛ ifi 533
Ks. Λ t* Ό' φ ίΛ 03 ίΛ ίΛ ίΛ
Q.
η C
S , .· £ C8 ίθ ί£> ιπ
00 3Λ .< íí? «3 0·< Ο Ο V 03 03
Ο ο Ο φ Í.Í V**' X’”
I*»*» φ
£5
Ο
Ο te ο
ά?
ε ώ
Ο «5
c. ος Ο te •+W
R5 ίή Ο £Χ >
Ο <
-α>
te «X».' ’Ο
Φ
Ν ί/>
ί/Ί ό
<Λ <8 «3 <«
Ο
C0 (Ο >ίχ>
Ν <Κ3 >
© tó tó ί>
&.
Ο
Ο
Ω3
Ο
Ο
JS te ο
Χίο
Ο J3 te
<0 Ο
te νΟ
0 XV
'-~3 ο
ο
•ξ--- Ν
ο ίΛ
ό ϊ2
te
g ™ί
C
C
ίΛ Οί Ο ,. Ιό ν... ύβ
Ο Ο 1 Ο 1 ói ί
γ^ 50 ιβ 83 V ν
Ο Ο te Ο ί ói ί
ο
XT Q r-' ι 50 1 spx· { ί
C0
CÓ £Ώ CO Ό Ο xr ! xt ί tej ί ί
ιό Ζ
Ο ο Ο Ο ο ο ο
ο < ο ο <0 <~ί ο ο ο
Ιβ ιό α Ο ίό ο ιό ο
Ο ο ι'ό ο 03 ο ο
ο «ΛΧρ ο Ο Ο ο ο ο ο
ο x£s ο Ói ο Ο ο ο ο ?~*ί
ο Ö ói ο ο CM ο ο
ο ο ο Ο ο ο
ÓJ CU Οί ο Ói ο OS ο ο
Ο Q α Ο ο ο ο ο
ο ε 83 Xt σ> ο ο> ο τ-
ο 83 Ο ώ ιρ ο- ο~ 03 ο
ι X? i Ί ί ί ϊ '
tej φ χτ ο tej 50
ci tej κ». XJ xt C) C0 Ο
σι α.
χτ· ν·,·
S Ö Ο
'Λ’ •Λ Β tej <-- < ,· ·--.' '8$ ΧΓ 50 <Τϊ Ο
< <7? ..C .&> ·< 50 Ο 50 Ο χ·'· όΐ
> ο te Ο Ο Ο £ ο ?--' Λ·>Λ, Υ
óf
V3 ·*>* tö tö x
o cd o
σ>
O
X
Ό tö o
CM
CL
Φ ΐ—L.
'85
Φ X > o >0 «5 c
ο
Φ «5 £í>
O co x?
íé
5» x
5» '«5 φ
Q co l·» «3 y>
o >
Φ
X x
X s>
CL o
o co
Cd o
JS
Φ O” O és
Φ o
N cg
X c
eű o
ω 'Φ
->
Φ
-+^«· :O φ
N fft
í.0 =O
Φ o
o oo tö
-ξ-ί
O
2s
JC
O
<n tö a γ.„
! ) i
Q t Ύ
Q
O v~ 1 Ϊ v- 3
03
tö 03 83 tö Q O X t Ν' ! N’ í
o tö a O o a
< o o o
co o co o
o o o
a tö> o
o o o o o
a CN o CN o
o o
X <□ CN o o
o o o O o
E co o
ÍÖ co Ό cp <4 tö t tö> í tö ! tö í
Φ 'tf· co v_- . N T o
a. s~ xí’
o
X ρ Φ o -xf ín !-O
•X a o X —
O O $·-·>-· v·*·
tö tö
Ltö
-81 000000 0000 (2 íö o
Mrú o
«.>
V o
fí>
o c
o «5 £
Ο ·<.«ί íö co ο
'«3 ~σ »
Q εο
Ό
X
X >
ο <ο
Í3 «
υ ·>
j3
X
Qí eb >
s χ
Q
O £Ö
IS “ŐS co
IS ®
o 'O '«5 z
x «
'!» φ
•χλ* .Xs-f <5
-S
Φ
Μ «5 :0 '03
C3
Ο
C0 xt
Ο
Λ' <η co
1.0 o
co in co co o
CN <O
CN
O
CM Ö3
O <o
-p- ÖO Q co o
Ö
CO o
O
™. o
Jj «ο ,™ CM X O *> cm 25 m χ & Q r- U'3 i σ> i > CO
O o
o o
o o
o o
o o
co to co co
CM
CO
CM o
o o
o o
o o
o o
o co ín
CÍO
CN > >
r~ t i
CO
V3 σ>
CO o
CM co
CM iwí o
o oo
κ...
o o
o o
o o
O
O o
o
' ***·*> o ε
.... N VJ £· «3 (0 03 co 03 03 ....
03 O CM X ώ φ OO tó φ CO t CO ! to í X > 0C3 : 00
«5 ^ο « NT co M o <33
M SX Μ X ’τ M' X co co CM
25 íö α >** 2c α.
S '?s ^XW f- co 'íö .... <M X <0 34 c v.·' Χ- χ·· >·> ο 03 Μ* CO ο, ο χ ?- ♦~í· 0$ ω «t co <0 CO íO ö C73 CO \Ó V'~ K3 Í.33 n- <33:
w* o > O -}·,«/ Í.3 ο Ó fö o V' V''
•·>Λ
A 2a táblázat a csatornamintát egy másodperccel későbbi időpontban mutatja, mint az If táblázat, ahogy felismerhető, a csatornaminta itt még nem változott meg, A 2b táblázat egy már kismértékben megváltozott mintát mutat, ha a 98, 105, 1G9, 118, 95 és 97 csatornák térerősségeit a 2a táblázatban szereplővel összehasonlítjuk, A csatornamintának egy még erősebb változása végül a 2c táblázatban a 18:07:47 időpontban ismerhető fel, ahol egyrészt a sorba rendezés erősen változik, másrészt pedig további járulékos információként járulékosan még a 108 csatorna vétele valósul meg..
c~*
a Táblázat «5 c
o «5 íf)
O mS .X '6
Q £
jg ££
O £
co
Ά-Μ cö ω
o >
Φ
X εκ ifi «03 .·.«·** a>
ct?
N «!
ω :CJ
Φ
O co ró n· o
to
Ísí> CSŐ
a co { CN » }
CL
a o £B V“’ «3 ÍÖ rv CO
«3 o to ί O.3 CN l ί
O o
o x;· a ’sr·' í CN í l 5
V*’· X to
\y
ί- ο cő «5 Φ (V; 00 CO o o «*!> N” i Ν' í Ν' i t
u in
o a o OJ C3 a o o
<o o zV\ o CO o C3
o Ci’3 O o o
03 co CG o o
«5
o Φ O co X o Í^J co a ό o
V' o a o o 03 ö o
CO gg CN CM co CM o CN ό G3
OS Ό CL «J co co 03 o 03 CM o
'05 CT CN CL CM co CN o CN O o o
05 O O o o o o o
Ö <33 X E <0 CO > £ co <v Ν' 03 co <53 o V'·'
O o ÍN CO XJ X T? ro } co t X l » co } eo í
\r ÍÖ V' N o C.3M
cl n- N- N Mi’ co co CN
«5 '«3 'Λ &
c o
£ <
:<«<
ö «5
Ό
O
N· co <..i.
!”
O £
«3
G n
CC3 co m
O <33 CO ÍÖ Ο ν 03
S 'ra £0 rar fJ ο
id ο
V** σ>
,3
Kss ο
ο ο
Ν ra?
JS ra?
X!
ΪΖ
Ο
CL
C k«
Φ
Φ
Φ >
ο
Ε $
·*,·>· «5 tű £3 ο
•X-X ra ίΛ ο
;φ y
'6
Φ
Ε £0
Ό ra>
S £l
μ...
Φ <Λ
Ο
X
0£ £L
ÍJ
Ο ω
Ο
Ο
2>
φ ’® ο
’Β ο
ο
-φ ε» ο
Ν
Φ
Ε3
ŰL
S-t
Χ<\ £0
Ö
Ό
Ο «8» 'XLx ,£
Ο
Φ 'φ φ
ι+~/ =Ο ,Χ
Φ
Ν ω
Φ *Ο ω
Q οο <ο ra ο
ί ίΛ 04 03 ν„. V) «- «3 V— ν ι
Ο 09 ! σ> C4 ί
- ν- 00 03 ί— £» !—
α 09 Ρ 09 ί 04 ! ί
α
ο χ*’· 1 04 ! ν'- ! (
03
<η 03 έο α α «ί- ί «ra ΐ «ra ί 1
S0 75^ Λμ
Ö ο Ο C9 Ο ο Ο ο
<ο <? co ó 09 ο <9 Ο ο
«·? jj α ο ra> ο £φ ο ο
09 09 ο 09 Ö (9 ο ο
09 Ζ 09 ο 03 ό £9 ο ο
£.3 Ο ο ο α Ο ο ο
04 «ra ο4 ο 04 ο 04 ο ο
σ> α α ο 00 ο 09 ο ο
04 Ο CL 04 ο cra '*. 04 α ο
Ο Ο Ο Ö Ο ο ο
to Ε £0 Ον 43 «3 00 α
£0 επ £0 0- Γγ 0~ ί> 03
ί ί { 1 ί 1
ra ί/> «ra ZY*\ C9 49 «ra 04 ο
«ra α. c ο Ls· -ra W 09 03 09 00
χ 00 φ «'> ο ra· α 93 σ> Ο to LO ί-'-
Ss£ -χ co φ Ο V' 00 Ο)
Ο Ό“ 'C*'
«5
X íU
Ö oö <0 c
o
·.♦*»'
Φ w
o 'Φ x
Ό φ
O
Φ
Ö 15
γ-~
<Ζ> ο
‘Ο
C
Ρ>
ο
·ξ»> Ν
«
Ο to
Ζ ”§· ’ΒΪλχ» &.
Ű0
Ό £ő o
S>
ÖL
Φ
Φ
3)
-*·ο ,χ
Φ
Ν ί» »
Ο
Φ <3
Ε ζ
“55·
S
ÖL
Ο ο
Ο
Ο
3S φ
α
·ί~> φ Ν Φ
•Φ L-4*. φ Ό
Ο C φ
U. ο Ο
j2 ο 34 φ φ φ 34 ε ·< y.y φ ίΛ .C
O? ό > Ο «5 Φ / 3
«3 to α S~~ 5Τ- <ο to
ο <3* ί ί 1 Í
ο •V ί to
ο ’Φ ί to Í to
ο
Ζ ο } ί i ι χ-~
03 έό £& ίο α ο ζ ζ i 1 ϊ ‘’íj' < '5C$'
ο ο ο Ο ο ο ο ο
ο> éi ο Ο ο ο ο>
«> to ο ο ο ·,η <)
σ3 ο ο ο ο σ>
<0 ζ ο ο 00 ο <ο
ο ο ο 03 ο ο ο ο
to to ο ο ο ο ο to
to <ο ο ο ο 03
to CL to Ο: ο ο ο
Ο Ο ο ο ο Ο ο Ο
<0 ε ζ <£> <ο Γ'-,
<£> b·*? ί”'—·· to to 6--Χ
Ώ 1: ί ί ι ι
’ίφ y> Φ- Φ5 φ* *5^
Tf α_ ζ Ζ σ> ?Ύ'$
£2.
ο
55f φ Ö5 \·.Ζ' <ο «3 σ> ίΟ
34 < σ> Ο ί» W ο <33 Ο ο V-
Χ·Α< <»' Ο φ V' V Sj>»‘
Α 3e--3e táblázatokban végül cellacserére vonatkozó érdekes eset ismerhető tel. A 3a és 3b táblázatok szerint a vevő még sz 5BB3 cellában tartózkodik a 84, 111 109, 37, 98, 110, 115 csatornák vételével. A 3 c táblázatban mutatott 19:08:29 időpontban a vevő azonban már a 0D04 cellában tartózkodik, amelyben az új alapállomás (természetesen) már nem a 84 csatornát, hanem a 95 csatornát sugározza, ki. A 84, 97 és 115 csatornák vétele továbbra is megvalósítható, míg a 95, 114, 108 és 81 csatornák ebben a mintában újak. A 95, 114, 188, 84, 97, 81, 115 csatornák sorba rendezése a 3d és 3f táblázatokban megadott időpontokban; már nem változik, és a vételi térerősség értéke önmagában Is változatlan marad, ami azonban a kis Időközök miatt el is volt várható.
«3 !s._
C\t
CO ©
Q w
c ©
4~» «f
N ©
s...
'Φ tfj rö x
V.
O
É í
TS3 «5
C
CL o
«5
Ο '«s n
Q co tX s
5» >
Ό <
«3
Φ o
Φ
X ex cc s>
fl» o
o eo o
ó
2;
Φ cg
Φ o
Ό ©
©
Ό
N
V)
Ό σ>
Ό o
φ A <ó ,c <-> o tft '<8 í—>
φ
4~X ©
X
Φ
N í/S «5 ©
Φ o
c ©
Ό o
XT O O ín to
V'· f’»
Q tö ©
Oó t~~ 'ef i v'~ sj- ι <- tö > co ,·~· in ! ©
θ' o x- X i «3 í f CO
©
© eo OS o o x X J Of J j o-
to z
© r*> © © © o o ©
CO <F © co o CO © © ©
to © o ©
co © cO © © o © ©
© ΜΛΑ to ¢0 ö <0 © © co ©
© Q © © © © o
03 04 Oi © 04 © © Oi ©
co j CO © © © co © ©
03 CL 03 Oi 03 o © 03
© © o © o z-*O © o
•<;F E o ’sr to © ©
UO x to ©
Ό v
co <Í> © to A- to tö
ΟΧ cö <ö xt tO r—
Φ:
<o
O
--íf
ÖÖ
Φ
O to r-~ v <s «ο ra
CO
CM fo
O fo
O ra ra
C
CO o
co fo w
ra
ÜK ra, ra ra
u.
ra
Ví ra ra o
E
3c ♦».<
ra ra £
o ra
Vi o
-ra y75 ra
Q
E
CO
Ό íX ys •u fe
X5 cí c:
CC ra ra o
Cb
CL o
o fo ra ra ra ra ra o
-o
-ra cra ra ra ra
X *>
q.
oa «5 «3
M (0
O le
O ra
-ra ra
-ra ,x ra
N ra ra
-O ra ra c
ÍZ fo or fo
i.O co fo Ό
O fo
O fo
O
O fo
O Vfo f cra O.) !
fo v~ •Φ 1
CO !
C” íjó ! 07 ϊ~ fo I fo
CO
O
co fo ö χ- xqj- í *5$- i ! χ·
fo j4Ívw
O O o o o o o o
fo < fo fo o fo o o <0
fo fo fo o fo o o fo
fo fo fo o fo o o <0
fo z 00 fo Ö fo o o fo
o o o o o ö o o
fo fo fo o fo o o CM
fo fo CO o fo o o fo
fo £L fo fo o fo o o CM
o fo o o o o o fo
o E o yf <0 fo fo ura fo
fo co fo fo fo fo fo fo fo
TO o
fo
X co »
i,~ fo fo co rafo co
-χ có fo X fo v M' yj£ ra ra ra
Vi
O yj· fo co o
o~ fo σ> cra
O fo
-ra fo fo (Ö σ>
CM
ÖŐ o
co
ÍÖ c
t...
y>
ÍO '«5
JC
Ό
Φ
o σ
P h
co CO
”P Ό
(X íX
>«όΛ
X O
Ó. .iíi .'IS CL
43 M
írt
Í3 irt ÍÖ
< :Ö <
i as í~ V».
S«CX y
<'·.·
z
<O co
·*·? ·>»<
<0 S3>
o o
—<
ϊ- xj- r~-
Ο to O
>
Űi
X (X ££ %
CL o
a co ö>
ÍÖ
Xj
O >
φ
X iX lö
X “a>
X
Ox o
o co
ÍÖ
ö
<·»» u
</> to
•*v «3 Ό
ex ÍÖ
o cn
-V-M Ά
*«x N
a ÍÖ
/~\ X
írt
-+^
Φ o
OL
ÍÖ
M írt w
:O «>
o c
z co to οο ío
CM
CM ÍO G> CM v- ^~ O tö xj- vr >
v™ <£ o to
Oí CM χ**' •xj* ’m 'T to
CÖ to o
ói
xt o xf o CM x$- o V— j CM 1
X CD
co 03 03 CD ÍÖ Φ to Ό- Ο Ω O a o X X XJ- XJ- X.Í- t Xf $
O o O o o o o O o
co co < CO CO C9 ÍO co CO co
to U‘> íO íO CO ÍO to o
CO co co co CO íO o co o
f*7 co co co co CO o to o
ö X o o o o co co
CM !> CM «X í\í CM CM CM o CM o
CO j CO co <o co CO o CO o
CM CL CM CL CM CM CM CM co CM co
a O o o o o o a o
o ε CO ÍÖ ÍÖ CM CO ÍD Í7)
tn > Ö3 Y”í ’x < £Ö X tn t ÍO i <0 í to 3 to 5 1
4~í
ÍÖ
N
Xt $2 u
o
o írt CM σ> CM to 00 re xf σ>
d ÍÖ ÍÖ íO ÍÖ xt x.f 'Mp X oo
Vv T3 ΊΓ5 Λ.Α. c
Ö <0 . ő <0
X 'itj (>*) S3 r- X xr 00 X Ti S í/í .C~ X <Ú 0 o in o Xj ν'* <0 tn M-}- CÖ a> χ'·“ «0 to
o > ö ÍÖ ¢0 ö O a ü O «5 v-' -í—
- 30«3
Ο <Ü
ü) o
;«3
JXÍ
T?
ώ ά
&
aa
Ό &3 >
ÍX ;í>
Φ •XwX ίο ν
Φ
Ν <η ο>
=ο «5 α
tö «ϊ <ό ο
Φ
X ££ ί£ χτ ο
ο <0 Ο Ó4 χ- ν«3 xf xt χ}· ·· ο>
ά»
-ko •φ Ο Ο ÍÖ 04
Ο
Ο *5^
Ű3 Ζ
xr
Ö Π3 χΤ
Τ** <3
ÖÖ R Q
-ς—' Ö
ί·'\
< 03 «3 03
φ
Q ® -^yt 03
ί/> ο <^· Γ-J
_2 >ο η„ 03
fA- •φ ¢4
'3 03 ο
Ο
r~ ο ο Οί Ν φ X Ε ω ο «3 ΧΤ !
Ο
Ο
Ö3
Ο ο
«3 <33 04 V<Τ3 χΤ XT χΤ χΤ Ο χ~ ~ ιη ν! «ο <
>
<
«&
χΤ ΧΤ xt ΧΤ ! Χ} !
Ο Ο <33 Ο 03 Ο C3 Ο
03 03 .;Χί ο 03 Ο
«3 «3 «3 03 .-~\ 03 ο
03 03 03 03 ο 03 ο
03 03 03 03 ο 03 Ο ο
Ο Ο Ο Ο ο ο
04 04 04 CA ο 04
03 03 03 03 03 ο
04 <\ 04 ο 04 ο
Ο Ο ο Ο ο Ο ο
C0 43 04 03 «3 03 03
χ£ «3 Í0 ο> ίβ η-
Ό
«? Ν σ) 04 ϊΛ 03 <33
öl (0 ky. <£> 43 χΤ
03 , .·.»% SX
33 ο-4- \ν« Ό 0**
\Χ. Ο C3 ο
Η Γ§ «9·Χ S3 *> .«Λ-» 03 Ρ ·:♦»»' Φ 03 χ? 03
33 X Φ X ·< ί/> ή* 03 X <. t «3 <33 χ- 03 Ό0
03 Ο > ο α$ Ο Ο ο Is ο Χ- 'Τ-
'0 ν- α:· xj~ χ? 03 ί -- χ—- ιθ 03 ΕΟ χ.-fcfV <8
N >cs
Z3
Cö &
<0 o
Ö oo
V «5
C
u.
o
C.3 'ÍÖ α
«13
Q £C £Q ‘0
X >
T5 <
£ «5
ö) o
'ÖJ
Φ $3 :Q
Osí (13
N «Λ :O «3 υ
c v- <o
O m >
f
CC c?>
CL
Q
O xr ÍZ «3 (13
C3 xr
Q
Ω
Q
ö T~ V) .3 í~— 03 7ö o Ό '05 < z sí O CO in co CO o co co co
03 o
xj O w F
o Q C'í 10 50 CO Ö •Aí í
o.
fö c
u.
'«3 c/i
5Λ 04
- t£3
CM «η 03 CM τ- V t.Q -x·*·
O 10 0 xf 5 CO »
ÍÖ >
o c
Q fö «
fö í« u
to ;3>
sx c
o z -<c O íö
x~· «> σ> CO uo
ö UCj 0 0 * CO i
o
o CO «Φ 0 X'-' < <0
ω
o
o 0~ '’st 0 í 0 1
z O 0 σ 0 0 0 0
< co co (O <0 0 co 0
10 10 <n in 0 10 0
«Ο C) <0 co 0 co co
z. co <0 co 0 eo 0
0 0 0 0 0 0 0
(N co co co CM
co (O co <0 O CO 0
u (0 CM co CO O COÍ 0
O 0 0 0 O 0 0
£ Ű5 Φ m ?M CO CO <73
0 «3 <0 co (£> to K
Ό í l 1
<S.i co 10 co l·'. 0 X' σ>
Sx. !0 0 0 0 0 co
A':·’ 0 0 10
« Cft v~ 0 co σ:< 00
Q V‘
Rí, s' <· <· ?
A fenti csatomamintákat tehát a különböző vett csatornákból képezzük és ezeket a mintákat referenciamintákkal hasonlítjuk össze. Az összehasonlítás alapján a vevő pillanatnyi helyzetére következtethetünk. Az összehasonlítást például magában a vevőben hajthatjuk végre, vagy a megállapított csa.5 tomamíntákat, illetve csatorna-információkat agy kiértékelő egységhez ahogy a fentiekben részletesebben Ismertettük - .helyzetmeghatározáshoz továbbíthatjuk.
A mintaképzést a fentiekben példaképpen egy cellás GSM-mobil .rádióhálózaton ismertettük. Alapvetően azonban - ahogy már említettük - bármile lyen olyan rádióhálózat alkalmazható, amelynél telópífstf (helyhez kötött) adóállomások vannak elrendezve, amelyek egy vagy több rádiócsatornán pont-több pont összeköttetésen keresztül információkat sugároznak ki. Ehhez meglévő mobil rádióhálózatok ugyanúgy, mint jövőbeli rádióhálózatok vagy hírközlő rádióhálózatok, például URH-hálózat alkalmazható. Ezzel kap15 csolatban az is fontos, hogy a minta meghatározásához természetesen, több eltérő hálózat együttesen Is alkalmazható, különösen több, különböző szolgáltatókhoz tartozó mobil rádióhálózat, amennyiben a vevő a megfelelő csatornák vételére alkalmasan van kiképezve.
A esatornaminía képzése különböző módon hajtható végre. Egy külö20 nősen pontos módszer szerint a mintákat meghatározott pontokban mérjük. Ez az eljárás természetesen növekvő granularitással egyre nagyobb ráfordítást Igényel. Ehhez alternatív módon vagy járulékosan számítógépes modellek segítségévei referenciaminták számíthatók ki. Ennek a megoldásnak a hátránya egyrészt természetéből: fakadóan az Ilyen számítások modellszerű· összeállítása, másrészt bizonyos körülmények között egy masík mobil rádióhálózat szolgáltatójához tartozó adóéi lom ásókról való információk hiánya. Az Ilyen hiányzó információk a referenciamintába alapvetően csak. minták mérésén kárásztól vehetők figyelembe.
Ezzel kapcsolatban különösen előnyős, ha a találmány alapját képező eljárás, illetve rendszer „öntanulóén* van kiképezve. Ez alatt az alábbiakat értjük· Egyrészt természetesen a csatornamlnta-meghatározáson keresztül a vevő helyzetét állapítjuk meg. Másrészt természetesen lehetőség van arra is, hogy a vevő helyzetét független módon állapítsuk meg. Egy ilyen megállapítás például „manuálisan” térkép megtekintésével valósítható meg, vagy pedig más helyzetmeghatározási eljárások, mint a például már említett GPS alkalmazásával. Az ilyen független módén meghatározott helyzetadatokat ezen a helyen meghatározott csatornaminfához rendelhetjük hozzá, és az így nyert referenciamintát egy vevőn belüli adatbankban tárolhatjuk, vagy például rádióösszeköttefésen keresztül egy távoli adatbankhoz, például egy kiértékelő egységhez továbbíthatjuk.
Ily módon az is lehetővé válik, hogy újonnan alkalmazott adóberendezéseket vagy távoli adóberendezésekei is figyelembe vegyünk, és a bemutatott helyzetmeghatározási eljárást, illetve rendszert - a helyzetmeghatározás pontosságát tekintve - az üzemelés során folyamatosan javíthatjuk.
A jelen találmány szerinti helyzetmeghatározás különösen úthasználati díj rendszerekkel kapcsolatban előnyös, mivel itt a megfelelő „jármű-készülék1' már rendelkezésre áll, A helyzetmeghatározási rendszer költség szempontjából előnyösen megvalósítható, mivel nagy kiterjedésű szakaszokra vonatkozóan mobilrádió-adóállomások, hírközlő rádióállomások stb. alakjában meglévő infrastruktúrát igénybe vehetjük.
A bemutatott helyzetmeghatározási eljárás természetesen más eljárásokkal kombinálva is alkalmazható, vagy függetlenül alkalmazva ily módon ís lehetővé válik a helyzetmeghatározás.

Claims (2)

1. Eljárás mobil készülék (Ö8E) helyzetének meghatározására, amely mobil készülék (Ö8E) telepített adóberendezések (FSE, SE1-SE6) által pont-több pont összeköttetésen keresztül kisugárzott különböző rádiócsatornák. (kl-kü) vételére alkalmas, legalább egy rádiójel-vevőberendezéssel (GSM) van ellátva, ahol az eljárás során
a) a rádiójel-vevőberendezés (GSM) által vett rádiócsatornák (ki ~k6) alapján legalább egy csatornaminiát állapítunk meg.,
b) a legalább egy csatornamintát előre megadott referenciamintákkal hasonlítjuk össze, és
c) ezen összehasonlítás kiértékelésével a rádiójel-vevőberendezés (GSM) pillanatnyi helyzetére következtetünk, azzal jellemezve, hogy az a)-c) lépéseket a mobil készülékben (ÖBEj hajtjuk végre.
15 2. Az 1. Igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a helyzet meghatározására járulékosan: időben korábban megállapított csatornamintákat alkalmazunk.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a csatornamintát a vett rádiócsatornák (k1--k6) csatorna-azonosítóiból képezik zük.
4, Az 1 -3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vett csatornák (ki-kő) vételi jel erősség szerint történő sorba rendezése alapján képezünk csatornamintát.
5 A 4. Igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a csa25 tornámínta megállapításához járulékosan továbbá a pontos vételi jel erősséget vesszük figyelembe.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a minta megállapításához: közvetítő rádiócsatornákat alkalmazunk.
7. Az t-6. igénypontok bármelyike szennti eljárás, azzal jellemezX . S <
- 35 ve, hogy a minta megállapításához cellás rádióhálózat rádiócsatornáit (k1-~kS) alkalmazzuk és a rádióvevő mindenkori tartózkodási cellájának azonosítóját a minta megállapításához alkalmazzuk.
8. A 8. és 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy GSM közvetítő csatornákat alkalmazunk.
9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy egy másik független helyzetmeghatározási eljárás kiegészítéseként alkalmazzuk.
10. A 9. Igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy független helyzetmeghatározási eljárásként műholdas helyzetmeghatározási rendszert alkalmazunk.
11. Az 1-10, igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy egy megállapított csatornamintát, valamint egy ettől függetlenül megállapított helyzetet egymással kapcsolatba hozunk és referenciamintaként tárolunk,
12. A 10. és 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a független helyzetmeghatározást műholdas helyzetmeghatározási rendszer segítségévei hajtjuk végre.
13. Az 1-12. igénypontok bármelyike szerinti eljárás jellemezve úthasználati díj rendszerrel kapcsolatban történő alkalmazással.
14. Mobil készülék (OBE), amely egy előre meghatározott számú rádiócsatornából (kí -k6) legalább egy-egy rádiócsatornán pont-több pont öszszekö.ttetésen keresztül rádiójeleket kisugárzó bizonyos számú, telepített, elosztóban elrendezett rádiö-adőhersndezés (FSE; SE1-SE6) által kisugárzott rádiójeleknek legalább egy rádlő-vevőberendezós (GSM) segítségévei történő vételére alkalmasan van kiképezve, azzal jellemezve, hogy a vett rádiócsatornák (k1~k8) alapján csatornaminták megállapítására alkalmas kiértékelő eszközökkel (GSM) és legalább egy, referencia-csatornemlnták tárolására szolgáló tárolóval (SPE) van ellátva, továbbá kiértékelő eszközök (GSM) vannak elrendezve, amelyek a legalább egy megállapított csatomamintának
- 36 referenciamintákkal való összehasonlítása revén a rádió-vevőberendezés (GSM) helyzetének meghatározására alkalmas eszközök.
15. A 14. Igénypont szerinti mobil készülék, azzal jellemezve, hogy a rádió-vevőberendezés (GSM) a vett .rádiócsatornák (R1-k6) alapján
5 csatornamlnta megállapítására alkalmasan van kiképezve.
16, A 14. igénypont szerinti mobil készülék, azzal jellemezve, hogy a rádíó-vevöberendazésiői (GSM) különválasztott, kiértékelésre és tárolásra szolgáló eszközökkel van ellátva, ahol a legalább egy tároló (SPE) és/vagy a kiértékelő eszköz a rádíó-vevöberendezéshez (GSM) közvetlenül
ÍO van hozzárendelve.
17 A 14-16. igénypontok bármelyike szerinti mobil készülék, azzaí jellemezve, hogy a rádió-vevőberendezés (GSM) mobil rádió adó-vevő berendezésként van kiképezve.
13. A 17. igénypont szerinti mobil készülék, azzal jellemezve, 15 hogy a rádió-vevőberendezés (GSM) GSM-szabványon alapuló mobil rádió adó-vevő berendezésként van kiképezve.
1S. A 14-18. igénypontok bármelyike szerinti mobil készülék, azzal jellemezve, hogy a helyzetmeghatározáshoz járulékosan független helyzetmeghatározási rendszer van alkalmazva.
2ö 20. A 19, igénypont szerinti mobil készülék jellemezve műholdas független heiyzéímeghatározásl rendszer alkalmazásával..
21. A 14-20. igénypontok bármelyike szerinti mobil készülék jellemezve úthasználati díj rendszerrel kapcsolatban történő alkalmazással.
HU0501024A 2001-07-26 2002-07-26 Method and system for determining position HU228733B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0117401A AT414277B (de) 2001-07-26 2001-07-26 Verfahren und system zur positionsermittlung
PCT/AT2002/000224 WO2003010988A2 (de) 2001-07-26 2002-07-26 Verfahren und system zur positionsermittlung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUP0501024A2 HUP0501024A2 (en) 2006-02-28
HU228733B1 true HU228733B1 (en) 2013-05-28

Family

ID=3686600

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0501024A HU228733B1 (en) 2001-07-26 2002-07-26 Method and system for determining position

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP1474944B1 (hu)
AT (1) AT414277B (hu)
DE (1) DE50203124D1 (hu)
ES (1) ES2242873T3 (hu)
HU (1) HU228733B1 (hu)
PL (1) PL365256A1 (hu)
PT (1) PT1474944E (hu)
WO (1) WO2003010988A2 (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1870843A1 (de) * 2006-06-22 2007-12-26 Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V. Verfahren und System zur Bestimmung der Wegstreckenübereinstimmung zweier sich bewegender Objekte

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4445118A (en) * 1981-05-22 1984-04-24 The United States Of America As Represented By The Administrator Of The National Aeronautics And Space Administration Navigation system and method
CA2220365A1 (en) * 1997-11-06 1999-05-06 Telecommunications Research Laboratories A cellular telephone location system
AUPP375498A0 (en) * 1998-05-29 1998-06-18 Small, David A method for creating a network positioning system (NPS)

Also Published As

Publication number Publication date
EP1474944B1 (de) 2005-05-11
AT414277B (de) 2006-10-15
WO2003010988A3 (de) 2004-08-12
ES2242873T3 (es) 2005-11-16
DE50203124D1 (de) 2005-06-16
HUP0501024A2 (en) 2006-02-28
PT1474944E (pt) 2005-09-30
WO2003010988A8 (de) 2004-11-04
WO2003010988A2 (de) 2003-02-06
ATA11742001A (de) 2006-01-15
PL365256A1 (en) 2004-12-27
EP1474944A2 (de) 2004-11-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7383051B2 (en) Estimating the location of a mobile unit based on the elimination of improbable locations
CN101557414B (zh) 基于wlan的定位方法、设备及系统
KR101785618B1 (ko) 멀티심 모바일 단말의 위치 파악 방법 및 장치
US7725111B2 (en) Location determination using RF fingerprinting
CN109996168B (zh) 一种获取终端位置的方法及装置
US20140171103A1 (en) Method and System for Mobile Reference Signature Generation
GB2391136A (en) Cell search range in multi-operator networks
CN109257741A (zh) 信息上报方法、装置、终端及存储介质
CN105592464A (zh) 用于无线通信的基站侧和用户侧的装置与方法
CN106973165B (zh) 车辆超员监测方法、车辆超员监测系统、运营商系统及移动终端
CN109302714A (zh) 基于用户数据实现基站位置研判及越区覆盖识别的方法
CN109151839A (zh) 一种lpwa网络的网络规划方法
AU2018247303B2 (en) Radio channel utilization
CN106465328A (zh) 用于估计至少两个用户设备之间的地理距离或地理距离的范围的方法和系统、移动通信网络、用户设备、程序和计算机程序产品
KR101882414B1 (ko) 비콘 정보를 이용한 실시간 교통정보 생성시스템
JP2006186449A (ja) 移動無線端末装置および無線通信システム
CN102457912B (zh) 负载指示信息的发送方法及装置
HU228733B1 (en) Method and system for determining position
CN106060833A (zh) 一种基于认知无线电的动态多频段lte基站系统
US9247521B2 (en) Localization based on individual location patterns
CN109548033A (zh) 一种基于通信信号测量的基站天馈系统整改方法
CN101426263B (zh) 一种终端设备定位方法、装置和终端设备
RU2010121541A (ru) Сетевой объект для координирования спектра, совместно используемого несколькими операторами
EP2541523A1 (en) System and method for traffic telemetry
CN103220698B (zh) 一种基于无线网络的节点间失步处理方法、装置及系统

Legal Events

Date Code Title Description
FH92 Termination of representative

Representative=s name: KIS-KOVACS ANNEMARIE, DANUBIA SZABADALMI ES VE, HU

FH91 Appointment of a representative

Free format text: FORMER REPRESENTATIVE(S): KIS-KOVACS ANNEMARIE, DANUBIA SZABADALMI ES VEDJEGY IRODA KFT., HU

Representative=s name: SBGK SZABADALMI UEGYVIVOEI IRODA, HU

NF4A Restoration of patent protection
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees