HU228162B1 - Kapcsolóegység külsõ csontrögzítõkhöz - Google Patents

Kapcsolóegység külsõ csontrögzítõkhöz Download PDF

Info

Publication number
HU228162B1
HU228162B1 HU0500648A HUP0500648A HU228162B1 HU 228162 B1 HU228162 B1 HU 228162B1 HU 0500648 A HU0500648 A HU 0500648A HU P0500648 A HUP0500648 A HU P0500648A HU 228162 B1 HU228162 B1 HU 228162B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
clamping
opening
members
insert body
neck portion
Prior art date
Application number
HU0500648A
Other languages
English (en)
Inventor
Jozsef Farkas
Peter Dr Froehlich
Original Assignee
Sanatmetal Ortopediai Es Traumatologiai Eszkoezoeket Gyarto Korlatolt Feleloessegue Tarsasag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sanatmetal Ortopediai Es Traumatologiai Eszkoezoeket Gyarto Korlatolt Feleloessegue Tarsasag filed Critical Sanatmetal Ortopediai Es Traumatologiai Eszkoezoeket Gyarto Korlatolt Feleloessegue Tarsasag
Priority to HU0500648A priority Critical patent/HU228162B1/hu
Publication of HU0500648D0 publication Critical patent/HU0500648D0/hu
Publication of HUP0500648A2 publication Critical patent/HUP0500648A2/hu
Publication of HU228162B1 publication Critical patent/HU228162B1/hu

Links

Landscapes

  • Surgical Instruments (AREA)
  • Prostheses (AREA)

Description

A találmány tárgya kapcsolóegység külső csonúögzitőkhöz. amely a rögzítendő csontba beerőshheíő nyársakhoz csatlakozó egyik befogószwet, a nyársakat egymással összekötő egy vagy több rúdhoz csatlakozó másik befogószervet. valamint .az egyik befogószerv és a másik befogószerv között elhelyezkedő legalább egy betéttestet, tartalmaz, az egyik befogószerv a nyárs külső felületének legalább egy részét körülfogó egyik fogadó fészekkel, a másik befogószerv a rád külső felületének legalább egy részét körülfogó másik fogadó fészekkel, míg legalább egy betéttest a nyárssal érintkező egyik nyomófelülettel és/vagy a rúddal érintkező másik nyomófelülettel rendelkezik, az egyik befogószerv,. a másik befogószerv és· a betéítest(ek) pedig szorítószerkezet segítségével van egyetlen egységgé összefogva.
A törött csontdarabok rögzítésének egyik módiakén! a külső csonírögzítő eszközöket alkalmazzák. .Ezek lényege, hogy a csont töröd, részeibe nyársakat csavarnak be, majd ezen nyársakat rudak segítségével erősítik egymáshoz úgy, hogy az egyes nyársakat és a rudakat kapcsolóegységek útján kötik össze. A kapcsolóegységekkel szemben támasztott alapvető követelmény, hogy egyszerűen kezelhető legyen, és biztonságos rögzítést tegyen lehetővé a nyársak és· rudak között
Az US 2004/0243126, számú közrebocsátás! hatban szereplő kialakítás felépítése egyszerű ugyan, de a lényegében egy ponton érintkező nyárs és rúd rögzítése nem biztonságos., A két alkatrész nagyobb erőhatás esetében elfordulhat elcsúszhat, ami a további sérülés forrása lehet
Az EP 806.185 számú és az EP 1.522.206. számú közzétételi iratból viszont olyan kapcsolóegységek ismerhetők meg, amelyeknél a nyárs és· a rád összekapcsolódása biztonságosan megoldott.
A konstrukciók hátránya azonban, hogy a nyárs és a rúd rögzítésére szolgáló kapcsolóegységek számos olyan alkatrészből épülnek föl, amelyek előállítása költséges technológiát igényel, a szerkezeti elemek összeszerelése, és a kapcsolóegység pontos rögzítése pedig viszonylag nehezen oldható meg, * * * * e * * * ~~~ ··♦ *
Ugyancsak a hátrányok között kell említeni, hogy a nyárs és a rúd befogására- szolgáló alkatrészek fokozatmentes elforgatása és a kívánt helyzetben történő megfogása nem valósítható meg maradéktalanul.
A találmány szerinti kialakítással -célunk az ismert megoldások hiányosságainak kíköszöMlése, és olyan kapcsolóegység megalkotása volt, amely egyszerűen és kis költségráfordítással előállítható kis számú alkatrészből áll, és így könnyen fölépíthető, valamint a nyárs és a rúd egymáshoz viszonyított tetszőleges helyzetben rögzíthető, a rögzítés pedig még nagyobb erőhatás- esetében is valóban elmozdulás-mentes kapcsolatot eredményez.
A találmány szerinti kialakításhoz az a felismerés vezetett, hogy ha a nyársai tartó egyik befogószervet és a rudat tartó másik befogószervet az ismertektől eltérően ezen alkatrészek anyagához választott sajátos anyagjellemzőkkel rendelkező betéttesttel társítjuk, akkor - megfelelő- anyagválasztás -esetén ~ az alkatrészeket összefogó szorítószerkezet alkalmazásával és a befogószervek belső oldalának újszerű kidolgozásával a betéttest helyi maradó alakváltozásának kikényszerítése révén olyan, tetszőleges pozícióban zárt alakzat jön létre, amely a kisszámú és egyszerű alkatrész ellenére könnyen megvalósítható, elmozdulás- és elcsúszás mentes kapcsolatot tesz lehetővé a nyárs és a rúd között.
A kitűzött célnak megfelelően a találmány szerinti kapcsolóegység külső csonirögzttőkhöz, amely a rögzítendő csontba beerósíthetó nyársakhoz csatlakozó egyik befogószervet, a nyársakat egymással összekötő egy vagy több rúdhoz csatlakozó másik befogószerveí, valamim az egyik befogószerv és a másik befogó-szerv között elhelyezkedő legalább egy betéttestet tartalmaz, az. egyik befogöszerv a nyárs külső felületének legalább egy részét körülfogó -egyik fogadó fészekkel, a másik befogószerv a rúd. külső felületének, legalább egy részét körülfogó másik, fogadó fészekkel, míg legalább- egy betéttest a nyárssal érintkező egyik nyomófelülettel és/vagy a rúddal érintkező másik nyornőtélülettel rendelkezik, az egyik befogószerv, a másik befogószerv és- a feetéttest{ek) pedig szorítószerkezet segítségével van egyetlen egységgé összefogva, - oly módon van kialakítva, hogy a betéttest egyik nyomófelületének nyomószílárdsága kisebb, mint a nyárs anyagának nyomószílárdsága és az egyik befogószerv nyomöszilárdsága, továbbá a betéttest másik nyomófelületének nyomószilárdsága kisebb, mint a rúd anyagának nyomőszilárdsága és a másik befogószerv nyomószilárdsága.
A találmány szerinti kapcsolóegység további ismérve lehet, hogy az egyik 'befogószervnek az egyik fogadó fészket hordozó belső oldalán, a betéttest egyik nyomófelületével együttműködő egy vagy több mozgás-gátló idom, pl. kiálló tüske van elhelyezve.
A kapcsolóegység egy lehetséges kialakításánál az egyik befogószerv és a mozgás-gátló idomok legalább egy része egyetlen anyagból van elkészí tve.
A találmány megint eltérő megvalósításánál a másik befegőszervnefc a másik fogadó fészket hordozó belső oldalán a betéttest másik nyomófelületével együttműködő egy vagy több mozgás-gátló idom, pl. kiálló tüske van elhelyezve. A másik befegöszerv és a mozgás-gátló tüskék legalább egy része pedig egyetlen any agból van elkészítve.
A kapcsolóegység szempontjából kedvező lehet, ha a szorítőszerkezet fejrészt és a fejrész folytatásába eső nyakrészt tartalmaz, a nyakrész a fejrésszel ellentétes szabad vége környezetében egyik összekötő szervvel rendelkezik, az egyik összekötő szervhez pedig azzal együttműködő másik őszszekotő szerv van hozzárendelve.
A találmány ismét más kiviteli alakjánál az egyik befogószervnek a szoríiószerkezei nyakrészének átvezetésére alkalmas egyik nyílása, a másik befégószervnek a nyakrész átvezetésére alkalmas másik nyilasa, míg a beteítesínek a nyakrész átvezetésére alkalmas nyílása van, a másik összekötő szerv pedig az egyik befegöszerv egyik nyílásának környezetében van elhelyezve. Az egyik összekötő szerv a nyakrészen elhelyezkedő menet, a másik összekötő szerv pedig az egyik befogószerv egyik nyílásában lévő anyamenet.
A kapcsolóegység egy további változatánál az egyik befogószervnek a szorítószerkezet nyakrészének átvezetésére alkalmas egyik nyílása, a másik befogószervnek. a nyakrész átvezetésére alkalmas másik nyilása, míg a betétesinek a nyakrész átvezetésére alkalmas nyílása van, a másik összekötő szerv pedig a másik befogószerv másik nyílásának környezetében van elhelyezve. Az egyik összekötő szerv a nyakrészen elhelyezkedő menet, a másik összekötő szerv pedig a másik befogószerv másik nyílásában lévő anyamenet.
A találmány megint más kialakításánál a szoriiőszerkezet rugalmas előfsszítő-taggal van kiegészítve, a rugalmas előfeszítö-tag pedig a. szoríiószerkezei és az egyik hefogószerv és/vagy a másik befogószerv köze van. beillesztve.. A rugalmas előfeszhö-tag fémrugó vagy műanyagból, célszerűen gumiból készült gynrö, a rugalmas előfeszítö-tag pedig a szorítószerkezet nyakrészére van ráhúzva.
-4 <- srfcX*
A találmány szerinti kapcsolóegység legfontosabb előnye, hogy az ismertektől eltérő kialakítású és a sajátos kívánalmakra Sgyeiemmel választott anyagú betéttestek használatának köszönhetően az egy kapcsolóegységhez tartozó nyárs és a rád biztonságos, egymáshoz képest csúszás- és elfordulásmentes megfogása egyszerűen, valamint rögzítése kevés számú alkatrészt tartalmazó eszköz segítségével valósítható meg.
További előny, hogy a szerkezeti kialakításnak köszönhetően a kapcsolóegység kezelése a nyárs és a rúd rögzített állapotba történő befogása előtt sem igényel semmiféle speciális segédeszközt, mivel a nyárs és a rúd klesűszásának. veszélye nélkül állítható be az optimális helyzet a befogó-szervek elmozdításával..
Ugyancsak az. előnyök közé kell sorolni, hogy a találmány szerinti kapcsolóegység szerkezeti elemei a tér minden irányában fokozatmentesen kis erőkifejtés mellett forgathatók el, így az operatőr könnyedén képes beállítani a legmegfelelőbb pozíciót a műtét során, anélkül, hogy azzal bármi lyen további káros terhelést közölne a sérült szövetekkel.
Kedvező az is, hogy a kisszámú alkatrész miatt a kapcsolóegység kisebb méretekkel rendelkezik, igy az azonos terhelhetöségü külső rögzítő eszközök közöl a találmány szerinti megoldás kisebb tömege és mérete miatt a beteg számára komfortosabb, ami a mozgást könnyebbé teszi, és így a gyógyulás időtartamát is lerövidíti.
Gazdasági előnynek kell tekinteni továbbá, hogy a kapcsolóegység szerkezeti elemeinek egyszerű gyárthatósága, és a betéttestek anyagválasztása következtében az eszköz kedvező áron állítható elő, ami olyan műtétek esetében Is lehetővé teszi -alkalmazását, amelyeknél ez eddig nem volt megoldható.
A .találmány szerinti kapcsolóegységet a továbbiakban kiviteli példa kapcsán, rajz alapján ismertetjük részletesebben. A rajzon- az
1, ábra a találmány szerinti kapcsolóegység egy shetséges /áltozaíának oldalnézete részben metszethen, a '2. ábra a feetétíest és a másik befogószerv kapcsolódásának részlete- a 3. ábra a betéttest és az egyik befogószerv kapcsolódásának részlete.
Az 1. ábrán az 1 kapcsolóegység -olyan változata látható, amelynél a 4(5 szorítószerkezet egy darab lö egyik befogó-szervet, egy -darab 30 betéttestet, és ugyancsak egy darab 20 másik befogószervet kapcsol össze egymással. Megfegy élhető, hogy ennél a kiviteli alaknál a 40 szorítószerkezet a 41 fejrészből és a 4.1 fejrész folytatását, képező 42 nyakrészből áll. A 42 nyakrésznek a 41 fejrésszel ellentétes 43 szabad vegén pedig a 44 egyik Összekötő szerv található, amely itt megfelelő profilú és menetemelkedése menet, így jelen -példában a 4ő szorítöszerkezet lényegében egy csavar, amelyél a 41 fejrész tövében., -a 42 nyakrészre az 50 rugalmas előfeszítö~-iag van ráhúzva. Az 50 rugalmas eiöfoszhö-tag itt egy gumigyűrű.
Az 1. ábra azt is szemlélteti., hogy a lö egyik befogószerv olyan kemény anyagból, pl. titánból készült hengeres tárcsa, amelynek a. 30 betétest felé néző 12 belső oldalában helyezkedik el a 2 nyárs 2a külső felületéhez igazoldó, azt részben befogadó 1'1 egyik fogadó fészek, A 10 egyik befogószervnek egyébként a 1.3 egyik nyílása van, amelyen, a 40 szorítószerkezet 42 nyakrésze áttolható. A 13 egyik nyílás méretét úgy kell megválasztok hogy a 10 egyik, befogőszerv könnyedén elforgatható legyen a 40 szorítószerkezei 42 nyakrésze körül,
A 20 másik befogószerv - a- lö egyik befogószervhez hasonlóan. - egy hengertáresa, amelynek anyaga színién titán. A 2(5 másik befogószervnek -a 30 betéttest felé néző 22 belső oldalába, pedig a 3 rúd 3a külső felületének méretéhez és alakjához igazodó 21 másik fogadó leszek van bemunká-lva. A 20 másik befogőszerv középső részén található a 23 másik, nyílás, amely a 40 szorítószerkezet 42 nyakrészének 43 szabad végén elhelyezkedő 44 egyik összekötő szervvel együfeműködő 45 másik összekötő szervvel van ellátva, Esetünkben a 45 másik összekötő szerv a. 44 egyik összekötő szerv menetéhez igazodó anyamenet.
A 1(5 egyik befogőszerv és a 20 másik befogőszerv között található 30 betétesi 31 egyik nyomófelülete a 1 (5 egyik befogőszerv 11 egyik fogadó fészkébe beilleszted 2 nyárs 2a külső felületének a 10 egyik befogószerv 12 belső oldalából kiálló részével érintkezik, tni-g a 30 betéttest 3.2 másik nyomófelülete a 2(5 másik befogószerv 21 másik fogadó fészkében nyugvó 3 rúd 3 a külső felületének a 2(5 másik befogőszerv 22 belső oldalából kidomborodó részéhez csatlakozik. Természetesen a 30 betétest is rendelkezik a 40 szőritőszerkezet 42 nyakrészének átvezetésére alkalmas 33 nyílással. A 3(5 betétest egyébként célszerűen lágy ahimfofom, míg a lö egyik befogőszerv és a 20 másik befogőszerv a titán melled lehet rozsdamentes .acélból, más kemény fémből, de éppen szénszálas kofopozit anyagból is. Mindenképpen fontos azonban, hogy a 30 betétesi anyagának nyomószilárd ♦ *
Ζ- **’*»*** * ♦ »*♦ * *♦«« *** sága kisebb legyen, mint a 2 nyárs, a 3 rúd és célszerűen a 10 egyik befogószerv, valamint a 20 másik befogószerv nyornószllárdsága. Ennek azért van jelentősége, mert így a 10 egyik befogószerv, 30 betöltést, 20 másik befogószerv ősszeszorííásánál minden esetben csak a 30 betéttest anyagában jöhet léire maradó alakváltozás, ami a találmány szerinti megoldás lényeges és alapvető eleme.
Azt is meg kell említeni, hogy a 2 nyárs méretei - az orvostechnikában alkalmazottak szerint célszerűen 1-6 mm közé esnek, pk 1,5 mm, 2,5 mm és 5mm, míg a 3 rudak méretei a 2-10 mm tartományban helyezkednek el, pl. 3 mm, 5 mm és 8 mm, így all egyik fogadó fészek és a 21 másik fogadó fészek is ezen méretekhez Igazodó kiképzésű vál va.
Az 1, ábra jól mutatja azt is, hogy az 50 rugalmas el&fcszítö-tag a 40 szorítószerkezet 41 fejrésze és a 10 egyik befogószerv közé van befogva úgy, hogy már -.az 1 kapcsolóegység teljes rögzítése előtt Is rugalmas deformációra van kényszerítve. Ennek következtében az 50 rugalmas előíeszitő-tag nyomást gyakorol a 10 egyik befogószervre, amely azt átvezeti a 3.0 betéttestre is.
Áttérve most a 2. ábrára, azon az szemlélhető, hogy a 30 betétfost .32 másik nyomófelülete és a 2ö másik befogószerv 22 belső oldala hogyan csatlakozik egymáshoz. A 30 betéttest és a 20 másik befogószerv elesüszásmemes, megfelelő összetapadását a .20 másik befogószerv 22 belső oldalából a 30 betéttest 32 másik nyömőfolülete felé kiálló 22a mozgás-gátló idomok szolgálják. A 22 belső oldal 22a mozgás-gátló idomai lehetnek éppen a 22 belső oldal anyagából való, abból kiálló csúcsok, de lehetnek olyan önálló tüskék Is, amelyek a 20 másik befogószerv 22 belső oldalába bemunkált 22b hüvelyekben helyezkednek el.
A 2. ábrán az is jól látható, hogy a 30 betéttest 33 nyílása is meghaladja a 40 szorítószerkezet 42 nyakrészének méretét annak érdekében, hogy azon szabadon eiforoghasson. Ezzel szemben a 20 másik befogószerv a 45 másik összekötő szervnek köszönhetően rögzíthető a 40 szorító szerkezet. 42 nyakrészének 44 egyik, összekötő szervéhez.
A 3. ábra lényegében azonos felépítésben mutatja meg a 10 egyik befogószerv és a 30 betéttest csúszásmentes összekapcsolásának egy lehetséges változatát, itt a 10 egyik befogószerv 12 belső oldalán vannak kialakítva csúcsszera. 12a mozgás-gátló Idomok, amelyek a 30 betéttest. 31 egyik nyomófelületének Irányában állnak ki a 1.0 egyik befogószerv 12 belső oldalából. Természetesen in is elképzelhető olyan 12a mozgás-gátló Idom, amely önálló alkatrészként a 10 egyik befogószerv 12 belső oldalába bernunkálí 12b hüvelybe van beültetve.
♦ ·* .*·?
Λ .« »κ-·«
Α 3. ábrán az is szemlélhető., hogy a 30 betéttót 33 nyílásával lényegében megegyező 13 egyik nyílással rendelkezik a 10 egyik befogószerv is annak érdekében, hegy a 10 egyik befogószerv a 40 szorítószerkezeten könnyen elfordítható legyen.
In kell megjegyezni, hogy természetesen a 40 szorítószerkezet lehet a bemutatóitól eltérő kialakítású. Sőt elképzelhető olyan változat is, amelyben a 45 másik összekötő szerv a 10 egyik befogószerv 13 egyik nyílásának részét képezi .
Az is magától értetődik, hogy a 30 beíéííestek száma egynél több is lehet, de ebben az esetben a két 30 betéítest csúszásmentes kapcsolatát is meg kell oldani.
Az ábrákon látható - találmány szerinti ~ 1 kapcsolóegység használatakor először az 50 ragnlmas dőfoszftő-tagoi kell ráhúzni a 40 szorítószerkezet 42 nyakrészére úgy, hogy az 50 rugalmas elöfeszitő-tag éppen egészen a 41 fejrészig jutva azon megtámaszkodjon. Ezt követően a 40 szoritöszerkezet 42 nyakrészének 43 szabad végét átvezetve a 1 ö egyik befogószerv 13 egyik nyílásán az feliúxhetö a -40 szoritószerkezeíre. Ugyanígy kell eljárni a 30 betéttesttel is, annak 33 nyílásán áttolva a 42 nyakrészt a 30 feetéttest is rátolhatő a 40 szorító szerkezetre , Áz 1 kapcsolóegység ezen helyzetében a 10 egyik befogószerv és a 3-0 betéttest egyszerűen elforgatható a 40 szorítószerkezet 42 nyakrészén.
Az. 1 kapcsolóegység végső lépéseként a 20 másik, befogöszerv következik, amelynek 23 másik nyílása azonban nem engedi át teljes egészében a 42 nyakrészt, hanem a 42 nyakrész 43 szabad végen elhelyezkedő 44 egyik összekötő szervvel Összekapcsolódó 45 másik összekötő szerve segítségével ahhoz rögzíthető.
Esetünkben a 44 egyik összekötő szerv - 45 másik összekötő szerv páros egy menetes csatlakozás, igy a 40 szorítószerkezet 41 fejrészének forgatása esetén nemcsak a 42 nyakrész és a 20 másik befogószerv kapcsolódik egymáshoz, meggátolva ezzel, hogy a 10 egyik befogószerv és a 30 betéttest lecsúszhasson a 40 szorítószerkezet 42 nyakrészéről, hanem a 40 szorítószerkezet 41 fejrésze és a 20 másik befogószerv 22 belső oldala közötti távolság is csökken, .Amikor a 41 fejrész és a 20 másik befogószerv 22 belső oldala közötti távköz szűkök akkor a iö egyik befogöszerv, a 30 betéttest és a 20 másik befogószerv egymáshoz közelednek, és végül összeérnek. Az 1 kapcsolóegység azon állapotában azonban., amikor a 10 egyik befogöszerv 12 belső
-8<· * β»** -»**·* oldala a 30 betéttest 31 egyik nyomófelöletéveí, míg a 30 betéttest 32 másik nyomófelülete pedig a 20 másik befcgószetv 22 belső oldalával találkozik, az egyes alkatrészek rugalmasan szétválaszthatok egymástól. Ennek az az oka, hogy a 40 szorítoszefoezet. 41 fejrésze és a 10 egyik befogöszerv között elhelyezkedő 50 rugalmas elofeszítö-tag ellenében a 10 egyik befogöszerv, a 30 betéttest és a 20 másik befogószerv egymással szomszédos párjai, szétnyílhatnak.
Az 1 kapcsolóegység ezen előkészített helyzetében már alkalmas arra, hogy a 1.0 egyik befogószerv 12 belső oldalának ős a 30 betéttest 31 egyik nyomófelületének eltávolításával a 2 nyárs betolható legyen a 10 egyik befogöszerv 12 belső oldalába bemélyített 11 egyik fogadó fészekbe. Ugyanez mondható el a 3 rúd beillesztésének lehetőségéről is, Hiszen a 30 betéttest 32 másik nyomófelülete és a 20 másik befogószerv 22 belső- oldala is szétnyitható, és így a 3 rúd a 20 másik befogószerv 22 belső oldalába bemunkált 21 másik fogadó fészekbe pattintható.
A 2 nyárs és a 3 rúd behelyezésével az 1 kapcsolóegység már készen áll a műtéti felhasználásra. Ekkor a 2 nyárs és a 3 rád éppen csak be van fogva az 1 kapcsolóegységbe, de ott még elcsúsztatható, sőt a '10 egyik befogószerv és a 30 betéttest el is forgatható egymáshoz és a 20 másik befogószervhez képest Amikor végül a műtét közben az adott 1 kapcsolóegységben elhelyezkedő 2 nyárs és- 3 rúd egymáshoz viszonyított optimális helyzetét beállították, akkor a 40 szorítószerkezet 41 fejrészének továbbforgstásávaí a 10 egyik befogószerv, a 30 betéttesí és a 20 másik befogószerv oly mértékben összefeszííbeto, hogy a 10 egyik befogószerv 11 egyik fogadó fészkében lévő 2 nyárs 2a külső felülete befenyomódik a - lágyabh anyagból készült - 30 betéttest 31 egyik nyomófelületébe, a 3 rúd 3a külső felülete pedig a 30 betéttest 32 másik nyomófelületébe. Ezen túlmenően -a 10 egyik befogöszerv 12 belső oldalán elhelyezkedő 12a mozgás-gátló idomok is behatolnak a 31 egyik nyomófelületbe, mig a 21) másik befogószerv 22 belső oldalából kiálló 22a mozgás-gátló idomok a 32 másik nyomófelületbe mélyednek bele. így tehát a 10 egyik befogószerv, a z nyárs, a 30 betéttest, a 3 rúd. és a 20 másik befogöszerv elmozdulás-mentesen összezáródík és a 40 szorítöszerkezet oldásáig, azaz ennél a kiviteli alaknál a 41 fejrész kícsavarásáig együtt is marad.
A beteg gyógyulása után az I kapcsolóegység.....a 2 nyárssal és a 3 rúddal együtt - eltávolítható.
Ekkor a roncsolódott 31 egyik nyomófelülettel és 32 másik nyomófelülettel rendelkező 30 betéttest kidobható, és helyére egy másik, még nem használt darabot lehet behelyezni az. 1 kapcsolóegységbe úgy, ahogyan azt az előzőekben ismertettük. Tehát az 1 kapcsolóegység 30 betétteste lényegében egyszer használatos szerkezeti elem.
, 9A találmány szerinti kapcsolóegység jól használható olyan műtétek esetében, amikor a sérült gyógyulása érdekében a törött csontdarabok összekapcsolására külső esontrögzhő szerkezetet kell alkalmazni,

Claims (12)

1. Kapcsolóegység külső csorürögzüőkhöz, mely a rögzítendő csontba beerősíthetö nyársakhoz (2) csatlakozó egyik befogószervet (ÍO), a nyársakat (.2) egymással Összekötő egy vagy több rúdhoz (3) csatlakozó másik befogószervet (20), valamint az egyik befogószerv (10) és a másik befogó-szerv (20) között elhelyezkedő legalább egy betéttestet (30) tartalmaz, az egyik befogószerv (lö) a nyárs 2 ) külső felületének (2a) legalább egy részét körülfegő egyik fogadó fészekkel (11), a másik befogószerv (20) a rád (3) külső felületének (3a) legalább egy részét körülfogó másik fogadó fészekkel (21) , míg legalább egy betéttest (30) a nyárssal (2) érintkező egyik nyomófelülettel (31) és/vagy a rúddal (3) érintkező másik nyomófelülettel (32) rendelkezik, az egyik befogószerv (10), a másik foefogószerv 120) és a betétfest(ek) (30) pedig szorhőszerkezet (40) segítségével van egyetlen egységgé összefogva, azzal jellemezve, hogy a betéttest (30) egyik nyomófelületének (31) nyomőszilárdsága kisebb, mint a nyárs (2) anyagának nyomószilárdsága és az egyik befogószerv (10) nyomószilárdsága, továbbá a betéttest (30) másik nyomófelületének (32) nyomó szilárdsága kisebb, mim a rúd (3) anyagának nyomószilárdsága és a másik befogószerv (20) nyomó szilárdsága.
2. Az 1. igénypont szerinti kapcsolóegység, azzal jellemezve, hogy az egyik befogószervnek (10) az egyik fogadó fészket (1.1) hordozó belső oldalán (12) a betéttesf (30) egyik nyomófelületével (31) együttműködő egy vagy több mozgás-gátló idom (12a), pl, kiálló tüske van elhelyezve.
3. A 2. igénypont szerinti kapcsolóegység, azzal jeSemezve, hogy az egyik hefogőszerv (10) és a mozgás-gátló tüskék (12a) legalább egy része egyetlen. anyagból van elkészítve,
4. Az 1.-3. igénypontok bármelyike szerinti kapcsolóegység, azzal jellemezve, hogy a másik befogószervnek (20) a másik fogadó fészket (21) hordozó belső oldalán (22) a betétfest (30) másik nyomófelületével (32) együttműködő egy vagy- több mozgás-gátló Idom (22 a), pl. kiálló tüske van elhelyezve.
5. A 4. igénypont szerinti kapcsolóegység, azzal jellemezve, hogy a másik befogó szerv (20) és a mozgás-gátló tüskék (22a) legalább egy része egyetlen anyagból van elkészítve.
6. Az 1,-5. igénypontok bármelyike szerinti kapcsolóegység, azzal jellemezve, hogy a szorítószerkezet (40) fejrészt (41) és a fejrész (41) folytatásába eső nyakrészt (42) tartalmaz, a nyakresz (42) a fejrésszel (41) ellentétes szabad vége (43) környezetében egyik összekötő szervvel (44) rendelkezik, az egyik összekötő szervhez (44) pedig azzal együttműködő másik összekötő szerv (45) van hozzárendelve.
7. A 6. igénypont szerinti kapcsolóegység, azzal jellemezve, hogy az egyik befogószervnek (10) a szorítószerkezet (40) nyakrészések (42) átvezetésére alkalmas egyik nyílása (13), a másik, befogószervnek (20) a nyakrész (42) átvezetésére alkalmas másik nyílása (23), míg a betéttestnek (30) a nyakrész (42) átvezetésére alkalmas nyílása (33) van, a másik összekötő szerv (45) pedig az egyik befogószerv (10) egyik nyílásának (13) környezetében van elhelyezve.
8. A 7. igénypont szerinti kapcsolóegység, azzal jellemezve, hogy az egyik összekötő szerv (44) a nyakrészen (44) elhelyezkedő menet a másik összekötő szerv (45) pedig az egyik befogószerv (10) egyik nyílásában (13) lévő anyamenel.
9. A 6. igénypont szerinti kapcsolóegység, azzal jellemezve, hogy az egyik befogószervnek (lö) a szoritószerkezet (40) nyakrészének (42) átvezetésére alkalmas egyik nyílása (13), a másik befogószervnek (2(1) a nyakrész (42) átvezetésére alkalmas másik nyílása (23), míg a betéttestnek (3ö) a nyakrész (42) átvezetésére alkalmas nyilasa (33) van, a másik összekötő szerv (45) pedig a másik befogószerv (20) másik nyílásának (23) környezetében van elhelyezve.
10. Á 9. igénypont szerinti kapcsolóegység, azzal jellemezve, hogy az egyik, összekötő szerv (44) a nyakrészen (44) elhelyezkedő menet, a másik összekötő szerv (45)pedig a másik befogészerv (20) másik nyílásában (23) lévő anyamenet.
11. Az 1 .-10. igénypontok bármelyike szerinti kapcsolóegység, azzal jellemezve, hogy a szorítószerkezet (40) rugalmas előfoszhö-taggal (50) van. kiegészítve, a rugalmas eiőfeszitő-tag (50) pedig a szorhöszerkezet (40) és az egyik befogószerv (10) és/vagy a masík befogószerv (20) közé van beillesztve,
12. All. igénypont szerinti kapcsolóegység, azzal jellemezve, hogy a rugalmas dőfeszhő-íag (50) férnrngő vagy műanyagból, célszerűen gumiból készült gyűrű, a rugalmas előíeszítő-tag (50) pedig a szoritószerkezet (40) nyakrészére (42) van. ráhúzva,
HU0500648A 2005-06-29 2005-06-29 Kapcsolóegység külsõ csontrögzítõkhöz HU228162B1 (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0500648A HU228162B1 (hu) 2005-06-29 2005-06-29 Kapcsolóegység külsõ csontrögzítõkhöz

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0500648A HU228162B1 (hu) 2005-06-29 2005-06-29 Kapcsolóegység külsõ csontrögzítõkhöz

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU0500648D0 HU0500648D0 (en) 2005-08-29
HUP0500648A2 HUP0500648A2 (en) 2006-12-28
HU228162B1 true HU228162B1 (hu) 2013-01-28

Family

ID=89986111

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0500648A HU228162B1 (hu) 2005-06-29 2005-06-29 Kapcsolóegység külsõ csontrögzítõkhöz

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU228162B1 (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HU0500648D0 (en) 2005-08-29
HUP0500648A2 (en) 2006-12-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10433874B2 (en) External fixator assembly
EP1581127B1 (en) External fixation apparatus
EP2832308B1 (de) Medizinisches Instrument zum Halten und Handhaben eines chirurgischen Befestigungselements und Wirbelsäulenstabilisierungssystem
US9795428B2 (en) Bone implantation and stabilization assembly including deployment device
EP2627273B1 (en) External fixation surgical clamp with swivel
US3477429A (en) Extra-cortical clamp with detachable tensioning tool for internal fixation of bone fractures
EP2568896B1 (en) Multi-purpose external fixator
CA2883395C (en) External fixator
US20150209096A1 (en) Tensioning instrument
US20050070899A1 (en) Polyaxial bone screw with torqueless fastening
HU226434B1 (en) Improved axial external fixator
CN112512446B (zh) 具有阴附件的外部固定连接杆
WO2002047564A3 (en) Bone pin assembly clamp and rod attachent
JP6453767B2 (ja) 自動長寸化インプラント
JP2007530221A (ja) 整形外科用髄内固定システム
KR20120103432A (ko) 수내 정 및 돌출 스크류 록킹 메커니즘
CN106794034B (zh) 外固定
US10258378B2 (en) External bone fixation system
CN107635492A (zh) 外部固定系统
US20190231393A1 (en) External bone fixation system
HU228162B1 (hu) Kapcsolóegység külsõ csontrögzítõkhöz
KR102379375B1 (ko) 뼈의 융합, 안정화 및/또는 고정을 위한 장치에 장력을 부여하는 디바이스
Green Components of the Ilizarov system
RU2443395C2 (ru) Устройство фиксации хирургического ретрактора

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees