HU225288B1 - Method and apparatus of threshing harvested grain - Google Patents

Method and apparatus of threshing harvested grain Download PDF

Info

Publication number
HU225288B1
HU225288B1 HU9901886A HUP9901886A HU225288B1 HU 225288 B1 HU225288 B1 HU 225288B1 HU 9901886 A HU9901886 A HU 9901886A HU P9901886 A HUP9901886 A HU P9901886A HU 225288 B1 HU225288 B1 HU 225288B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
trough
screen
threshing
seeds
core
Prior art date
Application number
HU9901886A
Other languages
English (en)
Inventor
Andrie Diederich Visagie
Original Assignee
Modimp Proprietary Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Modimp Proprietary Ltd filed Critical Modimp Proprietary Ltd
Publication of HUP9901886A2 publication Critical patent/HUP9901886A2/hu
Publication of HUP9901886A3 publication Critical patent/HUP9901886A3/hu
Publication of HU225288B1 publication Critical patent/HU225288B1/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01FPROCESSING OF HARVESTED PRODUCE; HAY OR STRAW PRESSES; DEVICES FOR STORING AGRICULTURAL OR HORTICULTURAL PRODUCE
    • A01F12/00Parts or details of threshing apparatus
    • A01F12/44Grain cleaners; Grain separators
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01FPROCESSING OF HARVESTED PRODUCE; HAY OR STRAW PRESSES; DEVICES FOR STORING AGRICULTURAL OR HORTICULTURAL PRODUCE
    • A01F12/00Parts or details of threshing apparatus

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Threshing Machine Elements (AREA)
  • Adjustment And Processing Of Grains (AREA)
  • Combined Means For Separation Of Solids (AREA)
  • Apparatuses For Bulk Treatment Of Fruits And Vegetables And Apparatuses For Preparing Feeds (AREA)

Description

A leírás terjedelme 10 oldal (ezen belül 2 lap ábra)
HU 225 288 Β1 (36) alakítanak ki, és a magokat legalább nagyrészt a főmagkiömlés (36) felé továbbítják. A vályúnak (34) a járulékos légáram irányába tekintve hátsó részén járulékos magkiömlést (39) alakítanak ki, amivel lehetővé teszik, hogy a magok a vályúban (34) maradjanak, viszont a maradék magok és a leválasztott anyagok maradék része a járulékos magkiömlésen (39) keresztül távozzék. A javasolt berendezés cséplőszakaszát (16) legalább az alsó részén rosta (24) határolja. Továbbítóegysége (22) van, amely a gabonát (40) a cséplőszakaszban (16) szállítja. Olyan cséplőegysége (18) van, amely a cséplőszakaszban (16) van elrendezve. Légáramot keltő egységként ventilátora (26) van, amely a cséplőszakaszon (16) keresztül légáramot (37) kelt. A rosta (24) alatt távközzel elrendezett vályúja (34) van. Lényege, hogy járulékos légáramot generáló egysége, főleg ventilátora (26) van, amely a járulékos légáramot a rosta (24) és a vályú (34) közötti téren keresztül továbbítja. A vályúnak (34) az egyik végénél főmagkiömlése (36) van, a másik végének körzetében viszont járulékos magkiömlése (39) is van. A magok döntő részben a főmagkiömlésen (36), a magok maradék része és az egyéb anyagmaradékok pedig a járulékos magkiömlésen (39) keresztül távoznak.
A találmány tárgya eljárás és berendezés gabona, főleg kalászos vagy csöves szemes termény csépléséhez és tisztításához. A technika állásaként utalunk az US-3348780 számú szabadalmi leírásra, amelyből ismert ilyen eljárás és berendezés.
A találmány alkalmazási területe tehát a gabonafélék, így például kukorica, búza, rozs stb. betakarítás utáni cséplése, amelyeknél a szemes termény a viszonylag nagyobb tömegű magból, valamint a lényegesen könnyebb járulékos anyagokból, így például a búza esetében pelyvából, törekből és szalmából áll. A leírásban a „cséplés” fogalom alatt nem csupán magát a cséplési műveletet, hanem az azzal együttesen elvégzett szétválasztást és tisztítást is értjük.
A betakarított gabona cséplésére a fenti leírásból ismert olyan eljárás, amelynél a cséplési műveletet legalább az alsó részén rostával határolt cséplőszakaszban végzik, és ehhez a cséplőszakaszon keresztül előre meghatározott erejű vagy intenzitású légáramot hoznak létre. A rosta nyílásait úgy választják meg, hogy azokon a cséplés során az egyéb anyagoktól megszabadított magok keresztülessenek. A légáram erejét/intenzitását úgy határozzák meg, hogy az a cséplőszakaszból magával ragadja a viszonylag kis tömegű, magtól leválasztott anyagokat, így például pelyvát, töreket, és így lehetővé válik, hogy a leválasztott, viszonylag nagyobb tömegű magok a rostára hulljanak. A rostán keresztülhullott magokat és a leválasztott anyagok apróbb részeit a rosta alatti vályúban gyűjtik össze.
Ez az eljárás olyan berendezéssel foganatosítható, amelynek háza cséplőszakaszt foglal magában, ezt legalább az alsó részén rosta határolja. Továbbá olyan anyagtovábbító egysége van, amely a betakarított gabonát a cséplőszakaszba szállítja, és olyan cséplőegysége is van, amely a cséplőszakaszban van elrendezve. Ezeken túlmenően légáramot keltő egysége, főleg ventilátora van, amely a cséplőszakaszon keresztül légáramot keltő elrendezésű. A rosta alatt távközzel vályú van elrendezve.
A fenti eljárás és berendezés hiányossága, hogy viszonylag bonyolult technológiát képvisel, ugyanakkor a különböző gabonafélékhez előírt fokozott magtisztasági követelményeknek nem képesek megfelelni.
A jelen találmánnyal célunk a fenti hiányosságok kiküszöbölése, azaz olyan tökéletesített megoldás létrehozása, amellyel a gabonafélék szemes terményének betakarítása a mindenkori terménytípushoz szelektíven igazodóan úgy végezhető el viszonylag egyszerűen, hogy ezzel a legkorszerűbb magtisztasági követelmények is teljesíthetők legyenek.
A kitűzött feladat megoldásához a bevezetőben ismertetett eljárásból indultunk ki, amely betakarított gabona cséplésére való. A találmány szerinti eljárás lényege, hogy előre meghatározott erejű és/vagy intenzitású járulékos légáramot hozunk létre, ezzel a rosta és a vályú közötti térből eltávolítjuk a magtól leválasztott anyagok kisebb maradék részeit, és a járulékos légáramot a magoknak a vályúra esését engedő erejűre és/vagy intenzitásúra választjuk. A vályúnak a járulékos légáram áramlásirányába tekintve mellső végén főmagkiömlést alakítunk ki, és a magokat legalább nagyrészt ezáltal a főmagkiömlés felé továbbítjuk és azon keresztül eltávolítjuk. A vályúban járulékos magkiömlést alakítunk ki, annak a járulékos légáram áramlási irányába tekintve hátsó részén, amelyen keresztül a vályúban lévő magokat és az esetleges leválasztott anyagmaradékot eltávolítjuk.
A leírásunkban az egyes szerkezeti egységek és a kezelt anyagok viszonylagos helyzetét jelző „mellső” és „hátsó” fogalmak a járulékos légáram áramlási irányába tekintve értendők.
Célszerű az eljárás olyan foganatosítási módja, amelynél a rosta és a vályú közötti tér egy részét, hosszirányban tekintve a járulékos magkiömlés hátsó részéhez közel, keresztterelővei torlaszoljuk el, amelyet a vályú alsó részéről lenyúlóan rendezünk el.
Különösen célszerű, ha a rosta és a vályú közötti tér részbeni eltorlaszolását a járulékos magkiömléssel szembeni és a keresztterelő előtt elrendezett további keresztterelővei segítjük, amelyet a rostáról kinyúlóan rendezünk el, ezáltal a járulékos légáramot a keresztterelőknek megfelelő kényszerpályára tereljük. Az ilyen irányváltásokra kényszerített légáramnál a könnyebb részecskék, így például pelyva, törek mozgása hatásosan befolyásolható a légáram révén, így ezeket a légáram magával viheti. Ezzel szemben a súlyosabb gabonamagokat kevésbé érinti a légáram irányváltozási
HU 225 288 Β1 hatása, mivel azok a nagyobb tömegük révén az érintőleges pályák mentén haladnak, (gy tehát a keresztterelőkkel biztosított kényszerpályák révén a gabonamag nagyrészt a járulékos gabonakiömlés irányába halad, szemben a pelyvával és törekkel.
Célszerű továbbá a találmány szerinti eljárás olyan foganatosítási módja, amelynél a cséplőszakaszt és a vályút lényegében egymással párhuzamosan és lejtősen úgy rendezzük el, hogy a légáramot és a járulékos légáramot fölfelé irányítjuk. Ez a ferdeség lehet legalább 20°, előnyösen legalább 30°, de lehet akár 45° körüli értékű. A találmány azonban nem korlátozódik ilyen ferdeségre, adott esetben vízszintes vagy függőleges elrendezés is alkalmazható, és ez is beletartozik az igényelt oltalmi körbe.
A találmány szerinti eljárásnál adott esetben a járulékos magkiömléstől a magokat és a magoktól leválasztott egyéb anyagokat a cséplőszakaszba visszavezethetjük.
A találmány szerinti eljárás további foganatosítási módjánál a járulékos magkiömléstől a magokat és a magoktól leválasztott egyéb anyagokat tisztítószakaszba vezetjük, amelynek az alsó részét legalább részben rosta határolja, és a járulékos magkiömlést erre a rostára irányítjuk. Továbbá a magokat és a magoktól leválasztott anyagokat mozgatjuk, illetve mozgásban tartjuk, és a tisztító légáramot előre meghatározott erővel és/vagy intenzitással úgy működtetjük, hogy az haladjon keresztül a tisztítószakaszon és a rosta nyílásain. A rosta nyílásait céltudatosan úgy választjuk meg, hogy a tisztított magok csak kis hézaggal tudjanak azokon keresztülhaladni. Továbbá a tisztító légáram erejét vagy intenzitását előre úgy határozzuk meg, hogy azzal eltávolítsuk a tisztítószakaszból a magtól leválasztott, viszonylag kisebb tömegű anyagokat, viszont biztosítjuk, hogy a megtisztított, viszonylag nagyobb tömegű magok a rostára áthulljanak.
Adott esetben a találmány szerinti eljárásnál a főmagkiömléstől a magokat a tisztítószakasz beömléséhez vezetjük - a tisztító légáram áramlási irányába tekintve - a járulékos magkiömlés előtti részen. A főmagkiömlésen kilépő magokat a légárammal úgy tisztítjuk, hogy a magtól leválasztott anyagrészeket a légárammal elszállítjuk, a magokat viszont keresztül engedjük esni a rostán. Amint a fentiekből kitűnik, a magok nagyrészt a főmagkiömlésen keresztül távoznak. Kisebb mennyiségben a járulékos magkiömlésen keresztül kilépő magok a tisztítószakaszba jutnak. így tehát a különböző kiömléseken keresztül kilépő magok keverednek a tisztítószakaszban lévő rosta fölött.
A találmány szerinti eljárás olyan berendezéssel foganatosítható, amelynek háza cséplőszakaszt foglal magában és ezt legalább az alsó részén rosta határolja. Továbbítóegysége van, amely a betakarított gabonát a cséplőszakaszba szállítani képes elrendezésű. Cséplőegysége is van, amely a cséplőszakaszban van elrendezve. Légáramot keltő egysége, főleg ventilátora van, amely a cséplőszakaszon keresztül légáramot hoz létre. A rosta alatt távközzel elrendezett vályúja van. Lényege, hogy a cséplőberendezésnek járulékos légáramot generáló egysége, főleg ventilátora van, amely a járulékos légáramot a rosta és a vályú közötti téren keresztül továbbító kialakítású. A vályúnak az egyik végénél főmagkiömlése van, ez a járulékos légáram haladási irányában tekintve a mellső végnél van elrendezve, járulékos magkiömlése viszont a vályú hátsó végének körzetében van kialakítva. Továbbá a cséplés közben az egyéb anyagoktól megszabadított magok rostára hullását biztosítja az elrendezés. A rosta nyílásainak mérete a kicsépelt magok kis hézaggal történő átesését biztosítóan vannak megválasztva. így a magoktól leválasztott anyagokat a légáram szállítja el a cséplőszakaszból, mégpedig úgy, hogy a magok és a magoktól leválasztott kisebb anyagrészek a rostán keresztül esnek a vályúra, eközben a járulékos légárammal vannak kapcsolatban, és ebből a térből a járulékos légárammal a kisebb anyagrészeket eltávolítjuk. A magok döntő részben a főmagkiömlésen keresztül távoznak, viszont a magok maradék része és az egyéb anyagmaradékok a járulékos magkiömlésen keresztül távoznak.
Célszerű a találmány szerinti berendezés olyan kiviteli alakja, amelynél a cséplőszakasz lényegében hengeres alakzatú, amelynek a cséplési középvonala a vízszintessel szöget zár be, amelynek az értéke legalább 20°. Továbbá a rosta ennek megfelelően hengeresen ívelt vagy konvex kialakítású, és lényegében a cséplési középvonallal koncentrikusan van elrendezve. A vályú a rosta alatt, azzal lényegében párhuzamosan van elrendezve.
De olyan kivitel is lehetséges, amelynél a vályúból fölfelé kinyúlóan keresztterelő van elrendezve és ez részben a vályú és a rosta közötti térbe nyúlik, hosszirányban tekintve a járulékos magkiömlés mögötti részhez közel. Ez a keresztterelő a fenti teret részben lezáró kialakítású. Célszerűen további keresztterelővei van ellátva, amely hosszirányban tekintve a járulékos magkiömléssel szemben a teret részben lezáróan helyezkedik el. Ezáltal járulékos légáram képződik, amely a keresztterelőknek megfelelő kényszerpályával rendelkezik.
Különösen célszerű a még hatékonyabb magtisztítás szempontjából az olyan kivitel, amelynél a berendezés külön tisztítószakasszal van ellátva, amely a járulékos magkiömléssel van kapcsolatban. A tisztítószakasznak legalább az alsó részét rosta határolja. A járulékos magkiömléstől a tisztítószakaszba jutó magokat és egyéb anyagokat mozgató mozgatólécei vannak. Tisztító légáramot létrehozó egysége, főleg ventilátora is van, amely a légáramot a tisztítószakaszon keresztül juttató elrendezésű. Továbbá a berendezésnek olyan az elrendezése, hogy a tisztított magok a rostára hullnak, ennek nyílásmérete úgy van megválasztva, hogy a tisztított magok azon csak kis hézaggal esnek keresztül, az egyéb anyagmaradványokat pedig a tisztító légáram a tisztítószakaszból eltávolítja.
Adott esetben a találmány szerinti berendezés ellátható a főmagkiömlést a tisztítószakasszal összekötő járattal, amely a járulékos magkiömlés előtt van elrendezve.
A találmányt részletesebben a csatolt rajz alapján ismertetjük, amelyen a találmány szerinti berendezés példakénti kiviteli alakját tüntettük fel. A rajzon:
HU 225 288 Β1 az 1. ábra a találmány szerinti cséplőberendezés tengelyirányú metszete;
a 2. ábra az 1. ábrán ll-ll vonal mentén vett keresztmetszet.
Amint az 1. ábrán látható, a találmány szerinti 10 berendezés lényegében két fő részből áll, nevezetesen 12 cséplőszerkezetből és 112 tisztitószerkezetből. A 12 cséplőszerkezet és a 112 tisztítószerkezettel úgy van társítva, hogy a találmány szerinti eljárás műveleti lépéseinek foganatosítására alkalmasak legyenek, és ehhez a jelen esetben a 112 tisztítószerkezet lényegében a 12 cséplőszerkezet alatt van elrendezve.
A 12 cséplőszerkezetnek lényegében hengeres 14 háza van, amely a jelen esetben hengeres 16 cséplőszakaszt foglal magában, ennek cséplési 20 középvonala a vízszintessel 21 szöget zár be. A 21 szög értékét a jelen esetben 30° és 45° közöttire (például állíthatóra) választhatjuk meg.
A 12 cséplőszerkezetnek 18 cséplőegysége van, amely értelemszerűen a 16 cséplőszakaszban van elrendezve. A 16 cséplőszakaszban a betakarított 40 gabonát, így kalászos vagy csöves szemes terményt, például búzát, illetve kukoricát vagy hasonlót 28 garatba adagoljuk, majd innen ferdén fölfelé 22 továbbítóegység szállítja, amely a jelen esetben szállítócsigaként van kialakítva. A 22 továbbítóegységként szereplő szállítócsiga forgási középvonala a jelen esetben egybeesik, azaz koaxiális a cséplési 20 középvonallal.
A 16 cséplőszakasz alsó részének alsó kerülete mentén 24 rosta van elrendezve, amely vályúszerű kialakítású, és megfelelő perforációval, azaz előre meghatározott méretű 24.1 nyílásokkal van ellátva. Az íves 24 rosta a jelen esetben ugyancsak koncentrikus helyzetű a cséplési 20 középvonallal.
A 16 cséplőszakasz egyik végénél, a jelen esetben a felső végénél leszállítóegységként 26 ventilátor van elrendezve, mégpedig a cséplési 20 középvonallal egytengelyűén. Ennek az a rendeltetése, hogy működés közben a 28 garattól kezdődően folytonos tisztító légáramot biztosítson a 16 cséplőszakaszon keresztül, és ez a légáram 32 kiömlőnyíláson keresztül távozik a 10 berendezésből. A 26 ventilátor a jelen esetben centrifugális típusú, ezért axiális beömléssel rendelkezik.
A 22 továbbítóegységnek a jelen esetben csőszerű 30 tengelye van, ez 18.1 verőlécek sorozatával van ellátva, amelyek radiális helyzetűek, és a 30 tengelyen hosszirányban vannak rögzítve. A 26 ventilátor a 30 tengely jobb oldali végén (1. ábra) van rögzítve. Olyan kivitel is lehetséges azonban, amelynél a 26 ventilátor a 30 tengelyről fordulatszámváltó szerkezeten keresztül közvetve kapja a hajtását.
A 24 rosta alatt, lényegében a cséplési 20 középvonallal párhuzamosan olyan lejtős 34 vályú van elrendezve, amelynek az alsó nyitott vége a találmány szerint fő- 36 magkiömlést képez.
A fő- 36 magkiömlés a 12 cséplőszerkezettel kombinált 112 tisztítószerkezet 22 továbbítóegységéhez hasonló, ugyancsak szállítócsigaként kialakított 122 továbbítóegységével van terményátadó kapcsolatban. A 112 tisztítószerkezet 122 továbbítóegysége garatszerű fogadóegységgel van ellátva, amelyre alább térünk ki.
A 2. ábrán jól látható, hogy levegő számára 35 beömlőnyílásokról gondoskodtunk, amelyeken keresztül a 26 ventilátor külső levegőt szív be a 34 vályú belső terén keresztül; ebből alakul ki a nyíllal jelölt fő tisztító 37 légáram (1. ábra). A 26 ventilátor beömlőcsonkja kellően nagy nyílás-keresztmetszetű ahhoz, hogy az előírt mennyiségű és sebességű légáramot tudjon keresztülszívni, illetve keresztüláramoltatni a 16 cséplőszakaszon. A 34 vályú és a 24 rosta között, a 24 rosta perforációján keresztül ugyancsak áramlik bizonyos mennyiségű levegő járulékos légáramként a 26 ventilátor központi légbeömléséhez. Ez a légáram eltávolítja a pelyvát, töreket, vagy más könnyebb szennyeződéseket a 24 rostáról és a 32 kiömlőnyíláshoz továbbítja.
A 26 ventilátor szívócsonkja előtti áramlási keresztmetszetet részben a lejtős 34 vályú felső végénél elrendezett 27 keresztterelő határolja. Ez a 27 keresztterelő a 34 vályúhoz van rögzítve, és abból fölfelé emelkedik ki. A 27 keresztterelő magassági helyzete előnyösen állítható. A 27 keresztterelő a találmány szerint gátat képez, amely megakadályozza, hogy a nagyobb tömegű gabonamagok a légárammal távozzanak, ehelyett azok összegyűlnek a 34 vályú alsó körzetében.
Az ábrázolt példakénti kiviteli alak esetében a fő37 légáram haladási irányába tekintve a 27 keresztterelő előtt, attól távközzel másik 29 keresztterelőt is elrendeztünk. Ez a járulékos 29 keresztterelő a 24 rostától lefelé nyúlik, és célszerűen ennek a magassági helyzete is szabályozható az átömlési keresztmetszet beállításához.
A 27 és 29 keresztterelők szabad végei célszerűen átfedik egymást, amint az jól látszik az 1. és a 2. ábrán. A fő- 37 légáram haladási irányába tekintve mellső 29 keresztterelő a légáram által felkapott magokat lefelé tereli, és ezzel megakadályozza, hogy a 26 ventilátor légárama azt a pelyvával és törekkel együtt eltávolítsa a 10 berendezésből. Továbbá a 27 és 29 keresztterelők olyan járulékos légáramokat idéznek elő, amelyek a lejtős 34 vályú felső végénél kialakított járulékos 39 magkiömlés irányába tereli a magokat, ennek részletezésére azonban alább térünk ki. A 29 keresztterelő célszerűen a járulékos 39 magkiömlés középrészével szemben van elrendezve.
Megjegyezzük, hogy mivel a 24 rosta és a 34 vályú a jelen esetben ívelt, de persze ezek adott esetben lehetnek az íves alaktól eltérő bármilyen konvex alakúak, így a légáram viszonylag szűk csatornában halad, ezért igen hatékonyan fejti ki tisztítóhatását, sőt adott esetben még kisebb légmennyiséggel is hatásosan működtethető.
A találmány szerinti 10 berendezés használata közben a betakarított 40 gabonát, például kalászosokat, így búzát vagy rozsot gravitációs úton juttatunk a 28 garatba, amelyet azután a szállítócsigaként kialakított ferde 22 továbbítóegység 44 nyíl irányába ferdén fölfelé szállít a 16 cséplőszakaszon. A 16 cséplőszakaszban a 40 gabonát megszabadítjuk a levelektől, illetve pelyvától, törektől és egyéb anyagoktól, vagyis a gabonamagvakat szabaddá tesszük.
HU 225 288 Β1
A viszonylag kisebb fajsúlyú levelek, pelyva vagy törek a 16 cséplőszakaszban kapcsolatba kerül a 26 ventilátor fő- 37 légáramával, amely azokat a könnyebb fajsúlyúk révén nagyrészt magával ragadja, és ezek a légárammal együtt távoznak a 32 kiömlőnyílással kialakított 48 kiömlésen keresztül a 10 berendezésből (1. ábra).
A nagyobb tömegű és a pelyvától, törektől vagy levelektől megtisztított gabonamagok a gravitáció és a centrifugális erő hatására a légáramon keresztül leesnek a 24 rostára, amelynek 24.1 nyílásai a találmány szerint úgy vannak megválasztva, hogy azokon a megtisztított magok kis hézaggal keresztülhaladhassanak, [gy a megtisztított magok a kis mennyiségben visszamaradó törekkel, pelyvával vagy levélmaradvánnyal együtt a 24 rosta 24.1 nyílásain keresztülesnek és a ferde 34 vályúra jutnak, amint azt 46 nyíllal jelöltük (1. ábra). Amint arra fentebb már utaltunk, a fő- 37 légáram a pelyva, törek vagy levél részeit magával ragadva szállítja ferdén felfelé a 34 vályú mentén.
A találmány szerinti megoldásnál olyan leadónyílásról is gondoskodtunk, amely fő- 36 magkiömlésként szerepel a lejtős 34 vályú alsó végén. A 27 keresztterelő adott esetben elrendezhető a járulékos 39 magkiömlés fölött is. A járulékos 39 magkiömlés a 34 vályú fenékrészén van kialakítva, és ez 41 gyűjtőkamrán keresztül a 112 tisztítószerkezethez kapcsolódik.
így tehát, a magok a fő- 37 légáram által magával ragadott pelyvához, törekhez vagy levélrészekhez képest viszonylag nagyobb tömegük miatt gravitációsan lefelé haladnak, azaz a 34 vályúban fenékrészén gyűlnek össze és a fő- 36 magkiömlésen keresztül távoznak a 12 cséplőszerkezetből. A 37 légáram által magával ragadott néhány magot a 29 és 27 keresztterelőkön felütközve lefelé térítjük, így ezek a magok a járulékos 39 magkiömlésen és a 41 gyűjtőkamrán keresztül (itt viszonylag kisebb az áramlási sebesség) gravitációsan jutnak a 10 berendezés másik főegységébe, a 112 tisztítószerkezetbe. A 27 és 29 keresztterelők nagyban segítik a fenti szétválasztási műveletet. így tehát valójában csak a törek és pelyva, valamint az apróbb és könnyebb anyagrészecskék távoznak a 48 kiömlésen keresztül a 26 ventilátor fő- 37 légáramának hatására.
A 34 vályú hossza mentén a járulékos 39 magkiömlésként szereplő nyílás magkilépési hossza előnyösen a teljes vályúhossz 25%-a és 75%-a közötti lehet, főleg annak legalább 50%-a. Megjegyezzük, hogy a 34 vályú hossza a jelen esetben lényegében megegyezik a 24 rostáéval. A járulékos 39 magkiömlés szélessége megegyezhet a 24 rosta szélességével. A 41 gyűjtőkamra magassága célszerűen megegyezhet a 24 rosta és a 34 vályú közötti távközzel.
Amint fentebb már említettük, a 27, 29 keresztterelők által előidézett irányváltás és örvénylés hatására kialakuló járulékos légáram révén speciális pozitív hatást érünk el. A járulékos légáramok által felragadott magok a tömegük és a viszonylag nagy tehetetlenségük miatt érintőlegesen igyekeznek haladni, így azok a járulékos 39 magkiömlés felé haladnak, és azon keresztül hagyják el a 12 cséplőszerkezetet. Ezzel szemben, a viszonylag kisebb tömegű részek, így pelyva, törek, levélrészek stb. a fő- 37 légárammal haladnak, és végül is a kiömlésen keresztül távoznak a 10 berendezésből.
A megtisztított magok túlnyomó része tehát lecsúszik a lejtős 34 vályú alsó nyitott végénél kialakított fő36 magkiömléshez, ahonnan gravitációs úton a 112 tisztítószerkezet 122 továbbítóegységének feladórészébe jut.
A kísérleti tapasztalataink szerint a megtisztított magok közelítőleg 25%-a a járulékos 39 magkiömlésen keresztül, és közelítőleg 75%-a a fő- 36 magkiömlésen keresztül hagyja el a 12 cséplőszerkezetet. Ez az arány viszont befolyásolható, sőt állítható a légáramok sebességének szabályozásával, például a 27 és/vagy 29 keresztterelő(k) állításával. A 27 és 29 keresztterelők magassági mérete és ezek egymáshoz képesti átlapolása célszerűen fokozatmentesen állítható. De ez az állítás történhet például úgy is, hogy a 27 és 29 keresztterelők legalább egyikét más méretűre cseréljük.
A 112 tisztítószerkezet szerkezeti felépítését tekintve lényegében megegyezik a 12 cséplőszerkezettel, éppen ezért az azonos részleteket itt külön nem ismertetjük, de a hasonló részek közül néhányat 100-zal megnövelt hivatkozási számokkal jelöltük. A verőlécek helyett itt 118.1 mozgatóléceket alkalmaztunk.
A 12 cséplőszerkezet fő- 36 magkiömlésén kilépő magok a 112 tisztítószerkezet 116 tisztítószakaszába jutnak. A 12 cséplőszerkezet járulékos 39 magkiömlésén keresztül távozó magok viszont közvetlenül a 116 tisztítószakaszba hullnak.
A 10 berendezés 112 tisztítószerkezetének a jelen esetben ferde szállítócsigaként kialakított 122 továbbítóegysége az alsó részén perforált 124 rostával van ellátva, amelynek előre meghatározott méretű 124.1 nyílásain keresztül a már megtisztított 146 magok átesnek és a 124 rosta és ettől távközre elrendezett 136 vályú közötti térben gyűlnek össze, ahonnan gravitációs úton lefelé csúsznak és végül 136 magkiömlésen keresztül hagyják el a 10 berendezést. A 136 magkiömlésnél a tisztított 146 magokat önmagában ismert módon összegyűjtjük (nem ábrázoltuk).
A 112 tisztítószerkezet tisztító légáramának biztosításához a jelen esetben külön 126 ventilátorról gondoskodtunk, amely közvetlen hajtását a 122 továbbítószerkezet 130 tengelyéről kapja (a 12 cséplőszerkezetnél ismertetettekkel analóg módon). A tisztításkor leválasztott egyéb anyagok, így pelyva, törek vagy levél stb. a 126 ventilátor tisztító légáramával 132 kiömlőnyíláson keresztül távoznak. (Megjegyezzük, hogy adott esetben a 12 cséplőszerkezet és a 112 tisztítószerkezet 26, illetve 126 ventilátora egyesíthető.) A légáram szabályozása végett itt is alkalmazhatunk 127 keresztterelőt.
Adott esetben recirkuláltató magkiömlés alakítható ki a 134 vályúban (hasonlóképpen, mint a 12 cséplőszerkezet járulékos 39 magkiömlésnél). Ezen a járulékos magkiömlésen kilépő magok visszavezethetők újabb tisztítási műveletre, például a 28 garatba, vagy a 112 tisztítószerkezet 128 garatjába.
A találmány szerinti berendezés olyan egyszerűsített kiviteli változata is lehetséges, amelynél már a
HU 225 288 Β1 cséplőszerkezet kellően tisztított magot ad le, ilyenkor értelemszerűen a második tisztítási műveletre, azaz a 112 tisztítószerkezetre nincs is feltétlenül szükség. Ilyen esetben a tisztított magok összegyűjthetők a fő- 36 magkiömlésnél, és a járulékos 39 magkiömlésen kilépő magok adott esetben visszavezethetők a 28 garatba, ha azok még nem megfelelő tisztaságúak.
A találmány szerinti megoldás egyik legfontosabb előnye, hogy a magokat és az összes többi anyagot már a 16 cséplőszakaszban kellően szétválasztjuk. Ez a találmány szerinti kialakítás és elrendezés sajátos előnye, ami műszaki többlethatást eredményez. Továbbá a viszonylag egyszerű szerkezeti kialakítás garantálja a hatékony és üzembiztos működésmódot. A hatékonyan megtisztított és különválasztott magok és egyéb anyagok, például pelyva, törek, levélrészek stb. elkülönített szállítása egyszerűbbé válik, sőt a 10 berendezés egészében tekintve lényegesen egyszerűbben és olcsóbban alakítható ki, mint a hagyományos megoldások.
A találmány szerinti megoldás további előnye, hogy a 24, illetve 124 rosta álló helyzetű, tehát annak hatékony működtetéséhez semmiféle járulékos mozgatószerkezetre nincs szükség, hiszen ehhez kizárólag a magok gravitációs és centrifugális erejét hasznosítjuk. További előnyként említhető meg, hogy a szétválasztott magokat átengedő 24 rosta vályúszerű kialakítású és nem teljes hengerként kialakított elem. A félhenger alakú rostakialakítással pedig a költségek tetemesen tovább csökkenthetők.
A járulékos 39 magkiömlés révén jelentősen növeljük a légáram intenzitását anélkül, hogy a 32 kiömlőnyílásnál magveszteséggel kellene számolni. Ezáltal tovább javítjuk a tisztítóhatást. Ez különösen komoly előny kisebb és könnyebb magoknál, így például búza vagy árpa esetében. A kísérleti tapasztalataink szerint bizonyítottnak tekinthető, hogy a járulékos 39 magkiömlés, különösen a bemutatott keresztterelő-elrendezéssel kombinálva, jelentősen növeli a berendezés kapacitását. A kísérleti tapasztalataink szerint könnyű és/vagy kis magok esetében a hagyományos megoldásokhoz képest a találmány szerinti 10 berendezés teljesítménye legalább 100%-kal növelhető. Ez a meglepő teljesítménynövekedés megítélésünk szerint főleg a légáram javított tisztítóhatásának köszönhető.

Claims (13)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás betakarított gabona cséplésére, amelynél a cséplési műveletet legalább az alsó részén perforált rostával határolt cséplőszakaszban végezzük, továbbá a cséplőszakaszon keresztül légáramot hozunk létre, továbbá a rosta nyílásait az egyéb anyagoktól leválasztott magok átjutását engedően választjuk meg; továbbá a légáram erejét és/vagy intenzitását a cséplőszakaszból a viszonylag kis tömegű, magtól leválasztott anyagok, előnyösen pelyva, törek magával ragadását, viszont a viszonylag nagyobb tömegű magoknak a rostára hullását biztosító értékűre választjuk, továbbá a rostán keresztülhullott magokat és a leválasztott anyagok apróbb részeit a rosta alatti vályúban gyűjtjük össze, azzal jellemezve, hogy előre meghatározott erejű és/vagy intenzitású járulékos légáramot hozunk létre, ezzel a rosta (24) és a vályú (34) közötti térből eltávolítjuk a magtól leválasztott anyagok kisebb maradék részeit, és a járulékos légáramot a magoknak a vályúra (34) esését engedő erejűre és/vagy intenzitásúra választjuk; a vályúnak (34) a járulékos légáram áramlásirányába tekintve mellső végén főmagkiömlést (36) alakítunk ki, és a magokat legalább nagyrészt a főmagkiömlés (36) felé továbbítjuk és azon keresztül eltávolítjuk; a vályúban (34) járulékos magkiömlést (39) alakítunk ki, annak a járulékos légáram áramlási irányába tekintve hátsó részén, amelyen keresztül a vályúban (34) lévő magokat és az esetleges leválasztott anyagmaradékot eltávolítjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a rosta (24) és a vályú (34) közötti tér egy részét, hosszirányba tekintve a járulékos magkiömlés (39) hátsó részéhez közel, keresztterelővei (27) torlaszoljuk el, amelyet előnyösen a vályúból (34) kinyúlóan rendezünk el.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a rosta (24) és a vályú (34) közötti tér részbeni eltorlaszolására a járulékos magkiömléssel (39) szemben és a keresztterelő (27) előtt másik keresztterelőt (29) is alkalmazunk, amelyet előnyösen a rostáról (24) lenyúlóan rendezünk el, és a járulékos légáramot a keresztterelőket (29, 27) megkerülő pályára kényszerítjük.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a cséplőszakaszt (16) és a vályút (34) ferdén és előnyösen egymással párhuzamosan rendezzük el, valamint a főlégáramot és a járulékos légáramot alulról fölfelé irányítjuk.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a járulékos magkiömléstől (39) a magokat és a leválasztott egyéb maradék anyagokat a cséplőszakaszba (16) visszavezetjük.
  6. 6. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a járulékos magkiömléstől (39) a magokat és a magoktól leválasztott egyéb anyagokat legalább az alsó részét rostával (124) határolt tisztítószakaszba (116) vezetjük, ehhez a járulékos magkiömlést (39) a rostára (124) irányítjuk, továbbá a magokat és a magoktól leválasztott anyagokat mozgásban tartjuk; ehhez a tisztító légáramot keresztülvezetjük a tisztítószakaszon (116) és a rosta (124) nyílásain (124.1), amelyeket úgy választunk meg, hogy a tisztított magok kis hézaggal tudjanak azokon keresztülhaladni, továbbá a tisztító légáram erejét és/vagy intenzitását a tisztítószakaszból (116) a viszonylag kisebb tömegű leválasztott anyagokat magával ragadó, viszont a megtisztított viszonylag nagyobb tömegű megtisztított magoknak a rostára (124) hullását engedő értékűre választjuk.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a főmagkiömléstől (36) a magokat a tisztító légáram irányába tekintve a járulékos magkiömlés (39) előtti részen a tisztítószakasz (116) beömléséhez vezetjük, továbbá a főmagkiömlésen (36) kilépő magokat
    HU 225 288 Β1 a légárammal történő tisztításakor a magtól leválasztott anyagrészeket a légárammal elszállítjuk, a viszonylag nagyobb tömegű magokat viszont keresztül engedjük esni a rostán (124).
  8. 8. Berendezés betakarított gabona csépléséhez, amelynek háza (14) cséplőszakaszt (16) foglal magában, ezt legalább az alsó részén rosta (24) határolja, valamint a betakarított gabonát (40) a cséplőszakaszba (16) szállító továbbítóegysége (22) és a cséplőszakaszban (16) elrendezett cséplőegysége (18) van, továbbá légáramkeltő egysége, főleg ventilátora (26) van, amely a cséplőszakaszon (16) keresztül légáramot előállító elrendezésű, továbbá a rosta (24) alatt távközzel elrendezett vályúja (34) van, azzal jellemezve, hogy a berendezésnek (10) a rosta (24) és a vályú (34) közötti téren keresztül járulékos légáramot generáló egysége, főleg ventilátora (26) van, továbbá a vályúnak (34) a járulékos légáram haladási irányába tekintve mellső végnél kialakított főmagkiömlése (36) van, valamint a vályú (34) hátsó végének körzetében kialakított járulékos magkiömlése (39) van, továbbá a berendezés (10) az egyéb anyagoktól leválasztott magok rostára (24) hullását biztosító elrendezésű, amelynél a rosta (24) nyílásai (24.1) a magok kis hézaggal történő átesését biztosító méretűek; a magoktól leválasztott anyagok a légáram révén a cséplőszakaszból (16) eltávolítható állapotban vannak, mégpedig úgy, hogy a magok és a magoktól leválasztott kisebb anyagrészek a rostán (24) keresztül a vályúra (34) eshetnek, eközben a járulékos légárammal vannak kapcsolatban, és ebből a térből a járulékos légáram révén a kisebb anyagrészek vannak eltávolítva, továbbá a magok nagyrészt a főmagkiömlésen (36) keresztül, viszont a magok maradék része és az egyéb anyagmaradékok a járulékos magkiömlésen (39) keresztül távolíthatók el a berendezésből (10).
  9. 9. A 8. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a cséplőszakasz (16) lényegében hengeres alakú, amelynek a cséplési középvonala (20) a vízszintessel legalább 20°-os szöget (21) zár be, továbbá a rosta (24) ennek megfelelően hengeresen ívelt vagy konvex kialakítású, és előnyösen a cséplési középvonallal (20) koncentrikusan van elrendezve, továbbá a vályú (34) a rosta (24) alatt, azzal előnyösen párhuzamosan van elrendezve.
  10. 10. A 8. vagy 9. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy keresztterelővei (27) van ellátva, amely előnyösen a vályúból (34) fölfelé kinyúlóan, hosszirányba tekintve a járulékos magkiömlés (39) mögötti részhez közel, és a vályú (34) és a rosta (24) közötti teret részben lezáróan - előnyösen állíthatóan van elrendezve.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy további keresztterelővei (29) van ellátva, amely hosszirányban tekintve a járulékos magkiömléssel (39) szemben a teret részben lezáróan helyezkedik el, továbbá a keresztterelők (29, 27) járulékos légáram számára kényszerpályát képező viszonylagos elrendezésűek.
  12. 12. A 8-11. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy külön tisztítószakasza (116) van, amely a cséplőszakasz (16) járulékos magkiömlésével (39) van kapcsolatban, továbbá a tisztítószakasznak (116) legalább az alsó részét rosta (124) határolja, továbbá a járulékos magkiömléstől (39) a tisztítószakaszba (116) jutó magokat és egyéb anyagokat mozgató mozgatólécei (118.1) vannak; tisztító légáramot létrehozó egysége, főleg ventilátora (126) van, amely a légáramot a tisztítószakaszon (116) keresztüljuttató elrendezésű; továbbá a fenti elrendezés a tisztított magok rostára (124) hullását engedő kivitelű, amelynél a rosta (124) nyílásai (124.1) a magokat kis hézaggal átengedő méretűek.
  13. 13. A 12. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a főmagkiömlést (36) a tisztítószakasszal (116) összekötő járata vagy garatja (128) van, amely a járulékos magkiömlés (39) kiömlése előtt van elrendezve.
HU9901886A 1996-02-20 1997-02-18 Method and apparatus of threshing harvested grain HU225288B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ZA961339 1996-02-20
PCT/US1997/002432 WO1997029628A1 (en) 1996-02-20 1997-02-18 Threshing of harvested grain

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP9901886A2 HUP9901886A2 (hu) 1999-09-28
HUP9901886A3 HUP9901886A3 (en) 2003-11-28
HU225288B1 true HU225288B1 (en) 2006-09-28

Family

ID=60581751

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9901886A HU225288B1 (en) 1996-02-20 1997-02-18 Method and apparatus of threshing harvested grain

Country Status (15)

Country Link
EP (1) EP0955801B1 (hu)
AP (1) AP9801322A0 (hu)
AR (1) AR005891A1 (hu)
AU (1) AU707360B2 (hu)
BR (1) BR9707532A (hu)
CZ (1) CZ255998A3 (hu)
DE (1) DE69712641T2 (hu)
ES (1) ES2173421T3 (hu)
HU (1) HU225288B1 (hu)
RO (1) RO116587B1 (hu)
SK (1) SK111398A3 (hu)
TR (1) TR199801611T2 (hu)
UA (1) UA43443C2 (hu)
UY (1) UY24467A1 (hu)
WO (1) WO1997029628A1 (hu)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6475082B2 (en) 1998-08-18 2002-11-05 Claas Selbstfahrende Erntemaschinen Gmbh Flap openings in a grain harvesting threshing and separation unit
US6435965B2 (en) 1998-08-18 2002-08-20 Claas Selbstfahrende Erntemaschinen Gmbh Baffle system in a rotary threshing and separation unit
US6458030B2 (en) 1998-08-18 2002-10-01 Claas Selbstfahrende Erntemaschinen Gmbh Guiding elements in a rotary threshing and separation unit
GB2354692A (en) * 1999-09-29 2001-04-04 Claas Selbstfahr Erntemasch Rotary threshing and separation unit
GB2354689A (en) * 1999-09-29 2001-04-04 Claas Selbstfahr Erntemasch Separation unit for grain harvesting
GB2354690A (en) * 1999-09-29 2001-04-04 Claas Selbstfahr Erntemasch Rotary separation unit
GB2354691A (en) * 1999-09-29 2001-04-04 Claas Selbstfahr Erntemasch Rotary threshing and separation unit
GB0106725D0 (en) 2001-03-19 2001-05-09 Claas Selbstfahr Erntemasch Combine harvester
GB0106722D0 (en) * 2001-03-19 2001-05-09 Claas Selbstfahr Erntemasch Combine harvester
GB2373427A (en) * 2001-03-19 2002-09-25 Claas Selbstfahr Erntemasch Combine harvester separation unit
GB0106730D0 (en) * 2001-03-19 2001-05-09 Claas Selbstfahr Erntemasch Combine harvester
CN100358408C (zh) * 2002-12-30 2008-01-02 袁毅 玉米脱粒机
CN104737718B (zh) * 2015-03-28 2017-01-18 罗贤福 玉米剥壳脱粒组合机
CN111386865A (zh) * 2020-04-28 2020-07-10 许秀琴 一种组合式螺旋板齿种子玉米脱粒装置
CN111972136A (zh) * 2020-08-27 2020-11-24 李华斌 一种农业用玉米快速脱粒机
CN112314188A (zh) * 2020-11-12 2021-02-05 抚州锦溪农业发展有限公司 一种农产品加工用玉米脱粒机

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1951070A (en) * 1931-03-30 1934-03-13 Stein Robert Threshing machine
US3348780A (en) * 1965-07-21 1967-10-24 Int Harvester Co Combination corn shelling and cob grinding apparatus
US3401727A (en) * 1966-07-19 1968-09-17 Sperry Rand Corp Corn shelling and cob-husk shredding mechanism
US3844293A (en) * 1973-03-22 1974-10-29 D Young Corn sheller device
BG44886A1 (hu) * 1987-02-03 1989-03-15 Atanas L Mitkov

Also Published As

Publication number Publication date
SK111398A3 (en) 1999-04-13
UA43443C2 (uk) 2001-12-17
DE69712641D1 (de) 2002-06-20
EP0955801A1 (en) 1999-11-17
ES2173421T3 (es) 2002-10-16
DE69712641T2 (de) 2004-04-08
WO1997029628A1 (en) 1997-08-21
RO116587B1 (ro) 2001-04-30
HUP9901886A2 (hu) 1999-09-28
AP9801322A0 (en) 1998-09-30
BR9707532A (pt) 2000-01-04
AR005891A1 (es) 1999-07-21
UY24467A1 (es) 1997-07-22
CZ255998A3 (cs) 1999-04-14
HUP9901886A3 (en) 2003-11-28
TR199801611T2 (en) 1998-11-23
AU2274997A (en) 1997-09-02
AU707360B2 (en) 1999-07-08
EP0955801B1 (en) 2002-05-15
EP0955801A4 (en) 2000-04-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU225288B1 (en) Method and apparatus of threshing harvested grain
US4353376A (en) Combine having separating and cleaning apparatus
US7399223B2 (en) Sieve with different louvers
US3797502A (en) Pneumatic classifier for rotary threshing machine
US6475082B2 (en) Flap openings in a grain harvesting threshing and separation unit
PL125114B1 (en) Combine harvester
US4869272A (en) Cleaning system for combines
US6500062B1 (en) Separation using air flows of different velocities
US6435965B2 (en) Baffle system in a rotary threshing and separation unit
US20010029199A1 (en) Guiding elements in a rotary threshing and separation unit
US5403235A (en) Device for separating and screening of bulk materials and a self-propelled combine with such a device
US6176778B1 (en) Threshing of harvested grain
RU2304873C1 (ru) Семяочистительная машина
US6458031B1 (en) Cleaning system for a rotary combine
EP1220598B1 (en) Separation unit for grain harvesting
AU2018357903A1 (en) Method for harvesting grain crops, and apparatus, provided therefor, for a harvester
GB2224423A (en) Grain collecting and cleaning apparatus in a combine harvester
US1887817A (en) Centrifugal threshing machine
US1831216A (en) Thrashing
JPS6142523B2 (hu)
US4801374A (en) Apparatus for the treatment of seed materials
CA2246695C (en) Threshing of harvested grain
US3626951A (en) Threshing and separating apparatus for combines
US20240057521A1 (en) Separating device, combine harvester with a separating device, and method for separating weed seeds and lost crops from the wastage outflow of a harvesting machine
US305203A (en) Grain-separator

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees