HU224501B1 - Eljárás és berendezés szájnyílással rendelkező tartály vizsgálatára - Google Patents

Eljárás és berendezés szájnyílással rendelkező tartály vizsgálatára Download PDF

Info

Publication number
HU224501B1
HU224501B1 HU9901915A HUP9901915A HU224501B1 HU 224501 B1 HU224501 B1 HU 224501B1 HU 9901915 A HU9901915 A HU 9901915A HU P9901915 A HUP9901915 A HU P9901915A HU 224501 B1 HU224501 B1 HU 224501B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
container
light
mouth
illuminated
infrared
Prior art date
Application number
HU9901915A
Other languages
English (en)
Inventor
William T. Shepherd
Original Assignee
Owens-Brockway Glass Container Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Owens-Brockway Glass Container Inc. filed Critical Owens-Brockway Glass Container Inc.
Publication of HUP9901915A2 publication Critical patent/HUP9901915A2/hu
Publication of HUP9901915A3 publication Critical patent/HUP9901915A3/hu
Publication of HU224501B1 publication Critical patent/HU224501B1/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N21/00Investigating or analysing materials by the use of optical means, i.e. using sub-millimetre waves, infrared, visible or ultraviolet light
    • G01N21/84Systems specially adapted for particular applications
    • G01N21/88Investigating the presence of flaws or contamination
    • G01N21/90Investigating the presence of flaws or contamination in a container or its contents
    • G01N21/9054Inspection of sealing surface and container finish
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01BMEASURING LENGTH, THICKNESS OR SIMILAR LINEAR DIMENSIONS; MEASURING ANGLES; MEASURING AREAS; MEASURING IRREGULARITIES OF SURFACES OR CONTOURS
    • G01B11/00Measuring arrangements characterised by the use of optical techniques
    • G01B11/08Measuring arrangements characterised by the use of optical techniques for measuring diameters
    • G01B11/12Measuring arrangements characterised by the use of optical techniques for measuring diameters internal diameters

Description

A találmány tárgya eljárás és berendezés szájnyílással rendelkező tartály vizsgálatára. A találmány előnyösen alkalmazható tartályok térbeli kiterjedésére vonatkozó paraméterek érintés nélküli mérésére. A találmány különösen a tartályok szájnyílásának belső átmérőjét a gyártási folyamat meleg oldalánál mérő berendezés és eljárás.
Az átlátszó tartályok - például tiszta vagy színezett üvegpalackok - gyártása során fontos, hogy a tartályok térbeli kiterjedésére vonatkozó paramétereket a tervezési specifikáción belül tartsuk mind funkcionális, mind esztétikai okokból. Fontos például, hogy a tartály vége - különösen a tartály szájnyílása - a megkívánt geometriai jellemzőkkel rendelkezzen annak érdekében, hogy a tartályt fogadni tudja az automata töltő- és kupakológép anélkül, hogy a gép megsérülne, a tartály eltörne, vagy a gyártósor összetorlódna.
Az US-3,313,409 számú szabadalmi leírás olyan tartályvizsgáló rendszert ismertet, amelyben tartályokat egymás után sorban átvezetnek több vizsgálóállomáson, amelyeknél különböző geometriai és más jellemzőket mérnek. Az egyik ilyen állomásnál megpróbálnak egy előre meghatározott méretű dugót behelyezni a tartály szájnyílásába. A dugó átmérőjét úgy méretezik, hogy a tartálytöltő berendezéshez való illeszkedés céljából megegyezzen a tartály szájnyílásának lehető legkisebb átmérőjével. Ha a dugót nem lehet beledugni a tartály szájnyílásába, akkor a tartályt leselejtezik. A vizsgálórendszer egy másik állomásánál a tartályok térbeli kiterjedésére vonatkozó paramétereket úgy mérik, hogy a tartály forgása közben a tartállyal érintkező görgők pozícióját figyelik. Azok a vizsgálómódszerek azonban, amelyek a tartállyal fizikai érintkezést igényelnek, lassúak és ki vannak téve például a görgők és a dugók mechanikai kopásának. A dugók és a görgők tartályhoz történő érintéséhez, illetve azoknak a tartálytól való eltávolításához szükséges ellentétes irányú mozgatása jelentős mennyiségű villamos energiát igényel. Ezenkívül a mérőberendezésnek a tartállyal való fizikai érintkezése nemkívánatos a gyártási folyamat úgynevezett „meleg oldalán”, ahol a tartályok még lágyak.
Az ismertetett mechanikai vizsgálóeljárások hiányosságainak kiküszöbölése céljából az US-5,461,228 számú szabadalmi leírás olyan berendezést és eljárást ismertet, amely egy tartály térbeli kiterjedésére vonatkozó paramétereinek villamos-optikai mérésére szolgál. Ez a berendezés például a tartályszájnyílás belső átmérőjének vizsgálatára alkalmas. Egy fényforrás segítségével belevilágítanak a tartályba, és a fényforráshoz, valamint a tartályhoz képest egy fényérzékelőt úgy helyeznek el, hogy a tartályból kijövő fényt a tartály szájnyílásán keresztül fogadja. Egy telecentrikus lencse csak a tartály szájnyílásán keresztül a tartály szájnyílásának tengelyével lényegében azonos irányban kilépő fényt irányítja a fényérzékelőre. A fényt egy fényrekeszen keresztül egy mátrixelrendezésű érzékelőre fókuszálják, amely kétdimenziós képet alkot a tartály szájnyílásáról. A mátrixelrendezésű érzékelőhöz olyan képfeldolgozó elektronika kapcsolódik, amely meghatározza vagy kiszámítja azt a legnagyobb átmérőjű kört, amely a tartály szájnyílásának kétdimenziós képéhez illeszkedik, és ezt a kört tekintik jellemzőnek a tartály szájnyílásának effektív belső átmérőjére.
A hagyományos üvegárut gyártó folyamatoknál az üvegárut egyedi szekciós gépekben (individual section machine) megolvasztják, és még forrón egy egyenes vonalú futószalagra helyezik, amely egy lágyítókemencéhez szállítja azokat. Miután a kemencében megszüntetik a mechanikai feszültségeket, az üvegárut különböző állomásokhoz szállítják megvizsgálás, töltés és/vagy csomagolás céljából. A kemence elválasztja egymástól a gyártási folyamatnak a tartályok megolvasztását végző meleg oldalát, és a tartályok vizsgálatát és csomagolását végző hideg oldalát. A tartály szájnyílásátmérőjének mérésére szolgáló fenti eljárás elsősorban a gyártási folyamat hideg oldalán történő felhasználásra alkalmas. Kívánatos azonban a vizsgálat elvégzése a gyártási folyamat meleg oldalán is annak érdekében, hogy a nemkívánatos elváltozásokkal rendelkező tartályokról gyorsan lehessen információt szerezni, és a folyamatot korrigálni. Ezért a találmánnyal általános célunk olyan, tartályok vizsgálatára szolgáló eljárás és berendezés létrehozása, amely különösen alkalmas tartályok szájnyílása belső átmérőjének mérésére, és amely a gyártási folyamat meleg oldalán alkalmazható. Amikor a tartályokat az olvasztási folyamat után a futószalagra helyezik, a tartályok forrók, és sugárzást bocsátanak ki mind a látható, mind az infravörös tartományban. Ahogy a tartályok a lágyítókemence felé haladnak, fokozatosan hűlnek. A hűlés sebessége a tartály egyes részeinek vastagságától függ. Például a tartály vége és szájnyílása, amely viszonylag vékony, gyorsabban hűl, mint a tartály alja és sarokrésze, amelyek viszonylag vastagok. Ezért javasolták korábban a tartály különböző részein a falvastagság meghatározása vagy kikövetkeztetése céljából a gyártási folyamat meleg oldalán a tartály által kibocsátott infravörös sugárzás mérését. Mindezekről további információk például az US-2,915,638 és az US-3,356,212 számú szabadalmi leírásokban találhatók.
A találmány olyan eljárásra vonatkozik, amelynél tartályok egy gyártási folyamat során magas hőmérsékletre melegszenek fel, és azután a tartály különböző részei a vastagságuktól függően különböző sebességgel hűlnek le. A találmány egy célszerű változatánál a tartály egy első részét optikailag vizsgáljuk egy olyan háttérhez viszonyítva, amely a tartály egy második, az első résznél magasabb hőmérsékletű részét tartalmazza. így az első részt infravörös fénnyel világítja meg a tartály második része. A tartály második részének elváltozásait, amelyek a tartály kereskedelmi értékesíthetőségét befolyásoló elváltozásokat tartalmaznak, a tartály második része által sugárzott infravörös fényben jelentkező változások függvényében azonosítjuk. A tartály első részét olyan fényérzékelő figyeli, amely a tartály első részének optikai jellemzőinek függvényében állít elő kimenetet, és az értékesíthetőséget befolyásoló elváltozásokat ezeknek a jeleknek a függvényeként érzékeli.
HU 224 501 Β1
A tartályok szájnyílásának vizsgálatára szolgáló találmány egy célszerű változatánál a fényérzékelő a tartály alját figyeli a tartály szájnyílásán keresztül oly módon, hogy a tartály szájnyílásáról képet készít, miközben azt a tartály alja által kibocsátott infravörös fény megvilágítja. A találmány ezen célszerű változatánál a tartály szájnyílásából kilépő infravörös fényt egy telecentrikus lencse segítségével a fényérzékelőre irányítjuk oly módon, hogy csak a tartály szájnyílásának tengelyével párhuzamosan kilépő fény kerüljön a fényérzékelőre. A fényérzékelőhöz olyan képfeldolgozó elektronika kapcsolódik, amely meghatározza vagy kiszámítja azt a legnagyobb átmérőjű kört, amely a tartály szájnyílásának kétdimenziós képéhez illeszkedik, és ezt a kört tekintjük a tartály szájnyílásának effektív belső átmérőjére jellemzőnek.
A szájnyílással és a tartály szájnyílásától távolabb lévő zárt, alsó résszel rendelkező - és a találmány egy másik aspektusa szerinti gyártás következtében meleg - tartályok vizsgálatára szolgáló berendezés tartalmaz egy fényérzékelőt, amely a tartályhoz képest úgy van elhelyezve, hogy a tartály szájnyílásán keresztül lássa a tartály alját. A tartály alja infravörös fényt bocsát ki, amely a tartály szájnyílásán keresztül a fényérzékelőbe érkezik, és a tartály szájnyílásának belső átmérőjét a fényérzékelőbe beeső fény függvényeként mérjük. A fényérzékelő célszerűen mátrixelrendezésű érzékelőt tartalmaz a tartály szájnyílását ábrázoló kétdimenziós kép létrehozásához, és az infravörös fényt egy telecentrikus lencseelrendezés segítségével irányítjuk a fényérzékelőbe. A mátrixelrendezésű fényérzékelő egy olyan kamerában található, amelynek bemeneti pupillája van, és a telecentrikus lencserendszer egyik, a tartály alja felé eső fókuszpontja a végtelenben van, másik fókuszpontja pedig a kamera bemeneti pupillájánál van. A mátrixelrendezésű fényérzékelőhöz olyan képfeldolgozó elektronika kapcsolódik, amely meghatározza vagy kiszámítja azt a legnagyobb átmérőjű kört, amely a tartály szájnyílásának kétdimenziós képéhez illeszkedik, és ezt a kört tekintjük a tartály szájnyílásának effektív belső átmérőjére jellemzőnek.
A találmánnyal további célunk olyan, a tartályok kereskedelmi szempontból elfogadhatatlan elváltozásainak vizsgálatára szolgáló eljárás és berendezés megvalósítása, amely többek közt a tartályok térbeli kiterjedésére vonatkozó jellemzőinek - például a tartályszájnyílás belső átmérőjének - vizsgálatára alkalmas. A találmány szerinti berendezésben és eljárásnál megvilágítjuk a vizsgálat alatt álló tartály egyik első részét, és azt egy olyan fényérzékelővel nézzük, amely a vizsgált rész optikai jellemzőinek függvényében szolgáltat kimenetet, végül ennek a kimenetnek a függvényében azonosítjuk a tartály első részének elváltozásait. A találmány szerint a tartály első részét a tartály magas hőmérsékletű második része világítja meg oly módon, hogy infravörös fényt bocsát rá, és ezáltal ténylegesen effektív módon megvilágítja azt.
A találmányt a továbbiakban a rajz alapján részletesen ismertetjük. A rajzon az
1. ábra a találmány egy célszerű kiviteli alakjának vázlata, amely egy tartályszájnyílás belső átmérőjének mérésére szolgáló, érintésmentes, villamos-optikai rendszert mutat be, a
2. ábra az 1. ábrán látható kiviteli alak egy részének vázlata kinagyítva, és a
3. ábra egy olyan vázlatos rajz, amely a tartályszájnyílás kétdimenziós képe alapján az effektív belső átmérő számítását mutatja be.
Az 1. ábrán olyan üvegárut gyártó 10 rendszer látható, amely a találmány célszerű kiviteli alakjával összhangban álló gyártási folyamat meleg oldalán egy 16 tartály 14 szájnyílás belső átmérőjének vizsgálatára vagy mérésére alkalmas 12 berendezéssel rendelkezik. A 16 tartályokat olyan 18 egyedi szekciós (I.S.) gépekben gyártják, amelyek egy gépvezérlő 20 elektronika vezérlése alatt állnak. A 18 egyedi szekciós gép lehet például az US-4,362,544 számú szabadalmi leírásban bemutatott gép. Az US-4,152,134 és az US=4,369,052 számú szabadalmi leírások a gépvezérlő 20 elektronikára mutatnak be példát. A 18 egyedi szekciós géppel gyártott 16 tartályokat olyan 22 futószalagra helyezzük, amely a 16 tartályokat egyenletes közökkel egy lágyítókemencéhez szállítja. Közvetlenül a gyártás után a 16 tartályok forrók, és sugárzást bocsátanak ki mind a látható, mind az infravöröstartományban. Ahogy a 16 tartályokat a lágyítókemencéhez továbbítjuk, a 16 tartályok különböző részei a vastagságtól függően különböző sebességgel hűlnek. Például a 16 tartály vége a 14 szájnyílás körül viszonylag vékony és viszonylag gyorsan hűl, míg a 16 tartály 24 alsó része viszonylag vastag, és ezért sokkal lassabban hűl. Nem sokkal a 18 egyedi szekciós gép elhagyása után, amikor a 16 tartály oldalfala és 14 szájnyílása viszonylag alacsony hőmérsékletű, a 16 tartály 24 alsó része még tipikusan vörösen izzik, és sugárzást bocsát ki a kb. 0,4-100 mikronos infravöröstartományban. A 16 tartály forró és infravörösen sugárzó része - például a 24 alsó része - fényforrásként használható a 16 tartály vizsgált részének - például a 14 szájnyílásának - megvilágítására.
A 22 futószalag fölött egy 26 kamera van elhelyezve, amely úgy van tájolva, hogy lefelé nézzen a 16 tartályok 14 szájnyílására, amikor azok egymás után elhaladnak a 26 kamera alatt. A 26 kamerának mátrixelrendezésű CCD 28 fényérzékelője, egy 30 bemeneti pupillája és a 30 bemeneti pupillával kapcsolatban álló 32, 34 lencséi vannak. A 28 fényérzékelő a 0,4-1,1 mikron tartományba eső infravörös fényt érzékeli. A 26 kamera és az egymás után sorban elhaladó 16 tartályok között egy telecentrikus 36 lencse helyezkedik el. A telecentrikus 36 lencse első fókuszpontja a 16 tartály irányában a végtelenben van, míg a második fókuszpontja a bemeneti 30 pupillánál van. A 26 kamera a 36 lencséhez képest tehát úgy van elhelyezve, hogy a 30 bemeneti pupilla a 36 lencsétől a 36 lencse fókusztávolságával azonos távolságra legyen. így a 30 bemeneti pupilla és a 32, 34 lencsék íriszként működnek, és a 36 lencsével kombinálva alkalmasak arra, hogy a 28 fényérzékelőbe lényegében csak azokat a
HU 224 501 Β1 fénysugarakat fókuszálják, amelyek a 16 tartály 14 szájnyílásából a 16 tartály, a 32, 34 lencsék és a 26 kamera tengelyével párhuzamosan lépnek ki. Ez azt jelenti, hogy a 16 tartály szájnyílásából a 16 tartállyal és az optikai tengellyel nem párhuzamosan kilépő fénysugarakat, valamint a még forró és infravörös sugárzást kibocsátó 16 tartály más részei által előállított fénysugarakat a 36 lencse eltéríti a 30 pupillától, és így tulajdonképpen megakadályozza azok beesését a 28 fényérzékelőbe. Ily módon a 16 tartály 14 szájnyílásáról tiszta kép fokuszálódik a mátrixelrendezésű 28 fényérzékelőre. A 28 fényérzékelőhöz a 28 fényérzékelőt letapogató, a 16 tartály 14 szájnyílásáról kétdimenziós képet készítő, információfeldolgozó 38 elektronika kapcsolódik. Amint a 3. ábrán látható, a 16 tartály 14 szájnyílását meghatározó üveg világos háttérrel rendelkező sötét képként jelenik meg. A világos képet a 16 tartály 24 alsó része által kibocsátott, a 16 tartály 14 szájnyílásán keresztülhaladó infravörös fény hozza létre. Ez azért van így, mert a 16 tartály üvege visszaveri vagy megtöri a 16 tartály testére eső fényt, és ez a visszavert vagy megtört fény nem lesz párhuzamos az optikai tengellyel, és ezáltal nem jut el a 28 fényérzékelőbe. A mátrixelrendezésű 28 fényérzékelő letapogatására és a 16 tartály 14 szájnyílásáról kétdimenziós kép készítésére alkalmas módszert mutat be például az US-4,958,223 számú szabadalmi leírás.
A 2. és 3. ábrán azok a találmány szerinti műveletek láthatók, amelyekkel egy 14b szűkületet tartalmazó 14a szájnyílással rendelkező 16a tartályt vizsgálunk. Amint a 2. ábrán látható, a 14b szűkület megakadályozza a tartály szájnyílásából a 16a tartállyal, illetve az optikai tengellyel párhuzamosan kilépő fénysugarak egy részének továbbjutását, és ezáltal a 28 fényérzékelőben és az információs 38 elektronikában a 3. ábrán látható kétdimenziós képet eredményezi. Az információs 38 elektronika úgy elemzi a 3. ábrán látható képet, hogy kiszámítja annak a 14c körnek a legnagyobb átmérőjét, amelyik belefér a képen látható, 14b szűkítést tartalmazó 14a szájnyílásba. A kiszámított 14c kört ezután a 16a tartály 14a szájnyílásának effektív belső átmérőjeként kezeljük. Abban az esetben, ha ez az effektív átmérő kisebb, mint egy minimálisan elvárt belső átmérő, akkor az információfeldolgozó 38 elektronika megfelelő jelet állít elő egy selejtezőmechanika számára, amely a 16a tartályt eltávolítja a 22 futószalagról. Az információfeldolgozó 38 elektronika egy 40 kijelzőhöz is csatlakozik, amely egy kezelőszemély számára a vizsgálat alatt álló 16a tartály kétdimenziós képét vagy más megfelelő vizsgálati információt jelenít meg. A 38 elektronika egy olyan gépvezérlő 20 elektronikához is kapcsolódik, amely az 18 egyedi szekciós gépben lévő mozgatómechanika működését és pozicionálását vezérli, és - ha lehetséges - így korrigálja a folyamat eltéréseit, vagy leállítja az egyedi szekciók működését, amelyekben a 16a tartályok készülnek. Ebben az összefüggésben nyilvánvaló, hogy a 16a tartályokat a 18 egyedi szekciós gép előre meghatározott módon, folytonos sorban helyezi a 22 futószalagra, és ily módon egy adott 16 vagy 16a tartályt gyártó szekciót vagy olvasztót egyszerűen be lehet azonosítani. További részletek találhatók erről például az US-4,762,544 számú szabadalmi leírásban.
A találmány alkalmazható más tartályparaméterek és geometriai jellemzők mérésére is. Például az úgynevezett „ferde” tartály - azaz az olyan tartály, amelynél a 14 szájnyílás a találmány szerinti berendezés optikai tengelyétől elhajlik -, két átlapolódó, a 16 tartály szájnyílásának felső pereme és a 16 tartály nyakrészének alsó pereme által meghatározott kört tartalmazó képet eredményez. Hogyha ezeknek az átlapolódó köröknek az effektív átmérője túl kicsi, akkor a 16 tartályt le kell selejtezni, mivel a 16 tartály 14 szájnyílásának az átmérője kevesebb, mint a megkívánt minimum. A találmány szerinti berendezés olyan 16 tartályok vizsgálatára és leselejtezésére is alkalmazható, amelyek úgynevezett „madárszárny”-elváltozással rendelkeznek, amennyiben az elváltozás elég nagy ahhoz, hogy a 16 tartály 14 szájnyílásán keresztül látható legyen.

Claims (12)

1. Eljárás szájnyílással (14) rendelkező tartályok (16) valamely részén található elváltozások vizsgálatára, amelynek során megvilágítjuk a tartály (16) vizsgálat alatt álló részét, a megvilágított részt olyan fényérzékelő eszközzel vizsgáljuk, amely a megvilágított rész optikai jellemzői alapján kimeneti jelet szolgáltat, és a kimeneti jel függvényében azonosítjuk a tartály (16) vizsgált részében lévő elváltozásokat, azzal jellemezve, hogy a megvilágítást a tartály (16) egy másik, magas hőmérsékletű, a vizsgált részre infravörös fényt bocsátó részének segítségével végezzük.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tartály (16) megvilágított részét optikailag vizsgáljuk egy, a megvilágított résznél magasabb hőmérsékletű, másik részt tartalmazó háttér előtt oly módon, hogy a megvilágított részt a másik rész által kibocsátott infravörös fénnyel világítjuk meg, és a tartály (16) másik részében lévő elváltozásokat a tartály (16) másik része által kibocsátott infravörös sugárzásban fellépő változások alapján azonosítjuk.
3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az optikai vizsgálat során a tartály (16) megvilágított részét olyan fényérzékelő eszközzel vizsgáljuk, amely a másik rész által megvilágított, vizsgált rész optikai jellemzőinek függvényében szolgáltat kimeneti jelet, és az elváltozások azonosítását a kimeneti jelek függvényében végezzük.
4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az optikai vizsgálat során a tartály (16) alsó része (24) által kibocsátott infravörös fénnyel megvilágított szájnyílás (14) képének létrehozása céljából a tartály (16) alsó részét (24) a szájnyíláson (14) keresztül vizsgáljuk.
HU 224 501 Β1
5. Berendezés szájnyílással (14) rendelkező tartály (16) vizsgálatára, amelynek a tartályt (16) megvilágító fényforrása és a tartályhoz (16), valamint a fényforráshoz képest a tartály (16) szájnyílásán (14) áthaladó fény fogadására alkalmasan elhelyezett fényérzékelő eszköze van, azzal jellemezve, hogy a fényforrásnak része a tartály (16) egy olyan, magas hőmérsékletű falrésze, amely a fényérzékelő eszköz által detektálható infravörös fényt szolgáltat.
6. Az 5. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a fényérzékelő eszköz a tartályhoz (16) képest úgy van elhelyezve, hogy a tartály (16) szájnyílásán (14) keresztül lássa a tartály (16) alsó részét (24), a tartály (16) alsó része (24) által kibocsátott és a szájnyíláson (14) áthaladó, infravörös fényt a fényérzékelő eszközre irányító eszköze van, és a fényérzékelő eszközre irányított infravörös fény függvényében a tartály- (16) szájnyílás (14) belső átmérőjének mérésére alkalmas eszköze van.
7. A 6. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a fényérzékelő eszköznek mátrixelrendezésű fényérzékelője (28) van, és a fényt irányító eszköznek a tartály (16) alsó része (24) által kibocsátott, a tartály (16) szájnyílásán (14) áthaladó, a mátrixelrendezésű fényérzékelőbe (28) csak a tartály (16) tengelyével lényegében párhuzamos infravörös sugarakat irányító telecentrikus lencsét (36) tartalmazó eszköze van.
8. A 7. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a fényérzékelő eszköznek bemeneti pupillával (30) rendelkező kamerája (26) van, és a telecentrikus lencsét (36) tartalmazó eszköz egyik fókuszpontja a tartály (16) alsó részének (24) irányában a végtelenben van, és másik fókuszpontja pedig a bemeneti pupillánál (30) van.
9. A 8. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a fényérzékelőnek (28) kétdimenziós mátrixelrendezésű érzékelője van, és a tartály (16) szájnyílásának (14) kétdimenziós képét elkészítő, az érzékelőhöz csatolt eszköze van.
10. A 9. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a mérőeszköznek a tartály (16) szájnyílásának (14) belső átmérőjét meghatározó képelemző eszköze van.
11. A 10. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a képelemző eszköznek a képen belül illeszkedő legnagyobb átmérőjű kör (14c) meghatározására alkalmas eszköze van.
12. A 11. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a legnagyobb átmérőjű kör függvényében a tartály (16) elfogadhatóságátjelző eszköze van.
HU9901915A 1998-06-17 1999-06-09 Eljárás és berendezés szájnyílással rendelkező tartály vizsgálatára HU224501B1 (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US09/098,492 US6198102B1 (en) 1998-06-17 1998-06-17 Inspection of container mouth using infrared energy emitted by the container bottom

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP9901915A2 HUP9901915A2 (hu) 2001-06-28
HUP9901915A3 HUP9901915A3 (en) 2002-12-28
HU224501B1 true HU224501B1 (hu) 2005-10-28

Family

ID=22269526

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9901915A HU224501B1 (hu) 1998-06-17 1999-06-09 Eljárás és berendezés szájnyílással rendelkező tartály vizsgálatára

Country Status (21)

Country Link
US (1) US6198102B1 (hu)
EP (1) EP0965836B1 (hu)
JP (1) JP4808295B2 (hu)
CN (1) CN1125980C (hu)
AR (1) AR018878A1 (hu)
AT (1) ATE388396T1 (hu)
AU (1) AU750656B2 (hu)
BR (1) BR9902287B1 (hu)
CA (1) CA2273663C (hu)
CO (1) CO4991017A1 (hu)
CZ (1) CZ299730B6 (hu)
DE (1) DE69938274T2 (hu)
DK (1) DK0965836T3 (hu)
EE (1) EE04405B1 (hu)
ES (1) ES2301221T3 (hu)
HU (1) HU224501B1 (hu)
PE (1) PE20000961A1 (hu)
PL (1) PL192037B1 (hu)
PT (1) PT965836E (hu)
RU (1) RU2213710C2 (hu)
ZA (1) ZA993919B (hu)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6188058B1 (en) * 1998-09-17 2001-02-13 Agilent Technologies Inc. System for taking displacement measurements having photosensors with imaged pattern arrangement
US6919965B2 (en) 2002-03-09 2005-07-19 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Apparatus and method for making and inspecting pre-fastened articles
US6888143B2 (en) * 2002-03-09 2005-05-03 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Apparatus and method for inspecting pre-fastened articles
US6885451B2 (en) * 2002-03-09 2005-04-26 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Infrared detection of composite article components
US6900450B2 (en) 2002-03-09 2005-05-31 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Method and apparatus for inferring item position based on multiple data
US6927857B2 (en) * 2002-03-09 2005-08-09 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Process for the detection of marked components of a composite article using infrared blockers
NL1021182C2 (nl) * 2002-07-30 2004-02-03 Xpar Vision B V Analysesysteem en werkwijze voor het analyseren en controleren van een productieproces voor glasproducten.
US7123765B2 (en) * 2002-07-31 2006-10-17 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Apparatus and method for inspecting articles
US7010863B1 (en) 2004-01-26 2006-03-14 Owens-Brockway Glass Container Inc. Optical inspection apparatus and method for inspecting container lean
US8429989B2 (en) * 2008-10-18 2013-04-30 Emhart Glass S.A. Modular apparatus and method for rotating glass containers and the like
GB201017506D0 (en) * 2010-10-15 2010-12-01 Rolls Royce Plc Hole inspection
US9335274B2 (en) 2011-06-29 2016-05-10 Owens-Brockway Glass Container Inc. Optical inspection of containers
US9188545B2 (en) * 2011-10-28 2015-11-17 Owens-Brockway Glass Container Inc. Container inspection apparatus and method
US8958058B2 (en) 2011-11-15 2015-02-17 Process Metrix Apparatus, process, and system for monitoring the integrity of containers
FR2988846B1 (fr) * 2012-03-27 2014-04-11 Msc & Sgcc Procede et installation de mesure de la repartition de verre dans des recipients
DE102012205311B4 (de) * 2012-03-30 2013-10-17 Anton Paar Gmbh Optische Vorrichtung, insbesondere Polarimeter, zur Detektion von Inhomogenitäten in einer Probe
DE102012022474B4 (de) * 2012-11-19 2014-06-26 Khs Corpoplast Gmbh Inspektionsanordnung für Behältermündungen
DE102012111770A1 (de) * 2012-12-04 2014-06-05 Krones Ag Inspektionsverfahren und Inspektionsvorrichtung für Behältnisse
FR3008795B1 (fr) * 2013-07-18 2015-08-28 Msc & Sgcc Dispositif de controle dimensionnel de recipients a detection optique de contact
CZ2015415A3 (cs) * 2015-06-22 2017-01-25 Roman Krobot Způsob optického měření povrchu objektů
US9693695B1 (en) * 2016-09-23 2017-07-04 International Business Machines Corporation Detecting oral temperature using thermal camera
AU2020211063A1 (en) * 2019-01-24 2021-09-16 Blue Cube Technology (Pty) Ltd Obtaining data from a moving particulate product
CN113405742B (zh) * 2021-08-20 2021-11-16 北京力耘柯创医学研究院 一种输液管质量检测系统

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2915638A (en) 1954-11-10 1959-12-01 Brockway Glass Co Inc Method and apparatus for manufacturing glassware
US3188256A (en) 1961-06-22 1965-06-08 Western Electric Co Thermal radiation method of measuring coating thickness
US3356212A (en) 1965-02-24 1967-12-05 Owens Illinois Inc Inspecting method and apparatus
US3373869A (en) 1965-08-23 1968-03-19 Burson Electronics Inc Towel sorter having an infrared detector
US3968368A (en) 1975-03-10 1976-07-06 Owens-Illinois, Inc. Inspection apparatus and method for hot glass containers
US4410381A (en) 1982-01-26 1983-10-18 Ford Motor Company Methods and apparatus for testing the quality of an ultrasonic weld in thermoplastic material
AU1684883A (en) 1982-08-06 1984-02-09 Emhart Industries Inc. Inspection of glassware containers
US4915827A (en) 1988-05-19 1990-04-10 Trebor Industries, Inc. Method and apparatus for optical sorting of materials using near infrared absorbtion criteria
DE4302688C1 (de) * 1993-02-01 1994-08-25 Heye Hermann Fa Verfahren zur Prüfung der Maßhaltigkeit einer Behältermündung
US5502559A (en) * 1993-11-01 1996-03-26 Environmental Products Corporation Apparatus and method for detection of material used in construction of containers and color of same
US5461228A (en) * 1994-04-07 1995-10-24 Owens-Brockway Glass Container Inc. Optical inspection of container dimensional parameters using a telecentric lens
US5466927A (en) * 1994-04-08 1995-11-14 Owens-Brockway Glass Container Inc. Inspection of translucent containers
GB9408446D0 (en) * 1994-04-28 1994-06-22 Electronic Automation Ltd Apparatus and method for inspecting hot glass containers
US5896195A (en) * 1997-05-15 1999-04-20 Owens-Brockway Glass Container Inc. Container sealing surface area inspection

Also Published As

Publication number Publication date
CN1242517A (zh) 2000-01-26
EE9900242A (et) 2000-02-15
CZ214999A3 (cs) 2000-03-15
DK0965836T3 (da) 2008-05-26
JP4808295B2 (ja) 2011-11-02
ZA993919B (en) 1999-12-13
CA2273663C (en) 2006-08-08
EP0965836B1 (en) 2008-03-05
DE69938274T2 (de) 2009-02-26
CN1125980C (zh) 2003-10-29
CZ299730B6 (cs) 2008-11-05
PL192037B1 (pl) 2006-08-31
HUP9901915A3 (en) 2002-12-28
CO4991017A1 (es) 2000-12-26
AR018878A1 (es) 2001-12-12
JP2000028328A (ja) 2000-01-28
ATE388396T1 (de) 2008-03-15
EE04405B1 (et) 2004-12-15
BR9902287B1 (pt) 2011-11-16
BR9902287A (pt) 2000-01-18
EP0965836A1 (en) 1999-12-22
US6198102B1 (en) 2001-03-06
HUP9901915A2 (hu) 2001-06-28
CA2273663A1 (en) 1999-12-17
DE69938274D1 (de) 2008-04-17
RU2213710C2 (ru) 2003-10-10
AU750656B2 (en) 2002-07-25
PL333761A1 (en) 1999-12-20
ES2301221T3 (es) 2008-06-16
AU3398099A (en) 2000-01-06
PE20000961A1 (es) 2000-09-26
PT965836E (pt) 2008-06-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU224501B1 (hu) Eljárás és berendezés szájnyílással rendelkező tartály vizsgálatára
US5461228A (en) Optical inspection of container dimensional parameters using a telecentric lens
CA2156461C (en) Optical inspection of container finish dimensional parameters
US5896195A (en) Container sealing surface area inspection
US10949963B2 (en) System and method for inspection of wet ophthalmic lens
US6614516B2 (en) Inspection system for optical components
CA2330793C (en) Container sealing surface area inspection
RU99113833A (ru) Проверка горловины контейнера с использованием инфракрасной энергии, излучаемой дном контейнера
US5583337A (en) Apparatus and method for inspecting hot glass containers
US20070121109A1 (en) Lens inspection
MXPA99005559A (en) Method and apparatus for the inspection of the mouth of containers using infrared energy issued from the recipie fund
CN114341629A (zh) 对中空体进行光学检查的方法和装置
MXPA98003794A (en) Inspection of the superficial sealing area of a recipie

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20050815

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees