HU223609B1 - Eljárás és berendezés vas- vagy nehézfém-öntvények formázósoron történő előállítására - Google Patents

Eljárás és berendezés vas- vagy nehézfém-öntvények formázósoron történő előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU223609B1
HU223609B1 HU0105178A HUP0105178A HU223609B1 HU 223609 B1 HU223609 B1 HU 223609B1 HU 0105178 A HU0105178 A HU 0105178A HU P0105178 A HUP0105178 A HU P0105178A HU 223609 B1 HU223609 B1 HU 223609B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
pressure
mold
sand mold
furnace
casting
Prior art date
Application number
HU0105178A
Other languages
English (en)
Inventor
Preben Nordgaard Hansen
Uffe Andersen
Laurits Aage Berg Larsen
Original Assignee
Disa Industries A/S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Disa Industries A/S filed Critical Disa Industries A/S
Publication of HUP0105178A2 publication Critical patent/HUP0105178A2/hu
Publication of HUP0105178A3 publication Critical patent/HUP0105178A3/hu
Publication of HU223609B1 publication Critical patent/HU223609B1/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D18/00Pressure casting; Vacuum casting
    • B22D18/04Low pressure casting, i.e. making use of pressures up to a few bars to fill the mould
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22CFOUNDRY MOULDING
    • B22C19/00Components or accessories for moulding machines
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22CFOUNDRY MOULDING
    • B22C23/00Tools; Devices not mentioned before for moulding
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22CFOUNDRY MOULDING
    • B22C9/00Moulds or cores; Moulding processes
    • B22C9/08Features with respect to supply of molten metal, e.g. ingates, circular gates, skim gates
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D18/00Pressure casting; Vacuum casting
    • B22D18/08Controlling, supervising, e.g. for safety reasons
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22CFOUNDRY MOULDING
    • B22C11/00Moulding machines characterised by the relative arrangement of the parts of same
    • B22C11/10Moulding machines characterised by the relative arrangement of the parts of same with one or more flasks forming part of the machine, from which only the sand moulds made by compacting are removed

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Casting Support Devices, Ladles, And Melt Control Thereby (AREA)
  • Casting Devices For Molds (AREA)
  • Forging (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás vas- vagy nehézfém öntvények formázósorontörténő előállítására függőlegesen osztott homokformában (1), amelyneksorán üstkemencéből (7) fémolvadékot juttatnak a homokformába (1), ésa homokformát (1) ellennyomásos emelkedő öntés alkalmazásávalfémolvadékkal töltik meg, továbbá a formatöltés sebességétszabályozzák, és a homokforma (1) megtöltése során változó nyomástgyakorolnak a homokformába (1) juttatandó fémolvadékra úgy, hogy aformatöltés sebességét a formatöltés kezdetétől az öntvénylegvékonyabb részei- nek dermedését és turbulenciák keletkezésétegyaránt megakadályozó, lehető legnagyobb értékre növelik, majd aformatöltés teljes befejeződése előtt a formatöltés sebességét alehető legnagyobb értéknél alacsonyabb értékre csökkentik, valamint azeljárás megvalósítására szolgáló berendezés, amely a formatöltéssebességét az öntés kezdetétől a lehető legnagyobb értékre növelő, ésa formatöltés teljes befejeződése előtt a lehető legnagyobb értéknélalacsonyabb értékre csökkentő ellennyomást létrehozó gázadagolóberendezéssel (17), valamint a gázadagoló berendezés (17) vezérléséreszolgáló zárt hurkú szabályozórendszerrel (26) van ellátva, továbbá azolvadékra ható ellennyomást létrehozó szivattyú (19) a gázadagolóberendezéshez (17) és a kamrához van csatlakoztatva. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás vas- vagy nehézfém öntvények formázósoron történő előállítására függőlegesen osztott homokformában, amelynek során üstkemencéből fémolvadékot juttatunk a homokformába, a homokformát ellennyomásos emelkedő öntés alkalmazásával fémolvadékkal töltjük meg, és a formatöltés sebességét szabályozzuk, továbbá berendezés vas- vagy nehézfém öntvények formázósoron történő előállítására fémolvadéknak szabályozott formatöltési sebességgel, ellennyomásos emelkedő öntéssel, függőlegesen osztott homokformába történő öntésével, amely fémolvadék tárolására szolgáló kamrával kialakított üstkemencével, valamint öntőcsővel, és a fémolvadékra ható ellennyomást létrehozó szivattyúval van ellátva.
A GB-848 604 számú szabadalmi leírás eljárást és öntőberendezést ismertet fémgyártmányok öntésére függőlegesen osztott formákban, például nyers homokformákban olyan formázósoron, mint például a „DISAMATIC” öntősor, amelyet a bejelentő gyárt és forgalmaz. Az ismert eljárás során az olvadt fémet üstből öntik a forma üregébe. Az öntés művelete egyszerűen az üst megdöntésével megy végbe, amely nem enged meg semmiféle szabályozást az öntési sebességgel kapcsolatban.
Annak érdekében, hogy kielégítsük a különösen az autóipar támasztotta igényt az egyre könnyebb öntött termékek iránt, egyre nő annak a szükségessége, hogy vékony falú vasöntvényeket gyártsunk. A vékony falaknak köszönhetően a fém a formában nagyon gyorsan lehűl. Ennek folytán a vékony falú termékeket nagy öntési sebességgel kell önteni úgy, hogy elkerülhető legyen a folyékony fém megszilárdulása, mielőtt az öntvényüreg teljesen megtelne. Az ismert eljárások során az öntési sebességet az üst bizonyos szögbe történő megdöntésével szabályozzák. Annak érdekében, hogy növeljék az áramlási sebességet, a szöget meg kell növelni. A nagy áramlási sebesség miatt a folyékony fém mozgási energiája az öntési sebesség négyzetével arányosan nő, és különösen a nagy sűrűségű fémek estében erőteljes ütközéssel jár abban a pillanatban, amikor a fém kapcsolatba kerül a forma falaival. Ez az ütközés, amely az említett nagy öntési sebesség következménye lehet, egyrészt helyi öblösödést okozhat az öntvényüregben, és ennek következtében az öntvény alakja és méretei nem lesznek pontosak, másrészt pedig a fém bejuthat a forma falát alkotó homokszemcsék közötti térbe, ennek következtében a szemcsék beégnek az öntvény felületébe, sőt a nagy öntési sebesség a forma erózióját is okozhatja.
Az US-5217 058 számú szabadalmi leírásból ismeretes gravitációs öntési eljárás és a megvalósítására szolgáló berendezés esetében függőlegesen osztott formákba öntik a vasfémeket. Az eljárás és a berendezés alkalmazása során egyetlen formát használnak, amely nem alkalmas öntősori öntésre azért, mert a formákat az öntés előtt és után fel kell emelni, illetve le kell süllyeszteni.
A WO 93/11892 számú szabadalmi leírásból ismeretes eljárás során alumíniumot vagy könnyűfémeket öntenek gravitációs öntéssel öntősori berendezésen. Az öntési eljárás megfelel a hagyományos alacsony nyomású öntésnek, amely jól ismert az alumíniumöntési technológiából. Szembetűnő, hogy az olvadt ötvözet nyomását és áramlási sebességét párhuzamosan szabályozzák. Ebben a megoldásban a fő célkitűzés az, hogy elkerüljék az oxigénzárványok keletkezését, amelyek nagymértékben károsítják az alumíniumöntvényeket. Ezért a szabályozórendszer az áramlási sebesség maximumának behatárolására koncentrál annak érdekében, hogy elkerüljék a turbulens áramlást.
Találmányunk célkitűzése az, hogy olyan javított eljárást és berendezést dolgozzunk ki a fenti területen, amellyel az említett problémák elkerülhetők, vagy legalábbis jelentős mértékben csökkenthetők.
Célkitűzésünket olyan eljárás kidolgozásával valósítottuk meg, amely vas- vagy nehézfém öntvények formázósoron történő előállítására szolgál függőlegesen osztott homokformában, és amelynek során üstkemencéből fémolvadékot juttatunk a homokformába, és a homokformát ellennyomásos emelkedő öntés alkalmazásával fémolvadékkal töltjük meg, és a formatöltés sebességét szabályozzuk, továbbá a homokforma megtöltése során változó nyomást gyakorolunk a homokformába juttatandó fémolvadékra úgy, hogy a formatöltés sebességét a formatöltés kezdetétől az öntvény legvékonyabb részeinek dermedését, és turbulenciák keletkezését egyaránt megakadályozó, lehető legnagyobb értékre növeljük, majd a formatöltés teljes befejeződése előtt a formatöltés sebességét a lehető legnagyobb értéknél alacsonyabb értékre csökkentjük.
A formatöltés sebességét célszerűen a nyomás változtatása révén az öntés kezdetétől fokozatosan, előre meghatározott maximális formatöltési sebességértékre növeljük.
A homokforma teljes kitöltése előtt a formatöltés sebességét előnyösen a nyomás változtatása révén fokozatosan nullára csökkentjük.
A nyomást célszerűen a homokforma teljes kitöltése után előre meghatározott ideig fenntartjuk.
A formatöltés sebességét előnyösen előre meghatározott sebesség-idő függvény szerint szabályozzuk.
A nyomást kedvezően zárt hurkú szabályozórendszer kimeneti jelének megfelelően változtatjuk.
A zárt hurkú szabályozórendszer bemeneti jelét célszerűen a következő paraméterek közül választjuk ki:
- öntőcsőben uralkodó nyomás,
- az üstkemencében uralkodó nyomás,
- a fémolvadék szintje az üstkemencében,
- a fémolvadékra gyakorolt nyomást létrehozó teljesítmény,
- az üstkemence egységnyi időre jutó súlycsökkenése.
A fémolvadékot célszerűen a homokforma alatt vagy mellett elhelyezett üstkemencéből juttatjuk a homokformába.
Az üstkemencét előnyösen légmentesen lezárjuk.
A homokformákat kedvezően egybevágó formafelekből képezzük ki, amelyek első oldalán első formaüregrészt, míg másik, ellentétes oldalán második formaüregrészt alakítunk ki.
HU 223 609 Bl
A nyomás létrehozására kedvezően szivattyút alkalmazunk.
A szivattyú működtetésével célszerűen nyomás alatt lévő gázt juttatunk az üstkemencébe, és ezzel az üstkemencét, vagy az üstkemencén belül elrendezett légmentesen zárt kamrát nyomás alá helyezzük.
A homokforma beömlőnyílását kedvezően lezárjuk.
A beömlőnyílást célszerűen a homokforma legalább egyik osztófelületén kialakított horonyban elhelyezett mozgatható záróelemmel zárjuk le.
Mozgatható záróelemként előnyösen hosszúkás testet alkalmazunk, amelynek első végét a homokforma beömlőrendszere mentén helyezzük el, továbbá másik végén a záróelem átmeneti rögzítésére szolgáló egy vagy több bemetszést, vagy átmenőfuratot képezünk ki.
A homokformák továbbmozgatásának idejére a beömlőnyílást előnyösen automatikus vezérléssel lezárjuk.
A záróelemet célszerűen mozgatóelemmel hozzuk zárt helyzetbe.
A formázósor öntő-munkaállomásán elhelyezkedő homokforma leöntését követően a formázósoron várakozó homokformákat célszerűen egyszerre mozgatjuk tovább, és így helyet adunk a következő homokformának az öntő-munkaállomáson.
A homokformákat előnyösen a beömlőrendszer beömlőnyílását kitöltő fémolvadék teljes megszilárdulását megelőzően mozgatjuk tovább.
A homokforma beömlőnyílását, célszerűen a beömlőnyílás és az öntőcső öntőnyílása közötti szigetelést ellátó rugalmas zárógyűrűvel vesszük körül.
Célkitűzésünk megvalósítását szolgálja továbbá az a berendezés vas- vagy nehézfém öntvények formázósoron történő előállítására fémolvadéknak szabályozott formatöltési sebességgel, ellennyomásos emelkedő öntéssel, függőlegesen osztott homokformába történő öntésével, amely fémolvadék tárolására szolgáló kamrával kialakított üstkemencével, valamint öntőcsővel, és a fémolvadékra ható ellennyomást létrehozó szivattyúval van ellátva, továbbá a formatöltés sebességét az öntés kezdetétől a lehető legnagyobb értékre növelő, és a formatöltés teljes befejeződése előtt a lehető legnagyobb értéknél alacsonyabb értékre csökkentő ellennyomást létrehozó gázadagoló berendezéssel, valamint a gázadagoló berendezés vezérlésére szolgáló zárt hurkú szabályozórendszerrel van ellátva, továbbá az olvadékra ható ellennyomást létrehozó szivattyú a gázadagoló berendezéshez és a kamrához van csatlakoztatva.
Az üstkemence légmentesen zárt kamrával van kialakítva, és a zárt hurkú szabályozórendszer bemeneti jele előnyösen a következő érzékelők jelei közül van kiválasztva:
- az öntőcsőben uralkodó nyomást figyelő érzékelő,
- az üstkemence légmentesen zárt kamrájában uralkodó nyomást figyelő érzékelő,
- az üstkemence légmentesen zárt kamrájában a fémolvadék szintjét figyelő érzékelő.
A berendezés célszerűen az üstkemencében uralkodó, a fémolvadék öntés előtti, előre meghatározott szintjéhez tartozó alapnyomás beállítására szolgáló mérőcsővel, háromutas szeleppel, nyomáskiegyenlítő csővel, szellőzővel, felszállócsővel, valamint második érzékelővel van ellátva.
Az alapnyomás beállítására szolgáló mérőcső alsó vége célszerűen a fémolvadékba van merítve, felső vége a háromutas szelep bemenetéhez van csatlakoztatva, és háromutas szelep egyik kimenete az üstkemencén kívül uralkodó külső atmoszferikus nyomáshoz, másik kimenete az üstkemencén belül, a fémolvadék fölött uralkodó nyomáshoz van csatlakoztatva, továbbá az öntőcső öntőnyílásának szintjét megközelítő fémszint érzékelésére alkalmas második érzékelő a mérőcsőben van elrendezve.
A nyomás alatt lévő gáznak az üstkemencébe juttatására szolgáló szivattyú előnyösen a gázadagoló berendezéshez és az üstkemencéhez van csatlakoztatva.
A berendezés kedvezően mozgatható záróelemmel van ellátva, és a záróelem hosszúkás testének első vége a homokforma beömlőrendszere mentén van elrendezve, továbbá másik végén a záróelem átmeneti rögzítésére szolgáló egy vagy több bemetszés, vagy átmenőfurat van kiképezve.
A homokforma beömlőnyílása kedvezően a beömlőnyílás és az öntőcső öntőnyílása közötti szigetelést ellátó rugalmas zárógyűrűvel van körülvéve.
A találmányt a továbbiakban a csatolt rajzra hivatkozással ismertetjük részletesen. A rajzon az
1. ábra a találmány szerinti öntőberendezés egyik kiviteli alakjának oldalnézete, a
2. ábra formatöltési görbét ábrázol, a
3-5. ábrák különböző munkafázisban lévő berendezést mutatnak keresztmetszetben, a
6-7. ábra a forma keresztmetszetét mutatja, elsősorban a záróelemet és a zárógyűrűt kiemelve, a
8. ábra a mozgatható záróelem részletes bemutatása, és a
9. ábra az öntőnyílás és a zárógyűrű részletes keresztmetszeti ábrázolása.
Az 1. ábrán látható berendezés kombinált formakészítő és öntőgépet ábrázol, például amilyen a DISAMATIC® típusú berendezés. Ez a berendezés a GB-848 604 számú szabadalmi leírásból ismeretes, amely leírja a működés módját, és ezért ebben a leírásban csak érintőlegesen foglalkozunk vele.
A formaszekrény nélküli 1 homokforma laza nyershomokból készül, például olyan homokból, amely kötőanyagként nedves agyagot tartalmaz A homokot a garatból 2 formázótérbe juttatjuk, amely mozgatható 3 dugattyún lévő minta és ellennyomó 4 lemez között helyezkedik el, amely utóbbi szintén mozgatható és felfelé elfordítható az ellennyomó 4 lemezen csuklósán rögzített, lefelé elfordítható nem ábrázolt dugattyú segítségével. A 2 formázótérben a nyershomokot a 3 dugattyúval préseljük össze, hogy formát alakítsunk ki, és az ellennyomó 4 lemezt előretoljuk, majd felfelé elfordítjuk az 1. ábrán látható 3 dugattyú felé, ezt követően pedig a formát a 3 dugattyú előremozdítja, hogy nekiütközzön az előzetesen kialakított 1 homokformák által alkotott formasomak úgy, hogy az említett formasort A nyíllal jelzett irányban az 1 homokforma vastagságának megfelelő távolságra elmozdítjuk. A formasorban az 1 homokforma homlokrésze az előző 1 homokforma
HU 223 609 Β1 hátsó részével együtt 5 formaüreget alkot, amelyet vasvagy nehézfém olvadékkal fogunk megtölteni olyan 6 beömlőrendszer 15 beömlőnyílásán át, amelyet az 1 homokforma oldalfalán vagy alján alakítunk ki az 5 formaüreg szintje alatt, illetve az 1 homokformák közötti érintkező felület mellett vagy alatt.
Kívánatos, hogy az 5 formaüreg megtöltése úgy menjen végbe, hogy eközben a formasor álló helyzetben legyen, vagyis például abban az időintervallumban, amely a 3 dugattyú két olyan mozgása között van, amikor a 3 dugattyú az A irányban előremozdítja a formasort egy olyan távolságban, ami megfelel az 1 homokforma vastagságának.
Az öntőberendezés az olvadt fém tárolására alkalmas hevített és szigetelt 7 üstkemencéből, továbbá a következő részegységekből van kialakítva:
- lényegében zárt 7 üstkemencében elrendezett, fémolvadék-szolgáltató egység,
- 17 gázadagoló berendezés, amellyel megfelelően szabályozott gáznyomást gyakorolunk a 7 üstkemencén belüli térre úgy, hogy a folyékony fém kiáramolhasson,
- felfelé nyúló 9 öntőcső,
- 10 öntőnyílás (ld. 3. ábra), amely ideiglenes kapcsolatba kerül az öntési helyzetben lévő 1 homokformával, és
- záróeszköz, amellyel az 1 homokforma megtöltése után lezárhatjuk a 6 beömlőrendszert azért, hogy lehetővé tegyük a formasor előremozgatását, mielőtt még a 6 beömlőrendszerben lévő fémolvadék megdermedne.
Az imént felsorolt részegységeken kívül az öntőberendezés különféle érzékelő- és szabályozóegységeket is tartalmaz (3. ábra), úgymint:
- 12 öntőnyomásérzékelő-elrendezés, amely a 17 gázadagoló berendezésben uralkodó nyomás mérésére szolgál,
- 27 nyomásérzékelő, amely a kemencén belül uralkodó nyomás mérésére szolgál,
- 13 nyomásérzékelő, amely a 9 öntőcsőben uralkodó nyomás érzékelésére szolgál,
- olvadékszint- 14 érzékelő, amely a 9 öntőcsőben a 10 öntőnyílás szintje alatti ponton az olvadék hiányát vagy jelenlétét érzékelő eszköz,
- alsó 11 érzékelő, amely arra szolgál, hogy a ferrosztatikus nyomás alapján érzékelje a 7 üstkemencében lévő olvadék hiányát vagy jelenlétét a 10 öntőnyílás és egy külső 24 felszállócső becsatlakozásának magasságában, és
- központi 26 szabályozórendszer, amely arra szolgál, hogy összegyűjtse és feldolgozza a részben már ismertetett 11, 13, 14,27 érzékelőktől, és egy később ismertetendő 25 érzékelőtől érkező jeleket, és a feldolgozott jelek alapján szabályozójelet küldjön a 17 gázadagoló berendezésnek.
Hangsúlyozzuk, hogy a 11, 13, 14, 25, 27 érzékelőknek nem mindig kell folyamatosan működniük az teljes öntési folyamat közben, és azt, hogy éppen melyik működésére van szükség, a körülmények határozzák meg az adott esetben.
Az 1. ábra alsó részén az öntési állomáson látható a függőleges osztósík mentén osztott 1 homokforma. Az ábrán az 1 homokforma fémmel félig megtöltött állapotban van, az 5 formaüreg többi része még üres. A fém az olvadékot a 7 üstkemencéből a 1 homokforma 15 beömlőnyílásához vezető 9 öntőcsövön át jut be az 1 homokformába.
A 1 homokforma megtöltésének érdekében a 15 beömlőnyílást ideiglenesen csatlakoztatjuk a 9 öntőcső felső végénél lévő 10 öntőnyíláshoz. A fűtött 9 öntőcső alsó végével belemerül a zárt 7 üstkemencében lévő fémolvadékba. A 9 öntőcső a 7 üstkemence alsó részéből nyúlik felfelé. A 7 üstkemence 3. ábrán látható zárt 16 kamrájának alsó részében lévő fémolvadék fürdőből a 17 gázadagoló berendezés gázellátó 18 vezetékén át gyakorolt gáznyomás alkalmazásával fémolvadékot nyomunk a gravitációval szemben felfelé a 9 öntőcsövön át a 10 öntőnyíláshoz, amely az öntés időtartamára az 1 homokforma 15 beömlőnyílásához illeszkedik, amely az 1 homokforma 6 beömlőrendszeréhez vezet. A fémolvadék bevezetése felfelé irányuló módon, vagyis a gravitációval szembeni ellennyomással megy végbe, de ez nem zárja ki azt a lehetőséget, hogy a fémolvadék útjának egy részén lefelé haladjon (nem látható az ábrán), például a 6 beömlőrendszerben, amennyiben a 6 beömlőrendszer egyes szakaszai a 10 öntőnyílás szintje alatt vezetnek. A 9 öntőcső felső végéből elágazóan külső 24 felszállócsövet rendezhetünk el.
A külső 24 felszállócső nyomáskiegyenlítő szerepet tölt be, elejét véve mind a túl magas, mind pedig a túl alacsony formatöltési sebesség kialakulásának.
A 9 öntőcső, a 10 öntőnyílás, valamint a külső 24 felszállócső természetesen megfelelő mértékben hevített, vagy hőszigetelt állapotban van azért, hogy fenntarthassuk bennük a fém olvadt állapotát.
A zárt 16 kamrában a nyomást 20 mérőcső, 21 háromutas szelep, 22 nyomáskiegyenlítő cső és 23 szellőző révén szabályozzuk. A 20 mérőcső a zárt 16 kamra aljának közelében nyúlik be, és onnan kivezetve a kétállású, 21 háromutas szelepben végződik. A 21 háromutas szelephez 22 nyomáskiegyenlítő cső, valamint 23 szellőző csatlakozik. A 21 háromutas szelep vagy a 20 mérőcsövet csatlakoztatja a 23 szellőzőhöz, vagy pedig olyan helyzetben van, amelyben a 20 mérőcsövet a 22 nyomáskiegyenlítő csővel köti össze.
Második olvadékszint- 25 érzékelő van elrendezve a 20 mérőcsőnek azon a szakaszán, ahol a 20 mérőcsőben az olvadékszint ugyanakkora, vagy alig alacsonyabb, mint a 10 öntőnyílás szintje. Ha az olvadékmagasság eléri ezt a szintet, az olvadékszint- 25 érzékelő a 26 szabályozórendszernek jelet küld, amely célszerűen ipari folyamatok szabályozására alkalmas programozható logikai áramkör, vagy digitális számítógép, és amely arra szolgál, hogy szabályozza a 17 gázadagoló berendezést is magában foglaló öntőberendezés működését, a formasor előretolását, de más egyéb funkciói is könnyedén elképzelhetők a szakmában jártas személy számára, például az olvasztási hőmérséklet szabályozása, vagy az olvadék áramlási sebességének szabályozása stb.
HU 223 609 Bl
A 17 gázadagoló berendezésben 19 szivattyú van elrendezve (amely csak az 1. ábrán látható), vagy az olvadékot az 5 formaüregbe felhajtó nyomást esetleg közvetlenül az olvadékra ható 19’ fémszivattyúval idézzük elő, ahogy az 1. ábrán is látható. A 17 gázadagoló berendezés működését 26 szabályozórendszer szabályozza úgy, hogy a nyomás a zárt 16 kamrában változtatható, és ezzel szabályozható a fémolvadék áramlási sebessége az 5 formaüreg irányába, illetve a formatöltés sebessége az 5 formaüregben. A 19 szivattyú a 26 szabályozórendszerrel szabályozható a 12 öntőnyomás-érzékelő jele alapján, amely aló kamrában kialakult gáznyomást érzékeli. A zárt 16 kamrában uralkodó, az olvadékra ható nyomás szabályozása előre beállított nyomás-idő függvény szerint történik. Ilyen nyomás-idő függvényt láthatunk a 2. ábrán. A függvényprofil úgy választható meg, hogy optimális formatöltési sebességet éljünk el, például először az 5 formaüreg nagyobb részét viszonylag nagy nyomással töltjük meg - de nem olyan nagy nyomással, hogy nemkívánatos turbulenciát okozzunk -, majd ezt követően csökkentve a nyomást lassabb vagy lassuló formatöltést érünk el az 5 formaüreg felső részében. A 26 szabályozórendszernek a bemutatott nyomás-idő függvény szerinti programja öt szakaszra osztható, ahogy az a 2. ábrán is látható:
I: Előtöltési szakasz: az 1 homokforma előkészítése az öntéshez.
II: Öntési szakasz: olyan szakasz, amely a 1 homokforma feltöltését szabályozza addig a szintig, ami éppen az 5 formaüreg boltozata alatt van, a lehető leggyorsabban, miközben elkerüljük a turbulenciát és az ingadozásokat.
III: Nyomástartási szakasz: lassan növeljük a nyomást azért, hogy elkerüljük az olvadék ütközését az 5 formaüreg boltozatához.
IV: Zárónyomás szakasza: állandó értéken tartjuk a nyomást, miközben a formát lezárjuk.
V: Csökkenő nyomás szakasza: a nyomás csökkentését úgy szabályozzuk, hogy lamináris visszatérő olvadékáramlás jöjjön létre a 9 öntőcső felső részéből a 7 üstkemence irányában.
A fenti nyomásértékeket célszerűen a 27 nyomásérzékelővel és/vagy a 13 nyomásérzékelővel mérjük, és a mért értékekkel arányos jeleket a 26 szabályozórendszerbe juttatjuk. A zárt 16 kamra nyomásának a mért értékek alapján történő szabályozása célszerűen zárt hurkú szabályozás. A 26 szabályozórendszert különböző típusú szabályozási függvények alapján működtethetjük, például arányos, integráló és differenciáló típusú szabályozást valósíthat meg.
Az 1 homokformák megtöltése az öntőmunkaállomáson megy végbe, ahol az 1 homokformák, amelyek a formasorban helyezkednek el, folyamatosan előrehaladnak. Amikor a formasor A nyíl irányú mozgása következtében üres 1 homokforma érkezik az öntőállomásra, az 1 homokforma 15 beömlőnyílása átmenetileg kapcsolatba kerül a 10 öntőnyílással, amely a 9 öntőcső felső végén van kialakítva. Itt a 10 öntőnyílás a 1 homokforma felé mozog mindaddig, amíg össze nem kapcsolódik a 15 beömlőnyílással.
Az egyes 1 homokformák öntése előtt a következőképpen határozzuk meg a 9 öntőcsőben lévő fémolvadék szabályozási alapszintjét, hogy azonos szintről kezdhessük el az összes 1 homokforma öntését. A 3. ábrán a 21 háromutas szelep első állásban van, amelyben összeköti a 20 mérőcsövet a 23 szellőzővel, és így az atmoszférával. A 3. ábrán látható, hogy 6 beömlőrendszerével a 10 öntőnyíláshoz csatlakoztatva éppen új 1 homokforma helyezkedik el az öntőállomáson. A fémolvadék szintje a 20 mérőcsőben és a 9 öntőcsőben megegyezik, de a 17 gázadagoló berendezés által szolgáltatott enyhe túlnyomásnak köszönhetően magasabb, mint a zárt 16 kamrában. A 21 háromutas szelep 4. ábrán látható helyzetében a gáznyomás a 17 gázadagoló berendezés 18 vezetékében nagyobb, mint a környezeti nyomás, és ennek eredményeként a fémolvadék szintje a 20 mérőcsőben, valamint a 9 öntőcsőben egyaránt megemelkedik. Ahogy az a 4. ábrán látható, a 20 mérőcsőben emelkedő fémoszlop aktiválja a 25 érzékelőt, és ez jelet küld a 26 szabályozórendszernek, amely ekkor a 27 nyomásérzékelő jele alapján azonnal megméri a nyomást a zárt 16 kamrában, és a mért nyomásértéket hozzárendeli a fémoszlopnak a 20 mérőcsőben a második 25 érzékelőt elérő szintjéhez. Az a nyomásérték, amely a fémoszlopnak a 20 mérőcsőben a második 25 érzékelőt elérő szintjéhez tartozik, szabályozási alapszintként tárolódik a 26 szabályozórendszerben, és most már sor kerülhet az 5. ábrán látható következő lépés végrehajtására.
Az 5. ábrán látható helyzetben a 21 háromutas szelep második helyzetében van, amelyben összeköti a 20 mérőcsövet a 22 nyomáskiegyenlítő csővel úgy, hogy többé nincs olyan nyomáskülönbség, amely a 20 mérőcsőben fémoszlopot tartana fenn a második 25 érzékelő magasságában. A fémolvadék szintje a 9 öntőcsőben mindazonáltal ugyanolyan, mint ahogy az a 4. ábrán látható volt, mivel a 9 öntőcső felső vége még mindig az atmoszférához csatlakozik a külső 24 felszállócsövön keresztül. A találmány szerint a fémolvadék szintje a 9 öntőcsőben ezen a szinten marad a 17 gázadagoló berendezés megfelelő szabályozása révén azért, hogy fenntartsuk a nyomást a zárt 16 kamrában az előzetesen tárolt alapszintértéknek megfelelően, amelyet a 4. ábrán látható lépésben tároltunk, és fentebb már ismertettünk.
Itt rendkívül fontos megjegyeznünk, hogy a fémolvadék szintje a 9 öntőcsőben a tárolt szintnél lesz tekintet nélkül arra, hogy a 7 üstkemence kevesebb vagy több fémolvadékot tartalmaz-e.
Az ismertetett öntési eljárás, eddig a pontig megfelel a fent ismertetett és a 2. ábrán látható nyomás-idő függvény I. első szakaszának.
Az 1. ábrán látható következő lépésben, amely a
2. ábrán látható nyomás-idő függvény II. második szakaszának felel meg, a nyomás a zárt 16 kamrában növekszik, mert a 17 gázadagoló berendezés további gázmennyiséget juttat a zárt 16 kamrába, és az olvadt fémet benyomja a 9 öntőcsőbe, ahol az felfelé, a 10 öntőnyílás felé, és azon át egyrészt az 1 homokforma 6 beömlőrendszerén keresztül az 1 homokformába, másrészt külső 24 felszállócsőben a töltési szintig áramlik, ahol
HU 223 609 Bl esetleg további, a 25 érzékelőhöz hasonló szintérzékelővel (nem látható az ábrán) ellenőrizhetjük a szintet.
Az 1 homokforma öntési folyamatát előre programozott módon szabályozzuk a 26 szabályozórendszerben tárolt formatöltési profilnak, vagyis a nyomás-idő függvénynek megfelelően. Miután befejeződött a II. második öntési szakasz, az öntési eljárás a III. harmadik szakaszban folytatódik, amelyben a nyomást lassan növeljük, hogy elkerüljük az olvadéktömeg ütközését az 5 formaüreg boltozatával. A megfelelő III. harmadik szakasz paraméterei a 26 szabályozórendszerben vannak tárolva, és célszerűen zárt szabályozási körben valósulnak meg, az említett érzékelőkből származó jeleknek megfelelően. A pontos formatöltési profil, amelyet követnünk kell, nem része a találmánynak, és természetesen arra szolgál, hogy a különböző öntési műveletek egyedi körülményeit, mint például az 5 formaüreg alakja és mérete, az öntendő fém sajátságai, figyelembe vehessük.
Miután a továbbiakban ismertetendő 28 záróelemmel megakadályoztuk, hogy az olvadt fém visszaáramoljon az 5 formaüregből, a nyomás a zárt 16 kamrában az 5. ábrán látható szintre, esetleg még ez alá is csökkenthető. Ezután a 10 öntőnyílást eltávolítjuk a 15 beömlőnyílástól, és az 1 homokformát az A nyíl irányába mozgathatjuk.
Mivel a formasort az 1 homokforma 15 beömlőnyílásában lévő olvadék teljes megszilárdulása előtt mozgatjuk előre, záróeszközt alkalmazunk, amely megakadályozza a fémolvadék visszaáramlását. A záróeszköz (6., 7., 8. ábra) mozgatható 28 záróelemből áll, amely bármilyen, a ráható hőmérsékletnek és az öntött fém eróziójának ellenálló anyagból készülhet, például gyantakötésű maghomokból, kerámiából vagy fémből.
A mozgatható 28 záróelemet megfelelő méretű horonyban helyezzük el a 1 homokforma legalább egyik osztósíkja mentén. A 28 záróelemet a formafelek oly módon fogják közre, hogy a súrlódási erő legyőzhető legyen annak érdekében, hogy a mozgatható 28 záróelem elmozduljon az 1 homokforma belseje felé. A mozgatható 28 záróelem tehát horonyban van megvezetve, amelyben a 6 beömlőrendszert keresztezve elcsúszhat, és így lezárhatja az 1 homokformát, és megakadályozza, hogy az olvadt fém visszaáramoljon. A 28 záróelem mozgatását nyitott helyzetéből zárt helyzetébe - rögtön az 1 homokforma megtöltése után - 29 mozgatóelem végzi. A 29 mozgatóelem a mozgatható 28 záróelemet az 1 homokforma belsejébe nyomja. A mozgatható 28 záróelem a horonyban olyan pálya mentén mozog, amely keresztezi a 6 beömlőrendszert. A 6 beömlőrendszer átmetszésével a mozgatható 28 záróelem lezárja az 1 homokformát.
A mozgatható 28 záróelem különböző alakú lehet, ahogy az a 8. ábrán is látható, például négyszögletes lemez, vagy hengeres rúd (ld. 7. ábra). A 28 záróelem célszerűen hosszúkás, egyik vége a 6 beömlőrendszer felé néz, és az ezzel szembeni másik végén pedig 30 bemetszések vagy 31 furatok vannak kialakítva, amelyekkel meg lehet fogni a mozgatható 28 záróelemet. A 30 bemetszések vagy 31 furatok segítségével eltávolíthatjuk a mozgatható 28 záróelemet az 1 homokformából és újra felhasználhatjuk, mielőtt az 1 homokforma anyagát visszajáratnánk.
Egy másik kiviteli alakban az 1 homokforma 15 beömlőnyílásában rugalmas 32 zárógyűrű van kialakítva. A 32 zárógyűrű az 1 homokforma 15 beömlőnyílása körül van elrendezve, és hőálló vagy hőszigetelő anyagból készül, amely lehetővé teszi a szivárgásmentes zárást a 1 homokforma és a 9 öntőcső 10 öntőnyílása között.
A 9. ábrán látható 32 zárógyűrű célszerűen olyan anyagból készül, amely a lehető legjobb szigetelést adja a 10 öntőnyílás körül. A vasötvözetből, vagy kerámiaanyagból, például alumínium-oxidból vagy szilíciumoxidból készült 32 zárógyűrű bevált a gyakorlatban, de természetesen más anyagok alkalmazása is elképzelhető. A 32 zárógyűrű nemcsak szivárgásmentes zárást nyújt, hanem megakadályozza a közvetlen kapcsolat létrejöttét is az 1 homokforma és a 10 öntőnyílás között, és így elkerülhető az utóbbinak a formából könnyen kihulló homokrészecskékkel történő szennyeződése. Tekintettel arra, hogy a 32 zárógyűrű rugalmas, a 6 beömlőrendszer és a 10 öntőnyílás között fellépő kisebb eltérések vagy helyzetkülönbségek sem okoznak problémát még akkor sem, ha figyelembe vesszük, hogy a 10 öntőnyílás sok-sok, az öntő-munkaállomáson áthaladó 1 homokformával kerül kapcsolatba. A hőszigetelő tulajdonságú 32 zárógyűrű megakadályozza, hogy a fémolvadék a 10 öntőnyílással kapcsolatba kerülve megszilárduljon - egyébként a megszilárdult tapadványok zavarnák a 10 öntőnyílás csatlakoztatását a következő forma 32 zárógyűrűjéhez.

Claims (27)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás vas- vagy nehézfém öntvények formázósoron történő előállítására függőlegesen osztott homokformában, amelynek során üstkemencéből fémolvadékot juttatunk a homokformába, és a homokformát ellennyomásos emelkedő öntés alkalmazásával fémolvadékkal töltjük meg, és a formatöltés sebességét szabályozzuk, azzal jellemezve, hogy a homokforma (1) megtöltése során változó nyomást gyakorolunk a homokformába (1) juttatandó fémolvadékra úgy, hogy a formatöltés sebességét a formatöltés kezdetétől az öntvény legvékonyabb részeinek dermedését, és turbulenciák keletkezését egyaránt megakadályozó, lehető legnagyobb értékre növeljük, majd a formatöltés teljes befejeződése előtt a formatöltés sebességét a lehető legnagyobb értéknél alacsonyabb értékre csökkentjük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a formatöltés sebességét a nyomás változtatása révén az öntés kezdetétől fokozatosan, előre meghatározott maximális formatöltési sebességértékre növeljük.
  3. 3. Az 1-2. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a homokforma (1) teljes kitöltése előtt a formatöltés sebességét a nyomás változtatása révén fokozatosan nullára csökkentjük.
    HU 223 609 Bl
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nyomást a homokforma (1) teljes kitöltése után előre meghatározott ideig fenntartjuk.
  5. 5. Az 1 -4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a formatöltés sebességét előre meghatározott sebesség-idő függvény szerint szabályozzuk.
  6. 6. Az 1 -5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nyomást zárt hurkú szabályozórendszer (26) kimeneti jelének megfelelően változtatjuk.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a zárt hurkú szabályozórendszer (26) bemeneti jelét a következő paraméterek közül választjuk ki:
    - az öntőcsőben (9) uralkodó nyomás,
    - az üstkemencében (7) uralkodó nyomás,
    - a fémolvadék szintje az üstkemencében (7),
    - a fémolvadékra gyakorolt nyomást létrehozó teljesítmény,
    - az üstkemence (7) egységnyi időre jutó súlycsökkenése.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a fémolvadékot a homokforma (1) alatt vagy mellett elhelyezett üstkemencéből (7) juttatjuk a homokformába (1).
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az üstkemencét (7) légmentesen lezárjuk.
  10. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a homokformákat (1) egybevágó formafelekből képezzük ki, amelyek első oldalán első formaüreg- (5) részt, míg másik, ellentétes oldalán második formaüreg- (5) részt alakítunk ki.
  11. 11. Az 1-10. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nyomás létrehozására szivattyút (19) alkalmazunk.
  12. 12. A 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szivattyú (19) működtetésével nyomás alatt lévő gázt juttatunk az üstkemencébe (7), és ezzel az üstkemencét (7), vagy az üstkemencén (7) belül elrendezett légmentesen zárt kamrát (16) nyomás alá helyezzük.
  13. 13. Az 1-12. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a homokforma (1) beömlőnyílását (15) lezárjuk.
  14. 14. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a beömlőnyílást (15) a homokforma (1) legalább egyik osztófelületén kialakított horonyban elhelyezett mozgatható záróelemmel (28) zárjuk le.
  15. 15. A 14. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy mozgatható záróelemként (28) hosszúkás testet alkalmazunk, amelynek első végét a homokforma (1) beömlőrendszere (6) mentén helyezzük el, továbbá másik végén a záróelem (28) átmeneti rögzítésére szolgáló egy vagy több bemetszést (30) vagy átmenőfuratot (31) képezünk ki.
  16. 16. A 13-15. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a homokformák (1) továbbmozgatásának idejére a beömlőnyílást (15) automatikus vezérléssel lezárjuk.
  17. 17. A 14-16. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a záróelemet (28) mozgatóelemmel (29) hozzuk zárt helyzetbe.
  18. 18. Az 1-17. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a formázósor öntőmunkaállomásán elhelyezkedő homokforma (1) leöntését követően a formázósoron várakozó homokformákat (1) egyszerre mozgatjuk tovább, és így helyet adunk a következő homokformának (1) az öntőmunkaállomáson.
  19. 19. A 18. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a homokformákat (1) a beömlőrendszer (6) beömlőnyílását (15) kitöltő fémolvadék teljes megszilárdulását megelőzően mozgatjuk tovább.
  20. 20. Az 1-19. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a homokforma (1) beömlőnyílását (15), a beömlőnyílás (15) és az öntőcső (9) öntőnyílása (10) közötti szigetelést ellátó rugalmas zárógyűrűvel (32) vesszük körül.
  21. 21. Berendezés vas- vagy nehézfém öntvények formázósoron történő előállítására fémolvadéknak szabályozott formatöltési sebességgel, ellennyomásos emelkedő öntéssel, függőlegesen osztott homokformába történő öntésével, amely fémolvadék tárolására szolgáló kamrával kialakított üstkemencével, valamint öntőcsővel, és a fémolvadékra ható ellennyomást létrehozó szivattyúval van ellátva, azzal jellemezve, hogy a formatöltés sebességét az öntés kezdetétől a lehető legnagyobb értékre növelő, és a formatöltés teljes befejeződése előtt a lehető legnagyobb értéknél alacsonyabb értékre csökkentő ellennyomást létrehozó gázadagoló berendezéssel (17), valamint a gázadagoló berendezés (17) vezérlésére szolgáló zárt hurkú szabályozórendszerrel (26) van ellátva, továbbá az olvadékra ható ellennyomást létrehozó szivattyú (19) a gázadagoló berendezéshez (17) és a kamrához (16) van csatlakoztatva.
  22. 22. A 21. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az üstkemence (7) légmentesen zárt kamrával (16) van kialakítva, és a zárt hurkú szabályozórendszer (26) bemeneti jele a következő érzékelők (11, 13, 14, 25, 27) jelei közül van kiválasztva:
    - az öntőcsőben (9) uralkodó nyomást figyelő érzékelő (13),
    - az üstkemence (7) légmentesen zárt kamrájában (16) uralkodó nyomást figyelő érzékelő (27),
    - az üstkemence (7) légmentesen zárt kamrájában (16) a fémolvadék szintjét figyelő érzékelő (11, 14, 25).
  23. 23. A 21-22. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az üstkemencében (7) uralkodó, a fémolvadék öntés előtti, előre meghatározott szintjéhez tartozó alapnyomás beállítására szolgáló mérőcsővel (20), háromutas szeleppel (21), nyomáskiegyenlítő csővel (22), szellőzővel (23), felszállócsővel (24), valamint második érzékelővel (25) van ellátva.
  24. 24. A 23. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az alapnyomás beállítására szolgáló mérőcső (20) alsó vége a fémolvadékba van merítve, felső vége a háromutas szelep (21) bemenetéhez van csatla7
    HU 223 609 Bl koztatva, és a háromutas szelep (21) egyik kimenete az üstkemencén (7) kívül uralkodó külső atmoszferikus nyomáshoz, másik kimenete az üstkemencén (7) belül, a fémolvadék fölött uralkodó nyomáshoz van csatlakoztatva, továbbá az öntőcső (9) öntőnyílásának (10) szintjét megközelítő fémszint érzékelésére alkalmas második érzékelő (25) a mérőcsőben (20) van elrendezve.
  25. 25. A 24. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a nyomás alatt lévő gáznak az üstkemencébe (7) juttatására szolgáló szivattyú (19) a gázadagoló berendezéshez (17), és az üstkemencéhez (7) van csatlakoztatva.
  26. 26. A 21-25. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy mozgatható záróelemmel (28) van ellátva, és záróelem (28) hosszúkás testének első vége a homokforma (1) beömlőrendszere
    5 (6) mentén van elrendezve, továbbá másik végén a záróelem (28) átmeneti rögzítésére szolgáló egy vagy több bemetszés (30) vagy átmenőfurat (31) van kiképezve.
  27. 27. A 21-26. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a homokforma (1) be10 ömlőnyílása (15), a beömlőnyílás (15) és az öntőcső (9) öntőnyílása (10) közötti szigetelést ellátó rugalmas zárógyűrűvel (32) van körülvéve.
HU0105178A 1999-01-28 1999-01-28 Eljárás és berendezés vas- vagy nehézfém-öntvények formázósoron történő előállítására HU223609B1 (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/DK1999/000043 WO2000044516A1 (en) 1999-01-28 1999-01-28 Casting method and apparatus

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0105178A2 HUP0105178A2 (hu) 2002-04-29
HUP0105178A3 HUP0105178A3 (en) 2002-06-28
HU223609B1 true HU223609B1 (hu) 2004-10-28

Family

ID=8156822

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0105178A HU223609B1 (hu) 1999-01-28 1999-01-28 Eljárás és berendezés vas- vagy nehézfém-öntvények formázósoron történő előállítására

Country Status (8)

Country Link
US (1) US6698494B1 (hu)
EP (1) EP1152853A1 (hu)
JP (1) JP2002535149A (hu)
AU (1) AU2609899A (hu)
CZ (1) CZ20012649A3 (hu)
HU (1) HU223609B1 (hu)
MX (1) MXPA01007527A (hu)
WO (1) WO2000044516A1 (hu)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU2002952343A0 (en) 2002-10-30 2002-11-14 Castalloy Manufacturing Pty Ltd Apparatus and method for low pressure sand casting
US20050263260A1 (en) * 2004-05-27 2005-12-01 Smith Frank B Apparatus and method for controlling molten metal pouring from a holding vessel
EP1810765B1 (en) * 2006-01-24 2015-09-09 LMC Technology LLC Method for pulsed pressure molding
US7806161B2 (en) * 2006-12-08 2010-10-05 Thyssenkrupp Waupaca Inc. Molding and casting machine
WO2010078201A1 (en) * 2008-12-31 2010-07-08 Tenedora Nemak, S.A. De C.V. Low-pressure sand casting of aluminum alloy cylinder engine parts
US9808858B2 (en) * 2015-10-15 2017-11-07 GM Global Technology Operations LLC Method to improve riser feedability for semi-permanent mold casting of cylinder heads
CN108311668A (zh) * 2018-03-13 2018-07-24 中信戴卡股份有限公司 一种铝合金低压铸造装置及工艺
CN113275541B (zh) * 2021-05-25 2022-06-14 哈尔滨工业大学 大尺寸复杂非晶合金构件逆重力充填成形装置

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4585050A (en) * 1981-01-05 1986-04-29 Etude Et Developpement En Metallurgie, E.D.E.M., S.A.R.L. Process for automatic regulation of a casting cycle
GB8320298D0 (en) * 1983-07-27 1983-09-01 Pereira J A T Apparatus for low pressure die-casting of metals
FR2663571B1 (fr) 1990-06-22 1994-11-25 Pont A Mousson Procede, moule et installation de coulee de metal sous basse pression.
DE69228998T2 (de) 1991-12-07 1999-12-02 Alloy Techn Ltd Giessen von leichtmetall-legierungen
US6247521B1 (en) * 1996-08-15 2001-06-19 Toyota Jidosha Kabushiki Kaisha Pressure difference control method for filling a cavity with melt
DE19733485A1 (de) * 1997-08-01 1999-02-04 Wagner Heinrich Sinto Masch Verfahren zum Formgießen und Gießform für ein solches Verfahren

Also Published As

Publication number Publication date
JP2002535149A (ja) 2002-10-22
CZ20012649A3 (cs) 2002-05-15
AU2609899A (en) 2000-08-18
HUP0105178A2 (hu) 2002-04-29
EP1152853A1 (en) 2001-11-14
US6698494B1 (en) 2004-03-02
HUP0105178A3 (en) 2002-06-28
WO2000044516A1 (en) 2000-08-03
MXPA01007527A (es) 2003-03-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20070215308A1 (en) Vertical Casting Apparatus and Vertical Casting Method
JP2004344975A (ja) ダイキャスティング法による金属部品製造方法及び装置
MX2007010704A (es) Molde de fundicion, dispositivo y procedimiento para fundicion de fundido de metal.
RU2710240C2 (ru) Оборудование для непрерывного или полунепрерывного литья металла с использованием усовершенствованных средств для заливки металла
JP2011131265A (ja) 真空ダイカスト装置および真空ダイカスト方法
CN102665965B (zh) 用于连续铸造设备的金属填充装置
HU223609B1 (hu) Eljárás és berendezés vas- vagy nehézfém-öntvények formázósoron történő előállítására
US3874440A (en) Moulds for producing light alloy and other castings
US6321825B1 (en) Process and apparatus for the uphill low pressure casting of metal, particularly light metal
KR20040100902A (ko) 중력 이용 공급법을 이용한 수직 주입 기계
EP3849727B1 (en) Casting equipment
WO2016084154A1 (ja) 加圧機能を有する自動注湯装置および自動注湯方法
CN111093858B (zh) 用于在铸造操作过程中分配金属的动态定位的扩散器
KR102216654B1 (ko) 주조 장치 및 이것을 사용한 주조 물품의 제조 방법
CN105033206A (zh) 涉及用于连续或半连续金属铸造的设备的装置
EP1001861B1 (en) Method and arrangement for casting metal objects in casting cavities adapted to be filled upwardly
JP3322865B2 (ja) 金属の鋳型への反重力供給による金属物品の鋳造のための方法と装置
JPH04505584A (ja) 溶融金属の流れを制御するための方法及び装置
RU2800935C2 (ru) Литейное оборудование
JP2003225748A (ja) 真空ダイカスト装置
SU1282954A1 (ru) Способ подачи жидкого металла в кристаллизатор машин непрерывного лить металлов
JPH0195856A (ja) 金属溶湯用給湯ポンプ
JP4233351B2 (ja) 低圧鋳造法
RU1787675C (ru) Способ лить под давлением
JPH0358825B2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20040903

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee