HU222797B1 - Barangolási eljárás és az ehhez tartozó berendezés - Google Patents

Barangolási eljárás és az ehhez tartozó berendezés Download PDF

Info

Publication number
HU222797B1
HU222797B1 HU0000418A HUP0000418A HU222797B1 HU 222797 B1 HU222797 B1 HU 222797B1 HU 0000418 A HU0000418 A HU 0000418A HU P0000418 A HUP0000418 A HU P0000418A HU 222797 B1 HU222797 B1 HU 222797B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
network
subscriber
telephone network
hplmn
vplmn
Prior art date
Application number
HU0000418A
Other languages
English (en)
Inventor
Walter Heutschi
Andreas Martschitsch
Rudolf Ritter
Original Assignee
Swisscom Mobile Ag.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GB9703547A external-priority patent/GB2322998A/en
Application filed by Swisscom Mobile Ag. filed Critical Swisscom Mobile Ag.
Publication of HUP0000418A2 publication Critical patent/HUP0000418A2/hu
Publication of HUP0000418A3 publication Critical patent/HUP0000418A3/hu
Publication of HU222797B1 publication Critical patent/HU222797B1/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W8/00Network data management
    • H04W8/02Processing of mobility data, e.g. registration information at HLR [Home Location Register] or VLR [Visitor Location Register]; Transfer of mobility data, e.g. between HLR, VLR or external networks
    • H04W8/08Mobility data transfer
    • H04W8/12Mobility data transfer between location registers or mobility servers
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W8/00Network data management
    • H04W8/02Processing of mobility data, e.g. registration information at HLR [Home Location Register] or VLR [Visitor Location Register]; Transfer of mobility data, e.g. between HLR, VLR or external networks
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W92/00Interfaces specially adapted for wireless communication networks
    • H04W92/02Inter-networking arrangements

Abstract

A találmány tárgya egyrészt távközlési eljárás, amely sajátmobiltelefon-hálózat (HPLMN) előfizetője részére lehetővé teszi egylátogatott mobiltelefon-hálózat (VPLMN) (VPLMN=Visitor Public LandMobile Network) és a saját mobiltelefon-hálózattal (HPLMN) barangolásiszerződésben nem levő mobiltelefon-hálózatra (VPLMN) történőrákapcsolódását. Az előfizető azonosító adatait számítógépes programfelhasználásával partner-mobiltelefonhálózat (VPLMN) általrendelkezésre bocsátott azonosító adatokkal helyettesítik, amelypartner-mobiltelefonhálózat (VPLMN) barangolási szerződésben állegyrészt a saját mobiltelefon-hálózattal (HPLMN), másrészt alátogatott mo- biltelefon-hálózattal (VPLMN). A találmány tárgyatovábbá chipkártya az eljárás megvalósításához. ŕ

Description

Műszaki terület
A találmány tárgya rádióhálózatban, különösen mobiltelefon-hálózatban megvalósított barangolásra vonatkozik.
Habár a jelen leírás különösen GSM típusú mobiltelefon-hálózatok közötti barangolás problémájával foglalkozik, azonban a találmány vonatkozik bármilyen fajta földi vagy műholdas mobiltelefon-hálózatok közötti, továbbá különféle fajtájú hálózatok közötti barangolásra is.
Technika állása
A GSM típusú mobiltelefon-hálózatok a kilencvenes évek kezdete óta üzemelnek. Jelenleg világszerte több mint kétszáz ilyen fajtájú telefonhálózat működik. Ezenfelül léteznek másfajta mobiltelefon-hálózatok is, amelyek más, analóg vagy digitális szabványok szerint vannak kiképezve. Ezek a különböző hálózatok általában véve más-más földrajzi területet, például különböző országokat fednek le. A hálózatok között azonban vannak átfedések, és például néhány országban egyazon területen több mobiltelefon-hálózat is működik.
A mobiltelefon-hálózatban részt vevők általában egy meghatározott mobiltelefon-hálózatnál általában véve a saját lakóhelyüknél üzemeltetett, például egy nemzeti hálózatnál előfizetnek vagy valamilyen másféle megállapodást kötnek. Egy meghatározott résztvevő esetében ezen hálózat megnevezése saját mobiltelefonhálózat vagy még gyakrabban az angol eredetű rövidítés : HPLMN (Home Public Land Mobile NetWork). Kívánatos azonban, hogy valamely résztvevő akkor is tudjon fogadni vagy kezdeményezni hívásokat, ha elhagyja saját hálózatát, vagyis olyankor, amikor egy látogatott mobiltelefon-hálózatban (VPLMN=Visited Public Land Mobile NetWork) tartózkodik. Szükség van továbbá arra is, hogy a résztvevő által egy VPLMN-hálózatban történő látogatás alkalmával folytatott beszélgetés alkalmával a HPLMN üzemeltetője a hívásokat el tudja számolni és az ezzel kapcsolatban felmerülő összegeket a HPLMN és a VPLMN közötti megállapodás alapján el lehessen osztani. Ezen lehetőségek megvalósításához jelenleg a GSM-hálózatok üzemeltetői között kétoldalú szerződéseket kell kötni. Ezen szerződéseket barangolási szerződéseknek nevezik.
I. Brini és társai: Nemzetközi barangolás digitális celluláris hálózatokban című cikkében (CSELT Technical Reports, XX. kötet, 6. szám, 1992. december, Olaszország, 531-536. o.) ismertetett barangolási eljárás vagy ugyanezen szerzők: Műszaki problémák az európai barangolással kapcsolatban című cikkében (CSELT Technical Reports, XX. kötet, 3. szám, 1992. június, Olaszország, 209-215. o.) eljárásokat ismertetnek barangolás megvalósítására. Az otthoni adatokkal (HLR=Home Location Register) megvalósított megoldásra vonatkozó pontosabb információt ad GSM környezetben Bent Gabelgaard: A (GSM) HRL-előnyök és kihívások című cikke (1994, Third Annual International Conference on Universal Personal Communications, San Diego, 1994. szeptember 27-október 1. közötti konferencia) előadása ad (IEEE, New York, 1994, 335-339. o.). GSMhálózatban a kapcsolatok felépítésére vonatkozó pontosabb információkat mindenekelőtt a WO 95/01074 jelű szabadalmi irat tartalmaz.
Egy sűrűbben lakott országban régebben üzemelő mobiltelefon-hálózat számos, például több mint 50 barangolási szerződéssel rendelkezhet. Egy újabban belépő üzemeltető számára nehéz vagy lehetetlen vállalkozásnak bizonyulhat egy ehhez hasonlóan nagyszámú barangolási szerződés gyors megkötése, különösen akkor, ha ez az új hálózat olyan földrajzi területet szolgál ki, amely ritkábban lakott vagy ahol csak kevesen vesznek részt a mobiltelefon-hálózatban előfizetőként. Ezenfelül, ha a két hálózat közötti forgalom gyenge, akkor a két hálózat közötti barangolási szerződésből fakadó, a barangolási kapcsolatok vizsgálatára és az elszámolások alapjául szolgáló adatok (TAP-állományok) rendszeres előállítására olyan költséget okozhat, amely gátolhatja a szerződéskötést. Az ilyen szerződéskötésre irányuló igény ezért az újabb hálózatok esetében korlátozott, mivel előfizetői számára nem nyílik lehetőség arra, hogy előfizetői készüléküket sok országban használhassák. A barangolási szerződések számának korlátozása ezért hátrányosan befolyásolja az újabb mobiltelefon-hálózat üzemeltetőinek a versenyben való részvételét.
A WO 96/13954 számú szabadalmi leírás (Ericsson) olyan eljárást ismertet, amely lehetővé teszi egy saját telefonhálózat résztvevői számára, hogy egy látogatott mobiltelefon-hálózatból telefon-összeköttetést létesítsenek anélkül, hogy ehhez szükség lenne a saját mobiltelefon-hálózattal kötött barangolási szerződésre. Ezen eljárás egy olyan lépést tartalmaz, amelynek során kézi úton be kell jegyezni az előfizetőt egy látogatói táblázatba. Ez a kézi úton történő felvétel az utazó számára fáradságos. Ez az ismert megoldás csak a barangoláshoz kapcsolódó szignalizációs problémákkal foglalkozik, de nem foglalkozik a számlázással és a kölcsönös elszámolással.
A WO 95/27382 számú dokumentum (Ericsson) olyan eljárást ismertet, amely egy PDC típusú (Personal Digital Cellular) mobiltelefon-hálózat résztvevői számára lehetővé teszi, hogy előfizetői készüléküket GSM típusú mobiltelefon-hálózatban használhassák (szabványok közötti barangolás). Az itt ismertetett elrendezés a két hálózaton, nevezetesen a PDC- és GSMhálózaton kívül egy barangolási elrendezést tartalmaz, amely végrehajtja a GSM típusú és a PDC típusú hálózat között kicserélt jelek formátumai között szükséges átalakításokat. Ezt a barangolási elrendezést a PDChálózat HLR1 előfizetői adatai mint helyi kapcsolóközpontot tekintik, és a GSM-hálózat területi helyi kapcsolóközpontja - ahol az utazó résztvevő éppen tartózkodik - mint HLR előfizetői adatoknak tekinti. Az ismertetett barangolási elrendezés barangolási adattárat (ILR) tartalmaz, amelyben szerepel a PDC-hálózat összes olyan résztvevője, akinek joga van arra, hogy a GSM-hálózatot is használja. Ha a PDC-hálózat kiterjedt nagyságú, akkor a barangolási adattár nagysága számottevő lehet és karbantartása jelentős költségeket okozhat. Ezen megoldás célja tehát jelentős költségeket okozhat. Ezen megoldás célja tehát az, hogy két külön2
HU 222 797 Β1 böző szabványt alkalmazó mobiltelefon-hálózat között barangolási szerződést lehessen kötni, de nem teszi lehetővé azt, hogy egy új hálózat üzemeltetője gyorsan és olcsón ki tudja teijeszteni barangolási szerződéseinek számát. Ezen irat sem tartalmaz útmutatást a számlázásra és a kölcsönös elszámolásra.
A GB-A-2280085 számú szabadalmi irat távközlési eljárást ismertet, amelynek segítségével egy AMPS/D-AMPS hálózat (D) be tud jelentkezni egy GSM típusú hálózatba. Az AMPS/D-AMPS hálózat üzemeltetőjének legalább egy GSM típusú A hálózat üzemeltetőjével kell együttműködési szerződést kötnie. Az előfizetőnek szüksége van egy új GSM típusú SIMkártyára és egy GSM típusú mobiltelefon-készülékre, ahhoz, hogy az A hálózatban vagy egy másik, az A hálózattal barangolási szerződésben levő hálózatban telefonálni tudjon. A számlákat azonban ennek ellenére az AMPS/D-AMPS típusú D hálózat üzemeltetője küldi meg.
A találmány révén megoldandó feladat ennélfogva a barangolási lehetőségek kiszélesítése, amelyeket valamely mobiltelefon-hálózat üzemeltetője előfizetői számára nyújtani tud anélkül, hogy ehhez nagyszámú barangolási szerződést kelljen kötnie.
A találmány feltárása
A találmány értelmében a fent körülírt feladatokat a független igénypontban feltüntetett jellemzők megvalósítása útján érjük el, és ezenfelül a függő igénypontokban az előnyös kiviteli alak jellemzői vannak feltüntetve.
Ezen feladatokat különösen oly módon oldottuk meg, hogy egy hálózatban, például egy új hálózatban, vagy pedig egy kevés barangolási szerződéssel rendelkező hálózatban a barangolási lehetőséget egy másik partnerhálózat nyújtja, előnyösen egy olyan hálózat, amely nagyszámú barangolási szerződéssel rendelkezik.
Ezen feladatokat különösen egy távközlési eljárás kidolgozásával oldottuk meg, amely egy saját mobiltelefon-hálózat (HPLMN=Home Public Land Mobile Network) résztvevője számára lehetővé teszi, hogy a saját mobiltelefon-hálózattal barangolási szerződéssel nem rendelkező meglátogatott mobiltelefon-hálózathoz (VPLMN=Visited Public Land Mobile Network) csatlakozzon, és a csatlakozás olyan eszközökkel (IMSI-PPLMN3,5) történik, amelyeket egy partnerhálózat (PPLMN =Partner Public Land Mobile Network) bocsát rendelkezésre, amelynek egyrészt a saját mobiltelefon-hálózattal, másrészt a meglátogatott mobiltelefon-hálózattal barangolási szerződése van.
Jelen leírásban a találmány szerinti megoldás több megvalósítási példáját íquk le, amelyek mindegyike lehetővé teszi egy kevés barangolási szerződéssel rendelkező új mobiltelefon-hálózat üzemeltetője számára, hogy előfizetői részére lehetőséget adjon egy másik hálózatban történő barangolásra, amely másik hálózat nagyszámú barangolási szerződéssel rendelkezik. A megoldás előnye abban van, hogy az új mobiltelefon-hálózat előfizetői azonnal használni tudják a másik mobiltelefon-hálózat barangolási szerződéseit is. Ennek következtében az a mobiltelefon-hálózatot, amely rendelkezésre bocsátja saját barangolási szerződéseinek kihasználását, partnerhálózatnak nevezzük, amely partnerhálózat másféle jelölése: PPLMN (Partner Public Land Mobile Network).
A találmány első kiviteli alakja esetében - amelyeket különösen az 1-10. és 17-20. igénypontok határoznak meg - a találmány révén megoldandó feladatokat lényegében véve egy programozható készülékkel, például egy SIM-kártyával (Subscriber Identity Modulé) oldjuk meg, amely egy újszerű programmal van ellátva, amelyet a továbbiakban a SIM-kártya számára megvalósított UBICOM programként nevezünk, továbbá egy olyan, a továbbiakban UBICOM Manager elnevezésű felügyelőprogrammal vezérelt forgótárcsát alkalmazunk. A forgótárcsa hozzáféréssel rendelkezik mind a HPLMN saját hálózat otthoni adattárához (HLR), mind a PPLMN-partnerhálózat HLR otthoni adattárához.
Ezen első kiviteli alak esetében a SIM-kártya szokásos módon első csoport előfizetői adatot (IMSI-HPLMN, International Mobile Subscriber Identity) tartalmaz, amely a HPLMN saját mobiltelefon-hálózatra vonatkozik. A kártya ezenkívül második készlet előfizetői adatokat tartalmaz (IMSI-PPLMN), amely partner-mobiltelefonhálózatra (PPLMN) vonatkozik, amelyet egy olyan üzemeltető felügyel, amelynek a saját mobiltelefon-hálózattal barangolási szerződése van. A paraméterek (azonosító) változtatására szolgáló eszközök lehetővé teszik az alkalmazott adatkészlet mobiltelefon-hálózatnak megfelelő helyettesítését, amelyben az előfizetői készülék éppen tartózkodik. Ezen mechanizmus révén a HPLMN előfizetőjét látogatott VPLMN-hálózat üzemeltetője úgy ismeri el, mint egy PPLMN előfizetőjét, és ezáltal VPLMN-hálózat ugyanazon barangolási lehetőségeit tudja használni, mint amelyeket a PPLMN előfizetői számára nyújt.
Ez a kiviteli alak azonban megköveteli a HPLMNhálózat valamennyi előfizetője által használt SIM-kártyák aktualizálását vagy kicserélését, amennyiben az előfizető ki akaqa használni a PPLMN-partnerhálózat által nyújtott barangolási lehetőségeket.
A találmány szerinti megoldás második kiviteli alakja - amelyeket az 1-7., 11-12. és 21-22. igénypontok határoznak meg - megköveteli, hogy egy olyan csatlakozáskérés látogatott és a saját mobiltelefon-hálózattal barangolási szerződéssel nem rendelkező idegen (VPLMN-NR) mobiltelefon-hálózatból egy saját (HPLMN) mobiltelefon-hálózat előfizetője által kisugárzott csatlakozáskéréskor egy olyan, például hitelesítéskérésnek egy közbülső forgótárcsához történő kisugárzását, amely közbülső forgótárcsát egy partnerhálózat (PPLMN) üzemeltetője felügyeli, amely barangolási szerződéssel rendelkezik egyrészt a HPLMN saját hálózattal, másrészt a meglátogatott idegen VPLMN-NR hálózattal. A forgótárcsa ezen jelekben az előfizető tartózkodási helyére vonatkozó információkat (LI-HPLMN) olyan adatokkal helyettesíti, amelyek megfelelnek a partner-mobiltelefonhálózat (LI-PPLMN) előfizetőjének.
így tehát a találmány szerinti megoldás második megvalósítási módja egy olyan lépést foglal magában, amelynek érdekében az előfizető tartózkodási helyére
HU 222 797 Bl vonatkozó adatokat (LI) oly módon módosítjuk, hogy létre lehessen hozni a kapcsolatot. Ezen második megvalósítás esetében az adatmódosításra szolgáló eszközök azonban egyetlen forgótárcsában vannak integrálva, és nem az előfizető SIM-kártyájában levő információs modul alakjában vannak megvalósítva.
A mobiltelefon-hálózat üzemeltetője számára azonban a két megvalósítási mód egyike sem teljesen átlátszó, mivel nem ismerik az előfizető személyét, illetve pontos tartózkodási helyét. Néhány üzemeltető kedvező előfizetési lehetőségeket ajánl, amelyek kizáiják a világ bizonyos tartományaiból a hívások fogadását vagy az oda irányuló hívást. Ezen korlátozások azonban bizonyos esetekben ezen megvalósítási módok alkalmazása esetében kikerülhetővé válnak.
A találmány egy harmadik megvalósítása értelmében - amelyet különösen az 1-5. és 13-16. igénypontok határoznak meg - a kapcsolatoknak a látogatott mobiltelefon-hálózatból (VPLMN) mind a saját mobiltelefon-hálózattal, mind a látogatott mobiltelefon-hálózattal legalább egy közbülső forgótárcsán át alakul ki, amellyel barangolási szerződést írtak alá. A látogatott mobiltelefon-hálózattal (VPLMN) felépített kapcsolatok azonban nem feltétlenül haladnak át a forgótárcsán.
Ebben az esetben a forgótárcsának az a feladata, hogy valamennyi mobiltelefon-hálózat között központi barangolási forgótárcsát képezzen. A forgótárcsát előnyösen egy partneregység felügyeli, például egy olyan mobiltelefon-hálózat (PPLMN) üzemeltetője, akinek nagyszámú hálózattal megkötött barangolási szerződése van. Ezen szerződéseket egyes esetekben újakkal kell helyettesíteni vagy kiegészítő szerződésekkel kell módosítani, amelyek a találmány szerinti eljárás foganatosítását lehetővé teszik.
A rajzok rövid leírása
A találmányt a továbbiakban a mellékelt rajzon bemutatott példakénti kiviteli alakok kapcsán ismertetjük részletesebben. A rajzon:
az 1. ábra saját mobiltelefon-hálózatot (HPLMN), látogatott mobiltelefon-hálózatot (VPLMN) és egy partner-mobiltelefonhálózatot (PPLMN) tartalmazó rádiótelefon-rendszert, továbbá a találmány első megvalósításához szükséges és a HPLMN-előfizető készülékének VPLMN területén történő használatát lehetővé tevő eszközöket mutatja, a 2. ábra a találmány szerinti megoldás első megvalósítására alkalmas SIM-kártya programját szemléltető folyamatábra, a 3. ábra a találmány első megvalósítási módja szerinti SIM-kártya programjának másik kiviteli alakját szemléltető folyamatábra arra az esetre, ha rendelkezésre áll a GSM 11.14 jelű SIM-toolkit, a 4. ábra olyan rádiórendszer vázlata, amely saját mobiltelefon-hálózatot (HPLMN), látogatott mobiltelefon-hálózatot (VPLMN) és egy partner-telefonhálózatot (PPLMN), továbbá a találmány második megvalósítási módjához szükséges azon eszközöket mutat, amelyek a HPLMN előfizetője számára lehetővé teszik, hogy előfizetői készülékét a VPLMN területén használja, az 5. ábra olyan rádiórendszer vázlata, amely saját mobiltelefon-hálózatot (HPLMN), látogatott mobiltelefon-hálózatot (VPLMN) és egy forgótárcsát tartalmaz, amelyet egy partneregység felügyel, és mutatja továbbá a találmány harmadik megvalósításához szükséges azon eszközöket, amelyek a HLPMN előfizetője számára lehetővé teszik, hogy előfizetői készülékét a VPLMN területén használja, a 6. ábra elszámolási és számlázási eljárás meghatározott lépéseit szemléltető folyamatábra, amely eljárást a találmány harmadik megvalósítási módjának megfelelő forgótárcsa elszámoló- és számlázóegysége hajt végre, a 7. ábra a találmány harmadik megvalósítási módja szerinti rádiórendszerben megvalósított számlázás és fizetés vázlatos lefolyását mutatja, amely kiteljed a saját mobiltelefon-hálózatra (HPLMN), egy látogatott mobiltelefon-hálózatra (VPLMN), valamint egy partneregység által felügyelt forgótárcsára.
A találmány szerinti megoldás első változatát képző megvalósítási módot az 1-3. ábrák kapcsán ismertetjük. A találmány szerinti megoldást példaként szemléltető rádiórendszer saját mobiltelefon-hálózatot (HPLMN=Home Public Land Mobile NetWork), például GSM-szabvány szerint üzemelő mobiltelefon-hálózatot, valamint partner-mobiltelefonhálózatot (PPLMN=Partner Public Land Mobile NetWork), valamint látogatott mobiltelefon-hálózatot (VPLMN=Visited Public Land Mobile NetWork) foglal magában. A három HPLMN-, PPLMN- és a VPLMN-hálózat mindegyike legalább egy HLR (Home Location Register) otthoni adattárat, vagyis HLR-HPLMN, HLR-PPLMN, illetve HLR-VPLMN adattárat tartalmaz. A mobiltelefon-hálózatot képező további elemek, például előfizetői készülékek (mobiltelefon-készülékek), cellák, bázisállomások, bázisállomás-vezérlők, kapcsolóközpontok stb. a szokásos módon vannak kialakítva, és ezért ezeket nem ábrázoltuk. A meglátogatott VPLMN-hálózatnak nincs barangolási szerződése a saját HPLMN-hálózattal, amit ezért VPLMN-NR (VPLMN with roaming agreement) rövidítéssel jelölünk.
Természetesen az ábrázolt rádiótelefon-rendszert korlátozás szándéka nélkül, példaként mutatjuk be, és a találmány ennél bonyolultabb rádiótelefon-rendszerek esetében is alkalmazható, amelyek nagyszámú mobiltelefon-hálózatot foglalnak magukban, amelyek egy vagy több szabvány alapján működnek, és amelyek közül csupán néhány között van érvényes kétoldalú barangolási szerződés.
A saját HPLMN-hálózatnak S előfizetője van. Ha az S előfizető nem azon földrajzi területen tartózkodik, amelyet saját HPLMN-hálózata lát el, akkor az egy előfizető saját előfizetői készülékét, például hordozható te4
HU 222 797 Β1 lefonját telefonálásra tudja használni, és azon szolgáltatásokat, amelyeket saját HPLMN-hálózata nyújt, a szokásos módon igénybe tudja venni. Az 1 előfizetői készülék programozható 10 készüléket, például chipkártyát tartalmaz, amelyet a GSM-hálózatokban SIM-kártyaként (Subscriber Identification Modulé) ismernek. A SIM-kártyákat például Theodora Grogorova és társai ismertetik SIM-kártyák című cikkükben (Telecommunication Journal of Australia, 43. kötet, 2. szám, 1993), és lehetővé teszik mindenekelőtt egy előfizetői azonosító, idegen rövidítéssel IMSI (International Mobile Subscriber Identity) tárolását. A SIM-kártya ezenkívül 102 processzort tartalmaz, amely különböző algoritmusok végrehajtására alkalmas.
Ha az előfizető saját HPLMN-hálózatát elhagyja, és egy olyan látogatott hálózatba érkezik, amely saját HPLMN-hálózatával barangolási szerződésben áll (nincs ábrázolva), akkor az S előfizető előfizetői készülékét a szokásos barangolási eljárás segítségével használni tudja, például olyan módon, ahogy azt a fenti iratok ismertetik. Ha azonban az S előfizető egy olyan látogatott VPLMN-NR hálózatban tartózkodik, amelyiknek nincs barangolási szerződése saját hálózatával, akkor az előfizető saját kártyájának IMSI-azonosítóját nem tudja felhasználni a csatlakozáshoz, mivel a látogatott hálózat ezt az azonosítót nem fogadja el. A technika állása szerint tehát azon földrajzi területen, amelyet egy VPLMN-NR hálózat fed le, az előfizető nem tud hívást kezdeményezni, sem fogadni.
A találmány első példakénti megvalósítása esetében a 10 SIM-kártya egy olyan számítógépes programot tartalmaz, amit UBICOM program elnevezéssel illetünk. Az UBICOM program lehetővé teszi a HPLMN-hálózatböl származó előfizető azonosítójának (IMSI-HPLMN) a lecserélését egy olyan azonosítóval, amilyen a PPLMNpartnerhálózat előfizetőinek van (IMSI-PPLMN). Ezáltal az S előfizető a meglátogatott VPLMN-NR hálózatban olyan utazó előfizetőként viselkedik, mint aki a PPLMN-hálózatból érkezik. Mivel a PPLMN-hálózatnak barangolási szerződése van a látogatott VPLMN-NR hálózattal, ezért az S előfizető csatlakozni tud a hálózatra és a VPLMN-NR hálózat területén hívásokat tud kezdeményezni és fogadni.
A PPLMN-hálózat szokásos módon HLR-PPLMN tartózkodási adattárat tartalmaz, amelyben a GSMNhálózatok esetében szokásos eljárás szerint bevezetik azon információt, amely megmutatja, hogy az S előfizető (akit az IMSI-PPLMN azonosít) pillanatnyilag a VPLMN-NR hálózatban tartózkodik. A találmány értelmében PPLMN-NR hálózat ezenfelül UBICOM(2) jelzésű forgótárcsát tartalmaz, amelyet olyan program vezérel, amelyet a továbbiakban UBICOM felügyelőprogramnak nevezünk. A 2 forgótárcsát riasztójelzés informálja, amikor az S előfizetőt bevezeti a HLR-PPLMN adattárba. Az ilyen riasztójelzések szolgáltatása a technika állása szerint ismert megoldás, és például olyankor alkalmazzák, amikor SMS-táviratot tárolnak átmenetileg, és amikor egy utazó előfizető ismét hozzákapcsolódik saját hálózatához. Egy ilyen esetben riasztójelzés informálja az SMSC-táviratok felügyelőközpontját arról, hogy a távirat kiküldhető. Ez a funkció felhasználható ezután az UBICOM2 adattár-felügyelő program informálására, azonban lehetőség egy másik funkció alkalmazására is.
Az UBICOM2 forgótárcsa felismeri az egyezést az IMSI-PPLMN és az IMSI-HPLMN között minden egyes előfizető esetében. Az UBICOM2 forgótárcsa felismeri az egyezést az 1 előfizetői készülék MSISDN azonosító száma között a PPLMN (PPLMN-MSISDN=Mobile Station ISDN szám) területén és a HPLMN (HPLMN-MSISDN) területén. Ha a 2 forgótárcsa azt észleli, hogy az S előfizető a PPLMN PPLMN-IMSI azonosítóját alkalmazza, akkor üzenetet küld S előfizető saját HPLMN-hálózatának HPLR-HPLMN tartózkodási hely adattárához, amely hívásátirányítást (CFU=Call Forwarding Inconditional) aktivál vagy deaktivál. Ezen üzenet hatására az MSISDN-HPLMN számára érkező valamennyi hívást eltereli a MSISDN-PPLMN azonosítóhoz. A végkészülék MSISDN-HPLMN azonosítója ezáltal alkalmazható az S előfizető felhívásához. Az eljárás automatikus és az előfizető számára átlátszó.
Ha az S előfizető elhagyja a VPLMN-NR látogatott hálózatot és ismét visszatér saját HPLMN-hálózatába, akkor először a rácsatlakozáshoz a PPLMN-IMSI azonosítóját használja. A HPLMN-hálózatra történő ismételt rácsatlakozás esetében a PPLMN tartózkodási helye adattárába ezt az újbóli csatlakozást a korábban ismertetett mechanizmus segítségével be kell jegyezni. Ekkor az UBICOM2 forgótárcsa a saját HPLMN-hálózat számára riasztójelzést ad a CFU-elterelés elnyomása céljából.
Az S előfizető 10 SIM-kártyáját a HPLMN-hálózatra történő ismételt rácsatlakozásról informáljuk arról, hogy az S előfizető visszatért saját hálózatába. A SIM-kártya UBICOM programja előfizető PPLMN-hálózatbeli IMS-azonosítóját (IMSI-PPLMN) kicseréli a saját HPLMN-hálózatbeli előfizetői azonosítóval (IMSI-HPLMN). Az S előfizető saját hálózatába történő ismételt bekapcsolódás után 1 előfizetői készülékét kikapcsolhatja, majd újra bekapcsolhatja annak érdekében, hogy saját IMSI-azonosítójával és saját MSISDNazonosítójával telefonálhasson, amelyek a saját hálózatában meg vannak határozva. A találmány szerinti mechanizmus csak akkor lép ismét működésbe, ha az S előfizető ismét egy olyan VPLMN-NR hálózatba lép, amelynek nincs barangolási szerződése.
A 2. ábra kapcsán az UBICOM program lépéseit ismertetjük, amelyeket a találmány szerinti SIM-kártya hajt végre.
A SIM-kártya UBICOM programját a kártya minden egyes visszaállításakor önműködően végrehajtja, például az 1 előfizetői készülék bekapcsolása után. A találmány szerinti SIM-kártya a GSM-szabvány szerint szokásos adatokon felül járulékosan EFUBICOM adattárat tartalmaz, amely a következő információkat tárolja:
- 100 feldolgozásjelző, amely azt mutatja, hogy az UBICOM mechanizmus aktív-e vagy sem,
- az előfizető saját hálózatbeli IMSI-HPLMN azonosítója,
HU 222 797 Bl
- az előfizető partnerhálózatbeli IMSI-PPLMN azonosítója,
- a saját ország azonosítója (MCC=Mobile Country Code) és a saját hálózat azonosítója (MNC=Mobile Network Code)
- valamennyi VPLMN-hálózat országának MCCazonosítóját és MNC-azonosítóját tartalmazó 101 lista, amely a saját hálózattal barangolási szerződésben áll (VPLMN-WR, VPLMN With Roaming Agreement).
Ez a lista jelen bejelentés jogosultjának EP 94810363.5 számú szabadalmi bejelentésében ismertetett és SICAP jelzésű módszerrel vagy bármilyen más alkalmas módszerrel, amilyen például az ESMSmódszer stb. dinamikusan kiegészíthető vagy aktualizálható.
A szakember számára ismert, hogy ezek a különböző információk csupán a szemléltetést szolgálják és ennél több adatra is feloszthatok.
A SIM-kártya processzora által végrehajtott UBICOM program 30 lépéssel kezdődik, amelynek rövidítése ATR (Answer to Rését), amely visszaállításra adott választ képez. A 31 lépésben azt vizsgáljuk, hogy az UBICOM mechanizmus aktivált állapotát mutató feldolgozásjelző milyen helyzetben van. Ha a feldolgozásjelző azt mutatja, hogy az UBICOM mechanizmus nincs aktiválva, akkor az UBICOM program azonnal megszakad és a SIM-kártya processzora ebben az esetben a 30 lépéstől kezdve azonnal folytatja a rendes műveleteket, amelyeket egy szokásos visszaállítás után kell végrehajtani.
Ha az UBICOM mechanizmus aktív állapotban van, akkor a program a 32 lépésben leolvassa a hagyományos EFLOCI adattárat (Elementary Fiié fór Location Information). A 33. lépésben a program azt vizsgálja meg, hogy az EFLOCI adattár tartalmazza-e a saját HPLMN-hálózat mobiltelefon-hálózat MNC-azonosítóját, vagy pedig egy VPLMN-WR azonosítóját, amely az EFUBICOM adattárban fel van tüntetve, ami egy olyan hálózatot jelent, amelynek a HPLMN-hálózattal érvényes barangolási szerződése van.
Amennyiben a 33 lépésben végrehajtott vizsgálat eredménye pozitív, vagyis az EFLOCI adattár azt jelzi, hogy az S előfizető jelenleg olyan hálózatban van, amely felismeri a saját HPLMN-hálózat IMSI-azonosítóját, akkor az UBICOM program a 34 lépésben vizsgálattal folytatódik, amelynek során megvizsgálja az előfizető IMSI-azonosítóját (EFIMSI adattár). Ha az előfizető IMSI-azonosítója megfelel a partner PPLMN-hálózatbeli azonosítónak, akkor a program a 35. lépésnél folytatódik, amelyben az IMSI-PPLMN azonosítóját az előfizető saját hálózatbeli IMSI-HPLMN azonosítójával helyettesíti. Ezután a program a 36. lépésben olyan műveletet hajt végre, amelynek során törli az EFLOCI adattárban az adatokaf például „FF FF FF...” hexadecimális érték beírása útján.
Az UBICOM program ezután befejeződik és a SIMkártya processzora ezt követően a 37. lépésben folytatja a SIM-kártya szokásos funkcióit. Ha az S előfizető ténylegesen saját HPLMN-hálózatában vagy pedig egy VPLMN-WR hálózatban tartózkodik, akkor rendes módon saját IMSI-HPLMN azonosítójának felhasználásával rá tud csatlakozni a hálózatra. Az EFLOCI adatokat felfrissíti azon mobiltelefon-hálózat azonosítójával, amelyre az előfizető rákapcsolódik.
Ha azonban az S előfizető egy barangolási szerződés nélküli VPLMN-NR hálózatban tartózkodik, akkor saját IMSI-HPLMN azonosítójával erre nem tud rácsatlakozni, mivel a HPLMN-hálózat és a VPLMN-NR hálózat között nincs barangolási szerződés. Az S előfizető ezért nem tud sem telefonálni, sem hívásokat fogadni, és ezáltal EFLOCI adatai nem frissülnek és törölt állapotban maradnak. Az S előfizető ezért készülékét lekapcsolja és ismét bekapcsolja, aminek következtében az UBICOM program ismét lefut. A szakember azonban minden nehézség nélkül el tudja képzelni az UBICOM program újbóli elkezdésének elegánsabb módját is.
Az UBICOM program ismételt futtatása során ezáltal az EFLOCI adatok törlődnek. A 33 lépésben végrehajtott vizsgálat eredménye negatív lesz, ami jelzi a SIMkártya számára, hogy nem használható a saját hálózatbeli IMSI-HPLMN előfizetői azonosító, mivel az S előfizető pillanatnyilag olyan hálózatban tartózkodik, amelynek nincs barangolási szerződése a saját HPLMN-hálózattal. Az UBICOM program ebben az esetben a 38 lépésbeli vizsgálattal folytatódik, amelyben megvizsgáljuk az IMSI előfizetői azonosítót (EFIMSI adatok). Ha az IMSI-azonosító megfelel egy saját HPLMN-hálózatbeli azonosítónak, akkor a program az ezt követő 39 lépésben folytatódik, amelyben az IMSI-HPLMN azonosítót a partner PPLMN-hálózatbeli IMSI-PPLMN azonosítóval helyettesíti, és ily módon az S előfizető a hálózatra tud csatlakozni.
így tehát az előfizetői készülék bekapcsolásakor négy különféle helyzet lehetséges:
1. az előfizető saját HPLMN-hálózatának területén vagy pedig barangolási szerződéssel rendelkező látogatott VPLMN-WR hálózatban tartózkodik.
Legelőször az EFLOCI adatokat kell kiolvasni. Az UBICOM program a 33 lépésben megállapítja, hogy a tárolt információk HPLMN-hálózatbeli vagy pedig VPLMN-WR hálózatbeli azonosítónak felelnek meg. Ezt követően az IMSI-HPLMN azonosító továbbra is használható és az EFLOCI adatokat például „FF FF FF” adatokkal törli.
Az UBICOM program ezután befejeződik és a SIM-kártya processzora ezután a SIM-kártya rendes funkcióit hajtja végre.
2. Az S előfizető barangolási szerződés nélküli látogatott VPLMN-NR hálózatból érkezik saját HPLMNhálózatába vagy pedig egy barangolási szerződéssel rendelkező látogatott VPLMN-WR hálózatba.
Az UBICOM program legelőször kiolvassa az EFLOCI adatokat és a 33 lépésben megállapítja, hogy a benne levő információk megfelelnek egy HPLMN- vagy egy VPLMN-WR hálózatbeli azonosítónak. Az IMSI-PPLMN előfizetői azonosítót ezután helyettesíti a saját hálózatbeli IMSI-HPLMN azonosítóval, majd az EFLOCI adatokat például „FF FF FF” adatokkal törli.
Az UBICOM program ezután befejeződik és a SIM-kártya processzora ezt követően a SIM-kártya rendes funkcióit hajtja végre.
HU 222 797 Bl
3. Az S előfizető barangolási szerződés nélküli látogatott VPLMN-NR hálózatba érkezik saját HPLMNhálózatából, vagy pedig egy barangolási szerződéssel rendelkező látogatott VPLMN-WR hálózatból.
A SIM-kártya a VPLMN-NR hálózattal nem tud kapcsolatot létesíteni, mivel az IMSI-HPLMN azonosító erre ebben a hálózatban nem jogosítja fel. Az EFLOCI adatokat azonban például „FF FF FF” adatokkal törlik.
Az előfizető ezután mobiltelefon-készülékét kikapcsolja, majd ismét bekapcsolja, és az UBICOM program ismételten lefut. Az EFLOCI adatok ezen második lefutás során azonban üresek. Ezután a 39 lépésben a processzor az IMSI-HPLMN előfizetői azonosítót lecseréli a partnerhálózatbeli IMSI-PPLMN azonosítóval.
Az UBICOM program ezután befejeződik, és a SIM-kártya processzora ezt követően a SIM-kártya rendes funkcióit hajtja végre.
4. Az S előfizető barangolási szerződés nélküli látogatott hálózat területén tartózkodik.
Az UBICOM program legelőször kiolvassa az EFLOCI adatokat és a 33 lépésben megállapítja, hogy a kiolvasott információk megegyeznek egy VPLMN-NR hálózatbeli azonosítóval. A továbbiakban IMSI-PPLMN előfizetői azonosító használható.
Az UBICOM program ezután befejeződik, és a SIM-kártya processzora ezt követően a SIM-kártya rendes funkcióit folytatja tovább.
A 3. ábra a SIM-kártya processzora által a találmány első foganatosítási módjának megfelelő program egyik változatát szemlélteti. A 2. ábrán bemutatott változathoz képest ezen utóbbi változat lehetővé teszi, hogy az 1 előfizetői készüléket ne kelljen ki- majd ismét bekapcsolni annak érdekében, hogy az UBICOM program újból lefuttatható legyen. Ennek érdekében a program ezen változata két járulékos 40 és 41 lépést tartalmaz, amelynek során a SIM-kártya közvetlen kérést küld az előfizetői készüléknek (ME=Mobile Equipment), amely lehetővé teszi az IMSI előfizetői azonosító közvetlen elérését.
Ezen járulékos lehetőség mindenekelőtt a SIMkártya GSM 11.14 Toolkit által nyújtott kiegészítő funkcióknak köszönhetően valósítható meg.
A szakember számára ismert, hogy a találmány szerinti SIM-kártya előnyösen szokásos Ki kódoló kulccsal van ellátva. Ezt a kulcsot használják mind az IMSI-HPLMN azonosító, mind az IMSI-PPLMN azonosító kódolásához. A találmány szerinti eljárás hibátlan működésének így az a feltétele, hogy megegyezzen egymással a PPLMN-hálózat és a HPLMN-hálózat által alkalmazott azonosító algoritmus.
Az imént ismertetett változat végrehajtásához a HPLMN mobiltelefon-hálózat előfizetőinek valamennyi SIM-kártyájába le kell tölteni az UBICOM programot. Ez a letöltés történhet például az úgynevezett SICAP eljárás segítségével, amelyet a korábban ismertetett EP 94810363.5 számú szabadalmi bejelentés ismertet. Ha a HPLMN-hálózat üzemeltetője még nem használja a SICAP eljárást, vagy pedig a szétosztott SIM-kártyák tárolási vagy feldolgozási képessége nem elegendő az UBICOM program megbízható végrehajtásához, akkor szükségessé válhat az előfizetők SIMkártyáinak kicserélése, hogyha az újszerű barangolási lehetőségeket ki akarják használni, amelyek partner PPLMN-hálózat közvetítésével elérhetők. Ezen kártyák alacsony költségére és a forgalom várható növekedésére tekintettel egy ilyen jellegű csere nagyon is elképzelhető.
A 4. ábra segítségével a találmány második foganatosítási módját ismertetjük, amely az előfizetők SIM-kártyáinak frissítése és kicserélése nélkül megvalósítható.
Ezen foganatosítási módhoz egy nemzetközi 3 forgótárcsa alkalmazandó, amely például a partner PPLMN mobiltelefon-hálózat által kiszolgált országban vagy területen, vagy más megfelelő környéken található. Ideális esetben a 3 forgótárcsa földrajzilag a HPLMN-hálózat és a VPLMN-NR hálózat közötti közbülső helyzetben van elrendezve. A résztvevő hálózatok számától függően előnyös lehet például földrészenként egy forgótárcsa alkalmazása.
A 3 forgótárcsát előnyösen egy partner PPLMN-hálózat üzemeltetője vagy az üzemeltetőhöz tartozó más egység, vagy az üzemeltetővel kapcsolatban álló egység felügyeli. Azon PLMN-hálózatoknak, amelyek a 3 forgótárcsa alkalmazásával barangolási kínálatukat ki akarják terjeszteni, egy erre irányuló barangolási szerződést kell kötniük a forgótárcsa üzemeltetőjével. Amint azt a későbbiekben kimutatjuk, a PLMN-hálózatok részéről csupán kismértékű módosításokra van szükség ahhoz, hogy a 3 forgótárcsát alkalmazhassák. Ezen erre irányuló eljárások minden nehézség nélkül megköthetők a VPLMN mobiltelefon-hálózatokkal, amelyek már barangolási szerződést kötöttek a PPLMN-hálózattal. A 3 forgótárcsát használni kívánó valamennyi PPLMN-hálózat között azonban nem kell kétoldalú szerződéseket kötni.
A találmány szerinti megoldás ezen második kiviteli alakjának megvalósítása megköveteli, hogy a résztvevő VPLMN-hálózatok elfogadják a többi VPLMN-hálózat csatlakozási igényét, még akkor is, ha közöttük nincs barangolási szerződés.
A 3 forgótárcsa előnyösen programozható berendezést tartalmaz, ami egyidejűleg hozzákapcsolható a HPLMN-hálózatra és minden olyan PLMN mobiltelefon-hálózatra, amelyik csatlakozik az említett és erre a célra irányuló szerződéshez. A 3 forgótárcsát előnyösen számítógépes program vezérli, amely 30 információhordozón, például mágneslemezen, merev lemezen vagy optikai lemezen van rögzítve, és amelyet a 3 forgótárcsa képes leolvasni.
Az egyszerűbb ábrázolhatóság érdekében a 4. ábrán az S előfizető saját HPLMN-hálózatán felül csupán egyetlen VPLMN-hálózatot tüntettünk fel, természetes azonban, hogy ezen második kiviteli alak szerinti rádiótelefon-rendszer mindenekfelett akkor nyújt előnyöket, ha a csatlakozó hálózatok száma nagy. Az 1. ábrán továbbá a HPLMN- és a VPLMN-hálózatnak csupán a találmány szempontjából fontos szerkezeti részleteit tüntettük fel.
Abból indulunk ki, hogy az S előfizető, aki egy saját HPLMN mobiltelefon-hálózat előfizetője, jelenleg a
HU 222 797 Bl
HPLMN-hálózattal barangolási szerződésben nem levő idegen VPLMN-NR hálózat területén tartózkodik. A saját HPLMN-hálózat és a meglátogatott VPLMN-NR hálózat mindegyike egy erre vonatkozó barangolási szerződésben áll a PPLMN-partnerhálózattal. Ha az S előfizető megkísérli, hogy előfizetői készülékével rákapcsolódjon a VPLMN-NR hálózatra, akkor ez a HPLMN-IMSI előfizetői azonosító alapján meghatározza, hogy ez az S előfizető a HPLMN-hálózatból érkezett, akivel nincs kétoldalú barangolási szerződése. így a VPLMN-NR hálózatnak elvileg el kellene utasítania a kapcsolat felvételére vonatkozó igényt.
A PPLMN-partnerhálózattal kötött erre irányuló barangolási szerződés miatt azonban a HPLMN-hálózat S előfizetőjét a VPLMN-NR hálózat úgy tekinti, mint a PPLMN-hálózat előfizetőjét. Az erre irányuló barangolási szerződés így megköveteli a csatlakozó hálózatoktól, hogy HLR saját adattáraikat és/vagy MSC kapcsolóközpontjaikat úgy változtassák meg, hogy azonosítani tudják a többi csatlakozó hálózat előfizetőinek SIMkártyáit, különösen az S előfizető HPLMN saját hálózata esetében, és ezen előfizetőket úgy kezeljék, mintha azok a PPLMN-partnerhálózat előfizetői lennének. A GSM protokollokkal egyezően a VPLMN-NR hálózat ezután hét azonosítási kérelmet küld a PPLMN-hálózathoz. Ezt a kérelmet a PPLMN-hálózatban a 3 forgótárcsa kezeli, amelyet a találmány értelmében különösen erre a célra meg kell valósítani.
A VPLMN-NR hálózat által kiküldött azonosítási kérelem különösen az S előfizető tartózkodási helyére vonatkozó információkat (LI=Location Information) tartalmaz, amiből a 3 forgótárcsa megtudja, hogy az S előfizető a VPLMN-NR hálózatban tartózkodik. A 3 forgótárcsa módosítja ezt az LI tartózkodásihely-információt oly módon, hogy ezeket LI-PPLMN adatokkal helyettesíti, amelyek megmutatják, hogy az S előfizető a PPLMN-hálózatban tartózkodik, és az ily módon módosított jogosítást lekérdezést továbbítja az S előfizető saját HPLMN-hálózatához (8 nyíl). A 2 forgótárcsa ezáltal „becsapja” a HPLMN-hálózatot, mivel azt tudatja, hogy az S előfizető a PPLMN-partnerhálózatban tartózkodik.
A saját HPLMN-hálózatnak a korábbi ismertetésnek megfelelően barangolási szerződése van a PPLMNhálózattal. A saját HPLMN-hálózat HLR saját adattára először azt vizsgálja meg, hogy az S előfizető fel van-e jogosítva arra, hogy előfizetői készülékét a PPLMNpartnerhálózatban használhassa, és ha ezen vizsgálat eredménye igenlő, akkor egy megfelelő 9 választ továbbít a 3 forgótárcsához, amely ezt azután a meglátogatott VPLMN-NR hálózatnak (11 nyíl irányában) továbbítja. Ezt a választ ez a hálózat egy olyan válasszal hasonlítja össze, amelyet az S előfizető 1 előfizetői készülékének 10 SIM-kártyájából kap, és hogyha ezen vizsgálat eredménye pozitív, akkor az S előfizetőt jogosultnak tekinti és adatait bejegyzi a VLR-VPLMN látogatói adattárba (VLR-VPLMN=Visitor Location Register a VPLMN-hálózatban). A csatlakozási eljárás teljes egészében több lekérdezés és válasz kicserélését tartalmazhatja, amelyeket a VPLMN-NR hálózat és a saját
HPLMN-hálózat egymás között továbbít, illetve lebonyolít, amely információk minden alkalommal a 3 forgótárcsán át haladnak. így például a meglátogatott hálózat megkérdezheti a saját hálózatot, hogy az S előfizető jogosult-e különleges szolgáltatások igénybevételére.
A csatlakozási folyamat végén az S előfizetőt a meglátogatott VPLMN-NR hálózat úgy kezeli, mint hogyha a PPLMN-partnerhálózat előfizetője lenne, és az S előfizető által végrehajtott kapcsolási igényeket, amelyeket nem tud közvetlenül felépíteni, a 3 forgótárcsához továbbítja, amelyet a PPLMN-partnerhálózat felügyel. Fordított esetben a HPLMN-hálózat az S előfizető felé irányuló hívásokat a 3 forgótárcsához továbbítja.
Az S előfizető által kezdeményezett hívásokat és a felé irányuló kapcsolási igényeket az ábrán 12 nyíl szemlélteti, és így ezek áthaladnak a PPLMN-partnerhálózaton és a 12 forgótárcsán. Azon különleges esetben, amikor a HPLMN-hálózat és a látogatott VPLMN-NR hálózat egymástól eltérő szabvány szerint működik, vagyis például ha egy GSM típusú hálózatból érkező előfizető PDC-szabványú hálózatba érkezik, akkor a 3 forgótárcsa a technika állásából ismert átalakítóeszközök felhasználásával átalakítja a kapcsolás létesítésére irányuló és a hívás felépítésére vonatkozó igény formátumát.
A meglátogatott idegen VPLMN-NR hálózat az S előfizetőt úgy tekinti, mintha a PPLMN-partnerhálózat előfizetője lenne. Egyebekben a saját HPLMN-hálózat nem szerez tudomást az S előfizető pontos tartózkodási helyéről, amennyiben éppen a VPLMN-NR hálózat területén tartózkodik és úgy tekinti, hogy az S előfizető a PPLMN-partnerhálózatban van. Mivel ezen kiviteli alak az utazó S előfizető saját HPLMN-hálózata számára nem teljesen átlátszó, mivel nem ismeri az S előfizető pontos tartózkodási helyét. Néhány üzemeltető előfizetői számára kedvező előfizetési lehetőségeket kínál, amelyek azonban kizáiják a világ egyes területéről a kapcsolat kiépítését. Ezen korlátok azonban ezen második kiviteli alak alkalmazásával bizonyos esetekben megkerülhetők.
Az 5. ábra kapcsán a találmány szerinti megoldás harmadik kiviteli alakját szemléltetjük, amelynek segítségével ezen hiányosság elkerülhető.
A találmány szerinti megoldás harmadik megvalósítási formája megköveteli valamennyi résztvevő PLMNhálózattól, hogy erre irányuló külön barangolási szerződést kössenek egy 5 forgótárcsa üzemeltetőjével, például egy PPLMN-partnerhálózattal vagy egy olyan társasággal, amely egy ilyen forgótárcsát felügyel. Amint az a későbbiekből nyilvánvalóvá válik, minden egyes csatlakozó hálózat az ilyen külön erre irányuló szerződéshez történő csatlakozás révén lehetőséget teremt saját előfizetői számára, hogy kihasználják minden más csatlakozó hálózat barangolási lehetőségét, és ezáltal nincs szükség arra, hogy valamennyi csatlakozó hálózat kétoldalú szerződést kössön egymással. Ha a csatlakozó hálózatok száma nagy, akkor egy új és viszonylag kevés barangolási szerződéssel rendelkező hálózat egyetlen 5 forgótárcsa-üzemeltetőjével kötött barangolási szerződéssel lehetővé teszi előfizetői számára, hogy
HU 222 797 Β1 ugyanazon lehetőségeket használják, mint a korábban csatlakozó és már korábban létesített hálózatok kínálnak. Új mobiltelefon-hálózatok csatlakozása esetén csupán arra van szükség, hogy az 5 forgótárcsát újra kell konfigurálni és az új mobiltelefon-hálózat és a forgótárcsa közötti kapcsolatot meg kell vizsgálni, de a korábban csatlakozó hálózatoknak ehhez nem kell illeszkedniük.
A mobiltelefon-hálózatnak egy külön erre irányuló barangolási szerződést kell kötnie ahhoz, hogy igénybe tudják venni a forgótárcsát. Ez a szerződés szokásosan a barangolási szerződésekbe felvett feltételekre vonatkozik, amelyeket például a GSM „Memory of Understanding” ajánl, továbbá az alábbi adatokat, amelyek a találmány szerinti rendszene jellemző pontok :
- a többi csatlakozó hálózat felsorolását, amelyekkel kapcsolatban az új hálózat ki akarja használni az 5 forgótárcsán át történő barangolás lehetőségeit,
- a kapcsolathoz szükséges szignalizációs jelek 5 forgótárcsán át történő irányítását,
- az újonnan csatlakozó hálózat és az 5 forgótárcsa közötti kapcsolat minőségének vizsgálatára irányuló kiinduló vizsgálatokat. Nincs szükség a többi csatlakozó hálózattal kétoldalú kapcsolatok vizsgálatára,
- az elszámolási adatok (TAP-állományok) rendszeres megküldése az 5 forgótárcsához,
- az újonnan csatlakozó hálózatok által felszámított beszélgetési díjak mértéke,
- stb.
A második kiviteli alak 3 forgótárcsájához hasonlóan az 5 forgótárcsa olyan országban vagy területen helyezhető el, amelyet a PPLMN-partnerhálózat lát el, vagy pedig más, erre alkalmas környéken. Földrajzilag elosztottan elhelyezkedő több forgótárcsa is alkalmasnak bizonyulhat. A forgótárcsát előnyösen a PPLMN-partnerhálózat üzemeltetője, vagy ezen üzemeltetőhöz tartozó más egység, vagy pedig az üzemeltetővel kapcsolatban levő egység felügyeli, illetve gondozza.
A nemzetközi 5 forgótárcsa előnyösen egy programozható berendezésből áll, amely egyidejűleg összekapcsolható mind a HPLMN-hálózattal, mind az összes többi PLMN-hálózattal, amely ehhez a külön erre irányuló barangolási szerződéshez csatlakozik. Az 5 forgótárcsát előnyösen számítógépes program vezérli, amely 50 adathordozóra, például mágneslemezre, merev lemezre vagy optikai lemezre van rögzítve, és amelyet az 5 forgótárcsa el tud olvasni.
Feltételezzük, az S előfizető, aki saját HPLMN-hálózatának előfizetője, pillanatnyilag egy olyan idegen VPLMN-NR hálózatban tartózkodik, amelynek nincs kétoldalú barangolási szerződése a saját HPLMN-hálózattal. A saját HPLMN- és a meglátogatott idegen VPLMN-NR hálózat is egy erre irányuló szerződésben áll az 5 forgótárcsával, vagyis ezen szerződéshez mindketten csatlakoztak. Amikor az S előfizető megkísérli, hogy előfizetői készülékével rácsatlakozzon az idegen VPLMN-NR hálózatra, akkor az utóbbi a HPLMN-IMSI előfizetői azonosító alapján megállapítja, hogy az S előfizető olyan (HPLMN) hálózatból érkezett, amellyel nincs kétoldalú barangolási szerződése. Ilyenkor elvileg a VPLMN-NR hálózatnak a csatlakozási igényt vissza kellene utasítania.
A VPLMN-NR hálózatnak azonban 13 adattárolója van, amely olyan listát tartalmaz, amelyben fel van tüntetve az 5 közbülső forgótárcsához csatlakozó hálózatok hálózati azonosítója (NC). Ily módon a VPLMN-NR hálózat megállapítja, hogy az S előfizető az 5 közbülső forgótárcsához csatlakozó hálózatból érkezett. Ebben az esetben a VPLMN-NR hálózat az említett erre irányuló barangolási szerződés alapján 14 azonosításkérést küld az 5 forgótárcsához. Az 5 forgótárcsa ezt a kérést azonnal továbbküldi a saját HPLMN-hálózat HLR saját adattárához (a 15 nyíl mentén), anélkül, hogy közben megváltoztatná a kérésben esetlegesen benne levő és a tartózkodási helyre vonatkozó LI-VPLMN információt.
A HLR-HPLMN adattár először azt vizsgálja meg, hogy az S előfizetőnek joga van-e arra, hogy előfizetői készülékét ebben a csatlakozó hálózatban használhassa, és hogyha ezen vizsgálat eredménye pozitív, akkor egy ennek megfelelő 16 választ küld az 5 közbülső forgótárcsának, amely azután ezt a választ (a 17 nyíl mentén) továbbítja a látogatott VPLMN-NR hálózathoz. Ezt a választ ez utóbbi hálózat összehasonlítja az S előfizető 1 előfizetői készülékében levő 10 SIM-kártya által adott válasszal, és ha ezen összehasonlítás eredménye pozitív, akkor az S előfizetőt jogosultnak tekinti és adatait bejegyzi a VLR-VPLMN látogatói adattárba (VLR-VPLMN=Visitor Location Register a VPLMNhálózatban). A korábban ismertetett második kiviteli változathoz hasonlóan továbbá a szokásos barangolási protokollokhoz hasonlóan a csatlakozás teljes folyamata több kölcsönösen továbbított kérdést és választ foglalhat magában, amelyeket a VPLMN-NR és a saját HPLMN-hálózat bonyolít le egymással, azonban ezen információk ilyenkor az 5 közbülső forgótárcsán át haladnak. így például az IMSI-HPLMN előfizetői azonosító információ természetesen az 5 forgótárcsán át továbbítható a meglátogatott hálózat és a saját hálózat között. Ezenkívül a meglátogatott hálózat lekérdezheti a saját hálózatot, hogy az S előfizetőnek milyen szolgáltatások igénybevételére van joga.
Ezen harmadik kiviteli változat esetében a saját hálózat HLP-HPLMN saját adattára feljegyzi az S előfizető helyes tartózkodási helyét, a meglátogatott VPLMN-NR hálózaton belül, és ezt az információt az 5 közbülső forgótárcsa nem változtatja meg. Fordított irányban a meglátogatott VPLMN-hálózat VLR látogatói adattára helyes formában jegyzi fel az S előfizető saját HPLMN-hálózatának azonosítóját, és így az S előfizetőt nem tekinti a PPLMN-partnerhálózat előfizetőjének. Az S előfizető felé irányuló kapcsolatfelépítési 18 igény például saját HPLMN-hálózatából érkezik, és ezután közvetlenül továbbítható a saját HPLMN-hálózat és a meglátogatott VPLMN-NR hálózat között anélkül, hogy át kellene haladnia az 5 forgótárcsán. Fordított esetben az S előfizető által kezdeményezett és a meglátogatott VPLMN-NR hálózaton kívülre irányuló hívások közvetlenül továbbíthatók az S előfizető saját hálózatának HRL-HPLMN tartózkodási hely adattá9
HU 222 797 Bl rán anélkül, hogy ezen adatoknak át kellene haladniuk az 5 forgótárcsán.
A hálózat fajtájától függően a meglátogatott hálózat és a saját hálózat között az S előfizető csatlakozásakor különböző jelek cserélődnek ki a meglátogatott hálózatban. A találmány szerinti megoldás harmadik változata értelmében ezen jeleknek legalább egy része az 5 forgótárcsán át halad a látogatott hálózat és a saját hálózat között, és az 5 közbülső forgótárcsát PPLMN-partnerhálózat felügyeli.
Az S előfizetőtől vagy hozzá irányuló kapcsolatfelépítési kérések így tehát áthaladnak az 5 forgótárcsán. Azon különleges esetben, ha a HPLMN-hálózat és a VPLMN-NR hálózat más-más szabvány szerint működik, és például egy GSM típusú hálózat előfizetője PDC típusú hálózatba érkezik, akkor az 5 forgótárcsa erre a célra a technika állásából ismert átalakítóeszközöket tartalmaz, amelyek lehetővé teszik a kapcsolatfelépítési igény formátumának átalakítását.
Az 5 forgótárcsa számoló- és számlázó- 6 egységet tartalmaz. Az erre irányuló és korábban ismertetett barangolási szerződésnek minden egyes csatlakozó PLMN mobiltelefon-hálózatot köteleznie kell arra, hogy adatokat szolgáltasson az 5 forgótárcsa számára, amely a barangolás alkalmazásával történő minden hívás adatát tartalmazza, amelyeket az előfizetők kezdeményeznek, vagy amelyeket az előfizetőknek irányítanak, amennyiben ezen előfizetők meglátogatták a vonatkozó hálózatot. Hasonló adatokat alkalmaztak a szokásos barangolási eljárások során is, és ezen adatok az úgynevezett „TAP-állományokban” találhatók. A találmány értelmében azonban ezen adatokat nem kell minden egyes csatlakozó PLMN-hálózatnak továbbítani, az üzemeltetők a hívásokra vonatkozó adatokat tartalmazó információkat az egyes előfizetők csatlakozó hálózatai szerint csoportosítani lehet, és ily módon lehet továbbítani az 5 forgótárcsához. Lehetőség van azonban minden egyes csatlakozó HPLMN-hálózat számára egy TAP-adatállományt vagy pedig egyetlen összekapcsolt adatállományt küldeni, amelyben az összes adat szerepel az összes többi hálózattal lebonyolított hívásokkal kapcsolatban. Ha valamely HPLMN egyetlen előfizetője sem használta előfizetői készülékét, egy VPLMN-hálózatban a TAP-adatállomány legutolsó elküldése óta, akkor a VPLMN-hálózat üzemeltetője előnyösen megfelelő híradással tudósítja erről a számlázóés elszámolóegységet.
A TAP-adatállományok és értesítések elektronikus formában, például az ismert adatforgalmazási módszerekkel EDI (Electronic Data Interchange) formátumban küldhetők el. Más hordozók, például mágnesszalagok, ugyancsak használhatók a találmány szerinti megoldás keretében. A TAP-adatállományokat a forgótárcsa számára előre meghatározott ütemben előnyösen naponta kell megküldeni.
Az 5 forgótárcsa 6 elszámolóegysége fogadja és kezeli a fogadott TAP-adatállományokat a különböző csatlakozó mobiltelefon-hálózatoktól (VPLMN), és az így kapott információkat szétosztja az egyes saját HPLMN-hálózatok között. Az elszámolóegységet előnyösen számítógépes program vezérli, amely 50 adathordozóra, például mágneslemezre, merev lemezre vagy optikai lemezre van rögzítve. Az elszámolóegység ugyanazon szerverből alakítható ki, mint az 5 forgótárcsa, azonban egy másik gépen is megvalósítható, amelyet ugyanaz az üzemeltető gondoz, mint aki az 5 forgótárcsát. Ezen program vezérlésének hatására az elszámolóegység előnyösen egy olyan eljárást hajt végre, amelynek fő lépéseit a 6. ábra szerinti folyamatábra szemlélteti.
A 6 elszámoló- és számlázóegység a 60 lépésben fogadja a TAP-adatállományokat és/vagy értesítéseket minden egyes csatlakozó hálózatból, és az adatok például egész nap EDI adatcsere-protokoll szerint továbbíthatók. A 62 lépésben a 6 elszámolóegység minden egyes csatlakozó PLMN-hálózat esetében megvizsgálja, hogy egy meghatározott időszakon belül valamennyi TAP-adat és értesítés (például a TAP-adatállományok legutóbbi elküldése óta eltelt 24 órán belül) megérkeztek-e. Ezen vizsgálat negatív eredménye hatására kézi úton vagy automatikusan a 64 lépésben megvizsgálja, hogy melyik PLMNhálózat nem küldte el a szükséges adatokat, és a program ezután visszatér a 60 lépéshez.
A 66 lépésben megvizsgálja a TAP-adatállományokat és hiba esetén a program visszatér a 64 lépéshez, annak érdekében, hogy a vonatkozó hálózattal tisztázzák a kialakult problémát. Ha a TAP-adatállományok nem tartalmaznak hibát, akkor a benne levő adatokat megfelelő formában az elszámolóegység a 68 lépésben lemásolja és a 70 lépésben szétosztja az információkat arra vonatkozólag, hogy minden egyes saját HPLMN-hálózat vonatkozásában hívásokat kezdeményeztek vagy fogadtak a meglátogatott hálózatból az előfizetők egy másik csatlakozó hálózatban.
A 7. ábra segítségével szemléltettük azon folyamatokat, amelyek akkor zajlanak le, amikor a találmány szerinti eljárás szerint leszámlázzák a hívási tartomány váltásával bonyolított hívásokat. Ezen folyamatokat az 5 forgótárcsa elszámoló- és számlázóegysége felügyeli.
Előre meghatározott szabályos időközönként, például havonta az 5 forgótárcsa 6 elszámoló- és számlázóegysége a 71 lépésben minden egyes csatlakozó HPLMN-hálózatnak felszámítja azt az összeget, amelyet a HPLMN-hálózat előfizetői részére a más csatlakozó és meglátogatott VPLMN-hálózatok felszámítanak. Ezt az összeget a TAP-adatállományok másolataiban levő információkból számítja ki, amely adatokat minden egyes meglátogatott VPLMN-hálózat a 75 nyíl mentén szolgáltat. A 76 nyíl jelzi a TAP-adatállományokból az információknak a HPLMN-hálózatokra történő szétosztását. A számlát a vonatkozó HPLMN-hálózat számára bármilyen eszközzel el lehet küldeni, például elektronikus formában (71 nyíl mentén). A számla másolatát előnyösen információs célból minden vonatkozó VPLMNhálózat számára elküldjük (lásd a 74 nyíl).
Ezen számla beérkezése után minden egyes HPLMN kiegyenlíti a számlát az 5 forgótárcsa üzemeltetőjének (72 nyíl). Belátható, hogy az egyes HPLMN-hálózatok által megvalósított fizetési folyamatok számottevően egyszerűbbé válnak, mivel az egyes VPLMN-hálózatok szá10
HU 222 797 Bl mára meghatározott összegeket egyetlenegy fizetéssel egyetlen fogadó részére, nevezetesen az 5 forgótárcsa üzemeltetőjének kell megfizetni, aki azt át tudja csoportosítani. A HPLMN-hálózat által megfizetett összeg kézhezvétele után az elszámoló- és számlázóegység ezt a pénzt 73 nyíl mentén szétosztja az egyes VPLMN-hálózatok között, és ennek során költségein felül ugyanezen számlában egy bizonyos összeget hozzáfűz vagy külön feltüntet. Azon - gyakori - esetben, amikor a HPLMNhálózatok és a VPLMN-hálózat más-más pénzegységet alkalmaznak, a 6 elszámolóegység végrehajtja a szükséges átszámításokat, célszerűen egy közbülső SDR formátumú közbülső átszámítás alkalmazásával.

Claims (11)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Távközlési eljárás, amely saját mobiltelefon-hálózat előfizetője részére lehetővé teszi egy látogatott mobiltelefon-hálózat (VPLMN=Visitor Public Land Mobile NetWork) és a saját mobiltelefon-hálózattal barangolási szerződésben nem levő mobiltelefon-hálózatra történő rákapcsolódását, azzal jellemezve, hogy az előfizető azonosító adatait számítógépes program felhasználásával partner-mobiltelefonhálózat által rendelkezésre bocsátott azonosító adatokkal helyettesítjük, amely partner-mobiltelefonhálózat barangolási szerződésben áll egyrészt a saját mobiltelefon-hálózattal, másrészt a látogatott mobiltelefon-hálózattal.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hívások számláit a partner-mobiltelefonhálózat által felügyelt egységgel (6) továbbítjuk.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a mobiltelefon-hálózatok közül legalább az egyik GSM típusú hálózat.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a mobiltelefon-hálózatok egymástól eltérő szabvány szerint működnek.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az előfizető azonosító adatait tárolóeszközben (10), például SIM-kártyában tároljuk, amelyet az előfizető mobilkészülékében (1) építünk, és az előfizető azonosító adatait azon mobiltelefon-hálózattól függően, amelyben pillanatnyilag a mobiltelefon-készülék található, azonosító módosítóeszköz (102) alkalmazásával az előfizetői készülékben olyan azonosító adatokkal helyettesítjük, amelyek partner-mobiltelefonhálózat előfizetője azonosító adatainak felelnek meg, amely partner-mobiltelefonhálózat barangolási szerződésben áll egyrészt a saját mobiltelefon-hálózattal, másrészt a meglátogatott mobiltelefon-hálózattal.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az előfizető azonosító adatait a tárolóeszközben levő processzor (102) alkalmazásával helyettesítjük, amely processzor (102) a tárolóeszközben rögzített számítógépes programot hajt végre.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tárolóeszközben levő feldolgozásjelző (101) állapotát megvizsgáljuk a mobilkészülék (1) visszaállításakor vagy minden egyes bekapcsolásakor, továbbá a számítógépes programot a vizsgálat befejezése után hajtjuk végre, abban az esetben, ha a feldolgozásjelző be van állítva.
  8. 8. Chipkártya (10) mobiltelefon-készülékben (1) történő alkalmazásra, amely lehetővé teszi az előfizetői azonosító adatok tárolását, azzal jellemezve, hogy processzort (102) tartalmaz, amely lehetővé teszi az előfizetői azonosító adatoknak azon látogatott mobiltelefon-hálózattól függő helyettesítését, amelyben a mobiltelefonkészülék pillanatnyilag tartózkodik, és az adatokat olyan azonosító adatokkal helyettesítjük, amelyek megfelelnek olyan partner-mobiltelefonhálózat előfizetői azonosító adatainak, amely egyrészt az előfizetőt előfizetőként nyilvántartó saját mobiltelefon-hálózattal, másrészt meglátogatott mobiltelefon-hálózattal barangolási szerződésben áll.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti chipkártya, azzal jellemezve, hogy az előfizetői azonosító adatokat módosító eszköz információs modult tartalmaz, amely a programozható berendezésben (10) van tárolva, és amely programozható berendezés processzorral (102) hajtható végre.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti chipkártya, azzal jellemezve, hogy feldolgozásjelző (100) tárolója van, amelyet a mobiltelefon-készülék (1) minden egyes visszaállításakor vagy minden egyes bekapcsolásakor megvizsgál.
  11. 11. Chipkártya (10) mobiltelefon-készülékben történő felhasználásra, és a saját mobiltelefon-hálózatból származó előfizetői azonosító adatkészletet tartalmaz, azzal jellemezve, hogy partner-mobiltelefonhálózatból származó második készlet előfizetői azonosító adatot tartalmaz, amely partner-mobiltelefonhálózatot üzemeltető felügyeli, aki a saját telefonhálózattal barangolási szerződésben áll.
HU0000418A 1996-09-04 1997-09-04 Barangolási eljárás és az ehhez tartozó berendezés HU222797B1 (hu)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US2460196P 1996-09-04 1996-09-04
GB9703547A GB2322998A (en) 1997-02-20 1997-02-20 Method of Interconnecting Communication Networks
US5607297P 1997-09-02 1997-09-02
PCT/CH1997/000324 WO1998010614A1 (de) 1996-09-04 1997-09-04 Roaming-verfahren und zugehörige vorrichtungen

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0000418A2 HUP0000418A2 (hu) 2000-06-28
HUP0000418A3 HUP0000418A3 (en) 2000-07-28
HU222797B1 true HU222797B1 (hu) 2003-10-28

Family

ID=27268736

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0000418A HU222797B1 (hu) 1996-09-04 1997-09-04 Barangolási eljárás és az ehhez tartozó berendezés

Country Status (16)

Country Link
EP (1) EP0923844B1 (hu)
JP (1) JP2002513520A (hu)
CN (1) CN1251730A (hu)
AT (1) ATE220281T1 (hu)
AU (1) AU718887B2 (hu)
BR (1) BR9712796A (hu)
CA (1) CA2265560C (hu)
CZ (1) CZ292842B6 (hu)
DE (1) DE59707661D1 (hu)
DK (1) DK0923844T3 (hu)
EA (1) EA001519B1 (hu)
ES (1) ES2181019T3 (hu)
HU (1) HU222797B1 (hu)
PL (1) PL331739A1 (hu)
PT (1) PT923844E (hu)
WO (1) WO1998010614A1 (hu)

Families Citing this family (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BR9906361B1 (pt) * 1998-04-17 2013-02-19 processo de telecomunicaÇço, que possibilita a um assinante de uma rede de telefonia màvel local se conectar em uma rede de telefonia màvel visitada sem pacto de "roaming".
DE19829797A1 (de) * 1998-07-03 2000-01-05 Viag Interkom Gmbh & Co Kommunikationssystem und ein hierfür geeignetes Verfahren zum Betreiben des Kommunikationssystems
DE19831407C2 (de) * 1998-07-13 2002-01-31 Ericsson Telefon Ab L M Mobilkommunikationsvorrichtung und Mobilkommunikationssystem
FR2790161A1 (fr) * 1999-02-18 2000-08-25 Schlumberger Systems & Service Module et procede d'identification au sein d'un premier et second reseaux de telecommunications
US6741868B1 (en) 1999-07-30 2004-05-25 Curitell Communications Inc. Method and apparatus for interfacing among mobile terminal, base station and core network in mobile telecommunications system
JP3884432B2 (ja) 2001-07-18 2007-02-21 トゲヴァ・ホールディング・アクチェンゲゼルシャフト 電気通信方法、識別モジュール、およびコンピュータ化サービスユニット
AU2003298131A1 (en) * 2002-12-05 2004-07-22 Vodafone Holding Gmbh Sim card with memorization of the home network identification
BE1015583A3 (fr) * 2003-06-26 2005-06-07 Henry Labordere Arnaud Systeme de transmission d'informations entre les telephones mobiles d'operateurs de reseau non lies par des accords d'itinerance.
FR2856878B1 (fr) * 2003-06-26 2005-09-30 Labordere Arnaud Henry Systeme de transmission d'informations entre les telephones mobiles d'operateurs de reseau non lies par des accords d'itinerance
JP2005192163A (ja) * 2003-12-26 2005-07-14 Alps Electric Co Ltd 通信方法及び携帯電話機
EP2106183B1 (en) * 2004-08-09 2016-10-05 BlackBerry Limited Apparatus, as well as associated method, for facilitating communications by a mobile node in a multiple network radio communication system
GB2419774A (en) * 2004-10-27 2006-05-03 Ericsson Telefon Ab L M Accessing IP multimedia subsystem (IMS) services
CN100384295C (zh) * 2004-12-10 2008-04-23 华为技术有限公司 一种切换国际移动用户标识的方法
JP4629482B2 (ja) * 2005-04-13 2011-02-09 大日本印刷株式会社 移動通信端末、icカード、移動通信システム、プログラム及び通信料金通知方法
KR100933148B1 (ko) 2005-06-25 2009-12-21 삼성전자주식회사 홈 셀 식별 방법 및 장치
GB0605283D0 (en) 2006-03-16 2006-04-26 Ghost Telecom Ltd Method and architecture(s) for a virtual wireless network(s) and its interfacing and interconnecting with wireless network(s) and public access
DE102006024556A1 (de) 2006-05-23 2008-01-03 Vodafone Holding Gmbh Chipkarte mit wenigstens zwei Identitäten
CN1917712B (zh) * 2006-08-31 2010-06-23 华为技术有限公司 一种在未签署漫游协议网络之间实现漫游的方法及网络
EP1937015A1 (en) * 2006-12-22 2008-06-25 Axalto UK Limited Use of a locked mobile terminal with a new subscription
US20090282251A1 (en) * 2008-05-06 2009-11-12 Qualcomm Incorporated Authenticating a wireless device in a visited network
EP2139180A1 (en) 2008-06-27 2009-12-30 France Telecom A method to unify multiple subscriber identity profiles in a telecommunication system
EP2139170A1 (en) 2008-06-27 2009-12-30 France Telecom A method to unify multiple subscriber identity profiles in a telecommunication system
WO2011020514A1 (en) * 2009-08-20 2011-02-24 Telefonaktiebolaget L M Ericsson (Publ) Fair usage enforcement in roaming packet based access
TR200910012A2 (tr) * 2009-12-30 2011-07-21 Turkcell Teknoloji̇ Araştirma Ve Geli̇şti̇rme A.Ş. Uluslararası dolaşım maliyetlerinin azaltıldığı bir yöntem
WO2011161490A1 (en) * 2010-06-25 2011-12-29 Gemalto Sa Auto imsi swich for international roaming
FR2975861B1 (fr) * 2011-05-25 2014-04-11 Mobiquithings Dispositif et procede de choix d'un reseau visite
WO2015063345A1 (es) * 2013-11-04 2015-05-07 Griselda Miralles Ferrer Dispositivo registrador de datos para control y seguimiento en el envío y transporte de productos que precisan mantener valores específicos, y procedimiento para llevar a cabo dicho control y seguimiento

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5101500A (en) * 1988-05-30 1992-03-31 Kabushiki Kaisha Toshiba Radio telecommunication apparatus
DE4118993A1 (de) * 1991-06-08 1992-12-10 Aeg Mobile Communication Mobiltelefonanordnung
GB2280085A (en) * 1993-06-25 1995-01-18 Vodafone Ltd Cellular telephone systems
SE516146C2 (sv) * 1994-04-05 2001-11-26 Ericsson Telefon Ab L M Förfarande och anordning för roaming mellan olika typer av mobilnät
US5497412A (en) * 1994-04-07 1996-03-05 Gte Telecommunication Services Incorporated Enhanced call delivery system for roaming cellular subscribers
US5564068A (en) * 1994-10-28 1996-10-08 Telefonaktiebolaget Lm Ericsson Home location register for manual visitors in a telecommunication system

Also Published As

Publication number Publication date
BR9712796A (pt) 1999-12-14
EP0923844B1 (de) 2002-07-03
AU4007797A (en) 1998-03-26
DE59707661D1 (de) 2002-08-08
DK0923844T3 (da) 2002-10-07
CN1251730A (zh) 2000-04-26
HUP0000418A3 (en) 2000-07-28
AU718887B2 (en) 2000-04-20
EA001519B1 (ru) 2001-04-23
WO1998010614A1 (de) 1998-03-12
PT923844E (pt) 2002-11-29
ES2181019T3 (es) 2003-02-16
ATE220281T1 (de) 2002-07-15
JP2002513520A (ja) 2002-05-08
HUP0000418A2 (hu) 2000-06-28
EA199900258A1 (ru) 2000-04-24
CA2265560C (en) 2006-01-31
CZ70199A3 (cs) 1999-08-11
EP0923844A1 (de) 1999-06-23
CA2265560A1 (en) 1998-03-12
CZ292842B6 (cs) 2003-12-17
PL331739A1 (en) 1999-08-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU222797B1 (hu) Barangolási eljárás és az ehhez tartozó berendezés
US10034232B2 (en) Subscriber identification management broker for fixed/mobile networks
US7881717B2 (en) Method for registering with a communication service
CA2624679C (en) A method of and a system for establishing presence of a mobile station in at least one dedicated service area of a mobile telecommunications system
US7912464B2 (en) Providing multiple MSISDN numbers in a mobile device with a single IMSI
AU2014227509B2 (en) Subscriber Identification Management Broker for Fixed/Mobile Networks
GB2473753A (en) Automatic provision of a subscriber network identifier (e.g. IMSI) from a central network server to a roaming mobile device.
AU2007359103A1 (en) Method and system for completing a zone related call
US20010024950A1 (en) Transmission of call detail records in a telecommunications system
KR100430591B1 (ko) 로밍 방법 및 그 부속 장치
US20010021651A1 (en) Call detail record generation in a telecommunications system
MXPA99005649A (en) Selective carrier denial for mobile subscribers

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20030912

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees