HU222676B1 - Csúszópálya tárgyak és személyek lejtõn történõ lecsúsztatásához, valamint burkolóelem a csúszópálya kialakításához - Google Patents

Csúszópálya tárgyak és személyek lejtõn történõ lecsúsztatásához, valamint burkolóelem a csúszópálya kialakításához Download PDF

Info

Publication number
HU222676B1
HU222676B1 HU0201612A HUP0201612A HU222676B1 HU 222676 B1 HU222676 B1 HU 222676B1 HU 0201612 A HU0201612 A HU 0201612A HU P0201612 A HUP0201612 A HU P0201612A HU 222676 B1 HU222676 B1 HU 222676B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
water
ribs
sliding
slope
int
Prior art date
Application number
HU0201612A
Other languages
English (en)
Inventor
Csongor Czintos
Original Assignee
Csongor Czintos
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from HU9902073A external-priority patent/HUP9902073A1/hu
Application filed by Csongor Czintos filed Critical Csongor Czintos
Priority to HU0201612A priority Critical patent/HU222676B1/hu
Publication of HUP0201612A2 publication Critical patent/HUP0201612A2/hu
Publication of HU222676B1 publication Critical patent/HU222676B1/hu

Links

Abstract

Csúszópálya tárgyak és személyek lejtőn történő lecsúsztatásához,amely tartalmaz a lejtő felületét beborító csúsztatóelemeket és azelemek vízzel való nedvesítéséhez vízforrást. A csúsztatóelemeketmedencék képezik, amelyek egymás alatt helyezkednek el, és vízzelborított mikroteraszokat (10) képeznek. A találmány továbbáburkolóelem a csúszópálya kialakításához, amelynek lejtős felületrefelerősíthető burkolólapja (30) van, amelynek a lejtőhöz képestilejjebb levő végén elhelyezett bordával (2z) kiképzett medencéje van,amelynek mindkét végét szakaszolóborda (58) zárja le, és a medence(31) alsó részén vízáteresztő nyílás (43) van kiképezve, továbbá aburkolólap (30) lejtőirányába eső hosszúsága legalább kétszerese, delegfeljebb háromszorosa a medence (31) lejtőirányában vett méretének. ŕ

Description

valamint burkolóelem a csúszópálya kialakításához
KIVONAT
Csúszópálya tárgyak és személyek lejtőn történő lecsúsztatásához, amely tartalmaz a lejtő felületét beborító csúsztatóelemeket és az elemek vízzel való nedvesítéséhez vízforrást. A csúsztatóelemeket medencék képezik, amelyek egymás alatt helyezkednek el, és vízzel borított mikroteraszokat (10) képeznek.
A találmány továbbá burkolóelem a csúszópálya kialakításához, amelynek lejtős felületre felerősíthető burkolólapja (30) van, amelynek a lejtőhöz képesti lejjebb levő végén elhelyezett bordával (2z) kiképzett medencéje van, amelynek mindkét végét szakaszolóborda (58) záqa le, és a medence (31) alsó részén vízáteresztő nyílás (43) van kiképezve, továbbá a burkolólap (30) lejtőirányába eső hosszúsága legalább kétszerese, de legfeljebb háromszorosa a medence (31) lejtőirányában vett méretének.
HU 222 676 B1
A leírás terjedelme 32 oldal (ezen belül 20 lap ábra)
HU 222 676 Bl
Műszaki terület
A találmány tárgya csúszópálya tárgyak és személyek lejtőn történő lecsúsztatásához, amely tartalmaz a lejtő felületét beborító csúsztatóelemeket és az elemek vízzel való nedvesítésére vízforrást. A csúszópályán megfelelő eszközzel síeléshez, szánkózáshoz, szörfözéshez hasonló tevékenységet lehet kifejteni. Ennek megfelelően a találmány kiterjed a csúszópálya kialakításához burkolóelemre, vagyis a találmány egyedi eszközöket ad a csúszópálya megvalósításához.
Technika állása
Valamennyi téli és nyári sport a természet által kialakított feltételekre épül, többé vagy kevésbé alkalmazva az adott helyszínen megtalálható és az adott időjárási körülmények közötti lehetőségeket.
A nyári síelés legfőbb akadálya, hogy a víz a lejtőkről, mesterséges sípályákról gyorsan lefolyik. A lefolyt víz állandó pótlását megoldották eddig is, a csúszdákon egyszerűen szivattyúval folyamatosan pótolják azt, ezáltal csúszóssá téve a lejtő felszínét, és hűtve azt.
De ez a víz lényegesen különbözik a síelésre alkalmas hótól vagy az óceáni hullámzástól. Nemcsak hogy melegebb, nemcsak hogy olvadt, hanem együtt (vagy gyorsabban) mozog a lesikló használóval, így nincs közöttük impulzuskülönbség, amit az irányításhoz fel lehetne használni. (Szemléletes példa, hogy a síelésre kiválóan alkalmas havas lejtő csak addig alkalmas síelésre, amíg a hó áll, abban a pillanatban, amikor a hó elindul - vagyis lavina keletkezik -, a síző nem képes a vele együtt mozgó hó segítségével irányítani magát, és az elsodorja őt is és az útjába kerülő akadályokat.)
A fentebb említett valamennyi sportágban érvényes a fizika alaptétele: az impulzusmegmaradás jelensége és törvénye. Ez kimondja, hogy minden test megtartja eredeti mozgásállapotát mindaddig, míg külső erő annak megváltoztatására nem kényszeríti. Bármely két testből álló zárt rendszerben az egyik test mozgásállapot-változása megegyezik a másikéval. A jelen esetben a két test a használó és a pálya, vagy a használó és a víz. Tehát a mozgásállapot megváltoztatása csak úgy lehetséges, ha van egy másik test, amelyet saját mozgásállapotának megváltoztatására lehet kényszeríteni. Ez a másik test lehet a föld, elegendő tömegű víz, a levegő stb. A mozgásállapot-változást egy vagy több erő hatásainak eredője határozza meg. A síelésnél a mozgásállapot-változást kemény pálya esetén a súrlódási erő és a kilökött hó tehetetlenségi ereje, míg porhó esetén csak a hó tehetetlenségi ereje biztosítja. A szörfözésnél a kilökött víz reakcióereje segítségével tudja a sportoló mozgását irányítani. A csúszdáknál nem lehetséges az irányítás, mert a víz együtt halad a használóval, néha még gyorsabban is, így nemhogy irányításra alkalmas támpontot adna, hanem inkább elsodorja őt, ellenkező előjelű kényszerítést alkalmazva.
A lesiklás élvezetének legalapvetőbb és talán legrégebbi módja a síelés, különösen az alpesi sízés. A technika állásánál ismertetett lesiklási módozatok mind ennek az élménynek nyári időjárási körülmények között való megvalósítását kísérlik meg. Valamennyi, immáron önálló sportággá vált módozat csak korlátozottan képes visszaadni a magas hegyi lejtőkön stabilan megtapadó havon történő lesiklás érzését. Különleges előnyeik és rendkívüli élménygazdagságuk mellett mindegyiknek vannak hiányosságai, amelyek kiküszöbölendők.
Megfigyeltük, hogy a tengeri hullámlovaglás közelíti meg leginkább a sízés (ezen belül a rohamosan terjedő, a lejtőn történő mozgást magasabb szinten koordináló snowboardozás) mozgásélményét. Ennek ellenére számtalan körülmény nehezíti meg igazi tömegsporttá válását:
- Csak olyan tengerpartszakaszokon űzhető, ahol a széljárás és a terepviszonyok lehetővé teszik az átbukó, rendkívül magas hullámok kialakulását. (A síelés is csak télen, kizárólag hegyek között űzhető, így például ki van zárva élvezetéből a szegényebb, és a melegebb éghajlatú országokban élő több milliárd ember.)
- Kizárólag ideális szélviszonyok között lehet szörfözni. (Csak jó hóviszonyok mellett síelhetünk, habár ma már rendelkezésre állnak a hóágyúk.)
- Fárasztó úszással kell bejutni a tenger parttól távolabbi részeire, hogy legyen idő élvezni a hullámokon való utazást. (Ez a körülmény megfelel annak, amikor korábban a lesikláshoz fel kellett gyalogolni egy hegy tetejére.)
Az US 4,339,122 szabadalom lejtős terepre épített, a hullámlovaglás élményét imitáló inhomogén lejtésű csúszdát ismertet, amelynél a csúszást a műanyag felületre egymástól nem túl nagy távolságban, alul lévő csővezetékből csurgatott állandó vízáram biztosítja, míg a szörföző sportoló a szörfdeszkához hasonló talpdeszkán csúszik a lejtőn.
Ezen ismert megoldás hiányosságai a következők:
- Nem megoldott a lejtő teljes felületének vízellátása. A tervezett vízellátó rendszer nem képes egyenletes és mindenhol egyenletes vastagságú vízréteget képezni.
- A víz vastagsága olyan mértékben szabályozatlan, hogy nem zárható ki a lesiklást akadályozó nagy mélységű patakok, folyók kialakulása sem, míg más helyeken esetleg teljesen száraz maradhat a burkolófelület. Ennek hatására a lesiklás során a súrlódási és a közegellenállás szinte centiméterről centiméterre lökésszerűen változik, ami megnehezíti az irányítást.
- A szabálytalan és jellemzően előre nem számítható görbületű burkolófelületen semmi nem biztosítja a víz egyenletes szétterülését. A számtalan ponton való bevezetés csak látszólag és csak az üzemkezdet pillanatában oldja meg e problémát, ugyanis a kifolyási ponton a speciális kivezetés miatt a víz szétterül ugyan, de egyrészt a felület egyenetlenségei, görbülete, másrészt a felületi feszültség összerántó hatása a méter törtrészének megfelelő távolság után a víz folyót képez.
- Nagy hátrány, hogy a vizet a pálya teljes magasságában közel egyenletesen adagolni kell azért, hogy legalább reményünk lehessen az egyenletes szétterülésre, így viszont a pálya alján már a teljes ráfolyatott víz összeadódik, így várhatóan olyan vastag lesz a vízréteg, ami a lesiklás és irányítás élvezetét lehetetlenné teszi.
- Az ábrázolt vízellátási rendszer rendkívül nagy mennyiségű vizet igényel, ugyanis a felületre került víz
HU 222 676 Bl azonnal lefolyik, tehát a vízpótlásnak állandónak kell lennie, különben nem várható a felület egyenletes nedvesítése. Ennek minimalizálása végett a lejtő hajlásszögét 7-20 fok értéken maximalizálni kellett.
- Az egyes vízkibocsátó pontok hozamát nagyon pontosan szabályozni kell, de legalábbis beállítani, aminek kérdésével a szabadalom leírása egyáltalán nem foglalkozik. Ennek hiányában tovább nő a vízráfolyatás egyenlőtlensége.
- A vízbevezető nyílásokat és a hozzávezető csöveket a pályaburkolat beépítése előtt kell elhelyezni, így csak utólag látszik, hol hogyan érvényesül a vízfilm hatása, mennyi vízre van még szükség, de utólagos módosítást csak a burkolat bontásával lehet elvégezni.
- Ha a fentiek ellenére sikerülne is egyenletesen elteríteni a pályára folyatott vizet, sem érnénk el kedvező irányíthatóságot, mert későbbiekben ismertetett fizikai alapelv sérül, mert az irányításhoz felhasználható impulzusmegmaradási jelenség együtt mozgó testek esetében nem ad lehetőséget a mozgásállapot-változásra.
- A lesiklóeszköz, a „deszka” kialakítása a gyakorlatban nehézzé és nehézkessé teszi a kívánt kormányzást. A deszka alsó felén kiálló alsó kormányzóelem olyankor is fékezi a lesiklást, amikor az nem kívánatos, illetve kanyarodáskor (bedőléskor) át kell billenjen a használó a kormányzóelem és a deszka széle által meghatározott síkból, ami bizonytalanságot okoz.
- A kidomborodó alsó kormányzóelem nagyobb sebességek mellett csak igen gyakorlott használó esetén képes ténylegesen a burkolópanel anyagába mélyedni, és így a megfelelő hatást elérni (gondoljunk csak az akaratlan begyorsulásra).
Az EP 0 873 770 Al „SURFSLIDING METHOD AND APPARÁTUS FÓR SLIDING ON ARTIFICLAL SURFACES” eljárást és szerkezetet ad mesterséges felületen végezhető szörfözéshez.
Ezen ismert megoldás hiányosságai a következők:
- Nem biztosítja az egyenletes nedvesítést, mert a lecsurgó többletvizet ugyan részben elvezeti, de a tápcsatornák vizét nem tudja egyenletesen elosztani.
- A folyamatos működéshez óriási mennyiségű állandó vízre van szükség, még akkor is, ha az egyes szakaszok vizét külön-külön cirkuláltatja vissza.
- A kívánt működéshez hatalmas méretek szükségesek, ugyanis a csatorna mérete láthatóan és a valóságos méretek szerint is meghaladja egy ház méreteit.
- Az építészetileg korrekt létesítéshez hatalmas költségek tartoznak.
- Kérdéses, hogy egyidejűleg több sportoló is egymás közelében tartózkodhat-e.
- Magas szintű szörfözési tudást igényel.
- Működési elve nem a szörfhöz, hanem inkább a gördeszkához hasonlít, így például nagy sebesség esetén nehéz a műfűre alapozott fékezéssel megállni, ezért a nagy sebességre tervezett pályák életveszélyesek lehetnek.
- A jellemzően zárt pályatest hosszát az áttekinthetőség miatt korlátozni kell, esetleges baleset, probléma esetén nem tudnak gyors segítséget adni.
A találmány feltárása
A találmány révén elérendő cél olyan csúszópálya készítése, amely lehetővé teszi lejtős terepen, víz felhasználásával irányított lesiklás véghezvitelét, azon járulékos cél mellett, hogy a téli síelést minél inkább megközelítve nyáron biztosítsuk a lesiklás élvezetét úgy, hogy alkalmas legyen szabadidőparkokban, síterepek sípályáin vagy fedett térben történő felhasználásra. További cél, hogy a csúszópálya biztonságos, környezetbarát, energia- és víztakarékos legyen, üzemeltetése, építése, karbantartása és javítása minél egyszerűbben megoldható és minél költségkímélőbb, használata könnyen elsajátítható legyen.
A nyári szabadidőparkokban, a strandokon nincs kifejezetten erre a célra szolgáló, aktivitást igénylő, valóban mozgásigényes, egyéni és kollektív élvezetet nyújtani tudó, speciális ügyességet és tudást nem igénylő, de erőfeszítésre késztető, kihívást jelentő sportolási lehetőség. A kikapcsolódni vágyó emberek a szárazföldi csapatjátékokat - például labdajátékok -, vagy legfeljebb a csúszda passzív örömét élvezhetik, ezen túl a passzív, semmittevésre épülő szabadidő-eltöltést választhatják.
Általában igaz, hogy az ember számára az a mozgás jelenti az igazi élvezetet, amelyet minden pillanatban kontroll (irányítás) alatt tud tartani. Vannak pillanatnyi élményt nyújtó játékok, például a csúszdák, amikor egy rövid időre elveszítjük mozgásállapotunk felett az ellenőrzést, de csak azért élvezzük, mert előre tudjuk, a végén megint biztonságos, kontrollált állapotba érkezünk.
A világviszonylatban rendkívül elterjedt, immáron tömegsporttá vált, gyakorlatilag bárki által űzhető és elérhető téli síelés nyári, vízisportként űzhető megvalósítását lehetővé tevő berendezés megvalósítása azáltal, hogy az eddig minél inkább csúszós anyagból készített és ráfolyatott, lezúduló vízzel még sikamlósabbá tett csúszdák felületén mikroteraszok létrehozásával a vizet megállítva, a lesiklófelületet alkalmassá tesszük irányított mozgás végzésére.
Ha elválasztjuk a víztömeg legfelső rétegét egy arra alkalmas műanyag lemezzel, amely vízzáró, sima felületű, megfelelően lágy és rugalmas, és felszíne vizes állapotban kis súrlódási tényezőt mutat, akkor a lecsúszó tárgyak, sportoló személyek, szörfösök által lesodort vizet a lejtő legtetején elhelyezett medencébe szivattyúzott vízzel egyszerűen pótolni lehet oly módon, hogy a víz egy bukóélen át nyugodt áramlással jut a legfelső, majd sorra egymás után az egyre lejjebb fekvő mikroteraszokba, pótolva az egyes mikroteraszokban fellépő vízhiányt.
A kitűzött feladat legáltalánosabb megoldását jelentő csúszópálya tárgyak és személyek lejtő felületén történő lecsúsztatásához van kialakítva, és a csúszópályának a lejtő felületét beborító csúsztatóelemei és az elemeket vízzel nedvesítő vízfonása van. A találmány értelmében a csúsztatóelemeket medencék képezik, amelyek egymás alatt helyezkednek el, és vízzel borított mikroteraszokat képeznek. A találmány egy előnyös kiviteli változatánál a mikroteraszokat képező medencéket a lejtőt vízhatlanul beborító burkolólemez és a burkolólemezből kiálló hajlékony bordák képezik, továbbá az egyes medencéket a burkolólemez és a borda határol3
HU 222 676 Bl ja, és a medence végeit a burkolólemezhez és a bordához kapcsolódó keresztirányú szakaszolóbordák zárják le. A bordák medencét határoló felülete célszerűen olyan anyagból van kiképezve, amely vizes állapotban kis súrlódási tényezőt mutat. A bordák és/vagy a burkolólemez alátétlemezre erősíthető és maga az alátétlemez öntartó merevséggel képezhető ki. A medencéket célszerűen a burkolólemezből kiálló, egymást keresztező bordák határolják, és előnyösen minden medence alján vízáteresztő nyílás van kialakítva és/vagy minden medencén túlfolyó van kiképezve.
Egy további előnyös változatnál a bordákban és/vagy a burkolólemezben a bordákkal párhuzamos irányban álló üregek varrnak, amelyek nyomástartóan le vannak zárva, és nyomott levegőt szolgáltató levegőfonáshoz csatlakoznak.
A találmány szerinti csúszópálya szállítószalagra is szerelhető, mikor is a vízforrást a szállítószalag aljánál elhelyezkedő medence képezi. A szállítószalag lejtési szöge állíthatóan képezhető ki.
A találmány egy további szempontból is megoldást kínál a feladat megoldásához, amely megoldás csúszópálya kialakítására szolgáló burkolóelem. A burkolóelemnek felületre felerősíthető burkolólapja van, amelynek a lejtőhöz képesti lejjebb levő végén elhelyezett bordával kiképzett medence van, ennek mindkét végét szakaszolóborda zárja le, és a medence alsó részén vízáteresztő nyílás van kiképezve, és legalább egy túlfolyóval van ellátva, továbbá a burkolólap lejtőirányába eső hosszúsága legalább kétszerese, de legfeljebb háromszorosa a medence lejtőirányában vett méretének.
A rajzok rövid leírása
A találmányt a továbbiakban a mellékelt rajzon bemutatott példakénti kiviteli alakok kapcsán ismertetjük részletesebben. A rajzon:
az 1. ábra találmány szerinti csúszópálya részlete rajta elhelyezkedő csúszóeszközzel, a 2. ábra csúszópálya és mellé telepített felvonó áttekintő képe, a 3. ábra csúszópályából kimetszett darab nézeti képe, a 4. ábra a találmány szerinti csúszópálya vázlatos oldalmetszete, az 5. ábra a találmány szerinti csúszópálya kialakításához használható különféle profilú bordák vázlatos metszeti képe, a 6. ábra a találmány szerinti csúszópálya önhordó burkolólemezzel kialakított metszeti képe, a 7. ábra csavarosán rögzített alátétlemezen ugyancsak csavarral rögzített burkolólemezzel és belekapcsolódó bordákkal kialakított csúszópálya metszeti képe, a 8. ábra a találmány szerinti csúszópálya lényegében vízszintesen elhelyezett bordákkal kiképzett változatának látszati képe a bordákon kiképzett túlfolyómélyedésekkel és vízáteresztő nyílásokkal, a 9. ábra barázdákkal ellátott felületű bordákkal kiképzett csúszópálya egy részlete látszati képen, a 10. ábra a találmány szerinti csúszópálya egy részletének metszeti képe, amelyen a burkolólemez kapcsolóelemekkel kiképzett sávokból van kiképezve, amely sávokat a kapcsolóelemekbe kapcsolódó bordák tartanak össze, all. ábra nem teljesen vízszintesen elhelyezett bordákkal kiképzett csúszópálya egy részlete szakaszolóbordákkal szakaszokra osztott mikroteraszokkal, a 12. ábra egymást keresztező bordákkal kiképzett csúszópálya egy részlete, a 13. ábra különálló burkolóelemekkel fedett lejtővel kiképzett csúszópálya elölnézeti képe és egy részletének látszati képe, a 14. ábra csúszópálya készítéséhez használható burkolólemez extrudálással is gyártható változata, amelynek integrált bordái vannak, a 15. ábra a találmány szerinti csúszópályán használható csúszóeszköz hódeszkához hasonló kialakítású változata különböző képeken, aló. ábra a találmány szerinti csúszópályán használható csúszóeszköz szánkóhoz hasonlító egyszerű változata, a 17. ábra a találmány szerinti csúszópályán használható és gumicsónakként kialakított csúszóeszköz kormányozható változatának felülnézete és oldalnézete, a 18. ábra a találmány szerinti csúszópályán használható gumicsónak jellegű csúszóeszköz kormányozható változatának elölnézete, a 19. ábra a találmány szerinti csúszópálya végtelenített változatának vázlatos oldalnézete, a 20. ábra a találmány szerinti csúszópálya felfújható üregekkel kiképzett burkolólemezzel kiképzett változatának vázlatos oldalmetszete.
A találmány előnyös megvalósítási módjainak ismertetése
Az 1. ábra a találmány szerinti 1 csúszópálya működését szemlélteti. A csúszópályának 1 lesiklófelülete van, amelyből 2 bordák állnak ki. A 2 bordák között távközök, hornyok, hasítékok, üregek, mélyedések vagy medencék vannak, amelyek vizet tartalmaznak, és a 2 bordák tetejére helyezett 7 csúszóeszköz belülről nyomja a bordákat, amelyek rugalmas anyagból vannak kialakítva, és ezért lehajtanak. Lehajláskor a 7 csúszóeszköz a 2 bordák között levő vizet elsodorja, vagyis mozgásállapotát megváltoztatja. Az ehhez szükséges erő hat a 7 csúszóeszközre, amelynek megfelelő irányításával síeléshez hasonló kormányzó mozdulatokat lehet végezni.
A találmány egyik előnyös megoldása a célszerűen strandokon, szabadidőparkokban létesített, például a természetben megtalálható vagy épített lejtőre, mint 20 támasztófelületre szerelt 1 lesiklófelület, amely szélességénél fogva elegendő helyet biztosít a szörfözés
HU 222 676 Bl közbeni manőverek végrehajtásához. A 2. ábra ilyen nagyobb területen kialakított csúszópályát szemléltet, amelynek 1 lesiklófelülete például lejtős domboldalra van felhelyezve. A domboldal nem feltétlenül egyenes, ezért az 1 lesiklófelületen például la ugratok lehetnek a lejtő kidomborodó részénél. A domb tetején nagyjából vízszintes 9 indítópadka van, és innen kezdődik az 1 lesiklófelület. Az 1 lesiklófelület a lejtő mentén egyre szélesedik, mind fölötte, mind mellette 39 vízadagolók helyezkednek el. A 39 vízadagolót különösen az 1 lesiklófelület tetején és erőteljesen szélesedő részeinek oldalán kell elhelyezni. A 39 vízadagolók egyenként beszabályozható elemekkel vagy szabályozó- 41 szelepekkel vannak ellátva. Az 1 lesiklófelület oldalán 3 védőkorlát helyezkedik el, amely megakadályozza egyrészt a víz elfolyását, másrészt megfelelően rugalmas és puha anyagból kiképezve biztonsági eszközként működik, és megakadályozza, hogy az 1 lesiklófelületről a rajta lesikló személyek lecsússzanak az 1 lesiklófelületen túlra. Az 1 lesiklófelület aljánál 4 fogadómedence van kiképezve. Az 1 lesiklófelület mentén 33 felvonó van kiképezve, amely szükség szerint az 1 lesiklófelületet két részre is oszthatja. Mind a felvonó alatti rész, mind az 1 lesiklófelület vízzel folyamatosan táplálható, ami azt jelenti, hogy a víz lehetőleg az 1 lesiklófelület teljes szélességében részegységenként közel azonos mennyiségben folyik le. A vizet a 4 fogadómedencéből 11 szivattyú 12 csővezetéken át juttatja el a 39 vízadagolókhoz.
Az 1 lesiklófelületen lecsúszni kívánó személyek a 33 felvonó segítségével feljutnak a lejtő tetején levő 9 indítópadkára, ahonnan a vízzel folyamatosan öblített lesiklófelületen esetlegesen manőverek végrehajtásával lecsúsznak a 4 fogadómedencéig. Lecsúszás közben az 1. ábrán bemutatott módon a lábukra erősített 7 csúszóeszköz megnyomja az 1 lesiklófelületen levő 2 bordákat, és a 7 csúszóeszköz impulzusának egy részét átadja a 2 bordák közötti térben levő víznek. Főként ezen impulzusátadásnak köszönhető, hogy az 1 lesiklófelületen történő lecsúszás közben manőverezni is lehet, vagyis nemcsak egyenes vonalban, hanem kanyarogva is le lehet csúszni.
Az 1 lesiklófelület jellege teljesen megegyezik a sípályák minden jellemzőjével (2. ábra). Jól láthatók az 1 lesiklófelületén lesikló használók. A használók a 9 indítópadkáról indulva a 7 csúszóeszközt a lábukra erősítik, és igényüknek, tudásuknak megfelelően kanyarokat téve haladnak a lejtő alja felé.
Az 1 lesiklófelület alján található az lb kifütófelület, ami a sípályák alján található nagyon enyhe lejtésű, akár vízszintes vagy visszahajló csúszófelület. Ezen lb kifútófelület jelentősége abban áll, hogy a használók itt tudjanak megállni, kellemesebben lefékezni.
A 2. ábrán látható a pályához készített, a kellemesebb feljutást elősegítő 33 felvonóberendezés a hozzá tartozó gépészeti szerkezettel együtt. Az 1 lesiklófelület láthatóan nem sík és nem egyenletes szélességű. A különböző meredekségű pályaszakaszok élvezetesebbé teszik a lesiklást. A pálya eltérő szélessége kisebb mértékű lefelé való szélesedés esetén a mikroteraszok vízelterítő szerepe miatt nem okoz gondot. Nagyobb mértékű szélesedés vagy a vízszintestől eltérő szerelési módok alkalmazása (például zsindelyes, elemi mikroteraszos, mikrocellás építési mód) esetében viszont gondoskodni kell pótlólagos 39 vízhozzávezetésről. A vizet a pálya mellett haladó 12 csővezeték megcsapolásával, vagy külön vízbiztosítással, szabályozó- 41 szelepen vagy más szerelvényen keresztül vezetjük közvetlenül az 1 lesiklófelületre, de tehetjük ezt permetezéssel is, amivel a pálya szórakoztatási jellegét erősítjük. Az 1 lesiklófelület oldalán minden esetben 3 biztonsági védőkorlátot kell kiépíteni. A pótlólagos vízhozzávezetésnek szerepe lehet a pálya gyorsabb feltöltésében, ugyanis egyszerre tudjuk megkezdeni a pálya több szintjén a víz feltöltését. Ezen esetben gondoskodni kell a feltöltés utáni vízszabályozásról, mert a használat során már kevesebb víz is elegendő, mint a feltöltéskor.
A pálya szélességének szűkítésekor kisebb mértékű szűkítés jelentéktelen víztöbbletet eredményez, de nagyobb szűkület esetében már jelentős többletvíz, jelentős sodrással kellemes és izgalmas gyors tartományokat hoz létre, amelyben a síléccel való megállás, áthaladás komoly feladatot jelent.
A pálya alján elhelyezett 4 fogadómedence nem feltétlenül kell, hogy a pálya szerves része legyen. A medencét elrejthetjük, ekkor a használók az lb kifutón állnak meg. A medence azonban elengedhetetlenül szükséges a lecsurgó víz utánpótlásához. A szivattyú a medencében összegyűjtött, itt tisztított és a lejtőn gyakran már felmelegedett vizet visszanyomja a pálya tetején elhelyezett 8 medencébe.
A 3. ábra mutatja az 1 lesiklófelület szerkezetét. Az 1 lesiklófelületen kialakított 2 bordák képesek arra, hogy a közöttük levő térben vizet tartsanak vissza, vagyis két szomszédos borda között 10 medence vagy mikroterasz képződik. Természetesen ezeket a 10 mikroteraszokat oldalirányban le kell zárni, amire jelen esetben 17 szakaszolóborda szolgál.
A 10 mikroteraszok lehetnek alapvetően megközelítőleg vízszintes hossztengelyű, a lejtő esésvonalára megközelítően merőleges, a kívánt célnak leginkább megfelelő anyagú és profilú rugalmas vízszintes 2 bordák, valamint a víz oldalirányú áramlását korlátozó függőleges 17 szakaszolóbordák által határolt hosszúkás medencék.
A mikroteraszokat oldalirányból minden esetben le kell zárni, hogy a víz ne, vagy csak a kívánt mértékben folyhasson ki. A vízszintes bordák közé a 3. és a később részletesebben ismertetett 11. ábrán látható megoldás szerint a függőleges 17 szakaszolóbordákat a felső 5 burkolólemezre ragasztva vagy csavarozva a 10 mikroterasz vízterét meg kell szakítani. (Szükség szerint a vízszintes szakaszokat több helyen is pótlólagosan beragasztott függőleges 17 szakaszolóborda-elemekkel lehet megszakítani.) E megoldással lehetővé válik a gazdaságosan, tekercsben vagy táblában gyártott nagyméretű alsó burkolólemezekkel fedett lejtők vízszintestől szándékosan vagy véletlenül eltérő felületszakaszain is a creek-surfing üzembiztos alkalmazása.
A 4. ábra vázlatos metszetben mutatja be az 1 lesiklófelület szerkezetét. Erről látható, hogy a 20 támasztó5
HU 222 676 Bl felület által képzett felületen van elhelyezve az 1 lesiklófelület, amelyen helyenként la ugrató vagy kiemelkedő rész is lehet. Az 1 lesiklófelület alján helyezkedik el a korábban már említett 4 fogadómedence, amely adott esetben lb kifutófelületen át kapcsolódik az 1 lesiklófelülethez. Az lb kifutófelület vízszintes vagy enyhe lejtésű rész lehet. A 20 támasztófelületre a kisebb egyenetlenségek kiküszöbölése és a pálya puhítása érdekében 6 alátétlemez van felhelyezve. Ezen helyezkednek el a 2 bordák által képzett 10 mikroteraszok. A lejtő tetején levő 9 indítópadka alatt felső 8 medence van kiképezve, amely a pálya alsóbb részén lehetővé teszi a víz folyamatos utánpótlását, ha a 11 szivattyú esetlegesen leáll. Az 1 lesiklófelületen elhelyezkedő 7 csúszóeszköz alatt levő 22 bordák lehajlanak, és innen a 13 kisodort víz távozik, és szétterül az 1 lesiklófelület lejjebb levő részén. A folyamatos táplálás és ez a 13 lesodort víz folyamatosan 19 túlfolyó vízfüggönyt képez, amely megfelelő beszabályozás esetén többé-kevésbé egyenletesen szétterül az 1 lesiklófelület szélessége mentén.
Bármely lejtős felületet vízzáró módon sikamlós anyaggal - célszerűen műanyaggal - befedhetünk úgy, hogy a felületből kiálló vízszintes 2 bordákkal keskeny medencéket, 10 mikroteraszokat képezünk, majd a lejtő tetejéről 8 vizet engedünk a felületre. A víz a 10 mikroteraszokon megáll, illetve lefolyása olyannyira lelassul, hogy jó közelítéssel nullának vehető. Az így vízzel borított lejtőn lefelé csúszó test a bordák lehajlításával (lásd
4. ábra) a tárolt víz lefolyásának útját megnyitja, ezáltal a felület síkosabbá válik, egyidejűleg a kisodort víz reakcióereje és a borda lehajlításához szükséges erő eredője alkalmas a test mozgásállapotának megváltoztatására (például fékezi, irányát változtatja). A 2 bordák rugalmasságuknál fogva a test távozása után gyorsan visszaállnak eredeti helyzetükbe, újra mikroteraszt képeznek, ami újra megtelik az állandóan lassan folyatott vízzel, ezzel az 1 lesiklófelület szinte azonnal regenerálódik.
A 4. ábra a pálya konstrukciójának általános elvi vázlatát mutatja. A különböző elemek esetenként elhagyhatók, számtalan variációban összeépíthetők.
Az 1 lesiklófelületet minden esetben valamilyen épített vagy természetes 20 támasztófelületre szereljük. A természetes hegyoldalakra megfelelő előkészítés után 20 támasztószerkezetet építünk, majd ehhez rögzítjük az 1 lesiklófelületet. Természetes hegyoldal hiányában épített tartószerkezet adja az alépítményt. Az alépítmény minden esetben építészeti, statikai terv alapján készül. Méretezésénél figyelembe kell venni a víz teljes feltöltéskori súlyát, a dinamikai igénybevételt, a változó terhelést.
Az 1 lesiklófelületre épített 2 bordák által képzett medencék, 10 mikroteraszok alapállapotukban vízzel telítettek, a szivattyú normál, alapüzemi vízszállításának megfelelő minimális mennyiségű 19 túlfolyó víz elfolyását engedik meg. Az 1 lesiklófelület meredeksége nem mindenhol állandó, bemélyedéseket, illetve la kiemelkedéseket tartalmazhat, ami bukkanókat hoz létre, élvezetesebbé téve a lesiklást. A pálya alsó szakaszán néhány méter hosszban lb kifütófelületet tartalmaz, amelynek meredeksége nagyon kicsi, közel vízszintes, de még negatív is lehet. A lefolyt víz a 4 fogadómedencébe kerül. A 4 fogadómedence feladata, hogy tárolja a pálya teljes felületének feltöltéséhez és a veszteségek pótlásához szükséges vizet, helyet adjon a vizforgatás, víztisztítási feladatok ellátására.
A 4 fogadómedence terében vagy azon kívül elhelyezett 11 szivattyú a vizet a 12 csővezetéken át a pálya tetején elhelyezett 8 medencébe vezeti. A szivattyú teljesítményét szabályozni kell, amely történhet több szivattyú alkalmazásával vagy a beépített szivattyú elektromos vagy vízoldali szabályozásával. A szivattyú teljesítménye függ: a pálya szintkülönbségétől, geometriai méreteitől, víztartalmától, a feltöltés időszükségletétől, a használók számától.
A 8 medence biztosítja a víz egyenletes kivezetését a pályára.
A pálya tetején 9 indítópadka fedi le a 8 medencét, amelyről a használók a pálya megsértése nélkül tudnak indulni.
Az 1 lesiklófelület szélességének növekedése esetén, vagy a veszteségek pótlására 39 pótlólagos vízbevezetéseket alkalmazhatunk a pálya több pontján. A vízbevezetéseknek jelentős szerepe lehet a pálya indításakor, ugyanis több szinten megkezdve a feltöltést, rövidebb idő elegendő a teljes feltöltéshez.
Az alábbiakban ismertetendő felületképzés bármelyikével bármely lejtős felületen lesiklófelületet hozhatunk létre.
Az 1 lesiklófelület anyaga lehet (poli)uretán, PVC, KPE vagy más műanyag, mindegyik UV-stabilizált, vízálló, vízben kioldódó festéket vagy más káros anyagokat nem tartalmazhat, kopásállónak és ruganyosnak kell lennie.
A 2 bordák anyaga lehet (poli)uretán, PVC, KPE vagy más műanyag, mindegyik rugalmas, megfelelően lágy, UV-stabilizált, vízálló, vízben kioldódó festéket vagy más káros anyagokat nem tartalmazhat, kopásállónak és ruganyosnak kell lennie.
A 2 bordák rögzítési módja négyféle lehet:
- ragasztással,
- alakos illesztéssel, kapcsolódással,
- rögzítőelemmel leszorítva,
- ezek kombinációjával.
A 2 bordák kialakítása látható módon sokféle lehet.
Az 5. ábra az 1 lesiklófelületen elhelyezett bordák különféle változatait mutatja. Mindegyik változatról elmondható, hogy a rajzon feltüntetetthez képest fordított helyzetben is elhelyezhető, vagyis az 1 lesiklófelület normálisához képest nemcsak a lejtő irányába, lefelé hajolhatnak, hanem fölfelé is. Ez hasznos lehet például a 33 felvonónál, ahol két csúszóeszköz igénybevételével felfelé csúszva a megfelelő kialakítású és megfelelő helyzetben elhelyezett bordák felfelé is el tudnak hajolni, miközben a személy felfelé halad a lejtőn.
A 2 borda alakjai:
- 2/a vízszintes borda egyenes: a pálya esésvonalára merőleges, vagy attól +10 foknál nem jobban eltérő kiállási szögben készült borda;
- 2/b vízszintes borda egyenszilárdságú: a borda teljes keresztmetszetében azonos feszültség keletkezik;
HU 222 676 Bl
- 2/c vízszintes borda egyenes előrehajló: lágy pályakarakterisztikát biztosít, a használó érkezésekor könnyen lehajlik, a pálya csúszósabb. Állásszöge a merőlegestől + 10 foknál nagyobb, de a vízszintest nem érheti el. Ugyanezen bordát fordítva beépítve hátrahajló bordát kapunk, ami a pályát keménnyé, nehezebben használhatóvá, de egyúttal élvezetesebbé teszi;
- 2/d vízszintes borda ívelt hátrahajló: az előrehajló borda lágyságát egyesíti a viszonylag nagy víztérrel, és lehetővé teszi a völgyoldali felületén reklám elhelyezését ragasztott vagy festett formában;
- 2/e vízszintes borda ívelt előrehajló: az egyenesen előrehajló bordához képest még lágyabb a pályakarakterisztika;
- 2/f vízszintes borda merevitőprofillal: a legömbölyített merevítőprofil segíti a gyors visszaállást eredeti helyzetébe, valamint védi az eleső használót a vékony profilélek okozta sérülésektől. A hegyoldalon elhelyezett merevítőprofil segíti a megállást, alakos ellenállást biztosítva;
- 2/g vízszintes borda belül üreges profillal: a légzsákok előnyösen befolyásolhatják a bordák rugalmasságát. A csúszópályát még élvezetesebbé tehetjük, ha az
5. ábra szerinti 2/g belül üreges bordaprofilt úgy alkalmazzuk, hogy a bordákban lévő üregeket lezáijuk, egymással és egy szabályozott teljesítményű kompresszorral összekötjük, majd a bezárt levegő nyomását változtatjuk. Ennek eredményeképpen a pálya karaktere jelentősen változik, a nagyobb nyomás hatására keményedik;
- 2/h vízszintes borda barázdált felülettel (9. ábra): a 2 bordák keresztirányú bordázása jelentősen javítja a súrlódást a pálya tengelyére keresztirányban, javítva a kanyarodási lehetőségeket. A bordák mélysége 1-10 mm, szélessége 5-20 mm;
- 2/multi több bordát egyszerre magában foglaló burkolólemez (14. ábra): a helyszíni szerelést gyorsítja fel a 2 bordáknak az 5 burkolattal való együttes gyártása. Nem kell a vízszintes szerelésre vigyázni, a vízzárás is azonnal biztosított. A 2/m burkolólemezeket túlfedéssel helyezzük egymás fölé, majd rögzítjük a lejtőhöz képest és egymáshoz ragasztjuk;
- a tetőfedéshez használatos zsindelyekhez hasonlító módon kialakított 2/z borda (13. ábra): egyik oldalán végig és a két szomszédos oldalán részben felhajlítottra gyártott, alapvetően négyszög alakú pályaburkolati elem. Az elemeket egymással átfedésben, tetőcserepezésnél ismert módon helyezzük a felületre. Előnye, hogy a vízszintes szerelésre szinte teljesen érzéketlen, teljesen különböző, térgörbe alakú pályafelület is kiválóan burkolható vele. Az alsó szakasz lehet ívelt is, de a három oldal egybeolvadva lekerekített, papucshoz hasonlító lemezszerű elem is lehet. A zsindelyszerű bordának teljes alsó felületét ragasztjuk, így az 1 lesiklófelület vízzárása garantálható. A mikroteraszok alsó falán vízáteresztő és túlfolyónyílásokat alakítunk ki.
A fenti alakok bármely rögzítési móddal kombinálhatok.
A 6. ábra az 1 lesiklófelület olyan változatát mutatja, ahol a 2 bordák merevítőbordákkal ellátott és ezért öntartó 5a burkolólemezbe kapcsolódnak. Az 5 a burkolólemez sávonként van kialakítva, és csavaronként 20 támasztófelülethez van hozzáerősítve. A 20 támasztófelületet ebben az esetben párnafák is képezhetik. Az 5a burkolólemez egyes sávjai 25 rögzítőelemekkel, például csavarokkal erősíthetők hozzá a 20 támasztófelülethez.
A pályaépítés egyik legkézenfekvőbb módja látható a
6. ábrán. A pályatestet egy speciálisan e célra, műanyag profilból kialakított 5a burkolólemezből készítjük, amely lambériaszerűen egymást átfedve és rögzítve egyúttal rögzíti a közé helyezett vízszintes bordát is. A műanyag profil felső része sima, alul viszont olyan magas és erős bordákkal van ellátva, melyek garantálják a 60-120 cm' alátámasztás esetében is a stabil lesiklófelületet. A rögzítést a 20 támasztófelületet képező alaptestbe behajtott, rejtetten elhelyezett, csavarként kialakított 25 rögzítőelemek biztosítják. A vízzárást a lényegében vízszintes 2 borda talpának teljes alsó, valamint a talp hegyoldali felső oldalának ragasztó tömítőanyaggal való hézagmentes kitöltése biztosítja. E módszerrel a pálya önhordó, szerelési ideje lerövidül, az elemek cseréje gyors és egyszerű. E megoldás alkalmazása esetén elegendő, hogy az alaptest gyakorlatilag a párnafákból álljon.
A pálya 10 mikroteraszait alkotó 2 bordák alakos rögzítéssel csatlakoznak az 5 burkolólemezbe. Alakjuk a pálya rendeltetésétől függően kiválasztott. A 2 bordák dőlésszöge, elhelyezésük sűrűsége, alakja változhat, mindig a kívánt cél optimális elérése érdekében.
A 7. ábra rugalmas anyagból kialakított 5 burkolólemez alkalmazását szemlélteti, amelyben a felületnél keskenyebb és beljebb bővülő hornyok vannak kiképezve. A 2 bordák 5 burkolólemezhez kapcsolódó végén ezen hornyokba illeszkedő kiszélesedés vagy dudor van. Az 5a burkolólemez közvetetten 6 alátétlemezen át van felerősítve a 20 támasztófelületre. Mind az 5 burkolólemezt, mind a 6 alátétlemezt például csavarként kialakított 25 rögzítőelemek rögzítik. Az 5 burkolólemez a 24 hornyoknál felvastagodik, és így az egész felület rugalmasabb lesz. Az 5 burkolólemez sávokból alakítható ki, és a sávok oldalirányban egymáshoz 21a kapcsolófelületekkel csatlakoznak.
A 8. ábra azt szemlélteti, hogyan lehet egyenletessé tenni a víz szétterítését az 1 lesiklófelület szélessége mentén. A 2 bordák felső éle nagy valószínűséggel nem pontosan vízszintes. Feltételezhetően a 2 bordák szilárdsága sem teljesen egyenletes teljes hosszuk mentén. A 2 bordák ugyanakkor meglehetősen könnyen hajlíthatok annak érdekében, hogy a 7 csúszóeszköz könnyen le tudja hajlítani azokat. Emiatt előfordulhat, hogy a benne levő víz nyomásának a hatására a 2 borda első éle valahol alacsonyabb szinten helyezkedik el, mint máshol, és így az általa megtartott víz ezen a helyen fog lecsurogni az alatta levő 2 borda által képzett mikroteraszhoz. Kedvezőtlen esetben ilyen lecsurgások a pálya szélén lépnek fel, vagy másféleképpen egyenetlenül oszlanak et a pálya szélessége mentén, és ezért itt egy kisebb patak alakulhat ki az 1 lesiklófelületen. Előnyösebb, ha ezt a túlfolyást nem egy teljes hosszra kiterjedő bukóéi valósítja meg, hanem szándékosan kisebb szélességű 42 mélyedéseket képezünk ki, amelyek túlfolyóhasítékot képeznek, és egyenletesebbé teszik a víz
HU 222 676 Bl lecsorgását az alatta levő 44 vízfelülethez. A 2 bordákon továbbá 43 vízáteresztő nyílást is ki lehet alakítani, aminek kétféle szerepe is lehet. Az egyik szerepe az, hogy tisztítási célból vagy üzemen kívül lehetővé teszi a víz leürítését. Másik célja az lehet, hogy a víz lefolyásának egyenetlenségeit üzemelés közben ilyen 43 vízáteresztő nyílások utólagos kialakításával beszabályozzuk, egyenletessé tegyük.
A téli időszakban fagynak kitett telepítés esetén a víz lefolyását biztosítani kell, amire a bordák alján, a 10 mikroterasz vízterének legmélyebb pontján a szerelést követően kialakított 43 vízáteresztő nyílás kiválóan alkalmas, mivel az egymás alatti 10 mikroteraszok alján elhelyezett furatok sorba kötöttnek minősülnek, így a vízveszteség összesen az egy vízszintes bordán összesen elhelyezett vízáteresztő nyílások eredő áteresztő képessége által behatárolható.
A vízszintes bordák tetején túlfolyókat lehet képezni. A túlfolyók a borda anyagából eltávolított kis hasítékok, melyeken a medencetérből a víz előbb ki tud folyni, mint hogy elérné a vízszintes borda felső peremének legalacsonyabb pontját. Összes keresztmetszetük alig kisebb, mint a szabadon kiömlő víz áramlási keresztmetszete, ezért duzzadást okoznak a mikroteraszon belül. A mikroterasz víztömege már a teljes feltöltődés előtt elkezd kifolyni a 42 túlfolyókon és a 43 vízáteresztőkön, egyenletesebbé téve a víz lefolyását. A túlfolyók biztosítják a pálya egyenletes vízeloszlását. Alkalmazásuk kifejezetten nagyméretű (különösen nagy szélességű) pályák esetében indokolt.
A függőleges 17 szakaszolóbordákkal szembeni alapvető követelmény, hogy lehetővé kell tenniük a vízszintes bordák lehajlását, majd visszatérés utáni elfogadható szintű vízzárást. Ennek a követelményrendszernek kiválóan megfelel a helyszínen méretre szabott, a 2 bordák anyagából választott, az 1 lesiklófelületre csavarozott vagy ragasztott szakaszolóelem. Vigyázni kell azonban arra, hogy a ragasztás csak az 1 lesiklófelületet érintse.
A 9. ábra olyan 1 lesiklófelületet mutat, amelyen barázdákkal kiképzett 2h bordák vannak.
A 10. ábra a 7. ábrához hasonló megoldást mutat, ahol az 5 burkolólemez 15 sávokból van kiképezve, azonban ebben az esetben a 15 sávok viszonylag keskenyek és két-két szomszédos 15 sáv között egy-egy 16 borda helyezkedik el. Mind a 15 sávok széle, mind a 16 bordák töve kapcsolóelemekkel van ellátva. Mind a 16 bordán két-két kapcsolóelem van, és ezek egy-egy sávba kapcsolódnak, és a két szomszédos 15 sávot egymáshoz erősítik.
Olyan telepítésnél, ahol a felület az adottságtól függően vagy akarattal nem egyenletes, geometriáját nem lehet egy hengerpalásttal leírni, a hosszú vízszintes bordák alkalmazása nem kielégítő. Ekkor elemi 10 mikroteraszokkal kialakított rendszert kell alkalmazni (11., 12., 13. ábrák), ami gyakorlatilag az alap-mikroteraszosrendszer rövid elemi szakaszokra bontott változata. A 10 mikroteraszok képzésének ilyen másféle módjai is lehetségesek, például méhsejtszerűen vagy romboidszerűen (12. ábra), zsindelyszerűen (13. ábra) kialakított egységekből álló elemi 10 mikroteraszokkal kialakított rendszerrel (11. ábra), amik lehetővé teszik a telepítés során a gondos vízszintes szerelés kevésbé pontos betartását. így bonyolult geometriájú pályafelszínek is létrehozhatók.
A 11. ábra olyan esetet mutat, amikor a 2 bordák nem teljesen vízszintesek. Ez azt jelenti, hogy a 2 bordák közötti 10 mikroterasz sem vízszintes. Ez azonban lehetetlen, mert a 10 mikroteraszban levő víz 29 felülete mindig vízszintes. Az oldalirányú áramlás megakadályozása érdekében ezért két szomszédos 2 borda között keresztirányban 17 szakaszolóbordák helyezkednek el, amelyek hasonlóak lehetnek a 10 mikroteraszok végeit lezáró 17 bordákhoz. Amint az ábra is mutatja, célszerű, ha a 17 bordák nem pontosan egymás alatt helyezkednek el. Ez lehetőséget ad arra, hogy mindegyik 10 mikroteraszból két alatta levő 10 mikroteraszba csorogjon le a víz. így a 42 túlfolyóhasíték és a 43 vízáteresztő nyílás minden egyes 10 mikroteraszban különkülön elhelyezhető, és mindegyikben akár két túlfolyóhasíték és két vízáteresztő nyílás is kialakítható, és ezek mérete egymástól eltérő is lehet. Ezek számának és méretének megfelelő megválasztásával telepítés után a víz lefolyása egyenletesre beszabályozható.
A 12. ábrán bemutatott egymást keresztező 2 bordákkal kiképzett 10 mikroteraszok már eleve határozott túlfolyóval vannak kiképezve, és így ezt külön nem kell kialakítani. Szabályozásra itt a 43 vízáteresztő nyílás ad lehetőséget, és az esetleges egyenetlenségeket főleg ezzel lehet kiküszöbölni. Az egyes 10 mikroteraszokról kiömlő 19 vízáram túlnyomórészt egyetlen alatta levő 10 mikroteraszra ömlik.
A 13. ábra az 1 lesiklófelület különálló 27 burkolóelemekkel való kialakítását szemlélteti. A 27 burkolóelemek lényegében sík 30 burkolólapot, valamint ennek egyik végén kialakított 31 medencét tartalmaznak. A 27 burkolóelemeket úgy kell felhelyezni a lejtőre, hogy a 31 medence alul legyen. A 31 medencét egyrészről a 30 burkolólap, másrészről a 30 burkolólap alsó széléhez csatlakozó 2v borda határolja, és az így kiképzett 31 medencét két oldalon 58 szakaszolóbordák zárják le. Ezek a 27 burkolóelemek egyenként egyszerűen felhelyezhetek a lejtőre, például egy 6 alátétlemez közbeiktatásával, csavarokkal, szegekkel vagy más kötőelemekkel, esetleg ragasztóval rögzíthetők. A tetőfedéshez hasonlóan a 27 burkolóelemek felhelyezését a lejtő alján kell elkezdeni, és elfelé lehet folytami. A fölül levő 27 burkolóelemet úgy kell ráhelyezni az alatta levő 27 burkolóelemre, hogy két szomszédos 27 burkolóelem oldalsó találkozását a felette levő 27 burkolóelem lefedje. Bezártan a tetőszerkezetekhez hasonló módon vízzárás valósítható meg különösebb intézkedés nélkül. Hogy ez a vízzárás megfelelőbb legyen, a 27 burkolóelemek 30 burkolólapjának 2-3-szor hosszabbnak kell lennie, mint a 31 medence hosszúságának. Ezen méretek természetesen a lejtő hosszirányában értendők.
A 14. ábra előre gyártott 5 burkolólemezt mutat, amelyen gyárilag ki vannak alakítva a 2 multibordák. Ez a gyári kialakítás történhet extrudálással vagy vonal menti hegesztéssel. Az ily módon elkészített 5 burkoló8
HU 222 676 Β1 lemez szőnyeghez hasonló módon feltekercselhető, mivel anyaga hajlékony.
Ez egy lényegesen leegyszerűsített változat, de főként árcsökkentő hatása miatt nem elhanyagolható szerepet játszik a 2/multi kombinált borda, mikor az 5 burkolólemezt és legalább 2 darab vízszintes 2 bordát gyárilag összeépítve, T betűhöz hasonló, különböző minőségű anyagokból koextrudálva vagy utólag összeállítva a mikroteraszokat a burkolófelülettel egy munkafázisban készítjük. A talpas 2 bordákat célszerűen alsó felületükre felvitt öntapadós ragasztóréteggel (például az 5 ábra szerint a 2e bordánál feltüntetett 18 ragasztóréteggel) szorosan egymás mellé, a korábban előkészített alsó 6 pámalemezre ragasztjuk (itt előfeltétel, hogy az alsó 6 pámalemez felső felülete ragasztásra alkalmas legyen, például rákasírozott műanyag lemezzel legyen ellátva), előállítva így az egybefüggő 5 burkolatot és a 2 vízszintes bordát. (Ld. később a 16. ábra ismertetését is.) A talpas bordák alkalmazásának előnye továbbá, hogy valamelyik talpas 2a-2f, 2h borda bizonyos esetekben változtatás nélkül (esetleg helyszíni szabás szükséges) alkalmas a függőleges 17 szakaszolóbordák feladatának ellátására is. A talpas 2 bordák talpainak hosszanti szabásával, illetve vékony, ékszerű rés hagyásával egyszerűen lehet korrigálni a lejtő domborulataiból következő felületi egyenetlenségeket, könnyen elvégezhetjük a 2 bordák minél pontosabb vízszintbe állítását.
A csúszópálya használatához a síelésben használt csúszóeszközök használhatóak. Csúszósságuk beállításával, illetve a hóra készített, rendkívül éles acélélük lekerekítésével mind a sí, mind a snowboard alkalmas a lecsúszásra.
A csúszó-lesikló pálya adottságainak igazi élvezetéhez külön erre kifejlesztett, a snowboardhoz hasonló kialakítású lesiklóeszközt lehet a lábunkra csatolni. A használó lábát rögzítő berendezés lehet egyszerű és bonyolultabb, amely kisebb kényelmetlenséget okozva a biztonságot nagymértékben fokozza. A 15. ábra a 7 csúszóeszköz hódeszkához hasonló kiviteli alakját mutatja. Használata történhet különleges 35 cipő alkalmazásával, ami célszerűen védi a felhasználó személy 37 lábát a sérüléstől. A 35 cipő a szörfözésnél, síelésnél, snowbordozásnál stb., de leginkább a görkorcsolya cipőjéhez hasonlítható, átszellőzött, erős vagy akár teljesen merev, vízálló anyagból készül.
A 35 cipő befogadására a 7 csúszóeszközön 34 kengyelek vannak kialakítva. A 7 csúszóeszköz lehet síklap, de mind elülső, mind hátulsó vége kismértékben felhajlítható. A 7 csúszóeszköznek mindkét hosszirányú vége célszerűen le van gömbölyítve. Ezenkívül a 7 csúszóeszköznek az élei is legömbölyíthetők, a túlzott legömbölyítés azonban csökkenti az irányíthatóságot. Megfelelő anyagok alkalmazása esetén a 7 csúszóeszköz éle szögletesre is kiképezhető.
A 16. ábra szánkóhoz hasonló 38 csúszóeszközt mutat, amelyre akár két személy is ráülhet, és a leesés megakadályozására kapaszkodásra alkalmas 40 fogantyúval van ellátva.
A lecsúszást egyedül vagy csoportosan szánkójellegű lap, board, mint 38 csúszóeszköz segítségével végezhetjük. A 38 csúszóeszköz egy- vagy többrétegű lapos, csészealjhoz hasonlító műanyag, vízálló és elegendően erős szerkezet, melyre a legalább egy használó felülve, a 40 fogódzkodóba kapaszkodva lecsúszik, és közben testsúlyáthelyezéssel irányítja magát. Ezen 38 csúszóeszköz a szánkóhoz hasonló módon a lábak kitartásával is irányítható.
A szánkó-boardot lehet fékezni, a gumicsónaknál tárgyalt kormányzó-fékező berendezés segítségével. Mivel a 38 csúszóeszköz kevésbé irányítható, mint a 7 csúszóeszköz, ezért a közös pályán való együttes alkalmazása balesetveszély szempontjából nem javasolt.
A csoportos lecsúszás további lehetősége a kormányozható speciális gumicsónak (17. és 18. ábra). Ez annyiban különbözik a normál felfújható gumicsónakoktól, hogy 51 alja merevített, hosszirányban bordázott, és az evezőlapátok helyett fixen vagy ideiglenesen felszerelhetően 46 fékezőlapátok vannak rajta elhelyezve. A fékezőlapátok lehetnek elöl, oldalt vagy hátul, és minden esetben a csónakban ülők kezelik őket. A fékezőlapátok egymástól függetlenül mozgathatók. Amennyiben a csónakban ülő használó az egyik oldali lapátot a fékezőkar segítségével erősen az 1 lesiklófelületre nyomja, a csónak szimmetriája megbomlik, egyensúlyi állapota megváltozik, a fékezett oldalon erős hátrafelé ható fordítóerő lép fel, minek hatására a csónak elfordul. A csónak alján kialakított bordák biztosítják az iránytartást, vagyis azt, hogy a csónak a kisebb ellenállás irányába mozduljon el, az erre merőleges irányba sokkal nehezebb legyen haladnia.
A 17. ábra gumicsónakhoz hasonló 45 csúszóeszközt mutat. Ennek egyik végén párosán 46 kormánylapátok vannak 47 rögzítőszerkezet segítségével rögzítve. A 46 kormánylapátokhoz 48 kar van társítva, amellyel a 46 kormánylapátok 49 tengely körül elfordíthatok. A 48 kar felemelésekor a 46 kormánylapát rászorul az 1 lesiklófelületre, és fékezőhatás kifejtése útján alkalmas a 45 csúszóeszköz kormányozására. A kormányozás javítása érdekében célszerű, ha a 45 csúszóeszköz alján hosszirányú bordák vannak kiképezve.
A 18. ábra a 45 csúszóeszköz gumicsónakból kialakított változatát mutatja, amelynek fenekére 50 kötél segítségével 51 lap van felerősítve. Az 51 lap célszerűen egy alul bordázott tárca alakjában van kiképezve. Az 50 kötéllel ez az 51 lap hozzárögzíthető a 45 csúszóeszköz kiindulási alapjául szolgáló gumicsónak kötélrögzítő 56 szemeihez. A 45 csúszóeszköz továbbá párosán elrendezett 52 kormánylapátokkal van ellátva, amelyek 54 csőtengelyhez vannak rögzítve 55 merevítőelem közvetítésével.
A kereskedelemben kapható gumicsónak aljára szerelendő merev műanyag csúszófelületet képező 51 lapot annak szélére erősített 50 kötelekkel rögzítjük a csónak oldalán elhelyezett oldalkötelet rögzítő 56 szemekbe. A gumicsónak evezőtartó gyűrűjébe helyezett, abban elfordulni képes kormánylapát-rögzítő 54 csőtengelyen átvezetett 49 tengely köti össze a csónak két oldalán elhelyezkedő, a kormányzást biztosító kormánylapátokat. A kormánylapát-rögzítő 54 csőtengely csónak felőli vége az evezőtartó gyűrűből kicsúszni nem tud, ezáltal pozícionálja a kormánylapátokat. Az 54 csőtengely csónakkal ellentétes vége az elfordulás biztosításával a
HU 222 676 Β1 tengelyhez erősített. Az 54 csőtengelyre fixen van rögzítve (hegesztéssel vagy oldható kötéssel) az 55 kormánylapát merevítőelemmel vagy acéllemezzel. Szerepe a fellépő jelentős kormányzási erőhatásokkal szemben a műanyag kormánylapátot ellenállóvá tenni. A csőtengelyre a kormánylapátok és a fékezőkarok egymással olyan szögben vannak elhelyezve, hogy a kormánylapátok nyugalmi helyzetben felfelé állnak, a fékezőkarok pedig előre vannak nyomva. A fékezőkarok hátrahúzásakor a kormánylapátok az 1 lesiklófelületre nyomódnak, lehajlítják a 2 bordákat, jelentős súrlódást hozva létre. A csőtengelyre hegesztett 53 fékezőkarpárt a használó a kívánt irányváltoztatásnak megfelelően húzza meg, miáltal a kormánylapátok külön-külön, vagy egy időben az 1 lesiklófelületre nyomódnak, ahol a fellépő súrlódás lefékezi a kormánylapátot, megváltoztatva ezzel a csónak mozgásállapotát. A megváltoztatott irányt a csónak alján lévő hosszanti bordák stabilizálják.
Ez a pótlólagos felszerelés lehetővé teszi a kereskedelemben kapható tömegcikként gyártott gumicsónakok egyszerű alkalmazását.
A csónakos kormányzott lesiklás fizikai elve kisebb mértékben a víz reakcióerején, inkább a bordák alaki ellenállásán alapszik.
A 19. ábrán bemutatott 1 lesiklófelület egy speciális alkalmazási területe a mobil csúszda. Ez egy szállítószalaghoz hasonló berendezés, melynek széles (akár 3-20 m széles) 63 szállítószalagjára építjük a 10 mikroteraszokat képező vízszintes 2 bordákat és az oldalsó lezáró 17 szakaszolóbordákat. A 63 szállítószalagot hajtóművel ellátott 62 hajtómotor hajtja, amelynek hajtási sebessége változtatható, a kívánt, optimális sebesség beállítása végett. A 63 szállítószalag majdnem teljes felületén egy álló, támasztást adó merev 65 támasztófelületen vonszolódik, ami biztosítja a sík alapfelületet. A 65 támasztófelület természetesen görgőkkel is kiegészíthető, ami csökkenti a súrlódást. A 63 szállítószalag alsó vége a 4 fogadómedence terébe, a víz felszíne alá merül, és a 10 mikroteraszok a víz alatt telnek meg vízzel, majd azt a 63 szállítószalaggal együtt felfelé mozogva magukkal viszik. A pálya tetején a mikroteraszok kiürülnek, felszállított víztartalmukat a 64 vízlevezető csatornán át vagy közvetlenül a 4 fogadómedencébe, vagy a pályára alacsonyabb szinten visszavezetjük. A használók a pályára lépcsőn vagy 59 létrán jutnak fel, és a pálya tetején elhelyezett 9 indítópadkáról startolnak. A síelő által lesodort víz a felfelé történő mozgás következtében állandóan pótlódik. A 63 szállítószalag állásszöge 61 hidraulikus munkahengerrel állítható, ezáltal rendkívül gyorsan meredekebb vagy enyhébb lejtésű pályát hozhatunk létre. A 63 szállítószalag stabil tartószerkezettel 60 alapra állítható fel.
Megfelelő beállítás esetén az 1 lesiklófelületen lecsúszó személy szinte egy helyben marad. Megfelelő érzékelőkkel érzékelhető a személy helyzete, és akkor, ha nagyon megközelíti a 4 fogadómedencét, a 62 hajtómotor működési sebessége felgyorsítható. Ha a lesikló személy túlzottan magasra kerül, akkor a 62 hajtómotor lelassítható. Hasonló eredmény érhető el a 61 munkahenger üzemeltetésével, vagyis az 1 lesiklófelület meredekségének változtatásával. Ezen megoldás lehetőséget ad kisebb felületen való megvalósításra vagy oktatásra. Megfelelő kialakítással kezdő síelők is oktathatók.
A 20. ábra olyan változatot mutat, ahol a 20 támasztófelületre helyezett 5 burkolólemezben 28 üregek vannak kialakítva. Két szomszédos 2 borda között két 28 üreg van kiképezve, és ezen két szomszédos 28 üreget 26 távtartó borda választja el egymástól. A 26 távtartó borda lehet légzáró vagy légáteresztő. Ezen kialakítás révén felfújható 23 lesiklófelület alakítható ki, amelynek rugalmassága nagymértékben csökkenti a sérülések veszélyét. Egy további lehetőség abban van, hogy légzáró 26 távtartó borda alkalmazásával a két szomszédos 2 borda közötti 28 üregekben levő nyomást különbözőre lehet beállítan, és ezáltal a 2 borda állásának szöge bizonyos határok között változtatható, és ezáltal a 23 lesiklófelület tulajdonsága szabályozható. Műanyag fóliából a lejtőre keresztirányban végigfútó, egy vagy több légkamrából álló párnát készítünk. A légkamrákat a 28 üregek képezik, amelyek közé vannak beépítve a 2 bordák, amelyek a légpárnák felfújása után kerülnek üzemi helyzetükbe, és ilyenkor a 10 mikroteraszok kialakulnak. A párna alját például ragasztással a 20 támasztófelületre rögzítjük. A megoldás kissé sérülékeny, de lágy felületet biztosít. A fentiekben és a mellékelt rajzon a találmány szerinti megoldás legelőnyösebbnek tekintett kiviteli alakjait ismertettük és szemléltettük, azonban ezen kitanítás és ismeretanyag alapján a szakember a találmány körén belül számos módosítást és változtatást képes kidolgozni.
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (12)

1. Csúszópálya tárgyak és személyek lejtő felületén történő lecsúsztatásához, amelynek a lejtő felületét beborító csúsztatóelemei és az elemeket vízzel nedvesítő vízforrása van, azzal jellemezve, hogy a csúsztatóelemeket medencék képezik, amelyek egymás alatt helyezkednek el, és vízzel borított mikroteraszokat (10) képeznek.
2. Az 1. igénypont szerinti csúszópálya, azzal jellemezve, hogy a mikroteraszokat (10) képező medencéket a lejtőt vízhatlanul beborító burkolólemez (5) és a burkolólemezből (5) kiálló hajlékony bordák (2) képezik, továbbá az egyes medencéket a burkolólemez (5) és a borda (2) határolja, és a medence végeit a burkolólemezhez (5) és a bordához (2) kapcsolódó keresztirányú szakaszolóbordák zárják le.
3. A 2. igénypont szerinti csúszópálya, azzal jellemezve, hogy a borda (2) medencét határoló felülete vizes állapotban kis súrlódási tényezőt mutató anyagból van kiképezve.
4. A 2. vagy 3. igénypont szerinti csúszópálya, azzal jellemezve, hogy a bordák (2) és/vagy a burkolólemez (5) alátétlemezre (6) van erősítve.
5. A 4. igénypont szerinti csúszópálya, azzal jellemezve, hogy az alátétlemez (6) öntartó merevséggel van kiképezve.
6. Az 1. igénypont szerinti csúszópálya, azzal jellemezve, hogy a medencéket a burkolólemezből (5) kiálló, egymást keresztező bordák (2) határolják.
HU 222 676 Bl
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti csúszópálya, azzal jellemezve, hogy minden medence alján vízáteresztő nyílás (43) van kialakítva.
8. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti csúszópálya, azzal jellemezve, hogy minden medencén túlfolyó (42) van kiképezve.
9. A 2-8. igénypontok bármelyike szerinti csúszópálya, azzal jellemezve, hogy a bordákban (2g) és/vagy a burkolólemezben (5) a bordákkal (2) párhuzamos irányban álló üregek (28) vannak, amelyek nyomástar- 10 tóan le vannak zárva, és nyomott levegőt szolgáltató levegőforráshoz csatlakoznak.
10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti csúszópálya, azzal jellemezve, hogy szállítószalagra (63) van szerelve, és a vízforrást a szállítószalag (63) aljánál 15 elhelyezkedő medence (4) képezi.
11. A 10. igénypont szerinti csúszópálya, azzal jellemezve, hogy a szállítószalag (63) lejtési szöge állíthatóan van kiképezve.
12. Burkolóelem tárgyak és személyek lejtő felüle5 tén történő lecsúsztatására szolgáló, az 1 -11. igénypontok bármelyike szerinti csúszópályához, amelynek a lejtő felületét beborító csúsztatóelemei vannak, azzal jellemezve, hogy lejtős felületre felerősíthető burkolólapja (30) van, amelyen a lejtőhöz képesti lejjebb levő végén elhelyezett bordával (2z) kiképzett medence (31) van, ennek mindkét végét szakaszolóborda (58) zárja le, és a medence (31) alsó részén vízáteresztő nyílás (43) van kiképezve, és legalább egy túlfolyóval van ellátva, továbbá a burkolólap (30) lejtőirányába eső hosszúsága legalább kétszerese, de legfeljebb háromszorosa a medence (31) lejtőirányában vett méretének.
HU 222 676 Β1
Int. Cl.7: A 63 C 19/10
1. ábra
HU 222 676 Bl
Int. Cl.7: A 63 C 19/10
2. ábra
HU 222 676 Β1
Int. Cl.7: A 63 C 19/10
4. ábra
HU 222 676 Β1
Int. Cl.7: A 63 C 19/10
5. ábra
HU 222 676 Β1
Int. Cl.7: A 63 C 19/10
6. ábra
HU 222 676 Β1
Int. Cl.7: A 63 C 19/10
CM vŰ
7, ábra
HU 222 676 Bl
Int. Cl.7: A 63 C 19/10
8. ábra
HU 222 676 Β1
Int. Cl.7: A 63 C 19/10
9. ábra
HU 222 676 Bl
Int. Cl.7: A 63 C 19/10
HU0201612A 1999-06-21 2000-06-21 Csúszópálya tárgyak és személyek lejtõn történõ lecsúsztatásához, valamint burkolóelem a csúszópálya kialakításához HU222676B1 (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0201612A HU222676B1 (hu) 1999-06-21 2000-06-21 Csúszópálya tárgyak és személyek lejtõn történõ lecsúsztatásához, valamint burkolóelem a csúszópálya kialakításához

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9902073A HUP9902073A1 (hu) 1999-06-21 1999-06-21 Mikroteraszos csúszda
PCT/HU2000/000058 WO2000078417A2 (en) 1999-06-21 2000-06-21 Sliding slope and means for sliding down objects or persons
HU0201612A HU222676B1 (hu) 1999-06-21 2000-06-21 Csúszópálya tárgyak és személyek lejtõn történõ lecsúsztatásához, valamint burkolóelem a csúszópálya kialakításához

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUP0201612A2 HUP0201612A2 (en) 2002-09-28
HU222676B1 true HU222676B1 (hu) 2003-09-29

Family

ID=89998549

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0201612A HU222676B1 (hu) 1999-06-21 2000-06-21 Csúszópálya tárgyak és személyek lejtõn történõ lecsúsztatásához, valamint burkolóelem a csúszópálya kialakításához

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU222676B1 (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUP0201612A2 (en) 2002-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU763739B2 (en) Sliding slope and means for sliding down objects or persons
US20120122596A1 (en) Hydroplane sporting environment and devices and methods therefor
US3497211A (en) Gliding surface and glider for use therewith
US9649569B2 (en) Wave simulator for board sports
JP2913834B2 (ja) ウォーターライドアトラクション装置
CA2989461C (en) Inflatable surfing apparatus and method
US7789804B1 (en) Sliding exercise apparatus and recreational device
US20140357387A1 (en) Inflatable water attraction and ride vehicle
US5947829A (en) Method and apparatus for surfing on artificial surfaces
EP0110884A1 (en) Surfing hill
HU222676B1 (hu) Csúszópálya tárgyak és személyek lejtõn történõ lecsúsztatásához, valamint burkolóelem a csúszópálya kialakításához
US6984195B1 (en) Sliding exercise apparatus and recreational device
JP2833863B2 (ja) 水推進機付ウォーターライド
JP2010528688A (ja) 水上滑走スポーツ環境と装置およびその方法
US6969290B2 (en) Sport board control device and footpiece
JP2937984B2 (ja) 流れ形成ノズル、推進モジュール、滑り面モジュール、ウォータライド建設用キット
KR20050011991A (ko) 사계절 스키장
JPH0454987A (ja) 水を利用した人工スキー場の滑走用床

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20030729

HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: CREEK-SURFING ENTERPRISE BEFEKTETESI HOLDING KFT.,

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees