HU219945B - Mozaikelemek mozaik rendszerű információ megjelenítő berendezésekhez, különösen kétoldali információ megjelenítésére - Google Patents

Mozaikelemek mozaik rendszerű információ megjelenítő berendezésekhez, különösen kétoldali információ megjelenítésére Download PDF

Info

Publication number
HU219945B
HU219945B HU9600740A HUP9600740A HU219945B HU 219945 B HU219945 B HU 219945B HU 9600740 A HU9600740 A HU 9600740A HU P9600740 A HUP9600740 A HU P9600740A HU 219945 B HU219945 B HU 219945B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
information
mosaic elements
mosaic
axis
rotation
Prior art date
Application number
HU9600740A
Other languages
English (en)
Inventor
László Jáki
Sándor Szénássy
József Megyesi
Sándor Gedeon
János Gráczer
Original Assignee
László Jáki
Sándor Szénássy
József Megyesi
Sándor Gedeon
János Gráczer
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by László Jáki, Sándor Szénássy, József Megyesi, Sándor Gedeon, János Gráczer filed Critical László Jáki
Priority to HU9600740A priority Critical patent/HU219945B/hu
Publication of HU9600740D0 publication Critical patent/HU9600740D0/hu
Publication of HUP9600740A1 publication Critical patent/HUP9600740A1/hu
Publication of HU219945B publication Critical patent/HU219945B/hu

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analyzing Materials Using Thermal Means (AREA)
  • Devices For Indicating Variable Information By Combining Individual Elements (AREA)

Abstract

A találmány tárgya mőzaikelem mőzaik rendszerű infőrmációmegjelenítőberendezésekhez, különösen kétőldali infőrmáció megjelenítésére, amelymőzaikelemek házban (3) egymás mellett, vagy egymás felettelfőrgathatóan elrendezett hasábők vagy lemezek, tővábbá amőzaikelemek infőrmációt, vagy részinfőrmációt hőrdőzó őldalfelületeia jelmegjelenítő felületre befőrgathatóan, illetve a jelmegjelenítőfelületről kifőrgathatóan vannak kialakítva, míg a mőzaikelemekrészinfőrmációt hőrdőzó őldalfelületei egységes infőrmációtmegjelenítő jelmegjelenítő táblát képeznek. A találmány egyik váltőzatának az a lényege, hőgy a mőzaikelemek őlyanegymással párhűzamős, keresztmetszetükre merőlegesszimmetriatengelyük, mint főrgástengely (1) körül elfőrgatható rőmbűszkeresztmetszetű hasábők, amely hasábők főrgástengelyeinek (1)egymástól való távőlsága megegyezik a mőzaikelemek rőmbűszkeresztmetszetének őldalhősszával, tővábbá a hasábőkkeresztmetszetének legalább két, egymással hegyesszöget bezáró őldal akét különböző infőrmációnak, illetve két különböző infőrmációrészinfőrmációjának hőrdőzására alkalmas felület, előnyösen mind anégy őldala infőrmációt, illetve infőrmáció részinfőrmációját hőrdőzófelület. A találmány másik váltőzatának az a lényege, hőgy a mőzaikelemek őlyanegymással párhűzamős középvőnalűk, mint főrgástengely (1) körülelfőrgatható lemezek, amely lemezek főrgástengelyei (1) egymástólakkőra távőlságra vannak, mint a mőzaikelemek főrgástengelyre (1)merőleges őldalhősszának a fele, tővábbá a lemezeknek a főrgástengely(1) egyik őldalán levő két fél őldalfelülete két különböző infőrmáció,vagy két különböző infőrmáció részinfőrmációinak, előnyösen afőrgástengely (1) mindkét őldalán levő négy fél őldalfelületükinfőrmáció, vagy infőrmáció részinfőrmációinak hőrdőzására alkalmasanvan kialakítva. ŕ

Description

A találmány egyik változatának az a lényege, hogy a mozaikelemek olyan egymással párhuzamos, keresztmetszetükre merőleges szimmetriatengelyük mint forgástengely (1) körül elforgatható rombusz keresztmetszetű hasábok, amely hasábok forgástengelyeinek (1) egymástól való távolsága megegyezik a mozaikelemek rombusz keresztmetszetének oldalhosszával, továbbá a 1 3
2
5. ábra
HU 219 945 B
A leírás terjedelme 8 oldal (ezen belül 2 lap ábra)
HU 219 945 Β hasábok keresztmetszetének legalább két, egymással hegyesszöget bezáró oldala két különböző információnak, illetve két különböző információ részinformációjának hordozására alkalmas felület, előnyösen mind a négy oldala információt, illetve információ részinformációját hordozó felület.
A találmány másik változatának az a lényege, hogy a mozaikelemek olyan egymással párhuzamos középvonaluk mint forgástengely (1) körül elforgatható lemezek, amely lemezek forgástengelyei (1) egymástól akkora távolságra vannak, mint a mozaikelemek forgástengelyre (1) merőleges oldalhosszának a fele, továbbá a lemezeknek a forgástengely (1) egyik oldalán levő két fél oldalfelülete két különböző információ, vagy két különböző információ részinformációinak, előnyösen a forgástengely (1) mindkét oldalán levő négy fél oldalfelületük információ, vagy információ részinformációinak hordozására alkalmasan van kialakítva.
A találmány tárgya mozaikelemek mozaik rendszerű információmegjelenítő berendezésekhez, különösen kétoldali információ megjelenítésére, amely mozaikelemek házban egymás mellett, vagy egymás felett elforgathatóan elrendezett hasábok vagy lemezek, továbbá a mozaikelemek információt, vagy részinformációt hordozó oldalfelületei a jelmegjelenítő felületre beforgathatóan, illetve a jelmegjelenítő felületről kiforgathatóan vannak kialakítva, míg a mozaikelemek részinformációt hordozó oldalfelületei egységes információt megjelenítő jelmegjelenítő táblát képeznek.
Mint ismeretes, az állandó vagy legalábbis hoszszabb időn keresztül történő megjelenítést igénylő információk, például hirdetmények, reklámok kijelzésére még ma is elteijedten használják a plakátokat. Ezeken a szükségnek megfelelően kép, szöveg vagy a kettő kombinációja kerül kijelzésre. Hátránya ennek a módszernek, hogy a plakátok elhelyezésére rendelkezésre álló felület viszonylag kevés, és így az elhelyezhető információ mennyiségét nem lehet tetszés szerint növelni.
Az említett hiányosság kiküszöbölésére olyan megoldást alkalmaztak, amely szerint a plakátok felragasztására alkalmas táblát függőleges irányú, háromszög alakú, egymással érintkező bevágásokkal látták el, és a bevágások egyik oldalára az egyik információ megfelelő részletét rakták fel oly módon, hogy például derékszögű háromszög bevágások esetén a tablót 45°-os szögből nézve a tablón levő egyik teljes információ, míg a tablót a másik oldalról 45°-os szögből nézve a másik teljes információ volt látható. Ez ugyan kétszeresére növelte a megjeleníthető információk számát, azonban középről, ahonnan általában szokásos az információ olvasása, zavaros a megjelenítés, az elhelyezés bonyolultabbá vált és megnőttek az előállítási költségek is.
Egy másik megoldásnál az információk kijelzésére alkalmas tablót egy irányban, például vízszintesen vagy függőlegesen részekre osztották, és minden részt a saját tengelye körül elforgathatóvá tettek. így az egyes részek két oldalára két különböző részinformációt felvive, a részek egyidejű 180°-os elforgatásával egymás után két információ volt megjeleníthető.
Ennek a módszernek a továbbfejlesztéseképpen olyan tablót is készítettek, ahol az egyes részek egyenlőoldalú háromszög keresztmetszetű hasáb egy-egy oldalát képezték, és ha a hasábokat tengelyeik körül 120°onként egyidejűleg elforgatták, azaz a hasábnak mindig egy másik oldalát forgatták be a tabló síkjába, akkor három különböző információ egymás utáni megjelenítésére nyílt lehetőség. Ilyen információmegjelenítő tablót ismertet például az US 4,638,580 számú szabadalmi leírás.
A további ismert megoldások legnagyobb része az egyenlő oldalú háromszög keresztmetszetű hasábból kindulva kísérelte meg a megjeleníthető információk számát növelni. Az egyik ismert megoldás, amelyet a HU 206 165 számú szabadalmi leírás ismertet, a hasáb oldalain, az oldallapok középvonalai körül csapágyazott billenőlemezeket alkalmazott, és így - az egymásra ráfordítható billenőlemezek számától függően - megkétszerezi, megháromszorozza stb. a kijelezhető információk számát. Ez a megoldás rendkívül bonyolult, igen költséges vezérlést igényel, és ezért nem gazdaságos.
Egy másik megoldásnál, amelyet például a HU 214 165 számú szabadalmi leírás ismertet, a hasábok élei mint tengely körül elforgatható lapok hordozzák az információt. Ezeknek a lapoknak mindkét oldalán lehet információt elhelyezni, és a lapokat a hasáb egyik oldaláról 300°-os elforgatással az elforgatási tengellyel szomszédos másik hasáboldalra átforgatni. A három lap összesen hat információt jeleníthet meg, és az ismertetett megoldás szerint mechanikusan, kényszerpályával történik az átforgatás. Ez a megoldás is bonyolult, a kényszerpálya igen pontos megmunkálást kíván, ezért ez sem gazdaságos.
Mindezek a megoldások, az elsőként említett sík hirdetőtáblák kivételével nem alkalmasak arra, hogy mindkét oldalukat felhasználják információ közlésére. Ez csak úgy lehetséges, ha két egymástól független, egymásnak hátat fordító berendezést alkalmaznak, ami a költségek megkétszereződését is jelenti. Az információk körkörös (panoráma) kijelzését eddig a legegyszerűbben az információhordozó tábla (háromoldalú vagy többoldalú hasáb) függőleges tengely körüli körbeforgatásával érték el. Ez a megoldás egyszerű ugyan, de a kijelezhető információk számát az információhordozó oldalszáma határozza meg.
A találmány célja a fenti berendezések előnyeinek megtartása mellett azok hátrányainak csökkentése, illetve kiküszöbölése, és egy olyan információmegjelenítő berendezés kidolgozása, amely egyetlen berendezés segítségével két oldalon két különböző, vagy egy oldalon négy különböző információ kijelzését teszi lehetővé.
A találmány alapja az a felismerés, hogy ha rombusz keresztmetszetű hasábokat úgy helyezünk egymás
HU 219 945 Β mellé, hogy két-két egymással párhuzamos oldaluk síkot alkosson, és a hasábokat saját tengelyük körül úgy forgatjuk át, hogy a másik két hasáboldaluk képezzen síkot, akkor a négy hasáboldalból alkotott négy sík négy különböző információ kijelzésére válik alkalmassá, amelyek közül kettő az egyik oldalon, a másik kettő a másik oldalon jeleníthető meg. A teljes információhordozó időnkénti átforgatásával a két-két információ oldalt cserél, és így mindkét oldalon megjeleníthető mind a négy információ. Felismertük továbbá, hogy a rombuszok kisebbik átlója a szerkezet adta lehetőségektől függően csaknem zérusra és így az információhordozó lemez vastagságára csökkenthető.
Felismertük továbbá, hogy ha elegendő az információt az információhordozónak kizárólag az egyik oldalán megjeleníteni, akkor a mozaikelemek megfelelő kialakítása esetén a mozaikelemek 360°-os elforgatásával mind a négy hasáboldal megjeleníthető az egyik oldalon, és így egy oldalon négy információ jelezhető ki.
Felismertük azt is, hogy ez az információhordozó az eddig ismert megoldásoknál is felhasználható, és ezzel ezek egyrészt egyszerűsödnek, másrészt növekszik a kijelezhető információk száma. Például az információhordozó körbeforgatásával mind a négy információ sík táblán látható egymás után a tér minden részén stb.
A találmány egyik változatának az a lényege, hogy a mozaikelemek olyan egymással párhuzamos, keresztmetszetükre merőleges szimmetriatengelyük mint forgástengely körül elforgatható rombusz keresztmetszetű hasábok, amely hasábok forgástengelyeinek egymástól való távolsága megegyezik a mozaikelemek rombusz keresztmetszetének oldalhosszával, továbbá a hasábok keresztmetszetének legalább két, egymással hegyesszöget bezáró oldala két különböző információnak, illetve két különböző információ részinformációjának hordozására alkalmas felület, előnyösen mind a négy oldala információt, illetve információ részinformációját hordozó felület.
A találmány másik változatának az a lényege, hogy a mozaikelemek olyan egymással párhuzamos középvonaluk mint forgástengely körül elforgatható lemezek, amely lemezek forgástengelyei egymástól akkora távolságra vannak, mint a mozaikelemek forgástengelyre merőleges oldalhosszának a fele, továbbá a lemezeknek a forgástengely egyik oldalán levő két fél oldalfelülete két különböző információ, vagy két különböző információ részinformációinak, előnyösen a forgástengely mindkét oldalán levő négy fél oldalfelületük információ, vagy információ részinformációinak hordozására alkalmasan van kialakítva.
A találmányt részletesebben az ábrákon bemutatott kiviteli példák segítségével ismertetjük, az 1. ábra a találmány egy kiviteli példája szerinti szomszédos mozaikelemek forgástengelyükre merőleges keresztmetszetét szemlélteti a mozaikelemek egyik elforgatott helyzetében, a 2. ábrán az 1. ábra szerinti mozaikelemek elforgatás közbeni középső helyzetben és a 3. ábrán az 1. ábra szerinti mozaikelemek a másik elforgatott helyzetben láthatók, a 4. ábra a találmány egy másik kiviteli példája szerinti szomszédos mozaikelemek forgástengelyükre merőleges keresztmetszetét mutatja be, az 5. ábra a találmány másik változata szerinti mozaikelemekből összeállított átforgatható táblát szemléltet, míg a 6-10. ábrán a találmány másik változata szerinti egyoldalas kijelzésű, négy információ kijelzésére alkalmas mozaikelemek négy helyzete látható forgástengelyre merőleges keresztmetszetben.
Az 1-3. ábrákon három különböző helyzetben szemléltetett, egymás mellett, vagy egymás felett, az ábrák síkjára, merőleges szimmetriatengelyük mint 1 forgástengely körül elforgathatóan kialakított rombusz keresztmetszetű, hasáb alakú mozaikelemek részinformációt hordozó oldalfelületei a jelmegjelenítő felületre beforgathatóan, illetve a jelmegjelenítő felületről kiforgathatóan vannak kialakítva. A szomszédos mozaikelemek részinformációt hordozó oldalfelületeinek sorozata egységes információt megjelenítő jelmegjelenítő táblát képez. Nincs akadálya annak sem, hogy - különösen kisszámú, például két mozaikelem esetén - a mozaikelemek oldalai önálló információt jelenítsenek meg.
A mozaikelemek keresztmetszetének két, egymással hegyesszöget bezáró oldalán két olyan különböző információ, illetve két különböző információ részinformációja van elhelyezve, amely a mozaikelemnek egyik véghelyzetből a másik véghelyzetbe való átforgatása során ugyanazon az oldalon megjeleníthető. Ugyanez egyidejűleg a másik két, egymással hegyesszöget bezáró oldalon is elvégezhető, a szükségletnek megfelelően ugyanaz a két információ vagy további két információrészlet megjelenítésével. Két szomszédos mozaikelem 1 forgástengelye egymástól akkora távolságra van, mint a mozaikelem rombusz keresztmetszetének oldalhoszsza. Ebben az esetben a két véghelyzetben a mozaikelemek két egymással párhuzamos oldalukkal egymáson felfekszenek, míg másik két párhuzamos oldaluk két összefüggő kijelző felületet alkot.
Az a feltétel, hogy a mozaikelemek egymás mellett egyik véghelyzetből a másik véghelyzetbe át tudjanak fordulni, úgy teljesíthető, hogy a rombusz keresztmetszet két szomszédos oldala közti hegyesszöget legfeljebb 60°-ra választjuk. Ebben az esetben a megjelenítő berendezésben levő összes mozaikelem egyszerre fordítható át, és a két véghelyzet közti középhelyzetben a szomszédos mozaikelemek közötti rés elméletileg nulla, gyakorlatilag csupán a biztonságos átforduláshoz szükséges rés található meg. Ha az átforgatás kizárólag hullámszerűen, az egyik végről kiindulva, a szomszédos mozaikelemek időben eltolt indításával történik, akkor a rombusz keresztmetszet hegyesszöge meghaladhatja a 60°-ot, de ebben az esetben az egyidejű forgatásra nem lehet áttérni.
A mozaikelemek rombusz keresztmetszetének két, egymással hegyesszöget bezáró oldala közti szög alsó határértéke 0°. Gyakorlatilag célszerű szilárdsági szempontból bizonyos vastagság megtartása, mert ezzel le3
HU 219 945 Β hét a megjelenítő felület teljes sima sík felületét biztosítani. Ez a megoldás látható a 4. ábrán. Ha viszont az előbb említett alsó határértéket akarjuk megvalósítani, akkor a találmány olyan változatához jutunk, amelynél a rombusz keresztmetszet elméletileg vonallá, gyakorlatilag meghatározott vastagságú lemez téglalap keresztmetszetévé alakul át. Ezt szemléltettük az 5. ábrán. Miután véghelyzetekben a rombusz keresztmetszet oldalainak egymáson való felfekvése miatt az 1 tengelyek távolsága nem csökkenthető, ahogyan csökken a rombusz keresztmetszet szomszédos oldalai között a 60°os szög és közelíti meg a 0°-ot, úgy nő az átfordulás során a két szomszédos mozaikelem közti rés, és így a tábla egyre jobban „átlátható”-vá válik.
Az 2. ábrán szemléltetett középhelyzetben látható, hogy a szélső mozaikelemeknek az a két oldala, amely átfordulás közben középhelyzetben a berendezés széle felé esik, az egyik jelmegjelenítő felületen, mint szélső elem részinformációt jelez ki, míg átfordulás után a másik jelmegjelenítő felületen válik láthatóvá és oda nem illő kijelzéssel zavarja az éppen megjelenített információt. A többi mozaikelem azonos oldalai szintén átkerülnek a jelmegjelenítő felületről az azzal szemben levő másik jelmegjelenítő felületre, azonban nem válnak láthatóvá, mert a szomszédos mozaikelem felfekszik rajtuk és eltakarja őket. Ezért a szélső mozaikelemeknek azt a részét, amely nem az adott felületre szóló információt tartalmaz, le kell takarni. A letakarás tetszőleges módon történhet, példaképpen egy egyszerű szerkezetet ismertetünk.
A letakarás a példa szerint egy olyan 2 takarólappal történhet, amely 2 takarólap egyrészt a rombusz keresztmetszetű mozaiklemez két, egymással tompaszöget bezáró, a berendezés széle felé eső oldalának közös éléhez, másrészt a berendezés 3 házának belső burkolatához illeszkedik. (A 3 háznak csak a két oldalrészét ábrázoltuk vázlatosan, az alsó és felső rész, ahol az 1 forgástengelyek csapágyazva vannak és forgatásuk vezérlése történik, nem tárgya a találmánynak.) A 2 takarólap a mozaikelemek egyik véghelyzetében az egyik jelmegjelenítő felületbe, másik véghelyzetében a másik jelmegjelenítő felületbe esik, és a két véghelyzet között önmagával párhuzamosan mozdul el. Miután a két oldallap közös éle a két véghelyzet között egy olyan képzeletbeli hengerpalást felületen mozdul el, amelynek tengelye a szélső mozaikelem 1 forgástengelye és henger keresztmetszetének sugara a rombusz kisebbik átlójának a fele, a berendezés 3 házának oldalsó burkolata ugyancsak ekkora sugarú belső hengerfelület lehet. Ha a mozaikelem a másik változat szerinti lemez, akkor a 2 takarólap nem mozdul el, és egyszer az egyik oldalára, egyszer a másik oldalára fordul rá a mozaikelem.
Amint említettük, a két jelmegjelenítő felületen kétkét egymástól független, információrészletekből összeállított információ jeleníthető meg, és az egyik jelmegjelenítő felületen levő információ - álló tábla esetén nem vihető át a másik jelmegjelenítő felületre. Ennek az az oka, hogy a több részinformációból összeállított információ a hátsó felületre való átforgatás után összekeveredik, mert a balról jobbra haladva sorszámozott hasábok a másik oldalon jobbról balra haladva jelennek meg ugyanabban a sorrendben, azaz az információrészletek nem illeszkednek egymáshoz.
Ebben az esetben a négy információnak mindkét oldalon való megjelentetése - önmagában véve ismert módon - csak úgy lehetséges, hogy az egész táblát a táblának az 1 forgástengelyekkel párhuzamos szimmetriatengelye körül forgatjuk. Célszerű a forgatást folyamatosan végezni, és így elérhető, hogy minden információ bizonyos fordulat alatt körkörösen minden oldalról láthatóvá válik.
Ha nem szükséges az információ két oldalon való megjelentetése, akkor van mód arra, hogy az alábbiakban meghatározott feltételek mellett a találmány szerinti mozaikelemekkel mind a négy információt egy oldalon jelenítsük meg. Ehhez arra van szükség, hogy a mozaikelemek olyan távolságra legyenek egymástól, hogy 360°-ot el tudjanak fordulni. Miután a mozaikelemek egymástól való távolságát az információ minőségének romlása nélkül nem lehet növelni, ez csak úgy érhető el, ha a mozaikelemek vékony lemezből és/vagy legalább részben rugalmas anyagból készülnek.
Az említett feltételek mellett az átforgatás a következőképpen végezhető el. Kiinduló állapotban a mozaikelemek a 6. ábrán szemléltetett helyzetet foglalják el. Ebből az A információt kijelző helyzetből az óramutató járásának irányába átforgatva a mozaiklemezeket, megjelenik a B információ (7. ábra). A harmadik helyzetet (9. ábra) úgy érjük el, hogy első lépésben minden második mozaikelemet az óramutató járásával ellentétes irányba forgatjuk 90°-kal (ezt a közbenső állapotot szemlélteti a 8. ábra), majd továbbforgatjuk az óramutató járásával ellentétes irányban 270°-kal a harmadik helyzetbe, ahol a harmadik, C információ kerül kijelzésre. A második, negyedik stb. mozaikelemet elvileg nem kell megmozdítani, csupán annak érdekében célszerű néhány fokkal (de lehet 90°-kal is) az óramutató járásának irányába billenteni, hogy a 9. ábra szerinti helyzetet biztonsággal érje el. A forgatás sebességét célszerű úgy megválasztani, hogy ezt a helyzetet a mozaikelemek ugyanannyi idő alatt érjék el, amennyi az első helyzetből a második helyzetbe történő 180°-os átforduláshoz szükséges. Ebből a helyzetből ugyanazzal a művelettel érjük el a negyedik helyzetet (10. ábra) és a negyedik D információ kijelzését, mint az első helyzetből a másodikat, míg a negyedik helyzetből az elsőt ugyanúgy, mint másodikból a harmadikat.
Mindegyik helyzetben van egy-egy szélső mozaikelem, amelynek mindkét féloldala látható lenne, ezért nem kijelzendő felület is láthatóvá válna. Ilyen például az A információt kijelző első helyzetben a D részinformáció. Ezeknek a „kakukktojását jelentő felületrészeknek a letakarása itt is végezhető a már leírt 2 takarólap segítségével, azonban az előzőekben említett harmadik helyzet eléréséhez, miután a mozaikelem teljesen átfordul, a 2 takarólapot az elfordíthatóság érdekében el kell mozdítani. Ez úgy történhet, hogy a második és harmadik helyzet, valamint a negyedik és az első helyzet közti forgatás során a 2 takarólapot a saját síkjában kifelé elcsúsztatjuk a 3 ház erre a célra kialakított 5 résébe
HU 219 945 Β úgy, hogy véghelyzetében a szélső mozaikelem átfordulását ne akadályozza, és amikor a mozaikelem elhagyta a 2 takarólap síkját, a 2 takarólapot visszacsúsztatjuk az eredeti helyére.
Előfordulhat olyan igény is, hogy a mozaikelemeken különböző információk jelenjenek meg. Például ha a mozaikelemek lapok, akkor két mozaikelem esetén a mozaikelemek egyik oldalán, a forgástengelytől elválasztva két, a másik oldalán ugyancsak a forgástengelytől elválasztva másik két információ van elhelyezve. A két mozaikelemen így összesen nyolc különböző információ kerül elhelyezésre. Ilyenkor nincs szükség takarásra sem. Oldalanként egyidőben három-három információ látható. A már említett 360°-os elfordulást biztosítva, az egyik jelmegjelenítő felületen kijelzett információ átvihető a másik oldalra is, és így álló tábla esetén is megjeleníthető mind a nyolc információ mind a két oldalon.

Claims (8)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Mozaikelemek mozaik rendszerű információmegjelenítő berendezésekhez, különösen kétoldali információ megjelenítésére, amely mozaikelemek házban egymás mellett, vagy egymás felett, elforgathatóan elrendezett hasábok vagy lemezek, a mozaikelemek információt vagy részinformációt hordozó oldalfelületei a jelmegjelenítő felületre beforgathatóan, illetve a jelmegjelenítő felületről kiforgathatóan vannak kialakítva, a mozaikelemek részinformációt hordozó oldalfelületei egységes információt megjelenítő jelmegjelenítő táblát képeznek, azzal jellemezve, hogy a mozaikelemek olyan egymással párhuzamos, keresztmetszetükre merőleges szimmetriatengelyük mint forgástengely (1) körül elforgatható rombusz keresztmetszetű hasábok, amely hasábok forgástengelyeinek (1) egymástól való távolsága megegyezik a mozaikelemek rombusz keresztmetszetének oldalhosszával, továbbá a hasábok keresztmetszetének legalább két, egymással hegyesszöget bezáró oldala két különböző információnak, illetve két különböző információ részinformációjának hordozására alkalmas felület, előnyösen mind a négy oldala információt, illetve információ részinformációját hordozó felület.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti mozaikelemek, azzal jellemezve, hogy a hasábok keresztmetszetének két, egymással hegyesszöget bezáró oldala közti szög legfeljebb 60°, míg a szög alsó határértéke 0°.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti mozaikelemek, azzal jellemezve, hogy a két szélső, rombusz keresztmetszetű mozaikelem két, egymással tompaszöget bezáró, a berendezés széle felé eső oldalának közös éléhez olyan takarólap (2) illeszkedik, amely takarólap (2) a mozaikelemek egyik véghelyzetében az egyik jelmegjelenítő felületbe, másik véghelyzetében a másik jelmegjelenítő felületbe esik, és a két véghelyzet között önmagával párhuzamosan elmozgathatóan van kialakítva.
  4. 4. Mozaikelemek mozaik rendszerű információmegjelenítő berendezésekhez, különösen kétoldali információ megjelenítésére, amely mozaikelemek házban egymás mellett, vagy egymás felett elforgathatóan elrendezett hasábok vagy lemezek, továbbá a mozaikelemek információt vagy részinformációt hordozó oldalfelületei a jelmegjelenítő felületre beforgathatóan, illetve a jelmegjelenítő felületről kiforgathatóan vannak kialakítva, a mozaikelemek részinformációt hordozó oldalfelületei egységes információt megjelenítő jelmegjelenítő táblát képeznek, azzal jellemezve, hogy a mozaikelemek olyan egymással párhuzamos középvonaluk mint forgástengely (1) körül elforgatható lemezek, amely lemezek forgástengelyei (1) egymástól akkora távolságra vannak, mint a mozaikéleinek forgástengelyre (1) merőleges oldalhosszának a fele, továbbá a lemezeknek a forgástengely (1) egyik oldalán levő két fél oldalfelülete két különböző információ, vagy két különböző információ részinformációinak, előnyösen a forgástengely (1) mindkét oldalán levő négy fél oldalfelületük információ, vagy információ részinformációinak hordozására alkalmasan van kialakítva.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti mozaikelemek, azzal jellemezve, hogy a két szélső, lemez alakú mozaikelem forgástengelyéhez (1), a berendezés széle felé eső oldalán rögzített helyzetű, a jelmegjelenítő felületekkel párhuzamos takarólap (2) illeszkedik.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti mozaikelemek, azzal jellemezve, hogy a takarólapok (2) a saját síkjukban kifelé elcsúsztathatóan és befelé visszacsúsztathatóan vannak kialakítva.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti mozaikelemek, azzal jellemezve, hogy a mozaikelemekből összeállított információmegjelenítő berendezés a mozaikelemek forgástengelyeivel (1) párhuzamos középvonala mint tengely (4) körül elforgathatóan van kialakítva.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti mozaikelemek, azzal jellemezve, hogy a hasáb alakú térelem oldalfalait képező, mozaikelemekből összeállított információmegjelenítő berendezések a hasáb alakú térelem mozaikelemek forgástengelyeivel (1) párhuzamos középvonala körül elforgathatóan vannak kialakítva.
HU9600740A 1996-03-25 1996-03-25 Mozaikelemek mozaik rendszerű információ megjelenítő berendezésekhez, különösen kétoldali információ megjelenítésére HU219945B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9600740A HU219945B (hu) 1996-03-25 1996-03-25 Mozaikelemek mozaik rendszerű információ megjelenítő berendezésekhez, különösen kétoldali információ megjelenítésére

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9600740A HU219945B (hu) 1996-03-25 1996-03-25 Mozaikelemek mozaik rendszerű információ megjelenítő berendezésekhez, különösen kétoldali információ megjelenítésére

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9600740D0 HU9600740D0 (en) 1996-05-28
HUP9600740A1 HUP9600740A1 (hu) 1998-03-02
HU219945B true HU219945B (hu) 2001-09-28

Family

ID=89993828

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9600740A HU219945B (hu) 1996-03-25 1996-03-25 Mozaikelemek mozaik rendszerű információ megjelenítő berendezésekhez, különösen kétoldali információ megjelenítésére

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU219945B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HU9600740D0 (en) 1996-05-28
HUP9600740A1 (hu) 1998-03-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6286873B1 (en) Visual display device with continuous animation
CN101573651B (zh) 视野角控制用液晶面板和显示装置
IT8022950A0 (it) Visualizzatore girevole per la visualizzazione di dati disposti secondo due orientazioni diverse.
CA2281437A1 (en) Additive color electric paper without registration or alignment of individual elements
US5943033A (en) Display device
AU2001266624A1 (en) Variable image-displaying member
CN100570673C (zh) 六面翻转广告牌单元和广告牌及其画面翻转的方法
HU219945B (hu) Mozaikelemek mozaik rendszerű információ megjelenítő berendezésekhez, különösen kétoldali információ megjelenítésére
SI9800044A (sl) Naprava, ki omogoča videnje slike z vseh strani
US6381887B1 (en) Integral lenticular picture box presenting six lenticular images
US3842523A (en) Variable picture device
US6493972B1 (en) Integral lenticular picture box
JP2000039856A5 (hu)
US6178675B1 (en) Display device for images
US4002401A (en) Multiple pattern display device
US3333357A (en) Transparency with orientation means
US4781381A (en) Stacked sheets with code bits forming composite image
AU2001230503A1 (en) Multi-layer three-dimensional display
EP0504640A2 (en) Device for the formation and replacement of messages in panels with rotary prisms
EP0244468B1 (en) Signal display element for the display of more than two informations for signal displays with electromagnetically excited magnetic tilting plates
CN214258740U (zh) 视觉传达设计用全方位展示装置
JPS59136780A (ja) 表示装置
GB2257811A (en) Display system.
GB2376790A (en) Multi-faceted rotating display apparatus.
JPH0439090B2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee