HU219193B - Eljárás változó rajzolatok nyomtatására, több színű szitanyomással - Google Patents

Eljárás változó rajzolatok nyomtatására, több színű szitanyomással Download PDF

Info

Publication number
HU219193B
HU219193B HU9800169A HUP9800169A HU219193B HU 219193 B HU219193 B HU 219193B HU 9800169 A HU9800169 A HU 9800169A HU P9800169 A HUP9800169 A HU P9800169A HU 219193 B HU219193 B HU 219193B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
label
printing
designs
screen
print
Prior art date
Application number
HU9800169A
Other languages
English (en)
Inventor
Gábor Sajtos
Original Assignee
Gábor Sajtos
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gábor Sajtos filed Critical Gábor Sajtos
Priority to HU9800169A priority Critical patent/HU219193B/hu
Publication of HU9800169D0 publication Critical patent/HU9800169D0/hu
Publication of HUP9800169A1 publication Critical patent/HUP9800169A1/hu
Publication of HU219193B publication Critical patent/HU219193B/hu

Links

Landscapes

  • Printing Methods (AREA)
  • Screen Printers (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás változó rajzolatok nyomtatásáralenyomathordozó felületre, többszínű szitanyomással. Az egyes címkéknyomtatását úgy végzik, hogy előre megtervezett rajzolatokhozmérethelyes leosztásban fotofóliát vagy fotofóliákat készítenek.Ezután a fotofólia vagy a fotofóliák segítségével a színenkéntirétegnek megfelelő számú szitát készítenek. A találmány lényege, hogyaz állandó rajzolatokat figyelembe véve meghatározzák a címkénkéntváltozó rajzolatok megkülönböztető pozicionális rajzolati jellemzőit.Ezután ezen adatokat figyelembe véve készítenek egy nyomtatásiszámítógépprogramot a nyomtatás vezérlésére. Ezt követően előbb acímkénként változó rajzolatokat nyomtatják a nyomtatóval, majd ismertmódon az elkészített szita vagy sziták segítségével az állandórajzolatokat viszik fel a lenyomathordozó felületre. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás változó rajzolatok nyomtatására, többszínű szitanyomás alkalmazása mellett. A szitanyomásnál a lenyomatnak van vastagsága, mely ujjheggyel érzékelhető.
A szitanyomásos nyomás alkalmazása különböző ruházati termékekre egy általános gyakorlat. A legegyszerűbb ruházati termék például egy póló. Ezt a pólót az eljárás során egy sík felületre helyezik. A pólóra egy selyemszitát pozícionálnak, majd a selyemszitán festéket nyomnak át a pólóra egy festéknyomó hengerrel, vagy még gumihengerrel (például a nedves másolatot) végigsimítják. Amikor több különböző színt kell a pólóra nyomtatni, több selyemszitát alkalmaznak. Minden egyes selyemszitánál egy-egy más szint alkalmaznak. Azonban minden egyes későbbi színt összhangba kell hozni a nyomtatni kívánt mintával, hogy kielégítő végterméket kapjanak.
A nyomtatógépek képesek a többszínű szitákhoz alkalmazkodni, ugyanakkor fenntartják a pólók jellegzetes egyéni sajátságait. A jelenleg alkalmazott gépeknél a pólót el kell helyezni a festéknyomó szita és a tárgyasztal közé. Tehát egy egyszerű anyagréteg van a tárgyasztal és a selyemszita között. Közvetlenül a póló tárgyasztalra történő felhelyezése előtt egy vékony kötőréteget visznek fel a tárgyasztalra, hogy az rögzítse a pólót a nyomtatás alatt. Ez a kötőréteg nemcsak a póló mozgását akadályozza meg, de a festék elmaszatolódását is meggátolja. A többszínű selyemszita eredménye a többszínű mintázat a pólón, ami alkalmazkodik a sajátos beállításhoz, vagyis nincs színhiány, nincs színátfedés és nincs felesleges folt a pólón. A többszínű szitanyomásnál minden egyes szín nyomtatásánál egy-egy külön szitát alkalmaznak. A különböző színű sziták pontos beállítását egy szitabeállító keret biztosítja.
Az US 4,708,057 számú szabadalmi leírás egy tárgyasztalt ismertet, mely kapcsolódik egy szitanyomó berendezéshez. A tárgyasztalnak ablakai vannak. Az ablakok átengedik a háttérfényt és átengedik a ruházati anyagon a fényt, hogy el tudják látni a mintázat pozicionálásával és nyilvántartásával kapcsolatos feladatokat. A ruházati termék egyik oldalán (például a felső oldalán) nyilvántartásba kell venni azt a mintázatot, amit a ruházat másik oldalára kell nyomtatni. A tárgyasztal ablaka készülhet plexiből, átlátszó vagy áttetsző anyagokból, amelyeknek az áteresztőképessége elegendően nagy. A fényforrások közvetlenül a tárgyasztal ablakai alatt vannak elhelyezve, hogy kiemeljék a háttérvilágítás hatását, hogy a ruházatra nyomtatandó mintázat nyilvántartása még pontosabb legyen.
Az US 4,606,268 számú szabadalmi leírás többállomásos, többszínű szitanyomásos berendezést, valamint egy eljárást ismertet a berendezés alkalmazására. A többszínű és több állomással rendelkező szitanyomoknál az első kiviteli alaknak több szitája van. Ezek körkörösen vannak szerelve egy másik kiviteli alakkal, melynek munkadarabokat támasztó nyugvópadjai vannak. A találmány szerint az eljárás lényege, hogy a szitázásra váró alkatrészek berakásához és kiszedéséhez csak egyetlen operátorra van szükség.
Az US 4,224,358 számú szabadalmi leírás egy elrendezést és egy eljárást ismertet, melynél egy színes emblémát visznek fel egy pólóra vagy más ruházati termékre. Az elrendezésnek egy közvetítőfelülete, több színes vonala és utasításai vannak az eljárás végrehajtására. Ezen elrendezésnek a találmány szerint kiemelt üzenete és egy sajátos rajza van. A speciális üzenet a tükörképe az említett üzenetnek, melyet rögzítőtinta valósít meg, amely a pólóra lesz felvive, amikor egy fűtőkészüléket alkalmaznak a közvetítőfelület ellentétes oldalán. Egy alternatív megoldásban az átvitel megvalósítható nyomás alkalmazásával is. Az elrendezésnél, ha színes emblémát viszünk fel a pólóra, sok különböző színű vonalra van szükség, melyek hő hatására átvihető anyagból, például viaszból vannak kialakítva.
Az előbbiekben felsorolt három szitanyomásos eljárást ismertető amerikai szabadalmak mindegyikének az a hiányossága, hogy nem alkalmasak a nagy sorozatban gyártott címkék címkénként változó rajzolattal, például változó sorszámmal történő ellátására.
Különböző alapanyagú öntapadós címkék gyártásánál felmerült egy olyan igény, hogy az igen nagy sorozatban gyártott tájékoztató-, védjegy- vagy záijegycimkéknél az állandó rajzolatok mellett címkénként változó rajzolatot is tartalmazzon. Ez lehet például változó ábra, karaktersor, sorszám vagy vonalkód.
Ezt az újabb feladatot az ismert szitanyomásos technológiával nem lehet megoldani, mert minden egyes változó rajzolat nyomtatására egy-egy külön szitát kellene alkalmazni. Ez gazdaságilag és gyakorlatilag is megvalósíthatatlan.
A találmánnyal célunk egy olyan eljárás kidolgozása, amelynél lehetőség van arra, hogy egy adott címkén az állandó rajzolatok mellett a címkénként változó rajzolatot is a címkére lehessen nyomtatni.
A találmánnyal megoldandó feladatot tehát abban fogalmazhatjuk meg, hogy egy olyan eljárást kell kidolgozni, amely egy adott címkénél az állandó rajzolatok mellett a címkénként változó rajzolat kinyomtatását is lehetővé teszi.
A változó rajzolat lehet egy emelkedő számsor vagy az emelkedő számsornak megfelelően változó vonalkód, vagy bármilyen változó rajzolat (kép vagy más grafikai elem).
A találmány alapja az a felismerés, hogy a feladat egyszerűen megoldható úgy, ha a szitanyomásos technológiát egy számítógép-vezérelt nyomtatással kombináljuk.
Mint látni fogjuk, ez az intézkedés viszonylagos egyszerűsége ellenére teljesíti a fentiekben említett összetett követelmények egyidejű kielégítését.
A találmány tehát eljárás változó rajzolatok nyomtatására lenyomathordozó felületre, többszínű szitanyomással. Az eljárás során az egyes címkék előre megtervezett rajzolataihoz mérethelyes leosztásban fotofóliát vagy -fóliákat készítünk. Ezután a fotofólia vagy fotofóliák segítségével a színenkénti rétegeknek megfelelő számú szitát készítünk.
Címkék készítésénél több szita használatakor fokozottan ügyelni kell azok pozicionálására, hogy a kívánt színek a címkén megfelelő helyre kerüljenek.
HU 219 193 Β
A gyártani kívánt termék, esetünkben a címkék alapanyagát tekintve szitanyomtatás alkalmazásánál leggyakrabban a papír kerül alkalmazásra, mellette szóba jöhetnek a különböző műanyagok, így például akril, vinil, illetve ezek öntapadós változatai.
A továbbfejlesztés, vagyis a találmány lényege abban van, hogy az állandó rajzolatokat figyelembe véve meghatározzuk a címkénként változó rajzolatok megkülönböztető pozicionálási és rajzolat! jellemzőit. Majd ezen adatok felhasználásával készítünk egy nyomtatási számítógépprogramot a nyomtató vezérlésére. A találmány szerint előbb a címkénként változó rajzolatokat nyomtatjuk nyomtatóval a lenyomathordozó felületre, ezután ismert módon az elkészített szita vagy sziták segítségével az állandó rajzolatokat visszük fel a lenyomathordozó felületre.
A gyártani kívánt címke alapanyagát figyelembe véve bármilyen számítógép-vezérelt nyomtatóberendezést használhatunk.
A nyomtatásnál lényeges, hogy a lenyomathordozó felületen még ne legyen szitanyomat. Mint a leírás bevezetőjében már említettük, a szitanyomatoknak ujjheggyel (tapintható) érzékelhető vastagsága van. Ez a lenyomatvastagság egyrészt megemelné a nyomtatófejet, tehát az nem tudna jól felfeküdni a lenyomathordozó felületre, másrészt koptatná a nyomtatófejet, tehát hátrányos lenne a lenyomatkészítés szempontjából. Éppen ezért először a változó rajzolatot kell a lenyomathordozó felületre nyomtatni.
A találmány értelmében célszerű, ha a változó rajzolatok lenyomatára egy szitaablakon keresztül védőlakk réteget viszünk fel a lenyomathordozó felületre.
A címkén a rajzolat tehát kétféle: lehetnek állandó rajzolatok, melyet hagyományos szitanyomással viszünk fel a lenyomathordozó felületre, és lehetnek változó rajzolatok, melyet célszerűen a találmány szerinti eljárással lehet a lenyomathordozó felületre felvinni.
A találmányt rajzra való hivatkozással is ismertetjük, egy Α/4-es példalenyomatterv alapján.
Az 1. ábra a számozott céges címkét, a 2. ábra a címke változó és a címke állandó rajzolatait mutatja, a 3. ábra a már elkészült végterméket, az Α/4-es lenyomatterv utolsó sorát, azaz az utolsó három darab kész, sorszámozott céges címkét szemlélteti.
Az 1. ábrán hat címke látható. A címkén látható a cégtulajdonos neve (számozott céges címke), a cég védjegye, mely általában valamilyen grafikai ábra, vagyis ábrás védjegy. Ezeken kívül megtalálható rajtuk egyegy címkénként változó rajzolat, mely helyek szaggatott vonallal vannak körülhatárolva. Ezek a változó rajzolatok jelen esetben változó sorszámvégződések, vagyis a 001,002, 003,..., 005, és végül a 006.
A 2. ábra a) sorában három sorszám, a 010, a 011 és a 012 látható. Ezeken csak ezt a három változó sorszámot tüntettük fel, hogy ezeket külön is kiemeljük. A nyomtatóval előbb ezeket nyomtatjuk a címkére.
A 2. ábra b) sorában három védjeggyel ellátott céges címke látható, de ezekről a sorszámok még hiányoznak. Ezek tehát külön az állandó rajzolatokat szemléltetik. Ezeket ismert módon szitanyomással visszük fel a lenyomathordozó felületre.
A 2. ábra c) sorában három teljesen üres címke látható, melyen a sorszámok helyei szaggatott vonallal vannak körülhatárolva. Ezek azok a szitaablakok, melyeken keresztül színtelen lakkot viszünk fel a változó sorszámokra azért, hogy azok felületi minősége azonos legyen a szitanyomással felvitt festék vagy több szín alkalmazása esetén a festékek (lakk) minőségével.
A 3. ábra a már kész számozott céges címke utolsó sorát (az utolsó három céges címkét) szemlélteti (vagyis a 028, a 029 és a 030 változó sorszámokat).
A találmány szerint tehát legelőbb meghatározzuk a változó rajzolatok megkülönböztető jellemzőit úgy, hogy a címkén az állandó rajzolatok pozícióit figyelembe vesszük. A megkülönböztető jellemzőket mind a pozicionálási paraméterek, mind a rajzolatok tartalmi vonatkozásában kell meghatározni. Majd ezen adatok felhasználásával készítünk egy nyomtatási számítógépprogramot a nyomtató vezérlésére.
A változó rajzolatot például száraz festékszalagot használó nyomtató segítségével lehet a lenyomathordozó felületre felvinni. Ez azt jelenti, hogy előre meghatározott helyre visszük fel a változó rajzolatot (sorszámot, vonalkódot vagy grafikai ábrát).
Az egyes lenyomathordozó felületekre a változó rajzolatok nyomtatásához szükséges száraz festékanyag felvitelére készítünk egy nyomtatási számítógépprogramot. Ebben a nyomtatási számítógépprogramban az állandó rajzolatok helyét figyelembe véve meghatározzuk a címkénként változó rajzolatok paramétereit mind pozicionálási, mind tartalmi vonatkozásában.
A számítógépprogram feladata, hogy a nyomtatásnál meghatározza a lenyomathordozó felületen belül minden egyes címke vonatkozásában az állandó és változó rajzolat megkülönböztető jellemzőit, ezen belül az egyes jellemzők pontos helyét, a jellemzők számát és azok egymás utáni sorrendjét.
A változó rajzolatok kinyomtatása után a második lépésben az állandó rajzolatokat szitanyomás alkalmazásával, tehát szita vagy több szín esetén sziták alkalmazásával visszük fel a lenyomathordozó felületre.
A nyomtatóberendezés abban tér el az általánosságban használt nyomtatótípusoktól, hogy egy különleges nyomtatófejjel van ellátva, mely száraz festékanyagot visz fel a lenyomathordozó felületre.
A védőlakk réteg felvitelére egy olyan szitát készítünk, melynél azokon a felületrészeken, ahol a száraznyomtató által felvitt rajzolatok vannak, egy-egy szitaablak van kialakítva. Az ablakokon keresztül felvitt színtelen lakk lefedi az egész Α/4-es méretű felületen a száraznyomtatóval készített lenyomatokat.
Az ablakos lakkozás költségkímélő megoldás, mert így csak a száraznyomtató által készített lenyomatokat vonjuk be ablakszerűén lakkréteggel. A színtelen lakk felvitele után a száraznyomtatóval felvitt lenyomatok felületminősége azonos lesz a szitázott (műnyomott) festékével.
Az állandó rajzolatok nyomtatására továbbra is elegendő színenként egyetlen szita elkészítése.
HU 219 193 Β
A mérethelyes sziták határozzák meg azt, hogy az egyes lenyomathordozó felületeken belül például egy Α/4-es méretű felületen az egyes rajzolatok egyszínűek vagy többszínűek-e. Ugyancsak meghatározzák azt is, hogy az egyes rajzolatok (feliratok, betűk vagy számok, esetleg grafikai ábrák) a felületen belül hol lesznek elhelyezve.
A szitanyomás síkban történik, mert a hajlítást, csavarást az itt alkalmazott anyagok nem viselik el. A szitanyomás az alapanyagot nem csévéli és nem töri meg, mert az eljárás során az alapanyag, például Α/4-es méretű felület, ívenként, azaz egyenként kerül szitázásra. Az eljárással sérülékeny, tehát nem tekercselhető anyagot is lehetséges a kívánalmaknak megfelelő lenyomattal ellátni.
A találmány szerinti eljárás előnyei:
- napjaink modem számítástechnikáját felhasználva a megkülönböztető jellemző keretében bármilyen ábra, rajzolat megjeleníthető,
- a megjelenített színes ábrák felbontása igen jó, színhűségük igen kiváló,
- mivel a száraznyomtató az alapanyagokat nem csévéli, nem töri meg, hanem egy henger segítségével lényegében síkban (laponként, ívenként) továbbítja, ezért sérülékeny, nem tekercselhető alapanyagot is képes lenyomattal ellátni,
- nem melegíti rá a festékanyagot a felületre, ezért hőre lágyuló alapanyagot is képes lenyomattal ellátni,
- műanyag felületen fedő lakkréteg alkalmazásával a szitázásnál megszokott jó minőségű és élettartamú, időjárásálló lenyomatot kapunk,
- megfelelően kiválasztott alapanyagon a szitafestékkel egyenértékű időjárásálló terméket kapunk.
A felhasználó igényének megfelelően az ilyen eljárással nagy sorozatban készített címkéket, matricákat és egyéb lenyomatokat a leírásban bemutatott eljárás ismerete nélkül reprodukálni igen nehéz.

Claims (2)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás változó rajzolatok nyomtatására lenyomathordozó felületre, többszínű szitanyomással, melynél az egyes címkék előre megtervezett rajzolataihoz mérethelyes leosztásban fotofóliát vagy fotofóliákat készítünk, majd a fotofólia vagy fotofóliák segítségével színenkénti rétegnek megfelelő számú szitát készítünk, azzal jellemezve, hogy az állandó rajzolatokat figyelembe véve meghatározzuk a címkénként változó rajzolat megkülönböztető pozicionálási és rajzolati jellemzőit, majd ezen adatokat figyelembe véve készítünk egy nyomtatási számítógépprogramot a nyomtató vezérlésére, ezt követően előbb a címkénként változó rajzolatokat nyomtatjuk nyomtatóval a lenyomathordozó felületre, majd ismert módon az elkészített szita vagy sziták segítségével az állandó rajzolatokat visszük fel a lenyomathordozó felületre.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a címkénként változó rajzolatok lenyomatára egyegy szitaablakon keresztül védőlakk réteget viszünk fel a lenyomathordozó felületre.
HU9800169A 1998-01-30 1998-01-30 Eljárás változó rajzolatok nyomtatására, több színű szitanyomással HU219193B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9800169A HU219193B (hu) 1998-01-30 1998-01-30 Eljárás változó rajzolatok nyomtatására, több színű szitanyomással

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9800169A HU219193B (hu) 1998-01-30 1998-01-30 Eljárás változó rajzolatok nyomtatására, több színű szitanyomással

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9800169D0 HU9800169D0 (en) 1998-03-30
HUP9800169A1 HUP9800169A1 (hu) 1999-08-30
HU219193B true HU219193B (hu) 2001-02-28

Family

ID=89996057

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9800169A HU219193B (hu) 1998-01-30 1998-01-30 Eljárás változó rajzolatok nyomtatására, több színű szitanyomással

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU219193B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUP9800169A1 (hu) 1999-08-30
HU9800169D0 (en) 1998-03-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7151552B2 (en) Thermal transfer media and method of making and using same
US6136752A (en) Receiver having authenticating marks
EP2505376B1 (en) Vision control panel assembly with a contrasting colored liner
KR100253724B1 (ko) 적층 전사체 형성 장치 및 적층 전사체 형성 방법
GB2189436A (en) Printed transfer sheet for fabric decorating
US4984517A (en) Method of multicolor printing a material
US20050136227A1 (en) Variable data heat transfer label
CN106710438A (zh) 遇热可变色对应码防伪标识及其制备方法
JP2001048136A (ja) ガラス、ガラスセラミック又はセラミック製品に図柄及び/又は標示を形成する方法及び装置
HU219193B (hu) Eljárás változó rajzolatok nyomtatására, több színű szitanyomással
ITMI20011195A1 (it) Procedimento per realizzare su un nastro di supporto flessibile una pellicola decorativa trasferibile a caldo
MXPA06006815A (es) Etiqueta de termotransferencia de datos variables, metodo para hacer y utilizar la misma.
US20040099169A1 (en) Method of generating a graphic image on a substrate material and a graphic product generated
US7923412B1 (en) Creating background colors on thermal printing material
JPH03138178A (ja) 熱転写プリンター用インクカセット
KR20180077124A (ko) 염료승화형 잉크 리본과 이를 이용한 직전사 또는 재전사 인쇄 방법
US6078342A (en) Thermal resistive printing fluorescent postage stamps
EP1527903A2 (en) Plastic card and information printing process on a plastic card
JP2018176508A (ja) 熱転写インクリボン、間接熱転写記録方法及び記録媒体
JPH03234670A (ja) 熱転写プリント方法及び熱転写プリンタ
JP2000127468A (ja) 間接転写プリンタおよび印画方法
JP3095656U (ja) 熱転写シート製造装置及びその装置を用いた熱転写シート
JP2003211896A (ja) 有色表示体およびその表示体を有する包装体
JPS60244585A (ja) 多色レシ−トをえられるレジスタ−
JP2002293044A (ja) 中間転写記録媒体及び画像形成方法

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee