HU217137B - Eljárás GSM-rendszerű, hívószámmal rendelkező mobiltelefon-állomás külföldi barangolása során történő alternatív hívás felépítésére - Google Patents

Eljárás GSM-rendszerű, hívószámmal rendelkező mobiltelefon-állomás külföldi barangolása során történő alternatív hívás felépítésére Download PDF

Info

Publication number
HU217137B
HU217137B HU9602744A HUP9602744A HU217137B HU 217137 B HU217137 B HU 217137B HU 9602744 A HU9602744 A HU 9602744A HU P9602744 A HUP9602744 A HU P9602744A HU 217137 B HU217137 B HU 217137B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
gsm
visited
hlr
roaming
alternative
Prior art date
Application number
HU9602744A
Other languages
English (en)
Inventor
Győző Drozdy
Tamás Kocsis
Original Assignee
Győző Drozdy
Tamás Kocsis
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Győző Drozdy, Tamás Kocsis filed Critical Győző Drozdy
Priority to HU9602744A priority Critical patent/HU217137B/hu
Publication of HU9602744D0 publication Critical patent/HU9602744D0/hu
Publication of HUP9602744A2 publication Critical patent/HUP9602744A2/hu
Publication of HUP9602744A3 publication Critical patent/HUP9602744A3/hu
Publication of HU217137B publication Critical patent/HU217137B/hu

Links

Landscapes

  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás GSM-rendszerű, hívószámmal rendelkezőmőbiltelefőn-állőmás külföldi barangőlása sőrán történő alternatívhívás felépítésére, amelynél a GSM-rendszerű mőbiltelefőn-állőmásazőnősító adatait, valamint helyzetadatainak egy részét az illetőmőbiltelefőn-állőmás eredeti hőnős GSM mőbiltelefőn-rendszerében(HPLMN) lévő eredeti hőnős helyzetregiszterben (HLR) tárőljűk, tővábbáezen helyzetadatőkat a meglátőgatőtt GSM mőbiltelefőn-rendszer (VPLMN)látőgató helyzetregiszteréből (VLR) frissítjük. A találmány szerint abarangőló mőbiltelefőn-állőmáshőz (2) a meglátőgatőtt (külföldi) GSMmőbiltelefőn-rendszer (VPLMN) saját számőzási rendszerébe illeszkedőalternatív hívószámőt (AMSISDN) rendelünk hőzzá; a meglátőgatőtt(külföldi) GSM mőbiltelefőn-rendszer (VPLMN) megfelelő hőnőshelyzetregiszterében (HLR) az alternatív hívószám (AMSISDN) mellett amőbiltelefőn-állőmáshőz (2) tartőzó eredeti adatőkat is eltárőljűk, azalternatív hívószám (AMSISDN) hívásakőr a hívást a meglátőgatőtt GSMmőbiltelefőn-rendszer (VPLMN) kapcsőlóközpőntjáig (MSC) – önmagábanismert módőn – felépítjük, a kapcsőlóközpőnttal (MSC) a meglátőgatőttGSM mőbiltelefőn-rendszer (VPLMN) alternatív hívószámáhőz (AMSISDN)tartőzó adatőkat tartalmazó hőnős helyzetregiszterétől (HLR) a hívőttbarangőló mőbiltelefőn-állőmás (2) tartózkődási helyétől függőbarangőlási számőt (MSRN) lekérdezzük, majd az így megkapőttbarangőlási szám (MSRN) felhasználásával a kapcsőlóközpőnttal (MSC) –önmagában ismert módőn – felépítjük a hívást a barangőló mőbiltelefőn-állőmáshőz (2). ŕ

Description

GSM mobiltelefon-rendszer (VPLMN) megfelelő honos helyzetregiszterében (HLR) az alternatív hívószám (AMSISDN) mellett a mobiltelefon-állomáshoz (2) tartozó eredeti adatokat is eltároljuk, az alternatív hívószám (AMSISDN) hívásakor a hívást a meglátogatott GSM mobiltelefon-rendszer (VPLMN) kapcsolóközpontjáig (MSC) - önmagában ismert módon - felépítjük, a kapcsolóközponttal (MSC) a meglátogatott GSM mobiltelefon-rendszer (VPLMN) alternatív hívószámához (AMSISDN) tartozó adatokat tartalmazó honos helyzetregiszterétől (HLR) a hívott barangoló mobiltelefon-állomás (2) tartózkodási helyétől függő barangolási számot (MSRN) lekérdezzük, majd az így megkapott barangolási szám (MSRN) felhasználásával a kapcsolóközponttal (MSC) - önmagában ismert módon - felépítjük a hívást a barangoló mobiltelefon-állomáshoz (2).
Eljárás GSM-rendszerű, hívószámmal rendelkező mobiltelefon-állomás külföldi barangolása során történő alternatív hívás felépítésére, amelynél a GSM-rendszerű mobiltelefon-állomás azonosító adatait, valamint helyzetadatainak egy részét az illető mobiltelefon-állomás eredeti honos szolgáltató rendszerében lévő egyik - eredeti - HLR honos-helyzetregiszterben tároljuk, továbbá ezen helyzetadatokat a meglátogatott GSM-rendszer VLR látogató helyzetregiszterével frissítjük.
A GSM (Global System fór Mobil Communication) mobiltelefon-rendszer felépítése és működése több szakirodalomból megismerhető, így például a szerzők kiadásában megjelent Michel Mouly, Marié Bernadetté Pautet: GSM Systems fór Mobile Communications, 1992, vagy az ARTECH HOUSE, Inc. által 1995-ben kiadott Siegmund Redl, Matthias K. Weber, Malcolm W. Oliphant: Introduction to GSM című szakkönyvből.
A jelen leírás során mobiltelefon-állomás alatt egy GSM telefonkészülék és a benne lévő SÍM előfizetői azonosító kártya egységét értjük.
A jelen leírásban a GSM mobiltelefon-rendszer felépítését és működését elsősorban csak a külföldön barangoló mobiltelefon-állomás felé történő hívás felépítése szempontjából ismertetjük leegyszerűsítve. A jobb áttekinthetőség és érthetőség érdekében csak azokat az eljárási lépéseket tárgyaljuk, amelyek a találmány szempontjából lényegesek. A találmány szerinti eljárással nem érintett intézkedéseket, amelyek akár a találmány alkalmazásával, akár annak alkalmazása nélkül szükségesek, nem tárgyaljuk. így például nem említjük azokat a közbenső kapcsolóközpontokat, amelyeken keresztül a hívás felépül, de amelyeket a találmány szerinti eljárási intézkedések nem érintenek.
Egy mobiltelefon-állomás az ismert GSM mobiltelefon-rendszerhez egy BTS átjátszóállomáson keresztül rádióátviteli úton csatlakozik.
Minden mobiltelefon-állomás bekapcsolásakor automatikusan regisztrálódik a GSM mobiltelefon-rendszerben, amely lehet a HPLMN honos GSM mobiltelefonrendszer, amelynek az illető mobiltelefon-állomás az előfizetője, illetve bármely más, a HPLMN honos GSM mobiltelefon-rendszer szolgáltatójával barangolási szerződésben álló, VPLMN meglátogatott GSM mobiltele- 55 fon-rendszer.
Regisztrációkor a mobiltelefon-állomás SIM-előfízetői azonosító kártyáján tárolt IMSI nemzetközi előfizetői azonosítószámot a BTS átjátszóállomáson és az ehhez kapcsolódó, az adott területet hívásait kezelő mobil szol- 60 gálati MSC kapcsolóközponton keresztül közli a GSM mobiltelefonrendszer VLR látogató helyzetregiszteré15 vei. A mobil szolgálati MSC kapcsolóközponthoz tartozó VLR látogató helyzetregiszter a mobiltelefon-állomást egyértelműen azonosító IMSI nemzetközi előfizetői azonosítószámból meghatározza a mobiltelefon-állomás HPLMN honos GSM mobiltelefon-rendszert, annak 20 országát, és egy megfelelő jelzésátviteli csatornán keresztül ez a regisztráció eljut a HPLMN honos GSM mobiltelefon-rendszernek az adott előfizető mobiltelefon-állomására vonatkozó információkat tároló HLR honos helyzetregiszterébe, amely regisztráció meghatároz25 za, hogy az adott mobiltelefon-állomás éppen melyik VLR látogató helyzetregiszter területén tartózkodik. Ez a regisztráció elengedhetetlenül szükséges ahhoz, hogy a GSM mobiltelefon-rendszer a beérkező hívásokat képes legyen a hívott mobiltelefon-állomáshoz továbbítani 30 függetlenül attól, hogy az éppen hol tartózkodik.
Fontos megjegyezni, hogy jelenleg a mobiltelefonállomás tartózkodási helyére, azaz a VLR látogató helyzetregiszterre vonatkozó információ a jelenleg használt GSM mobiltelefon-rendszerekben kizárólag a GSM-elő35 fizető mobiltelefon-állomás szempontjából HPLMN honos GSM mobiltelefon-rendszer megfelelő HLR honos helyzetregiszterében található meg.
Egy GSM-rendszerű mobiltelefon-állomás MSISDN hívószáma az országhívószámból, az országon belüli 40 belföldi rendeltetési számból és a honos GSM-szolgáltató számozási rendszerébe illeszkedő előfizetői számból áll. Ez a hívószám egyértelműen azonosítja a mobiltelefon-állomáson kívül az előfizető országát és a HPLMN honos GSM mobiltelefon-rendszert, vagyis azt 45 a szolgáltatót, amelynek a mobiltelefon-állomás az előfizetője.
Egy GSM mobiltelefon-rendszernek a találmány szempontjából lényeges ismert hívásfelépítését az 1. ábrán követhetjük nyomon. A jelenleg használt GSM mo50 biltelefon-rendszerekben a GSM-rendszerű mobiltelefon-állomás hívószámának tárcsázásával indított hívás felépülése az alábbi három szakaszra bontható,
a) A hívószám alapján a hívás a B országban lévő 1 hívó féltől a külföldön, C országban barangoló hívott mobiltelefon-állomás - tartózkodási helyétől függetlenül - az A ország HPLMN honos GSM mobiltelefon-rendszeréig épül fel úgy, hogy az 1 hívó fél, aki lehet bármely vezetékes vagy mobilszolgáltató előfizetője, a 2 mobiltelefon-állomás MSISDN hívószámának a tárcsázásával indítja el a hívást. A hí2
HU 217 137 Β vás a hívószám alapján épül fel az 1 hívó fél hívásait kezelő MSC kapcsolóközponton, a saját ország IPBX nemzetközi kapcsolóközpontján át a hívott 2 mobiltelefon-állomás A országi GSM mobiltelefon-rendszernek a mobil szolgálati MSC kapcsolóközpontjáig.
b) Az A országi HPLMN honos GSM mobiltelefonrendszer a megfelelő HLR honos helyzetregiszterének adatai alapján meghatározza, hogy a hívott 2 mobiltelefon-állomás hol tartózkodik, és megszerzi azt az információt, amely ahhoz szükséges, hogy a hívást fel lehessen építeni a hívott 2 mobiltelefonállomáshoz. Ez úgy történik, hogy az A országi HPLMN honos GSM mobiltelefon-rendszer aktuális mobil szolgálati MSC kapcsolóközpontja az MSISDN hívott szám alapján beazonosítja a hívott 2 mobiltelefon-állomás adatait tartalmazó C országban lévő VLR látogató helyzetregisztert, amely információ a 2 mobiltelefon-állomás regisztrációjakor a fent említett módon került be az A országban HPLMN honos GSM mobiltelefon-rendszer megfelelő HLR honos helyzetregiszterébe. Ez a HLR honos helyzetregiszter a hívott MSISDN számhoz tartozó IMSI nemzetközi mobil-előfizetői azonosítószámmal egy 10 jelzésátviteli csatornán keresztül lekérdezi a C országban lévő VLR látogató helyzetregisztert, amely a kapott IMSI nemzetközi mobilelőfizetői azonosítószámhoz hozzárendel egy ideiglenes MSRN mobil barangolási számot, amely szám az adott GSM mobiltelefon-rendszer számozási rendszerébe illeszkedő hívószám, és lényegében az országhívószámból, az országon belüli belföldi rendeltetési számból és az adott GSM-szolgáltató számozási rendszerébe illeszkedő telefonszámból áll. Az IMSI nemzetközi mobil-előfizetői azonosítószámhoz hozzárendelt MSRN mobil barangolási számot a VLR látogató helyzetregiszter a 10 jelzésátviteli csatornán keresztül visszaküldi annak az A országban HLR honos helyzetregisztemek, amelytől az IMSI nemzetközi mobil-előfizetői azonosítószámot kapta. Ez a HLR honos helyzetregiszter a jelzésátviteli csatornán keresztül továbbadja a VLR látogató helyzetregisztertől kapott MSRN mobil barangolási számot az A országban lévő, lekérdezést kezdeményező aktuális mobil szolgálati MSC kapcsolóközpontjának.
c) a hívott 2 mobiltelefon-állomás helyzetének megfelelő, és a hívás további felépítéshez szükséges MSRN mobil barangolási szám birtokában a honos, A országban lévő HPLMN GSM mobiltelefon-rendszer elindítja a hívást a megfelelő IPBX nemzetközi kapcsolóközpontokon és a VPLMN meglátogatott GSM mobiltelefon-rendszer MSC kapcsolóközpontjáig, amely létrehozza a kapcsolatot a hívott 2 mobiltelefon-állomáshoz.
A fentebb leírt hívásfelépítés minden esetben, függetlenül attól, hogy a hívó vagy a hívott hol tartózkodik, ugyanígy épül fel.
A fenti hívásfelépítést az a következő példával szemléltetjük.
A hívó állomás például Ausztriából (B ország) kezdeményez egy hívást egy olyan 2 mobiltelefon-állomáshoz, amelynek HPLMN honos GSM mobiltelefonrendszere például Angliában (A ország) van, de amely például Magyarországon (C ország) tartózkodik, barangol, és egy meglátogatott, a példa szerint magyarországi VPLMN GSM mobiltelefon-rendszerben regisztrálódik, a tartózkodási helytől függő VLR látogató helyzetregiszterben. Ezen mobiltelefon-állomás hívószámának a tárcsázásakor a hívás az első, a) lépésben az 1 hívó állomás saját ausztriai (B ország) mobilszolgálati MSC kapcsolóközpontjától, az IPBX nemzetközi kapcsolóközpontokon keresztül felépül a hívott 2 mobiltelefonállomás angliai (A ország) MSC kapcsolóközpontjáig. A második, b) lépés szerint ez a mobilszolgálati MSC kapcsolóközpont a 2 mobiltelefon-állomás angliai (A ország) HLR honos helyzetregisztertől kér egy MSRN mobil barangolási számot, amire a HLR honos helyzetregiszter egy adatátviteli csatornán keresztül a magyarországi (C ország) VLR látogató helyzetregiszterrel lép kapcsolatba, amely a kért MSRN mobil barangolási számot visszaküldi egy 10 adatátviteli csatornán keresztül az angliai HLR honos helyzetregiszterhez, ahonnan az átkerül a mobilszolgálati MSC kapcsolóközpontba. A harmadik, c) lépés szerint az angliai mobilszolgálati MSC kapcsolóközpont a MSRN mobil barangolási számmal az IPBX nemzetközi kapcsolóközpontokon keresztül felépíti a kapcsolatot az Ausztriából hívott és Magyarországon barangoló 2 mobiltelefon-állomáshoz.
A fenti példából is belátható, hogy a hívás felépítése Ausztriából Angliába, majd Angliából Magyarországra történik. Még szembetűnőbb a feleslegesen bonyolult hívásfelépülés-út abban az esetben, ha az 1 hívó fél és a hívott barangoló 2 mobiltelefon-állomás Magyarországon akár egymás mellett van és a hívás Anglián keresztül épül fel. Ehhez jön még a 10 adatátviteli csatornán, ugyanezen két irányban folyó adatforgalom is. Ezek részben a nemzetközi vonalak terhelését növelik, részben az ezekkel járó költségek nagyok.
Jelentős vonalterhelés és költségmegtakarítás lenne elérhető, ha az átviteli út rövidebb, egyszerűbb lenne.
A találmány elé célul tűztük ki egy olyan eljárás kidolgozását, amely alkalmassá teszi a GSM-alapú mobiltelefon-rendszereket arra, hogy barangolás (roaming) esetén a barangoló előfizető rövidebb és egyszerűbb, ennél fogva olcsóbb átviteli úton legyen elérhető, ugyanakkor nem okoz kompatibilitási problémákat, és nem ütközik az érvényes szabványokba.
A kitűzött célt a bevezetőben körülírt eljárással a találmány szerint úgy értük el, hogy
a) a barangoló mobiltelefon-állomáshoz a meglátogatott (külföldi) GSM-szolgáltató saját számozási rendszerébe illeszkedő alternatív hívószámot rendelünk hozzá,
b) az alternatív hívószám mellett a megtátogatott (külföldi) GSM-szolgáltató megfelelő HLR honos helyzetregiszterében a mobiltelefon-állomáshoz tartozó eredeti adatokat is eltároljuk,
HU 217 137 Β
c) az alternatív hívószám hívásakor a hívást a meglátogatott GSM-rendszer kapcsolóközpontjáig - önmagában ismert módon - felépítjük,
d) a kapcsolóközponttal a meglátogatott GSM-rendszer alternatív hívószámához tartozó adatokat tartalmazó HLR honos helyzetregiszterétől a hívott barangoló mobiltelefon-állomás tartózkodási helyétől függő barangolási számot lekérdezzük, majd
e) az így megkapott barangolási szám felhasználásával a kapcsolóközponttal - önmagában ismert módon - felépítjük a hívást a barangoló mobiltelefon-állomáshoz. A találmány szerinti eljárás előnyös mind a barangoló előfizető, mind a GSM mobilszolgáltató részére, és előnyös tulajdonsága az is, hogy a GSM-alapú mobiltelefon-rendszerekben minimális módosítással megvalósítható, nem befolyásolja azt, hogy a GSM-előfizető az eredeti hívószámán keresztül is elérhető legyen, továbbá nem okoz kompatibilitási problémákat és nem ütközik az érvényes szabványokba.
A találmány szerinti eljárás egy előnyös megoldása szerint
a) a meglátogatott GSM-rendszer alternatív hívószámhoz tartozó adatokat tartalmazó honos helyzetregiszterével az MSISDN alternatív hívószámhoz tartozó eredeti hívószámmal a mobiltelefon-állomás helyzetétől függő barangolási számot az eredeti HLR honos helyzetregiszterből lekérdezzük,
b) majd az így megszerzett barangolási számot az alternatív hívószámhoz tartozó adatokat tartalmazó honos helyzetregiszter lekérdezését kezdeményező kapcsolóközpontnak átadjuk.
A találmány szerinti eljárás egy másik előnyös megoldása szerint
a) a meglátogatott GSM-rendszer alternatív hívószámhoz tartozó adatokat tartalmazó honos helyzetregiszterén keresztül úgy szerezzük meg a mobiltelefon-állomás helyzetétől függő barangolási számot,
b) hogy a meglátogatott GSM-rendszerből kifelé irányuló, az alternatív hívószámmal is rendelkező mobiltelefon-állomás helyzetadatait az eredeti honos helyzetregiszterben frissítő jelzésátviteli forgalmat folyamatosan figyeljük,
c) a figyelt jelzésátviteli forgalomból az alternatív hívószámmal is rendelkező mobiltelefon-állomások figyelt helyzetadataival az alternatív hívószámokhoz tartozó adatokat tartalmazó honos helyzetregiszterben a mobiltelefon-állomások tartózkodási helyére vonatkozó adatokat frissítjük,
d) az így frissített helyzetinformációk felhasználásával az alternatív hívószámokhoz tartozó adatokat tartalmazó honos helyzetregiszterrel a mobiltelefon-állomás helyzetétől függő barangolási számot a helyzetinformáció szerinti VLR látogató helyzetregiszterből kérdezzük le, majd
e) az így megszerzett barangolási számot az alternatív hívószámhoz tartozó adatokat tartalmazó honos helyzetregiszter lekérdezését kezdeményező kapcsolóközpontnak átadjuk.
A találmány szerinti eljárás egy további előnyös megoldása szerint
a) a mobiltelefon-állomás helyzetétől függő barangolási szám megszerzéséhez a meglátogatott GSM-rendszer alternatív hívószámhoz tartozó adatokat tartalmazó honos helyzetregiszterével az alternatív hívószámhoz tartozó IMSI mobil-előfizetői azonosítószámot a meglátogatott GSM-rendszer összes VLR látogató helyzetregiszteréhez elküldjük, majd
b) az egyik, a barangoló mobiltelefon-állomás tartózkodási helyének megfelelő VLR látogató helyzetregisztertől megérkező barangolási számot az alternatív hívószámhoz tartozó adatokat tartalmazó, honos helyzetregiszter lekérdezését kezdeményező kapcsolóközpontnak átadjuk.
A találmány szerinti eljárást az alábbiakban a mellékelt rajzok alapján ismertetjük részletesebben, ahol az
1. ábra az ismert, GSM mobiltelefon-rendszerben létrejövő korábbi hívásfelépítés fentebb ismertetett három lépését szemlélteti, a
2. ábrán a találmány szerinti eljárással felépülő hívás egy első lehetséges megvalósítása követhető nyomon, a
3. ábra a találmány szerinti eljárással felépülő hívás egy lehetséges változatát szemlélteti, a
4. ábra a találmány szerinti eljárással felépülő hívás egy második lehetséges változatát szemlélteti.
Az 2. ábrán a találmány szerinti eljárás első megvalósítását szemléltettük. A 2 mobiltelefon-állomás tulajdonosa egy meglátogatott C országban barangol, és a 2 mobiltelefon-állomásához egy VPLMN meglátogatott GSM mobiltelefon-rendszer szolgáltatójától a találmány szerint egy AMSISDN alternatív hívószámot kér, amelyet a szolgáltató a 2 mobiltelefon-állomáshoz hozzárendel. Ezzel a VPLMN meglátogatott GSM mobiltelefonrendszer HLR honos helyzetregiszterében az eredeti adatok, például a 2 mobiltelefon-állomás IMSI nemzetközi előfizetői azonosítószáma mellett - az AMSISDN alternatív hívószámot is tároljuk. A 2 mobiltelefon-állomás bekapcsolásakor, vagy a C országban egy VPLMN meglátogatott GSM mobiltelefon-rendszerbe történő bejelentkezésekor a tartózkodási helyére vonatkozó adatokat a VLR látogató helyzetregiszter ismert módon tárolja, amely adatokat az A országban lévő HPLMN honos GSM mobiltelefon-rendszer HLR honos helyzetregiszterének egy 10 jelzésátviteli csatornán keresztül az ismert módon továbbít.
A B országban egy hívó 1 hívó fél, amely bármilyen, a távbeszélő-hálózathoz csatlakozó telefonállomás lehet, a bemutatott példában egy mobiltelefon-állomás, a példa szerint a C országban barangoló 2 mobiltelefon-állomást az AMSISDN alternatív hívószámmal hívja. Ezzel a hívás felépítésének az első szakasza az 1 hívó féltől az IPBX nemzetközi kapcsolóközponton keresztül közvetlenül a C országban lévő IPBX nemzetközi kapcsolóközponton át a VPLMN meglátogatott GSM mobiltelefon-rendszer MSC kapcsolóközpontjáig felépül.
A kapcsolásnak a hívott 2 mobiltelefon-állomáshoz történő további felépítéséhez az MSC kapcsolóközpontnak szüksége van az MSRN mobil barangolási számra,
HU 217 137 Β amelyet a 2 mobiltelefon-állomás mindenkori helyének megfelelő VLR látogató helyzetregiszter rendel hozzá az IMSI nemzetközi előfizetői azonosítószámhoz.
Az MSRN mobil barangolási számot a VPLMN meglátogatott GSM mobiltelefon-rendszer MSC kapcsolóközpontjába a találmány egy első változata szerint a 2. ábrán követhető módon juttatjuk el. Az 1 hívó fél által tárcsázott, és a kapcsolás felépülésének első szakaszában a VPLMN meglátogatott GSM mobiltelefon-rendszer MSC kapcsolóközpontjába eljuttatott AMSISDN alternatív hívószámmal, mint címadattal, az ezen MSC kapcsolóközponthoz tartozó HLR honos helyzetregiszter adatbázisában megkeressük a 2 mobiltelefon-állomás eredeti MSISDN mobilhívószámát, amelyet egy 10 jelzésátviteli csatornán keresztül az A ország HPLMN honos GSM mobiltelefon-rendszerében lévő HLR honos helyzetregiszterhez továbbítunk. Ez az MSISDN mobilhívószám, mint címadat, az A országban lévő HPLMN honos GSM mobiltelefonrendszer HLR honos helyzetregiszterében megtalálja a tárolt IMSI nemzetközi előfizetői azonosítószámot és a 2 mobiltelefon-állomás aktuális VLR látogató helyzetregiszterére vonatkozó adatot, amellyel - ismét a 10 jelzésátviteli csatornán keresztül - az illető VLR látogató helyzetregisztertől lekérdezi az MSRN mobil barangolási számot. Ez az MSRN mobil barangolási szám a 10 jelzésátviteli csatornán, A HPLMN honos GSM mobiltelefon-rendszer HLR honos helyzetregiszterén keresztül, visszafelé eljut a VPLMN meglátogatott GSM mobiltelefon-rendszer HLR honos helyzetregiszterén keresztül az MSC kapcsolóközpontjába, amellyel a hívást már a hívott 2 mobiltelefon-állomásig felépíthetjük.
Ezzel a megoldással jelentős átviteli út- és vonalhasználat takarítható meg, amelyet a fenti példával összehasonlítva szemléltetünk. Az 1 hívó fél Ausztriából (B országból) hívja a Magyarországon (C ország) barangoló GSM-rendszerű 2 mobiltelefon-állomást az AMSISDN alternatív hívószámmal. A hívás az első szakaszban Ausztriából most nem Angliába (A ország), hanem közvetlenül a Magyarországon lévő VPLMN meglátogatott GSM mobiltelefon-rendszer MSC kapcsolóközpontjáig épül fel. Ezáltal megtakarítottuk az Ausztria-Anglia-Magyarország átviteli szakaszt, helyette Ausztria-Magyarország szakaszon építettük fel a hívást.
A találmány szerinti megoldás egy második lehetséges változatánál ugyanezt az átviteli utat takarítjuk meg azzal, hogy a 10 jelzésátviteli csatorna használatában is további jelentős megtakarítást érhetünk el.
Az eljárással a 3. ábrán szemléltetett találmány szerinti módon építjük fel az összeköttetést a VPLMN meglátogatott GSM mobiltelefon-rendszer MSC kapcsolóközpontjáig. Eltérés az MSRN mobil barangolási szám megszerzésének módjában van.
A 3. ábrán láthatóan, a C ország VPLMN meglátogatott GSM mobiltelefon-rendszer VLR látogató helyzetregisztere és az A ország HPLMN honos GSM mobiltelefon-rendszer HLR honos helyzetregisztere közötti 10 jelzésátviteli csatornába, a VLR látogató helyzetregiszterek mellé, egy D figyelőegységet iktatunk, amellyel a VLR látogató helyzetregiszterektől a HLR honos helyzetregiszterhez menő, a hívott 2 mobiltelefon-állomás helyzetére vonatkozó adatokat figyeljük és az alternatív hívószámú hívott 2 mobiltelefon-állomásra vonatkozó helyzetadatokat abba a C országban lévő HLR honos helyzetregiszterbe is eljuttatjuk, amelyben az AMSISDN alternatív hívószámmal is rendelkező hívott 2 mobiltelefon-állomás adatait tároljuk. Ebben az eljárási változatban tehát nem kell a 10 jelzésátviteli csatornán keresztül az A ország HPLMN honos GSM mobiltelefon-rendszerében lévő eredeti HLR honos helyzetregiszteren keresztül megszerezni az MSRN mobil barangolási számot, hanem a saját VPLMN meglátogatott GSM mobiltelefon-rendszeren belül az MSC1 kapcsolóközponttal az AMSISDN alternatív hívószám ismeretében a HLR honos helyzetregiszterből lekérdezzük, majd ennek ismeretében az MSC1, MSC2 kapcsolóközponton keresztül már felépítjük az összeköttetést a hívott 2 mobiltelefon-állomásig.
Látható, hogy ennél az eljárási változatnál az AMSISDN alternatív hívószámmal történt hívás esetén az MSRN mobil barangolási szám megszerzése céljából egyáltalán nem terheljük a 10 jelzésátviteli csatornát, míg a 2. ábra szerinti eljárási változatnál az A ország és a C ország közötti 10 jelzésátviteli csatornán a két irányban összesen négyszer történik adatátvitel. Megjegyezzük, hogy az eredeti MSISDN hívószámmal történő, és az 1. ábra kapcsán ismertetett hívásfelépítéshez természetesen fennmarad a VPLMN meglátogatott GSM mobiltelefon-rendszer VLR látogató helyzetregiszterétől a HPLMN honos GSM mobiltelefonrendszer HLR honos helyzetregisztere felé történő helyzetinformáció átadása.
A 4. ábrán a harmadik eljárási változat követhető nyomon, amelynél a az összeköttetés a B országból 1 hívó féltől a C ország VPLMN meglátogatott GSM mobiltelefon-rendszer MSC1 kapcsolóközpontjáig az AMSISDN alternatív hívószám alapján ugyanúgy épül fel, mint ahogy azt a 2. vagy a 3. ábrával kapcsolatban ismertettünk. Eltérés az MSRN mobil barangolási számnak az MSC1 kapcsolóközponthoz való eljuttatásában van. Az MSC1 kapcsolóközpontból az AMSISDN alternatív hívószámot a VPLMN meglátogatott GSM mobiltelefon-rendszerben lévő HLR honos helyzetregiszterhez továbbítjuk, amellyel lekérdezzük a hívott 2 mobiltelefon-állomás aktuális tartózkodási helye szerinti MSRN mobil barangolási számot. Ennek hatására - a találmány szerint - a HLR honos helyzetregiszterből az IMSI nemzetközi előfizetői azonosítószámot elküldjük a rendszeren belüli összes VLR1 ...VLR3 látogató helyzetregiszterekhez, és amelyikben a hívott 2 mobiltelefonállomás regisztrálva van, abból az MSRN mobil barangolási szám visszajut a HLR honos helyzetregiszterbe, majd onnan az MSC1 kapcsolóközpontba. Az MSRN mobil barangolási szám ismeretében az MSC1 kapcsolóközpont már ismert módon fel tudja építeni az összeköttetést az MSC2 kapcsolóközponton át a hívott 2 mobiltelefon-állomásig.
HU 217 137 Β
Ezzel a megoldással is jelentős mértékű terheléscsökkenés érhető el az adat és jelzésátviteli csatornákon. Ez a találmány szerinti változat azonban csak olyan rendszeren belül gazdaságos, amelyikben csak egy vagy kevés VLR látogató helyzetregiszter van.

Claims (4)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás GSM-rendszerű, hívószámmal rendelkező mobiltelefon-állomás külföldi barangolása során történő alternatív hívás felépítésére, amelynél a GSM-rendszerű mobiltelefon-állomás azonosító adatait, valamint helyzetadatainak egy részét az illető mobiltelefon-állomás eredeti honos GSM mobiltelefon-rendszerében (HPLMN) lévő eredeti honos helyzetregiszterben (HLR) tároljuk, továbbá ezen helyzetadatokat a meglátogatott GSM mobiltelefon-rendszer (VPLMN) látogató helyzetregiszteréből (VLR) frissítjük, azzal jellemezve, hogy
    a) a barangoló mobiltelefon-állomáshoz (2) a meglátogatott (külföldi) GSM mobiltelefon-rendszer (VPLMN) saját számozási rendszerébe illeszkedő alternatív hívószámot (AMSISDN) rendelünk hozzá,
    b) a meglátogatott (külföldi) GSM mobiltelefon-rendszer (VPLMN) megfelelő honos helyzetregiszterében (HLR) az alternatív hívószám (AMSISDN) mellett a mobiltelefon-állomáshoz (2) tarozó eredeti adatokat is eltároljuk,
    c) az alternatív hívószám (AMSISDN) hívásakor a hívást a meglátogatott GSM mobiltelefon-rendszer (VPLMN) kapcsolóközpontjáig (MSC) - önmagában ismert módon - felépítjük,
    d) a kapcsolóközponttal (MSC) a meglátogatott GSM mobiltelefon-rendszer (VPLMN) alternatív hívószámához (AMSISDN) tartozó adatokat tartalmazó honos helyzetregiszterétől (HLR) a hívott barangoló mobiltelefon-állomás (2) tartózkodási helyétől függő barangolási számot (MSRN) lekérdezzük, majd
    e) az így megkapott barangolási szám (MSRN) felhasználásával a kapcsolóközponttal (MSC) - önmagában ismert módon - felépítjük a hívást a barangoló mobiltelefon-állomáshoz (2).
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy
    a) a meglátogatott GSM mobiltelefon-rendszer (VPLMN) alternatív hívószámhoz (AMSISDN) tartozó adatokat tartalmazó honos helyzetregiszterével (HLR) az alternatív hívószámhoz (AMSISDN) tartozó eredeti hívószámmal (MSISDN) a mobiltelefon-állomás (2) helyzetétől függő barangolási számot (MSRN) a honos GSM mobiltelefon-rendszer HPLMN honos helyzetregiszteréből (HLR) lekérdezzük,
    b) majd az így megszerzett barangolási számot (MSRN) az alternatív hívószámhoz (AMSISDN) tartozó adatokat tartalmazó honos helyzetregiszter (HLR) lekérdezését kezdeményező kapcsolóközpontnak (MSC) átadjuk.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy
    a) a meglátogatott GSM mobiltelefon-rendszer (VPLMN) alternatív hívószámhoz (AMSISDN) tartozó adatokat tartalmazó honos helyzetregiszterén (HLR) keresztül úgy szerezzük meg a mobiltelefonállomás (2) helyzetétől függő barangolási számot (MSRN),
    b) hogy a meglátogatott GSM mobiltelefon-rendszerből (VPLMN) kifelé irányuló, az alternatív hívószámmal (AMSISDN) is rendelkező mobiltelefonállomás (2) helyzetadatait az eredeti honos helyzetregiszterben (HLR) a frissítő jelzésátviteli forgalmat folyamatosan figyeljük,
    c) a figyelt jelzésátviteli forgalomból az alternatív hívószámmal (AMSISDN) is rendelkező mobiltelefon-állomások (2) figyelt helyzetadataival az alternatív hívószámokhoz (AMSISDN) tartozó adatokat tartalmazó honos helyzetregiszterben (HLR) a mobiltelefon-állomások (2) tartózkodási helyére vonatkozó adatokat frissítjük,
    d) az így frissített helyzetinformációk felhasználásával az alternatív hívószámokhoz (AMSISDN) tartozó adatokat tartalmazó honos helyzetregiszterrel (HLR) a mobiltelefon-állomás (2) helyzetétől függő barangolási számot (MSRN) a helyzetinformáció szerinti látogató helyzetregiszterből (VLR) kérdezzük le, majd
    e) az így megszerzett barangolási számot (MSRN) az alternatív hívószámhoz (AMSISDN) tartozó adatokat tartalmazó honos helyzetregiszter (HLR) lekérdezését kezdeményező kapcsolóközpontnak (MSC) átadjuk.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy
    a) a mobiltelefon-állomás (2) helyzetétől függő barangolási szám (MSRN) megszerzéséhez a meglátogatott GSM mobiltelefon-rendszer (VPLMN) alternatív hívószámhoz (AMSISDN) tartozó adatokat tartalmazó honos helyzetregiszterével (HLR) az alternatív hívószámhoz (AMSISDN) tartozó mobil-előfizetői azonosítószámot (IMSI) a meglátogatott GSM-rendszer összes látogató helyzetregiszteréhez (VLR1...VLR3) elküldjük, majd
    b) az egyik, a barangoló mobiltelefon-állomás (2) tartózkodási helyének megfelelő látogató helyzetregisztertől (VLR1) megérkező barangolási számot (MSRN) az alternatív hívószámhoz (AMSISDN) tartozó adatokat tartalmazó honos helyzetregiszter (HLR) lekérdezését kezdeményező kapcsolóközpontnak (MSC) átadjuk.
HU9602744A 1996-10-07 1996-10-07 Eljárás GSM-rendszerű, hívószámmal rendelkező mobiltelefon-állomás külföldi barangolása során történő alternatív hívás felépítésére HU217137B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9602744A HU217137B (hu) 1996-10-07 1996-10-07 Eljárás GSM-rendszerű, hívószámmal rendelkező mobiltelefon-állomás külföldi barangolása során történő alternatív hívás felépítésére

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9602744A HU217137B (hu) 1996-10-07 1996-10-07 Eljárás GSM-rendszerű, hívószámmal rendelkező mobiltelefon-állomás külföldi barangolása során történő alternatív hívás felépítésére

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9602744D0 HU9602744D0 (en) 1996-11-28
HUP9602744A2 HUP9602744A2 (en) 1997-02-28
HUP9602744A3 HUP9602744A3 (en) 1997-07-28
HU217137B true HU217137B (hu) 1999-11-29

Family

ID=89994324

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9602744A HU217137B (hu) 1996-10-07 1996-10-07 Eljárás GSM-rendszerű, hívószámmal rendelkező mobiltelefon-állomás külföldi barangolása során történő alternatív hívás felépítésére

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU217137B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUP9602744A2 (en) 1997-02-28
HU9602744D0 (en) 1996-11-28
HUP9602744A3 (en) 1997-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5978678A (en) Cellular telephone network routing method and apparatus for internationally roaming mobile stations
US6038445A (en) Providing service area dependent subscriber data within a mobile telecommunications network
US6556831B1 (en) Telecommunication system
US5943619A (en) Shared interworking of subscriber features within mobile telecommunications networks
JP3184526B2 (ja) セル式移動電話ネットワークにおいて移動電話へのインバウンド通話を確立する方法
US6693894B1 (en) Communications network and method for directly routing calls to mobile subscribers using an internet protocol network
EP1594324B1 (en) System and methods for global access to services for mobile telephone subcribers
US6067452A (en) Technique for least cost routing for mobile satellite systems employing a GSM network infrastructure
US20060205383A1 (en) Emergency call back through intersystem paging
FI94698C (fi) Tietoliikenneverkko
US20030027572A1 (en) Method and system for primary paging location of mobile terminal
CA2219881A1 (en) Method and system for enhanced call completion in telecommunications mobility applications
JPH11511309A (ja) 通信システム・アーキテクチャおよびそのための配信方法
HU223918B1 (hu) Eljárás és berendezés elhelyezezkedési adatok továbbítására digitális cellás távközlési hálózatban
US6785287B1 (en) Integrated IP telephony and cellular communication system and method of operation
FI103170B (fi) Menetelmä tilaajan identiteetin siirtämiseksi matkaviestinjärjestelmäs sä
AU4352397A (en) Using number portability database to solve call tromboning
EP1135954A1 (en) Optimized routing of mobile calls within a telecommunications network
EP2156696B1 (en) Logical paging areas
US6185425B1 (en) Call routing using direct in-dialing numbers in place of temporary routing numbers
US20050192006A1 (en) Proxy for calls to roaming subscriber and proxy method for calls to roaming subscriber
US7031707B1 (en) Support for features associated with a subscriber in networks with a gateway location register
HU217137B (hu) Eljárás GSM-rendszerű, hívószámmal rendelkező mobiltelefon-állomás külföldi barangolása során történő alternatív hívás felépítésére
US7706773B2 (en) System and method for managing communication services provided to a mobile terminal using a temporary wireless directory number
US7636572B1 (en) Mobile communication system for controlling a connection setup

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee