HU216856B - Eljárás és berendezés vagyontárgyak távfelügyeletére - Google Patents

Eljárás és berendezés vagyontárgyak távfelügyeletére Download PDF

Info

Publication number
HU216856B
HU216856B HU9601252A HUP9601252A HU216856B HU 216856 B HU216856 B HU 216856B HU 9601252 A HU9601252 A HU 9601252A HU P9601252 A HUP9601252 A HU P9601252A HU 216856 B HU216856 B HU 216856B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
alarm
control unit
remote
unit
voice
Prior art date
Application number
HU9601252A
Other languages
English (en)
Inventor
Ferenc Nyeste
Béla Székely
Original Assignee
Ferenc Nyeste
Béla Székely
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ferenc Nyeste, Béla Székely filed Critical Ferenc Nyeste
Priority to HU9601252A priority Critical patent/HU216856B/hu
Publication of HU9601252D0 publication Critical patent/HU9601252D0/hu
Publication of HUP9601252A1 publication Critical patent/HUP9601252A1/hu
Publication of HU216856B publication Critical patent/HU216856B/hu

Links

Abstract

A találmány tárgya eljárás és berendezés vagyőntárgyaktávfelügyeletére. Az eljárás sőrán a vagyőntárgyat a személyesfelügyelet hiányában, kiválasztőtt helyeken főlyamatősan vagyszakaszősa megfigyelik, és a megfigyelt helyek paramétereinek egyelőre meghatárőzőtt szintű váltőzása esetén telekőmműnikációseszközökkel, előnyösen telefőnőn, és még előnyösebben mőbil telefőnőn(8) távrias tást kezdeményeznek, melynek sőrán adőtt esetbenbeszédhang főrmájában tővábbítják a riasztást kiváltó eseményrevőnatkőzó infőrmációt, és a távőli állőmásról a hívás fenntartásamellett, vagy a távő i állőmásról kezdeményezett hívás esetén ajőgősűltság ellenőrzése űtán kódőlt (DTMF) hangjelekkel távvezérlik avagyőntárgy helyi riasztószerveit és részleges vagy teljesműködésképtelenségét. Az el árás sőrán a találmány szerint a riasztástkiváltó esemény mellett beszédhang főrmájában tővábbítják azértesített személy számára a körülményekhez képest célszerűenválasztható lehetőségeket is. A találmány tárgya tővábbá a találmányszerinti eljárást megvalósító berendezés, amelynek a vagyőntárgybanelhelyezett, legalább egy, a vagyőntárgy kiválasztőtt helyétfőlyamatősan vag szakaszősan figyelő érzékelővel ellátőttriasztóegysége, bemeneteivel a riasztóegységhez csatlakőzóvezérlőegysége, a vezérlőegység kimenetére kötött, legalább egy helyiriasztást (példáűl hang- és/ agy fényjelzést) és/vagy hibás működéstvagy működésképtelenséget kiváltó beavatkőzószerve, a vezérlőegységhezcsatlakőzó rádiós adó-vevő egysége, előnyösen helyi mőbil telefőnja(8), a vezérlőegység és a mőbil telefőn (8) közé beiktatőtt, atávvezérlő jeleket dekódőló DTMF dekódőlóegysége (4), akimenőüzeneteket tárőló hangtárőlója, a helyi tápellátást biztősítófeszültségfőrrása (5), valamint r diós kapcsőlatőt tartó DTMFkódadóval ellátőtt távvezérlő egysége (10) van. A találmány szerintiberendezésnek a vezérlőegységben a beérkező jelzéseket elemző éskiértékelő, a hangtárőló (5) egységbő a helyzetnek megfelelő és acélszerűen választható lehetőségről tájékőztató beszédhangüzenetetkiválasztó és tővábbító egysége is van. ŕ

Description

A leírás terjedelme 8 oldal (ezen belül 2 lap ábra)
HU 216 856 Β hang- és/vagy fényjelzést) és/vagy hibás működést vagy működésképtelenséget kiváltó beavatkozószerve, a vezérlőegységhez csatlakozó rádiós adó-vevő egysége, előnyösen helyi mobil telefonja (8), a vezérlőegység és a mobil telefon (8) közé beiktatott, a távvezérlő jeleket dekódoló DTMF dekódolóegysége (4), a kimenőüzeneteket tároló hangtárolója, a helyi tápellátást biztosító feszültségforrása (5), valamint rádiós kapcsolatot tartó DTMF kódadóval ellátott távvezérlő egysége (10) van. A találmány szerinti berendezésnek a vezérlőegységben a beérkező jelzéseket elemző és kiértékelő, a hangtároló (5) egységből a helyzetnek megfelelő és a célszerűen választható lehetőségről tájékoztató beszédhangüzenetet kiválasztó és továbbító egysége is van.
A találmány tárgya eljárás és berendezés vagyontárgyak távfelügyeletére.
A magán- vagy köztulajdon kárára tett cselekedeteknek a megakadályozására, de legalábbis megnehezítésére a gyakorlatban számos különböző védelmi rendszert alakítottak ki, amelyek a technika vívmányainak felhasználásával igyekeznek a különböző, egyre újabb és egyre kifinomultabb jogellenes cselekmények eredményességét lerontani.
A köznapi nyelvben betörésvédelemként összefoglalt intézkedéseken túlmenően nagy jelentősége miatt teret nyer a különböző egyéb anyagi kárt okozó események figyelése, illetőleg az ilyen események elleni hatékony fellépés lehetőségének a biztosítása, amit célszerűen a betörésvédelem feladatát ellátó rendszerek kibővítésével látnak el az esetek túlnyomó részében.
Az US 5,225,713 lajstromszámú szabadalmi leírás olyan gépjárműbiztonsági rendszerre vonatkozik, amely az illetéktelen indítási próbálkozás hatására blokkolja az indításhoz szükséges kiválasztott áramkört, elindít egy időzítést, amely alatt még hatástalanítható, ennek leteltével pedig helyi riasztó (hang- és/vagy fény-) jelzést ad. A hatástalanításhoz a gépjárműben elhelyezett, helyi mobil telefon használható, annak billentyűzetéről beadott, előre meghatározott kód bevitelével. Ez a megoldás tulajdonképpen csak helyi riasztás kiváltására és a gépjármű működésképtelenné tételére alkalmas, ami ugyancsak helyi vezérléssel inaktiválható. A helyi riasztás ugyan azonnal felhívja a figyelmet, de a környezet erre ma már szinte nem is reagál. A jogellenes cselekményt kifejtő személy adott esetben hatástalaníthatja a riasztást, vagy vontatással és elszállítással próbálkozhat.
A T/69211 számon közzétett, P9303661 számú magyar szabadalmi bejelentés az ellopott vagy illetéktelen üzembe helyezéssel eltulajdonított gépkocsik használatának megakadályozására és az eltulajdonítás tényének felfedésére szolgáló rendszert ismertet, amely az önmagában ismert rádiótelefon-rendszerre épül, annak kommunikációs eszközeit és csatornáit hasznosítja. Az ellopás tényének észlelése esetében a gépkocsi a saját telefonján felhívható, amelyen keresztül a jeladó egység kódolt jelet küld a figyelőegységnek, amely azt dekódolva utasítást ad a beavatkozóegységének, mire az igény szerinti sorrendben és időzítéssel végrehajtja a következő beavatkozásokat:
- bekapcsolja a gépkocsi összes fényjelzését,
- bekapcsolja a gépkocsi kürtjét,
- megszakítja és blokkolja a gépkocsi gyújtását,
- bekapcsolja a központi ajtózárat,
- felhív egy beprogramozott számot és jelzést ad.
Ez a megoldás ugyan egyszerre érvényesíti a hang15 és fényjelzések figyelemfelkeltő hatását, a működtetés akadályozását és a távfelderítést, viszont nem alkalmas arra, hogy folyamatos tájékoztatást adjon a gépjármű állapotában beállt változásról, illetve a tulajdonosnak nem ad lehetőséget arra, hogy saját maga döntsön a beavatkozás kívánt módjáról. Az egyetlenegy távvezérléssel kezdeményezhető beavatkozás hatására minden esetben ugyanaz játszódik le, ami csak az esetek kis részében nyújt megfelelő védelmet.
A WO 94/13515 számú közzétételi irat olyan rádiós riasztórendszert ismertet mozgó tárgyakhoz, amely riasztási állapotban a gépjárműbe szerelt, a mobiltelefonrendszerrel kommunikáló rádiós adó-vevőn keresztül egy mobiltelefon-központba juttatja a gépjármű specifikus adatait, amelyek ott kiegészülnek a gépjármű hely30 meghatározásához szükséges adatokkal. Ezek az adatok egy másik központon keresztül előre kiválasztott telefonállomásokra (például rendőrség, biztosító, tulajdonos) továbbíthatók. Lehetőség van a mozgó tárgyra szerelt riasztó távvezérlésére is kódolt jelek átvitelével, amelyekkel például helyi optikai és akusztikus jelzőberendezést lehet ki- és bekapcsolni, blokkolni lehet a gyújtást, az üzemanyag-továbbítást vagy a kormányzást. Ehhez a mozgó tárgyon (gépjárművön) elhelyezett rendszervezérlő egységet, adattárolót, adó- és vevőegy40 séget, kódtárolót és kiértékelőegységet, érzékelőegységet, riasztó jelzőegységet és megszakítóegységet tartalmaz. A rendszer bonyolultsága mellett további hátrányként jelentkezik, hogy az üzenetek mindkét irányban kódoltak, amit csak megfelelő felkészültséggel lehet megfelelően értelmezni. Ennek hiányában az értesített személy nem tud beavatkozni, és a távriasztás teljesen hatástalan marad.
Az US 5,515,043 lajstromszámú szabadalmi leírás olyan celluláris/GPS járműkövető rendszert ismertet, amelynél a járműben mobil telefon, GPS vevő és beszédszintetizátor van elhelyezve. A gépjárműben elhelyezett mobil telefon egy távoli telefonról felhívható, és lekérdezhető a gépjármű helye és sebessége. Az adatokat a beszédszintetizátor tetszőleges nyelvű beszéd55 hanggá alakítja. Szükség esetén, például riasztási állapotban, a pánikgomb működtetésére vagy ütközés esetén a rendszer kiválasztható telefonszám(ok)at automatikusan felhív, és riasztójelzéseket indít, illetve blokkolja a gépjárművet. Ez a kialakítás csak a GPS- és sebes60 ségadatok beszédhangú továbbítását teszi lehetővé, és
HU 216 856 Β ahhoz is beszédszintetizátorra van szükség. Külső hívás, és megfelelő PIN kód megadása után is lehetőség van például a kürt megszólaltatására, fényjelzés bekapcsolására, beépített mikrofon/hangszóró bekapcsolására, a jármű blokkolására stb.
A találmány célja olyan, beszédhangon is kommunikálni képes, távfelügyeleti célra is alkalmas eljárás és berendezés, amely az értesített személy számára bármely kód ismerete nélkül vagy a jogosult lekérdező/beavatkozó személy számára, csupán az egyéni azonosító kód megadása után lehetővé teszi a legkülönbözőbb beavatkozásokat.
A találmány célja továbbá olyan távfelügyeleti eljárás és berendezés kialakítása, amely lehetővé teszi a vagyontárgy kiválasztott helyein elhelyezett érzékelők folyamatos vagy ciklikus lekérdezését, nem vált ki automatikus helyi riasztást, és ezáltal nem hívja fel magára a figyelmet, és minden beavatkozást távvezérlés útján valósít meg.
A találmány kidolgozásánál olyan eljárásból indultunk ki, amelynek során a vagyontárgyat a személyes felügyelet hiányában, kiválasztott helyeken folyamatosan vagy szakaszosan megfigyelik, és a megfigyelt helyek paramétereinek egy előre meghatározott szintű változása esetén telekommunikációs eszközökkel, előnyösen telefonon, és még előnyösebben mobil telefonon távriasztást kezdeményeznek, melynek során adott esetben beszédhang formájában továbbítják a riasztást kiváltó eseményre vonatkozó információt, és a távoli állomásról a hívás fenntartása mellett, vagy a távoli állomásról kezdeményezett hívás esetén a jogosultság ellenőrzése után, kódolt (DTMF) hangjelekkel távvezérlik a vagyontárgy helyi riasztószerveit és részleges vagy teljes működésképtelenségét. A találmány szerinti eljárásnál a riasztást kiváltó esemény mellett beszédhang formájában továbbítjuk az értesített személy számára a körülményekhez képest célszerűen választható lehetőségeket is. Az ilyen megoldás lehetővé teszi, hogy műszakilag kevésbé felkészült személyek is értesíthetők legyenek, és a távvezérlés útján történő beavatkozáshoz minden információ szóbeli közlés útján rendelkezésre álljon.
A találmány szerinti eljárás egyik előnyös kiviteli példájánál a vagyontárgyon belül az egyes megfigyelt helyekhez különböző prioritásokat rendelünk, és távriasztás esetén a szóbeli értesítést a prioritások sorrendjében továbbítjuk. Ezáltal lehetővé válik, hogy a kevésbé fontos események ne kerülhessenek fölöslegesen az előtérbe, és ne nyomhassák el a fontosabb eseményekről továbbított információkat. Ilyen megvalósításnál már egyetlen, a leglényegesebb információ alapján is döntéshelyzetbe hozható az értesített személy, amivel jelentősen lerövidíthető a hatékony beavatkozáshoz szükséges idő.
Ugyancsak előnyös a találmány szerinti eljárás olyan megvalósítása, ahol a védett objektumban távvezérléssel kiválasztunk legalább egy megfigyelt helyet, és annak állapotáról folyamatosan vagy meghatározott időközönként ismételten beszédhang útján információt továbbítunk az értesített személyhez. Egy ilyen intézkedés következtében lehetőség nyílik egy kiválasztott érzékelő állapotának vagy állapotváltozásának folyamatos nyomon követésére. Ezáltal az értesített személy sokkal pontosabb információt kap a vagyontárgy pillanatnyi állapotáról.
A találmány szerinti eljárásnál lehetséges az is, hogy a jogosult beavatkozó személy személyi azonosító (PIN) kódját távvezérlés útján szükség esetén megváltoztassuk.
Ugyancsak lehetőséget biztosít a találmány szerinti eljárás arra is, hogy szükség esetén az értesítendő személyiek) értesítési adatait (telefonszámát) is távvezérlés útján változtassuk meg.
A találmány célját másrészt olyan, a találmány szerinti eljárást megvalósító, vagyontárgyak távfelügyeletére alkalmas berendezéssel érjük el, amelynek a vagyontárgyban elhelyezett, legalább egy, a vagyontárgy kiválasztott helyét folyamatosan vagy szakaszosan figyelő érzékelővel ellátott riasztóegysége, bemenetéivel a riasztóegységhez csatlakozó vezérlőegysége, a vezérlőegység kimenetére kötött legalább egy helyi riasztást (például hang- és/vagy fényjelzést) és/vagy hibás működést vagy működésképtelenséget kiváltó beavatkozószerve, a vezérlőegységhez csatlakozó rádiós adó-vevő egysége, előnyösen helyi mobil telefonja, a vezérlőegység és a mobil telefon közé beiktatott, a távvezérlőjeleket dekódoló DTMF dekódere és a kimenőüzeneteket tároló hangtárolója, a helyi tápellátást biztosító feszültségforrása, valamint rádiós kapcsolatot tartó DTMF kódadóval ellátott távvezérlő egysége van. A találmány szerinti berendezésnek a vezérlőegységben a beérkező jelzéseket elemző és kiértékelő, a hangtároló egységből a helyzetnek megfelelő és a célszerűen választható lehetőségről tájékoztató beszédhangüzenetet kiválasztó és továbbító egysége is van.
A találmány szerinti berendezés egyik előnyös kiviteli példájánál a vagyontárgyon belül az egyes megfigyelt helyeken elhelyezett érzékelőkhöz prioritáskódoló tartozik a vezérlőegységben.
A találmány szerinti a helyi mobil telefonnal rádiós kapcsolatot tartó DTMF kódadóval ellátott távvezérlőegységnek hangszórója, mikrofonja, kódbillentyűzete és adott esetben kijelzője is van.
A találmány szerinti berendezésben alkalmazott távvezérlő egység célszerűen a vezetékes távbeszélő-hálózatra csatlakozó nyomógombos távbeszélő-készülék vagy rádiós távbeszélő-hálózathoz csatlakozó mobil telefon.
A találmányt a továbbiakban a mellékelt rajzon példaképpen bemutatott kiviteli alakok alapján ismertetjük részletesebben, ahol az
1. ábra a találmány szerinti berendezés blokkvázlata, a
2. ábra a találmány szerinti berendezés alkalmazásának elvi vázlata ingatlan vagyontárgy esetén és a
3. ábra a találmány szerinti berendezés alkalmazásának elvi vázlata ingó vagyontárgy esetén.
Amint az az 1. ábrán látható, a találmány szerinti berendezéshez tartozik egy helyi 8 mobil telefon, amely rádiós távközlési kapcsolatban áll egy távoli 10 távvezérlőegységgel, ami jelen esetben ugyancsak egy mobil telefon. A helyi 8 mobil telefonhoz csatlakozó vezérlőegységben 1 mikroprocesszor, például Z80-as mikro3
HU 216 856 Β processzor, az 1 mikroprocesszorhoz csatlakozó, csak olvasható (EPROM) 2 tároló, például 27C512 EPROM tároló, 3 portvezérlő áramkör és írható-olvasható tároló, például 8255-ös portvezérlő áramkör és írható-olvasható tároló, valamint 4 DTMF dekódolóegység, például MT8870 DTMF dekódolóegység csatlakozik. A vezérlőegységhez tartozik még egy 5 hangtároló, amely például ISD 1416 típusú analóg hangtároló. A helyi 8 mobil telefon a 3 portvezérlő áramkör és írható-olvasható tárolón, a 4 DTMF dekódolóegységen és az 5 hangtárolón keresztül tartja a kapcsolatot a vezérlőegységgel. A találmány szerinti berendezéssel védett vagyontárgyon elhelyezett érzékelők 6.1, ..., 6.8 kimenetei, valamint a vagyontárgyon elhelyezett beavatkozószervek
7.1, ..., 7.8 működtetőbemenetei a 3 portvezérlő áramkör és írható-olvasható (RAM) tároló megfelelő be- és kimeneteire csatlakoznak. A vezérlőegység tápellátását helyi 9 feszültségforrás biztosítja. A 9 feszültségforrás szünetmentes tápellátást biztosít, és előnyösen egy tölthető akkumulátorból van kialakítva.
A vezérlőegység alaphelyzetben figyelő állapotban van. Ilyenkor az érzékelők 6.1,..., 6.8 kimeneteiről érkezőjelek a 3 portvezérlő áramkör és írható-olvasható tárolón keresztül az 1 mikroprocesszorba jutnak, amely a 2 tárolóban eltárolt program alapján feldolgozza, és értékeli az egyes érzékelők állapotát. A feldolgozás során az 1 mikroprocesszor egy, ugyancsak a program által meghatározott prioritási sorrendet követ, és ezáltal egy prioritáskódolást valósít meg. Meghatározott szintű állapotváltozás a vezérlőegységet riasztási állapotba viszi át. Ilyenkor a vezérlőegység a helyi 8 mobil telefonon keresztül előre meghatározott és eltárolt, legalább egy hívószám hívását kezdeményezi. A hívást hívószámonként többször ismétli mindaddig, amíg a hívott személy nem jelentkezik. A beszédkapcsolat létrejötte után a vezérlőegység beszédhang útján küld információt az értesített személynek a riasztást kiváltó eseményről, és beszédhang útján közli a körülményekhez képest célszerűen választható beavatkozások lehetőségét is. Bejövő (lekérdező) hívás esetén ugyancsak beszédhang útján kéri a jogosult beavatkozó személy egyéni azonosító PIN kódját. A megfelelő üzeneteket az 1 mikroprocesszor a 2 tárolóban eltárolt program alapján az 5 hangtárolóból keresi ki és juttatja a helyi 8 mobil telefon bemeneti audiocsatomájára. Válaszként az értesített személy a 10 távvezérlő egység kódbillentyűzetének használatával megadja az előnyösen többszámjegyes egyéni PIN kódját, ezt követően pedig a kiválasztott beavatkozás például egyszámjegyű kódját. A PIN kód átvitele DTMF kódok formájában történik, amelyek kiadása a bemutatott kiviteli példánál nyomógombos vezetékes vagy GSM-rendszerű mobil telefonnal történik. A PIN kód helyességét a vezérlőegységben található 1 mikroprocesszor a 2 tárolóban eltárolt program alapján ellenőrzi, és hibás esetben bontja a hívást, és új szám hívását kezdeményezi. Megfelelő PIN kód érkezése esetén a beszédállapot fennmarad, és a vezérlőegység további beavatkozókódokat fogad el ugyancsak DTMF kódok formájában. A beérkező DTMF kódok a helyi 8 mobil telefon kimeneti audiocsatomájából a vezérlőegység 4 DTMF dekódolóegységébe jutnak, ahonnan digitalizált formában kiolvashatók és feldolgozhatok. A beavatkozások egyrészt helyi riasztás ki- és bekapcsolását, másrészt részleges vagy teljes működésképtelenség kiváltását, kiválasztott érzékelők folyamatos vagy szakaszosan ismételt megfigyelését foglalják magukban. Ezenkívül programfüggően lehetőség van a PIN kódok és az értesítendő személyek adatainak (telefonszámainak) távvezérlés útján történő megváltoztatására. A helyi 9 feszültségforrás állapotát is figyeljük, és a feszültség csökkenése vagy megszűnése esetén is távriasztást kezdeményezünk.
A 2. ábra egy olyan alkalmazást szemléltet, ahol a találmány szerinti 11 berendezés ingatlan 17 vagyontárgyban van elhelyezve. Lakások, irodák, raktárak vagy egyéb épületek távfelügyelete esetén célszerű például mozgásérzékelőket, ablaktörés-érzékelőket, ajtó- és/vagy ablaknyitás-érzékelőket, füstérzékelőket, mikrofont, 14 kamerát vagy egyéb hasonló jelforrásokat és jeladókat alkalmazni. Beavatkozóegységek közé tartozhatnak 16 hang és/vagy 18 fényjelzők, feszültségmentesítő jelfogók, vezérelhető tűzoltó berendezések, 15 füst- és gázbefüvók. Riasztás esetén a helyi mobil telefon itt is felhívja az értesítendő 12 személyt, aki a 13 mobil telefonján az egyéni azonosító PIN kód megadása után valamelyik beavatkozószerv működtetését kezdeményezheti, felhívhatja a rendőrséget, a szomszédokat vagy akár a helyszínre siethet.
A 3. ábra egy olyan alkalmazást mutat be, ahol a találmány szerinti berendezés egy ingó vagyontárgyban, jelen esetben 21 gépjárműben van elhelyezve. A vezérlőegységhez csatlakozó érzékelők között például ajtó/motorház-/ csomagtémyitás-érzékelő, ablaktörés-érzékelő, mozgásérzékelő, indításérzékelő, motorzaj-érzékelő, mikrofon, kamera vagy más hasonló jeladó vagy jelforrás lehet. A vezérlőegységhez csatlakozó beavatkozószervek között például 18 fény- és/vagy 16 hangjelző, központiajtózár-működtető, hangszóró, a 19 motorszabályozó működését gátló 20 motorblokkoló jelfogó, üzemanyag-megszakító mágnesszelep, helymeghatározó rádióadó vagy más hasonló eszköz lehet. Az autó illetéktelen használata, feltörése, elszállítása esetén a megfelelő érzékelő riasztó jelzése alapján a riasztóegység riasztási állapotba kerül, és a helyi mobil telefonon keresztül felhívja az előre meghatározott értesítendő személyek egyikét. Az értesített személy a hívás fenntartása mellett PIN kód megadása nélkül a felkínált lehetőségek közül választva beavatkozhat, azaz távvezérléssel működtetheti a kiválasztott beavatkozószervet. Egy távoli állomásról kezdeményezett hívás után az egyéni azonosító PIN kód megadása után van lehetőség a beavatkozásra. Ilyen beavatkozás lehet például a helyi riasztás (fény/hang) működtetése, a motorblokkolás kezdeményezése, hangos figyelmeztetés stb. Ezzel egyidejűleg vagy e helyett természetesen lehetőség van a rendőrség vagy egy másik vagyonvédelmi szervezet értesítésére, és például bemérőjeleket sugárzó rádióadó bekapcsolására. A helyi riasztás mellőzése esetén az illetéktelen személy nem szerez tudomást a távfelügyelő (riasztó-) berendezés jelenlétéről, így meg sem próbálja azt hatástalanítani. A folyamatosan üzemelő távfelügyelő berendezés az értesített személyt folyamatosan tájékoztatja a védett objektum (pél4
HU 216 856 Β dául személygépkocsi) állapotáról és helyzetéről, így arra könnyen rátalálhat, és a jogosulatlan személy is könynyen tetten érhető.
A találmány szerinti eljárás és berendezés előnye, hogy a figyelési állapot és a riasztási állapot az illetéktelen személy számára nem különböztethető meg, tehát a rendszer nem hívja fel magára a figyelmet. Az értesített személy azonban haladéktalanul tájékoztatást kap a riasztást kiváltó eseményről, aminek alapján kiválaszthatja a leghatásosabbnak ítélt beavatkozás módját. A beszédhang útján történő tájékoztatás egyszerűbbé teszi a távfelügyeletet, tehát kevésbé gyakorlott vagy felkészült személy is olyan formában kapja meg a döntéshez szükséges információkat, ami alapján késlekedés nélkül dönthet a beavatkozás módjáról. Egy kiválasztott érzékelő állapotának folyamatos vagy szakaszosan ismételt megfigyelése információt ad a vagyontárgy állapotának változásáról, így lehetőség nyílik a beavatkozás megváltoztatására is.
A találmány szerinti távfelügyelő berendezést a leírásban riasztóegységekkel kapcsolatban ismertettük részletesebben, de ez természetesen nem jelent semmilyen korlátozást az alkalmazásában. A találmány szerinti távfelügyelő berendezés a leírtakhoz hasonlóan használható például ipari folyamatok távfelügyeletére, vagy akár lakások, lakóházak fűtésének távvezérlésére, kertek vagy nagyobb földingatlanok öntözőberendezésének távvezérlésére stb.

Claims (10)

1. Eljárás vagyontárgyak távfelügyeletére, amelynek során a vagyontárgyat a személyes felügyelet hiányában, kiválasztott helyeken folyamatosan vagy szakaszosan megfigyeljük, és a megfigyelt helyek paramétereinek egy előre meghatározott szintű változása esetén telekommunikációs eszközökkel, előnyösen telefonon és még előnyösebben mobil telefonon távriasztást kezdeményezünk, melynek során adott esetben beszédhang formájában továbbítjuk a riasztást kiváltó eseményre vonatkozó információt, és a távoli állomásról a hívás fenntartása mellett, vagy a távoli állomásról kezdeményezett hívás esetén a jogosultság ellenőrzése után kódolt (DTMF) hangjelekkel távvezéreljük a vagyontárgy helyi riasztószerveit és részleges vagy teljes működésképtelenségét, azzal jellemezve, hogy a riasztást kiváltó esemény mellett beszédhang formájában továbbítjuk az értesített személy (12) számára a körülményekhez képest célszerűen választható lehetőségeket is.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vagyontárgyon belül az egyes megfigyelt helyekhez különböző prioritásokat rendelünk, és távriasztás esetén a szóbeli értesítést a prioritások sorrendjében továbbítjuk.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a védett objektumban távvezérléssel kiválasztunk legalább egy megfigyelt helyet, és annak állapotáról folyamatosan vagy meghatározott időközönként ismételten beszédhang útján információt továbbítunk az értesített személyhez (12).
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a jogosult beavatkozó személy személyi azonosító (PIN) kódját távvezérlés útján szükség esetén megváltoztatjuk.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy szükség esetén az értesítendő személy(ek) értesítési adatait (telefonszámát) is távvezérlés útján változtatjuk meg.
6. Berendezés vagyontárgyak távfelügyeletére, amelynek a vagyontárgyban elhelyezett, legalább egy, a vagyontárgy kiválasztott helyét folyamatosan vagy szakaszosan figyelő érzékelővel ellátott riasztóegysége, bemenetéivel a riasztóegységhez csatlakozó vezérlőegysége, a vezérlőegység kimenetére kötött legalább egy helyi riasztást (például hang- és/vagy fényjelzést) és/vagy hibás működést vagy működésképtelenséget kiváltó beavatkozószerve, a vezérlőegységhez csatlakozó rádiós adó-vevő egysége, előnyösen helyi mobil telefonja, a vezérlőegység és a mobil telefon közé beiktatott, a távvezérlő jeleket dekódoló DTMF dekódere és a kimenőüzeneteket tároló hangtárolója, a helyi tápellátást biztosító feszültségforrása, valamint rádiós kapcsolatot tartó DTMF kódadóval ellátott távvezérlő egysége van, azzal jellemezve, hogy a vezérlőegységben a beérkező jelzéseket elemző és kiértékelő, a hangtároló (5) egységből a helyzetnek megfelelő, és a célszerűen választható lehetőségről tájékoztató beszédhangüzenetet kiválasztó és továbbító egysége is van.
7. A 6. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a vagyontárgyon belül az egyes megfigyelt helyeken elhelyezett érzékelőkhöz prioritáskódoló tartozik a vezérlőegységben.
8. A 6. vagy 7. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a helyi mobil telefonnal (8) rádiós kapcsolatot tartó DTMF kódadóval ellátott távvezérlő egységnek (10) hangszórója, mikrofonja, kódbillentyűzete és adott esetben kijelzője is van.
9. A 8. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a távvezérlő egység (10) vezetékes távbeszélőhálózatra csatlakozó nyomógombos távbeszélő-készülék.
10. A 8. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a távvezérlő egység (10) rádiós távbeszélőhálózathoz csatlakozó mobil telefon.
HU9601252A 1996-05-10 1996-05-10 Eljárás és berendezés vagyontárgyak távfelügyeletére HU216856B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9601252A HU216856B (hu) 1996-05-10 1996-05-10 Eljárás és berendezés vagyontárgyak távfelügyeletére

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9601252A HU216856B (hu) 1996-05-10 1996-05-10 Eljárás és berendezés vagyontárgyak távfelügyeletére

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9601252D0 HU9601252D0 (en) 1996-07-29
HUP9601252A1 HUP9601252A1 (en) 1997-12-29
HU216856B true HU216856B (hu) 1999-09-28

Family

ID=89993958

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9601252A HU216856B (hu) 1996-05-10 1996-05-10 Eljárás és berendezés vagyontárgyak távfelügyeletére

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU216856B (hu)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6928148B2 (en) 2000-03-13 2005-08-09 Pittway Corporation Integrated security and communications system with secure communications link

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6928148B2 (en) 2000-03-13 2005-08-09 Pittway Corporation Integrated security and communications system with secure communications link
US7558379B2 (en) 2000-03-13 2009-07-07 Steven Winick Integrated security and communications system with secure communications link

Also Published As

Publication number Publication date
HU9601252D0 (en) 1996-07-29
HUP9601252A1 (en) 1997-12-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6833785B2 (en) Vehicle security system
US5319698A (en) Security system
US6956467B1 (en) Car alarm with automatic dialer
US5874889A (en) System and methods for triggering and transmitting vehicle alarms to a central monitoring station
US7602283B2 (en) Active monitoring system for use with a garage door opener
US6778084B2 (en) Interactive wireless surveillance and security system and associated method
US4794368A (en) Programmable automobile alarm system having vocal alarm and reporting features
US6049273A (en) Cordless remote alarm transmission apparatus
US6980124B2 (en) Wireless security, telemetry and control system
US5850180A (en) Portable alarm system
US7567166B2 (en) Safety/security method and device for two-wheeled vehicles and similar
US5357560A (en) Adaptable alarm interface unit for use with electronic automobile alarm systems and the like
US7298246B1 (en) Vehicle security monitoring device
US6433683B1 (en) Multipurpose wireless video alarm device and system
WO2000017021A1 (en) Alarm and immobiliser with gsm cellular phone
US20030104800A1 (en) Telephone with alarm signalling
US5448218A (en) Anti-theft alarm system for a motor vehicle
US20040257210A1 (en) Personal rescue system
JPS6211360A (ja) 自動車の盗難防止方法
US4195288A (en) Alarm system
US7245204B2 (en) Vehicle security system
GB2314659A (en) Wireless alarm system
WO2002035488A2 (en) Cellular communication device-based anti-theft/anti-intrusion warning and control system
US20030227377A1 (en) Wireless security notification and control system
HU216856B (hu) Eljárás és berendezés vagyontárgyak távfelügyeletére

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees