HU216371B - Stabil makromolekuláris diszperz rendszerű, vizet tartalmazó folyékony üzemanyag-készítmény belső égésű motorok hibrid motorként történő működtetésére, valamint eljárás a készítmény előállítására - Google Patents

Stabil makromolekuláris diszperz rendszerű, vizet tartalmazó folyékony üzemanyag-készítmény belső égésű motorok hibrid motorként történő működtetésére, valamint eljárás a készítmény előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU216371B
HU216371B HU9602590A HUP9602590A HU216371B HU 216371 B HU216371 B HU 216371B HU 9602590 A HU9602590 A HU 9602590A HU P9602590 A HUP9602590 A HU P9602590A HU 216371 B HU216371 B HU 216371B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
weight
emulsifiers
water
fuel
fatty acid
Prior art date
Application number
HU9602590A
Other languages
English (en)
Inventor
Levente Fülöp
András Bertha
Original Assignee
Levente Fülöp
András Bertha
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Levente Fülöp, András Bertha filed Critical Levente Fülöp
Priority to HU9602590A priority Critical patent/HU216371B/hu
Publication of HU9602590D0 publication Critical patent/HU9602590D0/hu
Priority to PCT/HU1997/000029 priority patent/WO1998012285A1/en
Priority to AU30437/97A priority patent/AU3043797A/en
Publication of HUP9602590A1 publication Critical patent/HUP9602590A1/hu
Publication of HU216371B publication Critical patent/HU216371B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10LFUELS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NATURAL GAS; SYNTHETIC NATURAL GAS OBTAINED BY PROCESSES NOT COVERED BY SUBCLASSES C10G, C10K; LIQUEFIED PETROLEUM GAS; ADDING MATERIALS TO FUELS OR FIRES TO REDUCE SMOKE OR UNDESIRABLE DEPOSITS OR TO FACILITATE SOOT REMOVAL; FIRELIGHTERS
    • C10L1/00Liquid carbonaceous fuels
    • C10L1/32Liquid carbonaceous fuels consisting of coal-oil suspensions or aqueous emulsions or oil emulsions
    • C10L1/328Oil emulsions containing water or any other hydrophilic phase

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Liquid Carbonaceous Fuels (AREA)

Abstract

A találmány szerinti készítmény lényege, hőgy makrőmőlekűlárisdiszperz főrmában a mőtőrra előírt üzemanyagból 60–90 tömeg%,előnyösen 45–80 tömeg% mennyiséget, 10–40 tömeg% csapvizet, adőttesetben iőncserélt vizet, 0,5–5 tömeg%, előnyösen 5–15 tömeg%természetes kókűszőlaj zsírsavaiból előállítőtt eműlgeátőrők,kókűszzsírsavészterek, kókűszzsírsavészterekpőlietilénglikőlszármazékai és kókűszzsírsav-amidők, és az elvártparamétereknek megfelelően közismert adalékanyagőkat tartalmaz,példáűl a víz jelenléte miatt lecsökkent cetánindex beállításáhőzetilnitrátőt. A találmány szerinti eljárás lényege, hőgy azeműlgenseket tűlajdőnságűknak megfelelően viszik be a pőlárős vagyapőlárős közegbe. Benzin- és gázőlajkészítményeknél összemérik akívánt tömeg%-nak meg elelő mennyiségű vizet és a már leírt módőnelőkészített összetételű benzint vagy gázőlajat, majd először amagasabb, és ezt követően az alacsőnyabb HLB-értékű eműlgenseket adjákhőzzá az egymással n m elegyedő kőmpőnensekhez intenzív keverésmellett, miközben tejszerű eműlzió keletkezik. Főlytatva a keverést,hőzzáadják a kvázieműlgenseket és a stabilizálókőmpőnenseket. Ennekeredményeképpen a k szítmény teljesen átlátszó vagy enyhén őpálőslesz, melynek időbeli és hőstabilitása alkalmas arra, hőgy a kitűzöttcélt elérjék. ŕ

Description

A találmány tárgya az előírt üzemanyagot és vizet is tartalmazó üzemanyag-készítmény folyékony üzemanyaggal működő (benzin, gázolaj, kerozin), belső égésű motorok hibrid motorként történő működtetéséhez, valamint eljárás a készítmény előállítására és üzemanyagként történő alkalmazására.
Ismeretes, hogy a belső égésű motorok teljesítménye víznek az üzemanyaghoz való hozzáadásával növelhető. Ezért történtek már különböző próbálkozások vizet tartalmazó üzemanyag felhasználására; így például a második világháború idején Messerschmidt típusú vadászgépekhez alkalmaztak olyan műszaki megoldást, melynél külön adagolószerkezettel a motor hengereibe az elektromos gyújtást kővetően vizet porlasztottak be a teljesítmény növelésének céljából. Ilyen módon valóban 10- 15%-os teljesítménynövelést sikerült elérni, mely a megoldás előnyeként értékelendő, egyidejűleg azonban hátrányként jelentkezett, hogy a motorokat csak szerkezeti átalakítás és a megfelelő adagolószerkezet felszerelése, illetve igényes beállítása után lehetett üzembe helyezni. Repülőgépekről lévén szó, egyáltalán nem elhanyagolható további hátrányt jelentett az a körülmény, hogy az adagolószerkezet, valamint a különálló víztartály felszerelése természetszerűleg nemkívánt súlynövekedést eredményezett.
Az EP 0 177 484 Al számú közzétett szabadalmi leírás szerint eljárást ismertetnek, melynek során üzemanyag-víz diszperzióját juttatják be belső égésű motor égésterébe. Ez az eljárás komoly műszaki átalakításokat tételez fel a motor szerkezetében, mint hőcserélő, gyűjtötartály létesítése stb. így tehát az üzemanyag mellett jelen lévő víz révén egyébként feltételezett előnyöket itt sem lehet kellően kihasználni.
Lényegében hasonló, a szerkezeti átalakítást tekintve már továbbfejlesztett, üzemanyag-víz diszperzió alkalmazására vonatkozó megoldás ismerhető meg az EP 0142580 Al számú közzétett szabadalmi leírásból, a megoldás hátránya azonban változatlanul az, hogy a motor és technikai környezetének átalakítása szükséges a működtetéshez.
Hasonló koncepciót valósít meg az EP 0311 877 A2 számú szabadalom leírása, mely olyan eljárást és hengerfejet ismertet, amely vízgőz formájában teszi lehetővé a víz égéstérbe való bejuttatását. Hátrány a hengerfej, valamint további kiegészítő berendezések alkalmazásának szükségessége.
Víztartalmú üzemanyag alkalmazása ismerhető meg továbbá az 5156114 számon engedélyezett, illetőleg Re. 35,237 számon újra kinyomtatott USA szabadalom leírásából. A megoldás hátránya, hogy csak hidrogénnel dúsított levegővel működtethető, 28- 30 000 V feszültséget igényel, motorátalakításra van szükség az üzemeltetéshez, és végül, de nem utolsósorban, csak stabil motorokhoz alkalmas a megoldás, tehát a közúti forgalomban közlekedő járművek számára nem hasznosítható.
A találmány célkitűzése, hogy a folyékony üzemanyaggal működö belső égésű motorokhoz vizet tartalmazó stabil üzemanyagot biztosítson, mellyel a motor a hagyományos módon működhet, egyidejűleg tegye lehetővé az üzemanyag-takarékos üzemeltetést úgy, hogy az égéskor keletkező termikus hulladék energia egy része hasznosítható mechanikai energiává alakuljon át, miközben a környezetszennyezés nagymértékben csökken.
Ennek megfelelően tehát, a találmány által megoldandó feladat az volt, hogy a belső égésű motor égésterébe olyan mennyiségű vizet juttassunk az üzemanyaggal együtt, amely a hagyományos működés mellett egyidejűleg a motor gőzgépként tá ténő üzemelését is biztosítja, és a hagyományosan üzemelő motorban meglévő, porlasztásra alkalmazott technikai berendezéssel legyen a motor égésterébe juttatható az új üzemanyag-keverék. Ennek a feladatnak a megoldásához egy új készítményt, annak előállítására szolgáló eljárást és üzemeltetési eljárást kellett kidolgoznunk és megvalósítanunk a gyakorlatban is.
Meglepő módon azt találtuk, hogy célkitűzésünket akkor érhetjük el, ha az eddigi ilyen irányú törekvések során emulzió formájában készített üzemanyag-keverék helyett a találmány szerinti mennyiségben vizet tartalmazó stabil diszperziós készítmény képzését és annak a motor égésterébe való bejuttatását tudjuk megoldani. A találmány tehát azon a felismerésen alapul, hogy a különböző oktánszámú benzinek, illetve a gázolaj megfelelő emulzióképzö anyagok, és kívánt esetben adalékanyagok hozzáadásával alkalmasak arra, hogy a találmány szerinti eljárással olyan stabil készítményt állítsunk elő, amely a belső égésű motorok működtetéséhez alkalmas.
Az emulziók készítéséhez szolgáló emulgensek és segédanyagok megválasztásához a szakember a kővetkező szakirodalmi helyekről, illetőleg szabadalmi irodalomból meríthet kitanítást:
Kedvessy: Gyógyszertechnológia, Medicina, Budapest, 1971. 265-271 és 320-352. oldalak; (Makromolekuláris rendszerek, emulgensek, felületaktív anyagok); Bruckner Gy. Szerveskémia, Tankönyvkiadó, Budapest, 1973., 67- 331. oldalak (Emulgensek, felületaktív anyagok).
A találmány szerinti készítmény lényege, hogy makromolekuláris diszperz formában a motorra előírt üzemanyagból 60-90 tömeg%, előnyösen 45-80 tömeg% mennyiséget, 10-40 tömeg% csapvizet, adott esetben ioncserélt vizet, 0,5- 5 tömeg%, előnyösen 5- 15 tömeg% természetes kókuszolaj zsírsavaiból előállított emulgeátorok, kókuszzsírsavészterek, kókuszzsírsavészterek polietilénglikolszármazékai és kókuszzsírsavamidok, és az elvárt paramétereknek megfelelően közismert adalékanyagokat tartalmaz, például a víz jelenléte miatt lecsökkent cetánindex beállításához etilnitrátot.
Az előnyös esetekben lényegében a benzinben található jellemző szénhidrogének arányát megváltoztatjuk úgy, hogy az alapjáratot, valamint a csökkent nyomatékot mutató fordulatszám-tartományban a motor által leadott nyomatékot az eredeti mértékre emeljük. Ezért a készítmény 4-7 szénatomos alkoholokat és/vagy alacsony forráspontú szénhidrogéneket tartalmaz, mintegy 10 tömeg%-ban. Dízel üzemanyagnál hasonló a helyzet, azért, hogy a cetánindex az eredeti állapotba kerül1
HU 216 371 A jön, ezért az üzemanyag n-hexánt és/vagy ciklohexánt és/vagy n-heptánt és/vagy n-pentánt tartalmaz legfeljebb 10 tömeg% mennyiségben. Az üzemanyag tehát ezekben az előnyös esetekben lényegében egy, a fentiek szerint előkészített üzemanyag.
Emulgensként például a számos ismert emulgeátor közül használhatunk a megadott mennyiségben anionaktív emulgeátorokat, mint alkáli- és alkáliföldfémszappanokat, ammóniumszappanokat, zsíralkohol-szulfonátokat stb.; kationaktív emulgeátorokat, mint invert szappanokat, és nemionos emulgeátorokat, mint zsíralkoholok, többértékű zsíralkoholok zsírsavakkal képezett észterei, polietilénglikol zsírsavészterei, polietilénglikol-szorbitán zsírsavészterei, illetőleg ezek kombinációit. A találmány szerinti készítményben előnyösen legalább kettő emulgeátor szerepel egyidejűleg. Emulgeátorok előnyös példáiként említhetők még a természetes kókuszolaj zsírsavaiból előállított emulgeátorok, kókuszzsírsavészterek, kókuszzsírsavészterek polietilénglikolszármazékai és kókuszzsírsavamidok is. Adalékanyagként használhatunk például glicerint mint stabilizátort, 0,02-0,5 tömeg% mennyiségben. A glicerin azért előnyős, mert égéstermékei semlegesek, továbbá a nem súrlódó alkatrészeken gátolja az égéstermékek lerakódását. Ugyancsak adalékanyagként a glicerinhez hasonló mennyiségben különféle kváziemulgenseket is tartalmazhat a készítmény, a stabilitás megtartása érdekében.
A találmány szerinti eljárás lényege, hogy az emulgenseket tulajdonságuknak megfelelően visszük be a poláros vagy apoláros közegbe. Benzin- és gázolajkészítményeknél összemérjük a kívánt tömeg%-nak megfelelő mennyiségű vizet és a már leírt módon előkészített összetételű benzint vagy gázolajat, majd elősző· a magasabb, és ezt követően az alacsonyabb HLB-értékü emulgenseket adjuk hozzá az egymással nem elegyedő komponensekhez intenzív keverés mellett, miközben tejszerű emulzió keletkezik. Folytatva a keverést, hozzáadjuk a kváziemulgenseket és a stabilizálókomponenseket. Ennek eredményeképpen a készítmény teljesen átlátszó vagy enyhén opálos lesz, melynek időbeli és höstabilitása alkalmas arra, hogy kitűzött célunkat elérjük.
A találmány szerinti készítmény előállítható valamely gyártóhelyen és szállítható az elárusítás, illetőleg felhasználás helyére, azonban nem szükségképpen kell előre elkészíteni; miután különösebb eszközigény és szakképzettség az eljáráshoz nem kell, igen előnyösen megvalósítható az előállítás közvetlenül a felhasználás helyén, illetve környezetében.
A találmány részét képezi a készítmény belső égésű motorokhoz való alkalmazása is, mely lényegében abból áll, hogy a fent meghatározott készítményt a motor égésterébe juttatjuk.
A találmány szerinti készítmény hatásmechanizmusának jobb megértéséhez a következőkben egy négyütemű benzinmotor sematikus működésének kapcsán világítjuk meg a működési elvet.
Első ütemben a dugattyú a felső holtponttól az alsó felé mozog, a nyitott szívószelepen keresztül a hengerbe áramlik a víztartalmú üzemanyag és a levegő keveréke. A második ütemben zárt szelepek mellett a dugattyú az alsó holtponttól a felső felé mozog, miközben összesűríti a bent lévő keveréket. A sűrítés hatására a hőmérséklet a víz kritikus hömérsékletértékét átlépi, a víz folyékony halmazállapotából gőz, illetőleg túlhevített gőz állapotba kerül. A halmazállapot-változás hatására az említett kritikus hőmérsékleti pontban egy nyomáslépcső jelentkezik, így a sűrítési végnyomás magasabb lesz, mint az adott motor konstrukciós adottságai alapján egyébként elvárható lenne. A sűrítési ütem végén megtörténik a gyújtás, a hengerben lévő éghető alkotórészek elégnek. A túlhevített gőz jelenléte miatt a dugattyúra ható nyomás magasabb, mint a vizet nem tartalmazó hajtóanyag esetében. A harmadik ütemben a nyomás a dugattyút az alsó holtpont irányába kényszeríti. A negyedik ütemben a dugattyú a felső holtpont felé mozog, a nyitott kipufogószelepen keresztül az égéstermékek és az expandálódon vízgőz elhagyja az égésteret. Képletesen úgy fogalmazhatunk, hogy a működő benzinmotor égésterébe a gőzgép kazánjának gőzterét és munkahengerét integráltuk egy technikai megoldással. Belátható, hogy a motor termikus hatásfoka a víz bevitelével javul.
A fent leírt működési elv dízelmotoroknál csak annyiban tér el, hogy itt természetszerűleg az összesűrített levegőbe porlasztjuk a gázolaj és víz emulzióját. Ennél a motortípusnál a víz bevitelének hatására csak az úgynevezett „gözgépeffektus” lép fel, ezért a hatásfok-növekedés alacsonyabb értékű, mint az Otto-motoroknál.
A találmány szerinti megoldást a következő példákkal szemléltetjük, anélkül, hogy a találmányt kizárólag a példákra korlátoznánk.
1. példa
Ebben a példában egy benzinüzemű, négyütemű injektoros, katalizátoros motorhoz alkalmas víztartalmú hajtóanyag elkészítését, valamint a próbaüzem tapasztalatait írjuk le. A tesztjármű egy 258000 km-1 megtett Mazda 626-os személygépkocsi, 2,2 literes injektoros, 12 szelepes motorral. A találmány szerinti üzemanyagot 750 g 91 oktánszámú ólommentes benzin, és a természetes kókuszolaj zsírsavaiból előállított emulgenseiböl kókuszzsírsavészterek 3 g; kókuszzsírsavészterek polietilénglikolszármazékai 1 g, kókuszzsírsavamidok 1 g, stabilizátorként glicerin 5 g, valamint 240 g 23 NK fokú csapvízzel készítettük el az új hajtóanyagot. A felsorolt emulgenseket és a glicerint összemértük, majd folyamatos keverés közben hozzáadtuk a megadott vízmennyiséghez. Az így előállított keveréket folyamatos keverés mellett adagoljuk a 91-es oktánszámú 750 g ólommentes benzinhez. A homogenizálást elektromos keverőgéppel addig folytatjuk, amíg a termék átlátszóvá nem válik, ekkor a készítmény stabil, makromolekuláris diszperz állapotba kerül. A kapott készítményt az előzőleg kiürített üzemanyag-rendszerű gépkocsi tankjába töltöttük. Az indítás után a járművet a szokásos módon 80 km/ó sebességre gyorsítottuk, majd a sebességet megközelítően azonos értéken tartva addig folytattuk utunkat, amíg az üzemanyag el nem
HU 216 371 A fogyott. A motor gyorsítóképessége a kísérlet során a korábban megszokott volt, járási egyenetlenséget, gyújtáskihagyást nem tapasztaltunk. A megtett 15,5 km-es távolság nem tért el az ugyanilyen módon, azonos irányban, de az előírt 91 oktánszámú 1 kg ólommentes benzinnel lefolytatott kísérlet esetén elért távolságtól. A gyertyák színe elváltozást nem mutatott. A kísérlet második szakaszában a találmány szerinti hajtóanyagról a normál üzemanyagra való áttérés, és a normál üzemanyagról az új üzemanyagra való áttérés következményeit vizsgáltuk. Az áttérést egyszerű rá tankolással hajtottuk végre. Az áttérések következtében a motor működésében érzékelhető változást egyik esetben sem észleltünk.
A példában leírt készítmény az emulgensek és kváziemulgensek mennyiségének megnövelése nélkül 60: 40 tömeg% benzin-víz arányig további adalékanyagok hozzáadásával működőképes.
2. példa
Ebben a példában egy 48 000 km teljesítményű VW mikrobusz dízelüzemű, turbófeltöltő nélküli 1,5 liter hengerűrtartalmú motorjához készítettünk víztartalmú üzemanyagot. A 240 g ioncserélt vízbe kevertünk kókuszolaj zsírsavésztert 3 g mennyiségben, kókuszolajzsírsavészter polietilénglikolszármazékait 1 g mennyiségben, nátriumlaurilszulfátot 1 g mennyiségben, glicerint 5 g mennyiségben. A 740 g gázolajba 10 g ciklohexánt kevertünk. A gázolaj tartalmú elegybe intenzív keverés mellett vittük be a vizet tartalmazó elegyet. A keverést addig folytattuk, míg a kész folyadék teljesen átlátszóvá vált. Az így nyert készítménnyel megismételtük az 1. számú példában leírt kísérletet. Az elért távolság 17,0 kilométer volt, míg a tiszta gázolaj üzem esetén csak 16,0 km-t tudtunk megtenni. A találmány szerinti üzemanyag alkalmazásakor, a normál üzemanyagra és vissza történő átállások alkalmával működési anomáliákat nem észleltünk.
A példában leírt készítmény az emulgensek és kvázi emulgensek mennyiségének megnövelése nélkül 60: 40 tömeg% gázolaj-víz arányig további adalékanyagok hozzáadásával működőképes.
A találmány szerinti eljárás főbb előnyei:
a) A készítmény felhasználásával a felhasznált hagyományos üzemanyag mennyisége maximálisan 40%kal csökkenthető, miközben a teljesítmény közel változatlan marad.
b) A folyékony üzemanyaggal működő motorok üzemeltetési költsége mintegy 15-20%-kal csökken.
c) A készítmény előállításához elsősorban természetes alapanyagú komponenseket használunk, melyek égéstermékei a környezetre ártalmatlanok. Az üzemanyag égését úgy befolyásolják, hogy a keletkező környezetszennyező gázok mennyiségét csökkentik. A bevitt víz mennyiségével közel arányosan csökken az égéstermékek mennyisége, mivel az égéstérbe bevitt vízzel üzemanyagot helyettesítünk. Az égés tökéletesedése folytán csökken a szén-monoxid-tartalom.
d) A találmány szerinti készítmény alkalmazása során a motorok továbbra is a hagyományos formában, elrendezésben, a megszokott kiegészítő berendezéseikkel üzemelnek. A víz jelenléte miatt csak a belső működés jellege tolódik el, a már kifejtett módon.
e) Az előírt üzemanyaggal és a találmány szerinti készítménnyel történő működtetés közötti átállás problémamentes, mivel a motor automatikusan az üzemanyag típusa által meghatározott üzemmódban működik.

Claims (6)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Stabil, makromolekuláris diszperz rendszerű, vizet tartalmazó folyékony üzemanyag-készítmény belső égésű motorok hibrid motorként történő működtetéséhez, amely üzemanyag-készítmény a motorra előírt adalékanyagokat tartalmazó üzemanyagból, vízből és emulgeátorokból áll, azzal jellemezve, hogy stabil készítmény formájában a motorra előírt üzemanyagból 60- 90 tömeg%, előnyösen 45- 80 tömeg% mennyiséget, 10-40 tömeg% csapvizet vagy ioncserélt vizet, 0,5- 5 tömeg% mennyiségben emulgeátorokat, mint természetes kókuszolaj zsírsavaiból előállított emulgenseket, kókuszzsírsavésztereket, kókuszzsírsavészterek polietilénglikolszármazékait, kókuszzsírsavamidokat, és/vagy anionaktív, és/vagy kationaktív, és/vagy nemionos emulgeálószereket, és/vagy azok származékait, előnyösen 5- 15 tömeg% mennyiségben.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy adalékanyagként stabilizálószert tartalmaz, 0,02- 1,0 tömeg% mennyiségben.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy glicerint tartalmaz.
  4. 4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy adalékanyagként kváziemulgenseket tartalmaz, 0,02- 0,5 tömeg% mennyiségben.
  5. 5. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy adalékanyagként legfeljebb 10 tömeg% n-hexánt, és/vagy ciklohexánt, és/vagy alacsony forráspontú szénhidrogént, így n-heptánt, és/vagy npentánt, és/vagy származékait tartalmazza.
  6. 6. Eljárás az 1-5. igénypontok szerinti üzemanyagkészítmény előállítására, azzal jellemezve, hogy az emulgenseket tulajdonságaiknak megfelelően visszük be a poláros vagy apoláros közegbe úgy, hogy a vizet és az előnyösen előkészített összetételű üzemanyagot egymáshoz adjuk, majd keverés közben először az alacsonyabb HLB-értékű emulgenseket adjuk a rendszerhez, ezután adagoljuk a kváziemulgenseket és a stabilizálószereket, valamint a további adalékanyagokat.
HU9602590A 1996-09-23 1996-09-23 Stabil makromolekuláris diszperz rendszerű, vizet tartalmazó folyékony üzemanyag-készítmény belső égésű motorok hibrid motorként történő működtetésére, valamint eljárás a készítmény előállítására HU216371B (hu)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9602590A HU216371B (hu) 1996-09-23 1996-09-23 Stabil makromolekuláris diszperz rendszerű, vizet tartalmazó folyékony üzemanyag-készítmény belső égésű motorok hibrid motorként történő működtetésére, valamint eljárás a készítmény előállítására
PCT/HU1997/000029 WO1998012285A1 (en) 1996-09-23 1997-06-13 Fuel composition for the operation of internal-combustion engines as hybrid engines, process to produce said compositions and method to apply the same
AU30437/97A AU3043797A (en) 1996-09-23 1997-06-13 Fuel composition for the operation of internal-combustion engines as hybrid engines, process to produce said compositions and method to apply the same

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9602590A HU216371B (hu) 1996-09-23 1996-09-23 Stabil makromolekuláris diszperz rendszerű, vizet tartalmazó folyékony üzemanyag-készítmény belső égésű motorok hibrid motorként történő működtetésére, valamint eljárás a készítmény előállítására

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9602590D0 HU9602590D0 (en) 1996-11-28
HUP9602590A1 HUP9602590A1 (hu) 1998-10-28
HU216371B true HU216371B (hu) 1999-06-28

Family

ID=89994297

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9602590A HU216371B (hu) 1996-09-23 1996-09-23 Stabil makromolekuláris diszperz rendszerű, vizet tartalmazó folyékony üzemanyag-készítmény belső égésű motorok hibrid motorként történő működtetésére, valamint eljárás a készítmény előállítására

Country Status (3)

Country Link
AU (1) AU3043797A (hu)
HU (1) HU216371B (hu)
WO (1) WO1998012285A1 (hu)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU4228899A (en) * 1998-06-05 1999-12-20 Clean Fuels Technology, Inc. Stabile fuel emulsions and method of making
WO1999063024A1 (en) * 1998-06-05 1999-12-09 Clean Fuels Technology, Inc. Stabile invert fuel emulsion compositions and method of making
WO1999063026A1 (en) * 1998-06-05 1999-12-09 Clean Fuels Technology, Inc. High stability fuel compositions
US7407522B2 (en) 1998-07-01 2008-08-05 Clean Fuels Technology, Inc. Stabile invert fuel emulsion compositions and method of making
US6607566B1 (en) 1998-07-01 2003-08-19 Clean Fuel Technology, Inc. Stabile fuel emulsions and method of making
US7645305B1 (en) 1998-07-01 2010-01-12 Clean Fuels Technology, Inc. High stability fuel compositions
DE19917753A1 (de) * 1999-04-20 2000-10-26 Ulrich Friesen Emulsionskraftstoff
HU222559B1 (hu) * 1999-05-14 2003-08-28 András Bertha Adalékkompozíció víztartalmú üzemanyagok stabilizálására, az így stabilizált üzemanyagok és ezek felhasználása
AU1578100A (en) * 1999-11-17 2001-05-30 Andras Bertha Fuel oils providing exhaust gases with low NOx contents when combusted
PL3354182T3 (pl) 2017-01-31 2021-09-27 Bissell Homecare, Inc. Parowe urządzenie do czyszczenia
RO132925A3 (ro) * 2018-06-12 2019-12-30 Igor Statnîi Agent tensioactiv polimetilaminic multifuncţional, şi procedeu de preparare a acestuia
US11753599B2 (en) 2021-06-04 2023-09-12 Afton Chemical Corporation Lubricating compositions for a hybrid engine

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4158551A (en) * 1975-01-27 1979-06-19 Feuerman Arnold I Gasoline-water emulsion
US5283001A (en) * 1986-11-24 1994-02-01 Canadian Occidental Petroleum Ltd. Process for preparing a water continuous emulsion from heavy crude fraction
US5156114A (en) * 1989-11-22 1992-10-20 Gunnerman Rudolf W Aqueous fuel for internal combustion engine and method of combustion
CA2048906C (en) * 1990-09-07 2002-12-10 Jan Bock Microemulsion diesel fuel compositions and method of use
US5344306A (en) * 1991-08-28 1994-09-06 Nalco Fuel Tech Reducing nitrogen oxides emissions by dual fuel firing of a turbine
US6302929B1 (en) * 1994-04-04 2001-10-16 Rudolf W. Gunnerman Aqueous fuel for internal combustion engine and method of preparing

Also Published As

Publication number Publication date
AU3043797A (en) 1998-04-14
HUP9602590A1 (hu) 1998-10-28
HU9602590D0 (en) 1996-11-28
WO1998012285A1 (en) 1998-03-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0754214B1 (en) Aqueous fuel for internal combustion engine and method of preparing same
Abedin et al. An overview on comparative engine performance and emission characteristics of different techniques involved in diesel engine as dual-fuel engine operation
De Caro et al. Interest of combining an additive with diesel–ethanol blends for use in diesel engines
De Boer et al. Performance and emissions of hydrogen fueled internal combustion engines
US5156114A (en) Aqueous fuel for internal combustion engine and method of combustion
US3608660A (en) Smog-free automobile and method of operating same
US3672341A (en) Air pollution-free internal combustion engine and method for operating same
HU216371B (hu) Stabil makromolekuláris diszperz rendszerű, vizet tartalmazó folyékony üzemanyag-készítmény belső égésű motorok hibrid motorként történő működtetésére, valamint eljárás a készítmény előállítására
GB2073317A (en) Hydrogen-oxygen thermochemical combustion initiation
Hardenberg et al. The use of ethanol as a fuel for compression ignition engines
US8470058B2 (en) Diesel fuel combustion enhancing additive
Bromberg et al. Effective octane and efficiency advantages of direct injection alcohol engines
Tiwari Converting a diesel engine to dual-fuel engine using natural gas
US4255158A (en) Gasoline and petroleum fuel supplements
AU757411B2 (en) Additive for stabilizing water-containing fuels and a fuel stabilized with this additive
JP6328186B2 (ja) 液体燃料の燃焼方法
WO1992007922A1 (en) Aqueous fuel and combustion method for engines
Brandstetter et al. The Water-Cooled Volkswagen PCI-Stratified Charge Engine
CN1023608C (zh) 柴油乳化剂
Ismatov et al. Improving The Economic And Environmental Performance Of Engines Through The Use Of Alternative Fuels
Nakata Future engine technology to realize sustainable society
Crothers Use of methanol in transportation
Abdul Rahman et al. Implementation of a Non-Surfactant Water-in-Diesel Emulsion Fuel in a Common Rail Direct Injection Diesel Vehicle
Vernon et al. Hydrogen enrichment
EP0854979A1 (en) Method and system for feeding fuel, especially alcohol or its mixtures, into engine

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee