HU216257B - Sorjázókés - Google Patents

Sorjázókés Download PDF

Info

Publication number
HU216257B
HU216257B HU9400761A HU9400761A HU216257B HU 216257 B HU216257 B HU 216257B HU 9400761 A HU9400761 A HU 9400761A HU 9400761 A HU9400761 A HU 9400761A HU 216257 B HU216257 B HU 216257B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
knife
deburring
blade
cutting
bore
Prior art date
Application number
HU9400761A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT70657A (en
HU9400761D0 (en
Inventor
Heinrich Heule
Original Assignee
Heinrich Heule
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE4008533A external-priority patent/DE4008533A1/de
Application filed by Heinrich Heule filed Critical Heinrich Heule
Publication of HU9400761D0 publication Critical patent/HU9400761D0/hu
Publication of HUT70657A publication Critical patent/HUT70657A/hu
Publication of HU216257B publication Critical patent/HU216257B/hu

Links

Landscapes

  • Milling, Broaching, Filing, Reaming, And Others (AREA)

Abstract

A találmány tárgya sőrjázókés (1), főként egyenes és kör alaktóleltérő alakú fűratszélek sőrjázására alkalmas billenőkésessőrjázószerszámőkhőz, amely sőrjázókés (1) egy, a hőssztengelye örülfőrgathatóan meghajtőtt szerszámtartóban (2) egy reteszelőszerkezettelegyüttműködve a szerszámtartó (2) hőssztengelyére (4) merőlegesirányban billenthetően van elrendezve. A sőrjázókésnek (1; 39, 40) egyelülső vágóéle (17; 57) és egy hátsó vágóéle (18; 58) van, ahől avágóélek (17, 18; 57, 58) egy, a sőrjázókés (1; 39, 40) elülső őldalánlevő vágótartőmányban (30) van ak elrendezve, és az elülső hőmlőkőldalfelől egy csúszófelület (16) által vannak határőlva, amelycsúszófelület (16) a sőrjázókés (1; 39, 40) elülső hőmlőkőldalán vangömbsüvegszerűen kialakítva. ŕ

Description

A találmány tárgya sorjázókés, főként furatszélek sorjázására szolgáló billenőkéses sorjázószerszámhoz, amely sorjázószerszám egy hossztengelye körül forgathatóan meghajtott szerszámtartóval rendelkezik, amelyben egy reteszelőszerkezettel együttműködő egy vagy több sorjázókés van a szerszámtartó forgástengelyére merőleges irányban billenthetően elrendezve, ahol a soijázókés, illetve annak késtartója egy billentőcsap körül egy, a szerszámtartóban kiképzett kivágásba beforgathatóan van a szerszámtartó alaptestében ágyazva.
Az ilyen jellegű soijázókések már számos kiviteli változatban ismertek. így például az US-PS 3 008 36 lajstromszámú USA-beli szabadalmi leírás olyan soijázókést ismertet, amely egy vízszintes tengely körül billenthetően van a soijázószerszámban rögzítve. Ez a sorjázókés lényegében téglalap alakú, és mind a négy sarkán egy-egy vágóéllel rendelkezik, amelyek közül a mindenkori két-két átlósan szemközt levő vágóéi egy billentőmechanizmus segítségével kiforgatható a sorjázószerszám szerszámtartójának palástján kívülre. Az átlósan egymással szemközt levő vágóélek tengelyirányú távolsága úgy van méretezve, hogy egy átmenőfurat felső és alsó szélét egyidejűleg lehessen soijázni. A soijázókés mindenkori kifordulási szögének függvényében a sorjázókés ugyan sugárirányban különböző mértékben billenthető ki, azonban ez a soijázókés a mindenkori beállított kibillenési helyzetében rögzítve van, és ezáltal az átmenőfuratnak csak egy meghatározott, korlátozott hossztartománya esetén alkalmazható.
A meghatározott hosszúságú átmeneti furatoknál való alkalmazhatóság hátránya mellett ezt az ismert sorjázókést mindig pontos helyzetbeállítás mellett lehet csak az átmenőfuratba beereszteni, mielőtt a billenthető sorjázókés kifordítható munkahelyzetébe. Ha ilyenkor a sorjázószerszám nem kívánt előtolása következik be az átmenőfurat tengelyirányában, akkor a sugárirányban rögzített helyzetű sorjázókés a furat belsejében is anyagot választ le, illetve a lesoijázás mértéke túlságosan nagy lesz.
Egy másik sorjázókés ismerhető meg a DE-PS 931024 számú német szabadalmi leírásból, amely szintén egy vízszintes tengely körül billenthetően van a sorjázószerszámban ágyazva. Ez az ismert soijázókés csupán egyetlen vágóéit tartalmaz, amely egy késacél félkör alakban lekerekített, elülső vége mentén van kialakítva. Ez a soijázókés a szóban forgó soijázószerszámnál egy furat vagy kivágás mindenkori alsó széleinek soij ázására szolgál. Ehhez ezt a soijázókést szintén beforgatott állapotban átvezetik a furaton, és azután egy billentőmechanizmus segítségével kibillentett munkahelyzetbe hozzák és egyidejűleg ebben a helyzetben rögzítik.
Eltekintve attól, hogy ez az ismert soijázókés csak a furatszélek egyik oldalon történő megmunkálására alkalmazható, ennél a sorjázókésnél is fennáll az a további hátrány, hogy a furat belső fala a soijázókés átvezetésekor megsérülhet a sorjázókés által.
A jelen találmány által megoldandó feladat ezért olyan billenthető soijázó-, illetve vágókés kifejlesztése, amely egyszerűen és viszonylag olcsón előállítható, emellett mind az előremenő, mind pedig a visszatérő löketnél az átmenőfurat belsejébe való belépéskor csekély kopás mellett úgy billenthető, hogy megszűnik a vágóéi érintkezése a furatszéllel.
A kitűzött feladatot a találmány értelmében olyan soijázókéssel oldjuk meg, amelynek egy elülső vágóéle és egy hátsó vágóéle van, ahol a vágóélek egy, a sorjázókés elülső oldalán levő vágótartományban vannak elrendezve, és az elülső homlokoldal felől egy csúszófelület által vannak határolva, amely csúszófelület a sorjázókés elülső homlokoldalán van gömbsüvegszerűen kialakítva.
Ezen sorjázókés lényeges előnye az elülső homlokoldal gömbsüvegszerű kiképzése, amely a sorjázókés függőleges helyzetéből a vízszintes munkahelyzetbe való kibillenésekor, illetve vízszintes helyzetből a függőleges nyugalmi helyzetbe való visszabillentésekor utolsóként nyúlik ki a soijázószerszám külső palástján túlra, és ezáltal nincsenek éles szélek, melyek a furat belső felületét összekarcolhatnák vagy károsíthatnák.
Ezenkívül a találmány szerinti sorjázókést nem kell teljesen függőleges helyzetbe beforgatni, hanem gömbszerűen lekerekített homlokoldalával végigcsúszhat az átmenőfurat belső palástfelületén, amikor a sorjázószerszámot keresztülvezetjük a furaton, hogy annak alsó szélét is lesorjázzuk.
Azáltal, hogy a sorjázókés a sorjázószerszámon belül egy billentőcsapon van ágyazva és egy megfelelően forgatva behajtott szerszámtartónál kifelé billen, hogy vágóéleinek egyikével a megfelelő furatszélt lesorjázza, a találmány szempontjából lényeges, hogy sugárirányban kifelé a soijázókés vágótartományának elülső és hátsó vágóéléhez egy csúszófelületet képező legömbölyített rész van csatlakoztatva. A sorjázókésnek a sorjázás befejezését követő, furatba való további behatolásakor a vágóéi ebbe az említett csúszófelületbe megy át. Ezáltal már nem történik további sorjázás, hanem a csúszófelület felfekszik a furatszélen. Ennek következtében a szerszámtartó azonos előtolása mellett a sorjázókésre ható ellennyomás akkora lesz, hogy működésbe lép a reteszelőszerkezet, és a soijázókés, adott esetben a késtartóval együtt, az előtolás irányával szemben befordul a szerszámtartóba. A reteszelőszerkezet ily módon a reteszelőfészken levő vezérlőpálya olyan görbeszakaszára kerül, ahol viszonylag csekély ellennyomás áll fenn, így a soijázókés a csúszófelületével csekély ellennyomás mellett halad át a furaton keresztül.
Amint a csúszófelületre ható ellennyomás a sorjázókésnek az átmenőfuraton való áthaladása során megszűnik, vagyis akkor, amikor a sorjázókés kilép a furat hátsó végén, a reteszelőszerkezet ismét a helyére ugrik, és a soijázókést ismét kifordított munkahelyzetébe hozza. Ebben a helyzetben megfordítjuk a szerszámtartó előtolását, és tengelyirányban az eddigivel ellentétes irányban toljuk el, így a sorjázókés vágótartományában levő hátsó vágóéi fekszik fel a hátsó furatszélre, és a soijázókés kilengési szögtartományának kihasználása mellett az átmenőfurat hátsó furatszájánál levő, akár egyenetlen furatszéleket is le tudja soijázni.
Ezen műszaki kitanítás alapján lehetőség van akár többféle furatszél lesorjázására is, ahol például az elülső
HU 216 257 Β furat síkfalú furatként van kialakítva, míg a hátsó furat ferde furatként, amelynek síkja szöget zár be az említett síkfalú furattal. A billenthetően ágyazott sorjázókés ezt a ferde szöget is ideális módon képes kiegyenlíteni.
Analóg módon egy ferdén elrendezett furat helyett egy tetszőleges hullámhegyekkel és -völgyekkel rendelkező furatszél is lesorjázható.
Természetesen a találmány szerinti megoldás analóg módon történő alkalmazásával nemcsak átmenőfuratokat lehet ily módon soijázni, hanem olyan furatokat is, amelyek kitágított furatként egy átmenőfurat belső tartományában vannak elrendezve. Ugyanilyen módon lehetséges például lépcsős furatok soqázása is egy csőben.
Az egyik lehetséges kiviteli változat értelmében a sorjázókés a reteszelőfészekkel ellátott billenőtesttel együtt nem egy darabból van kialakítva, hanem vágókése és annak billenő késtartója külön alkatrészt képeznek.
Ez esetben a találmány szerinti soijázókés vágókése egy késtartó harántirányban húzódó, furatként kialakított fészkében van elrendezve, ahol a reteszelőfészek a késtartó külső kerületében van kialakítva.
Ennél a kiviteli alaknál a vágókés, vagyis a soijázókés könnyen kivehető a szerszámból, aminek során csupán a billentőcsapot kell kivenni az alaptestből, vagyis a szerszámtartóból, és ezután a vágókést ki lehet húzni a késtartó furatából.
A találmány további kiviteli változatait és előnyeit az alább következő leírásban, illetve az aligénypontokban ismertetjük.
A jelen találmány tárgyát nem csupán az egyes igénypontokban ismertetett kiviteli alakok, hanem ezek egymással való kombinációi is képezik. A bejelentési kellékekben ismertetett valamennyi adatot, illetve jellemzőt, különösképpen az ábrákon bemutatott térbeli kialakítást a találmány szempontjából lényegesnek és az oltalmi körbe tartozónak tekintünk, amennyiben azok egyenként vagy kombinációban a technika állásához képest újnak számítanak.
A találmányt részletesebben az alábbi kiviteli példák kapcsán, a csatolt rajz alapján ismertetjük, amelyek a találmány további lényeges jellemzőit és előnyeit is tartalmazzák.
A rajzon az 1. ábra egy találmány szerinti soijázókés vázlatos oldalnézetét tünteti fel, ahol a szerszámtartó csupán vázlatosan van jelezve, a 2. ábra az 1. ábra szerinti sorjázókés felülnézete, az 1. ábrán feltüntetett II nyíl irányából nézve, a 3. ábra a sorjázókés felülnézete, a 2. ábrán feltüntetett III nyíl irányából nézve, a 4. ábra a találmány szerinti soijázókés egy másik, késtartóból és vágókésből álló kiviteli alakját mutatja oldalnézetben, hosszmetszetben, az 5. ábra a 4. ábra V-V vonala szerinti metszet, a 6. ábra az 5. ábra szerinti soijázókés, nagyobb furatátmérő megmunkálásához, a 7. ábra a cserélhető vágókést mutatja felülnézetben, a 8. ábra a 7. ábra VIII-VIII vonala szerinti metszet, a 9. ábra a 7. ábra szerinti vágókést tünteti fel 90°kal elforgatott helyzetben, a 10. ábra a késtartót mutatja felülnézetben, all. ábra a 10. ábra XI-XI vonala szerinti metszet, míg a 12. ábra a 10. ábra szerinti késtartó felülnézete a 10. ábrán feltüntetett XII nyíl irányából nézve.
Amint az a 2. ábrán látható, a találmány szerinti 1 sorjázókés egy, a sorjázószerszám 2 szerszámtartójában kialakított résszerű 22 kivágásban van billenthetően ágyazva, ahol a 22 kivágásnak alsó 23 nyílása van.
A 2 szerszámtartó a 23 nyílás helyén adott esetben zártan is kiképezhető, feltételezve, hogy a 22 kivágás olyan nagy, hogy az 1 soijázókés 30 vágótartományával a 6. ábrán feltüntetett 27, 28 nyilak bármelyike irányában teljes mértékben beforgatható a 22 kivágásba.
Az 1 sorjázókés tengely körüli elforgatást, vagyis billentést biztosító ágyazásához az 1 soijázókés az 1. ábrán látható 3 furattal van ellátva, amelyen egy 24 billentőcsap van átvezetve. A 24 billentőcsap a 2 szerszámtartóban kiképezett oldalsó furatokban van rögzítetten ágyazva. A 2 szerszámtartó 4 középtengelyének nem kell feltétlenül egybeesnie a 3 furat középtengelyével.
A találmány értelmében lehetséges olyan kialakítás, ahol a 3 furat a hozzárendelt 24 billentőcsappal együtt a 25, 26 nyilak irányában eltoltan van a 2 szerszámtartóban elrendezve, aminek révén a vágási tartomány beállítható.
Az 1 sorjázókés az 1. ábrán látható módon lényegében egy lapos alaptestből áll, amely az egyik oldalán 19,20 éleken keresztül egy kerekre kiképezett 30 vágótartományba megy át.
A lapos tárcsa alakú alaptest a felső szélén egy reteszelőszerkezettel együttműködő 5 reteszelőfészekkel van ellátva, amelynek pereme 6 vezérlőpályát képez.
Az adott esetben 12 rúdrugóként kialakított reteszelőszerkezet a 13 nyilak irányában ki tud hajolni, így a rugóterhelés hatására kapcsolódik az 5 reteszelőfészekbe, amint az az 1. ábrán látható.
Az a szög, amelyet a 17 vágóéi a 36 füratszéllel képez, viszonylag tág határok között változtatható. Már egy viszonylag csekély szög megléte, mint minimális követelmény, elegendő ahhoz, hogy biztosítva legyen a vágási művelet a 36 füratszélen.
Ahogy a sorjázószerszám még tovább behatol a 35 furatba a 37 nyíl irányában, a 17 vágóéi végén kiképezett 16 csúszófelület felütközik a 36 furatszélre, és ezzel a vágási művelet befejeződik.
A sorjázószerszám további behatolásával a 15 legömbölyített rész 16 csúszófelülete végigcsúszik a 36 furat belső palástfelületén, ami mindenféle további vágási műveletet megakadályoz.
Mivel ilyenkor egy viszonylag csekély ellennyomás hat az 1 sorjázókésre, így aló csúszófelület a 36 furat belső felületének megsértése nélkül át tud haladni az átmenőfuraton keresztül. Ennek során tehát a 15 legömbölyített rész felfekszik a 36 furat belső oldalán.
HU 216 257 Β
Amint a soijázószerszám az átellenes oldalon elhagyja a 36 furatot, az 1 soijázószerszám ismét kiindulási helyzetébe csapódik, és a soijázószerszám ekkor a 37 nyíl irányával ellentétes irányban felfelé visszameneszthető, aminek révén a 30 vágótartomány hátsó végén elrendezett 18 vágóéi lesorjázza az átmenő 36 furat hátsó részét is.
A 17, 18 vágóélek egymáshoz képest szimmetrikusan vannak elrendezve és egy 19 élbe mennek át.
Ehhez a 17, 18 vágóélek rádiuszosan vannak beköszörülve, miáltal egy mélyebben elhelyezkedő 38 hornyolat alakul ki, amely forgácselvezető lépcsőként szolgál.
A 17, 18 vágóélek sugárirányban befelé egy-egy élben végződnek, ahol a 19 él a maga részéről egy élbe megy át, míg a 20 él az 1 soij ázókés tárcsa alakú 21 kerületi élébe megy át.
A 2 szerszámtartó készülhet műanyagból vagy fémből, ugyanígy az 1 sorjázókés is lehet műanyagból, ahol a vágóélek helyett megfelelő vágólapkák vannak beépítve.
A találmány szerinti sorjázókés a 4-12. ábrák szerinti kiviteli alaknál két részből, mégpedig 39 vágókésből és 40 késtartóból áll.
A 39 vágókés cserélhetően van a 40 késtartóban elrendezve, ahol a 40 késtartó ugyanolyan 5 reteszelőfészekkel van ellátva, mint az 1-3. ábrák szerinti kiviteli alaknál az 1 sorjázókés alapteste.
Ennél a kiviteli alaknál a 40 késtartó szintén a 2 szerszámtartó egy kivágásában van elforgathatóan ágyazva, és itt egy 41 billentőcsap körül billenthető.
Ennél a kiviteli alaknál alapvetően lényeges az, hogy a 39 vágókés egy, a 40 késtartóban kialakított, keresztirányban húzódó 48 furatként kiképezett fészekben van cserélhetően rögzítve. A 39 vágókés befogása itt azáltal van megoldva, hogy a 4-12. ábrák szerint a 40 késtartó ezzel a 48 furattal rendelkezik, amelybe a 39 vágókés betolható. A 39 vágókés 48 furatban való helyzetbiztosítására egy 50 harántfurat szolgál, amely all. ábrán látható módon metszi a nagyobb átmérőjű 48 furatot. A helyzetbiztosításhoz egyúttal az 50 harántfuraton is áttoljuk a 41 billentőcsapot, amely a maga részéről a 2 szerszámtartóban kiképezett 43 furatba illeszkedik. Ily módon biztosítjuk azt, hogy a 39 vágókést ugyanazon 41 billentőcsappal tudjuk rögzíteni a 40 késtartóban, amely 41 billentőcsap egyidejűleg a 40 késtartó ágyazását is képezi a 2 szerszámtartóban. Ez a megoldás tehát egy egyszerű és olcsó rögzítési módot jelent.
Ennél a kiviteli alaknál biztosított az, hogy a 41 billenőcsap a 40 késtartó ágyazását képezi, és egyidejűleg a 39 vágókés központi ágyazásaként is szolgál. Ezáltal a 39 vágókés optimálisan van megtámasztva a 40 késtartó fészket képező 48 furatában, és így nagy erőket is fel tud venni és a 40 késtartóra átvinni.
Egy további 51 harántfurat, amely az 50 harántfurattól adott sugárirányú távolságban van elrendezve, a 39 vágókés szerelésének megkönnyítésére van kialakítva.
A 39 vágókés ugyanis a 7. ábrán látható módon a hátsó homlokoldalán egy prizma alakú 52 fészekkel van ellátva. A 39 vágókés beépítéséhez mindenekelőtt az 51 harántfuratba egy 54 biztosítócsapot ütünk be. Ezután a 39 vágókés hátsó homlokoldalát annak prizma alakú 52 fészkével együtt addig vezetjük be hátrafelé a 48 furatba, amíg az 54 biztosítócsap külső kerületével színelve és központosán be nem fekszik a prizma alakú 52 fészekbe. Ezáltal biztosítjuk azt, hogy a 39 vágókésben levő 53 furat egy vonalba essen a 40 késtartóban levő 50 harántfurattal. Az így előszerelt 39 vágókést a 40 késtartóval együtt bevezetjük a 2 szerszámtartóba, majd a 41 billentőcsapot átvezetjük az egymással egy vonalba eső 43, 50 és 53 furatokon, végül ezt az egész elrendezést a 42 biztosítócsavarral biztosítva rögzítjük.
Az 54 biztosítócsap felfekvése a prizma alakú 52 fészken tehát a 39 vágókésnek a 40 késtartóban való központosítására szolgál, hogy azután a 43, 50 és 53 furatokat a 41 billentőcsap átdugásához egy vonalba eső helyzetbe hozzuk.
Hozzátesszük még, hogy a 39 vágókés befogadására szolgáló nagyobb átmérőjű 48 furat átmenőfuratként van kialakítva, mivel az gyártástechnológiai szempontból egyszerűbben kivitelezhető.
Az 1-3. ábrák kapcsán bemutatott kiviteli példához képest további lényeges különbségként említhetjük még az 4-12. ábrák szerinti kiviteli példával kapcsolatban, hogy a 39 vágókés vágótartománya is másképp van kialakítva.
Az 1. ábra szerinti kiviteli példánál két ferde 17, 18 vágóéi húzódik egymással szemben, míg a 7. ábra szerinti kiviteli példánál egyenesen kialakított 57, 58 vágóélek vannak egymással szemben elrendezve. A 39 vágókés homlokoldali kiképzésén ugyanakkor nincs változtatás, vagyis szintén van egy 15 legömbölyített része, annak külső kerületén kialakított 16 csúszófelülettel, amelynek működésmódját az 1-3. ábrák kapcsán már részletesen ismertettük.
Egyenesen kiképezett, egymással párhuzamos vágóélek esetén az az előny adódik, hogy a vágóélek vágóhatása a munkadarabon agresszívebb, mivel a ferdén elrendezett 17,18 vágóélek esetén a sorjázókés inkább hajlamos az elbillenésre, és ezáltal egy billenési nyomaték jön létre, míg egyenesen húzódó 57, 58 vágóélek esetében, amelyek egymással párhuzamosan vannak elrendezve, a megfelelő billenési nyomaték nem olyan erős, mint a korábban ismertetett kiviteli példánál. A 7. ábra szerinti 39 vágókés tehát agresszívebben tud vágni, anélkül, hogy nemkívánatosán nagy billenési nyomaték hatna a reteszelőszerkezetre. Egyébként az egyenes 57, 58 vágóélek gyártástechnológiai szempontból is könynyebben megmunkálhatok, mint a korábban ismertetett ferde 17,18 vágóélek.
A 8. ábrából egyébként a 9. ábrával összefüggésben jól kivehető az 59 homloklap és a mögötte elhelyezkedő 60 hátlap kialakítása, amelyek a 8. ábrán látható módon a 61 hátszögeket képezik.
A 6. ábra szerinti kiviteli példa azonban abban is különbözik a 4. és 5. ábra szerinti kiviteli példától, hogy a 4. és 5. ábra szerinti kiviteli alaknál az ott ábrázolt 39 vágókésnek egy központos furata van a 41 billentőcsap számára. Ez azt jelenti, hogy a például 12 rúdrugóként kialakított reteszelőszerkezet hatásvonala
HU 216 257 Β pontosan a 41 billentőcsap furatán átmenő középvonalat metszi.
A 6. ábra szerinti kiviteli példánál ezzel szemben a 41 billentőcsap excentrikus elrendezése látható a 12 rúdrugó hatásvonalához képest.
Itt az is látható, hogy a 41 billentőcsap 64 távolsággal van a 12 rúdrugó központi hatásvonalához képest előrefelé, vagyis a 39 vágókés egymással szemben fekvő 57, 58 vágóéleinek irányában áthelyezve.
Ezáltal az is a jelen találmány keretei közé tartozik, hogy a 40 késtartó a 2 szerszámtartó keresztirányú középvonalához képest excentrikusán van elrendezve, és így excentrikusán forgatható el a 2 szerszámtartó 22 kivágásában.
Ezáltal azt a jelentős előnyt érjük el, hogy amennyiben a teljes 40 késtartót excentrikusán ágyazzuk a 2 szerszámtartóban, úgy a mindenkori kialakításnak megfelelően különböző furatátmérőket tudunk lesoqázni.

Claims (8)

1. Soqázókés, főként furatszélek soijázására szolgáló billenőkéses soijázószerszámhoz, amely sorjázószerszám egy hossztengelye körül forgathatóan meghajtott szerszámtartóval rendelkezik, amelyben egy reteszelőszerkezettel együttműködő egy vagy több soij ázókés van a szerszámtartó forgástengelyére merőleges irányban billenthetően elrendezve, ahol a sorjázókés, illetve annak késtartója egy billentőcsap körül egy, a szerszámtartóban kiképezett kivágásba beforgathatóan van a szerszámtartó alaptestében ágyazva, azzal jellemezve, hogy ezen soijázókésnek (1; 39,40) egy elülső vágóéle (17; 57) és egy hátsó vágóéle (18; 58) van, ahol a vágóélek (17, 18; 57, 58) egy, a sorjázókés (1; 39, 40) elülső oldalán levő vágótartományban (30) vannak elrendezve, és az elülső homlokoldal felől egy csúszófelület (16) által vannak határolva, amely csúszófelület (16) a sorjázókés (1; 39, 40) elülső homlokoldalán van gömbsüvegszerűen kialakítva.
2. Az 1. igénypont szerinti soijázókés, azzal jellemezve, hogy legalább az elülső vágótartomány (30) a soijázókés (1; 39, 40) hossztengelyéhez képest forgásszimmetrikusán van kiképezve, ahol a kerületi palástfelületbe sugárirányban legalább egy, kifelé nyitott kivágás van bemunkálva, amely befelé egy homyolat (38; 59) által van határolva, és ahol a homyolat (38, 59) kimetszett élei a kerületi palástfelülettel együtt a vágóéleket (17, 18; 57, 58) képezik.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti sorjázókés, azzal jellemezve, hogy a vágóélek (17, 18; 57, 58) a sorjázókés (1, 39, 40) hossztengelyével párhuzamosan vannak kialakítva.
4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti soijázókés, azzal jellemezve, hogy a vágóélek (17, 18; 57, 58) a soijázókés (1, 39, 40) hossztengelyéhez képest ferdén vannak kialakítva.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti sorjázókés, azzal jellemezve, hogy a sorjázókés (39, 40) lényegében két darabból van kialakítva, ahol a soijázókés (39,40) vágókése (39) egy késtartó (40) megfelelő fészkébe (48) behelyezhetően és ott rögzíthetően van felszerelve.
6. Az 5. igénypont szerinti soqázókés, azzal jellemezve, hogy a vágókés (39) hengertestként van kialakítva, és olyan fészekben van elrendezve, amely egy, a késtartón (40) keresztülhatoló furatként (48) van kiképezve.
7. Az 5. vagy 6. igénypont szerinti sorjázókés, azzal jellemezve, hogy a vágókés (39) egy rajta átmenőfurattal (53) van ellátva, amelyen keresztül egy, a vágókés (39) fészekként kiképezett furatában (48) elfoglalt helyzetét rögzítő billentőcsap (41) van átvezetve.
8. A 7. igénypont szerinti sorjázókés, azzal jellemezve, hogy a vágókés (39) hátsó homlokoldala egy, a késtartón (40) belül elrendezett biztosítócsapon (54) felfekvő fészekkel (52) van ellátva.
HU9400761A 1990-03-16 1991-03-14 Sorjázókés HU216257B (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4008533A DE4008533A1 (de) 1990-03-16 1990-03-16 Entgratmesser zum entgraten von ebenen und unebenen bohrungsraendern
HU91845A HUT58576A (en) 1990-03-16 1991-03-14 Trimming tool of tilting blade

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9400761D0 HU9400761D0 (en) 1994-06-28
HUT70657A HUT70657A (en) 1995-10-30
HU216257B true HU216257B (hu) 1999-05-28

Family

ID=25891226

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9400761A HU216257B (hu) 1990-03-16 1991-03-14 Sorjázókés

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU216257B (hu)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8721233B2 (en) 2009-08-28 2014-05-13 Cogsdill Tool Products, Inc. Deburring tool

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8721233B2 (en) 2009-08-28 2014-05-13 Cogsdill Tool Products, Inc. Deburring tool

Also Published As

Publication number Publication date
HUT70657A (en) 1995-10-30
HU9400761D0 (en) 1994-06-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5743314A (en) Stump cutting tool assembly
HUT55664A (en) Trimming tool of cutting knife
US7306410B2 (en) Twist drill with a replaceable cutting insert and a rotary cutting tool with a replaceable cutting insert
US4131116A (en) Rotary bone cutter for shaping sockets
US3973861A (en) Deburring tool
US7172498B2 (en) Drill sharpener
US3605527A (en) Method for manufacturing hip reamers
US5236288A (en) Cutter with positively locked round inserts
US7677145B2 (en) Cutting insert, cutting insert tool, and method for machining a workpiece
KR20030029911A (ko) 다양한 형상의 인서트를 사용하는 밀링 커터
KR19990067512A (ko) 절삭 가공용 공구
US3500523A (en) Tool holder construction
FI86319C (fi) Verktyg. verktyg
EP1074225B1 (en) Tool driver and tools therefor
EP0247196A1 (en) Combination planing and finishing tool
US5417525A (en) Deburring attachment for a honing tool
HUT58576A (en) Trimming tool of tilting blade
ES2250413T3 (es) Herramienta de pulimentado a presion y de igualdad.
US7363692B2 (en) Tool and method for fine machining work pieces
US6004082A (en) Tenon cutter
US2359931A (en) Ammunition trimming machine
HU216257B (hu) Sorjázókés
US4645390A (en) Cutting tool for making holes
US3550482A (en) Integral chamfering tool
US5454166A (en) Deburring tool

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees