HU215713B - Öntözőberendezés, különösen talajfelszín alatti injektálóöntözéshez, és/vagy egyéb mezőgazdasági munkák elvégzésére - Google Patents

Öntözőberendezés, különösen talajfelszín alatti injektálóöntözéshez, és/vagy egyéb mezőgazdasági munkák elvégzésére Download PDF

Info

Publication number
HU215713B
HU215713B HUP9203394A HU9203394A HU215713B HU 215713 B HU215713 B HU 215713B HU P9203394 A HUP9203394 A HU P9203394A HU 9203394 A HU9203394 A HU 9203394A HU 215713 B HU215713 B HU 215713B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
irrigation
water
irrigation device
injection
soil
Prior art date
Application number
HUP9203394A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT67268A (en
HU9203394D0 (en
Inventor
Ottó Buresch
László Harkai
István Biró
Original Assignee
Ottó Buresch
László Harkai
István Biró
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ottó Buresch, László Harkai, István Biró filed Critical Ottó Buresch
Priority to HUP9203394A priority Critical patent/HU215713B/hu
Publication of HU9203394D0 publication Critical patent/HU9203394D0/hu
Publication of HUT67268A publication Critical patent/HUT67268A/hu
Publication of HU215713B publication Critical patent/HU215713B/hu

Links

Landscapes

  • Soil Working Implements (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)

Abstract

A találmány tárgya öntözőberendezés, különösen talajfelszín alattiinjektálóöntözéshez, amelynek víz- és/vagy vegyszerellátó rendszere,valamint a vizet és/vagy vegyszert kijűttató, és egy b, öntözéstigénylő mezőgazdasági műnkák elvégzésére alkalmas eszköze(i) van(nak).Öntözőeszközei a főlyadékőt a tartályból műnkahengerek (19) révénfőlyamatősan, meghatárőzőtt mélységben a talaj fel zíne alá jűttatják.A találmány tárgya tővábbá egy őlyan öntözőberendezés, amelynekönjáróan kialakítőtt, a talajfelszín alatti földréteg szakaszősöntözését biztősító, legalább két, egymással párhűzamős sőrbanelrendez tt, lánctalp fűtófelületére fixen telepített, az öntözővízenergiája által működtetett műnkahengerei vannak, melyek azinjektálótüskék révén a főlyadékőt a talajba jűttatják. A találmányszerinti berendezés öntözőeszköze (8) egy lapősra kiképzett, belülüreges és felületén fűratőkkal ellátőtt lapátként van kialakítva, ésegy kívánt esetben különféle mezőgazdasági műnkák, őként vetés,palántázás megvalósítására alkalmas kiegészítő eszközei vannak. Egy, atalálmány szerinti másik öntözőkészülék injektálótüskéi önbeállóak, ésa vizet befőgadó öntöződőb dőbfelületén elhelyezett vízbevezetőcsapágyőn elfőrdűlóan vannak kialakítva, és az öntöződőb gy nyőmásállócsővel a vízhálózathőz van csatlakőztatva. ŕ

Description

A találmány tárgya öntözőberendezés, különösen talajfelszín alatti injektálóöntözéshez, amelynek víz- és/vagy vegyszerellátó rendszere, valamint a vizet és/vagy vegyszert kijuttató, és egyéb, öntözést igénylő mezőgazdasági munka elvégzésére alkalmas eszköze(i) van(nak), ahol a víz- és/vagy vegyszerellátó rendszer egy vontatójárművel összekapcsolt, tartókeretre szerelt víz- és/vagy vegyszertartályból, a vontatójármű által tápfeszültséggel ellátott villanymotorból és szivattyúval ellátott keverőberendezésből, valamint a víz- és/vagy vegyszertartályból a folyadékot a víz- és/vagy vegyszertartállyal csővezetékekkel összekötött munkahengerek révén folyamatosan meghatározott mélységben a talaj felszíne alá juttató öntözőeszközökből áll.
A találmány tárgya kiegészítő eszközként egy, a vontatójárművön elhelyezett vetőmagtartállyal, a vetőmagtartállyal összekötött, az öntözőeszközhöz csatlakozó, vetőmagot a talajba juttató magadagoló csővel, és az öntözőeszköz által készített, felnedvesített barázdába juttatott magot betakaró, boronaszerűen kiképzett eszközzel van ellátva.
Mint ismertes, a növények fejlődése érdekében a növényekhez elsősorban vizet és más különböző, vízben oldott tápsókat, folyékony műtrágyát és mikroelemeket tartalmazó oldatokat juttatnak, legtöbbször öntözés formájában. A fenti anyagokat a továbbiakban az egyszerűség kedvéért összefoglalóan tápanyagoknak nevezzük. Az öntözés és a tápanyag öntözéssel való kijuttatása azonban komoly veszteséget okoz, mivel jelenleg elterjedt öntözőberendezésekkel csupán a felszínre juttatják ki a növény számára oly fontos és éltető vizet, illetve az abban oldott tápanyagokat. Az öntözés különösen a növényfejlődés kezdetén, valamint az aszályos időszakokban bír igen nagy jelentőséggel.
Az ismert eljárások és berendezések hátránya azonban, hogy a kiöntözött víz mennyiségének csak egy kis része hasznosul, mivel jelentős része már a kijuttatáskor elpárolog, további részét a talaj elvezeti, és így a növény gyökérzete nem jut elegendő mennyiségű vízhez.
Különböző növények vízigénye is eltérő, és a talajviszonyok is nagymértékben befolyásolják a növény vízigényét.
Az eddigi felszíni öntözés további hátránya, hogy a kijuttatott vizet a gyomnövények jobban tudják hasznosítani, mint a kultúrnövények.
A probléma megoldására számos megoldást dolgoztak ki. Egy ilyen megoldást ismertet az US 491906 számú szabadalmi leírás, amely lényegében merev tüskékkel ellátott kerék, és a kerék forgása során a tüske behatol a talajba, és a tüske végén kialakított lyukon keresztül injektálják a vizet a talajba.
A megoldás gyakorlati alkalmazása nehézségekbe ütközik, mivel a legördülő kerék során a tüskék egy ciklois görbét írnak le, amelynek során íves pálya mentén hatol be a talajba. Ez azonban kötött, kiszáradt talaj esetén nem valósítható meg, és gyakori a tüskék törése.
Másik hátránya, hogy a tüskén lévő egyetlen lyukon kibocsátott vízsugár valósággal berobban a talajba és ott egy kis krátert képez, amely megtelik vízzel, és így az öntözés során a vízelosztás egyenetlen lesz.
A HU 192 183 számú szabadalmi leírás egy permetezőgép vagy permetezőkészülék nyomócsövéhez csatlakoztatható talajinjektáló készüléket ismertet, amelynek hátránya nagyrészt az, hogy csak kisüzemi kézi alkalmazást tesz lehetővé, másrészt a tüskének a talajba juttatásához egy taposótalp szükséges, és ez - különösen száraz, kötött talaj esetén - nagyobb fizikai munkát igényel. További hátránya, hogy a tüske furatai egy védősüllyesztékben, de egy kör mentén helyezkednek el, és a víz bejuttatása nem egyenletes a tüske környezetében, így a talajban kimosódás keletkezik.
Mikecz István „Az állattenyésztés gépei” (Mezőgazdasági Kiadó Bp. 1985.) című kiadványának 433-435. oldalain foglalkozik az állattenyésztés során keletkező istállótrágya kijuttatásával. A híg trágya kiszórását permetezéssel vagy talajba injektálással valósítják meg. A permetezéssel történő kijuttatás hátrányai megegyeznek a permetezéses öntözés hátrányaival, nevezetesen azzal, hogy a kipermetezett híg trágya nagy része veszendőbe megy.
A szerző a sertéstrágya talajba történő injektálását javasolja, annak pontos ismertetése nélkül.
Az US 4677 921 számú szabadalmi leírás egy olyan szerkezetet ismertet, amely folyadék vagy gáz talajba juttatására alkalmas, injektálótüskékkel ellátott kereket is tartalmaz. Az injektálótüskét tartalmazó kerék olyan mechanizmust tartalmaz, amely lehetővé teszi mind a folyadék, mind a gáz talajba juttatását. Egy szeleprendszer segítségével nyomódik a tüske a talajba.
Hátránya, hogy az injektálótüskék csak kis mélységbe tudnak a talajba behatolni, gyökéröntözés megvalósítására nem alkalmas.
Jelen találmány célja olyan berendezés kialakítása, amely alkalmas folyamatos és szakaszos öntözés megvalósítására, miközben kiküszöböli az eddig ismert eljárások és készülékek hátrányos tulajdonságait, és víztakarékos, a növény számára kedvezőbb gyökéröntözés megvalósítását eredményezi.
Szakaszos üzemmód alatt azt a megvalósítási módot értjük, amikor csak pontszerűen behatoló injektálótüskéken keresztül jut az öntözővíz a gyökérzónába úgy, hogy eközben nem károsítja a növény gyökérzetét.
Jelen találmány azon a felismerésen alapszik, hogy a víz jobban hasznosul a növény számára, ha azt a talajfelszíntől meghatározott mélységben juttatjuk a gyökérzet közelébe.
A találmány szerinti célkitűzést egyrészt olyan, folyamatos üzemmódú öntöző- és/vagy műtrágyázó berendezéssel valósítjuk meg, amelynek víz- és/vagy vegyszerellátó rendszere, valamint a vizet és/vagy vegyszert kijuttató, és egyéb mezőgazdasági munkák elvégzésére alkalmas eszköze(i) van(nak), ahol a víz- és/vagy vegyszerellátó rendszer egy vontatójárművei összekapcsolt, tartókeretre szerelt víz- és/vagy vegyszertartályból, a vontatójármű által tápfeszültséggel ellátott villanymotorból és szivattyúval ellátott keverőberendezésből, valamint a víz- és/vagy vegyszertartályból a folyadékot a víz- és/vagy vegyszertartállyal csővezetékekkel összekötött munkahengerek révén folyamatosan meghatározott mélységben a talaj felszíne alá juttató öntözőeszkö2
HU 215 713 A zökből áll, és amelyet az jellemez, hogy öntözőeszköze egy laposra kiképzett, belül üreges és felületén furatokkal ellátott lapátként van kialakítva, és kívánt esetben egy öntözést igénylő mezőgazdasági munka, főként vetés, palántázás megvalósítására alkalmas kiegészítő eszközei vannak.
A találmány szerinti öntözőberendezés egy előnyös kiviteli alakja kiegészítő eszközként egy, a vontatójárművön elhelyezett vetőmagtartállyal, a vetőmagtartállyal összekötött, az öntözőeszközhöz csatlakozó, vetőmagot a talajba juttató magadagoló csővel, és az öntözőeszköz által készített, felnedvesített barázdába jutott magot betakaró, boronaszerűen kiképzett eszközzel van ellátva.
A találmány szerinti célkitűzést másrészt egy olyan, szakaszos üzemmódú öntözőberendezéssel valósítjuk meg, amelynek víz- és/vagy vegyszerellátó rendszere, valamint a vizet és/vagy vegyszert kijuttató eszközre, injektálótüskéje van, és amelyet az jellemez, hogy önjáróan kialakított, a talajfelszín alatti földréteg szakaszos öntözését biztosító, legalább két, egymással párhuzamos sorban elrendezett, lánctalp futófelületére fixen telepített, az öntözővíz energiája által működtetett munkahengerei, amelynek víz- és/vagy vegyszerellátó rendszere, valamint a vizet és/vagy vegyszert kijuttató eszköze, injektálótüskéje van. injektálótüskéje egy, a munkahenger dugattyújához csatlakozó, egy alsó és egy felső ütköző között elmozduló ellenrugó által határolt furócsúcsban végződő, az alsó ütköző és a fürócsúcs közötti palástfelületen vízfiivókával ellátott, a felső ütköző felett egy nyomástartó csövön keresztül egy elzárószelepen át a vízellátó rendszerhez csatlakozó hengeres elemként van kialakítva, és amely injektálótüske dugattyú alatti részén egy torziós elemmel van ellátva.
A találmány szerinti öntözőberendezés egy célszerű kiviteli alakjának munkahengere felső végén egy, a tápvezetékhez csatlakozó T idommal van ellátva, amely T idom egy, a lánctalp mozgása során egy vezérpálya által működtetett mozgatókarral ellátott csaphoz csatlakozó nyomásálló csövön át az injektálótüskéhez csatlakozik.
A találmány szerinti célkitűzést továbbá egy olyan szakaszos üzemmódú öntözőkészülékkel valósítjuk meg, amelynek vízellátó rendszere és a vizet kijuttató eszköze(i), injektálótüskéi vannak, és amelyet az jellemez, hogy a csuklósán felszerelt injektálótüskéi legördüléskor a talajba hatolnak (önbeállóak) és a vizet befogadó öntöződob dobfelületén elhelyezett vízbevezető csapágyon elfordulóan vannak kialakítva, és az öntöződob egy nyomásálló csővel a vízhálózathoz van csatlakoztatva.
A találmány szerinti öntözőkészülék egy előnyös kiviteli alakjának öntöződobja a vízbevezető csapágy házához csatlakozó alsó vázelem végein lévő kerekekkel és a felső vázelemhez csatlakozó kormányfogantyúval van ellátva.
A találmány szerinti öntözőkészülék egy másik előnyös kiviteli alakjának injektálótüskéi cserélhető módon vannak kialakítva.
A találmány szerinti öntözőkészülék egy további előnyös kiviteli alakjának közös tengelyen elhelyezett két öntöződobja van, amely öntöződobja(i) munka- és szállítási helyzetbe állíthatóan van(nak) kialakítva. Egy másik lehetséges kivitelt alak öntöződobja(i) egyéb, például talajszellőztető, talajjavító kiegészítő elemekkel és védőburkolattal van(nak) ellátva, amely védőburkolat anyaga üvegszál.
A találmány szerinti öntözőberendezés egy további előnyös kiviteli alakjának több, vontatójárműhöz csatlakozó vázgerendára rögzített öntöződobja van.
A találmány szerinti öntözőberendezések példaképpeni kiviteli alakjait a csatolt ábrák alapján részleteiben ismertetjük, ahol az
1. ábra a találmány szerinti öntözőberendezés egy állandó üzemű kiviteli alakja oldalnézetben, a
2. ábra az 1. ábra szerinti berendezés felülnézetben, a 3. ábra az 1. ábra szerinti berendezés öntözőeszköze7 - lapos injektálótüske - oldalnézetben, a
4. ábra a 3. ábra szerinti öntözőeszköz - lapos injektálótüske - elölnézete, az
5. ábra a találmány szerinti öntözőberendezés egy másik kiviteli alakjának oldalnézete,
6. ábra az 5. ábra szerinti öntözőberendezés injektálótüskéje metszetben, a csapmozgató kar A pozíciójában, a
7. ábra a 6. ábra szerinti injektálótüske felső része, a csapmozgató kar B pozíciójában, a
8. ábra a találmány szerinti öntözőberendezés egy további kiviteli alakja munkahelyzetben, a
9. ábra a 8. ábra szerinti öntözőberendezés szállítási helyzetben, a
10. ábra a 8. ábra szerinti öntözőberendezés egy másik kiviteli alakja az öntöződob munkahelyzetében, a
11. ábra a 10. ábra szerinti öntözőberendezés öntöződobja szállítási helyzetben, a
12. ábra a 8. ábra szerinti öntözőberendezés nagyüzemi felhasználására alkalmas kiviteli alakjának perspektivikus képe.
Az 1. és 2. ábra egy folyamatos üzemü öntöző-, műtrágyázó rendszer megvalósítására szolgáló öntözőberendezést mutat be.
Ez a kialakítás különösen vetésnél vagy kis saijadzó növényzet esetén használható. Egy 26 kerekekkel ellátott 12 tartókereten kerülnek elhelyezésre a 13 víztartályok, egy 14 vegyszertartály, valamint a 13 víz- és 14 vegyszertartályhoz 23 és 24 bekötőcsöveken csatlakozó szivattyúval ellátott és egy 15 villanymotorral hajtott 16 keverőberendezés.
A 16 keverőberendezést 25 vezeték köti össze a 19 munkahengerekkel, amely 19 munkahengerekhez egy-egy 3 tartócső segítségével csatlakoznak a lapos injektálótüskék mint kialakított 8 öntözőeszközök, és a 19 munkahengerek feladata a 8 öntözőeszközök adott mélységbe juttatása. A 8 öntözőeszköz menetirány szerinti hátsó részéhez 7 magadagoló cső van csatlakoztatva. A 3 tartócsőhöz van csatlakoztatva továbbá egy 17 vegyszeroldatcső, amelyen át a kívánt mennyiségű vegyszer a talajba juttatható.
HU215713 A
A 7 magadagoló cső egy 6 bilinccsel van a 8 öntözőeszközhöz rögzítve. A 7 magadagolócső egy 18 magadagoló csövön keresztül csatlakozik az ugyancsak a 12 tartókereten elhelyezett 20 vetőmagtartályhoz. A 20 vetőmagtartályból történő magadagolás egy 21 adagoló révén szinkronkapcsolatban van a 26 kerékkel, így biztosított, hogy a haladás során a magok egyenlő távolságra hullanak a talajba. A 12 tartókeret alsó részéhez a 8 öntözőeszköz és a hozzá rögzített 7 magadagoló cső mögött, meghatározott távolságra egy 22 boronaszerű szerkezet van csatlakoztatva, amely a talajba juttatott vetőmagot betemeti. A 12 tartókeretbe épített öntözőberendezés vontatása egy 27 vonószem segítségével történik.
A 3. ábra a találmány szerinti öntözőberendezésben alkalmazott 8 öntözőeszközt szemlélteti metszetben, amely 8 öntözőeszköz a 3 tartócső révén egy vegyszerösszekötő csonkhoz van csatlakoztatva. Az esetleges szennyező anyagok kiszűrésére a 4 vegyszerösszekötő csonk egy 5 szűrővel is el van látva. A 8 összekötő eszköz egy 2 bilincs révén van a 12 tartókeret 1 tartórúdjához rögzítve.
Az ábrán jól látható, hogy a 8 öntözőeszköz laposra van kialakítva a talajba történő jobb behatolás biztosítása érdekében. A 8 öntözőeszköz élein 10 furatok, míg oldalán 11 furatok találhatók, amely 10 és 11 furatokból a nyilak irányában áramlik ki a víz, illetve a vegyszeres folyadék a talajba. A 8 öntözőeszközhöz a 7 magadagoló cső vége csatlakozik és a 7 magadagoló cső vége a 8 öntözőeszköz bemélyedése felett helyezkedik el. A 8 öntözőeszköz alakját jól szemlélteti az ábra szerinti befordított 9 metszet is. A 4. ábra a 3. ábra szerinti 8 öntözőeszközt szemlélteti a haladási irány szerinti elölnézetben.
Az 1-4. ábrákon bemutatott folyamatos üzemű öntözőberendezés működését az alábbiakban ismertetjük:
A folyamatos öntözőberendezés alapeleme a 8 öntözőeszköz, amely egy üreges kiképzésű, nagy keménységű és laposra kiképzett kopásálló acélelem.
A 8 öntözőeszköz üregébe a víz, illetve a vegyszer a 3 tartócsövön áramlik be. A 8 öntözőeszköz, illetve a tartócső a 19 hidraulikus munkahengerrel nyomható a földbe a kívánt mélységig. A 3 tartócsőbe csatlakozik a vegyszerbekötő csonk, és a beáramló vegyszer mechanikus szennyeződéseit az 5 szűrővel szüljük ki. A 8 öntözőeszköz élkiképzését befordított 9 metszet mutatja (lásd 3. ábra). A 9 öntözőeszköz élén lévő 10 furatokon kiáramló nagynyomású víz már előmossa a talajt, így a 8 öntözőeszköznek a talajban történő haladásához kisebb erő szükséges.
A 8 öntözőeszköz lapjára merőleges 11 furatokon kiáramló víz széles sávban teríti be a talajréteget. A 3 tartócső és 8 öntözőeszköz együttesét a 2 bilincs rögzíti a kocsiszekrény 1 tartórúdjához. Magelvetési feladatnál a 8 öntözőcső mögé felszereljük a 7 magadagoló csövet, amely a 6 szorítóbilinccsel van a 3 tartócsőhöz rögzítve. A 7 magadagoló cső kisebb átmérőjű, mint a 8 öntözőeszköz vastagsága, így a 7 magadagoló cső nem tud beszorulni a 8 öntözőeszköz által készített talajvágatba.
A 7 magadagoló csőből érkező vetőmag a 8 öntözőeszköz hátsó élén kialakított üregbe fog hullani.
A 8 öntözőeszköz egy vontatható kocsialvázra van szerelve. A kocsiszekrényen találhatóak a 13 víztartályok, a 14 vegyszertartály, a szivattyú és 16 keverőberendezés, valamint az ezt meghajtó 15 villanymotor és a 20 vetőmagtartály.
A víz és a vegyszer 23 és 24 bekötőcsöveken keresztül jut a szivattyúhoz és a 16 keverőberendezéshez. A berendezés természetesen tartalmaz nyomás- és folyadékmennyiség-mérő műszereket is. A megfelelő arányban bekevert víz-vegyszer oldat 17 csöveken jut a 8 öntözőeszközbe.
A 20 vetőmagtartályból a mag egy szakaszos 21 adagolóba kerül, amely 21 adagoló 26 mechanikus kapcsolatban van a kocsi első 26 kerekével. Ez garantálja, hogy a vetőmag adott útszakaszok megtétele után hullik a 18 magadagolóba és onnan a földbe, így a növények tőtávolsága egyenletes lesz.
A lapos 8 öntözőeszköz által készített öntözőhasítékot a kocsi alsó felére szerelt boronaszerű 22 szerkezettel lehet betemetni, illetve elsimítani. A kocsi vonókötéllel, vagy közvetlen csatlakozású erőgéppel egy 22 vonószem segítségével vontatható. A berendezés elektromosenergia-ellátását szintén a vontatógép generátora biztosítja.
Az 5-7. ábrák egy szakaszos üzemű öntözőberendezést és annak elemeit szemléltetik.
Az 5. ábra szerinti öntözőberendezés lényegében egy olyan, egymással párhuzamosan szerelt több sorból - de legalább két sorból - álló 44 lánctalpból, valamint a 44 lánctalpak belső felébe fixen rögzített 28 hidraulikus hengerekből és 37 injektálótüskékből, valamint az ezeket ellátó folyadék- és energiaellátó rendszerekből épül fel. A berendezés működését az alábbiakban ismertetjük:
A 28 hidraulikus munkahenger kettős feladatot lát el. Alaphelyzetben egy 30 elzárócsap, illetve egy csapmozgató 31 kar a 6. ábrán látható módon, „B” pozícióban áll. Ebben a helyzetben egy 40 ellenrugó egy 35 dugattyút és a 37 injektálótüskét a felső állásban tartja.
A 28 hidraulikus munkahenger elzárásától függetlenül a tápvíz keresztüláramlik a henger felső részén található, T alakú 29 idomon mint elosztón. A 30 csapon lévő L alakú átömlőnyílás így a 28 munkahenger belső terét, valamint a 37 injektálótüskéhez szerelt flexibilis 34 nyomásálló csövet köti össze. A csapmozgató 31 kar „B” alaphelyzetét, például: spirál- vagy a tengelyére szerelt torziós rugóval lehet garantálni.
A 28 munkahenger 44 lánctalppal való mozgása során találkozik egy, a kocsi alvázára szerelt 58 vezérpályával. Az 58 vezérpálya alatt elhaladva a csapmozgató 31 kar 90°-kal elfordul, és felveszi az „A” pozíciót (lásd 5. ábra).
Ebben az esetben a tápvíz a 29 elosztóból a 28 munkahengerbe áramlik, és a 35 dugattyút egy 43 alsó ütközőig lenyomja, miközben egy 40 ellenrugó összenyomódik, valamint a 28 munkahenger vízzel feltöltődik. A 30 csapon található még egy kisméretű 32 furat, amelyen átszivárgó víz közvetlenül a 37 injektálótüskébe kerül, miközben az a földbe nyomódik, az átszivárgó víz előnedvesíti, keni, lazítja a talajt, így a 37 injektálótüske könnyebben tud a talajba behatolni. A 37 injektálótüske
HU215 713 A talajba hatolását könnyíti, továbbá a 37 injektálótüske végén lévő 39 fürócsúcs. A 28 munkahenger elhalad az 58 vezérpálya alatt, a 30 csap egy helyrehúzó rugó hatására lezár, és ismét a „B” pozícióba kerül. A külső vízáramlás és nyomás megszűnésével a 40 ellenrugó a 35 dugattyút a felső helyzetbe nyomja, miközben a 28 munkahengerben lévő víz egy 34 flexibilis csövön keresztül a 37 injektálótüskébe, illetve a talajba nyomódik, majd ezt követően a 37 injektálótüske kijön a földből. A 35 dugattyú egy 42 felső ütközőig haladhat, a 37 injektálótüske kiemelkedik a földből, és a rendszer eredeti alaphelyzetbe kerül (lásd 6. ábra). Ezzel a kétfönkciós módszerrel lehet elérni, hogy a tápvíz nyomási energiáját a 37 injektálótüske földbe nyomására, valamint a talaj megöntözésére is felhasználjuk.
A 37 injektálótüske a 35 dugattyúhoz egy 36 torziós elemmel kapcsolódik, amely lehetővé teszi, hogy a talajtani hatásokat korrigálva, a tüske a szöggel el tudjon billenni törés, vagy beszorulás nélkül.
A 40 ellenrugó a hengerbe külön be- és kiszerelhető 41 rugótalpra ül. A 42 alsó és 43 felső ütközők állíthatók, amely lehetővé teszi a lökethossz, az öntözési mélység, valamint a beinjektálandó víz mennyiségének szabályozását.
A 41 rugótalp kiszerelése után a 28 hidraulikus munkahenger tisztítható, karbantartható.
A 28 hidraulikus munkahenger 45 csavarkötéssel illeszkedik a 44 lánctalp elemeihez. A 44 lánctalp fogazott 46 lánckerekekkel és 47 fogazattal van hajtva. A 28 hidraulikus munkahengerhez csatlakoztatott 37 injektálótüske többféle méretben és kivitelben csereszabatosán készül.
Az ábra egy lehetséges megoldást mutat, ahol a tüske alsó végén több 38 vízfúvóka, valamint egy nagy keménységű és kopásállóságú 39 fürócsúcs látható.
A szakaszos üzemű munkagép elvi felépítését az 5. ábrán láthatjuk. A 48 kocsiszekrény hordozza a 44 lánctalpak alkotta sort, valamint egy 50 vízcsődobot és egy 49 villanyvezetékdobot, egy 53 villanymotort, amely 53 villanymotor egy 54 tápvízszivattyút hajt.
A munkagép működtetése kezelőszemélyzettel egy 63 kezelőszékből egy 62 vezérlőpult segítségével történik. A gépet egy külön 60 villanymotor hajtja egy 61 mechanikus áttétel révén. A fordulatszám, illetve a sebesség beállítása, valamint a kormányzás során a két szélső 44 lánctalpra ható nyomaték- és fordulatszámkülönbségek beállítását egy elektromos 39 vezérlőrendszer biztosítja.
A 28 hidraulikus munkahengerek egy 57 flexibilis nyomásálló vízcsővel egy zárt rendszerbe vannak összekötve, amit egy 56 csőállványon megvezetett flexibilis 55 bekötőcső lát el a már kívánt nyomású vízzel.
A 28 hidraulikus munkahenger működtetését az alvázra szerelt állítható 58 vezérpálya szabályozza.
A munkagépet a szántóföld szélén telepített víz- és villamosenergia-ellátó egységről - tartály, kút, generátor, távvezeték stb. - egy 62 vízcsővel és egy 51 villanyvezetékkel lehet ellátni. A munkagép üzemen kívül bármely más erőgéppel elvontatható.
A berendezés villamos meghajtása környezetvédelmi és energiatakarékossági okok miatt indokolt. Mivel a munkagép lassan (maximum 10-15 km/h sebességgel) halad, nem célszerű a benzin vagy dízel üzemű meghajtás, mivel így a kipufogógázok közvetlenül nagy mennyiségben a fejlődő növényekre csapódnának le. A gép az előzőektől eltérően nem szállít magával vizes vegyszertartályokat sem, így elkerülhető a nagy súlyból adódó intenzív talajzömítés a növénytő közelében.
A víz- és villamosenergia-ellátást a kocsiszekrényre szerelt vízcső- és villamosvezeték-dobok közvetítésével a földparcella szélén álló vezetékes kútról vagy tartálykocsiról távvezetékre vagy áramfejlesztőre történő rákötéssel oldottuk meg.
A berendezés egy adott sorközben elindul, és maga után a dobokról letekeri a víz- és villanyvezetékeket. A parcella szélére jutva megfordul, és visszaszedi a dobokra a két növénysor közé, a földre lefektetett vezetékeket.
Mivel a munkahengerek a lánckör belső oldalára vannak szerelve, valamint alapállásában nincs víznyomásra kapcsolva, az injektálótüskék a henger belsejében helyezkednek el - felső holtpontban - a munkagép közúton mint utánfutó, a vontató járművekre vonatkozó vontatási sebességgel vontatható.
A 8-10. ábrák ugyancsak szakaszos üzemmódú injektáló öntözőberendezést szemléltetnek.
A szakaszos üzemű injektáló öntözőberendezés különösen ültetvényfelületek - lucerna, gyep -, illetve soros ültetvények - zöldségfélék, korai növények vegetációs időszakban történő víztakarékos öntözésére alkalmas.
A 8-10. ábrák szerinti öntözőberendezés lényegében egy, a vizet a talajfelszíntől meghatározott mélységbe juttató vízhálózathoz csatlakoztatott injektálóeszközökkel ellátott öntöződobot vagy öntöződobokat foglal magában.
A 74 injektálótüskék talajba hatolása kellő öntömegű eszközt követel, amely gazdaságosan úgy alakítható ki, hogy két mélyhúzott, fémnyomott, görgőzött tartályfenék elemből lapított tartályt - 64 öntöződobot - hegesztőnk össze, amely forgástengelyére épített nyomás alatti víz bevezetésére a 74 injektálótüskék vízellátására alkalmas forgó 65 vízbevezető csapágyazással rendelkezik. A 64 öntöződob oldalfelületére hegesztett csonkokra, 74 injektálótüskénként egy-egy gömbcsap van szerelve, amely speciális forgatókar segítségével a vízbevezetést szolgálja. A gömbcsap forgatókarok egy 68 vázelemen - tolórúdon kialakított lemezhez állíthatóan csatlakoztatott nyitó- és zárógörgő segítségével működtethetők. így a 74 injektálótüske talajba hatolásához képest állítható a csapok zárása és nyitása, és ezzel a kijuttatott vízmenynyiség is. A 64 öntöződob kerületén kialakított 83 fülekhez laza, keresztirányú elmozdulást is lehetővé tévő 74 injektálótüskéi csatlakoznak, amelyek 75 flexibilis tömlőkön keresztül kapják a vizet a gömbcsapról. A 74 injektálótüskék tömegüknél fogva az ütköző felületek között a dob helyzete szerint elbillennek. így a 74 injektálótüskék azon a ponton érintkeznek a talajjal, ahol a kerületnek és a tüskeosztásnak megfelelően a leg5
HU 215 713 A kisebb a talajban történő elmozdulás. A 74 injektálótüskék cserélhető kialakításúak, így a kívánalmak szerinti injektálófej csatlakoztatása lehetővé válik.
Az injektálófejek csatlakoztatása lehet hengeres vagy lapított késszerű keresztmetszetű, iker-elrendezésű stb., különféle furatelrendezéssel és méretekkel.
Megjegyezzük, hogy a többcélú kihasználhatóság érdekében a dobok különféle kiegészítő eszközökkel, például hengerlőszegmensekkel is felszerelhetők, amik gyeptelepítésnél, gyepápolásnál alkalmazhatók, esetleg szellőztetőkésekkel kombinálva. Gyepterület injektálóöntözésével egyidejűleg a gyep szellőztetése és a talaj lazítása is megtörténik.
A balesetveszély kiküszöbölésére a 64 ütköződobok egységenként könnyű üvegszálas poliészter- vagy csővázas ponyvaburkolattal, 82 védőburkolattal vannak ellátva.
A 8. ábra szerinti öntözőkészülék kis felületű gyepek, házikertek víztakarékos öntözésére szolgál, ahol a víz közüzemi vízhálózatról nyerhető.
A 64 öntöződob kézi mozgatását könnyű vázszerkezet segíti. A 65 vízbevezető csapágyazásnál egymással elfordulóan szerelt, de összekapcsolható 67 és 68 vázelemek egyike - 67 vázelem - a két könnyű 66 segédkereket hordozza, míg a másik 68 vázelem szárrészében egy 69 elzárócsap kerül beépítésre, amelyhez kétfunkciós 70 kormányfogantyú csatlakozik. A 70 kormányfogantyú vízszintes markolata a készülék tolását szolgálja, a menetiránnyal párhuzamos 71 fogantyúk alkotta fogantyúpár a 66 segédkerekekre emelt mozgatást segíti. A 71 fogantyúval kioldott retesszel a tolókarként szolgáló első 67 vázelemet a fold felé nyomva újra rögzítjük, és így talicskaként megemelve a berendezés könnyen tolható, mivel a tömeg jelentős része a kerekekre terhelődik (lásd 9. ábra).
A vízbevezetést 70 kormányfogantyú markolatának jobb vagy bal végéhez egy 73 gyorscsatlakozással kapcsolódó, előnyösen 3/4”-os 72 nyomásálló tömlővel biztosíthatjuk. A kétoldali 73 gyorscsatlakozó általi vízcsatlakozás lehetővé teszi, hogy a fordulóknál a csatlakozót lekössük, és az ellenkező oldalhoz csatlakoztassuk.
A teljesítmény növelésére az öntöződobokat megkettőzhetjük, és így a vezérlőberendezéseivel, vízbevezető csapjukkal egymás felé fordított 77 és 78 öntöződobok szimmetrikus egységet képeznek. Egymástól való távolságuk 400-600 mm, amely távolság állítható. A nagyobb tömegre való tekintettel fiivott, középvonalba eső 79 járókerék biztosítja a laza talajon történő manőverezést, szállítást (10. ábra). Ilyen megoldás ismerhető meg a 10. és 11. ábrákon. A szállítási reteszelés és a fogantyúkialakítás megegyezik a 8. és 9. ábrán bemutatott egydobos berendezésével.
A találmány szerinti öntöződobos készülék is alkalmas nagyüzemi, szántóföldi alkalmazásra is. Ilyen berendezés látható a 12. ábrán, ahol az előzőekben részletezett öntöződob vízbevezetést is szolgáló vázelemei egy hárompont-függesztésű 80 vázgerendára elmozdíthatóan vannak rögzítve, és a felfogóelemekhez csuklósán kapcsolva korlátozott mértékben elmozduló lengőkarként funkcionál.
Vízhálózattal nem rendelkező kertészetben egy célszerű egység alakítható ki úgy, hogy a traktorra szerelt víztartályokból a teljesítmény leadó tengelyre szerelt szivattyú juttatja 81 elosztó csőhálózaton keresztül a vizet a 64 öntöződobokhoz.
A vízszivattyú felszíni vizekből történő tartálytöltésre is felhasználható.
A 80 vázgerendán a 64 öntöződobokat az ültetvény sortávolsága szerint kell elosztani. A traktor haladási sebességét pedig a kijuttatandó vízmennyiséghez kell igazítani.
A traktoros berendezés összekapcsolhatónak tűnik az újabban használatos tekercselődobos rendszerű öntözőberendezésekkel is. Ebben az esetben a fuggesztőberendezést el kell látni egy nagy szabadsági fokú, esetleg hidraulikusan állítható csőcsatlakozó - forgódaruszerű - konzollal, amely biztosíthatja, hogy az első menetben lehúzott műanyag vezetéket a visszaforduló berendezés az injektált terület mellé oldalra kinyújtott konzoljával csatlakoztassa. Visszahaladáskor a haladási sebességnek megfelelően kell a csövet visszacsévéltetni az öntöződobbal.
Összefoglalva: a folyamatos, illetve szakaszos működésű mélytalajréteg-öntöző munkagépek széles körben és előnyösen alkalmazhatók a mezőgazdaságban a nagy, összefüggő táblákban telepített növénykultúrákhoz. A berendezések a vetés, műtrágyázás egyszeri, valamint ciklusonkénti öntözési feladatokat is ellátnak. Az újszerű öntözési, illetve műtrágyázási technológiai vízés vegyszertakarékos, terméshozam-növelő, valamint kiküszöböli az aszálykárokat. A hagyományos felszíni permetezőöntözéshez képest a felhasználandó vízmennyiség 30-70%-kal csökkenthető, egy adott földterület megöntözési ideje töredéke a hagyományos eljárásokkal szemben (1 hektár terület megöntözése körülbelül 15-20 percig tart). Az elektromos meghajtások kömyezetkímélőek, a korszerű elektronikus vezérlésekkel a kiváló hatásfok miatt a felhasználandó üzemanyag (energia) jelentősen kevesebb a hagyományos robbanómotoros hajtóműveknél.
A könnyen állítható öntözőeszközök - lapos injektál ótüskék -, illetve az injektálótüskék nagy pontossággal állíthatók a különféle növényekhez előírt sorszélességi, tőtávolsági, valamint gyökérmélységi méretekhez.

Claims (15)

1. Öntözőberendezés, különösen talajfelszín alatti injektálóöntözéshez, amelynek víz- és/vagy vegyszerellátó rendszere, valamint a vizet és/vagy vegyszert kijuttató, és öntözést igénylő mezőgazdasági munka elvégzésére alkalmas eszköze(i) van(nak), ahol a víz- és/vagy vegyszerellátó rendszer egy vontatójárművei összekapcsolt, tartókeretre szerelt víz- és/vagy vegyszertartályból, a vontatójármű által tápfeszültséggel ellátott villanymotorból és szivattyúval ellátott keverőberendezésből, valamint a víz- és/vagy vegyszertartályból a folyadékot a víz- és/vagy vegyszertartállyal csővezetékekkel összekötött munkahengerek révén folyamatosan, meg6
HU 215 713 A határozott mélységben a talaj felszíne alá juttató öntözőeszközökből áll, azzal jellemezve, hogy öntözőeszköze (8) egy laposra kiképzett, belül üreges és felületén furatokkal (10, 11) ellátott lapátként van kialakítva, és kívánt esetben egy öntözést igénylő mezőgazdasági munka, főként vetés, palántázás megvalósítására alkalmas kiegészítő eszközei vannak.
2. Az 1. igénypont szerinti öntözőberendezés, azzal jellemezve, hogy kiegészítő eszközként egy, a vontatójárművön elhelyezett vetőmagtartálya (20), a vetőmagtartállyal (20) összekötött, az öntözőeszközhöz (8) csatlakozó, vetőmagot a talajba juttató magadagoló csővel (7) és az öntözőeszköz (8) által készített, felnedvesített barázdába jutott magot betakaró, boronaszerűen kiképzett eszközzel (22) van ellátva.
3. Öntözőberendezés, különösen talajfelszín alatti injektálóöntözéshez, amelynek víz- és/vagy vegyszerellátó rendszere, valamint a vizet és/vagy vegyszert kijuttató eszköze, injektálótüskéje van, azzal jellemezve, hogy önjáróan kialakított, a talajfelszín alatti földréteg szakaszos öntözését biztosító, legalább két, egymással párhuzamos sorban elrendezett, lánctalp (44) futófelületére fixen telepített, az öntözővíz energiája által működtetett munkahengerei (28) - amely munkahengerek (28) az injektálótüskék (37) révén a folyadékot a talajba juttatják és a víz- és energiaellátó vezetékeket (51, 52) hordozó és felszedő, a kocsiszekrényre (48) szerelt dobjai (49, 50) vannak.
4. A 3. igénypont szerinti öntözőberendezés, azzal jellemezve, hogy injektálótüskéje (37) egy, a munkahenger (28) dugattyújához (35) csatlakozó egy alsó és egy felső ütköző (42, 43) között elmozduló ellenrugó (40) által határolt furócsúcsban (39) végződő, az alsó ütköző (43) és a furócsúcs (39) közötti palástfelületen vízfüvókával (38) ellátott felső ütköző (42) felett egy nyomástartó csövön (34) keresztül egy elzárószelepen (30) át a vízellátó rendszerhez csatlakozó hengeres elemként van kialakítva.
5. A 4. igénypont szerinti öntözőberendezés, azzal jellemezve, hogy injektálótüskéje (37) a dugattyú (35) alatti részén egy torziós elemmel (36) van ellátva.
6. A 3-5. igénypontok bármelyike szerinti öntözőberendezés, azzal jellemezve, hogy munkahengere (28) felső végén egy a tápvízvezetékhez csatlakozó T idommal (29) van ellátva, amely T idom (29) egy, a lánctalp mozgása során egy vezérpálya (59) által működtetett mozgatókarral (31) ellátott csaphoz (30) csatlakozó nyomásálló csövön (34) át az injektálótüskéhez (37) van csatlakoztatva.
7. Öntözőkészülék, különösen talajfelszín alatti injektálóöntözéshez, amelynek vízellátó rendszere és a vizet kijuttató eszköze(i), injektálótüskéi vannak, azzal jellemezve, hogy a csuklósán felszerelt injektálótüskéi (74) legördüléskor a talajba hatolnak, és a vizet befogadó öntöződob (64) a dobfelületen elhelyezett vízbevezető csapágyon (65) elfordulóan van kialakítva, és az öntöződob (64) egy nyomásálló csővel (72) a vízhálózathoz van csatlakoztatva.
8. A 7. igénypont szerinti öntözőkészülék, azzal jellemezve, hogy öntöződobja (64) a vízbevezető csapágy (65) házához csatlakozó alsó vázelem (67) végein lévő kerekekkel (66) és a felső vázelemhez (68) csatlakozó kormányfogantyúval (70) van ellátva.
9. A 7. vagy 8. igénypont szerinti öntözőkészülék, azzal jellemezve, hogy injektálótüskéi (74) cserélhető módon vannak kialakítva.
10. A 7-9. igénypont szerinti öntözőkészülék, azzal jellemezve, hogy közös tengelyen elhelyezett két öntöződobja (77, 78) van.
11. A 7-10. igénypontok bármelyike szerinti öntözőkészülék, azzal jellemezve, hogy öntöződobj a(i) (64, 77, 78) munka- és szállítási helyzetbe állíthatóan van(nak) kialakítva.
12. A 7-11. igénypontok bármelyike szerinti öntözőkészülék, azzal jellemezve, hogy öntöződobja(i) (64, 77, 78) talajszellőztető, talajjavító kiegészítő elemekkel is el vannak látva.
13. A 7-12. igénypont bármelyike szerinti öntözőkészülék, azzal jellemezve, hogy öntöződobj a(i) (64,77, 78) védőburkolattal (82) vannak ellátva.
14. A 13. igénypont szerinti öntözőberendezés, azzal jellemezve, hogy védőburkolata üvegszálból (82) van.
15. A 7. igénypont szerinti öntözőkészülék, azzal jellemezve, hogy több, a vontatójárműhöz csatlakozó vázgerendára rögzített öntöződobja (64) van.
HUP9203394A 1992-10-29 1992-10-29 Öntözőberendezés, különösen talajfelszín alatti injektálóöntözéshez, és/vagy egyéb mezőgazdasági munkák elvégzésére HU215713B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUP9203394A HU215713B (hu) 1992-10-29 1992-10-29 Öntözőberendezés, különösen talajfelszín alatti injektálóöntözéshez, és/vagy egyéb mezőgazdasági munkák elvégzésére

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUP9203394A HU215713B (hu) 1992-10-29 1992-10-29 Öntözőberendezés, különösen talajfelszín alatti injektálóöntözéshez, és/vagy egyéb mezőgazdasági munkák elvégzésére

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9203394D0 HU9203394D0 (en) 1993-01-28
HUT67268A HUT67268A (en) 1995-03-28
HU215713B true HU215713B (hu) 1999-04-28

Family

ID=10982486

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUP9203394A HU215713B (hu) 1992-10-29 1992-10-29 Öntözőberendezés, különösen talajfelszín alatti injektálóöntözéshez, és/vagy egyéb mezőgazdasági munkák elvégzésére

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU215713B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT67268A (en) 1995-03-28
HU9203394D0 (en) 1993-01-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6701856B1 (en) Farming applicator
US5394812A (en) Injector for polymer placement and a method therefore
US4624193A (en) Method and apparatus for the jet injection of agricultural liquids into the soil
US4807544A (en) Apparatus and method for subsurface injection of agrochemicals
CA2009339C (en) Method and apparatus for treating turf
US3316865A (en) Agricultural implement
US4903618A (en) Soil injection system
USRE37863E1 (en) Method and apparatus for spreading a liquid slurry
EP0520784B1 (en) Improvements in or relating to injection apparatus for injecting slurries/liquids into the ground
US4569296A (en) Agricultural tool bar and chemical applicator
US3602166A (en) Chemical applicator
CN109673236B (zh) 一种有机肥环保深施浇灌智能化系统的使用方法
US5622124A (en) Coulter fertilizer tine
US4182247A (en) Method and apparatus for crop transplanting
US4872412A (en) Fertilizer injecting implement and method
KR100981652B1 (ko) 다목적 농기계
RU2367154C1 (ru) Опрыскиватель
CN210053850U (zh) 有机肥环保深施浇灌智能化系统
KR20090043642A (ko) 다목적 관리기 및 이에 사용되는 다목적 트레일러
US6363870B1 (en) Method and system for applying liquid fertilizer to a forestry planting site
HU215713B (hu) Öntözőberendezés, különösen talajfelszín alatti injektálóöntözéshez, és/vagy egyéb mezőgazdasági munkák elvégzésére
CN210203046U (zh) 一种多功能施肥打药撒肥一体机
CN201078898Y (zh) 多功能独轮耕作机
US3174446A (en) Power-rotated soil penetrating tool
CN109362263A (zh) 一种农用翻土装置

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee