HU215512B - Többcélú épületszerkezet - Google Patents

Többcélú épületszerkezet Download PDF

Info

Publication number
HU215512B
HU215512B HU850/90A HU85090A HU215512B HU 215512 B HU215512 B HU 215512B HU 850/90 A HU850/90 A HU 850/90A HU 85090 A HU85090 A HU 85090A HU 215512 B HU215512 B HU 215512B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
building structure
structure according
prefabricated wall
air
multipurpose building
Prior art date
Application number
HU850/90A
Other languages
English (en)
Other versions
HU900850D0 (en
Inventor
Károly György Vámos
Original Assignee
Károly György Vámos
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Károly György Vámos filed Critical Károly György Vámos
Priority to HU850/90A priority Critical patent/HU215512B/hu
Publication of HU900850D0 publication Critical patent/HU900850D0/hu
Publication of HU215512B publication Critical patent/HU215512B/hu

Links

Landscapes

  • Building Environments (AREA)

Abstract

A találmány tárgya többcélú épületszerkezet lakóházak, kőmműnális ésipari épületek, példáűl tetőtér-beépítéses családi ház, őrvősirendelő, hűtőtárőló céljára, amely épületszerkezet legaláb egyalaptestet, előre gyártőtt falelemeket, valamint legalább egy födémettartalmaz, az előre gyártőtt falelem teherviselő vázzal, a teherviselővázra fölerősített két határőlólappal, a határőlólapő közötti térbenpedig legalább egy szigetelőréteggel rendelkezik. Jellegzetessége,hőgy az előre gyártőtt falelem (1) határőlólapjai (2) közé legalábbegy, a határőlólapőkkal (2) lényegében párhűzamő ősztólap vanbeiktatva, az ősztólap egyik őldalán légrés (5) van, az előre gyártőttfalelem (1) egyik határőlólapja (2) fölső peremének környezetébenlevegőkivezető nyílással, az előre gyártőtt fale em (1) legalább egyikhatárőlólapja (2) pedig alsó peremének környezetében levegőbevezetőnyílással van ellátva. ŕ

Description

A találmány tárgya többcélú épületszerkezet lakóházak, kommunális és ipari épületek, például tetőtér-beépítéses családi ház, orvosi rendelő, hűtőtároló céljára, amely épületszerkezet legalább egy alaptestet, az alaptesthez csatlakozó és egymáshoz sorolt, adott esetben nyílászáró szerkezet befogadására alkalmas előre gyártott falelemeket, valamint legalább egy födémet, továbbá csatlakozóidomokat, kiegészítőidomokat és adott esetben teherviselő oszlopokat tartalmaz, az előre gyártott falelem teherviselő vázzal, a teherviselő vázra fölerősített két határolólappal, a határolólapok közötti térben legalább egy szigetelőréteggel és előnyösen párazáró réteggel rendelkezik, a teherviselő váz a határolólapok közé helyezett, egymáshoz erősített vízszintes és függőleges váztartókkal rendelkezik, a határolólapok közötti tér az előre gyártott falelem peremei mentén a vízszintes és függőleges váztartók segítségével le van zárva, az egymás melletti előre gyártott falelemek egymással szomszédos függőleges váztartói és adott esetben a határolólapok pedig csatlakozóidom elhelyezésére alkalmas horonypárt alkotnak.
A hagyományos építési módoknál mind a teherviselő, mind a térosztó falazatok kézi erővel fölemelhető tömegű és méretű építőelemekből, például kisméretű, soklyukú vagy üreges égetett agyag téglából, valamint égetett agyag, beton, könnyűbeton, tufa stb. anyagú falazóblokkokból készülnek. Ezekhez régebben fa- vagy acélgerendás födémek társultak, ma inkább a monolit vagy előre gyártott vasbeton födémek vannak elterjedve.
A hagyományos szerkezetű épületek a hő- és hangtechnikai követelményeket általában kielégítik, adott esetben hőszigetelő vakolatra lehet szükség. Az építési munka egyszerű, de igen lassú, mert szinte kizárólag helyszínen elvégzendő munkafázisokból áll. Kedvezőtlen az is, hogy a felhasznált építőanyagok az épület bontása után másodszor már szinte sohasem használhatók fel.
A panelos építési mód az építési munka részbeni iparosítását és ezzel gyorsítását szolgálja. A vasbeton panelokat vasbeton vagy acélvázas épületek térhatároló falazataként, dobozszerkezetű épületek, többnyire lakóépületek esetében pedig teherhordó falazatként is használják.
A hagyományos építési módhoz képest a vasbeton panelos építés - elsősorban a szállítási és beemelési költségek miatt - meglehetősen drága. A vasbeton fal hő vezetési tényezője a tömör téglafalénak csaknem kétszerese, a soklyukú téglafalénak pedig több mint háromszorosa, ezért hőtechnikailag a vasbeton fal sokkal kedvezőtlenebb, mint a hagyományos falak. A hátrányok szigetelőréteg beépítésével és a belső terek kondicionálásával csökkenthetők, de történtek kísérletek a napsütésből eredő sugárzó hő hatásának csökkentésére is. Egyes esetekben falazattal egybeépített vagy arra utólag rászerelhető légréteget társítanak.
A panelos falszerkezet építési előnyeit és a légréteges kialakítás kedvező tulajdonságait igyekszik egyesíteni a 32 303 11 lajstromszámú német szabadalmi leírás szerinti megoldás. A belső és a külső héj közötti légrésben horgok vannak, melyekre vízzáró, vízgőzáteresztő zárólemezek vannak fölültetve.
Minthogy azonban a légrés nincs átszellőztetve és nem is folytonos, a belső oldalról átdiffundáló pára a felületen lecsapódhat, ezért ez a megoldás páratechnikailag kifogásolható.
Szendvicsszerkezetű panelt ismertet a 3603 057 lajstromszámú német szabadalmi leírás. A külső és belső réteg között bonyolult felépítésű, favázat, acélbordázatot, szigetelő- és kiegészítőanyagokat tartalmazó réteg van. A vízszintes bordázat gátolja a levegő átáramlását, emiatt a kapcsolóidomok korrodálódhatnak, a faanyagú távolságtartókra pedig lecsapódhat a pára, így ezek előbb-utóbb hőhíddá alakulnak. Nem szerencsés a fa és beton összeépítése sem, mert az előbbinek a természetes öregedése miatt a kapcsolat idővel óhatatlanul bizonytalanná válik.
A 2 593 211 lajstromszámú francia szabadalmi leírás hasonló célú, viszonylag egyszerű építőelemet mutat be. A kettős falú építőelem falai közötti üregben levegő áramlik. A külső falra vagy az üregbe szigetelőréteg helyezhető.
A hőszigetelőréteg azonban nem a teherviselő fal és a légréteg között van, így nincs mód a hőszigetelőréteg és a külső fal közötti levegő átáramoltatására. Az áramló levegő a belső falat hűti le, hőtechnikailag elhibázott, tehát elfogadhatatlan.
A T/51350 számú magyar közzétételi iratban nyilvánosságra hozott falpanelnél a külső légtér felől vízzáró kéreg, a belső légtér felől teherviselő lemez, míg a kettő között átszellőztetett légréteg van. A teherviselő lemez és a légréteg közé hőszigetelőréteg van beépítve.
A megoldás hőtechnikai szempontból mindenképpen előrelépést jelent az előzőkhöz képest. A gyártás azonban bonyolult, a vízzáró kéreg és a kapcsolóidomok sérülékenyek.
Valamennyi légréses vasbeton panel közös hiányossága, hogy a teherviselésben részt nem vevő vasbeton réteg gyártási okokból lényegesen vastagabb a szükségesnél, ez pedig az elem tömegét, tehát a gyártási, szállítási és emelési költségeket nem kis mértékben növeli. Növekszik az alaptest mérete is.
Ismeretesek a könnyű, szendvicsszerkezetű panelok, amelyek közös jellemzője, hogy határolólapok közötti szigetelőréteget tartalmaznak. A könnyű, szendvicsszerkezetű panelok egyrészt vázas épületek kitöltőfalazataként, másrészt ideiglenes épületek vagy földszintes nyaralók, óvodák és más, szakaszos használatú létesítmények határolófalaként használatosak.
A könnyű szendvicspanelokból összeállított épületek viszonylag gyorsan, gépi berendezések nélkül elkészíthetők. Állandó emberi tartózkodásra, például lakóépületként ezek az épületek csak napsugárzásnak ritkán kitett helyen, viszonylag vastag szigetelőréteggel és folytonos kondicionálás - nyáron hűtés, télen fűtés mellett alkalmasak, ugyanis csak így nyújtanak bármely évszakban kielégítő komfortérzetet.
A könnyű szendvicspanelok határolólapjai, amelyek általában az épület homlokzatát is képezik, az ismert megoldásoknál fa-, műfa és fémanyagúak.
HU 215 512 A
A 2255433 lajstromszámú francia szabadalmi leírás épület falainak, födémének és tetőzetének kivitelezésére alkalmas panelegyüttest ismertet. A panelok önhordó kerettel vannak ellátva, kerületük mentén hornyos kialakításúak, a panelok közötti kapcsolat pedig a hornyokba csúsztatott kapcsolólécek útján jön létre.
A panelok szigetelőrétegét fenol-formalin gyanta bevonatú habosított polisztirolgyöngyök alkotják, melyeket kétoldalról üvegszövet leplek határolnak.
A 3,832,812 lajstromszámú USA-beli szabadalmi leírás tűzgátló, teherviselő építőpanelt mutat be. A panel keretet, a keretre erősített lapburkolatot, azok között pedig üvegszálas szigetelőanyagot tartalmaz. A lapburkolat rétegelt lemez, melyet folyadék bevonattal éghetetlenné tesznek, és külső felületüket ragasztás útján alumíniummal burkolják. A tűzgátló képességet a rétegelt lemezek közé iktatott gipszkarton lemezekkel fokozhatják.
A 690132 lajstromszámú szovjet szabadalmi leírás szerinti panelrendszert speciális célra, erőművek turbinaházának burkolására fejlesztették ki. A panelok két fém határolólap között szigetelőréteget tartalmaznak, alakjuk és kiosztásuk pedig a turbinák szabványosított méreteihez és elrendezéséhez igazodik.
Modulrendszerű előre gyártott épületszerkezetre javasol megoldást a 2 325 773 lajstromszámú francia szabadalmi leírás. Lényege, hogy keretre erősített határolólapokkal, azok között pedig szigetelőréteggel rendelkező falpanelokat, a falpanelok között azok egyenes irányú, sarkos vagy elágazó falcsatlakoztatásra alkalmas tartóoszlopokat, továbbá talpgerendákat és födémgerendákat árokeresztékes kapcsolatok útján szinte tetszőleges alaprajzú, modulmérethez igazodó elrendezésű épületté egyesít.
A horganyzott acél vagy más fém anyagú határolófalak között fa, horganyzott acél vagy más fém anyagú merevítők vagy körbefütó keretidomok vannak. A belső tér szigetelőpaplannal van ellátva, anyaga előnyösen vályog lehet, ami olcsó, éghetetlen, jó hőszigetelő, de felhasználható más jó hő- és hangszigetelő tulajdonságú kitöltőanyag is.
A 183 339 lajstromszámú magyar szabadalmi leírásban javasolt épületszerkezet csekély szintszámú építményekhez hasonló kialakítású. A szendvicspanelok határolólapjai és keretei éghetetlen, gomba- és rovarálló, szilikátbázisú, cementkötésű, méretre szabható elemek. Anyaguk adott esetben perlitet is tartalmazó azbeszt-cement keverék, míg a határolólapok közötti szigetelőpáma hab, például polisztirolhab.
A szendvicspaneleket tartalmazó könnyű épületszerkezetek közös hiányossága, hogy a belső teret csupán a külső hőmérséklet ellen szigeteli, nem védi azonban a napsugárzás kellemetlen hatásától. Az épület külső homlokzatának hőmérséklete a környező léghőmérsékletet a napsugárzás következtében jóval meghaladhatja, a felvett hőmennyiséget pedig a panel átadja a belső térnek. Az ismert megoldások ezt a kellemetlen hatást csak vastagabb szigetelőréteg beépítésével, jelentős többletanyag felhasználásával képesek csökkenteni.
Kedvezőtlen az is, hogy a szendvicspanel két oldalán mutatkozó hőmérséklet- és páratartalom-különbség miatt óhatatlanul fellépő páradiffüzió következtében a panel átnedvesedik, ami nemcsak a szerkezet hőszigetelő képességét, hanem élettartamát is kedvezőtlenül befolyásolja.
További hiányosság, hogy a viszonylag kis tömegű szendvicspanelok csak korlátozott hőtároló képességgel rendelkeznek. Az építmény szakaszos használata esetén a belső tér röviddel a hűtés vagy fűtés megszűnte után felveszi a környezet hőmérsékletét, ami jelentős többletköltséget eredményezhet. A viszonylag csekély tömegű épületek az akusztikai követelményeknek sem felelnek meg, mert hanggátló képességük kicsi.
Az előre gyártott födémpanelok terhelése nem tekinthető minden esetben egyenletesen megoszlónak, a panelok elmozdulásai egymástól függetlenül következnek be, ami a födémburkolat kopását, elmozdulását vonhatja maga után, a födém alsó síkjában pedig a felületképző réteg repedését okozhatja.
Az ismert épületszerkezetek kialakítása általában sem sarokmerev kapcsolatok, sem merevítő tárcsák beépítésére nem ad lehetőséget, ez viszont az építmény csomópontjainak fokozott elmozdulásával, végső esetben pedig állékonyságvesztéssel járhat.
A találmány célja tehát olyan többcélú épületszerkezet kifejlesztése, amelynek gyártása, szállítása, beépítése egyszerű, gyors és olcsó, megfelelő hang- és hőszigetelő képességű napsugárzás és/vagy szakaszos használat esetén is, továbbá a szerkezeti elemek páralecsapódástól mentesek.
A találmány céljához tartozik az is, hogy a szerkezet állékonysága kellő biztonságú legyen, továbbá, hogy sem a födémnél, sem a falaknál ne keletkezzenek károsodást okozó elmozdulások még az egyébként megengedett elmozdulási határokon belül sem.
A találmányi gondolat alapja az a felismerés, hogy mind a napsugárzás, mind a páraáramlás nemkívánatos hatásai megelőzhetők, ha a határolólap és a szigetelőréteg közé légréteget építünk be, a légréteget pedig az éghajlati körülményekhez és az előírt követelményekhez igazodó szabályozott intenzitással átszellőztetjük. A légréteg beépítési helyét a feladatnak megfelelően választjuk meg, sőt, több légréteg előnyös kombinációjával összetett feladatot is megoldhatunk.
Az is a felismeréshez tartozik, hogy ha az előre gyártott panelokból összeépített födémet tömör födémmel helyettesítjük, nemcsak az épület merevségét és állékonyságát növelhetjük, hanem legalább részben pótolhatjuk az épület hőtároló képességét is.
A kitűzött célnak megfelelően a találmány szerinti többcélú épületszerkezet lakóházak, kommunális és ipari épületek, például tetőtér-beépítéses családi ház, orvosi rendelő, hűtőtároló céljára - amely épületszerkezet legalább egy alaptestet, az alaptesthez csatlakozó és egymáshoz sorolt, adott esetben nyílászáró szerkezet befogadására alkalmas előre gyártott falelemeket, valamint legalább egy födémet, továbbá csatlakozóidomokat, kiegészítőidomokat és adott esetben teherviselő oszlopokat tartalmaz, az előre gyártott falelem teherviselő vázzal, a teherviselő vázra fölerősített két határolólappal, a határolólapok közé helyezett, egymáshoz erő3
HU215512 A sített vízszintes és függőleges váztartókkal rendelkezik, a határolólapok közötti tér az előre gyártott falelem peremei mentén a vízszintes és függőleges váztartók segítségével le van zárva, az egymás melletti előre gyártott falelemek egymással szomszédos függőleges váztartói és adott esetben a határolólapok pedig csatlakozóidom elhelyezésére alkalmas horonypárt alkotnak oly módon van kialakítva, hogy az előre gyártott falelem határolólapjai közé legalább egy, a határolólapokkal lényegében párhuzamos osztólap van beiktatva, az osztólap egyik oldalán légrés van, az előre gyártott falelem egyik határolólapja fölső peremének környezetében levegőkivezető nyílással, az előre gyártott falelem legalább egyik határolólapja pedig alsó peremének környezetében levegőbevezető nyílással van ellátva.
Egy kiviteli alaknál mind a levegőkivezető nyílás, mind pedig a levegőbevezető nyílás azonos légrésbe torkollik. Egy másik esetben a levegőkivezető nyílás és legalább egy levegőbevezető nyílás különböző légrésekbe torkollik, a légrések közötti szigetelőrétegen és az osztólapon pedig légcsatoma van átvezetve. Egy további lehetséges esetben a levegőkivezető nyílás és/vagy legalább egy levegőbevezető nyílás a szigetelőrétegbe torkollik, a szigetelőrétegen és az osztólapon pedig légcsatoma van átvezetve.
Adott esetben a levegőkivezető nyílás és a levegőbevezető nyílás rovarhálóval és/vagy adott esetben automatikus vezérlésű fedlappal van ellátva.
Az előre gyártott falelem a határolólapok közötti térben két darab bordasereget tartalmaz, az első bordasereg bordái egymással párhuzamosak, a második bordasereg bordáira pedig lényegében merőlegesek. Egy kiviteli alaknál az egyik határolólap és a vele szomszédos osztólap mindkét bordasereg útján össze van kapcsolva, egy további kiviteli alaknál az egyik határolólap és a vele szomszédos osztólap az első bordasereg útján van összekapcsolva, míg ugyanazon osztólap és az osztólap ellentétes oldalán lévő határolólap vagy osztólap a második bordasereg útján van összekötve.
A horonypárok közé csatlakozóidom van beiktatva, a csatlakozóidom vezetőléc, a horonypárok vezetőlécek által szabadon hagyott része pedig tömítőanyaggal, például tömítőszalaggal vagy műanyag habbal ki van töltve. Az előre gyártott falelemek alsó vízszintes váztartói és adott esetben a határolólapok hornyot alkotnak, az alaptesthez talpgerenda van lehorgonyozva, a talpgerenda pedig a horonyba be van illesztve.
Az előre gyártott falelemek fölső vízszintes váztartói és adott esetben a határolólapok hornyot alkotnak, a horonyba pedig vezetőgerenda van beillesztve. A határolólapok és/vagy a váztartók és/vagy a vezetőlécek szilikátbázisú, cementkötésű elemek, például azbesztlapok és -idomok.
Más esetben a határolólapok és/vagy a váztartók és/vagy a vezetőlécek fa alapanyagú, például cementkötésű faforgács vagy műgyanta ragasztású faforgács vagy rétegelt vagy természetes fa lemezek vagy idomok. Lehetnek a határolólapok és/vagy a váztartók és/vagy a vezetőlécek fémelemek.
A horonypárok közé csatlakozóidom van beiktatva, a csatlakozóidom pedig tömör keresztmetszetű teherviselő oszlop. A horonypárok közé csatlakozóidom van beiktatva, a csatlakozóidom üreges keresztmetszetű teherviselő oszlop, a teherviselő oszlop ürege pedig utószilárduló keverékkel adott esetben ki van öntve.
A horonypároknak a teherviselő oszlopok által szabadon hagyott része tömítőanyaggal, például tömítőszalaggal vagy műanyag habbal ki van töltve.
A födémet egymás mellé sorolt előre gyártott födémelemek együttese alkotja, az előre gyártott födémelemek tartóvázra erősített határolólapokat, a határolólapok között pedig szigetelőréteget, továbbá párazáró fóliát és/vagy a szigetelőrétegtől osztólap útján elválasztott légrést tartalmaznak. Az előre gyártott falelemek, az előre gyártott födémelemek, a csatlakozóidomok és a kiegészítőidomok oldható kötőidomok, például csavarok útján vannak egymással összekapcsolva.
Egy másik kiviteli alaknál a födémzsaluzó pallókészletre adott esetben lépésálló szigetelőlemez és/vagy párazáró fólia közbeiktatásával ráterített utószilárduló keverék, az utószilárduló keverék pedig adott esetben erősítő betétegyüttest tartalmaz.
A találmány szerinti épületszerkezet számos előnynyel rendelkezik. Az épületszerkezet egyes elemeit egyszerű gyártani, mert megmunkálásuk a fához hasonlóan könnyű, az elemek tömege pedig kicsi. Olcsó és egyszerű a szállítás és a helyszíni összeszerelés, továbbá az alapozási munka is.
Az épületszerkezeti elemeket oldható kötőidomokkal is össze lehet erősíteni, ez pedig lehetővé teszi azt, hogy a szerkezet szétbontása után az elemeket más célra, akár eltérő funkciójú épületnél is fölhasználjuk. A belső terek a válaszfalak áthelyezésével könnyen átalakíthatok.
Az elemek rovaroknak, gombának ellenállnak, azonkívül éghetetlenek, és a szerkezet nem igényel semmiféle különleges állagmegóvást vagy karbantartást. A szerkezeti elemek között villamos vezetéket szabadon lehet vezetni, a tömör födémes kiviteli alak pedig kiválóan alkalmas a padlófűtés vezetékeinek elhelyezésére.
Az átszellőztetett légrétegeknek vagy azok kombinációjának köszönhetően elkerüljük a napsugárzás okozta többletfelmelegedés kellemetlen következményeit, megakadályozzuk a páralecsapódást, az elemek korai tönkremenetelét, és hatásosabbá tesszük a szigetelőréteget. Megakadályozzuk a hőhidak kialakulását is. A levegő áramlását automatikusan szabályozhatjuk, így az a követelményekhez igazodhat. Merev födémmel ellátott kiviteli alakjában a találmány szerinti épületszerkezet növeli az épület állékonyságát, a födém deformációi jóval a megengedett érték alá csökkenthetők, ezáltal a burkolati elemek kopását, a repedések megjelenését elkerülhetjük.
Szakaszos használat esetében ebben a kiviteli alakban a merev födém hozzájárul az épületben tárolt hő megőrzéséhez, mind a hőszigetelő képesség, mind pedig a zaj elleni szigetelés kedvezőbb.
HU 215 512 A
A találmány szerinti többcélú épületszerkezetet kiviteli példák kapcsán, a mellékelt ábrák alapján ismertetjük részletesebben. Az
1. ábra a találmány szerinti többcélú épületszerkezet egyik kiviteli alakjának nézete, a
2. ábra ugyanazon kiviteli alaknak a hosszmetszete, a
3. ábra ugyanazon kiviteli alaknak a keresztmetszete, a
4. ábra az előre gyártott falelem hosszmetszetének részlete egy további kiviteli alaknál, az
5. ábra az előre gyártott falelem hosszmetszetének részlete egy további kiviteli alaknál, a
6. ábra az előre gyártott falelem hosszmetszetének részlete egy további kiviteli alaknál, a
7. ábra a találmány szerinti előre gyártott falelem keresztmetszete, a
8. ábra a teherviselő oszlop kapcsolata az előre gyártott falelemmel, a
9. ábra egy másik előre gyártott elem kapcsolata az alaptesttel és a merev födémmel, a
10. ábra az előre gyártott falelem az előre gyártott födémelemmel.
Az 1. ábrán az 1 előre gyártott falelemet nézetben tüntettük föl. Az 1 előre gyártott elem az egymással párhuzamos két 2 határolólappal rendelkezik. A 2 határolólapok a vízszintes és függőleges 7 váztartókat tartalmazó 6 teherviselő vázra vannak fölerősítve. A 2 határolólapok közötti tér a 2 határolólapok peremei mentén a 7 váztartók segítségével le van zárva.
A 2 határolólap 2a fölső peremének környezetében az 1. ábrabeli példában négy darab 9 levegőkivezető nyílás, míg a 2b alsó perem környezetében ugyancsak négy darab 10 levegőbevezető nyílás látható. A 2 határolólap mögött szaggatott vonallal jelöltük az egymással párhuzamos 12a bordákkal rendelkező 12 bordaseregeket. A két 12 bordasereg 12a bordái egymásra merőlegesek.
A 2. ábrán ugyanannak az 1 előre gyártott falelemnek a hosszmetszete látható. A két darab 2 határolólap a metszeten föl nem tüntetett 6 teherviselő váz útján áll összeköttetésben, a közöttük lévő tér lezárását a 7fv fölső vízszintes váztartó és a 7av alsó vízszintes váztartó adja. A 2 határolólapok között, azokkal lényegében párhuzamosan van a 8 osztólap. A 8 osztólap egyik oldalán az 5 légrés, míg másik oldalán a 3 szigetelőréteg van. A 3 szigetelőréteg a vele szomszédos 2 határolófal felől a 4 párazáró réteggel érintkezik.
Az 5 légrést szegélyező 2 határolólap és 8 osztólap között a függőleges irányú 12a bordák, míg a 8 osztólap és a 3 szigetelőréteg túloldalán található 2 határolólap között a vízszintes irányú 12a bordák teremtik meg az összeköttetést. Olyan kiviteli alak is elképzelhető, amelynél a 12a bordák irányai fel vannak cserélve, tehát a vízszintes irányú 12a bordák kerülnek az 5 légrésbe, ekkor azonban a levegőáramlás érdekében áttört 12a bordákat kellene alkalmaznunk. Egy további esetben a 12 bordaseregek nincsenek szétválasztva.
Az 5 légrés felőli 2 határolólap 2a fölső pereme közelében vannak a 9 levegőkivezető nyílások, míg a 10 levegőbevezető nyílások a 2b alsó perem mentén láthatók.
Az 1 előre gyártott falelem keresztmetszetét a 3. ábra szemlélteti. A 2 határolólapok közötti 8 osztólap egyik oldalán az 5 légrés, másik oldalán a szigetelőréteg, továbbá a 4 párazáró réteg található. Az 5 légrést 12a függőleges bordák szelik át.
A 7 váztartók mind az 5 légrést, mind pedig a 3 szigetelőréteget lezárják. A szomszédos 1 előre gyártott falelemek szembefordított 7 váztartói között jön létre a 24 horonypár. A 24 horonypárba a 3. ábrán a 14 vezetőléc van becsúsztatva.
Az 1., 2. és 3. ábrákon bemutatott 1 előre gyártott falelemnél a levegőáramlás az 5 légrésben a 10 levegőbevezető nyílás felől a 9 levegőkivezető nyílás felé halad, miközben az 5 légréssel szomszédos, napsugárzásnak kitett 2 határolólapot hűti. Igény esetén a 9 levegőkivezető nyílást és a 10 levegőbevezető nyílást fedlappal lehet lezárni, a fedlap nyitását és zárását automatikusan, a környezeti paramétereknek megfelelően lehet vezérelni. Előnyös, ha a külső térbe torkolló nyílásokat rovarhálóval látjuk el. Megfigyelhető, hogy ennél az 1 előre gyártott falelemnél a 9 levegőkivezető nyílás és a 10 levegőbevezető nyílás azonos 5 légrésbe torkollik. Keresztmetszeti területüket a követelményeknek megfelelően határozzuk meg.
A 4. ábra olyan 1 előre gyártott falelemet mutat be, amelynél egy helyiség meleg, párás levegőjét kellett a külső térbe átvezetni. A két darab 2 határolólap közé beiktatott 8 osztólap kiszellőztetendő belső helyiség felőli oldalán az 5 légrés van, ebbe torkollik a vele szomszédos 2 határolólapon átvezetett 10 levegőbevezető nyílás.
A 8 osztólap túloldalán a 3 szigetelőréteget a másik határolólap zárja le, amely a 9 levegőkivezető nyílást tartalmazza. A 9 levegőkivezető nyílás nyílhat a külső térbe vagy akár egy másik, kevésbé párás belső helyiségbe is. A levegő átáramlása érdekében a 3 szigetelőrétegbe a 9 levegőkivezető nyíláshoz csatlakozó 11 légcsatomát építettük be.
Az 5. ábra egy másik kiviteli alak vázlatos részlete. Az 1 előre gyártott falelem két 2 határolólapja közé itt két darab 8 osztólap van beiktatva, melyek mindegyike határos a középső 5 légréssel, a két darab 3 szigetelőréteg pedig az 5 légrés melletti 8 osztólapok és a 2 határolólapok között van.
A 9 levegőkivezető nyílást az egyik, a 10 levegőbevezető nyílást a másik 2 határolólap tartalmazza. Minthogy mindegyikük 3 szigetelőrétegbe torkollik, az összeköttetést a 11 légcsatomák segítségével kellett megteremteni.
Ennél a példánál azt a feladatot oldottuk meg, hogy a harmatpont, vagyis az a hőmérséklet, amelyre adott hőfokú és nedvességtartalmú levegőt lehűtve az telítetté válik, az 5 légrésbe essék. így a páralecsapódás a szerkezeti elemeket nem károsítja.
Egy további kiviteli alak sémája a 6. ábra 1 előre gyártott faleleme. Az előzőhöz hasonlóan itt is két darab 8 osztólap van a két darab 2 határolólap között, de a szigetelőréteg középen, míg kétoldalt két darab 5 légrés van.
A középre helyezett 3 szigetelőrétegen a 11 légcsatoma vezet át, ezt akár az egyik 5 légrésbe vezető 10 le5
HU215 512 A vegőbevezető nyílás tengelyébe, akár a másik 5 légrésbe vezető 9 levegőkivezető nyílás magasságába, akár a kettő közé, tetszés szerint beépíthetjük. Nincs akadálya annak sem, hogy további kiviteli módokat alakítsunk ki, ha más feladatokat kell megoldani.
A 6. ábrán két darab 10 levegőbevezető nyílás van. Egyikükből a levegő közvetlenül, a másikból a 11 légcsatornán át áramlik a 9 levegőkivezető nyíláson át a szabadba. Ezáltal mind a párakivezetést, mind a napsugárzás elleni védelmet megoldottuk.
Az 1 előre gyártott falelem keresztmetszeti részletét a 7. ábrán kissé részletesebben mutatjuk be. A 2 határolólapok közé itt is egy darab 8 osztólap van beiktatva, mely a 2 határolólapokkal lényegében párhuzamos. Egyik oldalán a 3 szigetelőréteg, másikon az 5 légréteg van. A 3 szigetelőréteget a meleg oldalon a 4 párazáró réteg határolja.
Az 5 légrést a 8 osztólapra merőleges 12a bordák szelik át, míg a merőleges 12a bordák a 3 szigetelőrétegben vannak, ezeket nem ábrázoltuk. Lezárásul a két darab 2 határolólap között a 7 váztartók futnak végig, és a 14 vezetőléc vagy más esetben a 15 teherviselő oszlop befogadására alkalmas 13 hornyokat és a két darab 13 horony alkotta 24 horonypárokat képezik.
A 7 váztartók az 1 előre gyártott falelem peremei mentén körbefutva a 6 váztartót hozzák létre.
A 2 határolólapok, 7 váztartók, 12a bordák, 8 osztólapok és 14 vezetőlécek anyagával szemben az a követelmény, hogy éghetetlen, gombaálló, rovarálló, nedvességre érzéketlen és egyszerű eszközökkel megmunkálható, továbbá könnyű legyen. Anyagul ezért szilikátbázisú, cementkötésű azbeszt vagy hasonló lapokat és idomokat, vagy természetes fát, vagy műfát, például cementkötésű vagy műgyanta ragasztású rétegelt fát vagy faforgácsot, továbbá fémet választhatunk. A 2 határolólapokat és a 6 teherviselő vázat egy oldalról elhelyezhető kötőelemekkel erősítjük össze, például popszegecsek, dübelek vagy ragasztóréteg segítségével.
A 2 határolólapok külső felületeit gyárilag bevonattal, például vízzáró vakolattal láthatjuk el.
A 8. ábrán két darab 1 előre gyártott falelem és a közöttük lévő csatlakozóidom, jelen esetben a 15 teherviselő oszlop kapcsolata látható. A két darab 2 határolólapból, egy darab 8 osztólapból, az 5 légrésből, 3 szigetelőrétegből és 4 párazáró rétegből összeállított 1 előre gyártott falelemeket végeiken a 7 váztartók zárják le.
Ezek közé van beillesztve a jelen esetben üreges 15 teherviselő oszlop. A 15 teherviselő oszlop 15a ürege a példában a 17 utószilárduló keverékkel ki van töltve. A 15 teherviselő oszlop körül a 16 tömítőanyag, például tömítőszalag vagy műanyag hab. A 15 teherviselő oszlopot a 8. ábrabeli példában külső burkolat védi.
A 9. ábra egy olyan 1 előre gyártott falelem alsó és fölső kapcsolata, amelynek 2 határolólapjai között két 8 osztólap, két 3 szigetelőréteg, például ISOLYTH vagy polisztirolhab, továbbá a középre helyezett 5 légrés van.
A 2 határolólapokon, a 3 szigetelőrétegeken és a 8 osztólapokon két darab 11 légcsatoma vezet át és torkollik az 5 légrésbe. Egyikük a 9 levegőkivezető nyíláshoz, míg másikuk a 10 levegőbevezető nyíláshoz csatlakozik. Az 1 előre gyártott falelemet a 7fv fölső vízszintes váztartó és a 7av alsó vízszintes váz zárja le, melyek egyúttal a 13 hornyokat képezik.
A 13 hornyok egyikében a merev 18 födémhez kapcsolódó 22 vezetőgerenda fut végig, míg másikuk a 23 alaptestre ültetett 21 talpgerendát fogadja be. Az alaptestet, alaplemezt, padlót, födémet önmagában ismert módon alakítjuk ki.
A 10. ábrán szereplő 1 előre gyártott falelem a határolólapokkal, a 8 osztólappal, a 3 szigetelőréteggel, a 4 párazáró réteggel és az 5 légréssel a 19 előre gyártott födémelemhez csatlakozik. Az 1 előre gyártott falelem fölső lezárását a 7fv fölső vízszintes váztartó szolgáltatja, egyúttal ez a 13 horony is.
A 19 előre gyártott födémelemekből összeépített 18 födémnél a 13a zsaluzó pallókészleten az adott esetben lépésálló 13b szigetelőlemez és a 13c párazáró fólia van. E fölött a 13d erősítő betétegyüttest tartalmazó 17 utószilárduló keverék képezi a 18 födém szerkezetének fölső rétegét. A 18 födémen önmagában ismert burkolat van, alsó felülete pedig önmagában ismert bevonattal, például vakolattal és festékréteggel van ellátva.
Maguk a 19 előre gyártott födémelemek a 20 tartóvázra erősített 2 határolólapokat, azok között pedig a szigetelőréteget és adott esetben a 13c párazáró fóliát tartalmazzák. A 2 határolólapok közé a 3 szigetelőrétegtől a 8 osztólap útján elválasztott 5 légrés van. A 2 határolólapok legalább egyike és a 8 osztólap között a 12a bordák merevítő szerepet töltenek be, ezeket nem ábrázoltuk.
A 22 vezetőgerenda a 18 födémre van fölerősítve, egyúttal illeszkedik az 1 előre gyártott falelem 13 hornyába, ezáltal jön létre közöttük a kapcsolat.
A 18 födém és a 23 alaptest, valamint az 1 előre gyártott falelem közötti kapcsolatot bármilyen más, önmagában ismert módon is meg lehet teremteni. Általánosságban elmondható, hogy ha a 18 födém merev födém, akkor az 1 előre gyártott falelemek és közöttük a vezetőléces kapcsolat a 18 födém alátámasztására nem elegendő. Ilyenkor vagy a 15 teherviselő oszlopot illesztjük az 1 előre gyártott falelemek közé, mint csatlakozóidomot, vagy pedig más módon, például a falakon belül elhelyezett oszlopokra vagy a falaktól független épületvázra ültetjük föl a födémet. Amennyiben az 1 előre gyártott falelemek 15 teherviselő oszlophoz kapcsolódnak, a 13 hornyot alkotó 7 váztartók vagy esetekben a 7 váztartók és a 2 határolólapok együttesen a teherviselő oszlop lényegében tetszőleges keresztmetszeti alakjához igazodó alakú hornyot képezhetnek.
Az 1 előre gyártott falelemek és az épületszerkezet egyéb elemei előnyösen oldható kötőidomok útján vannak egymáshoz erősítve, mert ez az elemek többszöri felhasználását teszi lehetővé. Természetesen tetszőleges keresztmetszetű és elrendezésű 7 váztartókból van öszszeszerelve a 6 teherviselő váz is mindaddig, amíg a 3 szigetelőréteget és az 5 légrést az 1 előre gyártott falelem peremei mentén lehatárolja, továbbá a csatlakozóidomok befogadására alkalmas 13 hornyok és 24 horonypárok megvannak.
HU215512A
A 2 határolólapok és 8 osztólapok közötti belső merev! tés feladatát ellátó és a 12a bordákkal rendelkező 12 bordaseregek is tetszőleges kiosztásúak, elrendezésűek lehetnek a megadott kötöttségeken belül.
Az igénypontok megszabta oltalmi körön belül a felsorolt példákban szereplőkön kívül más intézkedésekkel is kiegészíthetjük a szerkezetet, például a födémet vízzárási igény esetén acéllemez szigeteléssel láthatjuk el, vagy egy más esetben az egyes elemek közötti hézagokat fugazáró rugalmas masszával tölthetjük ki.
A találmány szerinti többcélú épületszerkezet az építmény rendeltetésétől függően számos megvalósítási formában alkalmazható. A vezetőléccel összekapcsolt és előre gyártott födémelemekkel társított előre gyártott falelemek alkotta épületszerkezet egy-két szintes, tetőtér-beépítéses épületek számára alkalmazható előnyösen, ilyen például a családi ház vagy az üdülő.
Szakaszos fűtésű létesítmények, például óvodák, orvosi rendelők céljára az előre gyártott falelemek közötti teherviselő oszlopokon merev födémmel rendelkező épületszerkezet ajánlható.
Nagyobb üdülőegységeket, több vizeshelyiséggel ellátott motelokat célszerű napsugárzás és páralecsapódás ellen is védett, két légréses előre gyártott falelemet tartalmazó épületszerkezetként kialakítani.
Hűtőtároló, hűtőház céljára alkalmas a találmány szerinti előre gyártott falelemek és előre gyártott födémelemek együttesét tartalmazó, páravédelmet nyújtó épületszerkezet.
A találmány szerinti épületszerkezetből merev épületvázzal kombinálva vagy födémemeléses építési módszerrel társítva többszintes építmények, míg önmagában alkalmazva egy- és kétszintes, adott esetben tetőtér-beépítéses épületek szerkezete alakítható ki előnyösen. Különösen alkalmas az épületszerkezet fokozott hő- és páratechnikai igényű épületek épületszerkezetéül.

Claims (20)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Többcélú épületszerkezet lakóházak, kommunális és ipari épületek, például tetőtér-beépítéses családi ház, orvosi rendelő, hűtőtároló céljára, amely épületszerkezet legalább egy alaptestet, az alaptesthez csatlakozó és egymáshoz sorolt, adott esetben nyílászáró szerkezet befogadására alkalmas előre gyártott falelemeket, valamint legalább egy födémet, továbbá csatlakozóidomokat, kiegészítőidomokat és adott esetben teherviselő oszlopokat tartalmaz, az előre gyártott falelem teherviselő vázzal, a teherviselő vázra fölerősített két határolólappal, a határolólapok közötti térben legalább egy szigetelőréteggel és előnyösen párazáró réteggel rendelkezik, a teherviselő váz a határolólapok közé helyezett, egymáshoz erősített vízszintes és függőleges váztartókkal rendelkezik, a határolólapok közötti tér az előre gyártott falelem peremei mentén a vízszintes és függőleges váztartók segítségével le van zárva, az egymás melletti előre gyártott falelemek egymással szomszédos függőleges váztartói, és adott esetben a határolólapok pedig csatlakozóidom elhelyezésére alkalmas horonypárt alkotnak, azzal jellemezve, hogy az előre gyártott falelem (1) határolólapjai (2) közé legalább egy, a határolólapokkal (2) lényegében párhuzamos osztólap (8) van beiktatva, az osztólap (8) egyik oldalán légrés (5) van, az előre gyártott falelem (1) egyik határolólapja (2) fölső peremének (2a) környezetében levegőkivezető nyílással (9), az előre gyártott falelem (1) legalább egyik határolólapja (2) pedig alsó peremének (2b) környezetében levegőbevezető nyílással (10) van ellátva.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti többcélú épületszerkezet, azzal jellemezve, hogy mind a levegőkivezető nyílás (9) , mind pedig a levegőbevezető nyílás (10) azonos légrésbe (5) torkollik.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti többcélú épületszerkezet, azzal jellemezve, hogy a levegőkivezető nyílás (9) és legalább egy levegőbevezető nyílás (10) különböző légrésekbe (5) torkollik, a légrések (5) közötti szigetelőrétegen (3) és az osztólapon (8) pedig légcsatoma (11) van átvezetve.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti többcélú épületszerkezet, azzal jellemezve, hogy a levegőkivezető nyílás (9) és/vagy legalább egy levegőbevezető nyílás (10) a szigetelőrétegbe (3) torkollik, a szigetelőrétegen (3) és az osztólapon (8) pedig légcsatoma (11) van átvezetve.
  5. 5. Az 1 -4. igénypontok bármelyike szerinti többcélú épületszerkezet, azzal jellemezve, hogy a levegőkivezető nyílás (9) és a levegőbevezető nyílás (10) rovarhálóval és/vagy adott esetben automatikus vezérlésű fedlappal van ellátva.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti többcélú épületszerkezet, azzal jellemezve, hogy az előre gyártott falelem (1) a határolólapok (2) közötti térben két darab bordasereget (12) tartalmaz, az első bordasereg (12) bordái (12a) egymással párhuzamosak, a második bordasereg (12) bordáira (12a) pedig lényegében merőlegesek.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti többcélú épületszerkezet, azzal jellemezve, hogy az egyik határolólap (2) és a vele szomszédos osztólap (8) mindkét bordasereg (12) útján össze van kapcsolva.
  8. 8. A 6. igénypont szerinti épületszerkezet, azzal jellemezve, hogy az egyik határolólap (2) és a vele szomszédos osztólap (8) az első bordasereg (12) útján van összekapcsolva, míg ugyanazon osztólap (8) és az osztólap (8) ellentétes oldalán lévő határolólap (2) vagy osztólap (8) a második bordasereg útján van összekötve.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti többcélú épületszerkezet, azzal jellemezve, hogy a horonypárok (24) közé csatlakozóidom van beiktatva, a csatlakozóidom vezetőléc (14), a horonypárok (24) vezetőlécek (14) által szabadon hagyott része pedig tömítőanyaggal (16), például tömítőszalaggal vagy műanyag habbal ki van töltve.
  10. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti többcélú épületszerkezet, azzal jellemezve, hogy az előre gyártott falelemek (1) alsó vízszintes váztartói (7av) és adott esetben a határolólapok (2) hornyot (13) alkotnak, az alaptesthez (23) talpgerenda (21) van lehorgonyozva, a talpgerenda (21) pedig a horonyba (13) be van illesztve.
    HU215512A
  11. 11. Az 1 -10. igénypontok bármelyike szerinti többcélú épületszerkezet, azzal jellemezve, hogy az előre gyártott falelemek (1) fölső vízszintes váztartói (7fv), és adott esetben a határolólapok (2) hornyot (13) alkotnak, a horonyba (13) pedig vezetőgerenda (22) van beillesztve.
  12. 12. Az 1-11. igénypontok bármelyike szerinti többcélú épületszerkezet, azzal jellemezve, hogy a határolólapok (2) és/vagy a váztartók (7) és/vagy a vezetőlécek (14) szilikátbázisú, cementkötésű elemek, például azbesztlapok és -idomok.
  13. 13. Az 1 -11. igénypontok bármelyike szerinti többcélú épületszerkezet, azzal jellemezve, hogy a határolólapok (2) és/vagy a váztartók (7) és/vagy a vezetőlécek (14) fa alapanyagú, például cementkötésű faforgács vagy műgyanta ragasztású faforgács, vagy rétegelt vagy természetes falemezek vagy -idomok.
  14. 14. Az 1-11. igénypontok bármelyike szerinti többcélú épületszerkezet, azzal jellemezve, hogy a határolólapok (2) és/vagy a váztartók (7) és/vagy a vezetőlécek (14) fémelemek.
  15. 15. Az 1 -14. igénypontok bármelyike szerinti többcélú épületszerkezet, azzal jellemezve, hogy a horonypárok (24) közé csatlakozóidom van beiktatva, a csatlakozóidom pedig tömör keresztmetszetű teherviselő oszlop (15).
  16. 16. Az 1-14. igénypontok bármelyike szerinti többcélú épületszerkezet, azzal jellemezve, hogy a horonypárok (24) közé csatlakozóidom van beiktatva, a csatlakozóidom üreges keresztmetszetű teherviselő oszlop (15), a teherviselő oszlop (15) ürege (15a) pedig utószilárduló keverékkel adott esetben ki van öntve.
  17. 17. A 15. vagy 16. igénypont szerinti többcélú épületszerkezet, azzal jellemezve, hogy a horonypároknak (24) a teherviselő oszlopok (15) által szabadon hagyott része tömítőanyaggal (16), például tömítőszalaggal vagy műanyag habbal ki van töltve.
  18. 18. Az 1-17. igénypontok bármelyike szerinti többcélú épületszerkezet, azzal jellemezve, hogy a födémet (18) egymás mellé sorolt előre gyártott födémelemek (19) együttese alkotja, az előre gyártott födémelemek (19) tartóvázra (20) erősített határolólapokat (2), a határolólapok (2) között pedig szigetelőréteget (3), továbbá párazáró fóliát (13c) és/vagy a szigetelőrétegtől (3) osztólap (8) útján elválasztott légrést (5) tartalmaznak.
  19. 19. A 18. igénypont szerinti többcélú épületszerkezet, azzal jellemezve, hogy az előre gyártott falelemek (1), az előre gyártott födémelemek (19), a csatlakozóidomok és a kiegészítőidomok oldható kötőidomok, például csavarok útján vannak egymással összekapcsolva.
  20. 20. Az 1 -17. igénypontok bármelyike szerinti többcélú épületszerkezet, azzal jellemezve, hogy a födém(18) zsaluzó pallókészletre (13a) adott esetben lépésálló szigetelőlemez (13c) és/vagy párazáró fólia (13c) közbeiktatásával ráterített utószilárduló keverék (17), az utószilárduló keverék (17) pedig adott esetben erősítő betétegyüttest (13d) tartalmaz.
HU850/90A 1990-02-19 1990-02-19 Többcélú épületszerkezet HU215512B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU850/90A HU215512B (hu) 1990-02-19 1990-02-19 Többcélú épületszerkezet

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU850/90A HU215512B (hu) 1990-02-19 1990-02-19 Többcélú épületszerkezet

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU900850D0 HU900850D0 (en) 1990-05-28
HU215512B true HU215512B (hu) 1999-04-28

Family

ID=10951693

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU850/90A HU215512B (hu) 1990-02-19 1990-02-19 Többcélú épületszerkezet

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU215512B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HU900850D0 (en) 1990-05-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7313891B2 (en) Wall finishing system
US4068434A (en) Composite wall panel assembly and method of production
US3462897A (en) Building construction and residential building and method of fabricating thereof on construction site
US3927498A (en) Device for building construction
US8001731B2 (en) Self-suporting spatial unit having non-supporting advanced outer walls
US5799453A (en) Structure and method of fabrication
GB2415714A (en) Insulated timber frame building panel
US3415026A (en) Building of gypsum structural wall elements
US4129972A (en) Top vented insulating structure
RU110793U1 (ru) Энергоэффективное малоэтажное здание
US6082066A (en) Modular building system
RU2538573C1 (ru) Способ строительства быстровозводимого здания
WO2019035724A1 (en) IMPROVED COATING PANEL OF EXTERIOR BUILDING WALLS AND ASSOCIATED METHOD
RU191078U1 (ru) Навесная тёпло-холодная ограждающая конструкция здания
CN110952676A (zh) 建筑墙体模块、具有其的活动房屋及其制造方法
US3149437A (en) Building construction
RU80486U1 (ru) Энергоэффективное и экологичное здание
FI69674B (fi) Saett att resa en byggnad samt anordning foer utfoerande av sattet
RU2153047C2 (ru) Элемент стены и система элементов стены
US6145263A (en) Light gauge sheet metal building construction system
RU2732741C1 (ru) Способ возведения многоэтажного здания с энергосберегающими многослойными стенами
EP3591129A1 (en) An improved cladding panel of exterior building walls
HU215512B (hu) Többcélú épületszerkezet
RU157001U1 (ru) Стеновая многослойная конструкция
US9834923B1 (en) Building construction method