HU214002B - Percussion hammer - Google Patents

Percussion hammer Download PDF

Info

Publication number
HU214002B
HU214002B HU903894A HU389490A HU214002B HU 214002 B HU214002 B HU 214002B HU 903894 A HU903894 A HU 903894A HU 389490 A HU389490 A HU 389490A HU 214002 B HU214002 B HU 214002B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
handle
actuator
tensioning
reflex
prestressing
Prior art date
Application number
HU903894A
Other languages
English (en)
Other versions
HU903894D0 (en
HUT70128A (en
Inventor
Ervin Lipscher
Original Assignee
Ervin Lipscher
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ervin Lipscher filed Critical Ervin Lipscher
Priority to HU903894A priority Critical patent/HU214002B/hu
Publication of HU903894D0 publication Critical patent/HU903894D0/hu
Publication of HUT70128A publication Critical patent/HUT70128A/hu
Publication of HU214002B publication Critical patent/HU214002B/hu

Links

Landscapes

  • Percussive Tools And Related Accessories (AREA)

Abstract

A találmány szerinti reflexkalapácsnak markőlata (1) ésütőfelülete (2) van, ahől az ütőfelület (2) a markőlathőz (1)meghatárőzőtt viszőnylagős elmőzdűlást engedő hősszirányú megvzetéssel (17) kapcsőlódik, tővábbá előfeszítő eszközzel vankapcsőlatban, amely adőtt esetben előfeszítő rűgóval (4) rendelkezik,és meghatárőzőtt előfeszített állapőtban reteszelhető. A reteszelés ődására a találmány szerinti eszköz előnyösen őlyan működtetőszerkezettel rendelkezik, amely lényeges erőkifejtés és elmőzdűlásnélkül, egyszerűen kezelhető. ŕ

Description

A találmány tárgya reflexkalapács, amely a test meghatározott pontjára, általában a térdre mért célzott ütés révén végzett reflexvizsgálatokhoz használható, és újszerű kialakításának köszönhetően lehetővé teszi az ilyen vizsgálatok viszonylag objektív elvégzését.
Az orvosi diagnosztikában széles körben elterjedt vizsgálati módszer a reflexkalapács segítségével történő reflexvizsgálat, pontosabban a „reflexív” vizsgálata. A térd-reflexvizsgálatot úgy végzik, hogy általában gumivégzödésü reflexkalapáccsal vagy ujjheggyel mérsékelt erejű, irányított ütést mérnek a térd jól meghatározható pontjára. Hasonlóan játszódik le az úgynevezett tricepszvizsgálat, amelynek során enyhe ütést gyakorolnak a hajlított könyök tartományában meghatározott pontra.
Az alkalmazott reflexkalapácsok igen egyszerű eszközök, nyéllel és fejjel rendelkeznek, ahol a fejen kialakított ütőfelület, amely a test meghatározott pontjával érintkezésbe lépve az ingert kiváltja, rugalmas rátéttel, általában gumiütközövel van ellátva.
Az ilyen reflexkalapácsok rendkívül széles választéka ismert. Az Aeskulap AG. német cég egy 1991-ben publikált prospektusa például többek között a „TROEMNER AC 10 C”, „DEJERINE AC 12 C”, „DEJERINE AC 13 C”, „TAYLOR AC 23 C” és „BERLINER AC 28 C” típusú reflexkalapácsokat ismerteti.
Az ilyen hagyományos reflexkalapácsok hátránya, hogy a kiértékelés vizuális jellege folytán egyébként is erősen szubjektív vizsgálat bizonytalanságát még fokozza, hogy a reflexingert kiváltó ütés a diagnoszta legnagyobb gyakorlata mellett sem hajtható végre minden esetben egyforma pontossággal, és ez a vizsgálat bizonytalanságát, a „mérési eredmény” esetlegességét tovább fokozza.
A találmánnyal célunk olyan reflexkalapács kialakítása, amely rendkívül egyszerűen, érdemleges erőkifejtés nélkül működtethető, pontosan meghatározható erejű ütésre képes, és így - az ütés viszonylag pontos irányíthatóságának és az ütési erő beállíthatóságának köszönhetően -jelentős előrelépést jelent a vizsgálat objektív jellegének irányában.
A kitűzött feladat megoldásához az a felismerés vezetett, hogy egy olyan diagnosztikai eszköz segítségével, amely például gombnyomással, lényegében erőkifejtés nélkül működtethető, és az ütési erőt beállítható módon egy az eszközbe beépített előfeszítő szerkezet biztosítja, lehetővé válik a vizsgálatokhoz szükséges ütés lehető legpontosabb irányítása, valamint az ütés erejének a különböző vizsgálati körülmények figyelembevételével történő megfelelő és megbízható, pontos beállítása.
A kitűzött feladat megoldására mindezek alapján olyan eszközt alakítottunk ki, amelynek markolata és ütőfelülete van, ahol - a találmány szerint - az ütőfelület a markolathoz meghatározott viszonylagos elmozdulást engedő hosszirányú megvezetéssel kapcsolódik, és előfeszítő eszközzel van kapcsolatban, amely előfeszített állapotban reteszelhető, és a reteszelés oldására alkalmas működtető szerkezettel rendelkezik.
Az előfeszítő eszköz célszerűen a markolatban van elrendezve, működtető szerkezetének működtetőszerve - például ny omógombj a - pedig előnyösen a markolaton kívül, adott esetben hüvelykujjal működtethető helyzetben található.
Az ütőfelület előnyösen - önmagában ismert módon rugalmas anyaggal van borítva, és összekötő tagon, például rúdon keresztül kapcsolódik az előfeszítő eszközzel.
Az előfeszítő eszköz a találmány egyik előnyös, egyszerű kiviteli változatánál rugós előfeszítő eszköz, amely előfeszítő szerkezettel van kapcsolatban, amelynek előfeszítő kezelőszerve mechanikus reteszelőmechanizmussal rendelkezik. A reteszelőmechanizmus előnyösen úgy van kialakítva, hogy működtetése - a reteszelés kioldása - minimális elmozdulást és erőkifejtést igényel.
Az előfeszítő eszköz előnyösen előfeszítő kezelőszervvel van ellátva, amelynek segítségével az előfeszítő eszköz, például a rugóerő ellenében, előfeszített helyzetbe hozható, ahol, mint említettük, a reteszelőmechanizmus segítségével reteszelhető. Az előfeszítő (felhúzó) kezelőszerv célszerűen szintén a markolathoz kapcsolódik, úgy, hogy kívülről jól hozzáférhet.
A találmány további előnyös változatánál az előfeszítő eszköz előfeszítő szerkezete többfokozatú, azaz különböző ütési erőhatásoknak megfelelően több előfeszítési fokozatban beállítható szerkezetként van kialakítva, így az előfeszítő eszköz különböző, meghatározott előfeszítési állapotoknak megfelelő előfeszített helyzetekben reteszelhető.
Megjegyezzük, hogy a találmány szerinti megoldás önmagában ismert módon a markolatba beépített elektronikus vezérlőegységgel, és elektronikus működtetőszervekkel, például érintés- vagy fényérzékelő szenzorokkal is megvalósítható.
Azáltal, hogy a javasolt reflexkalapács lényegében erőkifejtés nélkül, egyetlen gombnyomással működtethető, és az ütés ereje előre beállítható, megvalósul a találmányi célkitűzés: a mechanikus reflexvizsgálat legfontosabb mozzanata, az ingerképzés, a lehetőségekhez képest objektív módon, ismétlődően lényegében azonos eredménnyel megvalósítható, és ehhez különösebb gyakorlatra sincs szükség, tehát a szubjektív tényező minimálisra csökkenthető.
A találmány szerinti eszközt a továbbiakban a rajz alapján ismertetjük, ahol:
az 1. ábrán a találmány szerinti reflexkalapács példakénti kiviteli alakjának vázlatát tüntettük fel, hosszmetszetben;
a 2. ábrán a találmány szerinti reflexkalapács példakénti kiviteli alakja perspektivikus nézetben látható.
Amint az 1. és 2. ábrákból kitűnik, a találmány szerint kialakított objektív reflexkalapácsnak 1 markolata van, amelyhez 2 ütőfelülettel ellátott 3 összekötő tag 17 hosszirányú megvezetésben ágyazva kapcsolódik. A rúd alakú 3 összekötő tag elülső végén kialakított 2 ütőfelület előnyösen például gumiütköző.
Az 1 markolatban van elrendezve a reflexkalapács előfeszítő eszköze, amely 4 előfeszítő rugóval rendelkezik, amely elöl 5 rugótámasztó karimával van felszerelve, amely a 3 összekötő tag hátsó végének nyomódik. Az 5 rugótámasztó karima elöremozdulásának behatárolására a 4 előfeszítő rugó háza és a 17 hosszirányú megvezetés között 19 peremváll van kiképezve. A 4 előfeszítő
HU 214 002 Β rugó hátsó megtámasztására a rugóház hátsó végében 6 rugótámasz van kialakítva.
Amint az 1. ábrán látható, az előfeszítő eszköz előfeszítő szerkezete, amely 8 fordítócsigán körülvezetett 7 feszítőhuzalból és ehhez kapcsolódó 9 előfeszítő kezelőszervből áll, ugyancsak az 1 markolatban van elrendezve, úgy, hogy a 9 előfeszítő kezelőszerv hátul az 1 markolatból kinyúlik, így jól hozzáférhető és könnyen működtethető. A 7 feszítőhuzal elülső vége a 4 előfeszítő rugóhoz, előnyösen annak 5 rugótámasztó karimájához kapcsolódik.
A 4 előfeszítő rugó „felhúzása”, vagyis a kívánt előfeszített állapot megvalósítása a 9 előfeszítő kezelőszerv előretolásával érhető el.
A 4 előfeszítő rugó meghatározott előfeszített állapotban történő reteszelésére a reflexkalapács reteszelőmechanizmusa szolgál, amely 10 fogaslécből és azzal együttműködő 11 reteszelőtagból áll és ugyancsak az 1 markolatban van elrendezve. A 10 fogasléc a 9 előfeszítő kezelőszervhez kapcsolódik, amelynek révén egy 15 megvezetésben kívánság szerint előretolható. A 11 reteszelőtag 16 nyomórugó segítségével a 10 fogasléc irányában van előfeszítve, úgy, hogy a 10 fogasléc fogai közötti 18 fészkekbe benyúlik és ily módon a 10 fogaslécet a hátrafelé történő elmozdulás ellen - és ezáltal a 4 előfeszítő rugó előfeszített helyzetét - a 9 előfeszítő kezelőszerv előretolt helyzete által meghatározott pozícióban reteszeli. Az előfeszítés mértéke és az ezzel arányos ütőerő attól függ, hogy a 11 reteszelőtag a 10 fogasléc mentén melyik 18 fészekbe fekszik be.
A 11 reteszelőtag működtető szerkezettel van összeköttetésben.
A találmány szerinti reflexkalapács működtető szerkezete példánk esetében egy 12 tengelycsap körül billenthető 14 billenőkarral van megvalósítva, amely egy 13 működtető szervvel billenthető ki reteszelő helyzetéből. A 13 működtetőszerv az 1 markolaton célszerűen úgy van elrendezve, hogy amikor az 1 markolatot rendeltetésszerűen a tenyerünkben tartjuk, a 13 működtetőszerv hüvelykujjunkkal kényelmesen működtethető. A 13 működtetőszerv benyomásával a 14 billenőkar a 12 tengelycsap körül a 16 nyomórugó ellenében elfordul, és a 11 reteszelőtag a 10 fogasléc adott 18 fészkéből kilép, ezáltal megszűnik a 4 előfeszítő rugó előfeszített helyzetben reteszelt állapota, és a 4 előfeszítő rugó a 2 ütőfelülettel ellátott 3 összekötőtagot az előfeszítési fokozattól függő erővel előrelöki. Az objektív reflexkalapács kezelőjének lényegében csak arra kell ügyelnie, hogy az eszközt a testfelülettől megfelelő távolságban és a meghatározott irányban, határozottan tartsa.
Amint a 2. ábrán látható, a találmány szerinti reflexkalapács további előnyös változatánál a 9 előfeszítő kezelőszerv huzaláttétel nélkül kapcsolódik a 4 előfeszítő rugóhoz, és az 1 markolat oldalfalában kialakított hosszirányú rés mentén mozgatható.
A példakénti eszköz kezelése rendkívül egyszerű, a „felhúzás” a 9 aláfeszítő kezelőszerv meghatározott mértékű előretolásával - a 2. ábra, esetében hátrahúzásával - történik. Az előfeszítési fokozat annál erősebb minél messzebb toljuk előre - illetve húzzuk hátra - a 9 előfeszítő kezelőszervet és ezáltal a 10 fogaslécet az 1 markolatban. Az előfeszítési fokozat beállításához az 1 markolat külső felületén feltüntethetők a különböző fokozatoknak megfelelő reteszelési helyzetek. Az eszköz működtetése, tehát maga az ütés egyszerűen a 13 működtetőszerv benyomásával történik, amihez aló nyomórugó alkalmas megválasztása illetve méretezése esetén csupán elhanyagolható erőkifejtés szükséges.

Claims (4)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Reflexkalapács, amelynek markolata és ütőfelülete van, azzal jellemezve, hogy az ütőfelület (2) a markolathoz (1) meghatározott viszonylagos elmozdulást engedő hosszirányú megvezetéssel (17) kapcsolódik, és előfeszítő eszközzel van kapcsolatban, amely előfeszített állapotban reteszelhető, és a reteszelés oldására alkalmas működtető szerkezettel rendelkezik.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti reflexkalapács azzaljellemezve, hogy az előfeszítő eszköz a markolatban (1) van elrendezve, müködtetőszerkezetének müködtetöszerve (13) pedig a markolaton (1) kívül, adott esetben hüvelykujjal működtethető helyzetben van elrendezve.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti reflexkalapács, azzal jellemezve, hogy az előfeszítő eszköz rugós előfeszítő eszköz, amely előfeszítő szerkezettel van kapcsolatban, amelynek előfeszítő kezelőszerve (9) mechanikus reteszelőmechanizmussal rendelkezik.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti reflexkalapács, azzal jellemezve, hogy az előfeszítő eszköz előfeszítő szerkezete többfokozatú, különböző ütési erőhatásoknak megfelelően több előfeszítési fokozatban beállítható szerkezetként van kialakítva.
HU903894A 1990-06-19 1990-06-19 Percussion hammer HU214002B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU903894A HU214002B (en) 1990-06-19 1990-06-19 Percussion hammer

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU903894A HU214002B (en) 1990-06-19 1990-06-19 Percussion hammer

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU903894D0 HU903894D0 (en) 1990-11-28
HUT70128A HUT70128A (en) 1995-09-28
HU214002B true HU214002B (en) 1997-11-28

Family

ID=10965951

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU903894A HU214002B (en) 1990-06-19 1990-06-19 Percussion hammer

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU214002B (hu)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104586367A (zh) * 2015-01-29 2015-05-06 朱海英 一种神经内科感觉检查器

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104586367A (zh) * 2015-01-29 2015-05-06 朱海英 一种神经内科感觉检查器

Also Published As

Publication number Publication date
HU903894D0 (en) 1990-11-28
HUT70128A (en) 1995-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4577837A (en) Locking mechanism for extendible telescoping tubular members
EP2706944B1 (en) Surgical instrument device
US4517978A (en) Blood sampling instrument
US5312410A (en) Surgical cable tensioner
CA2477695C (en) A device for puncturing patient's skin
US5935130A (en) Cable tensioning device
US2487706A (en) Repairman's creeper
KR920012896A (ko) 토오크렌치
US4934658A (en) Locking mechanism for extendible telescoping tubular members
US8177555B2 (en) Device for extracting a tooth root
JPH01271180A (ja) トルクレンチ
HU214002B (en) Percussion hammer
US4561332A (en) Torque wrench
US4262822A (en) Caulking device
EP0551201A1 (en) Tag attachment apparatus
US1517787A (en) Nasal and laryngeal snare
NL2022018B1 (en) Surgical instrument
CN114555172A (zh) 丝材送出装置
TW200520902A (en) Device for numerically displaying torque of torque wrench having a preset maximum torque
JP3737761B2 (ja) スライド式握力計
JPH0242166B2 (hu)
US997143A (en) Tuning-hammer for tuning pianos.
JPH0713689Y2 (ja) 穿刺針挿入用補助具
JP6494994B2 (ja) 寸法測定装置
US6741A (en) Dentist s forceps

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee