HU213863B - Process for manufacturing a bitominous binder modified with a thermoplastic for building materials and such bituminous binder - Google Patents

Process for manufacturing a bitominous binder modified with a thermoplastic for building materials and such bituminous binder Download PDF

Info

Publication number
HU213863B
HU213863B HU893240A HU324089A HU213863B HU 213863 B HU213863 B HU 213863B HU 893240 A HU893240 A HU 893240A HU 324089 A HU324089 A HU 324089A HU 213863 B HU213863 B HU 213863B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
mixture
thermoplastic
bitumen
binder
gap
Prior art date
Application number
HU893240A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT54727A (en
Inventor
Erich Strommer
Original Assignee
Novophalt Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=3518693&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU213863(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Novophalt Sa filed Critical Novophalt Sa
Publication of HUT54727A publication Critical patent/HUT54727A/hu
Publication of HU213863B publication Critical patent/HU213863B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10CWORKING-UP PITCH, ASPHALT, BITUMEN, TAR; PYROLIGNEOUS ACID
    • C10C3/00Working-up pitch, asphalt, bitumen
    • C10C3/02Working-up pitch, asphalt, bitumen by chemical means reaction
    • C10C3/026Working-up pitch, asphalt, bitumen by chemical means reaction with organic compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G81/00Macromolecular compounds obtained by interreacting polymers in the absence of monomers, e.g. block polymers
    • C08G81/02Macromolecular compounds obtained by interreacting polymers in the absence of monomers, e.g. block polymers at least one of the polymers being obtained by reactions involving only carbon-to-carbon unsaturated bonds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L95/00Compositions of bituminous materials, e.g. asphalt, tar, pitch

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)

Abstract

A találmány eljárást ismertet hőre lágyűló műanyaggalmódősítőtt bitűmenes kötőanyag előállítására, építőanyagőkhőz,különösen útépítőanyagőkhőz, amelynek sőrán a kötőanya képzéshezmegőlvasztőtt bitűment hőre lágyűló műanyaggal vagy hőre lágyűlóműanyag keverékkel, előnyösen őlefinpőlimerrel együtt hőmőgenizálókezelésnek vetnek alá mechanikűs nyíróerők behatása melle t, mimelletta hőre lágyűló műanyagban mőlekűlaleépülés megy végbe. A találmányszerinti eljárást az jellemezi, hőgy a bitűment és egy hőre lágyűlóműanyag mőlekűlaleépülésének előidézésére kielégítő energiamennyiségetvezetnek be kinetikűs energia főrmájában, őly mó őn, hőgy a keveréknekennek az energiamennyiségnek megfelelő sebességet adnak, majd akeveréket egy ütközési felületen hirtelen lefékezik, mimellett azemlített keverék átdőlgőzását addig főlytatják, míg a keverékszerkezetváltőzása megállapítható, példáűl röntgenvőnalakváltőzásából. A találmány bitűmenes kötőanyagra is vőnatkőzik. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás hőre lágyuló műanyaggal módosított bitumenes kötőanyag előállítására építőanyagokhoz, és az eljárással előállított bitumenes kötőanyag.
A találmány szerinti eljárással előállítható, hőre lágyuló műanyaggal módosított kötőanyag különösen útépítési anyagként kerül alkalmazásra. A kötőanyag előállításához megolvasztott bitument hőre lágyuló műanyaggal vagy műanyag keverékkel, előnyösen olefinpolimerrel együtt homogenizáló kezelésnek vetünk alá.
Egy sor olyan eljárás ismert, amelynek segítségével bitumenes kötőanyagok állíthatók elő, és amelyeknek a tulajdonságai hőre lágyuló műanyagok hozzáadásával a szokásos bitumenhez viszonyítva javíthatók.
így a 4 738 997 számú amerikai szabadalmi leírásban aszfalt alapú, polimer tartalmú komplexek előállítását ismertetik. Bitumennek ilyenfajta módosítása gyakran viszonylag nagy munkaráfordítást igényel, mivel egy sor különböző hőre lágyuló műanyag, amelynek a bitumenhez való hozzáadása annak a tulaj donságait j elentős mértékben képes megj avítani, a bitumenben nagyon nehezen oldható. A bitumen módosítására számításba jövő hőre lágyuló műanyagok, amelyek jobban oldódnak a bitumenben, gyakran viszonylag nagy önköltséggel terheltek és ilyen kötőanyaggal előállított építőanyagok gyakran kisebb szilárdsági értékekkel rendelkeznek, mint azok az építőanyagok, amelyeknek a kötőanyaga egy, a bitumenben kevésbé könnyen oldható műanyagokkal adalékolt bitumen.
A találmány kidolgozásával az volt a célunk, hogy olyan - az előzőekben említett - eljárást hozzunk létre, amely nemcsak a szokásosan nehezen oldható hőre lágyuló műanyagok, így például a polietilén, alkalmazásánál a homogenizáló folyamat gyors lefutását teszi lehetővé, hanem olyan bitumenes kötőanyagot is szolgáltat, amely láthatóanjobb tulajdonságokkal rendelkezik, mint azok a hasonló kötőanyagok vagy ugyanolyan összetételű bitumenes kötőanyagok, amelyeket ismert eljárásokkal állítunk elő.
A találmányunk tehát - közelebbről meghatározva eljárás hőre lágyuló műanyaggal módosított bitumenes kötőanyag előállítására, építőanyagokhoz, különösen útépítőanyagokhoz, amelynek során a kötőanyagképzéshez megolvasztott bitument hőre lágyuló műanyaggal vagy hőre lágyuló műanyag keverékkel, előnyösen olefinpolimerrel együtt homogenizáló kezelésnek vetünk alá mechanikus nyíróerők behatása mellett, mimellett a hőre lágyuló műanyagban molekula-leépülés megy végbe.
A találmány szerinti eljárást az jellemzi, hogy a bitument és egy hőre lágyuló műanyagot vagy hőre lágyuló műanyag keveréket tartalmazó keverékhez a homogenizáló kezelésnél a hőre lágyuló műanyag molekula-leépülésének előidézésére kielégítő energiamennyiséget vezetünk be kinetikus energia formájában oly módon, hogy a keveréknek ennek az energiamennyiségnek megfelelő sebességet adunk, majd a keveréket egy ütközőrész-felületen hirtelen lefékezzük, mimellett az említett keverék átdolgozását addig folytatjuk, míg a keverék szerkezetváltozása megállapítható, például röntgenvonalak változásából.
Kezelési hőmérsékleten a keverékben szokásos módon makroszkóposán mérhető hőmérsékletet értjük. A hőre lágyuló műanyagok bomlási hőmérsékletén azt a hőmérsékletet értjük, amelynél a szóban forgó hőre lágyuló műanyag olyan töredékére esik szét, amelyek azután a bitumennel új anyagok képzése közben reakcióba lépnek. Az említett molekulatöredékek kölcsönösen össze is kapcsolódhatnak.
Ez az eljárás jól megfelel a kitűzött cél eléréséhez és megteremtődik annak a lehetősége, hogy bitumen és módosított hőre lágyuló műanyag alapú kötőanyagok, még ha ezek önmagukban bitumenben nehezen is oldhatók, viszonylag rövid idő alatt előállíthatok és emellett még a módosítás útján a kötési tulajdonságok jelentős mértékben meg is javulnak, amelyek például a kötőanyagnak a kőzetfélékhez való tapadásában és egy ilyen kötőanyaggal előállított építőanyag szilárdságában mutatkoznak meg.
Ismeretes, hogy valamely felhevített bitumen/hőre lágyuló műanyag keverékhez energiát vezetnek, miközben a keveréket felhevített állapotban többé vagy kevésbé erősen átkeverik. Minden eddig ismert eljárásnak azonban az a hátránya, hogy az egész energia-hozzávezetést eddig nem tudták megfelelően végezni, amely vagy túlságosan kevés energia-hozzávezetés esetén rossz fizikai tulajdonságú végtermékekhez vagy - túlságosan sok energiaadagolásnál - szükségtelen energiafelhasználáshoz, illetve különösen a bitumen nagymérvű bomlása miatt, ugyancsak mechanikailag csekély értékű termékhez vezetett. Csak a találmány szerinti eljárás teszi lehetővé, hogy a hozzávezetett energiát az anyagnak, különösen az alkalmazott bitumennek, a lehető legnagyobb mértékű kímélése mellett, differenciáltan és célzatosan a keverékben lévő hőre lágyuló műanyag, illetve műanyagok kívánt, szabályozott leépítéséhez alkalmazzuk.
A találmány szerinti eljárás egy előnyös kiviteli módja abban áll, hogy a bitument és valamely hőre lágyuló műanyagot vagy hőre lágyuló műanyag keveréket, szűk - átlagosan 3 mm-nél kisebb, előnyösen 0,3 mm-nél kisebb szélességű, két egymással szemben álló és egymáshoz képest viszonylagosan forgó keverőeszköz közötti résen átnyomjuk és a keverék összedolgozását mint említettük - mindaddig folytatjuk, ameddig a keverék tényleges szerkezetátalakulását meg nem állapíthatjuk, például a röntgenvonalakból. Az egymással szemben forgó keverőeszközök előnyösen koaxiálisán vannak egymáshoz elrendezve. A keverék átdolgozását gyakran előnyösen megszakíthatjuk a résen való átmenet után szünetek beiktatásával.
Az előzőekben az egymással szemben álló és egymáshoz képest viszonylagosan forgó keverőeszközök közötti rés szélességére megadott adatokat átlagértékeknek kell tekinteni. A rés emellett vájatokkal, hornyokkal vagy hasonlókkal meg is lehet szakítva, az ilyen vajatok vagy hornyok helyén lévő nagyobb távokat a résszélesség átlagértékének a megállapításánál nem vesszük figyelembe.
Abban az esetben, ha a bitumenből és hőre lágyuló műanyagból álló megolvadt folyós keveréket a két, egy2
HU 213 863 Β máshoz képest viszonylagosan forgó keverőeszköz közötti keskeny, előnyösen 0,3 mm-nél szőkébb résen átnyomjuk, a hőhatáson kívül jelentkezik a résen átmenő keveréknek egy jellegzetes igénybevétele is a kinetikus energián keresztül, amely különösen a hőre lágyuló műanyag komponensre van hatással, amely nagyobb molekulatömegű, mint a bitumen, ezáltal a keverékben lévő molekuláknak ilyen terhelések közben végbemenő leépülésénél rövidebb molekulatöredékek (azaz kisebb molekulatömegű, molekulatöredékek) keletkeznek, amelyek nagy mértékben hajlamosak a kölcsönös összekapcsolódásra. Amíg egy ilyen keverék, például bitumenből és polietilénből álló keverék, szokásos erőteljesen végrehajtott keverésénél ezt a keveréket, illetve az abban lévő anyagokat, kombinált termikus és mechanikus terhelés hatásának tesszük ki, a kezelés befejezése után a műanyag rész kristályszerkezetére jellemző röntgen-spektrumvonalaknak csupán a meggyengülése vagy teljes eltűnése állapítható meg, de amennyiben a kezelést a molekulaleépülésnek kitett alkotó, illetve alkotók bomlási hőmérsékletén elég hosszú ideig folytatjuk, akkor egy olyan keveréknek, amelyet a találmány szerinti eljárásnak megfelelően kisebb szélességű résen nyomunk át forgó keverőeszközök között, a vizsgálatnál világosan felismerhető Röntgen-vonalak jelentkeznek, amelyek egy új kristályszerkezet jelenlétére utalnak. Kapcsolódva egy kristályszerkezetre jellemző röntgen-vonalak jelentkezéséhez, olyan építőanyagoknál, amelyeket egy a találmány szerinti módon kapott kötőanyaggal állítottunk elő, láthatóan jobb mechanikai tulajdonságok állapíthatók meg, mint olyan építőanyagoknál, amelyeket olyan kötőanyagokkal állítottunk elő, amelyeknél a bitument és a hőre lágyuló, folyékony állapotban lévő, műanyagot erőteljes keveréssel elegyítjük egymással. Ehhez járul még az előbb említett találmány szerinti eljárásmód további előnyeként, amelynek során megolvasztott folyékony bitumenből és hőre lágyuló műanyagból álló keveréket forgó keverőeszközök közötti szűk résen nyomunk át, hogy ily módon a hőre lágyuló műanyaggal módosított bitumenes kötőanyag előállítása jóval rövidebb idő alatt történik, mint egy ilyen keverék alapos átkeverésénél ez megvalósítható. Ezenkívül - és ez nagyon jelentős előny - a hőre lágyuló műanyagból és bitumenből álló kezelendő keverék esetében jóval alacsonyabb átlagos hőmérsékleten, illetve kezelési hőmérsékleten lehet dolgozni, mint egy ilyen keverék erőteljes keveréssel végzett ismert homogenizálásánál, és kézenfekvő, hogy ezáltal lehetővé válik, hogy egyrészt a műanyag molekulák a keveréknek a szűk résen való átnyomásánál részint mechanikus nyújtásra kerüljenek, és részint a bitumennel összehasonlítva a hőre lágyuló műanyag nagyobb molekulatömege következtében a hőre lágyuló műanyag részecskéi a keverékhez hozzávezetett kinetikus energia átalakulásánál rövid ideig jóval magasabb hőmérsékletre melegszenek fel, mint a bitumen, mimellett ez a rövid ideig tartó felmelegedés elegendő ahhoz, hogy a hőre lágyuló műanyag molekuláit nagyon reakcióképes töredékekre ossza. Ilyen töredékek ezután legalább részben kristályos szerkezetté egyesülnek. Ez a röntgenvonalak változásának a keverék résen való átengedése előtti állapotához viszonyítva is látható.
Ez a legalább részben kristályos szerkezet azzal magyarázható, hogy az a bitumennel is szorosan összefonódva a környező bitumenben keletkezik.
A hőre lágyuló műanyagnak a bitumennel való szoros összefonódása látható egy találmány szerint előállított kötőanyagnak hosszabb ideig forrón történő tárolásakor észlelt viselkedéséből is. Valamely a találmány szerinti eljárással kezelt, bitumenből és hőre lágyuló műanyagból álló, keverék közvetlenül az előállítása után a látható hullámhosszúság-tartományba eső fénnyel megvilágítva vizuálisan homogén és ultraibolya fénnyel történő megvilágításnál sötét alapon világos pontozatú sűrű mintát mutat; majd olyan hőmérsékleten forrón történő tárolás után, amely láthatóan a hőre lágyuló műanyag olvadáspontja felett van, az előbb még pontokként látható részecskék átlátszó fedőréteggé egyesülnek, amelyeknek a térfogata a keverék hőre lágyuló műanyag részének négy-nyolcszoros térfogatát teszi ki, és ez a fedőréteg egyszerű, rövid ideig tartó keveréssel a kötőanyag fennmaradó részével vizuálisan homogén anyaggá ismét egyesíthető. Ez a viselkedés egyértelműen különbözik egy bitumenből és hőre lágyuló műanyagból álló megolvasztott keveréknek ismert módon hosszantartó keverése útján homogénné alakított termék viselkedésétől. Ilyen terméknél többórás forrón történő tárolás után világos, átlátszó fedőréteg alakul ki, amelynek a térfogata közelítően megfelel a keverék hőre lágyuló műanyag részének a térfogatával, és a fedőréteg annak az anyagnak a nagyobbik részével, amelytől a fedőréteg a forrón történt tárolás során elkülönült, való újbóli homogenizálásához gyakorlatilag ugyanaz a keverési munka szükséges, amennyi az első homogenizáláshoz felhasználásra került.
A két keverőeszköznek, amelyek között ez a rés van, amelyen a kötőanyag képzésére előállított keveréket átvisszük, egymáshoz képest viszonylagosan kell forognia. Ezt egyszerűen úgy lehet megvalósítani, hogy az egyik keverőeszköz áll, a másik pedig forog. Mindkét keveröeszköz foroghat is éspedig egymással ellentétes forgásirányban is vagy azonos forgásirányban is, de különböző kerületi sebességgel.
A találmány szerinti eljárás keretében különösen kedvező az, ha a bitument és a hőre lágyuló műanyagot tartalmazó keveréket egymáshoz viszonylag koaxiálisán forgó keverőeszközök közötti olyan résen nyomjuk át, amelynek az átlagos szélessége körülbelül 0,1 mm vagy ennél kisebb. A találmány szerinti eljárásnál alkalmazott rendszabályok továbbfejlesztése révén a homogenizálandó keveréknek nagyon szűk részben való kezelését és emellett a műanyag molekulákban előidézett leépítő hatását, amely nagyon reakcióképes molekulatöredékekhez vezet, amelyek különleges hajlamot mutatnak az újrakristályosodásra, hatásosabbá tehetjük, mimellett ezt a hatást csökkentő nyílásszélességgel a keverék egyre kisebb hőmérsékletén érhetjük el. Előnyösnek bizonyult továbbá az is, hogy a nyílást, illetve a részt úgy alakítjuk, hogy a keveréket a résben hidrodinamikus hatás által létesített nyomásnak vetjük alá.
A műanyag molekulák leépülését különösen reakcióképes töredékek képződése közben nagy centrifugális
HU 213 863 Β erőknek kötőanyagokká feldolgozandó, bitumenből és hőre lágyuló műanyagból álló kötőanyaggá feldolgozandó keverékre való ráhatással különösen elősegíthetjük. Erre a célra kedvező, ha a keveréknek lehetőleg nagy forgási sebességet biztosítunk és a keveréket erről a sebességről rövid idő alatt lefékezzük. A műanyag molekulák leépülése azzal magyarázható, hogy a műanyag molekuláknak a nagy molekulatömegük miatt a centrifugális erők befolyására nagyon megnövekszik a sebességük, mimellett a gyors lefékezésnél fellépő átalakult energia - energetikailag tekintve - nagyon magas hőmérséklet-elérésnek felel meg, amely az említett molekulaszétesésnek rendkívüli mértékben kedvez, mimellett ezek a nagy sebességek, illetve ezekből a kezelésnél felszabaduló energiák, illetve a magas hőmérsékletek csak nagyon rövid idő alatt keletkeznek úgy, hogy a hőre lágyuló műanyag számára nem jelenik meg semmiféle hátrányos szétesés; a bitumenben emellett gyakorlatilag nem lép fel egy ilyen rövid idejű hirtelen felmelegedésnek megfelelő hatás, amely azzal magyarázható, hogy a bitumennek sokkal kisebb a molekulatömege, mint a keverékben lévő hőre lágyuló műanyagnak.
A molekulák kinetikus energiája, amely a tömegből és a sebesség négyzetéből adók, arányos ezeknek a molekuláknak az abszolút hőmérsékletével. Olyan keveréknek, amelyben olyan molekulák vannak jelen, amelyeknek a molekulatömegei nagy mértékben, például 20 faktorral, különböztek egymástól, teljesen váratlan lefékezésnél különbség jelentkezik a hőmérséklet-emelkedésben, amely megfelel ennek a faktornak, miközben a kisebb molekulatömegű molekulák egy kisebb, és a nagyobb molekulatömegü molekulák egy nagyobb hőmérséklet-emelkedést mutatnak.
A találmány szerinti eljárás említett kiviteli módjára, amelynél a keveréket egy résen bocsátjuk át, azt irányoztuk elő, hogy a keveréket egy legalább a kilépési szélen radiális irányba futó résen engedjük át, amelyből az radiális irányban lép ki. Emellett különösen jó hatást érhetünk el, ha a keverék váratlan lefékezését a réstartományban, előnyösen a keveréknek közvetlenül a résből való kilépési szélen radiális irányba futó résen engedjük át, amelyből az radiális irányban lép ki. Emellett különösen jó hatást érhetünk el, ha a keverék váratlan lefékezését a réstartományban, előnyösen a keveréknek közvetlenül a résből való kilépésénél végezzük, mivel ily módon a műanyag molekulák számára a centrifugális erő útján biztosított nagy sebességet különösen hatásosan alakítjuk át rövid idejű felmelegedésnek megfelelő állapotban.
Lehetséges az is, hogy a megolvadt folyós keveréknek, amely bitumenből és hőre lágyuló műanyagból áll, a kezelését védőgázlégkörben vagy vákuumban végezzük.
A találmány kiterjed a találmány szerinti eljárással előállított kötőanyagra is.
A találmányt a következő példákon részletesen is bemutatjuk, miközben hivatkozunk a különböző anyagok 1. ábra szerinti röntgenspektrumaira és néhány különböző anyagból álló test 2. ábra szerinti metszetképeire. A példák az oltalmi kört nem korlátozzák.
1. példa
Egy megolvasztott folyós keveréket, amely 94 tömeg% B 100-as bitumenből és 6 tömeg% nagy sűrűségű polietilénből állt, először egy készlettartályban gyengén összekevertük és ezt a keveréket a készlettartályból egy átfutó keverőberendezésbe vezettük, amely két tárcsa alakú, egymással szemben álló keverőeszközzel volt ellátva, mimellett az egyik keverőeszköz állt és a másik koaxiálisán az elsőhöz forgathatóan volt elhelyezve és egy meghajtókészülékkel volt összekötve. Mind az álló keverőeszköz, mind a forgó keverőeszköz az egymás mellé fordított oldalán bordákkal volt ellátva. Mindkét keverőeszköznek az egymással szembefordított oldalán az egyik keverőeszköz bordái és a másik keveröeszköz bordái között egy 0,1 mm-es rés volt kialakítva, amelyen keresztül átnyomtuk a kezelendő keveréket. A forgó keveröeszköz kerületi sebessége a rés külső szélén 30 méter/sec volt. Ehhez hasonlóan a keverék átfolyási sebessége a résen ugyancsak 30 méter/sec volt. A réstartományban ütközőfelületek voltak elhelyezve, amelyekhez a keverék hozzáütődött és váratlanul lefékeződött. A keveréket hatszor engedtük át az átfutó keverőberendezésen. Ez 20 percet vett igénybe. Ezután az ily módon kapott bitumenes kötőanyagot egy előhevített kőzetanyaggal és kőzetliszt-töltőanyaggal norma szerinti összetételben 08-as aszfaltbetonná kevertük össze és az így kapott építőanyagból norma szerinti eljárásmód szerint Marshall-féle próbatesteket állítottunk elő, amelyeket a mechanikai tulajdonságaik megállapítása végett megvizsgáltunk. A kapott mérési értékeket a táblázat 1. oszlopában tüntettük fel.
2. példa
Az 1. példában leírt módon jártunk el, miközben a meghatározott mennyiségű kötőanyag előállításához a keverék 941% B 100-as bitumenből és 61% kis sűrűségű polietilénből állt. A kapott mérési eredményeket a táblázat 2. oszlopában foglaltuk össze.
3. példa
Az 1. példában megadott módon jártunk el és a kötőanyag előállításához olyan keveréket használtunk, amely 941% B 100-as bitumenből és 61% etilén-propilén-diénkeverékpolimerizátumból állt. A kapott mérési eredményeket a táblázat 3. oszlopában adtuk meg.
4. példa
Az 1. példában megadott módon jártunk el és a kötőanyag előállításához olyan keveréket használtunk, amely 941% Β 100-as bitumenből és 61% sztirol-butadién-sztirol-tömbpolimerizátumból állt. A kapott mérési eredményeket a táblázat 4. oszlopában adtuk meg.
5. példa
Az 1. példában megadott módon jártunk el, de a kötőanyag előállításához olyan keveréket használtunk, amely 94 tömeg% B 100-as bitumenből, 2 tömeg% etilén-propilén-dién-keverékpolimerizátumból és 4 tömeg% kis sűrűségű polietilénből állt. A kapott mérési eredményeket a táblázat 5. oszlopában foglaltuk össze.
6. példa
Az 1. példában megadott módon jártunk el, de a kötőanyag előállításához olyan keveréket használtunk, amely 94 tömeg% B 100-as bitumenből, 2 tömeg% eti4
HU 213 863 Β lén-propilén-dién-keverékpolimerizátumból és 4 tömeg% nagy sűrűségű polietilénből állt. A kapott mérési eredményeket a táblázat 6. oszlopában foglaltuk össze.
7. példa
Összehasonlítás céljából az 1-6. példákban alkalmazott bitumen és egy analóg azzal előállított építőanyag tulajdonságait összehasonlítottuk. A kapott mérési eredményeket a táblázat 7. oszlopában adtuk meg.
8. példa
Az 1. példa szerint kapott kész kötőanyagot lehűtött állapotban röntgen-spektrálanalízisnek vetettük alá. Ennek eredményeképpen az 1. ábra szerinti rajzon „a”-val jelölt spektrumot kaptuk. Ezután egy csupán keveréssel előállított, vizuálisan homogénnek látszott keveréket, amelynek az összetétele egyezett az 1. példa szerinti keverék összetételével, lehűtött állapotban szintén alávetettük ugyanazon röntgen-spektrálanalízisnek, amelynek eredményeként a „b”-vel jelölt spektrumot kaptuk. Ugyancsak ilyen röntgen-spektrálanalízissel vizsgáltuk lehűtött állapotban az 1. példában alkalmazott polietilént is, így az 1. ábrán „c-vel jelölt spektrumot kaptuk. Ezekből a Röntgen-spektrumokból látható, hogy azok az erős spektrumvonalak, amelyek a „c” spektrumban léteznek, és amelyeket a polietilén kristályos szerkezete okozott, a „b” spektrumban már nem jelennek meg. Ebből az következik, hogy ennél a bitumenből és polietilénből álló keveréknél, amelyet csak keveréssel készítettünk, lehűtött állapotban sincs gyakorlatilag jelen kristályos szerkezet. Az „a” spektrumban olyan spektrumvonalak tűnnek fel, amelyek a polietilén kristályos szerkezetéből származó és a „c” spektrum erős spektrumvonalainak megfelelő vonalak. Ebből adódik az, hogy az 1. példa szerint a találmánynak megfelelő eljárással előállított kötőanyag lehűtött állapotban legalább részben a polietilén molekulatöredékeiből keletkező kristályos szerkezettel rendelkezik.
9. példa
A 2. példa szerinti 94 tömeg% B 100-as bitumenből és 6 tömeg% kis sűrűségű polietilénből a találmány szerinti eljárással előállított kötőanyag egy próbáját egy pohárban megszilárdulni hagytuk és azután az így kapott testet vertikálisan felhasítottuk. A felhasított felület látható fénnyel való megvilágításnál homogénnek mutatkozott; ultraibolya fénnyel való megvilágításnál sötét alapon egyenletesen eloszlott sötét pontokból álló tömör minta volt látható. Ezt a képet a 2. ábrán „a”-val jelöltük, amely a felhasított felület képe. Ennek a kötőanyagnak egy másik próbáját 24 óra hosszat egy pohárban tároltuk, utána ebben a pohárban tartottuk, majd az így kapott testet felhasítottuk. Ultraibolya fénnyel való megvilágításnál világos réteg volt látható, amely az előző tárolásnál e test közelítőleg a fent lévő harmadát foglalta el, míg a test ezalatt lévő kétharmada sötét színű volt. A 2. ábrán „b”-vel jelöltük e test felhasított felületének a képét. Ezt a testet ezután ismét megolvasztottuk körülbelül 170 °C-on és az olvadék néhány perc eltel20 tével teljesen homogénnek látszott.
10. példa
Keveréket készítettünk a 2. példánál alkalmazott anyagokból is, amely 94 tömeg% B 100-as bitumenből és 6 tömeg% kis sűrűségű polietilénből állt. Ezt a keveréket homogén termék előállítása céljából 1 1/2 óra hosszat 280 °C-on kevertük. Ezt követően ennek a terméknek egy próbáját 24 óra hosszat 160 °C-on tartottuk egy pohárban, utána a pohárban lehűlni hagytuk és az így kapott testet felhasítottuk. Ultraibolya fénnyel történt megvilágítás után egy világos réteg volt látható, amelynek a mennyisége mintegy a termék polietilén részének felelt meg és a megelőző tárolásnál a felül lévő oldalon helyezkedett el. Ennek a testnek hasadási felületét a 2. ábrán „c”-vel jelöltük.
Ezt a testet ezután ismét megolvasztottuk és az így kapott olvadékot ismét 280 °C-on ismét alaposan összekevertük. Ezt a keveredést 1 óra hosszat folytattuk és így teljesen homogén kinézetű olvadékot kaptunk.
TÁBLÁZAT
példa E 7 ilOO 100% 1 B100 94% HDPE 6% 2 B100 94% LDPE 6% 3 B100 94% EPDM 6% 4 B100 94% SBS 6% 5 B100 94% LDPE 4% EPDM 2% 6 B100 95% HPDE 4% EPDM 2%
lágyuláspont, gyűrű és golyó °C DIN 52011 szerint 48,0 57,0 54,0 86,0 72,0 66,0 74,0
Pen/25 °C 1/10 DIN 52010 szerint 101,0 75,0 61,0 47,0 82,0 43,3 32,3
töréspont Fraas szerint (DIN 52012) -9 -10 -10 -21 -15 -15 -14
kötőanyagtartalom t% (DIN 1996/6 r.) 5,2 5,2 5,2 5,2 5,2 5,2 5,2
nyerssürüség g/cm3 (DIN 1996/7 r„ 2.2) 2,60 2,60 2,60 2,60 2,58 2,58 2,58
térfogatsűrüség g/cm3 (DIN 1996/7 r., 2.3) 2,55 2,54 2,52 2,53 2,54 2,53 2,54
hézagtérfogat tf% (DIN 1996/6 r., 2.4) 1,9 2,3 3,1 2,7 1,6 1,8 1,9
terhelési érték KN* 11,0 12,4 15,4 13,9 13,1 15,3 14,5
HU 213 863 Β
példa B100 100% 1 B100 94% HDPE 6% 2 B100 94% LDPE 6% 3 B100 94% EPDM 6% 4 B100 94% SBS 6% 5 B100 94% LDPE 4% EPDM 2% 6 B100 95% HPDE 4% EPDM 2%
folyási érték* 5,07 4,47 2,93 4,47 5,00 4,50 4,57
merevség mm
T/F KN/mm 2,1 2,7 5,2 3,1 2,6 3,4 3,1
húzófeszítőszilárdság* *
(25 °C N/mm2) 0,81 1,04 1,43 1,27 0,78 1,41 1,39
húzófeszítőszilárdság** (40 N/mm2) 0,18 0,31 0,48 0,45 0,28 0,47 0,46
E-modul =25 °C N/mm2** 461 708 1197 909 461 1104 1096
E-modul (40 °C N/mm2 110 202 456 327 189 320 304
sűrűség összes g/cm3 1,016 1,013 1,017 1,018 1,022 1,029 1,02
* Marshall-próbatest: DIN 1996/4/6.3 rész szerint, 2*50 ütés, vizsgálat DIN 1996/11 rész szerint ** ASTM-D4123-82 szerint B= bitumen
HDPE=nagysűrüségű polietilén
LDPE=kissürűségü polietilén
EPDM=etilén-propilén-dién
SB S=sztirol-butadién-sztirol

Claims (7)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás hőre lágyuló műanyaggal módosított bitumenes kötőanyag előállítására, építőanyagokhoz, különösen útépítőanyagokhoz, amelynek során a kötőanyag képzéshez megolvasztott bitument hőre lágyuló műanyaggal vagy hőre lágyuló műanyag keverékkel, előnyösen olefinpolimerrel együtt homogenizáló kezelésnek vetünk alá mechanikus nyíróerők behatása mellett, mimellett a hőre lágyuló műanyagban molekulaleépülés megy végbe, azzal jellemezve, hogy a bitument és egy hőre lágyuló műanyagot vagy hőre lágyuló müanyagkeveréket tartalmazó keverékhez a homogenizáló kezelésnél a hőre lágyuló műanyag molekula leépülésének előidézésére kielégítő energiamennyiséget vezetünk be kinetikus energia formájában, oly módon, hogy a keveréknek ennek az energiamennyiségnek megfelelő sebességet adunk, majd a keveréket egy ütközési felületen hirtelen lefékezzük, mimellett az említett keverék átdolgozását addig folytatjuk, míg a keverék szerkezetváltozása megállapítható, előnyösen röntgenvonalak változásából.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a bitument és a hőre lágyuló műanyagot vagy hőre lágyuló műanyag keveréket tartalmazó keveréket két, egymással szembenálló és egymáshoz képest viszonylagosan forgó keverőeszköz közötti szűk, átlagosan 3 mmnél kisebb, előnyösen 0,3 mm-nél kisebb szélességű résen átnyomjuk és a keverék hirtelen lefékezését a rés tartományában, előnyösen közvetlenül a keveréknek a résből való kilépése után, hajtjuk végre.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a keverék átdolgozását a résen való minden egyes átfutás után szünetekkel megszakítjuk.
  4. 4. A 2. vagy 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a keveréket két, egymáshoz képest viszonylagosan forgó keverőeszköz között lévő, 0,1 mm széles vagy ennél keskenyebb résen nyomjuk át.
  5. 5. A 2-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a keveréket olyan résen nyomjuk át, amely legalább a kilépési szélen radiális irányban fut, mimellett a keverék a résből radiális irányban lép ki.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a keveréknek előnyösen 30 m/s sebességet adunk.
  7. 7. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy hőre lágyuló műanyagként polietilént alkalmazunk.
HU893240A 1988-06-28 1989-06-27 Process for manufacturing a bitominous binder modified with a thermoplastic for building materials and such bituminous binder HU213863B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0168188A AT395718B (de) 1988-06-28 1988-06-28 Verfahren zur herstellung eines mit kunststoff modifizierten bituminoesen bindemittels fuer baustoffe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT54727A HUT54727A (en) 1991-03-28
HU213863B true HU213863B (en) 1997-11-28

Family

ID=3518693

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU893240A HU213863B (en) 1988-06-28 1989-06-27 Process for manufacturing a bitominous binder modified with a thermoplastic for building materials and such bituminous binder

Country Status (14)

Country Link
EP (1) EP0425527B1 (hu)
JP (1) JPH0676499B2 (hu)
CN (1) CN1025742C (hu)
AT (1) AT395718B (hu)
AU (1) AU638406B2 (hu)
CA (1) CA1339940C (hu)
DE (2) DE3920878A1 (hu)
ES (1) ES2018373A6 (hu)
FI (1) FI95920C (hu)
HK (1) HK56296A (hu)
HU (1) HU213863B (hu)
IT (1) IT1237487B (hu)
NO (1) NO301428B1 (hu)
WO (1) WO1990000182A1 (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5494966A (en) * 1991-09-30 1996-02-27 Univ Toronto In-situ stabilized compositions
US5733616A (en) * 1995-06-07 1998-03-31 Owens-Corning Fiberglas Technology, Inc. Consumable asphalt containers and method of reducing fumes from a kettle of molten asphalt
AT406375B (de) * 1996-05-17 2000-04-25 Vialit Gmbh Oesterr Reaktiv und kalt härtendes bindemittel oder bindemittelsystem sowie verfahren zur herstellung des bindemittels
DE102014012857A1 (de) 2014-09-01 2016-03-03 Entex Rust & Mitschke Gmbh Fahrbahn mit Asphaltschicht

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT370126B (de) * 1975-05-02 1983-03-10 Felsinger Asphalt Verfahren zur herstellung eines bituminoesen bindemittels fuer baustoffe und vorrichtung zur durchfuehrung des verfahrens
US4314921A (en) * 1980-01-14 1982-02-09 Novophalt Sa Method and apparatus for preparing a bituminous binder

Also Published As

Publication number Publication date
WO1990000182A1 (de) 1990-01-11
AU638406B2 (en) 1993-07-01
ES2018373A6 (es) 1991-04-01
AT395718B (de) 1993-02-25
DE3920878A1 (de) 1990-01-04
EP0425527B1 (de) 1995-08-23
FI906417A0 (fi) 1990-12-27
FI95920C (fi) 1996-04-10
DE58909400D1 (de) 1995-09-28
HUT54727A (en) 1991-03-28
JPH03504137A (ja) 1991-09-12
NO905544L (no) 1991-02-20
CN1039044A (zh) 1990-01-24
NO905544D0 (no) 1990-12-21
JPH0676499B2 (ja) 1994-09-28
IT8920989A0 (it) 1989-06-26
AU3869589A (en) 1990-01-23
EP0425527A1 (de) 1991-05-08
CN1025742C (zh) 1994-08-24
CA1339940C (en) 1998-07-07
ATA168188A (de) 1992-07-15
FI95920B (fi) 1995-12-29
IT1237487B (it) 1993-06-07
NO301428B1 (no) 1997-10-27
HK56296A (en) 1996-04-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU638063B2 (en) A method of producing panels
JPS59135229A (ja) 熱可塑性粒子の仕上げ方法
EP0931106A1 (en) A method of compounding a multimodal polymer composition
HU213863B (en) Process for manufacturing a bitominous binder modified with a thermoplastic for building materials and such bituminous binder
JP2022519531A (ja) 澱粉混合物の調製方法
US3927166A (en) Method for pelletizing compositions comprising a non-crystalline olefinic polymer or copolymer, and a surfactant
US3275591A (en) Pigmentation of polypropylene filaments and fibers
Maity et al. Rheological properties of ethylene–propylene block copolymer and epdm rubber blends using a torque rheometer
Bonadies et al. Probing the effect of high energy ball milling on PVC through a multitechnique approach
EP0351463A1 (en) Oriented opaque films containing alkenylaromatic polymers
EP3386703B1 (en) Process for manufacturing a precursor material
DE4202004C2 (de) Verfahren zur Herstellung füllstoffhaltiger thermoplastischer Formmassen und derart erhältliche Formmassen und deren Verwendung
CN114276640A (zh) 一种高流动性高韧性的asa材料及其制备方法
JP2024510892A (ja) ポリマー安定剤混合物のペレット化
US5137946A (en) Process for preparing a bituminous binder modified with plastic for building materials
EP0703274B1 (de) Verfahren zur Herstellung von Mischungen aus hochmolekularem Polyisobutylen und thermoplastischen Polymeren
JP2006082353A (ja) 木質熱可塑性樹脂組成物及び木質熱可塑性樹脂成形体の製造方法
JP3184587B2 (ja) ポリプロピレン樹脂の混合方法
Choi et al. Influences of reactive compatibilization on the structure and physical properties of blends based on thermotropic liquid crystalline polyester and poly (1, 4‐cyclohexylenedimethylene terephthalate)
JP3275447B2 (ja) ポリエステル組成物の製造方法
JPS62209142A (ja) 熱可塑性樹脂と繊維状フイラ−の混合物
JP2870358B2 (ja) ポリエステル組成物の製造方法
Cacoutis et al. High intensity compounding of mica‐filled thermoplastics
KR970011636B1 (ko) 결정화 속도가 개선된 폴리에스테르 조성물
Cornell et al. Mixing of Thermoplastic Styrene-Butadiene Elastomers

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee