HU211792B - Circuitry for testing electric organs of a motor vehicle turned on in pairs or alternatively - Google Patents

Circuitry for testing electric organs of a motor vehicle turned on in pairs or alternatively Download PDF

Info

Publication number
HU211792B
HU211792B HU213791A HU213791A HU211792B HU 211792 B HU211792 B HU 211792B HU 213791 A HU213791 A HU 213791A HU 213791 A HU213791 A HU 213791A HU 211792 B HU211792 B HU 211792B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
consumers
pairs
switch
priority
star point
Prior art date
Application number
HU213791A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT67991A (en
HU912137D0 (en
Inventor
Endre Denes
Iren Herczeg
Original Assignee
Denes
Herczeg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Denes, Herczeg filed Critical Denes
Priority to HU213791A priority Critical patent/HU211792B/hu
Publication of HU912137D0 publication Critical patent/HU912137D0/hu
Publication of HUT67991A publication Critical patent/HUT67991A/hu
Publication of HU211792B publication Critical patent/HU211792B/hu

Links

Landscapes

  • Circuit Arrangement For Electric Light Sources In General (AREA)
  • Lighting Device Outwards From Vehicle And Optical Signal (AREA)

Abstract

A találmány tárgya kapcsolási elrendezés párosán és felváltva használt villamos fogyasztók állapotának ellenőrzésére gépjárműveknél, amely egymással párhuzamosan elrendezett, közvetve áramfonás pozitív sarkára és testre kapcsolt legalább két pár fogyasztóval (Fl, F2, F3, F4), különösen világító eszközzel párhuzamosan kapcsolt gépjármű gyújtáskapcsolójára (KI) csatlakoztatott jelző egységgel (JK) van ellátva. Lényege, hogy a párokba tartozó fogyasztók (FI, F2, F3, F4) az áramfonás pozitív sarkára egy-egy diódán (D) és/vagy páronként legalább egy biztosítón (Bl, B2, B3, B4), továbbá páronként váltókapcsolón (K2) keresztül vannak csatlakoztatva; és a fogyasztók (Fl, F2, F3, F4) bemeneti pontjai egy-egy azonos értékű ellenálláson (RÍ, R2, R3, R4) keresztül csillagpontra (1) vannak vezetve, ahol a csillagpont (1) közvetve vagy közvetlenül a jelző egység (JK) bemenetére van kapcsolva. A találmány célkitűzése elérhető oly módon is, hogy a csillagpont (1) és a gyújtáskapcsoló (KI) között adott esetben jeldiódákkal (DJ) létrehozott, bemenetével szemközti átlójában a jelző egységet (JK) tartalmazó Graetz-kapcsolás van beiktatva, ahol a jelző egység (JK) előtt a gyújtáskapcsoló (KI) zárt állapotában zárt ellenőrző kapcsoló van elrendezve és a Graetz-kapcsolás kimenete közvetve vagy közvetlenül a gyújtáskapcsolóra (KI) van vezetve. 1. ABRA A leírás terjedelme: 8 oldal (ezen belül 1 lap ábra) HU 211 792 B

Description

A találmány tárgya kapcsolási elrendezés párosán és felváltva használt villamos fogyasztók állapotának ellenőrzésére gépjárműveknél, amely egymással párhuzamosan elrendezett, közvetve áramforrás pozitív sarkára és testre kapcsolt legalább két pár fogyasztóval, különösen világító eszközzel párhuzamosan beiktatott, a gépjárműnek célszerűen ellenállással sorbakapcsolt gyújtáskapcsolójára csatlakoztatott jelző egységgel van ellátva.
A gyakorlatban sok helyen van szükség olyan villamos berendezésekre, amelyekben nagyjából azonos ellenállást képviselő fogyasztókat egymással párhuzamosan alkalmaznak. Különösen vonatkozik ez a gépjárművekre, amelyek fényforrásait és helyzetfényeit általában párosán építik be. A fényforrások állapotának követése, meghibásodásuk kijelzése nemcsak biztonsági okoknál fogva és a hatósági előírások betartása szempontjából fontos, hanem azért is, mert a fényforrások viszonylag nagy fogyasztásuk miatt az akkumulátor gyors kimerülését okozhatják, ha a motor leállítása után bekapcsolva maradnak, ezért igen célszerű bekapcsolt állapotuk jelzése.
Gépjárműveknél bekapcsolt állapot jelzésére többféle megoldást dolgoztak ki. A meghibásodásos állapotok követésére mikroelektronikai kapcsolásokat készítettek, amelyek viszonylag költségesek, és csak a magasabb árkategóriába tartozó gépkocsiknál kialakított mikroprocesszoros rendszerekbe illesztve alkalmazzák őket. A bekapcsolt állapot jelzésére kidolgozott kapcsolási elrendezések felépítése viszonylag egyszerű. Ilyet mutat egyebek között a Rádiótechnika Évkönyve című éves kiadvány (Zrínyi Katonai Könyv- és Lapkiadó, Budapest) 1982. és 1985. száma. Az említett évkönyvek 1982. évi kötetében a 60. és 61. oldalon világítás bekapcsolt állapotára hangjelzés kiadásával figyelmeztető áramkör látható (32. és 33. ábra). A 32. ábrán bemutatott kapcsolás egy-egy ággal a világítást bekapcsoló megszakítóra, és a gyújtáskapcsolóra van vezetve. Mindkét ágban egy-egy dióda helyezkedik el és az egyik dióda katódja tranzisztor kollektorára van csatlakoztatva. A kapcsolás nyilvánvalóan nem működik, ha a világításkapcsoló nyitott állapotban van, míg zárt állapotában a vele sorosan kapcsolt diódát hajtja meg és így a tranzisztor révén jelzést bocsát ki, ha a gyújtáskapcsoló áramkörében nem folyik áram, Ez az eszköz tehát tranzisztorra épül és egyetlen fogyasztó állapotát figyeli. A világításkapcsolóval működtetett egységek állapotának ellenőrzésére nem alkalmas, csakis a gyújtáskapcsoló megszakításakor jelentkező feszültségkülönbség hatására működik. Ugyancsak aktív, tranzisztoros eszközzel működő kapcsolást mutat a
33. ábra, ahol tranzisztoros oszcillátort valósítanak meg jelzés kiadása céljából. Az említett 1985. évi kiadványban az 1.8 ábra ugyanerre a célra szolgáló integrált áramkörös kapcsolást ismertet. Ez a kapcsolás integrált áramkör nélkül is megvalósítható, amikoris annak szerepét megfelelő feszültségű, folytonosan működő csengő vagy zümmögő veszi át. Ennél a kapcsolásnál több izzólámpát rendeznek el úgy, hogy azok a világításkapcsolóra vannak vezetve. A világításkapcsoló zárt állapotában az ajtó nyitásakor megfelelő érintkezők zárnak és így riasztó áramkör lép működésbe, amely a lámpák előtt elrendezett diódán keresztül kap táplálást. A riasztó áramkörbe jutó feszültség hangszórót táplál. Ez a kapcsolás egyszerű felépítésű, de szintén nem alkalmas állapot ellenőrzésére, vagyis meghibásodásos állapot kijelzésére.
Ha a fogyasztók a tápforrásra csatlakoztatva maradnak, miután működésükre már nincs szükség, ez felesleges áramfogyasztással jár, illetve akkumulátorra csatlakoztatott fogyasztók esetében az akkumulátor lementésének veszélyét hozza magával. Ennek alapján igény van olyan kapcsolási elrendezés kidolgozására, amelynek segítségével a villamos áramkörbe párosán beiktatott fogyasztók állapota követhető, a meghibásodás helye azonosítható, a fogyasztók bekapcsolt állapota szükség szerint kijelezhető.
Találmányunk célja olyan kapcsolási elrendezés létrehozása, amely diagnosztikai feladatokat lát el és emellett szükség szerint a bekapcsolt állapotra való figyelmeztetést ugyancsak biztosítja.
Felismertük, hogy ha párosán és felváltva használt fogyasztók közé, velük párhuzamosan olyan jelző egységet iktatunk be, amely a fogyasztókkal kapcsolódó feszültségosztó csillagpontjába van vezetve, akkor a csillagpont feszültségének meg állapításával meghatározható, hogy adott esetben a fogyasztók melyik párjában és adott esetben melyik fogyasztónál következett be meghibásodás. Felismerésünk lényege az, hogy a nem működő fogyasztót olyan állapotba hozzuk, amikor az az áramforrás negatív sarkára kapcsolódó egységet képez és bár elhanyagolható nagyságú áram kikapcsolt állapotában is folyik át rajta, meghibásodását ez esetben is ki lehet jelezni. A csillagpont feszültsége alapján a bekapcsolt állapotjelzése is lehetővé válik.
A kitűzött feladat megoldásaként olyan kapcsolási elrendezéseket hoztunk létre, amelyek gépjárműveknél párosán és felváltva használt fogyasztók ellenőrzésére szolgálnak és amelyek egymással párhuzamosan elrendezett, közvetve áramforrás pozitív sarkára és testre kapcsolt legalább két pár fogyasztóval, különösen világító eszközzel párhuzamosan beiktatott, a gépjárműnek célszerűen ellenállással sorbakapcsolt gyújtáskapcsolójára csatlakoztatott jelző egységgel van ellátva. A találmány szerinti kapcsolási elrendezés egyik változatának lényege az, hogy a párokba tartozó fogyasztók az áramforrás pozitív sarkára egy-egy diódán és/vagy páronként legalább egy biztosítón, továbbá páronként váltókapcsolón keresztül vannak csatlakoztatva és a fogyasztók bemeneti pontjai egy-egy azonos értékű ellenálláson keresztül csillagpontra vannak vezetve, ahol a csillagpont közvetve vagy közvetlenül a jelző egység bemenetére van kapcsolva.
Gépjárművek széleskörű diagnosztikai vizsgálatára ad lehetőséget a találmány szerinti kapcsolási elrendezésnek az a kiviteli alakja, amelynél a párokba tartozó fogyasztókhoz egy-egy dióda és legalább egy biztosító van rendelve, ahol a diódák és a fogyasztók közös pontja van a csillagpontra vezetve.
A jelző egység nem kaphat fordított polaritású fe2
HU 211 792 Β szükséget, ha a találmány szerinti kapcsolási elrendezésben a jelző egység és a csillagpont között jeldióda van beiktatva.
Kettőnél több párosán és felváltva használt fogyasztó egy jelző egység felhasználásával történő ellenőrzésére nyújt lehetőséget a találmány szerinti kapcsolási elrendezésnek az a különösen előnyös megvalósítása, amelynél a jelző egység és a csillagpont között a találmány szerinti kapcsolási elrendezésekből legalább kettőt egymáshoz csatlakoztatni képes kiegészítő váltókapcsoló vagy hasonló kapcsoló elem van beiktatva.
A kitűzött feladat megoldásaként kidolgozott másik kapcsolási elrendezésnek az a lényege, hogy a párokba tartozó fogyasztók az áramforrás pozitív sarkára egyegy diódán és/vagy páronként legalább egy biztosítón, továbbá páronként váltókapcsolón keresztül vannak csatlakoztatva és a fogyasztók bemeneti pontjai egyegy azonos értékű ellenálláson keresztül csillagpontra vannak vezetve, ahol a csillagpont jeldiódákkal létrehozott Graetz-kapcsolás bemenetére van vezetve, a Graetz-kapcsolásnak a bemenettel szemközti átlójában, az egyenáramú kapcsolásai közé, a jelző egység van beiktatva, amely előtt a visszavezető hídágban a gyújtáskapcsoló zárt állapotában, a gépjármű üzeme során rendeltetésszerűen zárt ellenőrző kapcsoló van elrendezve és a Graetz-kapcsolás kimenete közvetve vagy közvetlenül a gyújtáskapcsolóra van vezetve. Igen célszerű, ha ennél a kapcsolási elrendezésnél a Graetzkapcsolás kimenete feszültségosztót alkotó, azonos értékű ellenállások közös pontján keresztül van a gyújtáskapcsolóra vezetve.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezéseknek ennél a változatánál is igen előnyös, ha több hasonló elrendezés egymáshoz csatlakoztathatóságát szintén kiegészítő váltókapcsolóval tesszük lehetővé.
A diagnosztikai feladatok megbízható ellátását biztosítja a találmány szerinti kapcsolási elrendezésnek ez a változata is, ha minden fogyasztó előtt egy-egy dióda és egy biztosító van beiktatva.
A találmány tárgyát a továbbiakban példakénti kiviteli alakok kapcsán, a csatolt rajzra hivatkozással ismertetjük részletesen. A rajzon az
1. ábra: a találmány szerinti kapcsolási elrendezésnek a gyújtás megszakított állapotában alkalmazott változatának előnyös kiviteli alakja, míg a
2. ábra: a találmány szerinti, két pár fogyasztóra létrehozott kapcsolási elrendezésnek a gyújtáskapcsoló zárt állapotában is működő másik változatának előnyös kiviteli alakja.
A találmány értelmében alapvetően gépjárműveknél használható, diagnosztikai és figyelmeztetési célokra szolgáló kapcsolási elrendezést hoztunk létre több változatban (1. és 2. ábra). Az 1. ábrán olyan elrendezés látható, amely szükség szerint Bl és B2, valamint B3 és B4 biztosítóhoz kapcsolt, párosán és felváltva használt FI, F2, valamint F3 és F4 fogyasztók állapotának ellenőrzését teszi lehetővé KI gyújtáskapcsoló nyitott állapotában. A 2. ábrán bemutatott kapcsolási elrendezésnél az előbb említett fogyasztók állapotának ellenőrzése akkor is lehetséges, ha a KI gyújtáskapcsoló zárt állapotban van. A fogyasztók például lehetnek helyzetjelző vagy irányjelző lámpákban, fényszórókban működő izzószálak. Az FI, F2, F3 és F4 fogyasztók Bl, B3, vagy Bl, B2, B3, B4 biztosítón és szükség szerint egy-egy D diódán, valamint minden esetben K2 váltókapcsolón keresztül akkumulátor +12 V feszültséget biztosító pozitív sarkára vannak csatlakoztatva, ahol az FI, F2, F3, F4 fogyasztók bemeneti pontjai, tehát az FI, F2, F3, F4 fogyasztók és a D diódák, vagy a Bl és B3, illetve Bl, B2, B3, B4 biztosítók közös pontjai Rl, R2, R3, R4 ellenálláson keresztül 1 csillagpontra vannak vezetve. Az Rl, R2, R3 és R4 ellenállások értéke azonos. Az 1 csillagpontra az adott esetben leválasztást biztosító DJ jeldiódán át JK jelző egység kapcsolódik, amelynek kimenete KI gyújtáskapcsolón át a gépjármű akkumulátorának pozitív sarkához csatlakozik. A KI gyújtáskapcsoló és a JK jelző egység közös pontja R5 ellenálláson át van a testre kötve, és az R5 ellenállás a gépkocsiban használatos egyéb fogyasztókatjelképezi. Az R5 ellenállás értéke általában kicsi, legfeljebb 100 Ω, vagyis a DJ jeldióda jelenléte miatt a JK jelző egység szempontjából a testhez tartozónak minősül. A DJ jeldióda, illetve a JK jelző egység és az 1 csillagpont között K3 kiegészítő váltókapcsoló van beiktatva, amelyen át több, az
1. ábra szerint kialakított kapcsolási elrendezés egyesíthető egymással és csatlakoztatható egy JK jelző egységre, amely például zümmögőként vagy optikai kijelző műszerként van kialakítva. A K3 kiegészítő váltókapcsoló akkor biztosít az 1 csillagpont és a JK jelző egység között áramutat, ha diagnosztikai vizsgálatot akarunk elvégezni. Zárt állapotában azonban alkalmas arra is, hogy a KI gyújtáskapcsoló megszakítása után az FI, F2, F3, F4 fogyasztók áramforrásra kapcsolt állapotára figyelmeztessen, vagyis a JK jelző egységet figyelmeztető jelzés kiadására működtesse.
Az 1. ábrán látható, a találmány szerinti kapcsolási elrendezés több alapváltozat megvalósítására ad útmutatást. Az egyik változatnál az FI, F2, F3, F4 fogyasztók előtt rendre a Bl, B2, B3, B4 biztosítók vannak beiktatva (szaggatott vonallal jelölt áramút). Ez a helyzet például az országúti és a tompított világításhoz tartozó izzószálak esetén. A helyzetjelző lámpáknál, amelyek a második változatot teszik lehetővé, az FI, F2 és az F3, F4 fogyasztók páronként egy-egy Bl, B3 biztosítóhoz kapcsolódnak (pontokkal jelölt áramút). A K2 váltókapcsolónak Pl és P2 pozíciója van, Pl pozícióban az FI és F2 fogyasztókat, míg P2 pozícióban az F3 és F4 fogyasztókat 5 csatlakoztatja az akkumulátorra.
Egy további változat szerint az 1. ábrán bemutatott kapcsolási elrendezés megvalósítható a D diódák nélkül is, de ez esetben a Bl, B3, illetve Bl, B2, B3 és B4 biztosítók, valamint az azonos párokba tartozó fogyasztók (izzószálak) meghibásodásai jelezhetők ki, esetleg néhány egyéb többszörös meghibásodási kombináció. A bekapcsolt állapotra való figyelmeztetés funkcióját azonban ez az egyszerűsített kapcsolási el3
HU 211 792 Β rendezés is ellátja. A D diódák nélküli kapcsolási elrendezés megvalósításakor általában az FI és F2, illetve F3 és F4 fogyasztók párjai egy-egy Bl, illetve B3 biztosítón keresztül kapcsolódnak a K2 váltókapcsolóra és a fogyasztók és a biztosítók közös pontjai egy-egy azonos értékű R1, R3 ellenálláson keresztül vannak az 1 csillagpontra vezetve.
A K3 kiegészítő váltókapcsoló felhasználásával a találmány szerinti kapcsolási elrendezés többszörözhető, vagyis lehetőség nyílik egy JK jelző egység felhasználásával több pár felváltva használt fogyasztó ellenőrzésére.
Az Rl, R2, R3 és R4 ellenállások azonos értékűek, célszerűen mintegy 1 kG nagyságúak. A D diódák általában nagy teljesítményűek, hiszen rajtuk viszonylag nagy. akár 5-6 A-es áramok is folyhatnak.
A 2. ábra az 1. ábra szerinti kapcsolási elrendezés egy továbbfejlesztett változatát mutatja, ahol négy DJ jeldiódával megvalósított Graetz-kapcsolást alakítunk ki.
Ennek bemenete után a visszavezető hídágban a gépjármű motorjának üzemeltetésekor, tehát a KI gyújtáskapcsoló zárt állapotában zárt, indítás előtt (teszteléskor) nyitott K4 ellenőrző kapcsoló van elrendezve. Ezzel biztosítjuk, hogy az 1. ábra szerinti áramkör által engedélyezett tesztelés mindenkor megvalósítható legyen. A Graetz-kapcsolás átlójában, az egyenáramú kapcsai között a JK jelző egység helyezkedik el. A Graetz-kapcsolásnak a JK jelző egységgel áthidalt átlójával szemközti csúcsnál lévő kimenetéhez R6 és R7 ellenállásokból álló osztó 2 közös pontja kapcsolódik. amelynél az R7 ellenállás az áramforrás negatív sarkára (a gépkocsi testére) van vezetve. Az R6 ellenállás másik sarka a KI gyújtáskapcsoló és az R5 ellenállás közös pontjával van összekötve. Az R6 és R7 ellenállások értéke azonos. A K3 kiegészítő kapcsolót ebben az esetben is alkalmazhatjuk, az a Graetz-kapcsolás és az 1 csillagpont között van beiktatva.
A találmány szerinti elrendezés lényegét az 1 csillagponttal létrehozott kapcsolás jelenti. Ennek működése a következő:
A K2 váltókapcsoló segítségével az FI, F2, F3, F4 fogyasztók közül mindenkor vagy az FI, F2 fogyasztókat vagy az F3, F4 fogyasztókat tartalmazó párt csatlakoztatjuk az akkumulátorra. Az Rl, R2, R3 és R4 ellenállások előbb megadott azonos értéke miatt rajtuk + 12 V tápfeszültség mellett, szokásos teljesítményű fogyasztókat 5 feltételezve, mintegy 6...8 mA nagyságú áram folyik. Ha a fogyasztók fényforrások, izzószá10 laik hideg állapotban néhány ohmos ellenállást képviselnek. Ezért a DJ jeldiódára az Rl és R2 ellenállások közös pontjait jelentő 1 csillagpontból 6 V feszültség jut, mivel arra a K2 váltókapcsoló Pl vagy P2 pozíciójában az FI és F2, illetve F3 és F4 fogyasztók párjaira, adott esetben izzószálakra kapcsolt +12 V-ot juttatjuk. Ez a 10 kapcsolás szimmetriája miatt a fényszóró vagy más fényforrási elrendezés hibátlan volta esetén mind a Pl, mind a P2 pozícióban az 1 csillagpontban megjelenő 6 V feszültséget eredményez, amely így a normál állapotot jelzi. A JK jelző egység ez esetben a K2 váltókapcsoló mindkét pozíciójában azonos jelzést ad, vagyis ha például zümmögőt alkalmazunk, amely az áramkört 1-2 mA áramfelvétellel terheli, 6 V feszültség esetén egy normálnak tekinthető hangot kapunk. Hangjelzés helyett a JK jelző egység alkalmas lehet fényjelzés kibocsátására is, például LED-ek segítségével.
Ha a Bl és B2 biztosítók közül bármelyik szakadt a K2 váltókapcsoló Pl állásában a megszakadt biztosítóhoz tartozó izzószálon, tehát az FI vagy F2 fogyasztón keresztül az Rl vagy R2 ellenállás az áramforrás negatív sarkára kapcsolódik, vagyis 20 a csillagkapcsolás három ága a negatív sarokra, egy ága + 12 V feszültségű pozitív sarokra kapcsolódik. Ekkor az 1 csillagponton 3 V feszültség jelenik meg. A K2 váltókapcsoló P2 állásában viszont két ág a pozitív sarokra, két ág a negatív sarokra van csatlakoztatva, vagyis a 2 csillagpontban a normál 6 V feszültség uralkodik. így a K2 váltókapcsoló Pl pozíciójában 3 V feszültséget, P 2 pozíciójában 6 V feszültséget kapunk, és akkor a Bl vagy B2 biztosítók közül az egyik meghibásodását kell feltételezni. Ha viszont az FI vagy F2 fogyasztók egyike hibásodik meg, például az izzószál elszakad, a megfelelő Rl vagy R2 ellenállásnak a negatív sarokkal kapcsolódó ága szakad meg. Ekkor a Pl pozícióban 8 V feszültséget tapasztalunk, míg a P2 pozícióban a megfelelő működést jelző 6 V feszültség uralkodik, ezért a K2 váltókapcsoló Pl és P2 pozíciója közötti váltás során eltérő magasságú hangokat kapunk. Az egyes hangmagasságokhoz eltérő színű vagy elrendezésű fényforrások is rendelhetők.
A gépjárműveknél használatos +12 V-os tápfeszültség feltételezése mellett a találmány szerinti kapcsolási elrendezés csillagpontjában a következő táblázat szerinti 35 eloszlásban 0 V, 4 V, valamint 10—12 V tartományba eső feszültségszint ugyancsak észlelhető, amelyek többszörös meghibásodásra utalnak.
TÁBLÁZAT
HIBAHELY LOKALIZÁCIÓJA FESZÜLTSÉGSZINT ALAPJÁN
Feszültség a P2 pozícióban Feszültség a Pl pozícióban
OV 3V 4V 6V 8V
OV B1.B2, B3, B4 B1,B2, B3 B3, B4,F1,B1; B3. B4,F2, B2 B3, B4, B3,B4, F3/F4
3 V B1,B2, B3/B4 B1/B2, F1/F2 B3/B4, F3/F4, B1/B2 B3 vagy B4 B3„F4; B4, F3
HU 211 792 Β
Feszültség a P2 po- Feszültség a Pl pozícióban
-zfctőban- 4V Bl, B2.B3.F3; B1.B2, B4.F4 B1/B2, F3/F4, B1/B2 B1.F1.B3/B4; B2, F2, B3/B4; B3.F3, B1/B2; B4.F4, B1/B2 F1/F2, B1/B2 B3, F3; B4, F4
6V B1.B2 Bl vagyB2 F3/F4, B1/B2 hibamentes; F3, F4, B1/B2;F1,F2, B3/B4 F3 vagy F4
8 V B1.B2, F1/F2 B1/B2.F1/F2 B1,F1;B2,F2 FI vagy F2 F1/F2*. F3/F4*
Megjegyzések:
1. 10-12 V feszültség akkor észlelhető, ha az FI és F2 fogyasztók, illetve ha az F3 és F4 fogyasztók hibásak (az elsó esethez a P2, a második esethez a Pl pozícióban 6 V feszültség tartozik)
2. A jelnél a kél egység közül az egyik hibás.
3. A jelölésnél a negatív sarokra kapcsolódó vezeték szakadása is lehetséges.
4. Nagyobb betűkkel a leggyakoribb hibalehetőségeket jelöltük.
A táblázatból kiolvasható, hogy például a K2 váltókapcsoló Pl pozíciójában 0 V feszültséget, kapunk, ha például a Β1 és B2 biztosítók mindegyike és az egyik a B3 és B4 biztosítók közül, például vagy Bl és B2 biztosítók mindegyike, továbbá a B3 biztosító és F3 fogyasztóból, illetve a B4 és F4 fogyasztóból álló pár mindkét tagja hibás, vagyis összesen négy egység hibásodon meg. Hasonló módon értelmezhetők a táblázat többi kockái is.
Az 1. ábrán bemutatott kapcsolási elrendezésnél a
K2 váltókapcsoló Pl és P2 pozíciója közötti váltással a feszültségszinteknek összesen 36 kombinációja létezhet. Ezekhez többféle állapot tartozhat, sőt a táblázat szerint a meghibásodásmentes, mindkét pozícióban 6 V-ot eredményező állapot esetén van hibakombináció is. Ez utóbbi hibakombináció a táblázatból kiolvashatóan rendkívül ritka, gyakorlatilag valószínűtlen meghibásodási állapotnál jelentkezhet, hiszen igen ritkán fordulhat elő, hogy az FI és F2, illetve az F3 és F4 fogyasztók mindegyike és velük együtt a B3 és B4, illetve a Bl és B2 biztosítók egyike egyidejűleg hibásodjon meg.
Az 1. ábrán látható kapcsolási elrendezés nem nyújt lehetőséget arra, hogy a KI gyújtáskapcsoló zárt állapotában a világítás bekapcsolásának szükségességére, illetve menet közben a villamos fogyasztók valamelyikének meghibásodására utaló figyelmeztető jelet generáljunk. Ezt a célt a 2. ábra kapcsolási elrendezésének alkalmazásával érjük el.
A 2. ábrán látható kapcsolási elrendezés akkor alkalmazható, ha az FI, F2, F3 és F4 fogyasztókat, tehát például izzólámpákban működő izzószálakat folyamatosan használjuk. Ez esetben a JK jelző egység a DJ jeldiódákkal létrehozott Graetz-kapcsolás átlójában helyezkedik el és így kapcsolódik az 1 csillagponthoz. Az R6 és R7 ellenállások feszültségosztót képeznek és ezért a JK jelző egység akkor nem kap feszültséget, ha az FI, F2, F3, F4 fogyasztók, és a hozzájuk tartozó Β1, B2, B3, B4 biztosítók megfelelő módon működnek, a KI gyújtáskapcsolóval együtt bekapcsolt állapotban vannak, illetve mindkettő egyidejűleg ki van kapcsolva. Meghibásodás esetén, bármely egységnél következzen is az be, az 1 csillagpont feszültsége megnő vagy lecsökken, a kiegyenlített állapot megszűnik és így a JK jelző egység feszültséget kap, a szükséges jelzést kiadja. A K4 ellenőrző kapcsoló ebben az esetben azt is lehetővé teszi, hogy menet közben az FI, F2, F3, F4 fogyasztók bármelyikének meghibásodásakor a meghibásodott rész kiiktatása nélkül a zavaró jelzést megszüntessük, például ha a kiégett izzó cseréjét nem kívánjuk azonnal elvégezni.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezés alapvető felhasználási területét a gépkocsik villamos fogyasztói jelentik, de ezeken kívül más párosán és felváltva használt és azonos jellegű villamos fogyasztók ellenőrzésére, állapotának kijelzésére alkalmas. Felépítése egyszerű, az állapot követésére, illetve ellenőrzésére aktív eszközt nem igényel. AJK jelző egység felváltható megfelelő módon elrendezett fényforrásokkal is, amelyek mindegyike az ellenőrzött egységre utal. A kapcsolási elrendezés lehetőséget nyújt digitális megjelenítésre is.

Claims (8)

1. Kapcsolási elrendezés párosán és felváltva használt villamos fogyasztók állapotának ellenőrzésére
40 gépjárműveknél, amely egymással párhuzamosan elrendezett, közvetve áramforrás pozitív sarkára és testre kapcsolt legalább két pár fogyasztóval (FI, F2, F3, F4), különösen világító eszközzel párhuzamosan beiktatott, a gépjárműnek célszerűen ellenállással (R5) sorbakap45 csőit gyújtáskapcsolójára (KI) csatlakoztatott jelző egységgel (JK) van ellátva, azzal jellemezve, hogy a párokba tartozó fogyasztók (FI, F2, F3, F4) az áramforrás pozitív sarkára egy-egy diódán (D) és/vagy páronként legalább egy biztosítón (Bl, B2, B3, B4), to50 vábbá páronként váltókapcsolón (K2) keresztül vannak csatlakoztatva, és a fogyasztók (FI, F2, F3, F4) bemeneti pontjai egy-egy azonos értékű ellenálláson (Rl, R2, R3, R4) keresztül csillagpontra (1) vannak vezetve, ahol a csillagpont (1) közvetve vagy közvetlenül a
55 jelző egység (JK) bemenetére van kapcsolva. (Elsőbbsége: 1991.06. 26.)
2. Az 1. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy minden fogyasztó (FI, F2, F3, F4) előtt egy-egy dióda (D) és egy biztosító (Bl, B2,
60 B3, B4) van beiktatva. (Elsőbbsége: 1991.06. 26.)
HU 211 792 Β
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy a jelző egység (JK) és a csillagpont (1) között jeldióda (DJ) van beiktatva. (Elsőbbsége: 1991. 06. 26.)
4. Az 1-3. igénypontok bámelyike szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy a jelző egység (JK) és a csillagpont (1) között kiegészítő váltókapcsoló (K3) van beiktatva. (Elsőbbsége: 1991.06. 26.)
5. Kapcsolási elrendezés párosán és felváltva használt villamos fogyasztók állapotának ellenőrzésére gépjárműveknél, amely egymással párhuzamosan elrendezett, közvetve áramforrás pozitív sarkára kapcsolt legalább két pár fogyasztóval (FI, F2, F3, F4), különösen világító eszközzel párhuzamosan beiktatott, a gépjárműnek célszerűen ellenállással (R5) sorbakapcsolt gyújtáskapcsolójára (KI) csatlakoztatott jelző egységgel (JK) van ellátva, azzal jellemezve, hogy a párokba tartozó fogyasztók (FI, F2, F3, F4) az áramforrás pozitív sarkára egy-egy diódán (D) és/vagy páronként legalább egy biztosítón (Bl, B2, B3, B4), továbbá páronként váltókapcsolón (K2) keresztül vannak csatlakoztatva és a fogyasztók (FI, F2. F3, F4) bemeneti pontjai egy-egy azonos értékű ellenálláson (RÍ, R2, R3, R4) keresztül csillagpontra (1) vannak vezetve, ahol a csillagpont (1) jeldiódákkal (DJ) létrehozott Graetz-kapcsolás bemenetére va vezetve, a Graetz-kapcsolásnak a bemenettel szemközti átlójában, az egyenáramú kapcsai közé a jelző egység (JK) van beiktatva, amely előtt a visszavezető hídágban a gyújtáskapcsoló (KI) zárt állapotában zárt ellenőrző kapcsoló (K4) van elrendezve és a Graetzkapcsolás kimenete közvetve vagy közvetlenül a gyújtáskapcsolóra (KI) van vezetve. (Elsőbbsége: 1995. 01. 18.)
6. Az 5. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy a Graetz-kapcsolás kimenete feszültségosztót alkotó, azonos értékű ellenállások (R6, R7) közös pontján (2) keresztül van a gyújtáskapcsolóra (KI) vezetve. (Elsőbbsége: 1995. 01. 18.)
7. Az 5. vagy 6. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy a Graetz-kapcsolás bemeneté és a csillagpont (1) között kiegészítő váltókapcsoló (K3) van beiktatva. (Elsőbbsége: 1995. 01. 18.)
8. Az 5-7. igénypontok bármelyike szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy minden fogyasztó (FI, F2, F3, F4) előtt egy-egy dióda (D) és egy biztosító (Bl, B2, B3, B4) van beiktatva. (Elsőbbsége: 1995.01. 18.)
HU213791A 1991-06-26 1991-06-26 Circuitry for testing electric organs of a motor vehicle turned on in pairs or alternatively HU211792B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU213791A HU211792B (en) 1991-06-26 1991-06-26 Circuitry for testing electric organs of a motor vehicle turned on in pairs or alternatively

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU213791A HU211792B (en) 1991-06-26 1991-06-26 Circuitry for testing electric organs of a motor vehicle turned on in pairs or alternatively

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU912137D0 HU912137D0 (en) 1991-12-30
HUT67991A HUT67991A (en) 1995-05-29
HU211792B true HU211792B (en) 1995-12-28

Family

ID=10957961

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU213791A HU211792B (en) 1991-06-26 1991-06-26 Circuitry for testing electric organs of a motor vehicle turned on in pairs or alternatively

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU211792B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT67991A (en) 1995-05-29
HU912137D0 (en) 1991-12-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1255742A (en) Vehicle daytime running lamps
US6956494B2 (en) Signal lamps and apparatus
JP4907078B2 (ja) 発光ダイオード用電気供給装置および同装置を有するランプ
TW200303705A (en) Malfunction diagnosis circuit of LED display lamp
GB2253955A (en) Voltage supply equipment for a motor vehicle having two generators
US3706983A (en) Lamp circuit
US4213075A (en) Safety circuit for electrical loads
US4786843A (en) Vehicle illumination control circuit
HU211792B (en) Circuitry for testing electric organs of a motor vehicle turned on in pairs or alternatively
JPS58139835A (ja) 自動車の電気回路用駆動、安全及び診断装置
JP4327437B2 (ja) システムの動作状態を表示する発光表示装置、及び、そのような装置を管理する方法、特に、航空電子工学のためのもの
US3733515A (en) Lighting systems for road vehicles
JPH06139916A (ja) ヒューズボックス
KR100268084B1 (ko) 자동차용 램프단선 검출회로 및 검출장치
JP2018137148A (ja) 故障検出ユニットおよび車両用照明装置
JPS6222436Y2 (hu)
KR910005325Y1 (ko) 자동차의 퓨즈상태 표시 장치
KR200168864Y1 (ko) 자동차 램프고장 자동경보장치
WO2003081270A1 (en) Relay testing device
JP4102615B2 (ja) 信号灯断芯検知回路
KR950007556B1 (ko) 표시등 점검장치
KR100272628B1 (ko) 차륜잠김 방지장치의 전자 제어 회로
KR980007521U (ko) 자동차용 램프류 점등여부 확인장치
SU1013864A1 (ru) Устройство дл индикации наличи напр жени в цеп х посто нного тока
ITRM940632A1 (it) Impianto lampeggiatore direzionale e di emergenza per veicoli

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee