HU211750B - Kerettel merevített falszerkezet különösen munkagödör vagy munkaárok falainak megtámasztására - Google Patents

Kerettel merevített falszerkezet különösen munkagödör vagy munkaárok falainak megtámasztására Download PDF

Info

Publication number
HU211750B
HU211750B HU183991A HU183991A HU211750B HU 211750 B HU211750 B HU 211750B HU 183991 A HU183991 A HU 183991A HU 183991 A HU183991 A HU 183991A HU 211750 B HU211750 B HU 211750B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
frame
wall structure
wall
tensioning
walls
Prior art date
Application number
HU183991A
Other languages
English (en)
Other versions
HU911839D0 (en
HUT62951A (en
Inventor
Kalman Nemeth
Andras Zsigmondi
Balazs Encsy
Dezsoe Berko
Original Assignee
Hidepitoe Rt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hidepitoe Rt filed Critical Hidepitoe Rt
Priority to HU183991A priority Critical patent/HU211750B/hu
Publication of HU911839D0 publication Critical patent/HU911839D0/hu
Publication of HUT62951A publication Critical patent/HUT62951A/hu
Publication of HU211750B publication Critical patent/HU211750B/hu

Links

Landscapes

  • Bulkheads Adapted To Foundation Construction (AREA)

Abstract

A falszerkezetre az jellemző, hogy a reá ható oldalnyomásnak kitett felületével szemben levő felületéhez - munkagödör-biztosítás esetén az általa határolt tér felőli felületéhez - illeszkedő utófeszített - előnyösen monolit - vasbeton kerete (4) van, amelynek a feszítőeleme(i) a keret (4) sarkainak a környezetében a falszerkezetre kívülről ható nyomás esetében a határolt tér felől tekintve a keret külső oldalának a tartományában van(nak) vezetve, míg a keretszárak középső részének a környezetében a feszítőelem(ek) a keret)belső oldalának a tartományában húzódik (húzódnak9. A falszerkezetre belülről ható nyomás esetében viszont a feszitőelem(ek) a keretsarkok környezetében a belső, a keretszárak középső része környezetében viszont a külső oldalon van(nak) vezetve.

Description

A találmány kerettel merevített falszerkezetre vonatkozik, amely különösen munkagödör falainak a megtámasztására alkalmas.
A felül nyitott munkagödrök és munkaárkok falainak, más szóval: függőleges vagy lényegében függőleges határoló felületeinek a beomlási veszély kiküszöbölése céljából történő biztosítása érdekében a mélyépítési gyakorlatban többféle szerkezetet használnak. Ilyen szerkezetek például az acél szádpallókból készült szádfalak (például Larsen-szádfalak), és réseléssel készült falak, egymást metsző (vas)beton cölöpökből készült cölöpfalak, dúcolások (fa-, beton- vagy acél-elemekből, illetve ezek kombinációjával, például Siemens-dúcolás); zárógátak, jászolgátak; fagyasztott vagy szilárdított földfalak stb.
Munkagödör-falak megtámasztására szolgáló szerkezet a tárgya a 27 20 719. számú német találmányi leírásnak, amely szerkezetnek egymással szemben elhelyezkedő táblái vannak. Ezek azonos kialakítású, egymás mellett függőlegesen elhelyezkedő, eltolható kisebb lapokból vannak összeállítva, amelyek vezetésére a munkagödör hosszirányában húzódó sínek szolgálnak. Az egymással szemben levő táblákhoz tartozó sínek egymáshoz dúcokkal vannak kitámasztva. A táblákat alkotó kisebb lapok legalább egy-egy C-keresztmetszetű vezetékkel rendelkeznek, amelyben két, egymás feletti távközzel elrendezett, a hozzájuk tartozó sínnel támasztólemezek útján szilárdan összekötött csapok vannak elrendezve. A sínek és a dúcok hegesztéssel vannak egymáshoz erősítve. Ez a megoldás elsősorban nem túlságosan mély árkok dúcolásához alkalmazható, a kisebb lapelemekből készült nagyobb táblák miatt azonban használata körülményesnek látszik.
Elsősorban kéregalatti metróalagutak építéséhez javasolják a szerzők a 189 879. számú magyar találmányi leírásból ismerhető dúcolószerkezetet. amelynek
1-szelvényű, álló helyzetű tartógerendái, valamint kétkét ilyen tartógerenda köré helyezett támasztóelemei vannak. Ez utóbbiakat vasbeton vagy/és faanyagú táblák alkotják, amelyek befelé fordított szárú acél U-profilok által alkotott kerettel rendelkeznek. A támasztóelemek mellett, két-két I-szelvényű gerenda között legalább egy faanyagú távtartó elem is be van a szerkezetbe építve, amelyet például távtartó keret, vagy/és ék alkothat. Ezzel a megoldással az ismert Siemens-dúcolásoknál a kiékeléssel kapcsolatban gyakran jelentkező nehézségeket igyekeznek kiküszöbölni, és a dúcolókészlet élettartamát kívánják megnövelni.
Felűlnézetben derékszögű négyszög alakú gödrök falainak a biztosítására szolgáló szerkezetre vonatkozik a 3 606 559. számú német találmányi leírás. E szerkezetnek két homlokfalai és a két oldalfalat tartalmazó külső kerete, és egy belső kerete van, amely a külső keretben vezetve magassági értelemben állítható. A belső keretnek is két homlokfala van. A külső keret oldalfalai függőleges éleikkel az ezekhez csatlakozó, ugyanehhez a kerethez tartozó homlokfal-élek mentén formazáróan, és húzóerők felvételére is képesen vannak vezetékekben eltolhatóan megvezetve, míg a belső keret homlokfalai és oldalfalai egymásnak támaszkodva, és külön-külön függőlegesen elmozgathatóan vannak a külső keretben megvezetve. Ez a megoldás arra irányul, hogy a kiemelt munkagödörbe helyezett dúcolószerkezetet annak végleges visszatöltését követően könnyen el lehessen távolítani a munkagödörből. A szerkezet meglehetősen bonyolult, és nyilvánvalóan csak viszonylag kisméretű munkagödrök megtámasztására alkalmas.
A fent felsorolt, ismert földmegtámasztó szerkezetek között említett, munkagödör megtámasztásához gyakran és előszeretettel alkalmazott szádfalak kisebb mélységek és/vagy kisebb térszíni terhelések esetén önmagukban, tehát járulékos segédszerkezetek és -elemek nélkül is képesek megtámasztási funkciójuk betöltésére. Ha azonban a munkagödör vagy árok mélysége, illetve a térszíni terhelés növekszik, a szádfalak a földfal nyomása következtében deformálódnak, befelé elhajlanak, így feladatuknak nem képesek eleget tenni.
A szádfalak deformációja első dúcolat alkalmazásával - amikor is gerendákkal támasztják ki egymáshoz az egymással szemben levő földfalakat, illetve közvetlenül a szádfalakat - meggátolható, a dúcolat azonban nagymértékben megnehezíti, akadályozza a munkagödörben végzendő munkálatokat, az optimális technológiák végrehajtását, esetleg a dúcolások sorozatos kiváltását igényli; ezen túlmenően felesleges kiváltások és munkahézagok készítését teszi szükségessé. Mindezek a tényezők jelentősen megnövelik a kivitelezés időtartamát.
A dúcolással kapcsolatos problémák kiküszöbölésére irányul a szádfalak kihorgonyzásának a módszere, amivel a munkagödörben a munkaterület ugyan szabaddá tehető, hátránya azonban, hogy egyrészt meglehetősen költséges, másrészt a munkagödör környezetében nagy területet igényel, ami nem mindig áll rendelkezésre.
A találmány feladata, hogy olyan fal szerkezetet szolgáltasson elsősorban nyitott munkagödrök és munkaárkok függőleges, vagy lényegében függőleges falainak a megtámasztására, amely szabadon hagyja a szádfalakkal vagy más munkagödör-megtámasztó falakkal határolt munkaterületet, megépítése azonban egyszerűbben, gyorsabban és olcsóbban végrehajtható, mint a kihorgonyzásé.
A találmány azon a felismerésen alapul, hogy ha a munkagödröt határoló falhoz illeszkedő keretei készítünk, amely konzolo(ko)n fekszik fel, és azt úgy feszítjük meg, hogy a benne ébredő feszültségek kifelé hatnak azokon a helyeken, ahol a földnyomás a határoló falat befelé törekszik hajlítani, teljesen biztonságosan kiküszöbölhetjük a fal, például szádfal behajlásának a veszélyét, és ily módon biztosíthatjuk a szabad munkateret a fallal határolt munkagödörben, illetve munkaárokban.
E felismerés alapján a kitűzött feladatot a találmány értelmében olyan falszerkezet segítségével oldottuk meg, amelyre az jellemző, hogy olyan, a falszerkezeinek a reá ható oldalnyomásnak kitett felületével szemben levő felületéhez - munkagödör-biztosítás esetén az általa határolt tér felőli felületéhez - illeszkedő utófe2
HU 211 750 Β szített - előnyösen monolit - vasbeton kerete van, amelynek a feszítőeleme(i) a keret sarkainak a környezetében a fal szerkezetre kívülről ható nyomás esetében a határolt tér felől tekintve a keret külső oldalának a tartományában van(nak) vezetve, míg a keretszárak középső részének a környezetében a feszítőelem(ek) a keret belső oldalának a tartományában húzódik (húzódnak); a falszerkezetre belülről ható nyomás esetében viszont a feszítőelem(ek) a keretsarkok környezetében a belső, a keretszárak középső része környezetében viszont a külső oldalon van(nak) vezetve.
Munkagödrök, munkaárkok és általában térszín alatti építmények esetében a keret mindig a fal által határolt térben helyezkedik el, hiszen a földnyomás kívülről hat. Ha viszont valamilyen térszín feletti tárolóépítményről van szó, amikor is a nyomás belülről kifelé hat, a keret a falat kívülről fogja körül. Magától értetődően egynél több utófeszített keret is csatlakoztatható a falszerkezethez a mélységtől, illetve falmagasságtól, terheléstől stb. függően.
Egy előnyös kiviteli példa szerint a feszítőelem(ek) a keretet alkotó gerendák függőleges geometriai középsíkok külső, illetve belső oldalán húzódnak. Általában a feszítőelem(ek) a keretben van(nak) vezetve. Ha az erőkart meg kívánjuk növelni, célszerű a falszerkezetnek azt a kiviteli alakját alkalmazni, amely szerint a feszítőelem(ek) részben a keret keresztmetszetén kívül van(nak) vezetve. Ebben az esetben célszerű, ha a keret oldalfelületéből kinyúló támasztó bakokra illeszkedve van(nak) a feszítőelem(ek) vezetve.
Általában a feszítőeleme(ke)t feszítőkábel(ek) alkotja (alkotják), de természetesen nem kizárt más jellegű feszítőelemek (például pászmák, huzalok stb.) alkalmazása sem.
Egy további kiviteli példának megfelelően munkagödör- vagy munkaárok-biztosítás esetén a falszerkezetet alkotó megtámasztó fal szádpallókból, egymásba metsződő (beton) cölöpökből, résfalként vagy hasonló módon van kialakítva. Előnyös lehet az a kiviteli példa is. amely szerint a keret alátámasztással vagy/és felfüggesztéssel van a falszerkezethez rögzítve. Végül célszerű, ha munkagödör-biztosítás esetén a falszerkezetet alkotó megtámasztó fal felső pereme környezetében külső kerete van, amely például csavarokkal van a megtámasztó fallal összekapcsolva.
A találmányt a továbbiakban a csatolt rajzok alapján ismertetjük részletesen, amelyek a szerkezet előnyös kiviteli példáit és néhány szerkezeti részletmegoldását tartalmazzák. A rajzokon az 1. ábrán függőleges metszetben látható egy megtámasztó fallal biztosított munkagödör; az ábrán érzékeltettük a megtámasztó fal földnyomás hatására történő behajlását is;
a 2. ábrán felülnézetben látható egy munkagödröt biztosító találmány szerinti szerkezet; a 3. ábra a 2. ábrán bejelölt A-A vonal mentén vett függőleges metszet;
a 4. ábrán vázlatos, torzított felülnézetben érzékeltettük a biztosító keretnek az igénybevételek hatására bekövetkező alakváltozását;
az 5. és
5a. ábrákon a feszített biztosító keretben fellépő erők vektorális ábrázolása látható;
a 6. ábrán a 2. és 3. ábra szerinti feszített kerettel biztosított megtámasztó fal alakváltozását érzékeltettük függőleges metszetben;
a 7. ábrán a 2-4. ábra szerinti szerkezet egy másik kiviteli alakját tüntettük fel függőleges metszetben;
a 8. ábra a feszített keret egy másik kiviteli alakjának vázlatos vízszintes metszete;
a 9. ábrán egy további feszített keret-változatot szemléltetünk vázlatos vízszintes metszetben;
a 10. ábrán nagyobb méretarányú függőleges metszetben ábrázoltuk egy feszített keretnek a megtámasztó falhoz csatlakoztatásának, valamint a feszítőkábelek elhelyezésének egy lehetséges módját.
Az 1. ábrán látható 1 munkagödör kiemelése mélységig megtörtént; a függőleges földfalakat 3 megtámasztó fal, például LARSEN-szádfal biztosítja, amely a felülnézetben derékszögű négyszög-alakú 1 munkagödörnek mind a négy oldalán mt mélységgel van befogva, és m2 távközzel a t terepszint fölé nyúlik. A 2 talaj oldalnyomásának - vagyis a p nyilakkal érzékeltetett földnyomásnak - a hatására a 3 megtámasztó fal az adott m mélység mellett minden oldalon a szaggatott vonallal jelölt módon befelé elhajlana, és biztosító funkcióját nem lenne képes betölteni.
A találmány értelmében a 3 megtámasztó fal befelé hajlásának meggátlására - a jelen kiviteli példa esetében - az 1 munkagödör m mélységének mintegy a felső harmadában vasbetonból készült 4 keretet építünk be, amely a 3 megtámasztó falak belső felületéhez illeszkedik, és itt a 3 megtámasztó falhoz erősített konzolos 5 tartóelemen vagy tartóelemeken fekszik fel. A 4 keret a 2. ábrán pontvonallal jelölt 6 feszítőkábellel van utófeszítve, amelynek a vonalvezetése olyan, hogy a kábel a keret sarkainak a tartományában a külső oldalon, a keret közbenső tartományaiban - a mezőközepeken - pedig a belső oldalon húzódik. Az utófeszített 4 keret az 1 munkagödör kerülete mentén folyamatos megtámasztást biztosít, és például a szádpallók befelé hajlását a tervezett mértékig megbízhatóan korlátozza. A 6 feszítőkábelek lehorgonyzási helyeit (e kiviteli példa esetében két feszítőkábelrészből alakítottuk ki a teljes 6 feszítőkábelt) a 2. ábrán 7 hivatkozási számmal jelöltük. A konzolos 5 tartóelem(ek) („függesztőpolc”) a 4 keret elbontásakor (lásd később) is dolgozik, megakadályozva a keret lefelé bekövetkező elmozdulását.
A fentiek szerint utófeszített keret statikai igénybevételeit és működését a 4. ábrával szemléltettük; ma korábban már használt hivatkozási számokat értelemszerűen alkalmaztuk. A 4 keretet a p nyilakkal érzékeltetett földnyomás hatására feltételezetten bekövetkező, erősen torzítottan ábrázolt deformált állapotban mutatjuk be; a 4. ábrán jól látható, hogy a keret minden oldalon befelé hajlanék nemcsak függőleges értelemben (1. ábra), hanem vízszintes értelemben is, ha nem feszítenénk meg a találmány szerinti módon.
HU 211 750 Β
Ismeretes, hogy a beton olyan építőanyag, amely alapvetően nyomásnak kitett szerkezetként, illetve szerkezetrészekként alkalmazható, csekély húzószilárdsága miatt azonban jelentősebb húzóigénybevételek felvételére nem képes. Acélbetétek beépítésével a beton húzóigénybevételeknek viselésére is alkalmassá válik, ha azonban a húzóigénybevételek nagyon nagyok, az acélbetéteken kívül nagy szilárdságú feszítőbetéteket is előirányoznak a beton húzott részeibe, és itt e betétek - rendszerint feszítőkábelek - veszik fel a húzóigénybevételt. Feszítőkábelek alkalmazása azért is előnyös, mert a feszítés révén a beton nyomott zónája is nagyobb teherbírású válik.
A fenti megfontolások alapján működik a találmány szerinti szerkezet is. A 4. ábrán vastag pontozással emeltük ki azokat a helyeket, ahol a 4 keret a p nyilakkal jelölt földnyomás hatására húzásra van igénybevéve. Ezeken a helyeken a beton megnyúlnék, tehát a húzóerők felvételére a 6 feszítőkábelt kell beépíteni a
4. ábrán pontvonallal jelölt vonalvezetéssel, és a kábelbe utófeszítési művelettel akkora feszültséget kell bevinni, amely képes a p földnyomással egyensúlyt tartani, tehát a 4 keret deformációját kiküszöbölni. Ez úgy lehetséges, ha a 4 keret sarkaiban a 6 feszítőkábel a keret képzeletbeli középsíkjától kifelé fekszik, vagyis a külső oldalon húzódik, a mezőközepek környezetében viszont a belső oldalon. A 6 feszítőkábel lekötési helyeit a 4. ábrán 15 hivatkozási számmal jelöltük.
Az 5. és 5a. ábrákon az eredő erőket vektoraikkal, tehát irányukat és nagyságukat jelölő nyilakkal érzékeltettük. A talajnyomás eredőjét P}. a 6 feszítőkábelben ébredő erők eredőjét P’2, P”2, a beton nyomásából származó erők eredőjét pedig Pj, P’j hivatkozási betűvel jelöltük.
A 3. és 4. ábrákon látható utófeszített 4 keret amely abban a vízszintes keresztmetszetben, ahol elhelyezkedik, a munkagödör kerülete mentén folyamatos megtámasztást biztosít - a behajlást gátolja, azonban a geometriai viszonyoktól és/vagy a térszíni terheléstől és/vagy a földnyomástól függően a 3 megtámasztó fal 4 keret feletti szakasza még mindig olyan mérvű behajlást szenvedhet, hogy szükség lehet a felső végének a megtámasztására. Ezt a - még megtámasztatlan - állapotban a 6. ábrán szemléltetjük, ahol a korábban már ismertetett szerkezetrészeket a már alkalmazott hivatkozási számokkal jelöltük. A 3 megtámasztó fal behajlását erősen torzítva szaggatott vonalakkal érzékeltettük.
Mivel a 3 megtámasztó fal felső vége befelé igyekszik hajolni, ennek meggátlására célszerű a 7. ábrán látható módon egy külső vasbeton 7 keretet építeni a t terepszint környezetében. A külső merev 7 keret amely például 8 csavarokkal, vagy más kötőelemekkel, például Diwydag-rudakkal rögzíthető a 3 megtámasztó fal felső végéhez - merev szerkezet, tehát utófeszítés nélkül is képes a 3 megtámasztó fal befelé hajlásának a meggátlására. A 7. ábrán azt a lehetőséget is érzékeltettük, miszerint az utófeszített 4 keret 9 függesztőelemekkel van a 3 megtámasztó falhoz rögzítve. A 7. ábrán látható munkagödör-biztosítással egy (nem ábrázolt) pillér megépítése például a következőképpen történhet:
az első munkafázisban leverjük a szádpallókat (LARSEN) és az elkészült 3 megtámasztó fal felső pereme mentén a t terepszint tartományában megépítjük a külső 7 keretet (koszorút), összekapcsolva azt a 8 csavarok segítségével a 3 megtámasztó fallal. Ez a vízszintes irányban teherviselő, nagy merevségű zárt, rugalmasan ágyazott keret együttdolgoztatja a 3 megtámasztó fal elemeit (például cölöpöket, szádpallókat stb.), és már így is korlátozza azok behajlását. A keret (koszorú) teherbírása feszítőkábelek beiktatásával többszörösére növelhető.
A második fázisban végrehajthatjuk a földkiemelést a 4 keret szintjéig (például kb. 5,0 m mélységig), és az itt képzett talajtükrön készítjük el a 4 keretet, beleértve a kábelek utófeszítését és a 9 függesztőelemek beépítését is. Egy harmadik munkafázisban végrehajtjuk a tervezett mélységig a földkiemelést, vizsgálati betonozással elkészítünk egy (vas)beton fenéklemezt, miközben a 7 és 4 keretek tökéletesen meggátolják a földnyomás hatására a 3 megtámasztó fal befelé hajlását. A negyedik munkafázisban elkészítjük a biztosított munkagödörben a (nem ábrázolt) vasbeton pillért. A következő munkafázisban elbontjuk a belső 4 keretet, a földet visszatöltjük, majd a külső 7 keretet is elbontjuk. Ezzel a munka elkészült.
A 10. ábrán nagyobb méretarányban is feltüntetjük az utófeszített 4 keret felfüggesztésének egy lehetséges módját. Eszerint a 3 megtámasztó falhoz, például LARSEN-szádfalhoz függőleges 10 bekötőelemek vannak hegesztéssel rögzítve, e 10 bekötőelemek alsó végéhez pedig vízszintes 11 bekötőelemek vannak ugyancsak hegesztéssel - 11a hegesztési varrattal csatlakoztatva, amelyek a 4 keretbe be vannak betonozva. A 10, 11 bekötőelemeket például szögacélok alkothatják. A ferde 9 függesztőelemek (például acélrudak) egyrészt - felső végükkel - egy-egy függőleges 10 bekötőelemhez vannak 10a hegesztési varrattal rögzítve, másrészt - alsó végükkel - a vízszintes 11 bekötőelem külső végéhez vannak csatlakoztatva. A 10. ábrán bejelölt a szög értéke 60’ körül lehet. A 10. ábrán feltüntettük a 4 keret vasszerelését is; a hosszvasakat 12, a kengyeleket pedig 13 hivatkozási számmal jelöltük. Magától értetődik, hogy az egymáshoz tartozó 9 függesztőelemeknek és 10, 11 bekötőelemeknek a rajz síkjára merőleges távolságát, valamint ezeknek az elemeknek a méreteit és anyagminőségét méretezéssel kell meghatározni. A 10. ábrán látható - a 4 keret külső végének tartományában függőleges sorban elhelyezkedő 14 csövek az itt csak kereszttel jelölt 16 feszítőkábelek befogadására szolgálnak; ezek utófeszítése, majd - ha szükséges - a 14 csövekben a kábelek által szabadon hagyott tér-részek utószilárduló folyadékkal injektálás útján történő kitöltése a feszítési technológiában ismert módon hajtható végre. Hangsúlyozni kívánjuk, hogy a találmány szerinti szerkezet kialakításához bármilyen ismert utófeszítési technológia alkalmazható. A
10. ábra szerinti felfüggesztéssel megoldással kapcsolatban megjegyezzük, hogy a felfüggesztés a konzolos
HU 211 750 Β tartóelemmel (3. ábra) kombináltan is alkalmazható, amint ezt a 7. ábrán is érzékeltettük.
A 16 feszítőkábelek több részből készíthetők, együttes vonalvezetésüknek azonban olyannak kell lennie, hogy a 4 keret sarkainak a tartományában a külső, s mezőközepekben pedig a belső oldalon húzódjanak. A 8. ábrán vázlatos vízszintes metszetben ábrázolt 4 keret egészében 6 hivatkozási számmal jelölt feszítőkábelét két 6a, 6b feszítőkábel alkotja (természetesen egymás felett több feszítőkábel helyezkedik el, a 8. ábrán egy meghatározott síkban levő 6 feszítőkábel látható), amelyek a 4 keretbe betonozott 14 csövekben a fent definiált vonalvezetésnek megfelelően helyezkednek el, és végeik a 15 lekötési helyeken vannak rögzítve.
A feszítőkábelek nemcsak a 4 keret belsejében, hanem részben annak kontúrjain - vagyis a keresztmetszetén - kívül is vezethetők. Ilyen megoldás látható a
9. ábrán, amely a 8. ábra szerintitől abban tér el, hogy keret két szemben levő gerendájának a belső felületéből két-két, egymástól a távközzel elhelyezkedő kitámasztó 16 bakú nyúlik ki b távolságnyira a 4 keret belseje, és itt a 6 feszítőkábel e 16 bakokra támaszkodva van megvezetve. E megoldásnál az erőkar megnő (lásd a b távolságot), így a 6 feszítőkábel még hatékonyabban vesz részt az igénybevételek felvételében. A
9. ábrán egyébként a 8. ábra hivatkozási számait az azonos szerkezetrészek jelölésére értelemszerűen alkalmaztuk.
A találmányhoz fűződő előnyös hatások a következőkben foglalhatók össze:
A találmány alapvetően fontos előnye, hogy nagyméretű munkagödrök függőleges felületeit megtámasztó fal biztosítására nem szükséges semmiféle olyan segédszerkezetet, például támaszrudakal alkalmazni, amely a munkagödör terét igénybe venné, más szóval: a munkaterület gyakorlatilag szabad marad, a talajmegtámasztás ugyanakkor tökéletesen biztonságos, a kivitelezése pedig lényegesen olcsóbb, egyszerűbb és gyorsabb, mint a talajhorgonyokkal történő biztosítás. Mivel az alkalmazási esetek nagy részében ideiglenes, később elbontandó keretekről van szó, a feszítőkábelek korrózióvédelméről nem kell gondoskodni; egyebek mellett ez teszi lehetővé a kábeleknek a keret keresztmetszetén kívüli vezetését is. Ugyanakkor hangsúlyozni kívánjuk, hogy a fentiekben részletesen leírt módon utófeszített vasbeton keretek végleges építmények falainak - elsősorban térszín alatti falaknak - a merevítéséhez is előnyösen alkalmazhatók; ebben az esetben a feszítőkábelek korrózióvédelméről természetesen gondoskodni kell.

Claims (9)

1. Kerettel merevített falszerkezet, különösen munkagödrök és árkok földfalainak a megtámasztásához, azzal jellemezve, hogy a falszerkezetnek a reá ható oldalnyomásnak kitett felületével szemben levő felületéhez - munkagödör-biztosítás esetén az általa határolt tér felőli felületéhez - illeszkedő utófeszített - előnyösen monolit - vasbeton kerete (4) van, amelynek a feszítőeleme(i) a keret (4) sarkainak a környezetében a falszerkezetre kívülről ható nyomás esetében a határolt tér felől tekintve a keret külső oldalának a tartományában van(nak) vezetve, míg a keretszárak középső részének a környezetében a feszítőelem(ek) a keret belső oldalának a tartományában húzódik (húzódnak). A falszerkezetre belülről ható nyomás esetében viszont a feszítőelem(ek) a keretsarkok környezetében a belső, a keretszárak középső része környezetében viszont a külső oldalon van(nak) vezetve.
2. Az 1. igénypont szerinti falszerkezet azzal jellemezve, hogy a feszítőelem(ek) a keretet (4) alkotó gerendák függőleges geometriai középsíkok külső, illetve belső oldalán húzódnak.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti falszerkezet azzaljellemezve, hogy a feszítőelem(ek) a keretben (4) van(nak) vezetve.
4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti falszerkezet azzal jellemezve, hogy a feszítőelem(ek) részben a keret (4) keresztmetszetén kívül van(nak) vezetve.
5. A 4. igénypont szerinti falszerkezet azzal jellemezve, hogy a keret (4) oldalfelületéből kinyúló támasztó bakokra (16) illeszkedve van(nak) a feszítőelemiek) vezetve.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti falszerkezet azzal jellemezve, hogy a feszítőeleme(ke)t feszítőkábel(ek) (6) alkotja (alkotják).
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti falszerkezet azzal jellemezve, hogy munkagödör (1) - vagy munkaárok-biztosítás esetén a falszerkezetet alkotó megtámasztó fal (3) szádpallókból, egymásba metsződő (beton)cölöpökből, résfalként vagy hasonló módon van kialakítva.
8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti falszerkezet azzal jellemezve, hogy a keret (4) alátámasztással vagy/és felfüggesztéssel van a falszerkezethez rögzítve.
9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti falszerkezet azzal jellemezve, hogy munkagödör (l)-biztosítás esetén a falszerkezetet alkotó megtámasztó fal (3) felső pereme környezetében külső kerete (7) van, amely például csavarokkal (8) van a megtámasztó fallal (3) összekapcsolva.
HU183991A 1991-06-03 1991-06-03 Kerettel merevített falszerkezet különösen munkagödör vagy munkaárok falainak megtámasztására HU211750B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU183991A HU211750B (hu) 1991-06-03 1991-06-03 Kerettel merevített falszerkezet különösen munkagödör vagy munkaárok falainak megtámasztására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU183991A HU211750B (hu) 1991-06-03 1991-06-03 Kerettel merevített falszerkezet különösen munkagödör vagy munkaárok falainak megtámasztására

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU911839D0 HU911839D0 (en) 1991-12-30
HUT62951A HUT62951A (en) 1993-06-28
HU211750B true HU211750B (hu) 1995-12-28

Family

ID=10956439

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU183991A HU211750B (hu) 1991-06-03 1991-06-03 Kerettel merevített falszerkezet különösen munkagödör vagy munkaárok falainak megtámasztására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU211750B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HU911839D0 (en) 1991-12-30
HUT62951A (en) 1993-06-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101150237B1 (ko) 조적조 건축물의 내진 보강장치 및 내진 보강방법
KR101728700B1 (ko) 흙막이 가시설용 보강장치 및 이를 포함하는 흙막이 가시설 구조
US3243963A (en) Method of reinforcing deep excavations
KR100584701B1 (ko) 가설 흙막이 공법
US5301918A (en) Form assembly for construction of concrete culverts
KR100648409B1 (ko) 가설 흙막이 공법
KR101061516B1 (ko) 아치형 강판 파일을 이용한 흙막이 가시설 구조
KR20120109418A (ko) 지주식 흙막이 공법
KR102604871B1 (ko) 차수벽과 어스앵커를 이용한 토류벽 형성방법
KR102637150B1 (ko) 가이드브라켓과 지지브라켓을 이용한 엄지말뚝 및 이를 이용한 흙막이 가시설 시공방법
JP6621243B2 (ja) 山留架構およびその構築方法
KR102558051B1 (ko) 경사식 또는 교차식 프리스트레스가 도입된 엄지말뚝과 이를 이용한 자립식 가설 흙막이 시공방법
KR102617795B1 (ko) H파일과 철근 스트럭쳐를 결합한 리테이닝 월 시스템
HU211750B (hu) Kerettel merevített falszerkezet különösen munkagödör vagy munkaárok falainak megtámasztására
CN113175243B (zh) 上跨保通临时便道架梁防护棚的施工方法
JPH0684622B2 (ja) 親抗横矢板工法
KR100744972B1 (ko) 건축용 조립식 흙막이 구조
KR101787368B1 (ko) 기성말뚝을 활용한 옹벽 및 그 시공방법
KR101218825B1 (ko) 브레이싱을 이용한 자립식 흙막이 공법
JP2021021225A (ja) 山留め壁の支持構造及び山留め壁の支持方法
CN214401802U (zh) 一种桩锚式盖板基坑围护结构
US20140010599A1 (en) Retaining Module
KR102587627B1 (ko) 상부캡형 가이드브라켓과 지반앵커를 이용한 엄지말뚝 및 이를 이용한 흙막이 가시설 시공방법
KR200496654Y1 (ko) 빔 난간대 브라켓
KR102652376B1 (ko) 지지력이 증대되도록 구성되는 차수벽과 어스앵커를 이용한 토류벽 형성방법

Legal Events

Date Code Title Description
DGB9 Succession in title of applicant

Owner name: HIDEPITOE RT., HU

HC9A Change of name, address

Owner name: HIDEPITOE ZARTKOERUEEN MUEKOEDOE RESZVENYTARSA, HU

Free format text: FORMER OWNER(S): HIDEPITOE RT., HU; HIDEPITOE RT., HU