HU209175B - Light-construction establishment - Google Patents

Light-construction establishment Download PDF

Info

Publication number
HU209175B
HU209175B HU115891A HU115891A HU209175B HU 209175 B HU209175 B HU 209175B HU 115891 A HU115891 A HU 115891A HU 115891 A HU115891 A HU 115891A HU 209175 B HU209175 B HU 209175B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
lightweight
roof
support element
structure according
hinged
Prior art date
Application number
HU115891A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT61066A (en
HU911158D0 (en
Inventor
Jozsef Konrad
Original Assignee
Konrad
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Konrad filed Critical Konrad
Priority to HU115891A priority Critical patent/HU209175B/hu
Publication of HU911158D0 publication Critical patent/HU911158D0/hu
Publication of HUT61066A publication Critical patent/HUT61066A/hu
Publication of HU209175B publication Critical patent/HU209175B/hu

Links

Landscapes

  • Tents Or Canopies (AREA)

Abstract

A találmány tárgya könnyűszerkezetes létesítmény, különösen elárusító pavilonok, garázsok, hétvégi házak és más hasonlók telepítéséhez, amelynek vázszerkezete és a vázszerkezetre rögzíthető burkolata van. A találmány szerinti könnyűszerkezetes létesítményt az jellemzi, hogy árbocszerű, cső alakú tartóelemből (1), a tartóelemhez (1) csatlakozó és azon elmozgatható, er- nyőszerűen szétnyitható, csuklós kialakítású tetőszerkezetből (2) és a tetőszerkezethez (2) csatlakozó, ugyancsak csuklós kialakítású oldalszerkezetből (3) álló vázszerkezete, valamint a tartóelemben (1) elhelyezett, a tetőszerkezetet (2) és az oldalszerkezetet (3) „nyitott” állapotba továbbító, mozgató mechanizmusa és egyéb kiegészítő elemei vannak. HU 209 175 B A leírás terjedelme: 8 oldal (ezen belül 4 lap ábra)

Description

A találmány tárgya könnyűszerkezetes létesítmény, különösen elárusító pavilonok, garázsok, hétvégi házak és más hasonlók telepítéséhez, amelynek vázszerkezete és a vázszerkezetre rögzíthető burkolata van.
Számos olyan könnyűszerkezetes létesítmény ismert, amelyek vázszerkezete különféle hosszúságú, egymáshoz csatlakozó és adott esetben rögzítőelemmel egymáshoz rögzített elemekből van kialakítva, és a vázszerkezetre kerül az általában vízhatlan anyagú burkolat.
Az ilyen típusú létesítmények közül legismertebbnek tekinthetők a gépkocsi csomagtartójára helyezhető, a gépkocsi védelmét szolgáló összecsukható garázs, amely a gépkocsi csomagtartójáról az úttestre helyezve, egyszerűen szétnyitható és „sátorszerűen” a gépkocsira borítható.
Ilyen megoldás ismerhető meg a GB 2 115 035 sz. szabadalmi leírásból.
Ugyancsak könnyűszerkezetes létesítmény ismerhető meg a WO 87/05653 számon közzétett nemzetközi szabadalmi leírásból. Ezen ismert megoldás egy önhordó teleszkópos szerkezet, amely egy alsó tartószerkezetből, ezen tartószerkezetre merőleges teleszkópos oszlopból áll, amely oszlop felső, szabad végéhez többirányba kihúzható, ugyancsak teleszkópos kialakítású és a könnyűszerkezetes létesítmény tetőszerkezetét alkotó szerkezet van csatlakoztatva. Hátránya, hogy kialakítása bonyolult és felállítása hosszú időt vesz igénybe.
Az ismert könnyűszerkezetes létesítmények hátránya, hogy kialakításukhoz igen sok elem szükséges, és ezen elemek szerelése hosszadalmas és több ember együttműködését és szerszám használatát igényli.
A találmány célkitűzése olyan könnyűszerkezetes létesítmény kialakítása, amely különösebb szakértelem nélkül egyszerű módon és gyorsan kialakítható.
A találmány azon a felismerésen alapszik, hogy vázszerkezet elemeinek célszerű kialakításával a vázszerkezet elemei gyakorlatilag egyetlen mozdulattal nyitott állapotba állíthatók.
A találmány szerinti célkitűzést olyan könnyűszerkezetes létesítménnyel valósítjuk meg, amelynek árbocszerű, cső alakú tartóelemből, a tartóelemhez csatlakozó és azon elmozgatható, ernyőszerűen szétnyitható, csuklós kialakítású tetőszerkezetből és a tetőszerkezethez csatlakozó, ugyancsak csuklós kialakítású oldalszerkezetből álló vázszerkezete, valamint a tartóelemben elhelyezett, a tetőszerkezetet és az oldalszerkezetet „nyitott” állapotba továbbító, mozgató mechanizmusa és kiegészítő elemei vannak.
A találmány szerinti könnyűszerkezetes létesítmény egy előnyös kiviteli alakjának tetőszerkezete a tartóelem felső részén lévő alsó- és felső gyűrűhöz, valamint egymáshoz csuklósán csatlakozó és elmozgatható idomokból van kialakítva, míg oldalszerkezete pedig a tartóelem alsó részén lévő alsó és felső gyűrűhöz, valamint a tetőszerkezet csuklós szerkezetéhez csatlakozó mozgatható, ugyancsak csuklós idomokból van kialakítva, és tető-, valamint oldalszerkezetének U alakú idomai vannak.
A találmány szerinti könnyűszerkezetes létesítmény egy másik előnyös kiviteli alakjának mozgatómechanizmusa a tartóelem belsejében lévő, elektromos működtetésű alsó- és felső mozgatószerkezetből van kialakítva, amely alsó- és felső mozgatószerkezet egy, a tartóelem belsejében elhelyezett hajtóelem által összekötött vezetőelemekből, a tartóelemen lévő gyűrűket és a gyűrűkhöz csatlakozó tetőszerkezete, illetve az oldalszerkezet idomait mozgató emelőkarból áll, és alsó és felső mozgatószerkezetének működtetésére törpefeszültségű energiaforrása van.
A találmány szerinti könnyűszerkezetes létesítmény egy további előnyös kiviteli alakjának kiegészítő elemei, a tetőszerkezet és az oldalszerkezet idomai alkotta vázszerkezetre rögzíthető burkolat (5), a burkolat megfelelő részein elhelyezett, harmonikaszerű nyílászárók, a vázszerkezetre helyezhető kengyeles függőpolc, valamint a helyszíni rögzítést biztosító rögzítőelem.
A találmány szerinti könnyűszerkezetes létesítmény egy célszerű kiviteli alakjának tartóeleme az alsó, felfekvési síkkal érintkező vége egy talpvédő elemmel, míg felső, szabad vége pedig egy lezáró elemmel csősapkával - van ellátva.
A találmány szerinti könnyűszerkezetes létesítmény további célszerű kiviteli alakjainak burkolata műanyag fóliából van kialakítva, amely hőszigetelő - célszerűen poliuretán habból kialakított - borítással van ellátva.
A találmány szerinti könnyűszerkezetes létesítmény egy példaképpeni kiviteli alakját a csatolt ábrák alapján részleteiben ismertetjük, ahol az
1. ábra a találmány szerinti könnyűszerkezetes létesítmény vázlata oldalnézetben, a
2. ábra az 1. ábra szerinti könnyűszerkezetes létesítmény mozgatómechanizmusa metszetben, a
3. ábra az 1. ábra szerinti könnyűszerkezetes létesítmény vázszerkezetét alkotó tető- és oldalszerkezeti elemek mozgásviszonyai, a
4. ábra az 1. ábra szerinti könnyűszerkezetes létesítmény csomóponti kialakítása.
Az 1. ábra szerinti könnyűszerkezetes létesítmény kör alapterületű és lényegében egy árbocszerű, cső alakú 1 tartóelemből, az 1 tartóelemhez csatlakozó és azon elmozgatható, ernyőszerűen szétnyitható, csuklós kialakítású 2 tetőszerkezetből és a 2 tetőszerkezethez csatlakozó, ugyancsak csuklós 3 oldalszerkezet alkotta vázszerkezetből, valamint az 1 tartóelemben elhelyezett, a 2 tetőszerkezetet és a 3 oldalszerkezetet nyitott, illetve összecsukott állapotba mozgató 4 mozgatómechanizmusból van kialakítva.
A 2 tető- és a 3 oldalszerkezete U alakú idomokból van kialakítva, amelyek csuklósán és egymáshoz képest elmozgathatóan csatlakoznak egymáshoz.
A 2 tetőszerkezet és a 3 oldalszerkezet nyitott állapotában egy kör alakú létesítmény - mint pl. elárusítópavilon, vagy más, ehhez hasonló építmény - vázszerkezetét adja. Ezen vázszerkezetre kerül egy 5 burkolat, amely előnyösen vízhatlan anyagú.
Az 5 burkolat előnyösen harmonikaszerű nyílászárókkal - 6 ablakokkal és 7 ajtóval - van ellátva.
HU 209 175 Β
Az 1. ábra szerinti könnyűszerkezetes létesítmény lényegesebb I-V. csomóponti részeit a későbbiek során részletesebben ismertetjük.
A 2. ábra a találmány szerinti könnyűszerkezetes létesítmény 4 mozgatómechanizmusát szemlélteti metszetben. A 4 mozgatómechanizmus két, egy alsó és egy felső mozgatószerkezetből épül fél és a mozgatómechanizmus mozgatása törpefeszültségű áramforrás segítségével történik, amelyet a 21 nyíl irányában csatlakoztatunk a mozgatószerkezetekhez.
Az alsó és felső mozgatószerkezet kialakítása egymással megegyező, de mozgásuk egymással ellentétes irányúi.
Az alsó mozgatószerkezet egy, az 1 tartóelemben elhelyezett 16 hajtóelem által összekötött 12 és 14 vezetőelemekből, valamint az 1 tartóelem külső felületén lévő 13 és 15 gyűrűket és a 13 és 15 gyűrűkhöz csatlakozó, a 3 oldalszerkezet 29, 31 idomait mozgató 20 emelőkarból van kialakítva.
A mozgatómechanizmus működését az alábbiakban ismertetjük:
A találmány szerinti könnyűszerkezetes létesítmény üzemen kívüli állapotában a vázszerkezet csukva van, ami azt jelenti, hogy a 2 tető- és a 3 oldalszerkezet 26, 27, 28 és 29, 31 idomai az 1 tartóelem körül - azzal lényegében párhuzamosan - helyezkednek el.
A találmány szerinti létesítmény felállításakor az 1 tartóelemet a kívánt helyre helyezzük egy 17 talpvédő elemmel, a felfekvési síkra merőlegesen. Ezt követően a törpefeszültségű áramforráshoz csatlakoztatjuk az 1 tartóelem kb. magasságának felében elhelyezett csatlakozó segítségével, majd egy nyomógomb benyomásával működésbe hozzuk a szerkezetet, ami azt jelenti, hogy az alsó- és felső mozgatószerkezetének 11 és 12 vezetőeleme forogni kezd, de egymással ellentétes irányban.
A 11 és 12 vezetőelemek egy 16 hajtóelem közvetítésével mozgás kapcsolatban vannak a 9, illetve a 14 vezetőelemekkel. A 9 és 11, valamint a 12 és 14 vezetőelemek forgómozgása révén az 1 tartóelemen lévő és egymással egy 19, illetve egy 20 emelőkarral összekötött 10 alsó és 8 felső, illetve 15 felső és 13 alsó gyűrűk felfelé, illetve lefelé - gyűrűpáronként egymással ellentétes irányban - egy 22, illetve 23 nyíl irányába mozdulnak el, miáltal a felső mozgatószerkezet 8 felső és 10 alsó gyűrűjéhez csatlakozó 2 tetőszerkezet idomai is elmozdulnak és a 2 tetőszerkezet lassan „kinyílik”. A felső mozgatószerkezettel egy időben mozgásba jön az alsó mozgatószerkezet is, ami által a 15 felső és a 13 alsó gyűrűhöz csatlakozó, a 3 oldalszerkezet idomai is a 2 tetőszerkezet idomaival együtt elmozdulnak és a mozgás mindaddig tart, amíg a 3 oldalszerkezet idomai vízszintes, illetve a 2 tetőszerkezetet megtámasztva, függőleges helyzetbe nem kerülnek. A mozgást végálláskapcsolók határolják.
A vázszerkezet kialakulása után ráhelyezzük a burkolatot és kész a létesítmény. A létesítmény „lebontásakor” a fentiekben ismertetett mozgással ellentétes irányú mozgás jön létre.
A 2 tetőszerkezet és a 3 oldal szerkezet egyes idomainak a „nyitás” során végzett mozgásviszonyai a 3. ábrán jól láthatóak. Az 1 tartóelem felső szabad vége egy 18 csősapkával van lefedve.
A mozgás, illetve a vázszerkezet kialakításánál fontos szerepet játszó I-V. csomópontokat a 4. ábrán mutattuk be, ahol jól látható, hogy a 2 tetőszerkezet 26 idoma a III. csomópontban csuklósán van a 27 idomhoz csatlakaztatva.
Az V. csomópont a 27 idomnak a felső mozgatószerkezet 10 gyűrűjének csatlakozási pontja. Az ábrán jól látható továbbá a 2 tető- és a 3 oldalszerkezet csatlakozása is, nevezetesen a 2 tetőszerkezet 26 idomja egy 24 csuklóval csatlakozik a 3 oldalszerkezet függőleges 31 idomához, ezt a csatlakozást mutatja az
I. csomópont. AII. csomópont a 3 oldalszerkezet függőleges 31 idomának csatlakozási pontja, amelyben egy 25 csukló van elhelyezve. A 3 idom 29 eleme a 25 csuklóval ellentétes végén az alsó mozgatószerkezet 15 gyűrűjéhez van csatlakoztatva.
A találmány szerinti létesítmény rögzítésére további rögzítőelemek szolgálnak. A belső kialakítást segíti a vázszerkezethez csatlakozó kengyel és függőpolc is.
A találmány szerinti könnyűszerkezetes létesítmény nem korlátozódik az ábrák kapcsán ismertetett kiviteli alakokra. így alaprajza tetszőleges, a körtől eltérő, így négyzet, hatszög stb. alakú is lehet.
Amennyiben a találmány szerinti könnyűszerkezetes létesítmény tartósabb felhasználásra készül, így szükségessé válhat, hogy az időjárási viszonyokhoz alakítsuk, pl. hőszigeteléssel lássuk el. Ez könnyen megoldható a burkolat alatt elhelyezett hőszigetelő elemek - pl. poliuretánhab táblák - segítségével.
Maga a létesítmény burkolata is - az igényekhez igazodva - különféle anyagú lehet.
A találmány szerinti könnyűszerkezetes, létesítmény előnye, hogy bárhol, különösebb szakértelem igénye nélkül, gyorsan felállítható, illetve „elbontható”.

Claims (13)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Könnyűszerkezetes létesítmény, különösen elárusító pavilonok, garázsok, hétvégi házak és más hasonlók telepítéséhez, amelynek vázszerkezete és a vázszerkezetre rögzíthető burkolata van, azzal jellemezve, hogy árbocszerű, cső alakú tartóelemből (1), a tartóelemhez (1) csatlakozó és azon elmozgatható, ernyőszerűen szétnyitható, csuklós kialakítású tetőszerkezetből (2) és a tetőszerkezethez (2) csatlakozó, ugyancsak csuklós kialakítású oldalszerkezetből (3) álló vázszerkezete, valamint a tartóelemben (1) elhelyezett, a tetőszerkezetet (2) és az oldalszerkezetet (3) „nyitott” állapotba továbbító, mozgató mechanizmusa (4) és kiegészítő elemei vannak.
  2. 2, Az 1. igénypont szerinti könnyűszerkezetes létesítmény azzal jellemezve, hogy tetőszerkezete (2) a tartóelem (1) felső részén lévő alsó (10) és felső gyűrűhöz (8), valamint egymáshoz csuklósán csatlakozó és elmozgatható idomokból (26, 27, 28) van kialakítva.
    HU 209 175 Β
  3. 3. Az 1., vagy 2. igénypont szerinti könnyűszerkezetes létesítmény azzal jellemezve, hogy oldalszerkezete (3) a tartóelem (1) alsó részén lévő alsó gyűrűhöz (15) és felső gyűrűhöz (13), valamint a tetőszerkezet (2) csuklós szerkezetéhez csatlakozó mozgatható idomokból (29, 31) van kialakítva.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti könynyűszerkezetes létesítmény azzal jellemezve, hogy a tető- (2) és az oldal (3) szerkezete U alakú idomokból (26, 27, 28, 29, 31) van kialakítva.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti könynyűszerkezetes létesítmény azzal jellemezve, hogy mozgatómechanizmusa (4) a tartóelem (1) belsejében lévő, elektromos működtetésű alsó- és felső mozgatószerkezetből van kialakítva.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti könnyűszerkezetes létesítmény azzal jellemezve, hogy alsó és felső mozgatószerkezete - egy, a tartóelem (1) belsejében elhelyezett hajtóelem (16, 30) által összekötött - vezetőelemekből (9, 11, 12, 14), valamint a tartóelemen (1) lévő gyűrűket (8, 10, 13, 15) és a gyűrűkhöz (8, 10, 13, 15) csatlakozó tetőszerkezet (2), illetve az oldalszerkezet (3) idomait (26, 27, 28, 29, 31) mozgató emelőkarból (19, 20) van kialakítva.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti könynyűszerkezetes létesítmény azzal jellemezve, hogy mozgatómechanizmusát (4) működtető törpefeszültségű energiaforrása van.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti könynyűszerkezetes létesítmény azzal jellemezve, hogy kiegészítő elemei a tetőszerkezet (2) és az oldalszerkezet (3) idomai (26, 27, 28, 29, 31) alkotta vázszerkezetre rögzíthető burkolat (5), a burkolat (5) megfelelő részein elhelyezett, harmonikaszerű nyílászárók (6, 7), a vázszerkezetre helyezhető kengyeles függőpolc, valamint a helyszíni rögzítést biztosító rögzítőelemek.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti könynyűszerkezetes létesítmény azzal jellemezve, hogy tartóeleme (1) az alsó, felfekvési síkkal érintkező végén egy talpvédő elemmel (17), míg felső, szabad végén egy lezáró elemmel - csősapkával (18) - van ellátva.
  10. 10. Az 1-9. igénypontok bánnelyike szerinti könnyűszerkezetes létesítmény azzal jellemezve, hogy alsó és felső mozgatószerkezete végálláskapcsolóval van ellátva.
  11. 11. Az 1-10. igénypontok bármelyike szerinti könnyűszerkezetes létesítmény azzal jellemezve, hogy burkolata (5) vízhatlan vászon.
  12. 12. Az 1-10. igénypontok bármelyike szerinti könnyűszerkezetes létesítmény azzal jellemezve, hogy burkolata (5) műanyag fóliából van kialakítva.
  13. 13. Az 1-12. igénypontok bármelyike szerinti könnyűszerkezetes létesítmény azzal jellemezve, hogy burkolata (5) hőszigetelő - célszerűen poliuretánhabból kialakított - borítással van ellátva.
HU115891A 1991-04-10 1991-04-10 Light-construction establishment HU209175B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU115891A HU209175B (en) 1991-04-10 1991-04-10 Light-construction establishment

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU115891A HU209175B (en) 1991-04-10 1991-04-10 Light-construction establishment

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU911158D0 HU911158D0 (en) 1991-10-28
HUT61066A HUT61066A (en) 1992-11-30
HU209175B true HU209175B (en) 1994-03-28

Family

ID=10953099

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU115891A HU209175B (en) 1991-04-10 1991-04-10 Light-construction establishment

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU209175B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT61066A (en) 1992-11-30
HU911158D0 (en) 1991-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20190386606A1 (en) Innovative Energy Generating Photovoltaic Awning
US4188764A (en) Prefabricated greenhouse structure
KR100994363B1 (ko) 확장이 가능한 이동식 경비초소
EP0619854A1 (en) A window with a frame of extruded profile members
US6360492B1 (en) Portable shade shelter for small aircraft
US20180043761A1 (en) Channeled Retractable Vehicle Cover
US3067813A (en) Sidewalk canopy
EP0695387B1 (en) Emergency shelter
HU209175B (en) Light-construction establishment
KR20170049947A (ko) 창문과 출입문을 갖는 돔하우스
JP3375897B2 (ja) オーニング装置
WO1994024380A9 (en) Emergency shelter
CN105667282A (zh) 一种汽车罩
KR102312955B1 (ko) 스마트 전자동 개폐형 그늘막
US20010052356A1 (en) Shade structure for a small aircraft
JP2003055922A (ja) アーム式ゲート
KR102169439B1 (ko) 스마트 전자동 개폐형 그늘막 시스템
KR102102722B1 (ko) 의자가 구비된 이중 접이식 파라솔
EP0354690B1 (en) Guardrail window assembly with movable crossheader
JPH0440338Y2 (hu)
JPH02272126A (ja) 折畳式多目的収納組立体
JP3323172B2 (ja) 内開き可能な開きドア
KR200352891Y1 (ko) 이동식 간이 건축구조물의 캐노피 구동장치
RU30796U1 (ru) Каркасно-тентовая конструкция
JPH0628637Y2 (ja) 全自動立式よろい戸

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee