HU207555B - Water-spare water-flushing device of quick and silent filling - Google Patents
Water-spare water-flushing device of quick and silent filling Download PDFInfo
- Publication number
- HU207555B HU207555B HU523389A HU523389A HU207555B HU 207555 B HU207555 B HU 207555B HU 523389 A HU523389 A HU 523389A HU 523389 A HU523389 A HU 523389A HU 207555 B HU207555 B HU 207555B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- valve
- water
- flushing device
- housing
- filling
- Prior art date
Links
Landscapes
- Sanitary Device For Flush Toilet (AREA)
Abstract
A találmány tárgya gyors és csendes töltésű víztakaré- r kos vízöblítő szerkezet, amelynek tartályban elhelyezett töltőszelepe, a töltőszelephez úszókarral (2) kapcsolódó úszója (3), valamint emelőkarral (4) működtetett ürítőszelepe van, ahol a töltőszelepnek a vízvezeték-hálózatra csatlakozó szelepháza (5), a szelepházban (5) kialakított vízbevezető nyílása (6) van, a vízbevezető nyílás (6) másik végén töltőszelepülék (7) van kialakítva, a töltőszelepülékkel (7) szemben rugalmas tömíték (8) van elrendezve, és az ürítőszelepnek az öblítőtartály falán (1) átvezetett és ahhoz tömítetten csatlakozó kifolyócsöve (9) van. A találmányra jellemző, hogy a szelepházhoz (5) elfordulócsappal (10) emelőfej (11), ehhez az úszókar (2) állítócsappal (12) van rögzítve és az emelőfejhez (11) emelő rudazat (13) segítségével köpenycsőben (14) elmozduló sze- lepmag (15) csatlakozik, amely szelepmagnak (15) a töltőszelepülék (7) felőli végén, a rugalmas tömíték (8) alatt három- vagy többtagú központosító bordázata (16), a másik végén, annak alsó harmadában, egy vagy több réssel (17) ellátott vízszűkítő henger (18), továbbá az ürítőszelepnél az emelőkar (4) szelepszárhoz (19) csatlakozik és a szelepszár (19) másik végéhez szeleptányér (20) van rögzítve, ahol a szeleptányér (20) és a szelepszár (19) oldalnyílásokkal (21) ellátott házban (22) van megvezetve, amely ház (22) a kifolyócsőhöz (9) van rögzítve, a szeleptányér (20) és a ház (22) fedele (23) között a szeleptányérra (20) nyomórugó (24) van elhelyezve és a szeleptányér (20) körkörös tömítőlemezen keresztül a házon (22) vagy a kifolyócsövön (9) kialakított szelepülékre fekszik fel. HU 207 555 B A leírás terjedelme: 8 oldal (ezen belül 3 lap ábra)
Description
A találmány tárgya gyors és csendes töltésű víztakarékos vízöblítő szerkezet, amely alkalmas a szükséglethez igazodó mennyiségű öblítésekre.
Az ismert WC-öblítők többsége felül nyitott tartályból, lehúzóláncból, emelőkarból, leszívócsőből, súlyszelepből vagy dugattyúból, karos úszóból és ezzel működtetett töltőszelepből álló szerkezetek, melyekhez előírt hosszúságú levezetőcső tartozik. Ezeket a hálózati vízvezetékre kötve a tartályba a töltőszelepen keresztül víz áramlik be mindaddig, amíg a karos úszó a vízszinttel együtt emelkedve el nem zárja a töltőszelepet. A feltöltési vízszint a leszívócső felső hajlata alatt néhány centiméterrel van beállítva a túltöltés megakadályozása céljából. Az öblítés úgy megy végbe, hogy a lehúzólánc meghúzásával a vele kényszerkapcsolatban lévő emelőkar a súlyszelepes változatnál a súlyszelepet megemeli, aminek hatására víz áramlik be a levezetőcsőbe, a dugattyús változatnál pedig a dugattyú vizet emel a leszívócsőbe és a levezetőcsőbe. Az így kialakuló vízoszlop a leszívócsőben vákuumot hoz létre és így a külső légköri nyomás a tartály víztartalmát a leszívócsőbe nyomja és a levezetőcsövön keresztül kiürül. Ezeknek a megoldásoknak a közös hátránya az, hogy a szükséglettől függetlenül a tartály teljes vízmennyisége kiürül, ami a felesleges vízfogyasztáson kívül a csatornahálózatot, ill. tároló hálózatot is feleslegesen terheli. Különösen olyan lakásoknál vagy létesítményeknél jelent ez problémát, amelyek nincsenek bekötve a csatornahálózatba, hanem saját szennyvízgyűjtő aknával rendelkeznek. Másik hátrányuk, hogy a beömlőszelep működését karos úszó szabályozza, tehát a szelep áteresztő keresztmetszete fokozatosan csökken, emiatt az utántöltés hosszú ideig és meglehetősen zajosan történik.
A fenti problémák részleges kiküszöbölésére több megoldás is létezik, melyek közös jellemzője, hogy a tartály vízmennyiségének részleges kiürítésére a leszívócsőre egy második szelepet vagy nyílást helyeznek el, amely a leszívócső szabad alsó végénél magasabban helyezkedik el. Ennek a második szelepnek vagy nyílásnak az a feladata, hogy öblítéskor egy megadott vízszintnél levegőt enged a leszívócsőbe, aminek hatására megszakad az öblítés. Egy ilyen ismert megoldást mutat a H/2545 számon közzétett magyar szabadalmi leírás. Ennek a megoldásnak a lényege, hogy a részleges öblítést biztosító nyílást egy további karos úszógömb zárhatja, ill. nyithatja egy zsinórokkal mozgatott retesz állásától függően. Amint látható, ehhez a megoldáshoz a szokásos karos úszógömb mellé még egy karos úszógömb is szükséges a leszívócsövön lévő nyílás nyitásához, ill. zárásához. Ettől eltérő megoldást ad a H/2550 számon közzétett magyar szabadalmi leírás, é.s a 194341 lajstromszámú magyar szabadalom. Ezek is a már ismertetett elven - második szelep vagy nyílás alkalmazása - működnek. Közös hátrányuk, hogy csak az előre meghatározott, kétféle mennyiségű, tehát nem tetszőleges mennyiségű víz leeresztésére alkalmasak. Emellett feltételezik a hagyományos utántöltést a már említett hátránnyal. A tetszőleges mennyiségű víz leeresztésére szolgáló megoldás is ismeretes.
Ilyen a 192128 lajstromszámú magyar szabadalom szerinti megoldás. Ennek lényege, hogy a hagyományos szivornyát egy hajlékony, rugalmas csővel helyettesíti, amelynek szabad végét áttételen keresztül, lehúzólánccal buktatja a tartályban lévő víz szintje alá. Ezen megoldás hátránya, hogy a szokásosnál nagyobb tartályt igényel, ugyanis az elrendezésnél fogva a tartályt soha nem lehet teljesen kiüríteni, abban mindig egy jelentős mennyiség benne marad. Amennyiben a szokásos méretű tartályt alkalmazzák, úgy nem a teljes vízoszlop nyomása érvényesül az öblítésnél, amivel esetleg nem lehet a kívánt eredményű öblítést elérni. További hátránya, hogy a természetnél fogva gyakori használat miatt fokozottan fennáll az anyagkifáradás esete, emiatt a rugalmas cső vége a beállított maximális vízszint alatt marad, a víz állandóan csordogál tehát cserére van szükség. Ez a megoldás is feltételezi a hagyományos hosszan tartó úszókaros töltést.
Ismertek még a 3 106764 és a 3 214127 számú NSZK-beli közrebocsátási irat szerinti WC-öblítőtartályok, amelyekben az ürítőszelepeknél az emelőkar a szelepszárhoz csatlakozik, a szelepszár másik végén szeleptányér van rögzítve, a szeleptányér és a szelepszár oldalnyílásokkal ellátott házban van megvezetve. A ház a kifolyócsőhöz van rögzítve, a szeleptányér és a ház fedele között a szeleptányérra nyomórugó van helyezve és a szeleptányér tömítéssel van ellátva. A fenti megoldások hátránya, hogy a beömlőszelep olyan kialakítására, amely a gyors töltést biztosítaná, nem ad útmutatást.
A találmány célja az ismert vízöblítő szerkezetek hátrányainak kiküszöbölése és olyan vízöblítő szerkezet kialakítása, amely amellett, hogy víztakarékos, azaz a tartályban lévő víz csak az emelőkar működtetése alatt zúdul le, a távozott víz pótlását gyorsan és csendesen végzi.
A találmány azon a felismerésen alapul, hogy a távozott víz pótlását egy olyan töltőszelep biztosítja, amely a töltés ideje alatt állandó beáramlás! keresztmetszetlel működik.
A kitűzött célt azáltal érjük el, hogy a találmány szerinti vízöblítő szerkezetet, amelynek tartályban elhelyezett töltőszelepe, a töltőszelephez úszókarral kapcsolódó úszója, valamint emclőkarral működtetett ürítőszelepe van, ahol a töltőszelepnek a vízvezeték-hálózatra csatlakozó szelepháza, a szelepházban kialakított vízbevezető nyílása van, a vízbevezető nyílás másik végén töltőszelepiílék van kialakítva, a töltőszelepülékkel szemben rugalmas tömíték van elrendezve, és az ürítőszelepnek az öblítőtartály falán átvezetett és ahhoz tömítetten csatlakozó kifolyócsöve van, továbbá az ürítőszelepnél az emelőkar szelepszárhoz csatlakozik és a szelepszár másik végéhez szeleptányér van rögzítve, ahol a szeleptányér és a szelepszár oldalnyílásokkal ellátott házban van megvezetve, amely ház a kifolyócsőhöz van rögzítve, a szeleptányér és a ház fedele között a szelepszárra nyomórugó van elhelyezve és a szeleptányér körkörös tömítőlemezen keresztül a házon vagy a kifolyócsövön kialakított szelepülékre fekszik fel. A találmányt az jellemezi, hogy a szelepház1
HU 207 555 Β hoz elforduló csappal emelőfej, ehhez az úszókar állító csappal van rögzítve és az emelőfejhez emelő rudazat segítségével köpenycsőben elmozduló szelepmag csatlakozik, amely szelepmagnak a töltőszelepülék felőli végén, a rugalmas tömitek alatt három- vagy többtagú központosító bordázata, a másik végén, annak alsó harmadában egy vagy több réssel ellátott vízszűkítő henger van elhelyezve.
A találmány szerinti vízöblítő szerkezet egyik lehetséges kiviteli alakjában az emelőfej az úszókar állítására beállító csavarral van ellátva.
A találmány szerinti vízöblítő szerkezet egy másik lehetséges kiviteli alakjában a szeleptányéron a szelepülékkel szemben körbefutó horony van kialakítva.
A találmány szerinti vízöblítő szerkezet egy további kiviteli alakjában a szeleptányéron kúpos áramlástörő él van kiképezve.
A továbbiakban a találmányt egy kiviteli példa kapcsán rajzok alapján ismertetjük közelebbről. A mellékelt rajzokon az
1. ábra a találmány szerinti vízöblítő szerkezetet mutatja oldalnézetben, a
2. ábra a találmány szerinti vízöblítő szerkezet töltőszelepét mutatja metszet formájában, a
3. ábra a töltőszelep 2. ábrán bejelölt A szelvényét, a
4. ábra a töltőszelep 2. ábrán bejelölt B szelvényét mutatja, az
5. ábra a találmány szerinti vízöblítő szerkezet ürítőszelepét mutatja félmetszet-félnézet formájában.
Amint az ábrákon látható, a találmány szerinti vízöblítő szerkezetnek tartályban elhelyezett töltőszelepe, a töltőszelephez (2) úszókarral kapcsolódó (3) úszója, valamint (4) emelőkarral működtetett ürítőszelepe van. A töltőszelepnek a vízvezeték-hálózatra csatlakozó (5) szelepháza, az (5) szelepházban kialakított (6) vízbevezető nyílása van, a (6) vízbevezető nyílás másik végén (7) töltőszelepülék van kialakítva. A (7) töltőszelepülékkel szemben (8) rugalmas tömíték van elrendezve. Az ürítőszelepnek az öblítőtartály (1) falán átvezetett és ahhoz tömítetten csatlakozó (9) kifolyócsöve van. Az (5) szelepházhoz (10) elforduló csappal (11) emelőfej, ehhez (2) úszókar (12) állító csappal van rögzítve és a (11) emelőfejhez (13) emelő rudazat segítségével (14) köpenycsöben elmozduló (15) szelepmag csatlakozik. A (11) emelőfej a (2) úszókar állítására (27) beállító csávánál van ellátva. A (15) szelepmag (7) töltőszelepülék felőli végén a (8) rugalmas tömíték alatt három- vagy többtagú (16) központosító bordázata, a másik végén a (15) szelepmag alsó harmadában, egy vagy több (17) réssel ellátott (18) vízszűkítő henger van elhelyezve. A (18) vízszűkítő henger kialakítható magából a (15) szelepmagból vagy önálló egységként is. Az ürítőszelepnél a (4) emelőkar (19) szelepszárhoz csatlakozik, melynek másik végéhez (20) szeleptányér van rögzítve. A (20) szeleptányér és a (19) szelepzár (21) oldalnyílásokkal ellátott (22) házban van megvezetve. A (22) ház a (9) kifolyócsőhöz van rögzítve. A (20) szeleptányér és a (22) ház (23) fedele között a (19) szelepszárra spirális (24) nyomórugó van elhelyezve. A (20) szeleptányér (25) körkörös tömítőlemezen, amely körbefutó (29) ágyban van elhelyezve, keresztül a (22) házon vagy a (9) kifolyócsövön kialakított (26) szelepülékre fekszik fel. A (20) szeleptányéron a (26) szelepünkkel szemben (28) körbefutó horony és (30) kúpos áramlástörő él van kiképezve.
A találmány szerinti vízöblítő szerkezet működése a következő:
A (4) emelőkar megemeli az ürítőszelep (19) szelepszárát, ezáltal a (20) szeleptányér szabad utat nyit a víz kiáramlásának mindaddig, amíg a (4) emelőkart működtetjük. A (4) emelőkar visszaengedése után a (22) ház (23) fedelére támaszkodó, a (19) szelepszárra elhelyezett spirális (24) nyomórugó a (20) szeleptányért visszanyomja a (26) szelepülékre. Az ürítőszelep csöpögésmentes, jó zárását a (20) szeleptányérra (29) ágyban elhelyezett (25) körkörös tömítőlemez, és a (20) szeleptányéron kialakított (28) körbefutó horonyban lévő vízpárna biztosítja. Az ürítőszelep működtetésekor a (20) szeleptányéron kialakított (30) kúpos áramlástörő él fokozatosan teszi szabaddá a teljes leürítő keresztmetszetet, ezáltal nem tud létrejönni ütésszerű vízáram és ez biztosítja, hogy a különböző magasságokban elhelyezett öblítőtartályok közel azonos öblítő vízáramot adnak. A töltőszelepet a tartályban levő vízszint változása hozza működésbe, ill. zárja el. A tartály vízszintjének magasságát a (27) beállítócsavarral lehet szabályozni.
Az ürítőszelep működésével víz távozik a tartályból. Ekkor a (2) úszókarra szerelt (3) úszó lesüllyed. A (2) úszókar mozgásával azonos irányban a (11) emelőfej is elmozdul és lenyomja a (13) emelő rudazatot, amely magával vonja a hozzá rögzített (15) szelepmagot, aminek következtében a töltőszelep kinyit és megindul a víz folyása. Az (5) szelepházon beáramló víz szűkülő (6) vízbevezető nyíláson a (14) köpenycső és (15) szelepmag közötti térbe jut. A nagy sebességgel érkező víz felütközik a (15) szelepmag (16) központosító bordázatán és a (18) vízszűkítő hengeren, ezáltal torlónyomás alakul ki. Ezzel a (3) úszó mozgását is befolyásolja a (15) szelepmaghoz csatlakozó (13) emelő rudazat segítségével és biztosítja, hogy a töltőszelep a töltés időtartama alatt a teljes átömlő keresztmetszettel üzemeljen, így gyors töltés érhető el.
Amint a vízszint eléri az előre beállított értéket, a (3) úszó a (2) úszókaron, (11) emelőfejen, (13) emelő rudazaton és (15) szelepmagon keresztül a (8) rugalmas tömítéket a (7) töltőszelepülékhez közelíti, aminek következtében megszűnik a (16) központosító bordázat és a (18) vízszűkítő henger áramlással szembeni felületein a torlónyomás. A torlónyomás megszűnésével a (3) úszón érvényesülő felhajtóerő túlsúlyba kerül a vízvezeték-hálózat hidrosztatikai nyomásával szemben, aminek következtében a töltőszelep hirtelen, zajt okozó lezárási folyamat nélkül, pillanatszerűen lezár.
A találmány szerinti vízöblítő szerkezet legfőbb előnye, hogy víztakarékos, hiszen csak igény szerint, az emelőkar működtetése idején engedi le a vizet, továbbá gyors töltésű és csendes az úszó késleltetett zárása miatt, ezzel kiküszöböli a tartály hosszan tartó újratöltését. Külön előny, hogy a vízöblítő szerkezet
HU 207 555 Β elemei többségükben olcsó műanyagból készíthetők, kialakításuk egyszerű, könnyen gyárthatók. Konstrukciójánál fogva kevésbé érzékeny a vízkőképződésre, ill. a vízkő eltávolítása egyszerű módon, házilagosan megoldható.
Claims (9)
1. Gyors és csendes töltésű víztakarékos vízöblítő szerkezet, amelynek tartályban elhelyezett töltőszelepe, a töltőszelephez úszókarral kapcsolódó úszója, valamint emelőkarral működtetett ürítőszelepe van, ahol a töltőszelepnek a vízvezeték-hálózatra csatlakozó szelepháza, a szelepházban kialakított vízbevezető nyílása van, a vízbevezető nyílás másik végén töltőszelepülék van kialakítva, a töltőszelepülékkel szemben rugalmas tömitek van elrendezve, és az ürítőszelepnek az öblítőtartály falán átvezetett és ahhoz tömítetten csatlakozó kifolyócsöve van, továbbá az ürítőszelepnél az emelőkar szelepszárhoz csatlakozik és a szelepszár másik végéhez szeleptányér van rögzítve, ahol a szeleptányér és a szelepszár oldalnyílásokkal ellátott házban van vezetve, amely ház a kifolyócsőhöz van rögzítve, a szeleptányér és a ház fedele között a szeleptányérra nyomórugó van elhelyezve és a szeleptányér körkörös tömítőlemezen keresztül a házon vagy a kifolyócsövön kialakított szelepülékre fekszik fel, azzal jellemezve, hogy a szelepházhoz (5) elforduló csappal (10) emelőfej (11), ehhez az úszókar (2) állító csappal (12) van rögzítve és az emelőfejhez (11) emelőrudazat (13) segítségével köpenycsőben (14) elmozduló szelepmag (15) csatlakozik, amely szelepmagnak (15) a töltőszelepülék (7) felőli végén, a rugalmas tömíték (8) alatt három- vagy többtagú központosító bordázata (16), másik végén, annak alsó harmadában, egy vagy több réssel (17) ellátott vízszűkítő henger (18) van elhelyezve.
2. Az 1. igénypont szerinti vízöblítő szerkezet, azzal jellemezve, hogy a vízszűkítő henger (18) a szelepmagból (15) van kialakítva.
3. Az 1. igénypont szerinti vízöblítő szerkezet, azzal jellemezve, hogy a vízszűkítő henger (18) önálló egységként van kialakítva.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti vízöblítő szerkezet, azzal jellemezve, hogy az emelőfej (11) az úszókar (2) állítására beállítócsavarral (27) van ellátva.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti vízöblítő szerkezet, azzal jellemezve, hogy az oldal nyílásokkal (21) ellátott ház (22) és a kifolyócső (9) egy darabból van kialakítva.
6. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti vízöblíto szerkezet, azzal jellemezve, hogy az oldalnyílásokkal (21) ellátott ház (22) és a fedél (23) egy darabból van kialakítva.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti vízöblítő szerkezet, azzal jellemezve, hogy a szeleptányéron (20) a szelepünkkel (26) szemben körbefutó horony (28) van kialakítva.
8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti vízöblítő szerkezet, azzal jellemezve, hogy a körkörös tömítőlemez (25) a szeleptányéron (20) körbefutó ágyban (29) van elhelyezve.
9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti vízöblítő szerkezet, azzal jellemezve, hogy a szeleptányéron (20) kúpos áramlástörő él (30) van kiképezve.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU523389A HU207555B (en) | 1989-10-06 | 1989-10-06 | Water-spare water-flushing device of quick and silent filling |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU523389A HU207555B (en) | 1989-10-06 | 1989-10-06 | Water-spare water-flushing device of quick and silent filling |
Publications (3)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU895233D0 HU895233D0 (en) | 1990-01-28 |
HUT58841A HUT58841A (en) | 1992-03-30 |
HU207555B true HU207555B (en) | 1993-04-28 |
Family
ID=10969885
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU523389A HU207555B (en) | 1989-10-06 | 1989-10-06 | Water-spare water-flushing device of quick and silent filling |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
HU (1) | HU207555B (hu) |
-
1989
- 1989-10-06 HU HU523389A patent/HU207555B/hu unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
HU895233D0 (en) | 1990-01-28 |
HUT58841A (en) | 1992-03-30 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5421361A (en) | Float operated fill valve | |
US4189795A (en) | Toilet flush valve | |
US4651359A (en) | Dual mode flush valve assembly | |
KR101317724B1 (ko) | 캐니스터 플러쉬밸브 | |
US4748699A (en) | Water closet limited flush volume control system | |
US4175296A (en) | Variable control for toilet flush tanks | |
HUT70905A (en) | Wc flushing device | |
US5023960A (en) | Toilet flapper valve control apparatus | |
JPH0718714A (ja) | 液位制御弁装置 | |
US4310934A (en) | Water-conserving toilet | |
US4407025A (en) | Water-conserving toilet | |
US5117514A (en) | Improved toilet-tank flapper valve | |
US4601071A (en) | Flush system | |
US4171547A (en) | Toilet-blow flush system and devices therefor | |
US5005225A (en) | Dual flush valve for water closets | |
HU207555B (en) | Water-spare water-flushing device of quick and silent filling | |
US3969775A (en) | Water closet flushing device | |
US4185338A (en) | Toilet flushing apparatus | |
US3982556A (en) | Tank flushing means | |
JPH0160620B2 (hu) | ||
US3869733A (en) | Multi level holding tank discharge system | |
CA2557956C (en) | Dual flush system for toilet | |
US3533437A (en) | Flush tank apparatus | |
US10865553B2 (en) | Toilet flushing system installed in a toilet reservoir | |
CA1071801A (en) | Tank flushing means |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HNF4 | Restoration of lapsed final prot. |