HU205207B - Narcotic projectile - Google Patents

Narcotic projectile Download PDF

Info

Publication number
HU205207B
HU205207B HU96390A HU96390A HU205207B HU 205207 B HU205207 B HU 205207B HU 96390 A HU96390 A HU 96390A HU 96390 A HU96390 A HU 96390A HU 205207 B HU205207 B HU 205207B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
capsule
projectile
stun
halves
capsule half
Prior art date
Application number
HU96390A
Other languages
English (en)
Other versions
HU900963D0 (en
HUT57428A (en
Inventor
Peter Rozim
Original Assignee
Peter Rozim
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Peter Rozim filed Critical Peter Rozim
Priority to HU96390A priority Critical patent/HU205207B/hu
Publication of HU900963D0 publication Critical patent/HU900963D0/hu
Publication of HUT57428A publication Critical patent/HUT57428A/hu
Publication of HU205207B publication Critical patent/HU205207B/hu

Links

Landscapes

  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)

Abstract

A találmány szerinti kábítólövedék teleszkóposán egymásba helyezett és szétesés elleni ütközőkkel célszerűen permetezéssel (2) ellátott kapszulafelekből (la, lb) áll, ahol a hátulsó kapszulafélben (lb) ütőszeg (9), az elülső kapszulafélben (la) pedig legalább egy piezoelektromos kristály (4) van rögzítve oly módon, hogyfelületeí az elülső kapszulafél (la) palástján egymástól elszigetelten rögzített pólustűkkel (7, 8) vannak összekapcsolva, továbbá a kapszulafelek (la, lb) között nyomórugó (9) van. (1. ábra) CŰ l.ábraHU 205 207 A leírás terjedelme: 4 oldal (ezen belül 1 lap ábra)

Description

A találmány tárgya kábítólövedék pólustűkkel, amelyekközött becsapódáskor elektromos feszültség van.
A hadseregekben, rendőrségi alakulatoknál és az önvédelemben régóta alkalmaznak olyan eszközöket vagy fegyvereket, amelyeknem okoznak sérülést, csupán kábultságot vagy ideiglenes bénultságot eredményeznek. A megoldások lényege, hogy az ilyen jellegű fegyverhasználat ne okozzon maradandó egészségkárosodást, csupán olyan időleges hatást, amellyel valamely fenyegetés vagy támadás elhárítható.
Önvédelmi eszközként elterjedten használják a különböző sprayeket, illetve gázfegyveréket. Ezekhatása azonban meglehetősen korlátozott (általában legfeljebb 8 m) és balesetveszélyesekig Túlságosan közelről alkalmazva vagy szerencsétlen esetekben ezek az eszközökkomolysérüléseket okozhatnak.
Arendőrségi munkában alkalmaznak többekközött olyan kábítófegyvereket, amelyek két kis nyilat lőnek ki és ezek a nyilak igen vékony huzal segítségével a kilövő' eszközzel maradnak kapcsolatban. Becsapódáskor a vezetéken át közvetített elektromos áram segítségével olyan áramütést okoznak, amely rövid időre elkábítja azt, akit ezzel alövedékkel eltaláltak.
Ugyancsak elektromos áramütéssel tesznek ártalmatlanná támadókat oly módon, hogy kisméretű kondenzátorokat kihúzható teleszkópos érintkezőkkel látnak el és ezen érintkező párnak a támadóhoz történő érintésekor a kondenzátor kisül és kábító áramütést okoz.
vedékeket is, ezek azonban a gyakorlatban eléggé veszélyesnekbizonyultak, több esetben komoly sérüléseket eredményeztek.
A jelen találmánnyal ezért olyan kábítólövedék kialakítása a célom, amely becsapódáskor elektromos feszültséget produkál, ugyanakkor teljesen veszélytelen és a korábban alkalmazott hasonló célú eszközöknél jóval több területen és módon használható.
Találmányom alapja az a felismerés, hogy a piezoelektromos kristályok deformálása során létrejövő feszültség alkalmas ilyen rövid ideig tartó kábult állapot előidézésére és ezen jelenség alapján készíthető olyan kábítólövedék, amely a fenti feladatkitűzésnek megfelel.
Akitűzött feladatot tehát úgy oldottam meg, hogy a kábítólövedék teleszkóposán egymásba helyezett és szétesés elleni ütközőkkel ellátott kapszula felekből áll, ahol a hátulsó kapszulafélben ütőszeg, az elülső kapszulafélben pedig legalább egy piezoelektromos kristály vanrögzítve olymódon, hogy felületei a pólustűkkel vannak összekapcsolva, továbbá a kapszulafelekközött nyomórugó van elhelyezve.
A kapszulafelek célszerűen műanyagból vannak és a szétesés elleni ütközők permetezésként vannak kialakítva.
Célszerű, ha a teleszkóposán egymásba illeszkedő kapszulafelek közül az elülső kapszulafél nagyobb átmérőjű, mert a lövedék ballisztikai tulajdonságai így kedvezőbbek. Adott esetben az elülső kapszulafél ugyanilyen okok miatt kúpos szakasszal is el lehet látva.
Szükség esetén az elülső kapszulafélben több sorbakapcsolt piezoelektromos kristály lehet egymás mellett elhelyezve, a megfelelő kábítóhatás elérése érdekében.
A találmány szerinti kábítólövedék ismert, vagy erre a célra készített széndioxid vagy egyéb gáz-, illetve légfegyverből kilőhető. Célszerű a kilövéshezazismert légfegyverek használata, tekintettel arra, hogy a lövedéket nem lőpor segítségével juttatjuk célba. A lövedék alkalmas pisztolyból, puskából vagy akár sorozatlövésre alkalmas fegyverből történő kilövésre. A fegyver jellegétől függően hatótávolsága akár 300 m is lehet.
A találmány szerinti kábítólövedék célzott lövések leadására jól alkalmazható, tehát előnyösen felhasználható mesterlövészek által, amikor a tűzparancs nyilvánvalóan az ellenfél harcképtelenné tételére és nem megölésére irányul.
Igen előnyös a találmány szerinti lövedék felhasználása például terrorista ellenes akciók során, amikor nem csupán a terroristák, hanem polgári személyek is veszélybe kerülnek a hagyományos fegyverek használata során. Ezen túlmenó'en alapvető előnye a találmány szerinti lövedéknek, hogy a lövedék a tárgyakban sem okoz komoly kárt, így például repülőgépen lényegében veszély nélkül használható terrortámadások elhárítására.
Hasonlóképpen előnyös a találmány szerinti lövedék alkalmazása önvédelmi fegyverekhez, minthogy ezek célja mindig a támadás elhárítása, nem pedig a támadó megsehesítése vagy megölése.
A lövedék viszonylag egyszerű felépítésű és olcsón, nagy tömegben előállítható. Alkalmazása nem kíván különleges eszközfelhasználását, a hagyományos gáz vagy légfegyverekkel is kilőhető.
A találmány további részleteit kiviteli példán, rajz segítségével ismertetem. Arajzon az
1. ábra a találmány szerinti kábítólövedék egy célszerű kiviteli alakjának vázlata.
Az 1. ábrán látható kábítólövedék (la) és (lb) kapszulafelekből van kialakítva. Ezek szétesését a (2) permetezés akadályozza meg.
Az (la) és (lb) kapszulafeleket (3) rugó tartja szétfeszített állapotban. Az (la) elülső kapszulafélben (4) piezoelektromos kristály van rögzítve oly módon, hogy . megfeleő lapjairól (5), ületve (6) kivezetések vezetik az áramot a (7) és (8) pólustűkhöz.
Az (lb) alsó kapszulafélben (9) utószeg van rögzítve. Ez egyben a (3) rugó vezetését, illetve ágyazását is szolgálja.
A felhasználás során a lövedék a légfegyverekben alkalmazott lövedékekhez hasonlóan helyezhető a fegyverbe és lőhető ki abból. Tárolás és a kilövés során a (3) rugó szétfeszített állapotban tartja az (la) és (lb) kapszulafeleket, tehát a (4) piezoelektromos kristály lapjain nem keletkezik feszültség. Kilövéskor a (3) rugó valamelyest összenyomódik, átlagos esetben azonban a (9) ütőszeg nem éri el a (4) piezoelektromos kristályt. Tekintettel azonban arra, hogy a piezoelektro2
HU 205207 Β mos jelenség az adott kristállyal igen sokszor megismételhető, semmilyen káros hatást nem eredményez, ha kilövéskor a (9) ütőszeg eléri a (4) piezoelektromos kristályt. Ez teszi egyébként lehetővé a lövedék többszöri felhasználását is, ha használat után megtalálható.
Becsapódáskor viszont rendeltetésszerűen egymásba csúszik az (la) elülső és (lb) hátulsó kapszulafél, amikoris a (9) ütőszeg deformálja a (4) piezoelektromos kristályt. Ennek felületein feszültség jelenik meg és ez a (7), valamint (8) pólustűkön, továbbá az emberi szöveteken keresztül rövidre záródik és ezzel kábítóhatást eredményez. A (7) és (8) pólus tűk hossza célszerűen úgy van megválasztva, hogy a lövedék becsapódásakor hegyük a ruházaton keresztül is elérje a bőrfelületet. Ehhez általában 3-8 mm hosszúságú pólustűk szükségesek. Természetesen a felhasználás módjától és céljától függően különböző hosszúságú pólustűkkel ellátott lövedékek alkalmazhatók. Ugyanígy változtathatók a lövedék méretei és a felhasznált piezoelektromos kristályok száma, az igényektől függően.
Az (la) és (lb) kapszulafelek célszerűen műanyagból készülnek és a kedvező ballisztikai tulajdonságok elérésére az (la) elülső kapszulafél a bemutatott megoldásnál kúpos szakasszal van ellátva.
Természetesen a bemutatott megoldás csupán kiviteli példaként szolgál és nyilvánvaló, hogy a csatolt igénypontok által meghatározott oltalmi körön belül számtalan egyéb megoldás is készíthető.

Claims (6)

1. Kábítólövedék, pólustűkkel, amelyek között becsapódáskor elektromos feszültség van, azzal jellemezve, hogy teleszkóposán egymásba helyezett és szétesés elleni ütközőkkel ellátott kapszulafelekből (la, lb) áll, ahol a hátulsó kapszulafélben (lb) ütőszeg (9), az elülső kapszulafélben (la) pedig legalább egy piezoelektromos kristály (4) van rögzítve oly módon, hogy felületei az elülső kapszulafél (la)palástján egymástól elszigetelten rögzített pólustűkkel (7, 8) vannak összekapcsolva, továbbá a kapszulafelek (la, lb) között nyomórugó (9) van.
2. Az 1. igénypont szerinti kábítólövedék, azzal jellemezve, hogy a szétesés elleni ütközők peremezéssel (2) vannak ellátva.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti kábítólövedék, azzal jellemezve, hogy az elülső kapszulafél (la) nagyobb átmérőjű, mint a hátulsó kapszulafél (lb).
4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti kábítólövedék, azzal jellemezve, hogy az elülső kapszulafélen (la) kúpos szakasz van.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti kábítólövedék, azzal jellemezve, hogy a kapszulafelek (la, lb) műanyagból vannak.
6. Az 1 -5. igénypontok bármelyike szerinti kábítólövedék, azzal jellemezve, hogy az elülső kapszulafélben (la) több sorbakapcsolt piezoelektromos kristály (4) van egymás mellett elhelyezve.
HU96390A 1990-02-23 1990-02-23 Narcotic projectile HU205207B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU96390A HU205207B (en) 1990-02-23 1990-02-23 Narcotic projectile

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU96390A HU205207B (en) 1990-02-23 1990-02-23 Narcotic projectile

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU900963D0 HU900963D0 (en) 1990-05-28
HUT57428A HUT57428A (en) 1991-11-28
HU205207B true HU205207B (en) 1992-03-30

Family

ID=10952232

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU96390A HU205207B (en) 1990-02-23 1990-02-23 Narcotic projectile

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU205207B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HU900963D0 (en) 1990-05-28
HUT57428A (en) 1991-11-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20070019358A1 (en) Immobilization weapon
EP0881460B1 (en) Weapon which gives an electric shock
JP4968781B2 (ja) 不動化システムおよび方法
RU99865U1 (ru) Универсальное ручное многозарядное оружие
US8701325B1 (en) Duplex weapon system
DE2125417A1 (de) Nichttodhches Geschoß
US10060715B1 (en) Nonlethal incapacitating bullet
US4204474A (en) Caloric incapacitating low-lethality projectile
US5293822A (en) Defensive shooting projectile
US4091736A (en) Incapacitating anti-personnel smallarms projectile
HU205207B (en) Narcotic projectile
US6526863B2 (en) Protective face shield with incorporated laser light
JP2017194216A (ja) 警棒
Panescu Design and Medical Safety of Neuromuscular Incapacitation Devices [Emerging Technologies]
DE202012009521U1 (de) Handwaffe zur Erzeugung von Elektroimpulsen
CN201407956Y (zh) 高压眩晕枪
CN108662948B (zh) 多种手持弹药组合式打击系统
US11385031B1 (en) Non-lethal disorientation apparatus
RU2782622C1 (ru) Способ автоматического регулирования физиологического воздействия дистанционного электрошокового оружия
CN211205062U (zh) 一种军警制式枪械专用追捕弹
Vasel et al. Sticky shocker
CN204574940U (zh) 一种高压电击捕捉弹装置
RU2790259C1 (ru) Способ нелетального воздействия на биологическую цель и устройство для его осуществления
CN216869326U (zh) 防暴发射器
CN217520353U (zh) 一种远距离电子脉冲弹及武器