HU205042B - Structural system for treating liquids with magnetic field - Google Patents

Structural system for treating liquids with magnetic field Download PDF

Info

Publication number
HU205042B
HU205042B HU490886A HU490886A HU205042B HU 205042 B HU205042 B HU 205042B HU 490886 A HU490886 A HU 490886A HU 490886 A HU490886 A HU 490886A HU 205042 B HU205042 B HU 205042B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
magnetic field
pipeline
permanent magnets
magnets
structural arrangement
Prior art date
Application number
HU490886A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT56045A (en
Inventor
Illes Kocso
Balazs Pataky
Ferenc Szabo
Original Assignee
Vasipari Kutato Fejleszto
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vasipari Kutato Fejleszto filed Critical Vasipari Kutato Fejleszto
Priority to HU490886A priority Critical patent/HU205042B/hu
Publication of HUT56045A publication Critical patent/HUT56045A/hu
Publication of HU205042B publication Critical patent/HU205042B/hu

Links

Landscapes

  • Water Treatment By Electricity Or Magnetism (AREA)

Description

A találmány tárgya szerkezeti elrendezés folyadékoknak mágneses térrel való kezdésére, főleg az oldóképességnövelésére.
Ismeretes, hogy a Π. világháború után a vízkezelés területén elektrolit tartalmú folyadékoknak erős mágneses téren való átvezetésével sikerült előidézni a reakcióképes vegyértékelektronok potenciálváltozását; olyan potenciálváltozást, ami megakadályozza a mikrokristályok képződését. Ezen felfedezést követően számtalan kísérleti eredmény igazolta, hogy a folyadékoknak mágneses kezelése növelni tudja bizonyos folyadékfajták pH-értékét. Vízzel érintkezve a vashidroxid fekete, morzsolható magnetitté alakíthatja át, és ezáltal eltávolítja a korrózió révén keletkezett inkrusztácíókat, és alapjában megváltoztatja a kristályos anyag kiválási folyamatait, mégpedig úgy, hogy az eredetileg oldatban lévő anyag amorffá válik és többé nem lesz hajlamos arra, hogy pl. kazánkőként a cső- vagy tartályfalakra rakódjon.
A belga CEPI cég· 1963. évi publikációja szerint ha egy folyadék erős mágneses téren folyik át, úgy a folyadék ionjainak és molekuláinak dipolmomentuma úgy változik, hogy az oldatban a sók kristályképződésének pillanatában csökken a polárizáciő az erős ionzónák és a megváltozott elektrosztatikai erők között Ennek köszönhetően a kristály nagyon vékony rétegekre hasad, és az ionok egyetlen mágneses tengely irányába rendeződnek el, ami jól kivehető mikroszkóp alatt.
Az NSZK 3 031 673 számú szabadalmi irat szerinti megoldás célja tengervíz-sótalanítás és a vízben lévő pozitív-negatív ionok szeparálása. A víz kezeléséhez a csővezetéken kívül permanens mágneseket helyeznek el, amelyek az ionokat előjelük szerint választják szét. Ez a megoldás a Lorenz-erő hatásával az áramlás irányát határozza meg, így semmiképpen sem alkalmas a vízben oldott ionok kiválásának megakadályozására, pl. a vízkő kiválás-lerakódás meggátlására.
A víz vagy más folyadékok mágneses erőtérrel történő kezelésére szolgáló berendezések különösen vízkő vagy egyéb csapadékképzés megakadályozására, illetőleg csökkentésére használják. Az alkalmazás területe a gép, mezőgazdasági, vegyipar számos területe, ahol a folyadékok oldóképességének növelése fontos feladat. Továbbá hogy a mágneses erőtérrel kezelt ivóvíz nemcsak hogy gátolja a vesekő keletkezését, hanem ahogy ezt több publikáció is közli - sikeres kísérletek történtek a már meglévő vesekövek feloldására.
A víznek mágneses térrel történő kezelésére ismeretes többek között a 162 455 számú magyar szabadalom szerinti megoldás, ahol külső áramforrások alkalmazásával háromfázisú forgó mágneses teret hoznak létre. Az 1291600 számú brit szabadalmi irat szerint 32 KA/m intenzitású mágnes teret hoznak létre a víz kezelésére. Az 1 240 970 számú brit szabadalom szerinti berendezésben 64 KA/m erősségű mágneses teret alkalmaznak,
A 171113 számú magyar szabadalmi irat szerinti megoldás esetében a szimmetrikus elrendezésű permanens mágnesgyűrűt alkalmaznak, ahol a fluxusvezető pólusszerű furatán folyik át a mágnesezni kívánt folyadék. A 171113 számú szabadalom továbbfejlesztését jelenti a 176792 számú magyar szabadalom szerinti megoldás, amelyre jellemző, hogy a folyadékkal érintkező egyik mágnespólus olyan központi furattal rendelkezik, amelynek mindkét végén nem mágnesezhető anyagból készült dugók zárják tömítetten a furatot.
A technika állásához tartozó korábbi szabadalmak szerinti megoldások esetében a mágneses teret külső villamos áramforrás útján hozták létre, míg az utóbbi időkben a mágneses teret permanens mágnesek útján biztosítják.
Valamennyi, a technika állásához tartozó megoldás esetében a folyadékokat mágnesező készülékek és berendezések oly módon vannak kialakítva, hogy a fluxusvezető póluslemezek a folyadékot szállító csővezeték belsejében vannak elhelyezve. A póluslemezek vagy vas vagy vasötvözetek, míg a csőrendszer további eleme nem mágnesezhető fémből van kialakítva.
Mind a villamos gerjesztési mágnessel, mind pedig a permanens mágnessel kialakított folyadékmágnesező készülékek lelgfontosabb hátrányai a következők:
- valamennyi ismert berendezés olyan kompakt egységként van kialakítva, amelyet a csővezetékbe oly módon kellett beiktatni, hogy a csővezeték adott részét eltávolították és ennek helyébe illesztik be a mágnesezőkészülék szerelvényét.
- A külső villamos áramforrással gerjesztett mágneses szerkezetek jellemzője, hogy működtetésükhöz villamos hálózatot kell kiépíteni esetleg olyan helyen, ahol az nem áll rendelkezésre.
- Mind a külső villamos tápáramforrás útján gerjesztett mágneses szerkezetek, mind pedig a permanens mágnessel kialakított folyadékmágnesező készülékek közös jellemzője, hogy a szerkezetek egy része többségében a fluxusvezető póluslemezek a csővezeték belsejében olyan furatokkal van kialakítva, amely furatok biztosítják a folyadék átáramlását. Minthogy a folyadékok mágneses kezelésének hatékonysága jelentős mértékben függ a mágneses térerő és a folyadék áramlásának paraméterei közötti összefüggéstől, ezért a különböző áramlási igényekhez különböző típusú és méretsorú mágneses folyadékkezelő készülékeket kellett kialakítani. Mindezek a hátrányok túlnyomórészt onnan eredtek, hogy a technika állásához tartozó, azaz ismert folyadékok mágneses kezelésére szolgáló készülékek viszonylag kis, azaz 80 KA/m kisebb mágneses térerőt tudtak létrehozni, és ez tette indokolttá, hogy a készülékeknek egyes alkatrészei, főleg a fluxusvezető lágyvas közvetlenül érintkezzen a csővezetékben áramló folyadékkal.
- Ismert készülékek további hátrányaként említjük, hogy a mágnesezhető anyagú és nem mágnesezhető anyagú szerkezeti részeknek mind különböző potenciájú fémeknek a folyadékban történő elhelyezése korai kontaktkorrózióhoz vezetett.
Célkitűzésünk a folyadékok mágneses kezelésére szolgáló olyan készülék kialakítása, amely a fent emlí2
HU tett ismert készülékek hátrányait kiküszöböli, és az alábbi új szolgáltatásokat biztosítja:
a találmány szerinti folyadékok mágnesezésére szolgáló készülék a csővezeték falán kívül helyezkedik el, minek következtében a csővezeték megbontására, és a megbontás helyén külön folyadékmágnesező készülék beépítésére nincs szükség.
- A találmány szerinti folyadékmágnesező készülék mágnesterét permanens mágnessel hozzuk létre, és ezen mágnesek közötti légrésen folyik át a kezelendő folyadék.
- Szemben a folyadékok mágneses kezelésére szolgáló berendezésekkel a permanens mágnesek közötti pólusvezető lágyvas a csővezetéken kívül helyezkedik el, és a pólusvezetésen kívül a permanens mágneseknek a csővezetéken való rögzítését is ellátja.
A találmány szerinti szerkezeti elrendezés kidolgozása során először tudományos módszerekkel vizsgáltuk meg a víz mágneses térben történő kezelésével járó fizikai változásokat. Azt tapasztaltuk, hogy megfelelő erősségű mágneses tér hatására a víz hidrogén kötése felbomlik, és olyan polimerszerkezet alakul ki, mint amilyen a víz hevítésekor jön létre és hasonló változás figyelhető meg a víz szerkezetében. Itt lényegében arról van szó hogy a H-kötés bomlik fel, amely ultraibolya-spektroszkópon megjelenő abszorpciós sáv megjelenésével mutatható ki. Ily módon a mágneses térnél kezelt víz felületi feszültsége csökken, és az oldóképessége nő. Vizsgálataink szerint ez a változás döntő mértékben függ az alkalmazott mágneses tér nagyságától. Vizsgálataink alapján a folyadék teljes szerkezeti anyagának átalakításához 159 KA/m feletti mágneses térre van szükség - szemben a technika állásához tartozó szerkezeti elrendezésekhez, ahol csupán néhány száz Oerstedes teret tudtak biztosítani.
A találmány tárgya szerkezeti elrendezés folyadékoknak mágneses térrel való kezelésére, főleg az oldóképesség növelésére, amelynek a folyadékot szállító csővezeték egy szakasza a csővezeték falán kívül rögzített permanens mágneses erőtérben van elhelyezve. A találmány szerinti szerkezeti elrendezés újdonsága abban van, hogy a folyadék mágnestérrel való kezelésére szolgáló nem mágnesezhető anyagú csővezeték csőszakaszának falán kívül minimálisan 159 KA/m térerősséget létrehozó ritkaföldfém-kobalt permanens mágnesek vannak rögzítve, amelyek közötti légrésben van átvezetve a csővezeték csőszakasza, és hogy a permanens mágnesek ezen csőszakasz falához lágyvas fluxusvezető útján vannak rögzítve. A permanens mágneseket sík lapok alkotják, amelyek a csőszakasz lapított felületeire fekszenek fel; és hogy az „U” alakú lágy vas fluxusvezető szorítóerőt kifejtő szárai mereven fekszenek fel a permanens mágnesek külső felületeire.
A találmány szerinti szerkezeti elrendezés legfontosabb előnyei a következők:
- a találmány szerinti szerkezeti elrendezés, amely folyadékok mágneses kezelésére szolgál, rendkívül egyszerű szerkezetű, a csővezeték megbontása nélkül a csőfalon kívül azon rögzítve helyezkedik el.
042 B 2
- A szerkezeti elrendezésnek csupán az eredeti csővezetéke érintkezik a benne áramló folyadékkal, így különböző potenciájú fémek nincsenek a folyadéktérben, és így kontaktkorrózió nem jöhet létre.
- A találmány szerinti szerkezeti elrendezés tetszőleges csővezetékeken tetszőleges helyen, azaz mind függőleges, mind vízszintes irányítású vezetékeken fölszerelhető, szemben az ismert hasonló rendeltetésű, szerkezetű vezetékekkel ahol a buborékképződés miatt csak a függőleges irányítású csővezetékekben javasolták a szerkezet alkalmazását.
- További előnyt jelent a találmány szerinti szerkezeti kialakításnak az a jellemzője, hogy a lágyvas póluslemez a csővezetéken kívül nemcsak a fluxusvezetést biztosítja hanem egyidejűleg a permanens mágneseket rögzíti a cső falán.
- A találmány szerinti szerkezeti elrendezésben alkalmazott 159 KA/m mágneses térerősséget létrehozó permanens mágnesek - amennyiben ezeket korszerű technológiával állítják elő — és pl. ritkaföldfém-kobalt mágnest alkalmaznak pl. Alnico vagy Recoma 20 típusokat, amelyek minimálisan 159 KA/m légrésindukciót biztosítanak, és a találmány szerinti készülék olyan kis méretben állítható elő, hogy annak térfogata néhány cm3 is lehet.
A találmány szerinti szerkezeti elrendezés példakénti kiviteli alakját (1. ábra) alapján ismertetjük részletesebben. Az ábra a találmány szerinti szerkezeti elrendezést mutatja axonometrikus ábrázolásban.
Amint az ábrán látható, a találmány szerinti folyakékok mágneses kezelésére szolgáló szerkezeti elrendezés (1) csővezeték (la) lapított szakaszára van fölszerelve. Az (la) lapított szakaszon helyezkednek el a ritkaföldfém-kobalt (2 és 3) mágnesek egymással szembe néző felületei, amelyek ellenkező értelmű mágneses polaritásúak. A (2, 3) mágnesek egymással szembe néző lapjai közötti légrésben minimálisan 159 KA/m mágneses térerő van jelen, amely elegendő nagyságú ahhoz, hogy az (1) csővezetékben lévő folyadék (pl. áramló víz) hidrogénkötését felbontsa. A (2 és 3) mágnesek eddig nem említett felső lapjait a (4) lágyvas fluxusvezető rögzíti szorító erejénél fogva az (1) csővezeték (la) lapított szakaszához azáltal, hogy a (4) lágy vas fluxusvezető (5 és 6) szárai mereven fekszenek fel a (2 és 3) mágnesekre, és azokat fixen rögzítik az (1) csővezeték (la) lapított szakaszához.
A találmány szerinti szerkezeti elrendezésnek az ábrán ábrázolt kiviteli alakja a találmány szerinti megoldásnak csupán az egyik lehetséges kiviteli, alakját szemlélteti. A találmány oltalmi körén belül azonban számos további kiviteli alak is realizálható. Csupán példaként említjük, hogy az (1) csővezetékre félgyűrű alakú ritkaföldfém-kobalt mágnesek is fölszerelhetők, és hogy a lágyvas fluxusvezető ebben az esetben nyitott gyűrűként veszi körbe a mágneseket, oly módon hogy a fluxusvezetésen felül az ábrán ábrázolt megoldáshoz hasonlóan a csővezetékhez rögzíti a mágneseket.
HU 205 042 Β
Ritkaföldfém-kobalt mágnesként a kereskedelmi forgalomban kapható Alnico és Recoma 20 típusú mágnesek alkalmazását javasoljuk.

Claims (1)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Szerkezeti elrendezés folyadékoknak mágneses térrel való kezelésére, főleg az oldóképesség növelésére, amelynek a folyadékot szállító csővezeték egy szakasza a csővezeték falán kívül rögzített permanens mágneses erőtérben van elhelyezve, azzal jellemezve, hogy a folyadék mágnestériel való kezelésére szolgáló nem mágnesezhető anyagú csővezeték (1) csőszakaszának falán kívül minimálisan 159 KA/m mágneses térerősséget létrehozó ritkaföldfém-kobalt permanens mágnesek (2, 3) vannak rögzítve, amelyek között légrésben van átvezetve a csővezeték (1) csőszakasza; és hogy a permanens mágnesek (2, 3) ezen csőszakasz
    5 falához lágy vas fluxusvezető (4) útján vannak rögzítve. 2. Az 1. igénypont szerinti szerkezeti elrendezés, azzal jellemezve, hogy a permanens mágneseket (2, 3) sík lapok alkotják, amelyek a csőszakasz lapított felületeire (la) fekszenek fel; és hogy az „U” alakú lágy10 vas fluxusvezető (4) szorítőerőt kifejtő szárai (5, 6) mereven fekszenek fel a permanens mágnesek (2, 3) külső felületeire.
HU490886A 1986-11-27 1986-11-27 Structural system for treating liquids with magnetic field HU205042B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU490886A HU205042B (en) 1986-11-27 1986-11-27 Structural system for treating liquids with magnetic field

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU490886A HU205042B (en) 1986-11-27 1986-11-27 Structural system for treating liquids with magnetic field

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT56045A HUT56045A (en) 1991-07-29
HU205042B true HU205042B (en) 1992-03-30

Family

ID=10969231

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU490886A HU205042B (en) 1986-11-27 1986-11-27 Structural system for treating liquids with magnetic field

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU205042B (hu)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2008102188A1 (en) 2007-02-22 2008-08-28 Tibor Nagy Procedure to manufacture and use beer and other types liquids treated with neodimium magnet

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2008102188A1 (en) 2007-02-22 2008-08-28 Tibor Nagy Procedure to manufacture and use beer and other types liquids treated with neodimium magnet

Also Published As

Publication number Publication date
HUT56045A (en) 1991-07-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4216092A (en) Coaxial hydromagnetic device for hydraulic circuits containing calcium and magnesium ions
US6143171A (en) Magnetic device for treatment of fluids
JP3592967B2 (ja) 水の磁気処理装置
USRE35826E (en) Method and apparatus for applying magnetic fields to fluids
US6171504B1 (en) Magnetic water conditioner
US5118416A (en) Permanent magnetic power cell circuit for treating fluids to control iron pipes
KR20110102970A (ko) 플렌지 타입 배관 스케일 제거 장치
HU205042B (en) Structural system for treating liquids with magnetic field
Mosin et al. Practical implementation of magnetic water treatment to eliminate scaling salts
JP7113426B2 (ja) 水の活性化装置及び活性化方法
Mosin et al. Magnetohydrodynamic cell for magnetic water treatment
KR20100034585A (ko) 자력봉 및 그를 사용하는 자화수기
KR100749442B1 (ko) 자화장치
WO2000071470A1 (fr) Dispositif de modification magnetique de fluide
Mosin et al. Magnetic water treatment for elimination scaling salts
KR200339733Y1 (ko) 자화장치
JP2019010630A (ja) 磁力増強具及び水活性化システム
Mosin et al. Evaluation of possible methods and approaches for magnetic treatment of water
JP4476924B2 (ja) 磁気処理装置
JPH0957273A (ja) 磁気処理水製造装置
TW387047B (en) Fluid ionizing device using magnet
Alwan et al. Recent advances in the application of magnetic/electromagnetic field for water desalination
JPH11221595A (ja) 小型スケール除去装置
GB2209030A (en) Apparatus for eliminating scale and corrosion in water systems
JP2015055252A (ja) 高次元液体改質装置

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee