HU203780B - Process for producing living liophylised vaccine against infecting bursitis - Google Patents

Process for producing living liophylised vaccine against infecting bursitis Download PDF

Info

Publication number
HU203780B
HU203780B HU646788A HU646788A HU203780B HU 203780 B HU203780 B HU 203780B HU 646788 A HU646788 A HU 646788A HU 646788 A HU646788 A HU 646788A HU 203780 B HU203780 B HU 203780B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
bursitis
virus
vaccine
vaccine against
liophylised
Prior art date
Application number
HU646788A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT52812A (en
Inventor
Vilmos Palya
Zsuzsanna Gerhardt
Janos Benyeda
Gabor Vajda
Ferenc Solyom
Dr Kiss Maria Moroczne
Gabor Tollas
Original Assignee
Phylaxia Oltoanyagtermeloe
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Phylaxia Oltoanyagtermeloe filed Critical Phylaxia Oltoanyagtermeloe
Priority to HU646788A priority Critical patent/HU203780B/hu
Publication of HUT52812A publication Critical patent/HUT52812A/hu
Publication of HU203780B publication Critical patent/HU203780B/hu

Links

Landscapes

  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás a baromfiak fertőzd bursitis betegségének megelőzésére alkalmas liofilizált élő vakcina előállítására.
A fertőző bursitis (más néven Gumborói betegség) a baromfi fertőző betegsége, amelyet egy bimavírus okoz. A vírus nagymértékben károsítja az immunrendszert, a Fabricius-féle tömlőben a B-limfocitákat, ezért a szervezetben súlyos immundeficiens állapot alakul ki. Más vírusokkal szembeni vakcinálásra (baromfipestis, fertőző brochitis, fertőző gége- és légcsőgyulladás) is elégtelen az immunválasz. A beteg szervezet fokozottabban érzékeny más betegségekre (mycoplasmosis, coccidiosis) [Winterfield R. W.: Poultry Sci. 57, 386, (1978); Giambrone J. J.; Am. J. Vet. Rés. 38, 581 (1977); Hirai K.: Av. Dis. 23,950 (1979)].
A betegség főleg 3-6 hetes csirkeállományokban jelentkezik, és gyorsan terjed. Az egyedi megbetegedések egy héten belül lezajlanak. Tipikus esetekben a betegek bágyadtak, étvágytalanok, vízszerű bélsarat ürítenek, nehézkesen mozognak és rövid idő múlva elhullanak. Boncoláskor a legjellegzetesebb elváltozások a bursa Fabriciiben láthatók, amely a betegség heveny szakában duzzadt, ödémás, és üregében fibrines-véres, zavaros nyálka vagy törmelékes anyag található. A nyálkahártyán vérzések láthatók.
A fertőzöttség az egész világon széles körben elterjedt. Magyarországi előfordulásáról a hetvenes évek közepe óta tudunk [Palya V.: Magyar Állatorvosok Lapja 36,75-81 (1981)].
A fertőzésnek kitett állatok védelméről aktív immunizálással kell gondoskodni.
Immunizálásra leginkább a tojásban és szövettenyészetben passzált, gyengített élő vírust tartalmazó liofilizált és maktivált vírust tartalmazó adjuvált vakcina alkalmas. A vakcinákról általános ismertetés található az R. W. Winterfield: Avian Disease 22, 721, (1978) Immuné Response and Pathogenicity of Different Strains of Infections Bursal Disease Vírus Applied as Vaccines irodalmi helyen.
Az élő vakcina használatának előnye, hogy a vírus a szervezetben szaporodik, és az érintetlen felületi antigénjei ellen nagy mennyiségben termelődik ellenanyag. Az adagolása egyszerű, mert ivóvízhez keverve szájon át adható.
Hátránya, hogy ártalmatlansága nem egyértelmű. A forgalomba hozott vakcinák (például az INTERVET által gyártott PBG-98 és D-78, TAD gyártmány) a vírus különféle mértékben attenuált (csökkentett virulenciájú) változatát tartalmazzák. A vakcinában foglalt vírus maradék virulenciáját (bursakárosító hatását) pontosan kell ismerni, mert ettől függ, hogy milyen immunbiológiai állapotban lévő állományokban használható.
Szülőállományok oltása után az utódokban nem alakul ki tartós és egyenletes védettség.
A találmány célja, hogy egyszerű eljárást biztosítson a fertőző bursitis ellen védettséget adó élő vírus-vakcina előállítására.
Az. attenuált vírusok különböző mértékű maradék virulenciával rendelkeznek.
Az erősen attenuált (például többszörösen passzált) vírus nem károsítja a bursa Fabriciit, de matemális ellenanyagok jelenlétében nem immunizál. Az ebből készült vakcina ezért vagy fogékony naposcsibék vagy matemális ellenanyaggal már nem rendelkező állományokban használható.
A mérsékelten attenuált vírusból készült vakcinák bursakárosító hatásuk folytán a velük az élet első heteiben oltott fogékony csibékben immunszupresszív hatásúak. Ezeket ezért magas matemális ellenanyagszinttel bíró állományokban alkalmazzák 3-4 heste korban.
Az általunk 1975-ben'nagyüzemi broiler állományból izolált törzs egy mérsékelt virulenciájú törzs. A
8-10 napos embrionált tyúktojásban történt tizenötször! passzálás után a vírust csirkeembrió fibroblaszt szövettenyészethez szoktattuk. A szövettenyészetben a harmadik vakpasszázst követően jellegzetes citopatológiai elváltozás jelentkezett. Ezután a törzset a csiikeembrió fibroblaszt szövettenyészetben végzett háromszori plakkozással tisztítottuk, és az így nyert homogén vírustörzset további passzálásokon vittük át. A reziduális patogenitás meghatározása céljából egynapos és 34 hetes korú SPF csibéket fertőztünk szájon át a vakcina adagjának többszörösével. A bursa kórszövettani vizsgálata alapján 3 hetes kor után a vakcina ártalmatlan.
A vakcinát tárolhatósága érdekében liofilizálni szükséges. A különböző védőanyagokkal (tej, savó, zselatin, szacharóz, kollidon, pepton, tripton) liofilizált vakcinával hőterhelési próbát végeztünk. Megállapítottuk, hogy a megfelelően liofilizált vakcina 5 ’C-on egy évig a vírustartalom csökkenése nélkül tárolható.
A liofilizálást ismert módon végezzük tejjel, előnyösen tehén tejével.
A találmány tárgya közelebbről eljárás a fertőző bursitis ellen megfelelő immunitást biztosító élő liofilizált vakcina előállítására, oly módon, hogy a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem Mikrobiológiai Tanszéki Csoportjánál NCAIM V(P) 001 034 számon 1987. december 15-én letétbe helyezett LIBDC/82 jelű fertőző bursitis vírustörzset 10-12 napos, előnyösen 11 napos csiikeembriókból tripszines emésztéssel készített fibroblaszt tenyészetben 3-5 napig szaporítjuk, majd vírustiter megóvása céljából védőkolloid alkalmazásával - liofilizáljuk.
A találmány szerinti eljárásban alkalmazott vírustörzs citopatogén hatással rendelkezik (ezt az oltástól számított 3-5 napon belül észleljük), emiatt a vírusszaporodás a szövettenyészetben fénymikroszkópos vizsgálattal nyomon követhető.
A vírus a sorozatpasszálások során megtartotta jó antigén hatását, és a bursát károsító hatását a 3 hetesnél idősebb csibékben elveszítette. A vírustörzs csirkeembrió fibroblaszt szövettenyészetben szaporodik, amely bármelyik szövettenyésztő laboratóriumban rendkívül könnyen, rutinszerűen előállítható.
Az adagolás módja igen egyszerű, mert az állatok ivóvízében adható.
A találmányt az alábbi példával világítjuk meg közelebbről:
HU 203 780 Β
Példa
10—11 napos SPF előkeltetett tyúktojás embrióinak 0,07-0,09%-os tripszines emésztésével szóvettenyészetet készítünk.
A sejtek szaporítását 10% TPB (triptóz-foszfát leves)-t, 4% boíjúsavót tartalmazó MEM-H tápfolyadékban végezzük. A palackokban 24-48 órára benőtt sejtkultúrát 100-1000 TCIDjq/O.I ml LIBDV/82 jelű vírus 10 ml-ével oltjuk be. Egy óra adszorbeáltatás után 10% TPB-t, 2% borjúsavót tartalmazó MEM-E fenntartó oldattal a palackokat feltöltjük. A palackokat 37 *C- on tartjuk. 3-5 nap alatt a vírus sejtkárosító hatása teljessé válik, ekkor a felülúszókat összeöntjük. A steril és legalább 106 TCID50/0,1 ml titerű anyagot a további felhasználásig fagyasztva tároljuk, majd 50% arányban steril, sovány (fölözött) tejet keverünk hozzá.
Az anyagot 2 ml-enként 10 ml-es liofilizáló üvegekbe töltjük és liofilizáljuk. A vakcina a kipróbálástól számított egy éven belül használható fel. 2 ml vakcina 500-1000 csibéhez elegendő. 3 hetesnél idősebb csibéknek adjuk.
A példában alkalmazott rövidítések:
SPF: specifikus kórokozóktól mentes állományból származó csirke,
TPB: triptóz-foszfát leves,
MEM-H:1 Minimál Essential Medium-Hanks,
MEM-H:2 Minimál Essential Medium-Earle,
TCID^: Tissue culture infenctive dose, a szövetkultúrát 50%-ban fertőző dózis 1 összetételét lásd a Hanks, H., Wallace, R. E, Proc. Soc, Exp. Bioi. Med, 71,196 (1943) Eagle, H.: Science 130,433 (1959) irodalmi helyen.
2 összetételét lásd az Earle, W. R.: J. Natl. Cancer Inst. 4,165 (1943), Earle, H.: Science 730,433 (1959) irodalmi helyen.
A találmány szerint előállított vakcina hatékonyságát részben az immunizálást követő szerológiai áthangolódás (agargélprecipítációs-, vírusneutralizációs próba) meghatározásával, részben az immunizálást követően különböző időpontban történt vadvírus ráfertőzéssel szembeni védettség mértékében mértük. Egynapos és háromhetes SPF (Specific Pathogen Free) csirkéket vizsgáltunk. Egy-egy csoportban 50 állatot immunizáltunk. Az immunizálást követő második naptól kétnaponként 5-5 állatot vadvírussal ráfertőztünk, illetve
5-5 állatot elvéreztettünk szerológiai vizsgálatok céljára.
Megállapítható volt, hogy a napos korban történt vakcinázás után a 8. naptól alakult ki számottevő védettség, amely a 10. napon már 100%-os volt Ugyanezekben az időpontokban tudtunk először kimutatni ellenanyagokat is a vérben.
hetes korú állatok immunizálása esetén már a vakcinázás utáni 4. naptól teljes védettség alakult ki.
A törzs esetleges meglévő reziduális (maradék) patogenitásának és ártalmatlanságának meghatározása céljából 1 napos és 3-4 hetes csirkéket fertőztünk szájon át 105 TCID5C/0,2 ml vírussal. Összehasonlítás céljából egy csoport csibét vadvírussal fertőztünk. Kontrollként hasonló korú és létszámú fertőzetlent vizsgáltunk. Egy-egy csoportban 30-30 állatot fertőztünk. A fertőzést követően figyeltük az esetlegesen észlelhető klinikai tüneteket, majd az 5., 10. és 22. napon valamennyi csoportból 10—10 állatot leöltünk. Elvégeztük valamennyi állat kloakális bursá-jának kórszövettani vizsgálatát.
Megállapítható volt, hogy egyetlen vakcinázott csoportban sem jelentkezett megbetegedés vagy elhullás. Kórszövettani vizsgálattal megállapítható volt, hogy a vakcinázás utáni 5. napon enyhének minősíthető elváltozásokat észleltünk: mérsékelt lymphoid necrosist és a lymphoid sejtek részleges kiürülését. Vérzést, ödémát, gyulladást vagy kifejezettebb necrosist sohasem találtunk Ezek a kezdeti elváltozások a későbbi (10. és 22. nap) vizsgálatoknál nyomtalanul regenerálódtak.
Megállapítható tehát, hogy az előállított vakcinának nincs bursa Fabricii károsító hatása.

Claims (2)

1. Eljárás fertőző bursitis elleni élő liofilizált vakcina előállítására, azzal jellemezve, hogy a LIBDC/82 jelű, NCAIM V(P) 001 034 számon letétbe helyezett fertőző bursitis vímstörzset csirkeembrió fibroblaszt sejttenyészeten szaporítunk, a maximális vírustiter elérésekor a vírusfolyadékot összegyűjtjük, majd védőkolloid alkalmazásával liofilizáljuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy védőkolloidként sovány tejet alkalmazunk.
HU646788A 1988-12-16 1988-12-16 Process for producing living liophylised vaccine against infecting bursitis HU203780B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU646788A HU203780B (en) 1988-12-16 1988-12-16 Process for producing living liophylised vaccine against infecting bursitis

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU646788A HU203780B (en) 1988-12-16 1988-12-16 Process for producing living liophylised vaccine against infecting bursitis

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT52812A HUT52812A (en) 1990-08-28
HU203780B true HU203780B (en) 1991-09-30

Family

ID=10971678

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU646788A HU203780B (en) 1988-12-16 1988-12-16 Process for producing living liophylised vaccine against infecting bursitis

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU203780B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT52812A (en) 1990-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4530831A (en) Infectious Bursal Disease vaccine
Roy et al. Characterization of Newcastle disease viruses isolated from chickens and ducks in Tamilnadu, India
US4302444A (en) Vaccines for immunizing egg-laying birds against Egg Drop disease, preparation of said vaccines, and method of use of said vaccines
Alders et al. Prevalence and evaluation of Hitchner B1 and V4 vaccines for the control of Newcastle disease in village chickens in Zambia
US3674861A (en) Live attenuated marek{40 s disease virus vaccine for poultry
Rosales et al. Pathogenicity of recent isolates of infectious bursal disease virus in specific-pathogen-free chickens: protection conferred by an intermediate vaccine strain
JPH07121873B2 (ja) 鳥感染性気管支炎ワクチン
Winterfield et al. Immune response of White Leghorn chicks from vaccination with different strains of infectious bursal disease virus and in the presence of maternal antibodies
Rosales et al. Immunosuppressive potential and pathogenicity of a recent isolate of infectious bursal disease virus in commercial broiler chickens
CA2273074C (en) In ovo vaccination against newcastle disease
US5804195A (en) Vaccine comprising an infectious bursal disease virus MB, MB-1 or MB-2 strain
JP3945842B2 (ja) 弱毒性ニューカッスル病ウイルスワクチン
Cummings et al. Infectious bursal disease virus in turkeys.
Johnson et al. Field studies with convalescent serum and infectious bursal disease vaccine to control turkey coryza
AU5179101A (en) IBDV strain for in ovo administration
HU205265B (en) Process for producing living vaccine combinations againstvirus infections of fowls
Crick The vaccination of man and other animals against rabies
US7211260B1 (en) Infectious bursitis vaccine
HU203780B (en) Process for producing living liophylised vaccine against infecting bursitis
HU214739B (hu) Eljárás kutya coronavírus vakcina előállítására
Mészáros Control of infectious diseases in large-scale poultry breeding and production
JPH07121874B2 (ja) 感染性気管支炎ワクチン
EL-EBIARY et al. Trials of using cell cultures for evaluation of IBDV vaccines in Egypt
Riaz et al. Evaluation of in ovo vaccination against infectious bursal disease virus in commercial broilers in Pakistan
RU2166328C2 (ru) Сухая вакцина против реовирусного теносиновита кур

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees