HU203605B - System for supervising and evaluating green crops - Google Patents

System for supervising and evaluating green crops Download PDF

Info

Publication number
HU203605B
HU203605B HU147089A HU147089A HU203605B HU 203605 B HU203605 B HU 203605B HU 147089 A HU147089 A HU 147089A HU 147089 A HU147089 A HU 147089A HU 203605 B HU203605 B HU 203605B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
circuit
seed
input
output
counter
Prior art date
Application number
HU147089A
Other languages
English (en)
Other versions
HU891470D0 (en
HUT51402A (en
Inventor
Nikolajj Grigorevich Sakalo
Vladimir Vladimirovich Brei
Lev Grigorevich Sakalo
Vladimir Jaroslavovich Rikhva
Mikhail Ilich Serdjuk
Viktor Vasilevich Pogorilyjj
Valerijj Pavlovich Rudenko
Anatolijj Vasilevich Iljukhin
Original Assignee
Vnii Ispytaniju Mashin I Oboru
Poltav G Ped I Im V G Korolenk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vnii Ispytaniju Mashin I Oboru, Poltav G Ped I Im V G Korolenk filed Critical Vnii Ispytaniju Mashin I Oboru
Publication of HU891470D0 publication Critical patent/HU891470D0/hu
Publication of HUT51402A publication Critical patent/HUT51402A/hu
Publication of HU203605B publication Critical patent/HU203605B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01CPLANTING; SOWING; FERTILISING
    • A01C7/00Sowing
    • A01C7/08Broadcast seeders; Seeders depositing seeds in rows
    • A01C7/10Devices for adjusting the seed-box ; Regulation of machines for depositing quantities at intervals
    • A01C7/102Regulating or controlling the seed rate

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Soil Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Sowing (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)

Description

A találmány tárgya a mezőgazdasági gépgyártás területén vetésellenőrzésre és értékelésre alkalmas rendszerre vonatkozik.
A találmány értelmében alkalmazható egyedi magvető gépeknél, mint például répa, kukorica, szójabab, hüvelyes termények, gyapot, cirok, napraforgó és zöldségfélék magjainál, a talajmunkák elvégzésénél, valamint vizsgálatok elvégzésénél, a vetőgépek szerkezeti javítására vonatkozó kutatómunkák irányválasztásánál, azok műszaki diagnosztizálásánál, a kihasználtsági fok meghatározásánál, a működésképesség ellenőrzésénél és az optimális üzemmód kiválasztásánál, továbbá a mezőgazdasági termelési technológiák végrehajtásának vizsgálatánál.
A mezőgazdasági kultúrák terméshozamát jelentős mértékben befolyásolja a növények közötti vetéstávolság, amely a növények növekedési feltételeire hat: a növények és a növények közötti talaj megvilágítása, folyadék- és hőmérsékletviszonyok, gyomirtás, a növények egymásra hatása.
A vetésifolyamat során az elvetett szemek közötti távolság azonos értéken tartása (a vetés egyenletessége) a vetési árkokban többsoros vetőgépeknél még ma is aktuális problémát jelent, ami egy olyan, a vetést ellenőrző és értékelő rendszerrel lehetséges, amely kifejezően és biztonsággal, nagy pontossággal képes ellenőrizni az egyes paramétereket az összes vetési árokban, továbbá, amely a vetési üzemet zavaró különféle zavaró jellemzőkkel szemben szelektív, valamint az operátor által felfogható jelzéseket ad.
Ezenkívül ezeknek a rendszereknek rendkívül egyszerű és kompakt felépítésűeknek kell lenni, hogy a kezelőteret, jelen esetben a traktor vezetőfülkéjét, ne torlaszolja el és ne okozzon nehézséget a felszerelése.
A jelenleg ismert vetésellenőrző és értékelő rendszerek általában a vetési norma, azaz vetési területegységre jutó vetőmagmennyiség (a vetési normát vetési mennyiségnek is nevezik) vagy a vetési intenzitás (vetési sebesség), azaz időegységre jutó elvetendő vetőmag mennyiség, mint paraméterek ellenőrzését végzik (pl: 4225930,4333096 tsz. US, 2614959,2657275, l.sz. DE szabadalmi leírások).
Az ilyen ellenőrzés hátránya, hogy a vetőmagok rendezett véletlenszerű elhelyezkedése áramlás közben csupán egy átlagértékkel a szórás figyelembevétele nélkül, amely nagy értékeket is elérhet, nem jellemezhető, mivel a vetőmag áramlásának alakulását a következő tényezők határozzák meg:
- A vetőgép szerkezetének és szerkezeti elemeinek állapota (méret, szabályozás, beállítás eltérése, elhasználódás, az egyes szerkezeti elemek meghibásodása stb);
-A vetőmag állapota (egyenletesség, tisztaság);
- Talajminőség (nedvesség, keménység, talajművelés minősége).
Ezek a tényezők különböző mértékű zavarokat okoznak a vetési folyamat során.
Különösen a vetőgép egyik vetőkészüléke alkatrészeinek a nem kielégítő állapot miatt bekövetkező meghibásodása vezet a vetés megszakításához, ami a legnagyobb jelentőségű (durva) üzemzavar.
A vetőkészülék vagy a vetőgép egésze üzemmód2 jának eltérései, amelyet a vetőanyag, a talaj vagy a vetőgép alkatrészeinek nem kielégítő állapota okoz, eltérésekhez vezetnek a vetési normához képest.
Mindezek a zavarok a vetés egyenetlenségét és ezzel a terméshozam csökkenését eredményezik.
Ezen túlmenően ki kell hangsúlyozni, hogy a kielégítő üzemmód, illetve a vetési norma betartása még nem biztosítja a szemek közötti egyenlő vetési távolságot, ami a fent felsorolt tényezőktől is függ.
A vetés ellenőrzése és megítélése a vetési norma vagy intenzitás alapján, amely nem nagy megbízhatóságú átlagértéket szolgáltat, nem teszi lehetővé a vetés tökéletes ellenőrzését és az üzemmód megítélését.
így például a fent említett vetésellenőrző és értékelő rendszerek egyike a 4333096 Lszámú US szabadalmi leírás szerint lehetővé teszi a vetőkészülékek üzemmódjának összehasonlítását egy a csatornaszám és a vetésidő szerint átlagoló áramkör segítségével, valamint az érzékenység automatikus szabályozását a vetési norma zavarainak függvényében a vetőgép üzemmódjának változása közben és a vetés tökéletesebb ellenőrzését, mivel az összes vetőkészüléket egyszerre figyeli.
Ez a rendszer tartalmaz a vetőgép vetőkészülékei számának megfelelő vetőmagjeladót, amelyek impulzusmeghajtókhoz vannak csatlakoztatva, egy útadót, amely szintén a hozzátartozó impulzusmeghajtóra van kötve, egy számító egységet és egy kijelző egységet.
A számító egység tartalmaz egy az egyes vetőmagjeladókkal a megfelelő impulzusmeghajtón keresztül összekötött vetőmagszámlálót; egy a vetési normát meghatározó, bemenetéivel a számlálók kimenetére kötött átlagértékképző áramkört; egy bemenetéivel a vetőmagszámlálók kimeneteihez és az átlagértékképző áramkör kimenetéhez kapcsolt kivonó áramkört; egy a kivonó áramkör jeleinek maximumértékét meghatározó áramkört; egy ezeket a maximum értékeket egy előírt határértékkel összehasonlító áramkört és egy az összehasonlító áramkörök kimeneteire kötött digitális kijelzőt.
Az előbbiekben leírt rendszer szerepe azonban csupán a vetési norma felügyeletére korlátozódik, amelynek betartása a vetés egyenletességét és ezzel az ellenőrzés tökéletességét nem garantálja.
A találmány feladata olyan vetésellenőrző és értékelő rendszer kialakítása, amelynél a számító egység újszerű kialakítása az eredmények nagyobb megbízhatóságát, a vetés tökéletesebb ellenőrzését és a vetés minőségének pontosabb megbecsülését biztosítja.
Ezt a feladatot a találmány szerint olyan rendszerrel oldjuk meg, amelynél a számitó egység a szélsőértékek időpontjának meghatározására alkalmas áramkört, első számlálót, demultiplexert, törlő áramkört, tárolóegységet, valamint a vetőmagok közötti távolságot kifejező diszkrét mérőtávolságok számát meghatározó második számlálót tartalmaz, ahol a szélsőértékek időpontjának meghatározására alkalmas áramkörnek legalább egy vetőmag jeladóval összekötött bemenete és a demultiplexerre csatlakoztatott kimenete van, az első számlálónak egy az útadó impulzusformálójához kapcsolt és egy a törlő áramkör kimenetére kötött bemenete, továb-2HU 203605Β bá a vetőmagok közötti távolságot kifejező diszkrét mérőtávolságok számának megfelelő, a demultiplexerre kötött kimenetei vannak, a demultiplexer vetőmagok közötti távolságot kifejező diszkrét mérőtávolságok számának megfelelő kimenetei a törlő 5 áramkör megfelelő bemenetelre és a tárolóegységben levő második számlálók megfelelő bemenetelre vannak csatlakoztatva, a második számlálók kimenetei pedig a kijelzőegységre vannak csatlakoztatva. 10
A vetés-ellenőrző és értékelő rendszer ilyen kapcsolástechnikai kialakítása lehetővé teszi, hogy az elvetett magvak közötti vetési távolságot nagy pontossággal és megbízhatósággal kövessük, és ez a vetési üzemmód lehetővé teszi, hogy a vetőgép vala- 15 mennyi vetőkészülékének durva meghibásodásáról és a vetési normáról azonnal információhoz juthassunk.
Annak érdekében, hogy a vetőkészülékek által kiszórt vetőmagokközötti távolságot a vetésellenőr- 20 ző és értékelő rendszer nagyobb pontossággal tudja meghatározni, a szélsőértékek időpontjának meghatározására alkalmas áramkör bemenetéivel az áramkör bemenetét alkotó késleltető áramkörből, egyik bemenetével a késleltető áramkör kimeneté- 25 hez, másik bemenetével pedig a késleltető áramkör bemenetéhez kapcsolt kivonó áramkörből, valamint bemenetével a kivonó áramkör kimenetéhez kapcsolt és kimenetével az áramkör kimenetét alkotó küszöbérték figyelő áramkörből van kialakítva. 30
Az elvetett vetőmagok közötti távolságeltérések okának felderítését, és megszüntetését is lehetővé teszi egy vetőkészülék irányításával bármely másik vetőkészüléknél bekövetkező, a vetési előírástól való eltérés esetén a találmány szerinti rendszer olyan 35 kialakítása, amelynek a vetőskészülékek számának megfelelő számú vetőmag jeladója, a vetőkészülékek meghibásodását és zavarait ellenőrző áramköre, a vetőmag jeladók számának megfelelő számú bemenettel ellátott átlagértékképző áramöre, kü- 40 szöbérték figyelő áramköre, reteszelő áramköre és a vetési norma meghatározására szolgáló áramköre van, ahol a vetőkészülékek meghibásodását és zavarait ellenőrző áramkör bemenetel egy-egy vetőmag jeladóval és az átlagértékképző áramkör bemenete- 45 ivei vannak összekötve, amelynek kimenete a vetőkészülékek meghibásodását és zavarait ellenőrző áramkör másik bemenetéivel és a küszöbérték figyelő áramkör bemenetéivel áll kapcsolatban, amelynek kimenete a reteszelő áramkör egyik be- 50 menetére van kötve, a reteszelő áramkör pedig az útadó impulzusformálója és az első számláló között van elhelyezve, továbbá a vetési norma meghatározására szolgáló áramkör bemenetel a vetőmag jeladók említett kimeneteire és az útadó impulzusfor- 55 mólójának kimenetére vannak csatlakoztatva.
A rendszer ilyen kapcsolástechnikai kialakítása lehetővé teszi, hogy nagy pontossággal és megbízhatósággal ismerjük fel a vetés bármely paraméterének eltérését az üzemi előírástól, mint pl. a vetés 60 megszakadása, eltérés a vetési normától, eltérés a vetés egyenletességében.
Ilyenkor a komolyabb eltérések jelzésének hiánya a vetőkészülékek meghibásodását és zavarait ellenőrző áramkörben az átlagértékképző áramkör- 65 nek, a küszöbérték figyelő áramkörnek, a reteszelő áramkörnek és a rendszer többi elemével való kapcsolatuknak köszönhetően biztonsággal tájékoztat arról, hogy minden vetőkészülék ugyanolyan vetési üzemben működik, ami megteremti a feltételét a vetőgép vetési normája és a vetés egyenletessége pontosabb és tökéletesebb értékelésének
Előnyös egy olyan kialakítás is, amelynél a vetőkészülékek meghibásodását és zavarait ellenőrző áramkör a vetőmag jeladók számának megfelelő számú, közvetlen bemenetéivel az áramkör bemenetelt alkotó és a vetőmag jeladókkal összekötött, valamint fordító bemenetéivel az áramkör további bemenetelt alkotó és az átlagértékképző áramkör kimenetével összekötött integráló összegzőket, továbbá az egyes integráló összegzők kimenetéhez csatlakoztatott jelzésadó áramköröket tartalmaz.
Egy további előnyös kialakításnál a vetési norma meghatározására szolgáló áramkör a vetőmag jeladókkal összekötött bemenetéivel az áramkör bemenetelt alkotó kiválasztó áramkört; bemenetével a kiválasztó áramkör kimenetéhez csatlakozó, a szélsőértékek időpontjának meghatározására szolgáló áramkört; az útadó impulzusoformálójával összekötött bemenetével az áramkör bemenetét alkotó útszámlálót; bemenetével az útszámláló kimenetére és egyik kimenetével az útszámláló másik bemenetére kötött törlő áramkört; egyik bemenetével a szélsőértékek időpontjának meghatározására szolgáló áramkör kimenetére, másik bemenetével pedig a törlő áramkör kimenetére csatlakoztatott vetőmagszámlálót, valamint a vetőmagszámláló és a törlő áramkör kimenetére kötött kijelzőegységet tartalmaz.
Az ilyen kapcsolástechikai megoldás további előnye, hogy egyszerű készüléktechnikai megvalósítást tesz lehetővé és nagy megbízhatóságú adatokat szolgáltat, mivel a vetőmagmennyiséget meghatározó vetési normát tetszőlegesen kis útszakaszokra számítja ki, amit az útszámláló nullázása biztosít a vetőmagkiszórás gyakoriságának függvényében meghatározott tetszőleges útszakasz megtétele után.
Ebben az esetben egy olyan kiviteli forma a leghatékonyabb, amelynél a szélsőértékek időpontjának meghatározására szolgáló áramkör bemenetével az áramkör bemenetét alkotó késleltető áramkört; egyik bemenetével a késleltető áramkör kimenetére, másik bemenetével pedig a késleltető áramkör bemenetére kapcsolt kivonó áramkört, valamint bemenetével a kivonó áramkör kimenetére kötött és kimenetével az áramkör kimenetét alkotó küszöbérték figyelő áramkört tartalmaz.
A szélsőértékek időpontjának, azaz egy vetőmagnak a vetőmagjeladó érzékelője előtti áthaladás ilyen felismerése, a vetőmagok méretétől, alakjától és az áthaladás gyakoriságától függetlenül történik.
A találmányt a továbbiakban a mellékelt rajzon példaképpen ábrázolt kiviteli alakok alapján ismertetjük részletesebben, ahol az
1. ábra a találmány szerinti vetésellenőrző és értékelő rendszer blokkvázlata, a
2. ábra a szélsőértékek időpontjának meghatározására alkalmas áramkör felépítésének blokkvázlata, a
-3HU 203605Β
3. ábra a találmány szerinti vetésellenőrző és értékelő rendszer további kiviteli változata, a
4. ábra a 3. ábra szerinti rendszer működési vázlata és az
5. ábra a vetési norma meghatározására szolgáló 5 áramkör kijelzőegységének blokkvázlata.
A találmány szerinti vetésellenőrző és értékelő rendszer, mint az 1. ábrán látható, legalább egy 1 vetőmag jeladót, 2 számító egységet és 3 kijelzőegységet tartalmaz. Az 1 vetőmag jeladók a vetőcsorosz- 10 lyában a vetőmag kilépési helyén vannak elhelyezve és kábaleken keresztül kapcsolódnak a traktor vezetőfülkéjében elhelyezett vezérlőpultba beépített 2 számító egységhez. A vezérlőpult a traktor villamos hálózatához van csatlakoztatva. 15
Az 1 vetőmag jeladók lehetnek optikai, OHF, piezoelektromos vagy más jeladók.
A teljes rendszerhez tartozik egy 4 útadó és a 4 útadó 5 impulzusformálója is. A 4 útadó radarként vagy mágnes és herkonrelé kapcsolatával alakítható 20 ki úgy, hogy a kimenetére az út például minden cm-e után impulzust ad ki.
A 2 számító egység a szélsőértékek időpontjának meghatározására alkalmas áramkört, 7 demultiplexert, első 8 számlálót, logikai VAGY kapu és késlel- 25 tető áramkör soros kapcsolásából kialakítottt 9 törlő áramkört, valamint az egymás után elvetett magvak közötti vetési távolságban a diszkrét mérőtávolságok számával meghatározott számú második 11 számlálót magába foglaló 10 tárolóegységet tártál- 30 máz. A diszkrét távolság 1 cm vagy ennél nagyobb lehet a magvak közötti vetési távolság függvényében, ami másrészt a beállított vetési üzemmódtól függ.
Az 1 vetőmag jeladó kimenete a szélsőértékek 35 időpontját meghatározó 6 áramkör bemenetével van összekötve. A vetőkészülékek számának megfelelő számú 1 vetőmag jeladó jelenléte estén a rendszerbe 12 kiválasztó áramkör építhető, amely vagy kézzel vagy órajelgenerátorral vezérelhető. Ebben 40 az esetben az 1 vetőmag jeladók a 12 kiválasztó áramkörön keresztül kapcsolódnak a szélsőértékek időpontját meghatározó 6 áramkörhöz.
A szélsőértékek időpontját meghatározó 6 áramkör kimenete a 7 multiplexer egyik bemenetére 45 csatlakozik, míg a többi bemenet az első 8 számlálók kimeneteivel van összekötve. Az első 8 számláló egyik bemenetére a 4 útadó 5 impulzusformálójának kimenete, a másik bemenetére pedig a 9 törlő áramkör kimenete csatlakozik. A 9 törlő áramkör 50 bemenetelhez a 7 demultiplexer kimenetei vannak csatlakoztatva, amelyek a 10 tárolóegység második 11 számlálóra is rá vannak kötve. A második 11 számlálók 10 tárolóegység kimeneteit alkotó kimenetel a 3 kijelzőegységhez vannak csatlakoztatva. 55
A 3 kijelzőegység például all számláló számát jelző kapcsolót, dekódolót, all számláló helyiértékeinek megfelelő digitális kijelzőt és dinamikus kijelző áramkört tartalmazhat.
A 4 útadó és az első 8 számláló, a 7 demultiplexer, 60 a 9 törlő áramkör és az 1 vetőmag jeladó fent leírt kapcsolásának alkalmazása lehetővé teszi minden egymást követő vetőmag közötti vetési térköz meghatározását, miközben a vetési térköz meghatározásának pontosságát a szélsőértékek időpontjának 65 meghatározására szolgáló 6 áramkör biztosítja. Az első 8 számláló, a 7 demultiplexer és a 10 tárolóegység kapcsolata lehetővé teszi az egymást követően elvetett vetőmagok közötti távolságot kifejező diszkrét mérőtávolságok száma alapján a vetés egyenletességének nagyon pontos értékelését, ami jelentősen növeli a vetés minőségi értékelését, ami jelentősen növeli a vetés minőségi értékelésének megbízhatóságát is, mivel ez a vetési norma betartását és a durva hibák hiányát jelenti.
Annak érdekében, hogy a vetőmagok közötti térközt pontosabban tudjuk meghatározni, a 2. ábra szerinti kiviteli példa szerint a szélsőértékek időpontját meghatározó 6 áramkör célszerűen 13 kés- .
leltető áramkört, 14 kivonó áramkört és 15 küszöbértékfigyelő áramkört tartalmaz. A 13 késleltető áramkör bemenete a 6 áramkör bementét alkotja és I össze van kötve a 14 kivonó áramkör bemenetével is.
A14 kivonó áramkör másik bemenete a 13 késleltető áramkör kimenetére, kimenete pedig a 15 küszöbértékfigyelő áramkör bementére van kötve. A 15 küszöbértékfigyelő áramkör kimenete egyben a szélsőértékek időpontját meghatározó 6 áramkör kimenete is.
Az egyenletes vetéstől való eltérés okának felderítését és megszüntetését is lehetővé teszi egy vetőkészülék irányításával bármely másik vetőkészüléknél bekövetkező, a vetési előírástól való eltérés esetén a találmány szerinti rendszer, amelynél a 2 számító egység (3. ábra) a vetőkészülékek meghibásodását és zavarait ellenőrző 16 áramkört, 17 átlagértékképző áramkört, 18 küszöbértékfigyelő áramkört, 19 reteszelő áramkört és a vetési normát meghatározó 20 áramkört tartalmaz, ahol az 1 vetőmag jeladók száma megegyezik a vetőkészülékek számával.
Ennél a kiviteli példánál a 17 átlagértékképző áramkör bemenetel egy-egy 1 vetőmag jeladóval és a vetőkészülékek meghibásodását és zavarait ellenőrző 16 áramkör bemenetéivel vannak összekötve, amelynek másik bemenetére a 16 átlagértékképző áramkör kimenete van rákötve. A17 átlagértékképző áramkör kimenete a 18 küszöbértékfigyelő áramkörrel is össze van kötve. A18 küszöbértékf igyyelő áramkör kimenete az 5 impulzusformáló és az első 8 számláló közé beiktatott 19 reteszelő áramkör egyik bemenetére van vezetve. A vetési normát meghatározó 20 áramkör bemenetel az 1 vetőmag jeladók kimeneteire és az 5 impulzusformáló kimé- ;
netére vannak csatlakoztatva.
A19 reteszelő áramkör megvalósítható egy logikai ÉS kapuval is. I
A17 átlagértékképző áramkör összegző áramkör és léptékerősítő (amelyek pl. műveleti erősítőből állnak) soros kapcsolásból, valamint egy ellenállást és kondenzátort magában foglaló aperiodikus tagból van felépítve.
A rendszer ellátható továbbá egy cserélhető 21 tárolóval is, amelynek bemenetel a 10 tárolóegység második 11 számlálóinak és a 18 küszöbértékfigyelő áramkör kimeneteivel vannak összekötve.
A cserélhető 21 tároló mikroáramkörökből felépített feszültségfüggetlen, elektromosan törölhető fixértéktárolót és írható-olvasható vezérlőáramkört tartalmaz.
-4HU 203605Β
Célszerű egy olyan kialakítás, amelynél a vetőkészülékek meghibásodását és zavarait ellenőrző 16 áramkör (4. ábra) az 1 vetőmag jeladók számának megfelelő számú 22 integráló összegzőt tartalmaz, amelyek közvetlen bemeneteikkel az 1 vetőmag jeladókhoz, fordító bemeneteikkel pedig a 17 átlagértékképző áramkör kimenetéhez csatlakoznak. Az egyes 22 integráló összegzők kimenetére 23 jelzésadó áramkör van kötve.
A 22 integráló összegzők például műveleti erősítőből alakíthatók ki egy összegző és egy integráló tag sorbakapcsolásával.
A 23 jelzésadó áramkör például kialakítható egy teljesítményerősítőből, amelynek kimenetére világítódióda van kapcsolva. Az összes 23 jelzésadó áramkör egyesíthető egy fénykijelző formájában.
A 22 integráló összegzők alkalmazása aló áramkörben, valamint azok kapcsolata az 1 vetőmag jeladókkal és a 17 átlagértékképző áramkörrel gondoskodik a meghibásodások és a zavarok analóg elven alapuló felügyeletéről a vetőkészülékekben és ezzel azok valós idejű működéséről, ami a rendszer működési sebességét a legsúlyosabb zavarok vonatkozásában is megnöveli. Az összes vetőkészülék vetési üzemének folyamatos és valós idejű összehasonlítása a 17 átlagértékképző áramkör és a 22 integráló összegzők kapcsolata révén lehetővé teszi, hogy a vetési üzem zavarait hatékonyabban és pontosabban ismerjük fel. Ezért az ilyen zavarokat jelző jelzés kimaradása biztos garanciát ad arra, hogy az összes vetőkészülék azonos üzemmódban dolgozik, ami másrészt megteremti a feltételét a vetési norma értékelésének az egész vetőgépben egyetlen csatornafelhasználásával.
Előnyös a találmány szerinti rendszer olyan kialakítása, amelynél a vetési normát értékelő 20 áramkör a szélsőértékek időpontját meghatározó, 25 kiválasztó áramkörön keresztül az 1 vetőmag jeladókhoz kapcsolódó 24 áramkört (4. ábra), 26 útszámláló, 27 vetőmagszámlálót, 28 törlő áramkört és 29 kijelzőegységet tartalmaz. Ennél a kialakításnál a 26 útszámláló egyik bemenete a 4 útadó 5 impulzusformálójának kimenetére, annak kimenete pedig a 28 törlő áramkör bemenetére csatlakozik. A 28 törlő áramkör egyik kimenete a 27 vetőmagszámláló egyik bemenetére és a 26 útszámláló másik bemenetére, másik kimenete pedig 29 kijelzőegységre van vezetve. A 27 vetőmagszámláló másik bemenete a szélsőértékek időpontját meghatározó 24 áramkör kimenetével, kimenete pedig a 29 kijelzőegységgel van összekötve.
A 29 kijelzőegység 30 regiszter (5. ábra), 31 dekódoló és 32 digitális kijelző soros kapcsolásából alakítható ki. A 30 regiszter 29 kijelzőegység bemenetét alkotó bemenetére, a fentiek szerint, a 27 vetőmagszámláló és a 28 törlő áramkör kimenete kapcsolódik.
A szélsőértékek időpontját meghatározó 24 áramkör a fent ismertetett 6 áramkörrel azonos felépítésű.
A vetési normát értékelő 20 áramkör ilyen kialakítása egyszerű készüléktechnikai megvalósítást teszlehetővé, aminekfeltétele afentiek szerint a vetési norma egy csatorna alapján való értékelési lehetősége és az értékelés megbízhatóságának magas fo8 ka, mivel a vetőmagok száma szerinti vetési norma tetszőlegesen kis útszakaszra számítható ki. Ez utóbbit az útszámláló nullázása biztosítja a vetőmagkiszórás gyakoriságának függvényében megha5 tározott tetszőleges útszakasz megtétele után.
A találmány szerinti vetésellenőrző és értékelő rendszer a következők szerint működik.
A vetőgép vetőcsoroszlyáin áthaladó vetőmagok az 1 vetőmag jeladókra (1. ábra) hatnak, miáltal vil10 lamos impulzusok keletkeznek a jeladók tápvezetékén, amelyek szükség szerinti erősítés után 12 kiválasztó áramkörön keresztül 2 számító egységbe, azon belül pedig a szélsőértékek időpontját meghatározó 6 áramkör bemenetére jutnak, ahol a szélső15 érték időpontját minden egyes vetőmag jeléből a beérkező jel és a 13 késleltető áramkör által késleltetett jel különbségének képzésével határozzuk meg. A 14 kivonó áramkör jele a 15 küszöbértékfigyelő áramkör bemenetére kerül, amelynek kimenetén impulzus keletkezik. Az ílymódon előállított impulzus egyértelműen meghatározza az egyes vetőmagoknak a vetőmag jeladójának érzékelője előtt való áthaladásának időpontját, függetlenül a vetőmag méretétől és alakjától.
A szélsőértékek időpontját meghatározó 6 áramkör alkalmazása lehetővé teszi, hogy minden egyes vetőmag áthaladásakor impulzust kapjunk akkor is, ha azok szorosan követik egymást, azaz másodpercenként 60 vetőmag vetési sebességhatárig, ahol a vetőmagok közötti távolság kisebb islehet mint a vetőmag mérete.
A 4 útadó a vetőgép haladása közben minden alkalommal jelet szolgáltat egy előre megadott távolság, pl. 1 cm megtétele után. Ezt a jelet az 5 impul35 zusformáló a digitális jelek szintjére illeszti. Az 5 impulzusformáló kimenetéről a jelek az első 8 számláló bemenetére jutnak. A 8 számláló a 4 útadó formált impulzusainak számát számlálja a szélsőértékek időpontját meghatározó 6 áramkör egymás után kiadott impulzusai közötti időben, azaz az egymás után elvetett szemek által keltett impulzusok között. A szélsőértéek időpontját meghatározó 6 áramkör a 8 számlálót a 7 demultiplexeren és a 9 törlő áramkörön keresztül nullázza,
A 8 számláló kimenetén az útadó impulzusai számának kódjai jelennek meg, amelyek mindegyike egy diszkrét mért úthoz rendelhető. Ezek a kódok jutnak a 7 demultiplexer bemenetére, amely a kódnak megfelelően a 10 tárolóegységben a második 11 számlálók egyikének számláló bemenetére kapcsolja a szélsőértékek időpontját meghatározó 6 áramkör kimenetét. A 6 áramkör kimenetén megjelenő impulzus hatására a megfelelő második 11 számláló állása 1-el megnő.
A második 11 számlálók tehát a diszkrét mérőtávolságok számát számlálják a vetőmagok közötti térközben, azaz egy olyan hosztrogrammot tárolnak, amely az egy sorban elvetett vetőmagok közötti térközök eloszlását fejezi ki. A vetés egyenletessé60 gére utaló információt a 3 kijelzőegység teszi láthatóvá. Egyértelmű, hogy a vetés egyenletessége a vetőkészülékek durva hibáinak hiányát és a vetési előírás követését tanúsítja.
A vetési egyenetlenség okának felismerése az összes vetési csatorna figyelembevételével a 3. és 4.
-5HU 203605Β ábra szerinti kiviteli alakok által lehetséges.
Ennél a kiviteli formánál a vetésellenőrző és értékelő rendszer a következők szerint működik.
Az 1 vetőmag jeladók jelei szükség estén megfelelő erősítés után a 22 integráló összegzők közvetlen bemenetelre és a 17 átlagértékképző áramkör bemenetére jutnak. A 17 átlagértékképző áramkör összegzi és elosztja a beérkező jeleket és az aperiodikus tag által időben átlagolja. A17 átlagértékképző áramkör által előállított jel a 22 integráló összegzők fordító bemenetére kerül, ahol az 1 vetőmag jeladók és a 17 átlagértékképző áramkör jeleinek különbsége integrálódik. A vetési folyamat normális lef olyasa esetén a 22 integráló összegzők kimenetén nem képződik jel és ennek következtében a 23 jelzésadó áramkör sem működik. Ha azonban az egyik vagy több vetőkészülék működésében durva hiba lép fel, például eltömődik a vetőcsoroszlya vagy elszakad a meghajtólánc, tehát a vetési folyamat teljes megszakadása következik be, akkor a 22 integráló összegző bemeneti jele azonnal működteti a megfelelő 23 jelzésadó áramkört.
Amennyiben az egyik vagy több vetőkészüléknél eltérés mutatkozik a vetési előírástól, a 22 integráló összegző kimeneti jele lassabban nő addig az értékig, amíg a megfelelő 23 jelzésadó áramkör működésbe nem lép. Ezen túlmenően az analóg üzemmód biztosítja a rendszer valós idejű működését.
Mivel a valós idejű ellenőrzés tetszőleges eltérések megállapítását biztosítja, a 23 jelzésadó áramkör jelzésének kimaradása a vetési norma hozzávetőleges azonosságát jelenti valamennyi vetőkészüléknél. Ezért a vetési norma értékeinek meghatározása egyetlen vetőkészülék alapján az egész vetőgépre vonatkozóan helyettesítő értékű. A 23 jelzésadó áramkör jelzésének hiányában a kezelő a 29 kijelzőegység 32 digitális kijelzőjének periodikus leolvasásával ellenőrzi az egész vetőgépre a vetési norma teljesülését, azaz a vetési technológia betartását. Ha az egyik 23 jelzésadó áramkör működésbe lép, a kezelő a vetési norma értéke alapján ítélhető meg az eltérés okát.
Az 1 vetőmag jeladók jelei a 25 kiválasztó áramkörön keresztül jutnak a szélsőértékek időpontját meghatározó 24 áramkörök bemenetére, ahol minden vetőmagra meghatározzuk a jel szélsőértékének időpontján úgy, ahogy azt a 6 áramkör működésénél leírtuk.
A 4 útadó a vetőmag által megtett útegység, pl. 1 cm után jelet ad. Ezt a jelet az 5 impulzusformáló a digitális jelek szintjére üleszti. Az impulzusok az 5 impulzusformálóról a 26 útszámláló számláló bemenetére jutnak, amely azokat a vetőgép által megtett, előre meghatározott útszakasz (pl. 20 m) megtételéig számlálja. Ekkor a 26 útszámláló kimenetén jel keletkezik, ami a 28 törlő áramkör bemenetére kerül. Ezzel egyidejűleg a 27 vetőmag számláló egyik bemenetére impulzusok jutnak a kivetett vetőmagokat jelző szélsőértékek időpontját meghatározó 24 áramkör kimenetéről, amely azokat egyben számlálja is. A 28 törlő áramkör első jele a 30 regiszter írását engedélyező bemenetre jut, és a 27 vetőmagszámláló kimeneti információja a 30 regsizterbe íródik. A 28 törlő áramkör második jele a 26 útszámláló és a 27 vetőmagszámláló nullázó bemene6 téré kerül. Ezzel a 26 útszámláló és a 27 vetőmagszámláló nullázódik, és a vetési normát meghatározó 20 áramkör a vetési norma értékét újra kiszámítja. A 30 regiszter kimeneti jelei a 31 dekódolón keresztül a 32 digitális kijelzőre jutnak, ahol a vetési normára vonatkozó információ a méterenkénti vetőmagmennyiség formájában kerül kijelzésre.
Az említett 16 és 20 áramkörök gondoskodnak ezáltal a vetőkészülékek működési zavarainak és a vetési normától való eltérés felismeréséről, azaz a vetés hagyományos technológiai ellenőrzéséről, azzal a különbséggel az eddigi vetésellenőrző és értékelő rendszerekhez képest, hogy jelen rendszer az egyszerűbb készüléktechnikai megvalósítás és nagyobb megbízhatóság mellett csökkenti a kezelő személy terhelését.
A 4 útadó 5 impulformálójának impulzusai bekerülnek a 19 reteszelő áramkörbe is, amelynek másik bemenete a 18 küszöbértékfigyelő áramkör kimenetével van összekötve.
A 17 átlagértékképző áramkör kimeneti jelének hiánya, azaz a vetés kimaradása vagy a vetőgép átmeneti üzeme esetén a 18 küszöbértékfigyelő áramkör átbillen és a 19 reteszelő áramkör egyetlen impulzust sem enged át az 5 impulzusformálótól a 8 számlálóhoz. A 19 reteszelő áramkör ezeket az impulzusokat a 18 küszöbértékfigyelő áramkör jelének hatására, azaz a vetőgép vetőkészülékeinek stacionárius üzeme esetén átengedi. A 8 számláló a 4 útadó formált impulzusait számlálja a szélsőértékek időpontját meghatározó 6 áramkör impulzusai közötti időtartományokban, azaz minden egyes elvetett vetőmag által keltett jel között. A továbbiakban a rendszer működése megegyezik az 1. ábránál leírtakkal.
Az ismertetett vetésellenőrző és értékelő rendszer tehát lehetővé teszi a vetőmagok talajban való eloszlásának értékelését és megfelelő intézkedések meghozatalát az optimális értékek elérése és fenntartása érdekében. Ez a hektáronkénti terméshozam mintegy 30%-os növekedését eredményezi.
A vetésellenőrzés és értékelés analóg és digitális elvének összekapcsolása a rendszer üzemi sebesség szerinti további három fokozatra bontásával a zavarok kihatásának függvényében a rendszer működési sebességének fokozását biztosítja súlyos következményekkel járó zavarok felismerése esetén, ami a kiesett mennyiség csökkenését és a hektáronkénti terméshozam további 5-10%-os növekedését eredményezi. Ezen túlmenően a hagyományos technológiai ellenőrzés áramköre leegyszerűsödik, miáltal a prototípusnak választott rendszer alkatrészeinek mintegy csak a negyedére van szükség. Ez lehetővé teszi rendszer költségeinek 4-5-szörös csökkentését. További előnyös hatásként jelentkezik a kezelő személy terhelésének csökkenése.
A fent leírt megvalósítási lehetőségek a találmányi gondolat keretén belül számos további változatot is lehetővé tesznek, amelyek a technika területén jártas szakember számára nyilvánvalóak. További változatok is elképzelhetők, anélkül, hogy a találmány igénypontjai által körülhatárolt oltalmi körből kilépnénk.
A találmány szerinti rendszer a leghatékonyabban répa, kukorica és egyéb gazdasági vetőgépeknél,
-6HU 203605Β valamint vizsgálatok elvégzésénél, a vetőgépek szerkezeti javítására vonatkozó kutatómunkák irányválasztásánál, azok műszaki diagnosztizálásánál, a kihasználtsági fok meghatároznásánál, a működésképesség ellenőrzésénél és az optimális üzemmód 5 kiválasztásánál, továbbá a mezőgazdasági termelési technológiák végrehajtásának vizsgálatánál alkalmazható.

Claims (7)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Vetésellenőrző és értékelő rendszer, amely legalább egy vetőmag jeladót (1), impulzusformálóval (5) ellátott útadót (4), számító egységet (2) és ki jel- 15 zőegységet (3) tartalmaz, azzal jellemezve, hogy a számító egység (2) a szélsőértékek időpontjának meghatározására alkalmas áramkört (6), első számlálót (8), demultiplexert (7), törlő áramkört (9), tárolóegységet (10), valamint a vetőmagok közötti tá- 20 volságot kifejező diszkrét mérőtávolságok számát meghatározó második számlálót (11) tartalmaz, ahol a szélsőértékek időpontjának meghatározására alkalmas áramkörnek (6) legalább egy a vetőmag jeladóval (1) összekötött bemenete és a demultiple- 25 xerre (7) csatlakoztatott kimenete van, az útadó (4) impulzusformálója (5) az első számláló (8) egyik bemenetére van kötve, az első számláló kimenetei a demultiplexerre (7) vannak kötve, amelynek a vetőmagok közötti távolságot kifejező diszkrét mérőtá- 30 volságok számának megfelelő kimenetei a törlő áramkör (9) megfelelő bemenetelre vannak csatlakoztatva, a törlő áramkör (9) kimenete az első számláló (8) másik bemenetére van vezetve és a tárolóegységben (10) levő második számlálók (11) kimé- 35 netei a kijelzőegységre (3) vannak csatlakoztatva.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti vetésellenőrző és értékelő rendszer, azzal jellemezve, hogy a szélsőértékek időpontjának meghatározására alkalmas áramkör (6) bemenetével az áramkör (6) bemenetét alko- 40 tó késleltető áramkörből (13), egyik bemenetével a késleltető áramkör (13) kimenetéhez, másik bemenetével pedig a késleltető áramkör (13) bemenetéhez kapcsolt kivonó áramkörből (14), valamint bemenetével a kivonó áramkör (14) kimenetéhez kap- 45 csőit és kimenetével az áramkör (6) kimenetét alkotó küszöbérték figyelő áramkörből (15) van kialakítva.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti vetésellenőrző és értékelő rendszer, azzal jellemezve, hogy a vető- 50 készülékek számának megfelelő számú vetőmag jeladója (1), a vetőkészülékek meghibásodását és zavarait ellenőrző áramköre (16), a vetőmag jeladók (1) számának megfelelő számú bemenettel ellátott átlagértékképző áramköre (17), küszöbértékfigyelő 55 áramköre (18), reteszelő áramköre (19) és a vetési norma meghatározására szolgáló áramköre (20) van, ahol a vezetőkészülékek meghibásodását és zavarait ellenőrző áramkör (16) bemenetel egy-egy vetőmag jeladóval (1) és az átlagértékképző áram- 60 kör (17) bemenetéivel vannak összekötve, amelynek kimenete a vezetőkészülékek meghibásodását és zavarait ellenőrző áramkör (16) másik bemenetéivel és a küszöbértékfigyelö áramkör (18) bemenetével áll kapcsolatban, amelynek kimenete a reteszelő áramkör (19) egyik bemenetére van kötve, a reteszelő áramkör (10) pedig az útadó (4) impulzusformáló ja (5) és az első számláló (8) között van elhelyezve, továbbá a vetési norma meghatározására szolgáló áramkör (20) bemenetel a vetőmag jeladók (1) említett kimeneteire és az útadó (4) impulzusformálójának (5) kimenetére vannak csatlakoztatva.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti vetésellenőrző és értékelő rendszer, azzal jellemezve, hogy a vetőkészülékek meghibásodását és zavarait ellenőrző áramkör (16) a vetőmag jeladók (1) számának megfelelő számú, közvetlen bemenetéivel az áramkör (16) bemenetelt alkoró és a vetőmag jeladókkal (1) összekötött, valamint fordító bemenetéivel az áramkör (16) további bemenetelt alkotó és az átlagértékképző áramkör (17) kimenetével összekötött integráló összegzőket (22), továbbá az egyes integráló összegzők (22) kimenetéhez csatlakoztatott jelzésadó áramköröket (23) tartalmaz.
  5. 5. A 2. vagy 4. igénypont szerinti vetésellenőrző és értékelő rendszer, azzal jellemezve, hogy a vetési norma meghatározására szolgáló áramkör (20) a vetőmag jeladókkal (1) összekötött bemenetéivel az áramkör (20) bemenetelt alkotó kiválasztó áramkört (25); bemenetével a kiválasztó áramkör (25) kimenetéhez csatlakozó, a szélsőértékek időpontjának meghatározására szolgáló áramkört (24); az útadó (4) impulzusformlójával (5) összekötött bemenetéel az áramkör (20) bemenetét alkotó útszámlálót (26); bemenetével az útszámláló (26) kimenetére és egyik kimenetével az útszámláló (26) másik bemenetére kötött törlő áramkört (28); egyik bemenetével a szélsőértékek időpontjának meghatározására szolgáló áramkör (24) kimenetére, másik bemenetével pedig a törlő áramkör (28) kimenetére csatlakoztatott vetőmagszámlálót (27), valamint a vetőmagszámláló (27) és a törlő áramkör (28) kimenetére kötött kijelzőegységet (29) tartalmaz.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti vetésellenőrző és értékelő rendszer, azzal jellemezve, hogy a szélsőértékek időpontjának meghatározására szolgáló áramkör (24) bemenetével az áramkör (24) bemenetét alkotó késleltető áramkört (13); egyik bemenetével a késleltető áramkör (13) kimenetére, másik bemenetével pedig a késleltető áramkör (13) bemenetére kapcsolt kivonó áramkört (140, valamint bemenetével a kivonó áramkör (14) kimenetére kötött és kimenetével az áramkör (24) kimenetét alkotó küszöbérték figyelő áramkört (15) tartalmaz.
  7. 7. Az 5. vagy 6. igénypont szerinti vetésellenőrző és értékelő rendszer, azzal jellemezve, hogy a kijelzőegység (29) a vetőmagszámláló (27) és a törlő áramkör (28) kimenetére kötött regiszter (30), dekódoló (31) és digitális kijelző (32) soros kapcsolásából van kialakítva.
HU147089A 1988-02-10 1989-01-18 System for supervising and evaluating green crops HU203605B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SU884377447A SU1737476A1 (ru) 1988-02-10 1988-02-10 Устройство дл контрол и регистрации параметров процесса высева

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU891470D0 HU891470D0 (en) 1990-03-28
HUT51402A HUT51402A (en) 1990-04-28
HU203605B true HU203605B (en) 1991-08-28

Family

ID=21355282

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU147089A HU203605B (en) 1988-02-10 1989-01-18 System for supervising and evaluating green crops

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0367829A4 (hu)
AU (1) AU3051989A (hu)
FI (1) FI894780A0 (hu)
HU (1) HU203605B (hu)
SU (1) SU1737476A1 (hu)
WO (1) WO1989007806A1 (hu)
YU (1) YU31289A (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5598794A (en) * 1995-02-13 1997-02-04 Fluid Power Industries, Inc. High accuracy automatically controlled variable linear seed spacing planting apparatus
CN108401624B (zh) * 2018-03-19 2024-05-03 河南科技大学 带有检测含处理剂种子漏播功能的播种机及漏播检测方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3537091A (en) * 1967-10-05 1970-10-27 Case Co J I Seed monitoring system
US3723989A (en) * 1970-02-12 1973-03-27 Dickey John Corp Electronic planter monitor
US3783247A (en) * 1971-08-30 1974-01-01 Coulter Electronics Particle analyzing system for coulter particle device and method
FR2326137A1 (fr) * 1975-10-03 1977-04-29 Dickey John Corp Appareil de controle de semis
US4079362A (en) * 1976-07-02 1978-03-14 Canadian Patents And Development Limited Piezo-electric seed-flow monitor
SU1105141A1 (ru) * 1981-12-23 1984-07-30 Воронежский лесотехнический институт Устройство дл контрол работы высевающих аппаратов се лок
SU1264217A1 (ru) * 1984-09-07 1986-10-15 Сумское научно-производственное объединение "Элита" Устройство дл счета сем н
SU1361597A1 (ru) * 1986-07-28 1987-12-23 Московский институт инженеров сельскохозяйственного производства им.В.П.Горячкина Устройство дл счета сем н

Also Published As

Publication number Publication date
AU3051989A (en) 1989-09-06
HU891470D0 (en) 1990-03-28
SU1737476A1 (ru) 1992-05-30
FI894780A0 (fi) 1989-10-09
YU31289A (sh) 1992-07-20
HUT51402A (en) 1990-04-28
EP0367829A4 (en) 1992-03-18
EP0367829A1 (de) 1990-05-16
WO1989007806A1 (en) 1989-08-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10757856B2 (en) Seed counting sensor and method for detecting blockage of a seed conveying pipe
US8618465B2 (en) Seed sensor system and method for improved seed count and seed spacing
CN103120057B (zh) 一种用于玉米精播机的漏播检测装置及方法
US6093926A (en) Method of counting seeds dispensed through seed tubes of an air seeding system
US5831542A (en) Air seeder blockage monitoring system
US9854726B2 (en) Fault-tolerant sensing and monitoring communications bus system for agricultural applications
US6661514B1 (en) Tube blockage monitor
US5323721A (en) Planter monitor system
US10405484B2 (en) Method and device for avoiding seed-metering errors in planters
US3928751A (en) Seed population monitor
CN102968079B (zh) 玉米精播机排种监控系统
CN201984353U (zh) 一种玉米精确种植自动化监控系统
CN109831979A (zh) 气流输送式精量施肥播种机及其漏播堵塞检测方法和装置
CA2786376C (en) Seed sensor system and method for improved seed count and seed spacing
HU203605B (en) System for supervising and evaluating green crops
CN109548442A (zh) 一种马铃薯播种的自适应智能测控系统及方法
CN108513768B (zh) 一种自动除草及播种装置
WO2005096798A1 (en) Device and procedure for seed counting in seed drill
CN203040162U (zh) 一种用于玉米精播机的漏播检测装置
CN103329669A (zh) 基于cpld的漏播检测装置
CN110809954A (zh) 一种基于单片机的精密播种机监测装置
RU2043006C1 (ru) Устройство контроля и управления расходом семян пневматической сеялкой
US20240180067A1 (en) Methods and Systems for Measuring Duty Cycle and Pulse Frequency of Sensors to Determine Seed or Particle Metrics
GB1473922A (en) Seed population monitor
SU1618311A1 (ru) Способ контрол качества механизированной посадки и устройство дл его осуществлени

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee