HU201895B - Euárás nagyszilárdságú tűzálló anyag előállítására hőtechnikai berendezések falazatához - Google Patents

Euárás nagyszilárdságú tűzálló anyag előállítására hőtechnikai berendezések falazatához Download PDF

Info

Publication number
HU201895B
HU201895B HU426486A HU426486A HU201895B HU 201895 B HU201895 B HU 201895B HU 426486 A HU426486 A HU 426486A HU 426486 A HU426486 A HU 426486A HU 201895 B HU201895 B HU 201895B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
refractory
heat
binders
mixing
strength
Prior art date
Application number
HU426486A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT45209A (en
Inventor
Attila Racz
Krisztina Goeroentser
Laszlo Ligeti
Janos Orban
Janos Vincze
Original Assignee
Attila Racz
Krisztina Goeroentser
Laszlo Ligeti
Janos Orban
Janos Vincze
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Attila Racz, Krisztina Goeroentser, Laszlo Ligeti, Janos Orban, Janos Vincze filed Critical Attila Racz
Priority to HU426486A priority Critical patent/HU201895B/hu
Publication of HUT45209A publication Critical patent/HUT45209A/hu
Publication of HU201895B publication Critical patent/HU201895B/hu

Links

Landscapes

  • Ceramic Products (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)

Abstract

Jelen találmány szerint nagy szilárdságú tűzálló anyagot úgy állítunk elő, hogy az üveges fázist tartalmazó anyagot bekeverés előtt átkristályosodása határáig hőkezeljük és ehhez keverjük hozzá a felületaktív anyagokat, az így előállított keveréket homogenizáljuk, majd ezt követően adjuk hozzá a külön összekevert tűzálló szemcséket és kötőanyagokat. A későbbi kötőkristályképződéshez előnyös, ha üveges fázist tartalmazó adalékot az üzemi hőmérsékletnél alacsonyabb olvadáspontú szálasanyagot tipikusan ásványanyagot választunk

Description

A találmány tárgya eljárás nagyszilárdságú tűzálló anyagok előállítására különösen hőtechnikai berendezések falazatához, béléséhez, és tűzálló kerámiák gyártásához. Alkalmazási területe tipikusan az acél, réz és alumíniumkohászat, valamint a cement és enregiaipar terén szükséges hőtechnikai berendezések hőtároló szerkezeti elemeinek elkészítése.
A hőtechnikai berendezések hőtároló szerkezeteivel; padozatok, falazatok, égő részek és egyéb elemekkel, szemben az intenzív ipari technológiák következtében fellépő fő követelmény, hogy a beépítés egyszerűsítése mellett, a berendezések hőhatároló elemei az üzemelés során fellépő eróziós és korróziós hatásokat, valamint a technológiák üzemi viteléből adódó gyors hőingadozásokat jól tűrjék, mi mellett a hőtechnikai berendezés falazati hőveszteségeit lehető alacsony szinten bitosítsák.
Ismertté vált olyan megoldás, mely szerint a nagy hőterhelésű belső réteget előre kiégetett, színtereit kerámiai anyagból, vagy a helyszínen bedolgozott tűzálló masszákból alakítják ki. Ez a réteg megfelelő korrózió- és erózióállóságú, ezért igen tömör, mimellett nagy tűzállóságú amfoter, savas, vagy bázikus alapú, de hőlökésállósága gyenge és hővezetőképessége nagy. A hőszigetelés érdekében mögéje gyengébb szilárdságú és hőállőságú hőszigetelő anyagot építenek be, egy vagy több rétegben. A hőszegetelő rétegként korábban alkalmazott habsamott, kovaföld alapú anyagokat egyre inkább kiszorítják a szálas hőszigetelő anyagok, amelyek kitűnnek kiváló hőszigetelő tulajdonságukkal, és hőlökésállóságukkal, azonban mechanikai szilárdságuk gyenge, ami a használat során folyamatosan tovább romlik, a szálak ismert átkristályosodása miatt.
Ismert probléma továbbá, hogy a nagytömörségű belső réteget alkotó idomtestek, vagy monolit szerkezet, a szárításra, hőkezelésre igen érzékeny, mivel a bedolgozott nedvesség éppen a szerkezet tömörsége miatt nehezen tud eltávozni. Ennek elkerülésére olyan döngölő, illetve öntő masszákat készítenek, melyekbe (0-7 mm) frakciójú tűzálló szemcsét is kevernek, ami viszont a késztermék korrózió és errózióállóságát rontja.
A hőkezelési problémák megoldására javasolt eljárást a HU 181. 698 lajstromszámú szabadalmi leírás vegyi kötésű masszákhoz, ami a mellett, hogy hosszadalmas, általában az égők és a hőmérsékletérzékelők elhelyezése és a szabályozási lehetőségek korlátozott volta miatt a gyakorlatban egyáltalán nem, vagy csak nagy bizonytalansággal realizálható.
Hidraulikus kötésű masszák esetében a színtereződési hőmérséklet csökkentése érdekében az SU 885.157 számú találmány, mely tűzálló szemeséként 9xl05-m-nél finomabb samott őrlemény alkalmazását javasolja. A korán szintereződő samott valóban kompenzálja a cement, mint hidraulikus kötőanyag kötő képeségének csökkentéséből adódó szilárdság csökkenését, azonban a bázikus jellegű cement, a savas jellegű finom samott őrleménnyel szilárdfázisú reakcióba lépve, alacsony olvadáspontú vegyületet alkot, ami rontja a késztermék tűzállóságát.
A tűzállóság javítására az SU 1.073.224. lajstromszámú szabadalmi leírás szerint technikai timföldet adagolnak a tűzálló masszához. Az eljárás hátránya, hogy a keramizálódás a timföldet durva (3xl0'mi) 2 szemcsemérete miatt elnyújtottan és bizonytalan végeredménnyel következik be. A bizonytalan keramizálódási kötés helyett alacsonyabb hőállóságú anyagokkal üveg kötést alkalmaznak amit üvegőrlemény vagy üvegalkotók bevitelével érnek el. Ilyen megoldást ismertet a DEAS 2.117.283. számú leírás, mely szerint a masszába üvegalkotókat visznek be, ezek a hőkezelés során a tűzálló szemcséket üveggéolvadva kötik össze.
A megoldás hátránya, hogy az üveg és így a teljes tennék, szilárdsága is a hőmérséldet emelkedésével folyamatosan csökken, és messze elmarad a keramizálódással elérhetőtől.
A hőszigetelő képeség javítására és a zsugorodás csökkentésére a SU 916. 502, valamint a SU 985. 010 számú szabadalmi leírások szerinti eljárás során kettős adalékot használnak. A módszer hátránya, hogy az alkáliák bevitelével a tűzállóság romlik, mivel itt is alacsony olvadáspontú fázisok alakulnak ki, e mellett a bevitt de kiégő szerves anyagok a késztermék hőfizikai tulajdonságát, korrózióállóképességét rontják.
A kötésszilárdság, és ezzel a hőlökésállóság javítása érdekében a DE 2.914.410 lajstromszámú szabadalmi leírás a masszához elemi (azbeszt, salakgyapot, ásványgyapot) szálakat, illetve azok nyesedékét adagolják. A termék hátránya, hogy szigetelő tulajdonsága, az alkalmazott tömörítő adalékok következtében nem kielégítő, hőállósága kicsi, zsugorodása nagy.
A hőszigetelőképesség javítása érdekében a DE 2.604.756 lajstromszámú szabadalmi leírás a hőkezelés során kiégő és így üregeket képező szálas anyagot is adagolnak, ami a késztermék porozítását növeli, és a vízgőz leadását is elősegíti, azonban rontja a szilárdságot és a hőállóságot.
Összefoglalóan tehát megállapítható, hogy az ismert megoldások kizárólag az anyagösszetételben különböznek egymástól, a tűzálló massza előállítása viszont minden esetben azonos módon történik. E szerint vagy az összes alkotót előbb összemérik, majd ezt követően a masszát keveréssel illetve granulálással homogenizálják, vagypedig a relatív nagy tömegű tűzálló szemcséhez adagolják párhuzamosan a többi összetevőt.
A különböző anyagösszetételek vagy a tűzállóságot vagy a hőszegetelő képességet, vagy a kötésszilárdságot javítják ugyan, de egyidejűleg valamelyik másik paraméterre kifejezetten hátrányosak.
Jelen találmány célja a fenti ellentmondás és hiányosság megszűntetése ismert anyagi összetevők felhasználásával, olyan eljárás létrehozása, mely szerint készült tűzálló anyagnál a magas tűzálóság, a szárítási hőkezelési érzéketlenség, a jó színtereződési képesség, ezen keresztül jó szilárdság, valamint jó hőszigetelőképesség egyidejűleg biztosítható.
Jelen találmány azon a felismerésen alapszik, hogy amennyiben az egyes összetevőket nem egyszerre, hanem a találmány szerinti sorrendben keverjük össze, úgy a durva tűzálló szemcsékből és kötőanyagból álló keverék szemcséi közötti kötést, üveges fázist tartalmazó anyagból, aktív adalékból, hőkezeléssel létrehozott olyan kötőkristályokkal lehet erősíteni, melynek szilárdsága és olvadáspontja az üvegnél lényegesen magasabb.
HU 201895 Β
Ahol is az üveges fázis megjelölés jelen találmány keretei között röntgenamorf szerkezeti felépítésre utal, és a kristályos szerkezettől való megkülönböztetésre szolgál, magába foglalja tipikusan az olvasztott kőzetek hirtelen lehűtésénél keletkező struktúrákat (kőzetgyapot) is, és nem korlátozódik az egyébként röntgenamorf szerkezetű) üvegek mint anyagféleségek megjelölésére. Felületaktív anyagok pedig a fajlagosan nagy felületű, tehát finomra őrölt anyagok tipikusan 5x10'8-2x10‘6 m szemcsemérettel.
A fenti felismerés alapján jelen találmány szerint nagy szilárdságú tűzálló anyagot úgy állítunk elő, hogy az üveges fázist tartalmazó anyagot bekeverés előtt átkristályosodása határáig hőkezeljük és ehhez keverjük hozzá a felületaktív anyagokat, az így előállított keveréket homogenizáljuk, majd ezt követően adjuk hozzá a külön összekevert tűzálló szemcséket és kötőanyagokat. A későbbi kötőkristályképződéshez előnyös, ha üveges fázist tartalmazó adaléknak az üzemi hőmérsékletnél alacsonyabb olvadáspontú szálasanyagot tipikusan ásványgyapotot választunk.
A homogén eloszlás érdekében előnyös, ha az üveges fázist tartalmazó hőkezelt anyagból és felületaktív anyagból álló keverékhez, a tűzálló szemcsékből és kötőanyagokból álló keverék hozzáadását megelőzően, habokat, vagy habképző anyagokat keverünk.
A találmány szerinti készített tűzálló masszák, illetve az ebből készült szerkezetek, és kerámiák a kitűzött célnak megfelelnek az ismert eljárásokkal készült termékekhez képest tűzállóságuk, szilárdságuk egyaránt magas, a hőkezelésre érzéketlenek színtereződési képességük jó és mindemellett hőszigetelő képeségük is magasabb.
A találmány szerinti eljárás az ismeretekhez képest több nem várt előnyös hatással is jár. Ilyen előnyös hatás, hogy a magas tűzállósági összetevőkhöz üveges fázisú anyagként az üzemi hőmérsékletnél alacsonyabb olvadáspontú szálat adagolva, ezek a szálak a hőkezelés során üregeket hagyva maguk után elüvegtelenednek, és az üregek falán szilárd, rugalmas kristályos szerkezetű réteget képeznek, miáltal a késztermék kötésszilárdsága és rugalmassága is emelkedik. A létrejövő kötőkristályok olvadáspontja pedig olyan magas lesz, hogy ez nem rontja a termék tűzállóságát. Az üregek valamint az üveges fázis átalakulása pedig a nedvességleadást is segítik a hőkezelés során amellett, hogy a hőszigetelő képességet is javítják.
A találmányt részletesebben az alábbiakban példákon mutatjuk be.
Az 1. példa: tűzálló anyag, nyesedékégető gőzkazán falazatához.
A 2. példa: tűzálló anyag, iézolvasztó csatornás indukciós kemencéhez.
A 3. példa: tűzálló anyag, földgáztüzelésű égetőkemence égőkövéhez.
1. példa
A nyesedékégető gőzkazán tűzálló falazatának kialakításához az alábbi anyagösszetételt használtuk: Tűzálló szemcse:
olvasztott korund
1-7 10'3 m szemcsemérettel 77%
Kötőanyag:
tűzálló aluminát cement 13%
Felületaktív anyag szuperőrölt alumíniumoxid 1,6x10’6 m átlagos szemcsemérettel 7%
Üveges fázist tartalmazó anyag boroszilikát üvegőrlemény
104 m átlagos szemcsemérettel 3%
A fenti anyagokból homogén keveréket készítünk, olymódon, hogy az üvegőrleményt 600 K’-on 6 órán át hőn tartva hőkezeltük és a felületaktív anyagokat 33OK’ hőmérsékleten szárítottuk, majd ugyanezen a hőmérsékleten az üveges fázisú adalékhoz kevertük. Ezzel párhuzamosan az olvasztott korundszemcsét bolygó homogenizálóba helyeztük, majd keverés közben a tűzálló cementet fokozatosan hozzáadunk 15 perc keverési idő után elértük azt, hogy a korundszemcsék felületét egyenletesen bevonta a kötőanyag majd ezt a keveréket folyamatos adagolással az üveges fázist tartalmazó anyagból és a felületaktív anyagból álló keverékhez adagolva 13% víz hozzáadásával homogenizáltuk, így képlékeny, döngölhető betont készítettünk, melyet nyesedékégető kazán oldalfalába és füstgázterelő boltozatába, fasablon felhasználásával beépítettünk. A berendezéshez mintegy 3,5 t anyagot használtunk fel. A falazat megkötése után a berendezéshez kíméletes terhelés mellett kezdtük üzemeltetni, hogy a falazat tökéletes szárítását elérjük, ezt követően tartós terhelés mellett üzemelt a kazán mintegy 6 hónapon keresztül. A kísérleti kazán üzemeltetésével egyidőben egy hagyományos korundmassza alapú tűzálló betonból kialakítottunk egy teljesen azonos típusú berendezést. A két berendezést közel azonos üzemidő után összehasonlítva az alábbiakat tapasztaltuk:
Hagyományos falazatú Eljárásunk alapján gyárnyesedékégető kazán tott tűzálló falazatból kialakított kazán
Üzemi tűztér
hőmérséklete: 1480 °C 1480 ’C
Üzemóra: 4120 4208
Gőztermelés 12 t/h 12 t/h
Nyesedék-salak kálium tartalom: 12,8% 12,9%
Falazatból vett mint hidegnyomó szilárdsága - üzemelés előtt 1860 1890
- üzemelés után 650 1930
(N/cm2) boltozatból vett minta hidegnyomószilárdsága
- Üzemelés előtt 1840 1900
(N/cm2) - üzemelés után 510 2570
(N/cm2) salakzónába az elhasználódás mértéke átlagosan (102 m) 5,8 2,1
HU 201895 Β
Amint a kísérleti adagok összehasonlítása alapján látható az eljárásunk alapján gyártott tűzálló falazat a kísérleti üzemidő során kedvezőbb tulajdonságokat mutatott a hagyományosan kialakított falazathoz képest. Az agresszív salakkal szembeni ellenállóképesség kedvezőbb, kedvezőbb a szilárdság is, ami azt mutatja, hogy a tűzálló masszákban fellépő szerkezeti vízeltávozás (kb. 820 °C körüli hőmérsékleten) nem járt szilárdságcsökkenéssel, így a boltozat jelentős szilárdságnövekedést mutat a hagyományoshoz képest.
2. példa
Rézolvasztó csatornás indukciós kemence.
Felhasznált keverékösszetétel:
Tűzálló szemcse természetes kyanit
8xl0'4-5xl0'3 m szemcsemérettel Kötőanyag H3PO4 oldatsűrűség 64%
(1,57 IO'3 kg/m3) Üveges fázist tartalmazó anyag 5%
G4 típusú agyag 8%
Felületaktív anyag összetétel: ÁI2O3 65% 23%
SÍO2 14%
ZÍO2 Átlagos szemcseméret: 0,7-17 mkm Fajlagos felület: 5600 m2/kg 21%
A keverék előállítása az 1. példában megadott módon történt, de csak a felhasználás helyén kevertük be a kötőanyagot és tűzálló szemcsét tartalmazó keveréket.
A rézolvasztó csatornás indukciós kemence hőszigetelését. A hagyományos módon habsamott idomtéglákkal készítettünk, ezen belül került a találmány szerinti eljárással kialakításra a falazat, acéllemezes sablonba történt döngöléssel. A döngölést a követő felfűtést a hagyományos anyagnál alkalmazott felfűtéshez képest 16 órával hamarabb lehetet befejezni a falazat épségének megőrzése mellett. A kemencében 40 tonna tömegű sárgaréz került átolvastásra. A leállást követően az alábbiakat figyeltük meg, összehasonlítva egy ismert módon falazott kemencével.
Ismert módon falazott kemence f N/cm2 ’C A találmány szerinti 'alázott kemence 2180 N/cm2
Szárítás után hidegnyomó szilárdság terhelés alatti lágyuláspont 2200 1620
1630 ’C
Égetés után hidegnyomó szilárdság terhelés alatti: 3500 N/cm2 5400 N/cm2
lágyuláspont 1600 ’C 1710 ’C
hőlökésállóság kemencehő- 18 ciklus 52 ciklus
mérséklet 1410 ’C 1410 ’C
rézolvadék korrózió
a salakzóna alatt 18 mm 5 mm
olvadéktöltő keret tovább nem továbbhaszná-
használhatósága használható latára alkalmas
Amint a példából látszik, a találmány szerint előállított tűzálló bélésanyag egyértelműen kedvezőbb tulajdonságokat mutat. A gyorsított felfűtés és az élettartam növekedésben jelentkező előny is jelentős gazdasági eredményt hoz. A döngölt szerkezet tömörsége mellett nagymérvű a szilárdságnövekedés és jobb a hőlökésállóság, mint az ismert anyagoknál.
3. példa
Földgáztüzelésű égetőkemence égőköveinek kialakításához az alábbi, találmányunk szerinti, anyagösszetételt használtunk:
Tűzálló szemcse:
Olvasztott mullit l,5-5xl0'3 m szemcsemérettel 47% Kötőanyag:
monoalumínium-foszfát kötőanyagoldat 4%
Üveges fázist tartalmazó anyag
600 K° hőmérsékleten öregbített ásványgyapot szálasanyag 5%
Felületaktív anyag 39% összetétel: AI2O3 19%
SÍO2 10% átlagos szemcsemérete:
4xl0'7-6,0xl0'6 m fajlagos felület: 9800 m2/kg
Nedvesítő anyag
EVEGÉN UM hidrolizált protein alapú hab 5%
A fenti anyagokból homogén keveréket készítünk, olymódon, hogy a felületaktív anyagot, az előzetesen 6 órán át 600 K°-on hőkezelt üveges fázisú anyaghoz, kalapácsos őrlőmalomban kevertük hozzá, majd ehhez a keverékhez EVEGÉN UM típusú nedvesítő habot kevertünk.
Az így nyert keverékhez a tűzálló szemcsékből és kötőanyagokból álló külön összekevert keveréket adagoltunk egy forgódobos keverőben.
Az eljárásunk szerint előállított tűzálló masszát égőkőmintának alkalmas lemezsablonba öntöttük, majd 24 órás szikkasztás után a sablont eltávolítva, a megszilárdult idomot 1250 K°-on hőkezeltük. A kiégetett égőkő idomot földgáz tüzelésű égetőkemencébe építettük be. Ebben a berendezésben, azonos üzemelési feltételeket biztosítva hagyományosan készített égőkövet is beépítettünk. A kemencébe épített anyag hőtechnikai jellemzői a használat előtt és 12 hónap üzemidő után a következők voltak:
Az ismert módon készített A találmány szerinti égőkő készített égőkő
1250 ’C hőkezelés utáni hideg nyomószilárdság 3900 N/cm2 5400 N/cm2 hónapos üzem-
idő utáni hideg-
nyomó-szilárdság kiépítés utáni 1100 N/cm2 5000 N/cm2
megfigyelés: erőteljes kereszt és hosszirányú repedések néhány hajszálrepedés keresztirányban
HU 201895 Β
Amint a példából látszik, a találmány szerint előállított tűzálló égökő egyértelműen kedvezőbb tulajdonságokat mutat a folyamatos hőlökéseknek kitett helyen.
Jelen találmány keretei között számos különböző ismert anyagösszetétellel készíthető tűzálló anyag. Előnyös azonban, ha tűzálló szemcseként korundszemcsét, cirkonhomokot, cirkonörleményt, samottőrleményt, timföldet, magnezitőrleményt, krómmagnezit-őrleményt, krómcirkonkorund-őrlemény, kvarchomokot, természetes, illetve mesterséges mullit szemcsét, kovaföld-őrleményt, tűzálló anyagot, duzzasztott perlitet, habsamott-őrleményt, vagy ezek keverékét használjuk. Célszerű továbbá, ha a tűzálló szemcse mennyisége a 98%-ot nem haladja meg.
Kötőanyagként előnyösen használhatóak vegyi kötőanyagok, (foszfát, vízüveg, műgyanta, stb) hidraulikus kötőanyagok (gipsz, aluminátcement, stb), valamint kerámia kötőanyagok szuperőrölt 6x 10’5 m-nél finomabb szemcseméretű AI2O3, MgO, CaO, tűzálló anyag stb., továbbá ezek kombinációi, előnyös azonban, ha a kötőanyag mennyiségét legalább 1,5%-ra, de legfeljebb 48%-ra választjuk.
Felületaktív adalékanyagként használhatunk, őrléssel aktivált tűzálló anyagot, timföldet, mullitot, samottot, cirkont, illetve kvarchomokot, stb., illetve azok keverékét.
Habképző és/vagy habanyagként használhatunk kis és nagy molekulasúlyú felületaktív anyagokat (szappanok, szulfonsavak sói, fehérjék, szaponidek, alkoholok, stb.). Üveges fázisú anyagként a példákon bemutatottakon túl előnyösen használható a felületaktív anyag üveges fázisú összetevője így pl. üvegipari kemencékből kiépített használt öntött kövekből őrléssel készített felületaktív adalék tapadványként is, esetenként elegendő üveges fázisú anyagot tartalmaz. Az üveges fázisú anyag arányát azonban célszerű 0,1-6% közé megválasztani.
Alapvetően fontos azonban a találmány szerinti kedvező hatás eléréséhez, hogy a keverést a találmány szerinti sorrendben hajtsuk végre.

Claims (3)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás nagyszilárdságú tűzálló anyag előállítására hőtechnikai berendezések falazatához, melynek során tűzálló szemcséket, üveges fázist tartalmazó anyagokat, felületaktív anyagokat és kötőanyagokat, továbbá adott esetben szálasanyagokat, habokat vagy habképző anyagokat önmagában ismert tömegarányokban homogén masszává keverünk össze, amikor is kötőanyagként tipikusan vegyi és/vagy hidraulikus és/vagy kerámiai kötőanyagokat választunk, azzal jellemezve, hogy az üveges fázist tartalmazó anyagot bekeverés előtt átkristályosodása határáig hőkezeljük, ehhez keverjük a felületaktív anyago(ka)t, az így előállított keveréket homogenizáljuk, majd ezt követően adjuk hozzá a külön összekevert tűzálló szemcséket és kötőanyagokat.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy üveges fázist tartalmazó anyagként üzemi hőmérsékleten átkristályosodó anyagot, előnyösen ásványgyapotot választunk.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypontok szerinti eljárással, azzal jellemezve, hogy a hőkezelt anyagból és felületaktív anyagból álló keverékhez, a tűzálló szemcsékből és kötőanyag(ok)ból álló keverék hozzákeverését megelőzően, habot és/vagy habképző anyagot keverünk.
HU426486A 1986-10-14 1986-10-14 Euárás nagyszilárdságú tűzálló anyag előállítására hőtechnikai berendezések falazatához HU201895B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU426486A HU201895B (hu) 1986-10-14 1986-10-14 Euárás nagyszilárdságú tűzálló anyag előállítására hőtechnikai berendezések falazatához

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU426486A HU201895B (hu) 1986-10-14 1986-10-14 Euárás nagyszilárdságú tűzálló anyag előállítására hőtechnikai berendezések falazatához

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT45209A HUT45209A (en) 1988-06-28
HU201895B true HU201895B (hu) 1991-01-28

Family

ID=10967487

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU426486A HU201895B (hu) 1986-10-14 1986-10-14 Euárás nagyszilárdságú tűzálló anyag előállítására hőtechnikai berendezések falazatához

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU201895B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT45209A (en) 1988-06-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102428055A (zh) 用于具有高的钙长石份额的轻质耐火砖的组合物
US4432799A (en) Refractory compositions and method
CN101337801A (zh) 一种耐磨浇注料及其制造方法
US4440865A (en) Refractory compositions and method
US2684913A (en) Refractories and bonding agents therefor
JPH08198649A (ja) カルシウムアルミネート、セメント組成物、及びそれを含有してなる不定形耐火物
Suvorov et al. High-temperature heat-insulating materials based on vermiculite
RU2387623C2 (ru) Сырьевая смесь для получения пористого, огнеупорного, теплоизоляционного материала
US2042870A (en) Thermal insulating structure
US2416700A (en) Refractory concrete
JP2002519302A (ja) 耐火性ライニング及び焼成された成形部材を製造するためのモールディング材料、及びライニング、並びに成形部材の製造方法
HU201895B (hu) Euárás nagyszilárdságú tűzálló anyag előállítására hőtechnikai berendezések falazatához
CA1243691A (en) Refractory thermoinsulating mass
EP1622848B1 (en) Manufacturing method of a heat-resistant material, heat-resistant structure, structural material and dry matter composition
CN1045763C (zh) 陶瓷隧道窑窑墙用耐火混凝土
JP4377256B2 (ja) 人工軽量骨材の製造方法
Sengupta et al. Manufacturing and properties of refractories
RU2197450C1 (ru) Способ получения пористого огнеупорного материала
JPH11246279A (ja) 軽量セラミックスおよびその製造方法
US3752684A (en) Insulating refractory and a method for manufacturing same
JP2000111024A (ja) アルカリ廃液焼却炉
JPH06321608A (ja) セメント組成物及びそれを含有してなる不定形耐火物
JPH0977530A (ja) ガラス質硬化体及びその製造方法
JP3308632B2 (ja) 高耐火性組成物及び耐火構造材
US2315198A (en) Heat resistive material, especially building material, and method of making same

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee