HU200915B - Process for producing curative compositions suitable for preventing diseases of travellers and/or for influencing oral hygiene, particularly chewing gum, soft drinks and/or syrups - Google Patents

Process for producing curative compositions suitable for preventing diseases of travellers and/or for influencing oral hygiene, particularly chewing gum, soft drinks and/or syrups Download PDF

Info

Publication number
HU200915B
HU200915B HU285886A HU285886A HU200915B HU 200915 B HU200915 B HU 200915B HU 285886 A HU285886 A HU 285886A HU 285886 A HU285886 A HU 285886A HU 200915 B HU200915 B HU 200915B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
chewing gum
food
weight
acid addition
addition salt
Prior art date
Application number
HU285886A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT44432A (en
Inventor
Kalman Boros
Ernoe Szatloczky
Sandor Szirmai
Karoly Losonczi
Original Assignee
Kalman Boros
Ernoe Szatloczky
Sandor Szirmai
Karoly Losonczi
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kalman Boros, Ernoe Szatloczky, Sandor Szirmai, Karoly Losonczi filed Critical Kalman Boros
Priority to HU285886A priority Critical patent/HU200915B/hu
Publication of HUT44432A publication Critical patent/HUT44432A/hu
Publication of HU200915B publication Critical patent/HU200915B/hu

Links

Landscapes

  • Confectionery (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás az utazók betegségének megelőzésére alkalmas édesipari vagy élelmiszeripari gyógyhatású készítmények előállítására. A találmány értelmében az ismert módon előállított 3,3-difenil-propil-l-metil-fenetil-amint vagy valamely savaddíciós sóját az édesipari vagy élelmiszeripari készítmények szokásos vivő- és adalékanyagival összekeverjük, és a keveréket a 3,3-difenil- propil-1metil-fenetil-amint vagy valamely savaddíciós sóját 0,01-0,6 t % koncetrációban tartalmazó, az utazók betegségének megelőzésére szolgáló édesipari vagy élelmiszeripari készítménnyé, előnyösen rágógumivá, szörppé vagy üdítőitallá alakítjuk. A leírás terjedelme: 8 oldal, ábra nélkül in S -1-

Description

A találmány tárgya eljárás az utazók betegségének megelőzésére alkalmas készítmények, különösen rágógumi, üdítőitalok, szörpök és/vagy szeszes italok előállítására.
Utazók betegségén az elutazást követően igen gyakran fellépő tünetegyüttest értjük, amely étvágytalanságban, émelygésben és hasmenésben nyilvánul meg. Az utazók betegségével a szakirodalom alig foglakozik. A Sleisenger, M.H. és Fordtran, J.S. Gastrointestinal Disease, 2, kiadás, W.B. Saunders Company, Philadelphia, London, Toronto kézikönyv szerint az utazók betegsége a vékonybél normális, nem-patogén baktériumkolóniájának a megváltozása. A betegség tünetei: émelygés, hányás, puffadás, levertség, fáradékonyság, neurózis, hasmenés; a beteg láztalan. A betegség általában 4 nap alatt elmúlik. Ha a hasmenés 10 napnál hosszabb ideig tart, akkor nagy valószínűséggel nem az utazók betegsége áll fenn, és az ilyenkor szokásos gyógyszeres kezelést igényli.
A szakirodalom az utazók betegségének kezelésére nem javasol gyógyszeres kezelést, a megelőzésről említést sem tesznek, annak ellenére, hogy a jelentkező tünetek rendkívül kellemetlenek.
Ha az utazók betegségét a gyomor-bél traktus kórós bakteriális fertőződésének fogjuk fel, a kezelésére vagy széles hatásspektrumú antibiotikumok, vagy a fertőzést kiváltó törzsekre szelektív antibiotikumok jöhetnek szóba. Nyilvánvaló azonban, hogy a megelőzés céljára megengedhetetlen lenne antibiotikumok adagolása az utazás során, mivel ezzel gyógyszerrezisztencia kialakulását segítenénk elő.
Utazáson a leírásban azt a teljes időszakot értjük, amikor az utazó a megszokottól eltérő körülmények között van, azaz az otthonról eltávozás és a hazatérés közötti teljes időt, amely sok esetben néhány hét vagy több hónap is lehet.
A 3,3-difenil-propil-l-metil-fenetil-amin (prenilamin) ismert gyógyhatású vegyület, amely tágítja a szívereket, javítja az oxigénfelvételt, angina pektorisz, koszorúér-elégtelenség esetén a kóros állapot kezelésére használják [Gyógyszerrendelés, Medicina Könyvkiadó, Budapest, 1979, 289-290. oldal]. Továbbá a prenilamin bakteriosztatikus hatású néhány Lactobacillus fajtával szemben [Arzneimittel-Forschung, 15, 1318-1320 (1965)], és a 185 611 lsz. magyar szabadalmi leírás szerint széles spekrumú baktericid hatással is rendelkezik Staphylococcus, Streptococcus, Corynebacterium, Listeria, Haemophilus és Neisseria törzsekkel szemben, s gombaölő hatású a Candida albicans törzsre. Ez a baktericid hatás azonban elsősorban felszívódási okok miatt nem olyan mértékű in vivő, hogy felhasználható lehetne a prenilamin az antibiotikumok helyettesítésére.
A szakirodalomból az is ismert, hogy a prenilamin egyes gasztroenterológiai betegségek kezelésére is alkalmazható, mint amilyenek az erjedéses diszpepsziák, dumping szindróma, krónikus hasmenések, laktóz-intoleranciák stb. [Szatlóczky és Irsay, Medicus Universalis, 2, 17-19 (1969); Szatlóczky és Bartha, Dtsch. med. Wschr., 97, 1125 (1972)].
A találmány célja olyan készítmény biztosítása, amely alkalmas az utazók betegsége kialakulásának hatékony megelőzésére.
Azt találtuk, hogy a fenti célt elérjük egy olyan édesipari vagy élelmiszeripari készítménnyel, amelyet úgy állítunk elő, hogy az ismert módon előállított
3,3-difenil-propil-l-metil-fenetil-amint vagy valamely savaddiciós sóját az édesipari vagy élelmiszeripari készítmények szokásos vivő- és segédanyagaival összekeverjük, és a keveréket a 3,3-difenil-propil-lmetil-fenetil-amint vagy valamely savaddiciós sóját 0,01-0,6 t % koncentrációban tartalmazó, az utazók betegségének megelőzésére szolgáló édesipari vagy élelmiszeripari készítménnyé, előnyösen rágógumivá, szörppé, üdítőitallá vagy szeszes itallá alakítjuk.
Az „ismert módon előállított” kifejezés a jelen találmány bejelentési napja előtt publikált eljárásokat öleli fel.
A találmány alapja az a felismerés, hogy a prenilamin az ismert napi terápiás dózisának (90-360 mg) mintegy 0,05-0,1 részében preventív módon gátolja a vékonybél normális, nem-patogén baktériumkolóniája megváltozását, anélkül, hogy károsítaná a normális bélflórát. így egy új és specifikus hatás jelentkezik, ami a szakember számára meglepő, hiszen az utazók betegségének nem ismert sem a megelőzése sem a hatékony terápiája.
Az utazók betegségében szenvedő betegek vizsgálata során a betegek szájában és székletében többek között Shigella flexneri és Giardia lamblia törzsek jelenlétét mutattuk ki. Ebből arra a következtetésre jutottunk, hogy ha ezek az egyébként nem patogén mikroorganizmusok a szájüregből, ahol az egészséges embereknél is előfordulhatnak, a gyomor- és bélrendszerbe kerülnek, kiválthatják az utazók betegségének tüneteit. Amikor az egészséges utazó a találmány szerinti készítményeket fogyasztja, például a rágógumit rágja, a szájüregbe kerülő prenilamin elpusztítja e kedvezőtlen, bár nem patogén baktériumokat, és így azok nem juthatnak el a gyomor- és bélrendszerbe. Megállapítottuk, hogy a prenilamin bakteriosztatikus hatást fejt ki a Shigella flexneri törzsre (minimális gátló koncentráció 100 gg/ml) és a Giardia lamblia törzsre (minimális gátló koncentráció 50 gg/ml), in vitro.
Az utazók betegsége megelőzése szempontjából az is kedvező, hogy a bélrendszerbe bekerülő prenilamin gátolja az enterotoxinok és egyéb toxikus anyagok felszívódását a bélből, ezért a betegség esetleges kezdeti szakaszában képződő toxin kiürül, és nem jönnek létre az utazók betegségére jellemző, kellemetlen toxikus tünetek.
A találmány szerinti eljárás egy előnyös változatánál különösen rágógumit állítunk elő olymódon, hogy 5-75 tömeg % természetes eredetű vagy szintetikus gumialapanyagot/anyagokat, 0,2-20 tömeg % oldószert/szereket, 0,1-70 tömeg % édesítőszert/szereket, 0,01-0,6 tömeg % 3,3,-difenil-propil-l-metiIfenetil-amint vagy valamely savaddiciós sóját, 0-20 tömeg % lágyítószert/szereket és 0-15 tömeg % édesipari adalékanyagot/anyagokat összekeverünk, és a keveréket édesipari készítménnyé alakítjuk.
Természetes eredetű gumialapanyagként általában a kereskedelemből beszerezhető termékeket használunk fel. Ilyenek például a Chicle, Jelutong, Lechi di Chaspi, Sok, Siak, Pepillo, Malaya és Percha gumik, krepp, latex stb.
Szintetikus eredetű gumialapanyagként például pilivinilacetátokat, Viniplas termékeket, polivinilészte-21
HU 200915 Β reket, poliizobutilént, butadién-sztirol kopolimereket stb. alkalmazunk.
Az oldószer rendszerint víz vagy vizes oldat, amely oldható szénhidrátot/szénhidrátokát és/vagy cukoralkoholt is tartalmaz, például vizes szorbit-oldat, vizes mannit-oldat vagy kukoricaszirup. Természetesen szerves oldószert, szerves oldószerek egymással és/vagy vízzel alkotott elegyeit is használhatjuk a találmány szerinti eljáráshoz.
Édesítőszerként például cukrokat, így glukózt, fruktózt vagy szaccharózt; cukoralkoholokat, így szorbitot - szilárd és/vagy oldott alakban xilitet; vagy szintetikus édesítőszereket használhatunk. Előnyösen glukózt vagy xilitet alkalmazunk. Különösen előnyös a xilit (xilo-pentánpentol) használata, mivel ez önmagában sem okoz fogszuvasodást, s a lebomlása nem függ az inzulintól, igy cukorbetegek is fogyaszthatják.
A prenilamín savaddiciós sójaként célszerűen prenilamin-laktátot vagy prenilamin-fumarátot alkalmazunk.
Lágyítószerként például lanolint, hidrogénezett kókusz- és gyapotmagolajat, vazelint, kamaubaviaszt, paraffint, méhviaszt, sztearinsavat, glicerint, glicerinzsírsavésztert, így glicerin- monosztearátot, mézet és/vagy propilénglikolt alkalmazunk. A lágyítószer fő feladata a textúra javítása, a lágyítószerek azonban általában a nedvességet is megkötik.
Adalékanyagként elsősorban töltőanyagot, például kalciumkarbonátot, keményítőt; ízesítő anyagot, például kakaóport; színező anyagot; illatosító anyagot stb. alkalmazunk. Egy vagy több adalékanyagot használhatunk. Adalékanyagként fluortartalmú vegyületet, előnyösen nátríumfluoridot vagy ezzel egyenértékű fluort tartalmazó algát (mint amilyen a Cemeresus leptisi uskulus) is alkalmazhatunk, vagy más fluortartalmú vegyületet, például a nátriumfluoriddal egyenértékű fluort tartalmazó hexadecil-amin-hidrofluoridot, N’,N’,N’-tri(2-hidroxi-etil)-N-oktadecil-l,3diamino-propán-dihidrofluoridot, nátrium- monofluorfoszfátot vagy cetilamin-hidrofluoridot. A rágógumi előállításához adott esetben adalékanyagként alkalmazott fluortartalmú vegyület a rágógumi gyakori rágása esetén hozzájárulhat a fogszuvasodás megelőzéséhez illetve késleltetéséhez.
A komponenseket célszerűen úgy elegyítjük, hogy a természetes vagy mesterséges eredetű gumialapanyagot melegítéssel megolvasztjuk, majd 85 °C körüli hőmérsékletre hűtjük le, s hozzákeverjük a többi alkotórészt. A prenilamín savaddiciós sóját és a fluorvegyület előzetes vízben vagy szénhidrát és/vagy cukoralkohol vizes oldatában oldjuk, és az oldatot keverjük a gumialapanyag ömledékéhez. A keveréket önmagában ismert módon alakítjuk édesipari készítménnyé, például lap vagy golyó alakú rágógumivá. A rágógumi darabokat általában cukormázzal vonjuk be a drazsirozás technológiája szerint, többnyire forgó üstben.
Különösen előnyös olyan rágógumi lapokat vagy golyókat készítünk, amelyek darabonként 3,5-9,0 mg prenilamin-laktátot és 0,05 mg nátríumfluoridot vagy ezzel egyenértékű fluortartalmú más fluorvegyületet tartalmaznak.
A készítmények az utazók betegségének megelőző hatását az 1. példa szerint előállított, darabonként
3,5 mg prenilamin-laktátot tartalmazó rágógumikkal vizsgáltuk 16 nőből és 12 férfiból álló, 32 év átlagos életkorú utazó csoporton. Az utazás 11 napig tartott. A csoport tagjai naponta 10-15 db rágógumit fogyasztottak. A kontroll csoport 30 év átlagéletkorú volt, 13 nőből és 15 férfiből állt.
A vizsgált csoportban 1 főnek volt az utazást követő napon émelygése, ami másnapra megszűnt. Rosszullét, hányás, egyéb gyomorpanasz nem fordult elő.
A kontroll csoportban 4 főnek volt 1-3 napig tartó, étvágytalansággal és émelygéssel járó hasmenése, 1 fő 5 napig tartósan étvágytalan volt.
A fenti vizsgálat jól mutatja, hogy a találmány szerinti rágógumi készítmény fogyasztásával megelőzhető az utazók betegségének kialakulása.
A találmány szerinti ejárás egy másik előnyös változata szerint szörpöt és/vagy üdítőitalt állítunk elő. Gyakorlatilag bármilyen szörphöz vagy szeszmentes üdítőitalhoz adhatunk 0,01-0,6 tömeg % prenilamint vagy prenilamin-savaddíciós sót, és ilyen módon az utazók betegségének megelőzésére alkalmas élelmiszeripari készítményt kapunk. A prenilamint vagy savaddiciós sóját tartalmazó szörp vízzel, előnyösen ásványvízzel történő hígítás után fogyasztható üdítőitalként. Tekintettel arra, hogy a prenilamín és savaddiciós sói keserű ízűek, a találmány szerinti mennyiségben történő alkalmazás esetén kellemes, a szomjúságot kedvezően enyhítő ízhatás érhető el. Kívánt esetben a prenilamín keserű izét az édesítőszer mennyiségének megnövelésével tompíthatjuk.
Szörp és/vagy üdítőital előállítására célszerűen úgy járunk el, hogy 5-75 tömeg % élelmiszeripari üdítőital sűrítményt vagy gyümölcslét, 0,1-70 tömeg % édesítőszert/szereket, 5-85 tömeg % vizet, előnyösen szénsavval dúsított ásványvizet, 0,01-0,6 tömeg % prenilamint vagy savaddiciós sóját és 0-10 tömeg % élelmiszeripari adalékanyagot/anyagokat keverünk össze.
Élelmiszeripari üdítőital sűrítményként például kólasűrítményt, gyümölcslésűrítményt, üdítőitalok előállításához használatos növényi kivonatok sűrítményét stb. alkalmazhatjuk. Használatunk azonban erre a célra besűrítés nélküli gyümölcslét is, például meggylét, almaiét stb.
A kívánt esetben alkalmazott élelmiszeripari adalékanyag például élelmiszeripari színezőanyag, pHbeállító szer, célszerűen szerves vagy szervetlen sav, például foszforsav, élelmiszeripari ízesítő anyag stb. lehet.
A találmány szerinti eljárás egy további előnyös változata szerint szeszes italt állítunk elő. Tekintettel a prenilamín és savaddiciós sói keserű ízére, különösen alkalmas étvágygerjesztő, hangulatjavító szeszes italok, aperitifek, keserű szeszes italok, koktélok, pálinkák alkotórészeként.
A szeszes italok előállítására a találmány szerint célszerűen úgy járunk el, hogy 5-60 tömeg % szeszes italok előállításához használt növényi kivonatot, 0,ΙΙΟ tömeg % édesítőszert/szereket, 5-40 tömeg % szerves oldószert/szereket, előnyösen etanolt, 0-50 tömeg % vizet, 0,01-0,6 tömeg % prenilamint vagy savaddiciós sóját és 0-10 tömeg % adalékanyagot/anyagokat összekeverünk.
A szeszes italok előállításához használt növényi kivonatok például keserű gyógynövények kivonatai, 3
HU 200915 Β borfélék, fojtott must, citrusfélék héjából készített desztillátumok stb., amelyeket például vermutfélék, likőrök, pálinkák gyártásánál használnak.
A kívánt esetben alkalmazott adalékanyag például élelmiszeripari színezőanyag, élelmiszeripari ízesítő anyag stb. lehet.
A találmány szerint előállított szeszes italok elsősorban étkezés előtti fogyasztáshoz előnyösek.
A találmány szerinti üdítőitalok és szeszes italok utazás közbeni rendszeres fogyasztásával hasonló módon megelőzhető az utazók betegségének kialakulása, mint a találmány szerinti rágógumi rendszeres rágásával.
A találmányt az alábbi példák segítségével részletesen ismertetjük.
1. példa
Rágógumi (lap) előállítása
434 g természetes eredetű gumialapanyagot fűtőköpennyel ellátott, keverőkkel felszerelt edénybe teszünk, amelyet kürölbelül 1,05 bar nyomású gőzzel fűtünk. A keverőket szakaszosan üzemeltetve ügyelünk a gumialapanyag túlhevülésének elkerülésére. A gumialapanyag megolvadása után 85 “’C-ra hűtjük le, hozzáadunk 1260 g porított cukrot és 306 g 45 Be°-os kukoricaszirupot, amelyben előzetesen feloldottuk 3, 5 g prenilamin-laktátot és 50 mg nátriumfloridot. Az ömledéket további 15 percig keverjük, miközben a massza hőmérséklete 40-60 °C-ra csökken. A hőmérsékelet csökkenésével párhuzamosan növekszik a keverék viszkozitása. A keverés leállítása után a masszát extrudáló gépen megfelelő méretű darabokra vágjuk. Az extrudáit rágógumi csíkot a préshengerhez való tapadás megakadályozására keményítővel hintjük be. A vágógépet 25 °C körüli hőmérsékleten üzemeltetjük.
A rágógumit az egyes darabok méretétől és alakjától függően formázzuk, majd csomagoljuk, és 1820 °C hőmérsékleten, 45-50 % relatív nedvességtartalmú térben tároljuk.
1000 db, egyenként 2 g tömegű rágógumit kapunk, egy rágógumi 3,5 mg prenilamin-laktátot és 0,05 mg nátriumfluoridot tartalmaz.
Hasonló módon állítjuk elő az alábbi összetételű rágógumikat:
Természetes eredetű
gumialapanyag 29,2 tömeg %
Porított szorbit 45,8 tömeg %
Kalciumkarbonát 7,5 tömeg %
Nátriumhidrogénkarbonát 1,0 tömeg %
Szorbit (70 %-os vizes oldat) 16,33 tömeg %
Prenilamin-laktát 0,17 tömeg %
Szintetikus gumialapanyag 73,7 tömeg %
Xilit 19,8 tömeg %
Szorbit (70 %-os vizes oldat) 3,7 tömeg %
Glicerin 0,7 tömeg %
Ízesítő olaj 2,0 tömeg %
Prenilamin-laktát 0,12 tömeg %
Nátriumfluorid 0,0007 tömeg %
Felfújható gumialapanyag 18,0 tömeg %
Porított cukor 55,9 tömeg %
Porított glukóz 9,0 tömeg %
Kukoricaszirup (45 Be°) 16,2 tömeg %
Glicerin 0,2 tömeg %
ízesítő olaj 0,6 tömeg %
Prenilamin-laktát 0,12 tömeg %
Nátriumfluorid 0,0007 tömeg %
2. példa
Rágógumi (golyós) előállítása
Hasonló módon járunk el, mint az első példában, azonban a kukoricaszirupba 2,56 g prenilamin-laktátot és 14 mg nátriumfluoridot oldunk fel. 286 darab, egyenként 7 g tömegű golyós rágógumit kapunk, amelyet drazsírozó üstben cukormázzal is bevonhatunk.
Egy darab rágógumi 9 mg prenilamin-laktátot és 0,049 mg nátriumfluoridot tartalmaz.
A kapott rágógumi kompozíciót tubusba is tölthetjük.
3. példa
Rágógumi (lap) előállítása
Az 1. példában megadott módon járunk el, azzal az eltéréssel, hogy a cukor helyett 1260 g xilitet, a kukoricaszirup helyett pedig 306 g 70 %-os szorbitoldatot használunk.
4. példa
Rágógumi (lap) előállítása
Hasonló módon járunk el, mint az 1. példában, azzal az eltéréssel, hogy a cukor helyett 1260 g xilitet, a kukoricaszirup helyett 306 g 70 %-os vizes szorbi-oldatot, és a nátriumfluorid helyett 4 g, 0,6 tömeg % fluort tartalmazó, porított, sterilen kitenyésztett algafajt (Cemeresus leptisi uskulus) használunk. 1000 db, egyenként 2 g tömegű rágógumit kapunk. Egy darab rágógumi 3,5 mg prenilamin-laktátot és 0,05 mg nátriumfloriddal egyenértékű fluort tartalmazó algát foglal magába.
5. példa
Üdítőital előállítása
A Coca-Cola cég által forgalomba hozott 200 ml sűrítményhez, amely koladió, narancs, szentjánoskenyér és egyéb növényi kivonatokat, továbbá 12 tömeg % cukrot, 2,8 % foszforsavat és karamell színező anyagot tartalmaz, hozzáadunk 36 mg prenilaminlaktátot, és keveréssel homogenizáljuk. A sűrítményt ásványvízzel 1000 ml térfogatra hígítjuk, majd széndioxiddal telítjük.
Kellemes ízű üdítőitalt kapunk, amelyből egy adag (250 ml) 9,0 mg prenilamin-laktátot és mintegy 40 mg koffeint tartalmaz (a koffeintartalom a kolakivonatból származik). Az üdítőital pH- értéke 2,7.
6. példa
Szörp illetve üdítőital előállítása
200 ml citromízű, 100 g cukrot tartalmazó citruskivonat- sűrítményhez 36 mg prenilamin-laktátot adagolunk, majd jól elkeverjük. A kapott szörpöt 5-szörös térfogatra hígítjuk ásványvízzel a fogyasztás előtt, így egy pohár (200 ml) üdítőital 7,2 mg prenilaminlaktátot tartalmaz.
7. példa
Kesernyés ízű, alkoholtartalmú aperitif előállítása
Keserű gyógynövényekből készült 1000 ml vizes kivonathoz 10 g cukrot, 500 ml 96 %-os etilalkoholt
HU 200915 Β és 6 g prenilamin-fumarátot adunk. Összekeverés és érlelés után kesernyés ízű aperitifet kapunk, melyből egy-egy alkalommal 40-50 ml mennyiséget fogyasztunk el.

Claims (3)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás édesipari vagy élelmiszeripari gyógyhatású készítmény előállítására, azzal jellemezve, hogy az ismert módon előállított 3,3-difenil-propil-l-metilfenetil-amint vagy valamely savaddiciós sóját az édesipari vagy élelmiszeripari készítmények szokásos vivő- és adalékanyagaival összekeverjük, és a keveréket a 3,3-difenil-propil-l-metil-fenetilamint vagy valamely savaddiciós sóját 0,01-0,6 t % koncentrációban tartalmazó, az utazók betegségének megelőzésére szolgáló édesipari vagy élelmiszeripari gyógyhatású készítménnyé, előnyösen rágógumivá, szörppé vagy üdítőitallá alakítjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti szerinti eljárás rágógumi előállítására, azzal jellemezve, hogy a 3,3-difenilpropil-1- metil-fenetil-amint vagy valamely savddíciós sóját a készítmény tömegére számított 575 % természetes eredetű vagy szintetikus gumialapanyaggal/anyagokkal, 0,2-20 % oldószerrel/szerekkel, 0,1-70 % édesítőszerrel/szerekkel, 0-20 % lágy kőszene L/szerekkel és 0-15 % édesipari adalékanyaggal/anyagokkal, előnyösen töltőanyaggal, ízesítő anyaggal, élelmiszeripari színező anyaggal, illatosító anyaggal és/vagy fluortartalmú vegyülettel keverjük össze.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás szörp és/vagy üdítőital előállítására, azzal jellemezve, hogy a
    3,3-difenil-propil-metil- fenetil-amint vagy valamely savaddiciós sóját a készítmény tömegére számított 5-75 % élelmiszeripari üdítőital sűrítménnyel vagy gyümölcslével, 0,1-70 % édesítőszerrel/szerekkel, 5-85 % vízzel, előnyösen szénsavval dúsított ásványvízzel és 0-10 % élelmiszeripari adalékanyaggal, ízesítő anyaggal és/vagy pH-beállító szerrel, célszerűen szervetlen vagy szerves savval keverjük össze.
HU285886A 1986-07-10 1986-07-10 Process for producing curative compositions suitable for preventing diseases of travellers and/or for influencing oral hygiene, particularly chewing gum, soft drinks and/or syrups HU200915B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU285886A HU200915B (en) 1986-07-10 1986-07-10 Process for producing curative compositions suitable for preventing diseases of travellers and/or for influencing oral hygiene, particularly chewing gum, soft drinks and/or syrups

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU285886A HU200915B (en) 1986-07-10 1986-07-10 Process for producing curative compositions suitable for preventing diseases of travellers and/or for influencing oral hygiene, particularly chewing gum, soft drinks and/or syrups

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT44432A HUT44432A (en) 1988-03-28
HU200915B true HU200915B (en) 1990-09-28

Family

ID=10961407

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU285886A HU200915B (en) 1986-07-10 1986-07-10 Process for producing curative compositions suitable for preventing diseases of travellers and/or for influencing oral hygiene, particularly chewing gum, soft drinks and/or syrups

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU200915B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT44432A (en) 1988-03-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0431376B1 (en) Hard confections containing hydrogenated isomaltulose and a medicinally active ingredient
Moynihan et al. Diet, nutrition and the prevention of dental diseases
Matsukubo et al. Sucrose substitutes and their role in caries prevention
US5098730A (en) Dietetic sweetening composition
EP1035844B1 (en) The use of polyols in combating yeast infection and polyol preparations for said use
EP0009325A1 (en) Erythritol cointaining anti-caries compositions
AU2007347990B2 (en) Oral disinfectant and food additive comprising the disinfectant
GB2047091A (en) Orally administrable compositions containing urea hydrogen peroxide
CN1201720C (zh) 口腔保健用的口香糖和糖果
EP1393637B1 (en) Use of palatinose for sustaining mental concentration and attentiveness
JPH07298833A (ja) プロポリスエキスを含有する発酵物とその製造方法並びに用途
KR20050004864A (ko) 항치주병균 조성물, 상기 항치주병균 조성물을 함유하는항치주병용 음식물 및 구강용 세정제
KR102055301B1 (ko) 발포 정제형 치약 조성물 및 그 제조방법
US4374122A (en) Method of reducing dental caries
US20050100638A1 (en) Edible candy compositions and methods of using the same
Van Loveren et al. Diet and dental caries
KR102438800B1 (ko) 유산균 발효 노니 추출물을 유효성분으로 하는 구강질환 예방 또는 치료용 조성물
EP1454533A1 (en) Stimulation of saliva generation
JP2019052186A (ja) 口腔用組成物
HU200915B (en) Process for producing curative compositions suitable for preventing diseases of travellers and/or for influencing oral hygiene, particularly chewing gum, soft drinks and/or syrups
KR102269164B1 (ko) 녹두 씨앗 추출물 등을 이용한 치아우식증 및 치주질환 개선용 조성물
EP0184121A2 (de) Nahrungsmittel, Getränke, Genussmittel oder pharmazeutisches zum oralen Verabreichen bestimmtes Präparat, das Saccharose enthält
EP3384786B1 (en) Use of enzyme-modified isoquercitrin
Maguire Dental health
GB1566821A (en) Sweetening composition

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee