HU199491B - Process for producing quaternary ammonium salts of sulfonated triazylphosphines - Google Patents

Process for producing quaternary ammonium salts of sulfonated triazylphosphines Download PDF

Info

Publication number
HU199491B
HU199491B HU853342A HU334285A HU199491B HU 199491 B HU199491 B HU 199491B HU 853342 A HU853342 A HU 853342A HU 334285 A HU334285 A HU 334285A HU 199491 B HU199491 B HU 199491B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
water
salt
quaternary ammonium
solution
aqueous
Prior art date
Application number
HU853342A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT41417A (en
Inventor
Helmut Bahrmann
Boy Cornils
Peter Lappe
Helmut Springer
Original Assignee
Ruhrchemie Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ruhrchemie Ag filed Critical Ruhrchemie Ag
Priority to HU853342A priority Critical patent/HU199491B/hu
Publication of HUT41417A publication Critical patent/HUT41417A/hu
Publication of HU199491B publication Critical patent/HU199491B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F9/00Compounds containing elements of Groups 5 or 15 of the Periodic Table
    • C07F9/02Phosphorus compounds
    • C07F9/28Phosphorus compounds with one or more P—C bonds
    • C07F9/50Organo-phosphines
    • C07F9/5022Aromatic phosphines (P-C aromatic linkage)

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Catalysts (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás új mono-, diés triszulfonált triaril-foszfinok kvaterner ammóniumsóinak előállítására.
A szakirodalomban eddig már számos szulfonált triaril-foszfint és szulfonált triaril-foszfin-sót ismertettek. így például a difenil-foszfin-fenil-m-szulfonsav-nátriumsó előállítása során trifenil-íoszfint óleummal kezelnek, majd a reakcióelegyet telített vizes nátrium-hidroxid-oldattal semlegesítik (Ahrland, Chatt: J. Chem. Soc. 276 (1958)). A reakciókörülmények — elsősorban a reakcióidő és a hőmérséklet, továbbá a trifenil-foszfin : kéntrioxid arány — változtatásával ezzel az eljárással a megfelelő di- és triszulfonált vegyületek, azaz fenil-foszfin-di-(m-fenil)-szulfonsav és trifenil-foszfin-tri-(m-szulfonsav), illetve azok sói is előállíthatok.
A fent ismertetett szulfonálási eljárással szubsztituált fenilcsoportok, így tolil-, xilil- és klór-fenil-csoport, továbbá kondenzált aromás szénhidrogéncsoportok, így naftilcsoportok is szulfonálhatók. Ha a reakcióelegy semlegesítéséhez nátrium-hidroxidtól eltérő bázist használnak fel, a megfelelő sókhoz, például káliumsókhoz, alkáliföldfém-sókhoz stb. jutnak. A sókat — például a nátriumsókat — kationcserélővei kezelve a szabad szulfonsavak állíthatók elő; ezek a vegyületek hidroxidokkal vagy karbonátokkal semlegesítve egyéb sókká alakíthatók. Ezzel az eljárással a megfelelő ón-, cink-, réz- és ammóniumsókat, továbbá az N(R,R2R3R4) + általános képletű kationt — a képletben R„ R2, R3 és R4 egyenes vagy elágazó láncú 1—4 szénatomos alkilcsoportot jelent — tartalmazó kvaterner ammóniumsókat vizes oldatok formájában kapják, amelyekből csökkentett nyomáson végzett bepárlással különítik el a szilárd termékeket.
A 32 35 030 sz. német szövetségi köztársaságbeli közrebocsátási irat eljárást ismertet a sók tiszta állapotban történő előállítására. Az ott ismertetett eljárás szerint a szulfonálási reakció terméket egy vízben oldhatatlan amin vízzel nem elegyedő oldószerrel képezett oldatával kezelik. A szerves fázisba átvitt szulfonált triaril-foszfint ezután a sóképző bázis vizes oldatával kezelik, végül a vizes fázisból elkülönítik a kívánt végterméket.
A szulfonált triaril-foszfinok sóit a vegyipar számos területén hasznosítják. Az
006 261 sz. nagy-britannia szabadalmi leírás szerint ezeket a vegyületeket a fátyolosodás csökkentése céljából fényképészeti emulziókhoz adják. A 2 733 516 sz. német szövetségi köztársaságbeli szabadalmi leírás eljárást ismertet diének telomerizálására, amelynek során a diéneket átmeneti fémből — elsősorban palládiumból — vagy a periódusos rendszer 8. csoportjába tartozó átmeneti fém vegyületéböl és P(C6H4SO3M)n(C6H5)^ általános képletű, vízben oldható triaril-foszfinból álló katalizátor-rendszer jelenlétében reagáltatják labilis hidrogénatomot tartal2 mazó vegyűletekkel. A 2 700 904 sz. német szövetségi kőztársaságbeli szabadalmi leírás szerint legalább egy etilénszerűen telítetlen kettős kötést tartalmazó szerves vegyületek és hidrogén-cianid addícióját olyan katalizátor-rendszer jelenlétében végzik, amely nikkel-, vas- vagy palládium-vegyület mellett trifenil-foszfin-szulfonátot is tartalmaz, A 2 627 354 sz. német szövetségi köztársaságbeli szabadalmi leírás eljárást ismertet aldehidek előállítására olefinek, szén-monoxid és hidrogén addíciós reakciójával; a reakcióban katalizátorként ródiumot és vízben oldható szulfonált aril-foszfinokat használnak.
A találmány tárgya eljárás az (I) általános képletű új mono-, di- vagy triszulfonált triaril-foszfinok kvaterner ammóniumsóinak előállítására — a képletben Ar jelentése fenilcsoport;
A jelentése 8—16 szénatomos alkil-, fenilvagy fenil-(l—2 szénatomos alkil)-csoport;
X jelentése szulfocsoport;
x1 x2 és x3 jelentése 0 vagy 1, azonban legalább az egyikük értéke minden esetben 1;
B, C és D jelentése 1—4 szénatomos alkilcsoport; és n értéke 1, 2 vagy 3 — triaril-foszfinok óleummal végzett szulfonálása, a szulfonáláskor kapott reakcióelegyhez víz hozzáadása, a kapott vizes oldathoz adott esetben előtisztítás után egy vízben oldhatatlan 13—36 szénatomos tercier alifás amin vízzel nem elegyedő szerves oldószerrel készített oldatának hozzáadása, a fázisok alapos összekeverése, a fázisok szétválása és a szerves fázis elkülönítése útján, azzal jellemezve, hogy az elválasztott szerves fázist valamely kvaterner ammónium-hidroxid vizes oldatával elegyítjük és az elválasztott vizes fázisból az (I) általános képletű vegyületet kinyerjük.
Az (I) általános képletű vegyületekben
A például oktil-, dodecil-, tetradecil-, hexadecil-, benzil-, fenetil- vagy fenilcsoportot; B, C és D pedig például metil-, etil-, propilizopropil-, butil- vagy izobutilcsoportot jelenthet.
Az (I) általános képletű új vegyületeket közvetlenül a triaril-foszfinok szulfonálásakor kapott reakcióelegyből kiindulva állíthatjuk elő. A szulfonáláskor kapott reakcióelegyhez 0—90°C-on, előnyösen 20—40°C-on annyi vizet adunk, hogy az oldat kénsavtartalma 0,5—50 tőmeg%, előnyösen 25—35 tömeg% legyen, majd a kapott vizes oldatot vízben oldhatatlan amin vízzel nem elegyedő szerves oldószerrel készített oldatával kezeljük. Az amin koncentrációja 0,5—35 tömeg%, előnyösen 10—30 tömeg%, célszerűen 15— 25 tömeg% lehet. 1 mólekvivalens szulfonsavra vonatkoztatva 0,5—1,5 mól, előnyösen 0,8—1,2 mól amint használunk fel. A két folyadékfázist alaposan összekeverjük. Ekkor a szulfonált aril-foszfin aminsója formájában
-2HU 199491 Β a szerves fázisba fut át, míg a reagálatlan kénsav a vizes fázisban marad. A szerves fázist elválasztjuk.
A kívánt kvaterner ammóniumsó előállítása céljából a szerves fázisban oldott aminsót ekvivalens mennyiségű kvaterner ammóniumsó-hidroxid-vegyület vizes oldatával kezeljük. Ekkor az (I) általános képletű kvaterner ammóniumsók vizes oldatát kapjuk. A vízben oldhatatlan amin a szerves oldószerben marad vissza, és az eljárásban ismét felhasználható. Egy előnyös eljárásmód szerint a kvaterner ammónium-hidroxid vizes oldatát részletekben — például egy előre meghatározott pH-érték eléréséig — adjuk a szerves fázishoz, és a mindenkor elkülönített vizes oldatokat külön-külön dolgozzuk fel. Az aminsó átalakításához szükséges kvaterner ammónium-hidroxid mennyiségét az aminsó összetételének figyelembevételével számíthatjuk ki, vagy előkísérletekkel határozhatjuk meg. Az előkísérletek során kismértékű pH-változás eléréséig adunk kvaterner ammónium-hidroxid-oldatot a szerves fázishoz, majd a vizes fázist elkülönítjük és elemezzük. Eljárhatunk úgy is, hogy kisebb mennyiségű szulfát-szennyezések eltávolítása céljából az aminsót tartalmazó szerves fázishoz először vizes alkálifém-hidroxid-oldatot adunk. A vizes alkálifém-hidroxid-oldatot előnyösen egy előre meghatározott pH-érték eléréséig adagoljuk be. Ezután a vizes fázist eltávolítjuk, majd a szerves fázist a megfelelő mennyiségű kvaterner ammónium-hidroxiddal kezeljük.
Különösen tiszta termékeket állíthatunk elő akkor, ha a szerves fázisban oldott aminsót nem közvetlenül alakítjuk át a kívánt ammóniumsóvá, hanem az aminsóból. első lépésben, a megfelelő bázis felhasználásával más sót — például alkálifém- vagy alkáliföldfém-sót — alakítunk ki. A sóképző bázist ebben az esetben is célszerűen részletekben adjuk a szerves fázishoz, és az elkülönített vizes fázisokat célszerűen külön-külön dolgozzuk fel. Ezzel az eljárással a különböző mértékben szulfonált termékeket, valamint a foszfin-oxidokat és foszfin-szulfidokat elkülöníthetjük egymástól. A vizes elegy bepárlása vagy kristályosítás útján szilárd állapotban kapott sókat kívánt esetben átkristályosítással tovább tisztíthatjuk. Végül a kapott sót vízben oldjuk, az oldatot híg ásványi savval — célszerűen híg vizes kénsavoldattal — megsavanyítjuk, és az így képződött szabad szulfonsavat a korábbiakban ismertetett módon aminsójává, majd kvaterner ammóniumsójává alakítjuk.
A találmány szerinti eljárásban aminokként vízben oldhatatlan, homo- vagy heterociklusos alifás, aromás vagy aralifás aminokat használhatunk fel. Különösen előnyösen alkalmazhatunk nyíltláncú, egyenes vagy elágazó szénláncokat hordozó, 10—60, célszerűen 13—36 szénatomot tartalmazó alifás aminokat. A találmány szerinti eljárásban kevésbé alkalmasak azok az aminok, amelyek a szulfonált aril-foszfinokkal az adott szerves oldószerben nem vagy csak korlátozottan oldódó sókat képeznek. Különösen előnyösen használhatunk fel például trisz(n-oktil)-amint, trisz(izo-oktil) -amint, trisz(2-etil-hexil)-amint, metil-bisz(oktil)-amint és trisz (dodecil) -amint.
Vízzel nem elegyedő szerves oldószerekként előnyösen alifás vagy aromás szénhidrogéneket vagy szénhidrogén-elegyeket, például toluolt vagy kerozin-frakciókat, továbbá 4—20 szénatomos alkoholokat és 8—20 szénatomos étereket használhatunk fel.
A kvaterner ammónium-hidroxidokat vizes oldataik formájában használjuk fel. A találmány szerinti eljárásban a megfelelő kvaterner ammónium-sók anioncserélővei végzett kezelésekor, illetve a megfelelő kvaterner ammónium-halogenidek ezüst-hidroxiddal végzett reakciójakor kapott vizes oldatokat közvetlenül is felhasználhatjuk.
Az (I) általános képletű vegyületeket például a vizes oldatok csökkentett nyomáson (így 10—50 mbar, azaz 10'3 — 5x1 (Γ3 Pa nyomáson) végzett bepárlásával különíthetjük el. A termékeket kristályos anyagokként kapjuk.
A találmány szerint előállított (I) általános képletű új vegyületek vízben könnyen oldódó, színtelen, kristályos anyagok. Ezek a vegyületek rövidszénláncú alkoholokban oldhatók, toluolban, acetonban, tetrahidrofuránban és acetonitrilben azonban nehezen vagy egyáltalán nem oldódnak.
Az (I) általános képletű új kvaterner ammónium-sókat elsősorban szerves vegyületek kétfázisú (azaz vizes és szerves fázisból álló) elegyekben végzett reakcióihoz használhatjuk el vízben oldódó katalizátor-komponensekként. A reakciókhoz felhasznált katalizátor-rendszerek az (I) általános képletű vegyületeken kívül fémeket — elsősorban nemesfémeket — is tartalmaznak. Az (I) általános képletű vegyületek növelik a szerves szubsztrátum vízoldékonyságát, következésképpen javítják a reakció hozamát. Az (I) általános képletű vegyületek a szerves fázisban igen csekély mértékben oldódnak, ami azzal az előnnyel jár, hogy jelenlétükben a katalizátor-rendszer fémkomponense nem távozik el a szerves reakciótermékkel együtt a reakciótérből, illetve az ilyen okokra visszavezethető fémveszteség elhanyagolhatóan csekély. Az (1) általános képletű vegyületek említett kedvező hatása különösen jelentős akkor, ha azokat nemesfém-katalizátorokkal együtt használjuk fék mert ilyen esetekben a nemesfém-veszteség csökkentése, illetve a nemesfémek visszanyerhetőségének mértéke döntően befolyásolja az eljárási gazdaságosságát.
Katalizátor-komponensekként különösen előnyösen használhatjuk fel azokat az (I) általános képletű vegyületeket, amelyek képletében Ar fenilcsoportot jelent, x*. x2 és x3
-3HU 199491 Β összege 2 vagy 3, és B, C és D azonos, egyenes vagy elágazó láncú 1—4 szénatomos alkilcsoportot jelent.
A találmány szerinti eljárást az oltalmi kör korlátozása nélkül az alábbi példákban 5 részletesen ismertetjük. A példákban használt rövidítések jelentése a következő:
TPPMS: trifenil-foszfin-monoszulfonsav-só TPPDS: trifenil-foszfin-diszulfonsav-só TPPTS: trifenil-foszfin-triszulfonsav-só 10 TPPOMS: trifenil-foszfin-oxid-monoszulfonsav-só
TPPODS: trifenil-foszfin-oxid-diszulfonsav-só
TPPOTS: trifenil-foszfin-oxid-triszulfonsav- 15 -só
TPPSDS: trif enil-foszfin-szulfid-diszulfonsav-só
TPPSTS: trifenil-foszfin-szulfid-triszulfonsav-só 20
Az 1. és 2. példában a TPPDS és TPPTS nátriumsó előállítását mutatjuk be. Ezek a példák nem képezik találmányunk tárgyát.
1. példa
TPPDS (nátriumsó) előállítása
Keverővei, hőmérővel, adagoló tölcsérrel és hűtővel felszerelt 1 literes lombikba 1280 g 30%-os óleumot (D= 1,94) mérünk be, és nitrogén atmoszférában 15°C-ra (belső hőmérséklet) hűtjük. Az óleumhoz keverés kőiben, 2 óra alatt, 15—20°C-on 105 g (0,4 mól) trifenil-foszfint adunk. A reagens beadagolása után a reakcióelegyet még 3,5 órán át 20°C-on keverjük.
A reakcióelegyet ezután nitrogén atmoszférában 2505 g 10°C-os vizet tartalmazó 6 literes lombikba töltjük. Eközben az elegy hőmérsékletét' intenzív külső hűtéssel 20— 40°C-on tartjuk. A kapott, 3890 g tömegű oldat összetétele a következő:
Komponens Tömeg, g mmól mól %
TPPDS 117,8 253 64,6
TPPTS 30,3 53 13,5
TPPODS 26,0 54 13,8
TPPOTS 8,6 15 3,8
TPPSDS 8,2 17 4,3
A feni összetételű, homogén elegyhez 40 ezután 6 literes lombikban, nitrogén atmoszférában, keverés közben 303 g (858 mmól) trisz(izo-oktil)-amin és 1212 g toluol elegyét adjuk. A szerves anyag beadagolása után az elegyet még 30 percig keverjük, majd 30 per- 45 cig állni hagyjuk. Az alsó fázisként elkülönült 3665 g vizes kénsavoldatot eltávolítjuk.
Az 1731 g tömegű felső szerves fázis összetétele a követező:
Komponens Tömeg, g mmól mól %
TPPDS 116,4 250 66,8
TPPTS 29,1 51 13,6
TPPODS 24,2 50 13,4
TPPOTS 4,3 7 1,9
TPPSDS 7,9 16 4,3
A szerves fázist 4 literes lombikba töltjük át, és a szerves fázishoz nitrogén atmoszférában, keverés közben részletekben 3%-os vizes nátrium-hidroxid-oldatot adagolunk. Az 65 4 elegy pH-ját kereskedelemben kapható üvegelektróddal mérjük. A kívánt pH-érték elérésekor a lúgoldat beadagolását leállítjuk, a trisz(izo-oktil) -amint, toluolt, szulfonált
-4HU 199491 Β trifenil-foszfin-, -foszfin-oxid- és -foszfin-szulíid-nátriumsókat, valamint vizet tartalmazó kétfázisú elegy fázisait elválasztjuk egymástól, és a vízmentes szerves fázist ismét vizes nátrium-hidroxid-oldattal kezeljük. Végül a szerves fázist elöntjük, vagy újból felhasználjuk a szulfonálási reakcióelegy extrahálásához. A 6,0 és 6,6 közötti j>H-tartományBan, 22°C-on elválasztott, 848 g tömegű sóoldatot a kristálykiválás teljessé válásáig (kő- 10 fülbeiül 16 órán át) nitrogén atmoszférában keverjük, majd az elegyhez 400 ml metanolt adunk. A kristályokat zsugorított üvegszűrőn kiszűrjük, metanollal mossuk és vákuumban szárítjuk. 15
Finom fehér kristályos terméket kapunk, amelynek összetétele a következő:
TPPDS: 90,92%
TPPTS: 0,61%
TPPODS: 0,83%
TPPSDS: 1,21%
HjO: 5,8%
P(III): 1,97 mól/kg
2. példa
TPPTS (nátriumsó) előállítása literes lombikba az’l. példában közöltek szerint 1280 g 30%-os óleumot töltünk, és az óleumhoz 2 óra alatt 105 g (0,4 mól) trifenil-foszfint adunk. Fzután az elegyet 24 órán át 20°C-on keverjük, majd 2502 g 10°C-os vízhez adjuk. A kapott, 3887 g tömegű szulfonálási elegy összetétele a következő:
Komponens Tömeg, g mmól mól %
TPPDS 62,2 155 55,0
TPPTS 117,6 207 51,4
TPPODS 12,0 25 6,2
TPPOTS 17,5 50 7,4
TPPSTS 4,7 8 2,0
A fenti összetételű homogén szulfonálási elegyhez az 1. példában közöltek szerint 388 g (1099 mmól) írisz-(izo-oktil)-amin és 1552 g toluol elegyét adjuk. A fázisok elválasztása után 3660 g vizes kénsavoldatot és 2167 g szerves fázist kapunk, amelynek összetétele a következő:
Komponens Tömeg, g mmól mól %
TPPDS 61,9 155 54,5
TPPTS 117,5 207 55,4
TPPODS 11,5 24 6,2
TPPOTS 10,2 17 4,4
TPPSTS 4,4 7 1,7
A szerves fázis szulfát-koncentrációja
1,44 tömeg%.
A szerves fázist az 1. példában megadott módon, több részletben 10%-os vizes nátrium-hidroxid-oldattal extraháljuk. A 24°C-on,
5,3 és 5,9 közötti pH-tartományban elkülönített, 482 g tömegű sóoldatot forgó bepárlókészülékben 250 g tömeg eléréséig betöményítjük, és a koncentrátumot 12 órán át szobahőmérsékleten keverjük. A kivált kristályo- 65 kát zsugorított üvegszűrőn kiszűrjük, metanollal mossuk, majd vákuumban szárítjuk.
Finom fehér kristályos terméket kapunk, amelynek összetétele a következő:
TPPDS: 4,20%
TPPTS: 91,40%
TPPODS: 0,50%
TPPOTS: 0,27%
TPPSTS: 0,73%
TPPSDS: 0,06%
-5HU 199491 Β
H20: 2,5%
P(III): 1,698 mól/kg
3. példa
TPPTS-benzil-trimetil-ammónium-só előállítása 5 literes háromnyakú lombikba nitrogén atmoszférában 50 g, a 2. példa szerint előállított TPPTS-nátriumsót mérünk be, a sót keverés közben 250 g vízben oldjuk, és az oldathoz 940 g 10%-os vizes kénsavoldatot adunk. 10 Ezután az elegybe 70,6 g (200 mmól) trisz(izo-oktil)-amin és 282,4 g toluol elegyét csepegtetjük. A szerves anyag beadagolása után az elegyet még 15 percig keverjük, majd 15 percig állni hagyjuk. Az első fázisként elkü- 15 lönült 1193 g vizes kénsavoldatot elválasztjuk^ elöntjük.
A 388 g tömegű szerves fázist 1 literes lombikba töltjük, és a szerves fázishoz nitrogén atmoszférában, 26°C-on, keverés közben, pH= = 4,75 eléréséig 10%-os vizes nátriumhidr-. oxid-oldatot adagolunk. A kapott kétfázisú elegy fázisait szétválasztjuk, és a vízmentes szerves fázist kétszer 100 g vízzel mossuk. A fázisokat elválasztjuk egymástól, majd a szerves fázishoz 73,3 g (176 mmól) benzil-trimetil-ammónium-hidroxidot adunk 40%-os vizes oldat formájában (pH=6,0). 107 g sóoldatot különítünk el, amelynek öszszetétele a következő:
Komponens Tömeg, g mmól mól
TPPDS 1,9 4,1 7,6
TPPTS 27,5 48,4 89,5
TPP0TS 0,1 0,2 0,4
TPPSDS 0,1 0,2 0,4
TPPSTS 0,7 1,2 2,1
^Nátriumaóként számítva
A sóoldatot forgó bepárlókészülékben csökkentett nyomáson bepároljuk, és a kapott nagy viszkozitású maradékot metanolból átkristályosítjuk. Fehér, kristályos szilárd anyagot kapunk, amelynek összetétele a következő:
TPPDS: 2,27%**
TPPTS: 94,30%
TPPSTS: 1,26%
Ρ(III): 1,03 mól/kg
N 4,31%
Na: 0,055% **Benzil-trimetil-ammónium-sóként számítva
A főtermékként kapott kvaterner ammó- 45 niumsó képlete P(C6H4SO3)3 · [(C6H5CH2) X XN(CH,)3]3. Op-tartomány: 58—69°C.
4. példa
TPPTS-fenil-trimetil-ammóniumsó előál- cn lítása 50 g, a 2. példa szerint előállított TPPTSnátriumsót a 3. példában megadott módon 3g keverés közben 250 g vízben oldunk, és az oldatot 940 g 10%-os vizes kénsavoldattal kezeljük. Az elegyhez 70,6 g (200 mmól) írisz (izo-oktil)-amin és 282,4 g toluol elegyét adjuk, majd a szerves anyag beadagolása 40 után még 15 percig keverjük. A fázisokat elválasztjuk egymástól, és a kapott, 390 g tömegű szerves fázist a 3. példában közöltek szerint 4,7 pH-érték eléréséig 10%-os vizes nátrium-hidroxid-oldattal extraháljuk. A szerves fázist vízzel kétszer mossuk, majd 114,4 g (187 mmól) fenil-trimetil-ammónium-hidroxid 25%-os vizes oldatával kezeljük (pH=6,7).
A kapott 146 g tömegű sóoldat összetétele a következő:
Komponens Tömeg, g mmól mól %*
TPPDS 2,1 4,5 7,0
TPPTS 51,9 56,2 89,0
TPP0TS 0,2 0,5 0,5
TPPSDS 0,2 0,4 0,6
TPPSTS 1,5 2,5 5,9
^Nátriumsóként számítva
-6HU 199491 Β 11
A sóoldatot csökkentett nyomáson vízmentesítjük, és a kapott maradékot izopropanol és etil-acetát elegyéből átkristályositjuk. Fehér, kristályos terméket kapunk, amelynek összetétele a következő:
TPPDS: 4,03%**
TPPTSr 90,83%
TPPSTS: 1,90%
P(III): 1,04 mól/kg
N: 4,48%
Na: 0,055% **FenÍl-trimetií-ammónium-sóként számítva
Á főtermékként kapott kvaterner ammóniumsó képlete: P(C6H4SO3)3 · [(H5C6)N X X(CH3)3]
5. példa
TPPTS-dodecil-dÍmetil-etil-ammónium-só előállítása g, a 2.példa szerint előállított TPPTS-nátriumsót a 3. példában megadott módon keverés közben 250 g vízben oldunk, és az oldatot 940-g 10%-os vizes kénsavoldattal kezeljük. Az elegyhez 70,6 g (200 mmól) trisz(izo-oktil)-amin és 282,4 g toluol elegyét adjuk, majd a szerves anyag beadagolása után még 15 percig keverjük.
A fázisokat elválasztjuk egymástól, és a 10 387 g tömegű szerves fázist a-3. példában közöltek szerint, pH = 4,7 érték eléréséig 10%-os vizes nátrium-hidroxid-oldattal extraháljuk. A szerves fázist kétszer 100 g vízzel mossuk, végül 231 g (178 mmól) dodecil-di15 metil-etil-ammónium-hidroxid 20%-os vizes oldattal kezeljük (pH = 6,3).
275 g sóoldatot kapunk, amelynek összetétele a következő:
Komponens Tömeg, g mmól mól
TPPDS 1,8 5,9 7,0
TPPTS 28,5 49,8 89,6
TPPSDS 0,1 0,2 0,4
TPPSTS 1,0 1,7 5,0
^Nátriumaóként számítva
A kapott sóoldatot csökkentett nyomáson vízmentesítjük, és a nagy viszkozitású maradékot vákuumban foszfor-pentoxid fölött szárítjuk. Fehér, kristályos, szilárd terméket kapunk, amelynek összetétele a következő: TPPDS: 2,95%**
TPPTS: 90,35%
TPPSTS: 2,71%
P(III): 0,77 mól/kg
N: 3,33%
Na: 0,055% **öbdecil-dimetil-etil-ammónium-sóként számítva
A főtermékként kapott kvaterner ammóniumsó képlete: P(C6H4SO3)3 [H25C12N X X (CH3)2(C2H5)]3
6. példa
TPPDS-benzíl-trimetil-ammónium-só előállítása g, az 1. példa szerint előállított TPPDS-nátriumsót a 3· példában megadott módon keverés közben 250 g vízben oldunk, és az θ5 oldatot 817 g 10%-os vizes kénsavoldattal kezeljük. A szilárd anyag teljes egészében feloldódik. Ezután az oldatba 60,0 g (170 mmól) trisz(izo-oktil)-amin és 240,0 g tolluol elegyét csepegtetjük. A szerves anyag 4θ beadagolása után az elegyet még 15 percig keverjük, majd 15 percig állni hagyjuk. Az alsó fázisként elkülönült 1073 g vizes kénsavoldatot elválasztjuk és elöntjük. A 338 g tömegű szerves fázist 1 literes lombikba tőlt45 jük, és keverés közben, nitrogén atmoszférában, 23°C-on, pH=4,8 érték eléréséig 3%-os vizes nátrium-hidroxid-oldattal kezeljük. A fázisokat elválasztjuk egymástól, és a szerves fázist kétszer 100 g vízzel mossuk. Ezután a szerves fázist 68,6 g (164 mmól) benzil-trimetil-ammónium-hidroxid 40%-os vizes oldatával kezeljük (pH=6,l). Az elkülönített 108 g tömegű sóoldat összetétele a következő:
Komponens Tömeg, g mmól mól
TPPDS 57,5 80,5 98,5
TPP0DS 0,5 0,6 0,7
TPPSDS 0,4 0,8 1,0
^Nátriumáéként számítva
-7HU 199491 Β
A sóoldatot csökkentett nyomáson bepároljuk. Maradékként fehér, kristályos, szilárd anyagot kapunk, amelynek összetétele a következő:
TPPDS: 93,75%**
TPPODS: 1,19%
TPPSDS: 1,08%
P(III): 1,33 mól/kg
N: 3,81%
Na: 0,05% **Benzil-trimetil-ammónium-sóként számítva
A főtermékként kapott kvaterner ammóniumsó képlete: (H5C6)P(C6H4SO3)2 X X [(C6H5CH2)N(CH3)3]2
7. példa
TPPDS-fenil-trimetil-ammóniumsó előállítása g, az 1. példa szerint előállított TPPDS14
-nátriumsót a 6. példában megadott módon, keverés közben 250 g vízzel, majd 817 g 10%os vizes kénsavoldattal kezelünk. Az oldathoz 60,0 g (170 mmól) trisz(izo-oktil)-amint és 240,0 g toluolt adunk, és a szerves anyagok beadagolása után az elegyet még 15 percig keverjük.
A fázisokat elválasztjuk egymástól, és a
1θ 337 tömegű szerves fázist a 6. példában leírt módon, 4,7-es pH-érték eléréséig 3%-os vizes nátrium-hidroxid-oldattal extraháljuk. A szerves fázist kétszer 100 g vízzel mossuk, végül 98,7 g (161 mmól) fenil-trimetil-ammó15 nium-hidroxid 25%-os vizes oldatával kezeljük (pH=6,2).
138 g sóoldatot kapunk, amelynek összetétele a következő:
Komponens Tömeg, g mmól mól
TPPDS 57,5 80,0 98,5
TPPODS 0,5 0,6 0,7
TPPSDS 0,4 0,8 1,0
τ ^Nátriumsóként számítva
A sóoldatot csökkentett nyomáson bepároljuk. Fehér, szilárd, kristályos maradékot kapunk, amelynek összetétele a következő: TPPDS: 96,94%** ..
TPPSDS: 1,18% 40
P(III): 1,38 mól/kg
N: 3,99%
Na: 0,04% **Fenil-trimetil-ammónium-sóként számítva
A főtermékként kapott kvaterner ammó- 45 niumsó képlete: (H5C6)P(C6H4SO3)2 X X [(H5C6)N(CH3)3 ]. Olvadásponttartomány 63—72,5°C.
8. példa
TPPDS-dodecil-dimetil-etil-ammónium-só 50 előállítása g, az 1. példa szerint előállított TPPDS-nátriumsót a 6. példában megadott módon, keverés közben 250 g vízzel, majd 817 g 10%os vizes kénsavoldattal kezelünk. Az oldathoz 60 g (170 mmól) trisz (izo-oktil)-amint és 240,0 g toluolt adunk, és a szerves anyagok beadagolása után az elegyet még 15 percig keverjük. A fázisokat elválasztjuk egymástól, és a 340 g tömegű szerves fázist a 6. példában leírt módon, 4,9-es pH-érték eléréséig 3%-os vizes nátrium-hidroxid-oldattal extraháljuk. A szerves fázist kétszer 200 ml vízzel mossuk, majd 200 g (154 mmól) dodecil-dimetil-etil-ammónium-hidroxid 20%-os vizes oldatát adjuk hozzá (pH=6,5).
280 g sóoldatot kapunk, amelynek összetétele a kővetkező:
Komponens Tömeg, g mmól mól
TPPDS 55,9 77,0 97,2
TPPODS 0,6 1,2 1,5
TPPSDS 0,5 1,0 1,5
^Nábriumsóként számítva
-8HU 199491 Β
A sóoldatot csökkentett nyomáson bepároljuk. Maradékként fehér, szilárd anyagot kapunk, amelynek összetétele a következő: TPPDS. 94,95%**
TPPSDS: 1,17%
P(I1I): 1,04 mól/kg
N: 3,01%
Na: 0,05% ♦♦Dodecíl-dimetíl-etíl-ammónium-sóként számítva
A főtermékként kapott kvaterner ammóniumsó képlete: (H5C6)P(C6H4SO3)2 X
X [(H25C12)N(CH3)2(C2H5)] 2· Olvadásponttartomány: 109—120°C.
9. példa
TPPMS-benzil-trimetil-ammónium-só elő5 állítása literes lombikba az 1. példában közöltek szerint 1000 g 25%-os óleumot töltünk, az óleumot 20°C-ra hűtjük, és keverés köbén, 2 óra alatt 204 g (0,78 mól) trifenfl-foszfint 10 adunk hozzá. Az elegyet még 2 órán át 20°C-on keverjük, majd 3012 g 10—15°C-os vízhez adjuk. 4216 g szulfonálási elegyet kapunk, amelynek összetétele a következő:
Komponens Tömeg, g mmól mól %
TÉP 81,2 510 59,6
TPPMS 140,4 586 49,4
TPPDS 25,4 55 7,0
TEPTS 0,5 1 0,1
TPP0MS 10,1 27 5,5
TPP0DS 1,5 5 0,4
A fenti összetételű homogén szulfonálási elegyhez az 1. példában közöltek szerint 552 g (1,56 mól) trisz(izo-oktil)-amin és 2208 g toluol elegyét adjuk. A fázisok elválasztása után 3895 g vizes kénsavoldatot és 3079 g szerves fázist kapunk, amelynek összetétele a következő:
Komponens Töraag, g mmól mól %
TPP 80,7 508 59,6
TPPMS 140,2 585 49,5
TPPDS 25,4 55 7,1
TPP0MS 9,7 26 5,5
TEPODS 1,5 5 0,4
TEPTS 0,4 1 0,1
A szerves fázis szulfátkoncentrációja
3,30 tömeg%.
A szerves fázist az 1. példában megadott módon 6,0 pH-értékig 8%-os vizes nátrium-hidroxid-oldattal, 7,0 pH-érték eléréséig
3%-os vizes nátrium-hidroxid-oldattal, végül 118 g (283 mmól) benzil-trimetil-ammónium-hidroxid 40%-os vizes oldatával extraháljuk. A kapott 221 g tömegű sóoldat összeté88 tele a következő:
-9HU 199491 Β
Komponens Tömeg, g mmól mól
TPPDS 0,8 1,7 0,6
TPPMS 97,4 267,6 95Λ
TPP0MS 4,2 11,1 4,0
^Nátriumsóként számítva
A sóoldatot forgó bepárlókészülékben, csökkentett nyomáson bepároljuk. A maradékból hűtés hatására kivált szilárd anyagot leszűrjük, kevés hideg metanollal mossuk, és vákuumban szárítjuk. Fehér, kristályos, szilárd anyagot kapunk, amelynek összetétele a következő:
TPPMS: 98%**
P(III): 1,97 mól/kg
N: 2,76%
Na: 0,04%
H2O: 0,27% **Benzil-trimetil-ammónium-sóként számítva
A főtermékként kapott kvaterner ammóniumsó képlete: (H5C6)2P(C6H4SO3) X X [C6H5CH2N(CH3)3]
10. példa
2o TPPMS-fenil-trimetíl-ammóníum-só előállítása
3000 g, a 9. példa szerint előállított és a
9. példában megadott összetételű szerves fázist 6,0 pH-érték eléréséig 8%-os vizes nát25 rium-hidroxid-oldattal, 7,0 pH-érték eléréséig 3%-os vizes nátrium-hidroxid-oldattar, végűi 171,0 g (279 mmól) fenil-trimetil-ammónium-hidroxid 25%-os vizes oldatával extraháljuk. 273 g sóoldatot kapunk, amelynek összetétele a következő:
Komponens Tömeg, g mmól mól
TPPDS 0,7 1,5 0,5
TPPMS 95,6 262,6 95,4
TPP0MS 4,5 11,5 4,1
*Nábriumsóként számítva
A sóoldatot szobahőmérsékleten állni hagyjuk, majd a kivált kristályos szilárd anyagot leszűrjük, kevés hideg metanollal mossuk, és vákuumban szárítjuk. Fehér, kristályos szilárd anyagot kapunk, amelynek 50 összetétele a kővetkező:
TPPMS: 98%**
P(II1): 2,04 mól/kg
N: 2,83%
Na: 0,003% 55
H2O: 1,81% **Fenil-trimetil-ammónium-sóként számítva
A főtermékként kapott kvaterner ammóniumsó képletek (H5C6)2P(C6H4SO3) X X j(C6H4N(CH3)3]

Claims (4)

1. Eljárás az (I) általános képletű mono-, di- vagy triszulfonált triaril-foszfin-kvaterner ammóniumsók előállítására — a képletben 10
Ar jelentése fenilcsoport;
A jelentése 8—16 szénatomos alkil-, fenilvagy fenil-(1—2 szénatomos alkil)-csopoft;
X jelentése szulfocsoport;
x1, x2 és x3 jelentése 0 vagy 1, azonban legalább az egyikük értéke minden esetben 1;
B, C és D jelentése 1—4 szénatomos alkilcsoport; és n értéke 1, 2 vagy 3 — triaril-foszfinok óleummal végzett szulfonálása, a szulfonáláskor kapott reakcióelegyhez víz hozzáadása, a kapott vizes oldathoz adott esetben előtisztítás után egy vízben oldhatatlan 13—36 szénatomos tercier alifás amin vízzel nem elegyedő szerves oldószerrel készített oldatának hozzáadása, a fázisok alapos összekeverése, a fázisok szétválása és a szerves fázis elkülönítése útján, azzal jellemezve, hogy az elválasztott szerves fázist a megfelelő kvaterner ammónium-hidr-10HU 199491 Β oxid vizes oldatával elegyítjük, és az elválasztott vizes fázisból az (I) általános képletű vegyületet kinyerjük.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szulfonáláskor kapott 5 reakcióelegyhez 0—40°C-on, előnyösen 10-20°C-on annyi vizet adunk, hogy a képződött oldat kénsavtartalma 0,5—50 tömeg%, előnyösen 25—35 tömeg% legyen.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal 10 jellemezve, hogy a szulfonáláskor kapott reakcióelegy vizes oldatának 0,5—35 tömeg%, előnyösen 10—30 tömeg%, célszerűen 15— 25 tőmeg% vízben oldhatatlan tercier alifás amin vízzel nem elegyedő oldószerrel készített oldatát adjuk.
4. Az 1. vagy 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy egy mólekvivalens szulfonsavra vonatkoztatva 0,5-1,5 mól, előnyösen 0,8—1,2 mól amint használunk fel.
HU853342A 1984-06-01 1985-09-04 Process for producing quaternary ammonium salts of sulfonated triazylphosphines HU199491B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU853342A HU199491B (en) 1984-06-01 1985-09-04 Process for producing quaternary ammonium salts of sulfonated triazylphosphines

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19843420493 DE3420493A1 (de) 1984-06-01 1984-06-01 Quartaere ammoniumsalze sulfonierter triarylphosphine
HU853342A HU199491B (en) 1984-06-01 1985-09-04 Process for producing quaternary ammonium salts of sulfonated triazylphosphines

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT41417A HUT41417A (en) 1987-04-28
HU199491B true HU199491B (en) 1990-02-28

Family

ID=6237410

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU853342A HU199491B (en) 1984-06-01 1985-09-04 Process for producing quaternary ammonium salts of sulfonated triazylphosphines

Country Status (8)

Country Link
US (2) US4673535A (hu)
EP (1) EP0163233B1 (hu)
JP (1) JPS60258193A (hu)
AU (1) AU572301B2 (hu)
CA (2) CA1244834A (hu)
DE (2) DE3420493A1 (hu)
HU (1) HU199491B (hu)
ZA (1) ZA853972B (hu)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS62117766A (ja) * 1985-11-18 1987-05-29 Mitsubishi Electric Corp 熱転写シリアルプリンタ装置
US4716250A (en) * 1986-07-10 1987-12-29 Union Carbide Corporation Hydroformylation using low volatile/organic soluble phosphine ligands
US4731486A (en) * 1986-11-18 1988-03-15 Union Carbide Corporation Hydroformylation using low volatile phosphine ligands
US5246901A (en) * 1988-05-23 1993-09-21 Catalytica, Inc. Polysulfonic acids
US5288818A (en) * 1991-08-20 1994-02-22 Exxon Chemical Patents Inc. Method for separating a water soluble noble metal catalyst from a noble metal catalyzed hydroformylation reaction
US5215667A (en) * 1991-08-20 1993-06-01 Exxon Chemical Patents Inc. Method for separating water soluble noble metal catalyst from a noble metal catalyzed hydroformylation reaction
DE19619528A1 (de) * 1996-05-15 1997-11-20 Hoechst Ag Substituierte Diphosphine und ein Verfahren zu ihrer Herstellung
DE19756945C2 (de) * 1997-12-22 2000-08-03 Celanese Chem Europe Gmbh Nichtwäßrige ionogene Ligandflüssigkeiten, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung als Katalysatorbestandteil
DE19918284C1 (de) * 1999-04-22 2000-12-14 Celanese Chem Europe Gmbh Verfahren zur Herstellung von sulfonierten Arylphosphinen
SG93931A1 (en) * 2001-04-13 2003-01-21 Kuraray Co Phosphonium salts and processes for production of and uses for the same, and phosphines deriving the same and processes for production of the phosphines

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE635241C (de) * 1927-12-15 1936-09-12 I G Farbenindustrie Akt Ges Netzmittel
US2605281A (en) * 1948-04-07 1952-07-29 Innovations Chimiques Sa D Cation-active compounds derived from alkaryl sulfonyl chlorides or alkaryl sulfonates
US3069322A (en) * 1958-05-28 1962-12-18 Bergstrom Sune Pge and pgf
GB1066261A (en) * 1964-01-14 1967-04-26 Ilford Ltd Photographic materials
US3383410A (en) * 1964-02-26 1968-05-14 Monsanto Co Process for the preparation of tetralkylammonium salts of benzene sulfonic acids
US3992432A (en) * 1967-04-05 1976-11-16 Continental Oil Company Phase transfer catalysis of heterogeneous reactions by quaternary salts
US3591563A (en) * 1968-12-26 1971-07-06 Gulf Research Development Co Antistatic protection for plastic having a propensity for accumulating electrostatic charges
US4248802A (en) * 1975-06-20 1981-02-03 Rhone-Poulenc Industries Catalytic hydroformylation of olefins
FR2338253A1 (fr) * 1976-01-13 1977-08-12 Rhone Poulenc Ind Procede d'hydrocyanation de composes organiques insatures comportant au moins une double liaison ethylenique
FR2366237A1 (fr) * 1976-07-27 1978-04-28 Rhone Poulenc Ind Procede de telomerisation de dienes
DE3219643A1 (de) * 1982-05-25 1983-12-01 Haarmann & Reimer Gmbh Gegebenenfalls in form eines salzes vorliegendes zimtsaeure-(p-sulfo-phenylamid), ein verfahren zu seiner herstellung und seine verwendung in lichtschutzmitteln
FR2532318B1 (fr) * 1982-08-31 1985-06-14 Rhone Poulenc Chim Base Procede de preparation de triarylphosphines sulfonees
DE3235030A1 (de) * 1982-09-22 1984-03-22 Ruhrchemie Ag, 4200 Oberhausen Verfahren zur herstellung von sulfonierten arylphosphinen
DE3420491A1 (de) * 1984-06-01 1985-12-05 Ruhrchemie Ag, 4200 Oberhausen Verfahren zur herstellung von aldehyden

Also Published As

Publication number Publication date
AU572301B2 (en) 1988-05-05
JPS60258193A (ja) 1985-12-20
EP0163233B1 (de) 1989-09-27
US4673535A (en) 1987-06-16
US4710321A (en) 1987-12-01
ZA853972B (en) 1986-01-29
JPH0244833B2 (hu) 1990-10-05
CA1244834A (en) 1988-11-15
CA1247642A (en) 1988-12-28
EP0163233A2 (de) 1985-12-04
HUT41417A (en) 1987-04-28
DE3420493A1 (de) 1985-12-05
EP0163233A3 (en) 1986-03-12
DE3573260D1 (en) 1989-11-02
AU4321785A (en) 1985-12-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4483802A (en) Process for the preparation of sulfonated aryl phosphine
HU199491B (en) Process for producing quaternary ammonium salts of sulfonated triazylphosphines
Mann et al. 853. The cyanoethylation of aryl phosphines
US2628982A (en) Bis (trichlormethyl) sulfone
Chatt et al. 223. Tetra-aryl phosphonium, arsonium, and stibonium salts. Part I. A new method of preparation
CA1062255A (en) Macrocyclic compounds and complexes thereof
JPH0234359B2 (hu)
JPS6354712B2 (hu)
US4185053A (en) Process for manufacturing substantially pure dialkyl phosphorochloridothionate
CA2011800C (en) Process for the production of lithium diphenylphosphinobenzene-m-monosulfonate
US4091013A (en) Process for preparing 1-amino-naphthalene-7-sulphonic acid
JP2002371088A (ja) スルホン酸アミン塩およびその製造方法
US2400934A (en) Amines and purification thereof
US3136800A (en) Method for producing hydroxythiobenzoic acids and esters thereof
US2344001A (en) Process for the production of alkali metal sulphides
US3308132A (en) 6, 8-dithiooctanoyl amides and intermediates
US3200139A (en) beta-sulfatosulfonamides
JP2530142B2 (ja) O−アルキルs,s−ジアルキルホスホロジチオエ−トの製造方法
Cookson et al. 611. The interaction of diazomethane and diphenylchloroarsine
DE3942791A1 (de) Sulfonierte propylphenylphosphane, ihre herstellung und verwendung
EP0131472A2 (en) 5-Mercapto-1,2,3-thiadiazoles composition and process for preparing the same
US3448155A (en) Process for the hydrolysis of 7,7-dihalobicyclo - (3.2.0) - 2 - heptene - 6 - ones to tropolones
RU1792937C (ru) Способ получени тетраалкилалкилендиаминов
JPH034551B2 (hu)
JPS61129144A (ja) m−クレゾ−ルの分離法

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee