HU199006B - Eljárás és készülék folyadék, különösen ital hűtésére - Google Patents

Eljárás és készülék folyadék, különösen ital hűtésére Download PDF

Info

Publication number
HU199006B
HU199006B HU87286A HU87286A HU199006B HU 199006 B HU199006 B HU 199006B HU 87286 A HU87286 A HU 87286A HU 87286 A HU87286 A HU 87286A HU 199006 B HU199006 B HU 199006B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
container
els
liquid
spiral
opening
Prior art date
Application number
HU87286A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT43716A (en
Inventor
Gyula Kalman
Gabor Borodi
Original Assignee
Gyula Kalman
Gabor Borodi
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gyula Kalman, Gabor Borodi filed Critical Gyula Kalman
Priority to HU87286A priority Critical patent/HU199006B/hu
Publication of HUT43716A publication Critical patent/HUT43716A/hu
Publication of HU199006B publication Critical patent/HU199006B/hu

Links

Abstract

A készüléknek fémlemezből készült hűtőteret (1) magába foglaló tartálya (2) és azt körülvevő, a tartályhoz oldhatóan kapcsolódó hőszigetelő burkolata (7) van. A tartály külső felülete mentén spirális csatorna (3) van vezetve, amely a hű- tendő folyadék átvezetésére szolgál. A tartály (2) vízzel feltöltve fagyasztótérbe helyezhető. Azonnal eltávolított, és a hőszigetelő burkolattal körülvett tartály spirális csatornáján (3) átáramolhatott folyadékot, elsősorban italt a hűtőtérben levő jégtömb (30) a tartály falán át hűti le (2. ábra). A leírás terjedelme: 7 oldal, 4 ábra

Description

A találmány folyadékhűtő, különösen italhűtő eljárásra és készülékre vonatkozik, és kiválóan alkalmazható például italok, így bor, sör, koktélok, üdítőitalok és hasonlók hűtésére.
A különféle hűtve fagyasztandó italok legnagyobb része üvegpalackokba töltve kerül forgalomba. Úvegpalackos italok hűtése több szempontból is nehézkes. A palackok tömege az üveg törékenysége miatt nagy, különösen igaz ez a túlnyomással töltött pezsgős, üdítőitalos üvegekre. Az üveg fajhője szintén elég nagy, hővezetési tényezője viszont rossz. Ezekből a tulajdonságokból következik, hogy az üveges italoknak a hűtése több szempontból is problematikus. Egyrészt nagy hőmennyiséget kíván magának az üvegnek a lehűtése. Ez a hűtési hatásfokot tekintve káros, hiszen a fogyasztás szempontjából kizárólag magának a folyadéknak a lehűtése tekinthető hasznos hűtőteljesítménynek. Energetikai szempontból ez többlet áramfogyasztást jelent az elektromos hűtőgépek esetében és hasonlóan veszteség a hordozható hűtődobozok vonatkozásában. Az üveges italoknak az üveg rossz hővezető képességéből adódó tulajdonsága, hogy nagy hőmérséklet-különbség mellett is csak lassan hűlnek le hűtőszekrényben a kívánt fogyasztási hőfokra. Ehhez hozzájárul még a levegő-üveg közötti rossz hőátadást tényező is. Hűtőszekrényben az egyes italok egyidejűleg különböző hőfokra történő lehűtésének a megoldása is nehézkes.
Sokféle szeszes italt, különösen rövid italokat és koktélokat jégkockával szokásos lehűteni, ez azonban gyakran körülményes, másrészt az italba olvadó jég az italt hígítja, és a minőségét rontja.
A találmány feladata, hogy folyadékok, különösen italok hűtésére olyan készüléket szolgáltasson, amelynek segítségével magas élvezeti értékű hűtött ital optimális hűtőszekrény-kapacitás kihasználással nyerhető. Ezen túlmenően a hűtött ital hőmérsékletének szabályozhatónak, a hűtési időnek rövidnek, és a hűtés hatásfokának kedvezőnek kell lennie.
A találmány azon a felismerésen alapszik, hogy amennyiben a hűtendő italt jégtömbbel érintkezésben álló, például abba ágyazott, vagy azzal határos spirális csatornán vezetjük keresztül, a folyadék rendkívül hatékony, és igen gyorsan bekövetkező lehűlése biztosítható. További felismerésünk, hogy ha a jégtömb készítéséhez olyan tartályt használunk, amely háztatási vagy iEari hűtőgépek fagyasztóterében (mélyhűtőteréen) elfér, a jégtömb előállítása a lehető legegyszerűbb és legolcsóbb, a tömeges fogyasztói igények kielégítésére alkalmas módon nyer megoldást. Végül felismertük, hogy ha a jégtömböt tartalmazó tartályt eltávolítható hőszigetelő burkolattal vesszük körül, ezzel nemcsak az egy jégtömbbel hűthető folyadékmennyiséget vesszük körül, hanem a spirális csatornák határolását is megoldhatjuk, és optimális feltételeket teremthetünk a készülék - higiénés szempontból szükséges — tisztításához.
E felismerések alapján a kitűzött feladatot a találmány értelmében olyan készülék segitségévei oldottuk meg, amelynek során a folyadékot a saját hőmérsékleténél alacsonyabb hőmérsékletű felülete mentén nyitott spirális vályúszerű járatot tartalmazó tartályt megfagyasztható folyadékkal, célszerűen vízzel töltünk fel; a folyadékot a tartály fagyasztótérbe helyezése révén jégtömbbé fagyasztjuk; a járatot eltávolítható záróelemmel való lezárása révén belépőnyílással és kilépőnyílással rendelkező zárt spirális csatornává alakítjuk, és a folyadékot a csatornán átáramoltatva hűtjük le. Előnyös, ha a spirális járatot hőszigetelő anyagból készült záróelemmel zárjuk le és/vagy a jégtömböt tartalmazó tartályt eltávolítható hőszigetelő burkolatba helyezzük.
A találmány szerinti készüléknek hűtőközegtartálya és a hűtendő folyadék áramoltatására szolgáló csatornája van, és e készüléknek az a lényege, hogy megfagyasztható folyadék befogadására és a benne levő folyadék jégtömbbé fagyasztásához fagyasztótérbe helyezhető tartálya van, amelynek a fala nyitott spirális vályúszerfl járatot tartalmaz; és a készüléknek az e nyitott spirális vályúszerű járatot tartalmazó falra illeszthető záróeleme van, amely a járattal együtt a hűtendő folyadék áramoltatására szolgáló, belépőnyílással és kilépőnyílással rendelkező zárt spirális csatornát alkot.
A készülék egy előnyös kiviteli alakjára az jellemző, hogy a spirális csatornát a tartály oldalfalába mélyített nyitott vályúszerű spirális járat, célszerűen lekerekített felületű, a tartály belseje felé nyúló spirális borda, és arra a hűtőtérre ellentétes oldalról illeszkedő, arról eltávolítható lezáróelem alkotja; célszerű, ha a tartály nyitott vályúszerű spirális járatot tartalmazó oldalfala és a lezáróelemnek az oldalfalra illeszkedő felülete kúpos kialakítású, emellett az egymáshoz simuló felületek kúpszögei azonosak, valamint ha a lezáróelemet a hőszigetelő burkolat oldalfala alkotja, továbbá ha a tartály és a burkolat-oldalfal lefelé szűkülő kúpos kialakítású, és a tartály felülről a burkolatba helyezhető, és a saját tömegénél fogva abba befeszülését, ily módon súrlódásos kapcsolat kialakulását eredményező módon van kiképezve. Célszerű továbbá, ha a hőszigetelő burkolat oldalfalának felső végéhez felfelé, a tartály fedele fölé nyúló - célszerűen hengeres - fal csatlakozik, amely betöltőteret határol, amelyből a spirális csatorna beömlőnyílása torkollik ki.
A készülék egy másik előnyös kiviteli alakjára az jellemző, hogy a hőszigetelő burkolatnak alaplemeze van, amely felett a tartály feneke távközzel helyezkedik el, úgyhogy a tartályfenék és az alaplemez között tér van, amelybe a spirális csatorna kilépőnyílása torkollik, és amelyből az alaplemezbe kialakított kiömlőnyílása torkollik, és amelyből az alaplemezbe kialakított kiömlőnyílás torkollik ki. Előnyös lehet továbbá, ha a tartály fedelén hőszigetelő lemez, például gumilap van, valamint ha a tartályba felülről lefelé irányuló átmenő nyílás van kialakítva, és a tartálynak az e nyílást határoló oldalfala rendelkezik a bemélyített spirális járattal. Ez utóbbi esetben célszerű, ha a nyílásban záróelemként a tar-21
HU 199006 Β tályoldalfalra feszülő, ahhoz súrlódásos kapcsolattal csatlakozó zárótest illeszkedik, valamint ha a zárótest és a nyílás lefelé bővülő csonkakúp alakúak, mimellett a tartály a nyílásával a zárótestre helyezhetően és arra a saját tömegénél fogva ráfeszülő, ily módon a spirális csatorna kialakulását eredményező módon van kiképezve, és ha a zárótest egy olyan tartótag részét képezi, amelynek a tartály alsó pereme felfekletésére szolgáló vállal rendelkező lemezszerű alapteste, valamint a tartály fölé nyúló, beöntőteret határoló, előnyösen hengeres fala van, továbbá ha a tartótagba a tartály belső falának felső peremével és alsó peremével való illeszkedésének a környezetében körbenfutó tömítés van beépítve. Egy másik találmányi ismérv szerint a kiöntőteret a spirális csatorna beömlőnyílásával a tartótestben kiképzett lyuk köti össze, és°a spirális csatorna kilépőnyílása egy, a tartótag alaptestében kiképzett, abból kitorkolló kiömlőnyílással áll kapcsolatban. Előnyös, ha a nyílás és a zárótest lefelé szűkülő csonkakúp alakúak; a zárótest felső részéhez fedlap csatlakozik, amely a tartály fedelére körbenfutó tömítés közbeiktatásával illeszkedik, és a tömítés és zárótest közötti térbe ahonnan beömlőnyílásával a spirális csatorna kilép — a hűlendő folyadék betáplálására szolgáló nyílás torkollik, és ha a spirális csatorna kilépőnyílása oldható és lömített kapcsolattal a tartályhoz rögzített csatlakozófej révén kifolyócsőhöz van csatlakoztatva.
Egy másik találmányi ismérvnek megfelelően a hűtött folyadéknak a készülékből való kibocsátására szolgáló nyílás elé, például kifolyócsőbe csap van beiktatva. Célszerű lehet továbbá, ha a hűlendő folyadéknak a spirális csatornába táplálására alkalmas tölcsére van, valamint ha a tartálynak — célszerűen dugóval zárható — beöntőnyílása van. Általában a készülék lábakkal vagy állvánnyal rendelkezik, Végül előnyös lehet, ha a hőszigetelő burkolat több részből áll.
A találmányt a továbbiakban a csatolt rajzok alapján ismertetjük részletesen, amelyek a készülék néhány előnyös kiviteli példáját tartalmazzák.
A rajzokon az 1. ábrán a készüléknek egy olyan kiviteli alakja látható vázlatos függőleges tengelymetszetben, amelynél a spirális csatorna a tartály belsejében helyezkedik el;
a 2 — 4. ábrákon a készülék további kiviteli alakjait ugyancsak függőleges tengelymetszetben, részben nézetben tüntettük fel.
A készülék 1. ábra szerinti kiviteli példája esetében egy henger alakú 10 tartály belsejében elhelyezett csőspirál alkotja a spirális 12 csatornát, amelynek a felső végéhez — a 3a beömlőnyíláshoz — 14 tölcsér van - természetesen oldható, nevezetesen súrlódásos kapcsolattal - csatlakoztatva, a 9 kiömlőnyílás elé pedig 16 csap van a csőspirálnak a 10 tartályból kinyúló szakaszába iktatva. A 10 tartály és a csőspirál anyaga célszerűen valamilyen fém; a csőspirált jó hővezetési tulajdonságú, élelmiszerhigiéniaí követelményeket kielégítő minőségű anyagból, például alumíniumból vagy rozsdamentes acélból célszerű készíteni.
A 10 tartály az 1 hűtőteret foglalja magában, amely a 18 nyíláson át nagy olvadáshőjű folyadékkal, általában vízzel tötlhető fel. A 18 nyílás előnyösen rugalmas anyagból, például gumiból készült 20 dugúval zárható le. A 10 tartályt kívülről szétszedhető, célszerűen két fél-darabból álló hőszigetelő 22 burkolat veszi körül, amely a 24 lábakon támaszkodik fel.
Az 1. ábra szerinti készülék használata a következőképpen történik:
ha a 22 burkolat a 10 tartályon van, a burkolatot a tartályról eltávolítjuk, a 18 nyílásból kihúzzuk a 20 dugót, és a 10 tartály l hűtőterét — a fagyás miatti térfogatnövekedés figyelembe vételével nem teljesen — vízzel töltjük fel, majd a 20 dugót a 18 nyílásba visszahelyezzük. Az így lezárt 10 tartályt ezután mélyhűlőtérbe, például háztartási hűlőszekrény 0 °C-nál alacsonyabb hőmérsékletű mélyhűtő rekeszbe helyezzük, és mindaddig tartjuk abban, amíg a víz tömbbé nem fagy.
Amikor a készülékkel italt kívánunk hűteni, a 30 jégtömböt tartalmazó 10 tartályra ráhelyezzük a hőszigetelő 22 burkolatot, és azt a 24 lábakra állítjuk. A spirális 12 csatorna felső 3a beömlőnyílásába illesztjük a 14 tölcsért, és a hűteni kívánt például szobahőmérsékletű, vagy akár melegebb italt, például bort a tölcsérbe öntjük. A folyadék a tölcsérből a csőspirál által alkotott spirális 12 csatornába jut, azon átáramlik, és a 9 kiömlőnyíláson át lép ki. Az áramlás során a spirális 12 csatorna falán át a 30 jégtömb a folyadékot lehűti, miközben a hőcsere következtében természetesen 30 jégtömb egy része is kiolvad. A víz kedvező olvadáshőjének köszönhetően egységnyi tömegű jégnek mintegy 7,5-szörös menynyiségét kitevő tömegű ital hűthető le kb. 10 °C hőmérséklet-különbséggel.
A 9 kiömlőnyíláson át kilépő ital hőmérséklete függ a csőspirálban tartózkodási időtől, más szóval: az átáramlás sebességétől, amit a 16 csap segítségével lehel szabályozni. így az italhőmérséklet + 1 °C felett tág határok között változtatható.
Amikor a 10 tartályban levő 30 jégtömb teljesen elolvadt — amire abból következtethetünk, hogy a hűtőhatás már nem kellő mértékű — a 10 tartályt a 30 jégtömb elolvadásával keletkezett víz újrafagyasztása céljából ismét a fagyasztótérbe helyezzük, és a fentiekben leírt műveleteket értelemszerűen ismételjük. Ha egy 22 burkolathoz kettő vagy több tartály tartozik, amíg az egyiket italhűtésre használjuk, a másikban, illetve többiben az elolvadt víz újrafagyasztható, vagyis a 30 jégtömböket tartalmazó tartályok cseréjével a hűtött ital-szolgáltatás gyakorlatilag folyamatossá tehető. Erre akár vendéglátóhelyeken, akár magánhasználat során, például nagylétszámú vendégsereg kiszolgálásához szükség lehet.
A hőszigetelő 22 burkolatnak tetszetős megjelenés, például hordó-alak biztosítható, így asztaldíszként is funkcionálhat.
A készülék 2. ábrán látható kiviteli alakja az
1. ábra szerintitől abban tér el, hogy a spirális 3 csatorna nem az 1 hűtőtér belsejében helyezkedik el, hanem azt kívülről veszi körül. A 2 tartály 2a oldalfalába van a 3 csatorna spirális hullámosftással — spirális íves bordázattal - kialakított belső része bemélyítve, és e bemélyített spirális vályúszerű alakzatot kívülről a hőszigetelő 7 burkolat 7a oldalfalának belső felülete zárja le. Ily módon a spirális 3 csatorna zárt keresztmetszetben — a 2. ábrán látható módon — a 2 tartály jó hővezető képességű anyagból, előnyösen alumíniumból vagy korrózióálló acélból készült falával, kívül pedig a 7 burkolat hőszigetelő anyagával van határolva. A készülék függőleges geometriai hossztengelyét egyébként a 2, ábrán x hivatkozási betűvel jelöltük.
Mind a 2 tartály hullámosított 2 oldalfala, mind a 7 burkolat 7a oldalfal kissé kúpos kialakítású, a kúpszögeik — amelyeket a tartály-oldalfal yi alkotói, illetve a burkolat 7a oldalfalának az Y2 alkotói a függőlegessel bezárnak — azonosak, úgyhogy a 2 tartály felülről a 7 burkolatba csúsztatható, és abba szorosan — de csak súrlódásos kapcsolattal - illeszkedik, befeszül, úgyhogy a hullámosított 2a oldalfal legkülső pontjai és a 7 burkolat 7a oldalfalának belső felületei között a zárás biztosítva van. így alakul ki a spirális 3 csatorna. E kapcsolat jellegéből következik, hogy a 2 tartály a 7 burkolatból könnyen el is távolítható.
A 2 tartálynak 4 fele és 5 feneke van. A 4 fedélben van a megfagyasztandó folyadék, általában víz beöntésére szolgáló, a 20 dugóval zárható 18 nyílás kialakítva. A 4 fedelet 6 hőszigetelő lemez, például gumilap borítja, az 5 fenék alatt m távközzel pedig egy, a 7 burkolat részét képező 7b alaplemez húzódik, amelyben a hűlendő folyadék kibocsátásához előirányzott 9 kiömlőnyílás van kiképezve; ily módon a kiömlőnyílás felett 36 tér van. A 6 hőszigetelő lemez lényegében a hőszigetelő 7 burkolat részét képezi.
A például műanyagból gyártott 7 burkolat 7a oldalfalának felső végéből hengeres 8 fal indul ki. Ez a 8 fal a 7a oldalfallal egytagban van kialakítva, és a 6 hőszigetelő lemez felett oldalról egy felül nyitott 11 betöltőteret határol, amelyből a spirális 3 csatorna a 3a beömlőnyílásával kiindul, míg a 3b kilépőnyílása az említett 36 térbe torkollik.
A hőszigetelő 7 burkolat a 24 lábakon áll, amelyek e kiviteli példa esetén a 7 burkolattal egy tagban készülnek.
A 2. ábra szerinti berendezés használata az 1. ábra szerintihez hasonló módon történik: a 2 tartályt a 7 burkolatból kivesszük, vízzel megtöltjük, és benne a vizet 30 jégtömbbé fagyasztjuk. Ezután az 1 hűtőtérben a 30 jégtömböt tartalmazó tartályt a hőszigetelő 7 burkolatba helyezzük, ahol a 2. ábrán látható helyzetet foglalja el. Ha a folyadékot, például italt akarunk hűteni, azt a 11 betöltőtérbe öntjük. A folyadék a 3a beömlőnyíláson át a spirális 3 csatornába kerül, és abban végigáramolva belülről a 2 tartály hullámos 2a falán keresztül — amely a 30 jégtömbbel közvetlenül érintkezésben áll - lehűl. A lehűlt folyadék a 3b kilépőnyíláson át a 36 térbe kerül, ahonnan a 9 kiömlőnyíláson át például az az alatt elhelyezkedő (nem ábrázolt) pohárba kerül. A 9 kiömlőnyíláshoz természetesen — mint az 1. ábra szerinti berendezésnél - csapot tartalmazó cső is csatlakoztatható, ha erre igény van.
A 3. és 4. ábrákon látható kiviteli példák a 2. ábra szerintihez sok vonatkozásban hasonlóak, ezért az utóbbinál használt hivatkozási számokat és jeleket a 3. és 4. ábrán is értelemszerűen alkalmaztuk.
A 3. ábra szerinti készülék 40 tartályában amely itt hordó alakú — egy lefelé szélesedő csonkakúp alakú átmenő 37 nyílása van, és az e nyílást határoló belső 40a oldalfal ugyanúgy spirális íves bordázattal (hullámosítással) van ellátva, mint a 2. ábra szerinti készülék külső 2a oldalfala. A spirális, zárt 3 csatorna úgy alakul ki, hogy a 40 tartályt 37 nyílásával egy hőszigetelő anyagból, például műanyagból készült, egészében 13 hivatkozási számmal jelölt tartótag lefelé szélesedő kúpos 17 zárótestére helyezzük, miáltal - minthogy o kúpszögeik azonosak — önzáró súrlódásos kapcsolat jön létre a 40a oldalfal külső felületének legkülső pontjai és a 17 zárótest külső felülete között. (A 3. ábrán a készülék részben nézetben, részben metszetben látható.)
A 13 tartótag 17 zárótestéhez felül 40 tartály fölé nyúló hengeres 15 fal csatlakozik, amely oldalról 11 betöltőteret határol; ebből alul 3a beömlőnyílás torkollik a spirális 3 csatornába.
A 17 zárótesthez alul vele egy tagot — tehát a 13 tartótag részét - képező 19 alaplemez csatlakozik, amelyből lefelé a 24 lábak nyúlnak ki. A 19 alaplemez a 9 kiömlőnyílással át van törve, amely a spirális 3 csatorna 3b kilépőnyílásához csatlakozik. A 19 alaplemez felső peremén történő 19a váll van, amelyre a 17 tartály alsó pereme illeszkedik.
A 40 tartály átmenő kúpos 37 nyílása alul és felül gyűrű alakú rugalmas 21, 23 tömítésekkel van a 13 tartótaghoz képest tömítve; a tömítések a tartótagba vannak ágyazva.
A 3. ábra szerinti készüléket a 2. ábrával kapcsolatban már leírthoz hasonló módon használjuk: a 40 tartályban a vizet vagy más folyadékot 30 jégtömbbé fagyasztjuk, majd a tartályt ráhelyezzük a 13 tartótagra, miáltal - ahogy erre fent már utaltunk — automatikusan létrejön a zárt keresztmetszetű spirális 3 csatorna, amelyből kifelé a 21, 23 tömítések jelenlétéből következően nem távozhat hűlendő folyadék, például ital.
Ha italt kívánunk hűteni, azt a 11 betöltőtérbe öntjük, ahonnan az az 56 lyukon és a 3a beömlőnyíláson át a spirális 3 csatornába kerül, és azon végigáramlik. Közben lehűl, és a 3b kilépőnyíláson és 9 kiömlőnyíláson át egy, ez utóbbi alatt elhelyezett pohárba, vagy más edénybe csorog. Természetesen itt is csatlakoztatható csappal ellátott (nem ábrázolt) kifolyócső a 9 kiömlőnyíláshoz. A készülék hőszigetelő burkolatát a 3. ábrán az egyszerűség kedvéért nem tüntettük fel.
A 4. ábra szerinti kiviteli példa a 3. ábra sze-41 rintihez hasonló, eltérés elsősorban abban van, hogy az 50 tartály centrális 51 átmenő nyílása lefelé szűkülő csonkakúp alakú, ugyanúgy, mint a zárótest; a kúpszöget a hivatkozási betűvel jelöltük. A 26 zárótest és az 50a oldalfal között rugalmas anyagból, például gumilemezből készült tömítőlemez helyezkedik, el, amely a 26 zárótest felületéhez erősíthető. A 27 tömítőlemez fokozza a zárás biztonságát az 50a oldalfal spirális vályút alkotó hullámos bemélyedéseinek legkülső pontjai mentén.
Az 50 tartály peremes 31 kereten (szögvaskereten) van elhelyezve, amely 24 lábakkal rendelkező 25 állványon nyugszik. Az 50 tartály 5 feneke alatt gyűrű alakú 29 tömítés van elrendezve, amelyet 32 merevítőgyűrű vesz körül. A 29 tömítés közbeiktatásával illeszkedik az 52 csatlakozófej 53 pereme az 50 tartály 5 fenekéhez; a kapcsolat oldhatóságát az alakos 34 anya biztosítja. Az 52 csatlakozófejhez könyökös 35 kifolyócső tartozik. A hűtött folyadék kibocsátásához előirányzott 9 kifolyónyílás az 52 csatlakozófejen keresztül közlekedik a 35 kifolyócsővel, amely (nem ábrázolt) csapot tartalmazhat.
Az 50 tartály 4 fedelére 28 tömítés közbeiktatásával 54 nyílást tartalmazó 33 fedlap illeszkedik, amely a 26 zárótesttel egy tagban lehet kiképezve, és amely hőszigetelő, célszerűen ugyanakkor viszonylag nagy térfogatsúlyú anyagból készülhet, hogy a zárótestnek az 51 nyílásba való tömítés illeszkedését elősegítse. Az 54 nyílás célszerűen a spirális 3 csatorna 3a beömlőnyílása felett helyezkedik el, bár az 55 térben a 14 tölcséren át betöltött hűlendő folyadék mindenképpen szétterül, és eljut a 3a beömlőnyíláshoz. A hőszigetelő burkolatot — a jobb áttekinthetőség biztosítása érdekében — a 4. ábrán sem tüntettük fel.
A 4. ábra szerinti készülékkel az italhűtés a következőképpen történik:
az 1 hűtőtérben a 30 jégtömböt tartalmazó 50 tartályt a 25 állványra helyezzük, majd a kúpos 26 zárótestet a 27 tömítéssel együtt a tartály 51 nyílásába illesztjük. Ezzel kialakul a zárt szelvényű spirális 3 csatorna. A 33 keretet a tartályra helyezzük, alul pedig a 34 anya meghúzásával az 52 csatlakozótagot felszereljük, miáltal kapcsolat jön létre a spirális 3 csatorna és a 35 kifolyócső között. Végül elhelyezzük a (nem ábrázolt) hőszigetelő burkolatot.
A bűtendő italt a 14 tölcsérbe öntjük, ahonnal az a 3a beömlőnyíláson át a spirális 3 csatornába kerül. Ebben végigáramolva lehűl, és a 3b kilépőnyíláson, valamint az 52 csatlakozófejen keresztül a 35 kifolyócsőbe, onnan pedig a fogyasztóhoz jut.
A készülék valamennyi kiviteli alakja tisztítható, szükség esetén fertőtleníthető. Az 1. ábra szerinti készülék csőspirálján vizet vagy folyékony fertőtlenítőszert keresztüláramoltatva annak belső felülete megtisztul. A 2-4. ábrákon látható készülékek spirális 3 csatornáinak a felületei a készülék szétszedését követően teljes mértékben szabaddá, hozzáférhetővé válnak, úgyhogy mechanikai úton, például kefével is tisztíthatók. Ez lehetővé teszi különféle jellegű folyadékok, például tej, üdítőitalok, sör, bor stb. egymás után végrehajtott hűtését.
A találmányhoz fűződő hatások a következőkben foglalhatók össze:
a készülék segítségével végrehajtott italhűtés jóval rövidebb időt igényel (gyakorlatilag azonnal végrehajtható), mint a palackos italok hűtőszekrényben történő hűtése. A hűtési folyamatból ugyanis egyrészt ki van iktatva a rossz hővezetésí tényezőjű, vastag falú üvegpalack, másrészt a hűtőszekrényben bekövetkező levegőüveghőátadás helyett a sokkal hatékonyabb jég vagy jeges folyadék-fém hőátadás van. Az a tény, hogy nincs szükség a göngyölegként funkcionáló üvegpalackok lehűtésére, hűtőtér- és energiamegtakarítást eredményez. További előnyt jelent, hogy a találmány szerinti italhűtő lakásban és szabadban, például kempingezéskor egyaránt használható, minthogy hűtőtáskában vagy/és saját hőszigetelő burkolatában egyaránt szállítható. A hűtendő ital hőmérséklete széles hőmérséklet-tartományban tetszőlegesen beállítható.
Különösen előnyösek a találmány szerinti készüléknek azok a kiviteli alakjai, amelyek szétszedésével a spirális csatornák felületei szabaddá válnak. Ezek a konstrukciók ugyanis egyesítik magukban a csöves és felületi hőcserélők előnyeit, amennyiben nagy felületűek, ugyanakkor mechanikusan, például keféléssel tisztíthatók.
A találmány természetesen nem korlátozódik a fentiekben részletezett kiviteli példákra, hanem az igénypontok által definiált oltalmi körön belül sokféle módon megvalósítható.

Claims (23)

1. Eljárás folyadék, különösen ital hűtésére, amely eljárás során a folyadékot a saját hőmérsékleténél alacsonyabb hőmérsékletű felület mentén áramoltatjuk, azzal jellemezve, hogy a felület mentén nyitott spirális vályúszerű járatot tartalmazó tartályt (2; 40; 50) megfagyasztható folyadékkal, célszerűen vízzel töltünk fel; a folyadékot a tartály (2; 40; 50) fagyasztótérbe helyezése révén jégtömbbé (30) fagyasztjuk; a járatot eltávolítható záróelemmel való lezárása révén belépőnyílással (3a) és kilépőnyílással (3b) rendelkező zárt spirális csatornává (3) alakítjuk, és a folyadékot e csatornán (3) át ramolt a tva hűtjük le. (2-4. ábrák). (Els. 1988.07.21.).
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a spirális járatot hőszigetelő anyagból készült záróelemmel zárjuk le és/vagy a jégtömböt (30) tartalmazó tartályt (2; 40; 50) eltávolítható hőszigetelő burkolatba (22; 7) helyezzük. (Els. 1988.07.21.).
3. Készülék folyadék, különösen ital hűtésére, amely készüléknek hűtőközeg — tartálya és a hűtendő folyadék áramoltatására szolgáló csatornája van, azzal jellemezve, hogy megfagyasztható folyadék befogadására és a benne lévő folyadék jégtömbbé (30) fagyasztásához fagyasztótérbe helyezhető tartálya (2; 40; 50) van, amely-51 nek a fala (2a; 40a; 50) nyitott spirális vályúszerű járatot tartalmaz; és a készüléknek az e nyitott spirális vályúszerű járatot tartalmazó falra (2a; 40a; 50a) illeszthető záróeleme van, amely a járattal együtt a hűlendő folyadék áramoltatására szolgáló, belépőnyflással 93a) és kilépőnyílással (3b) rendelkező zárt spirális csatornát (3) alkot (2-4. ábrák). (Els. 1988.07.21.).
4. A 3. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a spirális csatornát (3) a tartály (2; 40; 50) oldalfalába (2a; 40a; 50a) mélyített nyitott vályúszerű spirális járat, célszerűen lekerekített felületű, a tartály belseje felé nyúló spirális borda, és arra a hűtőtérre (1) ellentétes oldalról illeszkedő, arról eltávolítható leezáróelem alkotja (2-4. ábrák) (Els. 1988.07.21.)
5. A 4. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a tartály (2; 40; 50) nyitott vályúszerű spirális járatot tartalmazó oldalfala (2a; 40a; 50a) és a lezáróelemnek az oldalfalra illeszkedő felülete kúpos kialakítású, mimellett az egymáshoz simuló felületek kúpszögei azonosak (2-4. ábrák). (Els. 1988.07.21.)
6. A 4. vagy 5. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a lezáróelemet a hőszigetelő burkolat (7) oldalfala (7a) alkotja. (2. ábra) (Els. 1988.07.21.)
7. A 6. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a tartály (2) és a burkolat-oldalfal (7a) lefelé szűkülő kúpos kialakítású, és a tartály (2) felülről a burkolatba (7) helyezhető, és a saját tömegénél fogva abba befeszülését, és ily módon súrlódásos kapcsolat kialakulását eredményező módon van kiképezve (2. ábra). (Első. 1988.07.21.)
8. A 6. vagy 7. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a hőszigetelő burkolat (7) oldalfalának felső végéhez felfelé, a tartály (2) fedele (4) fölé nyúló — célszerűen hengeres — fal (8) csatlakozik, amely betöltőteret (11) határol, amelyből a spirális csatorna (3) beömlőnyílása torkollik ki (2. ábra). (Els. 1988.07.21.)
9. A 6 — 8. igénypontok bármelyike szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a hőszigetelő burkolatnak (7) alaplemeze (7b) van, amely felett a tartály (2) feneke (5) távközzel (m) helyezkedik el, úgyhogy a tartály-fenék (5) és az alaplemez (7b) között tér (36) van, amelybe a spirális csatorna kilépőnyílása (3b) torkollik, és amelyből az alaplemezbe (7b) kialakított kiömlőnyílás (9) torkollik ki (2. ábra). (Els. 1988.07.21.)
10. A 6—9. igénypontok bármelyike szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a tartály (2) fedelén (4) hőszigetelő lemez (6), például gumilap van (2. ábra). (Els. 1988.07.21.)
11. A 4. vagy 5. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a tartályba (40; 50) felülről lefelé irányuló átmenő nyílás (37; 51) van kialakítva, és a tartálynak (40; 50) az e nyílást (37; 51) határoló oldalfala (40a; 50a) rendelkezik a bemélyített spirális járattal (3. és 4. ábra). (Els. 1988.07.21.)
12. A 9. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a nyílásba (37, 51) záróelemként a tartály-oldalfalra (40a, 50a) feszülő, ahhoz súrlódásos kapcsolattal csatlakozó zárótest (17; 26) illeszkedik (3. és 4. ábra). (Els. 1988.07.21.)
13. A 12. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a zárótest (17) és a nyílás (37) lefelé bővülő csonkakúp alakúak, mimellett a tartály (40) a nyílásával (37) a zárótestre (17) helyezhetően és arra a saját tömegénél fogva ráfeszülő, ily módon a spirális csatorna (3) kialakulását eredményező módon van kiképezve (3. ábra). (Els. 1988.07.21.)
14. A 13. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a zárótesl (17) egy olyan tartótag (13) részét képezi, amelynek a tartály (40) alsó pereme felfektetésére szolgáló vállal (19a) rendelkező lemezszerű alapteste (19), valamint a tartály (40) fölé nyúló, beöntőteret (11) határoló, előnyösen hengeres fala (15) van (3. ábra). (Els. 1988.07.21.).
15. A 14. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a tartótagba (13) a tartály (40) belső falának (40a) felső peremével és alsó peremével való illeszkedésének a környezetében körbenfutó tömítés (21; 23) van beépítve (3. ábra). (Els. 1988.07.21.).
16. A 14. vagy 15. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a kiöniőteret (11) a spirális csatorna (3) beömlőnyílásával (3a) a tartótestben (13) kiképzett lyuk (56) köti össze, és a spirális csatorna (3) kilépőnyílása (3b) egy, a tartótag (13) alaptestében (19) kiképzett, abból kitorkolló kiömiőnyílással (9) áll kapcsolatban (3. ábra). (Els. 1988.07.21.)
17. A 12. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a nyílás (51) és a zárótest (26) lefelé szűkülő csonkakúp alakúak; a zárótest (16) felső részéhez fedlap (33) csatlakozik, amely a tartály (50) fedelére (4) körbenfutó tömítés (28) közbeiktatásával illeszkedik, és a tömítés (28) és zárótest (26) közötti térbe (55) — ahonnal beömlőnyílásával (3a) spirális csatorna (3) kilép - a hűtendő folyadék betáplálására szolgáló nyílás (54) torkollik (4. ábra). (Els. 1988.07.21.)
18. A 17. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a spirális csatorna (3) kilépőnyílása 93b) oldható és tömített kapcsolattal a tartályhoz (50) rögzített csatlakozófej (52) révén kifolyócsőhöz (35) van csatlakoztatva (4. ábra). (Els. 1988.07.21.)
19. A 3 —18. igénypontok bármelyike szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a hűtöttt folyadéknak a készülékből való kibocsátására szolgáló nyílás elé, például kifolyócsőbe csap (16) van beiktatva (1. ábra). (Els. 1986.03.03.)
20. A 3 —19. igénypontok bármelyike szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a hűtendő folyadéknak a spirális csatornába (3; 12) táplálására alkalmas tölcsére (14) van (1. és 4. ábra). (Els. 1986.03.03.).
21. A 3-20. igénypontok bármelyike szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a tartálynak (10; 2; 40; 50) — célszerűen dugóval (20) zárható — beöntőnyílása (18) van (1. és 2. ábra). (Ek. 1986.03.03.)
22. A 3—21. igénypontok bármelyike szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy lábakkal (47)
HU 199006 Β vagy állvánnyal (25) rendelkezik. (Els. 1986.03.03.)
23. A 3—22. igénypontok bármelyike szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a hőszigetelő burkolat (22) több részből áll (1. ábra). (Els. 1986.03.03.)
HU87286A 1986-03-03 1986-03-03 Eljárás és készülék folyadék, különösen ital hűtésére HU199006B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU87286A HU199006B (hu) 1986-03-03 1986-03-03 Eljárás és készülék folyadék, különösen ital hűtésére

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU87286A HU199006B (hu) 1986-03-03 1986-03-03 Eljárás és készülék folyadék, különösen ital hűtésére

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT43716A HUT43716A (en) 1987-11-30
HU199006B true HU199006B (hu) 1989-12-28

Family

ID=10951813

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU87286A HU199006B (hu) 1986-03-03 1986-03-03 Eljárás és készülék folyadék, különösen ital hűtésére

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU199006B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT43716A (en) 1987-11-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5361604A (en) Beverage chilling receptacle
US5009083A (en) Beverage cooler
US3715895A (en) Drinking cup for freezing a beverage to a slush-like condition
US5282561A (en) Portable beverage dispenser
US5555746A (en) Two liter insulated cooler containers
US4745776A (en) Single can cooler
US6010043A (en) Self-contained, portable beverage dispensing system
US7861892B1 (en) Portable draft bar
US5732567A (en) Chiller device for a pitcher
US9651299B1 (en) Apparatus and method for beverage container cooler with deflected compliant seal
US5148682A (en) Ice molding device and method
US10852057B2 (en) Multi-purpose instant chiller-heater apparatus
CN101437748A (zh) 液体冷却与配给设备
US6269653B1 (en) Portable device for refrigerating beverages
US6101838A (en) Beverage chiller and holder
WO2015068149A2 (en) Naturally refrigerated cooler and ice bin
US20140048510A1 (en) Carafe with cooling element
WO2008066376A1 (en) Device for cooling and keeping cool a container filled with drink
CA2482264A1 (en) Method and apparatus for chilling draught beverages
US3790032A (en) Party keg beer dispenser apparatus
HU199006B (hu) Eljárás és készülék folyadék, különösen ital hűtésére
GB2340591A (en) Drinks bottle cooling accessory
AU2018101041A4 (en) Multi-purpose instant chiller-heater apparatus
BR102018072745A2 (pt) Chopeira refrigerada
US20080173041A1 (en) Beverage pitcher cold plate station

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee