HU198653B - Process for reducing sodium oxalate content of sodium aluminate solution arising in bayer process - Google Patents

Process for reducing sodium oxalate content of sodium aluminate solution arising in bayer process Download PDF

Info

Publication number
HU198653B
HU198653B HU852488A HU248885A HU198653B HU 198653 B HU198653 B HU 198653B HU 852488 A HU852488 A HU 852488A HU 248885 A HU248885 A HU 248885A HU 198653 B HU198653 B HU 198653B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
oxalate
sodium
priority
bayer
barium
Prior art date
Application number
HU852488A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT38284A (en
Inventor
Jean Fabre
Eric Lavalou
Francois Nicolas
Original Assignee
Pechiney Aluminium
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from FR8410187A external-priority patent/FR2566382B1/fr
Priority claimed from FR858506283A external-priority patent/FR2580618B2/fr
Application filed by Pechiney Aluminium filed Critical Pechiney Aluminium
Publication of HUT38284A publication Critical patent/HUT38284A/hu
Publication of HU198653B publication Critical patent/HU198653B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01FCOMPOUNDS OF THE METALS BERYLLIUM, MAGNESIUM, ALUMINIUM, CALCIUM, STRONTIUM, BARIUM, RADIUM, THORIUM, OR OF THE RARE-EARTH METALS
    • C01F7/00Compounds of aluminium
    • C01F7/02Aluminium oxide; Aluminium hydroxide; Aluminates
    • C01F7/46Purification of aluminium oxide, aluminium hydroxide or aluminates
    • C01F7/47Purification of aluminium oxide, aluminium hydroxide or aluminates of aluminates, e.g. removal of compounds of Si, Fe, Ga or of organic compounds from Bayer process liquors
    • C01F7/473Removal of organic compounds, e.g. sodium oxalate

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás a Bayer féle eljárásnál keletkező nátrium-aluminát megbontása után kapott alkalikus oldat tisztításéra a nétrium-oxalát kicsapásával, oly módon, hogy egy megfelelő anyag adagolásával az oxalát túltelített állapotát megbontjuk.
Az ismert Bayer eljárás sorén lényegében alumínium-oxidot állítanak eló, melyet azután elektrolízissel alumíniummá alakítanak. Az eljárásnál bauxit-ércet kezelnek megfelelő koncentrációjú melegvizes nátrium-hidroxid oldattal, amikoris túltelített nátrium-aluminát oldat keletkezése közben az alumínium-oxidot oldatba viszik. A fel nem oldott szilárd rész (vörös iszap) elválasztása után a túltelített oldatból aluminium-hidroxid oltók ristályok alkalmazásával kicsapják az alumínium-hidroxidot.
A csökkent alumínium-hidroxid-tartalmú nátrium-aluminát oldatot betöményités után visszavezetik a feltárási folyamatba, nétrium-hidroxidot adagolnak hozzá a kívánt koncentrációban és így ismételten felhasználják.
Az alumínium-oxid oldási művelete alatt azonban a nátrium-aluminát oldatot a benne lévő különböző szerves anyagok nátrium-sójuk formájában szennyezik, amely szennyezések közül a nátrium-oxalát a legveszélyesebb.
E szerves szennyeződések a Bayer eljárás során számos nehézséget jelenthetnek, és eltávolításukra a terület szakemberei számos eljárást kíséreltek mér meg.
A nátrium-oxalát egyik legnyagobb hátránya, hogy ha a nátrium-aluminát oldatban felgyülemlik, és mennyisége eléri, illetve meghaladja a kritikus túltelítettség szintjét, finom tűkristályok formájában az alumínium-oxid felületén kiválik. Ily módon a nátrium-oxalát is oltókristályként hat, és növeli a finomeloszlásü részecskék mennyiségét.
A kritikus túltelítettségi küszöb, amely felett a nátrium-oxalát spontán kiválása megindul, függ az oldat természetétől. A küszöb értéke arányosan nő az oldatban lévő, el nem bomlott szerves anyag mennyiségével.
Ezt a jelenséget részletesen ismertetik a következő irodalmi helyen: .Somé aspects of the chemistry of bauxite Organic on the Bayer process: the sodium oxalate humate interaction, ICSOBA-1983. A jelenség különösen szembetűnő olyan esetekben, amikor a bauxit szervesanyag tartalma magas és a feltárást magas hőmérsékleten (t>200 °C) végzik, így a bomlás mértéke nagy, és ennek következtében a kritikus küszöb értéke alacsony.
A nátrium-oxalát kiválási jelensége az aluminium-hidroxid fizikai-kémiai tulajdonságait befolyásolja, és többek között azt eredményezi, hogy a szemcsemérete igen széles tartományban változik, csökken a szemcsék szilárdsága, ami a későbbi elektrolízises folyamatban hátrányos.
Ily módon feltétlenül szükséges az alumínium-oxid ipari előállításánál csökkenteni, vagy ha lehet kiküszöbölni az alumínium-hidroxid nétrium-oxaléttal való szennyeződését.
Erre vonatkozóan az első kísérletek során az aluminium-hidroxid mosására szolgáló oldatba meszel adagoltok, hogy a jelenlévő nátrium-oxalátol kálcíum-só formájában kicsapják. Ezt ezután eltávolították és a csökkent oxalál-lartnlmú oldatot a folyamatba visszavezették.
Egy másik eljárás szerint az alutnínium-hidroxid kristályokat mosták és kezelték mésszel.
Ezek az eljárások azonban csak csökkentették a szennyeződést, és csak olyan esetekben adtak eredményt, amikor az aluminium-oxid gipsz-szerű állagú volt. '
A technológiák és az elektroiizáló kádak fejlődésével azonban ma már általában szemcsés, szabályozott szemcsetartományú nagyszilárdságú alumínium-oxidot kívánnak meg, és erre, illetve ilyen minőségű szemcsék tisztítására a fenti eljárások nem alkalmasak.
Az előzőekben említett minőség elérésére meg kell akadályozni, hogy a nátrium-oxalát az aluminium-hidroxid kiválásával egyidejűleg kiváljon. Ennek érdekében a nátrium-oxalát koncentrációt a nátrium-aluminát oldatban az említett kritikus koncentráció alatt kell tartani.
Ennek elérésére is számos eljárást ajánlottak már.
A 3 899 571 számú egyesült államokbeli és a 0 013 407 számú európai szabadalmi bejelentésben leírtak szerint nátrium-oxalátra nézve túltelített Bayer-oldatot nátrium-oxalát kristályokkal kezelnek, így kivédést indítanak meg és növelik a vízmentes nátrium-oxalát oldhatósági egyensúlyi koncentrációját.
Egy következő lépés után, amelyben a szilárd anyagot a folyadéktól elválasztják, á tisztított, oldatot visszavezetik a Bayer- folyamattá, míg a szilárd nátrium-oxalát kristályokat oltókristály-szuszpenzió készítésére használják.
Bár ez az eljárás megoldást nyújt a nátrium-oxalát kristályosítással történő elválasztására, a kivitelezése, különösen ipari méreteiben, számos hátránnyal jár.
így például az oltókristályként szereplő nátrium-oxalát kristályok a jelenlevő szerves anyagoktól szennyezve, gyorsan inaktívvá válnak, így mosási művelet beiktatása szükséges, amelynek a kivitelezése igen nehézkes, és beiktatása a nátrium-oxalát hozamot is csökkenti. Ha a mosási művelet hosszabb, az oxaiát-szeincsék szemcsenagyságcsökkenése következhet be, ami viszont megnehezíti a folyadék-szilárd anyag szétválasztását és így az eljárás hatékonyságét.
Az A-2 317 226 számú francia és
038 039 számú egyesült államokbeli szabadalmi leírásokban ismertetett másik eljárás
HU 198653 Β szerint a nátrium-aluminát megbontása után kapott oldat egy részét bepároljók - így nátrium-oxalátra nézve túltelítetté teszik majd a túltelített oldatot oly módon bontják meg, hogy hidegen acélforgács-ágyra permetezik finom cseppek formájában, és igy a mechanikai hatás és a nagy felületen való gyors elpárolgás révén biztosítják az oldal megbontását.
Ezen eljáráshoz azonban a rövid tartózkodási idő miatt nagymennyiségű oldat szükséges, amelyet be kell töményiteni és 10-15 °C hőmérsékletre le is kell hűteni. így ez az eljárás nemcsak speciális technológiát, hanem nagy energiafelhasználást is igényel.
Az 4 275 043 és 4 275 042 számú egyesült államokbeli szabadalmi leírásokban ismertetett eljárások szerint a nátrium-oxalátot aktivált aktív szénen vagy kationos elválasztó szeren végzett szelektív abszropcióval választják el a szerves anyagtól, amely a nátrium-oxalát túltelített stabilitásáért felelős. Ezután a szilárd-folyadék elválasztási lépés után a csökkent nátrium-oxalát-tartalmú oldatot a folyamatba visszavezetik, az abszorbeált nátrium-oxalátot az aktív szénnel a folyamatból kivonják és az aktív szenet hőkezeléssel regenerálják.
A fentiek alapján az eddig ismert eljárások egyike sem adott kielégítő eredményt a Bayer eljárásnál az oldatban lévő nálrium-oxalát mennyiségének csökkentésére.
Ezért találmányunk célja olyan eljárás biztosítása, amely a fentiekben részletezett hátrányok nélkül alkalmas a Bayer eljárás során kapoLt lúgos oldat nátrium-oxalát tartalmának csökkentésére.
A találmány szerinti eljárás a Bayer-féle folyamatnál, a nátrium-aluminát megbontása után nyert, betöményítés előtti oldat kezelésére vonatkozik olyan szerrel, amely az oldott nátrium-oxalát egyensúlyi állapotának megbontására szolgál, és jellemzője, hogy a nátrium-oxalát kicsapásra kalcium- vagy bárium-oxalátot alkalmaz és olyan oldatok esetében, amelyeket nagy szervesanyag tartalmú bauxit magas hőmérsékletű feltárásával nyertek, így az telítve van bomlott szerves anyaggal, előzőleg nagy molekulatömegű anionos polielektrolitot adagolnak az oldathoz a Bayer ciklus bármely pontján.
A találmány szerinti eljárásnál a kalcium- vagy bárium-oxalátot legalább a nátrium-aluminát oldat egy részéhez adagoljuk, előnyösen annak megbontását követően, az oldat betöményítése előtt. A kalcium- vagy bárium-oxalát ilyen körülmények között instabil, így az oldat szabad oxalát-ionokat tartalmaz, ami növeli a nátrium-oxalát koncentrációját, úgy hogy az a kritikus küszöb fölé emelkedik és megindul a nátrium-oxalát spontán kiválása. A kiváló nátrium-oxalát részlegesen magával visz szerves anyagot, aminek révén lényegben a túltelített állapot létrejött.
A kivált oxalát egy részét egy különleges művelettel visszajuttatjuk a tisztítási folyamatba, a teljes mennyiség visszajuttatásáról a jelenlevő szerves anyag miatt nem lehet szó. A szerves anyagól tartalmazó oxalát teljes, vagy részleges mennyiségének visszaüld isa ugyanis növelné a tisztítandó túltelített oldat kritikus küszöbének nagyságát.
Mivel a kivált oxalátot a szerves anyagtól a recirkulálás előtt el kell választani, e tisztítás érdekében a kivált nátrium-oxalátot, vagy annak legalább egy részét vizben elkeverjük és a kapott szuszpenziót mésszel (CaO) vagy bárimn-alumináttal (AizOiBa) kezeljük. E kezelésnél kálcium- vagy bárium-oxalát válik ki, amelyből a szerves anyagot szilárd-folyadék elválasztás útján eltávolítjuk és a nátrium-oxalát eltávolítását célzó tisztítási lépcsőbe visszavezetjük.
A találmány értelmében a szerves anyagot tartalmazó szilárd fázis eltávolítása után nyert tisztított oldatot is visszavezetjük a Bayer-folyamatba. Az oldat maradék nátriuin-oxalát tartalma megfelel nátrium-oxalát oldhatósági határának az adott körülmények között, ezt látszólagos oldhatóságnak nevezik. A kritikus túltelítettség! küszöb és a látszólagos oldhatóság közötti különbség megfelel a tisztítási eljárás hatásosságának.
Ebből következik, hogy minél nagyobb a kritikus túltelítettség! küszöb, annál jobb a tisztítás hatásfoka. így olyan Bayer-oldatok esetében, amelyek bomlott szerves anyag tartalma kisebb, azaz olyan viszonylag kis szervesanyag tartalmú bauxit feltárásakor keletkeztek, ez a különbség alacsony, igy az oxalátra vonatkoztatott tisztítási fok kicsi, az eljárás gazdaságossága korlátozott, mivel igen nagymennyiségű oldat kezelésére lenne szükség.
Ezek alapján kísérleteink során felismertük, hogy különösen a bauxit nagy hőmérsékletű kezelésénél, lehetőség van a kritikus túltelitettségi küszöb növelésére, ha a Bayer ciklus bármelyik szakaszában, de előnyösen az alumínium-hidiOxid kicsapásának lépcsőjében, a nátriuin-aluminát oldathoz nagy molekulatöniegű - MzlO4 g/mól - anionos, szintetikus polielekírolitot adagolunk, amely meglepő módon a szerves anyagra vagy annak távollétében az oldatra stabilizálószerként hat.
Az anionos polielektrolit poliakrilsav, pcliakrilamid, nátriuin-polisztriol-szulfonát, vagy nátrium-poliakrilát és poliakrilamid kopolimer. Flokkuláló szerként ismert és alkalmazott különböző szerves szintetikus szerek (pl. a fentiekben már hivatkozott ICSOBA referátum) szintén alkalmasak a nátrium-oxalát oldat stabilizálására a Bayer eljárásnál. Mindazonáltal, mint azt a területen jártas szakember várja is, a magashómérsékletű feltárás során a szerves anyag igen gyorsan bomlást szenved, így a telített nátrium-oxalát ilyen módon való stabilizálása igen kismérté-35
HU 198653 Β kü. Elvégzett kísérleteinek sorén, amikor is különböző minőségű és mennyiségű flokkuláló anyagokat adagoltuk a Bayer-oldathoz, meglepő módon mégis azt találtuk, hogy ha a flokkuláló szereket a Bayer oldat kausztikus NazO tartalmára viszonyított 5. 10*s és IO*3 tömegrész mennyiségben adagoltuk, azoknak hosszantartó stabilizáló hatása volt. Kísérleteink során 500-800% tisztítási hatásfok növekedést mértünk, a hatásfokot a kritikus túltelítettségi küszöb és a látszólagos oldhatóság közötti különbségben kifejezve. Ezt a hatásosságot továbbá stabilizálószer adagolása nélkül, több tíz feltárási ciklus során fent lehetett tartani, függetlenül az oldat kausztíkus Na2O tartalmától és a feltárás hőmérsékletétől, természetesen a Bayer eljárásnál alkalmazott értékeken belül íkaueztikus NazO tartalom: 100-250 g/1 és 100-290 °C közötti hőmérséklet).
Az a lény, hogy a kezelendő folyadék mennyiségéhez viszonyítva kis mennyiségű flokkulálószerre van szükség, és hogy a szert minden különösebb előkészítő művelet nélkül lehet felhasználni, a találmány szerinti eljárást - amikor szükség van a Bayer oldat ilyen kezelésére - igen könnyen kivitelezhetővé teszi.
A Bayer oldat, amelyet előnyösen a nátrium-aluminát oldat megbontása után nyerünk - fentiek szerinti kezelését a betöményítési lépés előtt, annak hőmérsékletén vagy lehűtés után végezzük. A kezelési hőmérséklet ennek megfelelően általában 20-80 °, előnyösen 50-70 ° közötti hőmérséklet.
A túltelített nátrium-oxalát oldatba adagolt, a nátrium-oxalát egyensúlyi állapotának megbontására szolgáló szer mennyisége, a kalcium- vagy báríum-oxalát vízmentes formájában kifejezve, általában 0,5 és 15 g/líter, előnyösen 1,0 és 5,0 g/liter közötti mennyiség kalcium-oxalát esetében és 0,5-25 g/liter, előnyösen 1-10 g/liter közötti mennyiség bárium-oxalát esetében.
A nátrium-oxalátot, amely a nátrium-aluminát megbontása után nyert oldatból a bárium-oxalát adagolás után vált ki, szilárd-folyadék elválasztás után tisztítási műveletnek vetünk alá, hogy a Bayer ciklusba visszavezethessük. E tisztítási művelet során, az elválasztott szilárd anyagot, vagy annak egy részét vízben oldjuk, ha a destabilizáló szer kalcium-oxalát volt, és lúgos oldatban, ha bárium-oxalátot alkalmaztunk. A visszaoldást általában a forráspont közelében, előnyösen 70 és 90 °C közötti hőmérsékleten végezzük.
A kalcium-oxalát destabilizáló szert úgy nyerjük, hogy a kiváló nátrium-oxalátot meszes vízzel kezeljük, amelynek mennyisége 50-500 liter, előnyösen 100-200 liter a termelt alumínium-oxid tonnájára számolva.
A bárium-oxalát destabilizáló szert a kiváló nátrium-oxalát báríum-alumináttal való kezelésével nyerjük, a Bayer-ciklus mosófolyadékának jelenlétében, amelynek NazO tartalma 20-80 g/liter. A folyadék mennyisége 50-500, előnyösen 100-200 liter a termelt alumínium-oxid tonnájára számolva.
A CaO vagy BaAlzCH fentiek szerinti mennyisége úgy van meghatározva, hogy biztosítani tudja mind a kívánt destabilizálószer képződését, mind a kivált nátrium-oxalátoL átitató folyadékban jelenlévő karbonát, valamint Bayer-ciklusból nyert mosófolyadékban jelenlévő karbonát kicsapásál.
A kapott kalcium- vagy bárium-oxalát szuszpenziót szilárd-folyadék elválasztási művelettel szeparáljuk, és a kapott szilárd kalcium- vagy bárium-oxalátot, vagy annak egy részét használjuk destabilizáló' szerként.
A szerves anyagot tartalmazó' folyékony fázist visszavezetjük a Bayer-ciklusba, ha a destabilizáló szer kalcium-oxalát volt, és ismert módszerekkel való tisztítási művelet után (2 328 660 számú francia szabadalmi leírás) vezetjük vissza, ha a destabilizáló szerként bárium-oxalátot alkalmaztunk.
A találmány szerinti eljárás folyamatát könnyebben követhetjük az 1. ábra szerinti f olyamatáb rán.
A rajz szerinti bl Bayer oldat, amelyet a nátrium-aluminát oldat megbontásával nyerünk, alumínium-oxid tartalma csökkentett, nátrium-oxalátra nézve túltelített, és amelyet ismételten visszavezetünk a bauxit feltárásához. Ennek L2 frakciója képezi lényegében a találmány szerinti eljárásunknál a kiindulási oldatot.
A fenti 1.2 frakciót az A tisztító zónába vezetjük az SÍI szilárd frakcióval együtt, amelyet részlegesen a recirkul,áltatott kalcium- vagy báriuiii-uxalíilból nyertünk.
Az A tisztító) zónában a kezelést keverés köztien, a fentiekben részletezett hőmérsékleti halárok között hajtjuk végre, majd a kapott L3 szuszpenziót a B zónában, szilárd-folyékony elválasztással szeparáljdk, és a tisztított L4 folyadékot visszavezetjük az Ll Bayer oldatba.
Az S4 szilárd fázist részben az A zónában kivált nátrium-oxalát, részben trikalcium-aluminát-hexahidrét - ha destabilizáló szerként kalcium-oxalátot alkalmaztunk vagy bárium-karbonát - ha destabilizáló szerként bárium-oxalátot alkalmaztunk - alkotja.
Ha destabilizáló; szerlsent kalcium-oxalátot használtunk , az S4 szilárd frakciót részlegesen kivonjuk a folyamatból (S5), ez képezi a Bayer-cíklusböl kivont nátrium-oxalátot, míg az S6 maradék részt a C regeneráló zónában vezetjük, ahol mésszel kezeljük, a kezeléshez szükséges meszes vízzel - S7 adalék -.
Ily módon az S6 maradék egy részét képező nátrium-oxalátot kalcium-oxaláttá alakítottuk.
A C regeneráló zónában nyert L8 szuszpenziót szilárd-folyadék elválasztással a D elválasztó zónában S9 szilárd, illetve L9 fo5
HU 198653 Β lyadék fázisra bontjuk, az L9 folyadék fázist, visszavezetjük az Ll Bayer oldatba, míg az S9 szilárd fázist, amely az L2 frakció megbontásához szükséges destabilizáló szert tartalmazza az A tisztító zónába vezetjük SÍI frakcióként.
Ha destabilizáló szerként bárium-oxalátot használunk a teljes S4 szilárd frakciót S6 maradékként a C regeneráló zónába vezetjük, ahol bárium-alumináttal kezeljük, amelyet hígított NazO oldattal együtt S7 adalékként vezetünk a zónába.
Az S6 maradék egy részét képező nátrium-oxalátot ily módon bárium-oxaláttá alakítjuk. A kezelésnél nyert L8 szuszpenziót a D elválasztó zónában szilárd-folyadék elválasztásnak vetjük alá. Az L9 folyékony fázist, amely a stabilizált szerves anyagot tartalmazza, az E zónában vezetjük, ahol bármilyen isméi t eljárással eltávolítjuk a Ba-ionokat.
Az S9 szilárd fázisból S10 frakciót kivonunk, ez képezi az Ll Bayer oldatból eltávolított nátrium-oxalátot. Az S10 frakciót kevés mennyiségű aluminium-oxid jelenlétében felmelegitjük (a 2 328 660 számú francia szabadalmi leírás szerint járunk el) a báriuin-aluminát regenerálása és az oxalát szén-dioxid formájában való eltávolítása érdekében.
Az S9 szilárd fázis másik részét, amely a túltelített nétrium-oxalát oldat destabilizálására szolgál SÍI frakcióként az A tisztító zónába vezetjük.
A találmány szerinti eljárás a gyakorlatban a következő lépésekből áll:
a) A Bayer-ciklus bontó szakaszában levesszük - előnyösen a folyamat irányának megfelelően - az oldat egy részét, amelynek aluminium-oxid tartalma csökkentett, nátrium-oxalátra nézve túltelített, és amely adott esetben szintetikus anionos polielektrolittal stabilizált;
b) az oldat-frakciót a tisztító zónában a nátrium-oxalát megbontására szolgáló kalcium- vagy bárium-oxaláttal kezeljük;
c) a tisztító zónában nyert szuszpenziót szilárd-folyadék elválasztásnak vetjük alá és a folyadék-fázist visszavezetjük a Bayer-körfolyamatba;
d) a C műveletnél nyert szilárd fázist a következőképpen kezeljük:
di) egyik részét meszes vízzel kezeljük, ha a destabilizáló szer kalcium-oxalát, a másik részét kivonjuk a folyamatból, ez képezi a Bayer-ciklusból kivont oxalátot, d2) a teljes mennyiséget bárium-alumináttal kezeljük hígított Na20 jelenlétében, ha a destabilizáló szer bárium-oxalét,
e) a D elválasztó zónában nyert szuszpenziót szilárd-folyadék elválasztásnak vetjük alá, majd a szilárd részt:
ei) teljes mennyiségben az A tisztító zónába vezetjük, ha a destabilizáló szer kalcium-oxalát, ez) egy részét az A tisztító zónába vezetjük, ha a destabilizáló szer bárium-oxalál a másik részét kivonjuk a folyamatból, ez képezi a Bayer-ciklusból eltávolított oxalátot,
f) D elválasztó zónában nyert folyadék fázist:
fi) recirkuláltatjuk a Bayer-körfolyamatba, ha a destabilizáló szer kalcium-oxalát, fz) a stabilizáló szert tartalmazó szerves anyagot megtisztítjuk a Ba-ionoktól, majd visszavezetjük a Bayer körfolyamatba.
1. példa {rajzmelléklet alapján)
Bayer-féle trópusi bauxit-feltárásnál nyert L2 frakciót, amelynek nátrium-aluminát tartalma alacsony és nátrium-oxalátra nézve túltelített, kezelünk a találmány szerinti eljárással.
A Bayer folyamat Ll. Bayer oldatából
nyert L2 frakció összetétele a következő:
Kausztikus Na20 200 g/1
Karbonátos Na2Ö 25 g/1
AI2O3 Szerves széntartalom 120 g/1
(C-ben kifejezve) Nátrium-oxalát 7,2 g/1
(C-ben kifejezve) 0,7 g/1
100 ml L2 frakciót egy reaktorba te-
szünk, a hőmérsékletet 60 °C-on tartjuk, majd hozzáadunk 3,2 g kalcium-oxalátot (SÍI) frakcióként (destabilizáló szer), majd a keveréket 4 órán át keverjük.
A kezelés végén az L3 szuszpenziót a B zónában szilárd-folyadék elválasztásnak vetjük alá. A kapott L4 folyadékfrakció oxalát-tartalma 0,4 g/1.
Az S4 szilárd fázist, amely a kalcium-oxaláttal végzett megbontás! folyamatnál képződött trikalcium-alurniriát-hexahidrátot, valamint a kivált nátrium-oxalátot tartalmazza, S5 és S6 frakciókra bontjuk.
Az S5 frakciót, amely a nátrium-oxalátot tartalmazza és megfelel a csapadék 30-35%-ának, kivonjuk a folyamatból.
Az S6 maradékot a C regeneráló zónában 150 ml, 17 g/1 CaO-t tartalmazó meszes vízzel kezeljük 80 °-on keverés “közben 2 órán át, ily módon a nátrium-oxalátot kalcium-oxalóttá alakítjuk. ' ' '
A C regeneráló zónából távozó szuszpenziót szilárd-folyadék elválasztásának vetjük alá.
Az L9 folyadék-fázist, amelyből az oxalátot eltávolítottuk, visszatápláljuk az Ll Bayer oldatba, mig az S9 szilárd fázist az A tisztító zónába vezetjük.
Az S9 szilárd fázis visszntáplálását . ötször ismételjük meg. Első alkalommal tiszta kalcium-oxalátot alkalmazva, a többi négy
HU 198653 Β esetben pedig a C regenerálóban kapott kalcium-oxalátot, és minden esetben újabb 1000 ml L2 frakciót kezelünk.
Az ót egymást követó tisztítási műveletnél az eltávolított oxalát mennyisége a következőképpen alakult:
első tisztítási ciklus 0,30 g/1
második tisztítási ciklus 0,28 g/1
haramdik tisztítási ciklus 0,31 g/1
negyedik tisztítási ciklus 0,29 g/1
ötödik tisztítási ciklus 0,30 g/1
összehasonlítás érdekében 1000 inl, előzőek szerinti L2 frakciót nátrium-oxalátra nézve telített vizes oldattal kezeltünk, ily módon 3,35 g/1 mennyiségű nátrium-oxalátot vezetve az L2 frakcióba.
Az A zónában kinyert nátriuni-oxalát mennyisége és a B zónában az L4 folyadék fázistól elválasztott nátrium-oxalát mennyisége 0,29 g/1 volt.
Az S5 frakció kivonása után az S6 maradékot vízben oldottuk, és a kapott vizes oldatot visszavezettük az A zónába a friss L2 frakció kezelésére. Az ily módon eltávolított nátrium-oxalát mennyisége csak 0,11 g/1 volt, míg a találmány szerinti eljárásnál az A zónában kinyert nátrium-oxalát mennyisége 0,28 és 0,31 g/1 között van.
2. példa (a rajzmelléklet alapján)
A példában a találmány szerinti eljárással csökkentett Na-aluminát tartalmú és Na-oxalátra nézve túltelített L2 frakciót kezelünk 3,2 g/1 kalcium-oxaláttal.
Három párhuzamos kísérletet végeztünk, mindenben az 1. Példánál leírtak szerint eljárva, kivéve, hogy az A tisztító zónában 50 °, 60 ° illetve 70 °-os kezelési hőmérsékletet alkalmaztunk.
Minden esetben meghatároztuk az eltávolított oxalát mennyiségét, amelyek értékei a kővetkezők:
Hőmérséklet °C 50 60 70
Eltávolított oxalát C g/1 0.33 0.30 0.26
3. példa
A példában a Bayer eljárással mediterrán-bauxit nagy hőmérsékletű feltárásakor nyert L2 frakciót kezelünk a találmány szerinti eljárással, amely oldat nátrium-aluminát tartalma alacsony és nátrium-oxalátra nézve túltelített.
A felhasznált L2 frakció összetétel a következő:
Kausztikus NazO 200 g/1
Karbonátos NazO 22 g/1
AI2O3 120 g/1
Szerves széritartalom (C-ben kifejezve) 5 g/1
Nátrium-oxalát-tartalom (C-ben kifejezve) 0.42 g/1
Kritikus nátrium-oxalát tültelitetlségi küszöb (C-ben kifejezve) 0.45 g/1
1000 ml fenti oldathoz 10,7 g kalcium-oxalátot adunk, majd a keveréket-,§0 °C-on 6 órán át keverjük.
A kezelés befejeztével a kapott szuszpenziót leszűrjük és meghatározzuk az L4 folyékony fázis oxalát C-tartalmát, amelynek értéke 0,38 g/1 és ez a kiindulási értékhez viszonyítva 0,04 g/literes csökkenést jelent.
összehasonlításul a fenti L2 frakcióhoz anionos polielektrolitot adagolunk (márkanév: Floerger, tip. An 934 SH, 24 t% nátrium-akrilét és 76 t% akrilamid kopolimerje) három különböző sorozatban:
a) 10 mg/1 mennyiségben, ami megfelel 50 ppm-nek a kausztikus NazO súlyára vonatkoztatva. A kritikus nátrium-oxalát túltelitettségi küszöb értéke oxalát C-ben kifejezve 0,45 g/l-ról 0,67 g/l-re emelkedett. Miután az oxalát C-tartalmat nátrium-oxalát feloldásával 0,63 g/l-re beállítottuk, az L2 oldatot az előzőekben leírtak szerint kalcium-oxaláttal kezeljük, majd a szuszpenziót szűrjük. A L4 folyadék-fázis 0,39 g/1 oxalát C-tartalmú volt, amely a kiindulási oxalát-tartalomhoz viszonyítva 0,24 g/l-es oxalát-eltávolitást jelentett.
b) 20 mg/1 menyiségben, ami megfelel
100 ppm-nek a kausztikus NazO súlyára vonatkoztatva. A kritikus nátrium-oxalát túltelítettség! küszöb értéke 0,45-ről 0,75 g/-literes értékre emelkedett. Miután az oxalát-tartalinat nátrium-oxalát feloldásával
0,70 g/l-es értékre beállítottuk, az oldatot az előzőekben leírtak szerint kezeljük és a kezeléssel 0,28 g/1 oxalátot távolítunk el.
c) 60 mg/1 mennyiségben, ami megfelel 300 ppm-nek a kausztikus NazO súlyára vonatkoztatva. A kritikus nátrium-oxalát küszöbértéke 0,45-ról 0,82-re emelkedett. Miután az oxalát-tartalmat a nátrium-oxalát feloldásával 0,79 g/l-es értékre beállítottuk, az oldatot az előzőekben leírtak szerint kezeljük és a kezeléssel 0,36 g/1 oxalátot távolítunk el.
A fentiek alapján a tisztítási művelet hatásossága az összehasonlító példához viszonyítva 500, 600 illetve 800%-kal ' növekedett.
4. példa
A 3. példa szerinti L2 frakcióhoz 20 mg/1 mennyiségben szintén a 3. példa szerinti polielektrolitot adagoljuk, majd az oldat hőmérsékletét 245 °C-on tartjuk 8, 24, 48 illetve 72 órán át. Mindegyik hőkezelés után meghatározzuk a kritikus nátrium-oxalát 7
-611
HU 198653 Β küszöbértékét, majd az oldatokat az lb példában leírt tisztítási műveletnek vetjük alá.
A vizsgálat eredményei a következők voltak:
Tartózkodási idő
245 °C (óra) 8 24 48 72
Kritikus nátrium-oxalát küszöb értéke C-ben kifejezve g/l 0.74 0.77 0.75 0.76
Eltávolított oxalát mennyisége C g/l 0.27 0.28 0,29 0.28
A táblázat adataiból egyértelműen látszik a kritikus nátrium-oxalát küszöb stabil értéke, amely igazolja az emelt hőmérsékletű feltárás ellenére is flokkuláló szer hatásosságát.
5. példa (a rajzmelléklet alapján)
1. Példa szerinti L2 frakciót kezelünk a találmány szerinti eljárással 5,6 g bárium-oxalát felhasználásával. A kezelést keverés közben 60 °C hőmérsékleten, 4 órán ét végezzük.
A kapott L3 szuszpenziót szűrjük, az L4 folyadék-fázis 0,39 g/l oxalátot tartalmaz.
Az S4 szilárd frakciót a C regeneráló zónában 70 ml hígított vizes Bayer-oldattal hígítjuk (NazO tartalom 40 g/l), hozzáadunk 13,2 g bárium-aluminátot (BaO-tartalom: 40,5%), majd a szuszpenziót 80 °C-on 1 órán át keverjük.
A D zónában történt elválasztás után az S9 szilárd frakcióból származó S10 frakció nátrium-oxalát tartalma megfelel a teljes mennyiség kb. 35%-ának.
A másik, SÍI frakciót visszavezetjük az A zónába, a frissen beadagolt L2 frakció destabilizálására.
Egymást követően öt kezelést végeztünk, amelyeknél a következő oxalát-tartalmat határoztuk meg:
első tisztítási ciklus második tisztítási ciklus harmadik tisztítási ciklus negyedik tisztítási ciklus ötödik tisztítási ciklus 0.30 g/l 0.31 g/l 0.29 g/l 0.30 g/l 0.31 g/l
példa rajzmelléklet alapján)
A példában a Bayer eljárással ausztráliai bauxit feltárásával nyert L2 ipari folyadékot kezelünk a találmány szerinti eljárással, amelynek nátrium-aluminát tartalma alacsony és nátrium-oxalátra nézve túltelített.
Az oldat összetétele a következő:
Kauszlíkus NazO 152 g/l
Karbonátos NazO 44 g/l
AlzOa 91 g/l
Oxalát-tartalom
C-ben kifejezve 42.5 g/l
Nálrium-oxalál-lartalom
C-ben kifejezve 1.03 g/l
Az A zónában 1000 ml L2 frakcióhoz
1,6 g kalcium-oxalétot adagolunk és a keveréket 60 °C-on 4 órán át keverjük, majd szűrjük és a kapott 1.4 folyadék fázisnak meghatározzuk az oxalél-tartalmát 0,51 g/l.
Az 1. és 3. példákban leírlak szerint az S4 szilárd fázist S5 és S6 frakcióra bontjuk:
az S5 frakciót, amely a teljes mennyiség kb. 60%-a, kivonjuk a további folyamatból, az S6 maradékot a C zónában 130 ml g/l CaO-L tartalmazó meszes vízben oldjuk (keverés közben 80 °-on), így a nétrium-oxalátot kalciuin-oxaláttá alakítjuk.
A D zónában történő elválasztása után az S9 szilárd frakciót SÍI frakcióként viszszatápláljuk az A zónába, ez képezi a destabilizálószeri a további 1000 ml-es L2 oldatok esetében.
Egymást követően ót tisztítási műveletet végzünk, ötször 1000 ml friss L2 frakcióval. A műveletek után a tisztított oldatokban a következő oxalát-tartalmat határoztuk meg:
első tisztítási művelet 0.52 g/l második tisztítási művelet 0.52 g/l harmadik tisztítási művelet 0.50 g/l negyedik tisztítási művelet 0.53 g/l ötödik tisztítási művelet 0.51 g/l
7. példa (a rajzmelléklet szerint)
A találmány szerinti eljárást 3 hónapon keresztül vizsgáltuk folyamatosan működő ipari üzemben a következő műveleti körülmények között:
500 literes keverős d uplikátorba 50 liter/óra mennyiségben a következő összetételű folyadékot töltöttük:
Kauszlíkus NazO 201.8 g/l
Karbonátos NazO 26.6 g/l
AlzCa 120 g/l
Nátrium-oxalát (C-ben kifejezve) 0.74'g/l majd hozzáadagolunk 630 g/óra mennyiségben a találmány szerinti eljárással eltávolított, 34% száraz kalciuiu-oxalátot tartalmazó reci ’kuláltatott nétrium-oxalátot.
A reaktor hőmérsékletét 60 °C-on tartjuk, a duplikát.or falában hőcserélőből nyert folyadékot áramoltatva. A kezelést átlagosan 6 órán át végezzük.
Az A zónából nyert szuszpenziót szivattyú segítségével a B zónába jutattjuk, az oldat szárazanyag tartalma 15-20 g/liter volt.
-713
HU 198653 Β
A B zónából távozó L4 folyadék összeté-
tele a következő:
Kausztikus NazO 200.5 g/1
Karbonátos NazO 27.2 g/1
Nátrium-oxalát
C-ben kifejezve 0.41 g/1
A B zónából távozó S4 frakció mennyisége 1000-1200 g óránként. Az S4 frakciót S5 és S6 frakciókra bontjuk:
az S5 frakcióban lévő, a folyamatból eltávolított nátrium-oxalát mennyisége 280 g/óra és 480 g/óra közötti érték, az S6 maradékot, amelynek mennyisége kb. 720 g/óra 50 liter hasznos térfogatú keverő reaktorba vezetjük (C), a hőmérsékletet szabályozottan 80 °C-on tartjuk és egyidejűleg 15 1/óra mennyiségben 4 g/1 CaO-ot tartalmazó meszes vizet adagolunk.
órai kezelés után az L8 szuszpenziót szilárd-folyadék elválasztásának vetjük alá. A kapott S9 szilárd frakció képezi az A zónába SÍI frakcióként visszatáplált destabilizáló szert.
A fentiek szerint eljárva folyamatos üzemi Bayer eljárásnál a találmány szerinti eljárással 1000 liter L2 frakcióból 1,8 kg nátrium-oxalátot (0,32 kg oxalát C) tudunk eltávolítani, amely elegendő ahhoz, hogy ipari méretekben elkerülhető legyen a nátrium-oxalát kiválása az alumínium-hidroxid kristályokkal egyidejűleg.

Claims (18)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás a Bayer-féle folyamatban a nátrium-aluminát megbontása után nyert, betöményítés előtti oldat nátrium-oxalát tartalmának csökkentésére, azzal jellemezve, hogy az oldatot 20-80 °C, előnyösen 50-70 “C hőmérsékleten.
    a) 0,5-15 g/liter, előnyösen 1,0-5,0 g/liter mennyiségű kalcium-oxalát destabilizáló szerrel kezeljük, vagy
    b) 0,5-25 g/liter, előnyösen 1-10 g/liter mennyiségű bárium-oxalát destabilizáló szerrel kezeljük, adott esetben az elkülönített nátrium-oxalátot mésszel vagy bárium-alumináttal kezelve a keletkező kalcium- ill. bérium-oxalátoL a folyamat,ba visszavezetjük, továbbá adott esetben bármelyik kezelést megelőzően a Bayer-folyamat bármely ponLján, az oldat kausztikus NnzO tartalmára vonatkoztatott 5xl0510'3 tömegrész mennyiségben M>104 g/mol molekulatömeg, anionos szintetikus polielektrolilot, előnyösen nátrium-poliakrilát-poliakrilamid kopolimert adagolunk.
    Elsőbbsége: 1985. április 18.
  2. 2. Eljárás a Bayer-féle folyamatokban a nátrium-aluminát megbontása után.nyert, betöményilés előtti oldat nátrium-oxalát tartalmának csökkentésére, azzal jellemezve, hogy az oldatot 20-80 °C, előnyösen 50-70 °C hőmérsékleten
    a) 0,5-15 g/liter, előnyösen 1,0-5,0 g/Iiler mennyiségű kalcium-oxalát destabilizáló szerrel kezeljük, vagy
    b) 0,5-25 g/liter, előnyösen 1-10 g/liter mennyiségű bárium-oxalát destabilizáló szerrel kezeljük, adott esetben az elkülönített nátrium-oxalátot mésszel vagy bárium-alumináttal kezelve a keletkező kalcium- ill. barium-oxalátot a folyamatba visszavezetjük.
    Elsőbbsége: 1984. június 25,
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti a) eljárás, azzal jellemezve, hogy a destabilizálószer beadagolása után képződött és elkülönített nátrium-oxalát tartalmú szilárd fázist, legalább részlegesen, vízben oldjuk, majd meszesvízzel kezeljük a kalcium-oxalát előállítására és a másik részt kivonjuk a további folyamatból.
    Elsőbbsége: 1985. április 18.
  4. 4. A 2. igénypont szerinti a) eljárás, azzal jellemezve, hogy a destabüizálószer beadagolása után képződött nátrium-oxalát tartalmú szilárd fázist, legalább részlegesen, vízben oldjuk, majd meszesvízzel kezeljük a kalcium-oxalát előállítására, és a másik részt kivonjuk a további folyamatból.
    Elsőbbsége: 1984. június 25.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti b) eljárás, azzal jellemezve, hogy a destabilizáló szer beadagolásakor keletkező nátrium-oxalát tartalmú szilárd fázis legalább egy részét alkalikus oldalban oldjuk és bériu m-alumiriáttal kezeljük a bárium-oxalát előállítására. Elsőbbsége: 1985. április 18.
  6. 6. A 2. igénypont szerinti b) eljárás, azzal jellemezve, hogy a destabilizáló szer beadagolásakor keletkező nátrium-oxalát tartalmú szilárd fázis legalább egy részét alkalikus oldatban oldjuk és bárium-aluminátlál kezeljük a bárium-oxalát előállítására. Elsőbbsége: 1984. június 25.
  7. 7. A 3. vagy 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nátrium-oxalát oldását a forráspont közelében, előnyösen 70-90 °C-on végezzük.
    Elsőbbsége: 1985. április 18.
  8. 8. A 4. vagy 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nátrium-oxalát oldását a forráspont közelében, előnyösen 70-90 °C-on végezzük.
    Elsőbbsége: 1984. június 25.
  9. 9. A 3., 5. vagy 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kivált nátriuin-oxalál oldására használt vizes vagy lúgos oldatot 50-500, előnyösen 100-200 literes, a termelt alunúnium-oxid tonnájára számított mennyiségben alkalmazzuk.
    Elsőbbsége: 1985. április 18.
  10. 10. A 4., 6. vagy 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kivált nálrium-oxalát oldására használt vizes vagy lúgos
    -815
    HU 198653 Β oldatot 50-500, előnyösen 100-200 literes, a termelt alumínium-oxid tonnájára számított, mennyiségben alkalmazzuk.
    Elsőbbsége: 1984. június 25.
  11. 11. Az 5. igénypont szerinti eljárás, az- 5 zal jellemezve, hogy a nátrium-oxalát legalább egy részének oldására 20-80 g/liter mennyiségben NasO-t tartalmazó lúgos oldatot alkalmazunk.
    Elsőbbsége: 1985. április 18. 10
  12. 12. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nátrium-oxalát legalább egy részének oldására 20-80 g/liter mennyiségben N:i2O-t tartalmazó lúgos oldatot alkalmazunk. 15
    Elsőbbsége: 1984. június 25,
  13. 13. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kalciuin-oxalát formájában kiváló nátriuni-oxalátot destabilizáló szerként visszatápláljuk a tisztítandó Bayer-oldatba. 20 Elsőbbsége: 1985. április 18.
  14. 14. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kalciuin-oxalát formájában kiváló nálrium-oxalálol. destabilizáló szerként visszatápláljuk a tisztítandó Bayer-oldatba. 25 Elsőbbsége: 1984. június 25.
  15. 15. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a bárium-oxalát formájában kiváló nátrium-oxalát egy részét destabilizáló szerként visszavezetjük a tisztítandó 30 Bayer-oldatba, a másik részét kivonjuk a folyamatból.
    Elsőbbsége: 1985 április 18.
  16. 16. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a bárium-oxalát formájában 35 kiváló nátrium-oxalát egy részét destabilizáló szerként visszavezetjük a tisztítandó Bayer-oldatba, a másik részét kivonjuk a folyamatból.
    Elsőbbsége: 1984. június 25. 40
  17. 17. A 15. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nagy molekulatömegű (M>104) anionos szintetikus polielektrolitot a Bayer-foiyamatba az alumínium-hidroxid kicsapása előtt adagoljuk. 45
    Elsőbbsége: 1985. április 18.
  18. 18. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az anionos szintetikus, polielektrolitot a Bayer-folyamatban az alumínium-hidroxid kicsapása előtt adagoljuk. 50
HU852488A 1984-06-25 1985-06-25 Process for reducing sodium oxalate content of sodium aluminate solution arising in bayer process HU198653B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8410187A FR2566382B1 (fr) 1984-06-25 1984-06-25 Purification des solutions d'aluminate de sodium du cycle bayer par elimination d'oxalate de sodium
FR858506283A FR2580618B2 (fr) 1985-04-18 1985-04-18 Amelioration du procede de purification des solutions d'aluminate de sodium du cycle bayer par elimination d'oxalate de sodium

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT38284A HUT38284A (en) 1986-05-28
HU198653B true HU198653B (en) 1989-11-28

Family

ID=26224040

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU852488A HU198653B (en) 1984-06-25 1985-06-25 Process for reducing sodium oxalate content of sodium aluminate solution arising in bayer process

Country Status (18)

Country Link
US (1) US4597952A (hu)
EP (1) EP0173630B1 (hu)
AU (1) AU573350B2 (hu)
BR (1) BR8503020A (hu)
CA (1) CA1285373C (hu)
DE (1) DE3562764D1 (hu)
ES (1) ES8604472A1 (hu)
GB (1) GB2160853B (hu)
GR (1) GR851483B (hu)
HU (1) HU198653B (hu)
IE (1) IE58433B1 (hu)
IN (1) IN164323B (hu)
MX (1) MX166543B (hu)
NO (1) NO167020C (hu)
NZ (1) NZ212512A (hu)
OA (1) OA08044A (hu)
TR (1) TR25314A (hu)
YU (1) YU43876B (hu)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4608237A (en) * 1985-04-24 1986-08-26 Nalco Chemical Company Use of polymers in alumina precipitation in the Bayer process of bauxite beneficiation
US4999170A (en) * 1988-06-03 1991-03-12 Vereinigte Aluminum-Werke Aktiendesellschaft Method for removing sodium oxalate from caustic aluminate liquors
US5279827A (en) * 1991-01-16 1994-01-18 Allegheny-Singer Research Institute Extract and pharmaceutical composition for treatment of calcium oxalate stone disease and viral infections
US5137722A (en) * 1991-01-16 1992-08-11 Allegheny-Singer Research Institute Extract and pharmaceutical composition for treatment of calcium oxalate stone disease
FR2686872B1 (fr) * 1992-02-05 1994-06-03 Pechiney Aluminium Procede d'elimination de l'oxalate de sodium des solutions d'aluminate de sodium du cycle bayer.
US5385586A (en) * 1993-03-24 1995-01-31 Nalco Chemical Company Liquor oxalate stabilizers
US5728180A (en) * 1996-06-25 1998-03-17 Aluminum Company Of America Adsorbent combinations for enhanced removal of sodium oxalate from bayer process spent liquor
JP3872956B2 (ja) * 1998-09-25 2007-01-24 ワースリー アルミナ ピーティーワイ リミテッド バイヤー苛性化改良法
AUPQ889100A0 (en) * 2000-07-20 2000-08-10 Worsley Alumina Pty Ltd Improved process for filter aid production in alumina refineries
AU2001272227B2 (en) * 2000-07-20 2004-03-04 South32 Worsley Alumina Pty Ltd Improved process for filter aid production in alumina refineries
AUPR437001A0 (en) * 2001-04-11 2001-05-17 Worsley Alumina Pty Ltd Process for the removal of anionic impurities from caustic aluminate solutions
DE10119685A1 (de) * 2001-04-20 2002-10-24 Stockhausen Chem Fab Gmbh Entfernung nicht-wasserlöslicher Substanzen aus Metallaufschlüssen
CN112299461B (zh) * 2020-11-08 2023-03-24 湖南诺兰蒂尔环保科技有限公司 一种铝酸钠溶液中草酸盐排除装置及工艺
CN114735736B (zh) * 2022-03-28 2024-05-03 广西田东锦鑫化工有限公司 氧化铝生产中去除铝酸钠溶液中多种有机化合物的方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3372985A (en) * 1963-02-20 1968-03-12 Kaiser Aluminium Chem Corp Process for removing impurities from the precipitation system of the bayer process
JPS53400B2 (hu) * 1972-12-06 1978-01-07
FR2328660A1 (fr) * 1975-10-21 1977-05-20 Pechiney Aluminium Perfectionnement a l'epuration de solutions en circulation dans le cycle bayer
US4263261A (en) * 1978-12-21 1981-04-21 Sumitomo Aluminium Smelting Company, Limited Method for the removal of impurities from sodium aluminate solution
US4275043A (en) * 1979-01-31 1981-06-23 Alcan Research And Development Limited Removal of oxalate from bayer process liquor
US4275042A (en) * 1980-01-22 1981-06-23 Alcan Research And Development Limited Removal of oxalate from Bayer process liquor
US4478795A (en) * 1982-10-18 1984-10-23 Diamond Shamrock Chemicals Company Aluminum trihydroxide deliquoring with anionic polymers

Also Published As

Publication number Publication date
GB8515911D0 (en) 1985-07-24
DE3562764D1 (en) 1988-06-23
GR851483B (hu) 1985-11-25
EP0173630A2 (fr) 1986-03-05
NO852537L (no) 1985-12-27
YU43876B (en) 1989-12-31
BR8503020A (pt) 1986-03-11
IE851560L (en) 1985-12-25
TR25314A (tr) 1992-12-22
EP0173630B1 (fr) 1988-05-18
MX166543B (es) 1993-01-15
AU573350B2 (en) 1988-06-02
EP0173630A3 (en) 1986-03-19
CA1285373C (fr) 1991-07-02
YU104985A (en) 1987-10-31
NO167020B (no) 1991-06-17
GB2160853A (en) 1986-01-02
NZ212512A (en) 1989-03-29
ES544480A0 (es) 1986-02-01
AU4398285A (en) 1986-01-02
IE58433B1 (en) 1993-09-22
US4597952A (en) 1986-07-01
OA08044A (fr) 1987-01-31
ES8604472A1 (es) 1986-02-01
NO167020C (no) 1991-09-25
HUT38284A (en) 1986-05-28
GB2160853B (en) 1987-11-04
IN164323B (hu) 1989-02-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU198653B (en) Process for reducing sodium oxalate content of sodium aluminate solution arising in bayer process
US4222989A (en) Method for the manufacture of pure aluminum oxide from aluminum ore
US3944648A (en) Method for processing bauxites
US4046855A (en) Method for removing harmful organic compounds from aluminate liquors of the Bayer process
EP0492727A1 (en) Process for the preparation of sodium chloride
HU184690B (en) Method for producing pure alumina
US3870780A (en) Purification of sodium carbonate
AU648215B2 (en) Process for the removal of sodium oxalate from solutions of sodium aluminate from the Bayer cycle
US4101629A (en) Purification of solutions circulating in the bayer cycle
RU2007132122A (ru) Способ получения растворов гидроксида цезия
BRPI0608320A2 (pt) processo para recuperar valores de alumina, uso de hidróxido duplo em camadas contendo alumìnio formado
GB1596484A (en) Production of alumina
US6063345A (en) Method of separating NaCl from a LiCl solution
HU184192B (en) Continuous method for yielding pure alumina from the fluid gained after the recovering of aluminium ore by culfuric-hydrochloric acid and method for cleaning the remained fluid
US1792410A (en) Max btjchnee
US2764472A (en) Brine purification
HU225042B1 (en) Method for the removal of iron from sodium aluminate liquors resulting from alkaline attack on alumina-monohydrate-containing bauxite
HU180650B (en) Process for diminishing organic content of bayer cycle of alum earth production
HU212456B (en) Method for preparation of sulphate-containing basic poly-(aluminium chloride) solutions
US4039615A (en) Production of aluminum sulfate
US2862788A (en) Process for purifying impure solid-phase kainite
US4019872A (en) Producing sodium carbonate monohydrate from carbonate solution including addition of aluminum ions
EP0127262B1 (en) Purification of bayer process liquors
US4999170A (en) Method for removing sodium oxalate from caustic aluminate liquors
US2863809A (en) Process for concentration of caustic cell liquor

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee