HU197859B - Connection arrangement of hydraulic clamping device for road vehicles provided with rail guides - Google Patents

Connection arrangement of hydraulic clamping device for road vehicles provided with rail guides Download PDF

Info

Publication number
HU197859B
HU197859B HU174887A HU174887A HU197859B HU 197859 B HU197859 B HU 197859B HU 174887 A HU174887 A HU 174887A HU 174887 A HU174887 A HU 174887A HU 197859 B HU197859 B HU 197859B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
hydraulic
rail
valve
pressure
guides
Prior art date
Application number
HU174887A
Other languages
English (en)
Inventor
Imre Vanya
Jozsef Pap
Andras Farkas
Mihaly Ruttmayer
Original Assignee
Imre Vanya
Jozsef Pap
Andras Farkas
Mihaly Ruttmayer
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Imre Vanya, Jozsef Pap, Andras Farkas, Mihaly Ruttmayer filed Critical Imre Vanya
Priority to HU174887A priority Critical patent/HU197859B/hu
Publication of HU197859B publication Critical patent/HU197859B/hu

Links

Landscapes

  • Platform Screen Doors And Railroad Systems (AREA)

Abstract

A találmány hidraulikus leszorító berendezés kapcsolási elrendezésére vonatkozik, sínvezetőkkel ellátott közúti jármüvekhez. A hidraulikus leszorító berendezés a hidrosztatikus erőátvitel elemeivel van megvalósítva. A közúti járműre elől és hátul felszerelt sínvezetők fel-le mozgatására és rögzítésére elől kikapcsoló automatával (6) ellátott, kézi karral működtetett vezérlő szelepe (7) és két hidraulikus munkahenger (8, 9) van, a hátsó sínvezetőkhöz sorrendben ugyanezen funkciókat ellátó hidraulikus elemek (11, 12, 13) vannak a körfolyamba beépítve, a sí- nen lévő közúti jármű sínvezetőinek működtetésé-e hidraulikus munkahengerekkel (8, 9, 13) két mágneses szelep (22) és (15) szolgál oly módon, hogy gyorsításkor és fékezéskor a hátsó hidraulikus munkahenger (13) helyzete a mágneses szeleppel (15) rögzítve van, üzemközbeni sínen futáskor a sinvezetők sínkövető rugalmas leszorítására a hidraulikus munkahengerek (8, 9, 13) mozgását a mágneses szelep (22) állása biztosítja, miközben a munkahengerek (8, 9, 13) nyomás a atti terei két visszacsapó szeleppel (18, 25) egymástól függetlenítve vannak, (l.ábra) -1-

Description

A találmány tárgya hidraulikus leszorító berendezés kapcsolási elrendezése sínvezetőkkel ellátott közúti járművekhez.
Ismeretes, hogy a sínhez kötött vontatójárművek, mint pl. a mozdonyok, motorkocsik is valójában a jó sínkapcsolatokkal rendelkező ipartelepen terjedtek el, teljeskörű kihasználásukról is csak ezeken a helyeken lehet beszélni. Ilyen előnyökkel nem rendelkező több kisebb ipartelep igénye viszont az úgynevezett kétéltű járművek iránt merült fel. Az utóbbi időben ugyanis a közúti vontató járműveket sín kerekekkel ellátva tették egyaránt alkalmassá vasúti és közúti vontatásra. A sínkerekekkel így'ellátott kétéltű jármüvek méretükhöz képest nagy vonóerő kifejtésére képesek, mozgékonyak, minden pályaívben használhatók, üzembiztonságuk kielégítő. A nagyobb vonóerő kifejtésű sinkerekekkel ellátott közúti járművek iránt ezért megnőtt az igény. Az ilyen jármű kialakítására több megoldás is ismeretessé vált. Mivel a kifejthető vonóerő nagyságát a hajtott kerekekre eső jármű súly és a tapadási tényező szorzata adja, ezért a vonóerő növelése és a járművek biztonsága együttesen felmerülő probléma, ennek megoldására történtek kísérletek több-kevesebb sikerrel.
A sínvezetőkkel ellátott közúti járműveket mozgásuk során súlyukból, az út egyenetlensége által keltett lökésekből, fékezési erőkből, stb., a jármű szerkezeti felépítéséből eredő különböző erőhatások érik, melyek a jármű labilis egyensúlyi helyzetét idézik elő. Az ilyen járművek sínentartását biztosítani, a stabilizáló erőket fokozni szükséges. A jó tapadó súrlódás lehetővé teszi a kerék oldalirányú stabilitását. A jármüvek stabilitására irányuló igyekezet több megoldásban fellelhető. A DE 19 13 878 közzétételi irat szerinti járműre, mely közelebbről teheruató, elől hátul sínvezetőt szereltek fel. Az egyes sínvezetőknek külön-külön nyomótagja vág. A nyomótagokra hidraulikus rendszerrel azonos nagyságú erőfeszítő nyomóerőt fejtenek ki, függetlenül a vágány formájától, állapotától, a dinamikus erőktől. Ezzel a megoldással a dinamikus erőhatások nem csökkenthetők, viszont hátrányára csökken a jármű tapadó ereje, amelyet a hidraulikus karok elmozdulásával előidézett nyomáseséssel egyenlítenek ki. Emiatt viszont csökken a sínvezetőkre ható szorító erő, egyenetlen a sínentartás, a jármű üzemi biztonsága romlik. A DE 23 08 255 közzétételi iratból megismerhető ugyancsak hidraulikus rendszerű sinleszorító különösen a jármű biztonságát veszélyeztető lengések elhárítását hivatott megoldani. Itt a lengéseket a jármű külön-külön függesztett sínvezető kerekeire ható kettős működésű utánnyomó hengerek beépítésével csillapítják. E megoldás bonyolult, számos hidraulikus elemet tartalmaz, melyek kis hibára is érzékenyek, ezért e megoldás a gyakorlatban nem is terjedt el. A 189 944 lajstromszámú magyar 2 szabadalmi leírásból sínvezetőkkel ellátott közú’i jármű kialakítását ismerhetjük meg. E megoldás egy közúti járműre telepített hidraulikus berendezést mutat be, mely e jármű kerék csúszásának csökkentésére is szolgál. Üzemeltetése során, de a gazdasági környezet hatására is végzett vizsgálataink során arra a megállapításra jutottunk, hogy a gumikerekes sínjárművek kerék csúszása kevésbé okoz problémát, tekintettel arra, hogy úgynevezett lassú járműről van szó. A sín és a gumi közötti jó tapadó súrlódás következtében csúszás többnyire nem következik be. Viszont a megoldás meglehetősen bonyolult. A beépített nagyszámú hidraulikus elemek következtében, illetve bonyolultságánál fogva elterjedésére nem is került sor.
A probléma, amely a jármű biztonságát érint , a közúti vontató jármű szerkezeti felépítéséből, kialakításából kölönösen akkor adódik, amikor is e járműveket rendeltetésüknél fogva különböző nagyságú és irányú erőhatások mellett gyorsításkor és fékezéskor további erőhatások is érik és a sínen futó jármű hátsó hídja, illetve első futóműve a rászerelt sínvezetőkkel együtt váltakozva megemekedik. Ebből eredően kisiklás, felborulás veszélye áll fenn, mely jelentős vagyoni kárral járhat. Ezért az ilyen jármű üzemi biztonságát fokozni kell.
Találmányunk célja, hogy az ismertetett hidr< ulikusan működtetett, bonyolult felépítésű sínvezető leszorító berendezések fenti hátrányait kiküszöbölje. Célja egyszerű kivitelű hidraulikus egységekből és kevés elemből álló kis súlyú és helyigényű, alacsony költségigényű, könnyen szerelhető, gyakorlatban elterjeszthető hidraulikus rendszer kifejlesztése. U gyanakkor az ilyen hidraulikus rendszer a já mü tapadását nem csökkenti, vonóerejét üzem közben, stabilitását, a jármű súlypontján és tengelyvonalán kívül összegződő, főként dinamikus erőhatásokkal szemben is megőrzi.
Feladata a találmánynak hidraulikus leszorító berendezés kifejlesztése sínvezető kerekekkel ellátott közúti járművekhez a vezérlési feladatok megoldására alkalmas hidrosztatikus erőátvitel egységeivel és elemeivel a legcélszerűbb elrendezés mellett.
A kitűzött célnak megfelelően a találmány szerinti hidraulikus leszorító berendezés kapcsolási elrendezése sínvezetőkkel ellátott közúti járművekhez, melynek hidraulikus rendszerébe a körfolyam létrehozására szivattyú, a munkafolyadék nyomását, irányát és menynyiségét szabályozó hidraulikus elemek és munkahengerek vannak beépítve, a rendszer olajryomásának biztosítására fojtó és visszacsapó szeleppel ellátott töltőmágnes szelepe, a hidraulikus rendszer üzemközbeni olajnyomás és olajmennyiség tartására pedig az áramlás i'anyába ellentétesen bekötött két visszacsapó szeleppel leszabályozot t, további visszacsapó szelepen át- feltöltött nyomástárolója, nyomásmérője és nyomáskapcsolója van, a
-2197859 közúti járműre elől és hátul felszerelt sínvezetők függesztő pontjuk körül történő mozgatására és rögzítésére elől kikapcsoló automatával ellátott, kézi karral működtetett vezérlőszelep és hidraulikus munkahengerek, hátul a hátsó sínvezetőkhöz sorrendben ugyanezen funkciókat ellátó hidraulikus elemek vannak a körfolyamba beépítve, a sínen levő jármű sínvezetőjének működtetésére további mágnes szelepe van, a hátsó hidraulikus munkahenger dugattyúrúd állásának meghatározására ugyancsak mágnes szelepe van. A találmány szerinti hidraulikus elemek oly módon vannak elrendezve, hogy a sínvezetők sínkövetése üzemközbeni gyorsításkor és lassításkor a hátsó sínvezető hidraulikus munkahengerének alsó és felső terét a mágnes szelep csatornáinak állásával lezárják, a sínvezetők üzemközbeni sínkövető szabad mozgása egy további mágnes szelep nyitott csatorna állásával van biztosítva, a lengések csillapítására az első és hátsó munkahengerek nyomás alatti felső terei a nyomástárolót, nyomásmérőt és nyomáskapcsolót közrefogó visszacsapó szelepekkel egymástól függetlenítve vannak. Az így kialakított hidraulikus leszorító berendezés kevés elemből felépült, egyszerű kivitelű és alkalmas a sínvezetőkkel ellátott közúti jármüvek biztonságos üzemeltetésére az optimális tapadóerő mellett a vonóerő megtartására és a jármű stabilitásának folytonos biztosítására.
A találmányt kiviteli példa kapcsán, rajz alapján ismertetjük közelebbről.
A mellékelt rajzon az 1. ábra a hidraulikus leszorító berendezés elemeinek kapcsolási elrendezését ismerteti. A berendezés körfolyamát felépítő hidraulikus elemeket szabványosított rajz-jelükkel tüntettük fel.
Az 1. ábra szerinti hidraulikus leszorító berendezésben az elemek hidraulikusan vannak egymáshoz csatlakoztatva. A munkafolyadék a 2 szivattyúból az első sínvezető kerekekre ható első 8, 9 hidraulikus munkahengerekből és a hátsó sínvezető kerekekre ható hátsó 13 hidraulikus munkahengerből, az elemeket összekötő csővezetékből és a csővezetékbe épített szabályozó, irányító, és biztonsági elemekből álló körfolyamatban áramlik. A szennyeződésektől megtisztított olaj az 1 szűrőn át kerül a tartályba. A 2 szivattyú a 3 fojtószeleppel és a 4 elővezérelt nyomáshatároló szeleppel a szaggatott vonallal jelzet! vezérlő ág olajnyomását biztosítja. A vezérlőágban levő vezérlőkör elemei a 27 viszszacsapó szelep, a 21 nyomástároló, a 20 nyomásmérő és a 19 nyomáskapcsoló, továbbá a 18 és a 25 visszacsapószelepek. Részét képezik továbbá a vezérlőág védelmét szolgáló 23 és 26 visszacsapószelepek a 17 nyomáshatároló szeleppel együtt.
A hidraulikus rendszer, illetve a vezérlőkör hidraulikus folyadékkal történő feltöltésére, a nyomás tartására és szabályozására az ábrán nem ábrázolt elektronikus vezér4 lő készülékkel működtetett 16 töltő mágnesszelep szolgál a 14 fojtó visszacsapószeleppel együtt. Az első 8,9 hidraulikus munkahengerek felső terei a 18 visszacsapószeleppel, míg alsó terei a 10 fojtószeleppel és a 22 mágnesszeleppel vannak kapcsolatban.
A hátsó 13 hidraulikus munkahenger felső tere a vezérlőkör áramához a 25 visszacsapószeleppel kapcsolódik és alsó és felső tere a 15 mágnesszeleppel nyomáskiegyenlítőkört képez.
Az első 8, 9 hidraulikus munkahengerek munkaterei a 6 kikapcsoló automatával ellátott kézimüködtetésű 7 vezérlőszelepen, míg a hátsó 13 hidraulikus munkahenger munkaterei a 11 kikapcsoló automatával ellátott kézimüködtetésü 12 vezérlőszelepen át képez a 2 szivattyúval hidraulikus kört.
A nyomás alá helyezett hidraulikus rendszer biztonságos működésére a vezérlőág és a visszafolyó ág közé az 5 főnyomás határoló szelep van beépítve.
A hidraulikus berendezés üzembehelyezése a hidraulikus elemek munkafolyadékkal való feltől lésével kezdődik. A rendszer üzemi nyomását a 4 elővezérelt nyomáshatároló szeleppel, az 5 főnyomáshatároló szeleppel és a 17 lyomáshatárolöval állítjuk be. A jármű közúti vagy vasúti üzemét alapvetően a sínvezetők helyzete határozza meg. Közúti üzemben az első sínvezető mozgatását a 8, 9 hidraulikus munkahengerekkel, a kézi karral működtetett 7 vezérlőszeleppel végezzük. A 7 vezérlőszelep négyállású, melynek helyzeteivel a sínvezető felemelését, rögzítését, süllyesztését és úsztató süllyesztését valósítjuk meg. A hátsó sínvezetőt pedig a 13 hidraulikus rrunkahengerrel és az ugyancsak kézikarral működtetett négyállású 12 vezérlőszeleppel mozgatjuk. A kéziműködtetésű 7 es 12 '.'ezérlőszelepek nyugalmi helyzetbe történő visszaállását a 6 és 11 kikapcsoló automata biztosítja. A 2 szivattyú nyomóágában olajnyomás csak akkor lép fel, ha a rajzon szaggatott vonallal jelzett vezérlőágban az olaj útját a 7, ill. 12 vezérlőszelep állása megakadályozza. Ennek hiányában a 4 elővezérelt nyomáshatároló szelep energiaveszteség nélkül tartályra irányítja a 2 szivattyú teljes olajme ínyiségét.
Mii.tán az első és hátsó sínvezetőket vasúti helyzetbe állítottuk, a jármű kezelője egy, a rajzon nem ábrázolt villamos vezérlő egységgel a 16 töltőmágnes szelepet és a 22 mágnesszelepet a rajzon ábrázolt nyugalmi helyzetéből átváltja. Az olaj a 14 fojtó viszszacsapószelepen és a 16 töltőmágnes szelepen át visszaáramlik a vezérlőágba, melynek hatására a rendszerben kialakul az olajnyomás. A 27 visszacsapó szelepen át a nyomás alatti olaj feltölti a 21 nyomástárolót. A töltés mindaddig folytatódik, míg a 20 nyomásmérő által kijelzett értéken lévő nyomásra a 19 nyomáskapcsoló érzékelője a 16 töltőmágnes szelepet ki nem kapcsolja, amellyel a töltőnyomás megszűnik. A tölréssel egyidő3
-3197859 ben a 18 visszacsapó szelepen át az első 8, 9 hidraulikus munkahengerek és a 25 visszacsapó szelepen át a hátsó 13 hidraulikus munkahenger felső tere feltöltődik és leszorítják a sínvezetőket. Ezáltal kerül a jármű vontatásra kész állapotba. A vasúti pálya egyenlőtlenségei újra és újra indítják a töltést, ha a 21 nyomástároló nyomása csökken. A többletolaj a 23 és 26 visszacsapó szelepeken át kerül elvezetésre a 17 nyomáshatároló által meghatározott nyomáson. A hidraulikus leszorító rendszer a 22 mágnes szelep segítségével szabad mozgást biztosít a sínvezetőknek, így azok sínkövetők lesznek. A 18 és 25 visszacsapó szelepek az első 8, 9 és hátsó 13 hidraulikus munkahengerek olajtereit szétválasztják csökkentve a hosszirányú lengési hajlamot. A jármű gyorsításánál és lassításánál, fékezéskor, a hátsó 13 hidraulikus munkahengerének alsó és felső terét a 15 mágnes szelep villamos nyomógombjának működtetésével a kezelő rövidre zárja. Ezzel a jármű tapadóerejét megnöveljük, illetve fékezésnél csökkentjük a fékutat, növeljük az indító nyomatékot.
Ezzel a megoldással a sínvezetőkkel ellátott közúti járművek üzemi biztonságát.
maximálisan kifejthető vonóerejét fenti hidraulikus rendszerrel folyamatosan biztosítani tudjuk.

Claims (1)

  1. 5 SZABADALMI IGÉNYPONT
    Hidraulikus leszorító berendezés kapcsolási elrendezése sínvezetőkkel ellátott közúti járművekhez, melynek szivattyúja, előve10 zéróit nyomáshatároló szelepe, főnyomáshatárolé szelepe, hidraulikus munkahengerei, kézikar -al működtetett vezérlőszelepei, továbbá szabályozó elemei vannak, azzal jellemezve, hogy az első- és hátsó hidraulikus munka15 hengerek (8, 9, 13) felső tereit összekötő vezetékbe visszacsapószelep (18), nyomáskapcso'ó (19), nyomásmérő (20), továbbá a viszszacsapószeleppel (18), a folyadék áramlási irányát tekintve ellentétesen kapcsolt vissza20 csapószelep (25) van elrendezve, mely utóbbiak együttesen vezérlőkört képeznek, továbbá hogy a hátsó hidraulikus munkahenger (13) alsó és felső terét összekötő vezetékbe mágnesszelep (15), és az első és hátsó hidrauli25 kus munkahengerek (8, 9, 13) alsó terét az olajtartállyal összekötő vezetékbe egy, ugyancsak mágnesszelep (22) van beépítve.
HU174887A 1987-04-23 1987-04-23 Connection arrangement of hydraulic clamping device for road vehicles provided with rail guides HU197859B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU174887A HU197859B (en) 1987-04-23 1987-04-23 Connection arrangement of hydraulic clamping device for road vehicles provided with rail guides

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU174887A HU197859B (en) 1987-04-23 1987-04-23 Connection arrangement of hydraulic clamping device for road vehicles provided with rail guides

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU197859B true HU197859B (en) 1989-06-28

Family

ID=10955995

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU174887A HU197859B (en) 1987-04-23 1987-04-23 Connection arrangement of hydraulic clamping device for road vehicles provided with rail guides

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU197859B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN112689573B (zh) 动力汽车
CA1329632C (en) Bogie vehicle with electrohydraulic brakes and hydro- pneumatic suspension
US7809486B2 (en) Pressure boost for vehicle rear brake circuits
GB2156289A (en) Fire fighting service vehicle
US3877715A (en) Auxiliary axle control system
DE19508915A1 (de) Antiblockiersystem für ein Fahrrad
US6959793B2 (en) Inertial brake actuator for towed vehicle
US3860256A (en) Retractable tag-axle assembly for overland vehicles
WO2022084065A1 (de) Schalteinrichtung und schaltverfahren
EP2607117A1 (de) Rekuperation der Schwingungsenergie eines Fahrzeugs
RU2271316C2 (ru) Автоматический увеличитель сцепного веса буксировщика воздушных судов
HU197859B (en) Connection arrangement of hydraulic clamping device for road vehicles provided with rail guides
US2911230A (en) Reciprocal suspension system with hydraulic transmission
RU2337028C2 (ru) Пружинно-гидравлический вагонный замедлитель
US11840209B2 (en) Vehicle crane having hydropneumatic suspension and a braking system comprising at least two braking circuits
NL8501436A (nl) Chassis voor een in te zetten voertuig, in het bijzonder brandweervoertuig.
WO1997038880A1 (en) Trailer vehicle brake operating system
KR950007001B1 (ko) 자동차용 안티록크 브레이크 시스템
RU29701U1 (ru) Грузовой автоприцеп
SU1592194A1 (ru) Гидравлический тормозной привод транспортного средства
EP0213020A1 (fr) Suspension hydropneumatique de véhicule automobile comportant des clapets anti-affaissement
US2329838A (en) Braking system
KR100227392B1 (ko) 안전 운반기구
KR200334035Y1 (ko) 트레일러의 유압식 관성브레이크 장치
SU1138355A1 (ru) Прицеп-цистерна

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee