HU197165B - Berendezés juhok vízsgálatához, illetve kezeléséhez - Google Patents

Berendezés juhok vízsgálatához, illetve kezeléséhez Download PDF

Info

Publication number
HU197165B
HU197165B HU392486A HU392486A HU197165B HU 197165 B HU197165 B HU 197165B HU 392486 A HU392486 A HU 392486A HU 392486 A HU392486 A HU 392486A HU 197165 B HU197165 B HU 197165B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
sheep
height
trough
access passage
treatment
Prior art date
Application number
HU392486A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT45826A (en
Inventor
Janos Kiss
Istvan Illes
Ferenc Baranyai
Original Assignee
Lajta Hansagi Allami Tangazdas
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lajta Hansagi Allami Tangazdas filed Critical Lajta Hansagi Allami Tangazdas
Priority to HU392486A priority Critical patent/HU197165B/hu
Publication of HUT45826A publication Critical patent/HUT45826A/hu
Publication of HU197165B publication Critical patent/HU197165B/hu

Links

Landscapes

  • Processing Of Meat And Fish (AREA)

Abstract

A javaslat tárgya berendezés juhok vizsgálatához illetve kezeléséhez, amelynek felhajtófolyosója, ennek egyik végéhez csatlakozó felhajtórámpája és a másik végéhez csatlakozó csalogatóketrece, valamint a juhot a hátára billentett helyzetben rögzíteni képes megfogóegysége van. A javaslat lényege, hogy a megfogóegység szűkülő í.azelóvályú- ként (4) van kialakítva, amelynek legalább az egyik oldallapjának (6) a függőlegessel bezárt szöge állítható, továbbá a felhajtófolyosó (1) és az azzal párhuzamosan elrendezett kezelővályú (4) között billentőkorlát (10) van elrendezve, amelynek a felhajtófolyosó (1) padlószintjétől mért magassága (M) legalább közelítőleg megegyezik a kezelendő juh eombközépmagasságával. (3. ábra.)

Description

A találmány tárgya berendezés juhok vizsgálatához illetve- kezeléséhez.
Mint ismeretes, mind a hagyományos extenziv, mind pedig a korszerűbbnek tekinthető intenzív nagyüzemi juhtartásnál egész évben folyamatosan adódnak olyan vizsgálati illetve kezelési feladatok illetve munkálatok, amelyekhez a kezelt illetve vizsgált juhot rögzíteni kell. Ilyenek például a vérvétel, krotáliázás, tógyvizsgálatok, lábvég-kezelések és körmözések, továbbá inszeminélás, tőgyés végbélnyílás környéki nyírás stb. Bármely tartásmódnál a fenti feladatok tömegmunkaként jelentkeznek, amelynek során az istállóban vagy a legelőn ilyenkor nagylétszámú egyedet kell vizsgálatban illetve kezelésben részesíteni
Az extenziv juhtelepeken a fenti célból többnyire a juhot egy személy állandó kézi fogvatartással rögzítette, ami azonban a juh rugdalózása miatt egyrészt balesetveszéllyel jár, mésrészt a személyzetre túl nagy fizikai megterhelést ró. Továbbá, az így elvégezhető vizsgálat illetve kezelés körülményes, időigényes és rossz hatásfokú.
Például a 180.427 számú magyar szabadalmi leírásban javasolnak olyan mobil berendezésként kialakított nyíló és kőrmölő kalodát, amelynek felhajtó folyosója van, ennek egyik végéhez felhajtórámpa, a másik végéhez pedig csalogatóketrec csatlakozik. Továbbá, ez a berendezés a juhot a hátára billentve rögzíteni képes kezelőegységgel illetve megfogóegységgel van ellátva. Ez utóbbi egységnek az a rendeltetése, hogy a juhot a vizsgálat illetve a kezelés közben rögzítse. A fenti nyomtatvány szerint ezt kettős megfogópofákkal érik el, amelyek rugó ellenében elmozdithatóan kétoldalt rögzítik a hátára billentett juhot. A gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy ezzel a megoldással a sík kezelőasztalra billenóajtó, segítségével billentett, majd a befogópofákkal háton fekve rögzített birka továbbra is rugadalózik, így a megfogásnak ez a módja lényegében nem vált be. Ennek fö oka abban keresendő, hogy az ilyen befogásnál a birka főleg a hátán támaszkodik, következésképpen tehát rúg. A fenti berendezés további hiányosságaként említendő meg, hogy a különböző méretű, valamint a nyírás előtti és a nyírás utáni juhok raéretkülönbözőségeihez nem képes kellően igazodni. Ez pedig óhatatlanul azzal jár, hogy például a kisebb méretű juhok a szoritópofákból könnyen kicsúszhatnak, ami pedig a fentiekben vázolt balesetveszélyhez és időpazarlásboz vezethet.
A találmánnyal célunk a fenti hiányosságok kiküszöbölése, azaz olyan univerzálisan alkalmazható juhkezelő berendezés létrehozása, amellyel balesetmentes munkavégzés végezhető az állatok kíméletes igénybevétele mellett, mégpedig gyorsan és termelékenyen, biztonságos állatbefogás mellett, miközben a kezelőszemélyzet fizikai igénybevétele minimálisra redukálható.
A találmány tehát olyan berendezés juhok vizsgálatához illetve kezeléséhez, ahol a megfogóegység lefelé szűkülő kezelővályúként van kialakítva, amelynek oldallapjai lefelé szűkülő vályút határolnak és ezek közül lega'ább az egyiknek a függőlegessel bezárt szöge állítható, továbbá, a felhajtófolyosó és azzal párhuzamosan elrendezett kezelővályú között billenlőkorlát van elrendezve, amelynek a felhajtófolyosó padlószintjétől mért magassága legalább közelítőleg megegyezik a kezelendő juh eombközépmagasságával.
Célszerű a találmány további jellemzője .szerint az olyan kivitel, amelynél a billentőkorlát magassági mérete állítható. Ezáltal a berendezés jól igazodhat a mindenkori juhmagassághoz, amivel pedig a juh átbillentése leegyszerűsödik.
Célszerű továbbá, ha a kezelővályú több juh egyidejű kezelését lehetővé tevő hosszúságú. így a vizsgálat és kezelés hatékonysága tovább fokozható, mivel egymás mellett egyidejűleg főbb juh kezelése folyhat.
A felhajtófolyosó előnyösen a juh hátralépését akadályozó rudakkal van ellátva, amelyek a padlószinttöl előnyösen 8-10 cm-re keresztirányban vannak elrendezve.
Célszerűen a berendezés mobil kialakítású, amely összecsukott szállítási helyzetében vontatható utánfutóként van kialakítva. Ebbel a helyzetéből függőleges csukló körül üíemi helyzetbe szétnyitható alvázzal rendelkezik, amely két járókerékkel, vonórúddal és előnyösen állítható magasságú támasztótalpakkal van ellátva.
A találmányt részletesebben a rajz alapján ismertettük, amelyen a találmány szerinti berendezés pédakénti kiviteli alakját tüntettük fel. A rajzon:
az 1, ábra a találmány szerinti berendezés szétnyílott üzemi helyzetét szemlélteti felülnézetben;
a 2. ábra az 1. ábra szerinti megoldás felülnézete;
a 3. ábra az 1. ábrán III - III vonal mentén vett metszet;
a 4. ábra az 1-3. ábra szerinti berendezés összecsukott szállítási helyzetét szemlélteti felülnézetben.
Amint az 1-3. ábrákon látható, a találmány szerinti juhvizsgáló és -kezelóberendezésnek 1 felhajtófolyósója van, amelynek egyik végéhez 2 felhajtórámpa, a másik végéhez pedig önmagában ismert 3 csalogatóketrec csatlakozik. A berendezés üzembeállításakor a 2 felhajtórámpát a hodályajtóhoz vagy karámajtóhoz állítjuk. Az 1 felhajtófolyosóval párhuzamosan helyezkedik el a juhot a hátára billenteni képes roegfogóegység, amely a találmány szerint 4 kezelövályúként van kialakítva. Az 1 felhajtófolyosó és az azzal a jelen esetben megegyező hosszúságú 4 kezelővályú hosszát jelen esetben úgy választottuk meg, hogy azon egymás után hat juh elhelyezkedhessen.
A 4 kezelövályú részletei a 3. ábrán láthatók metszetben. Itt jól látható, hogy a 4 5 kezelövályú 5 és 6 oldallapjai lefelé szűkülő teret határolnak. A berendezés jelen esetben acélcsőből hegesztett kivitellel készített alvázát egészében 7 hivatkozási számmal jelöltük.
A 4 kezelővályú fenéklapját 4/A-val jelültük, jo amely a példakénti esetben falécből van kialakítva az oldallapokhoz hasonlóan.
A 3. ábrán látható, hogy a 4 kezelővályú 6 oldallapja vízszintes tengelyű 8 csukló körül elmozdítható és tetszőleges helyzetben 15 rögzítőegység segítségével rögzíthető. Ezzel a 6 oldallapnak a függőlegessel bezárt szöge szabályozható a kezelendő juh méreteinek megfelelően. Megjegyezzük ugyanis, hogy természetszerűleg a gyapjas birka lé- 20 nyegesen szélesebb, mint a leírt, továbbá a növendékállatok szélességi mérete még kisebb. A találmány egyik alapgondolata éppen az a felismerés, hogy a juh rögzítésénél az a legfontosabb, hogy a juhot oldalról támasz- 25 szűk illetve fogjuk be és a háta legfeljebb csak hozzáérjen a támasztófelülethez. Ezzel tehát szakítottunk az eddigi általános szakmai felfogással, miszerint a birka a hátán támasztandó. A kísérleti tapasztalatok azt mu- 30 tatták, hogy az oldaltániasztasnak köszönhetően a birka tetszés szerinti ideig nyugodtan megmarad a hátára fektetett állapotban.
A 4 kezelövályú és az 1 felhajtófolyosó között a találmány szerint billentőkorlát van 35 elrendezve, amelyet 10 hivatkozási számmal jelöltünk. Ennek M magasságát úgy kell megválasztani, hogy az legalább közelítőleg a kezelendő juh combkőzépmagasságában helyezkedjék el. A 3. ábrán látható kivitelnél a 40 billentőkorlát mereven van rögzítve a 7 alváz függőleges tartójához. Célszerű azonban az olyan kivitel, amelynél a 10 billentőkorlát magassági helyzete változtatható. Ezzel a berendezés még inkább jól igazodhat az 45 állatok különböző magassági méretéhez.
A 3. ábrán az 1 felhajtófolyosó fenéklapját 11-el, a külső oldallapját 12-vel és a belső oldallapját pedig 13-ai jelöltük. Továbbá, az 1 felhajtófolyosó B szélességét úgy 50 kell megválasztani, hogy a birka ne tudjon megfordulni, csupán egy irányban előre haladni.
A 4 kezelővályú baloldali részén (3. ábra) a 10 billentőkorlát fölött textíliából vagy 55 műanyagból készült 14 függöny van elrendezve, mégpedig a 7 alvázhoz rögzített 15 konzolokra van függesztve. Ennek szerepére alább térünk ki.
Az 1 felhajtófolyosó a találmány' szerint θο a padlószinttöl kb. 8-10 cm magasságban kihúzható keresztirányú 16 rudakkal van ellátva, amelyek az 1 felhajtófolyosót álláshelynyi szakaszokra bontják. Ezeknek az a rendeltetésük, hogy megakadályozzák a juh hát- 55 ralépését az 1 felhajtófolyosón tartózkodása közben.
A 2. ábra szemlélteti, hogy a jelen esetben a 4 kezelővályú 6 oldallapja és a 8 csukló fölött további 17 billentőkorlát van rögzítve, amely alacsonyabban helyezkedik el, mint a 10 billentőkorlát. A 10 és 17 bil— lentőkorlát a jelen esetben fából van kialakítva, amelynek felső felülete félkörszerűen ívelt kialakítású. Ezt az ívelt felületet adott esetben célszerű például megfelelő műanyagréteggel burkolni.
Az 1-4. ábrákon jól látható, hogy á találmány szerinti berendezés a jelen esetben mobil utánfutószerkezet. A 4. ábrán feltüntettük, hogy a 7 alváz 18 vonórúddal, a vonóhorog szintbeállitásához önmagában ismert 19 emelővel és két 20 járókerékkel van ellátva. A 4. ábrán érzékelhető, hogy az egész felépítmény hosszában osztott két félre osz4k, amelyek szétnyílása illetve vízszintes síkban történő ősszecsukása függőleges 21 csukló körül történhet. Az 1. ábrán látható, hogy a szétnyitott helyzetben a 20 járókerekek a berendezés egyik oldalán, egymáshoz közel helyezkednek el. A berendezés kellő stabilitása érdekében a 7 alváz a jelen esetben állítható magasságú 22 talpakkal van ellátva, amelyekkel a berendezés kellően szintije állítható és stabilizálható.
A berendezés működésmódja a következő:
A találmány szerinti berendezést a 4. ábrán látható szállítási helyzetben a kezelés illetve vizsgálat helyszínére vontatjuk, majd a felépítmény egyik részét a 21 csukló körül kifordítva a berendezést szétnyitott üzemi helyzetbe hozzuk. A 22 talpak beállítása után az 1 felhajtófolyosóhoz csatlakoztatjuk a 2 felhajtórámpát és a 3 csalogatóketrecet.
Ezt kővetően a 3 csalogatóketrecbe egy juhot helyezünk, mégpedig ügy, hogy az farral álljon az 1 felhajtófolyosó felé. Ezután kezdődhet a juhok vizsgálata illetve kezelése. A hodályból illetve karámból a nyitott ajtón keresztül a juhok a 2 felhajtórámpára haladnak egymás után, majd végighaladnak az 1 felhajtófolyosón. Mikor a legelső juh eléri a 3 csalogatóketrecet, akkor a 16 rudak behelyezésével szakaszoljuk az 1 felhajtófolyosót és megakadályozzuk, hogy a birkák hátrafelé lépjenek. A kezelőszemélyzet ilyenkor a 4 kezelövályú oldalánál helyezkedik* el a juhok átbillentését végző fizikai dolgozóklal együtt.
Az 1 felhajtófolyosón tartózkodó juhok közül válogatással vagy válogatás nélkül kiválasztjuk a kezelendő illetve vizsgálandó állatot, amelyet a 14 függönyön átnyúlva megfogó fizikai dolgozó kézzel átbillent a 10 bil— lentőkorláton. Ezt a billentést a 3. ábrán 23 ryil jelöli. A billentés következtében a birka háttal a 4 kezelővályúba esik, miközben az 5 és 6 oldallapok kétoldaliból azt határozottan megtámasztják. A juh mindaddig nyugodtan ebben a helyzetben megmarad, amíg a vizsgálatot illetve kezelést végző szakszemélyzet feladatát elvégzi. A vizsgálat illetve kezelés befejezte után a juh 24 nyíl irányában a 17 billentőkorláton úgy átbillenthető, hogy az 5 négy lábával a talajt érje.
Mivel a találmány szerinti berendezés ábrázolt példakénti kiviteli alakjánál a 4 kezelóvályú mentén lényegében hat kezelőhely van kialakítva, akái’ hattagú szakszemélyzet 10 is dolgozhat egyidejűleg. A kísérleti tapasztalataink szerint kifogástalan birkamegfogás és igen termelékeny kezelés illetve vizsgálat végezhető a javasolt berendezéssel.
Ha menet közben az egyik birka átbil- 15 lentésénél a mögötte lévő ettől megijed, az reflexszerben hátra akar lépni. Mivel azonban a hátsó lába a 16 rüdba ütközik, azt érzékelve helyben marad vagy tovább halad előre. 20
A találmány szerinti berendezés ábrázolt példakénti kiviteli alakjának főbb előnyei a következők:
A munkavégzés intenzitása juhászonként 200 darab/nap teljesítményig fokozható, ami 25 lényegesen nagyobb, mint az ismert megoldásnál. Továbbá, a kezelésben résztvevő fizikai dolgozót mentesítjük teljes egészében a fogvatartás fizikai igénybevételétől, és egyúttal csökkentjük a juh szabadulási ösztöné- 30 bői adódó balesetveszélyt. Ezen túlmenően a juh a kezelés során igen kíméletesen és károsodás mentesen tartható fogva, szemben az ismert befogópofás megoldással, ahol gyakran sérülésveszély lép fel. A kezelővályú oldala- 35 nak szögállításával a berendezés jól alkalmazkodhat a különböző juhkorcsoportokhoz.
Az ilyen berendezés viszonylag kis ráfordítással egyszerűen és olcsón gyártható és üzemeltethető. Mivel mozgó alkatrészeket nem 40 tartalmaz, a meghibásodás lehetősége és a karbantartási igény minimális. Mivel a szerkezeti kialakítás figyelembe veszi az állatok viselkedésmechariizmusát, a kísérleti tapasztalatok szerint a juhok minden különösebb 45 stresszhatás nélkül viselik el a találmány szerinti berendezéssel végzett vizsgálatot illetve kezelést, ami pedig az ismert hasonló berendezésnél elképzelhetetlen lenne.

Claims (5)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Berendezés juhok vizsgálatához illetve kezeléséhez, amelynek felhajtófolyosója, ennek egyik végéhez csatlakozó felhajtórámpája és a másik végéhez csatlakozó csalogatóketrece, valamint a juhot a hátára billentett helyzetben rögzíteni képes megfogóegysége van, azzal jellemezve, hogy a megfogóegység lefelé szűkülő kezelővályúként (4) van kialakítva, amelynek legalább az egyik oldallapjának (6) a függőlegessel bezárt szöge állítható, továbbá a felhajtófolyosó (1) és az azzal párhuzamosan elrendezett kezelóvályú (4) között billentókorlát (10) van elrendezve, amelynek a felhajtófolyosó (1) padlószintjétől mért magassága (M) legalább közelítőleg megegyezik a kezelendő juh combközépmagasságával.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a billentókorlát (10) magassága állítható.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a kezelővályú (4) és a felhajtófolyosó (1) több juh egyidejű kezelését lehetővé tevő hosszúságú.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a felhajtófolyosó (1) a juh hátralépését akadályozó, padlószinttől ?lonyősen 8-10 cm-re keresztirányban elrendezett rudakkal (16) van ellátva.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy öszszecsukott szállítási helyzetében vontatható utánfutóként van kialakítva, amelynél alvázon (7) a hosszirányban osztott felépítmény függőleges csukló (21) körül viszonylagosan vízszintes síkban üzemi helyzetben szétnyílható kialakítású, továbbá a2 alváz (7) legalább két járókerékkel (20), vonórúddal (18 és előnyösen állítható magasságú támasztótalpakkal (22) van ellátva.
HU392486A 1986-09-12 1986-09-12 Berendezés juhok vízsgálatához, illetve kezeléséhez HU197165B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU392486A HU197165B (hu) 1986-09-12 1986-09-12 Berendezés juhok vízsgálatához, illetve kezeléséhez

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU392486A HU197165B (hu) 1986-09-12 1986-09-12 Berendezés juhok vízsgálatához, illetve kezeléséhez

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT45826A HUT45826A (en) 1988-09-28
HU197165B true HU197165B (hu) 1989-03-28

Family

ID=10966088

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU392486A HU197165B (hu) 1986-09-12 1986-09-12 Berendezés juhok vízsgálatához, illetve kezeléséhez

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU197165B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT45826A (en) 1988-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Grandin The design and construction of facilities for handling cattle
DE69404457T2 (de) Vorrichtung und verfahren zum festhalten eines schlachtschweinkörpers,der an seinen hinterbeine aufgehängt ist
US9591829B2 (en) Cattle hoof trimming chute
PT955946E (pt) Dispositivo de retencao de animais
NL2008719C2 (nl) Inrichting en werkwijze voor het behandelen van de achterpoten van een vierpotig dier.
US20020179022A1 (en) Livestock chute
HU216785B (hu) Mellső terelőkorlát fejőházakhoz, valamint ilyen terelőkorláttal ellátott fejőház
US4432305A (en) Adjustable livestock chute
US5645016A (en) Cattle stabilizer
HU197165B (hu) Berendezés juhok vízsgálatához, illetve kezeléséhez
CN218739244U (zh) 一种畜牧兽医用检查平台
CN103960139A (zh) 一种智能化母猪马桶
US3752126A (en) Animal handler
US3807361A (en) Animal elevating means
US4350121A (en) Animal handling apparatus
DE102018201982B3 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Töten von Huftieren
US2521487A (en) Hog handling apparatus
US2733685A (en) la rue
EP0127973B1 (en) Device for holding and manipulating livestock during medical treatment
EP1374674B1 (en) Apparatus for treating a hind leg of a four-legged animal
US3762631A (en) Apparatus facilitating the loading of horses into trailers
US10624310B1 (en) Tipping livestock handling chute apparatus
CN220655720U (zh) 一种保定架
EP1457110A1 (de) Universell einsetzbarer Huf- und Klauenpflegestand
CN220757507U (zh) 一种畜牧养殖兽医专用牛羊固定装置

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee