HU196834B - Szabadalmi leírás szolgálati találmány - Google Patents

Szabadalmi leírás szolgálati találmány Download PDF

Info

Publication number
HU196834B
HU196834B HU268886A HU268886A HU196834B HU 196834 B HU196834 B HU 196834B HU 268886 A HU268886 A HU 268886A HU 268886 A HU268886 A HU 268886A HU 196834 B HU196834 B HU 196834B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
tert
acid addition
proline
yield
Prior art date
Application number
HU268886A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT44578A (en
Inventor
Tamas Fodor
Janos Fischer
Bela Stefko
Laszlo Dobay
Original Assignee
Richter Gedeon Vegyeszet
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Richter Gedeon Vegyeszet filed Critical Richter Gedeon Vegyeszet
Priority to HU268886A priority Critical patent/HU196834B/hu
Publication of HUT44578A publication Critical patent/HUT44578A/hu
Publication of HU196834B publication Critical patent/HU196834B/hu

Links

Landscapes

  • Peptides Or Proteins (AREA)

Abstract

A találmány tárgya új eljárás (I) általános képletű di- peptid-származékok és savaddiciós sóik előállítására - ahol az (I) általános képletben R hidrogénatomot, védőcsoportként terc-butíl-, vagy benzilcsoportot jelent, RÍ metilcsoportot vagy 4-amino-butil-csoportot jelent, mely adott esetben N-terc-butoxí-csoporttal védett, - oly módon, hogy egy (II) általános képletö ve- gyületet vagy savaddiciós sóját _ mely képletben R és Rl jelentése a tárgyi körben megadott - iners oldószerben, atmoszférikus nyomáson, szobahőmérsékleten végzett, katalitikus hidrogénezéssel redukálunk, majd az adott esetben jelenlévő védőcsoportokat kívánt esetben eltávolítjuk.

Description

A találmány tárgya új eljárás N-terminálisán 1-karboxi-alkil-csoportot tartalmazó dipeptidek és gyógyászatiig elfogadható sóik előállítására.
Az (I) általános képletben
R hidrogénatomot, védőcsoportként terc-butilvagy benzilcsoportot jelent,
Rl metilcsoportot vagy 4-amino-butil-csoportot jelent, mely adott esetben N-terc-butoxi-csoporttal védett.
Az (I) általános képletű vegyületek vérnyomáscsökkentő hatásúak, amely hatás az angiotenzinkonvertáló enzim gátlásán alapszik.
Abban a konkrét esetben, ha az (I) általános képletben R jelentése hidrogénatom és Rl jelentése metilcsoport, az enalaprilát nevű vegyületről van szó, amely az enalapril néven ismert gyógyszeralapanyag metabolitja, de önmagában is hatásos és használt gyógyszeralapanyag. (A.A.Patehett, E.H.Cordes: Advances in Enzymology, Ed.A.Meister, Vol. 57, 1-84 old., John Wiley and Sons, New York, 1985.)
Abban a konkrét esetben, ha R jelentése hidrogénatom és Rl jelentése 4-amino-butil-csoport, a lisinopril nevű gyógyszeralapanyagról van szó.
Az 12401 számú európai szabadalmi leírás két példában mutatja be az enalaprilát előállítását. A 24. példában 2-oxo-4-feníl-vajsavat négyszeres moláris menynyiségben visznek reakcióba (S)-alanil-(S)-prolin dipeptiddel nátrium-aciano-bórhidrid segítségével és ioncserélő kromatografálással 47%-os termeléssel kapják az R,S,S és az S,S,S diasztereomerek keveréket. A diasztereomer keveréket egy újabb oszlopkromatográfiás lépés során választják szét komponenseire (25. példa) és így mindössze 27%-os kitermeléssel sikerül a kívánt S,S,S diasztereomer elkülönítése. A két lépést együtt figyelembe véve az összkitermelés 12,7-os;
A fenti szabadalmi leírás 57/1,57/b és 119. példája foglalkozik lisinopril előállításával. Az eljárás a fenti enalaprilát úttal teljesen analóg, így a lisinopril előállítása szintén körülményes és rossz nyeredékkel hajtható végre. A szabadalomban nincsenek konkrét adatok, de a szerzők részletesen Ismertetik eljárásukat az alábbi közleményben: M.T.Wu ás munkatársai: J.Pharm. Sci. 74. 352 (1985). Eszerint ötszörös moláris mennyiségben reagáltatnak 2-oxo-4-fenil-vajsavat Ne-terc-butoxikarbonil-(S)-lizil-(S)-prolinnal nátrium-ciano-bórhidrid jelenlétében, ioncserélő oszlopkromatografálás útján 87%-os kitermeléssel izolálják a diasztereomer komponenseket 1 ;1 arányban tartalmazó terméket, melyet előzetes oszlopkromatográfiás tisztítás után ioncserélő kromatpgáfiás lépésben választanak szét komponenseire. így 25%-os kitermeléssel jutnak el a diasztereomer keverékből a kívánt
S,S,S diaszteromerhez. Az össztermelés a két lépést figyelembe véve alig haladja meg az enalaprilátét.
A 79521 sz. európai szabadalmi leírásban az (S)•alanil-(S)-prolin és az Ne-terc-butoxikarbonil-(S)-lízil-(S)-proun dipeptidek N-alkilálást 2-oxo-4-fenil-vajsawal kálium-clanid jelenlétében végzett Strecker-ezintézissel hajtják végre. Az eljárás nagy hátránya, hogy a daasztereomerek most is 1:1 arányban képződnek és azok elkülönítése csak bonyqlult öszlopkromatográfiás úton lehetséges. Az eljárás további hátránya a veszélyes kálium-clanid használata.
Célul tűztük ki, hogy találmányunkkal a fent Ismertetett hátrányos vonások nagy részét kiküszőböljük.
A találmány tárgya tehát új eljárás az (I) általános képletű dipeptid származékok és savaddiciös sóik előállítására
-ahol az (I) általános képletben
R hidrogénatomot, védőcsoportként terc-butil-, vagy benzilcsoportot jelent,
Rl metilcsoportot vagy 4-amíno-butíl-csoportot jelent, mely adott esetben N-terc-butoxi-csoporttal védett, — oly módon, hogy egy (II) általános képletű vegyületet vagy savaddiciös sóját — mely képletben R és Rl jelentése a tárgyi körben megadott - iners oldószerben, atmoszférikus nyomáson, szobahőmérsékleten végzett katalitikus hidrogénezéssel redukálunk, majd az adott esetben jelenlévő védőcsoportokat kivánt esetben eltávolítjuk.
Az (I) általános képletű vegyületek sóképzésre alkalmas N atomjaikon szervetlen vagy szerves savakkal sókat alkothatnak.
Ha R hidrogénatomot jelent, akkor a szabad C-terninális karboxilcsoport szervetlen vagy szerves bázisokkal sót alkothat.
Ha az előállítás során az (I) általános képletű vegyület sóját kapjuk, akkor abból az (I) általános képletű vegyületet önmagában ismert módszerekkel felszabadíthatjuk.
Az (I) általános képletű vegyületben található három kiralitáscentrum mindegyike S konfigurációjú.
A találmány szerinti eljárás értelmében egy (II) általános képletű új vegyületből vagy sójából indulunk ki.
A (II) általános képletű vegyületek előállítását a 192914 lajstromszámú magyar szabadalmi leírás ismerteti. Eszerint a (III) általános képletű vegyületek — mely képletben R és Rl jelentése a fentiekben megadottak megegyezik, R2 jelentése pedig 1 -4 szénatomos alkilcsoport - R,S,S,S és S,S,S,S diasztereomerjeinek, vagy ezek sóinak tetszőleges arányú keverékét sav jelenlétében ciklizáljuk. A ciklizált ecetsav, trifluorecetsav, vagy hasonló ciklizáló reagens jelenlétében, iners oldószerben, 20—100 °C közötti hőmérsékleten végezzük.
A (II) általános képletű kiindulási vegyületek előállítását a 8. példában ismertetjük részletesebben.
Kísérleteink során azt találtuk, hogy az (I) általános képletű vegyületeket a (II) általános képletű alkil-amino-furanon-származékok vagy sóik katalitikus hidrogénezésével egyszerűen, 90% feletti kitermeléssel lehet előállítani.
A (II) általános képletű vegyületben négy kiralitáscentrum található. Ezek közül a furanon-gyűrű 5-ös számú szénatomján található kiralitáscentrum konfigurációja közömbös, mivel ez a kiralitáscentrum a reakció során megszűnik. (Az ábrákon a közömbös kiralitáscentrumokat nem jelöltük.) A lényeg az, hogy a kiindulási anyagként felhasznált (II) általános képletű furanon-dipeptidek tartalmazzák a termékben lévő S,S,S konfigurációt, így a diasztereomerek szétválasztására nincs szükség, ezáltal a kitermelési értékek jelentősen megnőnek (95% körüliek).
A (II) általános képletű vegyületek előállítása során kiindulási anyagként használt (Hl) általános képletű vegyületek azon csoportja, melyeknél Rl jelentése metilcsoport, a 191093 lajstromszámú magyar szabadalmi leírásban ismertetett módon előállított (IV) általános képletű vegyúletekből - mely képlet-21 ben R, Rl, R2 jelentése megegyezik a (111) általános képletű vegyületeknél alkalmazott jelölések jelentésével - önmagában ismert, közel kvantitatív (99-100%) kitermelést biztosító redukciós tépés segítségével állíthatók elő. így a (IV) -> (111) -+ (II) reakciólépések össztermelése mintegy 90%-os. A (ill) általános képletű vegyületek azon csoportja, melyeknél Rl jelentése 4-amino-butil-csoport, a fent ismertetett teljesen analóg úton állíthatók elő, melyet a 8. példa végén ismertetünk részletesen.
Amennyiben az (I) általános képletű vegyületek előállítását az (S.S) konfigurációjú dípeptid részből kiindulva követjük nyomon (a 192914 és 191093 iajstromszámú magyar szabadalmi leírások, illetve a
8. példa végén leírtak alapján), a kitermelés értékek még akkor is 45-70% között mozognak, mely értékek lényegesen nagyobbak az ismert eljárások megfelelő értékeinél.
További előny, hogy az általunk javasolt eljárás enalaprilát esetén nem igényel kromatográfiás lépéseket, Lisinopril esetén az ioncserélő kromatográfia csak a lisinopril-só felszabadítása miatt szükséges, mivel az vízben kitűnően oldódó vegyidet és abból szerves oldószerrel nem extrahálható ki.
Eljárásunk lényege egyetlen hidrogénezési lépés, amely igen enyhe körülmények között is (szobahőmérséklet, atmoszférikus nyomás) közel kvantitatív termeléssel végbemegy.
A reakciós módszerek közül a katalitikus hidrogénezést találtuk a legalkalmasabbnak a reakció végrehajtására. Katalitázorként valamely platinafémet vagy fém-oxidot, elsősorban platinát vagy palládiumot alkalmazunk, alkalmazhatunk azonban Raney-nikkelt is. A katalizátort hordozóra (csontszén, kalcium-karbonát, bárium-szulfát stb.) felvitt formában alkalmazzuk.
A reakciót iners szerves oldószerben, például alkanolok, alifás vagy aromás szénhidrogének, éter, észter jelenlétében, atmoszférikus nyomáson, szobahőmérsékleten végezzük. A reakcióidő rendkívül röVid, általában 30 perc elegendő a folyamat véghezviteléhez.
Amennyiben a kapott (I) általános képletű vegyület vagy sója kristályosítással vagy extrakciós módszerekkel nem nyerhető ki a reakcióelegyből, akkor kromatográfiás, előnyösen ioncserélő oszlopkromatográfiás módszer segítségével kaphatjuk meg a kívánt terméket.
Ha a kiindulást (II) általános képletű vegyület R helyén hidrogénatomot tartalmaz, akkor R helyén hidrogénatomot tartalmazó (I) általános képletű terméket nyerünk.
Ha R helyén valamely a peptidkémiában használatos védőcsoport áll, akkor ezt az (I) általános képletű vegyület is tartalmazhatja, melyből a kérdéses védőcsoport adott esetben önmagában ismert módon, elsősorban trifluorecetsavas vagy sósav-dioxános megbontással eltávolítható.
A találmány szerinti eljárást közelebbről a következő példákkal szemléltetjük anélkül, hogy igényünket a példákra korlátoznánk.
1. példa
N-/1 (S)-karboxi-3-fenil-propil/-(S)-aíanil-(S)-p‘rolin (enalaprilát)
3,46 g (0,01 mól) N/5(R)-fenil-dilúdro-2(3H)-furanon-3(s)-ii/-(S)-alaniI-(S)-prolint 60 ml metanolban oldunk és 0,3 g 10%-os csontszenes palládium katalizátor jelenlétében szobahőmérsékleten, atmoszférikus nyomáson hidrogénezzük. 1 mólekvivalens hidrogén felvétele után (kb 30 perc) a katalizátort szüljük, majd 0 °C hőmérsékletű metanollal mossuk. Az oldószert lepároljuk.
Kitermelés: 3,27 g (94%) cím szerinti vegyület
O.p.: 148-151 °C [«fj) = -67° (c = 1,0,1 n sósav)
2. példa
N-fl)S)-karboxi-3-fenll-propil/-(S).alanil-(S)-prolln (enalaprilát)
3,46 g (0,01 mól) N-/5(R,S)-fenil-dihidro-2(3H)-furanon-3(S)-il/-(S)-alaníl-(S)-prolint 60 ml metanolban oldunk és 0,3 g 10%-os csontszenes palládium katalizátor jelenlétében szobahőmérsékleten, atmoszférikus nyomáson hidrogénezzük. 1 mólekvivalens hidrogén felvétele után (kb 30 perc) a katalizátort szűrjük, majd 0 °C hőmérsékletű metanollal mossuk. Az oldószer lepároljuk.
Kitermelés :3,17 (92%) g cím szerinti vegyület
O.p.: 148—151 °C [α)θ = -67° (c = 1,0,1 n sósav)
3. példa
N-/1 (S)-karboxi-3-fenil-propil/-(S)-alanil-(S)-prolin-terc-butilészter-hidrogén-klorid
4,02 g (0,01 mól) N-/5(R,S)-fenil-dihidT0-2(3H)-furanon-3(S)-il/-(S)-alanil-(S)-prolin-terc-butiIésztert 30 ml vízmentes etanolban oldunk és 0,4 g 10%-os csontszenes palládium-katalizátor jelenlétében szobahőmérsékleten, atmoszférikus nyonáson hidrogénezzük. 1 mólekvivalens hidrogén felvétele után (kb 30 perc) a katalizátort szűrjük, majd tanollal mossuk. Az etanolt vákuumban lepároljuk. A maradék olajat dietil-éterben oldjuk és sósav gáz bevezetésével a pH-értéket 4-esre állítjuk be, majd a kivált címben szereplő hidrogén-klorid sót kiszűrjük, dietil-éterrel mossuk. Kitermelés:4,18 (95%) g cím szerinti vegyület O.p.: 91 °C (bomlás közben) [aj2 θ = -63° (c = 1, metanol)
4. példa
N-/1 (S)-karboxi-3-fenil-propil/-(S)-alanil-(S)-prolin-terc-butilészter-hidrogén-klorid
4,38 g (0,01 mól) N-/5(R,S)-fenU-dihidro-2(3H)-furanon-3(S)-íl/-(S)-alaniI-(S)-prolin-terc-butilészter-hidrogén-klorídot 30 ml vízmentes katalizátor jelenlétében szobahőmérsékleten, atmoszférikus nyomáson hidrogénezzük. 1 mólekvivalens hidrogén felvétele után (kb 30 perc) a katalizátort szűrjük, majd etanoilal mossuk. Az etanolt vákuumban lepároljuk, a maradékot dietil-éter segítségével kristályosítjuk. Kitermelés:4,20 (95%) g cím szerinti vegyület O.p.: 91 °C (bomlás közben) [a]2 = -63° (c = 1, metanol)
5. példa
N-/1 (S)-karboxi-3 -Fen il-pro pil/ -(S)-ala nil-(S)-prolin (enalaprilát)
A 3. vagy a 4. példa szerint előállított 4,4 g(0,01 mól) N-/l(S)-karboxi-3-fenil-propiI/-(S)-alanil-(SXprolin-terc-butilészter-hidrogén-kloridot 25 ml 5 n sósavas dioxánban oldunk és szobahőmérsékleten két órán át állni hagyjuk. Az oldószert lepároljuk, a itia-31 .
radékot vízben oldjuk és az oldat pH-értékét 3-ra állítjuk be 8%-os vizes nátrium-karbonát oldattal. A kivált terméket szűrjük és kívánt esetben nyolcszoros mennyiségű vízből átkristályosítjuk.
Kitermelés:3,10 (90%) g cím szerinti vegyidet
O.p.:148-151 °C (aj2 p = -67° (c 1,0,1 n sósav)
6. példa
N-/5(R)-fenil-dihidro-2(3H)-furanon-3(S)-il/-(S)•alanil-(S)-prolin-benzilészter-hidrogén-klorid (A 7. példa kiindulási anyaga.)
5,16 g (0,01 mól) N-/l(S)-etoxikarbonil-3-fenil•3-oxo-propil/-(S)nilanil-(S)-pro)in-benzilészter-hidrogén-kloridot oldunk 30 ml metanolban és jeges-vizes hűtés közben kis részletekben hozzáadunk 1,1 g (0,02 mól) kálium-bórhidridet. Jeges hűtés közben 10 órán át keveq'ük, majd 10 ml 1 n sósavoldattal a redukáló reagens feleslegét elbontjuk. A reakcióelegyet ezután háromszor 50 ml kloroformmal extraháljuk, a szerves fázist szárítás után lepároljuk. A maradék 5,19 g olajat oldjuk 50 ml acetonban, és hozzáadunk 0,01 mól 3 n sósavas etil-acetát oldatot és 1 ml jégecetet, majd 60 °C-on melegítve 6 órán át a reakcióelegyet kevertetjük, A reakcióelegyet hűtjük, a kivált kristályos anyagot szűrjük, acetonnal mossuk.
Kitermelés: 3,00 (64%) g cím szerinti vegyület O.p.: 215-220 °C
7. példa
N-/l(S)-karboxi-3-fenÍl-propil/-(S)-alanil-(S)-prolin (enalaprílát)
3,0 g (0,0063 mól)N-/5(R)-fenil-dÍhidro-2(3H)-furanon-3(S)-il/-(S)-alanil-(S)-prolin-benzllészter -hidtogén-kloridot 60 ml metanolban oldunk és 0,1 g 10%os csontszenes palládium katalizátor jelenlétében szobahőmérsékleten, atmoszférikus nyomáson hidrogénezzük, 2 mólekvivalens hidrogén felvétele után (kb. 30 perc) a katalizátort szűrjük majd metanollal mossuk, Az oldószert lepároljuk, a maradékot oldjuk 20 ml vízben, az oldat pH-értékét 3-ra állítjuk be 8%-os vizes nátrium-karbonát oldattal, majd a kivált csapadékot szüljük, vízzel mossuk. A csapadékot metanolból átkristályosítjuk:
Kitermelés: 2,08 (94%) g cím szerinti vegyület
O.p.: 148-151°C [α]2θ = -67° (c = 1,0,1 n sósav)
8. példa
Na-/l(S)-karboxi-3-fenil-propil/-(S)-lizil-(S)-proIin (lisinopril)
0,48 g (0,001 mól) Na-/5(R,S).fenil-dihidro-2(3H)-furanon-3(S)-il/-(S)-lizíl-(S)-prolin-dihidrogén-kloridot 10 ml vízmentes etanolban oldunk és 0,05 g 10%-os csontszenes palládium katalizátor jelenlétében szobahőmérsékleten, atmoszférikus nyomáson hidrogénezzük. 1 mólekvivalens hidrogén felvétele után (kb. 40 perc) a katalizátort Szüljük majd etanollal mossuk, majd az oldószert csökkentett nyomáson lepároljuk, A maradék szilárd dihidrogén-klorid sót 1 ml desztillált vízben oldjuk és 5 ml Bio-Rad AG 50 W X 8 kation cserélő gyanta segítségével a sót felszabadítjuk, majd a szabad bázist a gyantáról 2%-őspirídines vízzel eluáljuk. Az eluátumot liofilizáljuk, majd a nyersterméket acetonitrilből átkristályosítiuk. , Kitermelés: 0,37 (88%) g cím szerinti vegyület
O.p 162-165 °C [of q = -24,2° (c = 2, metanol)
A kiindulási anyag előállítása:
a. ) Να-/1 (S)-etoxlkarbonil-3-fenil-3-oxo-propil/-Ne-terc-butoxikarbonil-(S)-lizil-(S)-prolin-terc-outílészter
3,99 g (0,01 mól) Ne-terc-butoxikarbonil-(S)-lizil-(S)-prolin-terc-butilésztert és 2,24 g (0,011 mól) E-etil-4-fenil-4-oxo-2-butenoátot 30 ml etil-acetátban, 0-5 °C-on keverjük, majd 1,16 g (0,01 mól) maleinsavat hozzáadva 10 órán át 0 °C-on kristályosítjuk. A kivált terméket szűrjük, 10 ml 0 sC-os etil-acetáttal, majd 10 ml dietil-étenel mossuk.
Kitermelés: 2,74 g (38%) g cím szerinti vegyület maleát sója O p.: 91—94 °C [ο]3 n ’ -33,88° (C « 1, metanol)
A kapott szilárd sót sztöchiometrikus mennyiségű KjCOí vizes oldatában oldjuk, az oldatot etil-acetáttal extraháljuk, majd a szerves fázisról az oldószert lepároljuk. így a cím szerinti vegyületet 95%-os kitermeléssel kapjuk meg maleát sójából.
A peptidkomponens regenerálása
Az etll-acetátos anyalug pH-értékét 8-ra állítjuk be 8%-os vizes nátrium-karbonát oldattal, A szerves fázist elválasztjuk, majd a szerves fázisról az oldószert lepároljuk. így a cím szerinti vegyületet 95%-os kitermeléssel kapjuk meg maleát sójából.
A peptidkomponens regenerálása
Az etll-acetátos ahyalúg pH-értékét 8-ra állítjuk be 8%-os vizes nátrium-karbonát oldattal. A szerves fázist elválasztjuk, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük, majd 0,56 g (0,062 mól) oxálsavat adunk az oldathoz és 0,01 g tríetil-amin jelenlétében 6 órán át 60 °C-on kevertetjilk. A kapott szúszpenziőt 0 °C-ra hfltjük, a kivált kristályokat szűrjük. Kitermelés; 2,3 g (38%) Ne-terc-butoxikarbonllj(S)-llzll-(S)-prölÍn-terc-butilészter oxalát
O.p,: 160-162 °C
b. ) Na/5(R,S)-fenil-dihtdro-2(3H)-furanon-3(S)-il/-(S)-|izil-(S)-prolin-diliidrogén-klorid
6,03 g (0,01 mól) Na/l(S)-etoxikarbonil-3-fenil-3-oxo-propiI/-Ne-terc-butoxíkarbonil-(S)-íizil-(S)-prolin-terc-butilészter 80 ml etll-ácetátoan oldunk, majd 3,34 ml (Ö,Öl mól) 3 n sósavas etil-acetátot és 0,6 g 10%-Os csontszenes palládiumot adunk hozzá. Szobahőmérsékleten, atmoszférikus nyomáson hidrogénezzük, 1 mólekvivalens hidrogén felvétele után a katalizátort szűrjük, az etil-acetátot lepároljuk.
Kitermelés: 6,28 g (98%) Na-/l(S)-etoxi-karbonil-3-fenil-3-(R,S)-hidroxi-propil/-Ne-terc-butoxikarbonÍl-(S)-Hzil-(S)-prolin-terc-butllésztér-hídrogén-klorid.
A fenti diasztéreomersó elegyet 20 ml 6 n sósavas dtoxánban oldjuk, majd szobahőmérsékleten keverjük 2 órán át. A sósavas dioxánt lepároljuk, a maradékot etil-acetátban szuszpendáljuk, szűrjük, mossuk először díetil-éterrel, majd 40 °C-os forrpontú petroléterrel, végül exszikkátorban foszfor-pentoxid felett szárítjuk.
Kitermelés: 4,04 (85%) g cím szerinti vegyület Rf: 0,59 (R,S,S,S-diasztereomer.2HCl)
0,65 (S,S,S,S-diasztereomer.2HCl)
196.834 futtatóé légy: etil-a cetátai-butanol-jége cet :víz=
1:1:1.1
9. példa
Na-/l(S)-karboxi-3-fenil-propil/-(S)-lizil-(S)-prolin (lisinopril)
0,6 g (0,001 mól) Na-/5(R)-fenil-dihidro-2(3H)-furanon-3(S)-il/Ne-terc-butoxikarbonil-(S)-lizil-(S)-prolin-terc-butilészter-hidrogén-klorídot 10 ml vízmentes metanolban oldunk es 0,06 g 10%-os csontszenes palládium katalizátor jelenlétében. 1 mólekvlvaJens hidrogén felvétele után (kb 40 perc) a katalizátort szűrjük, majd metanollal mossuk, majd az oldószert csökkentett nyomáson lepároljuk. A kapott szílárd N-a/l(S)-karboxi-3-fenil-propil/-Ne-terc-butoxi- 10 -karbonil-(S)-lizil-(S)-prolin-terc-butilészter-hidrogén-klorid sót (Rf.=O,59, plridin: jégecet víz stil-acetát= =16:5:9:70) 5 ml 6N sósavas dioxánban oldjuk és 1 órán át szobahőmérsékleten keverjük. Az oldószert lepároljuk, a maradékot 1 ml desztillált vízben old- 20 juk és 5 ml Bio-Rad AG 50 W X 8 kationcserélő gyanta segítségével a sót felszabadítjuk, majd a szabad bázist a gyantáról 2%-os piridines vízzel eluáljuk. Az eluátumot liofilizáljuk, majd a nyersterméket acetonltrilből átkristályosítjuk.
Kitermelés: 0,36 (85%) g cím szerinti vegyület 25
O.p.: 162-165 °C [afp = -24.2° (c = 2, metanol)
10. példa
N-/l(S)-karboxl-3-fenil-propil/-(S)-alanil-(S)-prolin-benzilészter-hidrogén-klorid
4,72 g (0,01 mól) N-jSÍRj-fenikdihidro-S^H)-furanon-3(S)-il/-(S)-alanil-(S)-prolin-benzilészter-hidrogén-kloridot 70 ml metanolban oldunk és 0,15 g 10%-os csontszenes palládium katalizátor jelenlétében atmoszférikus nyomáson szobahőmérsékleten hidrogénezzük. 1 mólekvivalens hidrogén felvétele után a katalizátort szüljük, metanollal mossuk, az oldószert lepároljuk.
Kitermelés: 4,65 (98%)g cím szerint vegyület Rf:0,33 (futtatóé légy: piridin jégecet víz:etilacetát = ' = 15:5:9:70).

Claims (1)

  1. Szabadalmi igénypont
    Eljárás (I) általános képletű dipeptid származékok és savaddiciós sóik előállítására
    - ahol az (I) általános képletben R hidrogénatomot, védőcsoportként terc-butil-, vagy benzilcsoportot jelent,
    RÍ metilcsoportot vagy 4-amino-butilcsoportot jelent, mely adott esetben N-terc-butoxi-csoporttal védett, -azzal jellemezve, hogy egy (II) általános képletű vegyületet vagy savaddiciós sóját mely képletben R és RÍ jelentése a tárgyi körben megadott - iners oldószerben, atmoszférikus nyomáson, szobahőmérsékleten végzett katalitikus hidrogénezéssel redukálunk, majd az adott esetben jelenlévő védőcsoportokat kívánt esetben eltávolítjuk.
HU268886A 1986-06-27 1986-06-27 Szabadalmi leírás szolgálati találmány HU196834B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU268886A HU196834B (hu) 1986-06-27 1986-06-27 Szabadalmi leírás szolgálati találmány

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU268886A HU196834B (hu) 1986-06-27 1986-06-27 Szabadalmi leírás szolgálati találmány

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT44578A HUT44578A (en) 1988-03-28
HU196834B true HU196834B (hu) 1989-01-30

Family

ID=10960645

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU268886A HU196834B (hu) 1986-06-27 1986-06-27 Szabadalmi leírás szolgálati találmány

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU196834B (hu)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1538158A4 (en) * 2002-09-11 2006-02-01 Toaeiyo Ltd ESTER OF PROLINE AND PREPARATION CONTAINING THIS ESTER FOR PERCUTANEOUS ADMINISTRATION

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1538158A4 (en) * 2002-09-11 2006-02-01 Toaeiyo Ltd ESTER OF PROLINE AND PREPARATION CONTAINING THIS ESTER FOR PERCUTANEOUS ADMINISTRATION
US7323489B2 (en) 2002-09-11 2008-01-29 Toaeiyo Ltd. Proline ester and preparation containing the same for percutaneous administration

Also Published As

Publication number Publication date
HUT44578A (en) 1988-03-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR850001288B1 (ko) 아미노산 유도체의 제조방법
EP0088341B1 (en) Substituted acyl derivative of octahydro-1h-indole-2-carboxylic acid
JPS59141545A (ja) 光学的に活性な二環式イミノ−α−カルボン酸エステルのラセミ体の分割法
JP2008247922A (ja) エナンチオマーとして純粋なアゼチジン−2−カルボン酸の製造方法
KR890001146B1 (ko) 아미도-아미노산 및 그의 제조 방법
HU182866B (en) Process for preparing new tetrapeptide derivatives
IE58243B1 (en) A process for the preparation of optically-active 3-amino carboxylic acids
US4508921A (en) Process for preparation of alpha-alkyl amino acids
EP0058567B1 (en) Substituted acyl derivatives of octahydro-1h-isoindole-1-carboxylic acids and esters
CA1106395A (en) Peptide derivatives
HU196834B (hu) Szabadalmi leírás szolgálati találmány
US7223872B2 (en) Process for the synthesis of perindopril and its pharmaceutically acceptable salts
JP2659990B2 (ja) 結晶性キナプリルおよびその製法
US4400511A (en) 2-Substituted octahydropyrrolo(1,2-A)-pyrazine-3-carboxylic acids
EP0001174B1 (en) A peptide and the salts thereof, processes for their preparation and compositions containing them
HU192914B (en) Process for producing new 3-/substituted amino/-5-phenyl-2/3h/-furanone derivatives and pharmaceutically acceptable salts
JPH0859517A (ja) 光学分割剤およびそれを用いた光学活性テトラヒドロフランカルボン酸類の製造法
CS254334B2 (en) Method of phenylalanine derivatives production
EP1679072B1 (en) Process for for synthesis of (2S,3aS,7aS)-1-(S)-alanyl-octahydro-1H-indole-2- carboxylic acid derivatives and use in the synthesis of perindopril
US4503043A (en) Substituted acyl derivatives of octahydro-1H-isoindole-1-carboxylic acids
US7368580B2 (en) Method for the synthesis of perindopril and the pharmaceutically acceptable salts thereof
US3553197A (en) 3-(3',4'-disubstituted phenyl)-2-methyl-aziridine-2- carboxylic acid or esters
HU220875B1 (en) Pentapeptide derivative, production thereof and their intermediates
WO2007085933A2 (en) Process for the preparation of n-[1-(s)-ethoxycarbonyl-1-butyl]-(s)-alanine-dmt complex and its use in the preparation of perindopril
JPH0379339B2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee