HU195202B - Process for producing 4-alkyl-phthalic anhydride - Google Patents

Process for producing 4-alkyl-phthalic anhydride Download PDF

Info

Publication number
HU195202B
HU195202B HU851398A HU139885A HU195202B HU 195202 B HU195202 B HU 195202B HU 851398 A HU851398 A HU 851398A HU 139885 A HU139885 A HU 139885A HU 195202 B HU195202 B HU 195202B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
bromine
reaction
addition
solvent
temperature
Prior art date
Application number
HU851398A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT37775A (en
Inventor
Jeffrey E Telschow
Original Assignee
Stauffer Chemical Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from US06/600,248 external-priority patent/US4559405A/en
Priority claimed from US06/600,247 external-priority patent/US4560773A/en
Application filed by Stauffer Chemical Co filed Critical Stauffer Chemical Co
Publication of HUT37775A publication Critical patent/HUT37775A/hu
Publication of HU195202B publication Critical patent/HU195202B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/54Preparation of carboxylic acid anhydrides
    • C07C51/567Preparation of carboxylic acid anhydrides by reactions not involving carboxylic acid anhydride groups

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Furan Compounds (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Indole Compounds (AREA)

Description

A találmány 4-alkil-ftálsavanhidrid különösen 4-metil-ftálsavanhidrid előállítására alkalmas eljárásra vonatkozik.
A ftálsavanhidrid-származékok értékes nyersanyagok különböző hasznos termékek előállításához. A ftálsavanhidrid-származékok ezenkívül keresett közbenső termékek herbicid hatóanyagok kémiai szintézisénél és különösen gabonafélék védelmére használható herbicid hatóanyagok előállításánál. Más alkalmazási területei ezeknek a nyersanyagoknak a policiklusos színezékek, alkid-, epoxigyanták, poliészterek és a lágyítók előállítása.
Különböző eljárások ismertek ftálsavanhidrid-származékok előállítására. Két ilyen eljárás szerint 4-metil-l,2,3,6-tetrahidro-ftálsavanhidridet dehidrogéneznek kénnel vagy brómmal ecetsavban. Az első módszer kitermelése 59—87%, az eljárás során azonban a rendkívül mérgező hidrogén-szulfid keletkezik melléktermékként, a második módszer szerint pedig csupán 16%-os kitermeléssel kapnak 4-metil-ftálsavanhidridet [Izv. Akad. Nauk SSSR, Ser. Khim. 6., 1315. (1973), angol fordítás 1271. oldal és Dr. Craig, Journal of Am. Chem. Soc., Vol. 72., 3732. oldal (1950)]..
A 2.391.226 számú USA-beli szabadalmi leírás szerint klór-maleinsavanhidrid és diklór-maleinsavanhidrid addíciós termékeket állítanak elő Diels-Alder reakcióban és ezeket a termékeket valamely katalizátor, így szekunder vagy tercier amin jelenlétében dehidroklórozzák. A hatos széngyűrű azonban rendszerint csak részben dehidrogéneződik és helyettesített dihidro-ftálsavanhidrid keletkezik.
A 2.264.429 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás szerint egyetlen reaktorban úgy állítanak elő helyettesített ftálsavanhidridet, hogy ugyanabban a reaktorban dién és maleinsavanhidrid között kondenzációs reakciót és ezt követően dehidrogénezési reakciót hajtanak végre. Ezt a kombinációt úgy érik el, hogy a kondenzációs reakciót nitro-benzolban vagy valamely más nitrált aromás szénhidrogénben, például o-nitro-toluolban valósítják meg, amely nem csupán hígítóanyagként szolgál, hanem dehidrogénezőszerként is hat, mert maga is redukálódik és a megfelelő amin keletkezik. Az eljárás hátránya, hogy a nitrált aromás szénhidrogének rendkívül mérgezőek és a termékből nehezen távolíthatók el.
Munkánk során felismertük, hogy jó kitermeléssel állíthatunk elő ftálsavanhidrid-származékokat oly módon, hogy valamely konjugált dién és maleinsavanhidrid Diels-Alder addíciós termékét savmegkötőszer jelenlétében brómmal reagáltatjuk. A savmegkötőszer katalitikus mennyiségben lehet jelen.
A találmány szerinti eljárásban kiindulási anyagként alkalmazott Diels-Alder addiciós terméket előállíthatjuk in situ is.
A Diels-Alder addíciós termékeket úgy állítjuk elő, hogy maleinsavanhidridet konjugált diénnel reagáltatunk. A konjugált dién
2-(l—4 szénatomos alkil)-1,3-butadién, előnyösen izoprén (2-metil-l,3-butadién).
Az addíciós terméket úgy állíthatjuk elő, hogy a maleinsavanhidridet nitrogéngáz légkö ben reagáltatjuk a konjugált diénnel. A maleinsavanhidridet általában addig melegítjük, ameddig nem olvad és utána a konjugá t diént lassú ütemben az olvadék felszíne alatt vezetjük be az olvadt anyagba. A dién hozzáadásának befejezése után a reagenseket általában 55—120°C hőmérsékletre, előnyösen a hőmérséklettartomány felső határának közelébe, így 100—120°C-ra melegítjük. A reagenseket ezen a hőmérsékletértéken tartjuk a reakció teljes befejeződéséig, amely általában 1 óra. A reakció exoterm lehet, ezért külső hűtésre lehet szükség ahhoz, hogy a reagenseket ebben a reakció-hőmérséklettartományban tartsuk.
Az addíciós termékkeletkezésének teljessé válása után a felesleges diént vákuumban, olyan nyomáson, amelyen a lehető legkisebb az addíciós termék szublimációja, kidesztilláljuk a reakciózónából.
Az addíciós termék előállítását megfelelő oldószer jelenlétében vagy anélkül végezhetjük. Abban az esetben azonban, ha csupán katalitikus mennyiségű savmegkötőszert adunk a reakcióelegyhez, előnyös az oldószer mellőzése. A megfelelő oldószer dimetil-formamid (DMF) lehet. Abban az esetben, ha DMF-et használunk, az addíciós termék dimetil-formamidos oldata keletkezik és nem válik ki szilárd anyag a reakció folyamán. A brómozási lépést azután közvetlenül az addíciós termék így kapott dimetil-formamidos oldatával végezhetjük, előbb azonban a felesleges diént desztillációval el kell távolítanunk az oldatból. A DMF ebben az esetben oldószerként és egyben savmegkötőszerként is szolgál.
A Diels-Alder addíciós reakció sztöchiometriája olyan, hogy szokásosan egy mól maleinsavanhidridet reagáltatunk egy mól konjugált diénnel egy mól addíciós termék előállítása céljából, ennélfogva előnyös, ha a reagenseket mólegyenértéknyi mennyiségekben reagáltatjuk egymással. Rendszerint azonban a diénből kis felesleget használunk annak érdekében, hogy biztosítsuk azt, hogy az1 összes maleinsavanhidrid felhasználódjék.
Abban az esetben, ha Diels-Alder addíciós terméket használunk kiindulási anyagkén’ és a savmegkötőszer katalitikus menynyiségnél nagyobb mennyiségben van jelen, akkor a találmány szerint a következő módszert alkalmazzuk. Az addíciós terméket megfelelő oldószerrel oldatba visszük és a savmegkötőszert hozzáadjuk az oldathoz. Megfelelő oldószer például a klórbenzol és a DMF. Abban az esetben, ha DMF-et használunk oldószerként, akkor a DMF-et elegendő mennyiségben kell alkalmaznunk ahhoz,
-2195202 hogy a reakcióban is részt vehessen savmegkötőszerként.
Ezután lassú ütemben brómot viszünk be a reaktorba. A bróm hozzáadásának megkezdése után hidrogén-bromid/savmegkötőszer adduktum keletkezik, amely vagy kicsapódik vagy nem csapódik ki az oldatból. A bróm hozzáadása gyengén-közepesen exoterm folyamatot indít meg. A bróm hozzáadása közben a hőmérsékletet a reakciózónában általában 35—150°C értéken tartjuk. Abban az esetben, ha oldószert alkalmazunk, a reakcióhőmérséklet előnyösen 35°C és az oldószer forráspontja közötti.
A bróm hozzáadásának befejezése után a reakciózónában a hőmérsékletet lassú ütemben emeljük oly módon, hogy az általában 70°C és 180°C között legyen és ezzel biztosítjuk a reakció teljes lejátszódását.
Amikor a reakció teljessé vált, nyers oldat marad a reaktorban. Ezt a nyers oldatot ezután 0—60°C-ra lehűtjük, majd vizet adunk hozzá. Ekkor két réteg keletkezik, egy vizes és egy szerves réteg, ezeket szétválasztjuk. Abban az esetben, ha DMF-et használunk mind oldószerként, mind savmegkötőszerként, a helyettesített ftálsavanhidrid extraháiására kloroformot alkalmazhatunk. A víz hozzáadása előtt kloroformot viszünk az elegybe és a vizes réteget ezt követően a rétegek szétválasztása után kloroformmal mossuk. Klórbenzolt is használhatunk extraháló- és mosószerként. A szerves rétegeket ezután egyesítjük, betöményítjük és a termék kinyerése céljából desztilláljuk.
Abban az esetben, ha Diels-Alder addíciós terméket használunk kiindulási anyagként és a savmegkötőszert katalitikus mennyiségben alkalmazzuk, akkor a találmány értelmében a következő módszert használhatjuk. Az addíciós terméket a reaktorban addig melegítjük nitrogéngáz légkörben, ameddig meg nem olvad. A savmegkötőszert hozzáadjuk az olvadékhoz, majd az elegy hőmérsékletét körülbelül 120°C-ra emeljük. Ezt követően lassú ütemben brómot vezetünk a reaktorba az olvadék felszíne alá. A bróm hozzáadásának megkezdése után lassú ütemben hidrogén-bromid kezd fejlődni, majd állandó sebességgel szabadul fel. A bróm hozzáadásának a sebességét úgy állítjuk be, hogy a bróm jellegzetes színe ne legyen észrevehető a felszabadult hidrogén-bromidban. A bróm hozzáadása gyengén-közepesen exoterm reakcióval jár. A bróm hozzáadása során a hőmérsékletet a reakciózónában általában 100°C és 180°C között tartjuk, az előnyös hőmérséklettartomány 135—145°C.
A_bróm teljes hozzáadása után a hőmérsékletet a reakciózónában lassan 180°C körüli értékre emeljük, hogy biztosítsuk a reakció teljes lejátszódását. Ezt arról is felismerhetjük, hogy a hidrogén-bromid felszabadulása megszűnik. A kivezető vezetékben elhelyezett, ásványolajat tartalmazó buborékoltatót használhatunk a hidrogén-bromid fejlődésének a jelzésére.
A reakció teljes lejátszódása után nyers olvadék marad vissza a reaktorban. Az olvadékot közvetlenül desztillálhatjuk vizes feldolgozás nélkül és így nagy tisztaságú helyettesített ftálsavanhidridet kapunk.
Ezt a módszert protonmentes oldószer jelenlétében valósíthatjuk meg, előnyösen azonban nem alkalmazunk oldószert. Abban az esetben, ha oldószert használunk, további tisztítási lépésként vizes feldolgozásra van szükség, különösen akkor, ha az oldószer reagál a hidrogén-bromiddal.
Az ennél a módszernél használható savmegkötőszer, előnyösen piridin és dimetil -formamid, különösen DMF. A DMF nem o'yan költséges, mint a piridin és nem képződnek szilárd anyagok a reakció folyamán aoban az esetben, ha DMF-et használunk mind oldószerként, mind pedig savmegkötőszerként.
A dehidrogénezési reakció sztöchiometriája olyan, hogy rendszerint egy mól addíciós terméket reagáltatunk két mól brómmal négy miól savmegkötőszer jelenlétében és így egy mól helyettesített ftálsavanhidridet kapunk. Gazdaságossági okokból előnyös, ha a reagenseket a megadott sztöchiometrikus arányban reagáltatjuk egymással.
Az ennél a reakciónál használható katalizátorok különbözőek lehetnek, piridin és dimetil-formamid azonban előnyös, ezek közül is a DMF előnyösebb. Abban az esetben, ha DMF-et alkalmazunk katalizátorként, akkor ennek maradéka visszamaradhat a reaktorban azzal a maradékkal együtt, amely a helyettesített ftálsavanhidrid végtermék ledesztilálása után visszamarad a reaktorban, míg piridinnek, mint katalizátornak a használata esetén nem ez a helyzet.
A reakció végbemegy katalizátor használata nélkül is, azonban a reakciósebesség, valamint a kívánt végtermék tisztasága és hozama kedvezőtlenebb, mint abban az esetben, ha katalizátort alkalmazunk. Ennél a módszernél a katalizátorként használt savmegkötőszer koncentrációja általában 0,1 —10,0 tömegszázalék, előnyösen 1,0—5,0 tömegszázalék a reakcióba használt Diels-Alder addícós termék tömegére vonatkoztatva.
A találmány szerinti eljárással előállítható egyik előnyös termék a 4-metil-ftálsavanhidríd (4-MPA). Ezt a terméket úgy állítjuk elő, hogy 4-metil-1,2,3,6-tétrahidro-ftálsavanhidridet (4-MTPA) brómmal reagáltatunk savmegkötőszer jelenlétében. A használható előnyös savmegkötőszer a dimetil-tormamid (DMF) vagy a piridin, elsősorban azonban a DMF-et részesítjük előnyben. A reakciót oldószer, így klór-benzol vagy feleslegben alkalmazott DMF jelenlétében valósítjuk meg. Az eljárás során keletkező 4-MPA-t vizes feldolgozás és oldószeres extrahálás után ledesztilláljuk.
-3195202
Egy más előnyös változatban a savmegkötőszert csak katalitikus mennyiségben használjuk. Ennél a változatnál a fent leírt előnyös savmegkötőszert használhatjuk, előnyösen azonban oldószer nélkül dolgozunk. Az ennél a folyamatnál keletkező 4-MPA-t közvetlenül ledesztillálhatjuk a reakciózónából anélkül, hogy vizes feldolgozásra vagy más oldószeres extrakcióra lenne szükség.
Egy további előnyös változat szerint úgy kaphatunk 4-MPA-t, hogy először izoprént és maleinsavanhidridet reagáltatunk egymással és így Diels-Alder addíciós terméket készítünk (4-MTPA), majd a 4-MTPA-t brómmal reagáltatjuk katalitikus mennyiségű savmegkötőszer jelenlétében vagy olyan mennyiségben, amelyet fent leírtunk.
A következő példák a találmány szerinti eljárás különböző változatait mutatjuk be.
1. példa
3-nyakú 1 literes lombikba, amelyet csepegtető tölcsérrel, mechanikus keverővei, hőmérővel és visszafolyató hűtővel szereltünk fel, beviszünk 98,1 g (1,0 mól) maleinsavanhidridet. A lombikot olajfürdőben addig melegítjük, ameddig a maleinsavanhidrid meg nem olvad. Ezután 69,5 g (1,02 mól) izoprént adunk cseppenként a lombikba a maleinsavanhidrid-olvadék felszíne alá olyan sebességgel, amelynél a visszafolyatás a lehető legkisebb. A csepegtető tölcsér végéhez e célból egy TEFLON fluor-karbon polimer csövet csatlakoztatunk. A reagensek hőmérsékletét a lombikban időszakos hűtéssel szabályozzuk és 55—100°C tartományban tartjuk.
Az izoprén hozzáadásának a befejezése után a reaktorlombikot 120°C-ra melegítjük és ezen a hőmérsékleten tartjuk 60 percig a reakció teljes lejátszódásának a biztosítására. Ezután a felesleges izoprént kidesztilláljuk a reaktorból 133 mbar/90°C-on 20 perc alatt.
Ily módon gyengén sárga színű olvadékot kapunk, amely 4-metil-1,2,3,6-tetrahidro-ftálsavanhidrid (4-MTPA), a lombikban viszszamaradva.
Op. 58—63°C.
2. példa
3-nyakú 2 literes lombikot fűtőköpennyel, hőmérővel, 250 ml csepegtető tölcsérrel, mechanikus keverővei és visszafolyató hűtővel szerelünk fel. A lombikba beviszünk
98,1 g (1,0 mól) maleinsavanhidridet és 400 ml dimetil-formamidot (DMF) és a keletkező oldatot 55°C-ra melegítjük. Ezután összesen 110 ml (74,9 g, 1,1 mól) izoprént adunk cseppenként a lombikba és közben a reagensek hőmérsékletét a lombikban 55— 90°C tartományban tartjuk hideg vizes fürdővel történő időszakos hűtéssel.
Az izoprén teljes mennyiségének a hozzáadása után a reaktorlombikban lévő oldatot 4
90—100°C-ra melegítjük és ezen a hőmérsékleten tartjük 60 percig annak érdekében, hogy biztosítsuk a reakció teljes lejátszódását. Az oldatot ezután 50°C-ra hűtjük és a felesleges izoprént sztrippeléssel kidesztilláljuk a reaktorból 66 mbar nyomáson 30 perc alatt.
Az izoprénfelesleg eltávolítása után visszamaradó oldat nyomását légköri nyomásra engedjük növekedni, a hőmérsékletét 60°C-ra állítjuk be és cseppenként 103 ml (2,02 mól) brómot adunk hozzá. Az oldat hőmérséklete a bróm hozzáadásakor növekszik és hagyjuk, hogy a hőmérséklet 80—90°C-ra emelkedjék. Ezt a hőmérséklettartományt tartjuk 2 óra hosszat a bróm hozzáadása alatt gyenge hűtés mellett.
A bróm hozzáadásának befejezése után a sötét oldatot, amely ekkor keletkezik, 110— 120°C-ra melegítjük és ezen a hőmérsékleten tartjuk 1 óra hosszat. Az oldatot ezután 60°C alá hűtjük, 400 ml kloroformmal hígítjuk és utána tovább hűtjük 20°C-ra.
Az oldatot keverés közben 400 ml vízzel kezeljük, a vizes fázist elkülönítjük és 400 ml kloroformmal ismét extraháljuk. Az egyesített kloroformos rétegeket 600 ml vízzel mossuk és sztrippeljük rotációs bepárlón, így barna színű kristályos maradékot kapunk.
A nyers maradékot vákuumban desztilláljuk egy 3”-os Vigreaux-oszlopon, amelyet rövid, nem hűtött hűtővel szerelünk fel és így 132,3 g sárga színű folyadékot kapunk. A termék a 4-MPA, amely később megszilárdul.
Fp.: 150—160°C/13 mbar.
Op.: 75—89°C.
Kitermelés 82% a maleinsavanhidridre számítva.
3. példa
16,6 g (0,10 mól) 60 ml klór-benzolban oldott 4-MTPA-t és 32,7 ml (32 g, 0,404 mól) piridint beviszünk egy 3-nyakú lombikba. Á kapott oldathoz cseppenként hozzáadunk
10,3 ml (32,1 g, 0,202 mól) brómot.
A bróm hozzáadásakor a reagensek hőmérséklete emelkedni kezd. A hozzáadás során engedjük, hogy a hőmérséklet elérje a 30—42°C-os tartományt. Ezt a hőmérséklettartományt fenntartjuk mindaddig, ameddig a bróm hozzáadását be nem fejeztük. Utána a reakcióelegyet 70°C-ra melegítjük és ezen a hőmérsékleten tartjuk 30 percig.
Ezután a reakcióelegyet 25°C-ra lehűtjük és 100 ml vizet viszünk a lombikba. A képződő két fázist szétválasztjuk és a vizes fázist 25—25 ml klór-benzollal kétszer extraháljuk. Az egyesített szerves frakciókat nagyvákuumban betöményítjük és így 14,1 g sárga színű szilárd anyagot kapunk (kitermelés 87%). A sárga színű szilárd anyag gyakorlatilag tiszta 4-MPA, ahogy a g.c. és az NMR analízis mutatja.
-4195202
4. példa
A következő példa az általános módszert szemlélteti.
Az 1. példában leírt módon 166,1 g (1,0 mól)
4-MTPA-t állítunk elő egy 3-nyakú lombikban oldószer használata nélkül. Ezután 5,0 g (0,068 mól) dimetil-formamidot adunk a lombikba.
A lombik tartalmát ezután felmelegítjük 120°C-ra, közben mechanikusan keverjük és hozzáadunk 103,5 ml (322,8 g, 2,02 mól) brórnot cseppenként az olvadék felszíne alá. A reaktor hőmérsékletét közelítőleg 140°C-ra növeljük és 135°C-tól 145°C-ig terjedő hőmérséklettartományban tartjuk 2,5—3,5 óra hosszat a bróm hozzáadásakor. A hőmérsékletet 140—145°C-ra termosztált olajfürdővel biztosítjuk. A bróm hozzáadásának megkezdése után néhány percre hidrogén-bromid kezd fejlődni, amelyet nátrium-hidroxid-oldatot tartalmazó csapdában semlegesítünk. A bróm hozzáadásának a sebességét úgy szabályozzuk, hogy a bróm színe ne legyen észrevehető a hidrogén-bromid felszabadításakor.
A bróm hozzáadásának teljes befejezése után a sötétbarna színű olvadékot 140°C-on tartjuk 15 percig és utána lassú ütemben 180°C-ra melegítjük a célból, hogy a hidrogén-bromid felszabadulását teljessé tegyük. Az olvadékot 1 óra hosszat 180°C-on tartjuk és a visszamaradó barna színű nyers olvadékot desztilláljuk egy 3”-os Vigreaux-oszlopon rövid, nem hűtött hűtő alkalmazása mellett. A halványsárga desztillátumot gyorsan összegyűjtjük 153—157°C/10 mbaron, majd lehűtjük. Ily módon halványsárga-fehér színű szilárd terméket kapunk, amely a 4-metil-ftálsavanhidrid (4-MPA). A kapott mennyiség 124—130 g, amely 76—80%-os kitermelésnek felel meg.
Op. 78—89°C és 95 t%-os tisztaságú hplc szerint.
5. példa
166,1 g (1,0 mól) olvadt 4-MTPA-t állítunk elő az 1. példában leírt módon és hozzáadunk 8,5 ml (8,3 g, 0,105 mól) piridint egy lombikban.
A lombik tartalmát mechanikusan keverjük, a hőmérsékletet 105—120°C-on tartjuk és közben cseppenként hozzáadunk 103,5 ml (322,8 g, 2,02 mól) brórnot 3,5 óra alatt az olvadék felszíne alá. Eközben folyamatosan hidrogén-bromid fejlődik. A hozzáadás teljes befejezése után a reaktor-lombik hőmérsékletét 110°C-on tartjuk 2 óra hosszat. Gc analízis azt mutatja, hogy a reakció nem játszódott le teljesen, ezért még 10 ml brórnot adunk 110—120°C-on 40 perc alatt a reakcióelegyhez. A sötétbarna színű olvadékot ezután 150—155°C-on melegítjük 4 óra hoszszat avégett, hogy a hidrogén-bromid felsza15 badítását teljessé tegyük.
A nyers olvadékot vákuumban desztilláljuk a 4. példában megadott módon. Kis mennyiségű előpárlat elengedése után a 129— 131°C/1,8 mbar-on lejövő főfrakciót össze20 gyűjtjük és lehűtjük. Ily módon 110,7 g fehér színű csapadékot kapunk, amely a 4-MPA. Kitermelés 62%. A termék 90 í%-os tisztaságú hplc viszgálat szerint.

Claims (4)

1. Eljárás 4-(l—4 szénatomos alkil)-ftálsavanhidrid előállítására
2-(l—4 szénatomos alkil)-1,3-butadién és maleinsavanhidrid —
30 kívánt esetben in situ előállított — DielsAlder addíciós termékéből, azzal jellemezve, hogy az addíciós terméket annak tömegére számított 0,1 —10,0 t% savmegkötőszer és 'Kívánt esetben oldószer jelenlétében 35—
35 150°C hőmérsékleten brómmal reagáltatjuk, majd szükség esetén a reakció teljessé tétele céljából a reakcióelegy hőmérsékletét legfeljebb 180°C-ra emeljük, végül a terméket desztillációval vagy extrakcióval kinyerjük.
40 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy savmegkötőszerként dimetil-formamidot használunk.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy savmegkötőszerként piridint
45 használunk.
4. Az 1. igénypont szerinti, eljárás, azzal jellemezve, hogy oldószerként klór-benzolt használunk.
HU851398A 1984-04-16 1985-04-15 Process for producing 4-alkyl-phthalic anhydride HU195202B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/600,248 US4559405A (en) 1984-04-16 1984-04-16 Process for preparing substituted phthalic anhydrides
US06/600,247 US4560773A (en) 1984-04-16 1984-04-16 Process for preparing substituted phthalic anhydrides

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT37775A HUT37775A (en) 1986-02-28
HU195202B true HU195202B (en) 1988-04-28

Family

ID=27083553

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU851398A HU195202B (en) 1984-04-16 1985-04-15 Process for producing 4-alkyl-phthalic anhydride

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0159637B1 (hu)
AU (1) AU570551B2 (hu)
BR (1) BR8501518A (hu)
CA (1) CA1226870A (hu)
DE (1) DE3576338D1 (hu)
ES (1) ES542305A0 (hu)
HU (1) HU195202B (hu)
IE (1) IE58213B1 (hu)
IL (1) IL74529A (hu)
MX (1) MX156959A (hu)
SU (1) SU1373320A3 (hu)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH0276871A (ja) * 1987-07-10 1990-03-16 New Japan Chem Co Ltd メチルテトラヒドロ無水フタル酸の製造方法
US4785120A (en) * 1987-07-27 1988-11-15 Stauffer Chemical Company Process for preparing substituted phthalic anhydrides
FR2674248B1 (fr) * 1991-03-19 1993-06-11 Elf Aquitaine Procede de modification chimique des proteines.
CN102702149A (zh) * 2012-07-09 2012-10-03 张家港市贝利化学品有限公司 一种4-甲基苯酐的制备方法
CN105001187A (zh) * 2015-06-29 2015-10-28 贝利化学(张家港)有限公司 一种气相法制备4-甲基苯酐

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2264429A (en) * 1941-12-02 Process fob preparing substituted
US2391226A (en) * 1943-02-25 1945-12-18 Wingfoot Corp Method of preparing a cyclic dicarboxylic acid anhydride
JPS5822460B2 (ja) * 1977-04-06 1983-05-09 三井東圧化学株式会社 4−メチルフタル酸の核塩素化物及びそれらの製造法

Also Published As

Publication number Publication date
IE850951L (en) 1985-10-16
AU4123085A (en) 1985-10-24
IL74529A (en) 1989-03-31
HUT37775A (en) 1986-02-28
EP0159637B1 (en) 1990-03-07
ES8603453A1 (es) 1985-12-16
IL74529A0 (en) 1985-06-30
IE58213B1 (en) 1993-08-11
ES542305A0 (es) 1985-12-16
AU570551B2 (en) 1988-03-17
BR8501518A (pt) 1985-11-26
EP0159637A1 (en) 1985-10-30
SU1373320A3 (ru) 1988-02-07
CA1226870A (en) 1987-09-15
DE3576338D1 (de) 1990-04-12
MX156959A (es) 1988-10-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPH0465072B2 (hu)
LU88049A1 (fr) Bis(acyloxy-o)borate de l'(acide-o3,o4-6,7-substitue-8-alcoxy-l-cyclopropyl-1,4-dihydro-4-oxo-3-quinoleinecarboxylique et le sel de ce dernier,ainsi que leur procede de preparation
US4559405A (en) Process for preparing substituted phthalic anhydrides
US4560772A (en) Preparation of substituted phthalic anhydrides
US7273937B2 (en) Process for the preparation of Tazarotene
HU195202B (en) Process for producing 4-alkyl-phthalic anhydride
US4127575A (en) Preparation of chloro substituted pyridines
JPS6210219B2 (hu)
US4093667A (en) Preparation of 4-n-hexylresorcinol
US3577427A (en) Bromination of 2,1,3,-benzothiadiazoles and benzofurazans
AU727050B2 (en) Process for preparing 1-alkyl-4- (2-chloro-3-alkoxy- 4-alkylsulfonylbenzoyl) -5-hydroxypyrazole and related compounds
US4146724A (en) Process for the manufacture of isopropyl 4-methylimidazole-5-carboxylate
HU209738B (en) Process for the preparation and isolation of alkyl-3-chloroanthranilates
US4564687A (en) Process for preparing substituted phthalic anhydrides
US4510099A (en) Process for preparing pure diacetonitrile
CN113272286A (zh) 制备4-(2,2,3,3-四氟丙基)吗啉的方法
JP2804559B2 (ja) 2―クロロ―5―クロロメチルピリジンの製造方法
Dime et al. Synthesis of isoquinolines from indenes
US4447623A (en) Process for the preparation of 4,5-dichloro-1,2-dithiacyclopenten-3-one
GB1561464A (en) Oxidation of alkaryl compounds
US4845301A (en) Process for the preparation of α-hdroxyketones
HU192070B (en) Process for transforming carboxy group into trichloro-methyl group
JPS60132933A (ja) ニトロジアリ‐ルアミンの製造方法
US5091068A (en) Preparation of 3-trichloromethyl-pyridine
Chaco et al. The Anomalous Hydrogenation of Carbomethoxyhydrazones1

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee