HU195147B - Method for producing combined systems having at least two layers - Google Patents

Method for producing combined systems having at least two layers Download PDF

Info

Publication number
HU195147B
HU195147B HU335584A HU335584A HU195147B HU 195147 B HU195147 B HU 195147B HU 335584 A HU335584 A HU 335584A HU 335584 A HU335584 A HU 335584A HU 195147 B HU195147 B HU 195147B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
porous
weight
layer
parts
filler
Prior art date
Application number
HU335584A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT38071A (en
Inventor
Peter Hirschberg
Ferenc Cser
Gyoergy Novotny
Benjamin Hajdu
Gyoergy Vamos
Original Assignee
Muanyagipari Kutato Intezet
Energiagazdalkodasi Intezet
Mueepszer Mueanyag Es Epitoeip
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Muanyagipari Kutato Intezet, Energiagazdalkodasi Intezet, Mueepszer Mueanyag Es Epitoeip filed Critical Muanyagipari Kutato Intezet
Priority to HU335584A priority Critical patent/HU195147B/hu
Publication of HUT38071A publication Critical patent/HUT38071A/hu
Publication of HU195147B publication Critical patent/HU195147B/hu

Links

Landscapes

  • Laminated Bodies (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Manufacture Of Macromolecular Shaped Articles (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás olyan legalább kétrétegű társított' rendszer előállítására, amely polimerből, pórusos· töltőanyagból, adott esetben térhálósítóból és egyéb töltőanyagból álló kompozícióból és rostos vagy szálas anyag alapú határoló rétegből vagy rétegekből áll.
A társított rendszerek egyik típusának az úgynevezett integrált szerkezeteknek közös jellemzője az, hogy a rendszert alkotó különböző anyagrétegek egymástól éles határfelülettel válnak el, mely rétegeket az együttdolgozás biztosítására általában összeragasztják.
Az integrált szerkezetek műszaki alkalmazásának legrégibb emléke a neolitikumból származó, Köln-Lidenthal térségében feltárt késő. őskori faluban, illetve a falu házain található. A favázas szerkezetet náddal, sással vagy fűzfavesszővel borították, amelyet helyenként sárral, agyaggal tapasztottak ki. Az ily módon előállított falazat szilárdságát, illetve állékonyságát a növényi fonadék, vízzárását és szélvédelmét pedig a tapadás biztosította.
A technika egész történetén végigvonul az integrált szerkezetek alkalmazása, elsősorban szerkezeti anyagként.
A különböző anyagok műszaki-fizikai tulajdonságaiban rejlő előnyök csak integrált szerkezetek létrehozásával használhatók ki teljes mértékben. Az integrált szerkezetek kidolgozásában új távlatokat nyitott a műanyagok alkalmazásának tömegméretűvé válása, a könnyűszerkezetes építési mód terjedése, az anyag- és energiaforrások korlátainak felismerése, ami a szerkezeti konstrukciók tömegének csökkentését gyorsította meg.
Az integrált szerkezeti anyagok így általában valamilyen fedőlapból vagy lapokból (határoló réteg) és valamilyen maganyagból vagy maganyagokból állnak. Különleges műszaki célok megvalósítására a rétegek számát növelik.
A maganyag és a határoló réteg előállítása külön technológiai műveletben történik.
Az egyik technológiai művelet során előállítják a gyakran szálerősítésű, polimer kötésű határoló réteget, amely lehet sík-, trapéz-, hullám vagy egyéb profilú lemez.
A határoló réteg azonban lehet termőplasztikus, előnyösen poliolefin lemez is, amelyet kalanderezéssel és adott esetben rétegzéssel nyernek.
A másik technológiai műveletben pedig elkészítik a maganyagot.
A harmadik technológiai művelet a maganyag(ok) összeragasztása a határoló réteggel vagy rétegekkel.
A szendvics paifelek előállítása — többféle technológiai művelet miatt nehézkes. További problémát\jelent a maganyag(ok) nak és a határoló rétegnek az összeragasztása, a rétegek gyakran igen eltérő anyagi minősége miatt.
Hasonló eljárást ismertetnek az ICCM, Poc. Int. Conf. Compos. Mater. 1975. 1,368—85 kiadványban megjelent cikkben is
Itt olyan eljárást írnak le, amelynél előre elkészített termoplasztikus határoló rétegre, illetve határoló rétegek közé poliésztergyanta alapú magréteget szórnak, majd a rendszert kikeményítik.
A magréteg poliésztergyantából, pórusos szilikát töltőanyagból és szálas erősítő anyagból áll.
Az így előállított társított rendszer hátránya az, hogy a határoló réget és a magréteg összeépülése nem tökéletes, és emiatt a társított rendszer szilárdsági tulajdonságai nem kielégítőek.
Célul tűztük ki olyan társított rendszer előállítását, amely az előbb ismertetettekhez képest javított szilárdsági tulajdonságokkal rendelkezik a magréteg és a határoló réteg, illetve rétegek jobb összeépülése miatt.
Ennek következtében a késztermék ugyanolyan szilárdsági értéke kisebb rétegvastagságok alkalmazása esetén is elérhető.
így anyagmegtakarítás, illetve az adott szerkezeti elem súlycsökkenése érhető el.
A találmány szerinti eljárás lényege az, hogy határoló rétegként rostos, illetve szálas anyag alapú réteget alkalmazunk, és a gyantával impregnált határoló réteg kialakulása in-situ a társított rendszer előállításával egyidöben történik.
A rostos- vagy szálas anyag alapú rétegre felvitt pórusos töltőanyagból és adott esetben egyéb kis fajtömegíí töltőanyagból és térhálósítókból álló, polimer alapú magréteg ugyanis a felvitel után szeparálódik. Kialakul egy töltőanyagban dús réteg és egy jóformán töltőanyagmentes polimer réteg.
Az utóbbi rétegben lévő polimer a szálas anyagot impregnálja, majd a rendszei kikeményítésekor térhálósodik, így a magréteg és a gyantával impregnált határoló réteg tökéletes összeépülése valósul meg.
Eljárásunkban tehát a határoló réteget nem külön műveletben, előre készítjük el, hanem a réteg a társított rendszer kialakulásával egyidöben, in-situ jön létre és ugyanakkor tökéletesen összeépül a magréteggel.
Eljárásunk előnye tehát a hagyományos rendszerekhez képest a jobb mechanikai szilárdság, illetve az azonos szilárdsági érték elérése esetén csökkentett anyagfelhasználás.
További előny, hogy eljárásunkkal a társított rendszer egyetlen műveletben előállítható.
Polimerként eljárásunkban előnyösen epoxi- vagy poliésztergyantát, fenol-, illetve furángyantát, poliuretán vagy akrilát (metakrilát) polimert alkalmazunk.
A polmer alapú kompozícióban töltőanyagként pórusos töltőanyagot és adott esetben egyéb kis fajtömegű töltőanyagot haszná'unk.
-2195147
Ilyen töltőanyagként előnyösen duzzasztott, illetve pórusos növényi eredetű anyagot, pl. dióhéj őrleményt, fűrészport, illetve ezek elegyét alkalmazhatjuk. Pórusos szilikátként duzzasztott perlitet, vagy erőművi pernye úgynevezett hollowsphere-frakcióját (Okunok. Woodhams R. T,: J. of. Cellular Plastics Sept-Oct. 1974) használjuk.
A polimer alapú kompozíció tartalmazhat még egyéb, nem pórusos töltőanyagot és térhálósítószert is.
A szálas, vagy rostos anyag alapú rétegben szőtt vagy nem-szőtt polimer vagy üveg szál textíliát, bazaltszálból készült nemezt, vágott szálat használhatunk.
Az integrált szerkezetek előállíthatok kézi rétegelési-, szórási-, tekercselési-, injektálásos- stb. technológiákkal.
Az eljárás alkalmazásával előállíthatók nagyszilárdságú, hő- és hangszigetelő szendvicspanelek, javított merevségű és nagy szilárdságú erősített műanyag konstrukciók, pl. hajótestek, repülőgép sárkányok, csövek, tartályok, konténerek, fürdőkádak, homlokzati burkolatok, héjszerkezetek, stb. továbbá helyszíni feldolgozással javított hőszigetelőképességű lapostető vízszigetelések.
A találmány szerinti eljárást az jellemzi, hogy 100 tömegrész polimerből, előnyösen epoxi- vagy poliészter-, fenol vagy furángyantából, poliuretánból, poliakrilátból, 20—400 tömegrész pórusos töltőanyagból, előnyösen duzzasztott perlitből, pórusos erőművi pernyéből, üveghab gyöngyből, dióhéj őrleményből, polimer hab granulátumból és adott esetben 0,5—20 tömegrész térhálósítószerből és 0,2—300 tömegrész a polimernél kisebb, 0,2— 1 közötti fajtőmegű pórusmentes töltőanyagból, előnyösen faőrleményből álló kompozíciót szálas- vagy rostos anyag alapú határoló réteggel vagy rétegekkel társítunk, majd kívánt esetben az így kialakított rétegfelépítést megtöbbszörözzük, és a rendszert ismert módon kikeményítjük.
A találmány szerinti eljárást az alábbi példákkal mutatjuk be.
1. példa
100 tömegrész (tr.) epoxigyantában (viszkozitás: 1100 mPas/25C°) elkeverünk 10 tr. dietilén-triamin térhálósítót és 25 tr. duzzasztott perlitet. Lapostétő víz- és hőszigetelésére integrált szerkezetet készítünk oly módon, hogy a kompozíciót a tetőn elterítjük 35 mm-es vastagságban, erre 200 g/m2 négyzetméter tömegű polipropilén szálból készített, 2,5 mm vastag flies-t fektetünk. A flies impregnálását görgőzéssel segítjük elő.
Az impregnálódás után a flies-re ismét 35 mm vastag rétegben kompozíciót terítünk el, majd erre még egy, az előbbivel azonos, 2,5 mm vastag flies-réteget helyezünk. Az impregnálás után a mátrixot megkeményedni hagyjuk 25°C hőmérsékleten.
2. példa
100 tr. ftálsavból és dietilénglikolból előállított poliésztergyantában (viszkozitás: 750 mPas sec/75°C) elkeverünk 2 tr. benzoíl-peroxidot és 30 tr erőművi pernye hollowshere-frakciót.
A kompozíciót csőtekercselő gép impregnáló kádjába töltjük. 31 mm vastag üvegrovingra ráterítünk 1 mm vastag réteget a fenti kompozícióból és az így nyert rendszert csomagra tekercseltetjük.
A keményitést a csőpalástra irányuló infra-lámpákkal való hőközléssel hajtjuk végre, 120°C-on 5 perc alatt.
Ezzel a módszerrel kémiailag ellenálló, nagyszilárdságú és merevségű csövet állítunk elő, a szokásos módszerhez képest jelentősen csökkentett műgyanta- és üvegszál felhasználással.
3. példa
100 tr. polietilénglikolban (viszkozitás: 1700 mPas/25°C) elkeverünk 12 tr. toluilén-diizocianátot.
A keveréket több-komponensű szóróberendezés folyadéktartályába tesszük. A szóróberendezés a folyadékon kívül poranyag és vágott szálas anyag egyidejű kiszórására is alkalmas. Töltőanyagként üveghab gyöngyöt használunk, és a kiszórt mennyiséget úgy szabályozzuk, hogy a gyanta és a töltőanyag tömegaránya 1:4 legyen.
A határolóréteg szálasanyagaként 20 tömegrész 50 mm hosszúságúra vágott poliamid szálat alkalmazunk, a társított rendszer előállításánál.
A kompozíciót, illetve a vágott szálat formaleválasztóval ellátott hajótest sablonba szórjuk és szobahőmérsékleten megkeményedni hagyjuk.
Ily módon kitűnő úszótulajdonsággal rendelkező műanyag hajótestet állítunk elő mintegy 50% élőmunka- és 30%-os gyantaés szálasanyag megtakarítás mellett.
4. példa
100 tr. poli (metil-metakrilát) előpolimerben (viszkozitás: 2100 mPas/25°C) elkeverünk 1 tr. benzoil-peroxidot és 100 tr. dióhéj őrleményt és 1 tömegrész fürészport. A keveréket injektáló berendezés folyadéktartályába töltjük. Az injektáló sablonba 5 mm vastag bazaltgyapot nemezt teszünk, és az injektálást megindítjuk. A nemezre 5 mm vastag kompozíció réteget terítünk. A rendszert szobahőfokon kikeményedni hagyjuk. így nagyszilárdságú és javított hőszigetelőképességű szendvicsszerkezetet hozunk létre egy lépésben, amely kitűnően alkalmazható épületek külső homlokzatának burkolására.
5. példa
100 tr. fenol-formaldehid-gyanta előkondenzátumban (viszkozitás: 1400 mPas/25°C) elkeverünk 0,5 tr. cc. H2SO4 katalizátort, 20 tr. polisztirol-hab gyöngyöt és 10 tr. kvarc3
-3195147 lisztet. Vályú alakú sablonba először 150 g/m2 tömegű poli(akril-nitril) szálból készült 1 mm vastagszövetet helyezünk, a kompozíciót 70 mm rétegvastagságban erre elterítjük, majd a kompozícióra ismét poli (akril-nitril) szálból készült szövetet helyezünk. Erre ismét 30 mm vastag kompozíciót és poli (akril-nitril) szálból készült szövetet rétegezünk, majd a sablonban megkeményedni hagyjuk.
Ily módon nagymerevségű többszörösen integrált szerkezetet hoztunk létre egyetlen technológiai lépésben. A késztermék igen előnyösen alkalmazható játszótéri gyermek-csúszdák készítésére.
6. példa
100 tr. furángyanta előkondenzátumban (viszkozitás: 700 mPas/25°C) először elkeverünk 20 tr. toluol-szulfonsav katalizátort, majd 50 tr. vinil-klorid-vinilidén-klorid kopolimer hab granulátumot (Sárán microspheres, gyártó: DOW Chemical, Pennsylvania, USA) és 250 tr. fűrészport (max. szemcseméret:
1.5 mm).
Síklapra poliészter szálból készült 200 g/m2 tömegű szövetet helyezünk, erre 20 mm vastagon a fenti kompozíciót ráterítjük, majd poliészter szálból készült szövettel lefedjük. A szövet impregnálódását asztali vibrátor alkalmazásával segítjük elő. A rendszert 80°C-os hőlégkamrában kikeményitjük 20 perc alatt.
Ily módon merev, nem vetemedő, mahagóni utánzatú, könnyedén csavarozható, szegelhető és fűrészelhető bútorlapokat állítunk elő.
7. példa
a) A találmány szerint előállított rendszer
Kompozíciót állítunk elő 100 tr. epoxigyanta (viszkozitása 2500 mPas/25°C) 8 tr. trietil-amin térhálósító és 150 tr. (maximális szemcsernérete 1,5 mm) duzzasztott perlit elegyítése révén. Először a térhálósítót, majd a pórusos töltőanyagot keverjük össze a gyantával.
A társított rendszert úgy állítjuk elő, hogy síklapra ráterítünk 200 g/m2 tömegű,
2.5 mm vastag polipropilén szál flies-t, erre 35 mm vastagságban rárétegezzük az előbbi kompozíciót, majd ezt az előbbi flies-szel lefedjük. A flies átimpregnálódását a határoló réteg görgőzésével segítjük elő. A rendszert szobahőmérsékleten kikeményedni hagyjuk.
b) Összehasonlító példa
2,5 mm vastag propilén szál erősítésű epoxigyanta kötőanyagú lemezt állítunk elő úgy, hogy 200 g/m2 tömegű polipropilén szál flies-t a vázanyag tömegére számított 25 tömeg% mennyiségű — 100 tr. epoxigyantára számítva 8 tr. trietil-amin térhálósí5 tót tartalmazó — térhálósítóval impregnáljuk, majd a lemezt szobahőmérsékleten kikeményedni hagyjuk.
Az így nyert lemezre rétegzünk az a) példa szerinti kompozícióból 35 mm vastag réte10 get, ezt az alaplemezzel azonos lemezzel lefedjük, és a szendvics szerkezetet szobahőmérsékleten kikeményedni hagyjuk.
A két kísérlet szerint készített társított rendszerben a magréteg és a határoló ré15 tegek összeépülését a határoló réteg leszakítási szilárdságának mérésével határozzuk meg az EMI 244 számú szabvány szerint.
Az eredmények a következők:
Kísérlet jele Leszakítási szilárdság
N/mm2
a) 100 felett*
b) 16,4 * A maganyag elszakadt, de a határoló réteg a maganyagtól nem vált el.
A kísérletek eredményéből kitűnik, hogy a találmány szerinti eljárással a maganyag és a határoló réteg olyan tökéletes összeépülése érhető el, amely az ismert eljárásokkal nem biztosítható.

Claims (1)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONT
    Eljárás legalább kétrétegű társított rend35 szerek előállítására, habosítható polimerként epoxi- vagy poliészter-, fenol-, vagy furangyantából, poliuretánból, poliakrilátból, pórusos töltőanyagból, előnyösen pórusos erőművi pernyéből, vagy perlitből és szálasanyag 40 ként előnyösen üvegszál polipropilén-, poliamid-, .poliészter, poli(akril-nitril)-, bazaltgyapot szőtt vagy nemszőtt textíliából, szálvagdalékból vagy szálbundából, azzal jellemezve, hogy a szálasanyag rétegre
    45 felhordunk 5—100 mm vastagságban 100 törrregrész habosítható polimert, 20—400 tömegrész pórusos töltőanyagot, előnyösen duzzasztott perlitet, pórusos erőművi pernyét, üveghab gyöngyöt, dióhéj őrleményt, polimer hab
    50 granulátumot, és adott esetben 0,5—20 tömegrész ismert térhálósítószert, 0,2—300 tömegrész — a polimernél kisebb, 0,2—1 közötti fajtömegű — pórusmentes töltőanyagot, előnyösen faőrleményt, kvarclisztet tartal55 mazó kompozíciót, erre újább szálasanyag réteget terítünk, majd kívánt esetben az így kialakított rétegfelépítést megtöbbszörözzük, és a rendszert ismert módon kikeményítjük.
HU335584A 1984-09-05 1984-09-05 Method for producing combined systems having at least two layers HU195147B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU335584A HU195147B (en) 1984-09-05 1984-09-05 Method for producing combined systems having at least two layers

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU335584A HU195147B (en) 1984-09-05 1984-09-05 Method for producing combined systems having at least two layers

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT38071A HUT38071A (en) 1986-04-28
HU195147B true HU195147B (en) 1988-04-28

Family

ID=10963707

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU335584A HU195147B (en) 1984-09-05 1984-09-05 Method for producing combined systems having at least two layers

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU195147B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT38071A (en) 1986-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4303722A (en) Building components
US5037690A (en) Shaped product comprising a thermoset, foamed, plastics sheet material reinforced with coherent natural-fibre material, and a process for making the shaped product
US4784897A (en) Cover layer material on a basis of matting or fabric
US5001005A (en) Structural laminates made with novel facing sheets
US2999041A (en) Reinforced tear-resistant material
US4130614A (en) Method for making structural foams with facing sheets
US7338702B2 (en) Non-woven glass mat with dissolvable binder system for fiber-reinforced gypsum board
US20070098973A1 (en) Insulation Containing Heat Expandable Spherical Additives, Calcium Acetate, Cupric Carbonate, or a Combination Thereof
JPS61501837A (ja) 熱成形可能な複合物品
US6996947B2 (en) Building product using an insulation board
US3223576A (en) Fibrous panels impregnated with foam plastic
US20130318908A1 (en) Composite face panels for structural insulated panels
AU2015315577B2 (en) A two-layer glass fiber mat composite
US20170218635A1 (en) Stucco support structures and stucco walls
US9587393B2 (en) Method for producing sandwich construction elements
US3193440A (en) Laminated articles and laminating preforms therefor
US3480497A (en) Method of making a reinforced resin panel using a soluble cover sheet
EP0953090B1 (en) Composite roof system
HU195147B (en) Method for producing combined systems having at least two layers
JP2000204267A (ja) 複合材料、その製造方法及び合成枕木
CN114746596A (zh) 带有涂层的复合非织造垫
JPH01197539A (ja) 構造材
JPH11226919A (ja) ヤシ繊維板及びその製造法
JP2585720B2 (ja) 建築用材料及びその製造方法
JPH0128695B2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee