HU195123B - Sík vagy hajlított kapcsolólemez oldható kapcsolat létesítésére, főleg építő játékokhoz - Google Patents
Sík vagy hajlított kapcsolólemez oldható kapcsolat létesítésére, főleg építő játékokhoz Download PDFInfo
- Publication number
- HU195123B HU195123B HU37885A HU37885A HU195123B HU 195123 B HU195123 B HU 195123B HU 37885 A HU37885 A HU 37885A HU 37885 A HU37885 A HU 37885A HU 195123 B HU195123 B HU 195123B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- slit
- nose
- plate
- distance
- recess
- Prior art date
Links
Landscapes
- Toys (AREA)
Abstract
A találmány lényege, hogy a lemezben
egy vagy több hasíték (1) és ebben legalább
egy kapcsolóeszköz (2;3;4;5), a lemezben pedig,
a hasíték meghosszabbításában, az előbbivel
együttműködő további kapcsolóeszköz
(2;3;4;5) van olyképp, hogy két ilyen kapcsolólemez
a hasítéknál (1) fogva egymásba
illeszthető és két kapcsolóeszköz (2;3;4;5)
az anyag rugalmasságának felhasználásával
egymásba csappan. Ennek lehetővé tételére
a hasítékban (1) lévő kapcsolóeszköz (2;3;
4;5) domború és a lemezen lévő homorú
vagy egy nyílásból áll; de lehet megfordítva
is, vagyis alkalmazhatunk a hasítékban
(1) homorú és a lemezben domború kap
csolóeszközt.
Description
A találmány kapcsolólemezre vonatkozik, melyből két vagy több darab könnyen és gyorsan egymáshoz erősíthető abból a célból, hogy egy eszköznek, főleg játéknak alkatrészévé váljon, és ugyanígy, vagyis könynyen és szerszám használata nélkül szétszedhető. Két lemez összeerősítése olyképp történik, hogy a lemezpárok két egymásra merőleges lemezből állnak, és az összeerősített lemezek önmagukban is alkalmasak egy konstrukciós játék (építő játék) különböző figuráinak létrehozására, de lehet a lemezpárokat más részekkel, például kerekekkel, tengellyel, stb. egyesíteni, játék-kocsi létrehozására.
Egy domború kapcsolóeszközt orrnak vagy szemölcsnek is nevezhetünk és ilyen egy mélyedésbe csappanó orrok építő játékoknál már ismeretesek, de ezek csak egy síkban lévő, vagy egymáshoz képest kismértékben eltolt vagy ferde lemezek összeerősítésére használhatók. Más szóval kifejezve, az ismert szerkezetek csak egymás mellé helyezett lemezek összekapcsolására alkalmasak. Ezek szerint eddig nem volt ismeretes az orr és a mélyedés olyan elhelyezése, ami lehetővé teszi a lemezeknek egymásra merőleges helyzetben való összeillesztését. Ennek lehetővé tételére a találmány értelmében azt az új megoldást alkalmazzuk, melynél a lemezben kialakított kapcsolóeszköz távolsága a hasíték fenekétől egyenlő a hasítékban lévő kapcsolóeszköznek ugyancsak a hasíték fenekétől mért távolságával.
A találmány lényege, hogy a lemezben egy vagy több hasíték és ebben legalább egy kapcsolóeszköz, a lemez más részében pedig, a hasíték meghosszabításában, az előbbivel együttműködő további kapcsolóeszköz van olyképp, hogy két ilyen kapcsolólemez a hasítékoknál fogva egymásba illeszthető és két kapcsolóeszköz az anyag rugalmasságának felhasználásával egymásba csappan. Ennek lehetővé tételére a hasítékban lévő kapcsolóeszköz domború és a lemezen lévő homorú, vagy egy nyílásból álló, de lehet megfordítva is, vagyis alkalmazhatunk a hasítékban homorú és a lemezben domború kapcsolóeszközt.
Az egymásra merőleges lemezekből kialakított lemezpárokból igen sok, olyan alakzat (játék) hozható létre, melyek egymás mellé helyezett lemezekből nem készíthetők.
A csatolt rajz a találmány néhány példaképpeni kiviteli alakját mutatja.
Az 1. ábra egyszerű megoldást mutat, amelynél a lemezben csak egy hasíték és ebben egy domború kapcsolóeszköz (orr), a lemezben pedig egy nyílás van, amelybe a hozzákapcsolt másik hasonló lemez orra belecsappan.
A 2. ábra két összeerősített (összekapcsolt) lemezt távlati ábrázolásban szemléltet.
A 3. ábra szerint a hasítékban két orr, a lemezben pedig két nyílás (furat) van, ami az összeerősítésnél több variációt tesz lehetővé.
A 4. ábra több, egymáshoz képest párhuzamos, illetve egymásra merőleges hasítékot és két nyílást szemléltet, az 5. ábra szerint pedig az egyik hasíték ferde helyzetű.
A 6. ábra rugósán benyomható orrot mutat.
A 7. és 8. ábra megváltoztatott kivitelt nézetben és metszetben szemléltet.
A 9. és 10. ábra szerint, ellentétben az
1-8. ábrával, a hasítékban van a homorú és a lemezben a domború kapcsolóeszköz.
Végül a 11. ábra derékszögben meghajlított lemezt mutat.
Az 1. ábra szerinti sík lemez példaképpen négyzetalakú és az egyik szélén indul ki az 1 hasíték, melynek hossza körülbelül a lemez élhosszúságának harmadrésze, de a gyakorlatban ennél rövidebb vagy hosszabb is lehet. A hasíték szájnyílásánál 3 orr, a hasíték meghosszabbításában pedig 2 nyílás van, mely a rajz szerint köralakú (furat), de természetesen négyszögletes vagy más alakú is lehet. Két lemezt a hasítékoknál fogva csúsztatunk egymásba olyképp, hogy a lemezek egymásra merőlegesek, úgy amint a
2. ábra mutatja, összecsúsztatás után a 3 orr, vagy ha egymással szemben két orrot alkalmazunk, mind a két orr a 2 nyílásba csappan, és ezzel a két lemez Összekapcsolása megtörtént.
Abból a célból, hogy a 3 orr a 2 nyílásba kerüljön, fontos, hogy a 3 orr középpontja és a hasíték IÁ feneke közötti L távolság egyenlő legyen az 1A fenék és a 2 nyílás közepe közötti L' távolsággal. Az egymásba csúsztatáshoz a hasítéknak kissé szét kell nyílni, vagyis az 1. ábra szerinti kivitelnél a lemezt olyan anyagból kell készíteni, amely ezt a rugalmas alakváltozást lehetővé teszi. Egyébként az említett becsappanás mindkét lemezre vonatkozik, vagyis amikor a két lemezt a hasítékoknál fogva egymásba csúsztatunk, mindkét lemez orra a másik lemez nyílásába kerül, az összeerősítés ily módon tökéletes.
A két lemez egymástól való eltávolítása éppen ilyen gyorsan és könnyen, szerszámok használata nélkül lehetséges, a szétcsúsztatás ismét a két lemez anyagának rugalmassága révén válik lehetővé.
A 3. ábra azt szemlélteti, hogy az 1 hasítékban egymás mellett és egymással szemben két 3 orr van, és ez esetben a lemezben két 2 nyílást alkalmazunk. A megoldás olyan, hogy az egyik orr és a hasíték 1A feneke közötti L, távolság egyenlő az 1A fenék és az egyik 2 nyílás közötti L’ táyolsággal és hasonló a helyzet a másik orral kapcsolatban is, vagyis az L2 távolság egyenlő az L2 távolsággal. Ily módon két lemezt többféle relatív helyzetben lehet egymásba csúsztat
-2195123 ni és egymáshoz erősíteni, ami a variációk számát növeli,
A 4. ábra azt a kivitelt mutatja, melynél a téglalap alakú lemezben összesen négy hasíték és két nyílás van, olyképp, hogy két egymásra merőleges 1 hasíték meghosszabbításának metszéspontjában van egy 2 nyílás. Ez azt jelenti, hogy két egymásra merőleges hasítékhoz egy közös nyílás tartozik.
Az 5. ábra azt szemlélteti, hogy az 1B hasíték ferde helyzetű, vagyis a lemez egyik csúcsánál indul ki és a mellette lévő hasítékkal hegyes szöget zár be. A felrajzolt kiviteli példánál három hasítékhoz egy közös 2 nyílás tartozik.
A 6. ábra azt szemlélteti, hogy a lemez merev anyagból is készülhet, és ez esetben a kapcsolódáshoz és a kapcsolat oldásához szükséges rugalmasságot külön 8 rugó biztosítja, mely a 3A orrnak a lemezhez viszonyított elmozdulását teszi lehetővé.
A 7. és 8. ábra szerint a lemezben lévő kapcsolóeszköz nem nyílás vagy furat, hanem a 2A mélyedés, amelybe a 3 orr ugyanúgy becsappan, mint az előbbi kiviteleknél a nyílásba. Egyébként a működés és használat csak annyiban különbözik a már leírtaktól, hogy a szükséges rugalmasságot nem külön rugó és nem is a lemez anyagának nagyfokú rugalmassága biztosítja, hanem az 1 hasíték mellett lévő további 6 hasíték, mely lehetővé teszi azt, hogy a két hasíték között lévő 7 nyelv, a rajta lévő orral együtt, elhajoljon és így az orr a másik lemez 2A mélyedésébe csappanjon.
A fentiekben olyan kiviteli példákat ismertettünk, amelyeknél a hasítékban lévő kapcsolóeszköz domború és a lemezben lévő kapcsolóeszköz egy nyílásból vagy mélyedésből áll. Ez azonban ellenkezőleg is lehet, a 9. és 10. ábra olyan megoldást mutat, amelynél a hasítékban homorú kapcsolószerv, a 4 mélyedés van, a lemezben pedig az ezzel együttműködő 5 szemölcsöt alakítottuk ki. A működés lehetővé tételére ennél a kivitelnél is a 4 mélyedés közepe és a hasíték 1A feneke közötti L távolság egyenlő az 5 mélyedés közepe és az 1A fenék közötti L' távolsággal.
Végül az 11. ábra szög alatt meghajlított lemezt mutat, melyben kialakított hasí4 tékok és nyílások (vagy mélyedések, illetve szemölcsök) ugyanúgy lehetővé teszik a kapcsolódást, mint a sík lemezeknél.
Claims (5)
1. Sík vagy hajlított kapcsolólemez két egymásra merőleges lemezből álló lemezpár
10 oldható kapcsolatának létesítésére, főleg építő játékokhoz, melynek jellemzője legalább egy, az egyik szélén kiinduló, hosszúkás hasíték (1), a hasítékban lévő legalább egy orr (3) és a hasíték meghosszabbításában
15 lévő, legalább egy nyílás (
2), vagy mélyedés (2A), melynek távolsága (L', Lf) a hasíték fenekétől (1A) egyenlő az említett orr (3) és a hasíték feneke közötti távolsággal (L, L,).
20 2. Az 1. igénypont szerinti kapcsolólemez, melynek jellemzője, hogy az orr (3) merev és a kapcsolólemeznek az orr rugalmas elmozdulását lehetővé tevő anyaga vagy kialakítása van, vagy az orr a lemezhez képest
25 rugó (8) ellenében történő elmozdulásra képes kialakítású.
3. Sík vagy hajlított kapcsolólemez két egymásra merőleges lemezből álló lemezpár oldható kapcsolatának létesítésére, főleg épí30 tő játékokhoz, melynek jellemzője legalább egy, az egyik szélén kiinduló, hosszúkás hasíték (1), a hasítékban lévő legalább egy mélyedés (4) és a hasíték meghosszabbításában lévő, legalább egy szemölcs (5), mely35 nek távolsága (L') a hasíték fenekétől (IÁ) egyenlő az említett mélyedés (4) és a hasíték feneke közötti távolsággal (L).
4. Az 1. vagy 3. igénypont szerinti kapcsolólemez, melynek jellemzője, hogy két vagy
40 több hasítékhoz (1) és a bennük lévő orrokhoz (3) vagy mélyedésekhez (4) egy közös nyílás (2), vagy mélyedés (2A), illetve szemölcs (5) tartozik.
5. Az 1. vagy 3. igénypont szerinti kap45 csoiólemez, melynek jellemzője, hogy legalább egy olyan hasíték van benne, mely egy vagy több másik hasítékra merőleges (4. és 5. ábra).
5. Az 1. vagy 3. igénypont szerinti kapcsoíólemez, melynek jellemzője, hogy legalább
50 egy olyan hasíték (1B) van benne, amely egy vagy több másik hasítékkal hegyesszöget zár be.
1 lap rajz, 11 ábra
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU37885A HU195123B (hu) | 1985-02-01 | 1985-02-01 | Sík vagy hajlított kapcsolólemez oldható kapcsolat létesítésére, főleg építő játékokhoz |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU37885A HU195123B (hu) | 1985-02-01 | 1985-02-01 | Sík vagy hajlított kapcsolólemez oldható kapcsolat létesítésére, főleg építő játékokhoz |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HUT40339A HUT40339A (en) | 1986-12-28 |
HU195123B true HU195123B (hu) | 1988-04-28 |
Family
ID=10949339
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU37885A HU195123B (hu) | 1985-02-01 | 1985-02-01 | Sík vagy hajlított kapcsolólemez oldható kapcsolat létesítésére, főleg építő játékokhoz |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
HU (1) | HU195123B (hu) |
-
1985
- 1985-02-01 HU HU37885A patent/HU195123B/hu not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
HUT40339A (en) | 1986-12-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4159592A (en) | Close coupling strut for construction set having clip fasteners | |
US6592421B1 (en) | Totipotent hub for construction toy system | |
US4650386A (en) | Fully articulable positioning device | |
US3970331A (en) | Binder element | |
US20080267696A1 (en) | Coupling Between Two Objects, Object Intended Therefor, and Mocular Building System | |
WO2008039273A1 (en) | Construction system | |
US4054393A (en) | Snap-locking coupler | |
EP0240357A1 (en) | Pivot joint | |
EP1575684B1 (en) | Toy track and method of assembling and diassembling the same | |
US10788067B2 (en) | Coupling assembly for coupling flat panels | |
US11491414B2 (en) | Interlocking building block toy | |
HU195123B (hu) | Sík vagy hajlított kapcsolólemez oldható kapcsolat létesítésére, főleg építő játékokhoz | |
US3979855A (en) | Construction toy | |
WO2017069686A1 (en) | Connector and toy system comprising a plurality of such connectors | |
JPS60151184U (ja) | フラツトケ−ブル保持装置 | |
US4317306A (en) | Building block assembly | |
GB2041228A (en) | A close coupling strut in a construction set | |
WO1999005662A1 (en) | Block | |
CS246067B2 (en) | Device for splicing of two mutually perpendicular intersecting flat elements | |
CA1118599A (en) | Close coupling strut for construction set having clip fasteners | |
JPS5818959Y2 (ja) | 組立玩具 | |
JPH0714116B2 (ja) | 電子機器筐体 | |
JPH0527780Y2 (hu) | ||
RU2064317C1 (ru) | Набор для конструирования | |
JPH05501215A (ja) | 組立ブロック |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HU90 | Patent valid on 900628 | ||
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |