HU193513B - Mercury container of electric discharge lamp and method for forming thereof - Google Patents

Mercury container of electric discharge lamp and method for forming thereof Download PDF

Info

Publication number
HU193513B
HU193513B HU813414A HU341481A HU193513B HU 193513 B HU193513 B HU 193513B HU 813414 A HU813414 A HU 813414A HU 341481 A HU341481 A HU 341481A HU 193513 B HU193513 B HU 193513B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
mercury
container
shield
metal
cathode
Prior art date
Application number
HU813414A
Other languages
English (en)
Inventor
Julian P Grenfell
Stanley W Stephens
Original Assignee
Badalex Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Badalex Ltd filed Critical Badalex Ltd
Publication of HU193513B publication Critical patent/HU193513B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J61/00Gas-discharge or vapour-discharge lamps
    • H01J61/02Details
    • H01J61/24Means for obtaining or maintaining the desired pressure within the vessel
    • H01J61/28Means for producing, introducing, or replenishing gas or vapour during operation of the lamp
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J61/00Gas-discharge or vapour-discharge lamps
    • H01J61/70Lamps with low-pressure unconstricted discharge having a cold pressure < 400 Torr
    • H01J61/72Lamps with low-pressure unconstricted discharge having a cold pressure < 400 Torr having a main light-emitting filling of easily vaporisable metal vapour, e.g. mercury

Landscapes

  • Manufacture Of Electron Tubes, Discharge Lamp Vessels, Lead-In Wires, And The Like (AREA)
  • Discharge Lamp (AREA)
  • Vessels And Coating Films For Discharge Lamps (AREA)
  • Polyesters Or Polycarbonates (AREA)
  • Liquid Crystal (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)
  • Circuit Arrangements For Discharge Lamps (AREA)
  • Professional, Industrial, Or Sporting Protective Garments (AREA)
  • Rehabilitation Tools (AREA)
  • Walking Sticks, Umbrellas, And Fans (AREA)

Description

A találmány tárgya villamos kisülőlámpa higanytárolója, legalább két, hő hatására deformálódó és higanyadalékot vagy higanytartalmú fémvegyületet tartalmazó, eredetileg lezárt tartályt alkotó fémfallal, továbbá a higanytároló kialakítására vonatkozó eljárás, amelynek során egy folyamatos szalagban egymástól előre meghatározott távolságban mélyedéseket alakítunk ki és ezekbe folyékony higanyadalékot vagy higanytartalmú fémvegyületet helyezünk, majd a mélyedéseket rájukhelyezett fémfallal zárt higanytárolóvá alakítjuk.
A találmány szerinti higanytároló elsősorban olyan villamos kisülőlámpáknál alkalmazható, amelyeknek leforrasztott átlátszó vagy áttetsző kisülőedényük van, amely legalább egy katódot, legalább egy, lényegében csökkentett nyomású gázt és meghatározott mennyiségű higanyt tartalmaz. Ilyen kisülőlámpa tulajdonképpen a fénycső és a kisnyomású higanygőz lámpa, de ebbe a körbe sorolhatók a hidegkatódos parázsfény izzók is.
Fénycső gyártás során az előzőleg pontosan lemért mennyiségű higany bevezetése a már leforrasztott és leszívott kisülőedénybe nemcsak technológiai szempontból jelent komoly nehézséget, hanem azért is, mivel a környezetre közismerten káros és biológiailag mérgező higany kiszökését meg kell akadályozni.
A technika állásához tartozó, általunk ismert megoldásnál a folyékony higany adagolására elektromágneses szelepes adagolót alkalmaznak, amivel a folyékony higanyt a kisülőedény szívócsöve mellett elhelyezett vákuumszivattyúba adagolják, majd a higanycseppet töltőgázként is alkalmazott argongáz áram segítségével a kisülőedény belsejébe fújják vagy csepegtetik. Ennek a módszernek azonban számos hiányossága van. Elsősorban, a szóbanforgó adagoló nem alkalmas pontos mennyiségű higany adagolására. Másodsorban, az ilyen villamos kisülőlámpáknál szükséges kis mennyiségű higany sosem jut el teljes egészében a kisülőedény belsejébe, hanem visszamaradhat az adagolási úton, például magában az adagolóban vagy a szívócsőben. Harmadsorban, ha a higany bejuttatása forró környezetben történik, úgy párolgási veszteség léphet fel. Ezek miatt a kedvezőtlen tényezők miatt a gyakorlatban' szokásosan beadagolt higany mennyisége lényegesen meghaladja a ténylegesen szükséges mennyiséget és ez a nem drága, de ritka nyersanyag fölös pocsékolását jelenti. További hátrány, hogy a kisülőlámpa vagy a kisülőedény eltörése esetén a szabadba jutó higany károsítja a környezetet.
A felsorolt hiányosságok kiküszöbölését megcélzó korábbi, ismert javaslat szerint a higanytartalmú fémvegyületet, azaz intermetallikus higanyvegyületet a katód köré, a katódporlódás-gátló vagy egyszerűbben katód2 védő ernyőre juttatják és ott rögzítik a kisülőedény szívócsövének leszúrása előtt. A szívócső leszúrása után a higany felszabadul a vegyületből, amikor az a kívülről bejuttatott hő hatására visszafordíthatatlanul elbomlik. Jóllehet ez az eljárás lehetővé teszi a higany tárolásának és adagolásának jobb ellenőrzését és a bejuttatott higanymennyiség csökkentését, a gyártás lényegesen nehezebbé és költségesebbé válik.
A 3 764 842 számú US szabadalmi leírás olyan eljárást javasol, amelynek során a szükséges higanymennyiséget üvegkapszulába forrasztják úgy, hogy az üvegkapszulát kívülről hőhuzal veszi körül. Ezen a hőhuzalon áramot hajtanak át, minek hatására a hőhuzal felmelegszik és megolvasztja,majd átvágja az üvegkapszula falát, így a bezárt higany kiszabadul. Az üvegkapszula és a hőhuzal a katódvédő ernyőre van felszerelve. Ennek a megoldásnak az a hátránya, hogy az üvegkapszulának és a hőhuzalnak az összeszerelése és felszerelése bonyolult művelet, és különleges intézkedéseket kell foganatosítani, hogy megakadályozzák a széttört üvegkapszula darabjainak nemkívánt helyre jutását. További hiányosság, hogy a katódvédő ernyő is különleges kialakítást igényel.
A 3 794 402 és a 4 182 971 számú US szabadalmi leírások olyan higanytárolót ismertetnek villamos kisülőlámpához, amelynél az üvegből vagy fémből készült és a higanyt tartalmazó kapszulába annak hosszirányában külön fűtőszál van beforra^ztva. Ez a fütőszál vezetékekkel külön áramforrásra csatlakozik, vagy pedig rádiófrekvenciás tekercsesei áramot indukálnak benne, minek hatására a fűtőáram elpárologtatja a higanyt és a kapszula a higanygőz megnövekedett nyomása következtében elreped. A kapszula vagy a katódvédő ernyőn, vagy máshol a kisülőedényen belül van elhelyezve, de a megoldásnak mindenképpen hátránya, hogy a kisülőedény falán járulékos áramvezető huzalt, illetve huzalokat kell átvezetni, vagy kisülőedény belsejében rádiófrekvenciás tekercset kell elhelyezni. További hátrány, hogy a kapszulának a beforrasztott fémhuzallal való elkészítése és összeszerelése ugyancsak bonyolult és költséges művelet.
Az 1 475 458 számú GB szabadalmi leírás szerint a higanytároló a gáztöltésű kisülőlámpa szívócsövében helyezkedik el. A higanytároló két egymás mellett lévő, célszerűen különböző anyagú fémlapból áll, melyek úgy vannak összehegesztve, hogy belsejükben a folyékony higanyadalék elhelyezésére alkalmas mélyedés keletkezik. Hő hatására a gőzzé váló higany nyomása a fémlapokat szétválasztja és a kisülőedény belsejébe jut. E megoldás hiányossága, hogy a leforrasztott kisülőedény belsejének szívócsövön keresztül történő leszivattyúzását az abban elhelyezett higanytároló jelentősen lelassítja. További hátrány, hogy a higanygőz egy része a szívócsőben csapódik le úgy, hogy nem
-2193513 jut a kisülőedény belsejébe és így károsan befolyásolja a kisülőlámpa üzemét és élettartamát.
A 4 056 750 számú US szabadalmi leírás olyan higanytárolót ismertet, amelynél a katódvédő ernyő kerülete mentén rés van kiképezve, és a higanyadalékot tartalmazó fémkapszula e rés széleihez van hegesztve. E megoldás hiányossága, hogy előregyártott kapszulákra van szükség, amelyeket a katódvédő ernyőre kell utólag hegeszteni, továbbá nem rendelkezik minden egyes katódvédő ernyő az említett kerület menti réssel, továbbá a kátédról az elektronemissziós anyag leporlódhat és a rés kapszula által ki nem töltött részén keresztül lerakodhat a kisülőedény falán, ami ugyancsak nemkívánatos jelenség.
A 2040554 számú GB szabadalmi bejelentés értelmében a cső alakú fénycső szerelvény lábához vagy kúpos tárcsájához kétrekeszes tartály van rögzítve. A tartály egyik rekesze kis mértékben állandóan nyitott és amalgámot alkotó fémötvözetet tartalmaz, míg a tartály másik rekeszében higany található. Ez az ismertetett szerkezet is rendkívül bonyolult, és nagy gyártási ráfordításokat igényel. Hiányossága a megoldásnak, hogy a fénycső belső' falán felhordott fénypor sem kellően védett.
A 2 063 556 számú GB szabadalmi leírás olyan kisülőlámpa szerelvényt ismertet, amelyben az egy száron felerősített katód katódvédő ernyővel van körülvéve, melynek végei között keskeny kerületmenti rés van kiképezve. A katódvédő ernyő említett végeire leforrasztott higanytartalmú fémkapszula van ráhegesztve, amely tulajdonképpen a résben helyezkedik el, és ez a fémkapszula oly módon van kialakítva, hogy nagyfrekvenciás hevítés révén a szár felé néző része reped fel. Ennek a szerkezetnek lényegileg ugyanaz a hibája és hátránya, mint a korábban említett 4 056 750 számú US szabadalmi leírásban ismertetett megoldásnak.
A találmánnyal célunk a villamos kisülőlámpák ismert higanytárolói és higanyadagolói hiányosságainak és hibáinak kiküszöbölése vagy legalábbis csökkentése.
Találmányunk azon a felismerésen alapul, hogy olyan higanytárolót kell kialakítani, amely a katódvédő ernyő külső felületén kialakított olyan tartály, amelynek legalább egyik falát maga a katódvédő ernyő alkotja. Ez a tartály fogadja magába a kívánt menynyiségű higanyadalékot oly módon, hogy egyik falán mélyedés van kialakítva.
A kitűzött feladatot villamos kisülőlámpa higanytárolójával oldottuk meg, amelynek legalább két, hő hatására deformálódó és felnyíló, higanyadalékot vagy híganytartalmú fémvegyületet tartalmazó, eredetileg lezárt tartályt alkotó fémfala van. Ezt a találmány értelmében úgy fejlesztettük tovább, hogy az egyik fémfal a kisülőlámpa kisülőedénye katódvédő ernyőjének részét alkotja.
A kitűzött feladatot továbbá villamos kisülőlámpa higanytárolójának előállítására vonatkozó eljárással oldottuk meg, amelynek során folyamatos szalagban egymástól előre meghatározott távolságban mélyedéseket alakítunk ki és ezekbe folyékony higanyadalékot vagy higanytartalmú fémvegyületet helyezünk majd a mélyedéseket rájuk helyezett fémfallal zárt higanytárolóvá alakítjuk. Ezt az eljárást úgy fejlesztettük tovább találmányunk értelmében, hogy a szalagot katódvédő ernyőként alakítjuk ki és az abban lévő mélyedést különálló fémlapkával vagy katódvédő ernyőből kivágott és visszahajlított füllel zárjuk le.
A találmány értelmében előnyös, ha a folyamatos fémszalagot darabolással és alakra hajlítással alakítjuk ki katódvédő ernyőként.
A találmány szerinti higanytároló alkalmazási lehetősége igen széleskörű. A higanytároló egyaránt eredményesen alkalmazható szívócsöves vagy szívócső nélküli gáztöltésű kisülőlámpáknál, egymástól réssel elválasztott vagy egymást átlapoló végekkel vagy akár végtelen hurokként kialakított katódvédő ernyőknél. A higanytároló létrehozásához kevesebb külső segédanyagra van szükség, vagy a higanytároló néhány előnyös kiviteli alakjánál egyáltalán nincs szükség külső anyagra a higanytároló kialakításához. Nem tartalmaz üveget és a megoldás meggátolja, hogy a kisülőedény belső falára esetlegesen felvitt fényport a higanytároló felnyílása után annak laza anyagdarabkái megsértsék és ezzel a lámpa élettartamát károsan befolyásolják. További előnye, hogy könnyen gyártható és a folyékony higanyadalék a higanytárolóból tetszés szerinti ismert melegítési eljárással kiszabadítható.
A találmányt az alábbiakban a rajz segítségével ismertetjük részletesebben, amelyen a higanytároló néhány példakénti kiviteli alakját tüntettük fel. A rajzon az
Lábra villamos kisülőlámpa találmány szerinti higanytárolójának egy lehetséges kiviteli alakja, a
2. ábrán az 1. ábra szerinti higanytároló keresztmetszete látható, a
3a, 3b, 3c ábrák az 1. ábra szerinti higanytároló kialakításának egymást követő gyártási lépéseit szemléltetik, a
4. ábrán a találmány szerinti higanytároló egy további lehetséges kiviteli alakja látható, az
5. ábra a higanytároló további lehetséges kiviteli alakja, a
6. ábrán egy másfajta kialakítású higanytároló látható, a
7. ábra találmány szerinti higanytárolót tartalmazó katódvédő ernyő perspektivikus képe, a
8. ábra találmány szerinti higanytároló egy lehetséges kiviteli alakját
-3193513 tartalmazó fénycső szerelvény perspektivikus képe, a
9—15. ábrán a találmány szerinti higanytároló további lehetséges kiviteli alakjainak vázlata látható, a
16. ábra a 15. ábra szerinti higanytároló növelt léptékű perspektivikus képe, eltávolított katódvédő ernyő-véggel, a
17. ábra a 9—14. ábra szerinti higanytároló kiképzésének részvázlata, a
18. ábra a 15. és 16. ábra szerinti higanytároló kiképzésének részvázlata, a
19. ábrán a találmány szerinti higanytároló egy további lehetséges kiviteli alakjának résznézete látható, és a
20. ábrán a 19. ábra szerinti higanytároló A nyíl irányú oldalnézete.
Az 1. ábrán kisnyomású higanygőzlámpa, ismertebb nevén fénycső példakénti higanytárolójának perspektivikus nézetét tüntettük fel. 10 katódvédő ernyő 11 tartóhuzalhoz van hegesztve, melynek másik vége a fénycső burájának a rajzon nem látható állványhoz van erősítve. Az állványból, áramvezető huzalokból és katódból álló együttest a továbbiakban „szerelvénynek” nevezzük. Ilyen szerelvény látható a később részletesebben ismertetett 8. ábrán.
A 10 katódvédő ernyő 20 szalagból kialakított védőgyűrü, melynek 12 végei átfedik egymást és 13 átlapolás helyén össze vannak hegesztve. A 10 katódvédő ernyőn a 13 átlapolástól kissé távolabb két 14 bevágás található, melyek a 10 katódvédő ernyőn csökkentett keresztmetszetű 15 szakaszt határoznak meg. A 10 katódvédő ernyő csökkentett keresztmetszetű 15 szakaszán a 10 katódvédő ernyőre jelen példában kisméretű négyszögletes 16 fémlapka van hegesztve, amely kiemelkedik a 10 katódvédő ernyő síkjából. A 16 fémlapka hossza az ábra arányaiból következtethetően a 10 katódvédő ernyő kerületének csupán töredékét, de legfeljebb egytizedét teszi ki, míg a 16 fémlapka csak kismértékben keskenyebb a 10 katódvédő ernyő csökkentett keresztmetszetű 15 szakaszának szélességénél. A 10 katódvédő ernyő és 16 fémlapka vagy azonos anyagú, mint jelen példában, vagy anyagában különbözik egymástól.
A 10 katódvédő ernyőben és/vagy a 16 fémlapkában 17 mélyedés van kiképezve, amely meghatározott mennyiségű folyékony 18 higanyadalék, vagy más esetben higanykibocsátó amalgám vagy fémvegyület befogadására alkalmas. A 18 higanyadalékot a 10 katódvédő ernyő és a 16 fémlapka összehegesztése előtt helyezik el a 17 mélyedésben, és ily módon a 10 katódvédő ernyő és a 16 fémlapka együttműködő része együttesen alkotja villamos kisülőlámpa találmány szerinti higanytárolóját.
A kisülőlámpa üzeme során a folyékony 18 higanyadalék felhevül és higanygőzzé vá4 lik. A hő hatására, pontosabban a gőznyomás hatására a higanytároló deformálódik, megnyílik, például a 16 fémlapka valamely hegesztési vonala mentén felreped és lehetővé teszi a 18 higanyadalék kijutását a kisülőcsőbe.
A szükséges hőmennyiség nemcsak a kisülőlámpa üzemével, hanem kívülről történő besugárzással is biztosítható, például elektronsugárral vagy vagy lézersugárral vagy indukciós hevítéssel. A példaként ismertetett higanytároló esetében az utóbbi megoldást alkalmazzuk, és az indukciós hevítést a rajzon fel nem tüntetett nagyfrekvenciás tekercs végzi.
A csökkentett keresztmetszetű 15 szakaszt meghatározó 14 bevágások arra szolgálnak, hogy az átfolyó áram rendelkezésére álló fémkeresztmetszetet leszűkítsék és így helyileg nagyobb áramsűrűséget hozzanak létre, melynek következtében a hőhatás a 16 fémlapka tartományára összpontosul anélkül, hogy felesleges energiát használnánk fel a 10 katódvédő ernyő többi részének melegítésére.
A 3. ábrán a találmány szerinti higanytároló egy lehetséges kiviteli alakjának gyártási lépéseit tüntettük fel. A 10 katódvédő ernyő alapanyagául hosszú, lapos 20 szalag szolgál, amelyben meghatározott távolságokra 17 mélyedések vannak kialakítva. Ez a 20 szalag előnyösen egy 10 katódvédő ernyő kerületének többszörösét kitevő hosszúságú, és a 17 mélyedések egymástól a 10 katódvédő ernyő kerületével egyenlő távolságra vannak kiképezve. A 3a ábrán a? a lépés látható, amint a folyékony 18 higanyadalékot behelyezzük a 17 mélyedésbe. A 3B ábrán láthatóan ezután a 18 higanyadalékot tartalmazó 17 mélyedést lefedjük a 16 fémlapkával, amelyet azután a 20 szalaghoz hegesztünk. A gyártás következő fázisában a 3c ábrán láthatóan kiképezzük a csökkentett keresztmetszetű 15 szakaszt a 1.4 bevágások létrehozásával.
Az így kapott félkész terméket ezután a 17 mélyedések között, meghatározott távolságban szétdaraboljuk és gyűrűvé hajlítjuk, a 12 végeket 13 átlapolássá képezzük ki, majd a gyűrűt ellapítjuk és ily módon hozzuk létre a 10 katódvédő ernyőt, amely ismert szerelőgépen szerelvénnyé egészíthető ki.
A 4. ábrán a találmány szerinti higanytároló olyan lehetséges kiviteli alakjának egy részletét ábrázoltuk, amelynél a 17 mélyedés és benne a folyékony 18 higanyadalék nem a 20 szalag középvonalában, hanem ettől a 20 szalag széle felé van kihelyezve, és a 20 szalagról hiányoznak a 14 bevágások is. A kívánatos növelt áramsűrüség és helyi túlmelegedés az ábrából láthatóan a 16 fémlapka alatt a 20 szalag anyagában kiképzett hoszszúkás 22 furattal érhető el. Ezek a 22 furatok felhasználhatók továbbá arra, hogy a 20 szalagot továbbító szerkezet fogaskerekével vagy egyéb szerkezeti elemével kapcsolódjanak, továbbá alkalmazhatók helyezőfuratként is.
-4193513
A 17 mélyedés értelemszerűen nemcsak a 10 katódvédő ernyőben, hanem a 16 fémlapkában is kiképezhető, de a rendelkezésre álló geometriai méretek és a szükséges 18 higanyadalék mennyiségének függvényében mind a 10 katódvédő ernyő, mind a 16 fémlapka rendelkezhet egy-egy 17 mélyedéssel.
Az 1—4. ábrán ismertetett kiviteli alakoknál a katódról leporladó katódemissziós anyag a kisülőlámpa üzeme közben a 14 bevágásokon vagy a 22 furatokon átjutva a kisülőedény belső falának fénypor bevonatára rakódhat le, ami általában nemkívánatos jelenség. Ezt igyekszik csökkenteni az 5. ábra szerinti kiviteli alak, amelynél a 10 katódvédő ernyőn L-alakú 25 bevágások vannak kiképezve, és bevágott 26 fülek a 10 katódvédő ernyő belseje felé vannak behajlitva, ily módon lezárva az elektródról leváló elektronemissziós anyag sugárirányú elvándorlását.
A 6. ábrán látható további előnyös kiviteli alaknál a 14 bevágások nem merőlegesek a 10 katódvédő ernyő 20 szalagjának hossztengelyére, hanem a 10 katódvédő ernyőben a 20 szalag hossztengelyével hegyesszöget bezáró 30 bevágások vannak kiképezve. A találmány szerinti higanytároló egy további előnyös kiviteli alakját a 7. ábrán mutatjuk be. Ennél a változatnál a 10 katódvédő ernyő 12 végei ugyan átfedik egymást, de egymástól távközzel vannak elválasztva. Ezzel a megoldással elértük, hogy a 10 katódvédő ernyő leárnyékolja a katódot a kisülőlámpa kisülőedényének falától, és a 10 katódvédő ernyő 12 végei is össze vannak kötve egymással úgy, hogy az egyik 12 végből hullámos 36 nyelv nyúlik ki, amely a 10 katódvédő ernyőhöz 35 helyen van hozzáhegesztve. Mivel a 36 nyelv csökkentett keresztmetszetű a 10 katódvédő ernyőhöz képest, ezért a 36 nyelven képeztük ki a 17 mélyedést, amelyben a folyékony 18 higanyadalék van elhelyezve, és 16 fémlapkával lezárva.
A 8. ábrán a találmány szerinti higanytároló egy további előnyös kiviteli alakját, valamint egy villamos kisülőlámpa 40 szerelvényét tüntettük fel vázlatosan. A 40 szerelvénynek 41 állványa van, amely kúpos 42 tárcsarésszel rendelkezik. A kúpos 42 tárcsarész közepén 43 szívócső 44 nyílása van kiképezve, és a 41 állványban a 10 katódvédő ernyőt hordozó 11 tartóhuzalon kívül két egymástól szigetelten elhelyezett 45 árambevezető van átvezetve. A 45 árambevezetők egyidejűleg tartóként ‘szolgálnak 46 katód számára. A kisülőlámpa cső alakú 50 burája szokásos forraszanyaggal van a 42 tárcsarészhez forrasztva.
A 10 katódvédő ernyő 12 végei 13 átlapolásnál vannak Összehegesztve. A 10 katódvédő ernyő befelé eső 12 vége a 10 katódvédő ernyő belseje felé van meghajlítva oly módon, hogy leárnyékolja a 14 bevágásokat, amelyek a 13 átlapolás tartományában képezik ki a csökkentett keresztmetszetű 15 szakaszt.
A 16 fémlapka, azaz a higanytároló a 15 szakaszon, a 14 bevágások között helyezkedik el.
A 9—16. ábrákon további lehetséges kiviteli alakokat tüntettünk fel, ahol az azonos hivatkozási jelek a találmány szerinti higanytároló azonos részeit jelölik. Valamennyi kiviteli alaknál a 16 fémlapka 13 átlapolás tartományában, a 10 katódvédő ernyő 12 végei között van elhelyezve. A 10 katódvédő ernyő 12 végei 13 átlapolásnáI vannak összehegesztve. A 13 átlapolás biztosítja, hogy a kisülőlámpa 50 burájának belső falán felvitt fénypor ne károsodjon a 46 katódról leváló elektronemissziós anyagtól.
A 9, 11, 14. és 15. ábrán a 16 fémlapka úgy van elhelyezve, hogy a villamos kisülőlámpa üzeme során a niganytároló befelé, a 10 katódvédő ernyő belseje irányában reped meg, de a 10 katódvédő ernyő egymást átlapoló 12 végei közül a belső a katód és a 16 fémlapka között helyezkedik el. Ez a kialakítás olyan esetekben hasznos, amikor a katódról odaáramló hő a katódaktiválás vagy öregítés során túl korán kiszabadítaná a 18 higanyadalékot a higanytárolóból. Ezzel szemben a 10,
12. és 13. ábrán olyan kiviteli alakokat tüntettünk fel, amelyeknél a 18 higanyadalékot tartalmazó tartály úgy van kiképezve, hogy kifelé repedjen meg, azon hely felé, ahol a fénypor esetleges károsodása nem okoz gondot.
A fenti ábrákból kitűnik, hogy a 18 higanyadalékot befogadó tartály a 10 katódvédő ernyő 12 végei közül a külsőn is kialakítható. Amennyiben a 10 katódvédő ernyő ellipszis alakú, úgy a higanytároló az ellipszis kis tengelyén helyezhető el, mint az a 9—12, 15. és
16. ábrából látható, vagy pedig az ellipszis nagy tengelyén helyezhető el a 13. és 14. ábra szerint.
A kisülőlámpa burájának belső falára felvitt fénypor károsodásának elkerülésére a csökkentett keresztmetszetű 15 szakasz vele egy darabból lévő, kihajlított 60 fülekkel rendelkezhet. Ez a megoldás látható a 16. ábrán, ahol a 10 katódvédő ernyő egymást átlapoló 12 végei közül a felső 12 véget a könnyebb ábrázolás érdekében nem tüntettük fel.
A 17. ábrán könnyebben megfigyelhető a 10 katódvédő ernyő csökkentett keresztmetszetű 15 szakaszának és 17 mélyedésének kialakítása. Ezt a kialakítást alkalmaztuk a 9—14. ábra szerinti kiviteli alakok esetében. A 18. ábrán látható 10 katódvédő ernyő kialakítás megegyezik a 17. ábrán bemutatott kiviteli alakkal, azzal a kiegészítéssel, hogy a csökkentett keresztmetszetű 15 szakasznak már a 15. ábrán bemutatott 60 füle van.
A 19. és 20. ábrán a találmány szerinti higanytároló olyan kiviteli alakját ábrázoltuk, amelynél a higanytároló teljes egészében és kizárólag a 10 katódvédő ernyőbői van kialakítva. Ennél a megoldásnál a 18 higanyadalékot befogadó tartály egyik fémfalát a 20 szalagból kialakított 10 katódvédő ernyő 20 szalag hossztengelyére merőlegesen kivágott,
-5193513 és azzal párhuzamosan a 10 katódvédőernyőre visszahajlított 71 füle alkotja oly módon, hogy a 71 fül 70 visszahajlítás vonalával szemben fekvő oldala a 10 katódvédő ernyőhöz van hegesztve. A kivágott 71 fül miatt a 10 katódvédő ernyő szélessége lecsökken és kialakul a csökkentett keresztmetszetű 15 szakasz a 10 katódvédő ernyő ki nem vágott részében van a 18 higanyadalékot befogadó 17 mélyedés kialakítva. A bevágások a 70 visszahajlítás vonalán túl benyúlhatnak a 10 katódvédő ernyőbe, és ezek a túlnyúló 72 bevágások tovább csökkentik a 10 katódvédő ernyő keresztmetszetét, növelik az áramsűrűséget és elősegítik a higanytároló kellő felmelegedését. A 20. ábrán a 19. ábra szerinti kiviteli alak oldalnézete látható, amelyen megfigyelhető a 20 szalagból kifelé kiemelkedő, visszahajlított 71 fül,valamint a befelé kiemelkedő 17 mélyedés.
A példaként ismertetett kiviteli alakok bármelyikénél a 10 katódvédő ernyő egynél több higanytárolót is tartalmazhat, melyek közül tulajdonképpen csak az egyik tartalmaz 18 higanyadaléköt, míg a második fémet vagy fémötvözetet, például indiumot vagy indiumbizmut ötvözetet fogadhat be, amely a higanynyal ismert módon amalgámot alkot. Az ismertetett higanytárolótól eltérően ez a második tartály kismértékben állandóan nyitott lehet, és ezzel a kisúlőlámpa belsejében uralkodó gázösszetétel könnyebben ellenőrizhető.

Claims (9)

SZABADALMI IGÉNYPONTOK
1. Villamos kisülőlámpa higanytárolója, legalább két, hő hatására deformálódó és szétnyíló, higanyadalékot vagy higanytartalmú fémvegyületet tartalmazó, eredetileg lezárt tartályt alkotó fémfallal, azzal jellemezve, hogy az egyik fémfal katódvédő ernyő (10) részét alkotja.
2. Az 1. igénypont szerinti higanytároló, azzal jellemezve, hogy a higanyadalékot (18) tartalmazó tartály teljes egészében a katódvédő ernyő (10) fémfalából van kiképezve.
3. A 2. igénypont szerinti higanytároló, azzal jellemezve, hogy a tartály egyik fémfalát a szalagból (20) kialakított katódvédő ernyőnek (10) a szalag (20) hossztengelyére merőlegesen kivágott és azzal párhuzamosan a katódvédő ernyőre (10) visszahajlított füle (71) alkotja oly módon, hogy a fülnek
4. Az 1. igénypont szerinti higanytároló, azzal jellemezve, hogy az egyik fémfalat a
10 szalagból (20) készült katódvédő ernyő (10) alkotja, míg a másik fémfalat a katódvédő ernyőnél (10) keskenyebb, ahhoz rögzített és azzal együtt a folyékony higanyadalékot (18) vagy higanytartalmú fémvegyületet be15 fogadó mélyedést (17) közrefogó fémlapka (16) képezi, ahol a mélyedés (17) a katódvédő ernyőben (10) és/vagy a fémlapkában (16) van kialakítva.
5. Az 1—4. igénypontok bármelyike sze20 rinti higanytároló, azzal jellemezve, hogy a fémlapka (16) hossza a katódvédő ernyő (10) kerületének legfeljebb egytizedé' teszi ki.
5 (71) a visszahajlítás vonalával (70) szemben fekvő oldala a katódvédő ernyőhöz (10) van hegesztve.
6. Az 1—5. igénypontok bármelyike szerinti higanytároló, azzal jellemezve, hogy a
25 katódvédő ernyőnek (10) a ráerősített fémlapka (16) tartományában csökkentett keresztmetszetű szakasza (15) van.
7. Az 1—6. igénypontok bármelyike sze2Q rinti higanytároló, azzal jellemezve, hogy a tartály a katódvédő ernyő (10) átlapolt végei (12) között kiképzett sugárirányú résben helyezkedik el.
8. Eljárás villamos kisülőlámpa higany35 tárolójának előállítására, atnelynek során folyamatos szalagban egymástól előre meghatározott távolságban mélyedéseket alakítunk ki, és ezekbe folyékony higanyadalékot vagy higanytartalmú fémvegyületet helye40 zünk, majd a mélyedéseket rájukhelyezett fémfallal zárt higanytárolóvá alakítjuk, az* zal jellemezve, hogy a szalagot (20) katódvédő ernyőként (10) alakítjuk ki, és az abban lévő mélyedést (17) különálló fémlapkával (16) vagy a katódvédő ernyőből (10) kivá45 gott és visszahajlított füllel (71) zárjuk le.
9. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szalagot darabolással és alakra hajlítással alakítjuk ki katódvédő ernyőként (10).
HU813414A 1980-10-22 1981-10-19 Mercury container of electric discharge lamp and method for forming thereof HU193513B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB8034113 1980-10-22
PCT/GB1981/000228 WO1982001440A1 (en) 1980-10-22 1981-10-19 Mercury dispenser for electric discharge lamps

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU193513B true HU193513B (en) 1987-10-28

Family

ID=10516840

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU813414A HU193513B (en) 1980-10-22 1981-10-19 Mercury container of electric discharge lamp and method for forming thereof

Country Status (15)

Country Link
US (1) US4542319A (hu)
EP (1) EP0050509B1 (hu)
JP (1) JPH0354430B2 (hu)
AT (1) ATE12150T1 (hu)
AU (1) AU7649181A (hu)
CS (1) CS238616B2 (hu)
DE (1) DE3169279D1 (hu)
ES (1) ES8302955A1 (hu)
FI (1) FI75449C (hu)
GR (1) GR75061B (hu)
HU (1) HU193513B (hu)
IE (1) IE52552B1 (hu)
PT (1) PT73859B (hu)
SU (1) SU1611228A3 (hu)
WO (1) WO1982001440A1 (hu)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL8101885A (nl) * 1981-04-16 1982-11-16 Philips Nv Werkwijze voor het vervaardigen van een lagedrukkwikdampontladingslamp en lagedrukkwikdampontladingslamp vervaardigd met die werkwijze.
IT1291974B1 (it) * 1997-05-22 1999-01-25 Getters Spa Dispositivo e metodo per l'introduzione di piccole quantita' di mercurio in lampade fluorescenti
EP1123559A1 (en) * 1999-08-19 2001-08-16 Koninklijke Philips Electronics N.V. Low-pressure mercury vapor discharge lamp
CN1257528C (zh) * 2000-09-14 2006-05-24 皇家菲利浦电子有限公司 荧光灯
ITMI20042516A1 (it) * 2004-12-27 2005-03-27 Getters Spa Processo per produrre mediante deposizione di lega bassofondente dispositivi portanti almeno un materiale attivo
DE102007033879A1 (de) * 2007-07-20 2009-01-22 Osram Gesellschaft mit beschränkter Haftung Trägerelement, an welchem ein Hg-haltiges Material zur Anbringung in eine Entladungslampe ausgebildet ist, und Entladungslampe mit einem derartigen Trägerelement
DE102013215373A1 (de) 2013-08-05 2015-02-26 Osram Gmbh Verfahren zum Herstellen einer mit Quecksilber zumindest teilweise gefüllten Kammer und Verfahren zum Herstellen einer Quecksilberlampe

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL158652B (nl) * 1969-06-27 1978-11-15 Philips Nv Werkwijze voor de vervaardiging van een lagedrukkwikdampontladingslamp.
NL162244C (nl) * 1970-12-25 1980-04-15 Philips Nv Lagedrukkwikdampontladingslamp.
US3722976A (en) * 1970-10-07 1973-03-27 Getters Spa Mercury generation
JPS5066083A (hu) * 1973-10-19 1975-06-04
AR206705A1 (es) * 1974-03-21 1976-08-13 Philips Nv Metodo de fabricacion de una lampara de descarga de vapor de mercurio y lampara hecha por dicho metodo
JPS52122590A (en) * 1976-04-08 1977-10-14 Nippon Steel Corp Process for establishing spiral steellmade artificial fish shelters
US4056750A (en) * 1976-12-17 1977-11-01 Gte Sylvania Incorporated Mercury dispenser for discharge lamps
US4182971A (en) * 1978-07-10 1980-01-08 Gte Sylvania Incorporated Mercury-containing glass-capsule dispenser for discharge lamps
NL183687C (nl) * 1978-10-11 1988-12-16 Philips Nv Lagedrukkwikdampontladingslamp.
US4282455A (en) * 1979-11-07 1981-08-04 Gte Products Corporation Mercury dispenser for arc discharge lamps

Also Published As

Publication number Publication date
FI75449B (fi) 1988-02-29
AU7649181A (en) 1982-05-11
JPS57501703A (hu) 1982-09-16
WO1982001440A1 (en) 1982-04-29
GR75061B (hu) 1984-07-13
US4542319A (en) 1985-09-17
CS238616B2 (en) 1985-12-16
EP0050509B1 (en) 1985-03-13
DE3169279D1 (en) 1985-04-18
FI822213A0 (fi) 1982-06-18
ATE12150T1 (de) 1985-03-15
EP0050509A1 (en) 1982-04-28
PT73859A (en) 1981-11-01
FI75449C (fi) 1988-06-09
IE812451L (en) 1982-04-22
IE52552B1 (en) 1987-12-09
PT73859B (en) 1983-01-26
ES506479A0 (es) 1983-02-01
ES8302955A1 (es) 1983-02-01
JPH0354430B2 (hu) 1991-08-20
SU1611228A3 (ru) 1990-11-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4056750A (en) Mercury dispenser for discharge lamps
BE1009761A3 (nl) Werkwijze voor het vervaardigen van een lagedrukkwikontladingslamp en lagedrukkwikontladingslamp die met een dergelijke werkwijze is te vervaardigen.
US5783912A (en) Electrodeless fluorescent lamp having feedthrough for direct connection to internal EMI shield and for supporting an amalgam
US4823047A (en) Mercury dispenser for arc discharge lamps
HU193513B (en) Mercury container of electric discharge lamp and method for forming thereof
US4495440A (en) Arc-extinguishing ampul and fluorescent lamp having such ampul mounted on each electrode structure
JPS58103745A (ja) 低圧水銀蒸気放電管の製造方法
US4754193A (en) Mercury dispenser for arc discharge lamps
EP1094497A2 (en) Discharge lamp, electrode used for discharge lamp, and method for producing discharge lamp electrode
JPH0556613B2 (hu)
US2922137A (en) Recessed double contact strip base
US4282455A (en) Mercury dispenser for arc discharge lamps
US4870323A (en) Method of dispensing mercury into an arc discharge lamp
US4508514A (en) Single-ended metal halide discharge lamp arc gap fabricating process
JP2651340B2 (ja) 添加用カプセルをそなえたアーク放電ランプ
JP2005522825A (ja) 高圧放電灯
US7402954B2 (en) High-pressure discharge lamp, having a seal comprising a gas-filling cavity
US7176630B2 (en) High-pressure discharge lamp
US6369503B1 (en) Mercury capsule for use in a fluorescent lamp
GB2125209A (en) Mercury dispenser for electric discharge lamps
JP3635849B2 (ja) 希ガス放電灯
GB2081503A (en) Mercury holder for discharge lamps
JPH10289693A (ja) 希ガス放電灯
JPH06111775A (ja) 低圧放電灯
WO2006053018A2 (en) Cathode unit for fluorescent lamps

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee