HU193331B - Eljárás előregyártott alapozási cölöp talajba juttatására - Google Patents

Eljárás előregyártott alapozási cölöp talajba juttatására Download PDF

Info

Publication number
HU193331B
HU193331B HU242785A HU242785A HU193331B HU 193331 B HU193331 B HU 193331B HU 242785 A HU242785 A HU 242785A HU 242785 A HU242785 A HU 242785A HU 193331 B HU193331 B HU 193331B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
hole
pile
soil
mandrel
length
Prior art date
Application number
HU242785A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT40489A (en
Inventor
Tibor Vedres
Istvan Biro
Miklos Kanyo
Pal Fuezesi
Original Assignee
Dutep Duna Tisza Koezi Allami
Hajdu Megyei Allami Epitoeipar
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dutep Duna Tisza Koezi Allami, Hajdu Megyei Allami Epitoeipar filed Critical Dutep Duna Tisza Koezi Allami
Priority to HU242785A priority Critical patent/HU193331B/hu
Publication of HUT40489A publication Critical patent/HUT40489A/hu
Publication of HU193331B publication Critical patent/HU193331B/hu

Links

Landscapes

  • Piles And Underground Anchors (AREA)

Abstract

A talajba veréssel, sajtolással vagy vibrálással, illetve e módszerek kombinálásával lefelé keskenyedő kónikus tüskét (1) hajtanak le, amelyet kihúznak, és a helyén maradt lyukba (8) helyezik a cölöpöt (9), amelynek alakja azonos, vagy közel azonos a cölöpével (9), a cölöp (9) hossza (L2) azonban meghaladja a lyuk (8) mélységét (L,). A cölöpöt (9) veréssel vagy/és vibrálással, vagy/és sajtolással a lyuk (8) fenékszintjénél (f) mélyebbre verik, így a cölöp (9) a lyukba (8) ékszerűen befeszül.

Description

A találmány előregyártót alapozási cölöp talajba juttatására szolgáló eljárásra vonatkozik.
Amint ismeretes, az építmények az Önsúlyból és a használat során fellépő terhelésekből származó igénybevételeket az altalajra adják át, amelynek teherbíró képessége az építményénél kisebb. A felszerkezet terheit az alapozás osztja el, és egyben az altalajban keletkező feszültségeket is felveszi.
Az alapozások lényegében két fő csoportba tartoznak: sík- és mélyalapozások ismeretesek. A mélyalapozásokat általában kedvezőtlen, kis teherbírású talajok vagy/és süllyedésre érzékeny építmények esetében alkalmazzák. A mélyalapozások legrégebben ismert és legegyszerűbb módjának a cölöpalapozások tekinthetők.
A cölöpök helyben készültek, vagy előregyártottak lehetnek. Az előregyártott cölöpök fából, acélból, betonból, vasbetonból vagy ezek kombinációjából készülhetnek. Telepítésük akár egyenként, akár csoportosan történhet. A teherviselés szempontjából álló és lebegő cölöpöket különböztetnek meg. A leggyakrabban vasbeton cölöpöket használnak. A vasbetoncölöpök tömörek, üregesek, lágyvasbetétesek vagy előfeszítettek lehetnek. Keresztmetszeti alakjuk rendszerint kör-, négyszög- vagy sokszög.
Az előregyártott vasbeton cölöpöket kézi vagy gépi veréssel, sajtolással, öblítéssel, vibrálással, csavarozással, vagy e módszerek kombinálásával hajtják a talajba. A talajba hatoláskor a cölöpökben keletkező feszültségek a talajminőségtől függően változnak. A cölöpöknek minden esetben tönkremenetel nélkül kell tudniok viselni a behajtásukkoi keletkező feszültségeket, ami elsősorban azáltal biztosítható, ha a cölöpcsúcsot és cölöpfejet masszív, biztonságos, következésképpen igen költséges alkatrészekkel, illetve szerelvényekkel látják el. E költséges szerelsényekre kizárólag a cölöpnek a talajba hajtásához van szükség, végleges helyzetükben fölöslegesek, alapozási funkciójuk nincs.
A cölöpök behajtásukkor hajlító-igénybevételeknek is ki vannak téve, sőt, a behajtáskor fellépő hajlítóigénybevételek mindig nagyobbak, mint azok, amelyek a cölöpökre végleges, beépített, az alapozási funkciót betöltő helyzetükben hathatnak. Ezért a cölöpök általában túlméretezettek.
A 180 953. számú magyar szabadalmi leírásból olyan berendezés ismerhető meg, amelynek segítségével a talajban lyukakat fúrnak, a lyuk körül a talajt tömörítik, és a lyukakban póznákat, karókat (pl. szőlőkarókat) helyeznek el, amelyek a terepszint fölé nyúlnak.
A találmány feladata, hogy olyan eljárást szolgáltasson alapozási cölöpök talajba juttatására, amely szükségtelenné teszi a cölöpfej és cölöpcsúcs speciális és költséges szerelvényekkel való ellátását, továbbá ki2 küszöböli annak szükségességét, hogy a cölöpöt Jiajlításra túl kelljen méretezni.
A találmány azon a felismerésen alapszik, hogy amennyiben egy sokszor újra felhasználható segédszerkezet segítségével egy tömörített belső falazatú lyukat alakítunk ki a talajban, és a cölöpöt e lyukban lehajtva abba mintegy befeszítjük, a cölöp lehajtása minimális energiaráfordítással, következésképpen a cölöpre kifejtett minimális, és rövid ideig tartó erőkifejtéssel hajtható végre, ami a speciális csúcs- és fej szerelvények alkalmazását és a cölöp túlméretezését feleslegessé teszi, következésképpen az alapozási költségek nagymértékben csökkenthetők.
E felismerések alapján a kitűzött felada tót a találmány értelmében olyan eljárás segítségével oldottuk meg, amelynek során a cölöpöt a talajba hajtjuk, és amely eljárásra az jellemző, hogy — előnyösen acélanyagú — tüskének a talajba verésével és/vagy vibrálásával,és/vagy sajtolásával, majd visszahúzásával a cölöp alakjával megegyező, vagy közel megegyező alakú, de a cölöp hosszúságánál kisebb hosszúságú lyukat készítünk; a cölöpöt a lyukba bocsátjuk, majd veréssel és/vagy vibrálással,és/vagy sajtolással a lyuk fenékszintjénél mélyebbre hajtjuk le.
Az eljárás egy előnyös foganatosítási módjára az jellemző, hogy lefelé keskenyedő keresztmetszetű, célszerűen kónikus tüske segítségével ilyen alakú lyukat készítünk, és előnyösen ilyen, vagy közel ilyen alakú cölöpöt helyezünk a lyukba és hajtunk a talajba. E műveletek eredményeként a cölöp a lyukba ékszerűen befeszül, és a tüske által égyébként is előtömörített oldalfalú lyukban hatékonyan biztosítja a teherátadást.
Egy további találmányi ismérv szerint a lyukban annak felső vége átmérőjével azonos felső vég-átmérőjű, de a lyuk kúposságánál kisebb mértékben kónikus cölöpöt helyezünk el, majd hajtunk a talajba. Ez értelemszerűen azt jelenti, hogy a cölöpcsúcs átmérője nagyobb, mint a lyukfenéké. Ezzel az intézkedéssel a cölöp ékszerű befeszülése még hatékonyabban bekövetkezik. A tüske kúpossága a talajból való kihúzását is megkönnyíti. Általában célszerű, ha a lyukat 1 %-nál nagyobb kuposságú tüskével állítjuk elő.
Az eljárás egy előnyös foganatosítási módjára az jellemző, hogy a lyukba helyezett cölöpöt a tüske hatékony hosszúsága közötti méretkülönbségnek megfelelő, vagy közel ilyen távközzel hajtjuk a lyuk fenékszintje alá.
Egy további találmányi ismérvnek megfelelően a lyuk elkészültét követően, de célszerűen a cölöpnek a lyukba bocsátását megelőzően vagy/és e művelettel egyidejűleg a lyukba utószilárduló folyadékot, például cementtejet vagy vízüveg-oldatot töltünk, célszerűen a lyukba a cölöp lehajlásakor a lyukat a terepszintig kitöltő mennyiségű utószilárduló folyadékot töltünk.
A találmányt a továbbiakban a csatolt rajzok alapján ismertetjük részletesen, amelyek az eljárás legfontosabb technológiai fázisait tartalmazzák. A rajzokon az 1. ábrán a lyukkészítő segédeszközként szolgáló tüske munkavégzési helyzetbe állítása látható;
a 2. ábrán az 1. ábra szerinti tüskével végrehajtott lyukkészítési műveletet tüntettük fel;
a 3. ábrán a tüskének a lyukból való kihúzását szemléltettük;
a 4. ábra az előregyártott cölöp lyukba helyezési műveletét érzékelteti; az 5. ábrán a cölöp lehajtásának a művelete látható;
a 6. ábrán a cölöpöt végleges helyzetében tüntettük fel.
Amint az 1. ábrán látható, a célszérűen acélból készült 1 tüske lefelé csökkenő keresztmetszetű, kúpos alakú. A kónikusság mértéke enyhe, azonban az 1%-ot célszerűen meghaladja. Az 1 tüske felső végéhez oldalt kinyúló 3 emelőfülék vannak rögzítve, amelyek, és a 6 felfüggesztő szerkezetek segítségével az 1 tüske a 2 verőberendezéshez csatlakoztatható, amely az 5 emelőhorog segítségével (nem ábrázolt) emelőgép gémjére akasztható. A 2 verőberendezés és az 1 tüske között 4 verőfej helyezkedik el. A t terepszinten 7 tüskecsúcs-tájolólemez van elhelyezve. Az tüskének a talajba kerülő hosszúságát — vagyis az 1 tüske csúcsától a 3 fülek alsó pereméig terjedő távolságot — L, hivatkozási betűvel jelöltük. Az A nyíl a 2 verőberendezésnek a következő munkafázisban végzendő lehajtási irányát érzékelteti.
A 2. ábrán tüntettük fel az 1 tüske és a verőberendezés segítségével végrehajtott lyukkészítési műveletet, ami abban áll, hogy az L, hozzsúságú 1 tüskét a talajba verjük. Megjegyezzük, hogy a 2. ábrán — ugyanúgy, mint a további 3—6. ábrákon — a már magyarázott és ábrázolt szerkezeti elemeket a már alkalmazott hivatkozási számokkal jelöltük. A 2. ábra szerinti helyzetben az 1 tüske még nem jutott le a tervezett mélységig’ Vagyis nem teljes hosszúságában került leverésre.
A 3. ábrán az 1 tüskének a talajból kihúzási művelete látható; a kihúzási irányt a B nyíllal érzékeltettük. A kihúzáshoz bármilyen — önmagában ismert — szerkezet alkalmazható. Az L, hosszúságú 1 tüske helyén a talajban ugyancsak L, hosszúságú, lefelé csökkenő keresztmetszetű kúpos 8 lyuk maradt (a 7 túskecsúcstájolólemez vastagsága az L, hosszúsághoz képest elhanyagolható). A 3. ábrán az 1 tüske felső végének az átmérőjét Y„ a tüske alsó végének átmérőjét, közvetlenül a csúcsnál Y2 hivatkozási betűvel jelöltük; az Y2 a fentiekből következően kisebb, mint az Y, . A 8 lyuk felső végének átmérője ugyancsak Y,, míg alsó végének átmérője Y2, mert az 1 tüske a talajban gyakorlatilag a saját méretével és alakjával azonos méretű és alakú lyukat hagy. Az 1 lyuk fenékszintjét f hivatkozási betűvel jelöltük.
A 4. ábrán az előregyártott vasbeton 9 cölöpnek az 1 tüske helyén a talajban maradt 8 lyukba helyezési műveletét érzékeltettük. Megjegyezzük, hogy közvetlenül a 9 cölöpnek a 8 lyukba bocsátását megelőzően célszerű a lyukba olyan mennyiségű íolyékony utószilárduló anyagot, például cementtejet vagy vízüveg-oldatot tölteni, hogy a cölöp a lyukba helyezésekor a folyadékot a palástfelülete mentén végig felnyomja. A folyadék egyrészt kitölti a lyuk oldalfalából kiinduló talajréseket és -pórusokat, másrészt javítja a talaj és cölöp közötti kapcsolatot. A 9 cölöp L2 hosszúsága nagyobb, mint a 8 lyuk L, hosszúsága; ebből következik, hogy amennyiben a 8 lyukba illeszkedik — csak a saját súlya miatt — a 9 cölöp, tovább verve a lyukba be fog feszülni. A 9 cölöp felső végének az Y, átmérője azonos az 1 tüske e helyen mért Y, átmérőjével, míg alsó végének Y3 átmérője nagyobb, mint az 1 tüske alsó végének Y2 átmérőjé. Az YjY2 átmérőkülönbség úgy választandó meg, hogy — figyelemmel arra is, hogy a cölöp hosszabb, mint amilyen mély a lyuk — a 9 cölöpnek kisebb legyen a kúpossága, mint a 8 lyuké. Ez az intézkedés is hozzájárul ahhoz, hogy a beveréskor a 9 cölöp a 8 lyukba hatékonyan befeszüljön. A 9 cölöp lebocsátási irányát az a nyíllal érzékeltettük.
Az 5. ábrán a 8 lyukba bocsátott 9 cölöp közvetkenül a továbbverését megelőző helyzetében látható; ekkor még csak a saját súlya hatására illeszkedik a 8 lyukba, és 10 csúcsa nem éri el az 1 lyuk f fenékszintjét. A 2 verőberfendezés már a 9 cölöp felső végéhez van a 6 felfüggesztőszerkezetek segítségével, és a 4 verőfej közbeiktatásával csatlakoztatva. A leverés irányát az 5. ábrán is A nyíllal érzékeltettük.
A 6 ábrán a teljes L2 hosszúságában a talajba juttatott 9 cölöp látható. Mivel a 9 cölöp hosszabb, mint amekkora az 5. ábrán még meglevő lyukmélység, a 9 cölöp 10 csúcsa x távközzel mélyebben helyezkedik el a cölöp teljes hosszúságában történt leverésének az eredményeként, mint amekkora a 8 lyuk L, mélysége — a lyuk f fenékszintje — volt, ennek megfelelően befeszülése maradéktalanul bekövetkezik. Megjegyezzük, hogy — például a mindenkori talajminőségtől függően — a kónikus lyukba henger alakú cölöp elhelyezése és lehajtása, és befeszíthetősége sem kizárt.
A találmányhoz fűződő előnyős hatások a következők:
az enyhén kónikus tüske leírt módo/ko/n eszközölt talajba hajtása a lyuk kialakítását talajkitermelés nélkül teszi lehetővé, ami egyrészt egyszerű technológiát jelent, másrészt előtömörített falazattal rendelkező lyukat eredményez, ami a cölöp teherviselési tulajdonságát kedvezően befolyásolja. A tüske
-3193331 a talajból könnyen kihúzható. A cölöpöt csak csekély mélységig kell a talajba hajtani ahhoz, hogy a lyukba befeszüljön, amihez minimális energiaráfordítás szükséges, és ez a művelet a cölöpfejet és a cölöpcsúcsot olyan csekély mértékben veszi igénybe, hogy a jelenleg a vert, sajtolt vagy vibrált — és teljes hosszúságukban e módszerek segítségével a talajba hajtott — cölöpöknél alkalmazott speciális és költséges szerelvényekre nincs szükség. A tüske — a segédszerkezet — célszerűen acélból készül, élettartama igen hosszú, több száz esetben bármiféle károsodás nélkül újra felhasználható. Az eljárás élőmunka-igénye is minimális. Magát a cölöpöt csak a beépített helyzetében rá ható igénybevételekre kell méretezni (a veréskor a cölöpre ható igénybevételek minimálisak), így nemcsak a technológia kiemelkedően gazdaságos a fent felsorolt tényezőknek köszönhetően, hanem maga a cölöp is olcsóbb, mint a jelenleg azonos célra használt cölöp.
A találmány szerinti eljárással különösen gazdaságosan létesíthetők viszonylag rövid (3—5 m-es), és kis keresztmetszetű cölöpök („mikrocölöpök), illetve cölöpcsoportok által alkotott alapozások.
A cölöpök keresztmetszeti alakja gyakorlatilag tetszőleges lehet.
A találmány természetesen nem korlátozódik az eljárás fentiekben ismertetett foganatosítási módjára, hanem az igénypontok által definiált oltalmi körön belül sokféle módon megvalósítható.

Claims (6)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás előregyártott alapozási cölöp talajba juttatására, amely eljárás során a cölöpöt a talajba hajtjuk, azzal jellemezve, hogy — előnyösen acél anyagú — tüskének (1) a talajba verésével és/vagy vibrálásával, és/vagy sajtolásával, majd visszahúzásával a cölöp (9) alakjával megegyező vagy közel megegyező alakú, de a cölöp (9) hossúságánál (L2) kisebb hosszúságú (LJ lyukat
    5 (8) készítünk; a cölöpöt (9) a lyukba (8) bocsátjuk, majd veréssel és/vagy vibrálással, és/vagy sajtolással a lyuk (8) fenékszintjénél (f) mélyebbre hajtjuk le.
    10
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy lefelé keskenyedő keresztmetszetű, a célszerűen kónikus tüske (1) segítségével ilyen alakú lyukat (8) készítünk, és előnyösen ilyen vagy közel ilyen alakú
    15 cölöpöt (9) helyezünk a lyukba (8) és hajtunk a talajba.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a lyukban (8) annak felső vége átmérőjével (YJ azonos felső vég-át20 mérőjű (Y,), de a lyuk (8) kúposságánál kisebb mértékben kónikus cölöpöt (9) helyezünk el, majd hajtunk a talajba.
  4. 4. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a lyukat (8) 1 %-nál nagyobb 25 kúposságú tüskével (1) állítjuk elő.
  5. 5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a lyukba (8) helyezett cölöpöt (9) a tüske (1) hatékony hosszúsága (LJ és a cölöp (9) hosszúsága
    30 közötti méretkülönbségnek megfelelő, vagy közel ilyen távközzel (x) hajtjuk a lyuk (8) fenékszintje (f) alá (6. ábra).
  6. 6. Az 1—5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a lyuk
    35 (8) elkészültét követően, de célszerűen a cölöpnek (9) a lyukba (8) bocsátását megelőzően, vagy/és e művelettel egyidejűleg a lyukba (8) utószllárduló folyadékot, például cementtejet vagy vízüveg-oldatot töltünk.
    40 7. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a lyukba (8) a cölöp (9) lehajlásakor a lyukat (8) a terepszintig (t) kitöltő mennyiségű utószílárduló folyadékot töltünk.
HU242785A 1985-06-20 1985-06-20 Eljárás előregyártott alapozási cölöp talajba juttatására HU193331B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU242785A HU193331B (hu) 1985-06-20 1985-06-20 Eljárás előregyártott alapozási cölöp talajba juttatására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU242785A HU193331B (hu) 1985-06-20 1985-06-20 Eljárás előregyártott alapozási cölöp talajba juttatására

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT40489A HUT40489A (en) 1986-12-28
HU193331B true HU193331B (hu) 1987-09-28

Family

ID=10959291

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU242785A HU193331B (hu) 1985-06-20 1985-06-20 Eljárás előregyártott alapozási cölöp talajba juttatására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU193331B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT40489A (en) 1986-12-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6988855B2 (en) Lateral displacement pier and method of installing the same
RU2408765C2 (ru) Пирамидальный или конический трамбовочный наконечник и способ его применения для сооружения трамбованных щебеночных опор
US7326004B2 (en) Apparatus for providing a rammed aggregate pier
US4730954A (en) Ground treatment
DE69215811T2 (de) Kurze pfeiler aus agglomerat und verfahren und vorrichtung zur herstellung derselben
CA2730150C (en) Shielded tamper and method of use for making aggregate columns
US3685302A (en) Method for forming expanded base piles for uplift loads
US3385070A (en) Shell-less cast-in-place concrete pile
US20050074297A1 (en) Method and test setup for determining the bearing behaviour of displacement piles
US6641333B2 (en) Method of forming enlarged pile heads
JP3361879B2 (ja) ドレーン層付き杭の施工方法及びそれに使用する施工装置
WO2014174525A2 (en) Slotted holes mesh filtered steel pile
US20120163922A1 (en) Shielded tamper and method of use for making aggregate columns
EP0084921B1 (en) Piles
HU193331B (hu) Eljárás előregyártott alapozási cölöp talajba juttatására
US3429129A (en) Method for producing foundations for columns and the like
WO1994017252A1 (en) Improvements in or relating to foundations
US1822550A (en) Foundation for buildings, bridges, and the like
CN217974323U (zh) 一种内锤击桩尖入岩的后注浆预制管桩结构及桩基础
EP1609914A1 (en) Method and structure for ground improvement
WO1995035416A1 (en) An arrangement for increasing the load carrying capacity of a pile
GB2284843A (en) Cast in situ piles
JPH0141773B2 (hu)
JPH06299550A (ja) 高耐力場所打ちコンクリート杭等の施工方法

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: HAJDU MEGYEI EPITOEIPARI VALLALAT, HU

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee