HU190828B - Message teransfer system for transferring messages to the telephone connected to the telephone system through subscriber line - Google Patents

Message teransfer system for transferring messages to the telephone connected to the telephone system through subscriber line Download PDF

Info

Publication number
HU190828B
HU190828B HU824222A HU422282A HU190828B HU 190828 B HU190828 B HU 190828B HU 824222 A HU824222 A HU 824222A HU 422282 A HU422282 A HU 422282A HU 190828 B HU190828 B HU 190828B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
input
output
circuit
telephone
priority
Prior art date
Application number
HU824222A
Other languages
English (en)
Inventor
Leonello Segre-Amar
Original Assignee
Segre-Amar,Leonello,Fr
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from FR8124542A external-priority patent/FR2519217A1/fr
Application filed by Segre-Amar,Leonello,Fr filed Critical Segre-Amar,Leonello,Fr
Publication of HU190828B publication Critical patent/HU190828B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04MTELEPHONIC COMMUNICATION
    • H04M3/00Automatic or semi-automatic exchanges
    • H04M3/42Systems providing special services or facilities to subscribers
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04MTELEPHONIC COMMUNICATION
    • H04M3/00Automatic or semi-automatic exchanges
    • H04M3/42Systems providing special services or facilities to subscribers
    • H04M3/487Arrangements for providing information services, e.g. recorded voice services or time announcements

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Selective Calling Equipment (AREA)
  • Telephone Function (AREA)
  • Cable Transmission Systems, Equalization Of Radio And Reduction Of Echo (AREA)
  • Telephonic Communication Services (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)
  • Devices For Supply Of Signal Current (AREA)
  • Sub-Exchange Stations And Push- Button Telephones (AREA)
  • Prepayment Telephone Systems (AREA)

Description

A találmány tárgya üzenetátviteli rendszer, adatoknak távbeszélő rendszerbe előfizetői vonalon keresztül csatlakoztatott távbeszélő készülékre történő továbbítására, ahol a távbeszélő rendszer a távbeszélő összeköttetés létrehozásával kapcsolatos üzemi jelzések előállítására vagy a szóbanforgó távbeszélő készülék és valamely más távbeszélő készülék közötti kommunikációhoz szükséges eszközöket magában foglalja.
Az üzemi jelzések közé tartoznak például a működtetőjelek, a szabad vonalat jelző jel, a tárcsahang vagy csengetőhang jelek, a visszahívást jelző jelek, az automatikus hibaellenőrző jelek vagy foglaltsági jelek, amelyeket bármelyik távbeszélő készülék számára ki kell küldeni, amelynek kézibeszélőjét felemelték és az előfizető egy másik távbeszélő készüléken másik előfizetőt kíván felhívni vagy már hívja is. A távbeszélő vonalat kérő előfizetőnek figyelembe kell vennie ezeket az üzemi jelzéseket, mivel azok adnak számára felvilágosítást a távbeszélő hálózat vagy rendszer állapotáról, hogy dönthessen a hívási eljárás lefolytatásáról és amelyek jelzik az előfizető számára, hogy hívása sikeres volt-e vagy sikertelen. Ez azt jelenti, hogy az előfizető a kézibeszélő hallgatóján keresztül az összeköttetés vagy a hívás kapcsolási útja felépítésének lényegében teljes időtartama alatt figyeli az üzemi jelzéseket, kivéve a tárcsázási vagy billentyűzet működtetési időket. Ilyen rendszert ismertet például a 2 452 842 számú francia szabadalmi leírás.
A találmány célja olyan rendszer kidolgozása, amely lehetővé teszi, hogy az üzemi jelzések időtartama alatt, vagy legalább néhány ilyen jelzés időtartama alatt üzeneteket, például hallható üzeneteket, hirdetési szövegeket vagy bármilyen más adatot, karaktert, zenét lehessen továbbítani az előfizetői készülék számára.
A találmány elé kitűzött célt olyan üzenetátviteli rendszer létrehozásával értük el, amely üzemi jelzéseket előállító áramgenerátort tartalmaz, amelynek kimenetére keverőáramkör egyik bemenete csatlakozik, amelynek másik bemenete üzenetgenerátor kimenetével van összekötve, a keverőáramkör kimenete pedig távbeszélő vonalszakasszal, illetve vonallal van összekötve.
Előnyös, ha az áramgenerátor, az üzenetgenerátor és a keverőáramkör között szinkronizáló áramkör van elrendezve, amelynek egyik bemenete az üzenetgenerátor kimenetével, másik bemenete az áramgenerátor kimenetével, kimenete a keverőáramkör második bemenetével van összekötve.
Előnyös, ha a keverőáramkör egy transzformátorból áll, amelynek két primertekercse és egy szekundertekercse van, ahol a primertekercsek egymással sorba vannak kapcsolva, szabad végeik képezik a keverőáramkör bemenetelt, míg közös pontjuk le van földelve.
Előnyös, ha az előfizetői vonalszakaszok közé első átváltó kapcsoló van iktatva, amelynek mozgóérintkezője az egyik előfizetői vonalszakasszal, nyugalmi érintkezője a szinkronizáló áramkör második bemenetével, munkaérintkezője pedig a másik előfizetői vonalszakasszal van összekötve.
Előnyös, ha a keverő áramkör első bemenetére csatlakozó áramkör erősítőt, előnyösen differen2 ciálerősítőt, a második bemenetére csatlakozó áramkör pedig csillapító tagot tartalmaz.
Előnyös továbbá, ha a szinkronizáló áramkör az üzenetgenerátor vezérlőbemeneteire csatlakozó első részt tartalmaz, amelyben két kimenettel és két bemenettel rendelkező flip-flop van, amelynek egyik bemenete a szinkronizáló áramkör második bemenetére kötött, bemenő - transzformátorból, aluláteresztő szűrőből, Schmitt-triggerből, inverterbő) és differenciáló tagból álló lánccal, másik bemenete két ellenállásból álló, pozitív tápfeszültség és föld közé kapcsolt feszültségosztó középpontjára csatlakozó, ellenállásból, Schmitt-triggerből, differenciáló tagból álló lánccal, kimenetei kapcsolótranzisztorokon keresztül az első rész kimenetével vannak összekötve, és az első ellenállás másik kivezetése ellenálláson keresztül nyomógomb egyik érintkezőjével, a feszültségosztó középpontja pedig annak másik érintkezőjével van összekötve.
Előnyös, ha a szinkronizáló áramkör az üzenetgenerátor kimenete és a keverőáramkör második bemenete közé kapcsolt második részt tartalmaz, amelyben két kimenettel és két bemenettel rendelkező flip-flop van, amelynek egyik bemenetére differenciáló tag kimenete, másik bemenetére további differenciáló tag kimenete van kapcsolva, melynek bemenetére inverter kimenete van csatlakoztatva, amelynek bemenete az első differenciáló tag bemenetével és Schmitt-trigger kimenetével van összekötve, amelynek bemenete ellenálláson keresztül a szinkronizáló áramkör első bemenete és a föld közé kapcsolt potenciométer csúszkájával van összekötve, a flip-flop egyik kimenete kapcsolótranzisztoron keresztül jelfogó tekercsének egyik végével van összekötve, amelynek másik vége le van földelve, a jelfogó érintkező mozgóérintkezője a szinkronizáló áramkör kimenetével, nyugvóérintkezője ellenálláson keresztül a földdel, munkaérintkezője pedig a szinkronizáló áramkör első bemenetével van összekötve.
Előnyös, ha a szinkronizáló áramkör első és második részét összekötő elemet, előnyösen diódát tartalmaz, amely anódjával a második flip-flop második bemenetére, katódjával az első flip-flop második bemenetére csatlakozik.
Előnyös, ha a bistabil multivibrátorok vagy flipflopok két-két NEM-VAGY kapuból állnak, ahol az egyik NEM-VAGY kapu kimenete a másik NEM-VAGY kapu bemenetével van összekötve.
Előnyös, ha az üzenetgenerátor jeladót, előnyösen adatjeladót foglal magában, kimenete a keverőáramkör egyik bemenetével van összekötve, a keverőáramkör másik bemenetére az áramgenerátor van csatlakoztatva, kimenete a hívó előfizetői vonalra van kötve, a hívott oldali előfizető adatvégállomásként van kialakítva, amely távbeszélő készüléket és adatfeldolgozó egységet foglal magában, amely előnyösen megjelenítő egységet és/vagy nyomtató egységet tartalmaz.
Előnyös, ha a távbeszélő készülék és az adatfeldolgozó egység jelszétválasztó áramkör egy-egy kimenetére vannak csatlakoztatva, amelynek bemenete az előfizetői vonallal van összekötve.
Előnyös még, ha az áramgenerátor kimenetére
190 828 detektor, az üzenetgenerátor vezérlőbemenetére vezérlőáramkör van csatlakoztatva, ahol a vezérlőáramkör bemenetére a detektor kapcsolódik.
Előnyös továbbá, ha az adatfeldolgozó egység memória egységet és modulátor-demodulátor egységet tartalmaz, ahol a modulátor-demodulátor egység bemenete a jelszétválasztó egység egyik kimenetével, kimenetei pedig a megjelenítő egység, a nyomtató egység és a memória egység egy-egy bemenetével vannak összekötve.
Előnyös, ha az üzenet generátor kimenete éS a . keverőáramkör bemenete közé modulátor-demodulátor áramkör van kapcsolva.
Előnyös végül, ha az áramgenerátor kimenetére átváltó kapcsoló mozgóérintkezője van kapcsolva, az átváltó kapcsoló nyugalmi érintkezője a keverőáramkör első bemenetével, munkaérintkezője pedig a keverőáramkör kimenetével van összekötve.
A találmány szerinti üzenetátviteli rendszert az alábbiakban két kiviteli példa kapcsán, a mellékelt rajz alapján ismertetjük, ahol az
1. ábrán a találmány szerinti üzenetátviteli rendszer kapcsolási vázlata látható; a
2. ábrán az 1. ábrán látható szinkronizáló áramkör részletes áramköri rajza látható, a
3. ábrán a találmány szerinti üzenetátviteli rendszer második kiviteli alakjának tömbvázlata látható, ahol a rendszer vizuális adatmegjelenítő egységet tartalmaz.
Mint az 1. ábrán látható, a találmány szerinti üzenetátviteli rendszer olyan távbeszélő kapcsolási elrendezéshez illeszthető, amely üzemi jelzések kibocsátására alkalmas speciális jeleket előállító GS áramgenerátort tartalmaz. Ilyen üzemi jelzések például a működtetőjelek, a visszahívó jelek, az automatikus hibaellenőrző jelek, foglaltsági jelzések, hívásjelzések stb. Ezeket a jeleket minden olyan előfizetői távbeszélő készülékre vagy állomásra kiküldik, amelyeknek kézibeszélőjét valamely másik előfizetői távbeszélő állomás felhívása céljából leakasztották vagy felemelték.
Az 1. ábrán látható továbbá, hogy a GS áramgenerátor kimenete A és B távbeszélő vonalszakaszokon és SR távbeszélő hálózatszakaszon keresztül kapcsolódhat a hívó távbeszélő állomás készülékére. Az egyes SR távbeszélő hálózatszakaszok a B távbeszélő vonalszakaszra TRS transzformátorokon keresztül kapcsolódnak, az 1. ábrán a példa kedvéért két-két darab TRS transzformátort és SR távbeszélő hálózatszakaszt tüntettünk fel.
Az 1. ábrán látható módon az A és B távbeszélő vonalszakaszok közötti közvetlen összeköttetést INI átváltó kapcsolóval meg lehet szakítani, és a találmány szerinti üzenetátviteli rendszert a két A, illetve B távbeszélő vonalszakasz közé lehet kötni, mivel az IN 1 átváltó kapcsoló mozgóérintkezője az A távbeszélő vonalszakasszal, nyugalmi érintkezője CS szinkronizáló áramkör második EC2 bemenetével, munkaérintkezője a B távbeszélő vonalszakasszal van összekötve.
Az 1. ábrán látható ezenkívül, hogy a találmány szerinti üzenetátviteli rendszer két darab EMI és EM2 bemenettel és egy darab SM kimenettel rendelkező TRM keverő áramkört tartalmaz, mely a bemutatott kiviteli példában egy két darab primertekerccsel rendelkező transzformátorból áll, ahol a primertekercsek egymással sorban vannak elrendezve és közös középső pontjuk le van földelve. A primertekercsek másik végei képezik a TRM keverő áramkör EMI, illetve EM2 bemenetelt. A TRM keverő áramkör EM1 bemenete AM differenciálerősítő kimenetére van kötve, amelynek vezérlő vagy meghajtó EA1 bemenete a bemenő A távbeszélő vonalszakasszal az INI átváltó kapcsolón keresztül áll összeköttetésben. A TRM keverő áramkör EM2 bemenete AT csillapítótagon, egy második IN2 átváltó kapcsolón, a CS szinkronizáló áramkörön, harmadik IN3 átváltó kapcsolón, valamint egy megfelelő TRG transzformátoron keresztül GM üzenetgenerátorral van összekötve, ahol a GM üzenetgenerátor például hallható üzenetet bocsát ki. A CS szinkronizáló áramkör SC kimenete negyedik IN4 átváltó kapcsoló nyugalmi érintkezőjével van összekötve, amelynek mozgó érintkezője a harmadik IN3 átváltó kapcsoló mozgó érintkezőjével van összekötve, a harmadik IN3 átváltó kapcsoló nyugalmi érintkezője pedig a TRG transzformátor primertekercsének egyik végére van csatlakoztatva, amelynek másik vége le van földelve. A CS szinkronizáló áramkör kapcsolási elrendezését a későbbiekben ismertetjük.
Az AM differenciálerősítő vezérlő EA1 bemenete Pl potenciométer csúszóérintkezőjével van összekötve, a Pl potenciométer egyik kivezetése az A távbeszélő vonalszakasz egyik végével, másik kivezetése pedig a földdel van összekötve. Az AM differenciálerősítő kimenete C1 kondenzátoron keresztül a TRM keverő áramkör első EM 1 bemenetével van összekötve. A TRM keverő áramkör ezen első EMI bemenete sorbakapcsolt C2 kondenzátorból és Rl ellenállásból álló körrel le van földelve. Az AM differenciálerősítő kimenete a fentieken kívül két darab, egymással sorbakapcsolt R2 és R3 ellenálláson keresztül a földdel is össze van kötve. Az AM differenciálerősítő második E2 bemenete harmadik C3 kondenzátoron keresztül az R2 és R3 ellenállás közös pontjával van összekötve. Az
1. ábrán látható még, hogy az AM differenciálerősítő első EMI bemenete és a föld közé negyedik C4 kondenzátor van kapcsolva. A GM üzenetgenerátor egy vagy több kazettát vagy mágnesszalagot, hangrögzítőt vagy olvasó eszközt vagy más generátort tartalmazhat, az 1. ábrán látható példában kettőt, amelyet két kimenet feltüntetésével jeleztünk.
Előnyös, ha a GM üzenetgenerátorként folyamatos üzemű generátort alkalmazunk, amely elvileg leállás nélkül folyamatosan működik, a kazettás generátor viszont előnyösebben használható speciális üzenetek átvitelére, mivel azzal az előnnyel rendelkezik, hogy a kazettát gyorsan lehet cserélni. A találmány szerinti üzenetátviteli rendszer a GM üzenetgenerátoron kívül tartalmazhat még egy SME külső modulációs forrást, amellyel különleges vagy esetenkénti üzeneteket lehet továbbítani. Az SME külső modulációs forrást az 1. ábrának megfelelően a TRM keverő áramkörrel lehet csatlakoztatni a GM üzenetgenerátor helyett, vagy közvetlenül, a második IN2 átváltó kapcsolón keresztül, vagy pedig a CS szinkronizáló áramkörön keresz3
-3190 828 tül, ha a harmadik IN3 átváltó kapcsolót az 1. ábrán láthatótól eltérően, a másik állásába kapcsoljuk.
A következőkben a 2. ábra alapján a CS szinkronizáló áramkört ismertetjük részletesebben. Mint a
2. ábrán látható, a CS szinkronizáló áramkör két részből áll, nevezetesen a GM üzenetgenerátor beés kikapcsolását vezérlő I első részből, valamint a GM üzenetgenerátor és a TRM keverő áramkör közötti összeköttetést létrehozó és megszakító II második részből. Az I első rész összekötését a GM üzenetgenerátorral az 1. ábrán nyíllal ellátott F vonallal szemléltetjük.
A 2. ábrán látható, hogy az I első rész az üzemi jelzéseket fogadó EC2 bemenetre van csatlakoztatva. Az I első rész a két darab Gl, G2 NEM-VAGY kapuból álló BA1 flip-flopot tartalmaz, ahol a Gl és G2 NEM-VAGY kapuk egyaránt két-két bemenettel rendelkeznek. A Gl és G2 NEM-VAGY kapuk egy-egy bemenete önmagában ismert módon a másik G2, illetve Gl NEM-VAGY kapu kimenetével van összekötve, az egyes Gl és G2 NEM-VAGY kapuk szabad bemenetel pedig a BA1 flip-flop bemenetelt képezik. A Gl NEMVAGY kapu szabad bemenete a CS szinkronizáló áramkör második EC2 bemenetére van csatlakoztatva, amely az üzemi jelzéseket fogadja, éspedig egy TRC bemenő transzformátorból, egy PB aluláteresztő szűrőből, egy BS1 Schmitt-triggerből, egy pólusváltó IV1 inverterből és egy CDI differenciáló tagból álló áramkörön kersztül. A CDI differenciáló tag egy C6 kondenzátorból és egy R5 ellenállás ból áll, ahol a C6 kondenzátor az első IV1 inverter kimenete és a Gl NEM-VAGY kapu bemenete közé, az R5 ellenállás pedig egy Dl diódával párhu zamosan van kapcsolva, amely a Gl NEM-VAGY kapu szabad bemenete és a föld közé van kapcsolva, úgy, hogy anódja van a föld felé. A BS1 Schmitt-trigger két darab, egymással sorbakapcsolt IV2 és IV3 inverterből áll, amelyek egy-egy NEMES kapuból vannak kialakítva, amelyeknek bemenetel egymással össze vannak kötve. Az IV2 és IV3 inverterekkel R6 ellenállás van párhuzamosan kapcsolva.
A PB aluláteresztő szűrő egy C5 kondenzátorból és két R7 és R8 ellenállásból áll, amelyek közül az egyik, az R7 ellenállás változtatható. A C5 kondenzátor a TRC bemenőtranszformátor szekundertekercsével párhuzamosan van kapcsolva, ezekhez a R7 és R8 ellenállások sorosan kapcsolva csatlakoznak, az R8 ellenállás másik vége a BS1 Schmitttrigger áramkör bemenetére csatlakozik, a két R7 és R8 ellenállás közös pontja pedig D2 dióda katódjával van összekötve, amelynek anódja le van földelve. Az R7 és R8 ellenállások közös pontja ezenkívül Β1 nyomógomb állóérintkezőjével is öszsze van kötve, mely B1 nyomógomb mozgóérintkezője R9 ellenálláson keresztül pozitív tápfeszültségre van csatlakoztatva. Végül, a B1 nyomógombot a 2. ábrán nyitott állapotában tüntettük fel.
A Gl NEM-VAGY kapu kimenete, amely a BA1 flip-flop egyik kimenete is egyúttal, RIO ellenálláson keresztül TI kapcsolótranzisztor bázisára van kötve. A TI kapcsolótranzisztor emitterkörébe egymással sorbakapcsolt Rll ellenállás és DE1 fénykibocsátó dióda található, amelynek színe például piros lehet, és katódja le van földelve. A TI kapcsolótranzisztor emittere képezi a CS szinkronizáló áramkör GM üzenetgenerátorra csatlakozó vezérlő kimenetét.
A 2. ábrán látható továbbá hogy a G2 NEMVAGY kapu szabad bemenete, amely egyúttal a BA1 flip-flop második bemenete is, a következő áramkörrel van összekötve: egy pozitív tápfeszültségre kapcsolt R12 ellenállásból és azzal sorbakapcsolt változtatható R13 ellenállásból álló feszültségosztóval, ahol az R13 ellenállás másik vége le van földelve, az R12 ellenállással közös vége pedig R14 ellenállás egyik végére van csatlakoztatva, az R14 ellenállás másik vége második BS2 Schmitt-trigger bemenetére, annak kimenete második CD2 differenciáló tag bemenetére van csatlakoztatva, mely utóbbinak kimenete a G2 NEM-VAGY kapu bemenetére van kötve. A második BS2 Schmitt-trigger és a második CD2 differenciáló tag ugyanolyan felépítésű, mint az első BS1 Schmitt-trigger, illetve az első CDI differenciáló tag. Az IV2 és IV3 invertereknek IV4 és IV5 inverterek felelnek meg, az R6 ellenállásnak R15 ellenállás. Hasonlóképpen a C6 kondenzátornak C8 kondenzátor, az R5 ellenállásnak R17 ellenállás, a Dl diódának pedig D4 dióda felel meg.
A 2. ábrán látható továbbá, hogy az R12 és R13 ellenállásokból álló feszültségosztóval, pontosabban az R12 ellenállással R16 ellenállást lehet párhuzamosan kapcsolni az ábrán látható módon úgy, hogy az egyik végük össze van kötve, az R12 ellenállás másik vége B2 nyomógomb állóérintkezőjével, az R16 ellenállás másik vége pedig a B2 nyomógomb mozgóérintkezőjével van összekötve. A B2 nyomógomb a 2. ábrán nyitott, nyugalmi állapotban látható.
A 2. ábrán látható ezenkívül, hogy a BA1 flipflop második kimenete, amelyet a G2 NEMVAGY kapu kimenete képez, R18 ellenálláson keresztül második T2 kapcsolótranzisztor bázisára van kötve. A második T2 kapcsolótranzisztor emittere második vezérlő kimenetként használható a GM üzenetgenerátor vezérléséhez, és ez az emitter egymással sorbakapcsolt R19 ellenálláson és DE2 fénykibocsátó diódán keresztül szintén le van földelve. A DE2 fénykibocsátó dióda színe előnyösen zöld.
A CS szinkronizáló áramkör II második része, amely a TRM keverő áramkör és a GM üzenetgenerátor között valósít meg kapcsolatot, rl jelfogó érintkezőt tartalmaz, amely a CS szinkronizáló áramkör EC1 bemenete és annak SC kimenete közé van kapcsolva. Nyugalmi állapotában az rl jelfogó érintkező nyitva van, és az SC kimenetet R20 ellenálláson keresztül a földdel köti össze. Az rl jelfogó érintkezőt a 2. ábra jobb szélén középen látható R jelfogó működteti, amely harmadik T3 kapcsolótranzisztor emitterkörébe van kötve. Az R jelfogóval párhuzamosan, a T3 kapcsolótranzisztor emittere és a föld közé egymással sorbakapcsolt R21 ellenállás és DE3 fénykibocsátó dióda van kapcsolva, amelynek színe előnyösen zöld. Az R jelfogó tekercsének két vége közé ezenkívül D5 dióda van kötve, amelynek anódja le van földelve.
190 828
A harmadik T3 kapcsolótranzisztor bázisára második BA2 flip-flop egyik kimenete van kötve, R22 ellenálláson keresztül. A BA2 flip-flop második kimenete egymással sorbakapcsolt R23 ellenállással és negyedik DE4 fénykibocsátó diódával van összekötve, mely DE4 fénykibocsátó dióda katódja le van földelve, színe pedig előnyösen piros. A második BA2 flip-flop az első BA1 flip-flophoz hasonlóan két darab két bemenetű G3 és G4 NEMVAGY kapuból áll, amelyeknek egy-egy bemenete a másik G4, illetve G3 NEM-VAGY kapu kimenetével van összekötve. Az egyes G3 és G4 NEMVAGY kapuk szabad bemenetel képezik a BA2 flip-flop bemenetelt.
A második BA2 flip-flop vezérlőkörét egy olyan áramkör képezi, amely második P2 potenciométert tartalmaz, amely a CS szinkronizáló áramkör első EC1 bemenete és a föld közé van kapcsolva, csúszóérintkezője pedig harmadik BS3 Schmitt-trigger bemenetére van csatlakoztatva, egy R27 ellenálláson keresztül. Az R27 ellenállás és a P2 potenciométer csúszóérintkezőjének közös pontja D8 dióda katódjával van összekötve, amelynek anódja le van földelve.
A harmadik BS3 Schmitt-trigger az első és második BS1, illetve BS2 Schmitt-triggerekkel azonos felépítésű, vagyis egymással sorbakapcsolt, két bemenetű IV7 és 1V8 inverterekből áll, amelyeknek bemenetel közösítve vannak, és az IV7 és IV8 inverterekkel R26 ellenállás van párhuzamosan kapcsolva. A harmadik BS3 Schmitt-trigger kimenete két egymással párhuzamosan kapcsolt áramkörre csatlakozik, amelyek a G3, illetve a G4 NEM-VAGY kapuk szabad bemenetéivel vannak összekötve. A G3 NEM-VAGY kapu bemenőköre harmadik CD3 differenciáló tagból áll, míg a G4 NEMVAGY kapu bemenőkörében egy negyedik CD4 differenciáló tag, valamint az elé kapcsolt hatodik IV6 inverter található. A CD3 és CD4 differenciáló tagok ugyanolyan felépítésűek, mint a CDI, illetve CD2 differenciáló tagok, vagyis a CD3 differenciáló tag egy soros kapcsolású CIO kondenzátorból és azzal összekötött, a másik végén leföldelt R24 ellenállásból áll, amellyel egy katódjával a G3 NEM-VAGY kapu szabad bemenetére csatlakozó D6 dióda van párhuzamosan kapcsolva. A CD4 differenciáló tag viszont soros kapcsolású C11 kondenzátorból és egyik végén leföldelt R25 ellenállásból áll, amellyel egy, a katódjával a G4 NEMVAGY kapu szabad bemenetére csatlakozó D7 dióda van párhuzamosan kapcsolva.
A CS szinkronizáló áramkör I első része és II második része D9 dióda révén van egymással összekötve, amelynek anódja a G4 NEM-VAGY kapu szabad bemenetével, katódja pedig a G2 NEMVAGY kapu szabad bemenetével van összekötve. Visszatérve az 1. ábrára, látható, hogy a találmány szerinti üzenetátviteli rendszer HP hangszórót és CE fejhallgatót is tartalmaz, amelyeket a találmány szerinti üzenetátviteli rendszerben két IN6 és IN7 átváltó kapcsolón keresztül lehet a rendszerbe csatlakoztatni. Az IN7 átváltó kapcsoló helyzetétől függően a HP hangszórót vagy a CE fejhallgatót a B távbeszélő vonalszakasszal párhuzamosan vagy annak helyébe lehet kötni.
A 3. ábrán a találmány szerinti üzenetátviteli rendszer második kiviteli alakját ábrázoltuk, amelyet adatátviteli rendszerben lehet alkalmazni. Mint a 3. ábrán látható, egy ilyen rendszerben az előfizető AA adatvégállomása (vagy terminálja) a távbeszélő előfizetői LT vonalon keresztül BB központi állomással van összekötve. Az előfizető AA adatvégállomása ATL távbeszélő készüléket és TD adatfeldolgozó egységet tartalmaz, amely TD adatfeldolgozó egység alkalmas az előfizetői LT vonalon keresztül az előfizető AA adatvégállomására küldött információ vagy adat reprodukálására. A 3. ábra szerint az ATL távbeszélő készülék bemenete, valamint a TD adatfeldolgozó egység bemenete SP jelszétválasztó áramkör egy-egy kimenetével vannak összekötve, amelynek bemenete viszont az előfizetői LT vonalra van csatlakoztatva. Az SP jelszétválasztó áramkör feladata, hogy az előfizetői LT vonalon keresztül az ATL távbeszélő készülékre beérkező adatjelektől, például digitális jelektől szétválassza a kiolvasandó vagy felveendő akusztikus vagy hangjeleket, és a digitális jeleket feldolgozás céljából a TD adatfeldolgozó egység felé továbbítsa.
A 3. ábrán bemutatott példában a TD adatfeldolgozó egység egy EV megjelenítő egységet, például egy katódsugárcsöves kijelzőt, egy IM nyomtató egységet és egy ME memória egységet tartalmaz, amelyek egy MD1 modulátor-demodulátor egységgel (MODEM-mel) vannak összekötve.
A 3. ábrán látható továbbá, hogy a BB központi állomás M keverő áramkört tartalmaz, amelynek két bemenete a GS áramgenerátor kimenetével, illetve a GM üzenetgenerátor kimenetével van öszszekötve. Az M keverő áramkör kimenete az előfizetői LT vonalra van csatlakoztatva. A GM üzenetgenerátor vezérlőbemenetére C vezérlőáramkör van csatlakoztatva, amelyhez viszont bemeneténél két darab DT1 és DT2 detektor kimenete csatlakozik. A DT1 és DT2 detektor bemeneti előfizetői LT vonalhoz kapcsolódnak.
A találmány szerinti üzenetátviteli rendszer a következőképpen működik:
A távbeszélő hálózaton keresztül üzenettovábbítást akkor lehet végrehajtani, ha az IN1-IN5 átváltó kapcsolók az 1. ábrán ábrázolt helyzetükben vannak. Az üzenet kibocsátásának kezdetét a CS szinkronizáló áramkör határozza meg, éspedig valamely üzemi jelzés beérkezésével szinkronizált kapcsolatban.
Mielőtt a GS áramgenerátorból egy ilyenjei beérkezne és a B1 nyomógomb lenyomása (zárása) előtt a CS szinkronizáló áramkör BA1 flip-flopja olyan állapotban van, hogy a G1 NEM-VAGY kapu kimenete logikai 1-es jelszintnek megfelelő pozitív feszültségen van. A G2 NEM-VAGY kapu kimenete ennélfogva logikai 0 állapotban van, amiből az következik, hogy a G1 NEM-VAGY kapu bemenete, amely annak kimenetével össze van kötve, szintén logikai 0 állapotban van. A C6 kondenzátor elhelyezéséből adódik, hogy a G1 NEMVAGY kapu szabad bemenete automatikusan logikai 0 értéken van. A G2 NEM-VAGY kapu esetében a C8 kondenzátor elhelyezéséből következik,
-5hogy annak szabad bemenete logikai 0 állapotban van, míg a másik bemenet logikai 1 állapotban van.
Ilyen körülmények között a TI kapcsolótranzisztor vezető vagy bekapcsolt állapotban van és a DE1 fénykibocsátó dióda piros fénnyel világít, jelezve ezzel, hogy a GM üzenetgenerátor ki van kapcsolva, nem működik.
A T2 kapcsolótranzisztor ki van kapcsolva. A BA2 flip-flop G3 NEM-VAGY kapujának kimenete van logikai 1 állapotban. A G3 NEM-VAGY kapu bemenetel ennélfogva logikai 0 állapotban vannak, mivel a G4 NEM-VAGY kapu kimenete is logikai 0 állapotban van, ami a Cl 1 kondenzátor helyzetéből is következik. A G4 NEM-VAGY kapu bemenetel logikai 0, illetve logikai 1 állapotban vannak. Ilyen körülmények között a DE4 fénykibocsátó dióda gerjesztett állapotban van. A T3 kapcsolótranzisztor ki van kapcsolva és az R jelfogó nem kap gerjesztést. Az R jelfogó rl jelfogó érintkezője nyitott állapotban van.
Amikor a B1 nyomógombot lenyomjuk, a BA1 flip-flop érzékeli a CS szinkronizáló áramkör EC2 bemenetéről érkező üzemi jelzéseket. Ezen jelek hatására a G1 NEM-VAGY kapu szabad bemenete logikai 0 állapotból logikai 1 állapotba megy át és ezáltal a BA1 flip-flop átbillen, vagyis logikai állapota megváltozik. A G2 NEM-VAGY kapu kimenete logikai 1 állapotban van, ezáltal a T2 kapcsolótranzisztort vezető állapotba hozza és annak emitterére pozitív jelet ad, amely a GM üzenetgenerátorra kerül, és a GM üzenetgenerátor ennek hatására bekapcsol. A GM üzenetgenerátor tehát elkezdi kibocsátani az üzenetet jelképező jeleket, mely jelek rákerülnek a BA2 flip-flop G3 NEMVAGY kapujának szabad bemenetére, és azt logikai 1 állapotba hozzák. Ennek hatására a BA2 flip-flop átbillen, a T3 kapcsolótranzisztor vezetni fog, az R jelfogó gerjesztést kap és az rl jelfogóérintkező záródik. Amint az rl jelfogóérintkező záródott, a GM üzenetgenerátorból érkező üzenetjelek eljuthatnak a TRM keverő áramkör második EM2 bemenetére, amely másik, első EMI bemenetén kapja az üzemi jelzéseket. A TRM keverő áramkör SM kimenetén a két jel keverékét állítja elő. A bemenőjelek amplitúdóját az AM differenciálerősítővel, másrészt az AT csillapítótaggal lehet megváltoztatni. A GM üzenetgenerátorból érkező üzenet bármilyen megfelelő jellegű jel lehet, például zene vagy hirdetési üzenet. Megjegyezzük, hogy az üzenetátvitel ideje alatt a BA1 flip-flop G2 NEM VAGY kapujának és a BA2 flip-flop G4 NEMVAGY kapujának mindkét bemenetén logikai 0, kimenetein pedig logikai 1 állapotú jel van.
Az üzenetátvitel végén a G4 NEM-VAGY kapu szabad bemenete visszatér a logikai 1 -es állapotba, így a BA2 flip-flop átbillen, vagyis állapota ellentétesre vált, ezzel lezárja a T3 kapcsolótranzisztort, megszakítja az R jelfogó gerjesztését és az rl jelfogó érintkező bont, ezzel megszakad az összeköttetés a TRM keverő áramkör és a GM üzenetgenerátor között. Mivel a BA2 flip-flop a D9 diódán keresztül össze van kötve a BA1 flip-floppal, így annak állapotváltozása vagy átbillenése a BA1 flip-flop állapotának megváltozását vagy átbillenését vonja maga után. A G1 NEM-VAGY kapu kimenete ismét •0.828 pozitív lesz és ennek hatására a TI kapcsolótranzisztor ismét vezetni fog vagy bekapcsolódik. A TI kapcsolótranzisztor emitterén megjelenő pozitív jel hatására a GM üzenetgenerátor kikapcsol.
Ha a GM üzenetgenerátort az üzenet vége előtt kell leállítani, akkor elegendő megnyomni a B2 nyomógombot, aminek hatására a G2 NEMVAGY kapu szabad bemenetének állapota logikai 0-ról logikai I-re vált. A BA1 flip-flop átbillen el0 lenkező állapotba. Mint a fentiekben már megállapítottuk, ennek hatására a GM üzenetgenerátor leáll vagy kikapcsolódik.
Nyilvánvaló, hogy az 1. és 2. ábrán bemutatott találmány szerinti üzenetátviteli rendszert számos ’ módon lehet módosítani anélkül, hogy a találmány oltalmi körén túllépnénk. így például a TRM keverő áramkör a bemutatott transzformátoros kiviteltől eltérő, bármilyen keverő áramkör lehet. A CS 2θ szinkronizáló áramkör tartalmazhat olyan eszközt, amely a GM üzenetgenerátort leállítja vagy kikapcsolja valamely üzemi jelzés végénél. A GM üzenetgenerátor tetszőleges számú generátort tartalmazhat, amelyeket mind hozzá lehet kapcsolni a TRG transzformátorhoz, megfelelő kapcsolókon keresz25 tül, amint az az 1. ábrán is látható.
A találmány szerinti üzenetátviteli rendszer 3. ábrán látható második kiviteli alakjának működése a következő:
Az ME memória egység úgy van kialakítva, hogy bemenetén soros információt fogad, kimenetén pedig vagy párhuzamosan, vagy sorosan, de a bevitelnél nagyobb sebességgel lehet az adatokat kiolvasni. A 3. ábrán nyilakkal jelöltük az ME memória egységből az EV megjelenítő egység és az IM nyomtató egység bemenetel felé irányuló adatforgalmat.
A GM üzenetgenerátor a találmány szerint olyan jeleket bocsát ki, amelyeket az előfizetői AA adatvégállomás TD adatfeldolgozó egysége fel tud dolgozni, azaz az EV megjelenítő egységen vizuálisan meg tud jeleníteni és/vagy az IM nyomtató egységen ki tud nyomtatni. Az AA adatvégállomás felé küldendő információt előzetes feldolgozásnak lehet alávetni, erre a célra a BB központi állomáson a GM üzenetgenerátor és az M keverő áramkör közé egy második MD2 modulátor-demodulátor egységet kapcsoltunk, amellyel az AA adatvégállomás felé küldendő információ adatátviteli sebességét és az adatjelek frekvenciasávjának szélességét úgy lehet megváltoztatni, hogy az a hálózat által rendesen átvitt adatjeleknek megfeleljen.
A GM üzenetgenerátort a C vezérlöáramkör vezérli, amelynek bemenetére a bemutatott példában a két DT1 és DT2 detektorok csatlakoznak. A DT1 detektor érzékeli az előfizetői LT vonalon az üzemi jelzéseket, például az AA adatvégállomást használó előfizetőnek szóló hívójel jelenlétét, miután az előfizető ATL távbeszélő készülék kézibeszélőjét leakasztotta vagy felemelte, hogy az általa hívni kívánt távbeszélő előfizető, állomás vagy adatvégállomás hívószámát tárcsázza. A DT2 detektor érzékelő a távbeszélő kapcsolási út felépítésének végét, nevezetesen azt a pillanatot, amikor a hívott előfizető például a kézibeszélő leakasztásával vagy felemelésével válaszol. A DT1 detektor kimenőjelének hatására a C vezérlőáramkör működésbe hoz-61
190 828 za vagy bekapcsolja a GM üzenetgenerátort, a DT2 detektor kimenőjelét a C vezérlőáramkörre adva pedig az olyan vezérlőjelet küld a GM üzenetgenerátor számára, melynek hatására az leáll vagy kikapcsolódik. Ebben az esetben a GM üzenetgenerátor üzenetet továbbíthat a távbeszélő összeköttetés létrehozása, vagyis a kapcsolási út felépítése ideje alatt, mely üzenettovábbítás addig a pillanatig tart, amíg a hívott előfizető távbeszélő készüléke pozitív választ ad a hívásra.
Természetesen több érzékelőt is lehet alkalmaz- . ni, és bonyolultabb funkciókkal is el lehet látni a találmány szerinti üzenetátviteli rendszert, például úgy, hogy a GM üzenetgenerátor csak az üzemi jelzések szüneteiben bocsát ki üzenetet, vagy csupán a kapcsolási út felépítési idejének bizonyos szakaszaiban. A találmány szerinti üzenetátviteli rendszert úgy is ki lehet alakítani, hogy a speciális üzemi jelzéseket kibocsátó GS áramgenerátor vezérli a GM üzenetgenerátort, közvetlenül vagy közvetve, a kibocsátott üzemi jelzés típusának megfelelően. Ezt a kapcsolatot a 3. ábrán szaggatott vonallal tüntettük fel.
A GM üzenetgenerátor vezérlésére szolgáló különböző egyszerű vagy bonyolultabb funkciókat bármilyen ismert módon meg lehet valósítani.
Megjegyezzük, hogy az üzemi jelzések néhányszor száz Hz-es frekvenciájú rezgéseket tartalmaznak, például 400 Hz és 500 Hz között. Ezek a jelek ennélfogva könnyen detektálhatok vagy érzékelhetők.
Könnyen belátható, hogy ilyen körülmények között az üzemi jelzések szétválasztását az üzenettől vagy adatjelektől könnyen végre lehet hajtani az előfizetői AA adatvégállomás SP jelszétválasztó áramkörével, ha az MD2 modulátor-demodulátor áramkör, amely a GM üzenetgenerátorral együtt egy átalakítót képez, olyan vivőfrekvenciával dolgozik, amely jelentősen távol esik az üzemi jelzések frekvenciáitól.
Végül a találmány szerinti üzenetátviteli rendszer második kiviteli alakja a 3. ábra szerint még egy CM1 átváltó kapcsolót is tartalmaz, amellyel az M keverő áramkör rövidrezárható, tartalmaz továbbá egy második CM2 átváltó kapcsolót is, amely az ATL távbeszélő készüléket és a TD adatfeldolgozó egységet köti össze felváltva és közvetlenül a távbeszélő előfizetői LT vonallal, úgy, hogy a jeleknek nem kell keresztülhaladniuk az SP jelszétválasztó áramkörön. A 3. ábrán az első CM1 átváltó kapcsolót a C vezérlő áramkörrel is lehet működtetni, mégpedig a GM üzenetgenerátor működésével szinkronizált módon.
Amikor az AA adatvégállomás előfizető tulajdonosa a távbeszélő vagy adatátviteli hálózaton keresztül egy másik előfizetői készülékkel, állomással vagy adatvégállomással összeköttetésbe akar lépni, ahol az adatvégállomás például egy adatbank, vagy egy banki tranzakciós központ vagy bármilyen más információ-szolgáltató intézmény is lehet, leakasztja vagy felemeli az ATL távbeszélő készülékének kézibeszélőjét. Közvetlenül ezután a lépés után a BB központi állomás bizonyos jelzéseket küld az előfizető számára, amelyekkel a távbeszélő összeköttetés létrehozásához szükséges lépések végrehajtására kéri fel az előfizetőt. A fentiekben ismertetett találmány szerinti üzenetátviteli rendszer DTL és DT2 detektorainak funkciójából következik, hogy a GM üzenetgenerátor olyan jellegű üzeneteket fog kibocsátani, amelyeket annak az előfizetőnek az AA adatvégállomásán reprodukálni lehet, ahonnan a távbeszélő összeköttetés létrehozását kezdeményező hívás kiindult. Ezeket a jeleket még azelőtt, hogy elérnék az M keverő áramkört és az előfizetői távbeszélő LT vonalra adnák őket, ahol az üzemi jelzésekre szuperponálódnak, az MD2 modulátor-demodulátor áramkörön elöfeldolgozásnak vetjük alá, hogy a hálózat jellemzőinek és lehetőségeinek megfelelő paraméterű jelekké alakítsuk át azokat. Ez az előfeldolgozás természetesen függ a távbeszélő vonalak jellegétől, tehát attól, hogy azok közönséges vagy speciális vonalak-e, például tartalmaznak-e optikai szálat vagy koaxiális kábeleket. Szakemberek számára jól ismert tény, hogy ez utóbbi esetben a kimenő bináris digitek vagy bitek száma, azaz az átviteli sebesség vagy a modulációs sebesség sokkal nagyobb lehet és akár televíziós jelek átvitele is lehetséges lehet. Ebből következik, hogy az MD1 és MD2 modulátordemodulátor áramköröket, azaz MODEM-eket a hálózat megengedett modulációs vagy átviteli sebességének megfelelően kell megtervezni.
A találmány szerinti üzenetátviteli rendszer lehetővé teszi azt is, hogy a GM üzenetgenerátorból adatokat továbbítsunk a távbeszélő kapcsolási út felépítésének teljes ideje alatt.
Az előfizetői AA adatvégállomáson az adatjeleket, miután az SP jelszétválasztó áramkörön keresztülvezettük, láthatóvá lehet tenni, vagy közvetlenül és azonnal meg lehet jeleníteni az EV megjelenítő egységen vagy ki lehet nyomtatni az IM nyomtató egységen. Ha a hálózat elegendően nagy átviteli sebességet tesz lehetővé, a hívó előfizető például egy televíziós képet vagy szöveget láthat, amely az ő képernyőjén jelenik meg. Ha a távbeszélő vonal nem enged meg elegendően nagy adatátviteli sebességet, azaz a bináris digitek vagy bitek száma nem elegendő a képernyőn kép alakjában történő közvetlen megjelenítéshez, az információt az ME memória egységben vagy tárban lehet tárolni és később lehet átvinni, például egy olyan időpontban, ami megfelelő az EV megjelenítő egység képernyőjén való megjelenítéshez vagy az IM nyomtatón való kinyomtatáshoz.
Belátható, hogy a találmány szerinti üzenetátviteli rendszert a fentiekben ismereted kiviteli alakoktól eltérően számtalan változatban meg lehet valósítani anélkül, hogy a találmány oltalmi körén túllépnénk. A 3. ábra alapján ismertetett kiviteli alaknál például természetesen használhatunk egy olyan CS szinkronizáló áramkört is, amilyent az 1. és 2. ábrákon bemutatott kiviteli példában láthattunk.
Fordítva, a 3. ábrán látható kiviteli alaknál alkalmazott érzékelőket és vezérlő áramkört az 1. ábra kapcsán ismertetett kiviteli alaknál is lehet használni és a CS szinkronizáló áramkör helyére lehet azokat beépíteni.
így egy olyan kiviteli alakhoz jutunk, ahol az üzenet kibocsátása két egymást kővető üzemi jelzés
190 828 közötti szünetben történik meg. Általános szabályként kimondhatjuk, hogy az egyik kiviteli alaknál használt elemeket be lehet építeni a másik kiviteli alakba, legalábbis azoknak valamilyen megfelelő változataként.

Claims (15)

1. Üzenetátviteli rendszer, üzeneteknek távbeszélő rendszerbe előfizetői vonalon keresztül csatlakoztatott távbeszélő készülékre történő továbbítására, amely üzemi jelzéseket előállító áramgenerátort tartalmaz, azzal jellemezve, hogy az áramgenerátor (GS) kimenetére keverőáramkör (TRM) egyik bemenete (EMI) csatlakozik, amelynek másik bemenete (EM2) üzenetgenerátor (GM) kimenetével van összekötve, a keverőáramkör (TRM) kimenete (SM) pedig a távbeszélő vonalszakasszal (B), illetve vonallal (LT) van összekötve. (1. ábra) Elsőbbsége: 1981. 12. 30.
2. Az 1. igénypont szerinti üzenetátviteli rendszer, azzal jellemezve, hogy az áramgenerátor (GS), az üzenetgenerátor (GM) és a keverőáramkör (TRM) között szinkronizáló áramkör (CS) van elrendezve, amelynek egyik bemenete (EC1) az üzenetgenerátor (GM) kimenetével, másik bemenete (EC2) az áramgenerátor (GS) kimenetével, kimenete (SC) a keverőáramkör (TRM) második bemenetével (EM2) van összekötve. Elsőbbsége: 1981. 12. 30.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti üzenetátviteli rendszer, azzal jellemezve, hogy a keverŐáramkör (TRM) egy transzformátorból áll, amelynek két primertekercse és egy szekundertekercse van, ahol a primertekercsek egymással sorba vannak kapcsolva, szabad végeik képezik a keveröáramkör (TRM) bemenetelt (EMI, EM2), míg közös pontjuk le van földelve. Elsőbbsége: 1981. 12. 30.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti üzenetátviteli rendszer, azzal jellemezve, hogy az előfizetői vonalszakaszok (A, B) közé első átváltó kapcsoló (INI) van iktatva, amelynek mozgóérintkezője az egyik előfizetői vonalszakasszal (A), nyugalmi érintkezője a szinkronizáló áramkör (CS) második bemenetével (EC2), munkaérintkezője pedig a másik előfizetői vonalszakasszal (B) van összeköt ve. Elsőbbsége: 1981. 12. 30.
5. Az 14. igénypontok bármelyike szerinti üzenetátviteli rendszer, azzal jellemezve, hogy a keverő áramkör (TRM) első bemenetére (EMI) csatlakozó áramkör erősítőt, előnyösen differenciálerősítőt (AM), a második bemenetére (EM2) csatlakozó áramkör pedig csillapító tagot (ÁT) tartalmaz. Elsőbbsége: 1981. 12. 30.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti üzenetátviteli rendszer, azzal jellemezve, hogy a szinkronizáló áramkör (CS) az üzenetgenerátor (GM) vezérlőbemeneteire csatlakozó első részt (I) tartalmaz, amelyben két kimenettel és két bemenettel rendelkező flip-flop (BA1) van, amelynek egyik bemenete a szinkronizáló áramkör (CS) második bemenetére (EC2) kötött, bemenőtranszformátorból (TRC), aluláteresztö szűrőből (PB), Schmitt-triggerből (BS1), inverterből (í V1) és differenciáló tag8 ból (CDI) álló lánccal, másik bemenete két ellenállásból (RÍ2, RÍ3) álló, pozitív tápfeszültség és föld közé kapcsolt feszültségosztó középpontjára csatlakozó, ellenállásból (R14), Schmitt-triggerböl (BS2), differenciáló tagból (CD2) álló lánccal, kimenetei kapcsolótranzisztorokon (TI, T2) keresztül az első rész (I) kimenetével vannak összekötve, és az első ellenállás (RÍ2) másik kivezetése ellenálláson (R16) keresztül nyomógomb (B2) egyik érintkezőjével, a feszültségosztó középpontja pedig annak másik érintkezőjével van összekötve. Elsőbbsége: 1981. 12. 30.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti üzenetátviteli rendszer, azzal jellemezve, hogy a szinkronizáló áramkör (CS) az üzenetgenerátor (GM) kimenete és a keverőáramkör (TRM) második bemenete (EM2) közé kapcsolt második részt (II) tartalmaz, amelyben két kimenettel és két bemenettel rendelkező flip-flop (BA2) van, amelynek egyik bemenetére differenciáló tag (CD3) kimenete, másik bemenetére további differenciáló tag (CD4) kimenete van kapcsolva, melynek bemenetére inverter (IV6) kimenete van csatlakoztatva, amelynek bemenete az első differenciáló tag (CD3) bemenetével és Schmitt-trigger (BS3) kimenetével van összekötve, amelynek bemenete ellenálláson (R27) keresztül a szinkronizáló áramkör (CS) első bemenete (EC1) és a föld közé kapcsolt potenciométer (P2) csúszkájával van összekötve, a flip-flop (BA2) egyik kimenete kapcsolótranzisztoron (T3) keresztül jelfogó (R) tekercsének egyik végével van összekötve, amelynek másik vége le van földelve, a jelfogó érintkező (r 1) mozgóérintkezője a szinkronizáló áramkör (CS) kimenetével (SC), nyugvóérintkezöje ellenálláson (R20) keresztül a földdel, munkaérintkezője pedig a szinkronizáló áramkör (CS) első bemenetével (EC1) van össszekötve. Elsőbbsége: 1981. 12. 30.
8. A 7. igénypont szerinti üzenetátviteli rendszer, azzal jellemezve, hogy a szinkronizáló áramkör (CS) első és második részét (I, II) összekötőelemet, előnyösen diódát (D9) tartalmaz, amely anódjával a második flip-flop (BA2) második bemenetére, katódjával az első flip-flop (BA1) második bemenetére csatlakozik. Elsőbbsége: 1981. 12. 30.
9. A 6-8. igénypontok bármelyike szerinti üzenetátviteli rendszer, azzal jellemezve, hogy a bistabil multivibrátorok vagy flip-flopok (BÁ1, BA2) két-két NEM-VAGY kapuból (Gl, G2, G3, G4) állnak, ahol az egyik NEM-VAGY kapu (G1-G4) kimenete a másik NEM-VAGY kapu (G1-G4) bemenetével van összekötve. Elsőbbsége: 1981. 12. 30.
10. Üzenetátviteli rendszer, üzeneteknek távbeszélő rendszerbe előfizetői vonalon keresztül csatlakoztatott távbeszélő készülékre történő továbbítására, amely üzemi jelzéseket előállító áramgenerátort tartalmaz, azzal jellemezve, hogy az áramgenerátor (GS) kimenetére keverőáramkör (M) egyik bemenete csatlakozik, amelynek másik bemenete üzenetgenerátor (GM) kimenetével van összekötve, a keverőáramkör (M) kimenete a távbeszélő vonallal (LT) van összekötve: hogy az üzenetgenerátor (GM) jeladót, előnyösen adatjeladót foglal magába, amelynek kimenete a keverőáramkör (M) egyik . 190 828 bemenetével van összekötve, a keverőáramkör (M) másik bemenetére az áramgenerátor (GS) van csatlakoztatva, kimenete a hívó előfizetői vonalra (LT) van kötve, a hívott oldali távbeszélőelőfizető adatvégállomásként (AA) van kialakítva, amely távbeszélő készüléket (ATL) és adatfeldolgozó egységet (TD) foglal magában, amely előnyösen megjelenítő egységet (EV) és/vagy nyomtató egységet (IM) tartalmaz. Elsőbbsége: 1982. 11. 17.
11. A 10. igénypont szerinti üzenetátviteli rend- 1 szer, azzal jellemezve, hogy a távbeszélő készülék (ATL) és az adatfeldolgozó egység (TD) jelszétválasztó áramkör (SP) egy-egy kimenetére vannak csatlakoztatva, amelynek bemenete az előfizetői vonallal (LT) van összekötve. Elsőbbsége: 1982. 1 11.17.
12. A 10. vagy 11. igénypont szerinti üzenetátviteli rendszer, azzal jellemezve, hogy az áramgenerátor (GS) kimenetére detektor (DT1, DT2), az üzenetgenerátor (GM) vezérlőbemenetére vezérlő- 2 áramkör (C) van csatlakoztatva, ahol a vezérlőáramkör (C) bemenetére a detektor (DT1, DT2) kapcsolódik. Elsőbbsége: 1982. 11. 17.
13. A 10-12. igénypontok szerinti üzenetátviteli , rendszer, azzal jellemezve, hogy az adatfeldolgozó egység (TD) memória egységet (ME) és modulátordemodulátor egységet (MD1) tartalmaz, ahol a modulátor-demodulátor egység (MD1) bemenete a
5 jelszétválasztó egység (SP) egyik kimenetével, kimenetei pedig a megjelenítő egység (EV), a nyomtató egység (IM) és a memória egység (ME) egy-egy bemenetével vannak összekötve. Elsőbbsége: 1982. 11. 17.
0
14. A 10-13. igénypontok bármelyike szerinti üzenetátviteli rendszer, azzal jellemezve, hogy az üzenetgenerátor (GM) kimenete és a keverőáramkör (M) bemenete közé modulátor-demodulátor áramkör (MD2) van kapcsolva. Elsőbbsége: 1982.
5 11. 17.
15. A 10-14. igénypontok bármelyike szerinti üzenetátviteli rendszer, azzal jellemezve, hogy az áramgenerátor (GS) kimenetére átváltó kapcsoló (CM1) mozgóérintkezője van kapcsolva, az átváltó kapcsoló (CM1) nyugalmi érintkezője a keverőáramkör (M) első bemenetével, munkaérintkezője pedig a keverőáramkör (M) kimenetével van összekötve. Elsőbbsége: 1982. 11. 17.
HU824222A 1981-12-30 1982-12-29 Message teransfer system for transferring messages to the telephone connected to the telephone system through subscriber line HU190828B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8124542A FR2519217A1 (fr) 1981-12-30 1981-12-30 Systeme de transmission de messages a un poste telephonique par la ligne d'abonne dans une installation telephonique
FR8219239A FR2536229A2 (fr) 1981-12-30 1982-11-17 Systeme de transmission de messages a un poste telephonique par la ligne d'abonne dans une installation telephonique

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU190828B true HU190828B (en) 1986-11-28

Family

ID=26222686

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU824222A HU190828B (en) 1981-12-30 1982-12-29 Message teransfer system for transferring messages to the telephone connected to the telephone system through subscriber line

Country Status (17)

Country Link
EP (1) EP0083893B1 (hu)
JP (1) JPS58146169A (hu)
BR (1) BR8207554A (hu)
CA (1) CA1198843A (hu)
DE (1) DE3264697D1 (hu)
DK (1) DK580482A (hu)
ES (1) ES518670A0 (hu)
FR (1) FR2536229A2 (hu)
GR (1) GR77820B (hu)
HK (1) HK40287A (hu)
HU (1) HU190828B (hu)
IL (1) IL67553A (hu)
MC (1) MC1507A1 (hu)
NO (1) NO155029C (hu)
OA (1) OA07294A (hu)
PT (1) PT76054B (hu)
SG (1) SG3987G (hu)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3379886D1 (en) * 1983-06-29 1989-06-22 Segre Amar Leonello System and method for the transmission of messages to a subscriber's set through a subscriber's line connected to it
US4811382A (en) * 1986-09-05 1989-03-07 Sleevi Neil F Method and apparatus for applying messages in a telecommunications network
USRE34380E (en) * 1986-09-05 1993-09-14 Method and apparatus for applying messages in a telecommunications network
US5321740A (en) * 1991-06-20 1994-06-14 Quantum Systems, Inc. Telephone marketing system
US5557658A (en) * 1991-06-20 1996-09-17 Quantum Systems, Inc. Communications marketing system
SV1994000033A (es) * 1994-04-21 1995-10-30 Blen Georgina Borbon Publitel internacional.
EP0713317A1 (en) * 1994-11-18 1996-05-22 Georgina Borbon Blen Method and apparatus for servicing advertising messages by telephone

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB452495A (en) * 1934-11-21 1935-05-23 Laszlo Szanto Improvements in telephone exchange systems
JPS51150221A (en) * 1975-06-18 1976-12-23 Hitachi Ltd Maltiplex transmission method and device for voice and picture informa tion
JPS52112216A (en) * 1976-03-17 1977-09-20 Kokusai Denshin Denwa Co Ltd Complex communication system made by dividing frequency range
US4232199A (en) * 1978-10-18 1980-11-04 Summa Four, Inc. Special services add-on for dial pulse activated telephone switching office
FR2452842A1 (fr) * 1979-03-28 1980-10-24 Materiel Telephonique Terminal de telecommunications

Also Published As

Publication number Publication date
ES8309048A1 (es) 1983-10-01
EP0083893B1 (fr) 1985-07-10
NO155029C (no) 1987-01-28
OA07294A (fr) 1984-08-31
ES518670A0 (es) 1983-10-01
EP0083893A1 (fr) 1983-07-20
PT76054A (fr) 1983-01-01
FR2536229B2 (hu) 1985-04-26
IL67553A0 (en) 1983-05-15
DE3264697D1 (en) 1985-08-14
GR77820B (hu) 1984-09-25
IL67553A (en) 1987-01-30
CA1198843A (en) 1985-12-31
MC1507A1 (fr) 1983-11-17
SG3987G (en) 1988-09-16
HK40287A (en) 1987-05-29
NO155029B (no) 1986-10-20
DK580482A (da) 1983-07-01
PT76054B (fr) 1986-01-16
NO824409L (no) 1983-07-01
JPS58146169A (ja) 1983-08-31
BR8207554A (pt) 1983-10-25
FR2536229A2 (fr) 1984-05-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1177152A (en) Television remote control system for selectively controlling a plurality of external apparatus
US222458A (en) Improvement in automatic telephone-exchanges
US3962534A (en) Facsimile set
JPS5926152B2 (ja) フアクシミリ通信方式およびその装置
HU190828B (en) Message teransfer system for transferring messages to the telephone connected to the telephone system through subscriber line
US3113176A (en) Teletypewriter subscriber set
US2544330A (en) Selective signaling device
US1657498A (en) Radio signaling system
US3397287A (en) Automatic answer-back system
US4641337A (en) Key telephone system with means for operatively connecting another key telephone systems
US3934088A (en) Data terminal for connection to telephone or teleprinter facilities
US1200829A (en) Telephone signaling system.
KR900001154B1 (ko) 텔레프린터 동작 제어방법 및 장치
US2396286A (en) Automatic facsimile telegraph system
US2399961A (en) Operating phonograph over communication circuits
US3911223A (en) Circuit arrangement for subscriber stations in telecommunications installations, especially telephone installations with auxiliary data traffic
US2060250A (en) Combined teleprinter and telephone system
US2094151A (en) Remote control system
US1165336A (en) Magneto-switchboard cord-circuit.
GB558781A (en) Improvements in or relating to automatic telegraph exchange systems
US3153703A (en) Transistorized telephone subsets
US1898516A (en) Calling circuit
JPS62178066A (ja) フアクシミリシステム
US966013A (en) Telephone-exchange system.
US1009182A (en) Polystation line-circuit.

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee