HU189088B - Circuit arrangement for processing colour tv signals, in particular to secam-system - Google Patents

Circuit arrangement for processing colour tv signals, in particular to secam-system Download PDF

Info

Publication number
HU189088B
HU189088B HU841107A HU110784A HU189088B HU 189088 B HU189088 B HU 189088B HU 841107 A HU841107 A HU 841107A HU 110784 A HU110784 A HU 110784A HU 189088 B HU189088 B HU 189088B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
signals
circuit
signal
output
unit
Prior art date
Application number
HU841107A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT35119A (en
Inventor
Antonie Mikrut
Original Assignee
Sodecom,Fr
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sodecom,Fr filed Critical Sodecom,Fr
Publication of HUT35119A publication Critical patent/HUT35119A/hu
Publication of HU189088B publication Critical patent/HU189088B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04NPICTORIAL COMMUNICATION, e.g. TELEVISION
    • H04N9/00Details of colour television systems
    • H04N9/44Colour synchronisation
    • H04N9/45Generation or recovery of colour sub-carriers
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04NPICTORIAL COMMUNICATION, e.g. TELEVISION
    • H04N11/00Colour television systems
    • H04N11/06Transmission systems characterised by the manner in which the individual colour picture signal components are combined
    • H04N11/18Transmission systems characterised by the manner in which the individual colour picture signal components are combined using simultaneous and sequential signals, e.g. SECAM-system

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Multimedia (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Color Television Systems (AREA)
  • Processing Of Color Television Signals (AREA)

Description

A találmány tárgya kapcsolási elrendezés színes tv-jelek feldolgozására, különösen SECAM-rendszerhez, amely felvételi vagy rögzítőegység, mint színes tv-kamera kimenetéhez csatlakoztatott, megfelelő kimeneti egyégekhez párhuzamosan a luminanciajellel frekvenciamodulált hordozójelet és a színkülönbségjelekkel frekvenciamodulált segédhordozójeleket továbbító adóegységet, valamint az adóegységből színes kép kijelzésére szolgáló összetett videojelet fogadó hagyományos SECAMrendszerű vevőegységet, mint színes tv-készüléket, ellenőrző monitort vagy hasonlót tartalmaz.
Jól ismert, hogy a krominancia- és a luminanciajelek feldolgozására szolgáló hagyományos SECAMrendszerű kapcsolási elrendezések működésének alapja a színjel-információt biztosító 4,406 és
4,25 MHz frekvenciájú segédhordozók alkalmazása, amelyek egy adott sornak megfelelő DR krominanciajelet és a következő sornak megfelelő DB krominanciajelet továbbítják. Ezek a segédhordozók frekvenciamoduláltak. A krominanciajeleket elektronikus kapcsolók segítségével modulátorfokozatban dolgozzák fel. Mielőtt azonban a luminanciajellel és a szinkronizáló jelekkel összekevernék, a krominanciajeleket sávszűrőn engedik át, aminek hatására, a sávszűrő fordított haranggörbe alakú karakterisztikája révén, a háttérzaj csökkenthető. Ezt követően például kábel segítségével a jeleket vevőkészülékbe továbbítják,
A vevőkészülék szükségszerűen haranggörbe alakú karakterisztikával jellemzett szűrőkkel ellátott dekódert tartalmaz, amely a jeleket felosztja egyrészt egy késleltetett és másrészt egy direkt vonal között, ahol a két vonal között egy sornyi időkülönbség van. Ezt bistabil multivibrátorral hajtott kapcsolás teszi lehetővé, amelyet a sorszinkronizáló jelek szinkronizálnak és amely ily módon biztosítja a segédhordozót továbbító vonalon & kapott krominanciainformácíó felbontását a DR, illetve a DB krominanciainformációnak megfelelően.
Az ismert rendszerek néhány hiányossággal, hátránnyal jellemezhetők. Mivel a krominanciainformációt továbbító frekvenciasáv a 300 kHz-es nagyságba esik, a színek meghatározottsága nem tökéletes, és ez a frekvenciaérték sokkal alatta marad annak, ami elegendő lenne ahhoz, hogy a megfelelő színmeghatározottság mellett egy vagy több kódolt bináris szó is továbbítható legyen. Ez tehát nem teszi lehetővé az „N.R.Z.” módus (nullához való nem visszatérés rendszere) szerinti működést. Ezen túlmenően a krominanciainformációt hordozó jeiet ezekben a kapcsolási elrendezésekben többszörösen feldolgozzák, és minden feldolgozás természetesen információveszteséget jelent.
A fentiekben vázolt probléma megoldására, a krominanciajeleknek és a luminanciajelnek az információveszteség korlátozott mértéke melletti feldolgozására, színes tv-kamerákkal együttműködő kapcsolási elrendezést dolgoztak ki.
Az ismert kapcsolási elrendezés krominanciainformációnak megfelelő segédhordozókat és luminanciajelet továbbító hordozót generáló egységgel van felszerelve, amely három oszcillátort tartalmaz és ezek közül legalább a krominanciainformációhoz szükséges segédhordozót generáló oszcillátorok alkalmasak olyan frekvenciák előállására, amelyek többszörösei a SECAM-rendszerben alkalmazott és a krominanciainformáció továbbításában felhasználásra kerülő frekvenciáknak, aminek révén sikerült az információtovábbítási frekvenciasáv szélességét megnövelni, és ezzel bináris szavak továbbítására is a kapcsolási elrendezést alkalmassá tenni. Ennek a kapcsolási elrendezésnek a lényege, hogy az oszcillátorokat ugyanaz a nagyfrekvenciás órajel szinkronizálja. Ily módon a kapcsolási elrendezés kimenetén az EY luminanciajellel frekvenciájában modulált hordozó, továbbá a DR és DB színdifferencia-jelek frekvenciájával modulált segédhordozók jelennek meg, és a kapcsolási elrendezés alkalmas ezek párhuzamos továbbítására megfelelő áramutakon’ vevőberendezéshez.
A javasolt kapcsolási elrendezés hiányossága az, hogy nem teszi lehetővé a videojelek szimultán továbbítását, különösen a DR és DB krominanciainformációt képviselő segédhordozók közvetítését SECAM-rendszerű vevőkészülékhez. Az ilyen vevőkészülék ugyanis összetett videojelek vételére alkalmas, amelyek tartalmazzák az EY luminanciának és a Dr, illetve DB színkülönbségnek megfelelő információkét szekvenciálisán továbbított és frekvencia szerint modulált jelsorozatként, továbbá a sort, a képmezőt vagy egészképet szinkronizáló impulzusokat, amelyek a színazonosító jeleket tartalmazzák.
A jelen találmány célja a fentiekben vázolt hiányosságok megszüntetése és olyan kapcsolási elrendezés kidolgozása, amellyel a vevőkészülékhez továbbított videojelek szimultán továbbítási módja szekvenciális továbbítási móddá alakítható át.
A kitűzött cél elérése olyan, előnyösen SECAMrendszerű színes tv-jelek feldolgozására alkalmas kapcsolási elrendezést dolgoztunk ki, amely felvételi vagy rögzítosgység, mint színes tv-kamera kimenetéhez csatlakoztatott, megfelelő kimeneti egységekhez párhuzamosan a luminanciajellel frekvenciamodulált hordozójelet és a színkülönbségjelekkel frekvenciamodulált segédhordozójeleket továbbító adóegységet, valamint z adóegységből színes kép kijelzésére szolgáló összetett videojelet fogadó hagyományos SECAM-rendszerű vevőegységet, mint színes tv-készüléket, ellenőrző monitort vagy hasonlót tartalmaz és a találmány szerint az adóegység és a vevőegység közé beiktatott, sorfrekveneián párhuzamos adási módusból a krominanciajelek segédhordozóinak szekvenciális adási módosba átalakító, ennek megfelelően kimenetén sor időtartamára felváltva az egyik videojelet, majd a következő sor időtartamára a másik videojelet továbbító videojel-átalakító áramkört tartalmaz, amelynek kimenete a luminanciajelet, valamint az összetett videojelet létrehozó szinkronizálójeleket fogadó keverőáramkörre van csatlakoztatva.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezésben előnyösen a videojel-átalakító áramkör két áramúttal van kialakítva, ahol az egyik áramút az egyik krominanciajel-segédhordozó, a másik áramút a másik krominanciajel-segédhordozó feldolgozására szolgáló áramköröket tartalmaz, ahol mindkét áram-2189 088
Út egy-egy vevőegységgel vezérelt sorfrekvenciás kapcsolóelemmel van ellátva, amelyek közös kimenettel vannak kialakítva és a közös kimenet a keverőáramkörre van vezetve, ahol célszerűen a vezérlőegység bistabil multivíbrátor, amelynek bemenete az egyik kapcsolóelem vezérlőbemenetével, komplementer kímenete a másik kapcsolóelem vezérlőbemenetével van csatlakoztatva, továbbá a vezérlőegység J—K típusú bistabil multivíbrátor.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezés egy másik célszerű kiviteli alakjában a két áramút mindegyikében a kapcsolóelemmel sorosan a megfelelő krominancia-segédhordozót fogadó frekvenciaosztót tartalmaz, ahol a segédhordozó frekvenciája a hagyományos segédhordozó frekvenciáinak egész számú többszöröse.
Előnyösnek bizonyult, ha az adóegység luminancia kimenőjele késleltető vonalat és diszkriminátort tartalmazó soros tagon keresztül van a keverőáramkörre csatlakoztatva.
Ugyancsak előnyös, ha a fordított haranggörbe karakterisztikájú szűrőáramlör videojelet átalakító áramkör kimenete és a keverőáramkör közé van beiktatva.
A felhasználást könnyíti, ha az adóegység a színkülönbségjeleket és a luminanciajelt párhuzamosan továbbító, azokat a vevőegységben mátrixáramkörbe továbbító kimeneti egységekkel van kialakítva, amelyek a vörös, zöld és kék krominanciajelet visszaállító optikai szálakkal vannak csatolva, ahol célszerűen az optikai szálak fogadó fotoelemekkel vannak csatolva, amelyek az adóegység egyenáramú tápegységével vannak összekapcsolva, ahol a fogadó fotoelemek mindegyike külön tápegységre van csatlakoztatva, illetve ugyancsak célszerűen a mátrixáramkör a szinkronizáló jeleket fogadó és oszlopvagy mezőszinkronizálási jeleket előállító elválasztó egységgel van csatlakoztatva.
Ugyancsak előnyösnek bizonyult, ha multiplexeregységet tartalmaz, amelynek bemenetel az adóegység három, a krominanciajelek és a luminanciajel párhuzamos elrendezésének megfelelő digitális jeleket továbbító adatbuszára, további bemenetel az adóegység három, a krominanciajelek és a luminanciajelek soros elrendezésének megfelelő digitális jeleket továbbító adatbuszára vannak csatlakoztatva, ahol célszerűen a multiplexer-egység az adóegység nagyfrekvenciás órajelet továbbító kimenetére van csatlakoztatva.
A találmány tárgyát a továbbiakban példakénti kiviteli alak kapcsán, a csatolt rajzra hivatkozással ismertetjük részletesen, ahol a kiviteli alak alapján a találmány szerinti megoldás további felhasználási lehetőségei, részletei és előnyös vonásai is nyilvánvalóvá válnak. A rajzon az
1. ábra színes tv-kamerához illesztett, krominanciajeleket feldolgozó jeltovábbító egység blokkvázlata a találmány szerinti kapcsolási elrendezésben, a
2. ábra a találmány szerinti kapcsolási elrendezéssel jellemzett eszközben feldolgozott jelek, valamint a sorszinkronizáló jel lefutása, a
3. ábra a találmány szerinti kapcsolási elrendezésben alkalmazott videojel-átalakító áramkör kapcsolása, a
4. ábra a 3. ábrán bemutatott kapcsolási áramkör néhány pontján nyerhető jelek lefutása, az
5. ábra a találmány szerinti kapcsolási elrendezésben alkalmazott multiplexer blokkvázlata, míg a
6. ábra a találmány szerinti kapcsolási elrendezésben alkalmazott, a különböző kimeneti jeleket előállító mátrixáramkör blokkvázlata.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezésnek az
1. ábrán látható példakénti kiviteli alakja felvételi vagy követő egység, mint például színes tv-kamera által generált krominanciajelek és luminanciajel feldolgozására szolgál és tulajdonképpen jeltovábbító egységnek tekinthető. A továbbiakban megjelölésére ezt az elnevezést használjuk.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezés, mint az a csatolt rajzból is kitűnik (1. ábra), színes tvkamera 1 felvételi egységében 2 kimeneti jelet előállító egység három kimenetére csatlakozik, amelye k három mátrixhoz tartozóan krominanciajeleket (Dr = ER - EY; DB = EB - EY) és EY luminanciajeleket szolgáltatnak a SECAM-rendszemek megfelelően. Első egysége a jeltovábbító egység.
Az ezeknek a jeleknek alapvető feldolgozására szolgáló kapcsolási elrendezés, mint jeltovábbító egység három feszültségvezéreit 3,4 és 5 oszcillátort tartalmaz, amelyek működésének alapját kvarckristály képezi. A 3 és az 5 oszcillátorok a DR és DB krominanciajelek részére szolgáltatnak segédhordozókat biztosító frekvenciákat, míg a 4 oszcillátor a lurűnanciajelhez szükséges hordozó frekvenciáját állítja elő. A találmány szerint a 3 és 5 oszcillátorok olyan frekvenciájú segédhordozókat állítanak elő, amelyek a SECAM-rendszerben hagyományosan megkövetelt 4,406 és 4,25 MHz-es segédhordozófrekvenciák többszörösei. A 3 és 5 oszcillátorok által generált segédhordozó frekvenciáinak aránya ugyanakkora, mint a hagyományosan alkalmazott segédhordozók aránya, és így a találmány szerinti kapcsolási elrendezés az ismert berendezésekben kompatibilis módon használható fel. A kapcsolási elrendezés a segédhordozók frekvenciáját természetesen a Dr és Db krominanciajelek változásának meí felelően modulálja.
Az általánosan alkalmazott megoldás szerinti segc dhordozók frekvenciájának többszörösével egyenlő frekvenciájú, a krominanciának vagy színnek megfelelő információt hordozó segédhordozók felhasználása révén az adatátviteli frekvenciasáv szélessége elegendően nagy ahhoz, hogy egyrészt a színek megfelelő meghatározása biztosított legyen, más észt egy vagy több kódolt binári szó továbbítása lehetővé váljon, vagyis az „N.R.Z.” módus (zérushoz való nem visszatérés módszere) szerinti működés lehetővé váljon, illetve az ANTIOPE teletextrendszer is felhasználható legyen. Ami emellett igen fontos, az az a tény, hogy a jelfeldolgozás a frckvenc lamodulált segédhordozók esetében csak frekvenciaosztást jelent, és ezért csak kismértékű lehet az információveszteség, viszont a stabilitás jelentős
-3189 088 mértékben javul, amint arra a későbbiekben még visszatérünk.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezés jeltovábbító egységében (1. ábra) az 1 felvételi egységre csatlakoztatott 10, 11, 12 analóg/digitális átalakítók vannak, amelyek rendre az említett DR, DB és EY jeleket fogadják. A 10, 11,12 analóg/digitális átalakítók mindegyike a három mátrix közül egy-egy kimenetére van csatlakoztatva, míg kimenetűkkel rendre 13, 14 és 15 kapcsolóegységekre vannak vezetve, amelyek mindegyike a hozzájuk tartozó 10, 11, illetve 12 analóg/digitális átalakító kimeneti jelét 17, 18, illetve 19 kimeneti adatbuszra juttatja, mégpedig közvetlenül és/vagy pedig interferencia megszüntetésére, továbbá háttérzaj megszüntetésére, csökkentésére szolgáló 20, 21, illetve 22 szűrőegységen keresztül. Mivel a 17, 18, illetve 19 kimeneti adatbuszok mindegyikénél a megfelelő 10, 11, illetve 12 nalóg/digitális átalakító által generált digitális jelek bináris kódban vannak jelen, mégpedig párhuzamos elrendezésben, a kitűzött cél elérésére a 17, 18, illetve 19 kimeneti adatbuszok mindegyikéhez egy-egy, a párhuzamos jelelrendezést soros jelelrendezéssé váltó 24, 25, illetve 26 párhuzamos/soros átalakító tartozik.
Az interferencia megszüntetésére szolgáló 20, 21 és 22 szűrőegységek mindegyike 27 feldolgozó egységgel, például mikroszámítógéppel vagy mikroprocesszorral van ellátva. Ezenkívül 28 és 29 RAMtárolót tilalmaznak a ív-kamera által előállított aktuális képmező vagy egészkép, illetve az előző képmező vagy egészkép tárolására; továbbá 30 ROM-tárolóval vannak ellátva, amely a 27 feldolgozó egység számára a programot tartalmazza. A 27 feldolgozó egség, illetve a 30 ROM-tároló egyébként úgy is beprogramozható, hogy 31 digitális/analóg átalakító segítségével adott bináris digitből egyenáramú tápfeszültséget előállító nagy pontosságú egyseget vezéreljen. A nagy pontosságú egyenáramú feszültség refereneiafeszültségként használható fel és a találmány szerinti kapcsolási elrendezés különböző elemeihez 32 kimeneti egységen át továbbítható. Az így előállított feszültséget a 3, 4 és 5 oszcillátorok számára a későbbiekben leírt módon tápfeszültségnek is felhasználjuk.
Célszerűen az interferenciát és a háttérzajt megszüntető 20, 21 és 22 szűrőegységek mindegyike ellátható önmagában ismert és digitális jelekben néhány bináris elemnek a jelenlétével kapcsolt hiba felismerésére és ezt követő javítására szolgáló elemekkel. Ezek ismert módon, például egy adott digitális jelben a bináris állapotok egy adott számának megfelelően lépnek működésbe. Ezt a funkciót is lehet a 27 feldolgozó egységgel biztosítani, és az ugyancsak alkalmas lehet olyan jel generálására, amely a digitális jel hibamentes voltát jelzi.
A találmány szerint javasolt kapcsolási elrendezésben a különböző elemek tökéletesen szinkron működését 34 kvarcvezérelt oszcillátor, mint óragenerátor biztosítja, amely nagyfrekvenciás, például 100 MHz körüli frekvenciájú jeleket állít elő. A 34 kvarcvezérelt oszcillátor, mint említettük, a kapcsolási elrendezés óragenerátorának funkcióját látja el. Az ábrából is kitűnik, hogy a 34 kvarcvezérelt oszcillátor 35 kimeneten az órajelből levezetett, a soroknak, az egészképeknek és a félsoroknak a szinkronizálására alkalmas jeleket továbbít. A 34 kvarcvezérelt oszcillátor mint óragenerátor vezérli a 10, 11, 12 analóg/digitális átalakítók, az interferenciát megszüntető 20, 21 és 22 szűrőegységek, valamint a 24, 25, 26 párhuzamos/soros átalakítók üzemét. Az említett elemek vezérléséhez szükséges órajeleket 36, 37 és 38 órajelvezetők továbbítják. A 34 kvarcvezérelt oszcillátor 39 kimeneti vonalon a 3, 4 és 5 oszcillátorok által előállított segédhordozók, illetve hordozó szinkronizálásához szükséges jeleket szolgáltat, vagyis az említett feszültségvezéreit oszcillátorok működésének szinkron izmusát már az is biztosítja, hogy a szükséges jelek ugyanabból a nagyfrekvenciás jelforrásból származnak. A kapcsolási elrendezés lényeges vonása, hogy a szinkronizáló és a referenciajelek mindegyikét az órajel frekvenciájának leosztásával állítjuk elő, vagyis a kapott jelek stabilitása megfelel az óragenerátor stabilitásának, és a jelek egyúttal teljes fázisszinkronizmust biztosítanak a kapcsolási elrendezésben végrehajtott minden műveletre és az abban felhasznált minden jelre, vagyis a jelek homlokélére, valamint a feszültségvezéreit 3, 4, 5 oszcillátorok működése során. A frekvenciastabilitást a 34 kvarcvezérelt oszcillátor mint óragenerátor esetében a frekvencia mindenféle hőmérsékletváltozás okozta eltolódását megakadályozó stabilizáló hurok kialakításával érjük el. Az ábrán nem mutatjuk be ezt a hurkot, amely egyébként a 3, 4 és 5 oszcillátort is tartalmazza.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezés jeltovábbító egységében a 3, 4 és 5 oszcillátorok számára 40 egyenáramú feszültségforrás biztosítja a íuminanciajelhez generált hordozó és a krominanciajelekhez generált segédhordozók előállításához szükséges tápfeszültségeket. Ezek a rendkívül stabil feszültségek a 40 egyenáramú feszültségforrás 46 átalakítóra kapcsolt 41 kimenetein keresztül vezethetők el. Mint az 1. ábra vázlatosan mutatja, a feszültségvezérelt 3, 4 és 5 oszcillátorok számára tápfeszültséget előállító egység a 34 kvarcvezérelt oszcillátor jeleit használja fel, tehát a 40 egyenáramú feszültségforrás 42 bemenetén át a 34 kvarcvezérelt oszcillátor órajelét, például 100 MHz frekvenciájú jelét kapja. A 40 egyenáramú feszültségforrásban az órajelet 43 frekvenciaosztó osztja le és abból például 1 MHz frekvenciájú jelet állít elő. Ez a jel kerül ugyanitt 45 bemeneten át a 32 kimeneti egységre a 31 digitális/analóg átalakító által szolgáltatott nagy stabilitású egyenáramú feszültség alapján a 20, 21 és 22 szűrőegység valamelyikéről táplált ki-be kapcsolásos üzemben alkalmazott 44 telítésben levő erősítőre, majd ezen át a 46 átalakítóra. A 40 egyenáramú feszültségforrásban a 46 átalakító a 44 telítésben levő erősítő kimeneti jelét a 41 kimeneteken rendelkezésre álló egyenáramú feszültséggé alakítja át. Ennek a feszültségnek a nagysága gyakorlatilag tökéletesen állandó, mivel egyrészt azt frekvenciaosztás alapján az órajelből állítottuk elő, és ez mindenkor igen nagy stabilitási
-4189 088 fokot biztosít, másrészt pedig nagy stabilitású feszültséget továbbítunk a 45 bemeneten keresztül a bináris digitből a 20, 21, 22 szűrőegységek valamelyike által előállított egyenfeszültség formájában.
A kimeneti feszültség amplitúdója ennek meg- 5 felelően teljes mértékben vezérelhető. Azt is meg kell jegyezni, hogy a 40 egyenáramú feszültségforrás az ábrán nem bemutatott transzformátor révén galvanikusan teljes mértékben el van választva a táphálózattól. 10
Az 1. ábrából is látszik, hogy a tv-jelek feldolgozására alkalmas találmány szerinti kapcsolási elrendezés 48, 49 és 50 kimeneti egységekkel van ellátva a 3, 4 és 5 oszcillátorok kimeneti jelei, vagyis a krominanciajelek által modulált segédhordozók és a luminanciajel által modulált hordozó számára.
A kapcsolási elrendezés 51, 52 és 53 kimeneti egységeket is tartalmaz a színes tv-kamera által generált krominancia- és luminanciajelek továbbítására, míg 55 és 56 kimeneti egységei a 34 kvarcvezérelt z oszcillátor nagyfrekvenciás órajeleit, továbbá a sort, az egészképet és a félsort szinkronizáló jeleket továbbítják. Ugyanitt 58, 59 és 60 kimeneti egységek a 17, 18 és 19 kimeneti adatbuszra csatlakoz- 2g nak, míg a soros elrendezésű digitális jelek 61, 62 és 63 kimeneteken kaphatók. A hibamentesség jelzése 64 kimenten vehető le. A 40 egyenáramú feszültségforrás által biztosított földpotenciál, illetve tápfeszültség 65, illetve 66 kimeneten jelenik meg. βθ
Az előbbiekben említett kimenetek és kimeneti egységek mindegyike vagy legalábbis jelentős része sorozatkapocs jellegű csatlakozóhoz vezethető, amelyet vevőberendezésbe, mint például képmagnóba vagy hagyományos tv-berendezésbe, 35 monitorba és hasonlóba illeszthető csatolóelemként lehet kialakítani. Ha a kapcsolási elrendezést bemeneti oldalán is hasonló sorozatkapocs jellegű csatlakozóval látjuk el, a találmány szerinti kapcsolási elrendezés olyan független egységként hoz- 40 ható létre, amely beépíthető a színes tv-kamera és a megfelelő vevőkészülék közé. Lehetséges azonban a találmány szerinti rendszert a tv-kamerával és a vevőberendezéssel együtt kialakítani, s így az ív-technikára épülő felvételi és visszajátszó rend- 45 szerekben, filmmásoló és más másolási, illetve sokszorosító rendszerekben való felhasználásra is alkalmas.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezés jeltovábbító egységének működése jól követhető az 50 előbbiekben a rajzzal kapcsolatban adott statikus leírásból. így ennek további részletes ismertetésére nincs szükség, kivéve az interferenciát kiküszöbölő 20, 21 és 22 szűrőegységeket. Ezek működése a következő: 55
Az interferencia kiküszöbölése, illetve a háttérzaj csökkentése vagy megszüntetése céljából a 27 feldolgozó egység, amelynek működési programját, mint említettük, a 30 ROM-tároló tartalmazza) minden egészképet vagy képmezőt az előzővel θθ összehasonlít. Az összehasonlításkor a 27 és 28 RAM-tárolók őrzik a vizsgált és az előző egészképet vagy képmezőt. Az összehasonlítási művelet eredményeként a két egészkép azonos képelemeit a megfelelő tároló megőrzi, míg a nem azonos elemeket a 27 feldolgozó egység törli. Ezzel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy a két kép időben egymástól 20 m/s távolságra van. A működés alapja pedig az a tény, hogy az interferenciát jellemző elemek általában nincsenek hosszabb ideig jelen a két képben. A kitűzött cél figyelembevételével kialakított, viszonylag egyszerű programozási eszközök révén a 27 feldolgozó egység alkalmassá tehető a két egészkép különbségeinek megkülönböztetésére és annak megállapítására, vajon a különbséget a tv-kamera által felvett képben jelen levő mozgás, vagy pedig valamilyen interferenciajelenség okozta. A feldolgozás kiindulópontja az a tény, hogy a mozgó objektum képe ilyen rövid ideig megőrzi általános vonásait, vagyis a képelemek nagyjából azonosak maradnak, a két egészképben csak a helyük változik meg. A kép általános vonásainak változatlan volta az egyik egészképről a másikra lehetővé teszi az interferenciajelenségek, tehát a véletlenszerűen lezajló folyamatok kiszűrését, hiszen ez utóbbiak az egyik egészképről a másikra már a két egészkép közötti rövid időtartam alatt jelentős mértékben megváltozhatnak. Nyilvánvaló, hogy külső számítógéphez csatlakoztatva az interferenciát megszüntető 20, 21 és 22 szűrőegységek még bonyolultabb működésre tehetők alkalmassá, illetve különböző további paraméterek szerinti megkülönböztetésre válnak' képessé, például elsősorban a háttérzaj kiküszöbölésére.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezés egy másik sajátos jellemzője a 2. ábrán látható. Ez egy sor oszcillogramját mutatja, amely 75 %-os amplitúdójú alakzatnak (100 %-os fehérségnek) felel meg. Az ábra balról jobbra haladva a, b és c vonalak mentén rendre a luminanciajelet és a két krominanciajelet mutatja a fehér, sárga, zöldeskék, zöld, mályva, piros, kék és fekete színeknek megfelelően. Jól látható, hogy ezeket a jeleket 66 szinkronizáló impulzus előzi meg, amelynek szintje alacsonyabb, mint bármely színjeié. Ez annyit jelent, hogy a szinkronizáló impulzusok nagy bizonyossággal megkülönböztethetők a színjelektől, és ez hozzájárul a tökéletes szinkronizmus biztosításához. A 2. ábra d vonal mentén példaként mutatja a sorszinkronizáló jelet, a fentieknek megfelelően a szinkronizáló impulzusokat.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezésben az 1. ábrán látható blokkvázlaton kívül a jeltovábbító egység a leírttól eltérő kiviteli alakokkal is létrehozható. A különböző eltérő megoldások azonban a javasolt megoldás tulajdonképpeni lényegét nem változtatják meg. így például a krominanciaés luminanciajeleket nem feltétlenül kell színes tv-kamera kimenetéről fogadni. Ezek más adóberendezéstől is származhatnak. A krominanciajelek ne mcsak analóg, hanem digitális formában is alkalmazhatók a 3 és 5 oszcillátorok kimenő jeleinek modulálására, és ilyenkor a 10, 11 és 12 analóg/digi-ális átalakítók kimenő jeleit használjuk. Ezek a jelek egyébként a 20, 21 és 22 szűrőegységekkel is feldolgozhatok a modulálás előtt. Ezzel a véletlen interferenciáktól mentes kimenő jelek előállítása
-5189 088, biztosítható. Újból kiemeljük, hogy a segédhordozók frekvenciáját oly módon kell megválasztani, hogy biztosított legyen a kívánt információk és jelek zavarmentes átvitele és olyan feldolgozása, amelylyel a nagy pontosságú meghatározottság elérhető és szükség szerint az eredeti információk visszaállíthatok, a torzulás mértéke minimális.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezés lehetővé teszi digitális jelek átvitelét bármilyen alkalmas kód szerint, így például a zérushoz való nem visszatérés („N.R.Z.”) módszere szerint, amire egyebek között az ANTIOPE teletext-rendszer alkalmazásánál van szükség. ______
A 3. ábrán a találmány szerinti kapcsolási elrendezésben alkalmazott 70 videojel-átalakító áramkör egy előnyös kiviteli alakja látható, amely a jeltovábbító egység 48, 49 és 50 kimeneti egységein keresztül továbbított videojeleket alakítja át kompatibilis módon a SECAM-rendszerű vevőkészüléknek megfelelően, amely lehet például színes tv-készülék vagy képmagnó stb.
A 70 videojel-átalakító áramkörben A, B feldolgozási áramút van, amelyek közül az A feldolgozási áramút a DR krominanciajelnek megfelelő segédhordozót a 48 kimeneti egységről továbbítja. Ebben az álapotban a DR krominanciajelnek megfelelő segédhordozót fogadó 71 frekvenciaosztó, valamint 72 kapcsolóelem, például analóg kapcsoló van. A második B feldolgozási áramút jele, ezen a DB krominanciajelnek megfelelő segédhordozót az 50 kimeneti egységből fogadó 73 frekvenciaosztó és cizei sorbakapcsolt 74 kapcsolóelem, például analóg kapcsoló van.
A 72 és 74 kapcsolóelem kimenetei közös kimenetként 75 keverőáramkörre vannak csatlakoztatva 76 fordított haranggörbe karakterisztikájú szűrőáramkörön keresztül, amely a bemenő segédhordozó alakját módosítja oly módon, hogy ezzel kiegészítő zajvédelmet biztosítson. A 75 keverőáramkör lehetővé teszi az összetett videojel, kialakítását, és ez fogadja a íuminanciajelet is, amelyet 77 diszkriminátor demodulál. A ΊΊ diszkriminátor bemenetén 78 késleltetővonal van elrendezve, amely biztosítja, hogy a luminanciajelek megfelelő koncidenciában vannak a színkülönbsági jelekkel. A 78 késleltetővonal bemenetén a 49 kimeneti egységből kapja az RY luminanciának megfelelő információt; a sorfrekvencia felénél a DR és DB színkülönbségi jeleknek megfelelően modulált segédhordozók szekvenciális keverését az azonosító jelek figyelembevételével a 75 keverőáramkör végzi. A sorokat, az egészképeket vagy képmezőket és a félsorokat szinkronizáló S jelek a találmány szerinti kapcsolási elrendezés jeltovábbító egységének 56 kimenetéről vezethetők el. Az így előállított összetett videojelet aztán önmagában ismert módon, például antennával kisugározva lehet a vevőkészülékhez eljuttatni, de ugyancsak ismert módon lehetséges a kábelen történő közvetítés is.
A Dr és DB videojelek a találmány szerinti kapcsolási elrendezés jeltovábbító egységének 48 és 50 kimeneti egységén párhuzamos szekvenciában jelennek meg. Továbbításukat 79 vezérlőegység teszi lehetővé, amely például J—K típusú bistabil multivibrátor, és ez kapcsolása révén biztosítja, hogy sorfrekvencia szerint az A és B feldolgozási áramutakban mindenkor a megfelelő 72 és 74 kapcsolóelem kapcsolódjon be vagy ki. A 79 vezérlőegység mint bistabil multivibrátor direkt Q kimenetével a 72 kapcsolóelem vezérlő bemenetére, míg komplementer Q kimenete a 74 kapcsolóelem vezérlő bemenetét hajtja meg; órajelbemenete a jeltovábbító egységben előállított sorszinkronizaló jeleket fogadja. Sorfrekvencián az ennek homlokélét követő csökkenő szakaszt felhasználva a 4. ábrán látható módon a bistabil multivibrátor Q direkt és O komplementer kimeneteinek állapotát változtatja. Ennek megfelelően nyilvánvaló, hogy a 72 és 74 kapcsolóelemek a sorfrekvencia szerint vannak bekapcsolt és kikapcsolt állapotban, váltakozva továbbítják a 75 keverőáramkörhöz egy sor időtartama alatt a DR videojelet (ez a 72 kapcsolóelem megszakítóelemének zárt állapotát jelenti), majd a következő sor időtartamára megfelelő DB videojelet (ez a 74 kapcsolóelem megszakítóelemének zárt és a 72 kapcsolóelem megszakítóelemének nyitott állapotát jellemzi) és így tovább.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezésben alkalmazott 70 videojel-átalakító áramkör ennek megfelelően hatékony jeltovábbítást biztosít, aminek során a jelek szimultán jelsorozat helyett szekvenciális sorozatba rendeződnek, a jeltovábbító egység kimenetén mindenféle információveszteség nélkül jelennek meg.
Az előzőeken továbbmenően meg kell említeni, hogy — amint azt a 2. ábrával kapcsolatban ismertettük - a 66 szinkronizáló impulzus könnyen előállítható olyan ÉS-kapu felhasználásával, amelynek egyik bemenetére a krominanciajelek csatornáját, a másik bemenetére a luminanciajel csatornáját csatíakoztatjuk, és amellyel érzékeljük a sorszinkronízáló jel szinkronizáló impulzusának megjelenését, majd ezt követően engedélyezzük a krominancia- és a luminanciajelek átengedését.
Mint az 5. ábrán látható, a találmány szerinti kapcsolási elrendezésben 80 multiplexeregység is van, amely 58', 59' és 60' bemenetéivel a találmány szerinti kapcsolási elrendezés jeltovábbító egységének 58, 59 és 60 kimeneti egységén rendelkezésre álló digitális jeleket fogadja, mégpedig párhuzamos elrendezésben, míg 61', 62' és 63' bemenetelre a 61, 62 és 63 kimeneteken továbbított és soros elrendezésű bináris kódú digitális jeleket juttatjuk a 17, 18 és 19 kimeneti adatbuszokról. A 80 multiplexeregység működését időben a kimeneti egységen rendelkezésre álló nagyfrekvenciás órajel biztosítja, amelyet 55' bemeneten át továbbítunk. A találmány szerinti kapcsolási elrendezés jeltovábbító egységének kimeneti egysegéről nyerhető sor-, egészkép- vagy képmező- és félsorszinkronizáló jeleket 56' bemenet fogadja, mint ez az 5. ábrán látható. A 80 multiplexeregység feladata az 58', 59', 60', 61', 62' és 63' bemeneteken vett jelek megfelelő rendezése és 81, illetve 82 kimeneteken való továbbítása, ahonnan azok vevőkészülékre juttathatók. .
-6189 088
A 6. ábra a találmány szerinti kapcsolási elrendezésben az 1 felvételi egység kimenetén kapott és a javasolt kapcsolási elrendezés jeltovábbító egységének 51, 53 és 52 kimenetén kapott krominancia- és luminanciajelek továbbításának módját mutatja. Erre a célra 90, 91 és 92 optikai szálak (fényvezető elemek) szolgálnak, amelyeknek csak a fogadó részét mutatja az ábra. A 90, 91 és 92 optikai színak gyakorlatilag információveszteség nélkül képesek a krominanciajeleket és a luminanciajeleket továbbítani. A továbbított jeleket 90a, 91a és 92a fogadó fényelemek veszik át, amelyeket a 40 egyenáramú feszültségforráshoz hasonló felépítésű tápegység lát el tápfeszültséggel (1. ábra). Természetesen a 90, 91 és 92 optikai szálak útjában elrendezett fényelemeket is egyenárammal tápláljuk, amire a 49 egyenáramú feszültségforrás vagy hasonló felépítésű tápegység alkalmas. A 90a, 91a, 92a fogadó fényelemek kimenetén megjelenő videojeleket 93 mátrixáramkör bemenetére vezetjük, és ez az áramkör az elrendezendő vörös, zöld és kék színjeleket állítja elő. A 93 mátrixáramkörrel 94 elválasztóegység van egybeépítve, amely például a találmány szerinti kapcsolási elrendezés 56 kimeneti egységére van vezetve és feladata ismert felépítésben az egészképeket és a sorokat szinkronizáló jelek generálása.__
A 6. ábrán bemutatott áramkör segítségével lehetséges a kiváló színmeghatározottság fenntartása a tv-kamera kimenetén kapott jelek alapján, és ennek megfelelően igen jó minőségű kép előállítása.
A 71 és 73 frekvenciaosztók (3. ábra) működésével kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy osztótényezőjük megfelel a krominanciajelhez alkalmazott segédhordozó előállításában felhasznált sokszorosítási tényezőnek, mint erről az előzőekben már szó volt.

Claims (5)

1. Kapcsolási elrendezés színes televíziójelek feldolgozására, különösen SECAM-rendszerhez, amely felvételi vagy rögzítőegység mint színes tv-kamera kimenetéhez csatlakoztatott, megfelelő kimeneti egységekhez párhuzamosan a luminanciajellel frekvenciamodulált hordozójelet és a színkülönbségjelekkel frekvenciamodulált segédhorhordozójeleket továbbító adóegységet, valamint az adóegységből színes kép kijelzésére szolgáló összetett videojelet fogadó hagyományos SECAM-rendszerű vevőegységet, mint színes tv-készüléket, ellenőrző monitort vagy hasonlót tartalmaz, azzal jellemezve, hogy az adóegység és a vevőegység közé beiktatott, sorfrekvencián párhuzamos adási módusban a krominanciajelek (DR, DB) segédhordozóinak szekvenciális adási módusba átalakító, ennek megfelelően kimenetén sor időtartamára felváltva az egyik vidojelet (Dr), majd a következő sor időtartamára a másik videojelet (DB) továbbító videojel-átalakító áramkört (70) tartalmaz, amelynek kimenete a luminanciajelet (EY), valamint az összetett videojelet létrehozó szinkronizálójeleket fogadó keverőáramkörre (75) van csatlakoztatva.
2. Az 1. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy a videojel-átalakító áramkör (70) két áramúttal (A, B) van kialakítva, ahol az egyik áramút (A) az egyik krominanciajel (Dr) segédhordozó, a másik áramút (B) a másik krominanciajel (Db) segédhordozó feldolgozására szolgáló áramköröket tartalmaz, ahol mindkét áramút (A, B) egy-egy vezérlőegységgel (79) vezérelt sorfrekvenciás kapcsolóelemmel (72, 74) van ellátva, amelyek közös kimenettel vannak kialakítva és a közös kimenet a keverőáramkörre (75) van vezetve.
3. A 2. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy a vezérlőegység (79) bistabil multivibrátor, amelynek bemenete sorszinkronizáló impulzust fogadó vonallal, direkt kímenete (Q) az egyik kapcsolóelem (72) vezérlőbemenetével, komplementer kimenete (Q) a másik kapcsolóelem (74) vezérlőbemenetével van csatlakoztatva.
4. A 3. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy a vezérlőegység J-K típusú bistabil multi vibrátor.
5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy a két áramúi (A, B) mindegyikében a kapcsolóelemmel (72, 74) sorosan a megfelelő krominancia-segédhordozót fcgadó frekvenciaosztót (71, 73) tartalmaz, ahol a segédhordozó frekvenciája a hagyományos segédhordozó frekvenciáénak egész számú többszöröse.
6. Az 1—5. igénypontok bármelyike szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy a két kapcsolóelem (72, 74) analóg kapcsoló.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy az adóegység luminancia kimenőjele késleltető vonalat (78) és diszkriminátort (77) tartalmazó soros tagon keresztül van a keverőáramkörre (75) csatlakoztatva.
8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy a fordított híranggörbe karakterisztikájú szűrőáramkör (76) a videojelet átalakító áramkör (70) kimenete és a kt verőáramkör (75) közé van beiktatva.
9. Az 1. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy az adóegység a színkülönbségje eket (DR, DB) és a luminanciajelet (EY) párhuzamosan továbbító, azokat vevőegységben mátrixáramkörbe (93) továbbító kimeneti egységekkel van kialakítva, amelyek a vörös, zöld és kék krominanciajelet visszaállító optikai szálakkal (90, 91, 92) vannak csatolva.
10. A 9. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy az optikai szálak (90, 91, 92) fogadó fűtőelemekkel (90a, 91a, 92a) vannak csatolva, amelyek az adóegység egyenáramú tápegységével (40) vannak összekapcsolva, ahol a fogadó fotoelemek (90a, 91a, 92a) mindegyike ki lön tápegységre van csatlakoztatva.
11. A 9. vagy 10. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy a mátrixáramkör (93) a szinkronizálójeleket fogadó és oszlop- vagy
-7189 088 mezőszinkronizálási jeleket előállító elválasztóegységgel van csatlakoztatva.
12. Az 1. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy multiplexer-egységet (80) tartalmaz, amelynek bemenetel (58', 59', 60') az adóegység három, a krominanciajelek (DR, DB) és a luminanciajel (EY) párhuzamos elrendezésének megfelelő digitális jeleket továbbító adatbuszára, további bemenetel (6Γ, 62', 63') az adóegység három, a krominanciajelek (DR, DB) és a luminanciajel (EY) soros elrendezésének megfelelő digitális jeleket továbbító adatbuszára vannak csatlakoztatva.
5 13. A 12. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy a multiplexer-egység (80) az adóegység nagyfrekvenciás órajelet továbbító kimenetére (55) van csatlakoztatva.
HU841107A 1983-03-24 1984-03-20 Circuit arrangement for processing colour tv signals, in particular to secam-system HU189088B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8304869A FR2543388A1 (fr) 1983-03-24 1983-03-24 Systeme de traitement de signaux de television en couleur, notamment du type secam

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT35119A HUT35119A (en) 1985-05-28
HU189088B true HU189088B (en) 1986-06-30

Family

ID=9287201

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU841107A HU189088B (en) 1983-03-24 1984-03-20 Circuit arrangement for processing colour tv signals, in particular to secam-system

Country Status (15)

Country Link
EP (1) EP0123583A1 (hu)
JP (1) JPS601994A (hu)
KR (1) KR840008258A (hu)
AU (1) AU2601784A (hu)
BR (1) BR8401263A (hu)
DK (1) DK115784A (hu)
ES (1) ES8504416A1 (hu)
FI (1) FI841185A (hu)
FR (1) FR2543388A1 (hu)
HU (1) HU189088B (hu)
IL (1) IL71241A0 (hu)
MA (1) MA20072A1 (hu)
NO (1) NO841154L (hu)
PL (1) PL246829A1 (hu)
PT (1) PT78294B (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2760306B1 (fr) * 1997-03-03 2003-07-11 Antoine Mikrut Ensembles constitues des postes tv et/ou autres ecrans tv, tvhd et/ou tvthd avec memoires associees aux appareils audiovisuels munis d'emetteurs et/ou recepteurs d'ondes tvcom et avec systemes de peritelevision

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1441543A (fr) * 1965-03-19 1966-06-10 Thomson Houston Comp Francaise Perfectionnements à la technique d'enregistrement des signaux de télévision
JPS55134418A (en) * 1979-04-04 1980-10-20 Fujitsu Ltd Pseudo work station control system

Also Published As

Publication number Publication date
EP0123583A1 (fr) 1984-10-31
NO841154L (no) 1984-09-25
PT78294A (fr) 1984-04-01
DK115784A (da) 1984-09-25
ES530967A0 (es) 1985-04-01
DK115784D0 (da) 1984-02-28
HUT35119A (en) 1985-05-28
JPS601994A (ja) 1985-01-08
ES8504416A1 (es) 1985-04-01
KR840008258A (ko) 1984-12-13
PL246829A1 (en) 1984-11-08
FR2543388A1 (fr) 1984-09-28
FI841185A (fi) 1984-09-25
PT78294B (fr) 1986-03-11
FI841185A0 (fi) 1984-03-23
AU2601784A (en) 1984-09-27
BR8401263A (pt) 1984-10-30
IL71241A0 (en) 1984-06-29
MA20072A1 (fr) 1984-10-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100236505B1 (ko) 비디오 시스템
JP2625102B2 (ja) Macテレビジョン信号の符号器、復号器、通信方法及びその装置
US4725894A (en) Digital conversion system for a color video signal that is capable of converting an analog composite and an analog component video signal into a digital composite signal and a digital component color signal
US4218697A (en) Digital data transmission arrangement using a standard TV video
US3560635A (en) System for transmitting a narrow-band line and for simultaneous reproduction of such signal
US4675721A (en) Method for coded transmission of color television signals
GB2134346A (en) Digital video signal transmission system
US2750439A (en) Color television transmitter
GB1280049A (en) Television camera system
HU189088B (en) Circuit arrangement for processing colour tv signals, in particular to secam-system
US4550337A (en) Digital video transmission system
HU189068B (en) Circuit arrangement for processing colour tv signals, in particular to secam-system
HU188617B (en) Circuit arrangement for processing signals generated by pickup unit of colour pickup tv camera,favourably for secam-system
CA1326287C (en) Frequency generation for extended bandwidth mac color television encoding and decoding
US2649499A (en) Simplified color television receiver
US2831916A (en) Single-carrier color television systems
US2742524A (en) Color television reproducing systems
US4295156A (en) Method for producing color television signals
HU189101B (en) Circuit arrangement for processing colour tv signals, in particular to secam-system
JP3322057B2 (ja) Edtv2信号処理装置
CN100373928C (zh) 视频装置
US5235411A (en) Signal processing apparatus with improved alignment switching between color difference signals
SU743229A1 (ru) Способ передачи и приема сигналов цветного телевидени и устройство дл передачи и приема сигналов цветного телевидени
SU1102054A1 (ru) Устройство дл передачи сигнала телевизионного изображени
SU1619423A1 (ru) Декодирующее устройство телевизионного приемника системы NTSC