HU188875B - Circuit arrangement for controlling the voltage of electrode feeding motor of shielded arc welding machine with consumable electrode - Google Patents

Circuit arrangement for controlling the voltage of electrode feeding motor of shielded arc welding machine with consumable electrode Download PDF

Info

Publication number
HU188875B
HU188875B HU137483A HU137483A HU188875B HU 188875 B HU188875 B HU 188875B HU 137483 A HU137483 A HU 137483A HU 137483 A HU137483 A HU 137483A HU 188875 B HU188875 B HU 188875B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
coil
auxiliary
transformer
voltage
circuit arrangement
Prior art date
Application number
HU137483A
Other languages
English (en)
Inventor
Kalman Saringer
Original Assignee
Karcagi Altalanos Technika Ipari Szoevetkezet,Hu
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Karcagi Altalanos Technika Ipari Szoevetkezet,Hu filed Critical Karcagi Altalanos Technika Ipari Szoevetkezet,Hu
Priority to HU137483A priority Critical patent/HU188875B/hu
Publication of HU188875B publication Critical patent/HU188875B/hu

Links

Landscapes

  • Arc Welding Control (AREA)

Abstract

A találmány tárgya kapcsolási elrendezés védögázas, fogyóelektródás hegesztőgép elektróda előtoló motor feszültségének vezérlésére, amely kapcsolási elrendezésben transzformátor tekercs(ek)en durva és/vagy finom szabályozást lehetővé tevő, a tekercs(ek) végé(ei)nek vagy közbenső megszakított pontjának környezetében elrendezett megcsapolások vannak, amely megcsapolások fokozatkapcsoló(k)ra csatlakoznak. A találmánynak az a lényege, hogy egy vagy két olyan segédtranszformátora van, amely segédtranszformátor(ok) primer tekercsé(ei)nek egyik kivezetése(i) a tekercs(ek) megcsapolásokkal ellátott végé(ei)hez, míg a segédtranszformátor(ok) primer tekercsé(ei)nek másik kivezetése(i) a fokozatkapcsolóik) elmenő végé(ei)hc7, vagy a segédtranszformátorok) primer tekercse(i) a tekercs(ek) közbenső megszakítás! pontjai vagy bármely két fázistekercs egymással összeköthető végei közé van(nak) kötve. -1-

Description

A találmány tárgya kapcsolási elrendezés védőgázas, fogyóelektródás hegesztőgép elektróda előtoló motor feszültségének vezérlésére, amely kapcsolási elrendezésben transzformátor tekercs(ek)en durva és/vagy finom szabályozást lehetővé tevő, a tekercs(ek) végé(ei)nek vagy közbenső megszakított pontjának környezetében elrendezett megcsapolások vannak, amely megcsapolások fokozatkapcsolódra csatlakoznak.
Mint ismeretes a fogyóelektródás ívhegesztő eljárás szerint az elektródát görgők segítségével folyamatosan kell előretolni, hogy így mindig érintkezésben maradjon az elektróda a hegesztendő alapanyaggal a hegesztőíven keresztül. Az ívet és varratot rendszerint gáz (oxigén, argon vagy a kettő keveréke) védi az oxidációtól. A fémelektróda hegesztőívhez való eljuttatását, azaz az előtolásához szükséges sebességét általában az elektróda átmérője, anyaga, az alkalmazott áramerősség és a gáz fajtája, továbbá az áramforrásra és a hegesztőív fajtájára (rövid ív, szóró ív) jellemző optimális, az ívet tápláló feszültség határozza meg. Mindezekből látható, hogy a jó hegesztő varrat létrehozásához szükséges paraméterek optimális összehangolása nem egyszerű.
A gyakorlatban az állandó tényezők, mint pl. a fémelektróda anyaga, átmérője, a gázfajta és a hegesztőív fajtája előre beállíthatók és a hegesztőnek tulajdonképpen csak két paramétert, az áramforrás feszültségét és a fémelektróda sebességét kell összehangolnia. A két különböző paraméternek két különböző szabályozó szervvel való optimális beállítása még gyakorlott hegesztőnek is időt vesz igénybe, amely egyrészt effektív munkaidő veszteséget jelent, másrészt csak bizonyos késleltetéssel történik a beállítás, amely viszont a minőség rovására megy. Különösen akkor jelent ez nehézséget, ha munka közben viszonylag sűrűn kell a hegesztési áramokat változtatni, mert pl. a hegesztendő szerkezetben az anyag vastagsága változik.
A fenti nehézségeken a hegesztőgép gyártók úgy igyekeztek úrrá lenni, hogy olyan szerkezetek (villamos vagy mechanikus) előállítására törekedtek, amelyeknél a hegesztőnek csak egy beállító szervet kell kezelni, általában az áramszabályozót. A szerkezetet úgy készítették el, hogy a huzalsebesség az áramszabályozóval automatikusan működtetve álljon be a helyes értékre. Ezeket nevezik egygomb vezérlésű berendezéseknek. Az egygomb vezérlés általában olyan gépeknél kerül alkalmazásra, amelyek egyszerű, olcsó kivitelűek és a hegesztő rendszerint szakképzetlen, betanított munkás vagy nagyértékű programozható hegesztőgépeknél. Természetesen a megvalósítás módja mindkét gépfajtánál más és más. Míg az olcsó gépeknél csak egyszerű megoldások jöhettek szóba, addig a nagyértékü gépeknél elektronikus, mikroprocesszoros megoldásokat alkalmaztak.
A huzaltolás sebessége ugyan lineáris kapcsolatban van az áramforrás feszültségével, azonban az együttfutás csak transzformációval biztosítható, mert míg az áramforrás feszültségtartománya : 2,5 arányban változik egy bizonyos minimum és maximum között, addig az előtolás sebessége 1 ; 10 arányban. Az egyszerűbb egy gombos megoldások a hegesztő feszültségről táplált feszültségforrások alkalmazásán alapulnak. Ezeknek alapvető hátránya, hogy a hegesztő feszültség különösen a rövidíves hegesztő eljárásnál nagymértékben ingadozik (rövidzárlat is előfordulhat) és ez megzavarja a huzalelőtolás szükséges egyenletességét.
A két állító szerv mechanikus összekapcsolásának az a hátránya, hogy huzalátmérő váltás esetén nem túlzottan egyszerű a mechanikus kapcsolat módosítása. Ha a két állító szervet együttfutó potenciométerekkel valósítják meg, ahol a feszültségszintek beállítása elektronikus szabályozó elemek segítségével mind az áramforrás, mind a huzalelőtoló motor feszültségének megfelelő értékre való beállításával történik, a kivitel bonyolult és ezért drága.
A találmány célja olyan egygomb vezérlésű hegesztőgép létrehozása, amely egyszerű, olcsó és az igényeket minden tekintetben kielégíti.
A találmány azon a felismerésen alapszik, hogy az áramforrás feszültség változtatása és az előtoló feszültség változtatása egygombos vezérléssel egyszerű módon biztosítható az áramforrás főtranszformátoráról vett feszültség transzformációjával oly módon, hogy a főtranszformátor tekercsé(ei)t legalább egyik végé(ük)nek környezetében több helyen megcsapoljuk, majd a tekercs(ek) teljes menetszámán fellépő feszültségét a tápfeszültséget és az előloló feszültséget előállító segédtranszformátor(ok)ra adott primer feszültség között a megcsapolásokon keresztül fokozatkapcsolóval megosztjuk és így a megfelelő megcsapolás kiválasztásával a két feszültség közti arány egyszerűen beállítható.
A találmánynak az a lényege, hogy egy vagy két olyan segédtranszformátora van, amely segédtranszformátor(ok) primer tekercsé(ei)nek egyik kivezetése(i) a tekercs(ek) megcsapolásokkal ellátott végé(ei)hez, míg a segédtranszformátor(ok) primer tekercsé(ei)nek másik kivezetése(i) a fokozatkapcsolóik) elmenő végé(ei)hez vagy a segédtranszformátor(ok) primer tekercse(i) a tekercs(ek) közbenső megszakítás! pontjai vagy bármely két fázistekercs egymással összeköthető végei közé van(nak) kötve.
Egy előnyös kiviteli példánál két segédtranszformátor kerül alkalmazásra és az egyik segédtranszformátor primer tekercse a durva szabályozást, míg a másik segédtranszformátor primer tekercse a finom szabályozást lehetővé tevő megcsapolásokat tartalmazó tekercsvégre vagy megszakítás! pontra van kötve. A segédtranszformátorok szekunder tekercsei egymással sorba vannak kötve és egyenirányítón keresztül elektróda előtoíó motor kapcsaira csatlakoznak.
A találmányt részletesebben az ábrákon bemutatott kiviteli példákon keresztül ismertetjük, az 1. ábrán a találmány szerinti kapcsolási elrendezés egy kiviteli példáját szemléltetjük háromfázisú csillagkapcsolású főtranszformátor esetén, a 2. ábrán az 1. ábra szerinti kapcsolási elrendezés főtranszformátorában levő primer tekercsének
188 875 teljes menetszámán fellépő feszültség megoszlását látjuk, a 3. ábra a találmány szerinti kapcsolási elrendezés egy másik kiviteli példáját mutatja be a tekercs közbenső megszakítása esetén, a 4. ábrán a találmány szerinti kapcsolási elrendezés egy további kiviteli példáját szemléltetjük háromszög kapcsolású főtranszformátor esetén.
Az 1. ábrán látható kapcsolási elrendezésben háromfázisú hálózatra kapcsolt főtranszformátor primer R, S, T tekercsei csillagba vannak kapcsolva. A példa szerint a primer R, S, T tekercsek mindkét kivezetésük környezetében meg vannak csapolva. A primer R, S, T tekercsek egyik, például a hálózatra kötött végén a durva szabályozást lehetővé tevő an a2... megcsapolások, míg a másik, például a csillagpontba kötött végén a finom szabályozást lehetővé tevő x„ x2... megcsapolások vannak elrendezve. Miután ezek közül csak az egyik fázisban levő pl. a primer R tekercs al5 a2..., xH x2... megcsapolásait fogjuk felhasználni, az 1. ábrán is csak ezeket jelöltük meg.
Az R tekercs egyik v, kivezetése és a hálózat közé T5, segédtranszformátor primer tekercse, míg az R tekercs másik v2 kivezetése és a csillagpont közé Ts2 segédtrans’zformátor primer tekercse van kötve. Az R tekercs egyik Vj kivezetése és az ai, a2... megcsapolások F, fokozatkapcsolóra, míg az F3 fokozatkapcsoló elmenő vége a Tsl segédtranszformátor primer tekercsével együtt hálózatra, továbbá az R tekercs másik v2 kivezetése és az x1? x2... megcsapolások F2 fokozatkapcsolóra, míg az F2 fokozatkapcsoló elmenő vége a Ts2 segédtranszformátor primer tekercsével együtt a csillagpontra van(nak) kötve.
Az 1. ábrán látható példában egy további Ts3 segédtranszformátor is van, amely Ts3 segédtranszformátor primer tekercs a főtranszformátor R tekercsével párhuzamosan a hálózat és csillagpont közé csatlakozik. Mindhárom Tsl, Ts2, Ts3 segédtranszformátor szekunder tekercse egymással sorba van kapcsolva és az ábrán nem látható egyenirányítón keresztül egyenáramú elektróda előtoló motorra vannak kötve. A Ts3 segédtranszformátor szekunder tekercsén megjelenő feszültség P potenciométerrel szabályozható.
Az 1. ábra szerinti kapcsolási elrendezés a következőképpen működik:
A Ts3 segédtranszformátor szekunder tekercsén az áttételétől függő állandó feszültség jelenik meg, így az elektróda előtoló motor feszültsége és a hegesztő áram között érvényes y = a + b.x jellegű öszszefüggésben szereplő a állandó tag biztosítva van és a szükségleteknek megfelelően a P potenciométerrel beállítható. A Tgl és Ts2 segédtranszformátorok feszültsége viszont az F„ F2 fokozatkapcsolók segítségével zérustól egy maximumig változtathatók és így megvalósítható az előbbi összefüggés b.x tagja.
A két Fj és F2 fokozatkapcsoló, amennyiben az R tekercs v, és v2 kivezetésein áll, rövidrezárja a Ts, és Ts2 segédtranszformátorok primer tekercseit és így a TsI és Ts2 segédtranszfor.nátorok szekunder tekercsein a feszültség nulla lesz. Ha az egyik, pl. az F, fokozatkapcsolóval egyet lépve az a, megcsapolást kötjük a hálózatra, akkor ezzel a v, kivezetés és az at megcsapolás közti meneteket a T„ segédtranszformátor primer tekercsére kötjük. Ezzel egyidejűleg a főtranszformátor R tekercsében az összmenetszám a v, kivezetés és az a, megcsapolás közti menetek számával csökken. A szimmetria érdekében ugyanilyen mértékű menetszámcsökkentést hajtunk végre az S és T tekercseknél is, de itt a lekapcsolt meneteket nem használjukYel.
Könnyen belátható, hogy bármelyik F, vagy F2 fokozatkapcsolóval lépünk tovább, újabb meneteket kapcsolunk át valamelyik T\, vagy T., segéd-. transzformátorra és mindig csökkentjük ezzel az R lekeres menetszámát. Mivel az R tekercsre mindig azonos, a hálózat által biztosított feszültség jut, az R tekercs két v, és v2 kivezetése közti feszültség és a hálózati feszültség közti különbség minden következő fokozatra való áttérésnél nő. Ezzel együtt változik természetesen a feszültség különbség és a hálózati feszültség közti arány is. A 2. ábrán az R tekercsen a feszültség megoszlását szemléletesen is bemutatjuk. A hálózati Uh feszültség állandó, az Fls F2 fokozatkapcsolók továbbléptetésével az Uh feszültség.kapcsaira kapcsolt menetszám csökken és ugyanannyival nő az Uetl és feszültségekre eső menetszám és ezzel az Urtl ill. Uet2 feszültségek.
Az a,, a2...Xj, x2... megcsapolásokat nemcsak az R tekercs végpontjai környezetében lehet elhelyezni, hanem az R tekercset valamely közbenső pontján megszakítva a megszakítás környezetében is. Erre mutat példát a 3. ábra. Itt ugyancsak két F3 és F2 fokozatkapcsolóval kiépített kapcsolást mutatunk be. Ennél a megoldásnál csak egy T, segédtranszformátorra van szükség a két F, és F2 fokozatkapcsolóhoz. A Ts segédtranszformátor primer tekercsét a megszakított két R3 és R2 tekercsrész közé kötjük, továbbá a két F3 és F2 fokozatkapcsoló elmenő végeit egymással összekötjük.
Végül a 4. ábrán olyan esetet mutatunk be, ahol a fótranszformátor primer tekercselése háromszögbe van kötve és az a3, a2 megcsapolások az R tekercsen, míg az x,, x2 megcsapolások az S tekercsen vannak. Ez az eset hasonló a 3. ábrán szemléltetett kiviteli példával, csupán az a különbség, hogy a feszültségek nincsenek egymással fázisban.
Olyan esetekben, amikor a főtranszformátor feszültség szabályozása nem egyidejűleg történik mind a három fázisban, amikor a T,„ T segédtranszformátorokat különböző fázisban kell vagy célszerű elhelyezni, a Tsl és Ts2 segédtranszformátorok szekunder tekercseiről levett feszültséget először külön-külön egyenirányítjuk és az egyenirányított feszültségeket kapcsoljuk sorba. Hasonló a helyzet a 4. ábra szerinti háromszögkapcsolásnál is, ahol a Ts segédtranszformátor szekunder tekercséről levett feszültség fázisa eltér a Ts3 segéd transzformátor szekunder tekercsének fázisától.
188 875
A találmány szerinti kapcsolási elrendezésnek a következő jelentős előnyei vannak:
- az elektróda előtoló motor áramkörében nincs kapcsoló, amely a kis feszültség (4 - 30 V) miatt zavart okozhatna. (A törpe feszültség életvédelmi okokból szükséges, viszont ilyen kis feszültségen csak az aranyozott érintkezők megbízhatók.)
- Az elektróda előtoló motor feszültsége a főtranszformátor kiiktatott, tehát terheletlen meneteiről származik, a hálózaton maradó tekercsrészhez takaréktranszformátor-szerűen csatlakozik. Az elektróda előtoló motor terhelése nem jelent lényeges terhelést (40— 100 W). Mivel a hálózat feszültsége állandónak tekinthető, ezek a részfeszültségek is állandók és függetlenek a hegesztés közben a főtranszformátor szekunder oldalán fellépő terhelésváltozás (rövidzárás, cseppátmenet stb.) okozta nagyméretű feszültségingadozástól.
- Az egygombos vezérlés két vagy három kisméretű segédtranszformátor alkalmazásával van megoldva. A transzformátor viszont közismerten a legbiztonságosabb és leghosszabb élettartamú elemek egyike.
A találmány nincs a fenti kiviteli példákra korlátozva, hanem kiterjed az igénypontok, különösen a főigénypont terjedelme alá tartozó összes megoldásokra.

Claims (3)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Kapcsolási elrendezés védőgázas, fogyóelektródás hegesztőgép elektróda előtoló motor feszültségének vezérlésére, amely kapcsolási elrendezésben transzformátor tekercs(ek)en durva és/vagy finom szabályozást lehetővé tevő, a tekercs(ek) végé(ei)nek vagy közbenső megszakított pontjá(ai)nak környezetében elrendezett megcsapolások vannak, amely megcsapolások fokozatkapcsolő(k)ra csatlakoznak, azzal jellemezve, hogy egy vagy két olyan segédtranszformátora (T5l, Ts2) van, amely segédtranszformátor(ok) (Tsl, Ts2) primer tekercsé(ei)nek egyik kivezetése(i) a tekercs(ek) (R, S) megcsapolásokkal ellátott végé(ei)hez (vt, v2), míg a segédtranszformátor(ok) (Tsl, Ts2) primer tekercsé(ei)nek másik kivezetése(í) a fokozatkapcsoló(k)
  2. 5 (F,, F2) elmenő végé(ei)hez, vagy a segédtranszformátor(ok) (Tsl, Ts2) primer tekercse(i) a tekercs(ek) (R, S) közbenső megszakítást pontjai vagy bármely két fázis tekercsének (R, S) egymással összeköthető kivezetései (v,, v2) közé van(nak) kötve.
    10 2. Az 1. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy két segédtranszformátor (T5l, Ts2) alkalmazása esetén az egyik segédtranszformátor (T5l) primer tekercse a durva szabályozást lehetővé tevő megcsapolásokat (a2, a2...), míg a másik segédtranszformátor (Τώ) primer tekercse a finom szabályozást lehetővé tevő megcsapolásokat (xn x2...) tartalmazó kivezetésre (vH v2) vagy megszakítási pontra van kötve.
    20 3. Az l. vagy 2. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy a segédtranszformátor(ok) (T,,, Ts2) szekunder tekercse(i) állandó feszültségről táplált, harmadik segédtranszformátor (Tsj) szekunder tekercsével vannak sorba kötve.
    25 4. A 3. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés,' azzal jellemezvé, hogy az állandó feszültségről táplált, harmadik segédtranszformátor (T,3) primer tekercse a főtranszformátor primer tekercsével vagy egyik fázisának primer tekercsével (R) párhu30 zamosan van kapcsolva.
    5. Az 1 - 4. igénypontok bármelyike szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy a segédtranszformátorok (T ,, Ts2, Ts3) szekunder tekercsei 5 egymással sorba vannak kötve és egyenirányítón 0 keresztül az elektróda előtoló motor kapcsaira csatlakoznak.
  3. 6. Az 1 -4. igénypontok bármelyike szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy a segéd40 transzformátorok (Tsl, Ts2, Ts3) szekunder tekercseire egy-egy egyenirányító csatlakozik, amely egyenirányítók egymással sorba kötve elektróda előtoló motor kapcsaira csatlakoznak.
HU137483A 1983-04-20 1983-04-20 Circuit arrangement for controlling the voltage of electrode feeding motor of shielded arc welding machine with consumable electrode HU188875B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU137483A HU188875B (en) 1983-04-20 1983-04-20 Circuit arrangement for controlling the voltage of electrode feeding motor of shielded arc welding machine with consumable electrode

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU137483A HU188875B (en) 1983-04-20 1983-04-20 Circuit arrangement for controlling the voltage of electrode feeding motor of shielded arc welding machine with consumable electrode

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU188875B true HU188875B (en) 1986-05-28

Family

ID=10954170

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU137483A HU188875B (en) 1983-04-20 1983-04-20 Circuit arrangement for controlling the voltage of electrode feeding motor of shielded arc welding machine with consumable electrode

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU188875B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100378939B1 (ko) 복수 개의 전원 장치를 구비하는 전기 아크 용접기
US8824175B2 (en) Constant voltage welder capacitor ripple current reduction method and system
US20040245232A1 (en) Wire feeder operable with lower mininum input voltage requirement
US3995137A (en) Alternating current arc welder
JPH08205406A (ja) 無効負荷変動に対し交流電源を安定化する方法および無効電力補償装置
US4818836A (en) Power supply for a three-phase plasma heating unit
EP1576437B1 (en) System for voltage stabilization of power supply lines
US3308265A (en) Filtering circuit
US3078362A (en) Method of and apparatus for arc-welding
HU188875B (en) Circuit arrangement for controlling the voltage of electrode feeding motor of shielded arc welding machine with consumable electrode
US7180206B2 (en) System for voltage stabilization of power supply lines
US6037566A (en) Arc welding apparatus for constant current and voltage characteristics cost and weight of which being reduced
US6137391A (en) Flux-controlled type variable transformer
US3242312A (en) Electrically controlled d. c. power source
US3849627A (en) Arc welding device with consumable welding wire
US10571938B2 (en) Method and apparatus for regulating the voltage of a transformer system
US3292038A (en) D. c. power supply
US3158734A (en) Gas shielded-metal arc welding
KR840002188B1 (ko) 직류 아아크 용접용 전원장치
WO2007035110A1 (en) Autotransformer device with magnetic air gap
Grist et al. Power sources for welding
SU997018A2 (ru) Устройство дл питани однофазной нагрузки от трехфазной сети
US2025207A (en) Welding system
DE10037264C1 (de) Steuerung für Schweißgerät
US2506964A (en) Controlled electrical installation for supplying arcs or other applications

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee