HU188317B - Table football game - Google Patents

Table football game Download PDF

Info

Publication number
HU188317B
HU188317B HU175082A HU175082A HU188317B HU 188317 B HU188317 B HU 188317B HU 175082 A HU175082 A HU 175082A HU 175082 A HU175082 A HU 175082A HU 188317 B HU188317 B HU 188317B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
discs
vertical
drive element
player
football game
Prior art date
Application number
HU175082A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT34356A (en
Inventor
Antal Demeny
Gyoergy Kiraly
Original Assignee
Demeny,Antal,Hu
Kiraly,Gyoergy,Hu
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Demeny,Antal,Hu, Kiraly,Gyoergy,Hu filed Critical Demeny,Antal,Hu
Priority to HU175082A priority Critical patent/HU188317B/hu
Publication of HUT34356A publication Critical patent/HUT34356A/hu
Publication of HU188317B publication Critical patent/HU188317B/hu

Links

Landscapes

  • Toys (AREA)

Abstract

A találmány szerinti asztali labdarúgójáték lényege, hogy a játékosbábuk (13, 14) és a kézifogantyúk (6, 7) függőleges tengelyeinek (10, 15, 19) a pályaasztal (1) alatti szakaszán tárcsák (12,16,20) és ezeket csoportonként körülfogó végtelenített hajtóelemek (17, 21) vannak. A játékosbábuk forgásterületét határoló körök (18, 22) közötti holtterekbe beírható érintkezőkörök (23/A) átmérője kisebb, mint a játéklabda (23) átmérője, A végtelenített hajtóelem egy-egy játékosbábu csoport tengelyein (15, 19) és egy kézifogantyú tengelyén lévő tárcsákat, valamint szükség szerint feszítőtárcsát fog körül. A játékosbábuk a függőleges tengelyekhez súrlódó kapcsolattal (31), vagy rugóval csatlakoznak. A labdarúgó játék kapusbábui (24) a pályaasztal hasítékai (26) felett helyezkednek el és a hasíték alatti mozgáspályán mozgatott kocsihoz (27) kapcsolódnak. A kapusbábut mozgató kézifogantyú (8, 9) tengelyén (10) rögzített tárcsán (12), valamint feszitőtárcsákon (28) átvezetett hajtóelem (29) két végét a kocsi kapcsolja össze. -1-

Description

A találmány tárgya asztali labdarúgó játék, amelynek a pályaasztal két kapuja közötti pálya alatt, elhelyezett mechanizmussal forgatott, a pályaasztalon áthatoló függőleges tengelyeken a pálya felett elhelyezett, csoportokba osztott játékosbábui, ezek csoportonkénti forgatására szolgáló, függőleges tengelyű kézifogantyúi, valamint a kapuk előtt kézifogantyúval mozgatható kapusbábui vannak.
Ismert olyan asztali labdarúgó játék, amelynél a játékosbábuk a pályaasztal hossztengelyére merőleges vízszintes tengelyekre vannak felfűzve és ehhez rögzítve. A bábutengelyek kiálló végeit forgatva, a tengelyen levő egy vagy több bábu a pályaasztal hossztengelyével párhuzamos függőleges síkban forog és eközben a játéklabdát, amennyiben a közelébe kerül, megüti. Ennek a labdarúgó játéknak az a hibája, hogy a bábu csak akkor képes a játéklabdát megütni, ha az a bábu forgásközben leírt burkolókörének síkjában, a burkolókör legmélyebb pontja közelében van. Egy-egy bábu ütőhatása tehát a pályaasztal igen kis felületi részén érvényesül csupán és igen nagy az a felületrész, amelyen a játéklabda a bábukkal nem érhető el. Emellett az emberi alakot egyáltalán nem imitáló, függőleges síkban, a bábura keresztirányban merőleges tengely körül forgatott bábuival a valódi labdarúgásra egyáltalán nem emlékeztet.
Ismert olyan, a labdajátékot utánzó asztali játék (DE 1728238. ljsz. szabadalmi leírás), amelynél a játékosbábuk függőleges tengelyei a pályaasztal alatt mozgathatóan elhelyezett hordozó szánon vannak csapágyazva és a pályaasztal hosszanti hasítékain át a pályaasztal fölé hatolnak. A hordozó szán terelőgörgőkön átvetett, végtelenílett hajtóelemmel a pályaasztal teljes hosszán át előie-hátra mozgatható oly módon, hogy a terelőgörgők egyike két ellentétes irányban forgó, villamos motorral forgatott tengely egyikével, vagy másikával kézikar útján súrlódó kapcsolatba hozható.
A hordozószánban rugó ellenében elcsúsztatható csúszka hosszanti nyílásán van a játékosbábu tengelye átfűzve. Ezen a tengelyen tányér van rögzítve, amelyben hasíték van és ebbe belekapcsolódik a csúszkán lévő pecek. Ha a csúszka a hordozószánban elcsúszik, a pecek a tányért a játékosbábu tengelyével és a játékosbábuvai együtt elfordítja. A bajtóelem végei a hordozószánboz és a csúszkához vannak rögzítve. A terelőgörgők tengelytávolsága az egyik terelőgörgőnek a kézikar segítségévei való elmozdításával megnövelhető és a hajtóelem relatív megrövidülését a csúszkának a hordozószánban való elcsúszása egyenlíti ki, miközben a játékosbábut elfordítja s függőleges tengelye körül.
Ez a megoldás rendkívül bonyolult és költséges. A játékosbábuk haladó mozgása a pálya teljes hosszán át csakis állandóan üzemben tartott villamos motorral oldható meg. Minden egyes játékosbábu mozgatása különkülön kézikarral történik és mindegyik kézikar háromféle mozgást (előre, hátra és forgatás) vezérel, eltekintve a kapus mozgatásától. A játék oly bonyolult, hogy egy teljes létszámú futballcsapat mozgatása csaknem kivihetetlen.
Ismert továbbá olyan játék (DE 2054299. ljsz. szabadalmi leírás), amelynél minden egyes játékosbábunak és az ezt forgató kézikeréknek a pályaasztal hosszanti hasítékain átfűzött függőleges tengelyei a pályaasztal alatti külön-külön hordozószánban vannak csapágyazva. A játékosbábu és a kézikerék közötti forgató kapcsolatot a hordozószánba beépített 3 db fogaskerékből álló 2 hajtómű létesíti. A hordozószán és vele a játékosbábu a kézikeréknél fogva hosszirányban előre-hátra is eltolható. Túl hosszú hordozószán és ezáltal nagy méretű fogaskerékhajtómű elkerülése érdekében a pályaasztal szélessége és a játékosbábuk száma erősen korlátozott. Emellett fennáll az egyik végénél fogva mozgatott szán beékelődésének a veszélye is.
Az ismert megoldások azt a feladatot, hogy a pályaasztal bármely pontján elhelyezkedő játéklabda valamelyik játékosbábuval elérhető legyen, a játékosbábuk hosszirányú mozgatásával igyekeznek elérni. Az alkalnazott megoldások azonban rendkívül bonyolultak és költségesek, eredményük bizonytalan és a játékok használhatóságát is hátrányosan befolyásolják.
A találmány célja olyan asztali labdarúgó játék kidolgozása, amely függőleges tengelyű és tetszés szerinti testmozdulatot imitáló játékosbábuk forgatásával a pályaasztal bármely pontján elhelyezkedő játéklabda elérését lehetővé teszi, így végeredményben a valódi labdarúgó játékra is eléggé emlékeztet.
A találmány szerinti labdarúgó játék azon a felismerésen alapul, hogy függőleges tengely körül forgatott játékosbábuk alkalmazásával a pályaasztal felett elhelyezkedő, általában két csapatot és ezeken belül esetleg egy vagy több játékosbábuból álló csoportokat képező, húsz, vagy tetszés szerinti más számú játékosbábu esetében az egyes játékosbábuk forgási középpontjának helye és forgási burkoló körének átmérője megválasztható oly módon, hogy a burkoló kötökön kívül eső, a burkolókörök között kialakuló holt területek belső érintőköreinek átmérője kisebb legyen, mint a játéklabda átmérője. Ily módon biztosítható, hogy a játékterület bármely pontján tartózkodó játéklabdát valamelyik játékosbábu elérje. Felismertük, hogy a hajtóelemből (hajtózsinór, hajtószíj stb.) és a játékosbábuk tengelyén alkalmazott forgató tárcsákból álló mechanizmus lehetővé teszi minden egyes játékosbábu külön mozgatását, vagy tetszés szerinti számú játékosbábu csoportos együttes mozgatását.
A találmány szerinti asztali labdarúgójáték lényege tehát, hogy a játékosbábuk és a kézifoganíyúk függőleges tengelyeinek a páiyaasztal alatti szakaszán tárcsák és ezeket csoportonként körülfogó végtelenített hajíóelemek vannak. A játékosbábuk forgásterületéi határoló körök közötti holtterekbe beírható érintkezőkörök átmérője kisebb, mint a játéklabda átmérője. A végtelenített hajtóelem egy-egy játékosbábu csoport tengelyein és egy kézifogantyú tengelyén levő tárcsákat, valamint szükség szerint feszítőtárcsát fog körül. A játékosbábuk a függőleges tengelyekhez súrlódó kapcsolattal, vagy rugóval csatlakoznak.
A labdarúgó játék kapusbábui a pályaasztal hasítékai felett helyezkednek el és a hasíték alatti mozgáspályán mozgatott kocsihoz kapcsolódnak. A kapusbábut mozgató kézifogantyú tengelyén rögzített tárcsán, valamint feszítőtárcsákon 'átvezetett hajtóelem két végét a kocsi kapcsolja össze.
A találmány szerinti asztali labdarúgó játék egy péidaképpeni kiviteli alakját ábrázoló rajzokon az i. ábra a fclülnézctet, csupán az egyik végtelenített hajtóelem feltüntetésével, a 2. ábra a függőleges hosszmetszet egy részletét, a 3. ábra a függőleges keresztmetszet egy részletét és a 4. ábra a pályaasztal alatti vízszintes metszet egy részletét ábrázolja.
188 317
A posztóval fedett 1 pályaasztal két végén vannak a 2 és a 3 kapuk, amelyek az 1 pályaasztal két végét határoló 4 palánkok megszakításában helyezkednek el. Az 1 pályaasztal a 2 és 3 kapuk alatt ki lehet vágva. Az 1 pályaasztalt két oldalt az 5 kerítések határolják.
A 2, ill. 3 kaputól jobbra, a 4 palánkon kívül helyezkedik el a játékosbábukat forgató - támadó — 6, ill. 7 kézifogantyú, míg balra a kapusbábut mozgató — védekéző — 8, ill. 9 kézifogantyú. A 6 kézifogantyúval egyik csapat 13 játékosbábui forgathatók. A 6-9 kézifogantyúk mindegyike az 1 pályaasztalon átfűzött függőleges 10 tengelyek felső végén van rögzítve. A 10 tengelyek az 1 pályaasztalban és az ez alatt vízszintesen elhelyezkedő 11 lemezben vannak csapágyazva és az ékelt 12 tárcsákat hordozzák.
Az 1 pályaasztal fölött a példa szerinti esetben húsz játékosbábu van, amelyek közül a tíz darab 13 játékosbábu képezi az egyik csapatot és ezek a 6 kézifogantyúval függőleges tengely körül forgathatók. A másik tíz darab 14 játékosbábu, amely a másik csapatot képezi, a 7 kézifogantyúval forgatható.
A 13 játékosbábuk a függőleges 15 tengelyek felső részén vannak felszerelve. A 15 tengelyek az 1 pályaasztalban és a 11 lemezben vannak csapágyazva és az ékelt 16 tárcsákat hordozzák.
A 6 kézifogantyú 10 tengelyén levő 12 tárcsán, valamint a 16 tárcsákon van átvezetve a végtelenített 17 hajtóelem. A 13 játékosbábuk a 6 kézifogantyú forgatása esetén körbe forognak és a pontvonallal jelzett 18 burkolókörök által határolt területeket súrolják. A jobb áttekinthetőség érdekében az 1. ábra csak a 13 játékosbábukból álló egyik csapat forgató mechanizmusát tünteti fel.
Hasonló elrendezésű a 14 játékosbábukból álló másik csapat forgató mechanizmusa is. A 14 játékosbábuk a 19 tengelyek felső végein helyezkednek el, amelyek a 20 tárcsákat hordozzák. A 7 kézifogantyú 10 tengelyén levő 12 tárcsán és a 20 tárcsákon van átvezetve a 21 hajtól, elem. A 14 játékosbábuk mozgástartományát a 22 burkolókörök határolják. A két csapat 13, ill. 14 játékosbábuit forgató mechanizmusok az 1 pályaasztal és a 11 lemez közötti térben, két különböző vízszintes síkban helyezkednek el (2. ábra).
A 13 és 14 játékosbábuk forgási középpontjának heiyét és a 18 és 22 burkolókörök méretét úgy választottuk meg, hogy bármelyik szomszédos akár 18, akár 22 burkolókörök közötti holt térbe beírható 23/A kör átmérője kisebb legyen, mint a 23 jáléklabda átmérője. Ha a 16, 20 tárcsák átmérője a velük összetartozó 18, 22 burkolókörök átmérőjével azonos, vagy az átmérők aránya ugyanakkora, abban az esetben valamennyi 13, 14 játékosbábunak a 18, 22 burkolókörön mért kerületi sebessége egyforma. Különböző átmérőarányok alkalmazásával lehetséges a kerületi sebességeket különbözőkre, pl. az 1 pályaasztal hossztengelyéhez közelebb eső 13, 14 játékosbábuk számára kisebbre választani.
A példa szerinti esetben a forgási értelem egy csapaton belül is különböző; a 17, 21 hajtóelemek számára feszítőtárcsák alkalmazásával azonban az egy csapaton belüli 13, ill. 14 játékosbábuk forgási értelme tetszés szerinti lehet.
A 2 és a 3 kapuk előtt, a 4 palánkokkal párhuzamos síkban mozgatható a 24. ill. 25 kapusbábu, amely az 1 pályaasztal 26 hasítéka alatt és ezzel párhuzamosan, vízszintes pályán mozgatott 27 kocsira van felerősítve.
A hajtómechanizmust a 8, ill. 9 kézifogantyúk 10 tengelyén levő 12 tárcsán és a 28 terelőtárcsákon átvezetett 29 hajtóelem képezi, amelynek két végét a 27 kocsi kapcsolja össze.
példa szerinti esetben a 12, 16 és 20 tárcsák, valamint a 28 terelőtárcsák zsinórkerekek, a 17, 21 és 29 hajtóelemek zsinórok. A 8 és 9 kézifogantyú elfordítását a 30 ütköző határolja.
A 13, 14 játékosbábukat egyszerűbb esetben, pl. vékony, kisfajsúlyú lemezből való kialakítás esetén oly módon célszerű alátámasztani, hogy az alátámasztás a súlyponttal közös függőlegesbe essen. Bonyolultabb esetben, pl. nehezebb, háromdimenziós figurák alkalmazásakor célszerű a bábukat dinamikusan is kiegyensúlyozni. A 13, 14 játékosbábuk a 15, ill. 19 tengelyek végére vannak felszerelve, ahol a 31 kapcsolat jön létre.
\ 23 játéklabda tehetetlen tömegéből adódó reakció jelentős csavaró nyomatékot fejthet ki a 31 kapcsolatra, de ennél is nagyobb erőhatás és csavaró nyomaték ébredhet olyankor, ha két szomszédos 13,14 játékosbábu egyidejűleg két oldalról éri a 23 játéldabdát. Annak érdekében, hogy az ily módon ébredő csavarónyomaték ne idézhessen elő törést, a 31 kapcsolatot úgy képezzük ki, hogy mintegy 0,25 Nm forgatónyomaték hatására megcsússzon. Ez elérhető oly módon, hogy a 31 kapcsolat súriódó kapcsolat, vagy elérhető rugó beépítésével. Az utóbbi megoldás előnye, hogy a terhelés megszűntével a 13, 14 játékosbábuk önműködően visszaállnak az egymáshoz képest elfoglalt eredeti alaphelyzetükbe.
\ 13, 14 játékosbábukat forgató mechanizmus egy csapaton belül is megosztható oly módon, hogy pl. három, ill. négy 13, 14 játékosbábu tartozik közös forgat ómechanizmushoz. Ily módon egy csapathoz összesen négy kézifogantyú tartozik, vagyis a labdarúgó játékot összesen négy személy játszliatja. A további kézifogantyúk ilyenkor az 1 pályaasztal 5 kerítésen kívüli sáv.án helyezhetők el.
A találmány szerinti labdarúgó játék működtethető villamos segédenergiával oly módon, hogy minden egyes 15, 19 tengely egy-egy villamos motor tengelyéhez kapcsolódik. A villamos motorokat egyenként vagy tetszés szerint csoportosítva - pl. váltókapcsolóval, vagy két nyomógombbal — bármelyik forgási értelemben meg lehet indítani. Minden egyes villamos motor egy fordulat utál kikapcsolja önmagát és a motor forgórésze - pl. spiiálrugó hatására — a 13, 14 játékosbábu alaphelyzetébe tér vissza.
A villamos motorok és kapcsolóik közé logikai áramkör iktatható be, amellyel a 13, 14 játékosbábuk egyenkénti vagy tetszés szerint csoportosított párhuzamos forgatása a játék megkezdése előtt beprogramozható. Ily módon a játékot akár annyian is játszhatják, ahány bábuból a labdarúgó játék áll.
Az 1 pályaasztal lebontható átlátszó burával, amelyen kerek nyílás képezhető ki. A 2, 3 kapuk alatt kivágott nyíláson kieső 23 játéklabda az 1 pályaasztalra a bura nyílásán át visszadobható.
A találmány szerinti labdarúgó játék fő előnye abban foglalható össze, hogy függőleges testhelyzetű bábukkal az eredeti labdarúgó játékot jól imitálja, a pályaasztal bármely pontján elhelyezkedő játéklabda a játékbábuknak csupán a forgatásával elérhető, sokféle megvalósítási kombinációt tesz lehetővé és a két személy által használható legegyszerűbb és legolcsóbb alaktól a villamos működésű, ill. több személy által használható, nagyobb
188 317 kollektívák számára alkalmas alakig számos változatban kivitelezhető. Beruházási költsége csekély és karbantartást nem igényel.

Claims (4)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Asztali labdarúgó játék, amelynek a pályaasztal két kapuja közötti pálya alatt elhelyezett mechanizmussal forgatott, a pályán áthatoló függőleges tengelyeken a pálya felett elhelyezett, csoportokba osztott játékosbábui, ezek csoportonkénti forgatására szolgáló, függőleges tengelyű tárcsával, valamint a kapuk előtt hasonló tárcsával mozgatható kapusbábui vannak, azzal jellemezve, hogy a függőleges tengelyek (10, 15, 19) pályaasztal (1) alatti szakaszán tárcsák (12, 16, 20) és ezeket csoportonként körülfogó végtelenített hajtóelemek (17, 21) vannak és a játékosbábuk (13, 14) forgásterületét határoló körök (18, 22) közötti holtterekbe beírható érintkezőkörök (23/A) átmérője kisebb, mint a játéklabda (23) átmérője.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti játék kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy végtelenített hajtóeleme (17 vagy 21) egy-egy játékosbábu (13 vagy 14) csoport tengelyein (15 vagy 19) levő tárcsákat (16 vagy 20), továbbá egy kézi5 fogantyú (6 vagy 7) tengelyén (10) levő tárcsát (12) és szükség szerint feszítőtárcsát fog körül.
  3. 3. Az 1. vagy a 2. igénypont szerinti játék kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a játékosbábuk (13, 14) a függőleges tengelyekhez (15, 19) súrlódó kapcsolattal
    10 (31) vannak rögzítve.
  4. 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti játék kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a játékosbábuk (13, 14) a függőleges tengelyekhez (15,19) rugóval csatlakoznak.
    15 5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti játék kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a pályaasztal (1) hasítékán (26) átfűzött, a pályaasztal (1) felett elhelyezkedő kapusbábuja (24), ehhez kapcsolódó, a hasíték (26) alatti mozgáspályán elhelyezett kocsija (27), kézifogan20 tyú (8, 9) tengelyén (10) rögzített tárcsája (12), feszítőtárcsái (28), valamint a tárcsákat (12, 28) körülfogó és végeivel a kocsihoz (27) kapcsolódó hajtóeleme (29) van.
HU175082A 1982-05-31 1982-05-31 Table football game HU188317B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU175082A HU188317B (en) 1982-05-31 1982-05-31 Table football game

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU175082A HU188317B (en) 1982-05-31 1982-05-31 Table football game

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT34356A HUT34356A (en) 1985-03-28
HU188317B true HU188317B (en) 1986-04-28

Family

ID=10956005

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU175082A HU188317B (en) 1982-05-31 1982-05-31 Table football game

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU188317B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT34356A (en) 1985-03-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5884911A (en) Table game
US8567690B2 (en) Toy vehicle track set
US4153250A (en) Gravity-type racing game
US20070049160A1 (en) Toy vehicle playset and target game
US4198049A (en) Game with reversible, self-propelled target object
US4311309A (en) Table top hockey game
US4641839A (en) Roller-ball structure
JPH0325815Y2 (hu)
HU188317B (en) Table football game
US4304405A (en) Friction adaptor for competitive games
USRE37451E1 (en) Table game
US3301555A (en) Tug of war game apparatus
CN212467121U (zh) 一种轨道类汽车玩具
US3854724A (en) Game board and associated apparatus
CN113577730B (zh) 一种体育教育用体能训练装置
US3059929A (en) Ball game
US3930646A (en) Tennis novelty
US3817523A (en) Table ball game with alternatively operated rotatable attack and defense players
US5060945A (en) Game with movable players
US3206209A (en) Pivoted surface projectile game apparatus
US4346894A (en) Driver skill test for toy miniature vehicles
CN223366228U (zh) 一种拳击对抗玩具装置
US3894737A (en) Game board apparatus with interchangeable playing board plates
US3266802A (en) Slalom race game
US3718331A (en) Game apparatus with an articulated frame